Gazeta e njohur amerikane "USA Today", ka një reportazh mbi fenomenin e gjakmarrjes në Shqiperi dhe fokusohet në situatën e përjetuar nga një familje e ngujuar në Shkodër.

Pjesë nga artikulli:

In a nation without effective courts and a government widely viewed as corrupt, the Kanun continues to serve for many as an unofficial constitution, experts here say. Its "eye-for-an-eye" form of justice encourages honor killings for disputes over land as well as for rape and murder.

As a result, the Kanun has left feuding families in conflicts that span decades and have killed off entire generations, Marku says.

The Kanun is not supposed to encourage long-running feuds, and its text provides for mediation of disputes — but the farther into the mountains one travels, the more people rely on their own interpretations of what the Code of Lekë Dukagjini means.

Although the European Union has not said the Kanun is the reason why Albania's application for membership has yet to be approved, shortcomings in enforcing the rule of law and respecting human rights were identified in a 2010 EU opinion as a main reason for denial of membership.

Marku sighs before answering whether the rule of law will ever reach these hinterlands. He says the Kanun can work as a code of justice.

"I believe that when the original Kanun will rule our country once again, we will be free," he says. 

Për artikullin e plotë klikoni: Blood feuds still boiling in Albania

Fëmijë të ngujuar

215 Komente

ok po keta te usatoday c'paten? 

Dmth, sipas zotni Markut, vetem kur Kanuni te behet ligj ne shqiperi, njerezit do jene te lire. Posi jo, dhe pse jo xhanem... Ca marrezie tjeter ka mbetur pa u bere realitet? perpos rekordeve te notit te atij psikopatit te madh, e kam fjalen.

Keto Komitetet e pajtimit te gjaqeve duhen nxjerre jashte ligjit. Institucione parazite qe rrojne me gjakun e viktimave te kesaj kolere qe ka kapur ate vend. Mbaj mend qe kam lexuar diku se gjaku i falur kish vleren aty ke 40 mije euro. 

Pse nuk eshte ndalur ky artikull, si ndodhi qe per 45 vjet, u harruan gjaqet ne Shqiperi dhe njerezit u mesuan te rrojne si njerez pa e patur mendjen te pusite e vrasjet e femijeve te hasmit.

 

Mbaj mend qe kam lexuar diku se gjaku i falur kish vleren aty ke 40 mije euro.

Make sense. Shume biles. Edhe ti po vrave dike andej ne Canada, gjykatesi pervec se te denon me x vite burg, te denon edhe me demshperblim per familjen e te ndjerit. Demin e llogarisin sipas moshes, pozicionit, te ardhurat mesatare te te vrarit. Nese i ndjeri ishte i ri, pra akoma me shume vite perpara, me shkolle te larte dhe pune te mire aq me e larte eshte gjoba. Ta zeme 30 vjec me 30mije te ardhura ne vit, ath. po themi qe llogarisin moshen deri 70 vjec si jetegjatesi, pra 40 vjet x 30mije $ = 1.2 milion $ gjobe. Pastaj nese nuk e paguan, çeshtja shkon ne sekuestrim parave ne banke, makine, shtepi, orendi etj etj dhe te gjitha keto permbarimi i ve ne ankand per te arritur shifren e caktuar.

Je komplet out. Nuk lahet me para jeta e tjetrit ketu. E ngaterron me bail out, pra shumen qe i akuzuari duhet te paguaje per te dale jashte e tu hetuar ne gjendje te lire. Ne kanada shanset jane te hash burg tere jeten, ne amerike te iken dhe koka.

Nuk me ke kuptuar. Po ta kesh lexuar komentin tim, te thashe, qe pervec denimit me x vite burg, denohesh me demshperblim sipas rastit. Dmth ke denim penal dhe denim civil. Denimin penal e vuan ne burg, denimin civil me gjobe, demshperblim. Jeta natyrisht qe nuk kthehet, por ti ke si detyrim ta demshperblesh familjen e tjetrit per demin qe i ke bere. Per kete arsye psh per makina paguhet siguracioni, sepse po te shkaktosh nje aksident, ti nuk je ne gjendje te paguash demet, prandaj paguan siguracion makine, i cili te mbulon shpenzimet.

Ok, s'e paskam pare ate ne bold. Megjithate ajo puna e 40K euros, sipas cfare kam lexuar, kish kuptimin e mirefillte te blerjes/shitjes se gjakut. Hynin keto organizmat ne mes dhe rregullonin pazarin per nje gjak qe kish ndodhur 60 vjet a me pare... Mua kjo, o vlla, me duket baterdi.. nuk e di si ju duket juve dhe nuk kuptoj fare cfare ju pickon kaq shume kur dajes i thuhet derr me te drejte.

Juve? Nuk di se per cfare e ke fjalen. Me vjen keq, per mua thirri si te deshiroje kokrra e qejfit. Une po mundohem te te shpjegoj. Nuk behet fjale per shitje gjaku. Per ate qe urren dhe do te hakmerret, parate nuk kane vlere.

Demshperblim 40k per nje vrasje te bere para 60 vitesh, boooh s'di ku mund ta kesh lexuar, pare. Me shume gjasa besoj, qe jane situata ku filani vret fistekun. Filani arrestohet e ben burg. Flasin me familjen e te vrarit, dhe keto vendosin ta falin, pra nuk vrasin kend tjeter, por sidoqofte nese i vrari ka qene nje prind, familjar eshte normale qe vrasesi ti demshperbleje. Ne vende te tjera, kete e vendos gjykatesi. Dmth edhe tek ne te denon me demshperblim, por nuk ka shans ta paguaje.

E di si eshte puna, hunter? Ka ardh momenti qe te behet nje pyetje:

- A mendoni se gjakmarrja eshte fenomen pozitiv?

Yeah. Ketu ka arrit muhabeti. Tek pyetjet e trasha dhe idiote. Prej ketej pastaj mund te dalin nje mije pyetje te tjera te vogla. Por kesaj te madhes ti jepet pergjigja njehere e mire. 

Ne mendimin tim gjakmarrja eshte shume me keq se hakmarrja. Sepse hakmarrja jo gjithnje eshte vrasje. Megjithate jane shume te perkembyeshme me njera tjetren dhe tekefundit arrijne ne nje pike qe ska pike ndryshimi ne produktin e vet: Ngujimin.

lol po i bej copy paste nga nje teme tjeter (ajo Idlir Abazi):

.................................................

hunter - 30 Korrik 2012 - 22:37

Ndjese per nderhyrjen.

Per mua gjakmarrja eshte nje perversitet total, sepse eshte nje denim kolektiv, anullon personalitetin e individit dhe e ben pergjegjes per faje, pergjegjesi absolutisht jo te tij. Se si ka arritur mendja shqiptare te konceptoje nje gje te tille nuk e marr vesh. Ndoshta ka te beje me faktin qe individi nuk ka vlere si tille, por si pjese e nje grupi me te cilin ndan te mirat dhe te keqiat, te drejtat dhe detyrimet.

Hakmarrja eshte tjeter gje. Ekziston si shpagim, shlyrje e demit qe nje tjeter te ka bere ty personalisht. Pastaj jemi evoluar si shoqeri dhe ekskluzivitetin e perdorimit te dhunes ja kemi deleguar princit, mbretit, shtetit. Kur ky mungon ne vendosjen e drejtesise, hakmarrja rimerr rolin e vet.

.............................................

Sa per ate qe kerkojne 40k $ per vrasje te bere para 60 vitesh, e kam te veshtire ta besoj. Kushedi si e ke lexuar apo shkruar. Mendoj jane situata si ato qe thashe me lart. Ka kuptimin e vet dmth si demshperblim civil.

klm

 

Nuk e kisha pare, nuk lexoj dot shume ppu. Por po them vetem qe ky nje minutsh qe lexova kete komentin tend me dha shprese. sinqerisht. kalo mire dhe ti.

The National Reconciliation Committee estimates that 10,000 blood feuds have surfaced in Albania since the early 1990s and that 1,600 families are in hiding to avoid becoming victims to vigilante justice.

Kupton apo jo... Kam nji frik qe meqe kto gjakmarrjelliqet u shun ne monizem, tani per karshillik trumbetohen si fitore te lirise mbi ndrydhjen e mendimit, kthim ne identitet, mbase edhe faktin qe shqiperia eshte i vetmi vend qe gezon peshkun Koran dhe gjakmarrjen. Amon mos me thoni qe eshte keshtu, se ajo teoria e ujit qe i kan hudh i gjosen vertetohet katerciperisht (se treciperisht esht vertetu already). Se kanuni zotrie...

Per shembull kur flasin gomeret e gomaricat (jo ne fakt nuk flasin, shkruajne) si i duhet bere? Duhet lene te flasin? Po si jo. Po a nuk duhet marre hak duke u thene se po flasin gomarlleqe? Meqe "nga haku te gjaku" po behemi tolerante e nuk po ua themi... (Tolerance apo frike? Nejse.)

Pres artikullin e radhes nga USA Today ku do te flase, apo shkruaje dy rreshta, jo me shume, per kushtet shoqnore te jeteses ne Shqiperi, se si ja bejne njerezit per te mbijetuar (ore kjo fjala "mbijetoj" duket sintaksisht gjepur, pse nuk thuhet "nenjetoj"?). Po per katrahuren e babezise se atyre te tjereve? Jo, jo... as mos te shkoje ndermend, kadale kadale demokracia.

Kush eshte ky Marku? Ndoshta behet fjale per Gjin Markun, kreun e Komitetit te Pajtimit te Gjaqeve, nje org.joqeveritare.Cfare dallkauku!.Shifrat jane tmerresisht te fryra qellimisht per te perfituar donacione. 

Hurbinekut tashme i duhet te ndermarri nje udhetim ne USA ku te organizoje konferenca shtypi per sqarimin e gjindjes amerikane per hakmarrjen e maskuar si gjakmarrje.

Administrata e peshkut, ne respekt te gjuhes amtare dhe ne joamerikaneve, nuk mund t ja kthenit mbrapsht shkrimin postuesit per ta perkthyer?

Spiritus,

Jane dhe ca te tjere por çfare idiotesirash nxjerrin nga goja... lere s'po e zgjas.

Tani me degjo, spiritus, nqs do te degjosh :

Ceshtja, per mua, eshte tmerresisht e thjeshte : gjithçka vjen nga padituria. Nga idiotesia e lindur (te gjithe njerezit lindin idiote - shikoni etimologjine e fjales) por qe disa vendosin ta ruajne kete idiotesi deri ne fund te jetes. Pikerisht ky eshte dhe thelbi qe duhet diskutuar : perse disa njerez vendosin te rrine idiote deri ne fund ?

Une jam i bindur se po ta linin personazhin "av" ketu qe i keput kopaçet tre here ne dite pas buke, pra po ta linin qe te shkonte e te fliste me nje hajvan qe kercenon ca qenie te tjera pa kurrfare faji, personazhi ne fjale s'do te dinte te ngaterronte as dy fjale. Perse ? Sepse idiotesia nuk luftohet me idiotesi. Duhet nje antidot tjeter. Megjithate, thashe personazhi "av", dhe jo individi qe fshihet pas "av". Shikoni gjithashtu dhe etimologjine e fjales "person". Frengjishtja e perdor edhe per fjalen shqipe "askush". Nje person eshte nje askush, ne kuptimin qe ai eshte dikush qe ka vene nje maske (personna) per t'u bere askush. Perdorej ne karnavalet e Italise.

E kam fjalen se edhe keta qe bertasin o kafshe, o egersira, o ju marrte mortja qe s'ju merr, nuk kane kurrfare ideje se çfare duhet bere, perveç mballosjes me nje emer (epitet) i cili ka vetine qe, me te dale nga goja e folesit, i siguron atij nje lavdi te perjetshme si superior.

Ka qene nje Anton Ceta, ne Kosove. Shumekush ketu e merr per nje sharlatan, qe zevendeson ligjin. Por e verteta eshte ndryshe : Ceta NUK ishte idiot. Dhe kjo perben tere ndryshimin me diskutuesit tane. Ceta DINTE te fliste. Ceta E NJIHTE njeriun. Ceta gezonte ate vetine e fjales se duhur ne vendin e duhur, paçka se fjala e tij nuk ishte formula e Einsteinit apo projektet e kinezeve ne zyren e mergimtarit me kafe perballe (ohoho ! ja e piva kafen, turqeta mono).

Problemi nuk eshte tek funksioni i Gjin Leshit si pajtues, por eshte tek trute e Gjin Leshit si njeri. Nje Gjin Lesh tjeter, me tru ne koke, me shkolle dhe me dituri jete, do te bente shume me teper dobi sesa keto leshrat tuaj ketu perpjete. Kjo hipokrizi nga ana juaj duhet te pushoje se s'po ben tjeter veçse po ju nxjerr lakuriq, ne mos paçi dale tashme.

Nje shembull per ata qe s'thithin mire nga ç'thashe me lart :

Kemi nje te semure me kancer, te denuar per te vdekur. A duhet te jemi te virtytshem dhe te mos genjejme, apo duhet te genjejme qe i denuari me vdekje te mos vdese çdo sekonde pas shpalljes se lajmit ? Disa ketu jane te dashuruar pas se vertetes. Ben be se kane dale nga suma e Sokratit. OK.

Shembull tjeter : kemi nje depresiv. A i duhet thene ketij njeriu se bota eshte e shkerdhyer dhe s'ia vlen te jetosh ? Disa te mençur ketu, na bejne te bukurin. OK dhe per keta.

Disa te tjere i meshojne nje parulle te mjere se gjoja komunizmi i pati shfarosur gjaqet. Keta mjerane nuk e dine se nje diktature nuk shfaros asgje perveç mendimit te lire dhe njerezve. Nuk e dine se komunizmi thjesht sa i vuri ne "pezull" keta gjaqe, thjesht sa i shtyu ne kohe. Sepse komunizmi nuk kishte as tru e as deshire e as vullnet qe te punonte ne favor te njeriut te vertete, te moralit njerezor. Ai ska bere tjeter veçse disa çeshtje i ka ngrire, dhe disa te tjera i krijuar vete duke e infektuar thellesisht shoqerine shqiptare. Ju jetoni ende me perrallat e "denimit me vdekje" nga ana e shtetit. Ne fakt, ju nuk jeni fare kunder GJAKMARRJES, ju doni gjak, por mendoni se ky gjak duhet marre nga tjeterkush. Kjo eshte shume e lehte. Ekzekutimet amerikane apo iraniane nuk i kane shfarosur as psikopatet e tipit Holmes, e as dashurite e fshehta te iranianeve te shkreta. Ku eshte problemi ? Le ta lidhim me fillimin : eshte tek idiotesia e lindur qe dikush e shpalos me krenari, e qe s'ben asnje perpjekje per ta sheruar. Dhe kjo idiotesi, merreni vesh mire, vjen nga gjithfarelloj krahu : nga te shkolluar e te shkolluar, qitetare e katundare, te rinj e te vjeter. Nje idiot qe ka vendosur te mbetet idiot, eshte pak a shume nje Spartan i koheve moderne. 

 

Sipas stilit tend bajat e batall, si te duash merre, une duhet te them: kopacet e sat eme. Mirepo ja qe nuk ia vlen me ty, more djal i bukur demokracijet. Sado te mundohesh ti dhe shoket e tu per tu ngaterruar mes hakut e gjakut ( megjithese po ta kishe lexuar te gjithe kete artikull tek linku perkates, do shihje qe behet fjale per nje vrasje bere para 44), e verteta eshte me e forte dhe me e thjeshte se ju: atje ku nuk vepron ligji, njerezia do shohi endrra me kanune te  Lekes. 

Ti mund te lexosh njemije libra, por ja qe nuk ke ate gjene e vogel ne tru t'i filtrosh e kuptosh. Shkurt je toc i papjekem. Sorry e, po ca gjera me mire te thuhen cope qe mos harxhojme kohe e vend ketu.

 

Ti qenke shum rend

Te drejte ka Hurbi. Partia nuk e zhduku si fenomen, vetem sa i vuri nje kapak siper. Ama rrup sup ja beri ketyre trimave, qe betohen se do te bejne namin. Rrup sup. As guxonin ta hapnin gojen.

Tani sidoqofte me urbanizim e zhvendosjen nga zonat e izoluara, domosdoshmerite ato lidhje, ato zakone qe i udheheqnin, jane te destinuara te zhduken.

Shiko kjo berja e rrup sup ketyre trimave apo atyre trimave diku tjeter, apo cfaredo trimi apo shoqerise ne pergjithesi, nga nje diktature totalitare qe ushtronte dhune arbitrare nuk eshte ndonje arritje, dhe ata qe e trumbetojne si arritje dhe e permendin (ej 45 vjet s'kishte gjakmarrje!) jane realishte idiote, ne etimologjine e plote te fjales.  Sic thua dhe ti, diktatura vetem i vuri nje kapak celiku gjakmarrjes, duke e bere "marrjen e gjakut" privilegj eskluziv te sajin. 

Ato pezullimet jane pallavra. Diktatura tregoi se kur funksionon shteti, normalisht nuk ka nevoje per kode drejtesie nga mesjeta. 

Tani, per te thene te drejten, me kete rrup supin s'eshte per tu mburrur, se holle holle, per disa gjera te mira ne si shoqeri paguam nje c'mim tmerresisht te larte, lejuam te indoktrinohemi. Nejse. 

Sa per Kanunin, ku mund ta studioje ose lexoje nje njeri i thjeshte si puna ime? Dikush ne kete teme apo ne nje tjeter beri dallimin midis gjakmarrjes dhe hakmarrjes por nuk e shpjegoi tamam se ku ishte dallimi filozofik. Kush e ngriti si teori le ta shtjelloje.

komunizmi nuk ka pase zhdukur asgje. Shume gjakmarrje te sotme e kane zanafillen ne vrasjet qe kane ndodhur ne kohen e komunizmit dhe gjakmarrja ka ekzistuar fuqishem edhe ne ate kohe por njerezit pritnin rastin e volitshem per tu hakmarre. Komunizmi nuk arriti te hiqte fenomenin por vetem sa ja u veshtiresonte kushtet meqe ishte diktature. Bile e keqja eshte se komunizmi na nguliti ne mentalitet edhe me keq hakmarrjen duke na bere kafshe, duke zhdukur cdo lloj vlere e tradite qe kishim.

Gjakmarrja ka mbaruar me kohe, sot kemi hakmarrje qe nuk njeh asnje kod, qofte edhe kanuni, por vrasje makabre. Me gjakmarrjen justifikohen edhe vrasjet me motive droge, prostitutash e te gjitha cfare ka krimi ordiner e i organizuar.

Shume gjakmarrje te sotme e kane zanafillen ne vrasjet qe kane ndodhur ne kohen e komunizmit dhe gjakmarrja ka ekzistuar fuqishem edhe ne ate kohe por njerezit pritnin rastin e volitshem per tu hakmarre.

Gjakmarrja ka mbaruar me kohe

daje menien tani. o kshu, o ashtu.

shpjegim per klase te pare: gjakmarrja ashtu sic e sanksionon kanuni ka mbaruar me kohe, sot ka hakmarrje. Sot ne i quajme gjakmarrje thjesht per konvencion ose tek tuk ka ndonje te tille qe merr gjakun e derdhur te gjyshit a babait.

kjo e qarteson. thuji hakmarrje me mire.

ato numrat per 1600 familje te ngujume, a jane te verteta? se i cik si shume sikur po.

garth  behen. komunizmi vertet e shtypi me dhune gjakmarrjen por i rrujti lesht, nuk quhet ajo se dhuna prodhon kunderdhune, gjakun nuk  e tret dheu, nuk ka gjak te hupun.Kurse ne do ta kurojme pa dhune, pa ligje, pa shtet gjakmarrjen.me predikime, me  tubime, jena demokraci or taj, kemi dhe do shoqata.

Na na mos i be te gjitha lemsh.  Mos e fut dhunen bashke me ligjin e shtetin si pa te keq ashtu.  Dhuna e shtetit eshte e kontrolluar dhe rregulluar ne menyre te rrepte, dhe ne imtesi te holle shume se kur perdoret, ndaj kujt dhe per cfare arsye.  Ne fakt dhe gjakmarrja, po te lexosh kanunin eshte e kontrolluar dhe rregulluar po aq rreptesisht.

na na....mos u drejto keshtu se pastaj ka dhe resto.

Po ktheje ore reston, nuk ta kisha me te keq.  Ishte me shume si tabele ndalim per marrjen e superxhiros.

ehe, policia rrugore.Ku eshte superxhirua? Mbase tek mohimi faktit qe diktatura zhduku gjakmarrjen. Me ligj, me denime me vdekje, si instrumenta te ushtrimit te dhunes shteterore, por u arrit ama. Kjo nuk e ben diktaturen te mire.Por ta  mohosh kete fakt mua me duket idiotllek. Sot nqs ka nje rigjalljerim te gjakmarrjes, arsyeja e pare eshte vakumi krijuar nga dobesimi  autoritetit te shtetit me te gjitha instrumentat e tij.(policia, gjykatat, mungesa e denimit me vdekje)

 

Lexo me poshte se dikush thote qe edhe athere paska pasur vrasje per gjakmarrje...

Jo nuk e zhduku si fenomen. Eshte ceshtje mentaliteti, qe komunizmi nuk e ndryshoi per fat te keq. E para, si prove ke riaktivizim pas '90. Me ane te nje regjimi diktatorial pezulloi simptomat e semundjes. Nuk do te thote qe sheroi semundjen. Mund te marresh morfine per te shuar dhimbjen, por nuk sheron semundjen. E dyta nuk eshte as çeshtje shteti ligjor. Ne shume raste autoret arrestohen, burgosen dhe gjakmarrja godet familjaret e tij. Thjesht i vuri kapak. 

Thashe "rrup sup" jo per ti ngritur vlerat e komunizmit, por per te treguar qe nuk ekzistojne trima te pamposhtur.

E shof qe e ke pire cajin te hidhur sot. Me kete "JU nuk jeni fare kunder GJAKMARRJES, ju doni gjak, por mendoni se ky gjak duhet marre nga tjeter kush" ke zbuluar subkoshiencin tend te perndezur nga admirimi per Kanunin, per pajtuesit e gjaqeve, Again e gjakut, Kullen  e Oroshit..eh c'jete e bukur pastorale, me zana e kreshike, pa shtet dhe shoqeri civile.

Nuk cuditem ne fakt. Kultura, leximet dhe te jetuarit ne nje vend te kulturuar nuk konvertohet automatikisht ne humanizem. Ti je Barbar i zbukurar me ca lulka leximi, lum miku.

 

 

idiot-vetjak,privat

njerezit e pa shoqerizuar(socializuar ne shqipish)quheshin idiot ne menyre ofenduese sepse nuk mernin pjese ne bashkesi(dhimo,dhimokratia).

per individualistet e sotem idiot duhet te jete mburrje

Spiritus, a do te ta kaloj çike dhe ty ate librin qe ta ben shtrojen e trupit me kallo ? A di te lexosh a s'di ? Apo s'do ?

S'kam kurrfare admirimi per asgje. As per kanun as per musteqe. Jam duke thene se ju vuani nga "qarku i shkurter" : keni per borxh qe çdo çeshtje ta digjni shpejt e shpejt, pa i rene njehere rreth e perqark.

Thashe se gjithçka qe sjell dobi mbi toke, eshte e mire, paçka se mund te mos jete alla ajnshtajniane. Ceta s'dinte asgje per vrimat e zeza, por ai mbyllte ne fakt kesilloj vrimash. Nderkohe qe me ty e ndonje tjeter, eshte e kunderta : ti di shume per keto vrima, por s'ben tjeter veç hap te reja. Tani, kush eshte me pozitiv : ti apo Ceta ? Ti me teorite e tua, apo ai me pajtime njerezish ?

Po ta them edhe njehere : nuk eshte faji i pajtuesit si pajtues, por faji i trurit te tij si njeri.

Tani vazhdo fantazi per piano e orkester, me imagjino çike te lutem duke kercyer me tre shtojzavalle buze liqenit te Lures, me orgjira e gjera.

Po c'libra zeza do me japesh ti more qyqar? Une kisha qortuar heshturazi disa peshq ne teprimet e tyre karshi personit (me maske kyltyre) tend por po bindem qe ty edhe shendet te thuash , te duket plac. Ti s'mund te perdoresh dhe te perfshish emrin tim ne ate JU dhe te trufullosh me etiketime "ju idiotet". Une e njoh personalisht kete Gjinin e Leshit dhe eshte nje dallkauk projektesh per te bere para, copa e idiotit qe s'ja ve kush ne pulle. 

Cfare teorish po bej une dhe ku po i kundervihem rolit te Anton Cetes? A te punojne llambatinat apo te jane skuqur syte nga pagjumesia?

Nejse, po e trazove mutin, mbaji ere. Uroj te biesh mbi ndonje shtojzovalle te qetsohesh nga qarku shkurter.

 

Shume te zgjat procesi i njohjes dhe ty mor djale smiley... i jep shume benefit of doubt tjetrit mesa duket...dita duket qe m'sabah. 

Ke te drejte. Prirem nga e mira, besoj ne reflektimin dhe te drejten e ndryshimit te njeriut.Por gomarit vuri kallare sa te duash, ai vetem di te pellase.

sa del nje teme e tille te gjith vihen ne rradhe kush shane me shume kanunin. kur ju thu njerezve qe kjo qe po ndodh nuk ka lidhje me kanunin fillojne me klithma si ato te adoleshenteve, si te tipit te fevziut me shoke.

Ti quash vrasje kanuni shumicen e ketyre qe ndodhin sot, eshte sikur nje i demtuar nga nje njeri tjeter, te mbylle me zgare dritaret e nje dhome,te fus fajtorin brenda nja 5 vjet, e ne fund ti te thuash e ka fajin kodi penal.

Gjakmarrja(hakmarrja) nuk zhduket me force, thjeshte mund ta ndalosh per nje perjudhe te caktuar, siq beri komunizmi. per ta shuar(jo zhdukur) gjakmarrjen duhet te vihet shteti i se drejtes, te zbatohen ligjet, te marrin denimin fajtoret, dhe gjakmarrja shuhet vete. vetdrejtesia eshte nje mekanizem mbijetese per nje popull. imagjinoni sikur ne shqiperi te mos ishte gjakmarrja, dhe te ishte ky sistem gjygjesor kaq i korruptuar sa eshte  se cfare kishte me ndodh: gansteret me lek do vrisnin njerez te pafajshem te sigurte se me pak lek do dilnin te lare gjykatat.

Po me premtoi koha, do t'ju sjell nje tekst te nje filozofi francez, Pena-Ruiz mbi ca gjera. Jam i sigurte se do te jete më frytdhenes.

Ka ketu nje "confusion des genres" per me t'ik truni me anije kozmike...

P.S. O Hurbinek po c'ne ti me Pena-Ruiz mor djal? Nejse premtoi ti kohes e sille...

Hej, futi nje google translator nqs se lexon dot ne anglisht.

p.s. kto kujtojne se gjona te tilla bien ne harrese meqe na cajne tralalalain ktu ne peshk. Po sikur mos te na linin te hynim ne EU prej gjakmarrjes...sic aludon dhe shkrimi smiley

@ av,

Dhe ti me flet per hakmarrje e gjakmarrje, ti pikerisht ti, turiri yt qe merr hak menjehere per cilesimin e kopaçeve duke me permendur nenen ? E kupton ne ç'llum shllapuritesh ? Ti do te vendosesh drejtesine ? Prite zot rrezikun ! Ju keni marre mbrojtje ketu gjithe kriminelet e Shqiperise se KUQE, dhe ju do vendosni drejtesi ? Ju keni thene se ska ç'na duhet kujtesa, t'i falim krimet, dhe ju kerkoni drejtesi ? Ju kerkoni pushkatimin e atij qe ka bere krim ?! Oh, really ? Really, really ? E qekur keshtu ? Ka ndodhur ndonje shpallje mistike tek ju qe na veshet togen e zeze te gjykatesit te paanshem ? More po vertet, ç'ka ndodhur tek ju qe keni vendosur t'i jepni fund kohes se pandeshkimit ?

E di si eshte puna ? Kesaj faqeje i shkon emri me mire : striptize. Ska nevoje per yshtje, vershellima e verdhushka, njerezit zhvishen vete.

Gjeji cik keto qe ke permendur ketu e qe i paskam thene une dhe hajde fol prape... por futi nje gote dhalle ne fiillim qe te ftohesh pak. Perndryshe po nuk gjete gje, mos me caj me koken e mos me permend emrin apo personen apo ca fshihet pas saj. Kur te marresh vesh ti cfare mbroj e deshiroj une, kushedi sa dimra do kene kaluar...le qe shanset jane ske per ta marre vesh kurre. shko tani gjej ato theniet e mia, se tjerrjen e leshit dhe punen e hetuesit e ke ne gjak.

ne rregull?

urbineku ka fillu me shtu dozat e inglishtes smiley

ps. i del spontanisht, kur esht i "axhituar" smiley

 

"...ti pikerisht ti, turiri yt qe .."

Sa here i ndjej grahmen ketij surrati me vjen nder mend thenia :

Vajti djali ne Martalloz, vajti shul e erdhi lloz

Ore si nuk hapet nje debat te kulluar pa shembuj te sotem  per 'se Kanuni zotrie " Keshtu copza copza ne cdo rast Gjeamarrjeje e tj dalin shume spekulatore tip Hunjsh e dege me dege per te na treguar se e zotrojne nje teori Kanunore .Nje IDIOTIZEM Spekulantesh me Brire dhe Shoqerisht per kohen Nje dije qe vetem GROPOS Mendimin.

Lexon nje pjese dhe thua me vete ...te gjithe si Huri jane ? Me mend deri ne gryke ?  a nje pyetje te vogel Kanunoreve ?

Ç' ne Kanuni ne Kodin Moral e Zakonor te Mazllëmëve ??

Dhe me kete do shikojne , minimalja , se nuk behet fajle fare per NORMA e Zakone  te nje Krahine apo ZONE te tere si Veriu .Ai perfshin dhe nga vete emri , nje pjese ne VARESI te Venedikut , Malesi  me shtrirje e Lidhje me pjesen e M.ZI , aspak i shtrire nga pjesa ortodokse SERBE .Ku me gjasa nje Duke me emer Gjini , ka bere ca te shkruara per robt e vet te kohes se Ujqerve ose te shtepive nje Plum Pushke Larg ? Ç'ne te merret Hurim me te ??? Ose dhe ndoshta dikush nga spekulatoret e tjere me "se Kanuni zotrie "????

Ja dhe nje pyetje tjeter ...

Ç'ne ky malum Gjini te kishte kaq autoritet sa ti digjohej Llafka ??? Dhe ketu do shohim se nje Porosi Kanunoresh Vatikanas te Venetikut e duan te qete kete zone me emisar gjithfaresh . Perse ? Kush e shpjegon pervecse "se Kanuni yotrie "

Pra thjesht kanuni per aq sa ka ndonje vlere eshte NJE Kryeinjorance ta permende HURI nje Mazllemas ne GENE por edhe ne argumente ku vihet re nje "asgjesim i  kaureve " ose te pabindurve ne te verteat e tij , pra nje mentalitet TOTAL Mazllemas Fondamental !

Gjakmarrja jeton tek Individi ashtu siedhe Falja apo miresia .Kur HURI te kuptoje se DIKTATURA perbehej nga njerez me TRU jo nga ata Idiotet qe lexon ne Frengjisht , do kuptoje se Masa kryesore ishte e kombinuar ne shume drejtime ne SHQIP !

Edukative , Ekonomike , Organizative por se fundi edhe Ligjore .Dhe kete e arriti para se Gjithash dhe ( duhet fiksuar mire se ata jane shkaktari NR 1 sot si Intrigantet KRYESORE me Pushtet ) pasi ZHDUKU nga Skena Intrigat Bajraktare (dhe u dha ternagopin ose4 qysqine e Punes)  si nxitesit kryesore te Gjakmarrjes .

Une personalisht mbeshtet Spiritusit ne ekzistencen e "kriminelit " brenda individit ne kuptimin Biologjik .Por koha vertetoi se kjo Veti eshte nje gjendje  fiziologjike , me shkak nr NJE impulset qe merr nje pjese ose pjesa Agresive e Trurit , trasmetuar e ushqyer kimikisht nga Gjaku ! Populli e shpreh pa petur nevoje per Hurizma e regulla kanunore " me HIPI ose i HIPI Gjaku ne tru " Me thjesht per cfaqje me te buta ne themei " ashtu ja dha " qe mund te nderhyhet per ta vecuar dhe perjashtuar ne te ardhmen edhe Biologjikisht nepermjet nderhyrjeve ne ADN . 

Por mbi te gjitha perderisa ne nje shoqeri te Organizuar , mardheniet Ekonomike jane Primare edhe ketu ne kete fushe mardheniet ekonomike jane PRIMARE . GJAKMARRJES DUHET TI CDUKESH BAZEN MATERIALE TEK E CILA MBESHTETET .

Prona e vogel e vertetuar Historikisht dhe Realisht si nje Organizim i TEJKALUAR edhe ne Shqiperi te pakten prej 30 Vjetesh ,deri ne 92 kur erdhen babrbaret ,  pjell KRIM cdo minute e Ore .Me pas ai reflektohet ne shume Fusha te jetes .

Vini re me vemendje se sa te Vonuar jemi ne kete drejtim vetem se SPEKULATORET HAJDUTE me SQEPER te paafte ne Pushtet , Grabites , Rrufiane e Kriminele , Ju leverdis me mire te shquhen TEORIKISHT e Pambarim "Bythet e Zgjuara " me " se Kanuni Zotrie " sesa te operojne Ekonimkisht e Organizativisht e se Fundmi Ligjerisht , ndoshta jo per ta zhdukur por per ta MINIMIZUAR ne ate Fare Feje sa nje rast i TILLE te jete e Cilesohet Jashte Normales edhe nga Zonat Kanunore

Mendoj se ne keto Linja pa psallje e muallitje 'se diktatura ZOTRIJE " edhe mund te pranohet nje debat i kulturuar jo Politik mbi Kanunin me qe dike e paska si Test per te vleresuar InteliDjencen e PPU se si mejton me mjetim te mendjes se HUNJVE mbi Kanuen !

Per artikullin ????? Lajm perben ... tha ....kur NJERIU kafshon Qenin !! Dhe them se nje vend te tille , ja kane rekomanduar USA -s! E kush eshte ai qe nuk do xhiro dhe fitim ????

I hodha nje sy ketij albumit rrembimthi sot ne mengjes perpara se te ikja ne pune....

Pa e zgjatur shume, thjeshte syrgjynosja e mijera familjeve tregon se jetojne ne nje vend pa ligje dhe shtet....Nje vend nga me te vegjlit ne Evrope dhe i cili ironikisht nukmund te  kontrrolloje dot qytetaret e vete(E them kete me turp dhe neveri!)..2.5milione qytetare dhe gjysma te syrgjynosur

Ironikja

Ky rrethi vicjoz i gjakut nga disa ne vend po perdoret si nje "tradite trendy e cila eshte kornizuar" ne shirita kinematografike te kineasteve te famshem te cilet perpiqen dhe te na parqesin ne Oscar me kete vesin tone sadist...gjakatar! ...

Turpi eshte se kete rreth vicjoz ne po e perdorim ne krenarisht si nje reklame te nje tradite gjakatare te nje kombi te eger, te pa civilizuar ne mes te Evropes!

 

s'do mend qe do kete gjakmarrje. me lemshin e ndarjes se pronave qe i beri qeveria post-komuniste dhe ne mungese te policise, c'pritej tjeter? 

Komunizmi i qelbur vetem sa e egersoi me shume shqiptarin se nuk zhduku asnje gjakmarrje e vrasje per motive qe ndodhin rendom edhe sot.

 sheherli, me duket  se flet me pasion dhe pa argumentat e nevojshem.Duke mos u marre me ate..." eren"  e sistemit te meparshem, per kete pike po ju sjell nje prove.Nga viti 1968 deri  ne vitin 1990 jane regjistruar gjithesejt 48 krime me  vrasje.Nga keto  vetem 19 per  gjakmarrje.Te gjithe te denuar me pushkatim prej Gjykatave.

Sot kaqe krime kryhen per tre kater dite.Pra o korigjo sa thoni,  ose hiqi "eren" per kete problem !

Ju si ta gjykoni vete

Une flas vetem me argument, nuk jam ndonje plak nostalgjik i komunizmit qe na flet me lot nder sy per kohen e lavdishme. Edhe sot vrasjet me te medha nuk behen per gjakmarrje, por per motive te tjera. Ne komunizem megjithese diktature, ka pasur sic e konfirmoni edhe ju dhe une mund te ja u ilustroj edhe me shembuj te vecante, vrasje per gjakmarrje, per motive qe lidhen me nderin etj. Prandaj ato konstatimet bosh per "zhdukje te gjakmarrjes" meqe jeni te vjeter dhe si perdorni dot nga prapa, pijini me caj ne mengjes.

S'eshte e vertete fare qe 48 vrasje ndodhin per tre kater dite. eshte nje genjeshter ne vazhden e genjeshtrave te pelqve te marrosur. Ki parasysh qe krahason dy sisteme, nje totalitar me izolim hermetik dhe nje demokraci liberale me liri te madhe ku del me 48 vrasje (po i marr te mireqena ato shifra qe jep, megjithese nuk na jep nje burim), per gjakmarrje e motive te tjera qe eshte deshtim komplet.

Te kuptova mire...desha te komunikoja me nje sheherli dhe jo me nje Zeherli.

keto jane histrorira TE FRYRA vetem per letrat. 

te gjithe kandidatet per emigracion, deklarohen si viktima te gjakmarrjes. sepse edhe varianti i deklarimit si pede, iu mbyll, qekur u be ajo parada e tyre ne tirane.

Ky Gjin Marku, ka 20vjet qe merret me pajtimin e gjaqeve. Ky dhe staffi i tij kane pajtu shume familje, njejohesisht kame ba dhe shume pare - u lumte! Dhe thote diçka teper te vertete, e paraqitur nga fundi i shkrimit.

Marku sighs before answering whether the rule of law will ever reach these hinterlands. He says theKanun can work as a code of justice.

"I believe that when the original Kanun will rule our country once again, we will be free," he says.

Shume nga ju nuk e kuptojne kete. Une e kam thene edhe disa here te tjera; per çdo gje te mire e te ndershme qe te ben te ndihesh krenar per prejardhen tende si shqiptar, meritat i ka Kanuni. Keto turpet qe ndodhin sot ne Shqiperi, ndodhin sepse u moren ca llafe te degjuara kendej e andej e u vune ne perdorim simbas interesave dhe emocioneve.

Kur burreria e pleqte mblidheshin per te marre vendine, ndjenjat liheshin jashte. Mbase kishte qene djale i vetem i vrari, pa trashegimtar, gje e cila e bente mortin te rende sa skishte me. Por emocionet liheshin menjane kur u bisedote e u vendoste, gjaku u ftohte perpara se te futeshin ne ato odat e burrave. Flitej me respekt ndaj e drejt hasmit. I qitje duhan, kafe e raki ne shtepine tende babes se atij qe te kishte vrare djalin e vetem i cili, mbase, nuk arriti kurre te te siguroje vazhdimesine e emrit tend e prosperitetin e asaj kulls. E respektoje ate qe te beri gjemen sepse burrat duhet te kene vetem mend, nuk duhet te ndjejne. 

Gjini e ka fjalen per Kanunin e atyre burrave qe nuk te vrisnin femren. E ka fjalen per ato burra te cilet nuk do e shkrepnin kurre mizoren ndaj nje trimi ne shoqerine e nje femre (femije qpo plake qofte). Sepse po ta shkrepte, si e kapi, si nuk e kapi plumbi, turpi do kthehej nga ai qe shkrep pushken drejt nje femre. Flet per ato burra te cilet nuk do dilnin kurre me grate apo vajzat e tyre, vetem qe mos te shtinte drejt teje hasmi. Respektimi i Kanunit ishte akti me i larte i nderit qe ka pare shqiptari. Ky i sotmi nuk quhet Kanun, quaje si te duash, por jo Kanun. 

 

Duhet kalibruar pak shkalla e prioriteteve. Ne vend te pare Jeta apo Nderi?

Vrasja e nje mashkulli te fisit, mgjs nuk eshte pergjegjes direkt eshte nje mizori. Anullim i individit. Mentalitet kolektivist, qe e urrej thellesisht. Duhet te kete dhe ka shpjegimet e vet, por per mua as edhe nje respekt per kete.

jeta nuk eshte e perhershme (te gjithe vdesim nje dite), ndersa NDERI PO ! deri sa memorja njerezore te ekzistoje mbi dhe. 

Nderi ku rron? Nuk po te pyes se nga lind smiley

Ne shkallen time, edhe jo smiley

kanuni ka pase funksionuar si parandalues i vrasjeve, pasi ai qe shtinte dhe vriste dike, matej mire se kur ti merrte jeten dikujt nuk mund te shpetonte pa u ndeshkuar dhe me kete ndeshkonte edhe gjithe burrat e fisit pasi edhe ne ata mund te merrej gjaku. Ka qene edhe mbrojtje per te dobetin dhe te gjitha keto kur nuk kishte nje shtet. Por gjithsesi mbeten ne nje kontekst fisnor e gjaku qe ka lene pasoja edhe sot. Shume njerez vrasin vetem per fytyre se po i tall fisi, fshati etj. Me urbanizim, me ekonomi me te mire, me shkolla e te tjera edhe rendesia e lidhjeve te gjakut, ne kete aspekt do humbase peshe.

Hoppa, pergjithesisht kur nuk tallesh  thoni  gjera me mend.Edhe kete..."meritat i ka Kanuni.."  e ke te  drejte. Kanuni ka pas funksionuar dhe  eshte  zbatuar   duke u nisur prej mendjeve te burrave qe u peshonte fjala.Por Kanuni ka vepru si Kod (zakonor)Qeverrises, ne kushtet e mungeses se nje shteti me ligje te zbatushme, prej  institucioneve serioze.

 Per  pasoje nuk do ishte ne llogjiken e dialektikes te lavderohet sot Kanuni i shkruar apo  dhe i koduar  shekuj me pare, duke i mohuar jeten tjetrit si pasoje e nje borxhi  gjaku.Krimet kurre nuk jane pushuar me krim, duke  vrare njerin qe nuk  eshte as dora, duke vrare femije, duke qelluar mbi grua a vajze.(sigurrisht jo  prej Kanunit, por se i gjori  Kanun ka ra ne "dore" per  tu  zbatuar, prej  njerezve qe nuk u  peshon as fjala as mendja)  

   Por, me ndeshkim te forte,  bazuar  ne te drejten.Dhe e drejta eshte..... LIGJI.

Pikerisht mbi kete baze,  sot, fajin duhet ta marri  dhe i  faturohet ...Kanunit

Shumica ketu, e sterperseris, sikur t'ua lene neser çelesat ne dore : urdheroni, polici, shtet, gjykata, e luleshtrydhe bashke, na zhdukni gjakmarrjen, s'do te dinin te lidhnin as dy fjale.

Perse ? Sepse gabimi eshte ne zanafille : rastet kur Kanuni udheheq nje krim (se keshtu e quaj une nje vrasje, per nder a per dreq, krim eshte), jane vertet te paperfillshme ne krahasim me vrasjet e tjera per gjithfare gomarlleqesh. Problemi eshte se ne kemi rreth 70 vjet ku ligji ka qene arbitrar : 50 vjet diktature kishim nje ligj pa lidhje qe denonte e vriste per akuzat me absurde, dhe 20 vjet ligj qe nxit mungesen e ligjit.

Ne kete 20 vjeçar, eshte per t'u theksuar se pushteti ka qene i ndare pothuaj baraz : 8 vjet komunistet (1997-2005), 12 vjet demokratet (1992-1997 ; 2005-2012). Gjithashtu, duhet thene se tabloja ishte e njejte : gjakmarrja s'eshte ndalur aspak ne periudhen e neokomunisteve, apo neoenverianeve, madje perkundrazi : krimet me te perbindshme qe kane futur te madh e te vogel ne historira hakmarrjesh, kane ndodhur ne vitet 1997-1998-1999 nen udheheqjen e lavdishme te Nanos.

Ne lidhje me femijet e ngujuar : kur sheh ato tre zemrat e vogla aty, normal qe te dhemb shpirti, dhe duhet bere diçka : ai person qe i ka kercenuar, duhet ndaluar tashme per kanosje me rrezik vdekjeje.

E dyta, nje fushate e mire sensibilizimi me etapa : fillimisht, kokederrave iu duhet shpjeguar se Shqiptari s'e ka pase ndonjehere zakon te tregoje trimeri me gra e femije (te me falin feministet qe i patronizova pak), pra fillimisht duhen nxjerre jashte ngujimeve femijet dhe grate. Hapi i dyte eshte qe binden njerezit se eshte gjaksi ai qe ka vrare, dhe jo i vellai, se tjetri mund te jete pa lidhje me vellain dhe ka jeten e vet.

Keshtu, çeshtja mblidhet tek gjaksi vete, doraci. Me kete, eshte e qarte se burgu i perjetshem, apo denimet alla meksikane me 67 vjet burg duhet te veprojne per ta qetesuar familjen e viktimes.

Shkurt, ligji apo drejtesia ne vetvete nuk ben pune nese s'shoqerohet me nje fushate te mire ne opinionin publik, derisa te krijohet njefare psikoze qe e frenon hakmarrjen. Gjithashtu, shoqatat joqeveritare mund te bejne shume pune. Shteti mund t'i ndihmoje keto shoqata, kur ato perpiqen vertet dhe japin rezultate.

Ju po e shihni mire : kur nje pis kamikaxe vendos te beje diçka, ska rob cie e febeije qe i ben derman. E njejta gje me keta pisat tane : kur ta ndaje mendjen tjetri te masakroje njerez, s'di ç'ti besh. Ketu duhet pedagogji, urtesi dhe shuuuuume durim. Kape fute ne burg sa te duash per kanosje, mund te rrije 3 vjet dhe prape te beje vrasje diten e daljes. Gjerat duhen kapur te lidhura, e jo keshtu alla shfryj dufin e dites.

Problemi i hakmarrjeve te verbera eshte mbareshqiptar, deri ne USA apo tjeter. Shikoni ata gangsterrat e drogave ne New York apo pimpat ne Angli. Hakmarrje barbare, pa kurrfare lidhje me gjak e kanun e kompani. Thjesht biznes, gjaknxehtesi, krenari alla Toni Montana. Ejani shikoni ne France, me shitesit e droges, qe po moren vesh se ke telefonuar ne polici, s'e merr vesh nga te vjen. Ka plot franceze sot qe jane degdisur neper katunde pa emer, thjesht se jane kercenuar. Keni madje dhe police franceze qe jane transferuar nga nje qytet, ngaqe horrat e kane kercenuar.

Krimi do nje atmosfere, nje mjedis, nje temperature dhe lageshti te veten. Po qe se keto jane te pershtatshme, lodhuni ju teveqelat sa te doni ketu duke me share mua apo tim ate, prape s'do te zhdukni gje.

OK, zere se s'fola, deri tek hallat ju lejoj te me shani, jane çike si plaka e te shemtuta, me kendej mos m'u afroni se e mora kallashin. 

Do duheshim 5 deri ne 10 vite pune intensive, ne shume drejtime per ta zvohluar ne shifra minimale e te paperfillshme si fenomen. 2-3vitet e para do duheshin per per te bere qe te fuksiononin keshillet e lagjeve, te cilat kane kohe qe nuk funksionojne. Pastaj, kur te arrihet te vihen ne funksion keshillet apo qarqet me te vogla te diskutimeve per vendimmarrje, gjeja e pare qe do beja do ishte nje pyetsor i shkurt me 4-5 pyetje qe do ishte i detyruar per çdo llogari qe paguan nje fature (elektrike, psh.) - pyetsori do u dergohej te gjitheve si pjese e fatures, pa te te cilin te plotesuar nuk do mund te behej pagesa. Ne kete menyre do do kishim ca shifra se si ndihet publiku ne lidhje me fenomenin. Poashtu do kishim nje harte per te percaktuar se ku te punohej me me intensitet. Pastaj do fillonte nje vale sensibilizuese qe do perfshinte median ne pergjithesi - si ajo qe ben kisha e Tam Kruzit me valen e dokumentareve per alienet, ufot, yjet, etj., por ne kete rast nuk do limitoheshim tek dokumentaret por do punohej ne publicistike, spot-e televizive, etj. Dmth, qytetari duhet te shikoje kudo reklama e postera qe mos i hiqej sysh asnje moment. Do percaktohej me ligj qe institucionet fetare te punonin per krijimin e nje programi qe te punohet me besimtaret, mbi te gjitha me femijet. Pastaj vala do perfshinte shkollat dhe institucionet e tjera rajonale shteterore. Do organizoheshin parada dhe ecje sensibilizuese te cilat do mbeshteteshin qe nga qarqet me te vogla e deri te keshillet e lagjeve e ato te bashkive. Vala sensibilizuese do kishte si qellim base prekjen e mendjes se çdo qytetari, mbi te gjitha te miturve e te rinjeve. Ligjet per nje vrasje si shkak i gjakmarrjes do ishin ekstreme - denime te cilat do jepeshin e ekzekutojeshin nga shteti ne bashkpunim me shoqerine tashme te sensibilizuar. Etj., etj.

Por per te arritur tek keto duhet te punohet shume ne drejtime te tjera. Qe nga lufta kunder korrupsionit, ekzekutimi dhe mbrojtja e ligjit qe qytetari te kete besim tek ligji e gjykata, sensibiliteti dhe ndjeshmeria qytetare e cila pothuajse nuk ekziston. 

Per kete them une se ky fenomen nuk mund te zhduket brenda nates. Do shume pune, dhe jane te paket ato te cilet nuk do zhgenjeheshin apo merziteshin duke mos mundur ta çonin deri ne fund projektin/programin. Do shume pune ne pothuajse te gjitha anet.

 Kudo qe shkojne duan te qeverisen sipas kanunit..ashtu si talebanet qe duan ligjin sharia....

A bejme nje eksperiment, rrethi shkodres te jete nje krahine autonome ku qeveriset me kanun ?

Selam prej meje, hallave,.... qe te jete sa me jetegjate nipi  i tyre!

Por nje korrigjim, qe me duket i  nevojshme.

Nuk eshte problemi  tek vrasjet sepse ato kane ndodhur e do te ndodhin per  nje sere arresyesh.Problemi eshte tek fenomeni i gjakmarrjes si proces i  "justifikuar", bazuar  ne nje Kod  te vjeter Zakonor te quajtur "Kanun", duke  bere  fise te tera te NGUJOHEN. Femije te shumte, te mbeten qafeprere, per  vite e vite.Me  shikimet e tyre dridherues, si zogj trumcakesh nden  kercenimin e  Skiftereve e te Qifteve.Ngujimi, gati justifikon fenomenin,.... si zbatim i nje kodi nderi !Ky eshte problemi, ku ne dallojme prej te  gjitha rasteve qe permende.

Kemi 1700 familje te ngujuara miku im.Me thoni  dot, sa ka ne France te tilla?

Dhe sa familje,  ishin te ngujuara ne.... socializem?

ngujim ka dhe ne amerike mer, quhet witness protection program... I ngjashem me programin e ngujimit.

nosh, ndryshon kryekeput me kete  tonin.ketu mshifen hallexhinjte  per te ruajtur koken  e kryesisht femijet.Atje e ben shteti.Ketu shteti behet....  sehirxhi.Ahuuu! Sa ndryshe!

Shef, dhe franca ka program ngujimi. Shteti mban ne ngujim policat qe kan hy ne gjak me mafiozat.

p.s. I saw this coming.....

Se kush po ngaterron dollarin me k***. smiley

O grava !

Po nuk jane pra per Kanun ! Jane per Kanin, Kanan, Kanon, Kanen, vetem per Kanun jo !

Nuk e kuptoj pse nuk e kuptoni se çeshtja eshte ca me e nderlikuar : ka nje bjerrje apo shthurje te autoritetit, qofte atij ligjor, shteteror, por edhe, dhe sidomos, FAMILJAR E SHOQEROR.

Me shkoqur : ka plot raste kur te gjithe vellezerit apo babai apo gjyshi i thone nje kastraveci te shtepise : s'ke pune ti me ata, dhe perseri kastraveci behet kriminel duke vrare. Ceshtja eshte se jane hedhur ne ere disa mekanizma qe dikur funksiononin si jastek zbutes : pleqesia, kryeplaku, nuk funksionon me. E di kush behet kryeplak sot ? Nje 26 vjeçar qe thjesht e ka llapen e madhe dhe gerthet ne klubin e katundit. A e merr vesh se disa gjera qe ju i shani e stershani kane qene ne krahun tuaj ? Pra ne krahun e ruajtjes se jeteve ?

Duke gabuar armik, ju e zhvendosni çeshtjen dhe madje e acaroni ate, sepse ne fakt lini shkaktaret e vertete te lire. Duhet folur pa pasione, nqs e keni me gjithe mend.

Ne France ska te ngujuar, se Franca eshte 20 here Shqiperia, por qe ka te zhvendosur, te fshehur neper skuta France (kur shkon TV te beje emision, fshihen te gjitha tabelat rrugore, ndertesat emblematike, qe te mos dallohet vendi), pra ka sa te duash. Edhe police te transferuar nga ministria, ngaqe nuk ia siguron dot jeten nga mafiozet e droges apo tjeter.

Hurb, po ve re se po humb qetesine,reagon ashper dhe shtrihesh teper.Nuk e di pse ?

Dhe ne shqiperi mund ta organizoje shteti programin e ngujimit. Te krijoje dhe qendra ngujimi, si psh "Qendra e Ngujimit Tre Viktimat", ose "Qendra e Ngujimit Mark Marku" ...etj. 

.

jam kurioz te di, dhe shpresoj te me pergjigjeni sinqerisht.

sa prej jush e kane lezuar kanunin?

kush ka interes, ta shofi ktu.

vete e kam lexu me ndjesi shume te perzjera. Per gjakun, vec te tjerash shikoni librin e 10-te, nga nyja 124 ne 140.

Ne total ka nje gje te rende, per te perdor nje eufemizem, i pare nga sy te sotem, natyrisht.

 

Per vrasjen e mashkullit, gjoba konsistonte ne 6 qese, 100 desh e gjysem kau. Kush i ka pase 100 desh? Kur nuk ke me pagu, duhet me pagu me jete. 

Shpirt per shpirt, se duken e fal Zoti.

Gjaku s'hup kurr!

Gjaku s'hup kurr. Dmth se nqs te ka dikush gjakun borxh, ti mundesh me e marre gjakun edhe mbas 1000vjetve. Me kanu, ai qi vret quhet doras. Po u vra dorasi, borxhi asht pagu. Une te kam $10 borxh, e kur ti jap ato $10 dmth se ste kam gja borxh. Sot funksionon ndrysh - ai $10 qarkullon sa te njena dore sa tek tjetra ne pafundesi. Kjo eshte pasoje e keqinterpretimit.

Ne fq. 80, pika 889 thote se po ti linte Kanuni punet e gjakut ne dore vetem te njereze e pleqve per te vendose, gjakmarrja nuk do mbaronte kurre sepse secili peshon rende e ka shume vlere per familjen e vet. Dmth, dorasi eshte thjesht ai qe ka vra mashkullin e shtepise se familjes Filan, e pasi familja Filan te vrasi dorasin i bie qe familja e dorasit te kerkoje te marri perseri gjak sepse dorasi sipas tyre ka qene me me vlere se sa i vdekuri i familjes Filan. 

Nuk e di nese eshte e qarte!

Thanks per linkun. Dmth ky eshte kodi perfekt per Shqipnin demokratike? Kapitujt qe definojne dhe rregullojne jeten brenda familjes e fisit ishin thagma te verteta. Por po e le menjane se eshte teme shume e gjere. Nje gje s'mora vesh: sipas nyjeve te kapitulli i gjakut, del qe shpia e te vrarit vret vetem doresin dhe keshtu lahet gjaku me gjak. Si shpjegohet atehere qe zinxhiri i vrasjeve te meshkujve vazhdonte derisa shuheshin fise te tera?  Flas para 44-es.

Te mbyt ere e mykut. Te shpifet ta marresh seriozisht qofte dhe ne lexim, jo me ta adaptosh ne jeten reale. Ky Kod ka bere sens per kohen kur eshte krijuar, megjithese ta mendosh qe ne ate kohe vendet fqinje perjetonin Rilindjen Evropiane ndersa shqiptaret rregulloheshin me keto kode gjysem te egra, te ze trishtimi. Sot eshte totalisht nje shaka e keqe, e hidhur, nje makth i rende. 

 

 

po nuk shko aq gjate arsyetimi. a e kon sha komunistat e kuq? po (ase "pa"). osht yll bote, atehere! -->> se kanuni zotrie (tm Idris). smiley

naten, Av!

well, if that's the case then... smiley

naten!

Emigranto, ju ua ka mesu te gjitha gabim xhaxhi. Vetem lendet ekzakte, me te cilat e kishte te pamundur sepse numrat nuk genjejne, te tjerat duket se ishin BS. Pra i bie qe te jeni indoktrinu nga Xhaxhi & BSi. 

 

Brez pupagjelash!

Dengla te pasuara me nje citim te kapterrit sikur te ishte Sokrati vete.

Para 44? Po he nje here, na jep ndonje emer se une nuk paskam degju per keto raste. Emigranti u solli linkun qe verteton se keto qe ndodhin sot nuk kane lidhje fare me Kanunin - sado i çuditshem e i papranueshem te duket.

 

Kaq kisha, tashi jeni te lire djema. E lirisht mund te vazhdoni me orgjite tuaja shterpe. Buon proseguimento!

Jo, nuk di emra, sme kane interesuar asnjehere ti mbaj mend. Kjo gjithsesi nuk ia heq dot eren e mykut dhe sidomos te gjakut atij libri. Mundohem vetem te imagjinoj c'behej ne mendjen e atij njeriu qe gjaku i kish zene deren e nuk e merrte dot sepse skish qelluar vrases. Ktij lloji ia qeste katuni kafen ne gjunje per ta poshteruar, kshu sikur na kane mesu...apo dhe kjo rrene? Mundet, mundet... vetem nje gje nuk marr vesh, pse i thoni Enver Hoxhes xhaxhi? 

ti as nuk e paske lexu fare e vjen ktu e ben si ekspert. kafja nen gju nuk nxirrej per gjak te pa marrun, por per ate qe skishte la mikun.

Teef, gzoju tastjeres, lal.

Emigranto, une ti gzohem tastjeres apo ti? smiley

Si shpjegohet atehere qe zinxhiri i vrasjeve te meshkujve vazhdonte derisa shuheshin fise te tera?  Flas para 44-es.

S'kam degjuar asnjehere per kete. Shume cudi. A mund te tregosh ndonje gje me teper, kur te mundesh?

Te mbyt ere e mykut. Te shpifet ta marresh seriozisht qofte dhe ne lexim, jo me ta adaptosh ne jeten reale.

Shume rrept e perjashtove. Lexova disa pjese nga linku i emigrantit, dhe me la mbresa pozitive. "Ere myk?" Perkundrazi, ky "rend shoqeror" per ne duhet te kete nje rendesi te vecante, sepse eshte i vetmi rregull shoqeror i ngritur ne menyre "organike" dhe jo i huazuar, dhe kjo eshte e rendesishme sepse te le te kuptosh botekuptimin shqiptar mbi fenomene shoqerore nga me te rendomtat (psh. vrava derrin e tjetrit ne bacen time, apo dhia ime hengri hardhine e dikujt) deri tek ato kyce, si vrasjet e plackitjet. Ironikisht, per keto dy cilesite e fundit ne kemi edhe sot nje reputacion nderkombetar. Persa i perket vrasjes dhe larjes se gjakut, denimi mbi kete eshte akoma i debatueshem (ne shume vende), pavaresisht heqjes se denimit me vdekje nga shteti jone. Dmth. eshte mese e qarte se shoqeria shqiptare faktikisht e suporton denimin me vdekje por  te ne lidhja popull-qeveri s'ekziston .... nejse. Perfundimisht, me cfare lexova, konkludoj se qellimi i sinqerte i ketij kanuni eshte parandalimi dhe jo denimi, ashtu sikurse duhet ne c'do shoqeri moderne.

(psh. vrava derrin e tjetrit ne bacen time, apo dhia ime hengri hardhine e dikuj

 

Po, shume e drejte. Ceshtja e dhise dhe derrit ish zgjidhur shume mire ne Kanun. 

"Grueja eshte shakull per me mbajt"!

per mykun rekomandojne nje spray qe quhet febreeze. por ka edhe te tjere konkurrente. Punon ne 99.99% te rasteve. Kjo tregon qe nuk vret 0.001% te baktereve putrifikuese.

Disclaimer: Ai bakter mund te jete ne rrethinat tuaja. Febreeze nuk mban asnje pergjegjesi nese eren e mykut  dot nuk ua heq. Happy spray!  & A happy holiday! smiley

 

s'ka munci, t'i ka errsu syte prapaganda kuçe

Kanuja e xen gruen si nji teprice ne shpi

smiley

PS. Se kanuni, zotrije (tm Idris)!

PPS. Ka prap, dmth vijon... durim... smiley

 

Qe mos i hame hakun, ai liber eshte shume poetik. Shiko pshemull, Nyjen per step-brother. Ne i themi vlla i shpifun.

dhe nuk e kuptoj, pse je tuj citue tan Nyjet e grave ti i here? a mos thelle thelle te vijne per shtat? Pergjigju menjehere smiley

prap tismiley . a e kupton se ca do te thote ajo shprehje apo sja ke iden? grueja asht shakull per me mbajt, do te thote frema eshte thesi nga ku dalin femijet, dmth detyra e gruas eshte qe te linde femije.

ajd, ajd, leri cpegimet, ose jepi ku t'i kerkojn.

- desha me dit pse ma derdhen at miell

- c'ka donte milli yt ne thes te huej...

PS: Xgurdhje! Gjidi filozofe thasesh!

po ti fantazirat e kadarese merr si shembull?

jo. koliqin. kadareja nje penelate perce i ka fut. tani ti po e kundrshton rastin, apo si?

une kte e kam lexu nga kadareja te prilli nejse, po ta kujtosh ate rastin te libri(megjithese besoj qe eshte fiktiv) roli i pleqnise del se eshte te parandaloje ate vijen e gjakut qe po flitet ketu, dmth u bo cu bo, burg skemi per te fut vrasesin lejeni me kaq se perndryshe jun nxerrim nga bajraku me ca keni e ca skeni.

po. ashtu eshte tek prilli - me duket se ai plaku quhej Binok, por s'e mbaj mend.

nderkaq, krahas pjeseve gati shekspiriane qe ka kanuni - psh Nyjes 96 shekspiri i ha moone - nuk duhet harruar pjesa llahtare qe shfryn si squfur shtrige sot e gjithe diten: raporti skandaloz lidhur me gruan ne familje!!!

asnje glorifikim romantik nuk mund te barabitet me te keqen dhe sterrin e ushqimit kapilar qe kanuni i ben atij mentaliteti te zi aktualisht.

nejse. po e myll ktu per vete. do ta lexoj fjalen e fundit taten (me kanu, burri e gjun komentin dhe pret pastaj komentin e tjetrit... tek pulle) edhe aq mo.

klm.

binak alia quhej ( me sa kam degjuar ka qene personazh real, tip gjygjtare shetites) 

ajo per te cilen po flitet nuk eshte glorifikimi i kanunit dhe as riperdorimi i tij. por jo cdo gomarllek qe ndodh ne shqiperi tja mveshim kanunit, se ben vaki kur te behemi shtet "prej verteti" e te mos kemi me krime te kesoj natyre, ose te pakten te jene gje e rradhe, ti kthehemi kanunit si nje institucion qe ka ndimuar shume ne krijimin e identitetit tone kombetar, kur te arrijme ta shohim kanunin ashti siq ai eshte, si ligj mesjetar(ndoshta me i hershem) ndoshta do krenohemi se ktu njerezit paskan qene te barabarte si fisnik, si fshatar, si i pasur si i varfer, se me kanu ne "kandar te vet secili peshon 400 derhem".

prandaj them ti lejme sulmet e akuzat ndaj kanunit se keto akuza i duhen bere shtetit.

gjith te mirat.

+1

Well, me fal qe po thyej "besen" po ky i yti nuk ishte plumb "tek", ishte shrapnel. Sepse ne komentin tend gjen pohime qe i ben vetem ti, dhe pasi jane bere, mund t'i vishen pa problem pales tjeter ne bisedim.

Atehere sacmet me radhe, me hipoteza (H):

H1. Kanuni po glorifikohet, si cdo gje tjeter kunder se ciles kane qene monistet.

H2. Kanuni po keqvleresohet duke levduar ane qe nuk ndikojne fare ne jetet aktuale shqiptare dhe duke HESHTUR turpshem per ane qe ushqejne mendesi uleritese aktuale nder shqiptare. Qe po bejne kerdine ne jetet shqiptare, deri ne krime ta shemtuara.

H3. Kanuni do rrezikohej si nje dokument me vlere identitare per brezat e ardhshme "kur Shqiperia do te behet", sikur ai te ish duke u harruar; kjo nuk eshte e vertete! E verteta eshte qe Kanuni po kujtohet nje cike si shume. Dhe ja nje lajm te mire per ty: ka nje dy a tre muaj qe isha ne nje shitore shqiptari ne Bronx te New Yorkut ku shiteshin nga caji i malit deri te fergesa. Shiteshin edhe libra shqip. Me fal, liber shqip, doja te thosha, sepse ishte vec nje liber ne shume kopje te vena ne radhe si ushtare parade. S'besoj se e ke veshtire ta gjesh se cili liber ishte - I VETMI - ne raftin perkates, kopertinekuq me portretin e burrit me nji pellembe mustak. Po, ishte Kanuni daj, Kanuja...

 

H1. Kanuni po glorifikohet, si cdo gje tjeter kunder se ciles kane qene monistet.

Hipoteze e gabuar, qe vetem nxjerr ne pah adhurimin tend ndaj regjimit duke menduar se njerzit glorifikojne dicka vetem pse regjimi mund ti jete kundervene.

M'u hiq qafe, te lutem. A mundesh?

Shiko harbutce mund te flas une sa te duash, edhe pse s'e kam bere ndonjehere me ty. Nuk me ndalon njeri te komentoj ke te dua e per cfare te dua, prandaj keto te hequrat qafe i ke te kota.

Po. Mire. Ke te drejte. Si te duash. Une nje lutje te bera.

jo ne kuvend ska bese te thyeme, thjesht duhet me fol me rradhe, mos me ngrit zerein e mos me ofendu bashkbiseduesin(nene te tilla fare mire mund te rrinin edhe te rregollorja e parlamentit)

tani per H1 kanuni nuk po glorifikohet por po merret ne mbrojtjeper shkak te denigrimit pa baza qe po i behet qe nga gazetaret deri te opinjonistet, linje jo shum e gjate kjo por shum e fryre.

H2 vashdon me te njejten hulli.

H3 e keqja nuk vjen ngaqe kanuni po kujtohet shume, por siq e thashe edhe me siper ngaqe cdo gomarllek qe ndodh ne shqiperi i mvishet kanunit nga disa gazetar/e po aq gomere, dike krijuar precedent qe nuk ekzistojen per perseritje te ketyre krimeve. sa per lajmin e mire te falem nderes, megjithse do ishte akoma me i mire po te kishte ne ate stende akoma me shume tituj librash shqip.

Injoranca e veteimponuar ate avaz ka.

Pse nuk me citon si duhet, po shtrembet si te intereson ty??? 

Une thashe: 

....fenomene shoqerore nga me te rendomtat (psh. vrava derrin e tjetrit ne bacen time, apo dhia ime hengri hardhine e dikujt) deri tek ato kyce, si vrasjet e plackitjet.

Ke ndonje ide ti cfare me intereson mua apo kshu kot per muhabet? Pastaj cfare iu prish citimit tend ne ket mes? te dhashe te drejte vetem per te rendomtat, per tjerat nuk bie dakord. Apo duhet te te jap llogari qe pse nuk mendoj si ti. Keni veshur tuniken e gjykatesit e hetuesit e bump kokes kujt nuk mendon si ju. Ketu erdhi nje shkrim, bujrum thuaj ca mendon, e dil matane. Pra, komentoni shkrimin, jo komentuesin. How hard is that?

Une e kam lexu.

Feja e Shqiptarit
asht hasmeria

Krimi do nje atmosfere, nje mjedis, nje temperature dhe lageshti te veten. .... ?????? Po te lexosh ne teresi e ne vecanti Ty HU ...as te merret vesh perse e ke prure kete Fraze qe per aq sa qendron e do te shpjegoje ...eshte komplet fraze ne ERE  e vlefshme si per Kineze dhe Braziliane , Indiane e Golloberdas !

Po patjeter , qe Krimi do armosfere ( po e pranojme si metafore ) dhe pikerisht ketu eshte problemi te krijosh ATMOSFERE Mbytese jo Riperteritese . Dhe patjeter per aq sa pefshihet ne Justifikimin INJORANT "Se kanuni zotrie " Te krijosh atmosfere dmth te krijosh atmosfere Politke e Ekonomike ,Edukative e Kulturore , ne Shoqeri e Shtete qe mbeshteten ne LIGJE dhe  Jo Podiume me Dhi e Sqeper qe Ulerijene "Se Kanuni zotrie " E perse ta lexosh Kanunin ? Ja e zeme se lexuam e per Cfare ??? Jo po te rrojme me Ligjet e Hamurabit ? Kush ka Kohe qejf e teprice Trush , le ta lexoje si cdo liber te shkuar . As shpjegon gje per SOT dhe as qe ka ndonje ndikim per SOT ! Kush mendon se ka pat SHTRIRJE si Norme Zakonore , ai per Mua eshte i METE nga Trute .Qofte edhe Vitet ne te cilat eshte referuar Nuk kane te BEJNE Fare me SHQIPTARET e Sotem . Eshte thjesht nje NXITJE Artificiale me synime te CAKTUARA dhe kryesisht brenda Kuadrit te PERCARJES e VLLAVRASJES midis  Shqipetareve ! Jane nje TUFE af ofesh , nje seri e tubacioneve InteliDjente qe ka shperthyer Rrugeve qe duan te bejne Furtuna ne Gote UJI . Per mua vendimi Pare qe duhet te merret ne nje shtet Ligjor kryesisht ndaj atyre qe e mbane veten per inteliDjente  me Kanue duhet te jete : 

Jo me pak se pese Vjet BURG kush permend Kanunin SOT si argument KRIMI !

Jane " Kunguj pa fara " qe nxisin e qe duan te Hiqen se kuptojne qe Kanuni ka Vlere si KOD zakonor qe perfshin  nje shoqeri te Ligjeshme . Te paguar e te papaguar por qe gjejne teren per te cfaqur DiJeT e MbeDhaJa smiley  A mortja qe su  merr mor Llapaqene me "se Kanuni zotrije " ne vitin 2012 ???? E perse mos te bejne filma me ne si njerez Prehistorike kur ne krye kemi SQEPER qe e meceriten te paret ..Se Kanuni zotrie eshte me i mire se LIGJET.. dhe i fut dhe nje Mbrapa per shpirt te HUNJVE se .....Ligjet Komuniste smileyE perse te mos bejne Artikuj per ne si Njerez te prapambetur qe Ligj kane Kanue me Merqer ???

Jemi vend qe vuan nga skizofrenia. Vetem tek ky forumi, me njerez mbase pakez me te edukuar sa mesatarja, nuk duhen me shume se kater-pese komente per te sjellur nostalgji mbi komunizmin. Shpresoj kjo te behet keshtu ne c'do teme, per shembull artikull mbi abortin: po ja, gjate komunizmit rralle prinderi mirte ate rruge. Se c'lidhje kishte me artikullin? Leviz "pendulum" nga mesjeta dhe krimi i ashper, tek nje mburrje e fshehte per arritjet moniste. Mbi 50% te komenteve per kete arsye mbi komunizmin. Rreth e rrotull themi tamam te njejta gjera, por ne kontekste te ndryshme.

E gjitha kjo mbi nje artikull te USA Today, qe per te pakten ne qe jemi ne amerike, duam te dine qe pika me e forte e kesaj gazete nuk eshte gazetaria. Oh, imagjinoni ketu dhe zmadhimet qe gjenden ne artikuj te tilla... gazeta nuk shkruajne per gjera ne vende te zhdukura ne rast se ato gjera nuk jane ne format qe njerezit te duken si alien. E natyrshme, dhe une nuk do lexoja nje artikull mbi gjerat normale ne Angola, vetem per gjerat e habitshme do kisha kuriozitet. Po ne s'jemi Amerikane, qe ta marrim keshtu persiper fjalen e USA Today pa i kuptuar keto laje.

Hajde ama, ne pritje te temes tjeter, te flasim per shkodran e vlonjat, komunist e malok. As qe e kam hapur temen e maternitetit, por jame i sigurt qe rreth 15% e komenteve jane ne lidhje me komunizmin.

 

Mire e ke.Ne fakt duhen bere krahesimet me perjudhen ilire. 50 vite le ti mfshijme se mos na dogndiset ndonjeri.

Domethene, ti tek ky forumi krahason komunizmin me kohen e sotme, dhe shpesh gjene komunizmin me te mire. Per mua gjera te tilla nuk krahasohen se komunizmi eshte njolle e rend, si nje njeri qe abuzon femijet dhe meqenese gjithashtu mbase i mban me buke. Mbajtja me buke nuk justifikon dhunen.

Kishte nje zakon ne afghanistan, i vjeter si kanuni jone. Djemte poshte moshes 13-14 kercejne per burra. Bejne zhurme kur kercejne si belly dancers. Shpesh dhe lidhje seksuale midis burrave dhe djemve. Gjuhen dancing boys, gjehen menjehere ne Google. Ky zakon duhet te kete qene i perhapur ne shume vende perpara adhjes se kohes moderne.

Kur erdhen Talibanet, ky zakon u zhduk komplet. Gjithashu, prodhimi i droges qe me i ulet gjate kohes se Talibaneve nga ceshte tani. Si dhe vrasjet, perdhunimet dhe vjedhjet. Si ne shqiperine komuniste tani vrasjet nga shteti ishin te larta. Kjo ama nuk justifikon talibanet. Eshte mungese njerezimi ne rast se keto gjera justifikojne sisteme te tilla. Komunizmi ne shqiperi mund te na kishte sjelle drita, bananet ne erdhen pas komunizmit, por ja mund te kishin ardhur dhe ne 88 gjate komunizmit, por si dritat dhe zhdukja e gjakmarrjes nuk e justifikojne e as nuk duhet te krijojne krahasime me ate sistem.

Dhe nje shembull perfundimtar... neser tek koreja e veriut mund te bjeri regjimi. Jam i sigurt qe kriminaliteti do rritet, si dhe perdorimi i droges (qe sonte mbase eshte i panjohur) si dhe prostitucioni e te tjera. Kjo ama nuk e justifikon ate sistem qe ka nje te perbashket te madhe me shqiptaren: funksionon per te mbytur e burgosur popullin e vete, jo per armik.

 

Eh ky forumi, u futu dhe une ne kete diskutim, dhe meqenese pakenaqesia ime qe tek sesi c'do gje kemi filluar ta shikojm nga e njejta prizm.

 

This is why we are such a pathetic country, we still fucking believe that Kanun is a good thing if it is done by the book. A law created in the 20s can not exist in 2012

AND in my opinion EU do not give a fuck about our well-being, they simply have a job to do. If they gave a shit, the destruction of Kanun will be the number one priority, but of course not, political will is more important. It is more important for Rama and Berisha to hold hands than the freedom of human lives

But of course why should the EU give a fuck when we are too retarded to fight for our well-being  

Per c'fare flet more? Nga qe tha ai ashtu ne artikull. Te mos kishte thene ai ashtu nuk do kishte artikull.

Kanuni, gjakmarrja dhe hakmarrja jane fenomene sociologjike, tmeresishte problematike. Kjo nuk do te thote qe duhet te nxjerresh konkluzione per tere vendin nga nje gje qe prek nje minoritet dhe eshte e mbledhur brenda atij minoriteti. Te pakten i jemi larguar disi kohes kur transportonim drog dhe femra ne tere boten.

Normalisht ky proteskt na ndihmon ne qe te ndihemi mire, 'eshte nje minoritet dhe ne te tjeret nuk kemi as nje obligim' te na vi turp 

Nje gje me habit, ne kerkojme ndihmen e EU. Kosova ne kohen e luftes ka marren nduhe nga bota. Africa ndihimohet nga bota. ndersa ju/ne duam ta distancojme 'Vendin' nga nje problem Shqipetar. Kjo eshte injorance. Por imagjinoni (nese keni takat) c'fare do thonit nese do ishit viktim e kanunit.

Por nga ana tjeter, nuk e di pse me ben pershtypje duke marr para sysh qe ne te njejtin gjendrim kemi ndaj Kanunit, Gerdecit, 21 Janarit, aksidenteve rrugore - sepse tani qe e mendoj ju keni te drejte: per sa kohe qe nuk i hyne flaka te gjithe vendit; C'fare obligimi keni ne ndaj disa fshatereve, analfabeteve dhe fukarejve?? Per sa kohe ne jemi mire. Do te thote qe 'tere vendi' eshte mire pasi keto fenomene prekin vetem minoritetet.

Hoppa paska diskutuar fill pas meje, dhe qe besa ! jo keq. U lodha duke thene se kjo puna e ketyre hakmarrjeve pa kry e pa bisht, eshte problem i nderlikuar dhe jo siç mendojne shumica ketu se gjoja nje drejtesi pa hile e zgjidh.

Eshte problem shoqeror. E thashe se jane lekundur e ne mos shembur disa ngrehina psikike qe mbajne njefare ekuilibri ne jete : familja, shoqeria. I duhet rene shkurt : qe s'do te kete me rikthim ne diktature, per kete duhet fjetur mendja. Edhe sikur ta zhduke diktatura gjakmarrjen, falemnderit por nuk e duam, sepse ajo hap plage te reja, dmth vret e pret si t'i doje palla Njeshit.

Keshtu, jemi te detyruar te bejme me keto kushte qe kemi. Pothuaj asnjeri s'po e permend apo kap dukurine e KERCENIMIT. Le ta leme gjakmarrjen apo kanunin apo leken etj. Le ta shohim thjesht si problem kercenimi. Ky i fundit eshte tmerresisht i rende sepse ta var shpaten mbi krye, dhe s'te thote asnjehere se kur do ta leshoje. Dikush te çon fjale tek dera : mos dil jashte se do te te vras. (as kanun, as kurrgje, thjesht kaq). Cfare ndodh ? Jeta pezullohet, nje hije e rende rri pezull mbi shtepine tende, nuk merr vesh ç'po ngjet, arbitrariteti te ka goditur ne koke.

Dhe me e keqja eshte se kercenimi rri aty pa date e dite, pa afat, a thua se perjetesia te ka denuar te vuash sa te jesh. C'duhet bere ? Normalisht, kercenuesi duhet denoncuar. Dhe po aq normalisht, duhet te ruhesh vertet sepse askush s'e ka luksin qe ta provoje njehere me jeten, po iku, iku.

Le te marrim dy shembuj kercenimesh te famshme : Salman Rushdie, dhe Robert Redeker. Qe te dy te kercenuar nga fanatiket islamiste. Per te dy keta, jeta ka ndryshuar papritur e pakujtuar : ata s'mund te percjellin me nje jete normale, te dalin e udhetojne, te shkojne ne kinema apo tjeter. Perse eshte kaq e veshtire jetesa ne keto kushte ?

Nese e shihni nga me afer, problemi veshtiresohet tmerresisht po te mendojme se kercenimi nuk ka fytyre : pra nuk vjen nga nje emer i caktuar, nga nje fytyre e njohur. Ai mund te vihet ne zbatim nga kushdo, dhe ne çdo kohe. Cilido islamist iranian apo tjeter, mund te vrase Salmanin dhe te marre shperblimin e vene nga ajatollahet.

Robert Redeker eshte filozof francez. Profesor ne Paris. Por, ka tashme 6-7 vjet qe ai jeton i fshehur diku ne rrethinat e Tuluzes, nga kercenimet e hapura qe ka marre per shkak te nje artikulli ne "Le Figaro". Ai nuk e di cili eshte doraci qe do te vije ta vrase, gjithkush mund te jete. Kjo e ben kercenimin te jete shume me i rende nga ç'mund te ishte po qe se do ta njihnim burimin e kercenimit.

Dhe pikerisht ketu !!! pikerisht ketu nderhyn i famshmi Kanun. Sipas librit, kercenimi del nga nje familje e percaktuar, me dy apo tre anetare qe njihen gjeresisht, dhe askush tjeter (as kusheri e as djale halle) s'mund dhe ska te drejte te perzihet ne kete mesele. Ne keto kushte, nese vertet sot do te kishim nje veprim ne baze te kanunit, shoqeria do te ishte shume me e lirshme qe te punonte thjesht me nje familje, me dy-tre vete dhe kaq. Por sot nuk ka me rregulla, nuk ka as nder, as fisnikeri, as fair play, as dreq e te bir. Ka rremuje. Gjithkush mund te behet trim e te vrase dike, gjoja per te marre hak.

Shikoni psh vrasjet e tmerrshme mes bandave ne Berat, Vlore apo Fier, ku hakun s'ta merr as vellai, por ngrihet nja shok pas shoku dhe vret dike pa lidhje. Kjo s'eshte as ligj, as drejtesi, as ndershmeri, por eshte nje katrahure shpirti e mendjeje qe nje zot e di si mund t'i jepet fund.

Ne çastin qe nje shoqeri nxjerr diçka te shkruar (siç ka qene Kanuni i Lekes, qe shume vete e harrojne kastile se ka qene mbase ruajtesi i njefare rregulli dhe rendi ne ca kohera kur as vete Europianet s'kishin ligj), atehere jemi ne hapin e pare drejt drejtesise. Sigurisht qe Kanuni ska vend ne nje shoqeri demokratike, ne nje shtet te se drejtes, por s'duhet harruar se gjerat s'behen me urdher te peshkut, me uje e pa uje, who cares. Qe te kalosh nga nje sistem ligjor ne nje tjeter, duhet kohe dhe s'behet brenda dites.

Zhdukja e kesaj dukurie mund te behet vetem permes etapash, ku gjithsecili duhet te levize menderen e te mos llomotise thjesht qe nga maja e Amerikes, gerri-verri. E para, ndarja e qarte mes çeshtjeve qe futen vertet tek Kanuni, nga çeshtjet e tjera rremuje, pa lidhje fare. Pastaj, per te parat punohet veçan, me kombinimin e famshem te kulaçit dhe kerbaçit. Per te dytet, aty ska tjeter vetem kerbaç. Krimi ordiner i tipit mafioz apo bandit, ska pse merret me te mire, aty do denime shembullore.

Shto ketu propaganden, shkollat, shoqatat qe ne Shqiperi jane te lodhura dhe te varura nga fondet e huaja, e keshtu behet ndonje gje.

ps : grava, s'jam i nxehur fare, por kam deshire qe ta dime perse jemi duke folur, se futja ne nje thes e gjerave, thjesht sa e veshtireson zgjidhjen, dhe arrin pikerisht rezultatin e kundert me ate qe pret. 

Lexova gjusmen e comentit tend (lexoj shume ngadal). doja te pyesja, a do flisnit ne kete menyr nese do ishir viktim e kanunit?

Qe te kalosh nga nje sistem ligjor ne nje tjeter, duhet kohe dhe s'behet brenda dites.

eee..ka marre fund komplet logjika. 

Ndersa ketu tek ne nje prof Rednek Rober ka mejtim te mendjes te kundert me ne dhe me Profesore te tjere Boterore . Ai thote se sikur Boksieri Muamet Ali te mos kishte kercenuar Xho Frejzerin , rezultati ndeshjes do te dilte prap ne favor te Muamet Aliut . Biles ne Afganistan nje profesor tjeter i studimit te fenomentit te "prerjeve te kokave "zoti Al Fitifiu  shikon edhe origjinene lojes se Futbollit . Ndersa ne vallezimin e tyre ( theksojme jo "Vallja e Shpatave " ) ai sheh dhe me thelle duke depertuar edhe ne zona te erreta te trupit ku Kanuni hyn me veshtiresi . Ajo qe eshte me cuditshmja qe po le gjithe Bioten Gojehapur , eshte perfundimi i prof doktor , Hajvanologlu qe pretendon se vetem Kanuja e shpetoi Europen nga perhapja e Myslimanizmit , pasi nuk ka patur dhe as nuk ka njohur Ligje .

E keshtu profesor pas profesori ne ngjitem Murin Kinez me shpjegime te Fellta kanunore per "se kanuja zotrie "duke pranuar se kemi akoma pa shpjjegimet  e Dervisheve te  Teqeje , per jetesen e gjsllesave peshkore Ujore  nen Ligjin "Peshku madh e he te Voglin "

Ketu Jo fikja e Drites dhe hedhja e batanijes nuk ben PUNE , po edhe  ndonje Grup Boteror me mjeke Neurologe  Deshton ne percaktimin e InteliDjencave Firirfiu .I vetmi shpjegim qe perafron ne gjetjen e Diagnozes mund te jete figurativ ...Kane shperthyer Tubat e InteliDjences ...

Paska qene Rober-i i "Shi ne plazh"

Idris,

Dy jane rruget per t`i vene ne zap barbaret : 

t`i tredhin e tu vene nga nje shenje ne balle qe t`i dallojme qe se largu e te mos u afrohemi te pakten. Le te merren me njeri tjetrin. smiley

Shiko cer kane bere kafshet dje :

FUSHE- MAMURRAS- Një sasi eksplozivi i është vendosur banesës së Mark Shkretës, i cili u vra më 19 korrik në Tiranë për motive hakmarrjeje. Eksplozivi i është vënë banesës në Fushë Mamurras rreth orës 01:00 të së mërkurës (31 korrik) duke terrorizuar të gjithë banorët e zonës. 

Nga shpërthimi nuk ka pasur të lënduar pasi shtëpia ka qenë në riparim e sipër dhe nuk banonte njeri. Kati i parë i ndërtesës dy katëshe është dëmtuar shumë, dhe dëmtime në dyer e dritare kanë pasur dhe banesat e komshijve. Një grup ekspertësh hetimorë po punojnë për të zbardhur motivet e kësaj ngjarjeje, ndërsa një pistë është ajo e hakmarrjes.

71 vjeçari u ekzekutua në Tiranë më 19 korrik dhe policia nxorri një deklaratë ku informonte se vrasja dyshohet se është kryer për motive të hakmarrjes, pasi para 2 muajsh në Mamuras, djemtë e viktimës, i kanë vrarë Jetmir Llanit djalin 9-vjeç, si dhe i kanë plagosur vëllain. Policia dyshon se autori i vrasjes është Jetmir Llanaj. Ky i fundit në një prononcim për A1 Report pat mohuar vrasjen, duke deklaruar se kishte qenë në Athinë ditën kur kishte ndodhur krimi. Ai pat shtuar gjithashtu se kur të hakmerrej për vrasjen e djalit të tij do ta bënte mbi dy fëmijët e Mark Shkretës, Altin dhe Vladimir, të cilët aktualisht ndodhen në burg për akuzën e vrasjes së Indritit 9 vjeçar.
(sg/shqiptarja.com) 

P.S. Ate vllain e Bobit e keni pare se kam per te bere nje rruge andej nga Rranza e Malit te Malesise se Madhe, pjesa anti-koministe e em duhet nje shoqeruese per te me la kamet. smiley

Kafshaaaaaaaaaaaaa !

Babai ka vrare vajzen 14 vjec ne fshatin Arre te Dukagjinit. Sapo e dhane lajmet. 

Kafshaaaaaaaaa! Barbareeeeeeeeeet!

Para 4-5 vjetesh, nje Bathoras vrau te bijen 16 vjec sepse dashuronte nje djale qe bente ushtrine aty afer.

Bathorasi, qe "kishte dhene fjalen" diku tjeter, "u rendua shume psiqikisht" dhe rrembeu kallashin dhe i mori jeten se bijes smiley

Fisi, sidomos grate e fisit, mbronin Bathorasin.

U arrestua Bathorasi dhe u be gjyqi me procedure te pershpejtuar. Bathorasi u denua vetem me 2 vjet burg smiley

Arsyetimi i vendimit te Gjykatesit, qe per rastesi ishte Burrels, ishte pak a shume se "bathorasi veproi ne kushtet e tronditjes se rende psiqike per mbrojtjen e nderit te familjes" O Kuje, o Kuje!

E di. Kete vajzen e varrosen sipas ritit te tyre ( e veshin ndryshe nga varrimet e zakonshme ) dhe nuk e qane. Grate nuk DUHET te qanin.

Le te vije ndonje nga keta hasianet te me spjegoje se si e qysh. Po une personalisht i kam histori te mbyllur prej kohesh, fiu fiu qe prej sa kohesh sa dhe vete nuk e mbaj mend.

Barbare !

Po opinioni publik te kujtohet qe mbronte veprimin e babait? Jemi shoqeri tribale dhe primitive!!!! Te vrasesh pjellen se theu kodin moral e kanunor, dhe prishi nderin e familjes. Kuje vertet!!!

Po kjo Marrezi e Madheshtise me kete sere idiotesh qe ka shperthyer eshte e pashpjegueshme  o KOTH .Po ku ka vandake ti mbaje keta Debile te shtresezuar me keq se psikologjia e Gjakmaresve . Po si ore tjtri flet per Gjakmarrjen dhe ja fut ne Afganistan . Ti i thua ore kemi pase dhe shume te Eger por ishte nje Kohe ( ah nuk du te nigjoj se diktatura zotrie " ) qe u minimizua ne ate fare Feje sa nuk i binte njeriu ne mend per letra bakajsh qe i thirrin Kanue . I shpjegon si gjithe Bota qe nuk jemi ne XHUNGEL , jemi ne shoqeri te Trasheguar e te Organizuar ne Bashjkejetese ne vitin 2012 dhe ta jep me "se ne Afganistan dhe ne France zotrie nje Prof Dok me master Digri ..... I thua ore eshte fenomen i NGRITUR e NXITUR Artificialisht nga Antishqiptare , pasi ishte ne zhdukje e siper ose Rastesi qe Trondit shoqerine per BARBARINE qe mbart ,  si ne Gjithe Boten ...ta jep me Kanuja eshte Ligji i PARE ne Europe qe ka Formuar Boten .

Ore ketu eshte bere nje TEATER jo Absurd ...por Teater vetem per te "shkare nga Ledhi "  dhe kjo per aq sa jep hapsire PPU , per te kembyer ndonje mendim , se ne se do ishin dhe perfaqesues te ketij Shteti , vaj Hallit me keta DEBILE . Nga Artificiale e te NXITUR , Realisht keta kishin per ta Rikthyer ne NORME Jetese te shekullit te 16 -17 .Dhe po te lexosh MIRE ka plot mendimtare qe me mejtim te mendjes rrahin per ato shoqeri '''ma te mira se Ligjet komuniste zotrie "

14 vjec vajza, mer Idris. Jam pa fjale, pa fjale.

Ku i shpie mushka mer keta? Kush dreqin e nxit kete krenari idiotesh mer?

Jam shoku mer per zotin.

Ku i shpie mushka mer keta?

Kshu e ka ba dhe Kadareja tha ai psikopati kureshtar!

Ka dhe me keq se 14 vjec; akoma ne maternitet pshemull. Akoma po rreket me e justifiku vrasesin ai prikopati kureshtar.

Po si nuk ndodhin ne Tirone? Ai tullaci, burri asaj kaleshes, si nuk u bo iher xheloz?

ke vene re qe keta qe mbrojne psikopatine e ketyre krimeve i gjen shpesh duke mbrojtur salen, dhe shpeshhere jane veriore? 

14 vjec vajza mer !  Jam pa goje, pa goje ! Ishalla e ka vra aksidentalisht mer se po me vjen per te vjelle aq shume jam trazu. 

Mu me shume me trazojne keto predhat e paplasme qe sille verdall peshkut. Tregojne se keto raste qe shperthejne ne siperfaqe mund te mos jene te funit.

S'ka munci..e ka bere nje gje me e nxef babn..ja do e gjejne hysenet e blogut pas pak

Vlora, ishte nje Nyje smiley ne Kanun, po kshu eshte kur ju se lexoni Kanunin, qe baba ka te drejte te vrasi gruen e vet dhe fmijt. 

Faji im qe mos qofsha.
Po nuk kuptoj pse jane mbledhur te gjithe ku kane plasur tubacionet e m....

Materie BIO, darling smiley

ps: mos qofte hasmi moj.

Lere,kaq keq eshte bere per bio...
Ka dale plaka ke pragu deres s'e vet dhe po therret gjithe burrat ne sherr..
Vane burrat vanesmiley

Mos te shplafte mortja!...degjove moj kocja e Vlorese?

Ne jemi komb primitiv. Sipas kokes festen. 

jo mer vlla, nuk pranoj me te quhem komb primitiv vetem per disa gjera te keqija qe ben nje komunitet i vogel i veriut qe e kusuri i shqiperise as i con neper mend te beje. S'i quaj pjese te kombit tim. Asnje gje te hajrit s'kane bere ne gjithe historine e shqiperise, vetem te keqija.

shefto, 

ka te drejte Idrizi kur thote se eshte projektu ky mentalitet. I zot e di perse e ka vra vajzen 14 vjecare ai robi, por ma ha mendja se trysnia qe ka ushtru shoqeria ne diapazonin e kufizum te atij robit coc ka pas gisht. Ky cikel "kreshnikesh" eshte i instrumentalizum!

Pare nga perspektiva gjinore, fakti qe sot edhe femrat vriten per gjakmarrje mund te tregonte se vlera e saj shoqerore i eshte perafruar vleres se mashkullit. Megjithate, kjo duket te kete ndodhur ne menyre regresive, duke u kthyer pas ne nje rend me primitiv - me me pak rregulla dhe me doreleshuar me jeten e njeriut - ku dallimet gjinore nuk jane formalizuar akoma rendshem. Nje hap perpara drejt regresit do te ishte ndalimi i vrasjeve te vajzave dhe grave per nder te pidhit.

Mos uf ut me me keto arsyetime as per "shaka " qe mezi kuptohet kur mbyll frazen . Niveli i Mullirit ose Derstiles eshte i tille sa nje fije kashte do si i mbytyri ose vetem nje rresht ( se aq lexon ) dhe  ...bie perdja dhe del Aktori ne skene ...Gjinorja shoke Gjinorja ...Vrasja e femres njesoj si e Mashkullit te jep te kuptosh se homoseksualizmi ka gjetur argumentin e vertet Historik te gjendjes pavetore te Sekseve .. smiley

Dhe pastaj vijne nga Kina e Afganistani , Mancuria e Siberia deri nga Alaska e Machu Pichu perfshi me patjeter Qelepidhzen nga rrethinat e Lefqenise , me  : Kush tha ? Ti thua ?

 

Nje hap perpara drejt regresit do te ishte ndalimi i vrasjeve te vajzave dhe grave per nder te pidhit.  Nuk na lejon Kanuni:Per dy pune e ka fishekun ne shpine grueja

  • per kurvni

 

  • per mik* te prem

 

  • Kanun-Nye i tridhet e pare

 

Ka plasur injoranca masive ketej me erera myku e erera gjaku.  Para se te merremi me versionin specifik te Lekes, duhet kuptuar qe kanuni pavaresisht etimologjise joshqiptare te fjales s'eshte vecse ligji fisnor (sepse kshu ka qene dhe ne nje fare menyre vazhdon te jete e organizuar shoqeria shqiptare) i shoqerise shqiptare nder shekuj e me tej nder mijevjecare.  Kanun ka pasur cdo zone gjeografike e banuar me shqiptare, pavaresisht se ka qene i kodifikuar a jo me emra percaktuaes specifike (i Laberise, i Cermenikes, i Arberise etj).  I Lekes, eshte ai qe kodifikoi Dukagjini ne shekullin e 15-te duke mbledhur ligjet tradicionale te zones qe kishte nen zoterim.  Ky versioni eshte gjithashtu me i ploti si dhe me famozi.  Nje pike tjeter e rendesishme eshte se kanuni s'ka qene asnjehere statik, por ai ka ndryshuar si mbas kohes dhe nevojave te shoqerise specifike dhe keto ndryshime jane bere ne mbledhje te kuvende te pleqesise.  

Po kanuni (I Lekes sigurisht) eshte i rende e eshte i rrepte, por kjo duhet pare ne kontekstin e kohes kur eshte kodifikuar dhe ne kontekstin e shoqerise per te cilen eshte kodifikuar te qeverisi (kryenece, gjaknxehte, nderi ka rendesi te madhe etj.).  I pare nga ky kontekst, sic thote dhe jps me siper, kanuni ka si synim parandalimin dhe jo ndeshkimin arbitrar.

Po domosdo , shqipot ne pergjithesi Jane koke trashe  dhe gjaknxehte. Num shquhen per zgjuarsi, qe te llogjikojne. Naaaaa e Kane fushe, kokrren e grurit. 

Ore me te vertete pse eshte kthyer ppu ne kronike te zeze? S'ka me politike keto dite eh?

Shiko se me 6 gusht dicka eshte. Edhe i nderuari ish-kryetar i Gjykates Kushtetuese (ish gjykates komunist qe ka dhene denime me vdekje) Fehmi Abdiu, sot dekan i nje Fak. Juridik privat, ka dite qe del ne tv duke folur e dhene mendime. 

e ndjen në kocka kohën e keqe që po afron, ëëë? -tha

 

po pse sja ndryshoni emrin faqes tja beni peshku i ijrave te detit jon,qe ta dime edhe ne barbaret e te mos futemi ketu, se rrezik do te na tredhni. se si i thone llafit i tredhuri te tredh. ikni mor llapaqena.

Vete vepra e Kanunit eshte diskutuar edhe me pare ne peshk, por meqe u rrishfaq serish ky debat ...

Av, miqesisht do keshilloja ta lexoje nen nje persektive tjeter Kanunin.  Lexoje thjesht si dokument historik dhe mundesisht - megjithese shume veshtire emocionalisht te ndahet nga kafsherite e sotme - pa e perzier me cfare po ndodh sot. 

Eshte thjesht kod ligjor.  Eshte kod ligjor ne nje fare kuptimi unik, por nga ana tjeter jo dhe aq kur krahasohet me vende te tjera ku kane mbizoteruar marredheniet fisnore. (Skoci psh.)  Shoqeria ne mungese te cdo lloj pu-shteti tjeter central, qofte ky dhe fetar, duhej te organizohej ne nje fare menyre qe te funksiononte.  E permenda fene per arsye se sic dihet kodi ligjor fetar ka qene dhe vazhdon te jete pjese kyce e historise se njerezimit, qofte ne Perendim apo ne Lindje.  Pasojat diskutim me vete.

Gjithesesi, nen kete perspektive, Kanuni kaq eshte: Veper juridike ose e Drejte Zakonore.  Dhe ligjet, doket e perfshira rregullonin te gjitha llojet e marredhenieve, qofte nder-gjinore, fisnore, te prones etj.  Kanuni i Laberise (e kam permendur dhe me pare) ka nene te vecanta se si prihet dhe serviret dashi i kopese per mikun etj.  

Patjeter qe kur e lexon sot mund te skandalizohemi nga aspekte te Kanunit.  Po aq sa na skandalizojne doke te Mesjetes ne Europe: femra qe vdes gjate lindjes se femijes s'mund te varroset ne varreza te bekuara.  Femra qe nuk klith gjate lindjes se femijes ka qene e pushtuar nga djalli e keshtu qe femija e nena te ekskomunikuara (s'jam e sigurt per fjalen e sakte ne shqip te leksikut katolik.)  E me radhe aspekte te tjera te (mos) trashegimnise etj.  

Ceshtja e nderit* te meshkujve rregullohej me duele ne Europe. Dhe s'po flasim vetem per tradhetite bashkeshortore, por edhe per nje fjale goje. Andrew Jackson per shembull, (president) ka qene nje nga shembujt me te famshem.  

Per t'iu kthyer Kanunit/Kanuneve ne Shqiperi, se u bene vite qe s'i kam lexuar me c'mbaj mend per te diferencuar nga barbarizmat e sotme, gjaku nuk ka gjobe.  Gjoba ishte vetem kur vrasja behej padashje.  Demet ne prone pagueshin vetem me gjobe.  Jo kafsheri per nje vrime uji.  Dhe me e rendesishme, Kreu i Bajrakeve qe pleqeronte keto pune nuk zgjidhej me vota.

I permenda te gjitha keto dhe ndjese qe u zgjata me qellimin qe eshte e nevojshme, bile nevoje urgjente te ndahet emocionalisht, te cmitizohet, te arkivohet njehere e mire Kanuni nga shoqeria shqiptare.  Pra pertej te qenit E drejte Zakonore, duhet te kthehet po ashtu ne veper historie e se Shkuares.

Pallavrat e Gjin Markut, jane pallavra, por jane edhe te rrezikshme.  Kush eshte kunder dicentralizimit te Shqiperise nuk mund te pranoje qe ne Shqiperi te kete dikotomi ligjore.  Nga njera ane nje pjese e shoqerise     qe kerkon shtet ligjor, nga ana tjeter nje pjese e shoqerise ku ligjin e ben Gjin Marku, emri mund te jete i dikujt tjeter. Vete fakti qe ka Gjin Markaj verdalle eshte deshtim total i shtetit ligjor (se mos ky eshte i vetmi deshtim xhanem) dhe i shoqerise.  

De facto kjo dikotomi ekziston: pertej larjes se hesapeve edhe ne aspekte te tjera si psh e drejta e trashegimnise.  Femrat ne zona ne Veri nuk trashegojne prone.  Sot e kesaj dite.  

Fibrat sociale te shoqerise nuk mund te nderlidhen bazuar ne kode mesjetare.  Por nuk jane kodet mesjetare shkak i zhberjes, i shkaterrimit te tyre.  

pa e perzier me cfare po ndodh sot.

Are you kidding? po kush, vec profesionisteve te fushes, do pirdhte per kanunin po te mos ishte kjo perzjerie?

Per vakuumin ligjvenes sot e ka fajin e drejta zakonore mesjetare?

"Ckisheruara" eshte fjala qe kerkon.

Ne lidhje me te drejten e trashegimise femerore ne veri, a ke dijeni per raste qe gjykata i ka dhene prone vajzes ne kundershtim me Kanunin?

Shume nuk i cojne ne gjykate.  Nderi i familjes, te mos turperohen ne Malesi etj.

Flm per fjalen. 

E kuptoj fare mire kokolepsjen emocionale, por jam kurioze nese kemi ndonje rast qe mund te perdoret si flamurtar. Nese jo, Res Publica, qe merret me ceshtje te interesit publik ne stilin ACLU, mund te perfaqesonte falas nje vajze ne nje ceshtje te tille dhe ta bente me te njohur fenomenin + menyren per ta luftuar. Do ta shoh kete pune e do t'iu shkruaj nje e-mail.

Av, miqesisht do keshilloja ta lexoje nen nje persektive tjeter Kanunin.  Lexoje thjesht si dokument historik dhe mundesisht - megjithese shume veshtire emocionalisht te ndahet nga kafsherite e sotme - pa e perzier me cfare po ndodh sot. 

Po nuk ka nevoje fare per nje keshille te tille, o Monda, se kjo eshte e vetmja menyre qe Kanuni lexohet e kuptohet prej meje. E drejte zakonore MESJETARE, por qe veproi deri nga 44 e ndoshta dicka me tej. Eshte marrezia e kesaj kohe qe kerkon te ktheje nje ligj te tille e ta adaptoje per realitetin e 2012

Sinqerisht nuk kam fare kundershtim qe Nyjet e dhise dhe te derrit te hyjne ne kodet e sotme civile. Per te tjerat, jo vallahi, gjithmone nese do ishte ne doren time.

Ne mund te na duket mesjetare, po dhe ne France e drejta e votes per femren u dha ne 44 a 45 smiley.  

T'u drejtova ty, pa te keq me beso te lutem, meqe ishe shprehur me lart per eren e mykut.  Metaforikisht e sakte.  Por gjykuar si dokument historik s'do kishte nevoje per metafore.  

PS: Ja mos i jep kerbishten mikut ne tavoline ne Laberi se mbahesh mend gjate smiley.

Ka dokumenta historike qe nuk vijne kurre ere myk. Nejse, se sdua te zgjatem, vetem po te them qe me lart kam qene duke replikuar me disa shakaxhinj perparimi. Ne kete kontekst shihi metaforat e mia smiley

Madje me vjen habi qe e shoh veten ne nje debat te tille, qe duhet thene se riciklohet here pas here ketu. Si eshte e mundur qe ca njerez duan te shkojne ne Mars e ca te tjere studiojne Leke Dukagjinin me laps ne dore? Shkurt e perfundimisht Kanuni te rrije ne muze e keto komisionet e gjaqeve te qiten jashte ligjit per zhelesh smiley... Garanti i jetes e i te drejtes te behet Shteti me krieminsitrin. oops harrova, krieministri eshte ne gjak per vete, se ka palos 4 burra nje dite janari e dhjetra te tjere ne dite te # te vitit.

Cheers, diskutime te mbara smiley

@gjemb, po te shkruaj ketu, meqe me ke thirrur nja dy here: ne ket blog une vi me mendjen time, e papergatitur me shifra e statistika, se sdo rrime te japim llogari pse mendojme keshtu e ashtu, unless we get paid... keshtu qe mund te me konsiderosh guilty as charged per mospergatitje only smiley

 

Shkurt e perfundimisht Kanuni te rrije ne muze e keto komisionet e gjaqeve te qiten jashte ligjit per zhelesh

Pike e vule e mire e bukur smiley

Per fjaline qe vijon si do i veje filli nuk e di smiley.

Sigurisht qe (shumica) me mendjen tone vijme. Me duket ka te beje edhe menyra e te shprehurit. Se nese flasim/shkruajme ne menyre profesorlleku fakt-te-kryer, i bie qe kemi njefare ekspertize e njohuri per kete ceshtje. Ose mund te shtojme "per mendimin tim..." qe njerezit t'a kuptojne qe eshte thjesht dicka si me vjen mua tani ne koke e jo dicka me fakte.

aha, ok. kuptova

ciao

Eshte marrezia e kesaj kohe qe kerkon te ktheje nje ligj te tille e ta adaptoje per realitetin e 2012

  1. Kush po kerkon t'a ktheje nje ligj te tille e t'a adoptoje per realitetin e 2012?
  2. Ndoshta ti s'e di por Ligji Romak, mijevjecar i vjeter, eshte baza ligjore e shume vendeve (hiq ato qe kane Common Law - edhe kjo me e vjeter se shekulli XV), sigurisht duke u adoptuar e ndryshuar.
  3. Kushtetuta e Kanadase e ka zanafillen ne 1763. Kushtetuta e Amerikes 1787. E Frances i ka zanafillat me 1789, etj. etj.

Me ne fund nje diskutim me mend ne koke e me kembe ne toke. Uff... sa komente paf-puf nga moria e komentuesve, me mendime copa-copa, maja-maja, rripa-rripa duhen qe te dali nje e te flase shkoqur e me kuptim? On average, sa jane statistikat? 1 ne 60, 70? Apo 1 ne 300?

Jam dakort ne pergjithsi!

shumica e vajzave familjet e te cilave kan zotruar toke ne qytet e kane marr token(sa per tokat e fshatrave ne veri sma merr menja ti kene kerkuar ndonjehere.)

 

Hurbinek, po ju citoj:....."Zhdukja e kesaj dukurie mund te behet vetem permes etapash, ku gjithsecili duhet te levize menderen e te mos llomotise thjesht qe nga maja e Amerikes, gerri-verri. E para, ndarja e qarte mes çeshtjeve qe futen vertet tek Kanuni, nga çeshtjet e tjera rremuje, pa lidhje fare. Pastaj, per te parat punohet veçan, me kombinimin e famshem te kulaçit dhe kerbaçit. Per te dytet, aty ska tjeter vetem kerbaç. Krimi ordiner i tipit mafioz apo bandit, ska pse merret me te mire, aty do denime shembullore.

  Shto ketu propaganden, shkollat, shoqatat,..... qe ne Shqiperi jane te lodhura dhe te varura nga fondet e huaja, e keshtu behet ndonje gje..."

     Pra,  mbase behet ndonje gje, qe Ju, sa nuk e thoni me fjale,.... qe nuk ka per tu bere as edhe ...ndonje gje.Dhe kjo, jo se nuk eshte ne gjendje shoqeria(apo diskutanetet dhe opinionistet me mendime te kunderta) te ndaje/ndajne llojet e krimeve, duke perjashtuar ato qe i ka trajtuar "Kanuni", te cilat duhen zgjidhur medoemos me... gerbaç, por ....? me sduket se je pakeze konfuz dhe qe dysahoj se te vjen nga qe ke inatin e mbrendshem me,  nuk di ke?

I permenda te gjitha keto dhe ndjese qe u zgjata me qellimin qe eshte e nevojshme, bile nevoje urgjente te ndahet emocionalisht, te cmitizohet, te arkivohet njehere e mire Kanuni nga shoqeria shqiptare

Nuk jane te nevojshme keto ndarje, e cmitizime ekstreme qe predikon ti vetem pse ca ketu shprehin injorance te theksuar e te veteimponuar, duke cituar jasht kontektstit, duke keqinterpretuar, e duke shprehur neveri pordhashe te pasuara me kukurisje banale. Kanuni ka nevoje te studiohet, te lexohet ne menyre te thelle, e te kuptohet ne menyre te drejte sigurisht nga njerez qe kane deshire dhe vullnet ta bejne kete gje.  Eshte ligji organik i shoqerise shqiptare qe eshte nje nga arsyet me te forta, qe ne si popull egzistojme sot e kesaj dite.  Eshte nje veshtrim i forte ne botekuptimin dhe kulturen shqiptare.

S'e ka kanuni fajin per mungesen e shtetit ligjor, as per keqperdorimin qe i behet, apo keqinterpretimin, apo per gjemat e shemtite qe kryen ne emer te tij.  Njeriu pak mendjemprehte e kupton lehte kete gje; gjindja injorante kukuriset me batuta kapterresh.

S'shkruajta vetem me peshkun ne mendje.  "Ca ketu" bejne/bejme nje dore muhabet.  Gjin Marku s'shkruan ne peshk mesa di une. 

 

E shkruajte per miqte e tu, por sigurisht me miresjellje si miq qe i ke.  Kur shkruan ne peshk vetem per peshkun mund te shkruash, se vetem ata qe lexojne peshkun e marrin pjese ne peshk mund ta lexojne ca shkruan ti.

Po, me kape, ti je i pakapshem, vazhdo me fjalen e fundit.  

Me te mira. 

Nuk ishte ndonje ndonje koment kapjeje.  Kurseje pasiv-agresivizmin per ndonje rast tjeter.

Ishte thjesht nje konstatim pa qellime kapjeje apo leshuarjeje.

A c'me bere te mos kursehem.

Nuk jane te nevojshme keto ndarje, e cmitizime ekstreme qe predikon ti ...

Eshte ligji organik i shoqerise shqiptare qe eshte nje nga arsyet me te forta, qe ne si popull egzistojme sot e kesaj dite.  Eshte nje veshtrim i forte ne botekuptimin dhe kulturen shqiptare .

Cmitizim dhe urgjent bile.  Ishte ai se s'kishte tjeter, per shume arsye dhe rrethana historike. E shoqeria do funksiononte qe te kalohej faza e xhungles.  Cfare ka ketu per t'u shastisur apo per te thene "Eshte ligj organik".  Krenare qe paska pas zakone shoqeria?  Po dhe kafshet ne pyll kane zakone mer. 

C'jane keto budalleqe te tipit ishte ai se s'kishte tjeter? Eshte sikur te thuash jam shqiptar, se s'jam grek se mund te isha dhe grek. S'ka asnje lloj vlere kjo thenie.  Kush te tha ty te shahtises njehere? Eshte ligj organik ne kuptimin qe rrjedh vete nga shoqeria, e nuk eshte importim i sforcuar sic behet sot e kesaj dite me lloj lloj ligjesh per hir te eurointegrizmit.  Moj ti be c'te duash me veten tende, po ai qe s'eshte krenar me veten dhe s'ka as tendencen ta njohi veten, preardhjen, kulturen e ate qe e ben ate qe eshte e keshtu kjo te con ne asimilim brenda nje grupi tjeter.  C'u pa pastaj ti thuash vetes shqiptar?

Dhe jashteqitjet te organizmit jane. 

Mire.  Ja tani do vete te bej nje tatuazh shqiponje dykrenash, edhe varsen e floririt te ponjes. 

Nejse, faj kam vete qe thyej ca rregulla te miat. 

Bravo, me nder te fjales e dhjeve diskutimin se s'ke takat te thuash dicka me peshe.

Ke faj me vertet, vazhdo pergjigju miqeve te tu e kapuni dore per dore e kendoni e kerceni gjithe hare e gezim se si bini dakort me njeri tjetrin, se kellqe per debat te mirefillte s'ke e as ke pasur ndonjehere.

E vertete.  S'kam kellqe, s'kam takat, debatin e mirefillte e ben vetem ti.  Hosana i pakapshem e i nderuar qofsh. 

 

Besoj, ti je koshient qe eshte ky Kanun qe eshte bere si thike me dy teha sepse shoqeria tribale dhe mendesia tribale qe ekziston akoma mes nesh, po i jep prioritet Kanunit dhe ne perballemi sot me problemet qe po shkakton ky kod ligjor. Nese, dikur ky kod ligjor, etik e moral sherbente per nje fare mirembajtje te shoqerise, sot eshte khyer ne gangrene qe po na shkaterron nga brenda. 

Nuk mendoj qe fajin e ka Kanuni, me shume se injoranca qe sot ekziston ne shoqeri, sidomo ne zona te caktuara ku mendoj qe jane lene me dashje dhe i meshohet akoma me shume mendesise se kanunit. Shumica e ketyre njerezve qe veprojne ne baze te kanunit as nuk e kane lexuar sec permban ky dokument, qe s'duhet anashkaluar nga studjues perkates dhe t'i japin vleren per kohen qe ka ekzistuar dhe nese mund te mesojne apo perfitojne prej ketij dokumenti athere le te bejne kerkese qe t'i shtohet edhe ligjit. 

Mosfunkionimi i shtetit ben qe njerezit t'i kthehen dokeve e zakoneve te vjetra!

Vendos tani, kanuni eshte gangrene qe po na shkaterron nga brenda (po te ishte gangrene pse nuk na shkaterroi keto mijra vite qe ka qene ne perdorim valle?) apo kanuni s'e ka fajin per mungesen e shtetit ligjor?

Ti mendon qe ky kod ligjor s'ka patur pasoja ne kohen e vet? Mos harro qe ligjet behen per te favorizuar ata qe i bejne keto ligje, pastaj te kujdesen per masat.

Dhe po, e shikoj si gangrene perserisa cdo dite s'ka rast qe nuk degjojme per vrasje ordinere te cilat bazohen ne kanun. Nese, ty nuk te shqeteson qe nje baba vret foshnjen, femijen, apo dikush vritet per nje vije uje, athere kot qe diskutojme.

Te na rroje kanuni sa malet sepse tregon qe kemi patur nje histori, por sesi eshte bere historia s'na intereson fare! smiley

 

Padyshim, se ligj njerzor eshte por ti thuash gangrene do kellqe te forta se gangrena nuk sjell thjesht pasoja por te shkaterron teresisht sic the ti.  Mbijetesa jone, tregon mjaft mire qe kanuni s'paska qene gangrene me gjithe pasojat e tij.

Vrasje qe bazohen ne kanun? E thame njehere kete gje, qe pse keqperdoret e apo pergojohet kanuni mbas cdu burracakerie apo pislleku, apo gjeme te cdo psikopati nuk do te thote se kanuni kshu e sanksionon apo e ka kanuni fajin.  Kjo eshte vije logjike e Doktor Adhamudhit, e tipit "Te dhemb krahu? Preje!".

Ne te emancipuarit mund te habitemi, tallemi/perqeshim me shtypjen qe i ka bere "kanuni" gruas ne nje vend super-patriarkal si Shqiperia ne Mesjete (edhe tani) nderkohe qe harrojme qe edhe ne Amerike femra s'kishte te drejte te votonte deri ne vitin 1920, pas shume vjete perpjekjesh. Madje Mississipi nuk e aprovoi Amendamentin e 19-te deri ne 1984!

Kjo qe thashe me lart nuk duhet te merret, ne asnje menyre, si justifikim i shtypjes se femres.

Mo leje ate gjemb, po ne tallemi pse kanuni e sheh si detyre kryesore qe femra te prodhoje pasardhes/e, kur ende sot e kesaj dite Katerines se Williamit kjo gje i kerkohet urgjentisht dhe ne menyre kryesore.

Talebanet i kemi mes nesh...kujdes!!!!

...me shumice dhe "te ditur"

Sme duket fare gjakmarrje por me duken VRASJE. Fakt qe ndodh per shkak te varferise se tejskajshme dhe mungeses se prezences se shtetit.

smiley emo, 

E ke parasysh ate kapjen per dore, o goce, m'fal a ke nje minute? smiley 

smiley nuk e di jo.

hej, ja edhe kte: http://youtu.be/RMiAhf8J92k

vertetim i reinkarnacionit te xhanis xhoplin, qe ka msu to play guitar in the meantime.

Paske patur muhabete serioze edhe ti smiley

Mu kujtu ndersa lexoja ate shokun tat "tu kap per krahu" emon. smiley 

   Pikerisht sot, kur "vlon" debati mes "kanunareve" dhe  jo te tilleve, nje "baba" ne thellsine e Dukagjinit,ne Temal, fshati Arre  me duket, burre zamani  dhe i kanunit(besoj) vrau me çifte te bijen vetem 14 vjeçe,  ...ne "debat e siper"..!

 Duke i marre  sebashku  keto  "dukuri" makabre kryer nga baballare, pasi  dhe  nje "baba" tjeter paska vrare duke e masakruar  te  bijen "per moral", .... kur ishte vetem  nje vjeçe,  ne Austri, e sot u kap i  fshehur ne Tirane me emer tjeter,sepse paskej  shenja ..psikopatie, po ju sjell ne vemendje nje profeci arabe, per... Fundin.( e kesaj bote)

 "...Aher el zaman, janni... baterre"

 Fundi, do te vije me betere... !

Jane keto ngjarje,  prove e asaj profecie?

 

Futja kot o grava se ky tipi paska qene me precedente penale. Ku doli teoria malesor=burre nderi ose vrasje malesi=vrasje per kanun? Krim ne familje si shume te tjere. Me pas i ati ka vrare veten.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/krim...

Teori e injoranteve kanunofob hunter.  Cdo vrasje qe behet ne Dukagjin, Malesi te Madhe, Puke a Miredite per keta eshte vrasje kanuni.

Hanter,a e ke lexu kanunin apo ja fut katundit si ndonje pinxhuk tjeter? Thote:Babai...ka te drejte me rraf,me vra femijen dhe kanuni si lyp spjega...
megjithkete une e trajtoj ne kuader te profecise miku im.Nje bote atvrasesish eshte bota e fundit per ate shoqerine qe parapa...AI dhe qe ja shfaqi....Moisiut.
Atvrasesa ka gjithandej dhe pse ka gjithandej, qe me aktet makabre te tyre shperfytyrojne tere drejtimin e botes njerezore ne fakt provojne se kesaj bote i ka ardhur findi.Provojne sa ka parapa profecia.E cila nuk u eshte drejtuar atyre qe jane baballare te tille e as atyre qe kane nisur qe ne djep rrugen e ketyre lloj baballareve....Te tillet dallohen shume lehte.Se e shfaqin me te folmen....

Lexo Kanunin, Nye tridhjetee tre, 58: Baba ka tager me i rrahe, me i lidh, me i burgos,me i vra te birin dhe te bijen dhe kanuja si lyp arsye.

kam qejfin tim. ik e ankohu po deshe se te vras dhe ty. 

p.s. kanuni, jo une smiley

Si tha ai filokanunori modern: me do trapi. Ose kryekanunorja: t qes prej zhelesh dhe plumben ballit.Ose kryekanunori: te godas ne menyren me ekzemplare smiley

 

edhe i a xen se vret vedin: "Kush vret vedin shkon gjak-hupes"

C'ne dhe ti o Spiritus, une te dija dhe si te lexuar dhe si postmodernist...

Edhe? apapapa si macet, gjithmone ne kembe. Nje vend rreh gozhda. Ku di ti me shume se nje lajm ne gazete?

Nejse bote e lire, liri mendimi per te gjithe. smiley

Spiritus nuk esht nevoja te tregosh me prova injorantin se flet vet ai...

Per sa kohe qe ligji do te jete i njeanshen, tu sherbeje njerezve me miq, atyre me parti, dhe atyre me lek - per aq kohe qe ekziston kjo forme siq eshte edhe sot, gjakmarrjet do te vazhdojne!

Ej si nuk kam nigju asnji nga Kisha Katolike une te dali e te flase ndonje llaf per keto pune? 

Noi prift a noi ipeshkv! 

E vrane ate te shkreten, si s'doli nji famulltar me thone te pakten qe nuk bi  dakort!

Kur institucionet shpirtnore te ktynve qe perpetuojne Kanunin nuk nihen, nuk ka shprese! 

Kot prisni nga shteti e nga policia! 

Eshte si puna e atynve qe shkojne hudhin vehten n'ere! 

A mund t'i veshe faj policise palestineze apo asaj afgane qe shkon robi e hudh veten n'ere? 

Jo!

Po mund t'i veshe faj miletit, qe pastaj shkon per vizite ke shpia e "shahitit"! 

Me hoxhen n'krye te tavolines!

Kuptotipershemull? 

 

Gruaja që shihni në foto është një murgeshë gjermane. Quhet Christina Färber. Ka 15 vjet që jeton në Shkodër. Mbrëmë në orën 23.30 në stacionin televiziv gjerman ARD u shfaq një dokumentar i gjatë i regjisorit Marc Wiese. Wiese ka ndjekur këtë grua dhe 8 të rinj shqiptarë nga Shkodra në Vatikan e më pas në Gjermani. Një guxim i madh; një udhëtim i paimagjinueshëm sepse 8 të rinjtë në fjalë nuk ishin 8 të rinj të zakonshëm. Ata ishin 8 të rinj që të vetmen gjë që kishin parë në jetën e tyre ishte peizazhi i hirtë nga dritarja e dhomës së tyre të gjumit në kullat e ngujimit në Veri. Imagjinojeni pak: Njëri prej tyre (ishte vënë në qendër të reportazhit-udhëtim) ishte një i ri rreth të njëzetave me emrin Kristian që kishte 18 vjet që nuk kishte dalë kurrë nga shtëpia e tij: Që kur ishte foshnje, kishte qenë “në gjak”!
Nën drejtimin e Kristinës të rinjtë shqiptarë u betuan në një kishë katolike se do të heqin dorë nga dhuna, kurse Papës i lanë një letër, ku nënshkruan se në vend të Kanunit, Bibla do jetë përmbajtja e jetës së tyre. Ajo që bënte më shumë përshtypje ishte reagimi i bashkëmoshatarëve gjermanë përballë grupit të të rinjve shqiptarë (në Gjermani të rinjtë vizituan shumë shkolla dhe komuna, për të treguar për jetën e tyre në gjakmarrje). Për nxënësit gjermanë ishte befasuese që Kanuni kishte të bënte me…të krishterët si Kristiani. Kishin dëgjuar për gjakmarrjen shqiptare por pyetja e parë që bënin ishte: “Gjakmarrja juaj, nuk është një zakon mysliman??” (A.N.)

Në foto: Christina Färber. Filmi i Wiese titullohej “Të përndjekurit. Pushime nga gjakmarrja” u transmetua mbrëmë më 1 gusht në orën 23:30 në televizionin gjerman ARD. Për Wiese është hera e dytë që pasionohet pas ligjit arkaik të hakmarrjes shqiptare. Në vitin 2007 ai xhiroi filmin dokumentar "Kanun", të nderuar me çmim.

ResPublica

O gjermon o amerikon del kundra kanuse. I vendit i fundit qe u mor me kete pune ishte fishta qe shkroi parathenien dhe apologjine. Para tij ishte ai qe i mblodhi. 

Hajd sikter.

A ja, me ne fund," per qejf te atyre antijugoreve" ja beri forra dhe nje nga ana e emos, e theri dhe ai gruan....
Perendi e Madhe! Nene e dy femijeve se kish pire qe e pifte lebaqeja !

Andej nga ne e bejn vetem njerzit pa ngritje ideopolitike dhe nuk marrin pjese ne format e edukimit te lsi.
"AQO" qe haleja?

Cfare dreqin pine keta njerez?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).