A është e hijshme që kryeministri i sotëm, i cili 15 vite më parë i përzuri djalin Zogut, ashtu si dikur edhe Duçja, tashmë kërkon t'i ngrejë një bust në mes të Tiranës?

Miku im gazetari Blendi Fevziu botoi dje një shkrim interesant mbi debatin që ka ditë që ka pushtuar disa nga gazetat e përditshme shqiptare. Rishikimi i Historisë në këtë 100 vjetor të Pavarësisë. Shkrimi i cili sigurisht i drejtohej të gjithë atyre që reagun nga fjala e Kryeministrit Berisha, ndër të cilët edhe unë, është realist dhe pjesë pjesë i saktë. Por gjithsesi do të thosha që Fevziu ka harruar apo qëllimisht i është shmangur thelbit të debatit. Pyetja është: A ka të drejtë një Kryeministër kushdo qoftë ai të mbledhë historianët e këtij vendi dhe t'u japë udhëzime se si duhet të shkruhet historia? Mendoj se ky veprim i nxituar dhe arrogant ndaj historisë është thelbi i debatit dhe aryeja se përse disa personazhe që shkruajnë për historinë reaguan fort. Përtej shmangies së debatit të fundit mbi tregtinë e armëve të një Institucioni shtetëror, Kryeministri i vendit arriti që edhe kësaj here të tërhiqte vëmendjen e publikut me interpretimet e tij mbi ngjarje të caktuara të historisë shqiptare.

Ashtu si edhe miku im Fevziu unë besoj se historia e Shqipërisë është mjaft e manipuluar dhe e instrumentalizuar për qëllime politike. Historianët e periudhës komuniste errësuan mjaft figura me kontribute për historinë për shkaqe të lidhura ngushtë me politikën e kohës. Askush nuk mund të harrojë se si në librat tanë të shkollës, ne nxënësit që mësonim histori fshinim me bojë fytyrat e atyre që diktatura i eliminonte pa mëshirë nga rradhët e saj. Figura të ndritura të nacionalizmës shqiptare me kontribute në historinë shqiptare nuk përmendeshin kurrë nga historiografia komuniste. Lider komunistë të cilët kishin luftuar me armë në dorë për idealin e tyre papritmas shndroheshin në tradhëtarë. Kur Lasgush Poradeci i madh vdiq shumëkush në shkollen time u habit. Ne e dinim ate të vdekur prej kohësh dhe ja papritur mësuam një ditë se diktatura e kishte mbajtur Lasgushin të fshehur nga rinia që e lexonte me ëndje. I gjithë ky manipulim zyrtar i historisë bëri atë që psikologjia e shqiptarit sot kundrej të kaluarës së vet të jetë dyshuese.

I neveritur deri në kulm nga ky manipulim masiv i historisë së Shqiptarëve personalisht për vite me radhë jam munduar të mësoj historinë e vendit tim nga bashkëkohës të huaj të paanshëm apo protagonistë në ngjarje historike. Kam lexuar dhe kërkuar në arkiva e botës për të parë një histori ndryshe të Shqipërisë dhe kam gjetur një histori larg ndikimeve politike dhe egocentrizmit të liderve shqiptarë të cilët janë përpjekur dhunshëm të imponojnë rolin e tyre. Për këtë arsye ndërhyrja e pak ditëve më parë nga Berisha në rishikimin e historisë m'u duk e pavend dhe jo e natyrshme. Ndërhyrja e politikës në punët e historisë mban akoma njerzit në llogore ideologjike duke penguar rishikimin normal të shumë figurave dhe ngjarje të rëndësishme të kohës. Sot pas 20 vjetësh në liri mendimi është shumë e turpshme që historianë dhe zëra publike pranë Oborrit të pushtetit të vazhdojnë me të njëjtin stil dhe mënyrë të manipulojnë historinë e shqiptarëve. Me të drejtë Fevziu për të disatën herë kërkon publikisht që figura e Ahmet Zogut të rishikohet. Jam nga ata që e kam mbështetur këtë mendim. Eshtë shumë e vërtetë që historiografia komuniste ka qenë e pamëshirshme me figurën e Zogut. Tashmë nga distanca e viteve brezat e rinj kanë nevojë të mësojnë për figurën reale të ish Mbretit Shqiptar. Por a nuk do të ishte në nderin e Zogut që ky rishikim ti behej nga historianët e papolitizuar shqiptar që edhe ai si shumë figura të tjera të zinte vendin që meriton? Përse politika e kësaj Qeverie kërkon me dhunë ta vendose Zogun në piedestale që nuk i meriton? A është e hijshme që kryeministri i sotëm, i cili 15 vite më parë i përzuri djalin Zogut, ashtu si dikur edhe Duçja, tashmë kërkon t'i ngrejë një bust në mes të Tiranës? Bust në mes të Tiranës për çfarë? Nëse Enver Hoxha i kërkonte aleateve pas Luftes rikthimin e Zogut si kriminel Lufte, a nuk ishte përzenia e Zogut të ri nga Hotel Dajti dhe rrethimi i tij me Shikun e famshëm një turp i ngjashëm? Nëse deklarata e Zogut mbi mos pranimin e zbarkimit italian në Shqipëri tregon formalisht mos aprovimin e tij për këtë pushtim a nuk ishte politika e tij ajo që i shiti vendin Italisë fashiste?

Mjafton të lexosh fjalët e ish mikut të tij të ngushtë Catin Saraçi për të kuptuar se piedestali që kërkojnë ta hypin me zor Ahmet beun e Matit nuk e mban dot. E thënë me fjalët e Konicës, "nëse kërkojmë ti japim seriozitet Monarkisë le ti lëmë karnavalet menjane" Zogu ka vendin e tij në histori. Le tja japim me dinjitet dhe jo me përdhunë.

Fevziun ka shumë të drejtë mbi egzagjerimin e "Markës" Qemal Stafa. Eshtë e kuptueshme që historiografia komuniste e përdori sakrificën e të riut shkodran për propagandë. Ashtu siç la në hije sakrificën e shumë të rinjve të tjerë shqiptarë që lanë jetën në luftën për atë që besonin. Por a nuk është e turpshme që 5 të rinj malësore që sakrifikuan jetën e tyre duke besuar në një Shqipëri më të mirë tu hidhet Statuja në plehra? A nuk është politika e sotme e cila me frymën revanshiste kërkon të turpërojë një qytet me kulturë si Shkodra duke përdhosur bustin e 5 heronjve të Vigut? A nuk po vepron Qeveria jonë ashtu si dikur propaganda komuniste duke zhdukur çdo gjurmë të idealizmit shqiptar për faktin se ky idealizëm u shfrytëzua për propagandë nga regjimi komunist? Po ç'faj kanë 5 djemtë malësorë të cilët dhanë jetën për një Shqipëri tjetër, shumë ndryshe nga ajo që Hoxha ndërtoi dhe shumë më tjetër se ajo që Berisha po grabit sot?

Fevziu pyet nëse kulti i Qemal Stafës është i egzagjeruar. Mendoj se Po dhe se vendosja e një numri objektesh emrin e Qemal Stafës është i tepruar. Megjithatë kanë kaluar mbi 20 vjet dhe askush deri më tani nuk i ka tentuar të vendosë një balancë të ndershme pa revansh politik të emrave mbi një sërë rrugësh dhe monumentesh jo vetëm në Tiranë. Heqja e emrit të rrugës së 4 Shkurtit përshembull e cila tenton të fshijë nga kujtesa masakrën që trupat kosovare nën udhëheqësin pro gjerman Xhafer Deva, bënë në Tiranë është një turp për Bashkinë e Tiranës e cila e filloi punën e saj duke falsifikuar historinë e Kryeqytetit. Nëse teprimi me emrat e heronjve të Luftës është real a nuk është fshirja nga memorja historike e ngjarjeve të Luftës po aq i dëmshëm?

Fevziu pyet nëse mundet të ketë paralele midis komunistëve Qemal Stafës dhe Mustafa Gjinishit? A është fati tragjik i Mustafa Gjinishit i vrarë pas shpine nga shokët e tij të Luftës i denjë për një përmendore në Tiranë? Unë nuk e di, por di nga arkivat britanike të hapura për këdo se një komunist i vendosur si Gjinishi i cili pasi përfshihet në listat e MIR britanik në Beograd me rekomandimin e Kryezinjve, trajnohet në përdorimin e shifrës sekrete, të shkrimit me bojë të padukshme i jepet një pseudonim i cili citohet shpesh nga Radio Londra dhe i dërgohen para nga Zyra e SOE në Stamboll. A ka ndryshim midis Stafës dhe Gjinishit? Çdo lexues mund të nxjerrë përfundimin vetë.

Një tjetër pikë interesante ku Fevziu e orienton shkrimin e tij janë Radiogramet e Misioneve Britanike në Shqipëri. Sigurisht puna e Misioneve Britanike duhet parë dhe gjykuar në tërësinë e tyre. Misionet Britanike kishin disa funksione pranë grupeve që operonin, Misionet Ushtarake por edhe oficeret e Shërbimit Sekret dokumentat e të cilëve deri me tani janë shumë pak të studiuara. Kabllogramet e tyre nuk janë e vërteta por analiza dhe gjykime të ngjarjeve të cilat linin gjurmë në zhvillimet e vrullshme të asaj kohe. Prandaj vetëm studimi i tyre në tërësi do të bëjë të mundur sjelljen e përfundimeve realiste mbi gjykimin që britanikët i bënin faktorëve politikë shqiptarë. Ja përshembull se si i verifikonte burimet e veta SIS britanik mbi disa figura që Kryeministri ynë i ka për zemër.

Në Dosjen e SIS materialit të mbledhur nga Zbulimi Italian.
"Gani Bej Kryeziu, ish-kapiten i ushtrisë jugosllave i kthyer në Shqipëri më 1924 me Zogun, më pas u emërua prefekt i Kukësit. Mbante lidhje të vazhdueshme me autoritetet serbe... Pas vrasjes së të vëllait, Ceno Bej rekrutohet nga shërbimet jugosllave. Gjithmonë një pro serb ka dëmtuar interesat shqiptare me aktivitetin e tij. Është rekrutuar nga 'Inteligjent Service' anglez dhe ka organizuar një bandë prej 300 vetash në bashkëpunim me një oficer anglez duke penetruar ne Shqipëri, deri në Shalë. Ka informacion se për këtë aktivitet ka marrë 12 milionë dinarë...Jeton tashmë në Beograd me të vëllanë, Hasanin dhe me vëllanë e vogël, Said një komunist i ri që ka studiuar në Paris" Dosja WO204/9559
SIS ka bashkangjitur dëshminë e vet të verifikimit: "Sipas burimeve tona në Ministrinë e Jashtme Jugosllave, Gani Beu merrte 10 mijë dinarë në muaj nga burime sekrete të kësaj Ministrie" (Arkivi Britanik, TNA Dosja HS 7/212).

Këto dhe plot të tjera janë dëshmitë e Arkivave Britanike të kohës për disa nga figurat që Kryeministri ynë i propozon historisë për tu vendosur në Piedestalin e 100 vjetorit të Shtetit Shqiptar. A ka të drejtë? Le ta gjykojnë shqiptarët por si qytetar i këtij vendi refuzoj të zhytem në llucën e injorancës dhe manipulimit historik që politikanët tanë kërkojnë të na imponojnë. Prandaj rreshtohem përkrah Fevziut me idenë për të mos lejuar për hir të fëmijëve tanë vazhdimin e manipulimit të historisë së Shqiptarëve.

Nga Shqiptarja.com

94 Komente

Ne Gjermani eshte nje fare Guido Knopp, nje pop-historian, qe shkruan apo pergatit dokumentare historik televiziv. Fevziu na eshte bere nje i tille. Kuptohet qe Knopp, edhe pse me doktorature ne histori, cfare nenkupton se i njeh metodat e hulumtimit, nuk eshte nje historian i mirefillte dhe produktet e tij jane teper te diskutueshme nga historianet gjermane, pasi pergatiten per nje audience qe synon me shume te argetohet sesa te kuptoj apo te njoh rrjedhen historike. Knopp eshte ende nje gazetar, ashtu si edhe Fevziu. 

Keshtu qe ky diskutim mbi historiografine shqiptare neper gazeta eshte vetem se nje bisede kafeneje ndermjet diletanteve te fushes, pa kurrfare deshire per hulumtim, porse thjeshte per llafe pazari. 

Diskutime te tilla duhet te behen neper revista shkencore ndermjet historianeve dhe jo gazetareve si Fevziu qe ne artikull na tregon nje tjeter synim te tij: nje liber mbi historine 100 vjecare te shtetit shqiptar (paska goxha kellce, duhet lavderuar!).  Besoj nje tjeter liber popullor per lexuesit e pamesuar ose ata te zakonshmit e gazetave ditore. Mjafton te shohesh menyren e shkrimit te tij: kerkon qe ne tre rreshta te na shpjegoje se Zogu ishte kunder pushtimit te Shqiperise, me te vetmen deshmi, retoriken e Zogut ne ditet e pushtimit. 

 

Ne vend te emrit te Blendi Fevziut te kishe vene emrin e Auron Tares se ky ben historianin popullor ndersa Fevziu eshte gazetar, ben publicistike. Hajt se tash ta jep fetvane Kristoja dhe e ndryshon emrin e mendimin.

Historia e Shqiperise eshte vertet shume interesante dhe ndahet ne dy pjese: historia mijevjeçare e mbytur nga te tjeret ne nje ene mbi te cilen vihej etiketa "Ene boshe" si dhe historia e shkruar nga Pushteti Popullor mbi nje te vertete qe rishkruhej (si dhe Historia e PPSH-se) çdo plan pesevjeçar qe sillte "pasoja te padesheruara".

Fakti qe ne 20 vjetet e fundit historia shqiptare ka mbetur e mbyllur me tapen qe i vuri Pushteti Popullor shpjegohet thjesht me faktin se ne fuqi, me nje parti apo tjetren, mbetet po ai thelb njerezish qe perpiqet me te gjitha menyrat te frenoje tranzicionin.

Luften NACL ne Shqiperi e kane bere "pa dallim feje, krahine e ideje" pjestaret e Frontit Demokratik i ndare ne dy pjese: Komunistet dhe te tjeret. Komunistet ishin nje pjese e vogel e Frontit (diçka rreth 15% ne s'gaboj-shih historine e Shqiperise se Akademise) dhe pjesa tjeter ishin Patriote.

Te paret luftuan per nje Shqiperi me te mire. Patriotet luftuan vetem kunder okupatorit. Luften NACL e kane organizuar dhe financuar britaniket dhe per kete ka material sa te duash. Britaniket i thane Abaz Kupit me shoke: do para dhe arme? Sulmo nazistet. Nuku sulmovi, nuku mori asgje. 

Nje pjese te parave te derdhura nga Britaniket komunistet ja dhane jugosllaveve qe udhehiqnin luften "per nje Shqiperi me te mire". Per kete ka dokumente te shkruara absolutisht te besueshme.

Ndryshe nga jugosllavet qe krijuan nje parti, britaniket nuk dolen absolutisht nga veprimtaria ushtarake dhe nuk u perzien ne politiken shqiptare. Ky eshte nje faj i tmerrshem i Britanikeve qe nuk do tu falet per gjithe jeten edhe pse u munduan ta lajne kete faj ndaj shqiptareve ne 1999.

Patriotet shqiptare qe luftuan me zell kunder pushtuesit kane qene njerez te ndershem, te nderuar, nuk vrisnin kurre njeri tjetrin apo te tjeret pas shpine...kane shpetuar hebrenjte (qe ne fakt do te thote qe nuk kane tradhtuar veten e tyre) dhe shume cilesi te tjera te mrekullueshme. Keta njerez do te hyjne ne histori, ama kujdes. Do te hyjne si hamej e jo si heroj. Kur rrezojme nje pale shtatore nuk se na ngelet vendi bosh dhe duhet te vejme patjeter te tjera ne vend te tyre. Historia duhet te pasqyroje te verteten dhe sidomos te jape mesime brezave te rinj mbi ate çfare duhet bere dhe ate qe nuk duhet bere. Historia e Shqiperise, megjithe se une vete jam krenar per te qenit shqiptar, eshte historia e nje populli te perbere nga njerez te mençur individualisht dhe krejtesisht te pamençur kolektivisht. Nuku jemi vetem. Te jesh i pamençur kolektivisht dmth qe njerez te mençur, sapo futen ne nje mbledhje per te vendosur per strategjine e vendit nuk arrijne te marrin asnje vendim dhe aq me pak ta zbatojne ate.

Per kete aresye, shqiptaret e mençur shkonin ne kurbet ku edhe ktheheshin ne (dinasti) kryeministrash te perandorive...apo njerez shume te shquar ne fusha te ndryshme. (Papa Klementi XI etj). Cfare do te ishin ne Shqiperi keta njerez? 

Patriotet shqiptare gjate NACL kane qene te ndershem dhe kane vene ne perdorim zemren dhe trupin e tyre. Por jo mendjen. Nuk e kishin apo nuk e kane perdorur? Nuk e di. vetem se nuk doli ne pah. Eshte absolutisht faji i tyre ndaj Shqiperise meme qe nuk u organizuan ne nje parti politike brenda Frontit NACL. Ishin shumica por te paorganizuar politikisht. E vetmja parti politike ishte Partia e Lavdishme Komuniste. E gjitha rreth tyre ishte rrafsh. Natyrisht, lufta "per nje Shqiperi me te mire" do te thoshte edhe vrasjen e atyre (brenda Frontit apo edhe brenda Partise) qe shiheshin si rrezik per te ardhmen e...Pushtetit Popullor. Por masa e madhe qe mbeti gjalle nga lufta kunder pushtuesit apo nga goditja selektive e Pushtetit te ardhshem nuk u organizua dhe mbeti shesh...dhe komunistet jugosllave gjeten shesh e bene pershesh.

Mustafa Gjinishi e meriton apo jo monumentin si patriot? Ka marre mesazhe nga BBC-ja? Ka marre mesazhe lidhur me operacionet ushtarake si dhe ato mesazhe qe do te mirepriteshin edhe nga aleatet e tjere si BS-ja e Jugosllavia. Po sikur te botoheshin mesazhet e marra nga nje anetar i byrose politike te PK Jugosllave qe u kerkonte me urdher komunisteve shqiptare para te thata dhe keta ua dhane me qendrim gatitu...Ka pasur ndonje dokument qe provon se Gjinishi ka bere plane me anglezet per te vrare Miladinin? As qe flitet. E perfytyron kush Gjinishin me Smiley-n duke u hedhur perpjete nga gezimi ne momentin qe u arrin lajmi se Ali Pepa (alias Miladin) eshte vrare (mbas shpine) ne luften kunder gjermaneve dhe fill mbas gezimit te shpallet dite zie...?

Mbas lufte Patriotet shqiptar u burgosen dhe u vrane nga Pushteti Popullor qe erdhi ne fuqi thjesht si e vetmja force politike ekzistuese. Nuk ishin te zotet te krijonin nje force politike dhe perfunduan ne gropen e perbashket, jo vetem te varrit por edhe te historise. Deputetet Patriote te pasluftes (kam familjare jo-deputete te denuar me ta) kishin krijuar nje "organizate" prej pak vetesh qe pinte kafe e fliste kunder por vetem kaq. Dhe per kete u varen ne litar. Ti nuk mund te çohesh e te thuash "kemi luftuar per nje Shqiperi demokratike" ne prani te njerezve qe ti e di mire qe te vrasin duke qene krejtesisht i paorganizuar per tju pergjigjur atij qe te vjen per te te vrare. Kjo eshte thjesht e pamençur.

Historia shqiptare do te ishte shume interesante po te dilte ne pah nje zemer e madhe dhe e mrekullueshme me nje tru kaq te pavene ne pune. 

Faji per sketerren pesedhjete vjeçare neper te cilen kaloi populli shqiptar mbas luftes se dyte boterore nuk eshte vetem i komunisteve te cilet, drejt apo gabim, bene zgjedhjen e tyre dhe bene gjithshka qe besonin, por edhe i atyre qe dhane jeten dhe zemren per Shqiperine por nuk arriten te vejne ne levizje mendjen e tyre.

Nuk do tua fal kurre anglezeve qe nuk i shtuan pak konsulence politike ndihmes ne para, ushqime e armatime...dhe ja lane sheshin politik jugosllaveve.

 

Eshte absolutisht faji i tyre ndaj Shqiperise meme qe nuk u organizuan ne nje parti politike brenda Frontit NACL.

 

Gjon i italise,

Kush te lete athere te krijoje nje parti poltike ndryshe nga jugo_greko_hoxha_kapo_shehu ?

Ata dhe ato pak grupime politike qe kishte athere i zhduken pa lene gjurme.

Ka pasur disa tentativa per krijimin e ndonje partie apo grupimi politik si gjate dhe pas lufte por i ngrejten te gjith zgupthi. 

Flas per nje organizim politik gjate Luftes NACL...Marksi ka thene, ne 18 Brymerin, se ka rrethana historike te tilla qe u japin mundesi njerezve pambarimisht te vegjel qe te kthehen ne protagoniste te historise. 

Por Marksi ishte shume i zene duke peshtyre kapitalizmin shfrytezues saqe nuku kishte kohe ta thoshte se cilat jane keto rrethana.

Njerezit pambarimisht te vegjel vijne ne fuqi vetem kur çdo gje perreth eshte thjesht rrafsh. Gjejne shesh dhe bejne pershesh.

Faji per "sheshin" i takon patrioteve tane me zemer te madhe e mendje te ngushte. Kjo eshte e verteta historike.

 

E lexova po nuk e mora vesh ku gabonte Fevziu. Sipas Taremilitantit, me e rendesishme se shkrimi ne rregull i historise eshte fakti qe kryeministri nuk ka perse te beje thirrje per shkrimin ne rregull te historise. Nuk di qe fjalet e nxjerra nga goja e kryeministrit te klasifikohen automatikisht si akt vendime te qeverise. Eshte njelloj sikur thelbi i problemit te mos jete rishkrimi dhe rivleresimi si duhet i figures se Qemal Stafes por fakti qe Taremilitanti nuk ka te drejte te perzieje pozicionin e tij prej historiani amator ndaj kesaj figure me ate te figurave te tjera si ne rastin konkret me ate te heronjve te Vigut. Nje mishmash i gjalle, ku Tarehistoriani vetperzihet me Taremilitantin sipas botkuptimit shume te pelqyer ne Shqiperi te llogores. Nje episod tjeter i telenoveles se perditshme shqiptare.

E lexova po nuk e mora vesh ku gabonte Fevziu.

Te njejten gje mendova dhe une.  Tare me shume bie dakort me Fevziun se sa qendron kunder tij.

Tare s'kundershton dot Fevziun po nje gje e ben: propagande qe te jete sa me vizibel per Ramen e Rucin meqe keto kohe fillon gara e eger se kush do jete ne listat e deputeteve te partive. Meqe PPU ka dendesi te madhe militantesh socialiste, nuk eshte ide e keqe.

e gjete!

sa me me pelqeu ky si e ka emrin ketu ne blog? BOISA.  duket qe e paska shkrujt kete koment nga zyrat e shtetit se kur permend fjalen Kryeministri ngrihet ne kembe.

 

ha ha ha

ha ha ha, sa i modh. Nuk shkruhet ne kembe po ulur, aurontare.

p.s. futi dhe nje auditim komentit mer burre, para se ta postosh. Je dhe historian.

plako me duket se nuk dike me lexu. une nuk thashe e ke shkrujt ne kembe. po ngrihesh ne kembe kur permend Kryeministrin. pastaj kush te tha qe jam historian?

si qytetar i ketij vendi nuk mund te shkruaj per kete teme?  apo me duhet orientimi i kryeministrit?

Atehere nuk dime te lexojme te dy. Nuk kam shkruar gje qe nuk mund te shkruash per kete teme. Jam anetar i nje blogu, imagjino sa absurd t'i drejtohem dikujt se nuk ka drejte te shkruaje a te llafose per dicka.

Gjithsesi rrofsh, se i dhe nje konfirmim me shume teorise se llogores. Mjerisht.

Auron ,une e lexova shkrimin tend dije dhe te them te verteten me pelqeu shume. Argumentat e tua ishin te plota, te qarta, dhe thelbi i artikullit ishte ajo qe e kishe goditur atije ku duhet (kryeminister beje punen qe paguhesh ! dhe mos u merr me e lagu se lagu . nuk eshte puna jote . dhe ku ti fut hundet  . c'do gje behet rrumpalle).

Mire.

Eric Hobsbawm, nje marksist i njohur tashme, mendon se nazizmi nuk ishte pergjigje ndaj komunizmit. (po flas ne vija te trasha, se s'kam ndermend te trullosem kot)

"Libri i zi i komunizmit", e sheh pak me ndryshe : nazizmi ishte nje kunderpergjigje, apo kunderpeshim i komunizmit rus.

Alain Besançon, merr nje ngjyrese tjeter : nazizmi dhe komunizmi ishin vertet njelloj, por me nje ndryshim te vockel qe Holokausti ishte vertet unik ne histori, pra perben nje "plus" per nazizmin.

Ku eshte e verteta ? E verteta eshte ketu, siç thote e.e.cummings.

______

Qe te mos kete ndonje keqkuptim : as auroni s'eshte eric, e as blendi alain. Por ama auroni ne te veten, e blendi ne te veten, duhet te shkruajne te dy libra, e te mos na gerricin si teper me fletushka shqiptarkash se me teper se te lololizohen vete, s'arrijne asgje.

Nuk ka histori zyrtare. Ka te tille vetem ne disa raste specifike : denohet me ligj negacionizmi, mohimi i holokaustit. Njelloj duhet te ishte bere : te denohej me ligj mohimi i krimeve komuniste. Por studimi i krimeve, eshte i lire dhe gjithkush merr pjese.

Per rrjedhim, sapo qe Blendi dhe Auroni te pranojne se komunizmi ka bere krime te perbindshme, ata kane te drejte te diskutojne e te hahen permes librash mbi si e ku e pse. Mirepo Shqiptarka mendon ndryshe : nxij faqet aty, e mos e çaj koken ç'sjell e nesermja : harrese totale.

Nuk ka cfare t'i ndryshosh historise se LANC. Disa te verteta jane absolute: partizanet luftuan dhe shume prej tyre derdhen gjakun per kete vend. Ata e meritojne te jene ne altarin e historise. Cdo perpjekje per te water down perpjekjet e tyre duke shpikur historira me "nacionaliste" e plehra te tjera eshte e kote.

Ne cdo vend normal (eshte bere boze kjo shprehje) nderohen ata qe luftuan pushtuesit sidomos ata gjermane gjate dy luftrave boterore. Biles jo vetem njerezit por edhe kafshet qe ndihmuan ne kete lufte ( ka nje monument mu ne qender te Londres, midis Mayfair dhe Hyde Park qe nderon kuajt e perdorur ne luftrat boterore). 

Ata qe u sherbyen pushtuesit jane me turp dhe nuk ka kryeminister apo historian amator qe t'i laj.

Ajo qe duhet rishikuar eshte 'historia' qe shkroi Enver krimineli pas LANC. Me ate duhet te merren historianet dhe kryeministri, jo me Qemal Stafen qe derdhi gjakun per kete komb. Ai dhe heronjte e tjere jane nacionalistet me te medhenj te ketij kombi.

"Sipas burimeve tona në Ministrinë e Jashtme Jugosllave, Gani Beu merrte 10 mijë dinarë në muaj nga burime sekrete të kësaj Ministrie"

Po mire mer Auron, Ganiu pa buke te rrinte sipas teje?

 Eshtë shumë e vërtetë që historiografia komuniste ka qenë e pamëshirshme me figurën e Zogut. 

Drejt. Nuk thuhet keshtu tulle qe Zogolli ishte kokerr legeni qe iku me 7 Prill. Duhej ma bute, ma bute.

Ndersa Shen Naunin e ka dhene me qera per 100 vjet. Do na e kthejne kur te mbushet afati.

Cudi qe lexoj te shkruhet "Enver krimineli" ne PPU. Dikur nuk lejohej. Ama nje pyetje, sa vete ka vrare Enveri para 08 Nentorit 1941? Pa mohuar numurin ne saktesim te te vrareve...Sa veta do te kishte vrare Enver Hoxha po te arrinte te behej kryeminister i nje Shqiperie te Lire dhe Demokratike, qe nuk ishte gje tjeter veçse qellimi i shpallur i LNCL?

Personat jane mjete te historise...duhet analizuar dhe gjykuar thelbi i gjerave. Te njejtet persona ne rrethana te tjera do te benin gjera krejt te tjera. 

Rrofte lirija e fjales, ama ky eshte vetem fillimi. e te shohim rezultatet e analizes. Deri tani eshte diletante. E kam fjalen jo per miqte e PPU-se. Dhe kjo eshte e drejte. Gjer dje historia e Shqiperise ishte jo vetem e panjohur por edhe e ndaluar...flitet per mijera vjet histori dhe nuk mund te zgjidhet ne pak dite. Hajt ti hyjme kesaj rruge pa pretenduar ti dijme te gjitha dhe medeshiren e zgjuarsine qe ti kuptojm e gjerat ne rruge e siper.

Nje gje eshte shume interesante. Perderisa mund te flasim jemi te gjithe dakord. Ne momentin qe duhet te vejme bashke shkakun dhe pasojen jo te gjithe jane e gjendje ta bejne. Duhet te kemi durim. Jemi akoma ne fazen feminore te projektit. 

PS. Shen NAumin dikush e dha me qera, ama dikush tjeter e fshehu, ne mos e paste grisur, kontraten e qerase.

Well, dikush qe merr persiper te flase me kaq zjarr per historine duhet ta dinte se te pakten 2 nga 5 heronjte e vigut nuk jane te rinj malesore por qytetare Shkodrane nga familjet me te njohura.

Per mua njesoj jane te dy keto njerez qe mendojne se mund/dine te bejne gjithcka. 

Blendi eshte ca si shume legen ndoshta. 

Nga i gjen keta bandita Berisha ,merr per Zotin.Me duket ,se Berisha ka marre ndonje liber historie nga ato te kohes se xhaxhit ,dhe fillon dhe selekton emra  , mjafteqe para emrit te tyre ,te jene shkruajtur "kryetar bandash","projugosllav" apo "proserb". Keta kryezinjte une si marre vesh c'jane njehere ,se njehere me dalin bandita projugosllav qe ndihmojne Zogun ,e here te tjera bandita(agjent) projugosllav antizogist.C'jane keto figura te pershtira!

 

 

Auron, nuk je historian dhe ben mire qe nuk je, se me fjali te tilla: "Figura të ndritura të nacionalizmës shqiptare me kontribute në historinë shqiptare nuk përmendeshin kurrë nga historiografia komuniste. ", nuk tregon asnje aspirate per te qene i tille ("figura te ndritura", kush i ndriti keta?).

Hiqni dore nga glorifikimi i figurave historike dhe kuptoni se cdo lojtar politik eshte shumevleresh. Mos hyni ne gabimin e Fevziut: pse Qemali dhe jo Gjinishi. Ka tjeter agjende aty kur permenden emra. Merru me faktet. Mos hyj as ne lojen e Faqezinjve qe duan te nderojne apo poshterojne ndonjerin, dhe as ne lojen e atyre qe duan te krijojne tabu (mohuesit e holokaustit?!). Konsensusi i historianeve nuk duhet te jete imponim.

ku e shikon glorifikimin e Qemal Stafes ti? Tek emri i stadiumit ?!!

Eshte mbret mor Auron,para 15 vjeteve e perzuri djalin e Zogut,kurse tani ishte tekur ti ngreje Bust,ti dhe Edi e pengoni dot? JO! Shkruaj se shkruan bukur atehere.

po kujt i plasi mo!!! sa nerva keni o people te merreni me sherret e ktyre! ikni neper plazhra pishina, wtf!

Hallall Auron, eshte nje nga shkrimet tuaj me te mira. I ekuilibruar, me kembe ne toke dhe me logframe. Me vjen keq qe edhe pak zera mediatiko-historike si puna juaj i ka perlyer politika, perndryshe do degjoheshe me plote. By the way shiko se Q. Stafa ishte nga Elbasani jo nga Shkodra.

Ah ! bulkthi, miku im i hershem. Une jam aq i zgjuar sa te di te ndertoj nje diskutim. I di dhe argumentet e atyre qe jane anti-ligj negacionizmi, edhe te atyre qe jane pro. Ka rezultuar qe ne nje vend, te paret te jene ne shumice, e ne nje tjeter ne pakice. Mua do te me pelqente qe mohimi i genocideve : çifute, armene, boshnjake, ruandeze, kamboxhiane te denohej me ligj nga vendet qe kane nje lidhje me to. Psh, Bolivia ska pse denon Manuelo Rodriguezin, fshatar ne Llaka-llaka, se ka mohuar genocidin boshnjak. As shqiptari per ate kamboxhian. Gjithsecili e lidh disi me veten. Dhe eshte pare se genocidi çifut ishte kryer ne Europe, nga europiane.

Ka studime te mirefillta mbi nocionin genocid. Studiuesit s'quhen as bulkth e as hurbinek, por jane pesha te renda ne keto pune. Dhe kujtesa historike apo menyrat shkencore te gjykimit te historise, jane te atilla qe ska me gabime. Nuk jane dashur 50 vjet per te quajtur genocid Srebrenicen (qe madje po e perkujtojne keto dite). Keshtu, verejtja jote del si ca e tejkaluar. Per te tjerat, besoj se ke te drejte.

Dhe eshte pare se genocidi çifut ishte kryer ne Europe, nga europiane.

 

 

hä hääää ???smiley

historiani alfons blendi gurashi ,disa ore mbas fjalimit te mikut te fazllicit ,doli me nje shkrim qe shtjellonte idete e ''komandantit''.

ajo fjala CIPE  eshte zhdukur fare nga qarkullimi!?

Ne diskutimin qe u be ne "Shqip",ne lidhje me kete debat,qe mesa duket do zgjasi shume dhe do sherbeje si nje levizje diversioniste ,per t'u shmagur nga problemet qe realisht na shqetesojne ,me beri pershtypje rasti i Zogut,jo per t'i gjetur gabime e per t'i ulur vleren ,se ka plot te tilla,por nga ana tjeter nese duhet te tregohemi realist,nuk mund t'ia mohosh faktin,qe e gjeti Shqiperine ne nje shterpesi te gjithanshme dhe u mundua te hedhi themelet e nje shteti te ri ligjor,pavaresisht sesa ja arriti etj .

Por,ajo qe vertet ngre nje pikepyetje ,eshte fakti i te venit ne nje spikame te figurave historike qe kompromentojne njeri-tjetrin duke krijuar nje anomali  ne paralelizmin e tyre gati irracionale.Vleresohet ne kete 100 -vjetor Zogu ,vleresohen po keshtu H.Prishtina,B.Curri,L.Gurakuqi,nderkohe qe historia e njeh Zogun si njeriun pergjegjes qe komandoi vrasjen e tyre.Pra ,vleresohet njekohesisht si vrasesi ,ashtu dhe viktima.ketu jam dakort me Z.Milo,qe nuk mund t'i vleresosh te "dy" si te barabarte.

pse ? 

Tre figurat : Hasan Prishtina,L.Gurakuqi,B.Curri ,jane figura qe kane luajtur nje rol te drejteperdrejte ne ngjarjen e historike qe ne po kremtojme kete vit.Kontributi i tyre ne te eshte i pacmueshem .Gjithmone  jemi krenuar per keta patriote shqiptare,dhe jo pa te drejte.Keta patriote vdiqen pikerisht, se mbronin kauzen patriotike dhe shkak per vdekjen e tyre ,u be A.Zogu. Si i behet? Mund t'u ngresh monument dhe vrasesit dhe viktimes ne te njeten dite ? 

mbase,historia mund ta vleresoje Zogun ne nje moment apo menyre tjeter ,qe mos te na vrasi shume veshin ky stonim kaq i madh.

 

 

Ka nja dy elemente qe duhen theksuar ne lidhje me llomotitjen me siper. E para, personazhet karakterizohen gjithnje nga dritehije te forta sidomos nen prizmin historik. Vleresimi i tyre ne kuadrin historik nuk eshte aspak pune e lehte. Por nje vleresim behet. Sic dhe eshte fare normale qe, nen driten e informacioneve te reja, konceptualizmin te ri apo mungeses se frymes shtypeve apo devijuese ndaj historiografise, te behen rivleresime. Po dritehije ka gjithnje. Merr psh De Golin, cfare peshe ka ai ne historine franceze dhe rastin Thiry.

E dyta, duhet bere nje dallim pasi personazhet e B.Currit e te tjere kane nje dimension me te madh se thjesht antagonizmi ndaj Zogut, nuk kane ate peshe historike prej tij, po prej nje aktiviteti shume me te hershem e me te plote. Nuk mundet te marresh kete detaj e t'i asnjanesosh figurat me njera-tjetren, pasi me shume bie ne kurthin e momentit. Shih figurat e pavaresise te Irlandes psh. Te gjithe kane rolin e tyre ne histori, pavaresisht se gjate periudhave te ndryshme vrane njeri-tjetrin.

 

Leri paralelizmat e huaja, se nuk ngjajme gjekundi me ta,prandaj mo i kalo kufijte .

sipas teje, Zogu  qendron me lart se ata ,per faktin se ka qene president e mbret (s'po ndalemi si eshte bere ,se do ja nxinim figuren fare ) ?

tre figurat qe jane vrare nga Zogu ,vertet nuk kane qene president e mbret,por jo vetem qe  mund te beheshin nese nuk do i vriste Zogu ,por s'do e kishin nderprere aty kontributin e tyre dhe ti s'do thoshe sot,qe kontributi i tyre ka qene me i hershem. 

ej,po nuk shkon mo,qe te kujtohen ne nje shtepi ,ne te te njeten dite, edhe vrasesi dhe viktima,a m'kupton ?

cte te them o venus, po te sjell nje shembull nga ngjyra jote, e kuqja

ne historine e luftes nacionalclirimtare, figura me kontribut nder te tjera kane qene Enver Hoxha, Mustafa Gjinishi, Qemal Stafa megjithese i pari vrau te dytin, e me shume gjase te tretin. Tani ti thua qe, ngreme ne kulm Q.Stafen, meqe po te mos qe vrare nga Enveri, do kishte dhene shume me teper kontribut ne lufte. Ja qe kjo nuk behet dot, se historia nuk shkruhet me gjase. Figura e tij, ndonese ne dukje shume interesante, mbetet periferike. 

ke te kujtojme per luften tani, Enverin apo Qemalin, meqe te dy nuk u bekan dot

meqe  me cilesove te kuqe ,e leme fare.

 

me vodhi shprehjen smiley

eshte tjeter gje  kur te thone "e kuqe", se mbeshtet sot te majten ,e tjeter te quajne "e kuqe "per menyren se si e analizon historine.Une e shkreta s'kam bere as histori partie.smiley

pse mi, cila eshte ngjyra jote, une nje supozim bera

nuk eshte se po shkruaj historine tende ketu

po mire mo se per ashtu NUK ka asnje lloj dyshimi qe minjte e gjirizeve ballisto-legalisto-zogistet kane bashkepunuar me pushtuesin. keshtuqe ai duhet te jete muhabet i mbyllur sido qe ta marresh.

?????

 

Fevziu nuk gabon fare! Ai eshte teresisht koherent me veten dhe objektivat qe ka.

A e nuk dijne z. Tare, "Hurbineku", "Bulkthi", e peshq te tjere se ky Fevzi, - qe na kujton me te drejte manipulimin e mendimit te lire permes propagandes se kontrolluar ne kohen e diktatures, - eshte sot "maja e diamantit" e makines propogandistike te kastes ne pushtet, qe synon te njejten gje si athere!?!

Nderkaq, le te mos harrojme se i rendesishem eshte vertete halli i rrugeve me emrin e Qemal Stafes, ashtu si edhe ai i Heronjve te Vigut, - qe "qytetaret" pa qytetarì te Shkodres i kane zhvendosur ne fushen e plehrave, - por duhet te na haje meraku me shume per ceshtje si liria e mirefillte e mediave dhe shperndarja e drejte e vlerave (morale e financiare) mes te gjalleve te sotem.

Vjedhja e shtepise sone te perbashket vijon rendshem dhe hajdutet, - kundrejt premtimit te nje shperblimi te majme - e kane vene Fevziun me shoke te na mbajne me muhabet deri sa te kene mbaruar pune...

Nqse heronjte e Vigut kane luftuar per çlirimin e Shqiperise nga pushtuesi dhe nuk kane vrare asnje nga shoket e tyre, perse nuk u dashkan respektuar?

Respekt total! Nuk kam thene gje kunder, perkundrazi, lexoje me kujdes...

Obi, e kisha ne pergjithesi, jo me komentin tend qe e gjej me vend. Duhen ndare ne kete diskutim ata qe luftuan (vetem) "per nje Shqiperi me te mire" dhe ata qe luftuan (vetem) kunder okupatorit.

Ky koment, pas leximit te komentit tuaj te mesiperm, eshte per nje gabim qe paskam bere dje. Ndjese.

Hu ...o Hu qe ngele .

Shqiperia e Gjate 39 dhe pergjate viteve te Luftes e deri ne vitin e VIJES NDARESE te BLOQEVE , nuk ekzistonte ne asnje agende Franceze .C'ne melazem ti te sjellesh krahasime nga ngjashmerite e te menduarit e te analizuarit Francez ? Futi ndonje perkthim fjales Negacionizem dhe mos u merr me komente se nuk flitet per dhite e fshatit ne ate periudhe .

Hera e pare i nderuar Auron qe shoh tek prurja Juaj nje Histori per hir te Historise dhe nje Fakt per hitr te Faktit .Dhe me fal po doja nje shpjegim per te te kuptuarr me mire se perse Harxhohesh me tituj 'miku im " per Uturakun e babasqpit Fevziu ...q dhe po nuk e shpjegove prape Fevziu mbetet UTURAK !

Njehere MIRE ...A ka qene Largimi i Zogut ne prag te LUFTES , Braktisje e ATDHEUT ne Rrezik dhe per kete Populli Yne ka nje cilesim shekullor TRADHETAR apo duhet Ripare ky Term per gjate gjithe Historise se Shqipetareve gje qe Trashegoi edhe Shiperia .

Mendoj se jo Bardh e Zi duhen pare faktoret qe shpune ne kete PUSHTIM Ushtarak per te mesuar se ku te shpie Teoria e Kurvave edhe Sot me shitjen e Vendit ( pasurive ) ne emer te INVESTIMEVE . Bardh e Zi !!! -  nuk ka vend ne Cilesimin e tij si TRADHETAR !

Zogu , Ka vend per nje rreshtim ne artikuj e rreshtim ne emertim Lideresh , fundja edhe Portret ne MUZE Historik me spjegimet perkatese . Ka vend ne rreshtimin e veprave qe u realizuan gjate Mbreterimit te tij por te shpjeguara se beheshin nga Kershilltare te HUAJ e kryesisht ITALIANE sidomos per qellimet e Italianeve .BUST - kurren e Kurres .Ose po pregtitet nen ze nje Shitje e re nga kryendyresira e atij vendi Berisha dhe apogjete e tij Uturaku fevziu !

Ne se zgjuarsia e Politikuajve shqiptare do te dallonte se ITALIA Perjetesisht shtrirjen ne te dy Anet e detit e ka Strategji Shekullore per Mare Nostrum , e ne baze te kesaj , ka patur Veprimrtari te spikatura qe PENGOJNE por nuk kane Fuqi te ndalojne , ( per njemije e nje arsye ) kjo te ben te Orientohesh me drejt per te gjithe aktivitetin e TYRE ku perfshihen edhe shume Figura te Cilesuara TRADHETARE pas sherbimeve gjoja " historike " qe u bene si Spiune Ordinere Italianeve PUSHTUES . Kaq per Zogun por JO edhe per argument te tjera jo "bardh e zi ".Sepse cuditerisht edhe tek ky Post i Juaji kesaj rradhe eshte paraqitur Shqiperia jashte Situates Boterore ose si nje Fuqi qe ka ne dore se ke te Luftoje e ke JO dhe ne menyre te vecante FIGURAT  ...ku nuk e kuptoj perse i jep Logjike e Perparesi ekuilibruese  Lehjeve te Qenerise Politike SOT ne kohen e Murtajes !

Desha te shtoj se per figurat , Librat HURI i thirr Bibliografi , ndersa Historia eshte tjeter  Gje ,  qe Huri nuk ka nga ta dije se nuk e ka perkthyer akoma ! Per Figurat bashkohesi i tyre Uturaku Fevziu le te shkruaje si t'ja doje PALLA biles te marre edhe Poza ( ne profil po i del me shume ne dukje forma e perulur e Kurrizit si dicka e vecante per ato MOSHA ) . Nejse kohe GAY-sh qe shkruajne Histori ! Por Historine per ate KOHE e per ate PERIUDHE nuk e benin GAY . Biles edhe vriteshin nga vete Familjaret !

 

Do kisha qejf ta dija qe nese behet busti i Zogut, a do te inagurohet me Hymin e Flamurit. Nese po, shpresoj qe kur te vijne ate dy vargjet

prej lufte vec ai largohet

qe eshte lindur tradhetor

kengetari ti kaloje me nje "mmmmmmm...". Ndryshe do dhitet fare ceremonia.

Se ky naltmadhnia e ka denimin te shkruajtur ne hymnin e atdheut, ka thene njeri ketu tek PPU.

Nuk u perpoqen kot te ndryshonin himnin.

ose:

prej luft/i/e vec ai/ajo/aiajo/lgbt largohet

qe eshte lindur tradhetor/tradhetore/lgbtore - ose thjesht tore.

"mmmmm" ± zanoret "a", "e", "i", "o", "u", ose mbaresa "ja"

Nje bust i tille, si ne Burrel, fut Zogun ne historin e shtetit shqiptar, por nxjerr bustin nga historia e artit shqiptar.

Ne fakt kjo eshte shtatore. Bust eshte cica e lart. Pa dem sidoqofte. Ne pritje te bustit te Geraldines.

shih  i kane vene edhe shpate  per te veshur kepucet sepse ka dhimbje mezi.smiley

Ore... miku im Fevziu, miku im Fevziu...

Meqe e ke mik, a nuk i beje dot keto muhabete me Fevziun? Para nje filxhani kafeje, psh, ose nje gote birre.

A behet gjithe ky artikull kilometrik vetem per t'i thene botes se cfare pyetjesh kishe per mikun tend "Fevziun"?

Apo ke nevoje per nderhyrjen e opinionit publik ne cilesine e arbitrit ne nje muhabet "miqsh"?

Historiografia komuniste eshte treguar e pameshirshme...

Jo po, historia tregohet e meshirshme me figurat: tradhetar ka qene, po hajt mo... ta meshirojme... gjynah i shkreti: = nuk ka qene shume tradhetar... = hero kombetar(se gjynah).

I neveritur deri në kulm nga ky manipulim masiv i historisë së Shqiptarëve personalisht për vite me radhë jam munduar të mësoj historinë e vendit tim nga bashkëkohës të huaj të paanshëm apo protagonistë në ngjarje historike. Kam lexuar dhe kërkuar në arkiva e botës për të parë një histori ndryshe të Shqipërisë dhe kam gjetur një histori larg ndikimeve politike dhe egocentrizmit të liderve shqiptarë të cilët janë përpjekur dhunshëm të imponojnë rolin e tyre.

back to square ZERO. Roli tashme imponohet nga "historiane", demek te paanshem... bazuar jo me ne historine e ndikuar nga egocentrizmi i lidereve shqiptare... por thjesht ne egocentrizmin e dikujt tjetri - cka sipas Auronit, na qendroka larg ndikimeve politike; na qenkerka i paanshem.

Kotesia nuk ka brire.

" I neveritur deri në kulm nga ky manipulim masiv i historisë së Shqiptarëve personalisht për vite me radhë jam munduar të mësoj historinë e vendit tim nga bashkëkohës të huaj të paanshëm apo protagonistë në ngjarje historike. Kam lexuar dhe kërkuar në arkiva e botës për të parë një histori ndryshe të Shqipërisë dhe kam gjetur një histori larg ndikimeve politike dhe egocentrizmit të liderve shqiptarë të cilët janë përpjekur dhunshëm të imponojnë rolin e tyre.

Po ketu eshte gjithe muhabeti. Auroni ka nje ndjenje inferioriteti ndaj te huajve.

Plus qe do te reklamoje faktin qe ka marre District Line per ne Kew qe te lexoje 'arkivat britanike'

Germo, Tare, germo!

 

se sa amator e diletant eshte ky tregon kur permend bashkekohasit e huaj e te paanshem, qe me fjale te tjera domethene kujtime subjektive ose edhe objektive njerezish qe kane perjetuar ngjarje te caktuara. Edhe nje student i vitit te pare te historise e di qe kujtimet jane burime sekondare ne shkrimin e historise.

Por a nuk do të ishte në nderin e Zogut që ky rishikim ti behej nga historianët e papolitizuar shqiptar që edhe ai si shumë figura të tjera të zinte vendin që meriton?

Po, dhe cilet jane keta historiane te papolitizuar?

Regjimi komunist arriti deri aty sa te manipulonte edhe deklaraten e pavaresise, zaten ne metoden staliniste qe ndryshonte fotografi, hiqte njerez shtonte njerez etj. Regjimi ka cunguar kete deklarate duke lene jashte nje sere firmetaresh te saj si Dom Nikoll Kaqorri, Midhat Frasheri, Lef Nosi, Pandeli Evangjeli etj. Si mendoni ju, te vazhdojme me falsifikimet komuniste?

O Vile, 

Dmth, Zogja nuk ka hik nga memedhembja me arkat plot me flori, ne prag te bashkimit tone te madh me popolon taljan, duke lene popolon evet me allate ne dore, ose me duar ne allate? Po meqe na ka genjyer edhe per kete komunizma, a mund te hedhesh pak me shume drite ne kete sallate drite-hijesh?

A jane te ndershem ata qe falsifikojne?

ka more sa te duash historiane te papolitizuar!!!!

p.sh Neritan Ceka, Pellumb Xhufi

ose zoti Paskal Milo por me i madhi ne te gjithe dhe i papolitizuar eshte naltmadhnia e TIJ.

Paskal Milo eshte misherimi i objektvizmit.  Si robot objektiv eshte.

historia nuk eshte bardhe e zi, secili ka dritehijet e veta, keshtuqe i bie qe secili te jete gri. ja psh, gani kryeziu vertet ka qene zagar i serbeve, po thelle-thelle ndoshta ka pas mendimin e mire qe shqiperise i behet me mire me serbet, nderkohe qe qemal stafa vertet kishte qellimin e mire atdheut i behej me mire sikur te ishte pa okupator, po ndoshta ja ka fut pordhes kot se sikur te fitonte luften hitleri ndoshta per hater te qemalit do na bente cope-cope. edhe keta qe i kane ngjyer pak dockat e vogla me gjak, tip xhaferr deva, per te miren e shqiperise e kane pasur ndoshta, nuk i paragjykon dot. keshtuqe perfundimisht une them ti lyejme te gjithe gri dhe ti fusim ne panteonin e kombit, me perjashtim te ismail qemalit, enver hoxhes dhe haxhi lleshit*

*me haxhiun jo se kam ndonje gje personale, po ai matuf nuk e donte hic demokracine, antishqiptar i thekur

Po lereni Haxhiun e varfer ti treten kockat .Histori ai beri vetem se i FUTI Hunjte ne bythe fajdexhijve , matrapazeve , dava beljereve etj qe ne cdo kohe kane Gati si SOT te nxjerrin cdo lloj Flamuri nga syndyket .Kaq rrol kishte ne Histori dhe per me teper ne nje pjese fare te kufizuar te vendit .Nje bandit fshatar qe me levizjen e ij vertetoi katerciperisht edhe Qendresen HISTORIKE te Popullit Shqiptar ndaj Pushtimeve . Po nuk ka me SHUIJAK ka vetem Muter ne Qeveri dhe servile drogash ne Shijak ,qe i bejne sehir Qeverise  . Zogu , po deshi fshati Burgajet me vendim Kryepleqesie le tia beje por jo ne Burrel qe eshte QYTET i Ngritur nga ish PARTIA e PUNES ! Shijaku e ka DETYRIMIN Nr NJE ti beje BUST xha Haxhiut si figura me e shquar e Krahines ne ate periudhe .Ndoshta dhe ÇOLJA e ka per Detyrim ti beje BUST Zan caushit  si figura me cilesuar ne Rrezimin e Regjimit te Banditit Berisha . Edhe kjo do te vije !

Te qendrosh me ARME deri ne vetsakrifikim ndaj PUSHTIMEVE te HUAJA ka qene ( se besoj nuk eshte me , eshte tretur nga Jozefperckat e Saliut )VLERA me e spikatur , me mprehta , me e qenesishmja e Shqipetareve qe pruri te gjalle ne keto TROJE nje Popullsi qe quhet Shqipetare !

Sot ....ka prure Fevzi Urturakun qe ben Libra me Histori sipas mesimeve te Babasqapit dhe xeberthimeve te B...ir Historive ! Hallall kalemet e sumes !

smiley

 Fevzi Urturakun

smiley po pse kush dhjet aty ? Nuk ja vlen te dhjesesh se eshte i cpum smiley

Kjo qe thu ti eshte plotesisht e vertete. Dmth. kjo ka qene menyra dhe orientimi per te shkruar historine ne komunizem. Kacake, bandite, hajdute vrases zune kryet e vendit ne librat e historise. Nuk eshte fare per tu habitur qe ti si lider revolucioni ne keto kohe ke Zan Caushin. Po te kthehen koherat e lavdishme te PPSH, femijet do mesojne ne libra per revolucionare si Zan Caushi e Aldo Bare, Fatmir Haklaj e Jaho Mulosmani.

Ehh lum partia qe te ka.

.. sic duken bathet, shqiptaret nuk i japin dot fund luftes ndaj njerit tjeterit, ne kete 100vjetor.

Lufta nuk ka mbaruar ende per ta ! Ku ishim, asgjekund, cfare beme per Demokraci?  Nje vrime ne uje! Me e rendesishme eshte pushteti se sa Historia! 

Politika  si kurve  e keqe luan akoma  rolin e te ndershmit me " figurat" ! 

Ato maja rripa rripa nje here ma hipe nje here ta hipa! Pastaj :  Ja ta hipa se rripa rripa eshte kjo dynja (ne Shqiperi) 100 in do te punoj! Ky eshte geni yne! 

Po xhibi cfare mendimi ka per Zogun? A duhet ti bejme nje monument te madh per te vertetuar se shqipetari i ka nderuar gjithmone tradhetaret?

Ne se e sheh me syrin e realitetit , teza se Shqiptaret Luftojne njeri tjetrin nuk ka asnje BAZE .

Gjithshka eshte Artificiale , nje levizje te Marresh , karieristesh e Hajdutesh per ti fshehur Popullit KATASTROFEN e Vertet qe zhvillohet pa u ndiere ne kete lloj sistemi dhe qe do shfaqet ne menyre te Tmerrshme ne se nuk i nderpritet Qeverimi ketij KLANI Banditesh !

Realisht Shqiptaret nuk kane shume Histori si Shqiperi qe nga Themelimi .Kane tri a kater Situata... si Vrasja e Esat Topatanit ....Pushtimi nazi-Fashist dhe Lufta kunder tij , Denoncimi Traktatit te Varshaves dhe se Fundi ngarjet pas 90 . Dava karkalecesh Aventuriere si A.Zogu bajonete Serbe e zgjatur ne Shqiperi , ka ne cdo Istem te Amerikes Latine.... po ne e vleresojme se aq vend Jemi ! Huri mund te na perktheje qindra Histori zagollianesh ne cdo Province Fronge

Figura e figurina kane sa te duash qe kane qene pjestare te nje Epoke . Kur te ndrzshojne Kombetarisht VLERAT ka vend edhe per Jo Bardh e ZI .Vlerat te pakten edhe ne Kohet Moderne me figuren e Adem Jasharit ...ato jane .

Kalemxhij qe turullosin ( per para ce syet te ane )  ...ka pas dhe ka plot . Psh shembulli me i mire eshte Tufa e UTURAKEVE made in Fevziu . Eshte dhe nje Krye i Marre me POST k/Minister qe i eshte mbush mendja si ne Filmat e Lui de Fylen se eshte MBRET i Fjales se Lire smiley Nje debil Historik i Papare qe nuk ja UROJME askujt nga Fqinjeve ne Krye .As Grekeve as Serbeve !

oidrizo mos ja fut kot. ne shqiperi njerzit jane te paragjykuar dhe ndare me njeri tjeterin ne klane te ndryshme politike, po behet lufte per pushtet, nepermjet sloganeve politike kush e kush te dominoje me shume me fjale, histori, propagande per te justifikuar pushtetin, reagimet jane te ndryshme sipas nivelit duke filluar nga ai me ordineri, por e di ti qe sot en shqiperi nuk ka asnje dallim lufta e klasave, kush merr pushtetin mer edhe punen, qe do te thote se ne pune qendron vetem ai qe eshte i besuar dhe besnik i shefit ose administratorit politik, kjo shkon deri tek pastruesja e zyres!  Kjo qe ben ti nuk eshte pjese e luftessmiley bile zhargoni yt eshte shume i ashper smiley dhe ofendues, sulmues! smiley ti pse e ben kete? te ishe ne shqiperi dhe te flisje keshtu do te hiqnin nga puna me motivacion bile! Nuk hahet gezuar puna atje,sepse do te luftojne zagaret poltikane, servila, ndryresira qe sdo te lene rehat po te moren vesh se ke nje pikpamje te kunder, dhe per te miren e punes, nuk kritikon dot atje, se te fusin ne kallupe, komunist leshi etj... 

o idriz se u bene 20 vjet dhe ende s'te ka dale shafraja e kamunisteve.Nuk e di se si te jap haberin e keq ne menyre te bute po kumandari i dashur  ishte genjeshtar patologjik.Historia e treguar prej tij ishte komplet genjeshter.Nese do te ndritohesh nga mendeja lexo vepren e abaz ermenjit mbi historine e shqiperise e cila eshte bibla e shqiptarizmit.Aty shpjegohet thjeshte e qarte se si punon apo me mire se si nuk punon mendeja e shqiptarit.

Meqe flasim per historine nje pietje do ti beja fevziut; ali pasha i therri shqipot po aq sa enveri ne mos me keq . pse te parit i bejme monumente e mburremi me te, te dytit i thyejme edhe varrin?

Po lexoja nje shkrim te njerit te datelindjes 1989. Kur erdhi tek pjesa qe trajton periudhen 1945-1990, paragrafi hapej me fjalet:
"Pas çlirimit dhe vendosjes te regjimit komunist...."
Regjimi komunist....
smiley Me erdhi mire. Tashme eshte bere pjese e fjalorit dhe ndergjegjes edhe nga ato lindur '89 e siper.

po ai ka permend thjesht nje fakt dhe ne fakte duhet te jesh i sakte.

nuk eshte se ka shprehur ndonje qendrim negativ apo pozitiv smiley

Pikerisht. Fakte ka nevoje. Fjala Regjim + komunist ka kuptim te padiskutueshem si fakt.
Pastaj nese 5 Heronjte e Vigut, Qemal Stafa etj meritojne qendren e qytetit eshte e drejte e komuniteteve lokale, bashkive dhe komunave, te cilat vendosin.

nuk na calon shume puna te faktet ne ,se dhe po t'i kemi ,s'biem ne nje mendje.

po,  e drejta e komuniteteve lokale dhe komunave, per objekete te caktuara publike duhet te ruajne balancat, qe do te thote realisht te marin ne konsiderate te gjitha te kaluaren dhe te tashmen, se pastaj biem perseri ne nje regim tjeter ku vendos partia qe eshte ne pushtet sa here dhe ku ti doj qefi Partis! 

I dashur Auron, ndonse me modesti thua se nuk je historian, me hulumtimet e tua, ti padashur je bere historian, dhe biles nje historian me i mire se ata qe shkruajten historine apo duan ta shkruajne tani. 

Auron, nese mund te jap nje keshille. Fevziun mund ta kishe quajtur mik, "ne sensin koleg", kur bente gazetarin me Opinion tek TVSH dhe deri diku nga 1996 - 1998, kur eshte perpjek me qene asnjanes. Por kur Frangaj ja mori me dhune TV-ne pronarit te ligjshem, Fevziu e humbi identitetin e vet, pra beri krushqi me paudhesine. Se cfare ka dhene Fevziu, dhe cfare ke dhene ti, jane dy gjera te ndryshme. Sot e kesaj dite, nje Butrint njihet prej perpjekjeve te tua te thjeshta dhe gjigande, per realitetin e kohes, per ta kthyer ne nje qender dinjitoze per t'u vizituar me standarte nderkombetare. Prandaj vijne vizitoret e huaj aty. Kete merite e ke, pavaresisht bindjeve politike qe mund te kesh ose epiteteve qe mund te te vene. Po mos bjer ne batakun e Fevzirave se nuk meritojne thjeshtesine, se ta marrin per budallallik.

Eshte shume e veshtire me u perball me komplekse inferioriteti, po ky eshte realiteti i pergjithshem qe duhet me u perball, gjersa i ke hyre kesaj rruge. Gjithe kjo histori u mor vesh, duhet me rehabilitu Ndoc Coben dhe Sadije Toptanin. Kaq. E kane shume te veshtire mos me e pas te shkru ne biografi qe vijne nga dere e madhe, a thu se po jetojne ne aristokraci qe dera ka rendesi. Kur sot ne mode eshte self-made man, keta jane akoma ke rrenjet, kur dihet qe sa me shume ti germojne rrenjet aq me te veshtira jane ne Ballkanin mijera vjecar. Kjo eshte cesthje mentaliteti.

Sot e kesaj dite, nje Butrint njihet prej perpjekjeve te tua te thjeshta dhe gjigande, per realitetin e kohes, per ta kthyer ne nje qender dinjitoze per t'u vizituar me standarte nderkombetare. 

Kam degjuar fjale te mira per punen qe ka bere z. Tare. Por te thuash qe Butrinti njihet sot vec prej tij, eshte ca e ekzagjeruar. Shpresoj qe edhe z. Tare te mendoje si une. Jo per gje po Butrintin e njihnim dhe ne kohe te qoftelargut, shkonin turiste dhe ne ate kohe atje.

Kam thene per realitetin e kohes. E them ne sensin e turizmit elitar dhe njohje me standarte nderkombetare gjitheperfshirese, kur Shqiperia njihej ne ate kohe qe kerciste pushka. Mos e merr ne kuptimin e ngushte te fjales dhe historise mijera vjecare te Butrintit. Mbas elitarit, erdhi dhe masivi. Rezulatet po vilen sot.

Une nuk kam nevoje ti bej fresk Auronit, sepse po te kesh lexuar komentet e mia, jam shprehur negativisht kur i jep ngjyrime politike situatave. Por ate qe e ka bere,e ka bere. Une e kam jetuar ate kohe ne Shqiperi. Vetem dy vende kishte ku mund ti coje te huajt: Butrint dhe Manastirin e Lushnjes, per ne qe mburreshim qe nuk kishim vetem huligane ne sojin tone.

 

Edhe une, e thashe, e respektoj per cfare ka bere - me parate e Fondacionit Rothchild. Turizem elitar? Vertet? Dmth tani po vijne tipat Abramovich te bejne turizem ne Butrint? Nejse. Urime.

Me fal, Abramovich, ke ekip ka blere???? qe duhet me e pa syshtrember. Ato qe vijne dhe ndalojne nje dite, se vetem ate lloj turizmi te mirefillte kemi, paketen kryesore per vizite kane Butrinitin.

Po pa mbeshtetje te tipit Rothchild, me ca ta bente, me gogla... Apo dhe Rothchild i del Fevziut qe i duhet rishiku historia.

Ka merita Roni ka,shkoi dhe preu Ullinin qe kishte mbjelle Sala smiley dhe ai nga inoti do e mbushe me Arrore.

Na lajmeroni kur te keni ndonje gje te re per te na treguar nga historia e lavdishme e popullit shqiptar...kemi 20 vjet,u lodhem duke pritur..!

te shkretet ne per 50 vjet sflisnim dot fare,tani flasim shume per te mos then asgje po fare asgje.

personalishte mendoj perveç I Qemalit dhe ndonje tjetri qe pasoi epoken e tije,te gjith burrat e tjere te shtetit ton jan tradhetar por me i madhi  tradhetar nder ta eshte E Hoxha.

hej bradland.  ulliri nuk i kapte sales. e mbollen 14 here ata qyqaret po nuk  kapte.

faleminderit Pjer Tomas per konsideraten.

per sqarim, une ne butrint kam qene nenpunes i shtetit shqiptar. paguhesha nga shteti dhe jo nga ndonje fondacion i huaj. Fondacioni BUtrinti i themeluar dhe mbeshtetur nga Lordi Rothschild  kishte synim arkeologjine. parate shkonin per germimet arkeologjike. keshtu qe/une nuk ksihim asnje lidhje me kete fond dhe si rrjedhim nuk kishim asnje mbeshtetje financiare.

tjeter gje eshte miqesia tjeter gje mbeshtetja financiare.

 

shpresoj se kam ndricuar sadopak mendjet dyshuese te disa peshqeve

Nuk mendoj qe ekziston ndonjeri qe deshiron vazhdimin e manipulimit te historise se Shqiperise, dhe shkrimi mu duk me shume si nje kortezi ndaj Fevziut se sa nje artikull me qellim argumentimi te manipulimit te figurave historike. Ne dy paragrafet e pare shprehja 'miku im Fevziu' e perseritur me kujtoi 'Sopranos' kur shprehje te tilla do ishin me vend vetem nese i kerkon dikuj te falur publikisht apo e ke shume te nevojshme ta besh te qarte rreshtimin afer dikujt.

Zoteri, si qytetar qe kerkoni te gjeni te verteten dhe te njiheni objektivisht me historine tone, beni shume pergjithesime dhe merrni shume fakte si te mireqena. Uroj qe komenti im te lexohet drejt.

Si kokrra e budallait, kam 1 orë që lexoj komentet e kësaj teme. 84 copë. E bëra, i merakosur, për të parë se si do shkojë peshku pa ujë në 100 vjetor (nënkupto populli Shqiptar) e si përfundim: i përçarë dhe armiqësor. Gëzuar festën e urrejtjes! Demokratët e veriorët në Tiranë, socialistët e jugorët në Vlorë. (nuk është hamendje, shpejt do jetë realitet). Nuk dyshoj se festa e 100 vjetorit të Pavarsisë, do i ngjajë shumë festës së themelimit të PD-së, me flamuj blu, shumë flamuj dhe doemos Çiljetën.

auron ben mire qe thua qe nuk je historian. Sepse dukesh qe nuk je, keshtu qe pavaresisht kesaj gjeje kot qe ke shkruar qe s'ia vlen ta marrim parasysh duke pare mrekulline ekonomike shqiptare dhe veprat e mire qe ndodhin cdo dite , shitje e vrasje , dhune e padrejtesi ne cdo cep te shqiperise, etj etj vepra te medha ! besoj se kemi gjera me te rendesishme per te shprehur, por keto gjera nuk merren parasysh po aq sa merret nje rishkrim i historise qe prodhon debate pa fund. meqe peshku e hapi si teme , po them dhe une mendimin tim modest dhe te paperfillshem.

Cdo figure historike duhet vleresuar mbi disa parime historike, dhe a mund te quhet cdo drejtues shteti  figure historike per shqiperine?

edhepse Zogu nuk ish diktator ( po edhe demokrat nuk ish,me sakte tipik drejtues autoritar)  por u largua nga shqiperia duke i humbur pavaresine a eshte figure historike? Po hoxha qe ishte diktator por qe me LANCL shqiperia ishte ne anen e aleateve dhe pavaresia e shqiperise u ruajt? Enver hoxha ishte diktator dhe demet qe ai i beri shqiperise jane te pafund por ruajti nje gje e cila nuk arrihet lehte PAVARESINE!  KA shume kombe ne bote qe nuk kane lirine e tyre , nuk jane sovrane . Nese pavaresia do ishte metri qe do zgjedhim per ti vleresuar keta dy drejtues te shtetit shqiptar per dekada, cili do te ishte ai qe do ta meritonte ?

Une them se Hoxha. Perse ? per ate qe beri, ruajtjen e pavaresise se Shqiperise, enderr e te gjithe shqiptareve , enderr edhe sot e kesaj dite per shume bashkekombas shqiptar.

Po a mund ti bejme Hoxhes nje bust, sot , kur mezi e hoqem ate statuje para 20 vjetesh?  kur shumica e shqiptaree e krahasonin me Hitlerin ?  Une per vete duke qene se kam qene prezent ne ate dite , nuk e bej dot kurre! Kurre bust per Hoxhen!  

vetem ne muze me titullin diktatori i shqiperise . kaq, afer tij duhet Zogu me titullin Mbreti i veteshpallur i shqiptareve ( edhe pse u votua ne parlament ishte veteshpallje)  me skate keta do te duhej te quheshin drejtuesit  e shqiperise ne vitet e tyre. kaq. sepse pjesa tjeter e veprave te tyre per shqiperine , pra anet e mira te veprave te tyre  mbulohen aq shume nga  veprat e keqia se keto vepra te mira jane te pakta e te dobeta, e te pazeshme ndaj zerit te viktimave te komunizmit apo zerit te tradhtise se shqiperise apo vrasjes se patrioteve shqiptare

 

Zyra e shtypit te P.L.L. publikon kete deklarate:

Tiranë, më 14 korrik 2012

 

 

Deklaratë për mediat

 

Kohët e fundit, si vazhdimësi e atavizmave të trashëguara nga paraardhësit e tyre biologjik dhe ideologjik, disa “historianë” që janë pjesë e së majtës ideologjike dhe politike, kanë rinisur një fushatë të shfrenuar shpifjesh dhe denigrimi kundër figurave madhore të së djathtës historike shqiptare dhe veçanërisht ndaj Mbretit Zog I.

 

Ky sulm i shfrenuar ndaj figurave të shquara, të cilët jetësuan në shtet modern Pavarësinë e shpallur në vitin 1912 nga Ismail Qemali, buron si nga shterpësia intelektuale, ashtu edhe mllefi që kanë karshi këtyre figurave madhore. Ky mllef dhe nervozizëm që ata shprehin dukshëm, është i lidhur ngushtë me indoktrinimin e tyre dhe inferioritetin që ndjejnë, kur diferenca ndërmjet atyre që ndërtuan shtetin e parë shqiptar dhe veprës së baballarëve të tyre, të cilët ushtruan gjenocid për 50 vjet mbi shqiptarët, po del në dritën e diellit ditë pas dite.

Trillimet e Enver Hoxhës dhe lakenjve të tij, që po artikulohen sot nga pasardhësit e atij regjimi, nuk mund t’i qëndrojnë edhe për shumë kohë fakteve historike, që flenë akoma në Arkivin Qendror të Shtetit e që në mënyrë të përmbledhur, janë si më poshtë:

Mbreti Zog I nuk e pranoi ultimatumin e Italisë, ndonëse ai ultimatum i garantonte atij gjithçka, përfshi edhe Fronin. Përkundrazi, ai, me refuzimin e atij ultimatumi, de facto i shpalli luftë Italisë. Largimi i tij dhe i qeverisë në emigracion, u bë me vendim të Parlamentit Shqiptar dhe kishte për qëllim ruajtjen e vazhdimësinë juridike të shtetit shqiptar, por edhe përpjekjet diplomatike në interes të Shqipërisë dhe shqiptarëve pranë kancelarive të fuqive të mëdha. Nëse Mbreti Zog I do të kishte qëndruar në Shqipëri, ushtria serbe do të futej 25 km në brendësi të territorit shqiptar, gjoja në mbrojtje te interesave të veta. Rezistenca ushtarake e 7 Prillit është vepër e ushtarakëve dhe qytetarëve shqiptarë nën drejtim e major Abaz Kupit. Dëshmori Mujo Ulqinaku ka qenë pjesëtar i forcave ushtarake me gradën kapter dhe luftoi nën komandën e Abaz Kupit.

Avni Rustemi është vrarë nga Isuf Reçi, mullixhiu i sarajeve të Esat Pashë Toptanit. Vrasja e tij është një gjakmarrje e pastër, shtyrë dhe paguar nga byrazeri i Esat Pashës, Osman Bali, antizogist i njohur…

Luigj Gurakuqi mbas grushtit të shtetit të vitit 1924 u strehua në Itali tek kushëriri i tij Baltion Stamolla, i cili është dhe autori i vrasjes së tij për çështje nderi…

Bajram Curri, pas grushtit të shtetit të vitit 1924 nuk u largua nga Shqipëria dhe përmes Abaz Kupit, mori garanci nga Ahmet Zogu, se nuk do të kishte asnjë pasojë për shkak të veprimtarisë së tij. Kur ky fakt u zbulua nga shërbimet sekrete serbe, të cilët dërguan agjentët e tyre dhe asgjësuan fizikisht Bajram Currin, këtë patriot dhe antiserb.

Nëse Mbreti Zog I do të ishte hakmarrës për autorët e grushtit të shtetit dhe organizatorëve të atentateve që u kryen ndaj tij në Parlamentin e Shqipërisë dhe në Vjenë, më shumë se për këdo do ishte treguar i tillë ndaj kundërshtarit kryesor dhe udhëheqësit të grushtit të shtetit, Fan Noli. Por përkundrazi, Mbreti Zog I, jo vetëm që nuk u tregua hakmarrës, por si ai dhe Mbreti Leka I, e kanë ndihmuar Fan Nolin financiarisht deri në fundin e jetës së tij.

Për të gjitha këto ne i referohemi Arkivit të Shtetit Shqiptar dokumenteve përkatës, të cilat i zotërojmë dhe jemi të gatshëm të ballafaqohemi me këdo dhe kudo.

Do t’i sugjeroja Top-Channel dhe drejtueses se emisionit “Shqip” znj. Xhunga, që nëse vërtetë duan që të hedhin dritë mbi të vërtetat e historisë sipas dokumenteve, të mos ndërtojnë panele të njëanshme. Ne jemi të gatshëm që të bëhemi pjesë e debatit për të saktësuar të dhënat historike të cilat deformohen qëllimisht nga Milo me shokë.

 

Paskan dale minjte e gjirizit me deklarate per shtyp? smiley

Historine le ta tregoje sejcili sic e di, por vulen e te vertetes nuk mund tja vendos ne lider politik e aq me teper nje diktatoruc qesharak si Berisha.

Shqiptaret nuk jane te ndare, ata i ndan vetem politika. Socialistet ta festojne diten e pavaresise kombetare ne Tirane bashke me demokratet dhe te gjith shqiptaret e tjere sepse Tirana eshte kryeqyteti i te gjith shqiptareve. Nuk kan per tu ndare kurr shqiptaret e as per tu tjetersuar kurr gjuha shqipe sado te duan mbeturinat osmane dhe hienat greko-serbe. Do ndahet shapi nga sheqeri qe c'ke me te. Durim edhe disa vjet. Rrota ka filluar te leviz.

smiley

elaborate... ?

smiley

Luigj Gurakuqi mbas grushtit të shtetit të vitit 1924 u strehua në Itali tek kushëriri i tij Baltion Stamolla, i cili është dhe autori i vrasjes së tij për çështje nderi…

 

Pse keshtu ? Cfare paska bere tamom ?

asnje çeshtje nderi ,i futur ,paguar nga serbet

Per Moralin e Babasqapit jane "Gure Themeli " ata ,  per popullin jane MIJ Haleje . Ahmet Zogu ishte nje Aventurier i Rendomte USHTARAK me prapavija te FORTA bajraktariste arrivist e karierist , per te dale ne KRYE gjate situatave te Turbullta qe kalon nje Komb e Vend.Shembuj Historike me MIJRA ne te gjithe Boten por edhe ne Vendin tone! Kush do ta njohe me mire le ta krahasoje me njeriun me me Pa Vlere te ketij Kombi pas 90...Ishte TIPIK Sali Berish I Kohes me dallesat biologjike. Nje bajjraktar Modern qe shfrytezoi nje cast dobesie te Popullit dhe mungeses se Figurave te Verteta Shqiptare dhe doli ne krye si cope mooti mbi Uje .

Me pas , kushdo e di biles edhe Alba me Numra smiley po ti japesh nje Garde e Polici , nje Popull te Rezikuar per Jetese , te kercenuar me Uri , te mbajtur ne terr e pa te ardhme , te shperbere ne Qenien e tij duke e terratisur si JEVG dhe Lypsar Dyerve te Botes ( duke e quajtur Emigrim -Internimin , Debimin e Largimin e njerezve nga Vendi Tyre ) , pa piken e pergjegjesise per Teritorin e i perqendruar vetem ne Pallate Kulla ne qender ,etj etj eshte ne gjendje te dale si Figure Kombetare . E me pas e me pas , e pastaj me pas , Kur nuk ka me Norma e Moral ,VLERA e Popull , ....por qenie qe rendin per buken e Gojes nga Mengjezi ne Darke ....te ngreje BUSTE edhe per TRADHETARET e Kombit qe e braktisen Popullin ne caste te Ekzistences se tij , njesoj si  ai vet ne 97  qe percolli femijet jashte , ne kohen kur bashkeqytetaret e bashkefshataret e tij " demokrate " zhyteshin ne mjerim , krim e grabitje ! Cfare beri Zogu me pak ne 1924 ? Te njejten Gje si ky Palo Moot Bure Shteti pas 2005 ...deri sa ZOGU si nje Frikacak , me term jo vetem Shqiptar por MBAREBOTEROR perdhosi Hymnin e Flamurit dhe u Largua me damken Historike  si Tradhetor I Lindur ... nga LUFTA vec ai Largohet !!!!!

Dhe kete TITULL nuk ka Deklarate nga Sorrat e karavidhet e Pallatit Mbretnuer ta lajne e ta Lyejne , pa zhdukur HYMNIN e Shqiptareve . As nga Alba me numra e te tjere numraxhij , si spekulatore me terma "se komunistet zotrie " "se e.hoxha zotrie " kur behet fjale per A.Zogun !Po !!!! Ka vetem nje kategori tjeter MIJ Haleje si Klani Berisha qe mundet ti beje BUST Lavdie TRADHETAREVE !

Kush ka Medyshje per kete te Vertete Historike dhe zhytet ne togje fjalesh artistike si "shafrane" e Pordhi Kali , eshte pjestar i GJIRIZIT Shqiptar . Tradhetia ka vetem nje Emer . TRADHETI !...... Sot quhen heroj dhe InteliDjente  me Argumente " jo bardhe e zi " smileysmiley.

Per te qeshur e per te qare !!!!!!!!!!!!

Tradhetar me Hymnin e Shqiptareve  eshte ai qe Braktis KOMBIN ne Rrezik !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).