Rrëfimi i tij nis me jetën në Amerikë, ku tregon se të kapësh ritmin në një tokë të huaj nuk është aspak e lehtë. Madje as për të parë së bashku me familjen filmat e vjetër shqiptarë, nuk ka kohë. Ritmi amerikan është i çmendur, vështirë ta kthesh në favorin tënd. Puna që bën nuk i pëlqen aspak. “As nuk ia vlen ta përmend, por vetëm dua të them që jam shumë i lumtur po të më përjashtojnë”. Me pak humor pikant, me pak nostalgji dhe me shumë ëndrra, Beni rikthehet edhe një herë nëpërmjet kësaj interviste për gjithë fansat dhe nostalgjikët e një kohe që nuk ripërsëritet; në kohën më të artë të kinematografisë shqiptare.    

Herion, si është një ditë e jotja e zakonshme në New York?

Si mos më keq. Të them të vërtetën, është e dhimbshme. Po të doni të gënjej e të them që është si të thuash jeta e një njeriu në pranga, do ta kundërshtoja, është akoma më keq. Mendoni për një sekondë se po ju them të vërtetën dhe në vend që të më gjykoni për mburrjen e zakontë të përgjigjeve, do të gjeni një histori që i ndodh gjithkujt që ka lënë të dashurën.

 

183 Komente

 

Herion, si është një ditë e jotja e zakonshme në New York?

Si mos më keq. Të them të vërtetën, është e dhimbshme. Po të doni të gënjej e të them që është si të thuash jeta e një njeriu në pranga, do ta kundërshtoja, është akoma më keq.

Priceless!!! (I really don't know how to put it, but these are the most sincere words I've heard in a long time) smiley

Ne fakt, Herioni s'ka pse te shese mend,ai tregon realitetin e jetes. "Arti" i perket se kaluares. E sotmja eshte pune ne ndertim. Dhe kaq !...Keto lloj tendencash,per te bere intervista me kedo qe ka lojtur dikur nje film apo ka kenduar nje kenge,jane teper idiote!...

un them idiote ne pergjithesi jane komentet qe sjell ti ne keto ane. Per mua kjo eshte intervista me e sinqerte qe kam lexuar prej vitesh nga nje shqiptar. Nga ana tjeter duhet pare me gjere mesazhi qe ai percjell e jo kaq vaket. Zgjedhjet qe bejme ne ne jete, brezi i tranzicionit, brain-apo talent waste etj etj.  Sa c'me preku sinqeriteti i ketij aktori te vogel qe e mbaj mend aq dhe me trishtoi pasi ka nje domethenie grushtuese mesazhi qe ai percjell. 

He se dhe pjata ke lare po te vjen turp ta thuash.

pse kaq i hidhur ti .. ai po thot qe punon ne ndertim me nje fjale po e pranon qe eshte nje pune banale..si te thosh laj pjata, si doorman e ku di un ne nje rang futen, nuk i kerkoi CV-ne gazetari.

C' do njeri e ka bere nje pune te tille ne fillim perfshi dhe mua, S'ka pse te jem i hidhur nje realitet po them.

Po nese ti sot ben nje pune me cilesore, i bie qe edhe Amerika te kete ik per lesh.

Ne ndertim punojne dhe inxheniere e arkitekte apo project managers, ashtu sikur dhe muratore, shtrues pllakash, bojaxhi, karpentiera, elektriçista e hidraulike... Ka dhe pastrues qe pastrojne materialet inerte dhe i ngarkojne neper kamiona. Cilen bon ti Heriono?

Doormani bon $50.000 ne vit mer jahu, plus sick days, plus dy-tre jave pushim, plus benefite te tjera; ai qe asht puntor e i vje dora, ja fut edhe ndonji side job n'vikend (lymje muri apo zhbllokim lavamani smiley) - rahat fare mer jahu, t'gjithe domenat shkojne ne pune me mercedeza e bemevera, di qe ka dhe lexus.  Une mundohem me i pase punet mire me kto managerat se nuk i dihet jetes. Peshku s'ka ndermend me me lidhe rroge. Lol

$50000 ne vit ne nyc nuk jane asgje.

Bronx mi goc. Qe po themi per ndonji dormen gangster, astoria. smiley

Doormani bon $50.000 ne vit mer jahu, plus sick days, plus dy-tre jave pushim, plus benefite te tjera; ai qe asht puntor e i vje dora, ja fut edhe ndonji side job n'vikend (lymje muri apo zhbllokim lavamani smiley) - rahat fare mer jahu, t'gjithe domenat shkojne ne pune me mercedeza e bemevera, di qe ka dhe lexus.

Ke thene shume me keto llafe, e kam fjalen jo dhe aq per dormenet qe makinat e punes i kane benza dhe qe marren minimalisht $50+ K rroge vetem nga njera pune, po per mentalitetin e shqiptarit (ti ne kete rast) i cili ja di me detaje jeten te tjereve, deri ne side jobs dhe makinat qe kane, apo dhe, fjala vjen, nese perdorin apo jo prezervativa kur bejne seks tek ndonje apartament vakant me ndonje suga mama qe e zene dashnore teksa doorman-ojne aty ke porta e pallatit.

Mund ta kishe bere dhe nje film te shkurter kete, tip film noir, The Life of a Doorman, by Hoppa. Dhe them se do ishte me interes, se une as qe e kisha haberin p.sh. se ca jete apo rroge ka nje doorman, dhe si une them se ka shume, kshu qe do jete dhe edukativ si film.

Nqs nje pjese e te huajve jane vojerista duke pergjuar jeten seksuale te te tjereve nga ballkoni, nje pjese e ne shqipove jemi vajkjurjuzista qe jetojme me hesapet financiare te te tjereve. Sa shpesh i degjoj keto muhabete neper kafenete shqiptare, njerez qe kane nje kenaqsi te vecante teksa pershkruajne me detaje jeten dhe hesapet e te tjereve, gje e cila ma shpif sa here e has si fenomen po aq sa me cudit se cfare mund ti motivoje apo intrigoje keta tipa. Ti mos e merr per ters e, thjesht gjeta rastin te shprehem mbi kete fenomen. smiley

O Xhib pranej te du une tye se ua di gjuhen keture debileve Hopp-Hoppa dhe Dervisheve me numra smiley Dhe jo vetem te digjojne por edhe DEBATOJNE me tye smiley

Dikur njr rrot ashtuje nga Shqiperia , nje Balla si Homolog i uturakut Fevziu ( ne te njetin cmim me te smiley ) na u hakerrye neve te PPU pak a shume me "mbylleni gojen Ju pastrusit e haleve te NY " .Te drejte kishte se ate e pastron kur te doje e kush te doje por pasi e perdorin . Mund ta lene edhe te mbushur pasi e harrojne ta zbrazin ! Jane i njeti kallep edhe keta Dervishet e PPU me flamur Amerike . Keta nuk njohin PUNE dhe te Ardhura .Keta shohin enderra me Presidente te OKB dhe numerim Miljarda Dollaresah .

Po gjithsesi nje admin ma FSHIU njehere smiley nuk e di pse , po ja keshtu si ty thashe pak ashume dhe une o XHIB !

Nje pastrus Nevojtoresh ne NY mer me shume se njeMinister ( pa vjedhje ) ne Shqiperi ! ja befte zoti kesmet ne se ka zene pune si dorman pale sikur ta kete ne Ham HamNaten ! Po le te mos merzitet .Ta perballoje per hir te normave zakonore te vyera te shqiptareve si Detuyrim ndaj familjes. Megjithse eshte shume e vertete ajo qe thote Ai .... robi nuk ka shume Jete .Nje ka. Dhe nje takemi si atij dhe Miljona te tjereve u ra fati ta Jetojne me ardhjen e BARBAREVE ne Pushtet . Doemos te Internuar e te Debuar nga Shqiperia .Po edhe sikur disa te kishte , megjithse  besoj do ti kishte plasur kur lexon Alben dhe Hoppa Hoppa smileynje them se do e ruante per te menderosur smiley

Po edhe sikur disa te kishte , megjithse  besoj do ti kishte plasur kur lexon Alben dhe Hoppa Hoppa smileynje them se do e ruante per te menderosur smiley

Po emrin tim pse e permend kot pa lidhje mo gaz?kjo eshte nje nga temat ne te cilat nuk duhet te zihemi aspak sepse pavaresisht nga pikepapmjet tona ne kete pike jemi te gjithe ne nje barke sepse jemi emigrante dhe ndajme te nejtat veshtiresi te jetes ne dhe te huaj.

Ti po mundohesh me bo pseudo-politike, ehe. M'raft pika ma mire! Deksha n'llaç! smiley

Nuk ka fare lidhje me politiken apo ato BARBARET qe soji yt urren aq shume sepse kane shku ne shkolle per ta perdore trunin per ca pune e qellime te tjera, jo per ato qe e perdor ti dhe soji yt. 

 

Ue, e paske marre shume perzemer kete muhabet. Ajo zonjusha me siper barazoi dormenat me pjatalaresit, dhe une i tregova se dormeni ben me teper pare se pjatalaresi. E di dhe se sa pare ben pjatalaresi, po pate nevoje. smiley

Puna e mercedezit ishte per te shprehe mentalitetin e makinave lluksoze gjermane. Une me mercedez, hap e mbyll deren gjithe diten millionereve qe skane fare makine; ose nqs e kane, e kane ndonje toyota apo nisan te 97s. Show-offs! smiley

Aaaa tlutna shum.. Ca te bo te mendosh qi ne pjatalarsit nuk bojm fifty e kusur.
Po ja mo ushqimi falas per gjith familjen e extendur, sallamin e vjedhim e shesim, kackavalli asnjehere nuk na mungon; si zotni me peshqir ne brez.
Makine kursejme se vim tre veta bashke ne pune, kameriereve ke qejf tu mbash ere..
Aaa jo keshtu sben. Nese e ben mire ate qe ben gjithmone vleresosesh a vleresohesh si eshte se munt tja kem futur edhe kot

Ne fakt bre Hoppa sic thashe me shume mora sponto nga ty per te qit 1 duf te pergjithshem me ato muhabetet qi permenda. Por dhe pak u habita n'fakt se nga e din ti sa pare bejne doorman-at, keta apparently-deri-m'sot shtrese anonime aristokratike e shoqnis amerikone smiley

si zotni me peshqir ne brez

smiley O Fiqo o kodosh, duhet te kesh gosha muhabet pas nja dy gota rakish ti. meqi admini s'ka begenisur per te na vene nje ikone qe simbolizon pijen alkolike, po ve kete ikonen e kafes. smiley

Come on man! 70% e shqiptarve punojne ne building maintenance, everybody knows se sa e marrin checkun. Diku tek $40k asht rroga me union e pastaj vjen kristmas tajm, plasin zarfat me urime krishtlindjesh edhe per isufat e afrimat. Fundja milionerat kane hallin me ju mbylle marketi me hesap, nuk u han 4ari me dite se a i feston selimi krishtlindjet apo jo, ai te shkrun checkun $500 e ta fut n'xhep. That's it! smiley

smiley

Ti mos e merr per ters e, thjesht gjeta rastin te shprehem mbi kete fenomen

Komplet i humbur ne keto komente. Ai thote qe bene pune te rendomte, keta sikur ishin te pregatitur qe ai thoshte bene pune te mire, dhe keshtu nuk ndryshuan kaseten por mbajten te njejta ofendime. Sic do thoshnin dhe greket, alo pragma.

Ku eshte ofendimi ore? Ma trego nje rresht qe te duket ofendues.

"He se dhe pjata ke lare, por te vjen turp ta thuash"

E paske pasur me gocen. My bad. 

Kush eshte goc mer? goca s'ta fut.smiley

Haha, Alidea asht goce. 

Po mer Alidea goc eshte, por muhmetaliu me kish cituar mua,si duket kishte pa vetem flamurin qe e kishim njesoj e ta kish adresuar ty.

Me kenaqi me sensin e humorit dhe sinqeritetit smiley

Për çfarë ju merr malli më shumë nga Shqipëria?

Për asgjë. Çdo gjë është më e bukur jashtë shtetit. Edhe vuajtjet. Këtu po ngele keq…s’ka më keq. Po shyqyr Zotit s’jemi aq keq.

...

A ruan kontakte të shpeshta me Tiranën?

Patjetër. “I poke it” në Facebook.

...

Jemi shumë të zënë me ndërtimin e një jete ku e ndiejmë veten tepër vonë.

...

Çfarë ndien se ke braktisur në jetë dhe për çfarë je penduar në jetë të themi?

Më bëre të gjej marijuanën!!! Prit një moment dhe do të të kthej një përgjigje filozofike.

...

Dëshira e parë që të vjen në mendje, cila është?

Më kaluan nja 20 dëshira në mendje! Ne jemi si kullorëse makaronash, gjithë vrima.

Ne lidhje me pyetjen "Per cfare ju merr malli me shume per Shqiperine?" ai fare mire mund ti ishte pergjigjur me ndonje link artikujsh, si fjala vjen ky, sipas te cilit artikell kjo cupa, edhe pse votoi per Bashen, eshte ala e papune, dmth punon shitese.

Nuk do ishte ide e keqe fushata e "Poke Tirana day". Ca dite do ta leme? smiley

Shume karagjoz..smiley

Me duket se turni i trete punon doorman Herioni. Nga miqte e perbashket qe kemi e tregojne Herionin djale me kembe ne toke dhe shume gazmore.

E lexova sot ne plazh. Kam qeshur fort me disa nga pergjigjet. Kemi shume miq te perbashket me Herionin dhe jam miq me disa nga fisi i tij dhe prej tyre kam degjuar shume dhe vazhdimisht per te. I uroj sukses se eshte tip shume interesant, dhe Cudos per ndershmerine.

Ku humbi Beni ? Benat nuk humbin kollaj,mos e lesho veten vella.

Po ti brad aktor je? smiley

Sigurisht,por dardha e ka bishtin prapa smiley

smiley mua me pelqen me shume ta kem mbiemer ate frut..

smiley Ik se tallesh,ne fakt me mire Mbiemer,se sa qe Beni te mos kete egzistuar kurre smiley

Jo ishalla, mos u lente zoti pa emer. Ben-rat dine ti rezistojne kohes...smiley

Po pra,po hajde mbushi mendjen ketij Heroinit se smiley

Brad Pitt smiley (vec po dhe interviste na thuaj punen qe ben turn i trete, ashtu si Beni me lart qe flet troc) smiley

Po pse me ngacmoni mua te varferin,clidhje kam une,nje koment bera.

Po ik o njeri nga ai vende depresues.. shpeto veten dhe familjen, sepse i merzitur vrer dhe i lodhur nga jeta nuk i duhesh askujt.. as femijes tend..

Gjynah,njerez me nje shpirt te tille te vuajne..

 

 

 

Liqen: cili vend i huaj nuk eshte depresues? Per te mos folur pastaj per qiellin pafundsisht gri te Londres... Apo kemi nevoje te recitojme Cajupin ketu qe te kuptojme me mire Benin: "Memedhe quhet toka..." (Packa se kemi ikur nga ai vend, une aty i shoh arsyet e pesimizmit te kesaj interviste)smiley

po thosha tek tema tjeter...eshte vazhdimesisht fresket qe vjet ne shtator, ne london city, megjithate...s'ankohemi shume smiley

tani qe ka edhe cati "roof" ne wimbledon te bie shiu sa te doje.. s'na ben syrri terr...

roof roof, ya'll

Po ajo dihet qe Anglia eshte stres natyror...Por, ja qe une e kam lidh jeten ne ate menyre qe ne Angli me pelqen te jetoj.. edhe shiun nuk ja marre per ters ( megjithse kto muaj e ka tepruar shume) nuk jam i stresuar, perkundrazi ndejtja me shume se 4 jave ne Shqiperi me ben depres.. Ne dimer mjafojne 4 dite! Me vone si dihet..

Megjithate, sido qe te jete jemi ne Evrope.. per 2 ore jemi ne Tirane, mund te shkosh dhe me makine po deshe per qejf apo te gjesh rruge te tjera per me lire. Kur na vjen ne maje te hundes dalim nga kjo kutia ku ke mbyll veten..

Ky Beni nuk ndihet mire aty ku eshte, ndihet keqe. Perse duhet te rrije ne ate vende? Vetem ne Amerike gjen shqiptare kaq te stresuar me jeten dhe te deshperuar (jo te gjithe kuptohet) qe rrine me teper nga halli.. Ve re qe kane edhe nje malle te jashtezakondshem dhe ju mungon vendi i tyre me shume se shqiptareve ne Itali, Greqi apo edhe ne cdo vende tjeter ne Evrope...mbase largesia, por prape ka dicka ai vende qe te ben te tille.

 

 

Ajo puna "per 2 ore jemi ne Tirane" s'ka te paguar. Nje hall, nje gje njeriu dhe tak shkon ne vend te vet. Ama ne ketu, pertej oqeanit, aha... Duhet te mendohesh dhjete here para se te vendosesh te shkosh ne Shqiperi. Vetem bileta e avionit...

Cfare ka Amerika, si hyn te qenit ne Amerike ne kete mes? Sigurisht se eshte nje jete dhe kulture e tere qe quhet bota e re. Ne europianet ballkanas mund te ndihemi tamam si peshku pa uje ketu. Ndohta prandaj ka shume vete ketej qe kalojne kohen tek Peshku pa Uje... hehehehe smiley

nuk ka asistence atje, prandaj. nuk jeton dot pa punuar. 

vetem se vetem atje gjen dhe shqiptare milionere (qe nuk jane bere me tregti droge, kuptohet). ne asnje vend tjeter te europes nuk ka te tille.

ndersa ketij benit iu prish SISTEMI (ne shqiperi), i cili e beri aktor dhe ashtu mund ta hante ndonje cope buke si plot aktore te tjere medioker qe ushqehen vetem prej sistemit. ne amerike ka vetem nje mundesi, te thote qe eshte çifut shqiperie (te çifutet e zanatit), e te gjej ndonje vend si figurant. megjithese ka hala çehre emigranti.

pastaj, nuk iket ne amerike per tu bere artist se nuk eshte bere njeri, rrihet ne europe per keto lloj mjeshterish.

ja nje shqiptar, qe luan role te vogla neper filma, dhe qe jeton (persmari) ne paris :

http://dai.ly/nojDqY

Kurreshtar nuk jeton njeri me asistence ktu n'Angli.. Po ka shume qe marrin asistence edhe punojne ne te zeze ose part-time ne te zeze..

Ka shqiptare milioner edhe ktu ne Angli qe nuk jane bere me droge apo krime por me biznes  lavazho makinash.

Varet si te kap jeta.

Une kam njohur njerez qe me ndertim (fillo murator, kap nje pune ketu, dil ne pune per hesap tend e kshu me radhe) jane bere milionera si ne Amerike, Australi e Itali. S'do te thote ndonje gje.

Pak paragjykues dhe me mllef me duket ky mendimi yt ketu.

Robi tregon veten dhe aftesite e tij kudo qe te jete. Normalisht qe ka te beje dhe fati, ca njerez e gjejne veten rastesisht fatlum. Kjo asistenca e Anglise eshte bere legjendare, ka plot shqiptar atje qe punojne, fitojne dhe bejne nje jete mbi mesataren pa droge, pa asistence, pa lavazhe e pa gje hic.

Kryesore jane shendeti e lumturia shpirterore...me mendje te qete gjithcka arrihet.

Ne pergjithesi, shqipet jane energjik si njerez, vetem se per fat te keq e shperdorojne kot kete energji (si ne Amerike, si ne Angli, si ne France, si ne Itali, si ne Zvicerr e si ne Shqiperi).

postet e mia kur i lexon per here te pare, duken si cinike. per ta kuptuar idene time duhet t'i lexosh shpesh te gjitha postet e mija qe i behen nje teme te caktuar.

ngaqe mendimin e elaboroj hap pas hapi, sepse jane gjera per te cilat as vete me pare nuk kam menduar ndonje here. kjo me shtyn dhe qe diskutoj neper keto blogjet. larmishmeria e temave te diskutimit eshte e pafundme dhe paraqet teper interes.

Nje gje nuk kuptoj une. Cfare e mban Benin ne New York nese ndihet kaq i depresuar dhe i lodhur? Nuk gjen dot njeri qe ti beje nje cope garanci, qe te shkoje ne Shqiperi?

Nuk e paske lexu intervisten e tij. Ai e thote qarte :

 

Për çfarë ju merr malli më shumë nga Shqipëria?
 

Për asgjë. Çdo gjë është më e bukur jashtë shtetit.

Shume njerez nuk kane se ku te shkojne PF.Ne amerike bejne punera poshte inteligjences dhe arsimit te tyre ne shqiperi nuk kthehen se nuk i pret asgje keshtu qe detyrohen te gelltisin sedren te braktisin ambiciet e te perballojne emigracionin.Kurbeti eshte buke e hidhur per te gjithe , edhe per ata qe kur te lexojne keto rreshta do te me hidhen per kuke e te mburren sa mire e sa bukur  i kane realizuar enderrat e tyre.Ajo qe pershkruan Herioni eshte fenomen i zakonshem i emigranteve i quajtur "brain waste".njerez qe ne vendin e tyre kane qene profesioniste kur mberrijne ne nje vend tjeter per arsye nga me te ndryshmet detyrohen te bejne punera te rendomta derisa gjene veten.disa(pakica) arrijne te pershtaten disa (shumica) jo dhe per kete nuk duhen gjykuar apo tu nxirret gjuha.

Me fal se une e njoh vetem nga filmi, po cfare profesioni ka Herioni?

Dhe a e njeh kete burrin? Ose me mire, a e ke pas njoft?

Ka pas qene aktor me njefare emri ne shqiperi .Ka pas bere jete te varfer po intelektuale me miq te seres se vet.tani ka ardhur ne amerike punon ne ndertim bashke me pijanecet dhe burgaxhinjte e amerikes..ka ndoshta  ndonje foreman arrogant ,pa dhembe qe s'i behet vone se kush eshte dhe nga vjen po ia nxjerr shpirtin ne pune.kjo eshte amerika ne momentin qe shkel kembe je askushi prej atij momenti e tutje duhet ta rindertosh veten nga e para sipas parimit "o mete per vete'.

Pikrisht! Solidarizmat prej socialisti nuk vlejne ketu. Ketu edhe lypsi duhet te japi performancen e tij me te mire qe ta marri - si me zor - ndonje dollar. Nqs ty si socialist plot solidaritet e  ndjenja baraziet, nuk te pelqen amerika, futja per Kore te Veriut. Do thosha Shqipni, po ç'ti bash se Enveri ka vdeke me kohe e s'ka shanc me u kthy perseri. smiley

Jo nuk ka mundesi te jesh me verte kaq debil ti! do e bosh kasten.

Alba, nuk mu pergjigje cfare profesioni ka?

Turni i trete doorman.

E di qe mbase ke te drejte. Se une me c'po degjoj ketu, nuk shoh gje qe mund te futet ne CV-ne e tij pervecse "goxha djale". Prape e theksoj, pa asnje lloj keqdashje karshi Herionit. Perkundrazi. Po them se i takon atij dhe vetem atij vete qe ta gjeje vendin e vet ne kete jete. Ndryshe asnje interviste nuk te ndihmon.

Hera e pare qe e kam pare Herionin ka qene ne funeralin e Anita Bitrit. Ishte transformuar si njeri, jo se e njihja me pare, por im shoq ka qene ne te njejtin vite ne Akademine e Arteve me Herionin dhe po me tregonte. Floket i kishin rene, ishte dobesuar..etj. Vertet Herioni ka luajtur nje film ne Shqiperi ne ate kohe, por kjo s'do te thote qe erdhi ne Amerike dhe te kete suksese si aktor. Njeriu perpiqet te gjej veten brenda mundesive. Kane ardhur mjeke shume te mire nga Shqiperia dhe ketu kane perfunduar si pastrusa. Ka nga ata qe kane vazhduar me tej ndonje shkolle apo ndonje kurse dhe jane futur neper spitale. Mundesi ka ne kete vend, sesa deshire ka ajo varet vetem nga ai. Pastaj eshte edhe me te ecur nje cike puna. Se ngulesh ne nje vend dhe mesohesh me kalimin e viteve sado qe nuk te pelqen si profesion. Ketu nuk pyet njeri se cfare profesioni ke, por a je ne pune? smiley

Vetem ne Amerike gjen shqiptare kaq te stresuar me jeten dhe te deshperuar (jo te gjithe kuptohet) qe rrine me teper nga halli

nga halli qe me pasaporte amerikane mund te shkojne kudo ne bote, apo nga halli qe sado qe te pepiqen ata prap s'ju furnizojne dot mjaftueshem juve qe s'jetoni ne Amerike per te formuluar te tilla teorema mbi njerzit qe jetojne ketu?

me kujtove ate videon e atij korcarit qe shante jeten ne Amerike po s'po e gjej dot tani...mgjths kur paska rene dhe PF ne gracken e Adhamudhit, qe fundja ky eshte ne Kanada, dmth pothuajse-Amerike, ca te presesh nga juve qe jeni ne Evrope lol

nga halli qe me pasaporte amerikane mund te shkojne kudo ne bote

kto me pasaporta evropiane s'i qas njeri ne dere..

halli i tij, po ashtu i shumices tone qe rrijme ketej, quhet KONFORT. 

shqiperia hala nuk (na) e siguron kete lloj gjeje.

nuk qe per te krahasuar ameriken me evropen, qe per ate me lart qe po i qan hallin keti tipit duke i thene pse rri e s'rri amerike, a thua se ai eshe i burgosur ne amerike apo se i duhet ndonje garanci per ne shqiperi, sic thote pf me lart me ironi

wtf, njerez me krima ne koke. lexoje intervisten ashtu sic e ka bere autori, nuk eshte se ai dha nje interviste ne gazete qe njerzit anonime qe s'e njofin fare ti qajne hallin pse rri e s'rri ne amerike ai apo pse punon kete apo ate pune.

mazallah se ja largon dot disa shqipove komplekset nga truri,  kane nevoje te ndihen mire per veten duke vene ne dukje faktin qe ata bejne sot nje pune me te mira se ky qe dikur ka luajtur filmin e Benit, apo ti qe po i ben prognozen se ai do jetonte me asistence apo kot po te qe ne Shqiperi. dhe ne Shqiperi nuk besoj se do ta perfeksiononte rolin e plakave te lagjes qe rrine ne stol dhe marren te tjeret neper goje, si puna juaj, qe dhe te mos jetuarit ne Shqiperi s'ja u ka hequr dot kete ves.

Amerikanofilo s'po e shan njeri jeten e mrekullueshme ne patriane tende,thjeshte Benka duket qarte qe s'eshte i lumtur. Ka plot mundesi por varet ndonjehere njeriun se si e merr rrjedha e jetes.

thuaja troc Dora life in US sucks...  ose te ben si xhib.. smiley

ca thu mer, ku ka me mir se te jetosh ne qetesi me arushat, drenushat dhe kafshet e tjera te pyllit (pa harru grun dmth) atje ne upstate NY apo miçigan

ndersa ti nuk kupton fare plak se ça thuhet. 

nuk e kam inat kete tipin un qe nuk e njoh fare, bile as filmin shqiptar nuk ia kam pare. se shifsha telenorben ne ate kohe, qe ma ngrifte me shume nga beni.

vet po qahet se vuan. ne perpiqemi vetem t'i analizojme vuajtjen, naturen e saj. se per veten e vet, kujdeset vet tjetri. 

dhe artsitet kane nevoje per asistence. se te punojne ne ndertim nuk bohen me artiste kurre. prandaj dhe nuk ka artista tek vendet pa asistence. 

Interviste plot humor mu duk mua.

Ah fvck off mate stop whining. Herion? smiley ,Beni smiley

Me qe po vuan andej hajde ktu se mezor po te presim te besh "Beni ecen vete 2" ,sequel do quhet "Beni who walks for himself...RISES" do jet sukses total,kontakto ndonje regjizor/skenarist that bullshit dhe fillo shpejt xhirimet,merr Tilin,Tomken dhe futi dhe ato ne film sigurisht,grupi "The unstoppable three" do keni me shum sukses se Avengers.

 

smiley

T'ia them nja dy fjale Benit, meqe ia shihja filmin, aty ne film ngjante tmerresisht me vellain tim. OK, gjera sentimentale, forget it.

Ben !

Sa here qe dikush fillon e flet per dashuri e per familje, te tjeret i thone : jo po duhet ta njohesh çupen, jo po familjen e terrci-verrci. GABIM !

Ben, me se pari, madje kyçi i gjithçkaje eshte te njohesh VETEN. Kur ta dish veten se ku je, ç'tip je : sentimental, i ashper, aventurier, konservator, i gjalle, jo fort i levizshem, te pelqen familja, te pelqen Kolumbia, te pelqen apartamenti 50 m² apo s'ke te ndalur ne luks, te pelqen nje pune e thjeshte si roje nate apo s'ndalohesh duke rreshtuar diplomat deri 60 vjeç, ke fizik Herkuli apo ke fizik qe te gjithe griperat kolaudohen nga ti, ke familje te madhe, s'ke fare, e te gjitha keto, atehere emri i vendit ku do jetosh, del menjehere.

Personalisht, nese i intereson Benit ta dije, mua te ma shtrojne Ameriken me flori, nuk shkoj. Eshte ajo qe thote Kurreshtari : vella, une s'kam ndermend ta bej jeten si lufte, me mjafton nje katund France me djath dhe vere, me ca franceze qe s'lahen shpesh, e me nje bilete te lire per ne shpellen time ne bjeshke.

Njeriu duhet ta dije ç'do. Ka burra e gra qe nisen te pushtojne Hollivudin. Pushtojeni çuna e goca, pushtojeni, nese e ndjeni veten te fabrikuar per kete. Por nese s'e ndjeni veten, qe besa eshte me mire te jetosh ne nje humbetire europiane apo shqiptare, who the fucking cares, askush s'do te jetoje sa Nuhiu apo ai tjetri 999 vjet.

Po njohe veten, fizikisht dhe menderisht dhe shpirterisht, s'vuan asnjehere.

Kaq kisha, Ben. Me ç'lexova, ti vella je per ne France : VEND I BUTE PER NJEREZ TE BUTE. Ec ketu dhe takohemi me Kurron e pijme raki skrapari dhe vere bordeaux, e bejme nga nje pune rrokoko pa lidhje, por ama ca gjera s'kane te paguar, siç thote ai masteri.

Shendet dhe jete te gjate. 

Personalisht, nese i intereson Benit ta dije, mua te ma shtrojne Ameriken me flori, nuk shkoj. Eshte ajo qe thote Kurreshtari : vella, une s'kam ndermend ta bej jeten si lufte, me mjafton nje katund France me djath dhe vere, me ca franceze qe s'lahen shpesh, e me nje bilete te lire per ne shpellen time ne bjeshke.

i paske ulur standardet hurbi nga marokene ekzotike ne fshatarka franceze qe s'lahen shpesh.

Mos u merzit Beniiii smiley se do e kapesh edhe ritmin e çmendur te perendimit, por ne ate kohe vjen mosha e pensionit dhe thua; Ehh ia dhjevsha jetes qe me iku si sh.... neper shale smiley

Kurbeti shoke kurbeti

kush vate e nuke mbeti.

Popullismiley

Beni, qe ecen vete eshte fundi i endrres popullor-socialiste. smiley

Bravo Herionit, qe e ben me humor dhe autoironi. Like! smiley

bej pune te rendomte thote ky,po pjesa me e madhe e botes pune te rendomte bejn,pastaj nuk do ishim amerike po te mos kishte emigrante

ka lujt film tjetri. pastaj i shkon gazeta e memedheut per interviste, dhjetra vjet me pas duke i kujtuar kohen e arte

kushdo qe te jete, me optimisti midis nesh, do ndihet ne siklet papritur dhe pa e kuptuar as vete. do ndjej vuajtje dhe sikur mos ti kishte shkuar mendja kurre deriatehere se ndjehej keq. 

eshte e kuptushme pra. 

pse nuk kthehet ne shqiperi, as ai por as ne te tjeret qe mund te ndjehemi si ai ? 

po sepse per ate lloj konforti (mireqenie) qe na e krijon ambjenti ketu, ne shqiperi duhet me i qi nonen botes, me qene shkerdhata me i madh i qytetit, me e pas. 

kush sheh Ramen si ishte ne paris, (me thonjt e palare ndoshta, por kishte çehre artisti te pakten, dukej si intelektual), dhe si ka perfunduar sot, (milioner ndoshta por me pamjen e nje shitsi qylymash libanez), thu qe jam mire pse me u qa.

Mos genje se 3000 euro ka , sipas te dhenave qe ka deklaruar, miljoner e quan ti kete!!!!

smiley Zera thojne, qe ne liste Beni qe ecen vete, ishte i pari ne listen e Fatos Nanos. Po s'u mor vesh asnjehere puna e asaj telefonate. Beni nuk u pergjigj, apo Tosi kishte numrin e gabuar apo ishte dehur dhe gaboi numer. Si perfundim Beni u hoq nga lista. Atehere, Tosi i ra numrit te Edi Rames ne Paris. He ca po ben, - i tha. Do vish per nje kafe ketej njehere?

Kusuri eshte histori. Beni murator ne New York, Edi milioner ne Tirane. Shanset e humbura te jetes. smiley

ça thua keshtu mo Hunter ! se tani na bere te depresohemi vertet ! Po si i behet mo vella qe numrin tim e kane vetem ca leckamane qe s'kane pike lidhje me keta nanot e rama e berishat ? edhe ate here qe me bie telefoni, do jete per ndonje shampo te mire a parfum françuskash.

Meqe ra fjala, e meqe jemi flamurkuq te dy, e meqe kam pare qe me duket e terheq ca rakine, si i behet per ndonje gote ? Si tha ai tek Vlashi : une, ti e zoti Brad. Edhe Alidean, se une e kam shoqe te mehalles. Edhe Kothi, se harrova, ai me duket t'i paguan shishet e veres rresht, veç thuaji se fiton Rama dhe je m'ligj me te.

hahha Hurbi me ty me kenaqesi do e pija nji kafe apo nji got po te lutem mos me perziej sidomos me ca rob qe nji dy kane ne komente "kuksin" . Ec marrim Ana H'n, Brad'in dhe pijme ndonje gote vere, per te tjeret ncuq. Te pershendes 

Po me mu dhe Ruzhen pse s'dashke me pi vere ti? "Je vais te le montrer moi, toi" hahahaha

ti nuk rri pa nxjerr sekrete smiley po pse jo mo dhe me Hunterin biles smiley po eshte pune dinamike  jo te gjithe bohen me te gjithe smiley

hurbo

tu est déjà en albanie,j'arrive ds qc jours à saranda (dans mon hotel ) si jamais tu faites tes vacances à saranda on vaboir une verre, là bas 

la même chose pr alidea si frankophone qe qenka smiley

Hurbo, pini ka i gote dhe mesoi ca fronjisht ktina, se e kina qun t'mir.

Zoto

vute re ndo1 gabim në fr ?

Jes. smiley

4 ekzample?

Il y en a plusieurs. smiley pyet hurbin. Po s'ka gje.

Ju vet mi thoni dot?

 

si jamais tu faites tes vacances à saranda

per shembull.

ca jane nga "dembelizmi". -vaboir - pr - ds - qc

j'arrive dans mon hotel... - j'arrive à mon hotel

gjera te tilla.

o shoku ti do te futesh ne listen e shkencetarve dhe artistve peshkor me duket smiley

duhet par konteksti,j'arrive à saranda ,mais "dans mon hôtel "est tout à fait correct ,(pour boire une verre) 

kisha krijuar pershtypejn se ti merresh me shum me format sesa me permbajtjet smiley

Mund ta kontestosh sa te duash. Nuk mund te justifikohesh dot as me faktin qe "ke harruar te vesh shenjat e pikesimit" - qe perseri do te ishte gabimi yt. smiley - Eshte korrekt, dmth, por jo ne ate fjali. Mund edhe te kishe kontestuar gabimin e pare(tu faites). smiley

Gjithsesi, vete i kerkove. E evitova permendjen ne 3 komente. smiley

C'est très sympa de ta part, Altin. D'abord, ça me fait plaisir que tu aies réussi à avoir un petit coin au paradis, et puis que tu y retournes de temps en temps. Je crains que je ne vais pas pouvoir descendre jusqu'à là-bas, je suis vraiment à l'autre bout du monde. Mais je t'en remercie et je te souhaite de très bonnes vacances auprès les tiens.

Mais les vacances ne peuvent se passer que dans la cote Jonien 

g blague smiley

 

un petit coin au au paradise

kollaj ta thuash paradis nuk e ke provu ndonjeher ti te kesh biznes ne atdhe eshte pak a shum nje lloj ferri; tout vas à travers

Shoke, une them te mos ziheni/zihemi edhe per Benin.

Salut le Curieux,

Je viens de cliquer sur ton lien.

E kam takuar njehere Arben Bajraktaraj, ne nje aeroport. Sapo e kisha pare ne filmin shume te bukur "Elle s'appelait Sarah" (e rekomandoj : shiheni se s'ben). Kemi nderruar ca fjale. Eshte pikerisht siç thua ti : nje aktor i vogel por i domosdoshem per nje film. Si ai tipi i Lezhes, si e pati emrin (me shoçet, me shoçet...). Ne filmin e Sares, eshte i shkelqyer, per aq minuta sa eshte ne qender te ekranit (imazhet e Vel d'Hivit). Dhe shume djale i mire, me beri shume pershtypje, miqesohej shume shpejt.

Nejse, edhe Beni mund te kishte luajtur diku. Por Amerika... Amerika te ha te gjalle thjesht me kullat 300 metershe. Scary. Imagjino mua ne katundet e Frances qe s'kam pare ende nje shtepi private trekateshe. Provincialiteti eshte luks, n'daç ne jetese e n'daç ne mendesi. Por ka shume trapa qe s'e kuptojne dhe te shesin dengla me... vari qillon.

Hurbi kullat 300 metershe jane vetem ne downtown te disa  qyteteve te medha.Pjesa derrmuese e amerikaneve jetojne ne suburbs rrethina apo qytete te vogla.qytetet e vogla apo te mesme nuk kane qiellgervishtese sepse toka  eshte e lire dhe s'ka nevoje per ndertesat te shkojne lart.

Well, ideja eshte kjo (se mos me thote ndonjeri se s'njoh Ameriken megjithese s'kam shkelur ndonjehere ne te - vetem 7-8 oreshi avion eshte torture me vete) :

Amerika njihet si vendi i HAPESIRAVE te medha. Po ashtu si Rusia (megjithese kjo eshte gjiganteske). Si e tille, truri yne nuk eshte pergatitur qe te funksionoje me kete nocion hapesire. Nje Rus ne Amerike, do te dukej tejet "easy", madje ca si ngushte. Por nje shqiptar ne Amerike, eshte mirefilli "lost", i humbur. Sepse te perpijne hapesirat. Kurreshtari po e thote : ai çuni ka qene dikushi ne Shqiperi, ne kete hapesire te vogel. Mirepo duke qene se ka vajtur ne gati kozmos, ai i ka humbur piketat, nuk ka me kunj ku te lidhet. Prandaj i thashe ne krye te heres : njih vetveten. Te pelqen anonimati ? Ik ne Amerike. Por nqs te pelqen te kesh pak emer si ne Shqiperi, atehere ke ngaterruar vend.

Per ta kuptuar kete, duhet te studiojme dy raste : Schwarcenegger (ky edhe mbiemrin e ka tmerr) dhe Van Damme. Por tani po pertoj.

Amerika njihet si vendi i HAPESIRAVE te medha. Po ashtu si Rusia (megjithese kjo eshte gjiganteske). Si e tille, truri yne nuk eshte pergatitur qe te funksionoje me kete nocion hapesire.

truri mesohet.Ne vitet e para kur udhetoja 100 milje me dukej sikur shkoja ne fund te dynjase.tani 100 milje me duket sikur shkoj prapa pallatit.

Alidea, u tha u be. Por Kothi na duhet si sponsorizues. Nuk di me cilin ekip eshte ai, por kam pare qe kur i fiton, paguan nja 10 shishe vere. Dhe ti e di, me 10 shishe vere, zgjidhen te gjitha hallet e botes, pajtohen te gjitha gjaqet.

_____

@ Alba,

S'eshte aq e lehte. Disa nuk mesohen. Me duket se Beni qe ecen vete, s'eshte nga keta. Ne nje emision francez, tip lajmesh, shoh nje amerikan koketul nga ata patriotet qe ndezi nje tanks te madh, dhe i tha francezit : po shkoj te blej buke.

Per Francezin, kjo ishte nje tronditje e madhe. Eshte diçka kulturore. "le commerce de proximité", siç i thone francezet, qyteterimi apo jeta ne "permasa njerezore". Nuk eshte i lehte kapercimi nga keto largesi ne hapesira kozmike. Ka tipa aventuriere qe kur dalin te blejne sardelet e veta ne dyqan, e marrin si nje udhetim ekzotik, aty do takojne mbase nje alamet femre, mbase do njihen me nje realizor filmash, e keshtu. Pra varet nga tipi. Por ka tipa qe pelqejne qetesine e jetes, gjerat e vogla, nje miremengjes mirembrema tek dyqani i bukes 50 meter larg, etj etj. Ky Beni, me sa pashe une, eshte per tjeter gje. Dhe normal : ai ka luajtur ne nje film ku kusheriri i vet ne fshat i jep uje ne bisht te luges. Ka qene i talluri i fshatareve te vegjel, qe e shihnin si te zotin per asgje. Jeta, nganjehere, s'eshte ashensora me pasqyra dhe rrotullame ne square garden. Ka ca "plaisirs" qe jane mbase me te thjeshta, me tokesore.

S'paragjykoj askend, nuk qortoj askend qe e pelqen jeten e vrullshme ne hapesira te medha, por thjesht duhet njohur vetja. Se pastaj zhgenjimet vijne rresht.

Hurbi un nuk kam nevoje per sponsorizues, as Bradi te garantoj, pranoj qerasje vetem nga ata tek te cilet kam besim ne sinqeritetin e miqesise. Pik viz, po qe puna me pagu un vetem te mos e ndyej mbremjen time me nje prani te atij lloji marr persiper faturen . Ika tashti naten e mire 

E kisha me shaka, Alidea. Mbase s'e beson por kjo koha e krizes ka qene teper e begate per mua, kam qelluar ne nje sektor qe vetem kriza do. Pastaj, sigurisht qe s'varem nga "xhepi" i askujt, bradi dhe une jemi aq kavaliere, besoj. OK, harroje kete qe folem, flasim njehere tjeter.

Amerika te ha asgje. Nje mije klishe, plus artikulli ketu, dhe u hodhen te gjithe per jeten gjakpirese te Amerikes. Ka per te gjithe, dhe asistence sociale ka po doje, dhe fshat te vogel me pune qe te arrin per djathe e vere, dhe pune 100 ore ne jave ne manhattan ka. Vend i madhe me shume mundesi.

u mytet tu dhan men .. ky njeri me kete sinqeritet thote shume me shume nga cfare lexuat ju..ne fund te fundit ajo qe un mund te them eshte se  Herioni pavaresisht fatalitetit qe shpreh me sinqeritet per vetveten shpreh nje nivel teper te larte vetedijeje.  Jo Amerika jo Franca jo ku di un jo droga jo bullshiti gatitu per me dhan receta ju dhe gjykime mbi ata qe kane arritur dicka me shume ne karriere anejpari. Shifni brenda vetes dhe uroni te keni marre vendimet e duhura ne jete, per Herionin mos kini merak! Njesoj do ikim nga kjo jete si te arrire financiarisht apo ne karriere e si jo, e rendesishme eshte harmonia me vetveten dhe ato qe leme pas!

ça ka arrit ky moj e kadriut ? 

nuk fola per ky mor i Saliut. Lexo me qarte mes rrjeshtash  enfin si tu peux!

Brravo Beni,lum si ti qe je i deshperuar,por ama i sinqerte.smiley

Alidea, pse don te censurosh? A na e solle kete intervisten ketu? Peshqit kete pune kane, do shkruajne komente si t'iu vije per terezie. smiley

Nuk e di Alidea, por une per vete po kenaqem duke lexuar komentet qe vijne nga ata qe jane ne emigrim. Pasi them se kjo eshte fjala kyc ne kete mes: emigrim. Mund te kesh fatin e Benit/Herionit dhe te punosh doorman, ose te Xhibit qe flet per pasaporte amerikane, ose te Hurbinekut me Kurreshtarin qe te pershkruajne parajsen e Provence apo asistencen ne France... une them se sido qe ta kthesh kete pune, ka vetem nje emer: emigrim. Eshte eksperience me vete, eshte nje menyre jetese, eshte nje lloj ndergjegje qe nuk te le kurre. Mund ta duash a ta urresh, apo te jesh pak me indiferent ndaj realitetit te emigrimit, sic me tingellojne Liqeni me Noshkaidon ne Angli, por praseprape ai realitet nuk largohet kurre nga ti.

"Si zogu larg folese se tij, eshte njeriu qe ka shkuar larg shtepise se vet"  --Mbreti Solomon

nuk censurova e as nuk deshiroj thjesht shpreha gjykimin tim mbi ato komente qe lexova smiley mes te tjerash vleresoj shume komentet qe ke bere. Dhe un doja qe kjo interviste te shkonte tek kahu emigrim, brez tranzicioni and so on. 

ti goc nuk di te lexosh midis rreshtave

dashke muhabet.. ncuq desole

Alidea, tema eshte gjitheperfshirese pasi shume e shume vete te brezit te 'Benit' e kane provuar largimin nga vendlindja, dhe jo vetem thjesht nga vendlindja, por nga vetvetja/identiteti qe kane pasur ne fillim te jetes se tyre. Mua me pelqeu intervista e tij pasi ai ka moralin e larte saqe te bej humor me situaten ku ndodhet (humor qe ne anglisht e quajme 'self-deprecating'. Si mund t'i themi ketij humori ne shqip?). Dhe sinqerisht besoj se baza e problemit nuk qendron thejsht tek lloji i punes qe ka mundur te kape ose jo. Kembengul se problemi (a ndoshta, per te perdorur fjale me neutrale, mund ta quajme 'ceshtja', 'sfida' etj.) qendron tek vete sindroma "emigrim".

Ne mos gaboj, ky ka prezantuar festivalin e kenges ne tvsh, para pak vitesh.

Intervista eshte interesante, dhe jo vetem ne aspektin e humorit per te qeshur.

Kam lare une pjata, pse cfar ka ndonje gje te keqe te punosh? Edhe ne ndertim kam punuar. Cdo pune eshte e veshtire, por murator apo pjatalares qe vras veten nga stresi i punes apo perfitimi nuk kam pare. 

nuk ke luajtur film ndonjehere, kjo eshte diferenca. 

ndjehen keq jashte, vetem ata qe jane me ulje ne profesion ose ne perpektiva kariere. mos them pastaj qe kur takon famen dhe pse rastesisht, behet pune muti me pas. 

nje realizator japonez (kurosawa) ka pas nje film mbi kete pune. e bone njonin mbret vetem perkohesisht, ngaqe i ngjante ne surrat dhe mos ta merrte vesh armiku qe i verteti u vra nga nje shigjete. kur mbaroi lufta dhe ketij i thone qe tani te shkoje se mbaroi "roli i mbretit", nuk ishte me e nevojshme, ai shkoi dhe u mbyt ne det. 

kur behesh njehere mbret, s'jeton me dot ne ndonje post me te ulet. eshte e pamundur. 

nuk thote kot shprehja : me mire i pari i fshatit, se i dyti i qytetit. (imagjino tani kur je i katermbedhjet milionti i qytetit)

E bukura eshte se sa respekt ke per veten dhe ku e bazon, cfar parametrash perdor etj etj....

Vetem gjynafqari vuan per status. Ai qe as e njeh e as respekton veten e tij. Mendjengushti, dmth.

Po. "qytetaret shqiptare"

po pse o vetem ne emigrantet kemi lar pjata?dhe vendasit lajn pjata,pastrojn rruget,punojn ne ndertim etc etc ska asndonje gje per tu ofenduar besoj se te gjithe perpiqemi per pune me te rehatshme e te paguara mire,leri pastaj se shumica e shqipove "bejn jete lluksi" e di ti si mburren te gjith kur jan ne atdhe,pastaj sa vijn ketej u bien pendet smiley

hu dat?

incresting tok. smiley jo dhe aq i zakonshem... te pakten nuk na doli te na tregonte arritjet titanike ne fushen e "artit" (muhahahahaaa)... smiley

I uroj suksese djalit.

Zoto,pervec persheshit me kos ( smiley i pakapshmi ) dhe Ines ty asigjo nuk te pelqen,ka gjo tjeter pervec ketyre ?

Kush tha qe nuk me pelqeu kjo?

pastaj, ku e ke hallin brado? Nuk di te lexosh, a... vuan nga disleksia a... si eshte puna mer cun?

Ah ne rregull qenkam gabuar une atehere.Hall? asnje hall nuk kamke fillu me u bo dhe paranojak pale smiley

Ca po thua pra. Hajt ma shpjego njecike, ku rreh ai komenti me siper... 

Ehuuu eshte shume i thelle komenti,ca thu amon,ta thashe pra qe u keqkuptova une,po crendesi ka.

po kush eshte paranojak pra?

smiley Zoto,nuk du te zihem,ke inot?

Po nuk thashe te zihesh o burre i dheut... thjesht thuaj ndonjehere ndonje gje qe te kete edhe kuptim. thjesht per te nderruar midene. 

Do mundohem,te jap fjalen e nderit.

ai çuni ka qene dikushi ne Shqiperi, ne kete hapesire te vogel.

te gjithe kemi qene dikushi ne shqiperi (sidomos ne ate kohen e mbylljes se madhe). te gjithe hynim per nje pune te caktuar ne rrethet tona shoqerore, kush te medha e kush te vogla (deri familjare). kishim nga nje rol te caktuar, me fizionomi, psikollogji, personalitet te caktuar. 

pikerisht ky rol, mosfunksionimi me i tij, nje pjese te madhe nga ne i shtyu te largohen nga shqiperia, ku te gjithve na njihnin (me rronje e dhemballe) dhe ku nuk te falet aktorlliku i dobet ose fallc. jeta ketej ne anonimitet te plote (ku çdo lloj pune per me teper eshte nder), na i pakeson ne fakt vuatjet, na jep nje fare qetesie, konforti. 

ne shqiperi duhet me qene aktor i mire, gjithnje ne skene pa pushim, ndryshe vuan me shume nga ketej. 

dhe mendoj pikerisht ketu gabohet ky djali, qe kujton se vuan me shume ne emigrim sesa po te ishte ne shqiperi. ai nuk kthehet pikerisht nga frika mos vuaj me shume. pse e vrau veten ai tjetri ? te iken roli per duresh, nje moment je hiç (ose ashtu te duket) ne syte e te tjerve.

Ky tipi me duket i lumtur edhe pse ben pak ironi me ironine e fatit, nga aktor ka perfunduar murator.Thjesht ka brengen e aktorit te deshtuar.E thote dhe vete: ose ketu,pune-gjume-pune,  ose ne Shqiperi, nje aktor me jetese te menderosur por ama krenar si guri i rende ne vendin e vet. Tani kjo eshte jeta. Jo te gjithe shikojne  "american dream". Pastaj te diplomuar per aktor gjen ne cdo pijetori te New York-ut. Kur nuk cau dot Parashqa me gjoksin e bukur, mos ki dert. Paqe me veten. La vita e bela edhe murator.

Pse mos eshte gje akoma me Bella la vita po te jesh artist e jo murator?

gjithe sekreti eshte kur e do zanatin qe ben. bile dhe zanantçi i mire behesh vetem atehere kur e ke pasion punen qe ben. 

bile Stendali (shkrimtar francez) ka thene : lumturia eshte kur ke per pasion zanatin qe ushtron.  

shyqyr qe the nje gje te sakte me ne fund.

Per ke ishte kjo "me ne fund"?

nuk ka qene gje aktor, as nje shqiperi. ka qene thjesht rastesi filmi qe ka luajtur. 

nje aktor, qe e ka me pasion kete pune, nuk ka pse punon murator dhe ne bote. e kam dhene nje shembull atje me siper. ka plot shqiptare qe jane aktore ne paris, ka bile shqiptare qe jane patrone Teatri, ku luajne francezet.

Nuk t'ka pru kush me zor. Po s'te pelqeu, futja nji solo andata per tirona. 

Me vjen keq sa here lexoj keshtu historish. Gjithsesi jemi ne 2012, kufite u hapen ne '90. Keto lloj intervistash do kishin kuptim ndoshta nga vitet '93-'94. Por tani? Mbas 20 e kusur vjetesh hapje kufish cdokush duhet ti dije veshtiresite dhe avantazhet e emigracionit. Nejse, ishallah e lexojne ato dipllomantet e universiteteve Kristal&Co dhe mos ti rrej mendja se gjejne qofte te daja edhe knej.

Mendoni për një sekondë se po ju them të vërtetën dhe në vend që të më gjykoni për mburrjen e zakontë të përgjigjeve, do të gjeni një histori që i ndodh gjithkujt që ka lënë të dashurën.

 

Sa bukur jua ka thene! Vetem ai qe nuk ka patur dashnore nuk di cfare eshte malli per kohen qe kaloi! Me duket se nuk e keni kuptuar Erionin ( une keshtu e kam njohur  nga filmat me kete emer )

 

Amerika njihet si vendi i HAPESIRAVE te medha. Po ashtu si Rusia (megjithese kjo eshte gjiganteske). Si e tille, truri yne nuk eshte pergatitur qe te funksionoje me kete nocion hapesire.

....disa gjeografe kane localizuar ne bote dy hapsirat me te sheshta dhe  jashtezakonisht te pafundme.

the first; 

The treeless prairie landscape in Saskatchewan is so flat  that you can watch your dog run away - for three days! smiley     and the second;  the Gobi Desert Mongolia 

 

Jashtezakonisht te pafundme... se ka dhe nga ato zakonisht te pafundme, si dhe nga ato jashtezakonisht te fundme... ku e sheh qenin te vrapoje per nje muaj rresht. rreth tavolines ne dhomen e ndenjes. smiley

Interviste me te vertete e bukur, e ketij dhe e Bashkim Shehut jane te vetmet qe me kane pelqyer tek peshku. Gjithashtu, habitem nga dobesia e gazetareve shqiptar, sikur nuk e kuptojne se ku e con muhabetin tjetri dhe vazhdojne me te njejta pyetje. Mbasi ne kete rast gazetari nuk ka shume faj ne rast se i ka derguar te gjitha pyetjet se bashku me e-mail.

Nuk me duket sikur qahej nga puna, apo nga vetja, apo nga new yorku. Gjithashtu e kote te ofendosh tjeter per larje pjatash dhe te tjera, ai mundohet ta thote dhe e pranon qe puna eshte e rendomte. Ne fakt duket ne momente sikur e zmadhon sesa e keqe puna e tij. Keshtu pra qe nuk ka kuptim ta diskutoshe ate pike. Njesoj sikur te te thote njeri qe ngeca ne klas, dhe ti te pergjigjesh, ja shiko, nuk e morri dote noten 9(/10)!

Intervista me pelqejti se thoshte disa te verteta universale, jeta normale rralle eshte aq e gezuar sa e bejne gazetat, dhe ketu nuk ka rendesi ne rast se je me asistence apo milionere. Gjithashtu normale qe nje aktor-femij do largohej nga ajo industri... rralle talente te asaj formeje vazhdojne me vone ne jete. Se fundi, femija rralle behet aktor nga talenti.

Nje mije here me shume preferoj te lexoj pergjigje te tilla sesa ato qe mbushin gazetat shqiptare, me djem biznesmenesh ne Ibiza, apo artiste qe si ka degjuar njeri. Intervista te gezuara, por komplet pa jete.

Jo per te mbrojtur gazetaret... por mosndjekja e fillit te muhabetit ndodh edhe sepse gazetari/a i dergon pyetjet paraprakisht, dhe nuk e ben intervisten ne kohe reale, ne menyre qe te improvizoje pyetje te tjera ne baze te pergjigjeve.

Edhe ktu si ne Tirane eshte
A do fierak, a do pukjane, a do korcare, a do lezhjane, a do gjirokastrit; plot smiley

Nuk menoj qe asht aq i deshperum.E kam njek ne fcb (s'e kam friends po e ka murin hapur) pin,ban gallate me Elton Deden & friends dhe cdo koment e ka me humor.

Thelbi i intervistes,si e kuptova une,asht se me plaset me Benin.Te gjithe e njesojne me te.Nuk jam ma Beni,thote,nuk luj me Tullumbacen,nuk lahem ke pellgu me brecka,kali i xhaxhi Thomait ka ngordh me kohe.Tash jam Herioni,punoj ne ndertim dhe roje nate.

Po sikur te jete duke bere shaka? Tani, seriozisht, une them, secili le te beje ate qe i do kokrra e qejfit. Zoti ia befte mbare secilit.

Kur jam larguar nga Amerika, me erdhi keq vetem per nje gje te vockel. Dy muaj para se te jepja njoftimin se po largohesha nga puna kisha marre nje rritje cilesore rroge, qe me fuste ne tjeter "tax bracket" dhe m'i kopsiste te gjitha punet e ekonomise. Dhe me vinte pak inat, se isha bere gati shpirterisht "to live a little". Megjithate, nje vit e pak pasi u largova une, skuadra me 5 vete ku punoja une, u reduktua ne 1 person. Dhe une isha i dyti per nga vjetersia, keshtu qe me gjasa do ta kisha ngrene sopaten. 

Jeta ne Shqiperi ka probleme sigurisht, prandaj shkruajme dhe flasim e perpiqemi. Por une personalisht ndihem i bekuar dhe nuk jam aspak pishman qe jam ketu. Jo vetem sepse jam prane prinderve dhe kam ngritur familjen time, por edhe sepse me eshte dhene mundesia qe pasionin dhe shkollimin ta konvertoj ne karriere - sikunder nuk e beja dot (E pranoj pa asnje kompleks!) ne ShBA.

Kshu mendonj dhe une, ka tall trunderen. Po intervistusja ska kap gjo hic smiley
Klas.

 

Jan nje rast i emigranteve  shqipo te usa,un i shof kur me vin te hoteli ne sarande per pushime,korrik 2011 me erdhi nje çift me dy femij,njera 26vj tjetri 30vj,jetonin ne chikago qe prej ‘97.duam  nje dhome 4she (ne dhomat katershe ne i rezrvojm kur ka 4 djem , 4 goca  ose per çifte me 2 femij 5-10 vj),po kemi vetem me 3 u thash un,po mir na shto edhe nje krevat portativ se rregullohemi thot burri.dakord(60eur/nata). nga sjellja dukeshin sikur s,kishin qen kurr ne ndonje hotel ne jeten e tyre(ne usa as qe behje llaf por as ne boten e 3). qe diten e pare jua nxin jeten personelit te hotelit e sidomos pastrueses.hanin vetem mengjezi ngaqe ishte falas.rrinin gjith diten ne pishine s,konsumonin asgje as ne bar as ne restorant,blinin sallam,buke e djath ne market dhe hanin ne dhom.kamarierit i flisnin nga ballkoni i katit 4;na sill nje shishe uj (kushton 50 cent) ne dhome,bakshishi nuk njofej ne boten e tyre.diten e tret pastrusja me tha un nuk merrem me me ta ma nxin jeten pse s,mi nderron çarçafet dhe peshqiret çdo dit  pse kshu pse ashtu po nja 30 x ne dite  etj etj.u bllokova kondicionerin ,u thash duhet te linin dhomen se duhet te bejm rregullime,u ktheva leket e mbetura dhe i perzura nga hoteli,skisha rruge tjeter.kjo eshte nje rast nga shum « amerikon »   qe me vin ne hotel (uroj te mos jet ndonje nga peshku smiley)) natyrisht nuk jan te gjith njosoj .ndryshojn  shume ne cilesi emigrantet qe vijn nga nga eu sidomos  anglia,zvicera belgjika .

Me shum me ka len mbresa vjete nje fmilje e mrekullueshme nga shkodra me tre femij : i pari 15 vj kishte lind ne bruksel(tre vjet pa letra) e dyta kishte lind ne londer (4 vjet pa letra dhe aty) i treti 7 vj kishte lind ne dublin aty kishin marr letrat ne 2011.kur u fliste babai anglisht un vdisja se qeshuri, ça theksi hahahah, 

Cudi ai shembulli i pare Altin. Shume i cuditshem ne fakt. Sa here qe me bie rruga nga SHBA ankohem per bakshishet qe duhet te lesh (2 dollar ne jastek per pastruesen e hotelit, 3 dollare per portierin, 5 dollar per valet parking, pastaj bakshishet neper restorante/kafene/klube. E dukeqenese nje pjese e mire e njerezve andej kane nje pune te dyte dhe gjenden vete ne "receiving end", zakonisht lene bakshishe kudo qe shkojne...anglezet ankohen sepse te lesh tip ne Angli eshte gje e rralle.

Cilesia e hoteleve ne Shqiperi nuk me duket aq e larte, packa te ankohet pastruesja dhe te refuzoje te beje ate pune per te cilet po paguhet. Pastaj, ta marim holle e holle, bakshishi nuk eshhte i detyrueshem...apo ecni me idene qe "i huaj eshte, o burra ta rrjepim!" Po nejse xhanem se fajin e kane ata (e plot te tjere si puna tyre) qe vijne ne Shqiperi kur kane mundesite te udhetojne ne vende me cilesore ku nuk paragjykohen se robt kane pune per te bere jo te meren me thashetheme.

aqua

un nuk thash qe cilesia eshte e larte(megjithse eshte nder hotelet me te mira ne sr me pishin parking etc) cilesit e larta e kan cemimin min 250 €/nata ,ti besoj e di vete kete.por nuk ben vaki 4 adult ti kerkojn kamaririt "room srvice" 1 shishe uj 50 lekshe /50 cent e te mos i len bakshishe,(jo mua se dhe te doj ska ku te me gjej smiley).bakshishi s,esht i detyruar por ne shqiperi te gjith lem bakshish,un pervete e le me kenaqesi sepse e di qe kamarieri i mer per vete pra nuk  ja jap pronarit.nuk ben vaki qe klienti ti ankohet 30 x  ne dit pastrues  me ton arrogance per me teper per gjera koti,un te siguroj se tipa te till ne shpin e vete 1 x ne muaj i nderrojn çarçafet smiley + duke e ditur qe ne i kishim futur ne dhom per cemimin e dy vetave dhe ata ishin 4 adult ,kur thash qe nga sjellja dukeshin sikur nuk kishin qen kurr ne hotel nenkuptoja qe; hanin fara neper korridore,ne pishine, shkundin cigaren kudo etj etj.s,paragjykova asgje nga klientet e mi s,e kuptoj ku e pe paragjykimin  ti

un e tregova historine sepse kemi shum "amerikan" ne hotel qe kan +- te njejten sjellje si keta.ndryshon puna me ata emigrantet te zviceres,,,

Më bëre të gjej marijuanën!!!....hehehehehehe...bukur!!..p.s. ec se je mire aty ku je,degjo mua,edhe marijuanen e paskeni te cilesise te mire,jo si ajo e lazaratit..nuk ka pune me te rendomt se aktor..e sidomos ne shqiperi!!

cado t'jesh tu bo, rri se je mire. derisa e ke marre guximin me ik (s'eshte kollaj fare) mos bo gafe me u kthy. perqendrim hunjsh, aborigjenesh, injorantesh, hajdutesh, legenash, derrash etj si ne Shqiperi, nuk do kesh atje sikur edhe ne nje ndermarrje me 5000 meksikane te punosh. Ta bofte zoti mbare

Të jetosh në tokën e ëndrrave,… a e keni prekur ëndrrën tuaj?

Disa herë. Përnatë, se punoj dhe turni i 3-të.

smiley

Prap, s'mendoj ta kaloje dhe aq keq.

Hurb,

mire i ke te gjithe nga shpia, robt e shpise e kam fjalen ?

Falemnderit Koth, mire jane. Mbreme bera pak shaka, te ngacmova per punen e Rames, e terheq menjehere dhe te them se ishte vertet shaka.

T'i rikthehemi Benit qe ecen vete, nese deshiron. Jam shume kureshtar si kalonte "casting"-u ne ate kohen e Xhanfizes. Merreshin shume kandidate, apo behej si atehere (e perhere), "me njofci" ? C'thote Beni per kete ?

C'thote Beni per kete ?

E pyta. Me tha nuk e ka kuptu Hurbi ate pjesen me robt e shpise. Po duket dhe ti, me tha, nuk ja ke bere pyetjen tamam. Perdor rime qe te shkoje me tha.

Une i tregova ate barcaleten me molle. Nuk i pelqeu. I tregova ate me Bobin. E vjeter me tha.

Ju, andej nga thellesite e Hasit turistik, me Bob si Hoppa i Rranzes se Malit e keni?

P.S. Se nuk po ma thote njeri mer : si i thone femres se qenit ne fshatra e thella te Hasit? Ejvalla paraprakisht.

si i thone femres se qenit ne fshatra e thella te Hasit? 

i thone "koth"!

(na falni per nderhyrjen, por kisha nje nga ata djajte e vegjel tek shpatulla komuniste<tek ajo kapitaliste qendronte ai tjetri>, qe me thoshte: futu futu! )

paska tjerre peshkeria per disa llafe te sinqerta... ai ka zgjedhur e keta thone jo po kalo djathtas, majtas a ku dreqin te con ajo udhe... qe e kane pershkuar vete.. ashtu me torba ne kurriz... pa ditur se ku po venin.... te tregojne nga matane lumit sesi jetojne... me shume buke, shume pune... e pak dinjitet... as nga ai i kafshes... mjerisht... te gjoret andej nga kurbeti... te hakerrehen me krenarine e tyre... te doormanit (?) a te lavapjatesit...ku nuk ka as per t'u mburrur e as per t'u tkurur... ne nje pune pa profesion, pa kualifikim.. punetori sillet bosh.. neper nje bosht te hicit... e ashtu jeton... perse me u qa... mbijeton... merr ajer, ha e dhitesh... fundja zgjedhja e gjithsecilit ... te jetoje ... i lumtur... une pa pune fizike... nuk ma mban... jo se jam bere per pune te trurit... aspak... mund te me kishte rene per hise te behesha murator... kam pare te tjere te lindur per ate pune qe sforcohen te bejne burokratin ... shkruajne sikur te ishin murator... e gjykates qe gjykojne sikur te ishin nallbane... na jane ngaterruar fatet... sikurse edhe ketij Herionit... rri vella atje... mos u kthe... nese ta ha kurrizi mba edhe ca... nese te vjen te dorezohesh... mendo poshterimin ... me i madh .... ne vendin tend... ku cdo gje eshte e stermadhe... cdo perjetim... cdo shprese, madje edhe pesimizmi... nje hiperbole

Shume trendy ky Beni.Po ate tullumbacen e ke shoqe fb ?smiley

Sa e vuan shoqeria dhe gjithesia humbjen e flokeve te Herionit.Ne fb te gjithe ja kujtojne si me te qeshme.Perfundimisht pa lesh ne koke, te iken jeta per lesh. Me lesh ndoshta do ishte ne Hollivud tani.E jete mizerje, ju merr leshin te afteve dhe u a le shtellunge debilave.

ah, jo, jo, "mali qe s'ka lisa lart, ka minerale brenda" -  i thosh dikur gjyshi im tim eti, po s'eshte e thene te vleje per te gjithe, ndoshta. lol

ouu, kisha kohe pa degjuar per Herionin.. dikur kam luajtur me te ne Llogara.. kishim gabinat perballe... por edhe me pas , gjate pushimeve te veres, jemi takuar rregullisht ne Vlore ngaqe kishim te njohur te perbashket... babai i Herionit eshte vlonjat , Roberto Mustafaraj, prandaj Herioni vinte vazhdimisht ne Vlore. mbaj mend qe pinte shume.. e plot te tjera, po nejse..

i uroj gjithe te mirat!

Kur lexova "kam luajtur me të në Llogara".. cërr me bëri zëmra. thashë "T'ëmën o, paska lozur filma Beluli". Kurse ti paske lujt tavëll ose peskatsh. 

Gjithsesi të përshnes me këngën hit.

......, kujt i ben flma ky Beluli, the ti ...smiley

jo vetem letra.... u beme nje grup nja 5 veta ,me duket .... shkonim ne pyll e ngrinim leqe p‥per zoq... i ngjiteshim malit... benim varka prej dru pishe dhe i lundronim ne ca vija uji prej betoni... kush ka qene ne Llogara, besoj se i mban mend.. e plot te tjera... pushime aktive, Kaviro..smiley

Ama ti paske qene kusheriri i madh i Benit? O belul, me dergo adresen  e emailit te te bejme nje interviste a derebardhe. smiley

jo une isha kusheriri i vogel..smiley  

ne fakt kisha shok ca kusherinj te tij.smiley Mustafarajt jane fis i madh ne Vlore.. po u them edhe nje detaj tjeter... babai i Herionit, Roberto, ishte gjysem italjan... kishte mamane italjane.. sinjora Elina... nje grua shume e bukur kjo.smiley

 

Ndoshta e ka pasur Elena ne origjinal dhe e ka shqiperuar ne Elina. lol

Per shendetin e te bukurave, signorina, atehere. smiley

 

jo jo, e kishte Elina dhe shkurt i therrisnin Eli.  ishte robaqepse shume mire.. te pakten keshtu thoshin grate.. sepse  ishte e specializuar vetem per rroba grash.smiley

S'e di pse po e perfytyroj Herionin tashi, t'u lexu peshkun e t'u mbajt barkun me dore nga te qeshurat per komentet tuaja "ca ka dash te thote autori" smiley

O Herion, nese je diku, bej nje shenje qe ta kuptojne peshqeria qe je zbavit shume me kete intervisten! smiley

beni (ose herioni) eshte vetem sebepi me diskutu. asnje rol nuk ka tjeter. do diskutonim po me aq zjarr sikur te ish çdokush tjeter ne vend te tij. 

keshtuqe as ka ç'te na fusi gje, as ne t'ja fusim atij. tre dit zgjat dhe çudia me e madhe, pastaj harrohet.

Sigurisht, as qe dyshoj ne aftesite tuaja per te tjerre pafundesisht mbi cdo gje. 

kush foli per futje, ketu? Mos pretendo te lexosh mes rreshtave, gjera qe autorit s'i kane shkuar nder mend. 

Belulo ëndërr e kam të bëj pushime në Llogara. Lëre pastaj t'i bëja në moshë të vogël. Mua më çonin gjithmonë në Divjakë (ashtu ishte një muhabet). Botë e poshtër, pa pikë respekti për dëshirat e fëmiut. smiley

Divjake the Kaviro?  ore....., (''thone qe e ke me te hedhur ti, malukat.smiley)  ....mos  ke qene me mision per te gjurmuar banden e Xhevdet Mustafes ti.smiley

Më vjen keq Belulo, po nuk kam koment për pyetjen tënde. Por shumë shpejt mbushet afati për hapjen e dosjeve të CIA-s për atë periudhë dhe do flas hapur. Do vij këtu dhë do t'i them të gjitha..tëk e tëk e tëk. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).