64 Komente

ne kundershtim me shkrimet e tjera grindavece ,kete rradhe pajtohem me thirrjen e autorit per rezistence.pikerisht ''salizmi'' duhet luftuar si bartes i standarteve afrikane dhe jo nga llogoret artificiale te majta e te djathta,te cilat kane humbur komplet kuptimin e tyre ne shqiperi.

Kur do heqin dore keta duke marre neper goje shqiptaret? Paskan qene rob me probleme te theksuara te zemres te gjith kta analesht e albanistanit. 

Mua psh si shqiptar, kushdo qytetar zvicerian apo ngado qofte te me haj mun o zoti analesh, edhe ti bashke me te. Nuk eshte ndjenja e larte e qytetarise qe i rregullon punet ne komunitet eshte FAKING LIGJI. 

NEREZ I-D-I-O-T-E !

A mendon se vertet kemi ulur standartin? Jam e mendimit qe po ta njihnim standartin, vleren e tij, te mirat qe sjell ai, nuk do e kishim ulur steken kaq poshte! Kam frike se "ne" njohim vetem dyshemene ku eshte ulur qeni ndryshe nuk do kishim lene qe degradimi politik dhe ai shoqeror te kishin arritur deri ne kete pike. 

Nuk besoj se eshte ajo qe nuk e njohim standartin. Nese do ishte kjo, si i shpjegon emigrantet qe kur kthehen ne vend fillojne te sillen si kafshe? Ato e njohin shume mire standartin por sapo hyjne kufirin shqiptar nuk jan me te detytuar ta zbatojne. 

Cukali o njesh, por me duket se njeshat nuk di ti vlersoje shqiptari!

Ouu, po standardet e nje burri te pire, si qenkan, e gritkan steken, kshu? 

Na fal po sikur burri thone nuk ka standarte edhe esell smiley

Epo, Kolua e paska kapur problemin nga bishti, atehere... 

Burrat si Cukalli s'duhet te kene standarde, e as steka, se u rendojne: ke t'u dale para, si pire, si esell. Ne te dyja rastet nuk pendohen, se pendimi presupozon nje sistem morali, qofte edhe relativ.

p.s. Nuk e lexoj dot shkrimin. Mund te thote gjera shume te mençura, por me ate hyrje... Deshperuese qe dikujt i shkojne ndermend pranevendosje te tilla.

Nqs ke problem me pijen, shko te AAA. Mos humb kohe ketu! smiley

Me fal se s'kemi gje per te ndare bashke, por ti me kujton nje çun ne tetevjeçare qe me vrau qenin per te me rene ne sy. Vetem se ai ishte 13-14 vjeç. Ti duhet te jesh me siguri me i madh ne moshe, apo jo?

por me ate hyrje... 

I ka mbet sahati te ora 11 e Mojitos te Blloku.  Kush e di cfare plagesh te pambyllura ka se ndryshe s'shpjegohet.  Do jete penduar ajo (nje mundesi.)  

C'te thuash, Fin, duan te vene vetulla e shkojne nxjerrin syte! Duan te vendosin standarde e te bejne moral duke perdhosur e paragjykuar si inkuizitoret e kishes- "shtrigat" e Salemit. Standardat e gazetarise shqiptare keto!

Standardet e gazetarise shqiptare keto!

 

Ia fut shqelmin koves pa e mbushur, qe ne fillim.  Ka lezet, jo dosido qe e ruajne shqelmin per ne fund. 

 

Po mire ky, po ky cfare standarti eshte?

Paskan arrestu Vranakontin. Lol

smiley  Ah c'na hapi pune ky zuzari. Hajde ndro emer tani ...

 

He mo se nuk paragjykojme aq kollaj ne... smiley 

smiley

Si kjo femër, jemi ne

 

Imagjino te kishim standartin e nje mashkulli te pire:i dhunshem ,i padurueshem ,llafazan etj

Shyqyr qe qelluam femer.smiley

Tëmën ë, na ka hyre mikrobi i barazise gjinore dhe s'na le ta shijojme si duhet metaforen koloretocukalse ne lidhje me ndikimin e alkoholit ne uljen e standarteve femerore, mikrob i cili na kujton qi keto efekte verehen dhe nga lagjia jone.

Pak si denigruse duket titulli per femrat... sipas standarteve zveceriane kjo.. smiley

Ky qeni ne foto si mashkull me duket mu? smiley

smiley

Ne nje shoqeri me standarte, me kete shkrim Koloreto do kishte patur probleme me shoqatat e mbrojtjes se te drejtave te grave dhe te qenve.

Metafore maskiliste.Dhe ku, ne nje shkrim per standartet e shoqerise.

Ne nje shoqeri normale koloretot do punonin neper kullota, e nuk do shkruanin lart e poshte, se nuk do i pirdhte njeri. Gjithashtu, ne nje shoqeri normale, shkrime nga koloretot apo lubonjet do silleshin ne peshk qe peshqit te kishin mundesi te "kontemplonin" (smiley) kufinjte e budallallekut njerezor.

“Shqipëria, një Zvicër me det” nuk është një standart. Është një shaka. Shqipërinë nuk e bën Zvicër mali e as deti. Male ka dhe Azerbajxhani, det ka edhe Somalia. Të dyja shtete jo dhe aq për t’u pasur zili.jashte

 

azerbaxhaini dhe somalia, jane larg (ose jashte) qyteterimit. po ashtu eshte ne fakt dhe shqiperia, ajo ndodhet ne skaj te qyteterimit. ishim ne te qytetruar, akoma kane ngelur germadhat e tij, kur luhej puna ne detin jon (rruga Egnatia per ne lindje) dhe mesdhe. 

asgje sot s'kalon më nga ne, jemi bishti i kavallit.

ndersa zvicra, jo male po sikur ne mes zjarrit vullkanik te ndodhej do ishte njesoj, permari, se eshte ne mes te kavallit, aty ku luhet gjithe muhabeti te pakten sot-per-sot.

fukarrallik maskarallik. dmth te egjer e te pangopur na ben varferia kombetare (pasurite e perbashketa te pakta) jo mungesa e kultures. ne te njejten varferi, jane me te çpifur keta europianet qe me merr per shembull te kultures ti.

gjithashtu nderroje ate emrin se e ke qesharak.

 

dmth te egjer e te pangopur na ben varferia kombetare (pasurite e perbashketa te pakta) jo mungesa e kultures. ne te njejten varferi, jane me te çpifur keta europianet qe me merr per shembull te kultures ti.

smiley

Goca, mos i bini me qafe kot Cukalit. Ai mund edhe te kishte thene se femra ne bar pi qe te mos dekurajohet nga difektet e vetes, por nuk e tha. Ne fakt ai po i qan hallin situates dashurore ne Shqiperi, ne menyren e tij.

Kishte nje fjali aty qe permendte 'maloke'. Ndalova dhe mendova, ka filluar te qarkulloje pa dogane kjo fjale? E kam pare ketu tek peshku, e kam pare ne fb. Kaq thelle ka shkuar thika sa nuk po pyesim me per miresjellje, per qetesi, per arsye fundja, duam vetem t'i veme nje emer semundjes? Kuptohet, mendova per Berishen. Dhe per revolucionin me te shpifur te mundshem. Doli qe Cukali po testonte ndjeshmerine. Nje ushtrim i cuditshem, nga njera ane e ben shkrimin me dinamik, nga ana tjeter deshmon per ate qe po thoja me siper, ideja e 'malokut' eshte rikthyer me se miri.

Sa per standardet, nuk e di, nuk jam e sigurt, Cukali nuk eshte i qarte nese behet fjale per ulje standardesh ne kohe (ku krahasimi?) apo zmadhimin e hendekut me Evropen. Te gjitha keto nuk me duken aq lehtesisht te matshme. 'Se c'kam nje parandjenje' nuk mjafton.

STASH smiley

Goca

Nuk ke faj, tani qi je ne Gjermani je me afer Pjerit. The Force is strong with that one. smiley

ca eshte ky qeni fotos ?  Kolo-reto standart.., ''doggystyle''..smiley

Dhe per cudi s'duket te jete 16 inq/40cm smiley

Husband and wife contemporary artists Gillie and Marc Schattner are causing a bit of a stir in Perth, Australia with their latest exhibition, The Dog in Us at Linton and Kay Fine Art Gallery.  The show, which opens this Friday, features a naked dog-man almost 10 feet tall whose correspondingly large penis, nearly 16 inches, is in full view.

Ata jane artiste leshi. Qe ne kete foto duket qarte qe s'ja kane haberin fare anatomise njerezore. (pa llogaritur koken e qenit, qe supozohet te jete thelbi i "artit" te tyre)

Mos e kam gabim,apo me duket sikur Zvicra nuk u pushtua edhe nga Hitleri i tmerrshem?Dmth qe nuk ka pare lufte qe nga koha e Noes,dhe vete Hitlerit nuk ja mbante ta pushtonte?

Dhe qe edhe sikur te mos punoje fare,thjesht jeton me perqindjet e interesave bankare qe ja japin klientet?

Ore mos eshte vete Zvicera qe,vertet respekton rregullat e qarkullimit,por menaxhon para te piseta?Nuk ishte klani i Eskobarit,Markosit apo te gjithe njerezit e hurit dhe te litarit, qe parate i kane ne Zvicer?Nuk jane klanet e kartelet e droges qe parate i cojne ne Zvicer?Nuk jane te gjithe parate e piseta te botes qe menaxhohen ne Zvicer?

Nuk eshte Zvicara vendi me diksriminues ndaj te huajve qe edhe po te lindesh nuk e merr shtetesine dhe nese ke mundesi te jesh afer shtetesise duhet te votoje lagjja,qe te aprovohet?

Nderkohe qe Koloreta indinjohet per rregullat e qarkullimit qe nuk i zbatojne shqiptaret(dhe ka te drejte),perse nuk na jep se si ka arritur Zvicara ne ate stad dhe si mund te arrije Shqiperia atje?

E vetmja menyre qe te arrish mireqenien e Zvicares jane menaxhimi i parave te piseta qe behen ne bote.

Nese jeni dakort qe Shqiperia te behet Zvicer e dyte ne kete menyre,atehere me fal por e keni gabim.

Te jesh neglizhent ne zbatimin e rregullave te qarkullimit apo te zihesh me komshiun dhe te hedhesh pleherat ne toke,gjykohen si krime te renda nga analistet,por te pastrosh parate e pista te te gjithe botes sic ben Zvicra duhet te marrim shembull.
Mire tha dikush ca dite me pare nje qe vjedh nje camcakiz ne supermarket denohet 6 muaj burg nga gjykatesi( ne kete rast Koloreta dhe analistat prej Shqiperie) ndersa nje deputet qe shikonte filma pornografike dhe ja faturonte shtetit jo vetem qe nuk u fut ne burg por nuk eshte cudi qe te merret per shembull pozitiv sic po merret Zvicra apo MonteKarlo qe jane ngritur dhe po ngihen nga parate e pista.

Filmat porno ishin me e vogla e listes shqiptaro... ne fatura futeshin idjotesira te tilla si "duck pond" ose "fishponds" ne kopesht qe kushtonin mijera paund. Dhe qe t'i hedhesh ca kripe me piper plageve te hapura dhe t'ja plasesh gelbaze surratit atij qe sapo ke ofenduar (popullin, dmth), qe te gjithe keta deputete mbroheshin nga avokatet me te mire ne Londer, dhe faturat e tyre perseri i paguante... shteti (lexo: populli, taksapaguesi)! E megjithate, ne nje shtet te ketille qe une nuk mbaj mend te jete folur ndonjehere per amnisti fiskale, e te rrjep shteti per 1 penny mangut ne taksa, para ca vitesh Vodafonit iu fal nje borxh prej 4 miljard paund.

Per mendimin tim, shqiptaret ne 99% te kohes hallakaten e cfiliten vetem duke gjetur shembujt me te mire - drejt kujt duhet/duan te shkojne... Dhe shembujt jane te gjithe te marre nga shtete dhe shoqeri shume te gabuara, nga me te korruptuarat ne planet, nga me te shthurrurat. 

Jo per gje, por qe te eleminosh psh aksidentet rrugore te tipit "hit&run", mjafton vetem t'i apelohesh tiparit qe quhet njerezillek. E sa probleme do eleminoheshin sikur te mos ishte kaq e rende mungesa e njerezillekut? Duke filluar nga problemi i kreut te shtetit e deri te bota inorganike poshte kembeve...

`.... se jam i bindur se Kryeministri e ka thënë sa për të argëtuar publikun (s’ka ilaç më të mirë kundër urisë sesa humori) ... ` 

Thenia e vitit 

super amalgame .. rrofte brandi 

pa shumë cirqër, më pëlqeu shkrimi i koloretos. edhe shumë më pëlqeu thënia nga Chris Rock e nuk mu duk se shembulli i gruas që pi për të ulur stekën është i rremë, njoh shumë gra e vajza që më thoshin të njëjtën gjë. 

Te genjenin.

Kur ka per te ardhur ajo dite ku gazetaret e analistat shqiptar nuk i mbushin artikujt me favelat e rios, mumbait, kanionet e zvicres, infrastrukturat somaleze e azerbajxhanite. Te ngrin nevrat  dhe tregon nje nga karakteristikat tona: dashuria per "veneers," dhembe fallco. Shikojm perfundimin por nuk kuptojm ose deshirojme te kuptojme procesin. Ne pelqejn pallate qe shikojm ne fotografi ne zvicer, buze liqenit, imagjinojme te njejten arkitektur, dhe dalim me Universitetin UFO ne Berat... classy, ose me shkrime histerike mbi pritjen e nje pemeje.

Cfare kuptimi ka te ankohesh per Tiranen per shembull, kur procesi normal per nje qytet me 200000, i cili rritet 300% brenda 15 vjeteve, eshte te betonizohet. Ne fakt, Tirana ka bere nje pune te magnitshme ne mbajtjen e hapersirave te gjelberta ne krahasim me qytete te tjera evropiane kur konsiderojm jo vetem rritjen e shpejt, por dhe varferine e korrupsionin ne ate vend. Dhe kjo gje eshte nje nga meritat e pakta te Rames.

Zvicra republik'!

p.s. autori ia ka fut kot si për gratë pijetare, si për zvicrën. 

juaji Enver

Pija nuk të bën të ulësh standartet, të bën të ulësh nivelin e përçmimit ndaj tjetrit ose vetes (sipas rastit). Psh... nqs autori i këtij shkrimi do kishte qenë femër e pirë, do kishte shkruar një artikull "Best of Albania" ku do tregonte të gjitha të mirat e të jetuarit në vendin tonë ose "Punët shkojnë gjithmonë mirë në selinë e Dreqit" për të treguar ndonjë anekdotë nga historia e Zvicrës...

autoret shqiptare (po e marr sikur ky me siper te quhej Shkrim) bejne vetem kete lloj shkrimi dhe kjo eshte varferi intelektuale. kjo eshte me e keqe se varferia materiale, sepse i paraprin kurdohere kesaj. 

kur te fillojne nga vetja dhe jo analiza qe u bejne te tjereve (duke e hedhur fajin), atehere ndoshta do te kete permiresim te puneve.

Përse behët krahasimi i uljes së standartit me të dehurën e një femre!

Të dehesh unë nuk e quaj ulje standarti! Por të shijosh atë që të pëlqen!!

Se di pse, por nuhata maskilizem që në paragrafin e parë që më ndaloj ta përfundoja si shkrim!!

Të dehesh unë nuk e quaj ulje standarti! Por të shijosh atë që të pëlqen!!

Puna eshte se shume femra ne kuader te barazise gjinore duan edhe te pine rregullisht alkool dhe duhan njelloj si meshkujt (pavaresisht mundesive te ulura qe ka organizmi i tyre per te luftuar metabolitet toksike), duan edhe te mos plaken qe 30 vjec nga keta agjente oksidative, duan edhe te lindin femije pa mutacione.

Problemin e te pirit alkool nga deshperimi dhe nenvleresimi per veten mund edhe te provojne ta zgjidhin duke reflektuar e medituar 10 min ne dite para pasqyres, ekziston mundesia e perftimit te nje efekti pozitiv terapeutik (rritja graduale e vetadmirimit)

Duhet te jene lakuriqe femrat kur bejne kete pasqireterapine, dhe a rritet efikasiteti nqs pasqyren e vene ke tavani i dhomes se gjumit?

Zgjedhja eshte e lire, mjafton pasqyra dhe te mbahen syte hapur. Terapia rezulton fals pozitiv ne rast se nje reaksion fiziologjik ndermjeteson dhe kushtezon ndryshimin e perkohshem te humorit (ashtu sic ndodh me alkoolin). Me pasqyren ne tavan nuk di te jene kryer eksperimente me vullnetare deri tani, s'ka prova.smiley

Para se te kerkonj te elaborosh me shume ne metodat hulumtuese te efekteve pasqyreterapeutike desha te them qe, meqe egzistoka nje vakuum i tille shkencor per skenarin e pasqyres mbi krevat, jam i gatshem te marr pjese, kuptohet per qellime te avancimit te njohurise se pergjithshme shkencore dhe te mires se perbashket njerezore.

Fee, atëherë ti nuk ke parë një mbrëmje në një club ku në grup janë vetëm vajza që pinë dhe keënaqen për qefin e tyre dhe mungesa e meshkujve as që  ndihet fare! Si duket përvec se statistikave, nuk e njihke mire botën femërore

ça lesh statistikash, thua dhe t!? smiley

ta siguroj unë se nja ca individë (nuk dua ta specifikoj shumë) të vetmet statistika që mund të ketë parë janë ato se sa herë bënte seks mbreti i Anglisë, para nja ca shekujsh! smiley

hahahah, po imagjino këto konkluzione të frustrojnë aq shumë sa se ke iden. E imagjinoj veten me një dopjo  jagermaister që para se ta kullufis të shtrydh trurin dhe të shoh përreth - mmm për kë mashkull të dukem tani !! No way nuk do e zgjasja kaq shumë smiley

mungesa e meshkujve as që  ndihet fare!

E vertete eshte kjo qe thua ti. smiley Ai i imi nuk ishte konkluzion. Mbremje te tilla  nuk jane te rralla, te gjitheve na ka qelluar t'i shohim te pakten nje here. Vetem se une kam patur rastin te shoh shume post-produksione.

Vetem se une kam patur rastin te shoh shume post-produksione.

thi thpektatore bethoj! smiley

Awwwwww, kush foli, nuk te shkon kjo gjuhe ty, me pelqen me shume kur flet me bubullima smiley

mirë G. mirë! je e qartë si "chiaro di luna", s-ka më nevojë! të paktën jo me mua!

por nuk është mirë që ta ndërrosh pseudonimin një herë në muaj!

më thuaj, atë të parin e përdor më?

na sill ndonjë ese, ti e di, unë kur solle atë të parën, e vlerësova me aq sa munda! 
 

gjithsesi, unë do të mundohem ta lë G-në pas dhe ti jap mirëseardhjen fee-së! 

ps: pushimet si të vajtën? smiley

Ncuq,bere nje hap mbrapa me kete zgjedhje.smiley

 

Ncuq, qe nje defekt teknik:xhajes i kishin rene dhembet e tastieres.

O Kriskull, sinqerisht&seriozisht e kam, po me ngaterron me dike tjeter. Ky eshte pseudonimi i vetem qe kam. Emri im nuk fillon me G. dhe une s'kam bere kurre esse. Me thuaj si te ta vertetoj qe s'jam ajo qe mendon.

s-ke pse ma vërteton. ti ndjen nevojën për të ma vërtetuar? smiley

Ne rregull. Atehere ti mos me thuaj më: jo po te njoh, jo po ta di emrin etj etj, nuk e di me ke ngjaj kaq shume. Pike e zeze!

Atehere ti mos me thuaj më: jo po te njoh, jo po ta di emrin etj etj, nuk e di me ke ngjaj kaq shume.

zonjushë, po më kërkon të bëj një "lojë" perverse! pikë e zezë! 

me c'rast?

edhe pse, ai pseudonimi i parë (të paktën me aq sa di unë smiley ), i shkonte më shumë një tipi si ti! smiley

Njerëz të pasigurt me veten ka plotë Fee, por nuk mund ta nxjerrim këtë si konkluzion! Ndoshta për ndonjë gjë tjetër po, por jo për dicka aq fantastike sa alkooli smiley që nuk duhet shumë vuajtje për ta shijuar! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).