Bamber-bume te shumta u degjuan sabahun  e sotem, ne kufirin e veriperendimor te "Republikes se  Dyte" dhe forcave te shumta  te qeverrise.Milice e police te  shumte, skafandriste dhe ballona  te prodhimit italian,mesyne befas mbi uzinat e gjelberta te  "Republikes Dyte", pa dhene  isharet as...dashamiresit te komunes.Mirepo gjithe ajo "lukuni"... forcash te kumanduara prej kolonel Rrumbullakut, u gjenden perballe nje mbrojteje te njete me "Mazhino"-ne e frengut.Republika e Dyte eshte bere Verduni-vete.kerciti   si kurr  we me pare 12.7-shi, bazukat dhe doemos kallash-medoret e burrave, dejmeve, kalamaneve dhe grave te Republikes

   Bamber -bumet, tuj  gjujt  pala palen, vazhduan  gjer sa, gati harakalisi sabahu.Pastaj, si u be billanci i betejes, dmth i humbjeve e fitorieve, prej atij  gjeneralit te policeve e miliceve, Burgaj sikur ra ne vesh te miletit  emershuari, u  dekllarua me nje seriozitet te madh nga ai vete se...Nuk qe lavosur asnje milic a polic! Ishin prere rrafsh me dheun 5121 rrenje peme, prej te insdustrialeve dhe ajo qe pati hakarallekun me te madhe  ishte haberi se ...qene zene  me shat  ne dore duke shkuar  per potisje.. te pemeve industriale kater jogore, nje mesarakas vendit(Librazhdas haberisi nje sokak llaf policie), por  edhe  ..nje kuksian.

  Gjenerali nga ngrohu shume per ogur ne kete front, kur na permendi  monitorimin ore  per  ore te qiellit te Republikes Dyte, prej  ballonave italiane.....!

Priten lajme te metejshme. Dmth, ne ditet qe vine, pas pozicionimit te  forcave ne llogoret perkatese....

Qeverria.... i di punet e veta ndaj populli....mos te ...

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).