154 ushtarakë dhe ish-ushtarakë të vetëvrarë në 155 ditë, që nga nisja e këtij viti e deri më 3 qershor. Këto janë shifrat që po alarmojnë Pentagonin. 

Pjesa më e madhe e ushtarakëve të vetëvrarë janë ata që kthehen nga misionet jashtë Shteteve të Bashkuara, kryesisht nga Afganistani dhe Iraku dhe shkaku kryesor është depresioni, abuzimi me qetësuesit farmaceutikë për kurimin e tij dhe më rrallë shkaqet ekonomiko-sociale.

Sekretari i Mbrojtjes, Leon Panneta u shpreh i alarmuar për të dhënat e publikuara dhe kërkoi hartimin e një plani për rehabilitimimin social të shtresës së ushtarakëve.

Për më shumë TCH

5 Komente

Gje qe do te thote qe keta ushtarake, leri atje ku jane, gjersa te marrin nenshtetesine afgane, irakeze, etj, te te dalin ne pension atje smiley

Eh, sa muhabet i gjate eshte kyyyyyyy. Sidoqofte, nje rishikim i filmit "Apocalypse Now" mund tu jepte pergjigje shume prej ketyre pyetjeve.

"Shellshock" tha Carlini i ndjere. Po e e gjeta linkun, do e sjell.

..More leri ata se ate rrugen e .... marrin, qe kur nisen per ne ato udhe e ne ato pune, por ke ndermend te varesh gje keteja ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).