Momente kyçe të historisë amerikane nga 1492-1783

 

“Ne i quajme te verteta te pakundershtueshme se te gjithe njerezit jane krijuar te barabarte ;se ata kane marre nga krijuesi i tyre shume te drejta te patjetersueshme  midis te cilave jane : jeta, liria dhe kerkimi i lumturise; se qeverite jane themeluar per te mbrojtur keto te drejta dhe se pushtetin e ligjshem ato e sigurojne vetem me pelqimin e te qeverisurve; sesa here qe nje forme qeverisjeje behet shkaterruese e ketyre te drejtave, populli ka te drejte ta ndryshoje ose ta heqe dhe te formoje nje qeveri tjeter, bazuar ne parimet dhe duke i organizuar pushtete t sipas formave te pershtatshme, sipas pikepamjeve te tyre per te garantuar sigurine dhe lumturine e tij.
 
Sigurisht, maturia kerkon qe qeverite ekzistuese prej nje kohe te gjate te mos ndryshohen per shkaqe te kota te castit, pervoja e gjithe shekujve ka deshmuar ne fakt, se njerezimi eshte me i prirur te duroje vuajtjet, aq sa jane te durueshme, sesa te hakmerret vete duke shfuqezuar forma me te cilat eshte mesuar.
 
Mirepo, kur nje varg abuzimesh dhe uzurpimesh shkojne ne menyre te pandryshueshme drejt te njejtit qellim, gje qe provon qarte nje deshire per t’ia nenshtruar popullin nje sundimtari absolut, ai ka te drejte, madje dhe detyre, ta flake zgjedhen e nje qeverisjeje te tille dhe t’u perkushtohet garanteve e te rinjte sigurise se tyre te ardhshme. I tille ka qene durimi i kolonive dhe e tille eshte tani nevoja qe i detyron ta ndryshojne sistemin e tyre te qeverisjes”
 
Tomas Xheferson
 
Me 4 korrik 1776, sot festa kombetare e SHBA-se, u sanksionuan keto fjale te hartuara nga Tomas Xheferson  nepermjet nje votimi ne Kongresin e III-te  te Filadelfias dhe u hodhen ne dokumentin me te rendesishem te historise amerikane, ne Deklaraten e Pavaresise.

107 Komente

Ta gezojme pavarsine 

Cin pavaresi g'zoni ju ,pavarsin nga inglizet apo nga osmonet?lmfao ta gzojm pavarsine thote

Ti kur ke shku aty e ke gjet te pavar mer plak

APERDAHU ose AFROVITU

edhe ti kur ke lind ,te pavarme e ke gjet Shqiperinesmiley

Thu ti , po si themi ne te tjeret , e gjetem var nji fiku ,

edhe kur ra Faja praj fiku ra si top llastiku, tu kcu sa anej  knej

E drejte, se dhe per pavarsine e Shqiperise festojme vetem ne qe ishim ne nje ballkon me Ismail Qemalin dhe ju qe ruanit Hamzain ne burg.

Ti festo 4 korrikum me mire , nuk peshtyhet aty ku han

Une s'e kam trurin sic e ke ti si apartament 1dhom e guzhine, ka vend dhe festimi per 28 nentor dhe per 4 korrik. Po sa per 28 nentorin, me shume e festojme ne qi jemi n'Amerik se ju qi jeni aty smiley

Ju qi jeni n'Amerik ju rujt Zoti se ne ktu ruhemi vet .

Ose anasjelltas smiley

Shiqir re qe rruheni, se me gjithe kete vape, dhe sidomos pa kondicionera aty, imagjino sa siklet do qe ferkimi lesh-me-lesh. smiley

Thu ti , sikleti ka ne qefin mrapa.Masanej qejfi ha kumlla t'tharta.Po ti  shife dhe nje here londen e Fizikes ca bo ferkimi lesh m'lesh ene hajde mu pergjigj

 

Sipas ligjit te trete te Njutonit, pas ferkimit te djersitur leshmeleshtor, po u avite aty gojazi, t'ben leshi floss. smiley

 O Gjib se  po dalim nga tema e 4 korrikut ,si u thoshin at'here leshtoreve kush e gjen??

s'e di, dore-lesh-zohem

Jo po qe ta dish ,leshtoreve at'here i thoshin "qeflie".Ne te ardhmen do dali ndonje eksperiment nga ndonje Universitet Amerikon qe ta vertetoje me ndonje ligj biologjik kte  thenien e lashte te "p'0pllit" tone.pik.

Bukur venus.

Ajo e dyta majtas te rreshti i trete eshte Pocahontas apo jo? Kam lexuar dhe pare nje dokumentar mbi historine e saj. Shume interesante.

Bukur edhe foto me Deklaraten e Pavaresise. Ajo duhet mesuar ne shkolla tona.

Po,hunter.smiley

 

Ju s'jeni keq ke mesimi mer daje, po tek puna praktike. smiley

bie ndesh deklarati me Salen bre..car thu ti, i papranueshem ky propozim

Eh o PF. Po kemi bere hapa gjigante sidoqofte.

C'ti besh? Na eshte dashur ta nisim cdo gje nga zero; nuk kishim trashegimi demokracie nga brezat me perpara. Te lindur e te rritur ne zinxhir, cfare mund te na jepnin ato te shkretet? Por jemi munduar e po mundohemi cdo dite ne kete drejtim. smiley

Nje korrigjim.Kolonia e pare me 1607.smiley

Ne i quajme te verteta te pakundershtueshme se te gjithe njerezit jane krijuar te barabarte ;se ata kane marre nga krijuesi i tyre shume te drejta te patjetersueshme  midis te cilave jane : jeta, liria dhe kerkimi i lumturise; se qeverite jane themeluar per te mbrojtur keto te drejta dhe se pushtetin e ligjshem ato e sigurojne vetem me pelqimin e te qeverisurve;

Nashi vertet i tha ai keto po ne kushtetuten e pare banoret me ngjyre konsideroheshin 3/5 njerez.zezakeve iu desh nje shekull e gjysem te konsideroheshin qytetare te barabarte me te tjeret.

Megjithate:

ngrije me fund te kam rixha

shendet i flamurit si thone shakasmiley

Nuk eshte se kishin te gjithe amerikanet mendjen e Xhefersonitsmiley e  rendesishme eshte qe Amerika diti ta vleresoje inteligjencen e tij. 

Xheferson ishte fat per Ameriken .nje njeri inteligjent , me kulture te thelle e me personalitet ,gjurmet e te cilave i gjejme te ajo deklarte.

Evropa ishte ku e ku me keq ,se e bija e saj.Ja si e pershkruan gjendjen e Frances se kesaj periudhe Xheferson:

"Nga 20 milione franceze qe popullojne Francen ,18 milione jetojne ne kushte me te keqija se ato me te mjereve ne SHBA"

Lum si ju qe jetoni nen Amerike!smiley

Lum si ju qe jetoni nen Amerike!

Sa qejf i madh behet ketu lol.

nuk e kisha te qejfi une ,se qejf behet dhe ketu.smiley

E kishe tek Oqeani i Lum+turise? smiley

Belul, mire mire po po na provokon me keto ruskat ne kete dite feste amerikane. Po thuaj shiqir qi ne amerikant nuk provokohemi kollaj se kemi zemer te mire smiley

....edhe Tarantino  do thosha une.  ky ne te gjithe fimat e tij ka zgjedhur muzik te  bukur.smiley  bile shume kenge,  pothuajse  te panjohura, u bene hit-e  vetem nga filmat e Tarantinos..

o ta gezoni..shyqyr zotit do keni kujdes shendetesor dhe ju tashti se ishit bo si bote e 3te

Po pra. Na vishin pleqt amerikane autobuza-autobuza me ble ilace knej nga ne.

kot si pushkatuat qe ne kufi juve...kto emigrante qe vijne sa me shfaros resurset e shtetit kanadez. smiley

pinguinet, doje te thoje zotrotesmiley

ashtu duken ato, se jan nga 200 kile, po nuk jan penguina, jan pensionista...

Moss fol ashtu ere dreq, se eshte gjynof. Jemi shtet social ne, jo si tek ju qe ha njeriu ujkun.

ku bre, ne GB? Po jo atq, ku ka ujq ne GB...i kan shfaros. Vecse dhelpra ka..del dhelpra ne mes te Londres per qejf.

Dhelpra sa i derr e? I kam pa edhe une njehere nre Londer. Gjujshin per plena, si racoons ketej.

edhe nai moce e gjujn...ca tu dali perpara. shyqyr zotit nuk sperkasin lool

Happy 4th of July! smiley

Gezuar festen shqiptare-amerikane!

Ka kercitur BBQ ketu tek lagjia ime. Te gjithe hane dhe pine sikur nuk kane ngrene ndonjehere. Rrace derrash keta amerikanet. smiley

E gezofsh ditelindjen Amerike. God bless. smiley

E hengre taven me peshk apo jo? smiley

Hengra nje tepsi me byrek. Jam shtrire pertoke e s'kam takat te leviz. smiley

I forte paska qene ai peci qe toll byrekun, si nuk eshte holluar?! smiley

Duart e nikoqires e di qe jane bere te lemuara dhe te papertuara.. smiley

Une i kam bere urimet e mia, madje tani sapo u ktheva nga nje feste alla suedeze per Pavaresine! Happy 4th of Julysmiley

si shum te amerikanizum jeni ju svedezat...doni dhe Assange per ta cu pako postale ne amriik

Ah mos na prek ne Assange, se na ka ngacmu gocat. Per ate pune Ameriqa eshte me suedezu sesa e kunderta. Por une e festoje si patria e dyte e shqiptarevesmiley

une kam lexuar ne nje liber historie,qe nje nga gjeneralet usa gjat luftes kunder indianeve(indigjenet) ne debate me koleget e vete ka then :

ka vetem nje indian te mir-indiani i vdekur. ,kjo eshte ne arshiva,nuk e di nese jane ne djeni ameriqent e sotem

gezuar festen smiley

Kur lexon per barbarizmat dhe genocitet qe shoqeria e "civilizuar" me mbreter e mbreteresha beri ne Amerike ndaj popullsise vendase te mbushet mendja sa shume ka ecur njerezimi... megjithese, ka ende shume rruge.

 

Kete festen e Pavaresise se kam kuptuar ndonjehere. Kur i kishte pushtuar ndonjehere kolonet Anglia ? Mesa thote historia, kolonet Anglia i ka sjelle, nuk i ka gjetur dhe pushtuar.

Kjo mund te quhet festa e prerjes se kerthizes nga mami Anglia, po jo Pavaresi nga 'pushtuesi' anglez.

Kur i thone revolucion me heqin petllen fare, nje rend skllavopronar si i Amerikes qe ben revolucion nga rendi me i avancuar i botes, ai kapitalist i Anglise. Mund te quhet devolucion ose reaksion, po jo revolucion.

Nejse mo, qofte ç'te doje, ta gezojne festen miqte qe na e duan te miren (ata 40-50 qe e dine ku bie Shqiperia dhe kane simpati per ne).

Historia eshte e thjeshte anglia i mbrojti  kolonite nga indianet e francezet.Kur lufterat mbaruan anglia vendosi te rriste taksat ne menyre qe te mbuloheshin shpenzimet e luftes dhe te mbrotjes qe ajo u bente kolonive.kolonistet nuk pranonin te taksoheshin sepse nuk kishin perfaqesues ne parlamentin anglez.keshtu filloi gjithe meseleja.

Akeisti ,pavaresi nuk do te thote vetem te clirohesh nga nje sundues qe te ka pushtuar fizikisht ,se per fatin e saj  Amerika nuk ka njohur ndonjehere pushtim te tille,por ne kete rast Amerika donte te shkeputej politikisht nga ndikimi i Kurores ne koloni.Kolinite amerikane vetem  sa po rendoheshin nga kjo varesi ndaj kurores per shkak te taksave te shumta qe Kurora zbatonte ndaj koloneve angleze ,masave ndaluese (duhej te benin tregeti vetem me Angline) .

Pastaj eshte dhe ajo qe thote Alba,qe kolonet amerikane nuk perfaqesoheshin ne Parlamentin angleze ,keshtu qe perderisa nuk i kishin pranuar ato taksa npm nje perfaqesuesi te tyre ,nuk kishin te drejte t'i taksonin .

kunder politikes se padrejte te kurores ndaj kolonive kishte zera madje te fuqishem dhe afer mbretit qe e ketillonin si te tille ."Amerikanet jane bijte e metropolit dhe jo bastardet e tij"-shprehesh Uilliam Pit,nje nga kundershtaret e mbretit ne politiken qe ndiqte Kurora ne koloni.

Nje gje eshte e pamohueshme ,qe kjo shkeputje me teper se pasoje,ishte dicka e natyrshmee aspak e paramenduar apo parapergatitur ,kur mendojme qe deri ne shekullin e XVIII as kolonet vete nuk e mendonin nje gje te tille.Ajo erdhi si rezultat jo vetem i politikes se te padrejte te Kurores ndaj kolonive,por dhe si rezultat i shkeputjeve shpirterore me atdheun meme dhe krijimit te nje shpirti amerikan dhe nje rrace njerezish shume te ndryshem nga bashkatdhetaret e tyre ishullor.

Transformimi tashme kishte ndodhur ata ndiheshin me shume amerikane ,sesa angleze.

Ky shpirt amerikan shume shpejt do te transformohej ne nje nacionalizem amerikan deri sa te behej me i forte se influenca evropiane.Dhe pikerisht ,ky nacionalizem filloi te behej veprues ne momentin kur kolonite kuptuan,se atdheu i tyre po behej pengese ne zhvillimin e tyre dhe rrezikonte lirine dhe te drejtat e tyre.Kordoni qe i lidhte kety dy kombuj tashme te ndryshem ishte thjesht nje shkak divergjencash ,konfliktesh ,revoltash ..... thjesht nje bashkim i sforcuar .

E habitshme eshte mirekuptimi qe pati qe ne fillim ky revoltim kunder politikes angleze dhe menyra se si perceptohesh kjo ceshtje ne ishullin e pertej Atlantikut ,ku larg nacionalizimit egoist e arrogant ,nje pjese e intelektualeve angleze mbeshtesnin ceshtjen amerikane me bindjen se kjo ishte ceshtje dhe e tyre "Nese rrezikohej liria ne Amerike ,ao do te rrezikohej dhe ne Angli"

Ketu merr kuptim dhe ai pershkrimi qe kish bere ai gjermani(vulehumbursmiley ) per anglezet(te tema tjeter) ,ku sipas tij me shume se cdo gje anglezet vleresonin lirine

Sa per revulucionin,nuk pse e mohon ,qe ky per amerikanet ishte revolucion,se solli ndryshime ne menyren e qeverisjes ,fituan mevetesine,u krijua nje shtet i ri dhe aspak me i keq se ai anglez (pavaresisht viteve te pakta),keshtu qe s'ke pse e percakton si devolucion.

 

 

 

Venus, sa bukur, sa bukur ke fol.kalo tek pyetja e dyte: american dream-nga Abraham Lincoln tek Barac Obama smiley

Ket gocen do e marrim ne Amerike per te dhene leksione ameriqaneve. smiley

pyetjes se dyte do t'i pergjigjem kur ta prek endrren amerikane.smiley

Abraham linkoln ,mbrojtesi me i flakte i ceshtes kunder skllaverise,kauze kjo qe i mori dhe jeten ,shkaktari i fillimit te luftes civlile ,ka pas nje shprehje te bukur:

"Nje shtepi ,ku dy pjeset jane kunder njera-tjetres nuk mund te mbijetoje.Une nuk besoj se ky komb do te mund te qendroje i ndare ne shtete te lira dhe ne shtete qe i perkasin skllaverise"

Ky Baraku ,nuk e di ,por ka lene ndonje shprehje qe ia vlen te mbahet mend?

kush pret sa ta prekesh ti. me mire pershkruaje si e enderron endrren smiley Ne fillim ishte endrra, ja shiko Descartin ti.Ose ate shokun e Xhibit qe tha: I have a dream smiley

eh!smiley

Duhet te rithemelojme nje tip "albanian dream".Cfare enderronte shqiptari ne shekuj? pak buke, pak kripe dhe pak hekur tha. Dhe ne fillim keshtu ishte vertet, buk e kripe dhe nje kanoce me pa RTM smiley .Pastaj zogthi i vogel u be me flatra, shqiponja e endrres shqiptare,  nga nje tv me color e deri tek andrra e jetes  : si te behem milioner smiley

Endra e shqiptarit londines eshte te jete pickedhie, por ai gjithmone ka harruar qe ka dhe carcjapi

ketu je fut ne sinoret e Idrizit, dmth shqiptaret e mbajne bishtin perpjete dhe Babacjapi e ka me te kollajte punen.Aferim smiley

smiley

loooooool

hajer... hajer  smiley

ps. rrofsh!!!!

me kapacitete te tilla, gjynah te lengoje ai truall

smiley

ps. peace... smiley

 

Po mos kishte kaq bufone Shqiperia do ishte bere ne mos si Amrika, dicka me mire se c'eshte.

Se pari konsultohu me fjalorin per kuptimin e fjales "pavaresi", fjale e cila natyrisht s'eshte e njejta gje me "clirim".

Se dyti, po tamam sic thua ti eshte, qe rendi monarkik i Anglise ishte vertet shume me i avancuar se kapitalizmi demokratik qe stabilizoi Amerika, ashtu si cilesia e xhelit qe perdor Niku eshte superiore ndaj te gjitha produkteve lesh-zbukuruese qe qarkullojne ne bote.

Se treti, rri qe rri dergoi nje peticion Obames qe Amerika nuk te paska marre leje ty kur shkroi historine, dhe si e tille nuk quhet.

P.S. Sa shume te ftohur n'myth qe ka kjo faqe dhe tani ne mes te vapes...

amerikanofilsmiley

Kur je ti amerikanofile qi je suendezke pse mos jem une qi e kam atdhe te dyte smiley

Besides, tjeter gje te mos jesh amerikanofil tjeter gje te thuash budallalleqe si ky me lart lol

E ka rregullu nga fundi mos u bej i keqsmiley. Se ai e di , me mire se ty, qe Amerika ka luajtur nje rol te rendesishem ne historine e Shqiperise. Ndryshe edhe rilindasit s'do nguliteshin aty. Per te mos permendur qe nga gjithe Europa na hahet me shume muhabeti me Amerikanet. Pastaj ai e di sesa nene e mire ka qene Amerika per shqiptaret e sotem. Fundja as Niku sdo vente per peligranazh ne Washingtonsmiley

Po ti me amerikanofilsmiley for sure. smiley

Amerika ka luajtur nje rol te rendesishem ne historine e Shqiperise.

1. per mire apo per keq?

2. psh?

3. prove.

Miresmiley

p.s. me jep nje sek.

as americans would react: what the FAQ?

Pra po thoja qe Amerika pergjithesisht ka luajtur rol pozitiv per shqiptaret. Ka qene pikerisht dashamiresia amerikane e cila ndihmuar Shqiperine per tu futur ne organizata nderkombtare.Jetojme ne nje epoke ku kur nuk ke interesa te pastra ekonomike e vetmja qe mund te presesh eshte dashamiresia. S'eshte rastesi qe themelet e dijes e kultures shqiptare u ngriten ne organizata ne USA. 

Nuk dua te bej krahasime me rolin qe ka pasur ne shtete te tjera, por se cfare roli kane pasur shtete te tjera ndaj nesh. Ndaj mua me duket pozitive.

p.s me fal se tani u lirova.

per. shembull.

Gezuare xhulaj forin, o amerike, o kontinent mes dy loqeanesh.

Pe Kenerike qenke ti bre Fiqo? Po hidh o nje kore ne shatrivan per fat. smiley

Po bre, koloni e kenerikes smiley keshtu thot lajsensa e motoviklles.
Nii penii asht nii penii, nuk hidhen koret for nathiing de smiley

lajsensa

    inshurensa

         adoleshensa

aha

duke ngare trokun

hidhi ne garbic

pa te pare formeni

oho

    

     

  

Lene lene se jam veri hepi se mka zon tgjitha kalemat e hardhive plus qe edhe domatet kane shlu lule , shenj e mir se spara mka njit dora deri me sot; me i cik feta chiz do u knoqkemi me fergese ket samer.

Zeitgeist News:

South Florida lifeguard fired after saving man

Tomas Lopez was the guard who ran off of his stand and past his guard area to reach the man in need. "So I started running. I didn't see the person at first," said Lopez. He was able to reach the unidentified man, carry him to safety away from the water, and conduct rescue techniques until EMTs reached the beach.  

But just minutes after he filed his rescue paperwork, Lopez was fired on the spot. Lopez was told he was fired because he left his zone and saved someone outside the buoys in a part of the beach his company is not paid to protect.

Jeff Ellis Associates, an Orlando-based company, is contracted by the city and paid to man the beaches, but only in the most populated spots.  When asked what the lifeguards are supposed to do when someone is drowning outside the guarded zones, the men explained they were told to call 911.

____

Gezuar.

Te gjithe "Amerikanve" ne blog gezuar festen smiley

 

Venusi qe e ka postu kte,asht kriptosocialiste.Kjo asht menyra e saj, per t'uru Ed Ramen, per ditlindjen.smiley

S'e kuptoj !Ka Rama ditelindjen sot apo e kish dje ? 

Historia amerikane gjithmone me ka pelqyer.Kur hyja ne provim,gjithmone lutesha qe pyetjet te me binin nga historia e Amerikes.smiley

Ed Rama ka le me 4 korrik.Ja,tashti te dalin kta pdistat e peshkut.Kryetari yne shkon e lene, diten e pavarsise se Amerikes.Kryetari i tyne, lene ne diten e t'lemes se Ramiz Alise dhe nje dite para dites se Enver Hoxhes.Ha,kush asht demokrati ne kte mes?He mo thujeni,thujeni!smiley

smiley

 

Nuk  e dija,sinqerishtsmiley

Edhe shoqja ime (demokratesmiley) e pati dje ditelindjen(une s'e kam uruar ,pervec nje urimi ne fb,por nuk vlen perderisa ajo s'e perdore fare fbsmiley   ) 

 

Me shume se fakti qe feston ditelindjen e Edi Rames tek tema e pavarsise se Amerikes me habit ideja qe ja di ditelindjet atij, Berishes dhe Alise. Pali Miska me Lenka Qukon kur e kane? smiley

Ha mo mos ba si injorant ti, ne ket fushe.Enverit ja kena dit te gjithe.Rames i'a msume prej Saliut (i'a komentune,biles ky ishte munu me e mshef per do kohe smiley ) Mos u ba me kmplekse, po pranoje qe dhe ti i ke dite. smiley

Une s'ja mbaj mend gjithe antareve te familjes jo tja mbaj byrose politike lol

Nejse! T'a kuptoj hallin. smiley

pjeter, ktyne qe prishin ajrin e batutes se bukur, knej iu thon "spoilsport", ose "open mouth, insert foot".

Gjeja me e bukur qe kam pare (lexuar, degjuar...) per SHBA-te eshte filmi i Terrence Malick "The New World" : gjeneza e Amerikes ne 2 ore e 15 min !

 

Vite drite larg kiçllekut te tabllove te melartme smiley

Nuk krahasohen ne asnje drejtim ,qofte per nga ana vizive apo dhe informacioni ,10 foto(vizatime) me nje film e  aq me teper 2 ore e 15 min smiley

 

Ne fakt, krahasohen smiley
Per hater te emocionit. Qe lind ose s'lind. Qe eshte i vetmi mjet mates ne art.
Por si hapese e temes qe je, nuk po ta prish e nuk po i krahasoj smiley

Shume kritik je smiley

Acqua passata ormai, ose te shkuara e te harruara o Hirko do thoshim ne ketej.

nuk kujtohen te gjitha ca kan ndodhur ne 400 vjet. 

Duhen mbajtur mend vetem pionieret dhe settlersat qe gjeten nje toke "shkrete" dhe e kthyen ne vendin me te begate ne bote. 

Ndersa kritika jote aludon per shume gjera smiley nuk ben mire keshtu smiley.

Shiko ketu te ne ti Bari Falliu vleresohet shume nga vendi me demokratik ne bote dhe po e thane ata (si i thone asaj:"nuk ha mut kot Arvizu").

ps. Duke i uruar US of A festen...............

smiley

Kot per lloqe (se une vdes me bo lloqe per ket film) :
Malick ka dash me thene plot gjera, per shembull : cila eshte "Bota e Re", toka e gjetur nga kolonet apo anasjelltas, Anglia, te cilen Pocahontas viziton ??  Apo "Bota e Re" eshte ajo bote qe lind nga dashuria e pamundur e Pocahontas me  kapitenin John Smith ?? A vazhdojme ende te jetojme kete "Bote te Re" qe ne fakt eshte me se shumti nje "Bote e Pamundur" se sa "e Re" ? smiley

C'thote zoteria juaj per gjithe kete mori pyetjesh ? smiley

Une mendoj thjesht fare. Nuk ka as bote te re as te vjeter. Ka me te forte dhe me te dobet ,historite e tjera jane outliers, vetem interesante.

Edhe nje gje tjeter, qe ne ket bote nuk ka vend per romantiket.

ne ket bote nuk ka vend per romantiket

Nuk eshte e vertete, ja ku e ke Monarkine e Lazaratit akoma ne kembe, me gjithe bllokadat dhe reprezaljet qe i ben shteti aspak romantik shqiptar.

ne ket bote nuk ka vend per romantiket

Ti je antropologjist pesimist (dmth Hobbes-ist) dhe une te godas smiley

Ajo eshte morali qe lexoj une ne filmin qe po diskutonim,te pakten nje nga moralet.

Keshtu qe goditja eshte nen brez dhe si e tille faull. smiley

Kesaj mire qe i lexohet koka,se trupi  i ka ik per shelesmiley

Happy 4th yall. Wear lots of sunscreen.

O Blendo sa pashaporta ke ?, se nonshtetesi eshte llaf i ronde,1 apo 2?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).