Ekzekutimi gjakftohte i nje gruaje afgane shokon boten

Afganistan - Nje grua e akuzuar per tradheti bashkeshortore nga dy shefa talebane qe kishin patur marredhenie me te, eshte ekzekutuar dhe xhiruar, vetem 1 ore larg kryeqytetit Kabul. Sipas informacioneve qe qarkullojne, dy talebanet kane patur nje grindje (te paqarte) ne lidhje me kete grua, dhe per t'i lare hesapet me njeri tjerin kane vendosur ta vrasin. Gjyqi dhe ekziekutimi i saj kane zgjatur vetem nje ore. E kane qelluar pas shpine me 9 plumba kallashnikovi. Ajo nuk leviz. Gjate gjithe procesit, ajo nuk thote asnje fjale.

107 Komente

Po avokat nuk ka patur ne kete proces gjyqesoer?

smiley

smiley 

Dy shefat kane njeri-tjetrin tani.

Po ju dolet mendsh te vendosni video ketu ?!

Ju jeni te çmendur.

Blend, nuk je aspak i lutur ta heqesh videon. Ta heqesh dhe madje duke kerkuar te falur. Dhe te dhj... profesorin kush te ka dhene mesim ty.

Motrat shefave 

 

Keta s'hyjn tek njerezit. Makabritet.

jane vetem disa shekuj mbrapa. europa, kjo e civilizuara sot, ka bere njesoj njehere e nje kohe kur varferia ishte po aq e skajme sa ne afganistan.

Mua nuk me intereson fare, as minimalisht, zero se cfare eshte bere, me intereson cfare behet sot, me intereson qe nje vajze e re, me endrrat e saja, me dashurite e saja, me bukurine e saj, me boten e saj iku nga kjo bote nga dora e shpellareve talebane....Varferi ka sot gjith boten, ka edhe njerez qe vuajne per buk ne vende me te perparuara te perendimit, por te tilla makabritete dhe i tille mentalitet kunder femres gjendet tek talebanet dhe myslimanet.

Kjo s'ka te beje me varferine. Po kaq te varfer mund te jene dhe banore te ishujve te Paqesorit, malesia e Peruse apo fshatrat e Tropojes a Librazhdit, po nuk bejne ekzekutime te tilla publike.

Europa mbase i ka bere ekzekutime te tilla para 4-5 shekujsh, por atehere Europa aq dinte dhe nuk kishte shembuj te tjere pozitiv. Ajo e vete krijoi shembullin pozitiv duke u ngritur mbi veteveten. Keta 500 vjet me mbrapa, jane i vetmi shembull negativ dhe krenare qe jane te tille. 

Big difference heh!

jane ndoshta me te thella se duken punet. inkuizicioni erdhi ne europe pas rilindjes italiane, epokes me te shkelqyer ne historine e saj (dhe gjithashtu me njerezit me te ngritur nga te gjitha pikepamjet). 

behet i eger nje popull (instiktivisht) kur vihet ne loje EKZISTENCA e tij. si dhelpra qe kur bie ne çark, e keput me dhembe kemben e saj, vetem te shpetoje. 

 

Nuk i kuptova lidhjet, po jam i sigurte qe qellimi ka qene i mire.

duhet pak inteligjence shoku spiro

Padyshim shoku anonim. Mbase une kam me shume sec duhet per te notuar ne ate nivel.

nuk e kisha me te keq smiley 

vetem nuk doja ta lija, thumbin tend pa pergjigje. aresyetimin tim po e vazhdoj pak nga pak me poshte, tek pergjigjet dhene te tjereve. 

Nejse me nejse. Rendesi ka qe te rrifen mendimet, po pak rendesi ka se tjetri nuk nderron mendje. Zaten kjo i ben njerezit te jene ata qe jane, pra te ndryshem. Po te doni argumente te tjera hem jashte e hen brenda temes urdhro

Ducja me Klareten. Mes shekulli XX. Mes Evropes. 

(Mos e kthe fotografine. Eshte per se mbari.)

pikerisht, pikerisht. 

ketu ta kisha llafin kur thash qe kur populli ndjehet ne rrezik i duhen aksione te forta  qe te vetngrihet. llogjika e tyre eshte e erret, pa asnje kuptim, bile mistike. por asnjeri nuk merr mundimin te ndaloje pak dhe reflektoje sadopak. çdo gje precipiton. por poplli arrin dhe shpeton nga vdekja e tij, ndoshta imagjinare.

kjo (dmth, a me te vertete populli ndodhet ne kete moment ne rrezik jete) eshte veshtire te dihet. ajo qe dime eshte qe ka plot popuj qe jane zhduk nje moment te dhene. si e çysh kjo ngelet mister. po patjeter them nga degjenerimi shpirteror prej lodhjes shekullore. 

Degjo, ti besoj e kupton qe po krahason mollet me gorricat. Me nje llaf ti po quan njesoj barbare (ne kuptimin e injorances) vrasjen e Klareta Petacit nga populli italian pas fitores mbi fashizmit, vrasjen e Causheskut nga populli rumun pas fitores mbi komunizmin dhe vrasjen e kesaj qyqares nga burri dhe dashnori pasi kishin bere seks me te dhe fshataret (burra) qe eksitohen nga ngjarja qe do u tregojne grave kur te kthehen ne shtepi. smiley

 

Nuk krahasoet vrasja e Duces me ate te Cauceshkut. Ducja mori ate qe meritoi, kurse vrasja e Cauceshkut ishte kriminale.

Po me Petacin c'paten? Apo kolaboracioniste, argetonte Ducen.

PF

Te mos kuptosh ndryshimin midis barazise gjinore dhe vrasjes per shkak te gjinise dmth qe kulturalisht te jesh ne nivelin e talebaneve.

PF,

ne Librazhd ka qene nje fshat qe bente ritet talebane ne jeten e vet. Ndersa ne Elbasan dhe Cerrik ishin dy shkolla shume te perfolura me financim shume te cuditshem qe kultivonin gjera te ngjashme ,ne kuptimin e te ndryshmes deri afer absolutesh nga zakonet tona.

Per te kuptuar pse ndodhte ? Po histori e gjate me e thene te gjithen ne peshk, por ama kishte filluar te behej i dukshem dhe preokupimi i te huajve te OJQ-ve qe merreshin me qente apo me bucat, dmth me qente e rrugeve. smiley

Une them qe ekzekutime , tepke mbase jo, nuk jane bere as ne Shqiperi, por mallakastrioti Fadil Kraja, kur shkroi Fishekun ne paje, nuk e dinte ku ishte Afganistani dhe na e la me te shkruar. Ta themi si bicim autobiografia e barbareve, pavaresisht se nen diktature.

Tani a e di pse reagojne disa ketu ne kete fare faje sa lidhin gjera qe nuk mund ti lidhesh dot? Sepse shikojne historine e ngjashme te shtepise se tyre.

Po hajde gjeje tani cer lidhje ka Bule Naipi e Persefoni Kokedhima qe u varen ne luften e dyte botnore, me talebanet.

Hem, e kisha harruar ate punen e fishekut ne paje.

Nejse, kjo tregon burreri, ndershmeri dhe dashurine ne shekuj te shqiptarit per moralin e paperlyer. Besoj.

Kurse keta te "fillit te kuq lidhes" pastaj jane per gjynof mer burre. Me nje llaf une ne kohe te Enverit refuzoja te lexoja PPSH (e kam pas 5, deri sa me detyruan ta rijepja provim) ose qofte edhe te degjoja ndonje paragraf te Enverit ne tv. Harro veprat. Kurse ketu shoh meshkuj te moshes 20-50 vjec nga maja e Frances apo nga bytha e Amerikes, qe ne shek XXI vazhdojne te lexojne cdo fjalim te Enverit me laps ne dore, njohin me emer cdo protagonist ballist e komunist, te fusin thonjte ne fyt per motren e Zogut e te tjera llaftarira te tilla. Kuptohet, me qellim per ta luftuar, po ca te luftosh tani? Kalin e ngordhur! Se per ta ngordh ishte kenaqesia e jone eksluzive ne 90. Dhe a e ke menu ndonjehere qe koha qe ti harxhon mes librave te mykur me komuniste dhe balliste eshte e jetes tende?

Domethene, e vetmja fjale qe me vjen ndermend eshte "get a life bro!"

Videon nuk mund ta shoh.

Me neither smiley

duhet te jesh i regjistruar ne youtube, shifet vetem tek faqja e tyre. ngaqe permban pamje shqetesuese per kategori personash te caktuar

S'kam zemer ta shoh...te pakten jo deri ne fund smiley

S'me besohet qe ata rrijne e hapin syte. smiley

ne fakt, kur e qellojne ekrani behet i zi, nuk shifet gje. rrotull ka gjith ata njerez qe asistojne, duken si studente me zyze optike (ideologet mnjf). video e ka burimin nga AFP 

Allahu i vrafte e i befte copash. Ketyre as kafshe nuk ju thua dot.

Kafshe! Le qe ca lesh kafshe. Kafsha vret vetem per tu ushqyer, dhe kurre te vetin. Keto jane thjesht taleban. Turpi i botes.

Vidio kish qysh dje-pardje ne internet. 

Po kjo video mbreme u dha ne disa tv shqipetare e plote. E ka pare e gjithe dynjaja. Pastaj tek PPU-ja nuk hyjne femijet, apo ndoshta dhe futen per te lexuar perallat e ndonjerit qe fluturon me prase ne .........

Ohh Dio!

Taleban hesapi!!! Fukara nga xhepi ... fukara nga mendja .. e keshtu me radhe ... dyfeku ne dore ..  smiley

 

Per kete komumunistat e gjithe botes i dal ne mbrojtje lindjes mesme dhe kultures se tyne te cenuar nga US. smiley

dhe per t'i lare hesapet me njeri tjerin kane vendosur ta vrasin.

Tamam burreri.

ehhhh para disa vitesh ne nje fshat taleban andej nga pakistani njeri kishte perdhunuar nje femer. Mblidhen ata liderat taleban te fshatit dhe vendos ai me i mecuri qe perdhunuesi duhej te denohej sy per sy se ashtu e do karakteri fetar, sharia etj, e keshtuqe mqns ai kish perdhunuar, atij do i perdhunohej motra 14 vjece si ndeshkim... 

kuptohet nderin i pari e ka ai plaku i mencem qe vendos edhe per denimin, pastaj rradhen e kan familjaret e vajzes te perdhunuar  me rradhe, babai i pari e pastaj djemte sipas moshes. Ja kesaj i them drejtesi une.

Hajde oburra peshku... misioni u hartua. Ndryshoni boten.
o blendo, cilat eshte aresyeja qe eshte hapur kjo teme? Cfare pritet tani? Mobilizim? Cili eshte mesazhi? Sa e keqe bota? E duam Afganistanin si gjithe evropen?

Po ti nuk u revoltove asnjecik?

ka pushkatuar dhe xhaxhi enver femer (liri berishoven a nuk e di sesi quhej). vetem se nuk e ka treguar ne video. 

ti jam i sigurte qe do te thuash qe e meritonte patjeter se ishte agjente. po keshtu mendojne dhe talibanet. 

Nqs nuk e kupton ndryshimin qenke me te vertete per te ardhur keq.

asnje  ndryshim nuk ka per mua. eshte vetem kendveshtrim.

Bere c'bere e dhjeve dhe nje teme tjeter. Qe nuk shikon ndryshimin midis kesaj shoqerie dhe shoqerise ne te cilen je rritur je komplet gomar. Nuk ka te bej fare Enveri apo sistemi politik, po bejme muhabet per mentalitet shoqeror ketu. Ju cdo teme do e dhisni me enver e me miladiner.... na HAPET BARKUN.

eshte argument (ne ndihme te zhvillimit te temes), te pelqen apo nuk te pelqen ti. eshte kollaj me thone dhe une mizerjet sa kafshe qe jane (tu mbajt iso me te tjeret). po s'ma lejon ndergjegja. 

nuk di a e pe videon, po jane tipa me syze florini ata qe asistonin ne ekzekutimin e saj. nuk dukeshin gje si kafshe. jane idologe siç ishin dhe komunistet, nazistet, inkuzicionistet etj, etj. te gjithe ata qe donin te shpetonin boten nga mekati mnjf.

Cfar thua mo, me vertete e ke? S'ke faj ne fakt. Dhe po te drejte ke, me fal se eshte faji im.

Ohu ke gjen dhe ti o burr te besh diskutim inteligjent e ti ofrosh shembuj qe shume lehte krahasohen.  Dashuria e ketyre per xhaxhin e sistemin eshte e koduar gjentikisht, dhe hidhen perpjete sic hidhen perpjete po t'iu digjet dora, kur ju kritikohen xhaxhi dhe sistemi qe ngriti ai.

Ti nuk e dike qe Enveri kishte te keqija, por kishte edhe te mira ama. smiley

nuk po e shaj gje enverin une. perkundrazi po e justifikoj. enveri ishte moralist, siç jane dhe talibanet sot. dhe nje moralist vret per te miren e shoqerise, se eshte skllav i moralit te tij. 

personalisht jam bile partizan i perdorimit te dhunes, diktatures, por jo asaj moraliste. diktaturen duhet ta bej me i zgjuari mes nesh, jo me moralisti. 

po s'ma ha mendja se kuptoni gje tek ky zhvillim i idese. smiley

Te qeka prish radari i sarkazmes plako.

Liri Gegen jo Liri Belishoven.  

Trimat e xhaxhit Sabihane qe s'e kapi asnje nga plumbat e toges, e vdiqen duke e rrahur me kondak pushke.

Talebanet komuniste kane pushkatuar Zyraken e Kenetes se Maliqit, te kthyer me shpine. Grua shtatzane. Shikoni ekzekutimet e boshnjakeve nga Mlladiç, e njejta menyre, duarlidhur, nga shpina. Shikoni ekzekutimet e çifuteve ne Ukraine, Lituani, po nga shpina, me nje plumb ne qafe.

 

Hurbo, ver kapele xhan. Ver kapele.

Ngjarja qe ju kujtoni eshte e vertete dhe ka ndodhur ne kohe te luftes dhe per aresye teper banale, por EH nuk ka pasur asnje lidhje me kete ngjarje. Eshte njesoj si te thuash qe gruan qe u vra perpara disa ditesh me tre plumba ne nje nga rrugicat e Tiranes e ka vrare SB-ja.!!!! E di qe ben shume vape por mundohu te pish sa me shume lengje qe te mos te te avullojne trute.

Me te vertete e ke emrin "Zemrim"????

O moderator a ka mundesi te fshini postimet idiote te ketyre idioteve antikomuniste me siper qe skan fare lidhje me temen? Njerez te peshtire.

Modeator fshiji keto postime se na hapen barkun keta talebanet e blogut, cfar qenie te peshtira mor zot pasa rrit ajo toke.

o zemrim, duhet ta kuptosh alegorine ne nje rresht. kur themi e vrau enveri, patjeter qe nenkuptojme qe e vrau sistemi qe ai krijoi, jo ai vete personalisht me koburen e vet. 

edhe ket grune ketu, e vret sistemi taleban. se ata vete jane te qete shpirterisht, jane te ndergjegjshem qe ajo qe bejne, aksioni qe ndermarrin, eshte ne sherbim te popullit.

e bile kur te vije dita, nuk do i denojne dot, siç nuk po denojne dot ate serbin qe ndodhet ne hage. apo si ne qe nuk denojme dot komunistat kriminele. 

do mbyllen plaget nga koha vete.

Enveri thone qe s'ja ka bere asnjehere bam me ate koburen e famshme.

Mire mo mire po nese ne diktature vriste sistemi qe krijoi Enveri, tani ne demoraci nuk vret sistemi por Saliu.

ka pushkatuar dhe xhaxhi enver femer (liri berishoven a nuk e di sesi quhej). vetem se nuk e ka treguar ne video.

...ja ku e ke foton

 

Ka dhe me keq, edhe shume me keq se kjo.  Para nje muaj qenie te njejta si keta trimat e xha jahos nga Charikari, e theren si kec nje djal te ri per apostazi ne Tunizine e "pranveres arabe".

Dicka eshte qelbur ne mbreterine e islamit!

Para disa vjetesh po udhetoja me autobuz ne Shqiperi. Afer meje vjen dhe ulet nje djale musliman reth 25-28 vjec. Ne muhabet e siper me thote gruja eshte si lopa. 

Dikush me siguri do te thote, jo te gjithe muslimanet mendojne ashtu.

Whatever!!!

 

duhet t'i ishe pergjigjur : gruja jote eshte ndoshta si lopa, jo imja !

O Rono mos e ka pas per kompliment tjetri mer daj, sislope psh.

Zotrules, per kureshtje, hap faqen "Le Monde", qe per nga deontologjia, radhitet me 4-5 gazetat me prestigjioze ne bote. Aty, lajmi eshte shoqeruar me nje koment te gazetarit, tip artikulli, jepet dhe nje link tjeter i lire per lexim, si dhe dy-tre linke te tjere me pagese. Por video eshte vene aty thjesht si foto, nuk ke ku klikon fare. Sepse Francezet, dhe per kete jane me te nderuarit nga ana ime qe i adhuroj, e kane, nga vete natyra e gazetarit, rreptesisht te ndaluar te japin video apo foto makabre ku tjetrit i merret shpirti ne direkt. Gjithashtu, ne kete gazete, nuk jepet asnjehere nje foto kufome, asnjehere nje foto aksidenti me njerez te persheshur.

Gjithashtu, ne sallat e gjykatave franceze, nuk lejohet asnjehere (RREPTESISHT) te filmojne te pandehurin. Te gjithe kalojne ne gazeta ne formen e skicave te bera me dore, ne bardh e zi.

Ndersa gazetaria shqiptare nuk e ka piken e vetepermbajtjes, jep foto kalamajsh, te gjalle e te vdekur, jep foto te denuarish me burg, jep video ekzekutimesh ne direkt. Nje palo gazetari.

kot shqetesohesh, se video nuk duket. tek youtube punojne njerez profesionista. nuk na e kane lene neve ne dore ket pune.

WTF? normale qe Amerikanet i shkaterrojne fare kto ne hand to hand combat,30 cm larg gruas dhe per 4 sekonda gjuajti rreth 4-5 plumba gurit aty afer pastaj e kapi plumbi i pare gruan,si ka mundsi te kesh nishan kaq te keq?

Gjithsesi kto mesjetar fundamentaliste jane ata qe e mbajne boten mbrapa,edhe njeriu i neandertalit e ka pasur IQ me te larte se kta.

s'kam fjale per te tilla makabritete!  po si mund te rrish e te besh sehir se si vrasin nje njeri!!! 

atje vriten njerez perdite (kalamaj, gra, pleq, te rinj, nje ushtar amerikan i vrau nje fshat ka ca kohe). vrasja per ata eshte pra ngjarje mese normale.

Lufte gati gati e pandalshme qe nga 1978-ta e deri me tani.

Me lajmin ka dicka qe nuk shkon, nese dy shefat bageti kane pasur marredhenie me kete grua, atehere denimi nuk eshte vetem per gruan por edhe per dy burrat. Keshtu eshte rregulli. Tani o lajmi s'eshte i sakte ose vrasja eshte barbari qe nuk pyet per asnje lloj rregulli e ligji por thjesht hakmarrje te verbera e zenka kafshesh qe ne vend qe te vrasin nj-tj vrasin gruan.

Ti mendon se zbatojne sheriatin keta?

jo pra jo, ate po them. C'sheriat keta?!

Kam idene se shume vete ketu dhe kur te japin shpirt ne goje do te kene komunistat.

komunistet kriminel...komunistet krimin...komunsitet krimi...komunsitet kri...komunsitet kr...komunsitet................

Ne kte moment hyne 2 infermjere. 

Cfare tha?

Nuk e mora vesh por me duket se desh to thote komunistet nuk dorzohen.

iiiii plak komunist. 

Nji rruspo hedh ne gjyq nje fakir, se gjoja e kishte perdhunuar ndersa ajo kishte qene e virgjer. Edhe i thote gjykatesi. "Po mire mi moter. Ke ndonje deshmi ti? ndonje rrobe me gjak te mbetur pas perdhunimit"

" E c'gjak do ti mor zoti gjykates?" i hidhet ish-virgjeresha. "Po ku na la gjak komunizmi ne re?"

Per te gjithe ata qe s'marrin gje vesh :

Ideja e nje ekzekutimi barbar te le pa goje. Por pas ardhjes ne vete, mbase eshte mire te verejme se disa gjera e kalojne kufirin e "ligesise" natyrore te njeriut dhe futen ne nje forme me te strukturuar. Jo me kot permenda disa lloj ekzekutimesh te kryer ne histori.

Ne fakt, per ju qe vini ketu te thoni dy fjale "barbaret, barbaret !" dhe te ikni, do t'ju thosha se ky akt makaber futet ne diçka me te nderlikuar : futet tek ideologjia.

Ka shume ideologji ne bote. Disa jane vrastare, te perbindshme : komunizmi, fashizmi, fondamentalizmi, racizmi. Ky taleban qe qellon aty, ne fakt nuk qellon ngaqe ai do te ishte i lig nga natyra, por sepse ligesia e tij eshte perpunuar e mbrujtur ne nje ideologji te caktuar si fondamentalizmi islamik.

Po ashtu, xhelatet komuniste qe qellojne mbi nje grua shtatzane, nuk kane asgje personale me fatkeqen, porse ideologjia ne te cilen besojne, ka arritur qe t'iu heqe aftesine e refleksionit. Gjithashtu, Serbet qe gjuajne mbi djem 16 vjeçare bjoshnjake, jane te dhene pas nje ideologjie te perpunuar mire. Po ashtu, nazisti qe qellonte ftohtesisht ne koke nje vajze 4 vjeçe, apo 44 vajza 15 vjeçe, e bente kete sepse ideologjia qe ai kishte perqafuar e urdheronte keshtu.

Per rrjedhim, kombesia e kriminelit lart ne video, bie pernjehere pa kurrfare interesi. Ai mund te jete kriminel shqiptar komunist, mund te jete nazist gjerman, mund te jete fondamentalist i krishtere amerikan i masakres se 1978-es, mund te jete vagabond terrorist francez qe ekzekuton tre femije me nje plumb ne koke, tek qendrimi i autobusit.

E gjitha kjo per te thene se ideologjite qe gelojne andej-kendej, jane po aq vrastare sa nje i çmendur qe gjuan kuturu ne turme. Vetem se ato e bejne me nje qellim te percaktuar qarte, dhe pergjithesisht te shpallur boterisht.

Të gjitha rastet i ke mbuluar të kriminelëve ideologjikë, veç një të ka shpëtuar: Kriminel shqiptar, GARDIST, i vitit 2011. 

 

Sa ve re ne ti mo!

Oh si nuk kam nji bombe te madhe..

Paskemi shume gjera te perbashketa me Afganistanin duke filluar qe nga germa e pare e emrit e deri tek vrasja e femrave. A thua te kemi edhe lidhje gjaku?

Ngjale

"Ne fakt, per ju qe vini ketu te thoni dy fjale "barbaret, barbaret !" dhe te ikni, do t'ju thosha se ky akt makaber futet ne diçka me te nderlikuar : futet tek ideologjia.

Hurbinek, a mund te me ndricosh pak se cila ishte ideologjia qe shkaktoi keto akte makaber?????? 

- Atehere, cfare msojm ne nga kjo vidjo te dashur nxenes?

- Ne zoti msus, msojm qe komunizmi ka vrare shume gra t'pafajshme dhe qe rrofte Sali Berisha

- Shum mir. Ulu. Dhit.

Ca bo mo Rono, se Hurbinekun e kemi te brishte, do t'i kete rene vilani, ai sapo foli per etiken ne medie. Megjithese kur te vije nder vete mbase do thote per t'i dhene gajret vetes: He mo, se mire ua bene ketyre kokepalareve me stilolapsa me helm ne xhep e me cadra pistolete ne dore. Per nder, imagjinaten e Sales edhe ata te 007-s do ta kishin zili, prit kur t'ia marrin kete idene e cadres pistolete a automatik. 

Tani, nuk e di a me duket vetem mua, apo kjo turma qe bertet Allahu Akbar or whatever, eshte vertet njesoj me ata te "komunitetit" te Kamzes a Bathores qe thane "Mire ia beri" kur babai vrau te bijen e fejuar qe u kthye vone ne shtepi. 

Kaluat nga Afganistani ne Tirane vetem pse njeri hodhi nje gur ne lum! Po pse ju mendoni se ai nuk do hedh prep gur ne lum? 

Afghan porn

Interesante justifikuesit e nostalgjiket e regjimit, direkt sa u permenden krimet ideologjike dhe perkatesisht ato te regjimit monist ne Shqiperi filluan talljet e shakate edhe ne nje teme qe se di per ke mund te behet frymezim per tallje e shaka.  Matane kesaj, permendet 21 janari (mbase si kunderpeshe per krimet e komunizmit ne mendjet e tyre) edhe pse 21 janari nuk eshte krim ideologjik dhe nuk ben dhe nuk mundet te sherbeje si kunderpeshe gojembyllse per krimet sistematike te nje diktature totalitare.

Kam pershtypjen se nje vdekje kaq e tmerrshme i rezervohet vetem nje gruaje. Dua te them, fakti qe ajo vetem sa rri aty, e qe nuk merr mundimin (nga se mund te kete frike njeriu me tyten mbas kokes?). Ne nje situate normale, a nuk duhet te kishte uleritur kjo grua. A nuk do te ishte pergjeruar per falje cdo burre? Por ajo vetem ri aty. Edhe nje kafshe - qe nuk kupton - e ndjen vdekjen dhe perpelitet para se te vije kasapi me tehun. Ndersa ajo kupton prandaj nuk leviz asnje gisht. Ajo grua vetem pret qe dritat e saj te shuhen.

Lajmi nuk shperndahet per "mobilizim" kolektiv zotrules. Por secili mund te kete "mobilizimin" e vet te brendshem, ndaj cdo ndodhie me kuptim dhe pasoja. Te pakten ky ishte qellimi kur Perendia vendosi qe njeriut mbi instiktet t'i jape dhe mendte.

PS. Video ka qene e censuruar gjithe kohes. Dhe e perzgjedhur qe te jete e censuruar. Kush do ta shohe te pacensuruar mund te ndjeke kete lidhje:

http://abcnews.go.com/International/taliban-adultery-execution-sparks-outrage/story?id=16740012

Dmth aresyeja eshte qe ne jemi njerez. Ka te beje me natyren e qenies sone. Nga peshqit pritet qe te tregohen... njerez. Me qellim qe... - ec e merre vesh.

Pak si i varfer mesazhi i postimit, ose te pakten, nuk ka marre mbeshtetjen e duhur nga ato zera qe duhet ta drejtonin kete debat -  nese duhej te egzistonte nje i tille, futur ne binare.

Ama te pakten nje gje e tregoi statistikisht,

taleban, u permend 19 here,

Enver, 10 here,

Afganistan, 7 here

islam, 6 here

vrasje, 5 here

diktatura, 4 here

terrorist, 3 here

mekat, 1 here!!!

.................

a mendon ende qe ky eshte vendi i duhur?

.................

Edhe nje here: cfare pritet tani???

PS: fjala "komunist" dhe derivatet e saj, plot 20 here. Plot 5 here me shume se fjala "ekzek" dhe derivatet e saj (15 here).

Kur mbreti i Arabise Saudite ekzekuton te bijen me prerje koke, mos u habisni qe fshataret e Afganistanit te bejne te njejten gje. Ne shumicen e vendeve Islamike, gruaja vlen me pak se gomari i shtepise. Gruaja, vajza, mbesa, motra etj etj. 

Kur e pashe mbreme isha duke ngrene nje akullore.Me ngeci ne fyt.

eshte e pamundur qe akullorja te ngeci ne fyt. Ajo shkrin dhe kalon poshte!

Nqs do egzistonte denimi me vdekje jam dakort qe te aplikohej njesoj si per meshkuj si per femrat. Ajo qe BUDALLENJTE nuk kuptojne eshte qe europa (por edhe Shqiperia) nuk e ka vrare kurre femren pse eshte femer. Kjo vrasje eshte pjese e nje kulture shtypese kunder femres dhe nuk ka te bej me asnje lloj ideologjie, eshte thjeshte barbari, erresire, patriakarlizem idiot, skllavopronari nderi. 

Fashizmi islamik ka vetem nje te perbashket me komunizmin, faktin qe te dyja quhen ideologji. Komunizmi eshte ideologjia politike me e advancuar qe ka njohur njerezimi, kurse fashizmi slamik eshte qe ne ide, qe ne thelb racist, skllavopronar, dhe regresiv. Erresire, ERRESIRE!

rreziku islamik salafist sa vjen e shtohet ne shqiperi.
Shtimi i ekzagjeruar e virusal i ketyre trushplareve ne shqiperi ka per tna shnderruar ne koloni islamike me shpejt se ce mendoni.
E keni vene re se sa shume gra me callma ne koke e sa shume burra me fustane e mjekerr dy pellembe vertiten neper rruge? Ky eshte vetem nje hap perpara komunotarizmit dhe radikalizmit ekstrem. Nuk cuditem aspak nese alqaida kerkon te rekrutoje terroriste tek ne.
Situata ne kosove eshte akoma me tragjike. Atje mund te themi se cdo gje ka mare fund...

kadale bre Lefti se na bone me vra veten tashti

 

Krimi per ceshtje nderi brenda familjes ka ndodhur historikisht edhe ne Shqiperi, te te gjitha shtresat sociale. Jane mbuluar ne periudhen e komunizmit me "e zuri korrenti", "e mori lumi" ose i "vuri zjarrin vetes" apo "u rezua nga kati i peste", dhe vazhdojne ende te mbulohen per te mos u denuar, apo falur nga familja ku ndodh ("me iku njera, por te mos iki edhe burri apo djali ne burg!"). 

Llahtaria qe ndjejme ka te beje me te qenurit deshmitar okular, ngaku vihemi ne pergjegjesi per te hedhur si gjeli e mbajtur qendrim (kush dreqin na detyron? pritshmerite sociale? media?). 

Une kam rreshtur se llahtarisuri. Diku pash nje person qe po lengonte e ishte ne grahmat e fundit. Une mbarova i qete pjaten me patate dhe dola jashte te bej sehir me nja nje dyzine vete te gjendur aty.  U rreka te perditesohem me zhvillimet e fundit mbi fatin e fatkeqit. U mundova te lexoj ndonje shenje tmerri, frike a se paku cudie ne ato fytyrat e rrudhura nga dielli dhe kequshqimi, por nuk munda. Kam kohe qe nuk shquaj asnje emocion tek njerezit. As gezimin, hidherimin, revolten, hic. Nje polic urdheroi dike atypari te merrte nje carcaf per ta mbuluar. Ne e shihnim nga poshte. Te nenqeshur veshtronimin edhe njeri-tjetrin ne sy se nuk ishim vete, objekt i pajete sehiri. Mendova se ndryshimi i te vdekurit nga i vdekuri eshte te kuptuarit se je ne vezhgim. Pasi vezhgova te vezhguarin e te vdekurit nga veshtruesit u largova i qete me kanacen e pepsit qe e rrekelleja here pas here. Ishte vape. Per nje cast ndjeva se po vezhgohesha. Ktheva koken, ishte .... 

Amerkonet po perpiqen me te gjitha menurat per tu sjell democrain keture talibaneve po çe do talibot sdun as demokraci as te rruajn mjekrrat e tyr ta gjata

Nuk munda te klikoj play, pasi jam vertet shume e ndjeshme, edhe filmat horror nuk i kam pare ndonjehere. Por ju siguroj qe talebanet i kemi dhe mes nesh, me menyren e te shprehurit  ndaj  grave, me menyren  e intimidimit qofte dhe ketu virtualisht, me menyren e  'pafjalesise' se vete grave  ne kontekstin tone, e pse jo me kultivimin e  kesaj gjendjeje. Ja me e fresketa  'drejtesia; i dha vetem  13 vite burgim  nje 'talebani' shqiptar  qe  jo vetem vrau  te shoqen por qe realisht e kishte krhyer ne viktime  prej vitesh te tera.. Doni me.. shembulli taleban i sjelle me duket snob.. talebanet i kemi mes nesh, edhe te 'pafjalat' po ashtu.. thjesht ketej mbase veshin noj minifund,  dhe burrat perdorin mekanizma me te diversifikuar per te arritur  'qellimin' e tyre.

Dashnore heroina.Ligji asht aty,para syve,po tradhtove ke plumin krese,megjithat, ato nuk nalen.

Si duket si kanshiqim ?

Talibanet nuk duan Enver qe t'ju dergoj kalamaqte me polic ne shkolle te detyruar edhe ti fus ne burg kush nuk dergon gruan ne shkolle e ne pune... ashtu si beni me Talibanet tane ne Shqiperi.. 

Taliboneve ju del haku Amerika me avione pa pilot ne kohet moderne...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).