Une jetoj me nje te huaj. Ndonjehere nxehem dhe me vjen keq, se kujton se e kam inatin me te. Ne te vertete, me shume se inat, eshte deshperim. Kufijte e gjuhes sone jane kufijte e botes sone, ka thene Vitgenshtajni. Dhe une keta kufij i kam te kufizuar, se nuk mund te shprehem dot lirshem si ne gjuhen e nenes, qofte “te vogel”, qofte “te madhe”. Ndonjehere dua t’i them dicka e s’di si t’ia them, ndonjehere ia them e ajo s’e kupton ose e merr tjeter per tjeter. Me duket sikur kam harruar ndjesite e te qenit me vajza shqiptare, sikur kam harruar si qeshin, si qajne, cfare thone kur nxehen, cfare nuk thone kur nxehen, madje kam harruar a nxehen apo jo. Tani pyetjet jane: E m ora vesh qe Hurbineku qenka i martuar me nje te huaj, po a ka ndonje tjeter te martuar a te lidhur me te huaj? Besoj ka, ndaj si ia beni per te kapercyer keto pengesat gjuhesore, kulturore etj. (perfshire edhe ato ushqimore, do doja per shembull ndonjehere qe ajo te me bente nje byrek sic e ben nena ime).

E di qe dashuria i kapercen te gjitha pengesat, po ndonje ilac tjeter? A mos valle perfundojne me mire lidhjet mes shqiptaresh sesa keto te perzierat, qe sec sjellin nje si perzierje?

547 Komente

po ca deshe me te ti ateher...ajo as byrek s'dika me bo. Gjej nji goc nga kto te peshkut...jane artiste ne kuzhine.

Kujdes se po kaloni ne emra te pervecem...

Kto, e? Kto dhe te dine sta bojne nga inati qe tka shku menja per byrek. Qenkan t'prapta fort.

ajo s'durohet. ca thot ligji anej per dhunen ne familje?

Goja llap e shpina dap e kan pas ne kohe te Macedunit. Mbase e kane ndryshu tani.

Eshte e Konfucit ajo, pra me e hershme:

"Kur te kthehesh ne shtepi, rrihe gruan... edhe nese ti nuk e di perse, e di ajo" smiley

Pse pyt, do me u martu ketu e me rraf grun?

doja te te jepja ca teknika per ta bindur qe te te beje byrek. po ti me sa duket do me shume gruan se byrekun, keshtu qe nuk e di a do te mundem te te ndihmoj.

Argendis, me Goldmanin je ca si shume tangent (respekte asaj gjithe diten e gjithe naten). E rendesishme eshte qe ti nje hap te madh e ke hedhur, ate te emancipimit racor. Te te kerkosh edhe emancipim gjinor mund te jete shume, le qe mund te jesh mbi mesataren edhe ne kete fushe. Per mua, sinqerisht, boll ke bere.

Tropizma, varet se cfare quan ti tangent. Nese ti me emancipim gjinor kupton nderrimin e roleve gjinore, jo, nuk kam shkuar shume larg ne kete drejtim. Une s'kam shkuar larg ne asnje lloj emancipimi, se s'kam qene ndonjehere i paemancipuar. Kam respektuar gjithmone njeriun, pa dallim seksi, race, feje, you mention it.

Te te kerkosh edhe emancipim gjinor mund te jete shume

smiley

perfytyrova per nje moment keto feministet e Peshkut duke i shtrenguar (alla grate dhe xha Sulo) mengenene e emancipimit ke qafa ketij byrekdiskutonjesit; njera qe thote shtrengoja shtrengoja se per te miren e tij e ka, dhe Tropi qe ja kthen "gra, mjaft e emancipuam per sot, cojeni ne qeli te clodhet dhe e vazhdojme neser" smiley

Po me gjithe mend, ku e gjeni gjithe kete kurajo xhanem, sado per qellim te mire byrekemanciponjes, qe jeni gati ti pervishni menget dhe tia pastronit tjetrit krejt te panjohur (dhe ne peshk i ri) koken nga morrat byrekacake. lol

ose tashi me shkoi ne mendje ajo skena ke 14 vjec dhender ku shahen ato grate, po zevendeso termat, dmth "na moj ti e paemancipuar qe i ben akoma byrek burrit, ike moj lavire byrekut" smiley

P.S. pi te byrekut paska vajtur mbi 5 qin komente, dhe ca paskeni qene me gjithe kete diskriminim kundra lakrorit.

smiley

Rrofsh xhib per kete te qeshur te forte, para se t'ia fus per ne shpi.

Ja dhe nje remake interesant prej nje peshku te vjeter qe anon me shume nga lakrori

Sa gallate!Fajin e kane gjithmone grate-S'e kush i bene teori gjinore argendisit,hajde merre vesh.Nja dy komente tek e tuk( me shume te drejte) i pergjithesuat direkte.Madje te jemi te sinqerte toleranca e femrave si gjithmone doli haptasi,duke pare qe u bene komente shume seksiste.Ne nga sesioni i grave patem dhe vullnetare shume te sinqerta per ti gatuar byrek.Une sygjeroj qe te mos ti godisni kot femrat ne peshk,sepse ky pellg do behej nje vend i qelbur.

Argendis shume miqesisht ta them,tema u mbyll.E vure re s'ke shume te martuar me te huaja.Ata qe jane s'dine si ta artikulojne raportin qe kane,sepse jane shume te dashuruar.Shqetesimet e ndryshimeve kulturore qe po kalon jane mese normale.Is up to you a ti japesh apo jo rendesi,dhe nese marredhenia ka mangesi te tjera pa lidhje me guzhinen dhe ndryshmit kulturore.Ndoshta ke kaluar shume kohe me te dhe tani kerkon te rekuperosh gjera qe i ke pasur dikur.

p.s.Dhe mos me thuaj qe te ka martuar baba qe ne djep me nje aziatike.Normalisht ke pasur marredhenie me shqiptare,keshtu qe s'te duhen mendjet e peshqeve ne kete fushe.

Ate thashe edhe une, Dora, qe u mbyll, megjithese ka mendime se meqe u shterua nentema e byrekut, u hy ne shtratin e temes. Ma do mendja po te mos e kisha permendur byrekun ne fillim, do ishin bere a sdo ishin bere 100 postime. Kjo tregon interesin e shqipove e te shqiponjave per kete gatim tradicional. Nejse, sa per nje sqarim, thashe qe kam harruar si eshte me shqiptare, jo se nuk e di si eshte. Kam nja dhjete vjet qe merrem vetem me te huaja, po s'kam shume qe jam martuar, dhe nuk eshte se me ka ardhur ne maje te hundes. Thjesht kureshtja ishte si mund te jete ndryshimi mes cifteve te perziera dhe atyre "homogjene". Po mbase e ndryshmja eshte me e larmishme se e njejta, megjithese njerezit mund te jene shume te ndryshem edhe po te jene nga i njejti vend.

S'te ndihmoj dot mbi analizen e ndryshimeve te cifteve homogjene apo heterogjene.Sic e sheh s'te ndihmon dot asnje.Ti te trashegohesh e me nje beb!smileyMa ha mendja qe femijet jane pergjigja e gjithe pyetjeve te tuasmiley

p.s.byrekun e perdore per karrem ti gjasmiley jo per gje,po e hengrem te gjithesmiley

smiley  Po ndryshe si do shtyheshin peshqit te shkruanin, ka karrem me te mire se byreku

Faleminderit dhe gjithe te mirat edhe ti.

po ti pse e mbyll diskutimin?  leri robt te shprehen. mezi u futem ne teme.

edhe ne europe te shkoj,tha,edhe ne azi, prap une mbetem devolli.me stereotipe te forta gjinore argendis.edhe referencat te vjetra smiley

tani , pasi u kosumua byreku, them se tema eshte futur ne shtratin e duhur. 

T'paska ardhe tema ne shtrat me duket smiley 

Che Dio ce la mandi buona, e magari senza muttande.

Me nje t smiley

 tani te shtrati fillon tema (filmi) , byreku ishte dokumentari,smiley

Po o spiritus, ndersa ti qe ke mbetur ne Shqiperi e ke hequr prej kohesh barren e stereotipeve gjinore. Tani u tha, do fillojme me lakrorin, se i mbetet hatri.

Qafshtgjith, kjo teme ka per t'ia kalu edhe frigoriferit te Ketlines!

smiley

normal

pytjet qe bohen ke peshku jane njimiljondollarshe dhe njemijekomentshe smiley

Frigoriferi u prish, por ky djalka nuk po prishet dot se i del mamaja ne enderr..smiley

byreku, sallami... hala ne stadin oral smiley 

Mos u habit, burrat ne gjithe boten duan tre gjera kryesore:

1) Seks

2) Ushqim

3) Telekomanden

ata qe pretendojne te tjera jane genjeshtare

Une sygjeroj qe te mos ti godisni kot femrat

na u thafshin duart po i goditem, me perjashtim te ndonje spanklleku kur eshte pjese e nxemjes, dmth lojes.

une nga ana ime thjesht vura ne dukje qi duhet shume kurajo qi ti thuash nje te panjohuri qe ti je i paemancipuar nga ana gjinore sepse kerkon qe gruaja te beje byrek, apo anasjelltas, qe te thuash bravo filanka, qenka e emancipuar se ja theu okllaine m'dysh kur ky i kerkoi byrek.  po dro dhe e kam gabim, ne kuptimin qe gruaja duhet te beje jo vetem byrek po dhe lakror, petanik, petulla, fasulnik, etjnik. smiley

p.s. ca jane keto qe thua Dora, ne s'jemi tipa polemizues as me njeri-tjetrin jo me femrat qi na i bejne kolovajze hormoneve. smiley

Shumica e peshqeve meshkuj qenkan martuar me te huaja... smiley

Shumica e peshqve jane beqare, se ndryshe nuk i linte gruaja/burri tere diten ne internet smiley

Kto te huajat e kan kte te mir qe jan tolerante smiley

Oh really?Pse cfare shifrash te dolen ty se mua s'me rezulton keshtusmiley

Dora po lere se ti je rast i vecante, s'flasim per ty tani, me vjen keq smiley

Martohu me mamin! Si ajo, si ben kush byreqet!

Ti qenke sic e paske gjysmen e mbiemrit

E dashur Ketlina, ia gjeta dermanin, mos u merzit, ne vend te mamase do mundohem te te perfytyroj ty me petes ne dore, po jo duke bere byrek, po dicka tjeter. Mos me thuaj qe nuk e ke menduar ndonjehere.

Jo po si ti qe thua:

do doja per shembull ndonjehere qe ajo te me bente nje byrek sic e ben nena ime

Pervers!

Leviz bythen edhe beje vete byrekun!

COPE DEMBELI!

S'ta ka fajin kinezja! Pastro trunin!

Ose hajde kthehu ne Shqiperi e mos na caj shume trapin me pyetje te tilla!

Asnjehere s'e kam kuptuar indinjinim ne kulm, aq me pak urrjetjen, per problemet apo ceshtjet e te tjereve. S'ka me aspirina andej dhe ec futi nje te ulerritur ne Peshk? lol

As kur ju prish frixhiderri Ketlines nuk u irrituam kaq shume, sado qi u solidarizuam n'kulm. smiley

ky do jet pronar i ri i peshkut. Sta zgjat shume muhabetin... Pas 500 postesh duhet te paguash extra... smiley

Nje lidhje do ta kesh bere ne nenndergjegje me veten qe i ke vene vetes ate mbiemer. Ik ore gerdalle, shko bej ndonje pune te hajrit e mos u merr me keto gjera se sjane per ty.  

Vertet mendoj se keto femrat nuk e kane me byrekun per se, por nga ajo marredhenia dashuri-urrejtje me petesin meqe eshte ne forme fallusi. Nejse, une vertet e vura byrekun si karrem per peshqit, po s'e kisha menduar se ishte kaq efektiv. Le sikur te kisha zgjedhur sallamin. Nejse, problemet besoj se dolen, se kemi dhe pune te tjera per te bere. Une per vete ju falenderoj edhe nje here per pergjigjet dhe po e mbyll ketu.

Po ishte mir ne dybek s'ka nevoj per byrek smiley

Per mejtimin tem ky postim tregon se sa shume ne i duam dhe perdorim fajline me 222 kuptime, dhe haj te na besh derman neve .....

nejse, une kalamanjve te mij ju them qe ti respektojne njeriun, por kur kemi te bejme me gjera madhore si familja, historia ka treguar qe nuk duhen te perzihen genet ne limite,

JO SE KAM GJE KUNDER ATYRE QE E KANE BERE .... Te rrime shtrember e te flasim drejt ........

Byreku eshte sebepi, po desh me ta bo, ta bon, po sdeshi me ta bo s'ta bon, .... ka njeri ketu qe ha byrek cdo nate? le ta nigjojme ...... Se vajti dhe vone ...

prap party  mram .. smiley gjithmon me vones un  smiley 

Po perzje moj dhe ti gjikafsh ne kete mesele mos e lere me kaq smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).