Përgjigje interesante Mark Markut nga Artur Zheji: Doktori dhe Partia Demokratike, janë një lidhje e pandashme. E tipit, si mishi me kockën

Partitë shqiptare janë partitë e Njëshit dhe sillen rrotull Njëshit. Ky model që përfaqëson sot Partia Demokratike është një lloj modeli që, ose pranohet si është, ose për ta ndryshuar duhet ta copëtosh. Mirëpo po e copëtove, duam s’duam, ke marrë rrugën e pashmangshme të Opozitarizmit.

Tashmë, Doktori dhe Partia Demokratike, janë një lidhje e pandashme. E tipit, si mishi me kockën. Dhe kocka apo ashti, apo kollona vertebrale e kësaj partie, duam s’duam, është ai, Sali Berisha. Duket emfatike po është realiste dhe konstatim i drejtpërdrejtë.

Sepse kush u shkëput prej tij, u shkëput në fakt nga partia, që mbeti gjithmonë rreth tij. Aq sa mbeti, aq sa qëndroi. Gjithmonë e ‘rrezikshme’ dhe gjithmonë parti e madhe dhe me peshë.Kushe braktisi Berishën, në vitin e zymtë ’97, në fakt braktisi Partinë Demokratike.Kushu kthye te Sali Berisha, u kthye edhe te Partia Demokratike. Pati shumë prova dhe sprova për të vërtetuar të kundërtën. Që ai dhe partia, janë dy entitete të ndryshme dhe të ndashme. Pati shumë përpjekje, të respektueshme ose jo, ballore apo tinzare, për të ndarë Berishën nga Partia Demokratike dhe Partinë Demokratike nga Sali Berisha. Mirëpo asnjëra prej tyre nuk funksionoi. Asnjëherë dhe për asnjë çast të vetëm.

Nuk mund të themi nëse ishte apo është mirë apo keq, që ishte apo është kështu. Fakti historik mbi 20 vjeçar dhe i papërgënjeshtrueshëm, është kokëfortë.

Për më shumë: Gazeta Express

37 Komente

 

               I KA NGRENE DHIA ABETAREN.

 

-Si  ç’do  mbasdite , 7 dite ne jave,364 dite ne vit (365 nje here ne kater vjet) ne Viçidol te Tropojes nje djale I vogel me hunde te madhe qe bashkfshatar-moshtaret  e therisnin Sale, dilte te kulloste dhine e veteme  te  shtepise. 

Ne ate kohe vetem nje dhi lejohej . Familjeve qe kishin me shume se nje ja u mirrnin dhe I fusnin ne kopene e Kooperatives se Viçidolit.Por familja e Sales ishte me fat. Atyre nuk u kishin marre asnje dhi,sepse ata kishin vetem nje: “KUQEN”

 Sala shpesh u mburrej bashkfshatar-moshatareve  se Dhia e tije e ndryshonte ngjyren e qimes ne :

1)-E KUQE- Nga lindja e diellit deri ne perendim.

2)-BLU: Ato pak ore muzgu

3)- E ZEZE :Gjithe naten.

Sala ishte nxenes I mire  dhe kokforte dhe  hundemadh. Ai e shfrytezonte kohen ne maksimum qe te dilte mire me mesime dhe mos t’ja shikonte me bojen Viçidolit ,Tropojes dhe bashkfshatare-moshatareve qe shpesh tallnin bythen me hunden e tije te madhe.

 Ne ate kohe kjo ishe e vetmja menyre qe te largoheshe nga Viçidoli .Tani eshte ndryshe. Nje tesere e PD dhe  behesh Tironc 24 karatsh, bile thone qe Viçidolishtja eshte dialekti  i VERTETE I Tiranes, dhe I gjithe Shqiperise. Do behet  edhe nje kongres per kete  me shkencetare-gjuhetar-shkrimtar   nga Viçidoli dhe rethinat e tije per ta vertetuar shkencerisht kete. Duhet theksuar  qe jane te gjithe Profesore Doktore .

 Nejse le  te vazhdojme tregimin tone:

Sala e merrte Abetaren  me vete  qe te lexonte ,nderkohe  “Kuqja” kulloste, dhe bashkfshatar-moshataret laheshin ne pellg-perroin e fshatit dhe perpiqeshin te thyenin rrekording  se kush pluskon me shume ne uje. Ky rrekord mbahej nga Sala .

Nje  mbasdite Gushti  Sala  I lodhur u ul si zakonisht ne bythen e nje Arre. Arrori sipas Sales . Kurre nuk e mesoi dallimin midis Arres dhe lajthise. Ashtu duke lexuar  Salen e zuri gjumei. Kur u zgjua , bashkfshatar-moshataret kishin ikur dhe abetarja nuk ishte me ne doren e tije te majte  por ne gojen e Kuqes, Blu sipas sales ne ate kohe muzgu. Sapo e pa  uleriti: ME KA NGRENE DHIA ABETARE !!.Gjaku I hipi menjere ne koke , hunda ju skuq, duart I dridheshin nga inati , nuk ja falte dot dhise , Rrembeu gure  dhe hunje  dhe filloi te godiste dhine , dhe mallkonte: Lavire je!!, lavire mali !. Se Sala nuk kishte pare akoma Bulevard. Dhia e trembur u largua dhe  u fsheh  ne nje  ferre.

Nderkohe  ne shtepine e Sales ishte vene alarmi  per vonesen e tije . Niset vellai I tije I madh dhe e gjen  Salen duke qare.  Ç ‘ka ndodhur  Sale ? –Pyet vellai I merkasur. Sala pasi ndjell qurret  qe I varreshin I  pergjigjet se I ka humbur  Kuqja. E zeze sipas Sales ne ate fillim nate.Pasi e qeteson salen   Vellai I madh  filloi te kerkoje  kuqen.  Pas pak kohe  e gjene dhine e trembur pas ferres. I gezuar I theret vellait : Sale e gjeta.  Sala bertet : jo nuk e ke gjet.  Une do ta gjeje. Vellai I çuditur shkon ne shtepi  me dhine qe te qetesonte te   atin. Babai kur e pa e pytei : ku eshte sala ?  . dhe  I biri I trengoje ngjarjen.  Ohu uu  ç’paske bere.  Ai nuk vjene ne shtepi  po nuk e gjeti vete dhine , prandaj  çoja para syve dhe thuaj qe e gjete ti. Dhe keshtu ben vellai I madh . e lidh dhine tek bytha e arres (.arror sipas Sales.) dhe I thote Sales te shikoje se mos eshte tek arra. Sala vete dhe pasi e zgjidh dhine nga arra Uleret: Une e gjeta!!.  Po. Po  nenqesh I vellai  hajt te shkojme ne shtepi  tash se  u be vone. 

 Qe ate kohe ka dale shprehja “I ka ngrene dhia Abetaren”

 

 

What a waste of digital storage.

yuuuuuuuuuuuuuuuuuup. kur e kuptove qe ne fillim , ne mes. apo pasi e mbrave...smiley

Pasi ta mbarova te filluaren nga mesi.

shiko c'ben kembngulja..?? keep up the good job.smiley

smileysmileysmiley

partia e jenicerit

Kur Berisha te mos jete me i vetemjatueshem fizikisht dhe/apo menderisht P.D. - ja do ta "vrase" metaforikisht dhe politikisht atin e saj, ashtu sic beri Lega Nord me Bosin...

Amin

E deshet edhe president Zhejin. smiley 

Mazhoranca shume solide,fitorja ne 2013 - en e padiskutueshme dhe me rezultat te thelle,kjo fale Naltmadhnise se TIJE smiley

Kane nje shprehje talianet: Kali qe fiton, nuk nderrohet.
Kur Sali Berisha te mos fitoje, atehere mund te diskutohet. Deri me sot i ka bere zbor tre brezave te socio-komunistave, Ramiz Alise, Fatos Nanos dhe Edvin Rames. Gjithmone me vote te lire ka marre drejtimin e vendit, jo me dhune e revolucione bolshevike si ajo e '97.
Kur te mos jete me, Partia Demokratike nuk do te ekzistoje, do te shperbehet? Hmm, ndoshta. Ndoshta jo, ndoshta po. E pastaj? Ku eshte problemi? Do ti zene vendit nje tjeter force politike (po qe e zonja) me pak a shume te njejtat ide. Ka ndonje problem ketu? Vetem dogmatiket komunista ne shpirt e ndjejne veten te lidhur me te njejten parti. Partia Komuniste - Partia Punes - Partia Socialiste. Brez pas brezi. Nga gjyshi, te djali, te nipi. Grusht rreth partise ashtu sic i kane mesuar qe te vegjel.

E ke gabim kur thua `i ka bo zbor ramizit tosit edit..` zborin ja ka bo popullit te vet, pjesa me e madhe e te cilit eshte i zhgenjyer nga te dy palet, pasi aty ka  shume probleme sociale te pazgjidhura ! ....ndersa pjesa politike qe thua ti  si ramizi si tosi si edi `zbori` i tyre, eshte shume here me i bute, dhe roze se ai i popullit.

mos u ushqeni ju me teorite e shpikura bajate mashtruese .. se ka sot  komunist, ka nostaligjike, ka bllokmen,  etj

 ne keto 20 vjet njerzit  i kane kuptuar te gjithe se mjeti `propaganda  anti komuniste e ish komunisteve` kerkon te vjedh pushtetin ,

 Njerzit sot nuk duan te dine per komunizmin kjo eshte peralle kjo eshte e demshme  e lodhshme njerzit sot duan te jetojne, duan  te kene pune, te kene shtepi, familje, edukim, drejtsi, shendetsi, uje drita, rregull qetsi, argetim, prandaj boll me keto teroi ajo pjese qe qeveris vendin duhet te shikoj me shume problemet sociale sesa politike, jane qelbur me korrupsion me vjedhje dhe kur ndihen keq ; nxjerrin kartonin e antikomunist me lloje lloj historish provokuese, per te mbajtur gjalle situaten pushtetin me genjeshtra dhe mashtrime! 

Nuk ka komunista ne kuptimin e mirefillte te fjales, por ka nostalgjik per ate periudhe dhe privilegjet e atehershme, kur nje klase bllokmenesh kishin privilegje pa asnje merite. Njerezit me te drejte duan pune, shtepi, makina, pasuri, rregull, por ka nje grup nostalgjikesh te mbledhur rreth PS te cilet mendojne se keto "i detyrohen" dhe jane xheloz, inatcor, perbuzes kundrejt te tjereve qe kane patur sukses. Rasti i Sali Berishes eshte emblematik. Nje e dy i kujtohet, qe ka origjinen nga Vicidoli i Tropojes, megjithese perpara se te behej politikan ishte shef katedre kardiologjie dhe pedagog. E pastaj se eshte nga Vicidoli (apo Konispoli, Vermoshi)? Pune e madhe. Le mo kush flet. Fisnikeria shqiptare. smiley Harrojne origjinen kooperativiste, kur prinderit e tyre partia i katapultoi nga fshati ne qytet, mundesisht duke i vendosur ne shtepi te sekuestruar tregtaresh "kulake". Zaptuesit qe civilizohen. smiley

ka nostalgjik per ate periudhe dhe privilegjet e atehershme

hunter, se po me bo me ter mend me pyt tani. e ke jetu ti ate kohe ndonje cike, apo me te degjuar dhe ti si shum rob ktu qe mburren se jan edhe te rinj, o lla.

Po patjeter. Jo shume po aq sa te beja dallimet.

Mire. Neqoftese ke qene ne moshe aktive dhe me gjykim pak a shume te pavarur, besoj qe biem dakord qe me c'u katandis situata, duke marre sidomos dhjetevjecarin e fundit 81-91, gjithe gjithe ne Shqiperi mund te gjesh, hajt me hater po them, 200 veta qe te kene nostalgji per privilegje etj. Ketu fus edhe anetaret e byrose politike si dhe familjet e tyre.

Kjo midis nesh, qe i themi gjerat sic jane, se s'na detyron kush.

Pastaj, per me bo pak politike te modhe dhe me kriju nje front kundershtar qe na e justifikon ekzistencen, mund te krijojme falanga me njerez-zombie nostalgjik per nje kohe, te cilen me mire se asgje tjeter e perkufizon fjala madheshtore "drangull". Dhe kjo gje mund te behet, edhe po behet perdite sic e shof te pakten ketu, por dije prej meje, qe gjithnje ajo rrekje ka edhe nje atentat kunder logjikes, edhe nje fyerje te paster ndaj gjindjes qe degjon dhe lexon.

Po pikerisht per ate periudhe them une. Po privilegjet qe them une qe psh familjaret e kushurinjte e mi nuk shkonin ne universitet, kurse te tjeret shkonin ku te deshironin. Gjera te vogla ne dukje si e drejta per nje dhome, kabine ne plazh, caktim mesues direkt ne qytet ndersa te tjeret hanin 6-7 vite mesues maleve, privilegj per nje hyrje te re apartamenti, autorizim per elektroshpiake.

Po. Ky eshte trajtimi relativist i ceshtjes. Sa me mire jam une ne krahasim me te tjeret ne nje kohe te dhene. Dhe pa fjale, qe kishte shtresa qe ishin me mire se te tjerat.

Nderkaq, njeriu mendon edhe diakronikisht, pra ka aftesine te beje relativizimin me veten ne dy kohe te ndryshme. Kete te fundit e ben edhe me fuqimisht se relativizimin e pare, sepse ne baze ka vetem lekuren e tij, jo te te tjereve.

Keto procese (quhen longitudinale) ndodhin ne menyre te pavullnetshme. Njeriu eshte nje makineri shume shume e sakte kur vjen puna per te percaktuar si duhet ate qe quhet benchmark ose baseline.

PS. sepse po me vika mire qe u boka muhabet edhe pa pasthirrma majekrahut smiley 

Gjithmone do te kete padrejtesi e pabarazi, por te djeg shansi, mundesia e mohuar. Sot psh nuk i del e drejta per studim? Ok, aplikoj per studim jashte vendi, gje qe me pak iniciative e sakrifice, realizohet. Atehere ishte e pamundur dhe kur shikon te birin e filanit, qe ecen perpara dhe nuk eshte me i afte se ti, natyrisht te mblidhet inati e vreri ne zemer. Ka te beje me faktin e izolimit mendoj, qe te heq mundesite.

Po edhe per te birin e filanit po them, pra.

Pa e zgjatur shume: marr shembullin e vetes sime, pa qene natyrisht bir "filani" ne kuptimin qe po e themi keshtu - se per filan ka qen ai Rahmt Paste, sa per 10 mije Burra!  Ja pra, kam bo shkolle ne te dyja kohet. Kete qe bera se fundi as do e enderroja dot kurre ne ate te paren. Pra ku ka vend per nostalgji?

Tani, nqse do marrim shembuj te semuresh psiqik, qe kenaqsi superiore kane flakerimen e kamzhikut dhe rob qe renkojne nga dhimbja, ajo eshte tjeter pune, por ata jane aberracione ne cdo kohe. Flasim per normalen me mase derrmuese.

kjo puna e nostalgjise Hunter shperfaqet ne doza e per gjera te ndryshme. Tregon shkrimtari dhe studijuesi Agron Tufa nje rast te tille dhe po e permbledh shume shkurt: Kishte ne fshat nje komunist, brigadier a dicka me lart ne ate kooperativen perkatese. U ndryshua sistemi, komunizmi kishte perenduar si ideologji e praktike, ne pushtet ne Shqiperi ishin forcat antikomuniste, djali i personit ne fjale emigron jashte Shqiperise, per disa kohe humbet lidhjet me shtepine pastaj vjen me para e mall plot. Ky komunisti kooperativist nuk kishte qene kurre ndonjehere me mire me pare domethene, por perseri nuk ishte i kenaqur. Zjarr e hekur hidhte mbi sistemin aktual, qeverine etj. Ne nje vizite qe Tufa me nje shok ben te shtepia e ketij, nese e mbaj mend mire Tufa apo shoku qe ishte me te i thote ketij "nostalgjikut", pse ankohesh, nuk ke qene me mire ne komunizem? He, thote ky, vetem te vije njehere ajo kohe kur ju vija ne rresht te gjitheve ende pa dale sabahu dhe ju merrja shpirtin ne pune e s'du gja tjeter.

Tani ti e kupton vete psiken e ketij dhe shume "nostalgjikeve" te tjere.

Jo ne keto niveli, por kshu nje kushuri i larget i nje te afermi. Ai per vete ndertues. Pare te madhe dikur, se sot i ka lene te gjitha ne baste e kumar. Por deri para dy vitesh ndertonte pallate, merrte tender rruges dmth nuk e diskrimonte kush si socialist. I ati enverist i thekur. Ore me gjithe te mirat te them. Ncuk, le koken per Enverin.

Ky nostalgjiku i Tufes qe ka mall per t'i vene njerezit ne rresht eshte shembull i mire. Por njerez si ky jane relike per muze. E keqja eshte se SOT vihet nje shenje barazimi midis ketij, dhe gjithe te tjereve qe nuk bejne kryq ne kishen e saliut.

Sot nje ish redaktor i Zerit te Popullit qe i thurte vargje Dulles gjysmen e jetes se vet, ngre gishtin dhe akuzon "Enversit!" nje djale qe ka lindur me 1987, ne familje te persekutuarish politik. Groteske, patjeter. Deri ne momentin kur turma pas shpines se ish komunistit nis te akuzoje ne kor, "Enverist, Enverist!". Dhe nuk ke me me ke a per cfare te arsyetosh.

7 ne 10 shqipta, jane, ose kane  origjinen nga fshati. Shqiperia nuk ka qene Parisi as nuk pretendohet te jete Parisi.  Problemi kryesor eshte se Berisha nuk mund te shtyhet me , ka mbi 20 vjet ne politike. Eshte i konsumuar! Nuk ka cte jap me! Prandaj i permendet Vucidoli!Se kupton ti kete ?  Duhet te kishte hap rruge ne 1997! Do te ishte disa here me i nderuar! Pa diskutim e them. Politika e Berishes eshte konflikti! Sot me c`shofim gjendja  ekonomike po rendohet me shume.

Konfliktet jane shtuar me shume.

"Nostaligjiket" nuk kerkojne kthimin e kohes mbrapsht! Kjo eshte utopi! Termi "Nostalgjiket" eshte alibia per te qendruar sa me gjate me force ne pushtet. E keqja e Berishes eshte se ai i ka marre rrisqet persiper, te gjitha vet!.. dhe do te vij nje kohe, ata qe sot i ka "shoke" do ta braktisin dhe do ta shajne me shume se kush tjeter. Do ta bejne per te mbuluar zullumet e veta, vjedhjet etj! Keshtu kom mendim un!  

Jo, Vucidoli (apo Vicidoli?) permendet per perbuzje, racizem, diskriminim. Mua s'me intereson fare nga vjen tjetri. Me intereson sa i afte eshte. Kaq gje na e ka mesuar emigracioni, ku nuk ka "une vij nga fshati" e "une nga qyteti". Ka te afte dhe te paafte.

Edhe kte gabim :

Gjithmone me vote te lire ka marre drejtimin e vendit, jo me dhune e revolucione bolshevike si ajo e '97

.Anjëherë s'ka fituar por ka vjedhur dhe manipuluar dhe shkelur ligjet .Dhe me kto vjedhje partia e tij që nga 1992 ( zgjedhjet lokale) ka qen e dyta  dhe e humbur. Pasi "kur themi Partia nënkuptojmë Saliu dhe kur themi Saliu kemi thënë Partia demokratuike" sic do të thotë dhe Zheji.

Po clidhje ka titulli me brendesine?

Po clidhje ka titulli me brendesine?......Ta shpjegon HundëDerri smiley

Shif kur te vijç nje qears i modh mer Jahu .... po I dhjerë . Me nik thotë që jam Fëndë , po me llafka shkruan  qe e ka dhier Enveri smiley Po ku lahet ai moot , i është tharë i është kalcifikuar si Albës numrat smiley 

Ç'lidhje ka me temën apo me prurjen ...do thush ti Dora .Po është kategori e re mi dreq . Nuk është Derstilë , nuk është Mulli ...është  Klubi farangrenesve  ( tm Art ) një shkallë më lart ...tha Koçi .Sapo erdhi Hundëderri pertypi ca , hodhi ca lëvozhga dhe iku te kërkojë thesin se ja ka mçef Zheji  ...

Thesin aga ..

E nerumja Dora ...po ndonje Urim ne Amerikanëve për Festën e Pavarësisë nuk do na jepni !!!!!!!! Ne ua urumë Juve i Qin vjetuerin e të Pamavartunës .

Ne fillim Idriz e lexova si Elektrizimi i Kryeministrit.Thashe mos i kishte futur gishtat ne prize.Me vone kur e lexova tamam,  e kuptova qe brendesia kishte akoma me pak lidhje me titullin.

Urime e e gezofshi Pavaresine e Amerikes! Nje nene e madhe qe ju mbane te gjitheve ne gjirin e sajsmiley

hyjnia, legeni, naltmadhnia, shkerdhata, heroi, krimineli... kafe uje pa gaz...

te lutem.

Kafe e fernet branca pe mu,

Si heret qenke zgjuar mor Blend,komentet behen pas ores 10 jo kur je pergjumesh.smiley

Une mbas ores 6 filloj debatoj "a duhet thene miredita, apo akoma miremengjes." Tjeter arsye per tu ngritur heret, jeta ne Tirane shume me e bukur andej nga ora 5. smiley

Po vij per here te pare e te fundit Dora me motivin "Injoranca nuk eshte argument " karakteristike per kete BREZ , qe nuk duhet te mesohet pa ndertuar fjaline te pakten e te paktave ne fome PYETJE ... Jo Mua dhe ty smileypo Fushave perkatese ku shtjellohen keto ! Sidomos kur duan te cfaqen ne keto FUSHA ! Ndryshe sasia e lekeve dhe pasuria materiale e zevendesion shklelqyer Dijen ....dhe per kete nuk heq Kontra!

Cfare ka thene Zheji ????

Ne kohen me te hereshme  te formimit e cfaqjes se  Partive Autoritare  Historia e krijimit te tyre njeh si me te FORTEN e te FORTAVE Partine Lasaliane me aksiomen e bartur tek cdo Parti SOT .

"Partia forcohet duke spastruar rradhet "

Kushdo mund ta zbertheje Partine Demokratike . Edhe nje femije ne se di qe Partit formohen e Forcohen nepermjet kesaj aksiome .Po nuk e diti Zheji me Farangrenesit nuk eshte pergjegjesia e Partise .

Pikpamja me moderne per keto Parti na ka ardhur nepermjet vjershave por si nje sinteze shkencore e pakundershtueshme , dhe perseri sinteze e te Majtave ..

Partia dhe lenini , Binjake qe historia i Lindi .....kur themi Lenini nenkuptojme Partia ....

Kushdo qe ka deshire te futet si analist partiak , te pakten e te paktave ta dije qe ne Historikun e Partive Lidhjet Organike te Liderit me vete Partine jane te pandashme . Ne se nuk e di Zheji me Farangrenesit kjo nuk eshte pergjegjesia e partise .Sot biles Kryetari i Partise e ka BIZNES Privat Partine prej te cilit perfitoujne ata qe i binden!

Kaq per farangrenesit te grumbulluar nen parrullen  cdo gje qe fluturon ...pertypet .

Cili eshte Rezultati Logjik , i shprehur i farangrenesve pasi kane hedhur levozhgat ........ Mirëpo po e copëtove, duam s’duam, ke marrë rrugën e pashmangshme të Opozitarizmit.....smiley ??????????????????????

Pavaresisht nga paqartesia dhe driteshkurtesia e kesaj thenie te bartur nga Partite Staliniste del se  nuk duhet ta ngacmojme PDH-in sepse coptohet dhe duhet ti nenshtrohemi faktit se ajo "eshte nje Realitet "dhe po beme ndryshe " na hup ai fare Liderri "

Cfare mund te pritej ne te tilla raste analizash ku njeshi eshte " si mishi me kocken me Partine "? Analiza e vezhgime te lloit  Uturaku B.Fevziu ..... them se jo . Ne se do te prisnim dicka nga nje analize do kerkonim pergjigje per nje pyetje te thjeshte ....EDHE ? A duhet qe njerzit te dine Pasojat qe rrjedhin nga Lidershipi i ketyre Partive ? A duhet te ekzistojne me keto lloj Partish ? A jane produkte te kesaj Levizje te ashtuquajtures "antikomuniste " ku militojne te njejtat bazale ( metoda e menyra Drejtimi &nbspsmiley si ne ato PARTI ? Etj etj ...

Ja psh nje tipik farangrenes plotesisht  i Citateve POLITIKE dhe pa nje gram IDE se cfare thote , biles duke permendur edhe fjalen IDE smiley ... E pastaj? Ku eshte problemi? Do ti zene vendit nje tjeter force politike (po qe e zonja) me pak a shume te njejtat ide. Ka ndonje problem ketu? "

Po se cfare idesh ka vetem nje farangrenes mund ta kuptoje smiley

Dhe si qershia ne torte se te cfare niveli e se cfare dometheniae jane e kane keto Shtjellime alla Zheji i fut ca levozhga nga Farat ...Partia Komuniste - Partia Punes - Partia Socialiste. Brez pas brezi. Nga gjyshi, te djali, te nipi. Grusht rreth partise ashtu sic i kane mesuar qe te vegjel.

Pra ne se fola shkurt per Faraxhijte , nuk ka pse merzitet njeri kur faqet i kane mbushur me IDIOTE qe maksimumin e argumentint kane ..." Te q...librin e shtepise " "komunist " "Miladinist " Sllavo-ortodoks " etj etj levozhga farash !

Gjithsesi thenia "Injoranca nuk eshte Argument " mendoj se duhet te kete paraqitje shume me te perulur edhe ne gjedhjen e fjaleve sepse ...
Te mos dish nuk eshte sakrilegj .
Te shesesh Pordhe (sikur ato qe thua jane te Verteta ne instance te fundit smiley ....dicka nuk shkon " ...dhe per kete arsye po e mbyll me thirrjen HYMN per farangrenesit , duke shpresuar qe me ke mirkuptuar perse TALLEM me Injorancen qe shitet per Dije !

Rrofte Partia Komuniste e Reformuar alias PD-hi !

Sali Berisha vijon te jete sot gjeresisht i mbeshtetur jo vetem nga nje pjese e madhe e elektoratit popullor, por edhe nga nje numer i larte "zgjedhesish te medhenj", vendas dhe te huaj. Vecanarisht keta te fundit e shikojne Berishen si alternative te vlefshme dhe te besuar ne krye te atyre puneve te shtetit qe ndikojne mbi interesat e tyre private.

Nderkaq, mesa duket, opozita socialiste, ndonese po punon shume dhe fort, por korr vetem suksese te vogla, kryesisht te kuantifikueshme me shtimin ne % te uleta te numrit te elektoratit popullor orientuar drejt saj. 

Deri me sot ama, ligjerata dhe aksioni i saj nuk duket se kane bindur "zgjedhesit e medhenj" te nderrojne kah... 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).