"Më erdhi ndër mend propozimi i një profesori austriak, i cili thoshte se Shqipëria duhej kthyer në një rezervat natyror për njerëz të egër."

Gertrud von Laffert: "Katër muaj në Shqipëri" (“Vier Monate in Albanien”), Berlin 1916, fq. 79:

“Më erdhi ndër mend propozimi i një profesori austriak, i cili thoshte se Shqipëria duhej kthyer në një rezervat natyror për njerëz të egër. Në këtë rezervat, thoshte ai, vizitorët nuk do të shihnin kafshë të egra, siç ndodh në Amerikë, por njerëz primitivë. Fuqitë e Mëdha do t’u jepnin atyre minimumin e nevojshëm për të jetuar, si dhe aq municion sa u duhet fiseve të ndryshme për t’u përleshur e për të plaçkitur njëri-tjetrin. Shpenzimet, përfshirë ato për ndërtimin e rrugëve, do të nxirren nga fluksi i turistëve, të cilëve në muajt më të përshtatshëm të vitit do t’u shfaqet kjo panoramë e jetës primitive. Gjatë këtyre muajve, do të respektohet nga të gjithë armëpushimi dhe çdo fis do të jetë i detyruar të mbajë ‘besën’. Nëse ndokush do të dëshirojë të shijojë ndonjë emocion ekstra, ai mund të porosisë ndonjë sulm, ndonjë rrëmbim personi ose ndonjë tjetër aventurë pa viktima. E pra, përse duhet të endemi aq larg e ta kërkojmë shëmbëlltyrën tonë tek raca të huaja, kur ne kemi mu këtu në Evropë një popull, i cili në truallin e vet është në gjendje të na shpalosë një kapitull kaq të rëndësishëm nga historia e njerëzimit? Një rol i tillë nuk do t’i shkaktonte vuajtje këtij populli, përderisa ai dëshiron të ruajë zakonet e ritet e tij të vjetra. Nga ana tjetër s’është nevoja ta theksojmë se ç’vlerë do të kishte për dijetarët e për kureshtarët një leksion i tillë në qiell të hapur”.

Raciste? Po! Për fat të keq kaosi, krimi dhe korrupsioni në viset shqiptare në Ballkan mund të nxitin edhe sot autorë perëndimorë të shkruajnë kështu ose ngjashëm për shqiptarët.

Marrë nga Enver Robelli Facebook

90 Komente

Me Spartën e vjetër, në kohën e degradimit të vet, është kryer një eksperiment i tillë. Shkonin romakët dhe e vizitonin, si të ishte kopsht zoologjik. 

Shqiptarët janë fatkeqësi e dyfishtë. Hem barbarë, hem të dhunuar, hem kokëshkretë. 

 

ti mi gra je persmari, po ato aty verdalle (duke perjashtu Dien) jan i cik si fis....

Jemi pjese e Ballkanit ..ndoshta fatkeqesisht pjesa me e pacivilizuar

Megjithate shif se c'thoshte Kissinger per Greket ne 1974

Greket janë anarkiste dhe e vështirë për të zbutur. Për këtë arsye ne duhet të godasin thellë në rrënjët e tyre kulturore: Ndoshta atëherë ne mund t'i detyrojmë të jenë në linje me te tjeret. Unë besoj se duke goditur në gjuhën e tyre, fenë e tyre, rezervat e tyre kulturore dhe historike, kështu që ne mund të neutralizojë aftësinë e tyre për tu zhvilluar dhe për të dalluar vetveten; duke hequr ata si një pengesë për planet tona strategjike vitale në Ballkan, Mesdhe dhe Lindjen e Mesme.

(Henry Kissinger, duke ju drejtuar një grupi biznesmenesh ne Uashington DC, në Shtator.1974)

Art,
Cfare quhet civilizim per ty?
Une per vete sjam gati ti pranoj 'pallavrat' e austriakut ne lidhje me ne!

Jane shume faktore socio-kulturore,ekonomik,etj...

Te permend vetem faktin qe shqiptaret ishin mbi 90% analfabete deri ne vitet 50. Krahasoj gjithashtu me fqinjet si nga e zhvllimit shoqeror dhe atij politik dhe ne jemi shume poshte. Tani mund te debatojme ketu gjithe ditenper shkaqet dhe interesat e fuqive boterore ne kete lemsh rajon...Une shtroj pyetjen :  Perse shoqeria shqiptare eshte kaq apatike kur i cenohen drejtperdrejte interesat e saj?..Eshte ky nje pjese e kompleksit te te shtypurit?

Art,
Une se di nga i gjen ti kto fakte qe ne kemi qene analfabete - dmth dihet pak qe fundi i shekullit 19 ka qene rremuje per ne shqiptaret, por une te siguroj qe gjyshi i plakut tim edhe atehere dinte 4 gjuhe, dhe la nje arke te madhe me libra. Austriaku dhe ti jeni stakuar ne nje periudhe kohore ku dihet qarte kafsheria e europianeve, pra edhe zhvillimi sociokulturor i popullit tone ka pasur pengesat e veta. Gjithsesi, sdi pse duhet te ndjehesh fajtor ne raport me theniet e tij

Gjyshi i plakut tend do jeshte shkolluar jashte.

Kur u hap shkolla e pare?...Po universiteti i pare?..

Nga statistikat e ndryshme flitet se komunistet e gjeten vendin mbi 85-90% analfabet

Ja ta them unë që është e vërtet ajo që thot Art..Plaku im ka bër kurs kundër analfabetizmit në vitet e para mbas çlirimit..Ishte një nga detyrat kryesore që i vuri vetes qeverria e asaj kohe, mbasi ishte diku te 70-80 % analfabet populli. Edhe pleqt e plakat i bën këto kurse.

Kjo deklaratë është fake. 

Është botuar për herë të parë në një gazetë komuniste, aty rreth viteve 90. Kissinger e ka mohuar ta ketë thënë. Është thjesht shpikje, po ka zënë rrënjë ndër grekë, sepse i kanë shumë qejf teoritë konspirative. Këtu një sanduiç të shkosh të blesh, greku që ta shet ka teorinë e vet konspirative në xhep. ahahahaha.

 

.. e lexova sot  dhe mu kujtua nje shprehje qe kam perdorur ketupari per te cilen jam kritikuar goxha, e kam quajtur kombin tone pak retarded ne krahasim me te tjeret, duke lexuar kete shenim te Robellit, thjesht sikur mu konfirmua ai veshtrim, sigurisht nuk u gezova thjesht u trishtova dhe me shume

pordhë me gresê kur s'ke ç'i bën gomarit i bie samarit .Të çajnë trapin kta gjoja filozofë që s'janë gjë tjetër veç pjesë të hedhura të ktij populli dhe se gjejnë vehten askund. Ku e ka hallin ky  toRobelli apo e ha meraku të edukojë popullin, ai e ka bë zgjedhjen e vet apo do të ndryshojë popullin ? 

Pse Alidea të duket vetja si në kopësht zoollogjik dhe vetvetja evonuar (retarded) se dhe ti dhe ky toRobelli pjesë e tij jeni , ah jo ju hani bukë veçan dhe si përdorni fasulet se ju bëjnë dëm për stomakun .Hani fasule po deshët të shisni pordha...shiten më kollaj se me vetfyerje përçmuese. Keni ndëgjuar ndonjëherë që shqiptarët të vrasin fëmijë , të djegin të gjallë , të vrasin njerës në masë po kto popujt e përparur (dhe austriaku) dhe atje ku jeton toRobelli i kanë bërë dhe i bëjnë dhe sot e ksaj dite. Pse jemi të varfër s'do të thotë se jemi të vonuar mentalë (në këtë kuptim përdoret retarded.

Raciste? Po! Për fat të keq kaosi, krimi dhe korrupsioni në viset shqiptare në Ballkan mund të nxitin edhe sot autorë perëndimorë të shkruajnë kështu ose ngjashëm për shqiptarët.

 

Vero, jane gjet ca eshtra ne Mitrovice sot kur per germonin per qejf te tyre ca punetore qe po ndertojne nje objekt.  Dyshohet per varr masiv.  Derisa te dal ekspertiza, shpresoj te mos jete ashtu. Si ndo Zot, mbase jane eshtra te nje kohe te larget, kur per emocion ekstra ...  

Ne fakt ne kemi racizem brenda llojit tone dhe jo per te huajin...I huaj ardhurohet : te perment vecse psikozen e Ambasadoreve

Alidea,

Si shoqe te mire qe te kam, nja dy gjera : le te mesohemi te lexojme "MIRE". Jemi duke lexuar nje tekst te para 100 vjeteve. As Austriaket e sotem, dhe as Shqiptaret e sotem, nuk jane Shqiptaret dhe Austriaket e para 100 vjeteve. Ne ato vite, zezaket (dhe madje deri vone, para luftes se 2 boterore) silleshin neper kafaze bishash per ekzibicione ne Paris. Por tani, pikerisht nipi i njerit qe ka ardhur me pranga ne kafaz, si nje bishe, Christian Karembeu, ka luajtur me ekipin kombetar francez 1998 dhe eshte kampion bote.

Te mos habitemi nga keto shkrime, t'i lexojme, te nxjerrim ndonje gje te vyeshme, dhe pjesa tjeter te lexohet per kulture te pergjithshme. Toi qui comprends le français, il ne faut pas lire tout le temps au premier degré.

Robelli mire ben, por edhe mire s'ben, sepse sjell materiale bruto pa asnje shenim "erudit" anash. Edhe pjese te Bibles t'i sjellim ketu, pa nje sqarim paraprak, do te na duhet te kapim hunjte ne dore.

Hurbi  faleminderit per vleresimin, e para, un e solla si nje koment qe mu duk interesant, por qe nuk me perket e nuk jam autore e tij sikurse Robelli (flas per komentin kryesor).

Por pse e solla ketu ka nje arsye tjeter, dhe ka te beje me nje zhurme  per te cilen thuhet se me ne ka ndodhur nje eksperimet gjate viteve 1990 -1997, ka te beje me nje ide te revolucionit te pambaruar etj etj te cilin nuk e zgjidhim ne kete postim. Robelli e ka vene si status ne fcb  dhe ka replikuar me komentuesit, ketu nuk mund te postohej ne forme tjeter, por mua mu duk shume domethenes, ne fakt nuk bie dakord me komentin por bie teresisht dakord se ne i kemi shkeputur zingjiret e tradites dhe burimeve njerezore si me hir e pahir ne forme periodike ne kete komb, jemi mbase sa altruiste aq the mohues ndaj vetes si te tille. Teme e gjere ...

 

Robelli është një djalë i ndershëm por, për shkak të mungesës së thellësisë së njohurive historiko-shoqërore  dhe për shkak të rritjes dhe formimit në "botën demokratike" është i ngarkuar me një kompleks të theksuar inferioriteti. Pikëpamja e austriakut është pikëpamje e një aristokrati, për të cilin asgjë nuk është më e frikshme se sa mungesa e përfilljes së rendit shoqëror që i garanton atij monopolin e qëndrueshëm  pasunor. E shqiptarët për të cilët flet ai qenë pikërisht ata që nuk lejuan monopole pasunore në radhët e tyne. Të gjithë ata shqiptarë që ia delnin të ngriteshin në këtë kategori shoqërore (aristokraci pra) zakonisht emigronin në popujt tjerë përreth, sllavë grekë apo turq, që e kishin pranuar plotësisht atë sistem që zanafillën e kishte në doktrinat monoteiste të rregullimit shoqëror.

Ai sistem i shqiptarëve, sado barbar që mund t'i dukej një aristokrati qe demokracia e vërtetë natyrore, ku nderohej dhe respektohej si i parë ai që ishte më i forti, por që atë pozicion nuk e kishte të garantuar, sepse duhej t'u rrinte karshi sfidantëve të rinj që vinin duar-duar. 

Fatkeqësisht për shqiptarët që janë formuar nën ndikimin e kësaj filozofije jetësore nëpër mijëvjeqarë, tashmë përfundimisht demokracia natyrore ka mbetur në funksion vetëm në marrëdhëniet ndërkombëtare, ku edhe sot e kësaj dite nderimin dhe respektin e ka ai që është më i forti dhe që atë pozicion nuk e ka të garantuar sepse plot të tjerë përpiqen t'ia kapin një çast dobësie për t'iu turrur dhe për ta plandosur për dhe, kurse në relacione mbrendakombëtare është vendosur një pseudodemokraci e cila është krejtësisht në funksion të sundimtarëve nga hija të cilët e kontrollojnë monopolin e forcës, e që shqiptarët duke mos e pasur një superstrukturë të tillë nuk po mund të përshtaten në këtë sistem demokratik të simuluar.

me duket se Veri se ka dhe aq shume per dje -me i tangente qe i dhashe ksaj, se po m'duhet me e bo i vrap outside- por per sot.

-Atehere ato mendonin ashtu.

-Dhe sot me kete mentalitet na shohin deri-diku

-car kena bo e po bejme ne, per ta ndryshuar kete?

Ndoshta jam gabim.

Ky do te kete qene ndonje homoseksual ose mi bibliotekash, se jane te vetmet kategori qe barazojne kulturen luftarake e virile me egersine.

 

tema me debile qe kam pare ketu, e sjell kjo alidea qe sapo na ishte merzit nga cilesia e blogut te ketyre diteve me na shtu oreksin. 

gjej ndonje dashnor goce. ke per te pa qe behet me e bukur dita.

robo mos u merzit per mu smiley shif veten se nuk po te jap info personale.P.s ti ne fakt me dukesh retarde me komentet tuja, po mujte jeto ne France meqe je aty...

deri ne '90 s'na njihte kush,biles kam njohur njerez qe as nuk e dinin ku bie Shqiperia, disa mendonin ne Afrike ose Azine e vogel ndersa sot kapeni pas budallalleqeve qe shkruan ndonje idiot apo pseudo profesor qe ka mundesi ca ka shkruar i ka me te degjuar...kjo me ngjason me ato komitat ne llogore qe prisnin armikun te nxirrte koken e ti binin...edhe autori besoj s'ka lene me faqe interneti pa shfletuar per te gjetur ndonje artikull mbi Shqiperine,i mire apo i keq qofte.

Gjatë këtyre muajve, do të respektohet nga të gjithë armëpushimi dhe çdo fis do të jetë i detyruar të mbajë ‘besën’

 

C'fis more shkerdhate?

Une per here te pare i kam pare "fiset" ne Ushtarake kur shkova ne gjimnaz

Rrotull meje kam pas njerez, komshinj, kusherinj, krushqi, etj

S'kam pas fise! 

Pastaj i lexova edhe ke Prilli i Thyer! 

Sa perqin e shqiptarve te Shqipnise jane me fise more mut muti? 

Ju eshte bere te gjitheve mendja lahute e cifteli more gdhenj!

Phthu!!

70%

Pytja ishte sa perqin e shqiptarve, jo sa perqin e malsise!

Ka ndryshim t'modh! 

ne jug ka qene po ashtu njesoj, disa familje te medha kishin nen hyqem gjithe gjindjen qe varej prej tyre, çfare gjallonte ne pronesite e tyre dmth. (kjo ben qe labet jane muslimane dhe himariotet megjithese ngjitur tyre, mbeten greke, etj)

sot shqiperia eshte po KLANIKE, edhe ne jug. shumica kane mbetur socialiste se socializmi u hapi syte, u hoqi shtypjen perj beut te tyre, por njerezia prap se prap u futen ne varesi tjeter klanike (apo sociale), ate komunisten prej e cila do te duhet ndonje tsunami qe te dalin. 

po e ka shkruar para nja 100 vjetesh (1916) ky mroklle..smiley

O byrazer, as ne 1916-ten Shqiperia nuk ka qene fisnore. Ka pas dy tre krahina ne veri, Mirdita, M e Madhe, Dukagjini jone dhe Rrafshi ne Kosove deri diku, dhe Dibra (ketej nga ne) deri diku qe kane pas fise. Te tjeret jo! As veriu , as Kosova, as Maqedonia aq me pak ketej nga ne. 

Njerezit nuk e dine kujt i thone fis keta kur flasin per "fiset shqiptare".

E mendojne se me qe ne jemi afer me dajen dhe me xhajen, dhe me cunin e halles, kemi qene shoqeri fisnore. 

Ca te tjere kujtojne se ne (jo fisnoret) jemi perjashtimi, jo rregulli! 

Injorance totale nga ana historike. 

E njejta gje per "besen shqiptare" -dhe "gjakmarrjen". 

Fenomene kulturore te nje minorance (malsoret) qe me vishen mua!! 

Jo vallaj, nuk e pranoj!

Stergjyshi im ka firmosur kontrate kur shpinte vaj ne Venedik, nuk ka dhene besen e shqiptarit!

 

Ça e konsideron shoqërinë fisnore ti e nderuar. Ajo nuk është asgjë tjetër veçse shoqëri ku nuk ka askush monopolin e përdorimit të forcës dhe të vendosjes së rendit, porse të gjithë pa përjashtim janë përgjegjës për të. Pra shoqëria fisnore nuk e pranon autoritetin qendror, përveç se kur ai i imponohet dhe për sa kohë i imponohet. A nuk vëren recidiva të kësaj kulture në karshillëkun që i bën Dukati qeverisë qendrore lidhur me ato pronat e tyre që thonë, ose edhe një rast më të theksuar e ke Lazaratin i cili si komunitet i tërësishëm i sfidon t' gjitha qeveritë "demokratike" pa përjashtim. Prandaj mos e merr kaq me mëri këtë punën e fiseve se nuk ka qenë shoqëri e keqe ajo jo, po për taksirat të njerëzimit e mposhti doktrina judaike, e cila tashti i është turrë familjes si pengesë e radhës për jetësimin e plotë të doktrinës së tyre.

Ah, jo miku jem!

Cdo njeri i knume e di qe ka ndryshim te madh midis gjendjes anarkike dhe asaj fisnore.

Keto dy koncepte jane aq te ndryshme sa qe nuk besoj se ka vend per ilustrime. 

 

 

Unë thash recidiva të atij formimi. Dhe jemi në fillim të shekullit 21 e jo në fillim të shekullit 20 për kur flet ai farë austriaku. Veç  desha t' them që edhe zonat e thella të jugut janë qeverisuar bazuar në kulturë fisnore dhe jo vetëm zonat që kishe numëruar ti.

Ti gjithashtu the ket' :

Ça e konsideron shoqërinë fisnore ti e nderuar. Ajo nuk është asgjë tjetër veçse shoqëri ku nuk ka askush monopolin e përdorimit të forcës dhe të vendosjes së rendit, porse të gjithë pa përjashtim janë përgjegjës për të

 

Libri i Trashe thote qe ky eshte perkufizimi i anarkise. 

Dhe ne shoqerine fisnore, ne te vertete, ka dikush qe e ka monopolin e forces, dekretimit te perdorimit (ose jo) te saj, anipse jo edhe te zbatimit te saj. Ai eshte i pari i fisit!

Fjala e tij eshte....si quhet...ligj! smiley

Gjithsesi, diskutimet per pune termash jane pune pa buke. 

Une thjeshte po thoja qe perceptimi i Shqiperise si shoqeri fisnore nga te huaj (dhe cuditerisht nga disa shqiptare) eshte nje deformim pervers i historise tone, qe eshte aty dhe gjithkush mund t'a kqyri.

 

p.s.

cila krahine ne jug eshte udhehequr nga kultura fisnore? 

Laberia, Mallakastra, Myzeqeja, apo Grope e Korces? 

 

Anarkinë e vërtetë njerëzimi nuk e ka pa halâ, ajo do të vijë tek pasi të zhbëhet edhe familja, porse shkrepëtima anarkie po. Krejt librat e trashë janë shkruar për t'ua garantuar trashësinë e të drejtave atyre që me hile uzurpuan të drejtën epërdorimit të forcës.

Shoqëria fisnore në Shqipëri goditjen e parë e mori gjatë sundimit të A.Zogut, kurse komunizmi e vorrosi  përfundimisht.

PS.Si kosovar, nuk e njoh sa duhet realitetin e shtetit shqiptar, porse në bazë të karakteristikave që manifestojnë sot mund të të them me siguri të plotë që zona si Kurveleshi, Mallakastra, Skrapari besa edhe pjesë të Labërisë  si zonë më e shtrirë, në fillim të shekullit të shkuar janë qeverisur duke u mbështetur në kulturën fisnore.

Prova qe shoqeria shqiptare eshte organizuar ne baze te fisit, pa perjashtim krahine, veri, jug, lindje e perendim eshte egzistenca e kanuneve i.e. ligjeve fisnore ne cdo krahine shqiptare.  Ky tipizimi se organizimi fisnore i perket disa krahinave ne veri eshte injorance e pashembullt dhe mbase dhe steretipizim negativ e krahinorist.

@toma

C'thua o mik? Ckoqite pak me shume llafin! 

mendoj njesoj

edhe sot te huajt per klanike e mbajne shqiperine dhe me te drejte mendoj. 

te huajt po ashtu kryetaret qe nuk largohen nga pushteti, i quajne diktatore, edhe kur keta organizojne zgjedhje te lira.

te gjitha keto mendoj se pikerisht vijne nga pamundesia e nje populi te dhene per te kuptuar dhe vepruar ne baze te interesave te tij sa me te gjera, dmth kombetare, por qe mbeshtetet tek interesat e tij sa me te ngushta, dmth ato klanike ose fisnore.

veriu me salen, nje verior, dhe jugu me ramen, nje jugor, jane dhe sot e kesaj dite.

kjo i jep te drejte percaktimit te huaj.

atje ku ata gabojne eshte qe kete forme organizimi e quajne kafsherore duke mbajtur per me ideale ate ne rang kombi ose nacioni. kur une mendoj se individi shprehet me i plote kur pushtetin e ka prane tij sesa larg tij. kjo shpjegon se pse vendet e sotmet, ne organizime gjigante kombesh, e kane te pamundur te nxjerrin individe te medhenj, ose me kualitet te larte. 

Stergjyshi im ka firmosur kontrate kur shpinte vaj ne Venedik, nuk ka dhene besen e shqiptarit!

 

ahahaha.

ka te drejte per ate tipizimin idiot.

Ka, deri diku. Po unë nuk qesha si me tallje. Me një fjali të vetme e ka bërë të qartë dallimin cilësor mes dy kulturave të organizimit.

e vërteta është Em, që shoqëria shqiptare, nuk e ka superuar tipizimin... so... 

 

po sikur kete fjalen "fis" ta zevendesojme me "malokeri" a bon sens? Apo mos deshe qe austriaku ne vend te "fis"te thoshte "fisnikeri" ?  Lol!

Ky eshte shenim i 1916..edhe une po te kthehesha ne kohe ne ato vite,ndoshta keshtu do te mendoja per shqiperine,shqiptaret..per jugosllavet,greket,turqit e gjithe ballkanin!!

te njejten gje e thote dhe ai regjizori italian, tek ajo tema ngjitur, bile perpara mediave tona. imagjino sikur te marri mundimin te shkruaj kujtimet se çfare do te nxije.

vetem se ai qe ka shkruar, eshte femer e panjohur (Gertrud eshte emer femre ne gjermanisht me duket) qe vetem kater muaj njohje me shqiptaret i jane dashur per tu hequr vizen. 

ndersa Bajroni ishte njeri i penes, dhe krejt ndryshe iu duken shqiptaret. 

pse tani ne duhet te marrim "per studim" konkluzionet e Gertrudes dhe jo te Bajronit ?

apo se keshtu i thone epshet e momentit alideas ?

Ti ve ne dyshim qe ballkani nuk ka qene ne ato vite si thote ky shenimi me lart?Ashtu ka qene,hiq ndonje qender..mjafton te shikosh filmimet e atyre viteve..problemi qe shtrohet eshte a jemi keshtu edhe sot ne syte e botes sidomos ne shqipot?nuk mendoj..Shqiperia si organizim e funksionim shteti edhe mundet,shqiptaret jo ne asnje menyre nuk e pranoj,plus qe emigrimi,tv e interneti edhe te duash nuk te lejojne te izolohesh sot nga bota.

ne ato vite po aq zhulsa kane qene dhe perendimoret vete, po te nisemi nga ato fotot ose filmat. shih fotot nga marubi psh dhe do te shohesh qe shote galica me burrin kishin nje pamje me fisnike se ushtaraket e europes qe ndodheshin ne shqiperine e kohes, te fotografuar po ashtu nga marubi.

filmat dhe fotot e vjetra kane nevoje per interpretim TE DREJTE. 

Shqiptaret jane shoqeri fisnore e kshu kane qene gjate gjithe historise se tyre dhe s'ka asnje gje te keqe ketu pavaresisht ngjyrimeve te gabuara, negative e krahinoriste qe i japin disa ne mendjen e tyre fisit.

Po pra..njesoj si turqit e ballkanasit e tjere apo fshataret e Austrise e gjithe evropes e botes ne ato vite!! Vetem pas luftes se dyte,sikur u zbuten ca keto gjera...sot eshte turp me jetu me babin!!

S'ka lidhje ne ca stadi shoqeror kane qene fshataret e Austrise apo turqit ne ate kohe.  Te qenit shoqeri fisnore s'eshte turp apo gje e keqe, por perkundrazi eshte organizim shoqeror mese natyral.

E mire apo e keqe? Gjyshi im 89 vjeç me tha 1 dite kur e pyeta pikerisht si e mendonte kete punen e te banuarit ne fis: Nuk e di mu pergjigj...ndonjeher ai i pari i fisit te qellon nje trap,qe merr ne qafe edhe gjithe te tjeret pastaj.89 vjeç tjetri,shkolla shkrim e kendim..por me dha nje pergjigje qe nuk me kishte shkuar mendja kurre.

pse Austria nuk ka budallenje keshtu?

t'gjithe qijne gocat e tyre qe te vogla. eshte vendi me numer me te madh mongolesh (budallenj te lindur) ne europe. por edhe psikopatesh. jo kot psikologjine e kthyen ne shkence keta barbare.

mos me fjale turpi se do indinjohet ndonje admin. se jane sensitive keshtu...

po te shohesh kategorine ku tema eshte vendosur quhet : acarim nervash. 

qyqja si nuk e pash une!

hahahah,kureshtar,e mban mend ne 2008 ate baban austriak qe kishte burgosur vajzen e vet ne bodrum per 20 vjet rresht ,kishte ber dhe femij me te bijen

a ka monstra me te madhe

jo vetëm kish bo fmij po një edhe e kish pjek në furrë...dhe na thonë neve kafshë... fmijpjekësat

Mongoloidesh or trim se ndonje mongol qe shet bluze cashmir ne austri ene ka smiley

 

tani ky profesori e ka pare kete si mundesi biznesi.. dmth Shqiperia si vend per turizem elitar.smiley vetem se nje gje sme eshte e qarte... kush do te perfitonte nga te ardhurat e turizmit..,sa do te perfitonin vete shqiptaret nga keto te ardhura...?smiley

hiq 10% e takses, te tjerat i perfitojne shqiptaret!

epo spaska qene keq... aq me teper qe Shqiperia aso kohe nuk ishte: 1 euro.

pastaj ne kishim ne dore keta... po te donim i 10smim mu ne kontrate austriakut...merrnim peng turistet.smiley

Mrrok, a je hala aty?

Hyqem!

kta kshu na kon njof deri von ne: Karl May, thane. Skipetaret. Ngrita supet un: who in the hell is this dude? Na ishte njoni qe kallxonte prralla me simbad detar.

karl may eshte ai qe ka shkrujt libra me kaubojs pa qene kurre ne amerike e?

Qe ka festivale ne Gjermani me theme me cadra indianesh dhe pokahonta?

Apo e ngaterroj una?

hic s'e ngaterron!

ata trungje (austriaku i thjeshte) qe jane te afte te shikojne 1/2 ore ne nje pike - aq te javashte e "stur" jane - nis nga varferia jone proverbiale e dekades 80, dhe na kon pas kujtu me bisht, o Mrrok. smiley

Ca te bosh, ti rrush trapin atyne tanve me hyqem politbiroi etj dikur qe e bon ku thrret qameti? se e ka i shkak kjo gjo. pastaj te shifshe qesendin e spikerit te ktyne (ORF) kur ishin ato ngjarjet e 97-es mer eeejj... tha, po do pysni ju kush dreqin u bo sebep qe u bon shtet "keta". Si me thon kta indigjenet me rruaza. Ne tha u bom, si me turp e me t'kerkume falje... Rri amon, se duhet te kesh naj jete plus qe t'ia heqesh vetes rehat. masi t'ia kesh mataru i her zdajken Fritzit qe flet qesim ama...

Ja tek e kam hapur nje teme para ca kohesh per Karl May-n, e cila kaloi keshtu ne qetesi smiley

Spiegeli-i kishte nje artikull interesant per 100vjetorn e tij ku e cilesonte si rrenacka,batakci i cili i vuri ne sherbim te penes keto "virtyte" te vyera smiley

Gertrud von Laffert nji Nazist i lindur nuk ke cpret me shume,plehre si gjith Nazistet e tjere sigurisht.

eshte FEMER, per me teper nuk eshte austriake por gjermane.

gjithe te kompleksuarit lubonjiste germojne neper vrima te gjejne sec na paskeshin thene lloj-lloj qurravecesh ne evrope per shqiptaret. ata qe jetojne ne shqiperi duket se e kane me te theksuar ndjenjen e lapanjzllekut. pse-ja eshte e gjate po ka te beje edhe me ambasadorllekun.po ata qe i besojne keto gjera ,nuk u duket vetja si niperit apo mbesat e majmuneve?

Alidea, po te thosha se, vetem 50-vjet perpara se te shkruante keto ky idioti gjerman, situata ishte po e njejte ne Ameriken e veriut--mbase do ishte kohe e gjate. smiley

Situate e njejte para 50 vjeteve ne Ameriken e veriut? Ju lutem shpjegoni kete barazi, me vitet 60 ne ameriken e veriut. Ne vitet 60 amerika ka njohur nivelet me te larte te mireqenies qe dhe sot nuk i ka.

Ndoshta ke dashur te thuash para 150, qe do na conte ne kohen e luftes civilie te amerikes, dhe te wild westit. Aty po qe ka krahasime dhe per ca gjera mund te vesh barazine me shqiperine e sotme.

Personalisht, megjithese mendoj qe dhe Amerika e viteve 1860 ishte shume me stabel se Shqiperia e viteve 201x...

  nga 1912 deri ne L2B Kombi shqiptar,  kaloi ne nje fare eksperiment,  fuqite e medha vendosen te krijonin shtetin dhe kombin shqiptar me vete, me vone  krijuan mbretin,...e pastaj,  pastaj nga  44 e deri ne 90 nuk behej fjal per "eksperiment" Eksperimentin e kishin zgjedh vet shqiptaret, keq mire ashtu e zgjodhen!,  eksperiment ishte socializmi,  i guximshem shume spse vendi yne kishte kaluar, kapercyer gardhin (zhvillimin kapitalist) nga feudalizmi i vjeter otoman, direkt ne socializem,.. te ndryshoje mentalitetin e shqiptareve qe austriaku bismark i quajti njerez me bisht, ishte nje ekperiment i guzimshem, qe shqiptaret e moren vet persiper, smiley pastaj nga 92 e deri tani shqiperia eshte ne proces eksperimentismiley, Varet nga shqiptaret se si do tia dalin, , tani pas 100 vjeteve jemi ne shinat e kapitalizmit,  shqiptaret e kane ne dore qe ky eksperiment te jete ne favorin e tyre, ose `bota `  do te vazhdojne te bejne eksperiment me shqiptaret...

Shqipnia nuk ka pa apo provu asnjehere kapitalizen, perpara vitit 1991. Keto 20 e ca vite jane te vetmet qe mund ti quash si vite ne "kapitalizem". Thjesht nje saktesim.

hoppa, me larte, per saktesim kam shkruar kapercyem  " gardhin"   kapitalizmin pra,  dhe zgjodhem, socializmin! smiley  se harrova 100 vjetshin dhe fazat e zhvillimit ose"ekperimentit" tone, ky 20 vjet eshte nje eksperiment po te kemi parasysh qe ne jemi ne tave, te fuqive te medha te cilat na ndihmojne me borxhe, kapitalizmin tone qe nuk prodhon dot as nje gozhde, sic ka thene  Spartak Ngjela! 

Gabim i imi. Ke te drejte!

Nje njeri qe thote dicka te tille, qofte ne ate kohe, te drejto te aludosh, me marzh te vogel gabimi, se eshte histerik. Do ta ket pas shorin shqiptar, nga ata me gune e me musteqe, qy si thone kurr punes jo.  Ket sportin e te "martumit" per letra-interes duket e kena nis heret, dhe si sot duket se daljet nuk i kena pas te mire menume. Perfeksionimi do kohe, dhe vec koha i shero plaget... eqetra eqetra..

Nuk me bezdis nje histerike e tille, por me bezdisin njerzit qe sjellin histerizma pa piken e arsyes.

Kjo histerikja mund te kish bo nje studim( ndonese shoh se ka botu liber, do ish mire te dinim dicka me shume, e kerkova por nuk e gjeta) dhe te bote nje portretizim shkencor te shoqerise se asaj kohe, me shpjegime, mejtime, te shtrote noi pytje vet-edukative, te tipit "nese ndodh vertet keshtu ne zona te tilla, perse, dhe a ka pas rrezultat ne ato kushte e rrethana?" eqera eqera..

Paralelisht me ket edhe prursja mund te .... ehh... po e boj si profesoresha..

 

Ne kohen kur ka folur ky austriaku, vertet shqiptaret ishin te prapambetur, e po ta shihte tani shoqerine shqiptare, ose jo me shume, por ta shihte rreth viteve 1970, do ta kuptonte se raca jone hecen me shpejt drejt zhvillimit se raca e tij. Raca e tij kish dhe ka fatin, qe ish/esht e rrethuar me racen gjermane, zviceriane, italiane, hungareze, e çeke, nga ku ka perfituar, ndersa raca jone kish te bente me racen serbe e greke, qe veç te vrasin e te rrembejne tokat e shqiptarit e kane mendjen.  

s'ka qene mor lal te prapambetur, çi ke keto dokra ? s'kane vdekur ndonjehere shqiptaret per buke, as nga epidemi si kolera etj. 

vetem nga rrobat e trupit po ti vezhgojme, i kishin me luksoze nga e gjitha bota, armet i kishin te zbukuara me argjent. e shtepiat te ndertuara me gure e jo me dru. 

gjithashtu i kane dhene botes figura me te ndritura se austria. 

Kurreshtar, uroj te mos kesh pir shume smiley  

".... s'kane vdekur ndonjehere shqiptaret per buke, as nga epidemi si kolera etj..."  

Shqiptaret edhe sot (jo vetem dje) fatkeqesisht nuk e mbushin barkun me buke. Kolera ka bere kerdine, dhe shyqyr qe erdhi nje regjim qe e kapi gjendjen prej briresh (socializmi) qe e zhduku koleren. Regjim qe me gjithse e urrenim, beri disa te mira, per te mos thene shum te mira. 

 

".... vetem nga rrobat e trupit po ti vezhgojme, i kishin me luksoze nga e gjitha bota, armet i kishin te zbukuara me argjent. e shtepiat te ndertuara me gure e jo me dru..." 

Ne kohen kur artizanati kish marre hoh ne Shqiperi, Hindi, Afrike, Ne Europe, Austri, Amerike, etj , ndertoheshin metro gjigande, fabrika gjigande, autostrada gjigande. (Kete shprehje mund ta lexosh edhe ndryshe) . Ne kohen kur ne Austri, Europe, Amerike, etj , ndertoheshin metro gjigande, fabrika gjigande, autostrada gjigande, platacione gjigande etj etj, ne Shqiperi, Hindi, e Afrike, sapo kishin filluar artizanatin, zbukurimin e rrobave, armeve, etj. 

Vet fakti, qe Karl Gega, nje nga inxhinieret shqiptar me te mire austriake, shkelqeu ne Austri, tregon se sa gomere jemi ne shqiptaret. Keshtu qe figurat shqiptare, kane bere figur ne vende te huaja e jo ne Shqiperi, eshte nje fakt qe tregon se Shqiperia dhe shoqeria aty, eshte me e prapambetur se vendet e tjera, dhe se ne kemi shum pune per te bere. E vetmja pengese eshte klasa drejtuese shqiptare, e skenes dhe e prapaskenes. 

 

rrobat e arbereshve jane perpara krijimit te metrove or lal. shqiptaret jane veshur me rroba perpara austriakeve qe jetonin lakuriq dhe banonin neper drunj, ne kohe te romes.

Ne flasim per kohen e atij austriakut, jo atij te Romes se lashte. 

Më duket se ktu ngatrohet fisi me bajrakun . d ështê e qartê në ato kohë Shqipria ishte feudale dhe bajraku ishte njësia më e vogël organizative dhe jo fisi. fisi ishte koncepti i familjes (një familje fis kishte dhe 100-150 frymë ) 

Ah kope mazokistesh...

Hedh nje budall nje gure ne uje, dhe 100 te menqem zhyten e nuk e gjejne! Ky eshte kuptimi i ketij shkrimi dhe komenteve.

Kush i poston këto palo mesazhe. Kini o njerëz më shumë respekt për veten. Po s'patët respekt për veten, mos prisni të kenë të tjerët pikën e respektit për ju. Pse qenka e thënë që çdo idiot i këtij rruzulli, mjafton të jetë i huaj, i vdekur a i gjallë, të ketë të drejtën të na etiketojë e komentojë negativisht? Atij austriakut idiot vetëm për këtë që ka thënë, i shkoftë shpirti në hale. Atje do t'i ketë shkuar me siguri. Kurse ne s'mund të merremi me debilitetet e tij.

kam nje pershtypje se duhet me u perpjeke me shume me kuptu ca do me thane fis dhe ca do me thane bajrak.

nese ai zoteria/zonja kujton se fisi i oroshit eshte i njejte me bajrakun e oroshit gabohet.

duke u nise nga ideja e bajrakut dhe ajo e shoqerise se aristokracise ka nje dallim baze qe te pakten te majtet duhet ta repsektojne: ne bajrak ka nje zgjedhje te dejtuesit (qofte force, qofte mendje) ndersa ne shoqerine e austriakut kishte/ka nje parim tjeter: aristokracia ka gjithcka, populli eshte thjeshte kafshe pune.

ndoshta ne ishim te mbetur pas ne kohe sepse te ne nuk kane arritur te futen sklavopronaret, feudalet dhe aristokracia e perendimit kunder te ciles jane bere revolucione te tera. ndoshta te ne edhe per arsyen se me demokracine e brendshme per tu admiruar se kemi lejuar aske te ngrihet shume mbi te tjeret. (krahaso markagjonet me cilendo familje tjeter te oroshit).

ndersa sa i takon fiseve kam degjuar se ne zonen e venetos aq shume jane fis sa jane detyruar qe ne disa zona te vene ne pasaporte edhe zanatin sepse jane bere shume veta me te njejtin mbiemer ne katund. pier paolo di mateo il panetiere ecc. 

ne shqiperi ka disa zona qe kane edhe lidhje gjaku mes tyre brenda bajrakut por kjo jo domosdoshmerisht. psh fiset e berishes, gashit e krasniqes ne malesine e gjakoves qe perkojne edhe me bajraqet perkatese (por qe ne perberje te bajrakut kane kryesisht por jo eksluzivisht persona me prejardhje gjaku te perbashket). ndersa zonat e tjera si mirdita, dibra, luma, mati, shkodra e puka s'kane asnje lloj lidhje fisnore mes tyre brenda bajrakut. (sa pe ilustrim, une jam i bajrakut te cajes ne lume dhe kam fis ne bajraqet e fushe aliajt ne diber dhe fanit ne mirdite, ndersa ne bajrakun e cajes s'kam lidhje fisnore me asnje familje tjeter). 

kjo sa per shpjegim.

Ka dhe kombe të tjera shumë të nderuara që janë të organizuara në klane. 

Kazakistani psh është një i tillë. Aty nuk u thonë klane dhe bajraqe, sigurisht, u thonë "juz". Kështu psh shumë i nderuari dhe i përbotshëm respektuari Nursultan Nazarbayev, presidenti i Kazakistanit, i shumëdashuri dhe i mbivotuari prej popullit të vet, në masën 89% të votave, i përket Juzit të madh. Në Kazakistan, kur thua emrin, thua gjithashtu kujt Juze i përket. http://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%BCz

Turkmenistani është gjithashtu një komb i njohur për organizimin e vet në klane, sipas gjakut, sigurisht. Jetojnë në familje të mëdha, nuk martohen me njerëz të afërt deri në 7 breza (ashtu si bënte dhe Muji e Halili), madje presidenti i turkmenistanit, kishte vënë një taksë prej 50.000 dollarësh për këdo të huaj që donte të martohej me turkmene. (që të mos prishej gjaku, sigurisht). http://en.wikipedia.org/wiki/Turkmen_people

Uzbekistani pak a shumë kështu është i organizuar, në klane dhe fise, e me rradhë. 

Si ne te shumten e rasteve dhe ne kete Teme peshqit shkruajne cfare ti vije per mbare ... por ajo per te cilen me vjen keq me teper eshte fakti se i leshohen pa piken e llogjikes dhe nje arsyetimi popullit dhe kombit shqiptar  smiley

Robelit nuk i falet dicka e tille sepse eshte rritur dhe edukuar ne Zvicer (me sa di une) sic duket dhe ai eshte i infektuar nga virusi:

"derezesa ime bije ska burre e pjell femije"

Kshu ka fol Karl Marx-i, Friedrich Englesi, (ndoshta ene Liebnitz-i). Kshu qe pse habitemi nga keto supozime Teutonike? Kta kshu thone per te gjithe..Madje edhe me keq, te bejne edhe ty te mendosh si ta. Me kujtohet nje fragment na kujtimet e At Zef Pllumi-t, ku prifterinjt ne Shkoder ndanin te njejten fryme me ket Gerten e Rude.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).