Kryeministri Sali Berisha ka marrë sot pjesë në ceremoninë e inagurimit të hapjes përfundimtare dhe bashkimit të dy anëve të tunelit të Kërrabës, një segment i rëndësishëm i autostradës Tiranë-Elbasan.

Pas hapjes së tunelit, Berisha shtrëngoi duart me kryetarin e Bashkisë së Elbasanit që e priste nga ana tjetër e carë e tunelit. Autostrada Tiranë-Elbasan, arteria kryesore e Korridorit 8 me gjatësi 31 kilometra përfshirë edhe tunelin, gjerësi 28,2 metra, ka 6 korsi, 1,7 kilometra ura dhe vijadukte, si dhe shumë mbikalime dhe nënkalime.

Autostrada do të shkurtojë distancën me Tiranën me më shumë se 50 %, duke shkurtuar me 40 % kohën e udhëtimit (BalkanWeb)

21 Komente

Ehhhh mos me kene Naltmadhnija e TIJ ai vend nuk bohet mo, te falenderojme o Zot qe e linde brenda Kufirit tone shteteror.

Brad, projektet e rrugeve, i kam hedhur me kohe ne leter une, ai (Buall Mavria) veç po i zbaton. Merre mundimin te lexosh VQ. 

Naltmadhnija e TIJ ... Prof. Dr.

e hapi me ?

ah shyqyr.

vallai ky po e tha, e bon per zotin smiley

Qesh ti qesh po tani per 30 minuta shkon ne Elbasan zotrote kurse per ate dreq vote te dridhet dora sikur me qene vere 76 vjecare.

daku

s'm'rruhet hic

une ne elbasan shkoj vec per qoka i here ne dy vjet smiley

e kam thjesht per tifozllik ket punen e tunelit.

ja hongsha zemren sales smiley

vere 76 vjecare vallai skam pi naihere smiley sdi ca t'them smiley

M'fal, i pytje kisha: kush o daku?

Per nje moment desh na pushoi zemra. Shiqir qe Shqiperia vazhdoka te ndryshoje.

Berisha si nje urith DarthVador-eror, triumfon serish nga nje tjeter vrime tuneli. Rama, nga lartesia e Twitterit, ndihet i mposhtur serish nga keto taktika nentokesore, qit prap thoin e gishtit te vogel dhe kerkon konsensus tunelor per presidentin.

But seriously, do beje goxha pune kjo rruga kur te mbaroje. smiley

Meqi ra fjala, kur pritet te mbaroje, pas sa muajsh dhe sa inagurimesh?

qit prap thoin e gishtit te vogel....... kruan hunden, shikon permasen e sacmes, medohet thote: a hyn qi kjo sacme e del tunelin mbane... poshte qeveria smiley

Socialistet kane qene historikisht kunder tunelit pasi i bie me mberrit me shpejt ne Dylberistan, ene keshtu shtohen mundesite qe te prishet njerezia. U jap te drejte si cdo here tjeter.

Dylberistani per ate pune sot per sot eshte Tirana, me kuptim te drejteperdrejte apo figurativ, dmth ndac per numrin e homoseksualeve, ndac per ligjin pro tyre qe vete Berisha e miratoi, ndac per politiken dylberiste si metafore.

Nga ana tjeter, rezervat per konceptin e te inaguruarit te nje rruge/vepre 17 here s'i kane vetem socialistet; eshte si te zhvirgjerosh* nje femer pjese-pjese, me serial, tip "Cuna, sot do shkoj ta &!$ per heren e 17-te dhe shpresoj ta shpartalloj perfundimisht cipen, ose kumbullen, cado qe eshte ajo gjeja aty qe po'mpengon".

*Kuptohet nuk desha te nenkuptoj qe Berisha e vlereson virgjerine ne kuptimin e drejtperdrejte te ketij koncepti, se ai eshte perendimor ne keto ceshtje dhe e ka thene para Rames qe rendesi s'ka cipa por procesi, modalitetet dhe indeksi i prevalueshmerise bilaterale.

Ky tunel eshte i mirepritur. Une e them gjithmone, rruga sjell zhvillim. Po Sala ca ka lexuar VQ?

Rri ti, mos i permend VQ se kur erdhi Pjeri me te takuar as denjove fare me dale as telefonin nuk ja hapje,pale nuk dole nga dera por nga dritarja ( e pjerit kjo ) smiley kur dole nga puna.

smiley

___

Pa pare tabelen "Welcome to Tunel" une s'them akoma ta gezojme.

Ore si ka mundesi qe asnji librari ne Tirane nuk i kishte VQ? Kur i pyesja me jepnin nje shikim si kur donin te thonin "rri aman o djal mos na hap probleme". 

Se kuptoj, pse gerthet e cirret kur ka altoparlantet mu mrena gojes.

Pershendes te gjithe dashamiresit e Tunelit kudo si ndodhen me kongen "Tunel of Love"

ky tunel legjendar do na perurohet per cdo gur kilometrik deri diten e zgjedhjeve

smiley Ka qene nje film "Ne cdo kilometer" me Mitko Bomben, qe na zevendesoi dikur "Kapitenin Klos". Ah ato telenovelat e qemotit! smiley

eshte hera e trete qe peruron kete rruge krimineli; njehere me fillimin e punimeve te rruges, pastaj me fillimin e punimeve te tynelit, tani me carjen e tij, pastaj kur te mbaroje tuneli, pastaj kur te mbaroje edhe rruga. A thu se po ja bo peshqesh popullit nga paret e babes se vet. Malok i qelbur!

Sa kishte hyp ne makine sot,N´Krrabe,i tha Shoferit,ishim dje i tha Shoferi,Ok N´Prizren atehere. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).