Ndërsa Këshilli Ndërakademik për gjuhën shqipe ka mbajtur mbledhjen e radhës, debati mes gjuhëtarëve është bërë edhe më i ashpër për sa i përket funksionit dhe rolit që luan ky organ i ngritur si bashkëpunim mes Akademisë së Shkencave të Shqipërisë (ASHSH) dhe Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK). Prof. Emil Lafe nuk merr pjesë më në këtë Këshill Ndërakademik pas mospërfilljes nga ana e ASHAK të kërkesës zyrtare para dy vjetësh të grupit të anëtarëve nga Shqipëria për ndërrimin e emrit dhe të organizimit. Ndonëse është anëtar i Këshillit që nga themelimi, ai i ka bojkotuar mbledhjet e organizuara gjatë këtij viti. Sipas prof. Lafes, Këshilli Ndërakademik është një sajesë me synime të paracaktuara, për të realizuar “orientimet” e ASHAK-ut për gjuhën standarde, që çojnë në përçarje gjuhësore. Datat 26-28 qershor kanë shënuar mbledhjen e radhës së Këshillit Ndërakademik, ku sipas njoftimit zyrtar, thuhet se është diskutuar për drejtshkrimin e zanores “ë” të patheksuar. Anëtarët e pranishëm kanë bërë sugjerime për zgjidhje konkrete, të cilat thuhet se do t’u parashtrohen të dyja Akademive. Prof. Emil Lafe, por edhe të tjerë specialistë të fushës nuk kanë qenë të pranishëm në këtë mbledhje. (...) Prof. Lafe ka vënë në dispozicion edhe tri letra që i ka dërguar si reagim Akademisë së Shkencave dhe kryesisë së Këshillit Ndërakademik për gjuhën shqipe. Prof. Lafe shtron arsyet se pse ky forum nuk duhet të funksionojë me status Ndërakademik, ndërsa tregon se ky Këshill nuk ka një platformë pune të qartë e të miratuar dhe flet me tone të ashpra për një përçarje gjuhësore që po ndodh në këtë rast, pikërisht në vitin e 100-vjetorit të Pavarësisë dhe të 40-vjetorit të Kongresit të Drejtshkrimit. (o. lila)

marrë nga Shqip

192 Komente

Nuk kishte ende nje prononcim zyrtar prandaj... Nderkaq tek linku siper mund te lexohet edhe nje deklarate zyrtare per shtyp e Akademise.

E paska hak t shkoj me t shumtit.

po adminet i kena te letersise, jo te gjuhesise....

Debati mbi gjuhen standarte ka lindur dhe mbahet gjalle vetem nga zera MALOKESH SHPELLARE. Kuptohet qe zanafillen e ka ne qarqet sllavo-greke, te cilave keto zera u sherbejne me kaq perultesi.

Ki artiklli qa keni sjellur këndejna kah nahija tënë ka nji lukuni kabimesh. Demek t'shqetsoum kto se paskërka ra zjarrm në ndërmarrje. Prurje tëpkë për letërprursen.

Shikjoni sa gumime ka vetm në kaptin'n e artikllt. Sipas drejt-t'shkrumit duhet me pas qen (jo ai q'leh):

Akademit e Shke(n)cve po shkaktojn prçarje gjuhsore.

Zbatoni pra drejtshkrumit se deri tani po e mbronit fort. 

ëëë, ëëë, raç e the-va këmë-nëë... ëh! ëh! ëh! ëh!

 

ku kini pa ju mret qi t'i dhimsen kafsht, po ju p'e lodhni, ju p'e plakni!

Vesel, merre kte "ë" dhe vare prapa ders. Ta marrin vesh bota si i zbatojm na rreformat rradikale pr t'hy n'Evropt.

Në shkollë të mesme kisha një rob nga Mifoli i Vlorës në klasë, ky harronte ë-të t'i shkruante... ia marr librin atëherë, edhe kapakun nga brenda, ia mbush me ë... smileysmiley 

Ne fakt, duhet permbysur rendi i fjaleve : jo malok shpellar, por shpellar malok. Keshtu ngarkesa behet me dramatike. Sepse thelbi do te ishte "shpellariteti", ndersa cilesia do te ishte "malokeria". Kjo godet me mire ne mendjet e njerezve.

___

Ca gjera shpejt e shpejt per historine "Lafe" :

1. them se duhet te kishte qendruar aty ne keshill, dhe te luftonte aktivisht per mbrojtjen e ideve te veta. Nese idete e tij jane ne pakice, atehere ai e ka bere punen e vet, propozimet e tij jane aty dhe gjithkush do te shohe se sa te drejte kishte.

2. kjo puna e rishikimit te gjuhes me duket ca e nxituar. Per mendimin tim, drejtshkrimi shqip eshte per t'u rishikuar por jo tani. Eshte shume heret. Kemi vetem 20 vjet hapje ku folesi tropojan apo prishtinas apo shkupjan apo ulqinak apo diasporas mund ta thote fjalen e vet ashtu si e ndjen.

3. Them se ne jemi ende ne kohen e kthjellimit te "kllodave" (per ata qe s'e dine : kur benim dikur çaj mali, pasi e perzien, duhet lene ca minuta qe ato gjerat te bien ne fund. Keto gjerat quhen "klloda", shqiptuar kjo me theks geg, sigurisht). Pra jemi ne fazen e vershimit te informacionit nga te gjitha viset shqiptare dhe gjerat jane ende turbull. Duhet lene ca kohe per te pare çfare i qendron kohes, e çfare jo. Por per kete, gjuhetaret duhet ta kene te ngutshme (ne mos te detyrueshme) ndjekjen e letersise shqipe te ketyre koheve : shqip dhe perkthime. Nuk mund te diskutosh per ecurine e gjuhes kur rri gjithe diten duke lexuar traktate gjuhesore apo noam chomska e benvenista e barthesa. Duhet lexuar shqip, ashtu si shkruhet, mire keq, dhe aty gjuhetaret duhet te nxjerrin prirjet, pendesat (edhe kjo nje fjale tjeter qe ska lidhje me pendesen per fajin : pendese eshte pjerresia apo animi e nje trotuari apo muri apo ç'te doni ju).

4. Kur te mblidhen ne kesi lloj kongresesh e gjerash, ne rast se duan te bejne nje pune per se mbari, duhet te perfshihet gjithkush qe e ka gjuhen mjet pune. Dhe jo Edi Rama apo Sali Berisha.

5. Nje fjale e urte veriore thote : "kush ngutet, permutet." Nuk di sa shkon ne kete rast, por me kesi kokash te nxehta qe kemi ne ne keto komisionet, ku njeri thote rrofte kostallari e tjetri rrofte tefe palushi, kjo s'ben.

6. Per ta mbyllur, siç e kam perseritur gjithmone, flisni ne çfaredo gjuhe veç pashe zotin e madh atje ne qiell, flisni gjera me lidhje.

Po kush pyet per mendimin tend, o Hu-rbinek.

A ta thith tallashi kete gje ty apo jo? Kush e do rishikimin e gjuhes se nje kombi? Kush e kerkon? 

A eshte gjuha pjese e identitetit te nje kombi, e per pasoje edhe baza e egzistences se nje shteti(te orientuar), e per pasoje, edhe e dinjitetit te nje kombi?

Kush kerkon ta zhveshe kete komb nga dinjiteti atehere? Miqte tane te shumte... fqinjet... dhe si mashe kane plehrat ne Shqiperi... KRYESISHT DHE EKSKLUZIVISHT ZVARRANIKE MALOKE TE TRASHE QE NUK DINE TE SHKRUAJNE AS VETE DIALEKTIN E TYRE.

Aman nje lutje kam une... Kur te vendosni nje gje te tille - dmth, kur t'i marre muti shalet gjithe malokeve reaksionare dhe antishqiptare dhe te behen shumice e popullsise, a eshte e mundur te na beni vetem nje favor te vogel ne ate moment? - Pa lidhje me gjuhen apo drejtshkrimin e saj... - Na jepni mundesine, qe nese ajo shumice do te quhet shqiptare, njerezit - ne te tjeret, te kemi mundesi te zgjedhim ne duam te identifikohemi me me termin "shqiptar" apo jo. Ta fillojme skizmen e t'i japim fund kesaj idjotesie qe tani.

Zotooooo, ku je? smiley Ti po thua, qe psh meqe Tuna (kape te 1.50 smiley )nuk shprehet drejtshkrimisht ne gjuhen letrare kur thote:

ti s'di me kry, veç di me nis

s'ke ça me bo, se shanse s'kish

ma ma ma kurre me m'pas

kshu qe krejt harrooooje, se s'ke shans

he-hej baby, ça i bane vedit

nuk je tuj e pa, tash tjeter kush e ka smiley

atehere per kete arsye, ti do ta refuzoje?! Kshu?

p.s. futi nje mendje te lehte mik. Une te pakten kete gjuhe zyrtare nuk kam nder mend ta nderroj asnjehere. Oportunizem kupto smiley Kam harxhuar kohe, mund, provime. Per si do te shkruajne dhe cfare do te bejne brezat e tjere, se per ato behet fjale, them drejten nuk eshte nder preokupimet kryesore te mia.

Tung

p.s. nam Tuna, per nje jave 470mije shikime hyyya!

Nuk po them qe tuna eshte I detyruar te flase apo shkruaje si dua une apo qe te kete ligj ta detyroje per kete gje. Po them qe librat e shkolles DUHET te jene ne standart, te gjitha prodhimet zyrtare DUHET te jene ne standart, gazetat dhe mediat kombetare DUHET te jene ne standard. Po them qe nese Huri nis ne adrese te nje zyre shteterore nje kerkese te shkruar ne dialekt, t'i injorohet dhe refuzohet kerkesa edhe sikur ajo te permbaje qofte dhe nje gabim te vetem drejtshkrimor. Ndersa mediat e ndryshme me shtrirje mbarekombetare te kalben ne gjoba dhe madje te mbyllen fare pergjithmone.
Po them qe kombi shqiptar nuk ka asgje tjeter pervec asaj gjuhe. Po them qe ndryshimi I standartit sot apo neser eshte fundi dhe vdekja e kombit shqiptar. Kombi shqiptar nuk do te egzistoje me. Une nuk do jem me shqiptar. Nuk do identifikohem me nje komb qe ndryshon gjuhen zyrtare sa here t'i shkrepet trapit te shtresave me injorante dhe me te peshtira te tij.
kombi shqiptar sic e njohim pushon se egzistuari. Pas kaq mijera vjetesh, thjesht u desh nje Sali qe ta zhduke ate komb.

Ok per librat shkollore.

Ok per shkresat zyrtare, por hmmm duhet pare ne radhe te pare, a jane vete ato drejtuesit ne gjendje te shkruajne saktesisht smiley

Per media, tv -JO! Diktator i poshter smiley Nese flasim per Televizonin Shteteror, qe paguhet me para publike, ne rregull. Kurse per media, tv, - JO, te shkruajne si te duan. Dhe shkruajne si te duan. Ti je i lire te mos i lexosh, shikosh. Nuk te detyron kush. smiley

Sa per

Po them qe ndryshimi I standartit sot apo neser eshte fundi dhe vdekja e kombit shqiptar. Kombi shqiptar nuk do te egzistoje me.

ky eshte mendim ekskluzivisht i yti. Po ne fakt e ke saktesuar kur thua "Une nuk do jem me shqiptar". Si te duash dhe cfare te duash ti. Plot shqiptare kane hequr dore nga nenshtesia. Kush per nje pension grek, kush per nje tjeter nenshtesi. Nuk je i vetmi, por do te ishte i vetmi qe e ben per nje kauze te tille. Kujdes kur t'ja thuash tjereve, se ben vaki te tallin.

kombi shqiptar sic e njohim pushon se egzistuari.

Aaaaa, smiley gabim ketu, gabiiiiiiiim. hahahaha

Hunter... ti e kupton gabimin.

drejtuesit e zyrave...

1. Cdo njeri qe paraqet CVne per nje vend pune ne nje zyre shteterore, e fillon CV-ne (sipas formatit) me shkollimin. Ne rast se personi ne fjale nuk di te shkruaje gjuhen e vet, gjuhen e zyres per ku po aplikon, atehere si pranohet ne pune? Ne rast se nje person ka shkuar ne shkolle dhe nuk ka mesuar te shkruaje shqip, gjuhen e gopit te s'emes, atehere cfare shprese ka te pranohet ne pune? - Do jete nipi i filanit... Ndryshe, ne nje shtet qe funksionon, nuk ka pune as afer oborrit te zyres/institucionit.

2. Jo vetem TVSH, por CDO MEDIA MBAREKOMBETARE. Perndryshe, greket mund te hapin nje televizion te tyrin, qe te bejne gjithe diten propagande greke-antishqiptare... ose Top channelit mund t'i teket nje dite qe te transmetoje vetem porno dhe video pedofilie, 24/7/365.25. Nuk mund te lejohen mediat te bejne cfare te duan.

3. Sigurisht qe eshte mendim ekskluzivisht imi. Dhe jam une qe po e them, si mendim personal.

Ky komb eshte bere gazi i botes per keto 20 vjet. Ne nje fare menyre bota dhe fqinjet kane tallur trapin me shqiptaret ne cdo kohe dhe cdo menyre, edhe kot... por edhe plot. Sidomos keto 20 vjet.

Keto 20 vjet, nuk mbeti injorant pa u bere minister, deputet, gazetar, shkrimtar, artist, VIP, RRYP, etj...

gjuha eshte masakruar dhe shkaper...yer

dinjiteti kombetar eshte shkaper...yer

sovraniteti kombetar eshte shkaper...yer

ndryshuan kufinjte

ndryshuan festat kombetare

ndryshuan historine

armiqte dhe tradhetaret na u shpallen heronj

rrugacet dhe halabaket na u shpallen martire -Azemi...

u perca kombi

u asgjesua shteti

U FOL PER PAJTIM KOMBETAR!!! smiley

Antikushtetueshmerisht mohojme historine tone dhe pjeset e tjera te kombit; mohojme aspiraten shekullore te kombit tone per t'u bashkuar - lame Kosoven dhe shqiptaret e Kosoves ne balte ne momentet me te veshtira; u vrane me dhjetra mijera shqiptare, femije, pleq, gra... dhe u perdhunuan gati 100 mije gra - e perseri Kosova eshte fill e vetme. Shqiptaret e Maqedonise krejtesisht te braktisur nga shteti me antishqiptar qe kane patur shqiptaret ndonjehere; poashtu shqiptaret e Mizes; poashtu camet, poashtu emigrantet dhe refugjatet qe leshuan ate vend perfundimisht apo perkohesisht. Serbet dhe greket hedhin valle mu ne mes te shqiperise qe nuk prodhon dot asnje ligj qe te kete parasysh gjene me te rendesishme - interesin e kombit shqiptar. Shqiperia nuk ka bere dot zgjedhje te ndershme per 20 vjet; dhe secila prej zgjedhjeve eshte spikatur nga vjedhjet masive.

ushtria shqiptare eshte gati inegzistente. arsimi shqiptar eshte per faqe te zeze. shendetesia skandaloze (ca e krahasojne me afriken, por afrikes i rruajne bythen e balotellit!), infrastruktura skandaloze, energjitika skandaloze dhe e shitur, te gjithe sektoret kombetare te shitur per interes te nje familjeje apo nje klani, dhe te gjitha komandohen nga te huaj - armiq tipike dhe historike te shqiptareve, greket, serbet.

Sot, shtazet duan te ndryshojne standartin...

F.U.C.K! U velem me shtaze qe merren ne intervista dhe bejne deklarata publike. U velem me kafshe qe drejtojne kombin. U velem me keto poshtersi!

Ndryshimi i standartit eshte vdekja e kombit shqiptar. Pike. Une kete di ta argumentoj.

Ika tani se dua te shoh ndeshjen... t'u thyeje brinjet spanja pepinove.ose anasjelltas. smiley

Uh keto çeshtjet madhore aman. Per keto çeshtje eshte AK-isti smiley Pyetja ime ishte me nivel mikro. Pergjigja "Perndryshe, greket mund te hapin nje televizion te tyrin, qe te bejne gjithe diten propagande greke-antishqiptare.." eshte sa per te kaluar radhen.
Pershendetje zoto

hunter

kombi informohet ne standart. 

nje tv qe ndiqet ne topoje dhe ne sarande, informon ne standart.

e kupton qe standarti eshte per te bashkuar kombin dhe jo per ta ndare?

(pastaj ka programe sa te duash, ku mund te perdoren te gjitha dialektet apo ato qe perzgjedhin redaksite)

eshte me e thjeshte keshtu?

Ketu te dua. Roli i mediave, tv ne edukimin e bashkimin e popullit eshte shume i madh. Por menyra si e kerkon ti, pervecse e pamundur, eshte e paligjshme dhe autoritare. Ne te vertete tv trasmetojne ne gjuhe standarte, kengetaret kendojne ne menyre standarte per arsye interesi ekonomik, sepse ne kete menyre kane audience me te madhe. Jo per arsye ideologjike. Biles po ja imponove me dhune standartin (gjithe standartet) ka gjasa qe te urrehet. Por nevoja per publik ben qe Frederik Ndoci, Aurela Gace te kendojne ne gjuhe standarte. Edhe njehere Triumfi i atij mekanizmi madheshtor qe quhet Mekanizmi i Tregut te Lire smiley

Po tani, nese e kupton konceptin "shtet", nuk do kesh probleme me fjalen "autoritet".

Shteti nuk te ben te kesh qejf te paguash taksat. Me zor t'i merr. (Cdo shtet ne bote.)

Per ligjin, ka zgjerime te tjera, dhe ajo qe ti e quan e paligjshme, vetem e paligjshme qe nuk eshte.

Franca para nja 17-18 vjetesh nxorri nje ligj qe cdo gje duhej te shkruhej ne frengjishte standarte. Theksi ishte tek emrat e lokaleve dhe reklamat neper rruge.

Standarti bashkon gjithe italianet, edhe pse nje qe eshte rritur vetem me milanezce nuk e kupton fare napoletanin dhe anasjelltas...

standarti bashkon edhe Britanine... te njohesh psh, te foluren skoceze, e kupton per cfare e kam fjalen. E perseri anglishtja shkruhet njesoj, si ne Skoci ashtu dhe ne Angli, Wells, Irlande... madje edhe gjetiu - Shqiperi psh; pavaresisht se cfare theksi i jep ne te folur dhe si e flet. smiley

Shqipja duhet shkruar vetem ne nje menyre. Kaq. Ne ate menyre e kemi - standartin.

Ndryshimi i standartit eshte vdekja e kombit shqiptar.

Ca gjera shpejt e shpejt per historine "Lafe"

Ja kaq Duhet HU . Me gjithë shpirt URIM pr Urim .Me gjithë shpirt .Huri FOLI . Dhe them se askush nuk ka për se të të qortojë . Hiqi Huribinek dhe vendos Idris , duke i fshirë të gjith Ulërimat e mëparshme , kemi thënë pak a shumë ,  SOT për këtë Prurje e për këto kërkesa ( pa shembuj nga Franca dhe Utah Pradeshi ) smiley të njëjtën gjë  në KËTË Koment . Në këtërast Mulliri ka bluar dhe ka dhënë një grusht Miell , pa vlerësuar cilësinë ! Përvec hullëqeve qe jam i bindur qe do ti skartisësh ,  nuk prishin gjë por vrasin veshin , ...shpejt e shpejt .... se po fole ti avash avash pale se cfarë do thuash smiley

Urime dhe mirserdhe ne gjirin e Peshqerve jashte Lukunise Babasqqapore !

Desha te shtoj ...Zot mos e gjyko kaq rende .Ai po shndrohet ne Proces .Nuk ka ardhe me Bomba e me te Shtena as me shpata per shpartallim .Ka dhene nje mendim Normal kesaj rradhe besoj ! FLM !

2. kjo puna e rishikimit te gjuhes me duket ca e nxituar. Per mendimin tim, drejtshkrimi shqip eshte per t'u rishikuar por jo tani. Eshte shume heret. Kemi vetem 20 vjet hapje ku folesi tropojan apo prishtinas apo shkupjan apo ulqinak apo diasporas mund ta thote fjalen e vet ashtu si e ndjen.

absolutisht percart. kaq.

Nuk e di a e ke ndigjuar historine e Kako Pines ?

Dikur miqtë te ftuar për darkë ishin shtruar dhe po prisnin BUKËN në sofër .E nxjerr nga saçi e zonja e shtëpisë dhe si duket shkau e ra mbi bukë me të ndënjura . Kishte qenë ( si ne ato kohë në kulla ) pa mbathje , dhe la mbi bukë një shenjë në formë O-je të shtrembër .Ne darkë ( sofër ) merrte pjesë dhe Topalli si gjuhtar i cili ndërhyri seriozisht me nje verejtje zyrtare

-Duhet ndëruar zanorja O sepse nuk ka më vlerë .

Huri si pjestar në këtë sofër  ( merrte dhe ai pjesë gjithnjë në këto Darka e Dreka ) tha nje llaf qe i habiti te gjith]ë

Ama dhe ti .Kaligrafi nga BYTHA e Kako Pines kërkon !

Unë jam në një mendje me JU po nuk duhet te kërkojmë kaligrafi nga HURI smiley është hera e parë që nuk bie me BYTHË mbi KULAÇ

kaq smiley

I ke parasysh ato bidonat bosh? te cocacola-s, fanta, e lloj soj pijesh te tjera qe sa here qe bie nje shi ne Tirane, mblidhen duna-duna neper kembe te Lanes...

"bukuria" qendron tek shumellojshmeria e ngjyrave, markave, formave te bidonave, etj... por me shume, tek paparashikueshmeria e formave ne te cilat grumbullohen dhe trajtave qe japin ngjyrat e etiketave. Lana vazhdon vershimin e "zemeruar" - jo se ja var kush qillon, se fekale eshte gjithsesi; por edhe ne kushte te tilla, mendimet e atyre qe duan te shprehen, vazhdojne "valsin" e pluskimit  me gati 95% te mases gati ne menyre te panatyrshme mbi uje...

o do shprehesh qarte here tjeter, qe te shoh se mendimi yt nuk eshte thjesht bidon qe e merr uji me vete dhe e komandon si te doje... ose jepi trajten e nje objekti qe ka nje fare ndikimi mbi ujin... qofte edhe jashte ujit.

Po ta marresh ashtu, edhe budallenjte dalin nga qeniet me te zgjuara ne planet... jo per gje, por na del ndonje filozof e mund te na deklaroje qe budallai eshte thjesht nje individ qe flet gjithe kohen me sarkazem, thjesht "normalet" nuk e kapin dot sarkazmen... sidomos kur kjo eshte tipar i panderprere ne jeten e nje budallai.

 

escription">

Shqiptarja.com ka raportuar sot se një komision ku janë përjashtuar akademikët më të njohur ka marrë vendime për ndryshime drastike në Drejtshkrimin e Shqipes. Komisioni nuk ka thirrur disa nga akademikët kompetentë si të Shqipërisë dhe të Kosovës, - citon kjo gazetë, duke shtuar se në gjurmët e këtij raportimi i ka çuar “një deklaratë për shtyp e kthyer mbrapsht që mbahej një ditë më parë në dorë nga kryetari i komisionit Jani Thomai”, i cili (sipas gazetës) ka bërë të gjitha përpjekjet që kjo deklaratë të mos binte në dorë të medias. Madje Thomai citohet të ketë thënë se: "këto janë punët tona, nuk ju duhen juve". Nënkryetari i ASHSH, Myzafer Korkuti ka deklarur se "bëhet fjalë për ndryshimin e 50 fjalëve". Akademik Rami Memushi pohon se edhe në Kosovë e kanë braktisur komisionin, por kjo “u ka dhënë dorë në vendimmarrje disa akademikëve krahinorë”. Vendimi është marrë në kushte jo korrekte, sipas akademikut Emil Lafe, i cili ka dhënë dorëheqjen. Duket një lëmsh ende i paftilluar, por akademiku Mehmet Çeliku (që ka qenë në atë komision, ka kundështuar ndryshimet, por nuk e ka dhënë dorëheqjen) i pyetur për natyrën e vendimit, thotë diçka disi të çuditshme: “Do të diskutohet prapë, por sipas vendimit do të shkruajmë jobabait, por babs, jo nënës, por nans, etj” (!)

 

Emili nuk paska shqetesim tek ë e patheksuar, por diskuton legjitimitetin e institucionit vendimmarres. Ky problemi i ë-s eshte vene ne diskutim edhe andej nga mesi i viteve 80, mesa mbaj mend, sepse kishte nje anomali ndaj asaj qe gjuha shqipe shkruhet dhe lexohet njesoj, germe per germe, dhe ë-s qe nuk shqiptohet, si ne shembujt tek: mire (mir), eshte (esht), shume (shum); germe (germ) etj.

Por po kuptoj qe kesaj ë-je po i vejne barren krahinore. smiley

Me vjen keq me perdore fjale si "plak matuf" per tju drejtuar nje professori te dale ne pension - por leximi i atyre letrave me beri te humb respektin dhe besueshmerine per aftesite e Emil Lales.

Hahahahaha, hahahhahahahha. Te qeshim se te qajme s'mundemi.

qe ke dul ene tabloja sinoptike me 6 pika. smiley

adendum ne vend te pikes 7: Llukan Tako nuk esht Haxhi Lleshi duke udhetuar ne kohe.

Ti zotrules je ekstremist, eshte e qarte. Nuk di pse e ben : a nuk e kupton a te sjell kenaqesi.

Rishikimi i drejtshkrimit nuk eshte VENIE NE PIKEPYETJE e gjuhes. Duhet t'i leme keto poza te fryra se nuk na çojne kund. Te gjitha gjuhet e rishikojne drejtshkrimin, eshte koha qe e kerkon. E vetmja verejtje qe bej une, eshte thjesht se nuk eshte koha e duhur, nuk kemi aq maturi e pervoje me ndryshimet e ketyre 20 vjeteve.

Ketu perplasen dy rryma ekstremiste : njera e drejtshkrimit ALLAH BABA FETAH, qe s'ben te preket se u permbys bota, e tjetra futja menjehere e duarve se ndryshe vdiqem e shkuam te gjithe.

Perfaqesues ? Posi jo. Ekstremistet e pare vijne ne pergjithesi nga te privilegjuarit e kohes se bukur, me te tera, dhe ekstremistet e dyte vijne nga te ndrydhurit e po asaj kohe, me te tera.

Vehbiu nga njera ane, e Ndreca nga ana tjeter, privatizim debati, ekstremet puqen ne perplasje te pameshirshme. Uzurpim debati, e ka emrin kjo. Zaptim i fushes se lojes.

Po sikur te pushonin ca, edhe ekstremi I edhe ekstremi II, dhe te na linin ca kohe sa te shoshiteshin ca gjera vete ? Te jeni te sigurte se gjuha i nxjerr vete skarcot e veta, si copat e derrasave te kalbura ne det. Duhet thjesht kohe. Per te vene re ndryshimet klimatike, duhen nja 200 vjet matje. Njelloj dhe ne gjuhe. Te isha une, asnje lek per kongrese e pallavrahane s'iu jap. Madje as rrogat jo. Jua jap naftetareve qe harxhojne 20 shampo ne muaj.

Hu. Ketu fillon gjithe perceptimi yt qe une jam ekstremist.
sikur thjesht truri yt te mendonte kaq: shtro nje problem te ngjashem ne serbi, ose ne greqi, ose ne mal te zi, apo maqedoni ... ne cdo shtet europian ku dinjiteti kombetar eshte shuma e disa elementeve fare te thjeshte, si gjuha, sovraniteti, liria, etj.... dhe mendoj pak per reagimin qe do shkaktonte.
ndryshimi qe propozon edhe injoranca jote shpellare, vetem ekstremizem do ngjallte. Eshte si te ngrihen neandertalet dhe trogloditet e shpellave te maleve e te synojne revolucion kulturor apo shkencor. Nuk ka shance! !!!
Dhe nga just behen propozime te tilla? Nga shtaze qe nuk kane absolutisht asnje gje per te ofruar. Absolutisht asnje gje. Me specie si ty, ekstremizmi eshte reagim krejtesisht I natyrshem. Lufta e specieve. Ameba do te sundoje boten... vetem ne turpin e shqiptareve ndodh kjo.

shkronja te qelbura qe i jane ngjitur gjuhes tone perdhunshem nga regjimi komunist, mire bejne ti heqin. gjuha shqipe duhet te jete pa fjale, vetem me tinguj si ka qene perhere ... heuuu, ooo, aiii, aaa, ueee, auuu, etj etj

smiley oh ç'u 10-va tu qesh smiley s'po me ndalon e qeshura smiley

smiley

ps. i forte je, sinqerisht, qe arrin me ndjek me shume se nje blog.

Ja për ty që "përton", Huri ynë mbi zanoren y.

Tani hap fjalorin e GJUHES SE SHKELQIER shqipe dhe shiko a ekziston fjala “me lalushe” ne te. Jo. Sepse gjuha e shkelqier shqipe, gjuha e atire te shkelqierve eshte thjesht nje gjuhe e shkerdhier. Ja keshtu.

shenjat e Kiametit jane aty, qe kur ka ardh dita qe ky hajvan do te beje ironi me dialektet jugore.

Sec kemi nje person ketu, per te cilin ti ben be e rrufe qe ironizon me dialektet veriore.  Si thua? Hajvan dhe ky?

i pakapshem, megjithese pyetjen ja drejton emigrantit, ndjej nje si lloj pergjegjesie sociale te te sqaroj qe kjo pyetja jote eshte e lodhur, jo vetem pyetja as such, por ky lloj komunikimi ne fakt. ai thote dicka, ti nese je pro ose kunder asaj qe thote jep mendimin tend. nuk e besoj se emigranti ose dikush tjeter ka dale ketu te te mbushi mendjen ty qe nuk eshte biased per x argument. Nejse, kaq kisha, ti si t'dush

Mire.  Ai po bashkebisedon me dike tjeter, une thjesht marre shkas nga ajo qe thot per pyetjen time.  S'thash gje qe kerkoj te me mbushi mendjen mua per ndonje gje.  Gjithesesi, le ta leme te pergjigjet vete (nqftse do pergjigjet).

Jam i çuditur. Si homo"gjen" i deklaruar ty duhet te te interesoje per drejtshkrimin e gjuhes shqipe po aq sa mua me intereson per drejtshkrimin e gjuhes greke.

Ore un nuk e kam problem t'shkruj pa at g'rm'n qi s'du me ja prmen emrin, po kush rri e mson ato shkronjat e Cirilit dhe Metodit, kur t'p'rfundoj dekomunistizimi i gjuhs. Lum si ata q'jan n'klas t'par. Do e msojn gjuhn direkt me shkronjat cirilike anti-komuniste, po ne t'shkrett q'duhet me fillu abetaren nga e para.

Duhet me porosit na njonin nga mhalla e Kosovs t'na gjej nai abetare t'kohs s'Titos si ai ka qen armik i modh i Enverit ene i komunizms.

Po y duhet? Pse nuk e bjm standart e t`shkrujm n`vend t`qyp qip?

Ene kur t`shajm e kemi kollaj : kokqip

@ Oranje, ty te kam shok te ngushte por s'me pelqen te flas me ty. Je me teper se ekstremist, mua me dukesh terrorist fare. Nuk di pse. Me siguri e kam gabim, ska diskutim kjo pune, por ja keshtu me dukesh.

Nuk e kuptoj ku eshte problemi. Me nxjerrin mua fjale qe i kam diku, dikur, dhe e valevisin si çarçaf jevgash pas nates se marteses. Jam teper koherent ne ate çka flas. Teper.

E perseris : sot ka dy ekstreme :

Ekstremi jugocentrist, qe eshte i ditur tashme se ka trasheguar nje pjese te mire te privilegjeve te asaj kohe, qe mendon se : GJUHA ESHTE KURAN.

Ekstremi veriocentrist, qe eshte me teper si nje lloj revanshi ndaj historise, e cila, me thene te drejten, ska qene aq e bute me ta, dhe qe mendon se : GJUHA ESHTE BLLOK SHENIMESH.

Ndersa Kuranin s'guxon kush ta preke se e prek egjra me shtepi e katandi, keta te tjeret mendojne se gjuha eshte nje bllok shenimesh dhe thjesht kthen lapsin nga goma dhe ia fut nje te fshire fjales.

Qe te dy, lundrojne "hava". S'kane lidhje me token. Dhe me e bukura eshte se shthurja e debatit shqiptar ka bere qe sot duhet te gerthasesh qe te te degjojne : edhe te paret, edhe te dytet, gerthasin ne ekstremizem thjesht ngaqe perndryshe s'ua vershellen kush. Ceshtja e gjuhes eshte bere nje çeshtje menyre : "as ma ndjen per çfare do te diskutojme, me intereson thjesht qe dua te them diçka".

Po te ishte per mua, kete pune do t'ia lija ne dore vetem korçareve dhe shkodraneve, te vetmit me tradita ne fushen e shkronjave dhe gjuhes. Le te kapeshin keta, e te debatonin. Nuk jane ekstremiste, e njohin njeri-tjetrin, kane nga nje tradite letrare te mirenjohur nga prapa, dhe per bese, punet do te shkonin per mrekulli. Sa kohe qe paten folur ata, punet ecnin fjolle. Kur erdh Enver Hoxh Skenderbe Engelsi me yll ne balle, ia beri naften mu ne te, edhe vdiq e shkoi duke fole me vete.

Më vjen keq që nuk i reciprokoj ndjenjat "shoqërore" ndaj teje. Ndjej keqardhje gjithashtu, për atë çka të tha dhe fini, nga një malësor, pritet të flasë në formë të drejtpërdrejtë, jo të spërdridhet si bythë kurve. I ngjan një luani që mjaullin. 

As unë nuk dua të flas me ty. Madje s'të flas. Me ndonjë përjashtim të rrallë. Ato që ke shkruar, i sjell, dhe do i sjell, hapur fare, për të të DISKRETITUAR. Nuk ke tagër ti të flasësh për "dy palë" si supra partes, kur shkon dhe "ironizon" me dialektin tosk. E ke zgjedh njeri i dashur llogoren. Doje të kishe tagër? Mos talleshe. Të dyja nuk bëhen dot. 

Ti robo je me axhendë në këtë punë. A e do dhe postimin ku e pohon vetë këtë? E ke idenë tënde e shtytjes një tulle e vënies një guri, unë ia bëj të ditura publikut këto. Punë e thjeshtë, pa shumë mund. 

Idetë e mia me të tuat, janë tepër të përkundërta për të mos u përplasur. Sa të jesh edhe ti, edhe unë këtu vërdallë, kanë për tu përplasur. Është e paevitueshme kjo. Qoftë pa të folur e pa më folur fare. 

Që të vijmë dhe tek idetë... PIKA ty, që shkon e paralelizon "kuranin" dhe allah abdullah me ata që janë kundër teje. Po PIKA fare, pika mu në bythë. Ti e "ardhmja" e allah abdullahët po të pengojnë!! Ti nuk e njeh të ardhmen robo. Ti do të çbësh të shkuarën. Bëj të ardhmen, bëj "fëmijë"! 

 

Ta thjeshtojme e ta c'dramatizojme ceshtjen: a eshte mire qe kemi nje gjuhe standarde? Pergjigjia eshte po per te gjitha arsyet qe thuhen e sterthuhen, prandaj edhe shteti shqiptar dhe ai i Kosoves vendosin ne shkollat e tyre abetare te perbashket, por a eshte e demshme qe gjuha standarde, e bere e tille ne nje kohe kur gjithcka ishte thellesisht ideologjike, pse jo edhe krahinore dhe qe te gjithe njerezit e te gjitha institucionet i sherbenin qellimit ideologjik, te shikohet, shqyrtohet, te korrigjohet e permiresohet ku te jete e mundur? Pergjigjia per mua si qytetar dhe per shume profesioniste te fushes eshte po dhe qe s'ka asnje dem, perkundrazi, ekstremizmi dhe tabute jane te demshme. Megjithese nje qendrim i tille (ai i ekstremisteve te standardit) mund ta demtoje shqipen, pasi e le te varfer ate duke perjashtuar fjalorin e madh gege apo e gjymton duke lene jashte paskajoren, keta vazhdojne devizen e kohes se Enverit "edhe bare hame por parimet nuk i shkelim". Tani shkon qe "gjuhen standarde edhe mund ta varferojme, edhe mund ta bejme sa me pak te perdorshme nga njerezit, por shqyrtime te saj nuk pranojme".

Edhe njehere e perhere, ata qe kerkojne rishqytrime a permiresime te standardit nuk jane kunder nje gjuhe standarde si te tille, prandaj pushoni e mos na cani kokekn shume sa here qe dikush kritikon a kerkon nje shqyrtim te standardit.

Rami Memushaj:

Megjithëse ka tri ditë që është bërë mbledhja dhe është marrë vendimi, akademia mban pezull një deklaratë për shtyp?!
-Për palën shqiptare, raportin kryesor e ka mbajtur Kolec Topalli, i cili si gjuhëtar ka merita, por me drejtshkrimin s' është marrë. Dhe për palën kosovare e ka mbajtur dikush tjetër konferencën andej. Janë pranuar propozimet e grupit të
Prishtinës. Grupi i Prishtinës është një grup i krijuar me bazamilitare, krahinore. Duke votuar me numra ata kanë fituar,
për shkak se shumica e anëtarëve kanë ikur. Ata nuk pranuan propozimet për ndryshimin e gjuhës.
Janë të thella ndryshimet?
-Ndryshimet janë të thella. Goditet zanorja ë, sepse nuk ka qenë një komision ekspertësh, që janë marrë me drejtshkrimin, por është komision i cili është future rishtas dhe janë të rinj. Propozimet e tyre dhe kontestimet e tyre për drejtshkrimin nisen rrallë nga faktorë që merren ne konsideratë për gjuhën e shkruar, siç është shqiptimi. Sigurisht në të folmet veriut ë-ja është e reduktuar, por ë-ja ruan strukturën morfologjike të gjuhës. Jo vetëm se është më kumbuese si zanore, por ruan edhe strukturën e rrokjeve të shqipes.
Cilat janë?
Tani ata thonë që do të shkruajmë jo babait, por babs, jo nënës, por nans. Për shembull, kjo (ns) nuk ka ekzistuar në shqipe, po krijon grupe bashkëtingëlloresh të reja, pra prishet struktura. Goditet edhe gramatika, morfologjia, goditet drejtshkrimi. Këta po prodhojnë një përçarje, unë e shoh si një gjë të keqe këtë. 
Ju thatë se nuk e kanë tagrin këta të komisionit që po bëjnë ndryshimet?
-Janë akademikë dhe kanë në dorë si të thuash institucionin dhe autoritetin e akademikut, të cilët në fakt problemin
e kanë diskutuar dhe e diskutojnë në pozita ideologjike. Po fusin politikën nëgjuhësi. Në të vërtetë standardi lindi në Kosovë, para se në Shqipëri ta bënim kongresin. Ata punonin me projekte e drejtshkrimit të 1967-s. Ata thanë që gjuha jonë letrare do të jetë gjuha zyrtare e trungut amë. Kjo që po bëhet është një vepër e shëmtuar. 
Nënkryetari i Akademisë, tha që nuk bëhet fjalë për ndryshime të thella... 
Nuk është e vërtetë. Thuhet që nuk do të shkruajnë këta, por kta; dëborë-dborë; dërrasëdrrasë; kombëtar-kombtar. Do heqim ë-në e temës kur formojnë fjalë me prapashtesa ose me kompozime, të emrave në gjininë emërore, ku do të hiqet ë-ja. Duke i hequr zanore shqipes humbet tingëllimën e saj, do të bëhet një gjuhë gumëzhitëse.
Kush e instrumenton këtë ndërhyrje?
-Ministri i Arsimit. Ai ka disa vjet që ka kërkuar një kongres drejtshkrimi.

Pa dale nj'her, ta marrim m' qet (kujdes, jo shumsi i asaj kafshs q' b'n muu) ta marrim m' shtruar. Keni hallin e gjuhs ju???

Ëhëëë? 

Jo "ëhëëë", ne kemi fjaln e bukur "ohohooo". Ja p'rs'rite nj'jer.

Ohohoooo. 

T'lumt. Sa p'r gjuhn s'ke pse b'heni merak. Nj' bie, 35 ngrihen...sa t'u vij radha. Kur t'vini ju n' pushtet b'jini 38 po desht (jo shumsi i asaj kafshs me brir e me lesh). 

barbart!

 

KAVIR, mos e ban aq te tmerrshme se nuk asht dhe aq keq sa e bajne kta komunistat. smiley

"kujdes, jo shumsi i asaj kafshs qi bán mú."

"ja persrite njihér."

t'lumt, sa per gjuhen s'ke pse baheni marak/merak.Nji bije, 35 ngrihen...sa t'u vij radha. Kur t'vini ju n'pushtet, bíni 38 - po desht." smiley 

Ë-ja âsht e panevojshme! Lol

 

Paralajmërimi i Rexhep Qoses
Po ra gjuha, bie shteti TIRANE- Profesor Rexhep Qosja, është shprehur kategorikisht kundër ëdo ndërhyrjeje në gjuhën letrare Shqipe. Në një intervistë dhënë për gazetën javore "Java" të Prishtinës, pak kohë më parë, akademiku Qosja thotë se gjuha shqipe, nuk është çështje vetëm e gjuhëtarëve, por e mbarë popullit. "Nuk ka gjuhë letrare atje ku nuk ka shtet, më saktësisht, atje ku nuk ka vetëdije për shtetin, për të përbashkëtën institucionale"-shprehej Qosja. 

"Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe dhe krijimi i Gjuhës Letrare shënon shkallën më të lartë në zhvilimin e qytetërimit tonë. Gjuha letrare është e arritura më e çmuar e procesit historik të zhvillimit të vetëdijës të popullit shqiptar, të kulturës, të letërsisë e të gjuhës së tij. Gjuha i bashkon, por gjuha edhe mund t'i ndajë njerëzit. Shteti është fryt i përpjekjeve bashkuese në historinë e një populi. Dhe, gjuha letrare standarde është fryt i përpjekjeve bashkuese në historinë e një populli. Nuk ka gjuhë letrare atje ku nuk ka shtet, më saktësisht, atje ku nuk ka vetëdije për shtetin, për të përbashkëtën institucionale"-shprehej akademiku. 

I pyetur se sa janë të përgjegjshëm vetë gjuhëtarët në Kosovë, por edhe shtresa intelektuale në përgjithësi, në njësimin e Gjuhës Letrare Shqipe, si një gjuhë e vetme dhe e standardizuar, Rexhep Qosja shprehej se: "Numri më i madh i gjuhëtarëve dhe klasa intelektuale pothuajse në përgjithësi, me ndonjë përjashtim të rrallë, e përkrahin Gjuhën Letrare Kombëtare si gjuhë e vetme e standardizuar". 

 

Paska fole dhe Prof. I-Paftuari? Lol

ë-ja dhe Recep-i jane t'panevojshem! smiley

smiley

O Dora, kto te paftumt te prishin dasmen. S'di a e ke pa ndonjihere nji skeç te estrades shkodres me "puplat e grizhles". Lolol

Hoppa -informacioni Juaj nuk eshet  ne hulline e deshires T`uaj.Nuk kane guxim bythepambuket e kryekusarit tend te mos ftojne njerin nga shtyllat e Akademise,.... kur ishte Akademi.Ata, si zagare qe jane, nuk e kane rreshtuar per te fole.Por ai ja ku po flet.Dhe flet si askush, ... per ata qe kane veshe, te degjojne kur duhet te kuptojne.E lexon edhe ti, me gjuhen aqe te emebl qe ai flet.Por  se nuk e kupton, nuk eshte faji i Profesorit.E jo se nuk ke aqe mend por ke te keqen brenda.Ate lugen me çorbe....

  "Helmin" qe ntrash gjuhen dhe ben te  duket e lighe.... standartja, Gjuha Akademike e Fanolit, gjuha jone  letrare.Gjuha qe na ben njerez... te nje Kombi.Kombit Shqiptar.Neser te na beje dhe te nje shteti te vetem..Pse doni ta ndani?

ka disa kufinj qe nuk guxohet te kapercehen.

Lereni rehat gjuhen a te marre se e kemi te mire.Per te fole, flisni ne cilindo dialekt qe ju don qejfi..!

Grava. Ato kufinj per te cilet po flet jane shkelur me qellim e per here te dyte me 25 Nandor 1972. Dhe jeni duke ba gjynah qe permendni FanNolin dhe gjuhen e tije "Akademike" - si shpeshhere, gjynahi vjen nga paditunia.

Jo bre Hoppa,  gjunahi  vjen nga... ligesia.E  ajo nuk asht ne pjesen teme.

Megjithate ju  falenderoj per guximin qe futesh ne nje  fushe ku je.... ofsajt.

e ke kryer detyren ne mbrojtjen e homoseksualeve e te ka mbetur detyra per te sjelle lajme gazetash krejt te njeanshme?

Eshte cudi me disa. Nuk lene gje pa i sulmuar shoqerise shqiptare, familjen, martesen, pronen, historine (jo te shkruar nen regjimin komunist), traditat e mira por vetem standardin e mbrojne me fanatizem.

Ehh cte ben indoktrinimi...

po ti ca detyre je duke kryer, spiuno?

Po lufton për Mret, Fe dhe Atme! 

 

hej, ky vend ka qene me ter mend nje cep ku mund te behej muhabet pak a shume i patrazum. Per peshkun them. Tani a ka bir kurve te shpjegoje se ku eshte lidhja e homoseksualeve me drejtshkrimin?

Gjuha vete ku dhëmb dhëmbi,  thua?

Sh. efektiv komenti i fundit zoti EMIGRANT,me kujton ato sekretaret e partise kur demaskonin armiqte e kllases punetore.Njeanshmeria dhe shantazhi me duket se eshte etiketa e duhur per ju dhe publikuesen e shkrimit.Me vjen cudi qe jeni i paepur ne komentim sa here qe temat e znj.Admilleshe dalin ne mejdan.

Fatkeqesisht murtaja e kuqe ka lene pasoja te cdo shallekuq qe ne 90 i ka pase kaluar te 18.Flasim ketu per gjuhe letrare e cila nuk perfaqeson vecse zonen e pare operative,dicka e imponuar.Me fal po shantazh eshte valevitja e percarjes se po hidhet poshte nje artifice gjuhesore e nje vllahu apo greku si Kostallari.

Ka pasur gjuhetare Shqiperia,edhe me te mire se Kostallari,ke pasur prof.Pipen (gjirokastrit si Enferri juaj dhe prof.Camajn qe kane qene shefa katedrash ne Perendim.Ke Ardian Ndrecen sot prof.i nderuar ne universitetin papal.Ka ikur koha e artificave gjuhesore dhe superioritetit baritor te Krahines Malore Jugore.

Po e mbyll me nje shembull te ndjerit Arshi Pipa ne lidhje me kete shqipen pseudo standarte "Me thoni pse themi RERE dhe jo RANE por nuk themi RERISHTE por RANISHTE??"

Ah se harrova ju mbrojtesit e flakte te kultures se Partise komuniste jugosllave,dega Tirane pse nuk merreni psh me Paskajoren te cilen e cungon standarti i djeshem,qe dhe e folura e jugut e permban por cdo gje e politizoni per shkak te bindjeve tuaja apo edhe te mbajturit ison e dashnoreve,ne traditen polifonike apo kakofonike?!!

 

Nga nje lexues dashamires i ketij blogu te mrekullueshem.

Ke te drejte ti. Ku ka ma mire se gegnishtja ne kohen e Duces! 

T'u baft dita 1000 - t'u baft! smiley

athere , shqiperia  ishte nje vend i mbaruar primitiv, nje vend i percar i varfer, me nje shtet te dobet, te nenshtruar prej italise,  pa shkolle, me zakone mesjetare!  me gegnishte kishe shance te rreshtoheshe ne rradhet e fashizmit andra me e madhe e gegeve qe mbushen gazermat italiane per me vra popullin e vet! 

Jo more zoteri,jo.Ti duhet te jesh nder ata qe akoma besojne se murtaja e kuqe ishte ajo qe na dha drite si komb?Ndersa une po te them qe na degjeneroi,na hoqi fisnikerine si popull,na dhjeu karakterin dhe shnderroi ne dele sic jemi sot.Ne fakt shqiptari i fundit me kellqe mbetet Avni Rustemi.Ah harrova mos fol shume per percarje se percarjen e solli Enferri me barinjte e Kurveleshit e kriminelet e vet...

Cfaredo regjimi te ishte do ishte alfabetizu dhe zhvilluar Shqiperia se ishte tendence e kerkese e kohes dhe jo merite e Enferrit.

Gegnishtja ishte dialekti qe mbizoteronte ne tokat ku flitej shqip,qe shkruhej me shume se toskenishtja.Sigurisht nuk kishte asnje konflikt mor zoteri,ai eshte aludim i joti.Konfliktin e solli Enferri me albanologet e tij,me shqipen standarte percarese,me luften e klasave.Fashizmi?Me fal po ne fashizem nuk u mohua identiteti jone,u hapen shkollat shqipe nga Ernest Koliqi ne gjithe trevat tona.Po partia komuniste jugosllave dega Tirane ca bani?Shiti Kosoven,eliminoi gjithe rezistencen antiserbe duke vra 5 mije vete ne Tivar,shkaterroi gjithe inteligjencen dhe e zevendesoi me intelektualet mendjeshkerdhyer te tipit te ri si ata qe pollen shqipen standarte.

E cfare po beni ju "geget" per te bashkuar kombin?
Ja ke ndonje ide se cfare do te ishte shqiperia sot sikur mos kish patur enver por vetem bashkepunetore te fashizmit? Jo per gje po dhe mbretin e veteshpallur qe nxorret,me ushtri jugosllave erdhi... edhe te afendikoi grek vate e u strehua, edhe italianit ai ja leshoi vendin pa shkrehur nje fishek te vetem, edhe kuroren ua dorezoi ne dore... edhe shen naumin e fali ... etj etj. A do kishte me shqiperi, a do vazhdonte te egzistonte me sikur te ishit vetem ju me reaksionin qe prodhuat e qe vazhdon t'ju qaje zemra keshtu? Hajt na e puno nje skenar ketu...

shoku ZotRRuli e shkrepem sa here ishte nevoja,kontribuam ne levizjen kombetare me pene po aq sa dhe qindra patriotet e Jugut.Besoj se nuk eshte pak por meqe ti dhe ata qe te mbajjne ison keni mbete ne vendnumero te historia e Arben Putos dhe Xhelal Xhecovit normalisht do i futesh mish dhie.

Shqiperia do ishte nje vend i pavarur jo komunist me i perparuar se sot dhe pa disa mijera te vrare,pa disa dhjetera mijera te syrgjynosur e do ishim te lumtur ne vendin tone e jo te shperndare ne 5 kontinente si te na kishin gjuajtur me cifte!Do kishim pasur dinjitet jo shitur tjeter per tjeter per nje pale dokumenta.Nga je ti?me siguri gege nga Llapashtica se ashtu i keni marre travel documents.

Mbreti ka pasur shume gabime por ne pushtet nuk erdhi ashtu si ta ka mesuar Arben Puto historine.Ka pasur forca bjellogardiste te cilet i ka carmatosur pa hyre ne Shqiperi.Armet e tyre Mosin te arsenalit te Izhevskut jane shitur ne Finlande.

Prape gabim zotrruli,me 7 prill u shkrep pushka nga ushtarake shqiptare si Topalli,Kupi,Ulqinaku por kamunistet e tu priten te sulmohej Bashkimi Sovjetik te shpallnin luften okupatorit deri atehere dridhnin cigare.Tashi me thuaj ti kush ishte me patriot.
Per Shen Naumin ik dhe lexo Mehdi Frasherin dhe e ke te shpjeguar mjaft mire.
Reaksion?ju e keni mbeshtjell byrekun me fletet e veprave te Enferrit o vlla se ska mundesi akoma te merreni me reaksion e te vdisni per filmat tip Operacion Zjarri.
Se kupton ca shkaterrimi i ka bere Shqiperise sundimi i murtajes se kuqel.

Pyetja eshte shqip, djalosh. Jo ne lunatisht.

Cfare Po Beni Ju "geget". Koha e tashme. Me e tashme se kaq, nuk behet. Historickat qe meson diversioni dhe reaksioni antishqiptar, i kemi degjuar e sterdegjuar. Nuk ka per t'u zhbere historia e nje kombi vetem se ne nje moment gjate egzistences se tij del nje brez krejtesisht debil dhe antikombetar. Mbas 50 (bie fjala) vjetesh, per brezin tuaj nuk do mesohet asgje tjeter pervec faktit qe do hyje ne histori si nje brez antishqiptar, zeri me i forte i interesave serbe ne Shqiperi... ze qe u mbyt vete me peshtymen e tij.

Ti kujton se nga kendveshtrimi im kombi eshte i ndare ne gege dhe toske? Ja vesh kot!

Kombi eshte i ndare ne shqiptare dhe shqiptare debile... geget dhe tosket nuk jane ndarje. Prandaj ta kam vene ne thonjeza emrin gege aty siper.

Ne asnje menyre nuk mohoet kontributi i shqiptareve, te gjithe shqiptareve, ngado pacin qene ata... Prandaj ne histori nuk thuhet "Hasan Prishtina - ai gegu" apo "Migjen gegu" apo "Abdyl tosku" apo "Ismail tosku"... e poashtu edhe per tradhetaret e kombit... "Ahmet gegu", "Abaz gegu", "Esad gegu", "Mehdi tosku" etj.

Ne 7 prill, eshte me deklarate te vete Leka Zogut, qe nuk eshte shkrehur asnje arme nga forcat shteterore... madje pushkeve iu hoq gjilpera qe te beheshin te paperdorshme... me "justifikimin" qe ne jemi popull shume i vogel per te gezuar luksin e humbjes te nje jete te vetme. Ato qe thua ti, nuk kane lidhje fare me ate qe thashe une. Por ju nuk dini as historine te thene nga vete heronjte tuaj...

Shqiperia ne L2B e mbyti vete reaksionin e brendshem. Te gjitha forcat bashkepunetore te armikut u asgjesuan nga vete shqiptaret... ballistet, legalistet, kombi katalik, etj. E megjithate, perseri Shqiperia nuk u pranua kurre si pjese e bllokut fitues ne Konferencen e Paqes ne Paris. - Kjo fale nderhyrjes gjithnje e me brutale te angloamerikaneve. Shqiperia ne KPP as nuk lejohej te hynte, madje, Shqiperise i eshte kerkuar demshperblim nga Italia!!! Shqiperia konsiderohej me kembengulje rrugacerore nga angloamerikanet si vend bashkepunetor i nazizmit, pikerisht fale heronjve te tu qe permend ti - Mehdi Frasherit, psh, ose Abaz Kupit. 

Shqiperia eshte pranuar ne OKB ne 1954 me sponsorizim jugosllav dhe nje beteje diplomatike te panderprere te polakeve, ruseve, e ca te tjere nga blloku i lindjes. Keto jane fakte historike, sic eshte fakt historik qendrimi rrugaceror i angloamerikaneve, qendrim krejtesisht antishqiptar qe kerkonte vorioepirin per Greqine... (vendi ku u strehua mbreti juaj) Nuk pranohej ne OKB pikerisht per shkak se kishin egzistuar heronjte e tu me bemat e tyre. Nje njolle sterre e zeze ne biografine e nje shteti... te cilen e shfarosem vete e pa ndihmen e askujt. 

E ti me thua shtet i pavarur... mah! Shtet i pavarur ndare midis Jugosllavise dhe Greqise...

Te keshilloj te mos e kthesh ne personale here tjeter... qe te mos i jepet gojes verr-verr kot, se ti thua nje fjale, une nxjerr nje tjeter, dhe behet lemshi kot; duke patur boll shance te flasim si njerez. Zihemi per te kaluaren, po leri personalet te lutem.

Jam 100% geg, 100% tosk. Jam geg nga ata me te cilet krenohet gjithe Shqiperia dhe jam edhe tosk nga ata qe i kane dhene lavdi kombit. Kujdes me ato "travel documents"... digje po te duash dyshekun per nje plesht, po mos i ver flaken fashatit.

po kush e ka mohu gegnishten dhe kush e ka ndalu me ligj gegnishten te flitet ne tokat ku flitej shqip? Ti po ja fut kot prej emocioneve te keqia qe ke ne veten tende  vetem e vetem se standartaja eshte arrit ne kohen e enverit,

por ska lidhje enveri me gjuhen standarte sepse standartja eshte nje pune e madhe disa vjecare e eksperteve nga te gjitha anet e shqiperise veri jug, bile kane qene ekspert edhe nga vende te tjera si italia greqia, kosova, mali i zi,etj je ne terezi ti ?  gegnishtja eshte fol dhe po flitet per shtat pal qefe, per bukuri eshte fol dhe ndigju  pas asnje problem, , por ju, kam parasysh ca tipa ngatresare militant njerez te keqinj qe, cdo fenmen, cdo gje, nuk e shikoni me syrin e arsyes, llogjikes,  por me syrin e bythes.

cdo gje e lidhni me enverin.. harroje enverin mer burr, dhe thirri arsyes, ju doni me rrezu nje godine nje pune me sakrifica qe kane arritur te tjeret, vetem e vetem sepse eshte ndertuar ne kohen e enverit !! Jo more zoteri nuk eshte ashtu, nuk mund te hedhesh posht ti kaq kollaj nje godine te tille zhvillimi, e kam fjalen per gjuhen e njesuar standartin ! 

 

Ilir flm per komentin.

Kongresi i 72 ka pase pjesemarrje te gjere por organizimi nuk mund te mohohet qe ka pasur tendence te imponohej dialekti toske.Me fal po kush mund te ishte ai gjuhetar gege qe do kundershtonte standartin e Kostallarit?Bahri Beci apo Tomorr Osmani?apo nga trojet ne Jugosllavi qe vetem prisnin krahehapur dhe shihnin pozitivisht per qellime mbijetese cdo lloj vendimi qe do merrej.

Duken vogelsira por fakti qe dialekti gege u menjanua sot ben qe Gjergj Fishta te mos kete ate lexueshmeri qe meriton,Martin Camaj po ashtu,Koliqi po ashtu,poetet e medhenj te Kosoves si Azem Shkreli e Podrimja po ashtu.

Ti me thua me lart per punen shkencore qe solli shqipen e sotme standarte.Me fal pse asnjehere deri me sot nuk u mor mundimi te korrigjohej qofte dhe per faktin se gjuha eshte e gjalle e ndryshon vazhdimisht,leksiku pasurohet?
Nuk eshte se po merrem une qe nuk jam i asaj fushes me kete gje por llogjika te con te keto konkluzione.

Sa per Enferrin po e mbyll ketu se ka aq shume per te shkruar sa kam frike ti shkruaj te gjitha se mos i zmadhohet shume melcia ndonjerit ketu vetem apo ne cift.

Nuk solla shkrime gazetash te njeanshme. Solla reagimet gjuhetaresh te njohur dhe, po te klikosh tek lidhja, gjen edhe deklaraten per shtyp te Akademise.

S'besoj se ka njeri me dy pare mend dhe nje fije sensibilitet qe te jete i kenaqur me menyren sesi shkojne punet ne Shqiperi. Punet kane arritur deri aty sa tani s'jane te kenaqur as ata qe ne nje menyre o ne nje tjeter e provokuan ate situate.

Per ate punen e homoseksualeve s'di c'te te them se s'me duket te kem qene ndonje partizane kaq e zjarrte. Por edhe sikur, per turp s'e kam.

Ti ske faj. Puna është (ashta) se cfaredo te sjellesh ti jane ca tipa qe inferioriteti dhe paaftesia per ti bere fjalite me me shume se 3 fjale i ben qe te mos kuptojne dot asgje. Mos e vrit mendjen.

Ramoja ka te drejte me punen e standartit qe bazat e tij jane marre nga Ortografia e gjuhes shqipe 1967. Per kuriozitet pashe pjesen per zanoren ne fjale dhe nuk kishte shume ndryshime thelbesore nga cfare kemi sot. Tek kjo faqja mund te lexosh me shume.

Nqse ti mendon se seriozisht i rruhet ketu njeriu se si jane punet e drejtshkrimit dhe se si duhet te funksionoje vertet mbarazi ai (drejtshkrimi), do te sugjeroja ta rimendoje edhe nje here stancen! Ky eshte kurthi ku bien shume ketu: i marrin seriozisht keto provokimet cheap, edhe u japin pergjigje te miremenduara e te shkoqitura mire... eshte si me i fol tanksit qe po te shtyp mbi pasojat e peshes se madhe meqe shtypja eshte baraz peshe pjestim siperfaqe. Shume trishte kjo, mos-sinqeriteti i "polemikes" dhe partishmeria qe s'na u nda kurre.

S'te bohet as per muhabet asgjo tjeter...

Dite te mire.

ti me ngjan si personazhi kryesor i thenies "fshati digjet, kurva krihet". cka te behet, sipas teje? t'i ndalohet e drejta e fjales secilit qe nuk te pelqen ty? le te rrahen mendimet. te mira, te keqija, dashamirese, dashakeqija, le te flase jugori veriori shpellari maloku labi rusi serbi greku e dreqi e i biri... cka ndodhë? asgje nuk ndodhë. do t'a shohë secili mjerimin e budallallekut te vet ne mesin e mendimeve te ndritura. ja, kjo ndodhë.

tekefundit, kush je ti te na tregosh blogun e ate cka e kush te shkruaje?

ose, thene me drejte: kush m*tin je ti?

mbaje gojen o cherr...mbaro gjimnazin njehere para se te flasesh me -ti- me te rriturit.

aha, u deshka edhe gjimnazi qe te fitosh statusin kurve blogu!?

thanks noshkaido

po qe te marresh pjese ne muhabet inteligjent..dhe universiteti s'del, po s'ka gje, mbaro gjimnazin njehere

cfare do ndodhe?

ja ta them une; do ndodhe kjo qe vijon:

le te rrahen

cka ndodhë?

smiley  (shume nazike kjo ë-ja, pranej, s'ke faj ti mer daje)

ja, kjo ndodhë.

ate mutin me yll pastaj, po ta lej ty, tastjeres tate, shijes tate, se s'kom fare interes per ate materie...

t'majt e jotja, lal!

 

Ne vend qe te shtohen lulet, jane shtuar gomeret, ne rastin konkret krricat. smiley Prandaj dhe ndonjehere pa naivitet e marr mundimin te pergjigjem. Kur ju jep ndonje fakt aty ketu, sikur largohen edhe te lejne rehat me lexu noi gjo per qejf. 

he se ben nje leter te hapur Ismaili (Kadareja) fet e fet, u lutet qe te tregohen ca me te gjere per hir te interesave te mBedhaja fare te leshojne udhe, edhe rregullohet kjo pune.

Shume simetrik shpagimi: Kostallarit te Enverit (sic!) i kundervihet Topalli Saliut. 

PS: Kavir, komenti yt u reflektua.E kisha plotesisht te qarte dallimin ndermjet nje Konference gjithperfshirese dhe nje Komisioni guerrilas. E bukra eshte se ne konferencen qe u mblodh vitin e kaluar (edhe pse jo gjithpershirese) u tha se vetem do shoshiten problemet e drejtshkrimit por s'do kete vendimmarrje.Nje Komisioni/njesie operative  ju delegua e drejta per te mirembajtur dhe meremetuar gjuhen.Ja dhe meremtimi pare u kry.e me kaqurela eshte deshmori pare i njesitit guerril.

Gallatë po bën ti? Kostallari i Enverit mund të ketë bërë gabime plot, po ai shoku Kongres i ka rrënjët në Prishtinë, jo në Tiranë. Dhe ai shoku Kongres mblodhi ca burra, mbase ia futën kot, po ama ishin nga të gjitha anët. Mali i Zi, Kosovë, Maqedoni, Itali. Nuk u bë si mbledhje e celulës para atentatit. Standarti duhet të ndryshojë por jo me atentate ku lihen pusulla misterioze: Njsiti guerril i Akademis s'Shkecave!

 

Dmth do te gdhihemi nje dite reaksionare? Po mire o, kishte ardhur koha.

Jo jo, nuk mendoj se keto ndryshime do te kalojne. Do t'i frynin teper shume ndasive krahinore, dhe per me teper PD-ja do te humbte krejt voten toske. Ndoshta eshte Edvin K. Rama qe i fryn ketij zjarri.

S'eshte fjale per te gdhire, si ka marre gjumi akoma, jane bere lugeter reaksionare... Peshku po e po.

Këshill nuk ka një platformë pune të qartë e të miratuar dhe flet me tone të ashpra për një përçarje gjuhësore që po ndodh në këtë rast, pikërisht në vitin e 100-vjetorit të Pavarësisë dhe të 40-vjetorit të Kongresit të Drejtshkrimit.

Po kur flasin pastaj  per bashkim troje te shqiptareve dhe per flamur?!!! 

Era e Budallikut te veshur me pushtet: Nje minister kerkon te thirret Kongresi i Drejtshkrimit?! Kryeministrit i vendosen ne tryeze bocete monumentesh dhe ai Zgjedh fituesin. Kolec Topalli qeka bo gjuhetari N 1 ne Shqipni. Perdite vriten njerez per kanun, por Kanuni nuk ka faj. Poete e artiste eunuke qe luajne demokraturce, diten bejne politiken e PD, e naten shkruajne endrra per lirine. Edhe ky budalliku i fundit do miratohet. U vendos: Tosq nuk ka me. As zjarr. 

Politika percarse kombetare  si koncept ka ardh qe prej viti 1997 kur veriu u armatos nga mercenar ne fshatra e qytete te veriut  me 5.000  lek dita, kunder jugut komunist, duke shkuar ne Vlore!  Tani ata jane ne kohen e lulezimit! 

kerkojne koken e janullatosit.

c'do beni? do ta dorezoni, apo do hani bar e nuk e dorezoni?

Nuk e dorezojme dot. Eshte monument kulture. Mbrohet nga Berisha.

dorezojeni per inat te berishes, pra mo, as usuall.

Mire, mire, do e mendojme.

Ah moj  AV ! E paska pas te madh durimin ky kombi  yne.Me tere keto lloj neperkash dhe duron akoma !

Postimi me "smart ass", postimi i tropizmes. Dhe vertet, ç'ne majtistet (e komunistet bashke) kaq konservatore ? Une e di qe kane thjesht nje pikesynim larg ne horizont, dhe pastaj nga e reja ne te rene. Idrizi duhet ta mbaje mend nje plenum mbi "te rene qe lind germadhash", me siguri qe duhet ta kete bere konspekt ne fletore 16-lekeshe. Habitem si nuk na flet per keto gjera, qofte dhe nga syri i historianit (gjyshit) per ne me te rinjte qe i perbuzem te mirat e Partise.

Une e dija se jane te djathtet konservatore : atdheu, familja, toka, prona, puna. Ndersa majtistet i dija : perparimi, risia, kozmopolitizmi, internacionalja, ateizmi. C'ne ky nderrim portash ? Perse ua late te djathteve flamurin e "ndryshimit" ose revolucionit ?

Dua te di nje gje, qofte dhe tropizma si me "smart" qe eshte ketu : kur ka nxjerre krye ky ideali i legalitetit tek e majta shqiptare ? Ka ndonje studim historik, ndonje intuite, hamendje ?

Hu , mirë që bije mbi Kulac , po vish BREKË se nuk është më ajo Kohë smiley Vuri mendt prof Qoses dhe aq të mjafton . Ose futja një andej nga kopçshtie e fusha t[blerta me Topallin , Marmallatsit e Burulovskin,  me dhe pa Kanue dhe je më rrjegull . Mos u merr me keto Punë Konservatorësh e Perparimtarësh , Majtistë e Djathistë , jo per gje po Je HU nga keto pune ! Dhe të kam thënë mos e bën si LOPA   mbush ( aq sa e mbush me qumesht ) dhe në funt i jep shqelmin Vedrës .Do ketë dhe prurje të tjera ku te shfaqesh e të shquhesh .Sic ke then më sipër kjo punë është punë 200 vjecaresh dhe unë uroj te japësh nga një mendim te vyer në cdo 50 vjet smiley zyshi yt , rekomandon te lexosh cfare shkruan me siper , her pas here !

Per sqarim tat , Majtistt jane Konservatorë ne Ruajtjen e TRADITAVE më të mira te POPULLIT te tyre si Lufta kundër Kanuneve , Emancipimin jo emanciÇpimin e grave motrave dhe nënave tona , Mosvjedhjen dhe Varjen e Pushtetarëve ne rang Qeverie qe vjedhin ....gjithashtu   çuarjen  Dijes - Dritës dhe leximit edhe në vatrat më të Humbura të Vendit të tyre . Pa fol për shëndetësinë , ushqimin dhe të tjera .E teprojnë pak me te VRARË si "bythat e zgjuara" ( kishte shumë forma më të Larmishme ) dhe  them se nuk u falet ky Idealizëm Ekstrem . Për Rrangje ministrash që abuzojnë me Pushtetin them se kanë VRARË e Burgosur  shumë pak ! Ndërsa për këta"bythët e zgjuara"  që shpallen sot Pishtarë , them se më e mira ishte ti dergonin në vende ku hapej TUNEL si i Krrabës sot ose Rrugën e Kombit .Kështu do i kishim falas ca punë Hajdutesh te Qeverise së K/hajdutëve edhe ne Moral SOT që Ullerin e ngazellehet" se e djathta zotrie "

Prof Lafe ka te drejte ne ate qe thote. Mbetet profesor i nderuar. Po sme pelqen qe nuk rri aty balle per balle me keta ludite gjuhesore.

Ceshtja eshte me e thelle. Eshte ekuacioni jozefine-kolec topall-minister arsimi eunuk-njesit gueril gjuhesor kosovar qe ngazellehet nga ky fat qe po ju vjen ne derë (der).

Nuk e besoj qe keto propozime nansore e babsore kalojne. Standarti ka funksionuar shume mire tere keto vite, breza te tere jane mekuar me te. Ti biesh me kembe eshte tregues i nje vendi te mbrapshte.

hongshit kokat tuja,gegu ene tosku.ju raft damllaja. ca geg t'trash plenaxhi dun ndryshim te standartit.ca tosk t'trash,plenaxhi illoj,dun mos me i leviz asi presje. un qe jom n'mes as qe pytem fare.megjithate po i them ene un dy llafe o katunar me mentalitet pushtusi te cilitdo krah qofshi,gegu apo tosku.po kush ju merte vesh juve po mos t'ishte standartja?lene mo t'merreshit vesh me njoni tjetrin.nuk e di pse po ju katunaret geg jeni gjo e trash fare.ndryshim i standartes thoni.po tju jap nje tjeter kendveshtrim o copa mishi me dy sy??

Pasurim i gjuhes se njehsuar.

gjuha eshte e gjalle ooooo rob koti. zhvillohet, ndryshon si cdo gjo ne kete bote.mund te thush qe standartja e gjuhes shqipe eshte si nje femije qe eshte rritur dhe ka maru filloren ene duhet ta cojm ne tetvjecare,por jo ta vrasesh ate femije se do pjellesh nje tjeter.ketu qendron idiotlliku dhe mallkimi. jeni ene nacjonalist te mdhej pale.ju keni mentalitetin e pushtuesit.pranej skeni me bo hajer asiher.taksirati i shqipnis t'mesme qe ju ka n'kurriz qysh kur halja Zog hyni n'tiron me bjellorust nga mrapa.

Shyqyr qe ne skraparllinjt` jemi nga Shqiperia e Mesme.

Po, po, ju jeni qingji i urte smiley

Morpo une pres koken nese ky Espion nuk eshte hurbineku, se keta te çmendurit keshtu e kane, por pse i lejojne gjera te tilla nuk e kuptoj.

Sa per keto qe po ndodhin, tashme e ka marre ferra uraten. Te çmendurit deshet e te çmendurit keni. Do i bejne te gjitha, do djegin e do presin e do vrasin ke te duan e si te duan. Bomben do u vene gjykatesve ne mes te dites e do i lene te vdesin aty ne mes te sheshit duke penguar madje edhe ambulancat qe te vine e ti marrin.

Kur te shpetojme nga keta si ne 97' do mblidhemi e do shohim se ç'kane lene pa shkretuar e se çfare mund te ndreqet apo se çfare duhet bere nga e para, dhe keshtu e ka kjo pune. ç'te bejme tashti, do zoti veme mend per here tjeter dhe te mos perseriten me keto çmendurira. qe me ne fund te arrijme t'i themi te çmendurit i çmendur pa ia zgjatur shume e pa i bere shoqeri e muhabet siç ia zgjasni ju ketij hurit.

Do zoti shpetojme gjalle edhe kesaj here se pastaj krahet ne vend i kemi dhe gjithçka rregullohet, vetem pune do. Po te shpetojme njehere pastaj te tjerat.

Ajo bicikleta ne fillim te shkalleve eshte per dekor?

Thuhet se kane lindur problemet e para ne KGJE, Komisionin Gjuhesor te Eleminimit te 'ë's ë me kete te fundit. Pershembull gjate zgjedhimit te foljes 'bëj' Unë bëj ne Un bj (BJ) ka pasur keqkuptime me anglishtfolesit e uruar.

Edhe Idrizin e kam shok. Vertet. Eshte i vetmi me te cilin ia lejoj vetes nje shaka. Psh, po te kisha qene ne Amerike, e sigurte se gjithe diten xurxull do kishim ndenjur. Nga nje kompjuter perpara, pi raki e qofte, e futja nga nje postim. Keshtu do te benim sikur grindemi, por aty hajde gezuar Idriz ! ja te paça Hu ! Ja keshtu pra, opozitare por vellezer.

Tani, si dikush qe kjo puna e drejtshkrimit me hyn goxha ne pune, per te mos e lene per ate dynja, jam vertet per mosprekjen e tij. Le te behemi realiste, le t'i leme idealizmat pak. Te veprojme si angleze, "money, money".

Eshte teper e veshtire te shperngulesh nje zakon, nje huq. Duhet nje psikanalize e gjate, 10-12 vjeçare qe ne te heqim dore nga rëra dhe ta shkruajme rânë. Pasojat do te jene me te medha nga ç'duam ta besojme. Kostoja materiale do te jete vertet gjigande. Do te na duhet te therrasim ne seminare me mijera e mijera mesues e pedagoge. Do te na duhet te ndryshojme me qindra mijera tekste mesimore.

Sot per sot, ne nuk i kemi keto mundesi. As per te prekur qofte dhe nje germe te vetme. Do te vije nje dite, nipat tane do te kene me shume mend, e me shume leke, dhe do te bejne diçka qe do t'ju shkoje atyre pershtat. Komunistet e kulluar do te kene vdekur deri atehere. Hysniu iku, psh. Ramizi gjithashtu. Kujtimi i tyre do te zbehet, do te harrohen. Ja psh, kush e mban mend Simon Stefanin ? Cfare fjale te tij mbani mend ? Asgje. Plehra te tilla i fshin harresa e koheve, i hedh ne kosh te mbeturinave. Do te mbahet mend nje Enver Hoxhe, per kriminel dhe diktator. Por nipat tane do ta kujtojne si gjermanet e sotem Hitlerin, pa kurrfare ndikimi. Atehere do te kete mundesi per rishikime. Nderkohe nipat tane do te kene deri dhe katragjyshet me shkolle te larte. Jo si sot, ja psh, im ate lopçar, i ati i Idrizit murator, e i ndonje tjetri kepucar. Nga te na kene hyre mendte ne te shkreteve ? Nga qielli ? Pra nipat dhe mbesat tona do te jene te shkolluar, me te mençur se ne, etj etj.

Tani, le ta kapim problemin nga koha e shkuar. Gjuha shqipe shkruhet me germa latine, te pakten me abetare, qe nja 130 vjet, jo me shume. Kane qene prifterinjte e Shkodres e Mirdites e Hasit e Prizrenit qe kane hedhur themelet, por masivisht, gjuha jone eshte e re. Standarti eshte femije fare. Gjuha frenge ka pesuar nder shekuj mjaft ndryshime : ne fonetike, ne drejtshkrim, ne sintakse, etj. Te lexoni rabelais, gargantua dhe pantagruel, s'merrni vesh asgje. Jane perkthyer ne frengjishte moderne. Po kjo modernja, nga zbriti, nga qielli ? Jo, eshte bere permes ndryshimesh. Dhe ende ndryshon.

Ju nuk e dini mbase por jo me larg se nje muaj a dy muaj me pare, eshte vendosur qe te hiqet nga letrat zyrtare fjala "zonjushe" (mademoiselle). Do te kete vetem zonje, zoteri. C'ti besh ! Do plotesoje vogelushja e vogel 7 vjeçe nje formular, dhe do vendose : zonja Dupuis. Absurde, per mua. Por ja qe bota rrotullohet. Nuk do vdese kush nga mungesa e zonjushes. Edhe po vdiq ndonjeri, pas 10 vjetesh do e rivendosin. Njerezit jane me te fuqishem se gjerat e vdekura. E bejne, e zhbejne.

Shkurt, jane disa ketu qe bejne si ajo profesorja e universitetit qe gerthiste e çirrte faqet me ulerima. Ose ajo shoqja tjeter qe edhe pa buke rri, vetem shoku fatos te mos grindet me shokun edi. Qetesohuni. Parashikimi im, si i disa te tjereve qe folen ketu, eshte se s'do behet asgje. Fitimi do te jete thjesht qe u fol, qe njerezit menduan per diçka, qe lindi dyshimi per nje gje, etj.

Ah po ! dhe badigardet duhet te largohen tani, pakoja arriti shendosh e mire, nuk pati sulme. 

O Hurbo, nuk besoj se shqipja eshte shkrujt para 130 vjetesh.....dhe qe tu mbyllim gojen jo vetem ekstremisteve, por edhe ekstremisteve tane te brendshem wahabista, te cilet pretendojne qe ne nuk kishim as shkrim e kendim ne kohen e bizantit, nuk eshte i ketij mendimit Brokardi (Guillaume Adam) , i cili ne vitin 1332 shkruan qarte:

"Shqiptarët me të vërtetë kanë një gjuhë krejt të ndryshme nga latinishtja. Megjithatë ata përdorin shkronja latine në të gjitha librat e tyre"

---

Librat e tyre? A e dini çka do te thote nje gje e tille ne shek. 13-14 ? Qe nje popull te kish libra te tij dhe mbi te gjitha ne gjuhen e tij! Do te thote qe te kish jo vetem libra te shenjte ne gjuhen e vet, por edhe libra te natyrave te ndryshme, pra Bibloteka te mirefillta!

Une besoj se shqipja (gegnishtja) ashte shkru qe 2600vjet ma pare. 

ti besoke shumesmiley

A ke nevoje me te postu prap ato llafet rreth gjuhes se shkruar etruske? 

pffffffff ,c'i duasmiley

“Unte’ paghesont premenit Atit et birit et spertit senit” kjo eshte formula e pagezimit e shkruar nga peshkopi i Durresit ,Pal Engjelli ,me 1462 ,e cila perben aktin e pare te dokumentimit te shkruar te gjuhes shqipe

i lejme patetizmat!hoppa you seem smarter than thatsmiley

ne qofte se shqiptaret do te jene aq te mbaruar sa qe grupi katolik(se identitet kombetar nuk kane) k.topalli e p. shllaku  me gjithe ata prifterinjte qe i ''ushqejne'' ne hije ,hallall e pacin shkaterrimin e kombit shqiptar.  me kete ''metode'' gjuhesore zgjidhet perfundimisht edhe ceshtja shqiptare sepse nuk do te kete me shqiptare.po nuk pati nje levizje te forte nacionaliste ,kthehemi te bismarku

Shkoni bani shurren!

do ta bejme ,po ne koke te serbeve

Epo ashtu duhet, sidomos mbasi na shiti enveri tek serbet e titos se stalinit. Na e kane per borxh nje te pshurrme siper kufomave. smiley

Hiqe more at kamunisten? Shkoni bani shurrn - duhet.

Nuk asht Ë, por É. smiley

Un p'r t'mir'n t'nde Ismail Bej. 

Se ajo "shurrÉn" tingllon pak si frroço. (no ofens as p'r ty as p'r komunitetin jo-ortodoks-seksual, po q' t'mos t'ju shk'mbejm me njani-tjetrit). 

sidomos ca serbeve katolike

Serbet jane ortodoks. Serb katolik nuk ka, ashtu sikurse nuk ka serb musliman. E mban mend ç'u be ne kroaci (popullsi katolike) nga serbet (ortodoks)? Memorje-shkurter i pa-ditur! smiley

E di ti qe ne shkjoder ka nje (disa) agjensi qe martojne vajta shqiptare me pleq serbe? E di sa cuca shkodrane jane martuar fshatrave te humbur serbe me cetnike pleq serbe? Dhe qe nuk u mesojne femijeve te tyre asnje fjale shqip? Kete luks ta ofron memorja? Ka patur disa kronika neper tv shqiptare me keto gjera.

duhet rregulluar polika me aleatin e ardhshem.armiku i armikut,miku im

Gjithkush ka fatin e vet/saj! Ti po gjykon gabim tashi. Ato jane femra shqiptare qe kane arritur nje moshe te caktuar pa gjetur fatin e tyre, dhe eshte gjynah qe te merren neper goje ne kete menyre. Ne rrugicen ku jam lind e rritur kam pase nje vajze qe eshte martuar ne maqedoni, kane femije dhe vijne ne shkoder çdo dy muaj e rrine nga nje jave. Ajo tashi eshte 36-7 dhe ai mbase 48-50, qe te gjithe rrugica kane respekt per te dhe sa here vijne mblidhen e bejne muhabet ne ndonje oborr. Heren e fundit kishte mesuar dhe pak shqip, e mbi te gjitha kane 6-7vjet martese dhe duken teper te lumtur, aq te lumtur saqe intrigat e shqiptareve (femra) qe jane martuar me ndonje si puna jote dhe me pas jane ndare, kane filluar te punojne per mos ti pare te lumtur. 

Po ti po me gjykon mua; pa me njohur hic, pa ja patur idene se kush jam e ne cfare situate. Qysh qenka kjo e drejte?

Une nuk po gjykoj burrat e tyre, nuk po gjykoj zgjedhjet e gocave apo familjeve...

Une ama... gjykoj faktin qe ato nuk u flasin shqip femijeve, dhe e gjykoj drejt, me ftohtesi, me tolerance. Pershtiresi te tilla, plehra te tilla, eshte shume mire qe i ikin asaj toke. Dhe kete e them me tolerance e qetesi te madhe. Jane felliqesira, qe nuk eshte se thjesht po harrojne gjuhen... ato nuk kane asnje gje per te kujtuar nga ai vend. Funderrina pra. E ketu pastaj futen familjet e tyre, e me gjere shoqeria, mentaliteti i shoqerise nga kane dale, etj etj etj... qe te jemi te ndershem, nuk eshte shoqeri shqiptare. smiley

Para 1 jave pashe nje emision te tille tek bbc world. e pa besueshme.

Cfare jane Goralinjte ose Goranet?

As qe ja kam idene moj Dora. Perdore ne nje fjali ate fjalen, mbase ateher do behet me e kjarte. smiley

Fjalia: Msusja fshin drrasen?

Pyetje: Gjeni cfare etnie dhe feje i perkasine komuniteti i Goraneve ose ndryshe thene, Goralinjte?

p.s. kur te mbarosh kete deshiroj te them, qe te braktisesh tezat e prejardhjes se shqipes nga etruskishtja dhe te gegnishtes si balli i kazanitsmiley

Nuk e di. Ç'jane Goranet? Kane lidhje me shkodren apo veriun? 

Edhe nuk jane tezat e mija por te atyre qe merren me keto pune, nuk jam as historian e as ekspert gjuhesh te vdekura. Thjesht, provat e argumentat e ketyre studiuesve/kerkuesve jane teper te forta per tu anashkaluar apo injoruar.

Pikerisht se s'je ekspert s'je ne gjendje te dallosh se sa te verteta apo te sajuara jane keto teza. Apo sic thua ti "teper te forta"smiley

Mire po ma nxorre me kete pllaken do mendoj qe do te ma vesh tek koka e krevatit kur te le shendenesmiley Mire hoppa, cfare kuptove ti nga ky teksti?

 

Lato A:Teurat tan-na larezu-l am-e vaχr.Lautn Velθina-š, ešt-la Afuna-s, spel eθ car-u tezan,fušler-i tesn-š tei-š Rašne-š ipa am-a hen.Naper χi-i Velthinaθur-aš ar-aš,perašcem-ul mlesc-ul, zuci enesc-i ep-l, tular-u.Aule-ši, Velθina-š Arnza-l, clen-ši,θi-i θi-l šcuna cen-u, epl=c feli=c Larθal-š Afuni-š,clan, θunχul θe fala-š.Χi=em fušl-e, Velθina hinθa cap-e, muni=cle-t, mas-u,naper šran=c zl, θi-i falš-ti.Veltina hut naper penez-š mas-u.Acnina cl-el Afuna, Velθina mler zin-ia.In temam-er cn-l Velθina zi-a šaten-e tesn-e,Eca Velθinaθur-aš tHaura hel-u tesn-e Rašn-e ce-i.Tesn-š tei-š Rašne-š χimθ, špel θuta šcu-na, Afuna men-a hen.Naper ci cn-l har-e ut-uš-e.Lato B:Velθina šatena zuci enesc-i ipa spelane-θi fulum-χva.spel-θi, rene-θi.Esta=c Velθina, acil-un-e, tur-un-e, šcu-n-e.Ze-a zuci enesc-i aθumi=cš.Afuna-š penθ-na am-a.Velθina, Afun[a]θur, un-i ei-n zeri, una cla θi-l θunχulθ-l.Iχ ca ceχa ziχ-uχ-e.

Verything! Ça shkrimi t'bukur paska pase dreqi!!! smiley

E mire mire. Shkrimi shume i bukur. Dallohet ndjenja ne syte e autoritsmiley

Tezat e Nerminit s'kishin ku te mbanin, pasi ajo shpesh ngaterronte huazimet e vona nga turqishtja , me fjale shqipe. Po s'ka gje une s'po prish enderren, thjeshte po mendoj qe eshte e kot qe merresh me gjera te tillasmiley

Ndiqet e njejta rruge kerkimore qe eshte ndjekur per te percaktuar se kush ishin iliret apo romaket dhe nese kishin egzistuar ndonjehere apo jo. Nqs ti ve ne dyshim kete, atehere mundesh fare mire te vesh ne dyshim te gjitha ato qe ke mesuar per historine perpara 1600es. Lol

Serbe myslimane ka, quhen Boshnjake smiley

Boshnjaket nuk jane serb. Ne fakt boshnjaket e urrejne serbine.

 

Emil Lafe: Fjalët “kontrabandë” në gjuhën shqipe, si zhvillimi i Tiranës pa planin urbanistik.

.

-Sot në gjuhën shqipe po vërshojnë dhe shumë fjalë të huaja, ju si gjuhëtar si e shikoni këtë fenomen. Sipas jush çfarë duhet bërë që ne të kemi një gjuhë të pastër?

Gjuha është shenja e identitetit tonë kombëtar dhe të gjithë ata që e kanë marrë penën, që në lashtësi për të shkruar gjuhën shqipe, këtë e kanë bërë nga dashuria e madhe, për kombin shqiptar, për vetë gjuhën shqipe, për kulturën kombëtare dhe kjo është bërë që nga Gjon Buzuku e deri në ditët tona.

Sot vihet re një shkujdesje e shumë përdoruesve të gjuhës shqipe dhe kjo vihet re kryesisht në përdorimin e panevojshëm të mjaft fjalëve të huaja, të cilat gjuha shqipe nuk i ka të nevojshme. Ne kemi fjalët tona, që mund ti përdorim në vend të tyre.

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, që nga viti 1998 ka botuar një fjalor që përmban rreth 1600 fjalë të këtilla dhe me propozime që këto fjalë mund të zëvendësohen në gjuhën shqipe. Natyrisht që ky është një fjalor rekomandues, që çdo lexues mund ta interpretojë atë sipas shijes së tij gjuhësore.

Ky është një libër që është mirë ta ketë mbi tryezë çdo njeri që shkruan, për të parë propozimet që kanë bërë gjuhëtarët se si mund të zëvendësohen fjalët e huaja dhe për të shfaqur ai mendimet e tij, pra është një thirrje për diskutim për këtë çështje.

Ky është problemi i parë mendoj unë, që ne duhet ti bëjmë ballë trysnisë të fjalëve të huaja dhe të panevojshme, që na vijnë nga gjuhë të tjera dhe nuk janë të nevojshme për gjuhën tonë. Problemi i dytë ka të bëjë me maninë që kanë shqiptarët kot së koti që lidhet me atë të parin, ku të gjitha dyqanet apo lokalet të jenë me emra të huaj.

Kemi sot emra Las Vegas, Los Anxhelos etj, kur fare mirë mund të vihen emra shqiptarë. Natyrisht që është e drejta e secilit për të vënë emrin që dëshiron, por ajo tregon dhe deri diku edhe shkallën e kulturës të një njeriu. Një kolegu im gjerman, më ka thënë se në Gjermani të gjithë fëmijët që kanë emrin Kevin janë problemorë në shkollë, sepse këtë emër në Gjermani e vënë ato familje me një nivel kulturor nën mesataren, që janë qytetarë me të ardhura të pakta dhe ndikohen nga filmat. Pra ndonjëherë emri bëhet shenjë, që ai prind që ka vënë këtë emër nuk ka një nivel kulturor të mjaftueshëm. Gjuha shqipe, ashtu si gjithë shoqëria shqiptare, është një gjuhë dinamike, që pasurohet dhe zhvillohet.

-Çfarë ndodh në këtë pasurim dhe zhvillim të saj?

Problemi është që gjuha shqipe të mos zhvillohet pa plan, ashtu si po zhvillohet qyteti i Tiranës, që thonë urbanistët ky qytet është zhvilluar pa plan, dhe  ndërtimet që bëhen pa plan, vjen një ditë që nuk ke se çfarë ti bësh, por duhet ti pranosh.

Po marr një shembull, fjala siguracion që ne e përdorim kaq shumë është, është një shtrembërim i fjalës në italisht siguracione, dhe kjo është gabim, pasi në gjuhën shqipe ne kemi fjalën sigurim. Kështu që fjala siguracion që shkruhet dhe në tabela, është një fjalë kontrabandë, e shëmtuar, e shtrembër që duhet mënjanuar.

Më vjen shumë keq që kanë hyrë shumë fjalë “kontrabandë” në gjuhën shqipe. Më vjen keq kur vijnë dhe më kërkojnë karikuesin e celularit? I them pse e thoni këtë fjalë, kur ajo është ngarkues. Bateria e celularit shkarkohet dhe duhet ngarkuar, prandaj nuk ka nevojë që ne të themi këtë fjalë, kur në shqip duhet ngarkues. Fjalët “kontrabandë”, janë në dëm të gjuhës shqipe.

-Ju thatë që gjuha shqipe ndodhet nën trysninë e shumë fjalëve të huaja, por cili është mesazhi?

Të rinjtë dhe mësuesit e tyre duhet ti kushtojnë më shumë vëmendje gjuhës shqipe. Të rinjtë që kanë aspirata dhe synime që të shkruajnë shqip, të bëhen dikush në gjuhën shqipe, të dinë të shprehen në gjuhën shqipe, duhet të kenë në familjet e tyre të paktën një fjalor të gjuhës shqipe.

Në internet të përdorin programet që ka interneti për gjuhën shqipe, dhe ne kemi një portal në internet www.gjuhashqipe.com. Këtu ka shumë gjëra interesante, për të ngritur strukturën gjuhësore të gjuhë shqipe dhe duhet të lexojmë shkrimtarët më të mirë shqiptarë.

Të mësojmë fjalët e gjuhës së popullit, të mësojmë folklorin edhe fjalë të vjetra, sepse edhe ato kanë shijen e tyre stilistike. Gjuha duhet të jetë një libër i hapur përditë, për ta përdorur dhe në mënyrë krijuese, sepse të rinjtë do ta pasurojnë gjithmonë gjuhën shqipe brez pas brezi dhe kështu vjen dhe pasurimi i gjuhës.

-E ndërkohë që shumë probleme me gjuhën shqipe kanë dhe tekstet shkollore?

Kam dëgjuar për këtë, megjithatë nuk e njoh shumë si problem, pasi nuk jam marrë me tekstet shkollore. Është një përgjegjësi shumë e madhe e atyre që i hartojnë tekstet shkollore, një përgjegjësi edhe e atyre që i miratojnë tekstet. Duhet që këto instanca të kenë kërkesa të rrepta, për tekstet që ata të jenë edhe me nivel shkencor, por dhe nivel metodik e pedagogjik të përshtatshëm, që të përvetësohen mirë nga nxënësit.

-Si gjuhëtar, sa mendoni se e dëmtojnë fjalët “kontrabandë” gjuhën shqipe?

Sigurisht që këto fjalë që unë i quaj “kontrabandë” janë të dëmshme në gjuhën shqipe dhe nuk duhen lejuar, ato nuk duhen përdorur. Duhet kontrolluar nëse fjalën e ka fjalori i gjuhës shqipe, atëherë duhet përdorur, nëse ai këshillon që duhet përdorur një fjalë tjetër, duhet ndjekur ajo këshillë dhe nëse ai nuk e ka, atëherë duhet pyetur.

-Mendoni se çdo familje shqiptare, duhet të ketë një fjalor të gjuhës shqipe? 

Është e nevojshme që ta kenë një fjalor të gjuhës shqipe. Fjalori është një mjet kulture dhe në çdo shtëpi është mirë të jetë. Çdo familje që ka një nxënës në shkollë të mesme, duhet të ketë një fjalor të gjuhës shqipe. Unë do ti rekomandoja edhe fjalorin enciklopedik shqiptar, në tre vëllime që ka bërë Akademia e Shkencave, sepse është një mjet kulture dhe duke lexuar këtë fjalor mësojnë se si shprehet kjo shkencë, mësojnë kulturën kombëtare. Dhe është një vepër shumë e rëndësishme, por dhe me një çmim të arsyeshëm.

 

link

Fin nuk te pergezoj dot sa duhet qe sjell keshtu temash qe nuk sherbejne vecse si pretekst (se ka ca akoma qe luajne ate lojen e padukshmerise, ne terma psikologjike vete puna thelle thelle)... Ve bast qe pas ca ditesh (ne mos e kane çuar qe tani...) do te dale ndonje teme, ide, per te privatizuar PPU-ne... Me qe je administratore, ti dhe ca te tjere : kini kurajon ta publikoni!

psikologjikisht po ta shikojme arrijme ne nje vezhgim interesant por jo te papritur: komunizmi me ate kaste qe krijoi ne Shqiperi po perpelitet si zorra ne prush pasi e kane humbur me kohe monopolin qe kishin me pare. Sot po e merr ne dore nje brez tjeter intelektualesh, studijuesish, akademikesh etj. Keto jane shenjat - e me ne fund - dekomunistizimit. Akademyket e shkolles sovjetike a diktatures komuniste ne Shqiperi nuk degjohen me, as kur tregojne perralla, lere me per pune shkence.

Ngushellimet e mia!

As une sdo kisha dite me e thane ma bukur. T'lumt! smiley

Po shih se "dekomunizimi" do ndodhte heret a vone.Po te lutem a mund te me shpjegosh kete brezin intelktualeve, studiuese etj etj.. cilet jane konkretisht, dhe cilat jane kontributet kryesor? Madje c'eshte me e rendesishmja,kur u poqen e si u poqen? 

 nje nga keta intelektualet eshte vet espionini

Jane te gjithe Doktore Profesore. POOOOr punimet e tyre jane SEKRET .asnjeri nuk duhet ti shikoje doktoraturat  se verbohet nga shkelqimi i tyre dhe jo me teper ti lexoje.lol. Ti duhesh te kesh besim tek PARTIA (PD) se keta kane jane profesore te nderura dhe respektuar , kane mastera . doktoratura. por asnjeher ne ate fushe qe kane mbaruar shkollen e larte. Ata marrin doktoratura me se  shumti ne fushen e politikes.(me nje fjale i mesojne te huajve se si duhet te behet politike ne europen jug perendimore se keshtu i japin rendesi vetessmiley&nbspsmileyDhe rezultatin e sheh vete.

Hmmm a te kujtohen vitet '90? Duhet ta fillojme nga zero thojshin? Quhet terapi shoku na thojshin? Se ku na coi e pame te gjithe. Qe baba ku po dalin korbat e rinj - specialiste zorresh e BBQ, qe po dune me bo te njejten gjo me gjuhen. Pa argumenta. Pa plan. Shpellarce si shume pune te tjera. Dekomunistizim i gjuhes quhet. Wow, habiten korifejte e forumit.... "dhe ne sdo e kishim thone ma bukur"

Po si nuk me kujtohet . me kujtohet edhe ceku i bardhe, qe do na jepnin pasi te prishnim te gjitha uzinat dhe te prisnim te gjitha pemet...smiley

Uë, uë, uëë...!

Se q'kam nje parandje qe do ia vene syrin edhe ç-se.

Sh shije te hidhur keto muhabete, edhe kur jane vec muhabete. smiley

ç -ja e ka ngr`n` me koh` e me vakt.

Rradh`n me th`n` t`drejt`n e ka ll-ja.

Llulla do b`het pipa, llaçi do b`het laqi. smiley 

Po vijn` barbar`t !

Me sa duket, ju - nuk jeni n'gjendje me fole apo me shkru pa "ë". Lol gjynah! smiley

Do m`japsh besn se du me shku n`Malsi t`Madhe e kam frik` se mos m`vrasin?

mos me vrasin

"m'vrasin"

mos b'j kshu gafash! smiley

p.s. ok, s'quhet. smiley

Nuk kam nevoje per me te dhane besen. Ti shko, bej kujdes me ato ç'ka do flasesh e mos i ndaj pikpamjet e tuaja per veriun me verioret; çdo gje do shkoje mire, mos ki frike. smiley

Po n`se i ndaj pikpamjet e mija me veriort ca ndodh? Ka shanse t`vij gjall` knej s`rish?

Besn n`se keni  se e h`ng`n cek`t e shkret`. Thon` q`ka dhe p`rfitime t`tjera. *

* Historin` e Bobit desha me th`n`.

Eh mer koth. Si tha Qazim Mulletja. Ti i ke nda pikpamjet m'dysh, po une ta daj kaptinen m'katsh!

Seriozisht dje kam shkruar nje gje qe e besoj vertet. Ne peshk kemi barbare origjinale, jo mall kinez.

 

Tashi ti po e krahason veten me çeke? Lol ç'ti besh se je nji çike si me i zi e me i shkurte e me i paedukate, e mbi te gjitha je shqiptar; dmth po nuk e kerkove vete me ngulm, dreqi me deshiren e vet nuk te merr sepse nuk i duhesh gja. smiley

Te gjitha keto do te zgjidheshin fare kollaj poqe se rikrijohet nje Perandori Neo-Ottomane dhe rivnedoset gjuha tyrke si njehere e nje kohe te Baba Dovletit te vjeter. Keshtu edhe Arnautistani edhe Kosovostani do te ishin te lire. te pavarur dhe te lumtur brenda Perandorise Neo-Ottomane. FAjin ketu e ka Tyrkia qe nuk vjen si njehere qemoti

 

Robi munet me fol edhe ne assembly language, duhet vetem 1 dhe 0. Ene maroi.

une besoj se ky provokim per beteje ose do te perfundoje me fitoren e forcave nacionaliste-atdhetare dhe per pasoje do te kemi te ashtuquajturen shqiperi e madhe,ose do te perfundoje me fitoren e ''enklavave'' te cilat per 20-30vjet do te perfundojne si arvanitasit ose shqiptaret e turqise,pra me fitoren serbo-greke. te shohim

Ketu ka nje KEQKUPTIM ose nje KEQDASHESI.

Nuk kam ndermend te justifikoj heqjen e asnje pjese te asaj pasurie Kombetare qe eshte gjuha SHQIPE. Por diskutimi eshte per "e" e patheksuar dhe jo per te gjitha ne pergjithesi.

Me te njejtin zell qe mbroni "e" e patheksuar (dhe shume mire beni) do te duhej te mbroni edhe paskajoren dhe teresine e Gegnishtes ne pergjithesi. Cdo perpjekje e ndokujt per te te cunguar artificialisht dhe me dekrete gjuhen ose rregullat egzistuese, nuk ka pse t'ju coje ne perfundime pergjithesuese per MALOKET SHPELLARE.Ne rastin me te mire tregon padije (injorance) ne rastin me te keq-diskriminim krahinor. Aq me keq kur keto verejtje kryhen nga elbasanllinj, qe edhe vete i takojne trungut te dialektit Gege, ndonese ne variantin e tij me jugor.

Nuk eshte e rastit qe Hurbi mbeshtetet ne idene e tij (qe eshte ende shpejt, koha do beje perzgjedhjen dhe jo pushtetaret) pra mbeshtetet nga Idrisi. Sepse te diskutojme per gjuhen eshte tjeter gje, te shprehim mllefet tona duke folur per gjuhen eshte dicka tjeter.

Me sa mbaj mend, i ndjeri Klosi nuk arketoi keshtu reagimesh kur shtroi se shqipja si gjuhe fonetike duhet te eleminonte disa "e", psh: themi "shpi" dhe shkruajme "shtepi", themi "esht" dhe shkruajme "eshte".

Pra kapemi me problemin apo me problemshtruesin?

 

Ja nje version pergjigjeje :

absurdit i kthehet kusur me absurd. Besoj se nuk eshte shume e komplikuar.

Ne Korce nuk thone shpi por shtepi dhe nuk thone esht` por eshte. Nene-s i thone nene dhe jo nans sic propozohet.

Ndoshta behem me pak absurd duke sjelle vete Klosin:

Një gjuhë pa drejtshqiptim

Dr. Ardian Klosi

Shumica e nxënësve shqiptarë, por jo vetëm e nxënësve, e dinë se gjuha shqipe lexohet në bazë të parimit fonetik. Kështu edhe lexojnë nxënësit te ne, sidomos në shkollë fillore, kur ende nuk janë bërë (instinktivisht) të vetëdijshëm se tjetër është gjuha e shkruar dhe tjetër gjuha e folur. Prandaj këta fëmijë, të drejtuar kësisoj nga mësuesit e tyre, lexojnë si më poshtë:
Liria

Mbi të gjithë për lirinë kanë nevojë njerëzit. Fëmijët shpesh kujtojnë se liri do të thotë të plotësosh të gjitha tekat, të bësh çfarë të duash, të kesh të drejtë të dëmtosh edhe të tjerët.. (nga “Liria”, Leximi i klasës I, f. 106)
Në të vërtetë ky tekst shqiptohet pa gjithë ë-të të cilat i kam shënuar me shkronja të zeza, pra:
Mbi të gjith për lirin kan nevoj njerzit. Fëmijt shpesh kujtojn se liri do të thot (ose: tthot) të plotësosh (ose tplotsosh etj.) të gjitha tekat, të bësh çfar të duash, të kesh të drejt të dëmtosh edhe të tjerët (ose ttjert) etj…
Mosshqiptimin e ë-ve jotheksore e kompenson te shqiptuesi në njëfarë mënyre zgjatja e zanores paraprijëse, pra diçka si kaan për “kanë” etj.
Edhe nga ky shembull, kuptohet se drejtshkrimi i gjuhës shqipe, ashtu siç u vendos në vitin 1972, ashtu siç është pohuar edhe nga vetë autorët e tij Kostallari, Çabej, Domi etj. (shih “Drejtshkrimi i gjuhës shqipe”, Tiranë 1973, f.7-8), nuk mbështetet vetëm mbi parimin fonetik, dmth. një shkronjë = një fonemë, por edhe mbi parimin morfologjik (p.sh.: t’i ruajmë mbaresat e rregullta gjatë një zgjedhimi, edhe kur –ë nuk shqiptohet) ose mbi parimin historik (p.sh. shkruajmë dhëndëri, edhe pse te fjalët e tjera më –ër kjo –ë bie kur r pasohet nga një zanore).
Për të pasur parasysh se ç’ndodh me një gjuhë kur ruhet parimi historik dhe ai morfologjik në drejtshkrim, kujtojmë frëngjishten ose anglishten, në të cilat drejtshqiptimi ndryshon bukur shumë nga drejtshkrimi; sjellim këtu për frëngjishten edhe vetëm shembullin e Ferdinand de Saussure-it që vëren se te një fjalë si oiseau “zog” asnjëra nga shkronjat nuk pasqyron asnjërën nga fonemat, pasi kjo fjalë shqiptohet “uazo”.
Është krejt e qartë pra, se parimi një shkronjë = një fonemë nuk na mjafton për ta shqiptuar drejt edhe vetëm shqipen standarde, atë që mësohet në shkolla dhe përdoret në shtyp, administratë etj., pale për të lexuar tekstet tona letrare, sidomos ato të traditës. Dhe është krejt e qartë që nxënësit shqiptarë do ta kishin merituar prej vitesh një “Drejtshqiptim të gjuhës shqipe”, sikundër u premtua në vitet ’70-’80 të shekullit të kaluar nga akademia jonë, por që nuk u realizua asnjëherë deri më sot.
Pasoja e kësaj mosdijeje, për një dije që në thelb mjaft të thjeshtë, është leximi i keq te fëmijët tanë, humbja e tingëllimit origjinal në poezi e pjesë shumë të bukura në prozë, tek e fundit ftohja dhe tëhuajëzimi i brezit më të ri prej pjesëve letrare që ofrohen në tekstet shkollore. Kjo sjell ftohjen e përgjithshme ndaj bukurisë tingëllore të shqipes, humbjen e pasionit për lexim... dhe gjithë të tjerat që mund të merren me mend.
Por problemi nuk mbetet vetëm tek fëmijët, pasi kam vënë re se vështirësi të mëdha, në mungesë të vetëdijes së drejtshqiptimit, kanë gjithë shqiptarët, gjuha e të cilëve është pak a shumë larg nga standardi i vendosur më 1972, pra në radhë të parë ata që përdorin në familje e në shoqërinë e ngushtë dialektet gege. Kam vënë re kështu shumë kosovarë, të cilët në përpjekje për të folur një gjuhë standarde “të pastër” i shqiptojnë “ë”-të në mënyrë të tepërt e të panevojshme, pikërisht si nxënësit e shkollave që përmenda më lart. Po kjo gjë ndodh me diftongjet ua dhe ie e me një numër fonemash a togfonemash për të cilat drejtshkrimi ka dhënë zgjidhjen “toske”.
Sikur të ekzistonte një udhëzues i tillë që do të ishte “Drejtshqiptimi i gjuhës shqipe”, në të cilin të theksohej, përveç rasteve më të rëndësishme të shmangies së shqiptimit nga shkrimi, edhe fakti i thjeshtë se drejtshkrimi ynë është mbështetur kryesisht mbi një toskërishte të moderuar, le të themi siç e ka zona e Korçës ose e Fierit (ashtu sikurse e di çdo gjermanishtfolës se ndër gjithë dialektet gjermanishtja e zonës së Hanoverit i afrohet më shumë standardit letrar), atëherë nuk do të kishin vështirësi në shqiptim as nxënës e mësues bashkë, as shqiptaroveriorët që do të mundoheshin ta shkërbenin sa më mirë këtë toskërishte të moderuar.

Kusuret e ë-së drejtshkrimore
Aspekti tjetër i rëndësishëm, kur flasim për mundësinë e përmirësimit të standardit tonë, është reformimi i vetë drejtshkrimit të shqipes. Janë një numër zgjidhjesh, mendoj (por që kam vërejtur se kështu mendojnë edhe një numër kolegësh), të cilat ose nuk kanë qenë të mira që në krye të herës, ose kanë dalë të tilla me zhvillimin e gjuhës në tre e më shumë dhjetëvjeçarët e fundit.
Le të qëndrojmë tek ë-ja e patheksuar, drejtshkrimi i së cilës i shkakton dhimbje koke çdo shqiptari që ulet të shkruajë. Shkruhet amtar apo amëtar, gjithçka apo gjithëçka, vetëvetor apo vetvetor, malësor apo malsor e kështu me radhë? Nuk njoh asnjë njeri, përveç redaktorëve profesionistë ose disa mësuesve të gjuhës, që t’i shkruajnë siç i do drejtshkrimi rastet e vështira dhe të shumta të ë-ve të patheksuara.
Të gjitha vështirësitë vijnë nga fakti se autorët e drejtshkrimit të 1972-shit këtu më njërën anë nuk e ndoqën parimin fonetik (dhe praktikisht nuk mund ta ndiqnin në mënyrë konsekuente), por më anë tjetër edhe përzierjen e tij me parimin morfologjik ose historik shpesh e bënë në mënyrë alogjike, me përjashtime e me kundërthënie të shumta.
Kështu, në fjalët e përngjitura me gjithë e me kurrë do ta lëmë në shkrim -ë-në kur fjala është emër, por do ta heqim kur kemi ndajfolje, lidhëz, përemër të pakufishëm etj., pra do shkruajmë gjithkush, kurrfarë etj. Si ta mbajë mend përdoruesi normal që nuk është profesionist gjuhe një rregull të tillë? Nga ta dijë që duhet shkruar gjithfarë, por i gjithëfarshëm?
Ose shkruajmë tëharr, tëholl por shkruajmë arsye, shkruajmë pastrim por duhet të shkruajmë motërim, shkruajmë përgënjeshtrohem por duhet shkruar gjendërohem, dhëndërohem etj. etj.
Te fjalët e përbëra me vetë nuk shkruhet ë-ja vetëm kur vetë përsëritet dy herë (! pse rregull është ky?), pra duhet të shkruajmë vetëvendos dhe vetvetor...
Sikur të mos mjaftonin ë-të e shumta që kanë fjalët e parme, të cilat i ruajnë ato edhe kur kthehen në fjalë të prejardhura, hartuesit e drejtshkrimit të 1972 kanë shtuar edhe ë të tjera aty ku bashkohen fjalë të parme, që këtë ë nuk e kanë, me fjalë a prapashtesa të tjera. Prandaj duhet të shkruajmë armiqësi, mjekësi, ndërkombëtar, zdrukthëtari etj. etj., por nuk mund të shkruajmë oborrëtar ose shkakëtar sepse këto duhen pa -ë.
Nga gjithë kjo ngatërresë, askush nuk e kupton pse p.sh. duhet të shkruajmë nevojëshumë ose nevojëmadh dhe më anë tjetër nevojtar dhe nevojtore.
Me plot të drejtë Martin Camaj, Arshi Pipa e të tjerë, standardin e krijuar më 1972 e quajtën gjuha “të-të-të”, cok për shkak të arsenalit të stërmadh në ë që kërkon kjo gjuhë në të shkruar.
U ndala këtu vetëm në problemet që sjell zanorja (ose gjysmë a çerekzanorja) ë në drejtshqiptim dhe në drejtshkrimin ekzistues. Por natyrisht problemet shtrihen edhe në zgjidhje që janë gjetur për fonema a kombinime të tjera.
Shoqëria jonë i ka të gjitha kushtet që të përmirësojë kodin e shkrimit të saj, bashkë me krijimin e një kodi të përgjithshëm të drejtshqiptimit. Edhe gjuhë me histori shkrimi dhe drejtshkrimi shumë më të gjatë se tonat, bie fjala gjermanishtja, guxojnë në ditët tona të vendosin norma të reja, përderisa ato ndihmojnë në thjeshtimin dhe lehtësimin e komunikimit.
Vetëm se këto zgjidhje duhet të bëhen me një konsensus të përgjithshëm, ku të pjesëmarrin njerëz të kulturës, shkrimtarë, gjuhëtarë, pedagogë etj., qoftë edhe pas një rilevimi të kujdesshëm të gjendjes së sotme të folur të shqipes. Askush nuk mund të ketë më sot monopol në zgjidhje kaq të rëndësishme për të gjithë pjesëtarët e kombit, më pak nga të gjithë zyrat shtetërore që i patën në të kaluarën.

Marrë nga "Shekulli"
Shtuar:  Mërkurë, 12 Tetor 2005

po pse s'ndenji ta conte der ne fund projektin, apo iku i gezuar se e la ne duar te sigurta...

Shejtani kur ngeli pa pune, trodhi te birin.  Per akademite e shkencave kjo.

Kurse peshku po inkurajon anen e kamufluar (ose jo) rraciste te komunitetit te vet.

shame !

Ruzhdija, nuk i beri... ate "pune".Se djalli kurre nuk mbetet pa pune.Eshte  "i zene"  me te gjithe keta, "porfesorat"  qe kane "pune"... me gjuhen standarte

   Kam frike se Qosja, do te kete fatin e Baron Cloots-it nga  Gnadentali.

  U be admiruesi me i flakte i Volterit dhe  Rusoit.Gjermanet i hoqen te drejten e trashegimise  te bujarise, sepse mbrojti idete e Revolucionit  frances. Kur i hoqen te drejten e trashegimise, Clotsi  hoqi dore nga titulli i tij  Gotik, por dhe nga emri  i tij kristian me qellim qe te shpagezohej.Pas ketij veprimi nisi te shkruante nen emrin Jan Babtiste  du val  de Grace von Cloots.Firmoste  me pseudonimin "Anakarsis Klots,  Baron  ne Gjernmani e qytetar ne France.

  Mori fame kur u paraqit perpara Asamblese, ne krye te te huajve  qe banonin ne France..Duke qendruar ne mes te nje arabi dhe te nje kaldeani,  i tha Asamblese: Tere bota adhuron  Deklaraten e te Drejtave te Njeriut dhe te Qytetarit.

  E quajti vehten "Orater de la race humene"I vetemei gjerman mundi te beheje antar i Konventes..Pikerisht ketij burri i preu koken ne gijotine 

Roberspieri.

Pse vaklle?

.. "Si  bujar i huaj, ateist, , internacionalist dhe domozdo armik i Frances.." Ne te vertete ai vuri njerezimin permbi Francen.

 Vdiq duke buzeqeshur, pasi kerkoi trimersiht te mund te ekzekutohej i fundit.

Ashtu vdesin te tillet...

po i vjen rradha germes 'ç'. Do na degjojne veshet qyfyre te tipit 'qika u que me shtit cenin qamarrok'

heu or ti .. shyqyr qe bohen tema keto ndasite artificiale se ndrysh nuk e di ca problemi do te trajtoshim, ca luksi eee  ou la laaaaaaaaaaa! Ushqehuni, shfryhuni, jepini dhe bini n'gjum me andrra per te nesmen! Si te shaj me mire, si te sulmoj me mire! Sa bukur dalin ne pah keto ndasite taman kur ka kriza reale.. mjer ne thuj ... popull bageti sidomos keta pseudointelektualet e artikullshkrusit por jo vetem dhe keta peshqit e drejtshkrimit!

 

Kishim artikull me gjakmarrje qe u trajtu ne menyre jasht kontekstuale nge nje pjese e mire e peshqve te 'ditem' i mshun mire  'te prapambetmve te mesjetes'

Tani mo erdhi dhe ky, e kushedi sa do pasojne. Mire mire po nuk e keni mire! 

Po neser .. ca do na sherbeni?

 

Vetullat e shqipes së shkruar

 

 

A ka nevojë sot shqipja e njësuar për reformë drejtshkrimore?

Unë besoj se po – sikurse e kanë vënë në dukje kolegë të shumtë para meje, drejtshkrimi i shqipes, i sanksionuar në Kongresin Drejtshkrimor të vitit 1972, mund të thjeshtohet dhe të përmirësohet nga pikëpamja funksionale.

Natyrisht, këtu flasim vetëm për drejtshkrim, ose për atë sistem rregullash, pak a shumë arbitrare, që kodifikojnë marrëdhëniet midis formës së shkruar dhe formës së folur të gjuhës; dhe jo për normën gramatikore, e cila është diçka tjetër (p.sh. paskajorja etj.); as për bazën dialektore të shqipes standard.

Është thënë se drejtshkrimi i shqipes ndjek parimin fonologjik: fjalët shkruhen ashtu siç shqiptohen. I shprehur në këtë mënyrë, parimi lë shteg për interpretime të ndryshme – meqë parakupton një shqiptim të njësuar, ose normë drejtshqiptimore, e cila në fakt nuk ka ekzistuar ndonjëherë.

Për shumë prej nesh, parimi fonologjik vlen vetëm në trajtën e vet të përmbysur: shqipja do të shqiptohet ashtu siç shkruhet. Bash në këtë pikë, ndihet nevoja për një reformë të drejtshkrimit, meqë janë të shumta rastet kur fjalët nuk po shqiptohen më ashtu siç shkruhen.

Gjuhët që ndjekin parimin fonologjik, si shqipja, kanë të mirën e madhe që janë të lehta për t’u mësuar të shkruhen nga ata që i kanë amtare; por edhe të keqen e madhe, që drejtshkrimi i tyre gjithnjë rrezikohet nga evoluimi i natyrshëm i shqiptimit.

Në këtë mes, zgjidhja ideale do të ishte të gjendej një drejtpeshim midis shkrimit dhe shqiptimit, në mënyrë që edhe drejtshkrimi të kodifikohet i tillë që jo vetëm t’u përgjigjet prirjeve të tashme të evoluimit shqiptimor, por edhe t’u paraprijë atyre; në një kohë që drejtshqiptimi të mbështetet më shumë në trajtat e shkruara, duke iu larguar ndikimeve dhe tundimeve krahinore.

Nga kjo pikëpamje, vend për reformë drejtshkrimore ka; sikurse ka edhe gjuhëtarë profesionistë kompetentë, për të pikasur ato pika të dobëta në sistemin drejtshkrimor, ku mund të ndërhyhet (të tilla si ë-ja e patheksuar).

Po ku qëndron rreziku i kësaj reforme, atëherë?

Reforma sjell me vete, praktikisht, dy rreziqe.

Së pari, ajo krijon iluzionin se problemet që ka sot shqipja, shumë serioze në vetvete, mund të zgjidhen nëpërmjet një reforme drejtshkrimore; në një kohë që këto probleme lidhen, para së gjithash, me dobësinë e sistemit arsimor dhe të edukimit gjuhësor, si dhe me krizën e përgjithshme të autoritetit në një shoqëri të sunduar nga aritmetika dhe morali i tregut (përfshi këtu edhe përllogaritjet e ‘demokracisë gjuhësore’, ose të përpjesëtimeve demografike dhe krahinore). Ata që e shkruajnë sot shqipen keq, e bëjnë këtë jo ngaqë drejtshkrimi i shqipes ka të meta, por ngaqë ata vetë janë të mangët, në edukimin e tyre gjuhësor; si dhe ngaqë shumë prej nesh refuzojnë ta kuptojnë nevojën e standardit gjuhësor, si një nga themelet e shoqërisë moderne. Këta njerëz keq do ta shkruajnë shqipen edhe me drejtshkrimin e ri; për një pjesë prej tyre nuk ka shpëtim.

Rreziku i dytë ka të bëjë me autoritetin dhe mundësitë financiare dhe organizative të institucioneve që do ta kryejnë reformën drejtshkrimore. I njëjti faktor që ka çuar, mes të tjerësh faktorë, në krizën gjuhësore të tanishme (ku asnjë gazetë nuk arrin, në thelb, ta zbatojë normën gjuhësore në mënyrë korrekte), ose kriza e autoritetit mbarëkombëtar për arsye kryesisht politike (pamundësia jonë për ta adoptuar pluralizmin), do të ndikojë edhe në këtë drejtim. Ndërkohë, reforma në drejtshkrim kërkon mobilizim kapilar njerëzish dhe mjetesh, në qendër dhe në periferi; dhe sidomos një reformë themelore të shkollës, e cila duket utopike, në rastin më të mirë – mjaft të përfytyrosh rishkrimin e teksteve shkollore dhe ritrajnimin e mësuesve të gjuhës shqipe anembanë trevave shqipfolëse.

Prandaj, edhe nëse kryhet një reformë drejtshkrimore shkencërisht e mbështetur dhe kulturorisht e ndjeshme, ajo sot pas gjase nuk do të përkrahet veçse nga një pjesë e shqipshkruesve; në një kohë që pjesa tjetër nuk do ta pranojë dhe do të vazhdojë të ndjekë modelin e vjetër, edhe pas përfundimit të periudhës ndërkalimtare (grace period). Kësisoj, palët politike të kundërta do të pajisen edhe me variantet drejtshkrimore përkatëse; dhe shqipja do të shkruhet, në thelb, me dy forma të ndryshme pak a shumë të legjitimuara; çfarë ka ndodhur, tani vonë, me gjuhë shumë më solide se shqipja, të tilla si rumanishtja dhe holandishtja.

Kështu, në holandishte, reforma e vitit 1995 ka çuar në përdorimin e dy sistemeve të ndryshme të drejtshkrimit, njëri nga shkollat dhe institucionet, tjetri nga mediat. Në Rumani, drejtshkrimi i disa fjalëve me î, përkatësisht â, të cilat zanore sot shqiptohen njëlloj, por që shkruhen ndryshe për arsye historike (ose më mirë pseudo-historike), u thjeshtua në vitin 1993 – shkrimi me î i fjalëve të tilla si romîn (dhe jo român) konsiderohej gjerësisht si mbeturinë e një sistemi drejtshkrimor të imponuar nga regjimi komunist. Drejtshkrimi i ri, megjithatë, nuk është adoptuar nga të gjitha entet botuese, publike dhe private; disa revista, si  România literară, i lejojnë autorët të përdorin atë sistem drejtshkrimor që dëshirojnë.

Edhe në frëngjishte, një ndryshim në drejtshkrimin e rreth 2000 fjalëve i urdhëruar në fund të vitit 1990 nga qeveria franceze ende ka mbetur i pa-adoptuar në shkallë të gjerë; dhe nuk dihet se kur do të përfundojë periudha ndërkalimtare, kur të dy format drejtshkrimore lejohen të përdoren. Ndërkohë, siç dihet, reforma drejtshkrimore e gjermanishtes ndeshi në rezistencë të madhe nga shoqëria civile; dhe autoritetet nuk arritën të merren vesh për mënyrën si do të zbatohej reforma dhe si do të imponohej drejtshkrimi i ri. Për pasojë, i vetmi rezultat konkret i reformës së drejtshkrimit të gjermanishtes është pështjellimi në përdorimin publik të kësaj gjuhe, sa i përket drejtshkrimit të saj. Sipas disa anketave, gati 80% e gjermanofonëve midis moshave 30 dhe 40 vjeç refuzojnë të përdorin drejtshkrimin e ri.

Ndoshta ndonjë promovues entuziast i reformës drejtshkrimore të shqipes synon të arrijë pikërisht këtë rezultat: ose shkërmoqjen e njësisë gjuhësore të shqipes, në nivel institucional dhe zyrtar. Nuk dua të paragjykoj askënd, por është e nevojshme, në këto rrethana, që të luhet me karta të hapura; çka do të thotë se nismëtarët e reformës drejtshkrimore duhet t’u përgjigjen, publikisht, të paktën këtyre dy pyetjeve: (1) Çfarë përparësie ka reforma drejtshkrimore, në kontekstin e problemeve që përjeton sot shqipja e shkruar: dhe (2) A e kanë marrë parasysh, këta nismëtarë, mundësinë që reforma drejtshkrimore, e kryer sot, ta ndajë shqipen e njësuar më dysh, sikurse ka ndodhur, tani vonë, me gjuhë të tjera që kanë guxuar të eksperimentojnë me drejtshkrimin?

Marrë nga Peizazhe të Fjalës

 

Deri me sot, nuk kam lexuar asnje argument serioz (flas per shembuj te studiuar e perfundime logjike)  se pse u dashka nje reforme e Drejshtkrimit apo me keq e Standardit. Ka pas vetem nje prapavije politike shume te fuqishme ne te gjitha perpjekjet e ketyre 20 viteve te fundit, por qe fatmiresisht deri me sot kane deshtuar. Uroj qe deshtimi t'i ndjeke hap pas hapi te gjithe pseudoreformatoret. 

If it's not broken, don't fix it. Problemi eshte se si cdo gje tjeter qe ka marre tatepjeten, ne Shqiperi zor se gjen nje grusht njerezish qe e njohin mire standardin dhe Drejtshkrimin (drejtshqiptimi asnjehre nuk ka perbere e s'do perbeje kurre problem). Gjenerata te tera nxenesish qe hyjne e dalin kullufa, sepse mesuesit e tyre jane ne nivel te mjerueshem. Ne fakt kjo ka nisur heret fare, edhe para 90, kur mesimi i gjuhes shqipe u hoq nga shkollat e mesme, si i tepert. Keshtu qe sot eshte normal te degjojme brockulla te tilla: per cdo katun nga nje flamur drejtshkrimi. 

Eshte bere kaq boze ky muhabeti i reformes gjuhesore, po kaq boze, sa vetvetiu te kap qejfi per nje vape te madhe. Ne ka gje monumentale te krijuar nga shqiptaret ne shekullin e kaluar, eshte vetem Standardi me ca i permban dera.

 

 

te gjitha levizjet seperatiste keshtu kane filluar,me goditjen e gjuhes .por shqiptaret nuk do te lejojne qe 5% -i  katolik te shkaterroje kombin shqiptar.suuus

Jo se ne fakt shkaterrimin e kombit e filloi i biri i mullahut te Gjirokastres (me letra) dhe i biri i shehut te Corrushit

Kolec Topalli: Nuk lëvizin themelet e shqipes, ja rastet ku mund të preket ë-ja

TIRANE - Themelet e shqipes nuk tunden, sepse standardi bashkon kombin. Ai nuk shkatërrohet, nuk ndryshohet dhe nuk dyzohet". Kështu shprehet Kolec Topalli në një intervistë për "Gazeta Shqiptare". Mbas debatit të ngritur për mbledhjen e Këshillit Ndërakademik të gjuhës në Akademinë e shkencave në fund të muajit qershor, profesori (një ndër anëtarët) sqaron se nuk është marrë asnjë vendim që prek sistemin e gjuhës shqipe, pasi mbi të gjitha Këshilli nuk ka tagrin që të hedhë poshtë vendimet e Kongresit të drejtshkimit. Ai sqaron rastet kur shkronja ë mund të bjerë, por pa dëmtuar strukturën e gjuhës, por edhe rastet kur ajo do të shtohet ose t'i ndryshohet vendi. 
Në datat 26-28 qershor në Tiranë është mbajtur një takim i Këshillit Ndërakademik të Gjuhës për drejtshkrimin e shqipes. Kush mori pjesë në të dhe çfarë u diskutua? 
Në këtë mbledhje morën pjesë anëtarë të Këshillit Ndërakademik: Jani Thomai, Besim Bokshi, Rexhep Ismajli, Ethem Likaj, unë, Gjovalin Shkurtaj, Shezai Rrokaj, Shefkie Islamaj, Isa Bajçinca, Bardh Rugova, Rrahman Paçarrizi, Mehmet Çeliku, Imri Badallaj, Enver Hysa, Seit Mancaku, Tomorr Osmani, Abdullah Zymberi. Le të më falin nëse kam harruar ndonjë. Kjo është mbledhja e dytë për këtë vit, në të parën u diskutua për fjalët e huaja në gjuhën shqipe, kryesisht për anglicizmat. Këtë radhë, mbledhja kishte si temë problemet e drejtshkrimit të gjuhës shqipe dhe konkretisht të zanores së patheksuar ë. 
Kjo zanore, gjendet edhe në fund të fjalëve, përshembull janë, kanë. A do të preket në këto raste? 
Këto raste as që janë diskutuar fare, sepse nuk ka asnjë lloj mendimi se ato mund të hiqen, për shkak se kryejnë një funksion gramatikor. Problemi është diskutuar duke mbajtur parasysh në radhë të parë sistemin e standardit të gjuhës shqipe; duke marrë parasysh funksionet gramatikore e fonetike që ka kjo zanore në disa raste, kur ajo përdoret për të shmangur ndeshjet e grupeve bashkëtingëllore dhe ku është e nevojshme për lehtësi shqiptimi. Duke pasur parasysh të gjitha këto, janë diskutuar rastet në të cilat kjo zanore mund të reduktohet, mund të hiqet pa prishur kuptimin e fjalëve dhe pa dëmtuar sistemin gramatikor; rastet kur kjo zanore mund të shtohet për të lehtësuar shqiptimin dhe rastet kur kjo zanore mund të ndryshojë pozicionin brenda fjalës për të krijuar lidhje sistemore dhe për ta bërë më të lehtë drejtshkrimin e këtij tingulli. 
Pra, janë tri raste kur mund të preket ë-ja e patheksuar. A mund të na jepni disa shembuj konkretë? 
Është menduar se zanorja -ë- mund të bjerë në fjalët e prejardhura që përmbajnë prapashtesën tar, si për shembull tek emri gojëtar. Sipas drejtshkrimit, kjo fjalë shkruhet me zanoren -ë, por mund të shkruhet pa të, sepse edhe emrat lojtar e rojtar shkruhen pa -ë-. Atëherë, përse duhet përdorur tek fjala gojëtar? Pra, le të unifikohen rastet. Një shembull tjetër: kemi emrin popull, që ka krijuar popullsi e që shkruhet pa zanoren -ë-. Por rregullat parashikojnë që të shkruhet popullorësi me -ë-. Kjo nuk është e drejtë, se shtohet kot një rrokje. Me të njëjtën prapashtesë mund të shkruhet mjeksi pa -ë-, e jo mjekësi; pra, popull - popullsi, mjek - mjeksi, pasi është e njëjta prapashtesë dhe s'ka arsye që të shtojmë zanoren -ë-. Kemi emrin anëtar, që të gjithë e shqiptojmë antar, pa -ë-. Sikurse shkruajmë edhe gjuhë amtare, të shkruajmë edhe antar. Këto janë disa raste ku është parashikuar reduktimi i zanores -ë-. 
Ka raste kur ajo duhet shtuar, sepse nuk ishte prirja vetëm për ta hequr; për shembull, emri hasm është parashikuar në drejtshkrim të shkruhet pa zanoren -ë-. Por, asnjeri nuk e shqipton dot hasm, prandaj këtu duhet shtuar kjo zanore e të shkruhet hasëm, ashtu siç thuhet ritëm jo ritm. Po kështu, emri britm e ka të nevojshme një zanore -ë-, kurse drejtshkrimi parashikon që të shkruhet pa këtë zanore, megjithëse pa këtë nuk qëndron dot. Fjala ritëm vjen nga italishtja ritmo, ku shihet qartë se në shqip është shtuar zanorja -ë-, meqenëse është e domosdoshme. Pra, nuk jemi përpjekur vetëm për ta reduktuar zanoren -ë-, atje ku nuk është e nevojshme, por edhe për ta shtuar atë kur është e domosdoshme dhe kryen një funksion të caktuar. 
Ka edhe raste të tjera ku zanorja -ë- as nuk bie, as nuk shtohet por ndërron vendin e saj brenda fjalës. Kështu ndodh me mbiemrat me -të dhe me -ët. Është e njëjta prapashtesë, mirëpo disa fjalë dalin me njërën e disa me tjetrën formë. Kështu për shembull, nga emri dushk është formuar mbiemri i dushktë, kurse nga emri myshk formohet mbiemri i myshkët. Janë fjalë me të njëjtën paraqitje fonetike dhe me të njëjtën prapashtesë, ndaj duhet unifikuar shkrimi i tyre. Në këtë rast zanorja as nuk bie, as nuk shtohet, por shkon në vendin e vet duke u shkruar prapashtesa me të njëjtën mënyrë, pra, duke formuar një rregull të caktuar për drejtshkrimin e tyre. Po të shkruajmë, nga njëra anë i dushktë dhe, nga ana tjetër i myshkët, si mund t'ia argumentojmë studentit këto mënyra të ndryshme të shkruari? Po përmend një rast tjetër. Emri yndyrë formon me prapashtesën -të mbiemrin i yndyrtë, ndërsa emri lyrë formon mbiemrin i lyrtë, që sipas rregullave të drejtshkrimit duhet të shkruar i lyrët. Edhe në këtë rast, është e nevojshme të njësohet rregulla për të dy këta mbiemra, që kanë formë fonetike të njëjtë. Kështu formulojmë një rregull dhe shmangim përjashtimet. 
Po marrim edhe një shembull nga formimi i shumësit. Emri dru ka shumësin drunj, emri hu ka shumësin hunj, ndërsa emri gju ka shumësin gjunjë. Këta emra kanë një trajtë fonetike, prandaj edhe duhet të marrin një formant shumësi, si rrjedhim, edhe gju duhet ta bëjë shumësin gjunj. Kështu forcohet sistemi, mënjanohen përjashtimet dhe standardi përvetësohet më lehtë. Këtë porosi e ka dhënë edhe Kongresi i Drejtshkrimit që më 1972. 
Domethënë, nuk është diksutuar që fjalë të tilla si nënë apo babë të shkruhen pa -ë? 
Në asnjë mënyrë! As nuk janë prekur, as nuk janë diskutuar fare, as tek foljet janë, kanë, as tek emrat nënë apo babë. Është dashakeqësi kjo. Madje, as që kanë ndërmend të diskutohen, sepse ne nuk përpiqemi të ndryshojmë standardin për të krijuar një tjetër, por që këtë standard që kemi ta përmirësojmë. Rastet që unë solla nuk sjellin shkatërrimin e standardit, por përmirësimin e tij. 
Nuk preken themelet e standardit me këto ndryshime? 
Jo nuk preken. Standardi ka një bazë, ka një sistem. Synimet e Këshillit janë të tilla që ato fjalë që kanë dalë jashtë sistemit si përjashtime të hyjnë brenda sistemit, sigurisht duke ndjekur edhe prirjet e zhvillimit të shqipes. Nuk bëhet fjalë për të ndryshuar standardin, nuk bëhet fjalë për të krijuar një standard të ri, nuk bëhet fjalë që të ketë Kosova një standard e ne një tjetër. Jo! Kjo do të ishte gabimi më i madh. Më 1913 na ndanë si komb, e nëse sot trojet shqiptare janë përsëri të ndara, le të bashkohemi në gjuhën e përbashkët, në historinë, në kulturën, në shkollën etj. Ndërkaq, dialektet do të vijojnë jetën e tyre, si në çdo vend tjetër; por ato do të vijojnë ta pasurojnë standardin. Prandaj, edhe dialektet janë një pasuri e kombit tonë. 
Mbledhja e Këshillit Ndërakademik është parë si një përpjekje për të rritur ndikimin e gegnishtes në standard. Çfarë ka të vërtetë këtu? 
Të kërkosh të përmirësosh rregullat e drejtshkimit nuk do të thotë se kërkon të ndryshosh standardin. Ne punojmë me standardin duke e shikuar atë në sistemin e tij. Po ju jap prapë ndonjë shembull. Emri ministër me prapashtesën -or, bëhet ministror; kurse emri mjeshtër me të njëjtën prapashtesë shkruhet mjeshtëror. Po a nuk është e njëjta strukturë fjale? Pse të shkruhen ndryshe? Pra, duhen shkruar njëlloj, ashtu si ministor edhe mjeshtror. Ose nga kundër + -o del folja kundroj, që shkruhet pa zanoren -ë; kurse nga vëngër + -o shkruhet vëngëroj. Edhe këtu duhet unifikim, një rregull i vetëm. Le të marrim edhe rastin e prapashtesës -jan, që formon etnika. Nga njëra anë shkruhet Mat - matjan, Lezhë - lezhjan, Lumë - lumjan sipas drejtshkrimit, kurse nga ana tjetër shkruhet: Kukës - kuksian, Laç - laçian, Lumalas - lumalasian. Përse këto dy mënyra të shkruari? Prapashtesa është e njëjtë dhe s'ka arsye që ajo të shkruhet me dy forma të ndryshme. Forma e parë është e rregullt, ndërsa e dyta duhet bërë si e para, pra, prapashtesa të jetë -jan kudo dhe të mos shkruhet me i. Duke përgjithësuar rregullat e duke shmangur përjashtimet, standardi nuk prishet por fuqizohet, përmirësohet e bëhet më praktik. Kjo duhet thënë edhe për shumësin e disa emrave që Kongresi i ka lënë me forma të dyfishta që ishin në përdorim për të atë kohë dhe Kongresi nuk e vendosi se cila do të ishte normative. Kështu për shembull nip - nipër dhe nipa; princ - princa dhe princër; hamall - hamej dhe hamaj, çakall - çakej dhe çakaj; xham - xhama dhe xhame; çengel - çengela dhe çengelë; grusht - grushta dhe grushte; pus - pusa dhe puse; lojë -lojëra dhe lojna etj.; te ndajfoljet doras -dorazi; praptas - praptazi; te foljet mas dhe mat; paraqis dhe paraqit etj. Pra, janë disa forma, që kanë edhe prejardhje dialektore, të cilat Kongresi i la kështu pa zgjedhur njërën prej tyre, me qëllim që në të ardhmen vetë koha do të tregojë se cila do të kthehet në formë normative. Tani pas 40 vitesh ka ardhur koha që të zgjidhet njëra trajtë e shumësit për të qenë normative e tjetra të mbetet dialektore. 
Le të marrim emrin Evropë, që sipas drejtshkrimit duhet të shkruhet me -v-, por sot ka ndryshuar diçka, sepse ka edhe euro e ne nuk mund t'i themi evro, ka Eurovizion e ne nuk mund t'i themi Evrovizion, sepse tingëllon keq, krijon kakofoni. Atëherë përse emrin Evropë të mos e bëjmë Europë? 
Kemi emrat e festave fetare për të cilat, në kohën kur u hartuan rregullat e drejtshkrimit, për shkak të politizimit të skajm, u vendos të shkruheshin me të vogël, ndryshe nga festat e tjera, ndërsa sot ne nuk mund ta tolerojmë këtë. 
Deri tani, Këshilli Ndërakademik vetëm ka diskutuar dhe nuk ka marrë vendime. Në fakt, a ka tagër që të dalë ky Këshill mbi Kongresin dhe të ndryshojë rregullat e këtij të fundit? 
Këshilli Ndërakademik nuk ka tagër që të ndryshojë atë që është vendosur në një kongres, por është një këshill që studion, hulumton dhe propozon ndryshimet që mund t'i bëhen drejtshkrimit. Më vonë do të studiohen mënyrat se si mund të kthehen në rregulla ndryshimet e propozuara. 
Cili do ta ketë tagrin? 
Nuk mund ta them sepse nuk është diskutuar kjo. Ne si akademikë studiojmë e hulumtojmë.

Aman mo, per kaq ishte fjala. smiley Gati i ra te fiket robve hahahaha.

"zotrules", flm per prurjen dhe "i pakapshem" per sinjalizimin.

P.S.

Po ju jap prapë ndonjë shembull. Emri ministër me prapashtesën -or, bëhet ministror; kurse emri mjeshtër me të njëjtën prapashtesë shkruhet mjeshtëror. Po a nuk është e njëjta strukturë fjale? Pse të shkruhen ndryshe? Pra, duhen shkruar njëlloj, ashtu si ministor edhe mjeshtror

mjeshtëror eshte kot smiley

S'kane c'te bejne njerzia byrazer, vape e madhe.   Do shpikin shaka te lodhura qe te engledisen.

Ne kete rast ai ka krahasuar nje neologjizem me nje fjale krejtesisht shqip.

Une i them "mjeshtëror". Me "ë". Koleci nuk mund te kete arritur ne kete moshe dhe te mos e dije.

Nga ana tjeter, sikur nuk ka kuptim qe nje mbledhje krejt pa tager, te filloje me perfundimin "pas 40 vjetesh ka ardhur koha"... Ndoshta vetem koha nuk ka ardhur... Ama mund te them qe pas 20 vjetesh, te ngrihet zeri per ruajtjen e gjuhes nga kjo permbytje neologjizmash nga me idjotet qe mund te imagjinohen. Kjo eshte per te vene alarmin. Nje popull ne roitje e siper. Nuk i ndodh gje gjuhes duke rishikuar "ë"-te te disa fjaleve.

Hunjte qe do shkaterrojne kombin shqiptar.... Le ta provojne.

Per te gjith budallenjte qe permendin vendosjen e standartit nga komunizmi, le te degjojne fjalimin e Zogut ne youtube e te shohin se si ishte standartja e Zogut. Eshte bytha ne greve sot. Pune muti.

Pashe ate intervisten e Kolec Topallit. Shume i paafte. E kisha ditur edhe me pare, por disa njerez vetem se e vertetojne kete gje sa here hapin gojen.

Ai shembulli me Minister dhe Mjeshter eshte turp i botes. Ne gjuhesi ecet me paradigma e jo me raste hane Shan, hane Bagdat. Se pari, keto dy fjale i perkasin paradigmave te ndryshme rrokjesore. Se dyti, Drejtshkrimi shqip e sqaron per bukuri kete pike:

 

---në fjalët e prejardhura, të formuara prej temash më -ër,-ërr, -ël, -ës, -ëz, me anë prapashtesash që fillojnë me zanore: 

arbëror, arbëresh (arbër), ashpëroj (i ashpër), breshëri (breshër), çiltëri (i çiltër), dimëroj, dimëror, dimërim (dimër), dhelpëri (dhelpër), emëroj, emërore, emërues (emër), femërore (femër), gjarpëroj, gjarpërushe (gjarpër), gjelbërim (i gjelbër), misërishte, misërok (misër), mjeshtëri, mjeshtërisht, mjeshtërok, mjeshtëror (mjeshtër), numëror, numërim, numëroj (numër), poshtëroj, poshtërim (i poshtër), shtrembëroj, shtrembërim (i shtrembër), urdhëresë, urdhëroj, urdhërore (urdhër), varfëri, varfëroj (i varfër), verbërisht (i verbër), zemërim, zemëroj (zemër) etj.; me ë paratheksore shkruhen edhe disa trajta shumësi që janë fonetikisht të ngjashme me fjalët e tipit të mësipërm, si gishtërinj, gjarpërinj, priftërinj, zotërinj, po ashtu edhe formimet e tipit mbretëreshë, priftëreshë, zotëroj; 

---

Shënim. Nuk shkruhen me ë paratheksore fjalët e prejardhura, të formuara prej temash më -ër me anë prapashtesash që fillojnë me zanore, kur përpara -ë-së ndodhet vetëm një nga bashkëtingëlloret b, d, f, j, k, p, t, v ose një nga grupet -nd-, -st-

algjebrik (algjebër), dibran (Dibër), librar, librari (libër); kodrinë, kodrinor (kodër), lodroj (lodër),shkodran (Shkodër); afri, afrim, afroj (afër); ajri, ajroj, ajrim, ajror (ajër); lakror (lakër), mjekrosh (mjekër),mokrar (Mokër); epror (i epër), teproj, tepricë (tepër), veproj, veprim (vepër); katror (katër), letrar (letër),vjetrohet, i vjetruar (i vjetër); zgavroj (zgavër); cilindrik (cilindër), lundroj, lundrim (lundër), njëthundrak(thundër); gjirokastrit (Gjirokastër), kadastroj, kadastrim (kadastër), lustroj, lustrim (lustër), ministri, ministror(ministër), pastroj, pastrim (i pastër), regjistroj, regjistrim (regjistër) etj.[5] 

-------------------------------Keto perfundime nuk jane nxjerre me nje te rene te lapsit e nga ndonje enderr qe sheh naten... Jane fryt studimesh e statistikash, u ka rene catia e kokes njerezve per te mbrojtur nje teze a nje ide sepse kishe para vetes gjigande si Cabej a Demiraj qe do ta aprovonin e jo surrogato si Topalli me shoke.  Edhe njehere Deshtimi i ndjekte nga pas te gjithe ata qe do vene dore mbi keto rregulla te kopsitura sic Zoti vete ka dasht smiley

A e mban veten per te afte ti zysha e g'juhes? Ma kundershto me fakte kete qe ke citu me siper. Ti perdor "paradigma rrokjesore" per t'i hedh pluhur sysh ketyne injoranteve qe shkrujne e lexojne ketu. Ore, po pate ndonje analize te mirfillte, paraqite ketu dhe une do jem i pari qe ka per te te dhene te drejte. 

ca analize do o trap..eshte botuar nga instituti gjuhesor i prishtines. wtf...

smiley Hoppa, leji llafet dhe meso gjuhen tende. E mos degjo Komisione e Kolece(Doktore Shkencash pas 90's ke nga 3 per shpi) ...vetem mbaj parasysh qe Drejtshkrimi mbeshtetet jo vetem ne parimin fonetik, se atehere do kishim nje lemeri qe s'do e merrte vesh i pari te dytin, por ne nje gershetim fantastik te Parimit fonetik me ate morfologjik. E nejse, se ti je dhe pi Shkodre, i kupton te tana, por prape sa ma shume te lexosh at linkun e kosovarve ( boo, ca ironie e?... kosovaret e kane hedh ne Net Drejtshkrimin e 72) aq ma mire ke me m'kuptue...po atehere ka me kene vone smiley

DHe ne fund, te pershendes me emrat pjesmarres ne Kongres. smiley Shendet tani se un shkova, te fala pakapit smiley

 

 

Delegatët e Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Tiranë, më 25 nëntor 1972 

 1. Thoma Deliana 
  ministër i Arsimit dhe i Kulturës i RPSH 

 2. Prof. Androkli Kostallari 
  drejtor i Institutit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 3. Prof. Mahir Domi 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 4. Prof. Eqrem Çabej 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 5. Prof. Idriz Ajeti 
  dekan i Fakultetit Filozofik, Prishtinë 

 6. Prof. Dhimitër Shuteriqi 
  kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve, Tiranë 

 7. Prof. Aleks Buda 
  historian në Institutin e Historisë të USHT, Tiranë 

 8. Dr. Rexhep Qosja 
  drejtor i Institutit Albanologjik, Prishtinë 

 9. Prof. Shaban Demiraj 
  pedagog i gjuhës shqipe në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 10. B. vj. shk. Lirak Dodbiba 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 11. Kolë Koci 
  Mësues i Popullit, Tiranë 

 12. Mr. Remzi Nesimi 
  pedagog i gjuhës shqipe në Akademinë Pedagogjike, Shkup 

 13. B. vj. shk. Jorgji Gjinari 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 14. Doc. Ainastas Dodi 
  dekan i Fakultetit të Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 15. Emil Lafe 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 16. Doc. Jup Kastrati 
  pedagog i gjuhës shqipe në Institutin e Lartë Pedagogjik, Shkodër 

 17. Engjëll Angoni 
  specialist për gjuhën shqipe në Ministrinë e Arsimit dhe të Kulturës, Tiranë 

 18. Ali Abdihoxha 
  drejtor i Shtëpisë Botuese «Naim Frashëri», Tiranë 

 19. Luigj Franja 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Shkodër 

 20. Prof. Josif Ferrari 
  studjues arbëresh, profesor i gjuhës shqipe në Universitetin e Barit 

 21. Mr. Ahmet Kelmendi 
  pedagog i gjuhës shqipe në Shkollën e Lartë Pedagogjike, Prishtinë 

 22. Ahmet Limani 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Mamurras 

 23. Ajet Bytyçi 
  pedagog i gjuhës shqipe në Shkollën e Lartë Pedagogjike, Prizren 

 24. Ali Dhrimo 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 25. Bahri Beci 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 26. Bajram Hajrullaj 
  pedagog i gjuhës shqipe në Filialen e USHT, Vlorë 

 27. Prof. Bedri Dedja 
  zv.ministër i Arësimit dhe i Kulturës i RPSH 

 28. Besim Bokshi 
  pedagog i gjuhës shqipe në Shkollën e Lartë Pedagogjike, Gjakovë 

 29. Doc. Dalan Shapllo 
  pedagog i letërsisë shqiptare në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 30. Drita Garuci 
  mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe, Shkodër 

 31. Dritëro Agolli 
  shkrimtar, Tiranë 

 32. Dhimitër Samara 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 33. Dhori Qiriazi 
  shkrimtar, Ersekë 

 34. Elsa Vakëflliu 
  mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe, Berat 

 35. Fadil Podgorica 
  pedagog i gjuhës shqipe në Institutin e Lartë Pedagogjik, Shkodër 

 36. Fatmir Agalliu 
  pedagog i gjuhës shqipe në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 37. Fatmir Gjata 
  shkrimtar, Tiranë 

 38. Ferdinand Leka 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 39. Gaqo Peci 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Korçë 

 40. Hasan Sazani 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Gjirokastër 

 41. Henrik Lacaj 
  pedagog në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 42. Hysen Qosja 
  pedagog i gjuhës shqipe në Institutin e Lartë Pedagogjik, Elbasan 

 43. Isa Bajçinca 
  pedagog i gjuhës shqipe në Fakultetin Filozofik, Prishtinë 

 44. Ismail Bajra 
  drejtor i NGBG «Rilindja», Prishtinë 

 45. Ismail Doda 
  drejtor i shkollës «Gjergj Kastrioti — Skënderbeu», Ostros (Krajë) 

 46. Ismail Kadare 
  shkrimtar, Tiranë 

 47. Jakov Xoxa 
  shkrimtar, Tiranë 

 48. Jani Thomaj 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 49. Jorgo Bulo 
  historian i letërsisë shqiptare në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 50. Jorgji Çerepi 
  pedagog i gjuhës shqipe në Filialen e USHT, Durrës 

 51. B. vj. shk. Koço Bihiku 
  zv.drejtor i Institutit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 52. Kolë Ashta 
  pedagog i gjuhës shqipe në Institutin e Lartë Pedagogjik, Shkodër 

 53. Kristaq Shtëmbari 
  përgjegjës i Kabinetit pedagogjik, Fier 

 54. Lasgush Poradeci 
  shkrimtar, Tiranë 

 55. Luan Dino 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Përmet 

 56. Lumnie Shehetila 
  mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe, Elbasan 

 57. Llazar Siliqi 
  shkrimtar, Tiranë 

 58. Mehmet Çeliku 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 59. Menella Totoni 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 60. Mërkur Alimerko 
  drejtor i Shtëpisë Botuese të Librit Shkollor, Tiranë 

 61. Mikel Zavalani 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Korçë 

 62. Mufit Trepça 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Peshkopi 

 63. Doc. Munir Reso 
  pedagog në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 64. Naim Bardhi 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Kavajë 

 65. Nesti Bellovoda 
  pedagog i gjuhës shqipe në Filialen e USHT, Korçë 

 66. Nikoleta Cikuli 
  gjuhëtare në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 67. Niko Tanini 
  redaktor letrar në gazetën «Zëri i popullit», Tiranë 

 68. B. vj. shk. Osman Myderrizi 
  gjuhëtar, mësues veteran, Tiranë 

 69. B. vj. shk. Pashko Geci 
  gjuhëtar, mësues veteran, Tiranë 

 70. Dr. Petro Janura 
  drejtor i Degës së gjuhës shqipe në Universitetin e Shkupit 

 71. Pjetër Fusha 
  mësues i gjuhës dhe i letërsisë shqipe, Rubik 

 72. B. vj. shk. Qemal Haxhihasani 
  folklorist në Institutin e Folklorit të USHT, Tiranë 

 73. Remzi Përnaska 
  pedagog i gjuhës shqipe në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 74. Sefedin Sulejmani 
  drejtor i Njësisë së bashkuar të punës botuese «Flaka e vëllazërimit», Shkup 

 75. Sofika Adhami 
  mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe, Vlorë 

 76. Sofika Morcka 
  gjuhëtare në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 77. B. vj. shk. Spiro Floqi 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 78. Doc. Stefan Prifti 
  gjuhëtar, Tiranë 

 79. Sterjo Spasse 
  shkrimtar, Tiranë 

 80. Shefqet Hoxha 
  pedagog i gjuhës shqipe në Filialen e USHT, Kukës 

 81. Shevqet Musaraj 
  shkrimtar, Tiranë 

 82. Tomor Osmani 
  pedagog i gjuhës shqipe në Institutin e Lartë Pedagogjik, Shkodër 

 83. Xhevat Lloshi 
  gjuhëtar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të USHT, Tiranë 

 84. Ylli Ruli 
  pedagog i gjuhës shqipe në Filialen e USHT, Berat 

 85. Zana Daci 
  pedagoge e gjuhës shqipe në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë të USHT, Tiranë 

 86. Prof. Zihni Sako 
  drejtor i Institutit të Folklorit të USHT, Tiranë 

 87. Zhaneta Nova 
  mësuese e gjuhës dhe e letërsisë shqipe, Gjirokastër 

 

Pse lodhesh a derbardhe?

ahaha Av, fantastike. u tha dhe neper gazeta qe Kolec Topalli nuk eshte marre me drejtshkrim, po shembulli qe ka dhene qenka sqaruar ashiqarr ne tekset e drejtshkrimit 

s'kane turp fare...bububuja

 ideja per te heq `ë`-n dhe `-ç `, nga alfabeti, ose diskutimi per nje reforme ne alfabetin shqiptar "per shkak te veshtirsise"  se compjuteri nuk ka` ë` dhe `ç` eshte hedh nga Bashkim Kopliku ne vitin 2004 :

 Duhet të shkruani përkatësisht /ee/ dhe /cs/, në vend të /ë/ dhe /ç/ në rastet kur nuk i shkruani dot këto shkronja sepse mungojnë në komputerin tuaj, në celularin tuaj për shkrimin e mesazheve, apo në ditarin tuaj elektronik, apo në menutë e pajisjeve të ndryshme elektronike, apo në shumë e shumë mjete të tjera të shkrimit; e kjo deri sa të bëhet një kongres tjetër për gjuhën shqipe, e mbase të ndryshohet edhe alfabeti i shqipes.” [ linku ]

 

..por sot ne 2012 ky problem eshte i zgjidhur  mjafton te instalosh nje program te posacem ne compjuter. dhe shqipja shkruhet bukur me `` dhe me `-ç`

 

 Shkaku pse Bashkimi e hodhi kete ide ja futi Kompjuterit. Po Topalli kujt do tja fusi ?!

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).