Ne fund te shekullit XVIII, nje gjerman e kishte pershkruar psikologjine e popujve evropian si me poshte:

Anglezet duan lirine

Hollandezet interesohen vetem per tregetine e tyre.

Francezet jane te lidhur me lavdine e mbretit te tyre.

Ne Gjermani, perkundrazi, veçoria dalluese e popullsise eshte bindja.

Ky fragment tregon gjendjen shpirterore apo tiparin dallues per disa nga popujt e vendeve kryesore ne Evropen e kesaj periudhe. Po sot, qendrojne keto vecori per keta popuj (perjashto Francen)? Pse?

Po per popujt e tjere te Evropes ose dhe me gjere, cilin tipar dallues do veconim?

68 Komente

'' Ne Gjermani,perkundrazi,vecoria dalluese e popullsise eshte bindja"

Jo venus nuk eshte bindja por eshte frika.

Nuk e besoj ,Brad."Mrekullia gjermane" e viteve 50-60,nuk mendon se u arrit nga frika,apo jo?

a thu do ndryshonte mendim ai gjermani i shek 18-te sot ne shek 21-te

Pse duhet te perjashtohet Franca?

E perjashtova ne kontekstin qe kane ndryshuar,meqe s'eshte me mbreteri.

francezi ka ndryshu radikalisht se ka bere babasqap-vrasje, dicka qe te shqiptaret fisnore nuk mendohet

flm al bano.

Gjermanet mund te kene cdo vecori si komb por vetem frike jo !!!

Kjo gje vlen per te gjithe hapsiren gjermane.

Suedezet...Tolerante ne ekstrem

Norvegjezet..Jetojne ne planet tjeter jashte ketij rruzulli

Italianet..."Po tju lidhesh duart nuk flasin dot".... smiley

Ballkanasit (Turqit,Greket,Shqiptaret,etj) rremujaxhinj

Britaniket,Polaket,Ruset ...Kombe te alkolizuar smiley

Kinezet,Japonezet,Koreanet...Inteligjente

PS:keto i kam nga eksperjencat personale

Foli rremujaxhiu ...

Po pra... jemi rremujaxhinj, nuk mund ta mohojme kete smiley

gati per sherr? smiley

Ke shikon ashtu venger ti mo??...E di ti kush jam une? smiley

Ps: Ne jete jam rremujaxhi por ne pune jam perfeksjonist...

- ca pune ben? 

- rremujaxhi...

smiley

Artist smiley

Italianet..."Po tju lidhesh duart nuk flasin dot"....

nuk e ve ne dyshim qe mund te jete per te qeshur, por une nuk po "e kap" dot kete! smiley

Nuk kam pare ndonje italian qe te flase pa perdorur duar..Ky eshte fakt smiley

po mire, por edhe ne shqiptaret kemi gjestikulacionet tona! smiley

Italinet  vdesin per pica.

smiley picaxhinj

dhe e dun ne te kater stinet, interesant smiley

tamam si une.po pse s'jam italiane une?!smiley

Madje,jam dhe duke ngrene pica ne keto momente.

Ku i dihet, mami e di ate pune smiley

Te befte mire venus, aman vetem ti mos u be italiane, jo per gje por do detyrohesh te hash edhe makarune smiley

Cfare telepatie!!!!

 makaronat, jam duke i gatuarsmiley

Pse s'thua ti qe qenke ne krize ekonomike? smiley

puu vetem brumna , ne 13:13 pica ne 13:17 makarona smiley , 100 kilesh tesh bahesh smiley

picen per veten time,makaronat per te tjeret.smiley

hajt se nuk i qendron tundimit me e provu si kane dale  smiley

Do ta dish se si i provova ne kishin ziere apo jo?

Morra nje fije makaron dhe e perplasa te pllakat anesore ,ngeci,dmth kishin ziere.smiley

jo jo keshtu provohet nqs corapet jane te palara smiley , nqs ngecin smiley

Rri or ti ,se mua ma ka mesuar nje guzhinier "gjerman",kete marifet.smiley

ai gjermani i ha me sheqer e nutella makaronat smiley

Ka per t'i futur thonjte se eshte nepsqare shqiptare, ne vdesim per t'i provuar gjerat..smiley

Ishte njehere nje kinez, nje amerikan, nje gjerman edhe nje shqiptar...smiley

Gjithmone shqiptari ua fut ne fund  te huajve.. Si shpjegohet? smiley

Epo po na e futen edhe tek barcaletat qe i bejme vete...! smiley

Nuk ja vlen te diskutohet pasi jane marre per baze ndjenjat e pikpamjet e dikujt qe fare mire mund te ishte Idrizi apo 1oora apo zoto i diteve tona. smiley

Une abstenoj. Lol

cfare thua mo!

edhe gjerman e bere idrizin smiley

eshte gjerman i maskuar si partizan smiley

Lol no, e kisha fjalen per ato qe punojme fort per te ndertu kodra mbas bregut, ishuj artificial e gjona te tilla - te paarritshme nga njerez normale. smiley

Jo mo ja, le te merret per baze njeriu me I pushtetshem ne Shqiperi. Sqapliu. Krenohu sa te duash.

Po pse i ke shtuar emrit nje q dhe nje p? smiley

Q. P...? Qyqa! Ça thu re? smiley

ore jo une po ai..smiley

Ua! Une t'kam ditur nikoqire, nga ato te mirat fare mo. smiley

E kam seriozisht. Ashte e kote te hapni debate per nje gjerman anonin qe as emnin nuk e ka shkruejte; e per ma teper, qe ka vdeke tash tre shekuj. Po te ishte ndonji pidhsome filozof e mendimtar me aftesi te thella ne botkuptimin e njeriut, dmth nje nga ata qe i kane msu e hedhe bazat per psikoanalizen e Frojdit - hajt mo, edhe mund t'u pranote te merrej n'konsiderate. 

Seriozisht dhe une.Cfare nuk te pelqen te pershkrimet qe bene ai,qe nuk u dashka komentuar?

Une nuk e kam emrin e tij,se po ta kisha do e vija.

Pikrisht, telefon i prishun ky muhabet. Ti e ke lexu dikund, dhe ai qe e ka shkru aty ku e ke lexu ti e ka ndi nga djyshi i gruas se kusheririt, etj etj. smiley

edhe cfare te keqe ka ketu?

Dikush do e hapi muhabetin.Pastaj ,ti pate ndonje mendim a pershkrim me me vlere se ky humbamenua qe s'i dihet emri,BUJRUM!smiley

E kam ba hesap. Mendimet e mija vlejne diku rreth $1million n'vit. smiley

Interesante do ishte sikur njesia matese te ishte gjermani dhe te percaktohej se sa gjerman eshte secili prej popujve te Evropes.

Ndoshta do te ishte si puna e rendimentit qe eshte 1 ose 100% vetem ne kushte ideale.

Pra besoj se secili nga popujt e Europes do te percaktohej me 0.9 gjerman e poshte.

Art Changed the... - 3 Korrik 2012 - 13:14

Kinezet...Inteligjente

Ore mos eshte ndonje oxymoron kjo?

Se te punosh 16 ore ne dite per 2$,apo te studiosh 10 ore ne dite per nje gje qe te tjeret e kuptojne ne 1 ore,nuk me duket ndonje inteligjence e madhe.
Sa kineze(nga ata qe jetojne ne Kine) kane marre cmimin Nobel dhe cfare shpikjesh kane bere ne shekullin XX dhe XXI?Se une vetem revolucionin Kulturor njoh shpikjen kineze te shekullit XX.

 

 

Mendohu ca thelle dhe pastaj do ta kuptosh se perse e kam fjalen...Edhe India ne fakt jane 1,3miljarde por eshte histori krejt ndryshe. Ne fakt brezi i ri i kinezeve eshte nga me te pregatiturit, dhe faktet flasin vete. Qe te shendrrohesh ne motorin e ekonomise boterore kerkon inteligjence dhe popull te pregatitur dhe te shkolluar smiley

Une kam pasur rastin te njihem me studente Kineze gjate studimeve ne Britani...shumica e tyre ishin nxenesit me te mire dhe te shkelqyer neper universitet qe studjonin. Sa per cmimin Nobel nuk kam cte them...Ai shpiku eksplozivin dinamitin dhe ironikisht emri i tij perdoret per titujt paqesore sot...

 

 

 

sa e pashe ket ne mjes, ke ti m'shkoi menja smiley

E dija qe sdo te te shpetonte. RRezik vec per kto budalliqe i hap faqet shqiptare smiley

Art ...me fal , po kur pashe Nikun tend ketu qe merr pjese ne nje KOR muallitesish se si me erdhi . Eshte e mjaftueshme pjesmarrja e anetareve te NRGJ ne InteliDjencen e shoqates Hoppa Hoppa topa gropa qe i ka vdeke Edgari smiley

Mire Spiritus qe e ka gjet me te tallme , po dhe ti bashkohesh ne kor te zgjuarish te Sumes me hoppa hoppa ??? Sinqerisht nuk duhet .Mjaftojne keta ronxhobonxhot shqiptare qe njohin Kinezet , Indine , Groenlanden Revolucionin kulturor dhe Vucidolin .

Prurja eshte e nivelit "Piceria"  dhe bashkohem me Spiritus qe pruresja i ha makaronat pa hesap smiley I propozoj nje pecete per fshirje Buzesh te kompanise "Hoppa Hoppa"  dhe po i pelqeu si butesi leter mund te vazhdoje fshirje ne vende edhe me delikate . Per me teper e shquar si firme qe jep zgjuarsi nga Poshte smiley

Fali o idris se nuk dine se c'bejne smiley

I fala por le t' luten pr kabimin  qI marrin pjes seriozisht me toiletin e pejprave model hoppa -hoppa smiley

Sikur e ka kuptuar m'lart smiley

Na fal o idris po nuk i rezistova do tundimit te farave te luledjellit...E vune ate thesin me fara te pjekme aty ne krye te temes..

per belget ska shkru gje ai ,sepse belgjika nuk egzistone asokohe,do vij pjeri te bej nje rezyme shpresoj.

per franqezet ta them me siguri;tipari i perbashket i tyre sot eshte arroganca.

kurse per gjermante ,eshte edukata e kuadratuar (katror fare jan)

-Shqiptaret kane "besen", na mesonte zyshjasmiley

Sa e nderuar qe ndihem mo  Idriz,qe nje mendje e madhe si ty ,begenisi te fuse koken ne picerine timesmiley

 

Me benet qejfi Venuske qe me kuptove . Ja dhe nje qe kuptoi Spiritus .Nje nga nje do largohen nga Kopeja e hoppa -hoppa dhe do hyjne ne Piceri .Aty njihen me mire me njeri tjetrin se sa te njohin Popujt nga Alaska ne Vucidol smiley

Jo per gjo ART, dhe prap më fal , po në kuadrin e "se amerika zotrie "...

Ketu ka plasë MOOTI në të katër anët .Del nje hic hici ne Itali dhe bën Historine e Letërsise së Shqiperisë. Dalin me Tonelata individe qe nuk njihen as ne Fshat dhe zbërthejne kulturat e filosofet e njerzimit dhe popujve si Bariu lesht e deleve . Del babasqapi me nje syre Vandalesh barbare dhe ben kritken e Marksit . Dele Uturak  Fevziu si bashkekohes i mama Gjeraldines dhe baba Enverit dhe ben Libra . Flet per Kulturen antikomunsite pena me ne ze e Zerit te Popullit Fari Balliu .Del nje Spiun me xzy dhe bën Lista me emra që ndalohej të lexoheshin në Qelepidhëz ( fshat tiranas afer Momlit ) . Ke nje kor ( lexoja A ) qurrashërish  ketu që blegërijne nga mengjesi ne darkë se Diktatura zotrie pa thënë as nje fjalë se c'kuptojne me këte ,. ......E c'ta zgjasësh ...po duhej edhe kjo Kombet kanë Vecori ....jo po Njerzit kanë Hundë e Gojë ....smiley dhe varda xëbërthimt për karakteristikat e Popujve

Ne fakt në këtë Kohë qI Shqiperinë nuk e njohin më as Shqiptarët , pasi dhe Pushimet si shqiptarë i bëjnë ne Mal te Zi e Turqi ,dhe babasqapi me Banditë numëron Turistë Hajdutët Ndërkombëtarëe Dietaxhijtë ,  mbase me shume duhet theksuar NJOHJA e SHQIPTAREVE nga VETE Shqiptaret . Ta dine qe ka pase fshatra , kane jetuar njererez , ka pase burime ku pinin Uje dhe kutpohet edhe VECORI nga Krahina tek Krahina .

Kjo prurje dhe per Pizza me duket tepër .Në tëtilla prurje duhet vënë mednoj një sqarim ..E vlefshme vetëm për Stanin edhive të babasqapit !me nentitull  Joshje per dhite e Stanit ku merzen si zakonisht Left me ......yyyyyyy ne fund me mecerimet hoppa hoppa te qyltyres Fronge . Me vjen mire qe eshte nje kategori prurjesh si kjo sa qe edhe Drejtoresha e Derstiles nuk e vlereson as Mullisi smiley

 

francezet arrogante,mendjemedhenj e pisanjoze

italianet ndahen ne 2 grupe,ata te jugur jane shqiptare ata te veriut ja po ju themi i kane zet shqiptaret,

gjermanet pune diten qejf naten

spanjollet,hesap me vete,qejf pune jete ora gjithmone 12 pa 5

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).