Dobrica Qosiq, i cili në qarqet intelektuale serbe quhet si “babai i kombit” në muajt e fundit është gjithnjë e më aktiv në promovimin e qëndrimit të tij se “Serbia duhet në mënyrë të civilizuar të dorëzojë Kosovën,” sepse ajo është kanceri më i madh i shoqërisë sonë në Sërbi, thotë Qosiq. Pozita e kryetarit të Serbisë, Tomislav Nikoliq që partitë parlamentare duhet të hartojnë një konsensus kombëtar për Kosovën, dhe deklarata e tij dje se “kurrë nuk do të jetë president në Prishtinë”, qarqet në Serbi interpretuan si një adaptim në temën “Kosova të dorëzohet në mënyrë të civilizuar”, propaganduar nga Dobrica Qosiq.

38 Komente

Shyqyr qe e kuptuat me ne fund qe skeni vend me atje!

Me mire vone se kurre ne fakt!

Shyqyr qe e kuptuat me ne fund qe skeni vend me atje!

Mos ki merak, kane filluar te bejne biznes ne bregdet smiley

Biznes le te bejne ku te duan,pune e tyre.Edhe shalqinet tane po shiten ne beograd e Shkup,mos ndoshta po i pushtojme?

Lerini keto budallalleqe se nga bizneset nuk ka gje te keqe.Cfare do ti biznes apo lufte?Edhe me greket,italianet apo gjermanet bejme biznes...

Me mire biznes.

Sa me shpejt ta kuptoni aq me mire per JU ne radhe te pare.Te pakten shpetoni trute.smiley

Epo tani,femijet duhet t'ja vene veshin "babait"te tyre.

Interpretim i gabuar i fjaleve te Nikoliçit :

Kur ai thote se s'do jete kurre president ne Prishtine, e ka fjalen ketu : ai eshte president i Serbise, e per rrjedhoje i Kosoves. Dhe nje president i Kosoves eshte president i Kosoves dhe jo president ne Kosove, pra nuk do ta vizitoje Kosoven si president i Serbise.

Leximet e shtremberuara qe ia paskan bere ne Beograd nuk tregon gje per Nikoliçin, qe fundja ia dime qendrimet, por tregojne me teper per gjendjen shpirterore qe po fillon te trazohet dhe te pajtohet me nje "çtendosje" te kesaj gjendjeje. Pra, per mua, mediat serbe kane filluar te luajne nje loje bishtnimi (mauvaise foi) : ne e dime se Nikoliçi ska thene keshtu si po e interpretojme ne, por na shkon pershtat qe ta interpretojme keshtu, pra duke luajtur nje rol naivi te zgjuar.

Edhe dhenia e dores Tadiç-Thaçi, eshte nje hap pozitiv, paçka se Tadiç s'eshte ne pushtet. Do te thote se tani kemi hyre ne lojen e bukur kukafshehtas, ku Serbet duan te dalin nga kjo histori te humbur me faqe te bardhe, ose te humbur te fituar, ose te zvarritet gjer ne harrese, zere se s'ndodhi asgje, dhe nje dite ia bejne papritur ne mengjes : ou, Kosova na u shkeput ?! Po shume mire, le te shkeputen. Serbet thjesht po i ikin bujes. Kaq.

Jo Hurbinek,

Lexoji me kujdes cfare thote Nikolici.E ke tek radio B 92 fjalen e tij.

Lexoje me kujdes kur permend shtetin fqinj te Kosoves.

Me nje fjale ai kerkon nje fare autonomije ne Veri,ne kembim per njohje jo direkte,pra mospengim te Kosoves ne OKB.

...This means a united stance regarding the extent to which the interim institutions in Priština - i.e., Kosovo Albanian authorities - can govern and what borders the state of Serbia can stand behind in Kosovo.

"I don't think I will ever again be president in Priština, but the president of the interim authorities in Priština will also never be president in Kosovska Mitrovica," he told reporters, in reference to the Serb-majority north which rejects the authority of the Priština government and the unilateral declaration of independence made by ethnic Albanians in early 2008.

According to Nikolić, who spoke to reporters as he toured a farm in the village of Melenci, the state needs to reach a consensus on "what Kosovo is" and how it will treat it.

He also stressed that Serbia needed a united stance regarding the extent to which the interim institutions in Priština can govern, what borders Serbia could stand behind, and how it would react in case of unpleasant incidents indicating that the Priština institutions wanted to exercise their authority in the entire province.

Nikolić added that the position of the Serbian Orthodox Church in Kosovo, Serb enclaves in the south and the four Serb municipalities in the north in relation to the Priština authorities needed to be determined, as well as Serbia's stance at international conferences and the conditions under which it would take part:

"We need to decide that Kosovo is ours and the government and the opposition need to take a united stand, because this is the only way we can be strong."

Asked whether there were new conditions related to Kosovo, Nikolić said that the expectation that Serbia would establish "good relations with its neighboring state of Kosovo was already in the air".

"They do not need to draw things for us or tell us anything else," he said.

Those who have recognized Kosovo's independence want it to be full independence, noted Nikolić, adding that "we who do not accept this, and who have been elected by the people, want this to never happen".

"If we remain miles apart, the talks will be fruitless," the president said, adding it was important for the two sides to sit down and try to bring their positions closer together.

Reporters asked New Serbia leader Velimir Ilić, whose party is in pre-election alliance with Nikolić's Progressives (SNS), whether the president's statements today "in fact spoke about a possible parition of KOsovo".

Ilić responded by saying that "perhaps the president of Serbia knows something others do not", and added that "everything that the previous government signed related to Kosovo must be respected".

Se nuk i kam ndjekur shume se fundmi, po kur thuhet te leshojme Kosoven, behet fjake per Kosoven e tere, apo Mitrovice e poshte. Se kjo e fundit eshte vendos qe nja 15 vjet me pare, pra nuk shoh ndonje surprize ketu. pervec asaj qe tani po perpiqet te zbatohet aktualisht ne terren.

Behet fjale per Kosoven e tere,dhe Mitrovicen e lart nje fare autonomije ose Ahtisari plus.

Amerikanet dhe gjermanet jane kategorikisht kunder ndarjes se Kosoves dhe kjo pune ka marre fund.Prandaj po nxitojne serbet se po nuk u pergjigjen dhe tani do te perfundojne si vellezerit e tyre ne Kroaci.Edhe sot Sekretari i NATO-s e perseriti te njejten gje.

Vetem nje fare autonomie e veriut eshte ne tavoline tani dhe po mos e moren dhe kete serbet,mund te mbesin pa gje.Pardje qeveria e Kosoves hapi zyrat e saj ne Mitrovicen e veriut dhe doganieret dhe policet shqiptare jane ne kufi ne Veri.Plus qe marreveshja e menaxhimit te integruar te kufijve eshte arritur per kufijte e sotem,pra me Veriun ne Kosove.

Nuk ka as edhe nje lloj autonomie ne perspektive qe mund te marrin apo kapin, vetem njohje minoriteti, si koncept i te drejtave te njeriut nga perendimoret.

Ok,ke te drejte,por thjest ata po ngrene pazarin ne nje lloj atutonimje qe te perfundojne tek Ahtisari.

Me Ahtisarin dhe Resoluten 1244 e kemi ngrene vete ate mut, mos na hap kete muhabet tani. Po kufij, as qe nuk behet fjale. Europa e tha para dy muajsh dhe Clinton e mbeshteti direkt klauzolen/interpretimin ligjor qe ju be Ahtisarit. Ka qene arritja me e madhe, me shume e madhe sesa njohja nga shtete te ndryshme, per me u njoh nderkombetarisht Kosova ne UN si shtet me te drejta. 

Kosova tani njihet me te drejta te barabarta per te negociuar. Me Ahtisarin, as nuk e kishte kete shanc. Vete e nenshkruan, por kombetaret e bene korigjimin ne kohen e duhur.

Shyqyr qe ka dhe serb te llogjikshem. 

Cosic ishte ai qe ideoi luftrat ne Jugosllavi,keshtu qe vetem i llogjikshem nuk quhet.Per mua ai eshte me kriminel se Milloshevici.

Por sic thote Hurbinek,serbet duan te dalin me faqe te bardhe prandaj po pergatitet terreni,shtrengim duarsh me Thacin qe e konsiderojne kriminel,deklarata me shtet Kosove etj etj.

 

thojne qe gjeometret kane dale n'kufi ene po masin smiley

mbase shume shpejt do behet pazari i trojeve

d.m.th serbet po konsiderohen te llogjikshem sepse duan te marrin 30% te territorit ne nje krahine shqiptare ku serbe jane me pak se 5% e popullsise!

nje bravo per serbet ,megjithese kane kunder faktorin nderkombetar dhe situaten ne terren ,nuk heqin dore nga ato qe ata i quajne ''interesa kombetare''.

pavaresisht se qosiçit po ti heqesh ç-ne  behet rexhep

Nuk kane per te marre asgje adash i vjetersmiley!

Thjesht duan te kene nje fare autonimije ne Veri,jo me shume.Kaq eshte ne tavoline tani.

Pardje u hap zyra e qeverise se Kosoves ne Mitrovicen e veriut.550 serbe nga veriu kishin aplikuar per vende pune.

Serbet ,sic e thote dhe Hurbinekui,duan te dalin me faqe te bardhe.

 

Kjo karikaturë (ose më saktë gravurë) është punuar në 1913 dhe është shpërndarë gjerësisht në "Vorio-Epir". Autori parandjente shpalljen e "Rrepublikës Greke të Vorio-Epirit" dhe me guxim shumë te madh e ka shpërndarë në të gjithë fshatrat e bregut - Korçë, Kolonjë, Dropull etj.

Dhe???? Karikature femijore si ato barsaletat ku ka nje kinez, nje gjerman e nje shqiptar. Te mos isha politikalli korekt, do perdorja ar uord per karikaturen.

Come again!!!

O wow!

Rrofsh per ket' Rono!!

Ku o' ?

me duket se perpara shtepise se vet

Flm shume!

Karderr si ky s'e bo nona!! 

Nuk e di a ka lone mrapa fmi!

 

Serbet po e tregojne shume mire veten se nuk jane vetem barbare nekrofila qe hajne mish njeriu por dhe shume hiena kurva ...

Fakti qe reforma gjygjsore ne tirane u arrit flet shume se politikanet shqiptare po levizin ashtu sic po i thote perendimi dhe se ne vjeshte me verte mund te na vije nga EU ndonje status per kandidat.

Eshte pikerisht kjo qe i tremb serbet me shume se gjithcka tjeter se pastaj e dine se me nje shqiperi ne EU nuk do te kene piken e shancit te perparojne dhe do te bien nga nje krize ne nje tjeter.

Rusia i ka dhene me siguri daljen sepse eshte e angazhuar 100% me sirine.

Nga ana tjeter ajo qe me bie me teper ne sy ne kete interviste eshte dhe fakti qe ky "vizionari" ketu i ben nje apel popullit serb se po nuk ndertuam nje politike perendimore pa klane e familje politikanesh keq do ta kemi do zhdukemi si komb fare.

eshte rrezik tu japim autonomi serbeve ne veri, sepse sic e dime autonomia eshte hapi i pare drejt pavaresise se nje populli apo etnie..kjo automatikisht i dergon serbet ne separatizem apo ne nje qellim me te larte, fati i keq i shqipeve ketu ne kosove eshte se qeverisen nga maloko-fshataret qe as idene nuk ja kane politikes, dhe lojrat e ndyra politike te serbeve jane ce te komplikuara per fshataret te cilet deri dje ruanin bagetine ndersa sot jetojne si pashallaret e kuq te kadarese..

shqiptaret duhet te bashkeveprojne dhe te pyesin njeri tjetrin per levizjet politike te se ardhmes sepse keshtu serbet si hijena te vjera qe jane nuk do na lene te pime uje..

Qe te mos themi qiqra ne hell, serbet nuk dalin dot faqebardhe nga kjo histori pa marre Mitrovicen. Serbet nuk e njohin dot Kosoven edhe sikur te duan pa ndryshuar kushtetuten, keshtuqe faqebardhesia merr fund ne momentin qe do detyrohen te bejne amendime per te pranuar realitete te reja. Ose duhet te ndryshojne perceptimin publik te problemit, gje qe po perpiqet ta beje Qosic. Por ndryshimi i perceptimit publik i hap rrugen per te mos pas me dallime ndermjet faqeziut e faqebardhit. E keshtu, problemi i pavaresise prej verteti te Kosoves ne realitet nuk i zgjidh asnje problem te perditshmerise popullit kosovar, mire ne kete rast do kishte vetem serbia qe do kishte rrugen e hapur per ne BE. Kosova qeveriset nga nje bande hajdutesh njesoj si ne, kesaj si t'ja bejme, pa pavaresia eshte si ndertimet e bathores, ne mos me shaban memine a me adrian kollozin do legalizohet me nje person a formule tjeter se eshte realitet qe se ndryshon dot

Po e perseris dhe nje here se Serbet kur flasin per Mitrovicen e kane hallin komplet tjeter. Ata jane futur ne nje krize sociale qe si nje spirale po i thith gjithmone e me shume poshte. Klanet shekullore i jane bere serbve si metastaza, rreziku per nje lufte civile eshte me i madh se kurre Tadic e kuptoj kete prandaj dhe u terhoq.

Ky tjetri ( trimi i madh ) eshte vetem nje kukull. Evropen dhe boten i ka kap belaja sepse sdine cte bejne me nje serbi qe po kalbet dale nga dale nga brenda. Ne Rumani erdhi nje kryeminister qe qe vetem per demokraci nuk do tja dije fare qe me siguri do tja kerkoj serbve ato 2 milion rumune.

Presim ... 

Autonomia e Serbeve te veriut te mund te kushtezohet paralelisht me autonomi te shqiptareve te Lugines se Presheves. Besoj se dhe vete serbeve ju interson kjo zgjidhje se Luginen e shikojne si nje gjemb ne kembe.

Nuk ka arsye pse te ndrrohen toka shqiptare me toka shqiptare !

Nuk jane me toka shqiptare....Ishin

ato do jene perhere toka shqiptare dhe kete e dine te gjithe jo vetem shqiptaret dhe serbet smiley  lexo historine pak me mire

Ore historinje e di une, dhe besoj se e di kaq gje qe nuk eshte historia ajo qe percakton kufinjte ..Me ata serbet ne Mitrocive s'do besh do ti shpergulesh me dhune? smiley

 

Dhuna ska qene asnjehere virtut i shqiptarve por i te huajve ( serb, grek, ata qe na jane futur ne komb e popull) serbet e mitrovices jane ngulur aty ne toka shqiptare dhe kete e dine shume mire pra ka rregulla bile internacionale se si duhet te sillen ata. Nuk ka qene dhe nuk do te jete kurre ideja dhe deshira e nje shqiptari te vertet qe te perzej te huajt qfote dhe me dhune perkundrazi  ....pra ne kete rast serbet e veriut e dine qe qeveria e tyre qe duhet ti binden eshte ne prishtine dhe jo beograd apo gjetke smiley

Ne jemi kombi me paqesor qe mund te ekzistoje. Buda vete erdhi mori mesim ne Shqiperi.

qarte dhe sakte: Mitrovica e Veriut do te jete si nje gjemb ne kemben e Kosoves sic do te jete Lugina e Presheves per Serbine smiley

zgjidhjen qe jep lufta nuk e zevendon  dot bisedimi.ne shqiptaret kemi te gjithe te drejten historike me vete,por me sa duket vetem kjo nuk mjafton.si mund te kerkosh ti trojet ne presheve  kur ke perballe ''korsikanet'' e mnelit!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).