Shqiponja, hmm, e kush tjeter, si heroi i shqiptareve kunder se keqes. Pritet qe Marvel t'a konkuroje Shqiponjen me Dhine e Skenderbeut. 

Nëse amerikanët kanë superheronjtë e tyre si Batman apo Superman tashmë edhe shqiptarët e kanë një të tillë. Ai quhet “Shqiponja“ dhe do të luftojë kundër të gjithë armiqve të shqiptarëve. (BalkanWeb)

Video

81 Komente

E kena me kohe superheroin smiley

 

Nga Orion Garo.

Mu me pellqeka Shqiponja se perdorka 1911-ca.

Misioni i pare per Shqiponjet duhet te jete, gjetja e shqiponjave nder male.

smiley

sme duket ide e keqe..   po te kemi parasysh   ''identitetin e kosovar''  qe duan te  formojne  ne Kosove, bashke me simbolet e reja, (flamuri i ri Kosoves  etj),  meqe eshte liber vizatimor, i drejtohet kryesisht femijve dhe te rinjve...  keshtuqe    e ben lidhjen  tyre  me  simbolin tone kombetar akoma me te fort! 

ahahaha ça qyfyrexhiu, gallate fare. Po Amerikanet i shpiken se s'kane as histori e as mitologji e thane hajde e bejme edhe ne nje, po neve ç'na duhen. Pastaj pike origjinaliteti ne vizatim mu si Sala i ketij Orionit.

smiley

peshku eshte ilac!

Po mire bukur.Ide e lezetshmesmiley Vetem se mund te kishte bere dicka me origjinale. Une pershembull do kisha zgjedhur nje superhero qe fuqia e tij te buronte nga qeleshja dhe bazen sekrete ta kishte ne Sharresmiley

Mediokritet qesharak...

Mua ai animatori kosovar mu duk si i pashkolluar nga menyra e te folurit dhe shpjegimi i karakterit  e vizatuar...Ne fakt kulmi i mediokritetit te tij ishte lidhja e ketij karakteri me supermanin "amerikan" apo heronjte e Marvel.

Ne fakt kemi shume fiqura heronjsh te bazuara ne mitologjine e kombit shqiptar por ky animatori nuk besoj te kete shfletuar ndonje liber, pervec atyre te mangave japonezo-amerikane. A ka me superheronj se Muji dhe Halili i cili piu qumshtin e zanave dhe rrokulliste shkembinjte apo Gjergj Elez Alia?..

Mos u trego kaq i ashper. Perpjekja e tij e sinqerte eshte per tu vleresuar e pergezuar.

Po marrim borxh dhe heronjte tani..Hmm...Nje kopje e siuperman/spiderman i bojatisur me te kuqe dhe me nje logo shqiponje ne gjoks i cili hidhet neper catite e Prishtines...Origjinalit i vecante nuk kam c'te them smiley

Po eshte e qarte qe s'eshte origjinale, por mire qe te pakten i eshte referuar modeleve perendimit e jo  lindjes. Se kane disa andej nga arabia http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/bc/Aminedi_001.jpg

Une mendoj se eshte gje pozitive. E rendesishme eshte qe i jane futur nje gjeje te tille po jam shume e bindur qe me kalimin e kohes do custumizohet dhe superheroji shqiptarsmiley 

p.s. rrezik do jete dhe ndonje tjeter, qe s'e dime ne.

"Kustomizimi" sidoqofte po vjen me dna Marvel dhe me ben te ve ca buzen ne gaz...Ne nje nga skenat ky supershqiponja veshtronte ca venger  minarene se Prishtines smiley

Une jam pro ringjalljes se eposit te kreshnikeve ne menyra nga me te ndryshmet(animacjon,manga,etj) per tu thithur nga femijet dhe te rinjte..Nuk jam per mutacjone qesharake te superfigurave te tejetkonsumuara....

Megjithate une e uroj per nismen..Megjithese per mendimin tim eshte nje nisme teper mediokre

Jam dakort per kartonizimin e Eposit. Duket ide shume interesantesmiley Besoj do vij dhe ajo dite.

jo jo, ai mire e ka me te veten; puna eshte qe si rendom, pas nja dy javesh ai kujton dhe vete qe "shqiponja" ekziston vertet atje perjashta, jo si perceptim e? se ashtu dihet qe eshte, por prej verteti... me duket se jepet nderkaq "aventurat e Lois dhe Clark"

maj men ca ilustrime te zanave... ene menojsha per mujin ne halilin, "laki mofos"

une do isha per nje "new generation" te eposit. sinqerisht. edhe ata te vjetrit prej verteti i le rehat e nuk i gerget me ketch-up e majoneze te sodit, edhe linjen prap e ru... kupton, dmth qe heronjte me kartona i kan pas stergjysh Mujin dhe Halilin, qe cfaqen tek e tuk neper portrete, ose ai fantazma holograme... ho me sa s'ka asgjo me shum star wars.

Pse Kostandini , me his superpower te ri-ngjalljes nga varrismiley Vetem Krishti ja ka marre ne kthesesmiley

Ta menojsh film mujin dhe halilin... te llifsha avengers ene 300 (cunat tane keta gjithsesi ) bashke..

Po motra e Gjergj Elez Alisë...i ke parasysh ato heroinat me forma të kolme??? Nuk duhen harruar edhe këto detajet artistike: buzë të plota...shalë të gjata...gjoksi si pjepër. Ehh si rritet patriotizmi pastaj!

Rrini ore urtë, mos u ankoni. Jepini fshesën këtij Shqiponjës shpejt e shpejt, të pastrojë plazhet. Sa pa u zhdukur në ndonjë planet tjetër.

 

Si udheto Shqiponja? Nese eshte i pazoti te fluturoje (marrja madhe) duhet te shaloje patjeter noi qen sharri!

Unë kundërshtoj emrin Shqiponja. Duhet emer mashkulli dhe modern. Shqiponjs psh, ose Shqipomen.

Une them ta nderkombtarizojme ta bejme Eaglionsmiley how does it sound?

p.s. ene pse mashklli njehere? apo futja kot..

si shqiptohet Eaglion, qe pastaj te them.

tani me menie time esht igllajen. pa" e"ne mes.make sense nojcik? mase e kam kabimsmiley

Me thone te drejten s'ishte bashkim i Eagle me Lion. Ion ishte nje prapashtese qe me pelqen dhe me erdhi ideja nga ( e )Jone. Kurse sa per greket kane per borxhe te thone qe edhe gogesimen e kane shpik ata, keshtu qe s'di cfare te them.

p.s. po Eaglair smiley ndonese prapashtesa ngja shume ingleze. Emo noj mendim si duket?

Eagleek

Bjeri mitologjise se gjithe botes, po gjete ndonje qe fluturon me presh, me qafe te paca! smiley

You never know andej nga Tajlandasmiley Po shih, mos na dengjenero heroin tani se ideja eshte qe ky rrobi fluturo me qeleshe smiley

Oh, nuk e kisha lexuar. E paske zgjidhur tashme mungesen e pelerines. smiley

smiley

loool

o mrroklle, f*ck the friday man! wednesday rocks!

ps. hajer se nuk o mir kur qesh shum!

Qesh o burre s'e as1gjo s'ndodhsmileyVecse te mira vijnesmileyPo ne jena serioz ketu. Cer meno per Eaglair me qeleshe?

mos doje me than "me plis"? smiley

 

Mos u bej gerrnjarr !-do thoshte komshia imesmiley plis , qeleshe, ene nja dy qe me s'me vijne ne mend njesoj eshte. Cer mendo?

well, case closed. luv it. sidoqofte, s'me le hamsteri i mistrecllikut. mqse me qeleshe u thoshim cigareve bythpambuke, m'shkoi n'men edhe Eaglair me filter.

Sa ka te bej eksperinca, kur e meno..smileyrogersmiley

nuk ben me shku ne gjyq me Tritanin... smiley 

Une propozoj ta quajme Eagleson... smiley

ncuk se "sonat" jane monopol suedez. nuk dum qe pas disa vitesh te behen germime arkiologjike dhe te zbulohet qy kartoni edhe te mendohet qe na ka ardh nga lart me na peshtusmiley

Eagle-son/Son of the Eagle .. smiley

Ose Shqipbersi... 

Duhet nje adaptim i SHAFT si muzik ne sfond.. Hi is a miiiiin madhafaka..

Shqiponja ka dhe i' dashnore sekrete andej nga malet e jugut, me duket andej nga Nemecka! 

Ajo quhet Shqipicka!! smiley

 

vu dybekun ajo.. smiley 

smiley

ahahahaa... melesini maja maja, e rreh topi e kumbaraja

Nuk e di a ma men njeri "drawn together".. Big Brother per tan heronjte tane..

ehehe ,shqiponje me axhende kombetare ne luften kunder krimit.....shyqyr ,qe nuk po tentoka te zevendesoka as misionin e OKB-se ,KFOR,se do na krijonte probleme nderkombetare..

Keta e kane dhe seriozisht,asnje ngjyre humori per bese ........smiley

Hajt t'gjejme titullin e filmit te pare:

Shqiponja Shqyen Shqarrthin? 

Shqiponja Shqep Shkelqyeshem? 

Shqytari Shquan Shqiponjen dhe Shket mes Shkijeve?

AHAHAHHAHAHA!!

Sa gjynof qe s'o e premte sot!!

smiley

 

smiley

 

Shqiponja Shkapet Shkijen Shkamit

Shqiponja Shkelyn Shabon Shkerdhaten.

zgjedhimi i foljes "me u bytheftoh"... (tironse "m'u ftof m'tajare", "m'u stof m'biith" - nga zona jeme.)

Misioni i pare i shqiponjit: te ndershkoje kasapin qe tmerroi turistet angleze te auronit/dhe auronin vete.

shqiponja... smiley! how gay is that!!! smiley

qe do kete dhe shqiponja jete te dyfishte, do kete... ne jeten e perditshme psh, do jete gazetar per gazeten ekspress, me emer zyrtar Dylber.

oh shut up you bitch! smiley

Qyr qyr, ky qeka 1 perzimie TMK-je me Spajderin me Rambosmiley. Se kisha pa me vemendjesmiley

Ngjeshur ne steroide...Nuk do zgjasi shume me beso...Keto librat e animuar(mangat) jane ca zanat i veshtire dhe duhet nje ekip i tere skicografesh per prodhimin e nje libri. Ky nese eshte i vetem do pesoje breakdown pa mbaruar kapitullin e pare

E rendesishme eshte te kete nje start diku nga dikush. Pastaj do kete te rinj qe do e ndjekin. Po une po mendoja se veshtiresia me e madhe e ketij rrobit do ishte perplasja me pallatet qe dalin nga hici kur perpiqet te hudhet nga catia ne catismiley

p.s. tani edhe steroidet kartonit s'do ja shofim Art, pak me pozitiv te lutemsmiley

te fotua e dyte, nga profili ky tipi qe po flet me bjonden kaçurelse, duket si Elvis Presli.smiley

Fantastik smiley ,duhet ti ishin dhene me shum tipare Shqiptare gjithsesi,duket si kopjim shabllon i heronjve amerikane.

Si superfuqi ne moveset,nqs behet sigurisht,duhet te kete kte http://www.youtube.com/watch?v=8uZaZgIZtqY po ne vend te korbave te transformohet ne Shqiponja.

Zoto, 

Ky duhet te kete nje fabrike tjegllash e tullash; ca thy noten i rregullo me gjys cmimi diten.. e ka nje ane te erret dmth...

Genjeshtra t'ulta qe Shqiponja i hedh poshte me neveri!

Shqiponja leviz vecse me ...

E ma men njeri tullac tullumbacin  (Merua i Temes); Shok per koke i Shqiponjes.. Ky e njofto (me eagle mobile kuptohet) per dergesat e dyshimta qe nis Katallani nga Tirana...

Ky duhet te jete Hurbineku i Prizrenit...  Thone qe cdo qytet e ka nga nje te tille. Po te kete, fjala vjen (larg qofte) 2 hurbineker Prizreni(sorry prizren, hipotetike), atehere ky duhet te jete si puna e hurbinekut, por i dhene pas karikaturave - ne vend te "letersise".

ca po m'ban si frajer? ca po kujto se ie, c'ka po t'duket vetja, shqiponja he...? kulleri drecit. - grimce dialogu ne nje kafene ne prizren. smiley

Sinoni superheroi me shqiponje ! smiley  

 

 

hero shqiptar qe nuk ka pallen ne dore (ose doren ke palla) ???

Yalla Yalla, ça na ka bo globalizmi smiley

shqiponja te ben me krah, si redbulli smiley

Po Nik xhelin ku e late...???? Ai eshte shqiponje e gjalle dhe e vertete....

Ky heroi i paska breket sipri pantollave,mer jahu smiley

N'kohen teme,ton herojt'  kane pas musteqe,shpata e manxerre,por s'maj mend qe nanjoni prej tyne te kishte pantolla te kuq me breke sipri.

Masandej, pse "Shqiponja" e jo "Skyfteri"?A bon vaki mu kon travestit ky heroi jone?

 

 

'evnin' xhib, help! kerkoj ate temen e djeshme..e spo e gjej dot smiley te premtova qe do vi ne darke per te smiley Nga me zhduken keto topike mua? Sa gjeta pak fun...lol

 

can u link me up?

Shpesh keto superheronj kane nje alter ego apo jete te dyfisht. E dime qe  qe naten endet ne catija per te shpetuar njerezimin po diten cili eshte profesioni i tij. Un them se eshte druvar.

Ke teme ore, paqensuren?

S'pashe gje aty une komente shqiponjiste smiley

 

Dora, ja ke fut kot. Shqiponja e ka bazen sekrete vetem ne Kurvelesh, kurse superfuqia i vjen nga trahanaja e tharet. Side kick-u i tij eshte personazh femer (se jemi me te'mancipuar se amerikanet), eshte nene Ferideja qe karikohet me tymra natyrale. Keshtu behet dhe lidhja jug-veri, e gjitha komplet bio-organike.

Dora, i erdhe verdalle gjithe diten e s'e godite, po IGLI moj Dora smiley.

Ne mitologjine shqiptare s'ka kuptim Shqiponja pa Qerosin.

egla, c'kemi egla? tha igli. smiley

egla eshte rrit me tregime qerosesh, igli, smiley dhe tha t'ia bente adetin kesaj figure.

kush ka qen shoku per kok i qerosit? smiley 

e bukura e dheut? smiley

smiley 

Ky kamzhik, ky kamzhik

I ben njerzit te kene frike...

Car thu ti mi? Igli o cuni mo flokegjate qe ka ngel m'Tirone. Dmth ai Igli qe njofim te dy

smiley po praaaa, ne nje ane iiiigli, ne tjetren qerooosi, batman & robin pra mo. sa mire te shkuan ne mendje floket e gjata!

Po pra Trop , s'me vajti mendja tek Igli. Po s'tingellon lezetshem ne anglisht ndaj.

Shqiptaret gjithmone superheroin e kane lidhur me mencurine.E cuditshme!

Gjithmone heronjte e perrallave kane qene njerezit(por jo vetem) e mencur  nga tabani popullor ,si:Nastadini,qerozi,gjysma-gjeli...smiley

Nastradini s'o ijoni. mos na ngatrro me turqit, se kush rri e merretsmiley po hallall bektashinjt thujsmiley po shqiptaret "superheroinjt" i kane lidh me cdo gje qe s'kane: besen , mencurine, trimerine, urtesine, drejtesine , besnikerine etj etj. si cdo superhero ne bote xhanem...

p.s. kjo pune e personazhave te mencur zakonisht eshte ne kulturen tradicionale te cdo kombi. po muhabet i felle aysmiley

 E di ,por ...

....vllazen jemi-tha Berisha.smiley

na vinte shpesh per vizite ne shtepite tona dhe na duket si i  yni,dreqi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).