Tiranes ju dha nje ... isharet. U tund goxha, si per t'u kujtuar njerezve se duhet t`ja dine kimetin asaj force te paperballushme.

T'ia dine gjithe ata qe kane gerryer themelet e pallateve per t'i kthyer ne dyqane. Tirana mund te kthehet ne katastrofe nga nje tundje me e madhe dhe disa sekonda me shume. 

T`ja dine politikianet qe kujtojne se do rrojne mijera vite. Ndaj dhe perdite po i bejne te keqia Tiranes e krejt vendit. Por mjaftojne vetem disa sekonda dhe gjithçka merr fund. Kush e di ?

Sa te sigurte jane banoret tiranas?  

10 Komente

Skenar apokaliptik!!! Mjafton nje termet 6 balle dhe ndodh gjema. Po te shohesh hartat sizmike greqia dhe turqia (stambolli ne veçanti edhe si shkak i betonzimit) jane te kuqe flake por edhe shqiperia diku me pak gjithsesi aty afer eshte. Nuk o i sigurte japonezi qe pallati me zhive ose sistem guzhinetash ne themel i bo break dance kur ka termet 7-8 balle jo mo qytetari tirons qe jeton ne ato pallate prej kartoni.

Rav?

çër? smiley

e perjetova duke qeshur ne zyre , nuk e di pse po sikur ndjesite ndaj ketyre fenomeneve me japin njelloj neutraliteti te papare, dhe them dhe sikur te ndodhe dicka pune e madhe, nuk eshte ne doren time  smiley

Artikull i dobet, artikulli duhej te thonte me saktesi, sa ball ishte, ku ishte preçiz epiqendra, dhe ne ç'ore u ndie. 

....dhe me e rendesishmja: ç'efekte pati ne bursat e evropit ky termet??smiley

po ç'artikull thua o Pjero, aty 5 fjali jane te gjitha...

Nuk besoj se qellimi i artikullit ishte lajmi i termetit sesa fakti qe nje termet i madh qe mund te ndodhe mund te shkaktoje deme te medhja materiale dhe shoqerore. Dhe mund te jete termet qe te trondis nga themelet shoqerine dhe sistemin. Kurre mos ndodhte, por ne zone rreziku eshte Shqiperia dhe para termeteve 6-7 ballshe (te cilat Shqiperia eshte e destiuar ti perjetoje nje here ne kaq kohe) ndodhin tundje te vogla, si tip parashoku.

Paska rënë në Maqedoni 4.5 ballësh. Të jetë ndier deri në Tiranë, apo të jetë shkundur gjithë rajoni nga tërmete më të vogla?

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Maps/10/20_40.gif

Ka nja 30 vjet qe termetet kane hup!..me kujtohet ai 15 prillit  ne v.79 a 78, per nja dy muaj kur zgjohesha ne mengjez kisha frike se mund te ndodhte ndonje hata, ne bukuresht teremti i 79s kishte rafshuar me 100ra pallate! athere binin shume termete! smiley

Prapë në Itali:

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).