Provimin e sociologjisë e kisha mësuar shumë mirë dhe si rrallëherë kisha një siguri në vetvete që këtë provim do ta kaloja pa ndonjë vështirësi. Unë ende pa hyrë e llogarisja të dhënë këtë provim.

Po rrija kah fundi i sallës apo i sallonit të asaj shtëpie private ku kishte zënë vend fakulteti juridik pas mbylljes së institucioneve dhe prisja radhën. Kjo shtëpi në Velani ishte shëndërruar në zgjua bletësh nga studentët e shumtë që hynin e dilnin në këtë hapsirë të vogël. Unë rrallë vija këtu. Madje edhe profesorin e sociologjisë nuk e njihja fare. Ditën e provimit e pashë për herë të parë. E shikoja prej fundit të sallës teksa ai pyeste studentët por nuk mundja t’ia dëgjoja zërin, derisa ai me zë pak më të lartë thirri emrin tim.

Shkova e u ula në bankën e parë. Dy të tjerë, një vajzë e një djalë, u ulën pak para meje. Profesori na i mori indekset dhe zgjati tufën me karta ku ishin pyetjet tona, prej të cilave ne duhet të zgjidhnim nga një. Unë mora një. I pashë pyetjet. Të trija i dija, dhe kur profesori pyeti nëse dikush dëshiron të filloj, unë u lajmërova menjëherë. Ia dhashë kartën me pyetje profesorit dhe fillova të flas me siguri të plotë për secilën temë. Herë pas here shikoja letrat ku shkurtimisht kisha shkruar përgjigjet dhe vazhdoja të flisja. Kisha ardhur në temën e fundit dhe po flisja për egzistencializmin kur profesori më ndali me një pyetje që për pak më hutoi.

  - A ka zot? pyeti profesori.

  - Si thatë profesor? ia ktheva unë me pyetje. Isha ndërprerë në mes të fjalimit për egzistencializmin dhe mu deshën pak sekonda që ta marrë veten.

  - A ka zot? përsëriti ftohtë profesori duke më shikuar në sy e duke thithur cigaren.

Unë ula sytë që të blija pak kohë. Nuk dija si t’i përgjigjesha. Edhe ta kisha mençurinë e botës nuk do ta dija përgjigjen. Njëherë desha t’i them që këtë s’e di askush, por menjëherë mu kujtua që profesori mund ta dinte dhe që të mos e fyej ndërrova mendje.

Kisha dëgjuar që disa profesorë kanë disa teke, disa ide fikse, dhe po ta bënë pyetjen e ti s’e dhe përgjigjen që ata kanë në mendje, iku provimi.

E shikova profesorin pa e ngritur kokën,por ende nuk kisha marrë guximin të flisja. Ashtu në shpejtësi u mundova ta analizoj situatën. Të jetë ky besimtar apo i pafe?. Këtë s’e dija, se përgjigja pastaj do t’ishte e lehtë.

Ka apo s’ka, po endja nëpër kokë këtë pyetje që menjëherë e cilësova si kriminale, këtë pyetje që në rrethana të tjera do t’i përgjigjesha pa asnjë hezitim. Unë nuk besoj në këtë zot që ishte këtu për hir të pushtetit e jo për hir të njerëzve. Edhe feja qysh në fillet e saj lindi pë tu bërë dashnore e pushtetit dhe mjeti më efikas i zbuluar nga njerëzit për t’i nënshtruar njerëzit. Se t’ishte feja kundër pushtetit, pushteti qysh moti i kishte dhënë kësaj pyeje një përgjigje të prerë. Pastaj ky zot që u tha njerëzve gjithë ato fjalë sa u mbushën libra me nga njëmijë fletë, nuk u tha atyre një gjë shumë elementare, që toka është e rrumbullakët.

Pastaj... e sa pastaj të tjera, por gjendja ime nuk ma lejonte që mendimet e mia thjesht t’i zbrazja nga koka. Ato duhej para së gjithash t’i pëlqenin profesorit.

  - Shikoni, nisa unë ngadalë e me kujdesin e një njeriu që ecën nëper një fushë të minuar. Disa gjëra janë vërtet të pashpjegueshme, vazhdova, por mund të shpjegohen me anë të... vetëm me anë të.. përsërita unë duke shikuar profesorin se mos po më jepte ndonjë shenjë se nga duhet kthyer timoni, e pastaj nga kjo shenjë do të vazhdoja se mund të shpjegohen me anë të zotit apo shkencës, e të dilja nga ky qorrsokak.

  - Mirë, mirë vazhdo,tha profesori, thuaje, dhe thithi cigaren.

Unë vetetimthi mendova që profesori është njeri besimtar, sepse edhe gjysëmfjalimi im i papërfunduar kishte anuar në drejtim të egzistencës së zotit. Pastaj përse të ma bënte këtë pyetje koti në kohën kur fetarët ankoheshin që rinia ka dalë nga rruga e zotit, domethënë edhe unë. E ky mua, e përmes meje edhe të tjerëve dëshironte tu tregonte që ka zot. Prite tani fjalimin e profesorit, thashë me vete dhe përfundimisht e vendosa.

  - Po, thashë, ka zot, se kush e bëri botën? . Kush na bëri ne ?. Kush... desha të vazhdoja edhe më tutje që të merrja një notë edhe më të madhe por pashë pakënaqësinë e profesorit në fytyrë dhe heshta. Madje shtanga.

Ai fiku cigaren, pastaj mori indeksin tim dhe ma hodhi përpara.

  - Ti, tha, i nderuar asgjë s’po ditke. Unë këtë e pashë me fillim por thashë mos po del diçka e mençur edhe nga koka jote. Ditën e mirë, përfundoi profesori.

  - Prisni pak profesor, i thashë, se unë pyetjet nga sociologjia i dita të gjitha.

-  Ti asgjë nuk di. Ti ke mësuar përmendësh, pa logjikë. Tani liroje vendin të lutem. Megjithatë po të jap një këshillë që vlen më shumë se nota në indeks. Guxo të mendosh me kokën tënde. Tani kalofsh mirë. Hajde tjetri, iu drejtua profesori dy të tjerëve që prisnin radhën.

Unë u ngrita ngadalë dhe dola nga salla pa e shikuar askënd. Shkova aty ku më dërguan këmbët, drejt e në banesë. Kjo humbje e befasishme më kishte goditur. Isha aq afër dhe nuk e prisja këtë fund, por ja që ndodhi.

Kur dëgjuan, shokët u tallën me mua dhe thanë që herë tjetër të mos shkoj i papërgaditur në provim, e unë në afatin tjetër u përgadita, madje u përgadita vetëm për këtë pyetjen e fundit, se sociologjinë e dija, por profesori këtë pyetje më nuk ma bëri.

 

148 Komente

Mesazhi eshte i qarte :

Zoti, edhe po te jete, edhe po te mos jete, shkakton kokeçarje te verteta. Nje Zot qe eshte dhe ne te cilin s'beson askush, eshte po aq problematik sa nje tjeter qe s'eshte dhe tek i cili besojne te gjithe.

Gjithsesi, thone se mbreme vone, roja qe pergjon ekranin e robotit nga Marsi, kishte pare nje skene te tille : nje person me maske ne fytyre, me nje kallash ne dore, mbante peng, te lidhur duarsh, tre vete, nder ta nje grua. Roja kishte dalluar Merilinin, Elvisin dhe Majkellin. Roja ne Mars i kishte thene rojes ne Toke, me nje ze metalik : I am God. Roja ne toke, i shushatur, ia kishte bere : Oh my God. Domethene njohja formale kishte ndodhur.

H75, na trego nje histori tjeter. 

 

Kisha dëgjuar që disa profesorë kanë disa teke, disa ide fikse, dhe po ta bënë pyetjen e ti s’e dhe përgjigjen që ata kanë në mendje, iku provimi.

E shikova profesorin pa e ngritur kokën,por ende nuk kisha marrë guximin të flisja. Ashtu në shpejtësi u mundova ta analizoj situatën. Të jetë ky besimtar apo i pafe?. Këtë s’e dija, se përgjigja pastaj do t’ishte e lehtë.

kësaj i thonë bythëlëpirje, sevilizëm, makiavelizëm dhe poshtërsi... gjithashtu mungesë karkateri!

---

 

 

 

 

.....+

po ti njeri legen sa rob ke korruptuar ne jeten tende

ne sa raste ke nderhyre per miqesi

ne sa raste u ke ardhur zyrtareve apo shefave pas avazit vetem qe mos te te prishin pune?

apo harron se ca historish tregon ketu her pas here

 

he mo mire, mos na cani koken ju, sikur s'bejne te gjithe keshtu

pse do rrish t'u vihesh kunder profesoreve qe te te ngelin ne klase ne fund te vitit?

folen keta halet e pastra te peshkut

hipokrizia ne maksimum. s'kam pare ndonjehere nxenes ne shqiperi qe te mos kete frike nga hakmarrja e profesorit e s'i ka ardhur pas avazit

ama kshu per gjera te pergjithshme kane qejf te bejen puritanin, pa harruar te ulin dike tjeter per kete e pa e vrare mendjen se pas atij nicku fshihet nej njeri qe ne fund te fundit ka sjelle dicka personale ketu, dhe ti pa e njohur vete dhe i flet ashtu

hale hipokrite

 sikur s'bejne te gjithe keshtu

gabim!

kunder profesoreve

ç-lidhje ka? profesorit i tregohet vendi me argumente e me fakte shkencore (duke qene se edhe sociologjia pretendon të jetë një shkencë e mirëfilltë) dhe nëse të ngel pastaj, ke të drejtën të ankohesh, gjtihnjë duke e arsyetuar ankesën. apo na rroftë Europa dhe standardet perëndimore!

hipokrizia ne maksimum. s'kam pare ndonjehere nxenes ne shqiperi qe te mos kete frike nga hakmarrja e profesorit e s'i ka ardhur pas avazit

epo, s-ke njohur mua. për të tjerat, i ka interneti! s-ka gjë! 

 

 

Niset per sociologji e do te beje bythen e zgjuar; paska mendim edhe ne shkenca te tjera ky. Ik ore merr matrapikun e beji gropen vetes ne ndonje gurore.

Katnar kosove!!!

-1

Foli ky katnari tjeter. Rob qe quan jete te shkruarin e carcafeve ne peshk ne 4 te mengjezit, dhe pretendon se ka jetuar, se ka pervoje jete e se i lejohet flase kunder te tjereve. 

Cfare eshte ky provim sociologjie, qe pyet per ekzistencializmin?smiley

Sidoqofte mik, profesori thjeshte ka qene i trashur nga marrja ne pyetje e aq shume studenteve dhe mund t'i ishte pergjigjur shkurt: Zot ka nese une marr noten maksimale ne provimin tuajsmiley

@Zotrules, po ti je dhe besimtar mo cun, c'ne qe shan nje me dy me shprehje pa lidhje?smiley

Cila eshte pa lidhje dhe kush eshte sharje??? C'u bo me ket milet mer amoni... ofenohni ven e paven ene kur i japim tjetrit vlersim adekuat?

 smiley Po si mo Zoto, pyeti njeri a jam apo s'jam katnar Kosove me ane te tekstit?smiley Cfare eshte ky vleresimi adekuat njehere ? Kij me shume afeksion per njerzit sepse nuk te bene dem.

Ti ke ende dy pyetje qe i ke lene pa pergjigje tek tema me Izraelin. smiley

vleresim adekuat eshte kur katundarit i thua ate qe eshte, katnar! E kur ky i fundit eshte nga Kosova, togfjaleshi "katnar Kosove", me duket adekuat... edhe sikur te mos jete nga Kosova, shtesa "Kosove" nuk perben sharje... ama eshte ofendim kur dikush si ti e percakton si sharje ate term, qe eshte thjesht demonim.

Kam menduar se togfjaleshi katnar Kosove eshte i superuar.Mjafton vetem Kosovar per te dhene kuptimin

H75 , suksese. Ke rrjedhshmeri ne tregim qe te terheq.Mbaj ditar ose shkruaj vazhdimisht.Urimesmiley

Do te jap zemer edhe une qe vazhdo e shkruaj!

Sepse ti mund te rrefesh mire. Sic thote dhe parafolesja, me pelqen rjedhshmeria.

te pershendes me nje hit te Sheryl Crow "Hard to make a stand" - tema eshte per abortin, por aty ka nje moment qe perkon formalisht me shkrimin.

Falemnderit!

Po pra, rrëfim i rrjedhshëm... nga herët e pakta që lexoj deri në fund dhe jo vetëm tërthorazi një artikull te peshku

Sa për humor, për ata që kuptojnë frengjisht ose që dinë të përdorin përkthyesit elektronikë, ja se si iu përgjigj pyetjes bonus një student i kimisë në universitetin e Nanterrës.

Pyetja ishte "A është Ferri endotermik apo ekzotermik?" 

Perlë

hahahahahha rrofsh Rav!! smiley

 

Si nous acceptons le postulat de ma camarade de classe Jessica m'ayant affirmé durant ma première année d'étudiant « Il fera froid en enfer avant que je couche avec toi », et en tenant compte du fait que j'ai couché avec elle la nuit dernière, alors l'hypothèse doit être vraie.

Ainsi, je suis sûr que l'enfer est exothermique et a déjà gelé … Le corollaire de cette théorie c'est que comme l'enfer a déjà gelé, il s'ensuit qu'il n'accepte plus aucune âme et du coup qu'il n'existe plus... Laissant ainsi seul le Paradis, et prouvant l'existence d'un Etre divin ce qui explique pourquoi, la nuit dernière, Jessica n'arrêtait pas de crier "Oh.... mon Dieu !..

smiley

E kisha degjuar kete. E kemi diskutuar ne leksion madje smiley . Megjithate, edhe ligji i Stefan-Boltzmann-it e ashtu muhabetin fare.

geniale smiley

 

 Eh more i  shketi Dante! Edhe pse te  kendojme te  La Divina Commedia,"Inferno", nuk ta mesuam dot ditlindjen tende  te sakte....

Jemi te bindur, qe "Ka ZOT", por nuk po na thote kush , ZOTIN kush e krijoi ?

I nderuar, me llogjiken njerezore, dalim perfundimisht ne konceptin baze, ate te egzistences. Rrjedhimisht, lind pyetja, a eshte egzistenca e perjetshme? E cfaredolloj gjeje, qenieje, objekti apo dukurie qofte. Edhe kur behet fjale per asgjene, hicin, zeron, konceptin (cfaredo qofte). 

Psikologjikisht, eshte E PAMUNDUR per mendjen njerezore te perceptoje koncepte te tilla si pafundesia dhe perjetesia, ndoshta qofte edhe per shkak se perceptimet njerezore kane si themel orientimin me baze te qarte koordinatash. Humbet njera prej tyre, dhe orientimi pushon se qeni. Pra, njeriu nuk mund t'i shpetoje dot kufinjve qe i percakton vetvetes qe ne pikenisje, qofte te mendimit, qofte te orientimit... vete fjala "pikenisje" nenkupton kufinj te detyrueshem.

Nuk mund te sqarosh me menyra normale egzistencen e jonormales, dhe nuk mund te imagjinosh te sqarosh perfundimisht egzistencen e te pafundmes me terma dhe koncepte te fundem; sikurse nuk mund te mbushesh nje mendje te fundme (kufizuar, sado e madhe qofte) me konceptin e pafundesise; imagjinata eshte e fundme, pra edhe forca e perceptimit eshte e fundme.

Kush e krijoi Zotin??? Askush.

Ne boshtin, e zeme, te numrave natyrale, ne rast se Zotit do t'i japesh nje vlere numerike si "googol" (10^100), atehere sipas llogjikes qe shtrove, kete zot mund ta kete krijuar zoti qe ka vlere numerike 10^100+1... googolplex (10^10^100)... Graham's number; e keshtu me rradhe... Kur te vesh ne fund te kesaj liste, filozofikisht, njekohesisht edhe demtueshmerisht/kotesisht, do te dalesh tek ZOTI, JHWH ELOHIIM, Ai qe nuk ka Fillim dhe nuk ka Mbarim, as ne kohe, as ne hapsire, as ne "dimensione", as ne fuqi, as ne dije, ne asnje gje.

Pra, matematikisht, dhe SHKENCERISHT Zoti egziston dhe DUHET te egzistoje; madje, eshte SHKENCERISHT e PAMUNDUR te mos egzistoje.

Ama, e rendesishme ne gjithe kete mesele, eshte te kuptosh qe te besosh ne nje zot me te vogel se kaq(G-1, ose G^G^G...^∞-1), eshte mashtrim, eshte mosnjohje, eshte bindje ndaj instinkteve primitive te nje mendjeje tejet te vogel dhe blasfemuese.

Prandaj duhet besim (ose thjesht llogjike), qe te pranosh edhe gjera kaq te thjeshta, sic arrin te pranosh koncepte si pafundesia, perjetesia, etj... Ne rast se ke probleme me njeren, do te kesh me te gjitha te tjerat, ose nese kupton njeren, perdor te njejtin aresyetim per te interpretuar te tjerat.

 zotrules, e di sa shkolle kishte Muhamedi a.s? Nuk dinte shkrim e kendim por ato qe foli mbeten te palevizeshme dhe sot e gjithe diten.Apo ato  pazaret ne Bagdat, qe pa ditur asgje nga arithmetika  i bente ne menyre te shkelqyer.Aqe sa, zonja qe e dergonte si sherbetor  e mori per burre......

Nuk e di se c'lidhje ka kjo me ate qe po flasim... e c'lidhje mund te kete aftesia per te mbledhur 2 numra me njeri - tjetrin me te verteta te paluajtshme, dhe pse kjo e beka mahnitese... Mahnites ama eshte fakti qe indianet para 4500 vjetesh benin llogari me shifra astronomike qe shpreheshin me fjale te tipit "kub me brinje 10 kilometra me lesh deleje, ku njesia me e vogel -  eshte nje qime e vetme"... E askush nuk u atribuon atyre profeter qe detyrimisht duhet te drejtojne njerezimin, qofte edhe me kercenimin e dhunes apo terrorizmit.

Gjithsesi, per Muhametin te kam folur dhe nje here tjeter... pavaresisht se nuk ke reaguar.

Poashtu, meqe shpesh here tregon pasion kur flet per islamin apo figuren e tij qendrore, a nuk mund te gjeje nje pergjigje per pyetjen e mesiperme ne islam?

Jemi te bindur, qe "Ka ZOT", por nuk po na thote kush , ZOTIN kush e krijoi ?

Pershtypja qe le me kete, (ndoshta jam gabim) eshte refuzimi per te pranuar idene e egzistences se Zotit... apo jo?

Mahnites ama eshte fakti qe indianet para 4500 vjetesh benin llogari me shifra astronomike qe shpreheshin me fjale te tipit "kub me brinje 10 kilometra me lesh deleje, ku njesia me e vogel -  eshte nje qime e vetme"

Pra edhe ti e pranon smiley

Jo, perkundrazi...Ate qe me thua , se nuk te jam pergjigjur, me beso  nuk e kam pare.Po  ma perserite, do   jem gati.Nuk  pertoj hiç..............

Grava, ta kam nisur me mesazh privat para se peshku te nderronte format... e ka qene nje teme pak a shume me komente te ngjashme... cuditerisht, edhe aty merrnin pjese capacule si puna e atij poshte qe fillon fjalite me "vuuuu"... qe e kane gojen vetem per te renkuar.

Gjithsesi, ajo ka kaluar; por kete qe kemi ne dore qysh do ta trajtojme?

Meselene me Muhamed e ke perdorur per te mbeshtetur te paturen apo te mospaturen (Zot)? Jo per gje, po ka shembuj edhe me te keqinj se Muhua, dmth qe kane shkaktuar me pak deme e kane bere me pak zhurme ne histori, nese do ta perdoresh per shembull qe "s'ka" - po qofte edhe qe "ka"; perfundim qe nxirret vetem nga folesi, e jo nga subjekti.

vuuuu, carcafi i zotrulesit. ik jeto se te iku jeta per shalesh, u plake siper tastieres me gjera pa piken e vleres

i-ce637bf8b4f31cd7b4c287244b3e62d0-godequation.jpeg

Edhe kjo smiley

E bukur pjesa smiley .
Ps . Edhe sikur te mos ekzistonte duhej shpike , boll per ti dhane kuptim shprehjes " o zot sa i trashe asht "

Kam nje mejtim per Zotin ,  te cilit Njeriu i ka dhene Trajta Njerezore si mendimeve e porosive te tij ashtu edhe perfaqsuesve te tij .Dhe ketu Lind ngaterresa . Psh nje e tille mund te jete Pyetja ...KU Dhjet e Permjer ZOTI ?  Se , qe ha dhe eshte barkderr e i pangopur , kete e tregon vete Historia e Njerzimit me te Vrare neper Lufta . Ama nje gje kuptohet Qarte .....ne se eshte i pakapshem smiley per mendimin njerzor , Cfare Mutin do qe merret me Jeten e Njerzve ? Dhe qe nuk ka ZOT kete e verteton me qarte se ne cdo vend tjeter tek shkrimi ne krye te cdo NIVELI Leter te Parase me te FORTE ne BOTE... $$$$$$$ ...qe eshte endra e vetme e Toksoreve sot ne Ruzull !!!!!

Une jam Zoti JUAJ .....ose ...Ne besojme ne ZOT !

Dhe ketu fillojne nje varg shpjegimesh ..se une krijova njeriun siopas shembelltyres sime ...( Zoti ne Bibel ) qe sejcili e perkthen si te doje .Ndersa ne TOKSORET mendoj na pelqen me shume ZOTI qe merret me te Gjallet dmth Djalli ose vete Lakmia per PARA !! Ka qe e enderrojne kur te vdesin smiley

 

George Carlin 
On Religion

 

 

ObjectiveThought.com
 12-23-5

 

 

 

 

 

When it comes to bullshit, big-time, major league bullshit, you have to stand in awe of the all-time champion of false promises and exaggerated claims, religion. No contest. No contest. Religion. Religion easily has the greatest bullshit story ever told. Think about it. Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of ten things he does not want you to do. And if you do any of these ten things, he has a special place, full of fire and smoke and burning and torture and anguish, where he will send you to live and suffer and burn and choke and scream and cry forever and ever 'til the end of time! But He loves you. He loves you, and He needs money! He always needs money! He's all-powerful, all-perfect, all-knowing, and all-wise, somehow just can't handle money! Religion takes in billions of dollars, they pay no taxes, and they always need a little more. Now, you talk about a good bullshit story. Holy Shit! But I want you to know something, this is sincere, I want you to know, when it comes to believing in God, I really tried. I really, really tried. I tried to believe that there is a God, who created each of us in His own image and likeness, loves us very much, and keeps a close eye on things. I really tried to believe that, but I gotta tell you, the longer you live, the more you look around, the more you realize, something is fucked up. Something is wrong here. War, disease, death, destruction, hunger, filth, poverty, torture, crime, corruption, and the Ice Capades. Something is definitely wrong. This is not good work. If this is the best God can do, I am not impressed. Results like these do not belong on the résumé of a Supreme Being. This is the kind of shit you'd expect from an office temp with a bad attitude. And just between you and me, in any decently-run universe, this guy would've been out on his all-powerful ass a long time ago. And by the way, I say "this guy", because I firmly believe, looking at these results, that if there is a God, it has to be a man. No woman could or would ever fuck things up like this. So, if there is a God, I think most reasonable people might agree that he's at least incompetent, and maybe, just maybe, doesn't give a shit. Doesn't give a shit, which I admire in a person, and which would explain a lot of these bad results. So rather than be just another mindless religious robot, mindlessly and aimlessly and blindly believing that all of this is in the hands of some spooky incompetent father figure who doesn't give a shit, I decided to look around for something else to worship. Something I could really count on. And immediately, I thought of the sun. Happened like that. Overnight I became a sun-worshipper. Well, not overnight, you can't see the sun at night. But first thing the next morning, I became a sun-worshipper. Several reasons. First of all, I can see the sun, okay? Unlike some other gods I could mention, I can actually see the sun. I'm big on that. If I can see something, I don't know, it kind of helps the credibility along, you know? So everyday I can see the sun, as it gives me everything I need; heat, light, food, flowers in the park, reflections on the lake, an occasional skin cancer, but hey. At least there are no crucifixions, and we're not setting people on fire simply because they don't agree with us. Sun worship is fairly simple. There's no mystery, no miracles, no pageantry, no one asks for money, there are no songs to learn, and we don't have a special building where we all gather once a week to compare clothing. And the best thing about the sun, it never tells me I'm unworthy. Doesn't tell me I'm a bad person who needs to be saved. Hasn't said an unkind word. Treats me fine. So, I worship the sun. But, I don't pray to the sun. Know why? I wouldn't presume on our friendship. It's not polite. I've often thought people treat God rather rudely, don't you? Asking trillions and trillions of prayers every day. Asking and pleading and begging for favors. Do this, gimme that, I need a new car, I want a better job. And most of this praying takes place on Sunday His day off. It's not nice. And it's no way to treat a friend. But people do pray, and they pray for a lot of different things, you know, your sister needs an operation on her crotch, your brother was arrested for defecating in a mall. But most of all, you'd really like to fuck that hot little redhead down at the convenience store. You know, the one with the eyepatch and the clubfoot? Can you pray for that? I think you'd have to. And I say, fine. Pray for anything you want. Pray for anything, but what about the Divine Plan? Remember that? The Divine Plan. Long time ago, God made a Divine Plan. Gave it a lot of thought, decided it was a good plan, put it into practice. And for billions and billions of years, the Divine Plan has been doing just fine. Now, you come along, and pray for something. Well suppose the thing you want isn't in God's Divine Plan? What do you want Him to do? Change His plan? Just for you? Doesn't it seem a little arrogant? It's a Divine Plan. What's the use of being God if every run-down shmuck with a two-dollar prayerbook can come along and fuck up Your Plan? And here's something else, another problem you might have: Suppose your prayers aren't answered. What do you say? "Well, it's God's will." "Thy Will Be Done." Fine, but if it's God's will, and He's going to do what He wants to anyway, why the fuck bother praying in the first place? Seems like a big waste of time to me! Couldn't you just skip the praying part and go right to His Will? It's all very confusing. So to get around a lot of this, I decided to worship the sun. But, as I said, I don't pray to the sun. You know who I pray to? Joe Pesci. Two reasons: First of all, I think he's a good actor, okay? To me, that counts. Second, he looks like a guy who can get things done. Joe Pesci doesn't fuck around. In fact, Joe Pesci came through on a couple of things that God was having trouble with. For years I asked God to do something about my noisy neighbor with the barking dog, Joe Pesci straightened that cocksucker out with one visit. It's amazing what you can accomplish with a simple baseball bat. So I've been praying to Joe for about a year now. And I noticed something. I noticed that all the prayers I used to offer to God, and all the prayers I now offer to Joe Pesci, are being answered at about the same 50% rate. Half the time I get what I want, half the time I don't. Same as God, 50-50. Same as the four-leaf clover and the horseshoe, the wishing well and the rabbit's foot, same as the Mojo Man, same as the Voodoo Lady who tells you your fortune by squeezing the goat's testicles, it's all the same: 50-50. So just pick your superstition, sit back, make a wish, and enjoy yourself. And for those of you who look to The Bible for moral lessons and literary qualities, I might suggest a couple of other stories for you. You might want to look at the Three Little Pigs, that's a good one. Has a nice happy ending, I'm sure you'll like that. Then there's Little Red Riding Hood, although it does have that X-rated part where the Big Bad Wolf actually eats the grandmother. Which I didn't care for, by the way. And finally, I've always drawn a great deal of moral comfort from Humpty Dumpty. The part I like the best? "All the king's horses and all the king's men couldn't put Humpty Dumpty back together again." That's because there is no Humpty Dumpty, and there is no God. None, not one, no God, never was. In fact, I'm gonna put it this way. If there is a God, may he strike this audience dead! See? Nothing happened. Nothing happened? Everybody's okay? All right, tell you what, I'll raise the stakes a little bit. If there is a God, may he strike me dead. See? Nothing happened, oh, wait, I've got a little cramp in my leg. And my balls hurt. Plus, I'm blind. I'm blind, oh, now I'm okay again, must have been Joe Pesci, huh? God Bless Joe Pesci. Thank you all very much. Joe Bless You!

 

Profesoret e sociologjise jane 99% ateiste. H75sa duhet ta kishte kuptuar kete gje para se te futej ne provim, se nuk po bente theologji.

Une kam bere nje essay 5000 fjaleshe para nja 5 vitesh ne sociology (module), per influencen e fese ne popullsi. Nga 20 e sa veta, vetem une kisha dale ne perfundimin se feja eshte e keqe, dhe per zar une kisha marre noten me te larte.

Ky me pelqeu me kete: Edhe feja qysh në fillet e saj lindi pë tu bërë dashnore e pushtetit dhe mjeti më efikas i zbuluar nga njerëzit për t’i nënshtruar njerëzit. Se t’ishte feja kundër pushtetit, pushteti qysh moti i kishte dhënë kësaj pyeje një përgjigje të prerë. Pastaj ky zot që u tha njerëzve gjithë ato fjalë sa u mbushën libra me nga njëmijë fletë, nuk u tha atyre një gjë shumë elementare, që toka është e rrumbullakë

te keqen e derivatit! 

Pikerisht ne ate qe te pelqeu ty, ai studenti tregon injorance qe te shtang. Gjithsesi, eshte pak a shume virusi i te gjitheve... flasin per gjera qe nuk ja kane idene.

Ai/ajo tregon se nuk ja ka idene temes, se pasi thote ato qe une ja bona copy/paste dhe e vura me siper - ka thene te kunderten para profesorit.

Jo virus, por virus vdekje prures, se te gjithe ata qe merren me 75-80 fete, dhe gati 200 kulte te botes - flasin per gjera qe nuk i dine! Dhe kane 0% prova per ato qe thone. Ne asnje aspekt te jetes nuk do te toleroheshin keto zanatcinj qe kane 0% ide per punen qe ushtrojne.

 Zotrulsi, atë avaz ka! smiley

Cfare avazi ka zotrules mer kriskull? Pse nuk flet hapur mer cun? Cfare e keni kete mani te mos beni dot nje muhabet per te qene... Kur je shprehur ti, kur me ke drejtuar ti ndonje pyetje dhe une s'te kam dhene pergjigje? Kur te kam dhene pergjigje dhe ja paskam futur kot? Kur ke shkembyer ti dy fjale me mua dhe ke dhene argument... por s'te qenka degjuar nga "ai qe paska ate avaz"?

Si e ke hallin more djale? Shprehu, hajde... Mendon se di? Jepi, zhbrazu. Mendon se mund te ngresh argument te me mbyllesh gojen? Zhbrazu! Ketu ke per t'i marre pergjigjet nje per nje; per turp timin apo tendin!

Ne rast se here tjeter do e kthesh personale sic po ben tani (qe nuk eshte hera e pare, se ju as gojen tuaj nuk e kapni dot me vrap), me mire mos me permend hic e mos m'u drejto fare. Po nuk pate kellqe te mbash debat ose dialog, apo qofte edhe muhabet miqesor, me mire me qendro larg.

ok, mund ta shkruaja ndryshe, faji im!

---

për avazin, meqë doli që doli, e kam llafin se ti ke njëfarë sjelljeje tipike, emocionale, agresive ndaj komentuesit tjetër... kur s-ke nge i fut nja ca nga këto smiley , po rresht njëra pas tjetrës saqë unë mendoj, pse kaq shumë emotikone, nuk imjaftonte një?

ndonjëherë sjell komente të tipit më lartë, ku i fut njëfarë parashtrimi dhe pastaj del në një përfundim që kënaq egon tënde.

ja: 

Kush e krijoi Zotin??? Askush.

(ti këtë e quan argument!?smiley

Pra, matematikisht, dhe SHKENCERISHT Zoti egziston dhe DUHET te egzistoje; madje, eshte SHKENCERISHT e PAMUNDUR te mos egzistoje.

këtë pas atij paragrafit tjetër, mbi ato numrat dhe kalkulimet e tua saktësisht të sakta.

 

 

Ore ke ndonje gje per te thene pervec deshires per te percuar ndjenjen e mospelqimit?

Merre more, sfidoje, aty e ke.

"Ti thua keshtu, e ti thua ashtu"... djalosh, ky as argument as kunderargument, e as dialog nuk eshte... Quhet monolog. Se cfare them une, e di fare mire; i them gjerat me ndergjegje te plote dhe nuk u bie hasha; sigurisht, s'kam pse t'u bie thjesht se i perserite ti.

Emotikonat qe ve une, punen e kane bere gjithmone! Ja, ti i ke vene re. Do te ta shpjegoj ndryshe, apo do shpalosesh talentin te provosh ta kuptosh vete?

Tani, imagjinoje sikur une te perdor te njejtin qendrim ndaj teje "ate avaz ka"... - qe ndoshta t'i jepja pak baze asaj qe sapo ke thene: "sjelljeje tipike, emocionale, agresive ndaj komentuesit tjetër"... kupton? qe te beja demek se ti po flet me mua, e te te krijohej dhe ty pershtypja se paske thene dicka te zgjuar. 

edhe një gjë tjetër, shiko se ajo sindroma e kaps lokut, është e keqe! kur të kap nuk të lë më. shiko përdoruesin Oidriso, si shembull! smiley

Ai ka menduar ate qe ka shkruar. Se cfare e ka shtyre bythlepiresia te beje, eshte tjeter gje.

Mendimin qe ka shkruar, e ka krejtesisht injorant. INJORANT FARE. Prandaj them, njerezit llapin per gjera per te cilat nuk ja kane idene.

Ky studenti ishte i mire per bythlepirje; shembullor fare... i keshilloj qe te perqendrohet tek ky talent i tiji.

ProfePNearly 38 percent of natural scientists surveyed said they did not believe in God, but only 31 percent of the social scientists gave that response. Among each of the two general groups, one discipline stood out: Forty-one percent of the biologists and 27 percent of the political scientists said they don't believe in God.

Read more at: http://phys.org/news5785.html#jCpNearly 38 percent of natural scientists surveyed said they did not believe in God, but only 31 percent of the social scientists gave that response. Among each of the two general groups, one discipline stood out: Forty-one percent of the biologists and 27 percent of the political scientists said they don't believe in God.

Read more at: http://phys.org/news5785.html#jCp

"Profesoret e sociologjise jane 99% ateiste."

Meqe e permende kete shifren me lart, dikush ka bere nje studim dhe ka nxjerre ca shifra te tjera.

"Nearly 38 percent of natural scientists surveyed said they did not believe in God, but only 31 percent of the social scientists gave that response. Among each of the two general groups, one discipline stood out: Forty-one percent of the biologists and 27 percent of the political scientists said they don't believe in God."

Nearly 38 percent of natural scientists surveyed said they did not believe in God, but only 31 percent of the social scientists gave that response. Among each of the two general groups, one discipline stood out: Forty-one percent of the biologists and 27 percent of the political scientists said they don't believe in God.

Read more at: http://phys.org/news5785.html#jCpNearly 38 percent of natural scientists surveyed said they did not believe in God, but only 31 percent of the social scientists gave that response. Among each of the two general groups, one discipline stood out: Forty-one percent of the biologists and 27 percent of the political scientists said they don't believe in God.Nearly 38 percent of natural scientists surveyed said they did not believe in God, but only 31 percent of the social scientists gave that response. Among each of the two general groups, one discipline stood out: Forty-one percent of the biologists and 27 percent of the political scientists said they don't believe in God.

Read more at: http://phys.org/news5785.html#jCpNearly 38 percent of natural scientists surveyed said they did not believe in God, but only 31 percent of the social scientists gave that response. Among each of the two general groups, one discipline stood out: Forty-one percent of the biologists and 27 percent of the political scientists said they don't believe in God.

Read more at: http://phys.org/news5785.html#jCp

Shif ketu per artikullin e plote.

Student i dobet fare. Sa te vriste mendjen nese profesori eshte ateist apo besimtar, shtjellonte dy te vertetat, ate qe vjen nga feja dhe ate qe vjen nga shkenca dhe profi do mahnitej.

Pershkrimi qe studenti i ka bere skenes se provimit ishte natyrshem, shprehte bukur sikletet e studentit, vec atij nuk do ti kushtonte shume te lexonte librin  Si erdhi jeta ne toke , te deshmitarve te Jehovait, liber ku tregon per krijimin e qelizes, si erdhi.

si e shpjegojne ata te Jehovait, Pjer? Si u krijua qeliza?

VL atyre. Na si tja bejme qe nuk e shpjegojme dot vete? Inxhinjeri perfekte. 

 

e bon me llaf inxhinierat e BMW, ta bejme rendimentin e motorit sa gjysma e rendimentit te qelizes. s'bohej llaf. sikur edhe helmut kohli te vinte dora vet smiley

Cdo sistem qe krijojme eshte nje imitim i jetes biologjike. Trupi i robit, nje multi vers me vete. 

me shpjegonin para ca kohesh, ne detaje te fushes, sesi psh diktohen dhe azgjesohen trupat e huaj. Shkurt kimi dhe fizike elementare. Por perse, qysh tek hic. Ce shtyn hicin, qelizen e bardhe psh, te veproje ashtu si vepron?

will talk a bit later.

but you nailed quite a big nail on the wall, bro.

soon.

Cdo sistem qe krijojme eshte nje imitim i jetes biologjike.

këtë përdorin si pikë të fortë "kreacionistët"... duke thënë se meqë njeriu i krijon gjërat në funksion të një qëllimi atëherë edhe njeriu është një krijesë e qëllimshme (i krijuar për një qëllim). kjo, në fakt tregon egoizmin e njeriut mesatar që nuk shikon dot përtej "njerëzimit". 

 

gri lakrame thuaj! 

Ce shtyn hicin, qelizen e bardhe psh, te veproje ashtu si vepron?

Si hicin , ne qofte se qeliza e bardhe egziston automatikisht i bie qe nuk eshte hic. per arsyen pse vepron ashtu sic vepron . eshte se ai eshte roli i saj ne system. sic ruazat e kuqe kane tjeter funksion .

Pytja sipas meje duhet te ishte : A ekziston Zoti ne formen e pershkruar  nga  fete kryesore le te themi. ne bibel.kuran, etj. une kesaj pyetje i pergjigjem Jo. dhe arsyja eshte pak a shume e njejte me george carling. Pastaj nqs i shpeton ketij indoktrinimi dhe perpiqesh te gjesh pergjigje te prejardhjes se universit ( e quan zot e quan fizike  per aq kohe sa ka llogjike ne mes mua aq me ben) Kesaj pyetje i jep pergjigje vetem shkenca dhe asnjeri tjeter. Vetem nje njeri qe vret mendjen, experimenton,hulumton.  mund te arrije ne rezultate te llogjikeshme. 

 

Ce shtyn hicin, qelizen e bardhe psh, te veproje ashtu si vepron?

Biologjia s'eshte fusha ime por me ato njohuri te pakta qe kam, s'me duket se qeliza e bardhe eshte "hic" - perderisa ekziston, e njohim dhe e shohim (me mikroskop). Mos te harrojme qe cfare shohim ne sot eshte dashur qindra miljone vjet (sipas shkencetareve) qe te zhvillohet: te lindi, te beje gabime, te pershtatet, ndryshohet, etj. etj. Pse ne, homo sapiens te sotem jemi ndryshe (diku me te zhvilluar, diku jo) se paraardhesit tane?

Ne fund ka vec nje pergjigje smiley

A seriozisht e ke, apo e the per humor kete te Jehovanit?

pra morali i perralles mendo me koken tende ,edhe nese kjo te çon ne kundershtim me prof...Kollaj prof...me kete shperlarje truri megashekullore,me shperlarje truri komunistshe  deri te spermatozoidet ky dashka brez qe te mendoje me koken e vet......

Pjer i referohet shpesh Jehovait,sipa tij jane te vetmit qe kane monopolin e se vertetes .Me duket se eshte konvertuar.Shkon shpesh ne adunanzat e tyre dhe i sjelli ne shpi kullat e rojes,Diku e permend edhe ne VQ

Tregimi i lezecem. Me kujton ate shprehjen qe studentet thone vazhdimisht:"Provimi eshte shans" e njekohesisht edhe kete shprehjen tjeter:"God doesn't play dice"

Me kujton ate shprehjen qe studentet thone vazhdimisht:"Provimi eshte shans"

çfarë dege studiojnë (studionin) ata studentët? smiley

Kam degjuar studente te degeve te ndryshme qe thone keshtu. (Kuptohet, para provimit, kur kane frike se mos nuk dalin shkelqyeshem dhe pse kane studiuar, ose pas provimit kur nuk u pelqen nota, dmth kane dale ndryshe nga c'e kishin parashikuar.)

unë isha kurioz të dija nëse kishte prirje, në thënien e  asi gjërave, ndonjë "specie" studenti më shumë se një tjetër? nejse! smiley

aha, jo. Mund te them qe kategorizimin e ben nota qe pretendojne dhe jo dega, psh me e theksuar eshte tek te fiksuarit pas notes 10 dhe tek ata qe luftojne per 5. smiley

lezetshem ky tregimi

Per ca ka per ca ska.

po nese ne besojm se paska zot e qe ai krijoj universin  :

a kishte mundesi perzgjedhje zoti per te krijuar universin apo ,hodhi zaret ashtu,,,,

@Bama:

Ce shtyn hicin, qelizen e bardhe psh, te veproje ashtu si vepron?

"Shtysa" eshte koncept qe hyn perdhunisht ne pyetje. Shtysa nenkupton zgjedhje alternative. Dhe vete nenkuptohet si nje e dhene e pare. As njera, as tjetra nuk jane ashtu, megjithate merren si te tilla dhe kane kontribuar ne me te keqen qe mund t'i ndodhe nje hulumtimi: shtruarjen e pyetjes se gabuar.

"shtysen" kuptoje si input ne nje sistem, emo. Input qe mund te perkufizohet edhe si gjendje nen temperatura, trysnira, vellime te caktuara etj. Por edhe nese input do te ndodhte rastesisht, sistemi duhej dizenjuar gjithsesi, qe te jape nje output. Vet rrezultati i Miller -Urrey tregon se pa dizenjo nuk mund te kete jete. Dhe jo, nuk besoj se  dizenjatori ka nje jete te tere pa u rrujt.

 

mirmroma, bud! ok, e bojm me nge ket muhabet se mund te na dali pak i gjat, dmth e diskutojm per qejf edhe over time (days, or weeks). por, qe muhabeti te bohet i paqem, le te dajm ca hesape i her. ne ktu s'po folim per krijimin, right? po flasim per mekanizmin qe rregullon punen/funksionin e dickaje (e qujm edhe sistem, pa problem fare) te krijuar already. a e kom kuptu drejt?

Ka zot pavaresisht deshires apo perfundimit llogjik te njeriut, qe sic ka thene me siper zotrulsi e mbeshtet llogjiken ne nje sistem koordinatash te percaktuara. Pak a shume si peshku qe nuk e koncepton dhe nuk e percepton dot boten ne dimensionin e trete. Prandaj mbetet nje ceshtje besimi, intuite e ndjenjash, te cilat po u guxua te vendosen perpara egoizmit mund edhe te jene shume te llogjikshme ne fund. Nje gje di te them, egoizmi dhe fodulleku njerezor vetem te drejte nuk mund te kete.

qenke kthyer nga turnneu ti

ej a shkove ne Butrint?atje ne hyrje jan disa ullinje te mbjelle nga shefa shtetesh,si r prodi,s berluskoni,f nano e s berisha,tek ylliri qe ka mbjell ky i fundit un i bej çiçin sa her vizitoj Butrintin (ndodh qe vizitoj disa here ne dit),,,,

Sa here te vjen per te bere shurren mnjf ben nje xhiro nga butrinti?smiley 

Kete foto e bera une para tre javesh ne Butrint. Shiko edhe shqiponjen afer flamurit, ka lezetsmiley

nuk e di pse nuk kam te drejt te publikoj foto ketu ne peshk,po nejse

 

Duhet ti besh host fotove qe ke ne fillim (si imageshack,tinypic,etj) dhe pastaj mund ti postosh

Zoti do te ekzistoje deri sa njerzimi te ndihet i pafuqishem te dali pertej flluskes se injorances. 

Ja, dolem nga flluska, po pastaj? Lol

Iluminist. Ilumino mendjet e pailuminuara.
Arroganca, tipar i perbashket i fanatikeve fetar dhe ateist.

P.s. Teefa, te kam lene nje koment te tema e Kandiskij smiley

Ka Zot ka. Po ka edhe pune te tjera, nuk mund te rri duke ju mbajt me muhabet juve.

Perderisa Njeriu Jeten e ka si Produkt i MBARSJES Natyrore dhe vazhdimin e saj si nje kombinim rrethanash shendetesore e shoqerore , Perderisa dhe vdekja te vjen Jo vetem Natyrshem por ate ta merr edhe nje kriminel , edhe nje fatkeqesi natyrore edhe nje K/Minister ...per Cfare duhet Zoti per TOKSORET ????? 

Dhe mbase dhe te kuptuarit e te shkruarave per ZOTIN jane ne kuptimin Njerezor dhe perderisa Njeriu mendom e Komunikonmidis Njerezve perse i Duhet ZOTI ?

Thuhet qe eshte dicka ne AJER qe s'ka as Forme as Trajte as ...as ...as e infinit As . Atehere " o dicka eshte o diku vete "...ose ose na bini nje mendim ZOTEROR se cfare eshte !

 

Proverbs 18:2

English Standard Version (ESV)

2 A fool takes no pleasure in understanding,
    but only in expressing his opinion.

 •  

 

Kriskullke te vecova sepse nuk te kutpova QARTE .Po te shpreheshe Qarte do te kisha bere ca Llafka me ty sa te Ulerije ..." aman Hiqma Zotin " smiley

Majat paskan patur te drejte, po afron shpejt fundi i botes se oidriso po ankohet qe s'kupton cfare ka dhene dikush smiley

Cfare ka dhene mo Gjemb ? ...s'kupton cfare ka dhene dikush..

Po qe për të dhenme jom i URTE une e pranoj nuk bëj naze smiley Po qer te thënme ....???? Si e kishte kjo ?

100-vjetori, Berisha: Sheshi i Flamurit, monument kulture..Edhe Kostandinin Zotrie ..ka qene i Madh njaj ...

Di gje ti Gjembo pse ky ZOTI Jot nuk ju pergjigj Tahirit qe i tha : Thuaju shqiptareve qe ke dhjete vjet qe mjekohesh per sizofren .. Po i vriten njerzit per nje varse , po i djegin pyjet ,......dhe po ne nje fyell Ju bashke me te per I QIN Vjetuerin e Jozefperckes ose Zotneshes dUlqinje !!! Njaj  Sheh Ali pazari me Ahmet Zogjin e kan ngrejte Fjamurin edhe ne Burgjet or tie ...

Kerkoj ndjese e paskam shkruar gabim. Thene. Kush eshte ky Zoti im o-idris-o? M'a trego meqe une s'e ditkam.

E marrim kokën e fetarit , e morëm që e morëm ..
E fusim në narkozë (po deshi dhe pa narkozë) e futëm që e futëm në narkozë..
Fillojmë i hapim kafkën e hapëm që e hapëm kafkën
Kur ç'të shikosh brenda kafkës së fetarit nuk paska tru.
Atëher shkruajm përfundimin e eksperimentit
Brenda kafkës së fetarit nuk mund të shikojmë tru, për rrjedhojë kemi 
Kafkë pa tru= Ekzistencën e zotit.
Pra zoti ekziston.

Lexova te fundit nga nje Blog Italian ...po me siguri Zana do thote qe e kam lexu gabim smiley

Pyetja ....A besoni ne zot ?

Po bije vetem dy pergjigje

Klladioti thote...

Si shpjegohet qe Berlusconi vetem Kamasutren kishte lexu dhe arriu tu jap mend gjithe Profesoreve "me tru" qe besojne zotin ?

Poshte tij ...nje i perafert ne shqip si me te nxjerrmen pas te futures  

Nuk ishte K/Minister i Shqiprise ....

Ka apo s’ka, po endja nëpër kokë këtë pyetje që menjëherë e cilësova si kriminale, këtë pyetje që në rrethana të tjera do t’i përgjigjesha pa asnjë hezitim.

Bukur! Pyetje kriminale!

hajde merru me këta! ta mbyllin gojën me argumente (fakte, prova, ekuacione...)! 

 

my argument still remains unrefuted.

smiley

 

Sikur injorances apo idiotesise t'i duhej nje tipar dallues, si do te duhej te ishte? Ku do te duhej ta vinim? Si mund ta bejme injorancen dhe idjotesine te dallueshme per te gjithe? Me vrraga fizike? Me brire?

Fjalët e urta 12:15
Rruga e budallait është e drejtë para syve të tij, por ai që dëgjon këshillat është i urtë.

Fjalët e urta 13:16

Çdo njeri i matur vepron me dituri, por budallai kapardiset me marrëzinë e tij.

Fjalët e urta 14:15

Budallai i beson çdo fjale, por njeriu i matur tregon kujdes të veçantë për hapat e tij.

Fjalët e urta 18:7

Goja e budallait është shkatërrimi i tij dhe buzët e tij janë një lak për jetën e tij.

Fjalët e urta 23:9

Mos i drejto fjalën budallait, sepse ai do të përçmojë mençurinë e ligjëratës sate.

E mbase perkufizimi me i sakte eshte ky:

Predikuesi 10:3

Edhe kur budallai ecën rrugës, arsyeja i mungon dhe u tregon të gjithëve se është budalla.

*****

Deri me ketu kemi keshilla bazuar mbi vezhgime... por kush e merr persiper stafeten e te qenit budalla?

Ketu te gjithe jane te mencur... te gjithe te ditur, te gjithe gjeni. Po si nuk doli asnje argument, nje fakt, nje vije llogjike... Mohuesit perpiqen thjesht te ushtrojne ndotje dhe dhune mendimi; kuptohet, pa ofruar asnje gje. Te gjithe idrize... secili me stilin e vet.

E si zgjidhet kjo?

Nje ide me thote; kush e mban veten per shkencetar, apo fetar, apo besimtar, apo njohes, bujrum. Gojen e madhe mos ta kete vetem per komente ulese, le ta kete gojen e madhe, sa me te madhe qe te jete e mundur, e te sjelle ndonje argument, ndonje fakt, e te sfidoje tjetrin.

Mohoet... Pse? 1. 2. 3. ... rreshtoini.

Lëri fjalët e urta se çdo popull ka fjalët e tij të urta dhe kjo s'ka lidhje me fen apo me shok imagjinarë . http://youtu.be/sqsWstPNgBQ besoj se është më interesante se sa të lexosh përrallat e biblës apo kuranit. E kot të përmendësh idiotët e jehovait mormonve etj etj sekte i fundit fare ai i sektit musliman që u zbulua dje në Rusi, ku fëmijët mbaheshin të mbyllur në dhoma të nëndheshme pa e parë kurrë dritën e diellit.

Besoj qe gojemedhenjve si ata qe ke zgjedhur te behesh ti, u kam bere nje sfide te hapur.

Fol, ose qepe! O jep nje mbeshtetje per mendimin tend, ose qepe fare.

A ke asht?! Ja mejdani! 

A ke more? Ja mejdani!

Jeni bere te gjithe tangenciale te peshtire... haje-huje... te kauisim e te bejne zhurme derisa dikush nga karvani te ktheje koken!!!

A ke dije, a ke njohuri, a e quan veten shkencetar, a kujton se DI MJAFTUESHEM nga shkenca per te mbrojtur budallallekun tend? Jepi more!!! Jepi KETU!

Ju as muhabet nuk dini te beni pa u munduar ta poshteroni tjetrin... Kokrra e injorantit ka degjuar per perralla, se perralla ka besuar tere jeten, dhe vazhdon te besoje; gojes i jep, po vetem dengla rrjedh.

*****

o zoto po sipas teje sa vjet ka qe eshte krijuar bota? 6000 me duket se thone kristianet, sa per islamiket kurani eshte i vertetuar totalisht nga shkenca, sigurisht pervec asaj qe muhamedi e ndau henen ne dysh, thone qe muhamedi ne kohet te vet ka qene shakator qe se kishte shokun(edhe qejfli per minorene, po nejse)

smiley

Kurani nuk ka asnje gje shkencore pervec dogmave cifute te treguara cadrave te cifuteve te shkretetires ku buante Muhamedi dhe degjonte rabinet dhe skribet qe argetonin apo mesonin kalamajte - zbatonin urdherin e Torah-s! Kaq. Kurani nuk mund te futet kurre ne nje vend me Biblen. Kurani eshte permbledhje perrallash talmudike te treguara keq nga goja e nje injoranti otuz dhe ziliqar arab, Bibla eshte tjeter histori - Fjala e patundshme e te Perjetshmit.

Kush te tha ty qe bota eshte 6000 vjet?

E di qe ka kristiane qe mbrojne kete teze; por ku e bazojne? Pse, vetem me "shkencetaret" u dashka aresyetuar? Edhe me keta duhet aresyetuar, madje debatuar, ne rast se ka ndonje filtrim pozitiv kjo fjale...

E si perbeka argument apo hyrje ne dialog nje thenie e tille? - me spekulimin qe "sipas meje..."  - kur e paskam thene une nje gje te tille? (kjo eshte e nenkuptuar)

Kur te mos e perzjesh komentin me muhameder e perralla kuranore, atehere do e marr si koment te drejtperdrejte.

smiley

PS: bota eshte krijuar para 6000 vjeteve, por nuk eshte 6000 vjet e vjeter.

But wait. A s'ishte Jezusi, Maria, Josef hebrenj? Dmth ti po me thua mua, qe djali i dy hebrenjeve solli nje liber nga i Madhi, kurse 1 arab shkrujti nje liber bazuar ne fene hebraike. Seriously?

Ty te them vetem qe ke 2 pyetje qe nuk u ke dhene pergjigje tek tema me Izraelin. smiley - Meqe guxove te poshteroje shqiptaret. seriously.

smiley Une te poshteroja shqiptaret? Po paskam qene e keqe fort. Sidoqofte pyetjeve s'ju pergjigja me koshience, sepse e dija qe ne fund te muhabetit ti do me nxirrje anti-semite , pa qene. Ke nje force magjike qe transformon njerzit ne ate qe s'janesmiley 

Nuk do te nxirrja asnje gje. Ti ama, do nxirrje veten injorante. Nuk iu pergjigje se nuk te leverdiste; kishe ca, madje edhe tani, qe mbroje nje pozicion te pambrojtshem - u kthjellove e tashme nuk te le egoja te rrefehesh. Ose nuk u kthjellove e ke mbetur ende otuze - kuptohet, injorante. smiley

Injorante, dmth dikush qe injoron, nuk i jep vlere apo peshe filan njohurie. Qe nuk di dicka te caktuar. Pa ofeze Dora. smiley

Ouu so cutesmiley Vetem fakti qe ti ktheve nje pergjigje duke u kujdesur qe te mos ofendoje tjetrin( ne kete rast muasmiley ) eshte nje hap i madh per njerziminsmiley

Sidoqofte do ti lexoj me me vemendje pyetjet dhe te shoh si mund ti pergjigjem, pasi ke te drejte qe i injorovasmileysmiley

smiley

Po qysh do te ofendoj ty??? smiley... Uaaaa me goce... larg qofte! smiley Thjesht mbaje parasysh, se edhe kur e injoron tjetrin me te cilin po flet ne pozita te barabarta(sipas vullnetit tend), eshte pakez ofenduese; sidomos kur tjetri te konsideron e ben hazer e te pergjigjet. Mos bejme si ca qe habiten ende e rrine me ore te tera maleve duke u mahnitur me jehonen... e zerit te tyre. Ka plot nga ata ketu. smiley artiste, poete, shkencetare, hica, e hica-wannabe-s - vogelsira monumentale dmth smiley. smiley

Me vërtet mendon se bibla është më e vërtet se kurani? Same shit emrat u ndryshojnë.Ka 4 versione të ndryshme në periudha të ndryshme që kanë futur pjes e histori simbas qejfit.Për më shumë ke dhjatën e vjetër dhe të re.Apo e kishe fjalën për versionin e mbretit Xhejms që është më e përsosura midis tyre.

Jo jo... shit eshte Kurani. Kaq. Nuk ka "same" aty.

Cfare versionesh flet ti mer jahu!!!??? Cfare thua mer, cfare thua? Kush je ti mer qe na ditke? Hajde mer "shkencetar", hajde, na sill ndonje fakt historik njehere... pa leri thashethemet e gjenive te kafeneve. Per me shume ke kete apo ate... Cfare thua mer se le kokrren e namit! Pse flet per gjera qe nuk ja ke idene?

E ke gabim!
Kane qene 36 bibla, po po 36! Dhe me duket se francezet me vatikanin i kane reduktuar ne 4.

Jo po kane qene 360... dhe te duket ty qe ... te duket ty... dmth, te duket ty... TE DUKET TY.

ore ne katekizem na kane thene qe nga adami te abrahami jane 14 breza, nga abrahami te davidi edhe 14 breza, nga davidi te jezusi 14 breza te tjere, shto ktu edhe 2012 vjet qe kane kaluar qe ateher, shto edhe 4 dite qe ju deshen zotit per te krijuar adamin, dalin diku te 6000(po nuk e di fiks nr).

A nuk eshte me mire qe te pyesesh katekistin (apo karateistin) smiley (shaka) per ato lloj datash? Edhe une do te doja ta pyesja se ku i gjen... Mbase ti ke me shume info si "i brendshem"... se ku bazohen ata; por une nuk e di. Nga filani tek filani tek filani + 2012 vjet, nxjerr vetem sa vjet kane kaluar nga filani tek filani tek filani (+2012 - tek ne). Nga e nxjerr moshen e tokes aty? smiley

po mbetjet e homo sapiensit qe datojne qe para 30000 vitesh, pa fut ktu homo erektus, astolopitekun, neandertalin, se e kuptoj se ku do me dal ti. une si i katekizmit dmth ish katolik, them se mire ja ben vatikane qe sa del nje gje e re ndrysho qendrimet e veta, se e dine se nuk mund te ndryshohen faktet. sa per kto fete e tjera te decentralizuara jane bjeri ti biem ne perballje me shkencen.

sa per se ku i gjejne ata breznite i ke te bibla(dhjata e re) fill pas parathenjes me emra e mbiemra, se sa te sakte jane nuk e di se ne ate kohe i kane pas gjendjet civile si kto qe ka shqiperia sot.smiley

Cilat more? Per cfare po flet? Hajde njehere??? (me te degjuar? guglluar?)

Ore, Vatikani mire ben qe ndryshon mendim, se deri ne vitet 70 kendonte (ne liturgji zyrtare) himne  qe mallkonin popuj.

NA SE ME PLASE 

Genealogy of Jesus according to Luke

 1. God
 2. Adam
 3. Seth
 4. Enosh
 5. Kenan
 6. Mahalalel
 7. Jared
 8. Enoch
 9. Methuselah
 10. Lamech
 11. Noah
 12. Shem
 13. Arphaxad
 1. Shelah
 2. Eber
 3. Peleg
 4. Reu
 5. Serug
 6. Nahor
 7. Terah
 8. Abraham
 9. Isaac
 10. Jacob
 11. Judah
 12. Perez
 1. Hezron
 2. Ram
 3. Amminadab
 4. Nahshon
 5. Salmon
 6. Boaz
 7. Obed
 8. Jesse
 9. David
 10. Nathan
 11. Mattatha
 12. Menna
 13. Melea
 1. Eliakim
 2. Jonam
 3. Joseph
 4. Judah
 5. Simeon
 6. Levi
 7. Matthat
 8. Jorim
 9. Eliezer
 10. Joshua
 11. Er
 12. Elmadam
 13. Cosam
 1. Addi
 2. Melchi
 3. Neri
 4. Shealtiel
 5. Zerubbabel
 6. Rhesa
 7. Joanan
 8. Joda
 9. Josech
 10. Semein
 11. Mattathias
 12. Mahath
 13. Naggai
 1. Hesli
 2. Nahum
 3. Amos
 4. Mattathias
 5. Joseph
 6. Jannai
 7. Melchi
 8. Levi
 9. Matthat
 10. Heli
 11. *Mary & Joseph
 12. Jesus

LUKEN E NJIHNI SI APOSTULL JU PROTESTANTET APO JO?

Djalosh, po ndiqe pak muhabetin mer jahu... mos flasim pa hesap. Ti permende nje homo sapiens, e nje "astolo..." dhe shkrove nje shifer - 30 000 vjet. Une s'po te kerkoj gjenealogjite, se ato i di e nuk i diskutoj... ne dac shpjegom per to, te jap... Pyetja ishte tjeterkund. kupton?

Ju protestantet??? per "150 - 200 000" vetat qe protestuan para kryeministrise e ke fjalen? smiley

po këto tre të mëdhatënjë mut janë, të treja nga testamenti i vjetër vijnë. dhe vet testamenti i vjetër dihet se ça muti është!

Të gjitha  kopje  të eposit të gilgameshit.

Njeriu modern HE eshte rreth 5-70000 vjet. Ky modernizim filloi para reth 1.8 milion vjetesh.

Dhe kete e thote cila fe?

I hidhni miljonat e viteve si te ishin karamelka...

Fete thone perralla per beba (as per femije jo). Ate e thote shkenca.

Bëni mirë llogarit, se ata jetonin nga 300 vjetë në vitet e para të krijimit sa arrinin bënin fëmijë dhe me fëmijët e fëmijve smiley

PS: bota eshte krijuar para 6000 vjeteve, por nuk eshte 6000 vjet e vjeter.smiley

...bejne mire qe i vene ata kryetaret e shishit vetem me math e fizike.

Eh... ca i thua atij qe s'kupton gjuhen e vet? Mjafton t'i thuash injorant? Po atij qe flet para kohe?

Ju vini cdo psikolog ne veshtiresi... duhen sajuar sindroma te reja apo te paqena per t'ju perimetruar te gjitheve...

shiko se flet seriozisht ai tipi! smiley

---

2120 mi piace, 6203 non mi piace

E di e di. Mbështetësit e teoris së krijimit paraqesin si një nga provat më të pakundërshtueshme që zoti është krijuesi i gjithçkaje smiley

Mbas shprehjes ..." Vendosja e Rrufepriteses mbi kumbanore eshte Triufmi perfundimtar i shkences mbi Fene " ... dhe shprehjes inteligjente .."Kur shkon neper Pyll mer Biblen qe te te ruaje nga shqyerjet e egersirave ,  por gjithsesi edhe nje arme zjarri "... perfaqesuesit e Zotit  rane  pak ne sekelldi dhe vazhduan per nje Kohe te gjate vetem me IMPONIM . Por perseri e gjeten shpetimin tek Engelsi ...

"Nje hap drejt zbulimeve te Ligjesise se natyres eshte nje hap drejt LIRISE" ...ka sjelle nje rigjallerim dhe nje pershtatje te kenaqeshme ne argumentet e perfaqesuesve te zotit duke u mbeshtetur tek Shkenca pasi tashme ajo nuk ESHTE Armike por Pjese perberese e Fese smiley

I gjithe Argumenti Shekullor i Porosive Fetare mbeshtetej mbi Moralin ..Mire -Keq , Djalli -Zoti  , Budalla -I zgjuar , I marre -i Urte , etj deri edhe ne Shembje qyteterimesh per Pederasti . Sot ??????

Zoti nuk mund te kuptohet me Mendim e Gjuhe Njerezore , te pakten deri sot .Vetem halucinantet mund te mendojne se Kuptojne dhe Pranojne Zotin .Normalet ne se ballafaqohen me fjalet qe thone do shikojne se jane KOMPLET fjale qe burojne nga  mendimi NJERZOR qe sipas FESE mendimi Njerezor kurre nuk eshte i ZOTIT !

Dhe kjo mendoj se i ve kakapak cdo fantazie me formula mbi ekzistencen e Zotit . Prandaj dhe VATIKANi qendra  me e Organizuar Boterore e perfaqesimit te Zotit e tjetersoi Zotin nga Udheheqes mbarenjerezor , e mbar galaktikor ...... ne besim Individual .

Kush te doje , le te besoje si te doje , kush te doje le te Lexoje Omar Khajamin !

Elektriciteti eshte mister

Marre nga nje liber i titulluar "Shkenca 4" (per klasat e 4-ta per nxenesit qe mesojne ne shtepi) te botuar nga Bob Jones University.

Pse e paske bere Filloren ti Gjembo ?? Urime ! Cfare nuk e habit njeriun , edhe elektriciteti , por qe te kesh mbaruar ti filloren ?????????????? Urime !

I bera ca klasa oidriso Qosja. Kisha mesuese shoqen XXX.

Eshte Idriz Pandi Gjiza jo shakasmiley.

Bohuni Gati se ka Arian Cani nje emision shpethyes me titull ...Humori dhe Leshteriket e tij smiley me pjestare te cqyer te Blogjeve .

Me vone do beje nje emision edhe UTURAKU Fevziu qe kerkon Opinion nga zera te rij ne fushen e "te shqyeres se gazit " nga krahu i babasqapit . Ne te gjithe rastet , preferohet nga Humori i Klinikes se CEKES , ku ma do mendja jo ti Gjembo se nuk ke shume aftesi ,  , po Alba me numra mbrapa 100% e ka te siguru dafinen smiley Apo jeni NJE ???? Gjithsesi bzajni dhe LefKopese !

Gjembo , per shtese se ti gjithmone i kupton mbrapsht te thenat , prandaj ke gjetur dhe NIKUN me dy kuptime ..qe te cpon nga Poshte dhe qe e Ha Gomari me Qejf sikur ha Alaba smiley . Sh.Qosja ( Ndjese pate ) e ke mesuar nga mua , po nuk e paske kuptu qe motamo kishte rrolin e GJEMBIT smiley

Dilte ne mexhlis dhe bote tu  FUSTE si Gjemb ...He mre pse s'shani ? Nuk ua mba eeeeee smiley E mer Gjemb e ....

pandi gjiza zinte me gure ata qe i shanin jani kacin ti ata qe te shajne kumandarin smiley

mirëjamit i pëlqeu

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).