Duket e cuditshme por eshte e vertete. Ne qytetin e Stambollit, zona Europiane ne Kurtullush, nje familje ka zbuluar e befasuar qe kane qene duke jetuar me gati 200k blete per 3 vjet ne shtepine e tyre!

Ky eshte rasti i katert pas 3 rasteve te tjera ne zonen aziatike te Kadikojit.

Familjaret tregojne se nuk i kishin vene rendesi 3-5 bleteve qe hynin e dilnin nga aspiratori i kuzhines por pas 3 vjetesh pasi jane shqetesuar nga sasia gjithnje ne rritje e tyre vendosen ti drejtohen Organizates se Bletarritesve te Stambollit. Keta te fundit jane shokuar kur e kane care murin pas te cilit dyshonin se ishin bletet kur kane gjetur rreth 180k-200k blete dhe 30 kg mjalte.

Mjalti u shpernda nga bleterritesit midis familjareve dhe komshinjve, teksa bletet u moren nga organizata.

Sipas kryetarit te organizates Onur Çilenk muajt Maj-Qershor jane periudha shumefishimi per bletet dhe per kete arsye ngaqe zgjoi mbushet plot kolonia leshon nje blete mashkull  e cila largohet nga zgjoi dhe ai largohet ne kerkim te nje banese te re.Duke qene se vendet e gjelberta jane pakesuar se teperm , ato mund te vine te banojne ne banesa ne qytet, ashtu si ne tere rastet e lartpermendura.

Me poshte nje video te nje nga rasteve te gjetura ne Stamboll perpara ketij te fundit qe konsiderohet si me i madhi.

http://www.haberler.com/kadikoy-de-ari-i...

Burimi i lajmit dhe fotos : http://gundem.milliyet.com.tr/haberi-olm...

_____

Shenim: teksa po lexoja komentet me beri pershtypje se thuhej qe shume veta ne qytet rriskan fshehurazi blete.Po mendoja si eshte gjendja ketu ne Shqiperi a ka njerez qe rrisin ilegalisht blete ne apartament ose gjetke?

 

4 Komente

jo nuk e besoj se i rrisin ilegalishte bletet ne atedhe kam par plot qe i sjellin afer rrugeve kryesore gjate veres,mua me kujtohen akoma bletet e mija kishim nja 20 koshere,un kisha kosheren nr 5 smiley

shyqyr qe nuk paska thuajsmiley

Ca gallate...C'mu kujtua...Vjet gjate veres kishim nen strehen ne vendin e punes nje koloni grezezash....me kujtohet u lajmeruan specialistet te cileve ju desh rreth 3-4 dite ti largonin...

po dhe ne kishim dikur na vinin tek foleja ezogjve qe kishim lene ne ballkon.

po bletet ku ti gjesh thasmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).