A duhen liberalizuar vizat turistike, studentore me SHBA-ne?

65 Komente

jo!smiley

Po!smiley

Duhen nderprere dhe marredheniet diplomatike.

te kujtohen ato kohna Koth ??Te arta ishin.....hiç maredhenie me kryeimperialiste....shtate iu shkonin amerikanevve prej nesh....eh çfare nostalgjie....

Po, po me kujtohen. 

Zana

Sera jote vdes te neperkembet, ose e keni je si tip fetish? Edhe ne kohen e xhaxhit ai ju neperkembte (se vete e thoni) ju bertisnit marrsh nga ditet tona. Lumsi ju per ter kete respekt qe kini per vedin.

me duket pyetja ma naive qe mund te behet.Sa ma liri aq ma mire...

Mos e dhëntë Zoti! Ne mezi po mbajmë me bursa italianët, hajde të mbajmë edhe amerikanët? Po për ne çfarë do mbetet pastaj?

Amerikanët po të jenë të zotë t'i ngrejnë vetë shkollat e tyre. 

Nuk e di po me duket shume e veshtire te marresh nje vize turistike ose studentore!Mos ndikon shume edhe fakti qe Shqiperia eshte nje vend i varfer qe japin kaq  pak viza...

per çfare te duhet viza per atje ty ?

jo nuk eshte e veshtire

marrin robt me dhjetra viza ne dite smiley

Provoje vet njehere...

provuar

sterprovuar

une, familja dhe mbi 10-15 miq te mite smiley

 

qenke me fattsmiley

ndikon fakti qe ShBA vdes per Shqiperine, ngaqe jemi miq te shkelqyer, prandaj. pyet arvizun.

E vertete,kur qenka bere e veshtire?

Me kujtohet njehere kur rajersoni kishte leshuar me doren e vete 6 viza dhe ne aeroplanin e linjes ndodheshin 26 shqiptare me viza per ne shba.ai hypi ne aeroplan ti verifikonte vete dhe shqipot i benin be e rrufe se i kishin te rregullta."ore zoteri i thoshte rajersoni nuk e ke te rregullt sepse i kam leshuar vete me doren time vetem  6 viza dhe e di se cilet jane.

what kind of stupid shit story is this...

true story.

my ass

ja ka thon daja asaj...

"e keshtu o te keqen daja... une isha nje nga ata te gjashtet"...

Te paskan leshuar prape .

smiley

shih c'te bejne shqipot! edhe ambasadorin e kthejne ne fatorino autobuzi. lol

ky ish ne avion e s'kish si shtynte rrugen gjer ne amerike, kshu?

faturino the ? hahahhaprandaj e kisha par un mbretin belg hip e zbrit ng arropllani,un thosha ça ben ky?i paska hip me kontrollu vizat tona

eh çvete ne blgun peshkor,u shkriva me humorin ketu hahahahah

çi ke keto traplleqe qe thua o Alba..   me cte drejte,  me cfare tagri  hipi ky Rajersoni  ne aeroplan e kontrollonte pasaportat udhetareve?!  apo ishte kamufluar  me rroba ushtarake lara lara si Rambua qe te mos diktohej..smiley  

me qe ra llafi, po ti,  nese dikush ,trakua apo memua, te  kerkon  pasaporten  per kontroll ne x aeroport, do tia japesh?

eshte histori e vertete belul gjeraqina.fallsifikimet e vizave ishin bere problem dhe rajersoni vajti vete ne rinas.

Thui dajes ik pirdhu se ju ka fik deren tu ju rrejt... xhepistet e kombinatit edhe rrejne ... mos te te duket cudi.

ke te drejte, vetem 6 shqiptare kishin viza per ne amerike ne vitin 2001

Jo jo... edhe sot e kesaj dite nuk ka fluturime direkt Tirane - amerike. Hipen ambasadori I nje shteti ne nje aeroplan plot me njerez qe do shkojne ne itali dhe ndoshta gjithe evropen per te kontrolluar dokumentat .... qe diteziu mund te arrestohet qe ne aeroport duke u munduar te kaloje portat ...
Po debilet s'kane brire o nosho ... smiley as na I solli enveri, por i gjeti dhe I la mes nesh, madje ata u shtuan aq shume sa furnizuam dhe ameriqine(se mos harroj francen ku kemi leftyn)... si popull vella qe e kemi. Per dite te veshtira, si I thone, iu gjetem prane.

zoto idiotesine e ke te trasheguar nga ana e mamit apo e babit ?

gjen ngushellim ne faktin qe jeni si familje... smiley

rajersoni ishte ambasador ne 1992.

Psh..Nga 50 aplikues  japin vetem 3 viza...

Nuk ka me komuniste per te patur besim Amerika .Mezi i gjejne me kokra smiley Kujt t'ja japin ? Debileve , hajduteve , vrasesve , kanunorve , injoranteve , ecetera ecetera smiley nga kjo kategori e lefqenasve qe aplikojne per USA !

Ça thu ore injorant? E lexon dot se ç'shkruan? Po te shkoj gjith jeta i pire ore derdimen.

Mendoj qe idrisi e ka me ironi kur e thote kete, kush ka aplikuar per citizenship e di qe nje nder pyetjet eshte nese ke qene komunist apo ke qene anetar i PK ,

Njoh nje numer te konsiderueshem ish-antare te PPSh-se, ish-sigurimsa, etj. qe jane bere qytetare.

Edhe une njoh dhe kam degjuar per spiune, bashkepunetor te sigurimit qe venin ne shqiperi nga amerika per te mbledhur para. Se ç'u duheshin shqiptarve te amerikes parate e shqiptarve fukarenj qe jetonin me tallona, nuk arrij ta kuptoj. Ketu ne njujork, ka qene nje grup i organizuar mire, te cilet mbanin mbledhje sekrete dhe medoemos qe planifikonin diçka. Behet fjale per vitet '80 dhe deri tashi vone, ne vitet 2000.

Thjesht kane genjyer ne pyetsor e kane vene JO. Ne te kundert e qan cshipin. Nuk mendoj qe idrisi do ish aq stupid te thoshte PO, pa le c shgaravit ketu ne PPU.

Thua ta kene braktisur idealin?

Hoppa me sinqeritet qe je i degjeneruar menderisht .Une e di,  e kuptoj se kush eshte nen kete NIk , po une e vleresoj si Hoppa .Ty te ka vdek Edgari pa e di ti se c'do beje smiley Ti je me SHEKUJ mbrapa , Hoppa -Hoppa Topa Gropa !!

Kujdes shishen se mos ta vjedhen njeri!

smiley

Ça thu ore injorant?...Vetem kjo e me turbulloi pak Thash me vete mos jam gabim se ja Hoppa - Hoppa topa gropa po flet si normal ! Dhe ti e kupton qe keshtu ti hyn ne rangun e njerezve qe mendojne e flasin !

Nuk duhet te  kete me fije dyshimi, qe per ne shqiptaret, kudo ne bote, Amerika eshte bere "ZOJSI" yne i  dyte.E kjo  do te thote se nuk duhet  ta ngaterrojme me sa e si  sillet edhe ndonje ofiqar i saj.

  Puna e vizave eshte nje problem i ngatrruar ne keto  kohe  krize.Te  gjithe te rinjte e papune e shofin shpetimin,... tek  "ikja",  per ne Amerike.Kjo ehte njera ane e problemit.Ana tjeter eshte  se brenda ambasades apo si rezultat i opsionit te saj te parit te realitteteve ketu, Qeverria Amerikane, ka vendosur ndoshta kritere  te reja per leshim vizash. Ka shtrenguar doren me duket.Kjo   ka bere qe shume shqiptare paguajne dollare dhe nuk marrin viza.Ketu "digjen" dhe  ata qe nuk  do te duhej te ...digjeshin, te vizave turistike e sidomos ato per studime...

  Mirepo kjo nuk besoj se eshte detyre e Qeverrise Amerikane se sa e Asaj qe na lipsej ta kishim neve..

Nje Qeverri  ..persembari! Nuk e kemi, ndaj  kot hame...

Menyra si Amerikanet dhe Britaniket sillen me Shqiptaret eshte poshtersi me pak dhe deri kriminale me shume.

Njoh raste te njerezeve qe nuk kane pare prinderit me dhjetra vite, disa nuk kane patur mundesi as tu vine ne varrim.. Lere me per dasma, lindje apo gezime tjera.. Eshte e lehte te flasesh e te shkruash kur je ne Itali apo ne Evrope.. Eshte torture per njerezit e shkrete!

Jo te mbyllet ambasada por tu vihet flaka nuk me vjen keqe hiq.

 

Liqeni

megjise komentet e tua (qe kam lexuar) i kam pelqyer,por ketu je gabim

ne 2003 un shkova tek ambasada e uk ketu ne bruxel per nje viz (do te shkoja me ca shok ne londer) ,ne webin e ambasadas pash listen e dokumentave dhe pasi i mboldha(nja 5 cop) shkova ne ambasade,ambasda priste aplikimet nga ora 8-12 ,kur vajta atje llo lloj indian & pakistan,dorezova dok dhe me than vizat jepen nga ora 14-16 po ate dite

shkova ne oren 15 me dhan viz 1 vjeçar falas me shumhyrje,ishin jashtzakonisht te sjelleshme ,me uruan edhe udhetim te mbare ne londer smiley

mund te jete e vertet qe ata sillen si kriminel apo te posher por ama kur nuk e shkelin ligjin.

E shkelin qe cke me te. Me te kater kembet bile. Bile bile, edhe me te gjitha kembet e katerthundrakeve vendalinj qe punojne per ta.

Altin

Ambasada ne Tirane po thoja une, jo ne Bruksel. Mire ti qe i paske pas mundesite e dokumentave, po ata qe nuk kane mundesi te jene milionere, biznesmene, garanci bankare apo personale?

E di ti c'domethene te te vdese prindi e mos te kesh mundesi ti shkosh ne varrim? Njerez ne UK edhe te martuar me nenshtetas Britianik e me femije kane me dhjetra vite qe po enden dyerve te gjykatave... Lere me per familje me femije te ardhur nga Shqiperia. Kjo vetem ne shtete si Amerika e UK ka ndodh me Shqiptaret. Tmerr, barbare te vertet! Mire kjo, po del edhe xhuxhi i ambasades e te shet pordhe..

 

 

 

 

 

 

 

jo o shoku ,ne te gjithe e dime qe ligjet shkelen por ne raste te veçanta,por dua te them qe britaniket nuk shkelin ligjet per viza apo per dokumenta kjo eshte e padiskutueshme.po un habitem sesi ju i gjykoni nga pikpamje sociale ,jo nuk ven dote per vdkje per dasma etc,si mund te jepen vizat ?si dikur shenimet nga sekretari i partis?ti e di sh mir qe po nuk plotsove kushtet si per viz si per dokumenta,nuk ke per ti marr,pastaj ato ambasadat e tr  dihet si shkon puna.je su dua te mbroj britaniket por kjo puna e emigranteve eshte e komplikuar ,e kam provuar dhe vet ketu.britaniket edhe ne tekstet e perrallave i kan te ndaluara abuzimet me ligjet(kjo dihet nderkombtarisht).

pastaj qe te marresh viz nuk duhet te tregosh shenja stresi etj etj ça nuk lexon ne komenet alla idrizi smiley

tung

Shkelen o burr i dheut, shkelen me kater kembet!!! Ti mos krahaso stafin e nje konsullate apo ambasade angleze neper Evrope me ambasaden e tyre ne Shqiperi. Ta kesh te sigurte qe ndryshimi eshte si dita me naten! Shqiptaret nga stafi i ambasades britanike ne Tirane trajtohen si kafshe fare. Dakord qe jo te gjithe, por shumica derrmuese... Dhe ne dac besoje, ne dac jo, ai qendrim konsiderohet i ligjshem. More duke filluar nga cmimi i vizes, qe ne 99% te rasteve nuk jepet... 

Ja te te shpjegoj nje detaj qe ndoshta nuk e ke ditur deri me sot. Per vende te botes se trete, si Shqiperia, ambasada britanike punon me kuota. Dmth qe per nje vit e kane te percaktuar numrin e vizave qe mund te leshojne. Dhe kete numer nuk ta tregojne(mund ta gjesh online, por nuk mund ta dish se sa kuota kane mbetur ende ne momentin kur kontrollon). Ky numer mund te plotesohet qe me mbarimin e muajit te pare. Por aplikimet per viza mbahen te hapura per 11 muaj te tjere.

Eshte nje numer i percaktuar vizash per bashkim familjar, per studente, per turizem, biznes, etj... Ne rast se kuotat jane mbaruar qe ne prill, aplikimet mbahen te hapura deri ne prillin e vitit tjeter. Njerezit qe nuk e dine kete gje, vazhdojne te aplikojne me shprese (nga padija qe kuotat jane plotesuar me kohe) se do marrin viza, dhe ne fund zbulojne kundrejt nje kostoje shume te majme per nje familje shqiptare, qe viza u mohohet. Shpesh here pa u dhene asnje aresye, ose me aresye bajate si "nuk ma mbush mendjen qe ti do shkosh per turizem" ose "nuk jam i bindur qe ti do kthehesh". Nuk ka absolutisht fare rendesi se kush je dhe sa mrekullisht e ke plotesuar gjithe listen e kritereve qe te kane vene ata ne aplikim!!! (Genc Pollos per nje vizite zyrtare para 2 vjetesh ambasada Britanike i dha nje vize vetem 3 ditore!!!)

Kjo praktike per cdo shtet eshte e JASHTELIGJSHME; dhe fare kollaj mund ta zbulosh sikur te apelosh ne nje gjykate angleze refuzimin e vizes. Eshte procedure e gjate qe mund te zgjase dhe me vite, por qe ne 90% te rasteve i thyen brinjet ambasades dhe justifikimeve te tyre bajate. (Apeli eshte falas dhe viza qe te jepet pas vendimit te gjykates eshte po falas.)

E sigurisht qe ne perfaqesite e tyre ne Evrope sjellja e stafit eshte shembullore. Nuk mund te mbushin ambasadat e tyre me staf harbut sic e mbushin ne Shqiperi ku nuk ke ku te ankohesh.

Ambasadat e huaja(perendimore) ne Shqiperi kane nje karakteristike te perbashket: jane ekstremisht raciste kundrejt shqiptareve. PIKE! Duke dilluar me Arvizun dhe stafin e stalles se tij. Te mos kete askush iluzione per kete pune.

Altino,

Nuk po e kupton ku e kam une... eshte viti 2012 ku nje Shqiptar shkon pa vize ne Gjermani, France, Itali, Hollande, Belgjike dhe vende te tjera qe jane edhe me te pasura ekonomikisht se vet Amerika dhe Britania. Mos te flasim per Rumunet, Bullgaret apo Sllovent qe jo vetem levizin lirisht por edhe kane favorizime te tjera.

Atehere ku qendron llogjika qe e "torturon" nje njeri ne ambasade ne Tirane per vize dhe ja refuzon?

Pse qenka nje Rom Rumun apo Bullgare, i pa shkolle, i pa pune, i varfer dhe ne shume raste abuzues me ligjin me "i sigurte" apo " i ka dokumentat ne rregull" se nje shqiptare?

Po nese nuk jepen vizat per hall, gezim apo emergjence per cfare tjeter? Se per pune nuk jepen..

Dakord, se jo dihet qe ata mund te sillen si te duan e te lejojn ke te duan ne vendin e tyre..fundja nuk na kane gje borxhe. E kuptoj, vetem kto traplleqet per miqesine e ngushte dhe dashurine e madhe me acarojne.

 

 

Liqeno,qe te thuash ti dhe un u indijova aq shum ne 2003 qe me ID belge bridhja kudo ne eu perveç uk.mirpo uk nuk ka pranu as marveshjen e shengenit,ti e di mire qe te gjithe qyetaret e planetit per te hyr ne uk kontrollohen 1 nga 1,(francez gjerman usa etc)ne porte aeropore etc ndekoh qe ne eu te gjith bredhin pa kontroll as ne porte as ne aeroporte,por desha te shtoj qe proceduart per marrje viz eshte e ne princip e njejte per çdo qytetar,dhe qe shqiptaret shifen shtrember ne çdo ambasade e dim te gjithe ,une ne 2008(doja te kaloja nga krocai tranzit per ne atdhe) kam ber skandal ne ambasaden kroate  ,atje e pash si i trajtonin veçanarisht shqipot,me keq se kafshet !!!,nuk i fusnin fare ne godine e ambasades,ju jepnin formularet ne trotuar ose tek dera,por bera debat te ashper me punonjesit e ambasades,saqe thirrem policin,se nuk dilja nga ambjentet e ambasades,pas sqarimeve me policin belge (ata me rekomanduan te ankohesha)shkruajta leter rekomandé dhe fax ; ,prtokollit te shtetit belg,komissionit eu,min pun jashte kroate,dhe ambasades kroate ketu ne bruksel,per 24 or me dhan vizen,me kerkuan dhe ndjes per incidentin,ne 2009 shkova prap per te par nese ai tipi ishte  akoma ne pun,e kishin fluturuar.

Nuk e di per usa por per Britaniket preceptimi jot eshte teper teper i ekzagjeruar! Rregullat keta i kane per te gjithe, njesoj!. Nuk bejn perjashtime per shqiptaret, ect ect.. eshte problem tjeter arsyja e rasteve per dasma vizita ect ..kush e di si mund te jene rrethanat qe nuk japin vizat. 

Une kam qene ne nje rast ne hollin ku pritnim per te marre viza  . Beheshim gjithsejt rreth 30 veta kerkues , prej te cileve rreth 10 persona   si familje  per vize ...fitues Lotarie . Nga 20 ne te tjeret , une , ne bisede e siper me nje mikun tim , edhe ai per vize , i percaktova 12 persona qe nuk do ta merrnin vizen . Me sinqeritetin me te madh nuk e moren 14 por te dymbedhjete qe i thashe , asnjeri nuk e mori ........perse ? Vetem per dy do pershkruaj .

Njeri hidhej e vertitej neper holl , hopa - hopa me shenja padurimi dhe tundete koken duke mermeritur ..."sa na vonun mer jahu "

Tjetri ishte gjith stres ne surrat dhe i dridhej koka . Hera heres shihte nga njerzit qe dilnin nga Intervista me shenjen Jo dhe mermeriste

"S'ja futi dot .Te shofin si tua fus une "

Besome Hoppa Hoppa toppa gropa ...qe nga pamja nuk eshte veshtiresi se kush do e marre e kush JO . Pa le me sikur te ndigjojne ndonje llaf me "Edgar" ose nga ata qe "ta fusin " smiley

E cuditeshme qe kur nje familje rijoshesh me dy femije , njeri sa po kish filluar te ecte , tjetri femije Gjiri dolen te shoqeruar nga nje personel i Intervistes ( rast jo i vecante ) duke u dhene nje respekt te jashtezakonshem .Ne fytyren e Amerikanes lexohej nje kenaqesi e mrekullueshme . Djali ishte nga Lezha dhe nuk dinte asnje fjale anglisht . Ne pamje ishin me se Normale deri tek te Hijshem .

Me pas tij doli edhe ai qe kercente pupthi Hopa -Hiopa me pamjen JO . Kur mermeriti ai qe ta fuste ...

" nuk e kane pyt besoj , ke qe ne antikomunist apo JO .Te shofesh kur tua fus une . Sa te hyj "Jam Antikomunist "

S'besoj se ka te bej shume ana emocionale(sa i ftohte je gjate intervistes),S'kishin ku te gjenin njeri me te mire se mua,i paster,ballehapur...!Jo se e dhashe shume veten se seshte qellimi im te jetoj ne Usa,Po te ngel ai pengu qe pse sma dhane...

Idriz,kur te me dali llotaria amerikane,para se te shkoj ne inetrviste ,do marre nje here konfirmimin tend ,si orakulli i PPU-se smiley

 

Orakull the? Je sh larg , ambasada usa ka mentalitet idrizor, psh mos shfaq shenja stressi e hop vizen ne xhep smiley

un kam dy shoket e mi njeri nga tr tj nga sr te dy bisnesmen(ndertueas) qe te dy ven me pushime  familjarisht ne miami asnjehr nuk kan patur probleme per viza

ps un pervete jam kamunist nuk jua shkel deren ameriqeneve  armiqeve imperialisteve smiley

Giovanni me vjen keq qe s'e paske marr vizen . Po mos u merzit jeta do te fal gjera me te mira. Mos e mbaj mendjen atysmiley

U dashka me organizu dhe nje rremuje tjeter tek ambasada amerikane, qe burokratet e saj ta leshojne pak doren. 

Venuske ...merre keshillen time .Shko si nje e drejtë Juaja , pa paragjykime . Janë kampion ne vlerësimin e të drejtave te Individt . ...Vetem fiksoje MIRË ......Mos mashtro dhe mos genje ....sikur nuk je Hopa Hopa . Ata na njohin MIRË . Nga ky lloi e soji A..  as kanë marrë as kanë per te marre ndonjehere V i J ë smiley , përveç arsyeve shëndetësore . Jane shum të frujtun . Rrojnë me sekreter partie në krevat . Ja lexoi po nuk besove....  si mund te jepen vizat ? si dikur shenimet nga sekretari i partis ?  smileysmileysmiley  Kjo lloj Logjike nuk është as për Mulli as per Dërstilë as për Klubin e Frangrënesve . Nje kategori e re te menduari nga na të Belgjikës or tie , ka bujt ne PPU ! smileysmiley

.... per 24 or më dhan vizën,më kërkuan dhe ndjes për incidentin,ne 2009 shkova prap per te par nese ai tipi ishte akoma ne punë ,e kishin fluturuar.... Çfare nuk lexon këtu o shokëniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !!!!  O Peshku , O PERLË e Paçmuar për zbulimin  e të shëruarve gjysmak nga Cekja smiley

Po gjithsesi Venuskë kontrollo  kohën dhe pjestarët Intervistues  sa të mundesh  , të mos jetë rrotull ndonje me te futme . Se tregojnë me gisht ata or tie  ...Venuska ka qenë Komuniste smiley

Persa i perket vizave tek amerikonja dhe britanikja nuk kam kerkuar ndonjehere vete, por me ato qe kam degjuar nga njerezit e afert, eshte pak te thuash qe ata minimumi shkelin dinjitetin e  njeriut ne Shqiperi.

Ata kane listuar nje numer kriteresh/dokumentesh qe duhen plotesuar dhe kam pasur te afert qe i kishin plotesuar te gjitha dhe prape se moren vizen.

Arsyeja: NE NUK JEMI TE SIGURT QE JU DO TE KTHEHENI APO DO QENDRONI NE ANGLI??!!!

A jane fallxhore keta njerez?!

Eshte si historia e ambasades Gjermane ne Tirane, plotesoje dokumentet s'ta jepnin vizen me keto lloj pseudoarsyesh, paguaje € 3000-4000 opaaaa e merrje vizen.

 

Aplikova vjet tek ambasada e SHBA ne Rome. Ishim nja 30 veta ate dite, karakurva e sportelit ngeli vetem mua dhe nje kinez qe s'dinte as anglisht, as italisht. I thashe: "Ok, thanks for refusing, as soon as i get the italian passport, i'll apply again for a visa and i'll wave it and my prick to in your face, you unfucked ugly biatch". Dhe do e bej smiley

Nejse ky liberalizimi i vizave me SHBA nuk varet ne doren tone..It takes two to tango, thone. Ke vende si Bullgaria,Rumania qe kane me vite ne BE dhe nuk jane Visa Waiver Program. Megjithate edhe vendet e Visa Waiver duhet te aplikojne per vize studentore e cila zakonisht eshte rezidence afagjate. Ne shqiptaret nuk duhet te ankohemi shume se kemi qene me te privilegjuarit ne DW Lottery. Une kam nje miken time norvegjeze e cila u martua me nje amerikan dhe u vendos ne SHBA..Ja nxine jeten per ate lejen e qendrimit, u be gati disa here te kthehej ne Evrope per kete shkak. Megjithate stafi i ambasadave jane kryesisht qytetare te po atyre vendeve  dhe ekzistojne paragjykimet,racizmi,etj...Me kujtohet para disa vites kur mora nje vize angleze ne Stokolm....Hyra dola sikur po paguaja fature,asnje problem dhe nje buzeqeshje falas nga punonjesja e mabasades smiley

Rumuneve u japin vize 10 vjeçare, te pakten atyre qe aplikojne nga Italia. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).