Shteti grek edhe pse në kohë krize nuk ndalet në investimet për të mbrojtur minoritetin e saj në jug të Shqipërisë. Faqja online e Ministrisë së Jashtme greke ka përhapur një lajmërim, ku bën me dije se Greqia do të japë një shumë prej 45 mijë eurosh për të regjistruar minoritetin.

Ky regjistrim elektronik ka si synim kryesor mbledhjen e të dhënave historike, kulturore e sociale të minoritetit grek në jug të vendit tonë. Kjo deklaratë e paraqitur në faqen e këtij institucioni është hequr vetëm 48 orë pas publikimit. Ministria e Jashtme helene ka deklaruar gjithashtu se minoriteti grek në Shqipëri është më i madhi dhe mbi të gjitha autokton.

11 Komente

U bene emigrantet autoktone, si te thote nje i bardhe i amerikes se eshte autokton.

Nejse, ja 45 mije euro qe Dulja te nxjerre nja 300 mije minoritare. Kur dihet rezultati, i bie qe 45 mije eurot perfundojne ne xhepat e Dules si rroge. Leqe eshte qesharake te besh çfaredo regjistrimi me 45 mije euro.

 

Pse nuk merr guximin tu shpjegosh njehere ketyre poshte qe nuk jane autoktone

Mo ata emigrante e dine vete qe s'jane autoktone.  Autoktonet Haleadha i gjen te bhorios hepairotes re.  Te Zografet, Spiromilet e Arsaqet e koheve moderne.

Autoktone jane! Here e pare degjoj qe jane te ardhur. Ne rast se jane te ardhur kur kane ardhur? Pjese te familjes time jane martuar me familje minoritare, dhe historia e familjeve te tyre ne ate zone eshte po aq e vjeter sa historia e familjeve shqiptare.

Kane ardhur nga fundi i shekulli te 18-te dhe nga fillimi i shekullit te 19-te.  Jane argate qe kane punuar tokat e bejlereve te Gjirokastres e Delvines.  Keto gjera jane verifikuar nga defteret kadastrale te Osmaneve qe para shekullit te 18-te nuk regjistrojne greker ne ato zona.

45 mij euro, me siguri duhet te jene te ndonje pasaniku grek qe i eshte shmangur fiskalitetit, si shum pronare atje. 

      Greece's fabricated history,culture and civilization

In my family we remember before we left Greece there was a big scandal of the then ruling PASOK party called "scandalo koscota" (this is back in 1980s), where politicians were stealing money from the  banking system. Ironically, people accepted this kind of corrupt behaviour and the then ruling party enjoyed public support irrespective of the damage they did to the nation. I remember back then the thousands of Greeks chanting and cheering on the streets for the then President, the late Andreas Papadreou. Greek people like sheep cheering for a bunch of criminals. 


Greeks Cultural achievents were very limited.
They have stolen everything from Phoenians,Persians and Egyptians and wrote in Greek.
Even Platus was a black Ethopian and Socrat was not able to write and read.
Both of them and Aristotel were from Phoenian lands had no Greek sources.

Greek history starts with Albanian Heroes ambush to Ali pasha and ends with Bankrupty for thefts from EU funds with fake ,unfair and fraudulent ecenomic and social reports

 

...and  do not forget that""In Grece only clocks and fools work""

Well Margaret Thatcher made that famous statement saying that "the problem with socialism is that eventually you run out of other people's money". Well it seems the moment has come for Greece: Other's money has finally run out.

  

 

Ça kryevepre paragrafi i fundit! 

Qe kriza ka ardhe nga pensionet e assistencat, eshte e sigurt. smiley

Dikush i paska dhone 5 yje ktij lajmit. Ça pederasti!!! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).