Mali i Shpiragut

106 Komente

Bukur. Faleminderit.

PS: "R"-ja sikur nuk duket qarte tek fotoja e dyte, rrjedhimisht fjala qe rezulton eshte "NEVE". Ne vend te ENVER vs NEVER kemi ENVER vs NEVE. Mmm... Gabim frojdian?! smiley

Po cpune prishte,ju kujtoni se mileti kur te kaloje anej do e lexoje Never ?

Foton e pare me leica e kane bo?

Emrin e Shpatit mund ta fshini nga Shpati i Malit, por jo nga Zemrat tona!

Ne emer te padishaut, nurit te perendise, do te parafrazoj nje ajet nga kurani, i cili thote se :" Dielli nuk ka nevoje kurre ta zeje henen, as nata ta kaloje dite"

Çdo gjë në gjithësi, lundron. Kështu e kuptova edhe unë këtë gjyq.

llagapi?

Kujt ia kam gjakun borxh bab'?

si doras i babs, mendja m'shkon te Selim Myrtja

Eh Merushe Merrushe..

Shqipnis bir, Shqipnis!

P.S. Emo, niht gefungen atë batutën tate.

Kurkujt vec armikut!

Ushqeje mirë dhe ngaje fort!

Kadi efendi, kjo koke e thinjur do kish fluturu me kohe...

es ist der Film mit der Laje (vielleicht ich hab' den Name verwechselt)

Jon kto favore kur anglishtja osht gjuh e dyt.

Do i vije edhe asaj siraja. Tani per tani te gezojme nje here statusin*

"the Honor of the Nation"

te iku shonci Lulke ne '91 per ta atentu diktatorin...

Me cin Lulke e ke, me mua, apo me A. Lulajn? Nese e ke me kete te dytin, duhet pranuar qe kjo eshte nje lloj klisheje e artit te vet.

Po e pate me mu, tha...

po me kedo qe merret me kshu idiotizmash..

Never say never! 

O S(t)alin te ishe gjalle, o Stalin more... thosh nje kenge njehere e nje kohe. 

Di gje njeri, se si i ka marre ato format ashtu ai mal. 

Ideja ka qënë që emri Enver të ishte në gjithë lartësinë e malit. Por nuk u dolën gurët, prandaj përfundoi parrullë e vogël.

I hapen me pune vullnetare per keto germat. U tha ne fillim te hapeshim 36 kanale, pastaj u vendos per ato m'kryesoret. Qe nga ajo kohe malit ia vune llagapin shpirag, ndersa popullsise perkatese, sipas ndihmeses se zotit Gazepi (Osman), i thane "mistrece".

Edhe njëherë që folëm seriozisht o Emo, erdhën dhe na e prishën muhabetin.  Tani do kujtojnë që po tallemi dhe ne.

Si tha ai "nuk na merr kollaj gazeta ne, bëj jo tre po pesë rrugë po deshe".

smiley

 

'sht' vullneti i padishahut!!

Ka qene baza e pare e alieneve ne Europe.Enver ishte kodi.

Ku m'i gjen keta greqer mer aman!!! smiley (of extraterrestrial origin) smiley
But most importantly, why? smiley

Meqe po flitej per alienat smiley

Cukali e ka mbiemnin. Ça thu e ka Koloreton? Lol

Me falni, pse qeshni, ju litl dojc? smiley

Jo jo, s'ishte bjeri malit te degjoje laluceria smiley.

PS: Mos u ndiej, po mesohu te mbash fryme gjate se te vendi kam per te ta nxjerr inatin.  Edhe mos harro, me avlli!

parashikoj nje te pime te eger, ku kamarieret do ngaterrojne numrin e shisheve. dhe vlonjatja do thote: mire, s'ka gje, ajd ta nisim edhe nje here nga zeroja. smiley  tjetra do e veshtroje me nje ngasherime simfonike mirenjohjeje permes syzeve inteligjente zero... smiley

Jo, jo, Shabanin e kam bo lanet... smiley

Jo, po bjeri Shpiragut te degjoje Tomorri! 

p.s. Qingj jam, s'me ndihet zeri, jo per gje, por avllia ka avullu per ket vit... smiley

Do vish si Cecua e ta kesh, tekstualisht per nder smiley.

@ emo, s'ma ben zemra mua per ashtu garash me ket smiley.  M'beso nuk hic. 

Zot i madh, te ta marrin dhe vetkontrollin per dobesi!!! Po kush do te te sjelle ty ne shpi, pastaj, mi shoqe, po u bera dhoge dhe une?! smiley

Ate kanadezin prape aty do e gjejme se s'ka nga veje.  Deshmitar qe dhoge s'kishte smiley.

PS: Mos rrej mi se do te te bej dhoge me uje dëti!

jaaa, prap kanadezin q s'i mbaronin llafet!!! brrrrr, m'zun ethet e gushtit n'korrik! smiley

Urte e bute ti Ana, do pish nga dy qingja dojc! smiley 

ia kan heq sipas drejtshkrimit t'ri. dyshohej mos ishte -e- me brire e maskuar si -e- e thjeshte.

E-ja me kacurrela tek balli n turrn e druve! 

posht!

E mor'm vesh q' jeni ironik' t' m'dhenj ju q' hiqni k'to (ktu vjen ajo shkronja q' s'dua t'ia p'rmend emrin) po mjaft b't' interesantt se po b'heni t' bezdishm.

Mos na b'ni t' heqim edhe ndonj' tjetr, se e mblodh'm prap' Njsitin.

sht kush sht interesant

N EVER

Kam pershtypjen se ato forma mund te jene bere nga rreshjet, ose me sakte jane thelluar, se mund te ken qene me te vogla. 

Eshte erozioni nga uji, Pjer. Ne fillim nis ne forme rrjedhe, por meqe ka lartesi, kjo zoteron energji potenciale e cila dora dores shnderrohet ne energji kinetike me renien e lartesise. Ngaqe prurja e lenget dhe e ngurte rritet ne mase dhe vellim perpjestimisht me siperfaqen e pershkuar, rrjedha shnderrohet ne erozion te tipit "rovine", prroske, perrua. Depozitohen fillimisht prurjet e ngurta me permasa me te medha (cakell, zhavor, rere). Ato me permasa me te vogla, dmth seksionet e lymit dhe argjiles merren dhe tejcohen me tutje, duke krijuar aluvionet dhe sedimentet.

Po beracakt n' maj' t' malit e gjenin t' b'nin shurrn? Tamam popull mistrec.

Mal mosmirenjohes.

Besoj enveristet e peshkut do nisen se shpejti ne memedhe, ti fusin nje aksion si ne kohet e vjetra e direkt ne Shpirag per te vene ne vend nderin dhe emrin e ndritur te kumandarit legjendar.  Elementet natyrore e gjelogjike bashke me uqrit e dhite do denohen me pjesmarrje ne nje organizate kunder pushtetit popullor.  Ata qe punuan per te gdhendur shkronjat ne mal do denohen per akte sabotimi.

Ah, se per pak harrova!  Vullnetaret do udhehiqen nga kapterr Idrizi.

aha, me vonese delegatet iken! 

U nisen kaq shpejt?! E po te shpejte si vetetima jane pizevenget!

ku shkon ti me gjith ato -e-ra heretike npr rreshta

Shaka e lodhur dhe e stisur kjo fini, bashke me torrobellot qe shkruajne pa e sa andej kendej.  Bariu e sqaroi tek tema perkatse.

tani u lodh vrtet

Shume.  Edhe humori kinez eshte me zbavites se kjo pseudoshakaja.

I pakapshem, me fal se mbase nuk eshte vendi, ky problemi i e-se me dy pika qenka diskutuar dhe me pare, po tani lexova disa nga komentet per te, bashke me ate te Belulit. Keni te drejte qe teprohet, eshte fjala per heqjen e e-se se patheksuar, por kjo qe thote fiinisterre nuk eshte e sajuar, nese eshte fjala per heqjen e te gjitha e-ve te patheksuara pa dallim. Pa provo ta shqiptosh vrtet, ose te lakosh emrat femerore qe mbarojne me e-me dy pika, si shkence per shembull. Te del shkencs, shkencn. Kur i shqipton te duket vetja si ai kusheriri i Nasi Gjymit te "Portokallia". Pa folur pastaj per pune, qe ne kallezore te del punn. Edhe une e kam thene diku ketu qe te hiqet e-ja per disa grupe fjalesh, po ta heqesh en block eshte marrezi,  nuk e di si mund ta quajne veten gjuhetare ata qe e kane marre nje vendim te tille.

Lexo nga tema byrazer, se dhe Kolec Topalli te cilin e sulmuan e i hodhen ne gryke, shpjegon se cfare eshte diskutuar qe mund te behet me ë-ne e patheksuar ne disa raste.

Argendis, loja qe eshte bere lart e poshte neper blog (heqje ë-rash edhe atje ku do te ishte absurde te hiqeshin), ka qene vertet ekstremizim i çeshtjes, por eshte bere per shkak te dy shqetesimeve qe mua me duken reale per kohen tone: 1. relativizimi i gjithckaje sipas oreksit te kujtdo qe ka nje minimum pushteti ne rrugë (ne mungese te Autoritetit, te cilit i vume kazmen pa gjetur nje alternative te shendetshme); 2. fshehje e tavolinave ku diskutohen ceshtje te rendesishme per kolektivitetin (qe don te thote qe as anet e mira te hedhjes poshte te Autoritetit nuk kemi mundur t'i perfitojme dot).

Per te tjerat, Peshku ka pasqyruar, qofte ne formen e postimeve, qofte ne formen e komenteve, gjithçka eshte folur rreth takimit te Keshillit, nga te gjitha palet. Te bejme dicka per shqetesimin e dyte pra, meqe per te parin do te duhej tjeter qasje dhe tjeter tryeze.

Ku e shifni R mo aman? Mu mduket si NENEN!

Emri i dreqit ka pase rendu aty ku nuk mban me edhe malin. Never Again.

Qe kur te vije kapterr Idrisi e te thote ktu ka tradhti burra.

gjynah qe fjala "trongull" s'ka ë

"Zonja e zezë Nexhmije Hoxha" botohet edhe në gjuhën çeke

Në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Komunizmit në Çeki, Shtëpia Notuese çeke "Nase Vojsko", hedh në treg për lexuesin monografinë "Zonja e zezë Nexhmije Hoxha", të shkrimtarit dhe publicistit Fahri Balliu, si homazhin më të mirë për të njohur një të kaluar të errët, siç ishte komunizmi shqiptar. Botimi i këtij libri në gjuhën çeke është një moment i rëndësishëm për librin shqip, i cili është i rrallë në këtë gjuhë. Libri është përkthyer nga Hana Matousu dhe Ilir Allushi dhe vjen për lexuesin nën një kurim tepër të kujdesshëm dhe luksoz nga Shtëpia Botuese "Nase Vojsko". Ashtu si në të gjitha botimet, edhe botimi çek, shoqërohet nga parathënia e shkrimtarit Ismail Kadare. "Gratë e diktatorëve kanë pasur fate të ndryshme, disa prej tyre kanë qenë viktima, si gruaja e Stalinit, e cila iu kundërvu gjithmonë egërsisë së regjimit që kishte vendosur i shoqi, të tjera kanë qenë po kaq keqbërëse sa burrat e tyre, e një rast spikatës mishërohet tek zonja Mao, por edhe pse më pak e njohur se këto, Nexhmije Hoxha ishte më e poshtra ndër të gjitha, mund të themi se qe më e keqja". Pas suksesit të jashtëzakonshëm që ka njohur në tregun shqiptar me disa edicione të veçanta botimesh, që kur libri u botua për herë të parë, libri i publicistit Fahri Balliu "Zonja e Zezë Nexhmije Hoxha", është botuar në disa gjuhë. Prezantimi i parë me lexuesin perëndimor i librit "Zonja e Zezë Nexhmije Hoxha", ka qenë publikimi i editorit franko-zviceran "Favre", më pas ka ardhur përkthimi në anglisht, botimi në rumanisht, nga botuesi më i madh në vend, "Humanitas", në maqedonisht nga Shtëpia Botuese "Serembe" dhe në turqisht nga enti më i madh botues në vend "Hayat". Për vetë mënyrën sesi shkrimtari Balliu analizon një nga personazhet kyç të diktaturës komuniste në Shqipëri, siç ishte e veja e diktatorit Nexhmije Hoxha, libri vijon të jetë interesant për lexuesin. Për shumë kritikë përfshi dhe kritikat e fundit nga shtypi çek, libri është një nga rrëfimet më të mira të bëra ndonjëherë për komunizmin. Libri konsiderohet si një akuzë e gjallë ndaj krimeve të komunizmit, si mënyra më e mirë për të kuptuar një filozofi të frikshme, me të cilën jetuan disa vende të Ballkanit. Libri është një vepër esenciale për të kuptuar Shqipërinë aktuale, për të kuptuar këtë realitet, të shpërfaqur përmes ndriçimit që u bëhet shkaqeve që prodhuan traumën, që provuan shqiptarët gjatë diktaturës së Enver e Nexhmije Hoxhës.

smileysmileysmiley

të shkrimtarit dhe publicistit Fahri Balliu, si homazhin më të mirë për të njohur një të kaluar të errët, siç ishte komunizmi shqiptar.

shkrimtari... smiley

te kaluar te erret...  te Balliut?

Duhen keta te brendshmit, ish te brendshmit me sakte si Balliu dhe Kadareja qe ta pershkruajne tamam diktaturen ne Shqiperi.

duhen ore posi s'duhen... muhahahahahahahahahaaaaa smiley

... dhe skenaristit (te filmit me gjon vushen)

Pjeri po ben nje film per periudhen e diktatures. 

I cuditshem ky mali rripa-rripa, apo brezare-brezare.

ato rripa-rripat jane plaget e Shpiragut vellait te Tomorrit smiley

 

Ja "Historia"  : 

Ata ishin dy vellezer te shquar per trimerine dhe bukurine e tyre. Tomorri dhe Shpiragu . Sndaheshin kurre nga njeri tjetri,Bashke nepe luftra bashke ne gezime dhe hidherime ! por ja erdhi nje dite,qe ndodhi gjema!! Tomorri rastesishte njifet me Osumen,smileyyllin e bukurise ,qe ja prishi gjumin e nates ,ja ndryshoi ritmin e jetes...u dashurua marezishte pas saje ,E njejta gje me te njejten vajze ndodhi dhe me vellan e vogel, Shpiragun. Osumia i donte me shpirt te dy, takohej fshehurazi me te dy dhe akoma sishte e vendosur me cilin do ndante fatin e saje.

Kaloi nje kohe, qe te dy vellezerit e rruanin sekret dhe nga njeri tjetri kete lidhje dhe kur Tomorri e mori vesh, u nxi i teri , ulurima e dhimbjes dhe e zerit te tije, shpoi qiellin, Vellan e donte shume dhe ju lut dhe ju lut te hiqte dore nga Osuma po Shpiragu ,dhe ai ne te njejten gjendje si i vellai spranoi te hiqte dore nga dashuria e tije .Kur pane qe skishte rruge tjeter Tomorri i egersuar nxorri shpaten dhe e preu copa copa te vellane. Ne te njejten kohe dhe Shpiragu e gjuante me topa dhe ja beri trupin gropa gropa Osuma kur morri vesh kete tragjedi, ngeli e murrosur ne mes te dy vellezerve dhe nga lotet e saje u formua lumi Osum. Keshtu eshte legjenda e malit Tomorr qe eshte me te vertet gropa gropa, po keshtu karshi ketije mali eshte mali shpirag i ndare i teri vija vija sekur e ka prere njeri me dore dhe ne mes te qytetit tim eshte mali Gorices(lagje e qytetit)dhe ai i ndare ne dy pjese, ku ne njeren ane shikon Tomorrin ne tjetren Shpiragun Ne mes ketij qyteti kalon lumi Osum, qe sic thote legjenda, u formua nga lotet e Osumes.

nelka_ko

Kjo qenka me te vertete shume e bukursmiley Po Osum(i)sikur eshte ne gjinine mashkulloresmiley Nejse ku i dihet xhanem...

futi nje `a` mbrapa Novruzit dhe behet Novruzja smiley ska problem fare ajo smiley

Jo s'ka gje se i pranojme te terasmiley Jemi pro -marredhenieve njegjinoresmiley

e shkreta Osume tani qe u vu NEVER  nuk do ta shohe me sy Shpiragun ! smiley

Pse kur rrinte Enveri ndermjet Osumit dhe Shpiragut ishte me lehte thua ti..

eh, u koklavit pak legjenda..njeriu ( Osumja vajza bukuroshe ) po pati frike nga nje emer thjesht nje emer, ne maj te malit  athere kemi te bejme me nje problem psiqik dhe qesharak kur ne fakt po ta shikosh me vemendje emeri ENVER aty eshte, asgje nuk ka ndryshuar ;  vetem `N`ja ka dal perpara `E`ssmiley NEVER  te pese shkonjat shqip  te emrit aty jane ! smiley  Hiq nje emer ve nje emer !!!!! Ube Shpiragu me anglishte tani! smiley o fshije o lere! Se ky ndrimi i emrit  eshte legjend me vete. Do thone njerzi e shikon ate atje ne kurriz te Shpiragut, kishte qene ENVER tani eshte NEVER! smiley

(o)sumi ishte qejfli dhe Tomorri si namusqar qe ishte, nuk i pelqeu kjo sevda e vellait te vogel Shpirag per sumcen.Prandaj nxorri shpaten dhe e lavosi vellain me prirje te cuditshme.Sot Shpiragu eshte monument dhe mbrohet nga Ambsada Pink.

Ja shih doli versioni origjinalsmiley

Wow nuk e kisha degjuar ndonjehere ket' histori.

Flm qe na ndricove mendjen ilir. smiley

o-sume     oooo-sume  po c'paske hequr ,edhe me tomorrin  edhe me shpiragun smiley.   dhe thone qe treshja eshte pjelle e modernizmit,,pastaj

Ia paskeni bere mutin temes! Per informacion te peshkisteve, ky eshte nje projekt nga Armando Lulaj, artist te cilin e kemi diskutuar edhe ketu, http://www.peshkupauje.com/2011/04/marks... dhe me sa di, ideja eshte NEVER, dhe jo neve, apo nenen, por do jete fotografi e keqe.

Qe lala per ty Lul, ta seriozojm ne vend muhabetin; i thashe edhe Pjerit me lart qe nuk shpeton pa u vene re ndikimi brechtian; urdhero:

Die unbesiegliche Inschrift

Zur Zeit des Weltkriegs
In einer Zelle des italienischen Gefängnisses San Carlo
Voll von verhafteten Soldaten, Betrunkenen und Dieben
Kratzte ein sozialistischer Soldat mit Kopierstift in die Wand:
Hoch Lenin!

Ganz oben, in der halbdunklen Zelle, kaum sichtbar, aber
Mit ungeheuren Buchstaben geschrieben.
Als die Wärter es sahen, schickten sie einen Maler mit einem Eimer Kalk.
Und mit einem langstieligen Pinsel übertünchte er die drohende Inschrift.

Da er aber mit seinem Kalk nur die Schriftzüge nachfuhr
Stand oben in der Zelle nun in Kalk:
Hoch Lenin!

Erst ein zweiter Maler überstrich das Ganze mit breitem Pinsel
So daß es für Stunden weg war, aber gegen Morgen
Als der Kalk trocknete, trat darunter die Inschrift wieder hervor:
Hoch Lenin!

Da schickten die Wärter einen Maurer mit einem Messer gegen die Inschrift vor.
Und er kratzte Buchstabe für Buchstabe aus, eine Stunde lang.
Und als er fertig war, stand oben in der Zelle, jetzt farblos
Aber tief in die Mauer geritzt, die unbesiegliche Inschrift:
Hoch Lenin!

Jetzt entfernt die Mauer! sagte der Soldat.

Edhe mua NENE me duketsmiley. A ka mundesi Armandoja te mos ta kete implementuar sic duhet idene?

me kujtua nje  ngjarje e vogel tani.. kam pasur nje koleg hollandez ne pune  ca vite me pare  i cili   bashkjetonte prej kohesh me nje vajze.. e donte aq shume, saqe vendosi te bej nje goxha tatoo ne krah: ''Bianca for ever''  pak me poshte mbishkrimit shoqeruar me nje zemer.smiley

nejse, Bianca iku me nje tjeter.smiley  ndersa ketij , Hansit, pervecse e perjetoi keq, i mbeti dhe tatooja ne krah.smiley   ok,  shkoj per ta fshire, por doli qe kushtonte goxha ajo pune. nja 200 euro me duket.... duheshin bere disa seanca... 

...i them une, degjo Hans, sa te paguash 200 euro ti,  i bie me lire qe pas : Bianca for ever, shto:  gone..smiley   dmth ''Bianca for ever gone''..smiley

Dikur lundroja nji anije peshkimi...

Belulo, ti qeshe po une nuk qesha fare, dhe e di pse, sepse nuk kuptoj anglisht, çfar do me thone ajo shprehja. Kur shkruan ne nje gjuhe te huaj, perktheje edhe ne shqip, per komentatoret e tjere, ndryshe s'ka kuptim te qeshesh vetem ti smiley

"MBAHU VIETNAM" smiley!!!

pse nuk e bojn DENVER...

Sa i ndotur qenka ai mal....

Hahaha noshKaido "DENVER" epic...

Bravo!! kto jane veprime e jo llafe. megjithse nga pikepamja turistike ajo parrulle ishte atraksion me vete smiley

Park atraksioni per enveristet do behet.investues te fuqishem nga Kordja po perfundojn  negociatat me presidentin e ri...

Emrin ja hoqen por AI do ngelet ne zemrat tona. Lavdi popullit! smiley

per nje N qi ai e liviz

Never behet i madhi Enver

conju nga gjumi o'Idriz

riktheji guret si kaher

 

"NEVER" again, despot's name wiped from Albanian mountain

 

 

MOUNT SHPIRAG, Albania | Tue Jul 10, 2012 11:05am EDT

(Reuters) - It took Sheme Filja 10 days and an army of villagers to paint the name "ENVER" on the side of Albania's Mount Shpirag in 1968, in tribute to then communist dictator Enver Hoxha.

The 100-metre-high letters still dominated the skyline above Berat, Albania's oldest town, when Hoxha died in 1985 and communism crumbled in 1990.

They faded under napalm attack when Albania's first-democratically elected government deployed the army in 1994 to wipe Hoxha's name from the mountain. But Filja restored them three years later at the behest of diehard communists.

Now, as part of a documentary project, the 58-year-old farmer has swapped the first two letters with the help of his nephew and a whitewash pump, leaving the word "NEVER" to tower over Berat for the foreseeable future.

Filmmaker Armando Lulaj says the act represents a swipe at Hoxha's Stalinist brand of Balkan communism and the slow pace of progress under the cosy political clique that replaced him.

"At the time, the name of the dictator Enver Hoxha was written on this mountain," said Lulaj, 32.

"Now, alone on this mountain, (Filja) wants to scream about the situation we're living in, so he's changed the first two letters and it has become NEVER."

Albania is dotted with such expressions of Hoxha's personality cult and of the odd paranoia of his isolationist regime, most famously the estimated 1 million pillbox bunkers that once guarded against invasion.

SLOW PROGRESS

Filja, in a white Coca-Cola hat, recalled mules carrying whitewash up the mountainside back in 1968, and villagers clearing bushes and painting the bare rock before Hoxha's birthday on October 16.

Each letter was 100 metres high and 60 metres wide.

"When the army attacked them with napalm, fire and flames, the letters almost disappeared. We could still make them out, but a stranger couldn't spot them," Filja said.

Hired by hardline communists in Berat, Filja spent two weeks in 1997 making the letters as good as new. The painting became a tourist attraction in Berat, an ancient town in central Albania dating back 2,500 years.

The road from the capital Tirana to Berat passes an oil exploration rig run by Petromanas (PMI.V) and Royal Dutch Shell Plc (RDSa.L), a mark of the foreign investment that Hoxha once shunned.

Democracy opened Albania to the world, but corruption and polarised politics have stunted development and slowed the country's progress towards membership of the European Union. Albania remains one of Europe's poorest countries.

Lulaj's film contains archive footage of impoverished Albanians under Hoxha, the exodus triggered when communism fell and Albania's borders flew open, and the anarchy and gang rule of 1997 when a pyramid savings scam collapsed and more than 2,000 people died in unrest.

It also recalls a 2008 explosion at a military base in which 26 people died, including a number of children, sparking an outcry over the failure of authorities to secure the munitions.

"The new generations, represented by (Filja's) nephew, must fight to change the corrupt Albanian system," Lulaj told Reuters. "With the kind of people who govern us, this country will never prosper." (Editing by Matt Robinson and Alison Williams)

 

file://localhost/Users/avnirustemi/Desktop/frame_never.../24.jpg

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).