Ana Di Lellio na ofron një këndvështrim të ndryshëm të betejës së famshme ballkanike

 

 

Kjo eshte piktura  famshme e piktorit serb Uros pedric (1857-1953) titulluar "Vajza e Kosoves":

What did Sultan Murat’s mother
When she heard about the sultan
Who by Millosh had been slaughtered?
Greatly did the mother mourn him:
“Oh Kosova,” did she cry out,
“Damn Kosova,” did she cry out,
“That has left me without children,
Even though you harvest plenty,
May none there be blessed with fortune,
May there be no bloodless marriage!”
Having said this, did she perish.

 

Libri i Ana Di Lellio hedh drite mbi kontributin e shqiptareve ne betejen e Kosoves:

“N’Fushë Kosovë Murati i parë, kamturqisht rrin fitimtarë. Prej Drenice del një djalë, fluturon mbi kalë të bardhë, mespërmes i bjen ushtrisë, shkon e i falet naltmadhnisë. Tungjatjeta naltmadhni, jam një arbër vendali, shpata jote nuk u theka, hovi yt prapë s’u ktheka, kurrë ma mirë ti s’ke dhanë provë sesa sot në Fushë Kosovë. Jam ardhë pa vonue ta puth dorën me t’nerue. Zgjatët mbreti i jep kamën, ngrihet djali i ban gjamën, mik pa thirrë ki ardh prej Azie n’Dardani, me na marrë magjet e miellit, me na zanë hiset e diellit, gjithë ushtrinë e paq me shnet, kjo Arbni ka bijt e vet, ta vej kryet maje kapices, jam Miroshi prej Drenicës, mbret e krajl shpesh gabohen, t’bijtë e Arbnit nuk poshtohen”.

Kjo eshte nje prej 8 kengeve epike te perfshira ne Librin e Di Lellio.

Beteja e Kosovës e vitit 1389 mban një rëndësi të madhe në formimin e shteteve moderne të Ballkanit, veçanërisht midis sllaveve te Jugut dhe qarqeve nacionaliste serbe. Si ka mundesi qe nje betejë e vetme te kishte rezonancë të tillë, madje edhe gjashtë shekuj më pas? Kjo na bën te kuptojme paksa lëmshin ​​e ndërlikuar të identitetit në Ballkanin e sotem

Përkthimi virtuoz i Robert Elsie i ri sjell epiken e anes shqiptare e betejës (e cila eshte shume pak e njohur) midis Sulltan Muratit I dhe koalicionit të forcave të Ballkanit. Tregimi fantastik i fushatës së Sulltan Muratit në Kosovë, dhe vrasjes së tij nga kalorësi shqiptar Millosh Kopiliq, i cili shpesh paraqitet nga këndvështrimi serb dhe mitizuar ne historine serbe (Milos Obilic).

Duke shpalosur një tregim alternativ te historise, "Beteja e Kosovës 1389" ofron një kuptim më të nuancuar të këtij miti i fuqishëm te nacionalizmit serb. Komentet delikate te Anna Di Lellio e cila hulumton ne thellesi domethënien e kësaj poeme epike dhe e betejës më të madhe në historine e Kosovën. Kalimi gradualish në përforcimin e një identiteti kolektiv i cili thekson rezistencën kundër shtypjes së huaj dhe identifikon fuqishëm me një kulturë evropiane. "Beteja e Kosovës 1389 'është një shtesë e rëndësishme për të kuptuarit tonë të se kaluares, se tashmjes dhe te ardhmes e këtij kombi të ndërlikuar të Ballkanit, si dhe çështje të gjera të kujtesës dhe identitetit kombëtar.

157 Komente

Kjo piktura eshte nje kryevepr e vertete. Piktura mbahet si nje nga reliket me te shenjta te nacionalizmit serb, ironia eshte se ne mburojen te kembet e heroit duket fare qarte flamuri i kastriotit. Rastesi? Mbase. Por nga ana tjeter si tha i boti, rastesia nuk egziston, egziston vetem iluzioni i rastesise.

Mbase ju kujtohet fjalimi teresisht nacionalist i Milloshevicit, ne kuadrin jubilar te betejes.Shqiptareve (beafsh hair more Art me prurjen) u takon ta trajtojne kete ne kuadrin edhe kryesisht sa citon Roni.Boll kane abuzuar serbet me ate beteje gjithe Ballkanike, ku shqiptaret kane luajtur rol jo te vogel.

Kopilic, Obilic, pa rendesi fare.

Historiani serb Dragutin Kostic, i cili në publikimin francez "Revue Internationale des etudes balkaniques" 1935, I, faqe 232-254 , e pranon se emri Millosh nuk haset para shekullit 13-të tek familjet prominente (princërish) serb.

Sipas F. Mikloshicit ( Etym Worterb. ..) emri "kopil" nuk i përket sllavishtes, por ka origjine shqiptare, që do të thotë "i mencur". Cuditrisht Kostici , edhe pse serb, ai ia atribon emrin e parë të heroit , pra emrin "Millosh" origjinën shqiptare.

Sipas historianit serb Kostici, mendohet se emri Millosh i cili haset rendomte tek serbet pas shek. të 14-të, është huazuar nga shqipja, sepse nuk gjendet në asnjë dokument serb para shekullit të 13-të, duke e argumentuar me sufiksat e shqipes "osh" dhe "ush" dhe duke iu bashkangjitur mbiemrave : mir-mirosh;bardh-bardhosh; kuq-kuqalosh; vogel - vogelush. Keto sufiksa hasen edhe tek emrat, si: Belush,Tanush,Mirush, etj. Êshtë e qartë se Kostici i referohet edhe hostorianit të njohur Elezovic.

 

+10 1-sho

Kjo piktura eshte nje kryevepr e vertete.

 

ti s'merrke vesh nga piktura. se ça e majne serbet pak rendesi ka. se çfare e mban bota e mbi te gjitha se çfare e mbajne piktoret e tjere, ka me shume rendesi, per nje pikture.

Millosh Kopiliq, veç shqiptar qe nuk eshte!

Ka teza serioze per prejardhjen e tij shqiptare. Sidoqofte, keto ndarjet etnike ne nje epoke qe s'kane ekzistuar te tilla terma, mua me duken pak pa lidhje.

Qe jane...? (tezat serioze)

Tashti, ju per Migjenin qe, fare mire, mund te kish qene gjyshi i ndonjerit ketu, nuk jeni ne nje mendje per prejardhjen e tij e imagjino tashi per Milloshin e para sa e sa vjetve.

Ne te vertete s'ka rendesi fare prejardhje e tij. Ne pergjithesi ne gjithe rajonin e Ballkanit nuk ka rendesi fare as fakte , as historira, as trillime. Jane me shume per engledisje.E rendesishme eshte sa lart e ngre zerin kur je jashte territorit ballkanik dhe sa mire i mbush mendjen atyre brenda shtetit se duhet te jene krenar qe ndonese jane nje total failure ne ditet e sotme, diiiikuuuur kane qene dhe ata dickasmiley

p.s.Por sinqerisht kjo piktura eshte shume e bukur.

Nuk jemi total failure. Dhe jemi me mire se greket e sllavet. Po te mos kishte shkele turku dhe lindur enveri, do kishim qene zotat e ballkanit!

Hoppa

Po te mos ishte Enveri sot dhe kesaj dite do vazhdoje ti haje vaktet kembekryq ne mberdhe familjarisht , ne nje kusi prej plumbi.....Ate Comakun tradicjonal, te cilin e mbajne mend mire fare ata gjysherit tane. Sa per shkrim e kendim..Harroje se do ishe ende ne rang analfabetizmi me Afganistanin,Pakistanin,Liberine

Familja e gjyshes kane kene tregtare (pronare te nja 15dyqanesh nga Rusi Katolik e deri tek Dugajet e Reja). Emri i babes se gjyshes e ka pase emrin e shkruar ne disa ndertesa te qyteteve te medha te Europes. Ka patur shtepi ne mal, ne dete, buze liqenit, ne qytet. Xhaxhai i gjyshes ka qene (prift) i shkolluar ne Rome, Bolonja, Vjene, i cili vdiq ne burg - vdekja e te cilit pershkruhet nga At Zef Pllumi si vdekja me tragjike qe ka pare ai ne jeten e tij, nje vdekje qe ka trishtu te gjithe burgun duke perfshi dhe staffin e gardianet te cilet e kishin si udheheqes shpirteror pasi shpeshhere i qanin hallet dhe i kerkonin keshilla. Naten qe ka vdekur ne burg, gjyshja e ka pare ne enderr duke i thene se e kishte kryer denimin dhe ishte i lire prandaj te dergonte dike per ta marre (ishte i moshuar). Gjyshja dhe askush nuk e dinte se kishte vdekur, prandaj te nesermen niset per tek burgu, ne fillim nuk e lene te futet por pastaj pasi drejtorit ju tha se per ke kishte ardhur ju leju hyrja e me pas ju dha lajmi se kishte vdekur naten ne spitalin e burgut. Varrin, oficeri nuk pranoj te ja tregoje gjyshes, por drejtori i urdheroj oficerit te largohet (i cili kishte qene njeri i mire - thote gjyshja) e shoqeroj tek varrezat ne te cilat nuk kishte emra por vetem numra dhe me shikim i la te kuptoje drejtimin e varrit (ne ate drejtim mund te kishte dhe 20-30varre te tjere. Gjyshja eshte shume e vjeter, por edhe sot kur i rikujton keto ngjarje i shkojne lotet.

Si gjyshja, ashtu dhe gjyshi kane mesu shkrim e kendim ne nje kohe me Enverin. Babai i mamit ka mesu shkrim e kendim ne kohe te Italianeve, ndersa nana e mamit i bie te kete mesu ne komunizem.

dmth, ka pase shkolla dhe perpara se te lindej Enveri. Mbase ti je nip apo femije i ndonjerit nga ato gjykatesit a prokuroret qe enveri i ngriti ne detyre nga marangoz apo bari ne gjykate, dhe po te mos kishte qene Enveri do kishe ngel analfabet.

 

Kur une nuk kisha rrezultatet e deshiruara ne shkolle, babi me qortonte dhe pasi i thoja se doja te behesha polic siç ishte ai dhe jo doktor apo inxhenier ai merzitej shume. Para 10vjetesh, tek po shikoja ca dokumente e letra te shkruara para 40vjetve, hasa rastesisht ne diplomen e shkolles se mesme te babit - mesatarja 9.8, absolut ne matematike e fizike. 

 

Po ta le ty te gjesh se kush i perfitoj ato 2 bursat/te drejta te studimit? Po te ndihmoj pak; ato qe perfitun nuk e kishin as 9 mesataren dhe kuptohet qe asnjeri nga ato nuk ishte babi. smiley

Por duket qe e ka pranu kete fakt, perderisa nuk i pelqe Sala. smiley

Por duket qe e ka pranu kete fakt, perderisa nuk i pelqe Sala.

mbase i duket njelloj i padrejte si sistem?

ka pase shkolla dhe perpara se te lindej Enveri.

smiley

Na i thuaj kush paskan qene keto shkolla o iluminant? ..Sa studente studjonin neper keto? smiley ..Kur paskan qene keto shkollat perse gjithe mendjet e ndritura te vendit(Rilindasit) vajten dhe studjuan jashte?

 

Hoppa nuk ka nevoje per perralla me mbret ketu....po ben gabimin thelbesore..Kur flas populli shqiptar ishte analfabet kete na e tregon vete historia,faktet dhe pak a shume realiteti i sotem. Komunistet e gjeten vendin mbi 90% analfabete...Im gjysh ishte inxhinjer ne kohen e Italianeve(ne nje kohe kur inxhinjeret ne vend numeroheshin me gishta)idhe punoi per shume kohe me AIPA por kjo nuk ka aspak rendesi se ai vend ishte mbytur nga injoranca asojkohe. Ke faktet qe sot 90% plakave te mocme nuk dine as shkrim as kendim.

Kerrekshen arto; populli shqiptar perseri analfabet eshte.

Eh o Zoto

Jane ca nihiliste qe nuk ka llogjike ti perceptoje...Po na e nxjerrin vendin si qender intelektuale para komunizmit..Erdhi komunzimi barbaret dhe e shkaterruan intelektualizmin e brekusheve,citjaneve,perceve,sofrave,kullave smiley

Eh o Haxhi Qamil..Paske bere kerdine asoj kohe..sa shume sterniper dhe fatekeqesi na le pas

qender intelektuale nuk ishte po personat e shkolluar perpara komunizmit, kane lene vetem emer ose vepra te kultures, sot-per-sot te pakten.

tani na ka mbet te te presim ty, qe te fillon pseudonimi me Art, se mos na e ndryshon kete te dhene, duke ja u kaluar te gjitheve. 

po. dhe një pjesë e mirë e të shkolluarve të asaj kohe ishin edhe njerëz që kishin pasuri të mëdha (toka, fabrika prodhimi vaji etj). nga aty filloi edhe përdorimi i termit ballist!

 

Kur kruan veshin e djathte me doren e majte keshtu eshte

Personat e shkolluar perpara komunizmit(apo baballaret e komit,Rilindasit) ishin te gjithe te shkolluar jashte se vendi ishte xhungel e prapambetur..Ishin ata qe hodhen themelin e gjuhes,arsimit dhe shkolles shqipe...

 

Jane ca nihiliste qe nuk ka llogjike ti perceptoje

Nuk eshte nihilizem te thuash qe para komunizmit s'paska patur shkolla?!

Ca prej nesh ketu i kane patur te paret mesues para komunizmit. Gjithashtu besoj do kesh degjuar per shkollat e mesme qe hapi Kryqi i Kuq Amerikan gjate kohes se Zogut: Tekniken ne Tirane dhe Bujqesoren ne Kavaje.

S'flas dot per te tjeret por personalisht e vleresoj arsimimin qe eshte bere gjate komunizmit ne Shqiperi, megjithe cilesine jo aq te larte edhe po t'a krahasosh me vendet e tjera te bllokut komunist - por sigurisht me te larte se para 1944-es kur s'kishte universitet ne Shqiperi.

Po moj vajze po..Hapi Zogu disa shkolla simbolike..(apo streha vorfnore) ne te cilat mesonin italishten, hanin nga nje pjate groshe 0.001% e popullsise....

Cfare te te them, ti ke pare "lulekuqet mbi mure" dhe i di te gjitha.

po çe do universitetin ne shqiperi, sikur shteti me te mireve t'u jape bursa per jashte ?

ku po ikin sot shqiptaret qe kane liri zgjedhje e levizjeje, (bile dhe keta klyshet e komunisteve qe akoma vazhdojne te bejne prapaganden e gjysherve te tyre fshatare me gjysem opinge), cilat shkolla preferojne te vendit apo ato te huaja ? 

pastaj se mos vetem universitetin, Enveri çdo gje e beri me forcat tona, qe pas vitit 1960, prishjes me ruset. e qe nga kjo kohe ne nuk kemi me ASNJE kuader te hajrit. jemi katandisur sot, siç ishim perpara se zogu te merrte pushtetin, NUK PRODHOJME DOT ASGJE. vetem pajisemi me diplloma te gjithe, neper ato te famshmet universitete Made in Albania dhe punesohemi ne shtet per te marre nje cope rroge, nga borxhet qe ketij do t'ja marrin frymen nje dite prej ditesh e ku e gjitha (gjurrulldija) do te rifilloje serishmi. 

Ke faktet qe sot 90% plakave te mocme nuk dine as shkrim as kendim.

smiley Po nga njera ane po thua qe u zhduk analfabetizmi, nga ana tjeter po na thua qe 90% e plakave s'dikan as shkrim as kendim. Si funksionon kjo aritmetika?

Yt gjysh shkollen fillore (e ndoshta edhe te mesmen) nuk e kishte bere ne Shqiperi?

Yt gjysh shkollen fillore (e ndoshta edhe te mesmen) nuk e kishte bere ne Shqiperi?

pjesa më e madhe ishin të shkolluar në Turqi!

Mos i jep ekslusivitet Turqise...Kishte te shkolluar ne Itali,Rumani,Bullgari,Austri

ne turqi shkolloheshin perpara se zogu te merrte pushtetin. zogu hapi shkolla fillore pothuaj kudo, dhe ne fshatrat malore me te humbur (migjeni ku ish mesues ?). neper qytete (korçe, shkoder, gjirokaster, tirane) kishte shkolla te mesme TE HUAJA, me profesore te huaj dhe jo shqiptare. 

te gjithe studentet me te mire, pavaresisht nga cila origjine vinin merrnin bursa per jashte shtetit te vazhdonin studimet e larta. 

gjynah qe zogu ndejti vetem pak ne PUSHTET. vetem tek kjo pike na mallkoi zoti ne shqiptareve.

Askush nuk ja mohon Zogut bursat qe ju dha atyre pak shqiptareve per te studjuar jashte(njeri prej tyre ishte vete diktatori) por ne anen tjeter nuk mohoet fakti se 90% e populsise asojkohe ishin analfabete...

Ja keta studentet psh: kane zene radhen ke ministria e Arsimit te Zogut per te marre ato bursat dhe vizat per ne Vjene smiley

po, këta ishin ata që visheshin më mirë nga të gjithë, në atë kohë, në Shqipëri.

Ti paske qene deshmitar okular? Me behet qefi, kujtoja se ishe vec 19 vjec (meqe je student ne Itali). Te lutem na trego dhe detaje te tjera mbi veshjen dhe jeten, ne ate kohe, ne Shqiperi - kur te kesh mundesi.

jo mo(j*) jo ça 19 vjeç thua! unë mbaj edhe mjekërr, pale!

*nuk ka  natyrë përbuzëse!

Ishin shume te ralle asojkohe se sistemi i mbathi "ato" kominoshet e punes..

Ish-kollegji saverian, i themeluar me 1877 ne Shkoder.  

“Me këto e të tjera Kolegji Saverian mbahet në një shkallë të lartë dhe të gjithë ata që kanë parë shkollat e Francës e të Europës munden të dëshmojnë se ajo e Shkodrës është e zonja për shumë punë, të vihet në një me to”.                                

                                                                 - Faik konica

Ky Kolegji ne Mbamalutu qe kane themeluar Anglikanet  smiley

Ketu eshte pikqer nga festimi i 50-vjetorit te themelimit te Kollegjit. 

Kemi dhe 200-300 -400 mesuesit qe Koliqi dergoj ne Kosove per t'u mesu Shqip! - jo Serbisht, siç i  mesoi Enveri. smiley

Qaj qagje oj lokjo asht Suhail Hadar. smiley

Arto, skishte viza ne kohen e Zogut.   edhe shqiptaret,  nuk vareshin  si ''kafshe'' neper cimat e anijeve  apo muret e ambasadave, per te shkuar ne itali a gjetke.smiley

edhe nje gje.., meqe ke permendur shkollat me siper:  kur ben krahasime,  perpiqu te krahasosh te krahasueshmet.. dmth:   cfare Shqiperie morri ne dorezim Zogu?   ishte akoma  nje  lloj  Shqiperie Haxhiqamiliste,  apo jo?   megjithse te pavarur, akoma nuk behej fjale per shtet...  sa kohe ndenji  Zogu ne pushtet? cfare beri ,  si e organizoi shtetin.. etj etj.

pastaj, sa kohe ndenji E.H  dhe shteti komunist ne pushtet?  shume me teper nga Zogu, apo jo..  per rrjedhoje kishin mundesine te  zhvillonin me shume projekte  nga ckishte bere Zogu.  se po te perdorim llogjiken tende  te te krahasuarit,  atehere une do te thosha:  kur  e morri E.H  shtetin?  -ne 45-en.   kur e hapi Universitetin e pare shqiptar?  ne 56-en.   po  pse  e hapi  kaq  vone dhe jo ne 46-en, pershembull??

Ne fakt nuk kishte viza per askend ne Evrope smiley

Belul ne fakt Zogu mblodhi leckat,arin e vendit dhe iku si mi arash naten kur mori vesh qe po vinin Italianet . Kjo e tregoi se c'palo bure(r) shteti ishte..Jo burre po burracak!. Ne fakt te justifikosh pamundesine e nje individi i cili pretendoi ti dilte burre shteti vendit,mbret i shqiptareve me perjudhen e vogel kohore eshte ironike...Besoj se Hoxha diktatori, krimineli nq se do te ishte ne pozicjonin e Zogut nuk do ishte larguar ashtu si burracak pa shkelur ende italianet.. Megjithate nuk ja mohoj Zogut ato arritje dhe perpjekje per nje modernizmim te vendit!

shiko, e kishim gjetke fjalen!

kur  eshte folur ketu  te peshku per pushtimin e Shqiperise  nga italjanet dhe ikjen e Zogut.. e kam thene mendimin tim , negativ per Zogun, gjithashtu!

Shiko gjerat jane te lidhura..Zogu u perpoq per nje modernizim dhe arsimimin e vendit me ato kredite Italiane. Keto levizje ishin krejt simbolike 

Faktet jane kokeforte:Asojkohe ishim 90%analfabete..te vetmit qe e ndryshuan kete shifer turperuese ishin komunistet. Ti veme pikat mbi i

ore ti e kupton qe Shqiperia  qe te behej shtet,  ka pasur dhe ka  nevoje per ''sponsor''?

Zogu kishte (u mbeshtet) italjanet, dhe per aq kohe sa ishte  zhvilloi disa projékte...    pushteti komunist  pati sponsor dhe u mbeshtet ne fillimet  e para nga jugosllavet, pastaj nga ruset  e me vone nga kinezet...   dhe  pikerisht,  ne momentin qe  u  shkeputen nga kinezet e  thane;  jemi te ''zotet e vetes'',   ''do ta bejme vendin vete..   ishte fillimi i fundit te  shtetit dhe pushtetit te tyre..   sepse pasi u treten dhe ato pak rezerva nga ndihmat e mbetura kineze,  shteti falimetioi ne 90-en!     ''e festa u kthy ne mort...smiley         ndersa ne  kthyem  syte  prape te italjenet... (atje ku e kish lene Zogu.smiley) ...  qe derguan ''pelikanet misionare'' per te na ushqyer..smiley

Belul, mbas jugosllaveve u mbeshtet ne xhepat e tregtatve te shkrete, dhe familjeve qe punonin fort dhe kishin arrite njefare mirqenie. Ua mori qe te gjitha! Perfshi ketu dhe nderen.

po, e drejte!  

tregetaret,  ata pak fabrikant,  fshataret e pasur dhe te mesem e paguan shtrenjte!

Belul, meqe dola ketu, po citoj nje shkrim teper interesant te Ndreces per veprat e kulturen e humbun.

 

Në Shkodër në familjen e pijeshitësit Dema janë ruejt me xhelozí pikturat e 4 apostujve të piktorit të madh italian Guercino (1591-1666) ose – gja që asht ma bindëse – të ndonji dishepulli të tij. Katër pikturat në fjalë janë të dokumentueme deri në vjetin 1951, madje edhe fotografi Gegë Marubbi i ka pasë fotografue.
Po në qytetin verior janë ruejt deri në vitin 1962 edhe disa partitura dhe letra të kompozitorit të shquem Franz Liszt, të cilat simbas dëshmive të shkrueme të dorëzuesit Kolë Luka, kishin mbërritë në Shkodër prej tregtarëve Shuk e Lukë Luka, të cilëve ua kishte dhanë nji çifut. Kështu që edhe ne shqiptarët, tue parafrazue nji shkrim të Baudelaire-it kushtue kompozitorit të pavdekshëm, mundena me thanë: «Cher Liszt, edhe ne prej vendit tonë të vogël, të përshëndesim në amshimin tand!»
Kurse në muzeumin e Fretënve françeskan asht ruejt nji unazë e gjetun prej Atë Shtjefën Gjeçovit e punueme në ar e me nji diamant konik përsipër, e cila ishte vlerësue prej specialistave të huej si e shekullit të II mbas Krishtit. Unaza u grabit prej “pushtetit popullor” e përfundoi në Muzeumin kombtar në Tiranë, ku shpresojmë që të gjindet ende!
Edhe familja Kakarriqi zotnonte dy portrete të pikturueme prej Rembrandt-it, të cilat kishin mbërritë në Shqipni nëpërmjet tregtarit shkodran Zef Shiroka, i cili në kohën e luftës civile që pasoi Revolucionin bolshevik rus i kishte marrë në Odesë si pagesë prej refugjatëve që donin me ikë prej terrorit të kuq. Kuadrot i përkitnin Ermitazhit të Shën Petërburgut, e qeveria shqiptare ua ktheu në shenj miqsie sovjetikëve, të cilët patën dërgue me i marrë në dorzim intelektualin Ilija Ehrenburg.
Miqsia me sovjetikët e ajo me Stalinin në veçanti, bani që edhe veshjet e arta të Preng Bib Pashës dhe të Marta Dodës, të familjes princore të Mirditës, të shkonin si “peshqesh” në Moskë. Tashma prej atyne veshjeve kanë mbetë vetëm fotografitë e Marubbit.
Në vitin 1951 familja Summa i shiti për pak e gja Galerisë së Arteve nji portret të humanistit italian Giovanni Pontano (1429-1503), autor i randësishëm i Rilindjes italiane.

o njeri

kur te thot tjetri meso te krahasosh,ti ça kupto?

Zogun e perzuri italia e cila ishte nje superfuqi e kohes,kurse enverin tend(e jo vetem ) e perzuri populli i vet, po ai popull qe e duartrokiti me "dashuri" 40 vjet rresht

se kishte plaka te moçme analfabete ne kohen e monarkise,kjo nuk do te thot qe ato nuk e njihnin lirine apo pronen (as ti interrnonte regjimi per nje fjale) ehh ta dije ti se ato plakat analfabete mbanin florinje neper duar 

 

ps si art-tist qe je na thuaj ndonje gje te re perveç 'lulekuqeve mbi mure'

Kujdes se i lage pantallonat dhe kepucet keshtu si e ke nisur...

Zogu kishte dy opsjone

  1. Te printe ne krye te xhandermarise dhe luftonte si burrat
  2. Te mblidhte leckat dhe largohej si mi

Ai zgjodhi te dyten..Se bashku me leckat mori dhe thesarin e shtetit

 

Enverin uk e perzuri kerkush o djale, mesoi ca faktet e historise ...Vdiq e qane te gjithe si femijet dhe e mallkuan pas vdekjes

kur  e morri E.H  shtetin?  -ne 45-en.   kur e hapi Universitetin e pare shqiptar?  ne 56-en.   po  pse  e hapi  kaq  vone dhe jo ne 46-en, pershembull??

smiley

PS: universitet me qiri sikur nuk vete.. smiley

Po c'te bente me perpara ?..te elektrifikonte vendin?..ndertonte spitale?..Kanalizonte?...Ndertonte shtetin,ushtrine?  I erdhi koha dhe universitetit

Ti qeke injorant. 

 

Fillimi i përdorimit të energjisë elektrike në Shqipëri i përket vitit 1923, me instalimin e të parit grup “Diesel” në Tiranë. Më pas, nga shoqëritë e huaja që kishin aktivitet në Shqipëri në atë kohë, u instaluan të tjerë grupe në qytetet kryesore të Shqipërisë. Në vitin 1936, në Vithkuq të Korçës, u ndërtua i pari HEC me fuqi 386 kW. Në vitin 1938, që merret si viti referues, fuqia e përgjithshme gjeneruese arrinte në 3470 kW dhe tensionet e punës ishin 0.4kV, 3kV, 6kV dhe 16kV. Prodhimi i përgjithshëm vjetor i energjisë elektrike në këtë vit ishte 9,3 milion kwh/vit. Pothuajse e gjithë energjia e prodhuar shkonte për ndriçim në disa nga qytetet kryesore, në ato familje që ishin me mundësi të mira ekonomike, pasi kostoja e instalimit të saj ishte shumë e lartë.

Hopa, 

a s-më jep ndonjë lidhje ku mund të lexoj diçka më shumë? 

---

lëre se e gjeta vet!!

Ti qenke intersant...Po kishim dhe Agjenci Aerospacjale smiley

Në vitin 1967 ishin elektrifikuar rreth 29% e fshatrave kurse në 25 tetor 1975 perfundoi elektrifikimi i plote i 2547 fshatrave ...Shko dhe bej detyrat

Ore, ke qene ndonjehere ne fshat ti pasi Xhaxhi beri elektrifikimin? 

Ja, te pershendes!

hec 386 kw. smiley  kaq me harxhon vetem  air conditioner mua..smiley

Miti eshte se Zogu ngriti shtet ne fakt merita iu takon italianeve dhe anglezeve te cileve zogu iu kerkoi rryshfet qe ti lejonte te ndertonin shqiperine.

miti tjeter eshte se enveri ndertoi shqiperine.e verteta eshte se ishin 5000 keshilltare ruse qe ne te vertete drejtonin ne shqiperi.Ruset projektuan vendburimet e kromit.bullgaret tharjen e kentave te thumanes, ceket hidrocentralet etj.

ndryshimi midis zogisteve dhe kamunisteve eshte ndryshimi midis mutit dhe kakes.

Ruset projektuan vendburimet e kromit

smileysmileysmiley...

Plloce. Plloce fare! smiley

po ata i projektuan .pyet inxhinieret e vjeter nese ka mbetur ndonje gjalle.

Jo po projektuan shiun... smileysmileysmiley

Injoranca  jote nuk perben argument.

Edhe filloren?!

smileysmileysmiley...

Po te ishim zotat e Ballkanit do kishim qene zotat e Ballkanit. - Keshtu do te thuash ti. 

Sikuret nuk cojne gjekundi... por te pakten 300 vjet perandorine Osmane e drejtuan shqiptaret, dhe ne fakt vetem nje gjuhe eshte denuar me vdekje nga perandoria osmane... guess which... smiley E eshte fakt, qe rajoni me i shtypur, i prapambetur dhe me mizerabel qe doli nga ajo perandori, ishte Shqiperia.

Nga ana tjeter, nese do te vleresosh figurat historike te ketij kombi, Enveri eshte nje nga me te medhenjte qe ka nxjerre ndonjehere ai komb, ndoshta me i madhi gjate gjithe historise.

Kurre me pare gjate historise se shtetit tone identitar nuk ka qene Shqiperia me e lire, me e pavarur, me me dinjitet, dhe me gjate sovrane sesa gjate qeverisjes se PPSH dhe Enverit.

Keto jane fakte historike, e historia nuk mesohet(sic duhet) nga gojet e antishqiptareve, minjve te gjirizeve - ballisto-legalisto-zogisto sllavo-serbo-greko tradhetare te kombit. smiley

smiley

Dora jo pa qellim e vura kete pikturen e cila eshte perdorur ironikisht si nje medaljon per nacjonalistet serbe. Ne fakt ajo mburoja me stemen e Kastrioteve eshte "priceless". Kur Pedric e pikturoi ate nuk ekzistonte Akademia e Fantashkences ne Beograd e cila thjesht sllavizoi cdo element shqiptar.

Nacjonalistet serbe thjeshte e justifikojne mburojne si stemen e Dinastise se Orlovic-eve e cila ne fakt kishte si simbol shqiponjen e bardhe dykrenare dhe jo ate te zeze(e cila ishte karakteristike e kastrioteve dhe shqiptareve)

mund te jete mburoja e atij shqiptaro-turkut te vrare. nga e di ti qe eshte mburoja e heroit serb ? per me teper gjuri serbit eshte vendosur mbi mburoje.

Kete mendova dhe une. Lol

Art e kuptoj,por s'e di nese Predic ka bere lapsus historik apo... Sidoqofte ka disa elemente shume interesante tek e gjitha piktura. Duke filluar nga fizionomia e personazheve. Vizualisht vajza nuk ngjan si serbe.Kostumet qe kane veshur jane nje tjeter element shume i rendesishem.

Nderkohe duket qe mburoja me stemen e Kastrioteve eshte e trimit qe po pij uje. Pasi vete pozicioni te sygjeron qe ka rene nga dora e majte e Orlovic e jo nga turku i shtrire i cili s'e besoj se mbante dhe shpaten dhe mburojen me doren e djathte ( vetem nese ka ndonje dore tjeter).

Sidoqofte per te studiuar me mire pikturen duhet ti futemi me themel dhe gojedhenes nga e cila eshte frymezuar, e te tjera burime qe mund te kete perdor piktori.

Kete desha te thosha dhe une qe mburoja eshte e heroit ne pikture....Ka nje kuptim teper domethenes

Ajo betejë është nacionalizuar nga serbët sepse shqiptarët edhe sot që Kosovën e kanë shtetin e tyre nuk marrin mundimin as për ta përkujtuar, le më që ta publikojnë si të tyren; janë të preokupuar vetëm për të bërë homazhe tek varri i sulltan Muratit!

Sa xhami me emra pushtuesish, (komandante, ushtarake, pasha osman) te cilet kane derdhur gjak shqiptari ke sot ne Kosove?

...edhe?? ..ju a kam falur pikturen serbve...more edhe betejen ...nuk me duhen hiç...mua me mjafton qe ai vend te quhet KOSOVE apo KOSOVA,ashtu siç mendoj qe edhe serbet do na i kishin falur te gjitha me flamur e pikture,vetem qe ai vend te mbetej kosovo!! p.s. sa turp te permendet emri i zogut kur flitet per kosoven..

 arb , pa kendoje  nje kenge te viteve 1925

   Shqiperi o lume , o lume

  Moj  kalaja  ne fertune

 ja mbaje ja, beni mune

 Hall te zu me firaune

 Me Ahmet Zogoll melune

 Lere e rritur , per pispune

 Nga Vermosh ta prune hudune(kufirin)

 Me serbe, me lesh  mbi hunde

Jak poho,(pa shpeza) veç Shen Naune

Eh, si vajti kjo dreq pune! 

Kur vjen "mbreti" ...me perdhune

 

    Rona rona peperona

   Vine ca lajme "te njoma"

  Hem Pallati e  hem Dhoma

  Thone, "do bejme reforma"

  Bi-bi-bi e pi-pi-pi

 Dul  reforma...birinxhi

 Festeve ju  vu kufi

Saken, se i  mba njeri

Do ket pune me qeverri

Moj e shkreta ferexhe

Saken se shfaqesh tek  ne

Me reforme rrisku tu pre

Fiu-fiu e ternafiu

Ben reforma .."hallvaxhiu"

Ato qe tha Guraliu

U mbars mali  e leu miu...

....qiri i vogel. ne shqiperi ska akoma drita e uje 24 ore, kta vazhdojne me 'arritjet' e zogut. jan rrot***izu diaspora lol

 

Lidhur me analfabetizmin shqiptar duhet pasur parasys se gjuha jone ka qene e ndaluar gjer ne shpalljen e pamvaresise. Luftrat ballkanike, WW1 dhe kaosi i mepasem bene qe shkollat e para shqipe te hapeshin ne vitin 1920. Nga ky vit e gjer ne humbjen e pamvaresise ne 1939 jane hapur nje numur i madh shkollash shqipe. Mbas WW2 niveli i analfabetizmit ka qene i larte ne te gjithe Europen. Eshte e vertete qe sistemi komunist hapi kurse per te ulur nivelin e analfabetizmit por na dha shkronjat duke na hequr librat. Leximi u kthye nga individual (fitore e njerezimit me shpikje e Gutenbergut dhe krijimin ne Venecje te qendres me te madhe te botes se industrise tipografike dhe te ligjit te mbrojtjes se te drejtave e autorit me 1486) ne kolektiv. Moravia ka shkruar: nmuri i analfabeteve ka mbetur i njejte vetem se analfabetet dijne te shkruajne e te lexojne. Niveli intelektual, thjesht per shkak te mungeses se alternatives, ne sistemin komunist ka qene shuuume i ulet. Cilesimi i Enver Hoxhes si burre i madh shteti eshte shume interesant. Krahasohet Hoxha me hicgjene. Po ta provojme ta krahasojme sistemin e Enverit me shoqerine e lire si alternative e Pushtetit Popullor...Nje gje eshte shume intesante. Lirija sjell me vete edhe konkurrencen. Per njerezit e paafte dhe jo te zgjuar Enveri dhe Partia nuk do te kene kurre fund. Thejsht se eleminonin konkurrencen. Copen e bukes e fitoje jo me zotesi por thjesht duke i lepire bathen Partise. Per njerezit qe enderrojne copes e byrekut pa qene ne gjendje te bejne asgje per krijimin e tij komunizmi nuk do te kete kurre fund.Nje pushtet qe u mbajt ne kembe thjesht duke eliminuar njerezit e mencur do te jetoje pergjithnje ne zemrat e pasterta te atyre qe kane tmerr te vihen, ne nje shoqeri te lire, perballe njerezve te mencur. 

gjon

komentet e tua ketu  duken sikur jan shkruajtur nga alien,kupton prandaj kot harxhohesh,

fundjave te mbare

Kam shkruar nje te vertete te thjeshte. Ku kam gabuar...? Cfare nuk eshte e ertete ne ate qe une shkruaj?

je duke folur brockulla....

Natyrisht, e kam shpjeguar me siper. Me thuaj atehere: a do te mund te jetonte regimi komunist ne Shqiperi po te isin gjalle njerezit qe dinin dhe qe u vrane e u eleminuan?

A do te perfundonim ne shqiptaret ne ate tmerr urie po te kishte fituar lirija ne Shqiperi?

A kane qene komunistet aleate aktive te Hitlerit me te cilin ndane zonen mes Moskes dhe Berlinit dhe kane derdhur gjak pa hesap ne periudhen 1939-41?

A kane qene te ndershem udheheqesit komuniste? 

A ka perfunduar komunizmi ne kanibalizem?

keto jane brockulla...por te pamohueshme.

 

...flet pa lidhje. pse nuk shkon te jetosh ne shqiperi perderisa eshte demokraci dhe konkurrence e ndershme.

Natyrisht, e kam shpjeguar me siper. Me thuaj atehere: a do te mund te jetonte regimi komunist ne Shqiperi po te isin gjalle njerezit qe dinin dhe qe u vrane e u eleminuan?

njerezit qe dinin ishin te paket .komunizmi u instalua si pasoje e ndarjes se botes ne jalte.komunistet u bashkuan ndermejt tyre vetem kur ardhen jugosllavet ne shqiperi.qellimi i luftes ishte qe ti krijoheshin gjermaneve sa me shume probleme ne frontet jugore ne menyre qe tu lehtesohej aliateve barra e luftes ne frontin lindor he perendimor.Anglezet armatosen veshen e financuan partizanet .fakt qe dulla e mohoi paturpesisht.aviacioni englez bombardoi pozicionet gjermane ne shqiperi.ne fund por jo e fundit gjermanet nuk i shporrem ata iken vete.taktika e luftes partizane ishte te vrisnin ndonje gjerman prane zonave te banuara ata ne kunderpergjigje benin terror ne popullsine civile.Shqiperia me 800 mije banore nuk kishte kellqe te shporrte ushtrine gjermane as te bente lufte frontale me ta.ruset qe kishin  xhephane pa hesap e fuqi njerezore te pambarim mezi i munden duke humbur 20 milione njerez.Ketu nuk llogariten britania e madhe dhe shba te cilat humben respektivish nga qindra mije njerez.Keshtu qe kush mendon se parulla e ballit kombetar "gjermani eshte kalimtar ,po s'e ngacmove nuk te ngacmon "ishte tradheti ose nuk e ka haberin per cfare flet ose eshte leshko ose te dyja bashke.

Shqiptaret kane pasur deshiren por shqiperia eshte krijuar nga te huajt .Pa vullnetin e ndihmen e tyre nuk do te kishim shqiperi.Kush ka dyshime per kete le te shikoje kosoven .

Anglezet armatosen leshte e taraveles dhe veshen leshte e tallamazit. Aviacioni anglez u bombardoi vilet e rrushit gjermaneve ne Shqiperi... 

vazhdo e merru me llafet e minjve te haleve ti... me ballistolegalistozogistosllavoserbogrekeve antishqiptare, tradhetare dhe hajdute pulash.

smileysmileysmiley

Anglezet po, gjate l2b, qe te mos u mohojme cdo gje, ne Shqiperi ata projektuan ajrin. smiley

Une mendoj qe ne kete rast zotisundon ka te drejte: dihet boterisht qe Anglezet sabotonin luften kundra Gjermanit duke hedhur kepuce te se njejtes kembe. Dhe sigurisht qe eshte e verteta sepse e ka shkruar me doren e tij shoku Enver i cili sapo po perkulej te pinte uje nga gjurma e mushkes dhe i ra nje pale kepuce e tille dhe e prishi gjurmen. Ai u merzit aq shume sa vetem ne paraden e Clirimit i ftoi Anglezet dinake. Anglezet donin te sabotonin luften nacional clirimtare ne menyre qe te mos kishin probleme Gjermanet dhe pastaj Greket merrnin palen tjeter te kepuceve te se njejtes kembe dhe detyroheshin te benin marreveshje me Shqiptaret qe te shkembenin kepucet, te cilat duhet t'i vishnin forcat ballkanase ne Fushe Kosove kundra Turqve e pastaj Anglezet fitonin luften. The end.

Ne rast se e ka shkruar shoku enver atehere duhet te jete e vertete.dihet boterisht se fillozofi i gjylos qe kishte mbaruar vetem shkollen e mesme nuk genjente kurre.Ata qe besojne perrallat e dulle djegesit jane po aq leshko sa ta qe besojne se komunizmin e permbysen studentet me  sali berishen dhe  a hajdarin ne krye.Po aq leshko sa ata qe besojne se kosoven e cliroi uck (e cila nuk isht ene gjendje te clironte asnje mehalle) dhe jo forcat e NATO.

shiko, se pranej me cmenni ju mu, ju qe e keni jetu at kohe, se kta lepujt riosh s'kon faj. sa te klishe-zum qe jeni mer jahu!!! kurre nuk esht shtru problemi te rrena. qe do rrej hyqymeti kjo nuk esht von kurre ne pytje. nuk diskutohet as nga ana termodinamike, rrena ka entropin me t'ulet qe ekzisto!

nqse ti e ngren si mencuri qe e ke kap hyqymetin duke fol rrena, me fal e, por po na thu qe ke kap delen duke honger bar, ose macen duke honger miun. rrena eshte jo vetem nji xhentellmen agreements (enveri mori trecerekun e shqiptareve ne nje vend qe s'e tregojn - midis mukjes dhe labinotit, por ka mundesi edhe midis galigatit dhe mushqetase, dhe i tha gjindjes: kom tre lloj rrenash, a) b) dhe c), optional choices, iu dha bileten me a, b, c me rreth bosh, e bon me te mbushme rrethin si provim GRE, e cun ne princeton edhe fitoi versioni i rrenes qe u nigju me vone dhe qe e kape ti tashti te peshku mas nja 70 vjetesh smiley  ) - pra rrena esht e domosdoshme, nje business decision, tha ai boti. ku ne te somes do shkonte enveri pa rrene; ku ne te somes do shkonin ata kundershtaret e enverit po te kishin fitu, pa rrene. ku do shkonte xhorxh bushi apo putini pa rrene. ajo nuk eshte rrene me ne fund, sepse ate e thone te gjithe smiley shqiponjat fluturojn lart tha, por as ai nuk ishte fluturim, por renie me stil... i vetmi qe lufton per te verteten eshte agent Mulder, me ate the Truth is out there... por edhe ai dha sa dha, edhe Ndoc Rrokun mur... se me habit tjetra: po pse paskeni prit te verteten ju? e pse do e thoshte ai t'verteten, ose tos nano sot, ose sala? per na qetesu ne? per moral (jo moral, tha Brahushi... se moral...). e verteta eshte si nje birre e harrume hap qe nga pardje. te vje keq ta flakesh, te vje keq ta pish, se edhe genjejme tha, pooooor edhe duam pak te genjehemi... kjo e fundit e ka cu shkencen me perpara se 10 universitete dhe 50 gjimnaze te pergjithshme pa shkolln e fullcit (qe thoshte vetem te verteten, asgje vec te vertetes, etj etj si esht formula, deri sa zoti ta daj me dysh)

Nuk e ke keq jo.ne mungese te arritjeve duhet pak rrene qe ti bejme qejfin vetes e te mbajme lart vet respektin si komb.

Kosoven nuk e cliroi UCK, por pa rezistencen e UCK nuk do te kishte pasur kurre lufte dhe nderhyrje te NATO-s.
E njejta gje me levizjen e '90. Regjimi ishte kalbur dhe varferuar, por pa levizjet studentore, komunistet do te ishin akoma ne pushtet, pavaresisht sa i varfer do te ishte shteti shqiptar. Per kete ke prove, Kuben ose Korea e Veriut, ku regjimi komunist vazhdon te ekzistoje, pavaresisht se njerezit vdesin nga uria (vdesin jo si metafore, por realisht).

Paralelizmi i Kubes dhe i Korese se Veriut me Shqiperine eshte gjeografikisht i gabuar Huntersmiley Dyshoj shume qe nje vend ne mes te Europes do i rrezistonte vales se pergjithshme te ndryshimeve te '90smiley

E drejte. Patjeter, qe nuk do ti rezistonte sidoqofte, sepse per arsye gjeografike, vete njerezit e uritur, ndryshe nga koreano-verioret, do te binin ne kontakt me idete e reja. Po mundoja te thoja, qe vetem veshtiresite ekonomike, nuk mjaftojne per te shpjeguar renien e komunizmit ne Shqiperi.

Do ti rezistonte edhe fort bile. Sigurisht ai regjim do vinte make up te ri, do shfaqej disi ndryshe, do pranoheshin edhe "shkelje ideologjike", por pergatitjet per mbajtjen e pushtetit politik e ekonomik kishin filluar qe kur komunizmi u trondit me Murin e Berlinit dhe ne rrethe te brendshme edhe vete mendjet me racionale te sistemit socialist/komunist e pranonin qe kishin deshtuar si sistem dhe donin te siguronin mbijetesen pushtetore te tyre (prandaj edhe Ramiz Alia trembte perendimin me 1 milion shqiptare te papune, 1 milione kriminele dhe 1 milion spiune). Ndoshta nuk do kishin mundur te rezistonin deri sot por gjithsesi nje skenar i tille do ta kishte vonuar permbysjen. Ishte levizja e dhjetorit, ne pergjithesi pakenaqesia popullore qe po shfaqej haptas dhe rrugeve pasi frika ishte vrare, qe solli permbysjen e madhe duke shuar cdo shprese per kontroll te pushtetit qofte edhe ne prapaskene nga kasta e vjeter dhe oborrtaret e tyre. Kemi pasur fat qe qendra e djathte qe perfaqesohet nga PD-ja ka qene e forte dhe ka pasur nje lider gjithashtu te forte si Berisha ku jane kanalizuar gjithe prtishmerite e shqiptareve me anim liberal, te djathte, te orientuar nga Europa ndryshe opozita do ishte fasade dhe kasta e vjeter do ishte rikthyer ne pushtetin ekonomik e politik perseri.

Konferenca e Jaltes, 4- 11 shkurt 1945, sherben vetem si baze interpretimi por jo si vendim per rrugen e ardhshme te vendit tone. Shqiperia u la, ne heshtje, nen sqetullen e Jugosllavise qe kishte organizuar dhe drejtuar luften per pushtet nderkohe kur anglezet kishin kontribuar ne luften NACL te zhvilluar nga patriotet me zemer te madhe e mendje te ngushte qe d te hyjne ne histori si hamej dhe jo si heronj. Komunistet qe gjate luftes kishin shtuar shume kile ne peshe me pulat qe kishin mbetur nga grykesia balliste kishin pasur zgjuarsine, mbasi i kishin provuar alternativat e tjera, qe te lidheshin me pushtuesin e ardhshem dhe jo me ate ne ikje. 

Jugosllavia vete ishte 50/50 dmth stuck in the middle, gje qe e gezoi me borxhe dhe e lau me gjak me luften civile. Shqiperia, ndryshe nga interpretimi por jo vendimi i Jaltes, ju fut 100% rruges drejt Komunes Primitive, nje zgjedhje jo fort inteligjente, nderkohe qe alternativa ishte Bota e Lire e Njeriut te Lire. 

Nuk eshte absolutisht e vertete qe komunistet shqiptare nuk kishin alternative. Ata nuk mund te pranonin lirine si njerez qe nuk kishin punuar kurre ne jeten e tyre. Lenini, Stalini, Mao...dhe mbi te gjithe gjeni i gjenive, Karllua. Njerezit e mencur i shkaktonin tmerr dhe ne menyren me te zgjuar u prisin koken. Kur nuk din te luash shah...

Shqiperia, ne rrugen drejt Komunes Primitive te zgjedhur si e ardhmja e ndritur e popullit ne alternative te lirise, ka kaluar nepermjet kater periudhave, tre nga te cilat kane marre emrin nga emri i deres ku udheheqesit e lavdishem i binin deres per te lypur

- Periudha Jugosllave, "shkuam per lesh e u kthyem te qethur"

- Periudha Sovjetike

- Periudha Kineze

- Vetmia, kur te tjeret (revizionistet)  nga frika i vune frenat vendosmerise dhe ne mbetem vetem ne rrugen drejt Komunes Primitive. 

Gjate kesaj kohe u grabit dhe u lyp me nje eficence absolute. Te flisje per Shkembimin e Lire shkoje ne burg nen nenin e agjitacionit e propagandes kunder Pushtetit Popullor.

Ne nje loje me shume zero me sa duket e vetmja menyre qe funksionon eshte Shkembimi i Lire, celesi i prosperitetit per vendet si Gjermania, Skandinavia etj. Perndryshe shko ne Korene e Veriut ku Shkembimi i Lire denohet akoma si ne Shqiperine e gjenive komuniste qe sot mburren se citonin Le Monde e New York Times...nderkohe qe ne te tjeret shkonim ne burg o te na gjenin nje gazete te tille ne shtepi.

 

 

 

Anglia ka kontribuar lesht ne luften e Shqiptareve kunder Italianve dhe Gjermaneve. Ku i lexon keto perralla?
A mos i ngaterron me konferencen e Londres? Apo me arin qe Anglia na e mbajti pasi per fajin e tyre u fundos anija luftarake angleze, dhe pas nje gjyqi banal?
Anglia ne L2B ka ndihmuar jugoslavine dhe Greqine, por jo Shqiperine. Jo aq sa te quhet ndihme! Se edhe une kam dhene bomba dhe anti-tank mina Kosovarve falas - tani sipas teorise tende, duhet qe edhe emri im te shkruhet me ate te NATO's a?

ketu ka disa kanale ne tv qe japin vetem histori, dhe 100 here e permendin ndihmen qe u kane dhene grekeve dhe serbve ne L2B por asnjehere nuk permendin se ndihmuan Shqiperine. Vetem pas lufte
financuan levizjet e disa grupeve diversante.

Perkundazi, e thone shpesh se Shqiperia eshte i vetmi shtet ne evrope qe u clirua vete pa ndihmen e askujt. Kjo ma merr mendja se nuk do te te pelqeje, ose do ta kesh te veshtire ta besosh ...but look it up.

pikershit,keto duken alieniste ketu.

Gjon , me gjithse nuk kam qene dakort Kurre te personifikosh veten ne caste dobesie me kafshe , ti pa dashje ne inat e siper  ke pojuar qe jam  Keerric Gomari...Une nuk e kam pranuar kete prej teje , sepse ti ne fund te fundit nuk tund koken si keta qe hiqen si "antikomuniste te Oreve te Para " por thua ashtu si e mendon. Dhe shpesh nuk thua kot. Vetem se mendoj qe te ngulesh kembe me pyetje adoleshentesh qurrashe si psh ...

A kane qene komunistet aleate aktive te Hitlerit me te cilin ndane zonen mes Moskes dhe Berlinit dhe kane derdhur gjak pa hesap ne periudhen 1939-41?....

eshte njesoj sikur tu thuash sot Amerikaneve ...A nuk qete Ju qe bashkepunuat me Ruset ne Luften e dyte Boterore per te mundur Hitlerin ??????

Ato me siper jane mendimi JUAJ dhe askush nuk ka te drejte t'ju thote se si te mendoni , por Fakti qe sot qendra e NASAS nuk eshte ne Shqiperi megjithse Shqiperia eshte Demokraci , nuk do te thote se na kane Inat Amerikanet smiley Logjika Juaj ne kete rast te shpie Poshte e me Poshte ...por per te ta mbyllur si me Humor une them qe

eshte nje arritje e MADHE nga Komunistet , te mesosh POPULLIN qe dhiste ku mundete ne kohen e ZOGUT , te dhjese ne HALE ...

Dhe jo me pak e rendesishme eshte qe te eleminosh semundje si Sifilisi qe Zogu i kishte si "semundje zengjini "...

Per te mos thene qe eshte arritje e madhe te nxjerresh DOKTOR Sali babasqap Berishen , nga nje djalosh 14 vjecar me origjine dhijaro -sqapore dhe  qe fshinte qurrat me menge te peliceve te grisura austriake  .....

I solla keto shembuj jo se nuk i di ti apo ndonje ham -hums Politik me lart , por sepse  , ma do mendja , te pakten ti ( Jo Hoppa Hoppa Topa Gropa dhe ajo qe pret rastin te te cpoje ne byrh si "Gjemb " ) smiley pra Ti e   ke aq kulture sa te kuptosh se gjithshka vjen kur i Piqen Kushtet dhe merita e udheheqjeve qendron ne ate ne se

I perafron Kushtet ....Apo ....u ben Mutin sic u ka bere Saliu Arsimit ..dhe me kete besoj duhet ta kuptosh njehere e mire se Shqiperia asnjehere nuk ka qene Qendra e BOTES ..... por ah " se kamunizmi zotrie "

Po qe per periudhen e NM , ymer pate ....lereni rehat ti treten Kockat se edhe vet Nuk Mesoi e nuk Mesoi dot SHQIP me shume se ne Kufijt e nje Belbezaku . Koha e bie qe ne vakt turbullirash AVENTURIERET Kurajoz te mesuar ne PUNE SULMI Ushtarak , dalin ne KRYE ...ky ishte Zogu !

Oidriso, Faleminderit shume per fyerjen. Persa i perket mburrjes sime me emertimin "kerric" kjo nuk ndodh kurre pa dashje por si te gjitha gjerat qe kane shume aresye ndoshta edhe e teproj duke u mburrur. E para eshte e lidhur me mallin per tim ate. E dyta me Sokratin, e treta me anglezet qe, ndryshe nga te tjeret, mburren duke u tallur me veten. Njerezit e pamencur bien ne gracke dhe ata ulin syte dhe leshojne nje buzeqeshje te holle, tipike angleze.

Jeta eshte nje gare midis inteligjences dhe injorances...por ne kete gare nuk marrin pjese te gjitha qeniet njerezore. Ne kete kategori bejne pjese ata qe kane shkuar aq thelle drejt komun(es)izmit primitiv sa qe jane krejt te pariprogramueshem. Ajo qe Alba e quan "nje rast i pashprese i shplarjes se pakthyeshme te trurit".

Po clidhje ka beteja e 1389 ne fushe Kosove,me politiken e Enverit?A jeni ne vete kur diskutoni apo edhe ne 1389 do ta shikoni sipas anes partiake?

Se dyti perse nuk kembgulet me shume per betejen e Dyte te Fushe Kosoves?Nga serbet nuk e pres nje gje te tille se ata ne ate kohe ishin ne anen e turqve.Por Beteja e Dyte e Fush Kosoves u be ne 1448 nga Huniadi dhe Skenderbeu sipas aleances qe kishte u nis qe ti vinte ne ndihme.Por gjate rruges ai u pengua nga forcat serbe qe ne ate kohe ishin ne anen e sulltatit se e kishin bere dhender.

Si perfundim Skenderbeu arriti vone dhe Huniadi ndonese humbi arriti ti ngadalesonte turqit.

Kete nuk e permend propoganda serbo-greke por duhet ta permendim ne dhe me ze te larte se hungarezet e permendin.

Ku na dalin serbet anti-turq qe qe te nesermen e betejes se 1389 bene krushqi me sulltanin?

 

 

Mire shqiptar po te leme te vardhisesh edhe ca me mejtime qe i pelqejne Hundederrit smiley ..Vetem se kot per qejf tat me qe u fute ne keto DATA Beteja e Varnes e Koalicionit te Huniadeve te TU qe perfundoi me Fitoren e Mazllemeve shenon dhe fillimin e ....00 vjetshit te sundimit Otoman .Absolutisht nuk kishte me asnje qe ta ndalonte ne Pykezimin e tyre Historik per zotrimin e Detrave .

Dhe pastaj pervec ndalimeve ( pengesave ) te perkoheshme e te pjeseshme te cilat nga trashegimia e Bizantit me "perca e Sundo " ,nuk e pati te veshtire te lere edhe "copeza " hitorike ku te shquesh ti si i Ditur .

Si Patriot mbetem ne te njejten ane nga Juve po mos merr superxhiro nga Hundderra bosher per Urra -Patriot se kjo velocita ne vende te tjera te paraqet zbuluar me te njejte "mejtim te mendjes " edhe per Historite e Huniadit , bash sikur te kesh qene Selihtar i tij !

Dhe per verejtjen tende , qe me duket e drejte ,lexo me siper XURNATE e "antikomunisteve " per te kuptuar perse shkasin prurje te TILLA ... Lopet nje avaz kane vetem Muuuuuuuuuuuu dine te bejne !Logjika e tyre edhe per fushaten e korrje - shirjeve edhe per kallepet e Misrit qe prodhonte Jozefina ,  fillon dhe mbaron me Miladinin dhe Dushanin ose ....krimbin e mendafshit !

Besoj e lexove se Vlonjatet e Bene shtatoren e I.Qemalit dhe se shpejti e dergojne ne Tirane per tu derdhur ne BRONX , per tu vendosur ne vendin ku qe Busti i H.kapos , ( kushedi si ndjehet Saliu ) ne perkujtim te 1 Qind Vjetorit te shpalljes e Pavaresise dhe shkeputjeve nga Idilizmat me Beteja te 13.... ndryshe nga Babasqapi qe thote se ai vend nuk quhej Kosove por Dardani smiley .

I Qemali sikur e ka nje permendore ne Vlore.Pastaj akti i shpalljes se pavaresise hasell hasell  ishte simbolik sepse turqit nuk u larguan nga shqiperia deri ne korrik te 1913 .Nese turqit do te kishin qene ne gjendje te mbronin shkodren dhe janinen atehere shqiperia do te ishte principate autonome nen turqine dhe akti i pavaresise do te ishte prapesuar.Edhe vete i qemali pasi shpalli pavaresine propozoi me vone qe te vihej nje princ turk ne krye te shqiperise.Ka dhe shume fakte te tjera po shpallja e pavaresise ishte nje zgjidhje nga halli dhe jo si pershkruhet genjeshterisht ne librat e historise se kalamajve"..nje kurorezim i perpjekjeve shekullore per liri e pavaresi.."

Ne se me lejoni te nderuar peshq tu shkruaj dicka , per leterkembimin midis  Gjeneral - Pasha Turk xn Komandant i  Kohes.  Ne letren qe me dergonte  me sqaronte perse nuk kishin ikur Akoma , do habiteni kur te lexoni se i mungonin Qerret .Dhe jo Qerret si qerre por terheqesit e tyre Kuajt e Mushkat .. Ne shqiperi ne ate kohe perdoreshin kafshe ngarkese dhe samari per mbajtje te artilerise dhe te tjerave te ketij lloi nuk bente per Mushka e kuaj qe ishin kafshe Hypese .U propozua per Gomere e Gomarica dhe qe te njiheshin kur te ktheheshin tek te zotet ,  tu viheshin edhe NUMURA mbrapa . Duheshin rreth nja dymije e ca ......Mirpo ketu qendron Tragjedia - shkruan  Gjeneral -Pashai ... I dashur Idris , me ferman Sulltani NDALOHEJ perdorimi GOMARIT si kafshe ngarkese per Ushtrine pasi i shte TURP . Dhe keshtu i nderuar , vazhdonte , me beso mbetem i turperuar qe te dola BESE sepse ne duhet te kishim Ikur qe ne Nentor 1912 ..

Ka dhe te tjera , por druhem se dikush ndoshta ka pas qene DIREKT Luftetar i Kohes qe nga Huniadi , dhe bie fakte shume here me te rendesishme se Une .Por besoj edhe kaq si material ballafaques per te gjetur nje Problem Madhor qe shpjegon  me Rrenje Betejen e Fush Kosoves , prej se ciles u be shkak edhe Kanuni , nga ku del edhe vetia themelore e Kanunit per NDER z.Berisha ngjiti shkallet e Murit Kinez dhe theu rekordin e Notit . Besoj se i nderuari Shqiptar  qartesohet perse Miladini dhe Dushani nuik desheronin qe Turqit te qendronin aq gjate pasi pas ca Koheve do vinte Lufta e dyte Boterore per zhvillimet e se ciles kam ca leterkembime te tjera ku dhe Enveri priste te krijohej Balli Kombetar qe te cfaroste Intelektualet dhe te merrte Pushtetin , prandaj nuk u shqua ne 1912 !

Ne se me lejoni te nderuar peshq tu shkruaj dicka

Kush te tha se ne te lejojme?

Alba2265, po shkruaj , shkruaj,  si ate historine e Luftes Dyte, te  popullit tone,  qe eqan fare.Ke ca  "te dhena", qe me sa lexoj, te bazuara ne fakte te reja, shume interesante,... per ...akademiket e salihut.Do ecesh perpara me  keto te kerryerat e reja, per ate lufte.Do te, do te qe ,sikur te qe,  do  te  ishte, do te ... sikure te kishte halla- hallate.

    Sot edhe per betejen e Termopileve, jepen "opsione" te tjera.Edhe per betejen e 1389  serbet  dhane e muarre per vleresime,  si  te tuat, per  Luften Antif.Nac.Çlirimtare, por ku sosin "opsine te tilla"? Ne....

  Aty i ke, ne Amerike, lexo burimet e  nenes se CIA-s, djemte  e se ciles strehoheshin ne "Panorama" dhe ndiqnin luften jo thjesht  si vezhguesa dhe te vete bijes se saj CIA-s, per ate lufte, si burime krejt te pavarura, qe te mos flasish kuturu, e me supozime, per te mos thene dengela, apo mendime te atyre, qe ja mbathen ne ato vite, pa kthyer  as koken pas.Populli yne beri ne ate lufte pertej mundesive te veta.Por luften nuk mundet ta vleresojne te  mundurit, te humburit, dmth vulehumburit e as pinjollet e tyre,  mbushur gjithe vrer.

Njefare lufte u be por jo e atyre permasave qe u propagandua.pastaj ndihma angleze u mohua komplet ne menyre qe te krijohej miti se si populli yne me difeket e lidhur me gjalme mundi jermanin.gje qe nuk ishte e vertete se gjermanin mezi sa e munden ruset anglezet dhe amerikanet bashke duke bere lufte ne 3 fronte jo me ta mundnim na.Dita e clirimit eshte dita e ikjes se gjermaneve se iu thyen brinjet ne frontin e lindjes dhe iu duheshin forcat te mbronin gjermanine.Kalemxhinjte KQ e paraqesnin sikur ne e thyem dhe e perzume ushtrine gjermane duke u cliruar me forcat tona.Enveri e kishte zakon te kalonte lumin e te shante kalin.ruset psh  i jepnin informacione taze qe i merrnin nga Kim filbi .Enveri ia jepte meriten radiolojes se sigurimit shtetit,  .gjoja kadri hazbiu me cobanet e tij ishin ne gjendje t'ia hidhnin intelligent servicit.ironikisht ata qe e e bene ate radioloje i shpalli agjente dhe i pushkatoi me vone.Historia e treguar nga enveri me qatipet e tij nuk duhet marre fare per baze.idrizi me shoke vazhdojne ta besojne se jane nje rast  i pashprese i shplarjes se pakthyeshme te trurit.

A e di se si i quante Komandanti oturaket qe hidhnin anglezet? Me emrin e njeriut nder me te mencurit e historise boterore: Churchill...(Rreziku anglo...). 

 

Alba, atyre aleateve shtoi dhe Rezistencen Gjermane, te perbere nga gjenerale, colonele e oficere naziste, poashtu dhe dipllomate gjermane, te cilet tentuan disa here te eliminonin Hitlerin. Me 20 Korrik 1944, pasi u be e mundur vendosja dhe shperthimi i nje bombe me sahat ne sallen e byrose ne te cilen Hitleri po mbante nje mbledhje me officeret e gjeneralet qe drejtonin luften, u vu ne veprim operacioni Valkyrie i cili konsistonte ne mobilizimin e te gjithe rezervisteve qe gjendeshin ne Berlin. Per afro 8ore Berlini ishte ne duart e Rezistences e cila leshoi urdhera arresti per te gjithe drejtuesit e larte nazite, pasi ishte perhapur lajmi se Fuhreri kishte vdekur. Hitleri, i cili i kishte shpetu shperthimit me vetem disa gervishtje te lehta, thirri direkt Goebbelsin (me teper per ti tregu se ishte shendosh e mire, pasi ishin perhapur dy lajme te kunderta dhe nuk dihej se kujt ti besohej) dhe i urdheroi qe pergjegjesit te kapeshin te gjalle, te cilet pasi u arrestuan u pushkatuan pa dijenine e Hitlerit ne oborrin e brendshem te Bendlernlock-ut ne mesnaten midis 20 dhe 21 Korrikut 1945. 

Nje date qe mbahet mend edhe sot e kesaj dite nga serbet ne mitologjine e tyre mbi humbjen e Kosoves ne duart e osmanllinjve.

ahahahaaaa gha gha ghahahaahaaaa ghgghghhh khhht ahahaaa smiley

E verteta manipulohet ne shqiperi bile edhe per ato ngjarje qe I kemi pare vete.renia e komunizmit psh.studentet me berishen e hajdarin permbysen komunizmin.bullshit.komunizmi u permbys se Kishin mbetur vetem $6 milione ne banke.vendi ishte ne prag te krizes se urise.pse r Alia vendosi pluralizmin ne vend te afrohej me kinen mbetet ende mister.ose berisha me karizmen e tij fitoi zgjedhjet e para.njerezit votuan sepse u hap fjala se PO te fitonte pd bota do te jepte nje plan Marshall per shqiperine e do te hanim me luge floriri , Jo se u hapej barku per democraci.

si tha Tom cruise: I want the truth.

You can't handle the truth ia ktheu jack nicholsoni.kjo gje ndodh me shqipot sot.

Alba2265, Je me te vertete interesante si nihiliste.Por dhe e kendeshme si guximtare.Sepse e shof qe nuk ke lexuar asgje nga historia e luftes, dhe flet me nje kopetence te hatashme.Flet ashtu si i thone, "toktançe". Ja te ndalemi pake, per muhabet :

  Kur historia e asaj lufte, (te ketij popullit tim te vogel, nuke di cili eshte populli yt sepse ,ketij timit ju nuk ja keni kenduar fare historine) ka marre ne analize faktoret, qe bene te mundur fitoren e luftes , ne radhe te pare ka vene faktorin e brendshem. Dhe afermendesh, sepse ketu u luftua dhe jo ne ...Oqeanoalbani.Kur flet per permasat e asaj lufte, nuk i zmadhon demet, por tregon se per nga numuri i popullsisi dhe per nga permasat e ushtrive, qe e shkelen kete truall, si dhe per nga numuri i te reneve, i demeve dhe i gjithe pasojave te asaj lufte qe i ra  mbi koke nga te huajt,"kalimtare", si te Duçes si te Hitlerit, krejt  bigarihak, pikerisht kete popull, ajo histori  e shkruar dhe e pa lexuar hiç prej teje ,qe nuk eshte  fare historia e  Enverit, por e popullit tone, kete popull, me modesti e rendit nder me te demtuarit nga te gjithe popujt e tjere.

   Se qe ta dishe dhe ca me mire akoma, nuk di si e merr me mendje ti, por sipas meje, demtohet me shume ai qe ka  vetem nje kasolle, ku brenda fukaralleku dhe mizerja dine te ulen kembekryq, se sa nje i pasur, qe i digjet njera prej shtepive e madhe dhe bilez  pese yje,  por ka edhe nja dhjete te tjera.Ky i varferi e ndjen vertete pasojen e nje lufte shkatrerrimtare si ajo qe ra mbi kokat e shqiptareve te varfer.

   Sa e kishim bere shtepine  time,moj e mira Alba, me dysha e me pesa,  me dy kate moj qe te mive te varfer u dukej Sheraton e shkuar Hilltoneve.Do ti qe u ra udha jermaneve,  pikerisht nga shtepia ime, nga shtepite e fshatit tim dhe erdhen si musafire qe ta piknin per urtesine.Por seç dreq paten nje zakon qe mbanin ura zjarri ne duar.Ishin bashke me ca  ...(qe nuk ti them se cilet) dhe u vune xhuxhullen te uruarave shtepi.Nenen time, qe nuk donte te delte prej shtepie, me vellain tim tre muajsh ne duar,  e goditi "musafiri jerman",  me kondak te pushkes, pakeze per nden ije, sa e la sakate...Qeshnin ata qe qene me gjermanet, kur i delte flaka me maje shtepise time dhe te gjithe shtepive te fshatit, perveç nja katermebedhjetave... qe sepse nuk u vune zjarrmin?

 Mirepo  qe nuk e kuptoi  ajo e shkrete mema ime, por as edhe nje  fshatar nga tanet, pse dreqin tu kishte rene rruga ushtareve te Hitlerit nga fshati yne?...(te me falesh qe e bera çeshtje personale pakeze, si per ti shembellyer Mond ministri me ate homologun e izrailit, por ja qe ca historiane popullore, si puna tende dhe e ndonje tjetri, nuk te lene qe nuk te lene,... te mos beshe Lipe Shtogun)

  Pastaj gjithenje po ajo historia qe kam kenduar une, permend faktorin e jashtem si nder me kryesorin.Se ka katembedhjete pika faktoresh  ajo histori e jo nje e dy.Ja fillon me  luften e popujve te sovjeteve, qe i theyen brinjet atij gjermanti tend madheshtor,.... edhe  pa u hapur asnje front tjeter .Se Fronti i Dyte, besoj do ta keshe degjuar ne cilin vit u hap...atje ne Normandi.E qe ta fiksoshe caze, nuk qe hapur akoma kur ne Stalingrad u dorezuan, se  ishin katandisur qe hanin dhe kuaj te ngordhur, jo pake por  330.000 ushtare dhe oficere te jermanit  te madh, bashke me Feldmareshalin Fon Paulus,  me te gjitha meterialet tanket topat e aeroplanet, dufeqet automatiket, gjithearmet.Jo  te gjitha se te genjeva! Mijera pisqollat e mijera oficereve, nuk i dorezuan sepse  Stalini dha urdher  qe ti mbanin pisqollat..Dorezuan dhe  ato, çi quajnemoj te shkreteta ser ua kam harruar emrin, he se me erdhi ne hater,   mantot e grave gjermane, gjithe push e lesh ariu, qe  u pati hedhur me aeroplana Hitleri.

Them, do keshe degjuar per ate thagmen tjater qe ju be ne Kursk ushtrive te Hitlerit.Dhe e di si thote ajo historia qe kam kenduar une?

  Ja si thote:" Ne se beteja e stalingradit theu mitin e pathyeshmerise se ushtrive hitleriane, beteja e Kurskut e vuri ate perpara katastrofes...U deshen kater muaj te mund te grumbulloheshin tere tanket e shkaterruara ne ate beteje..Nuk kishte akoma front te dyte.

  Keto nuk i kam kenduar nga ata qe thua ti, kalemxhinjte e komitetit Qendror se ja ku po te siguroj asnje prej tyre nuk ka hedhur germe ne hartimin e asnje historie lufte, prej atyure qe une kam lexuar.Ja me permend vetem njerin nga sa njeh ti qe ka bere histori per L.Ant.Nac.Çlirimtare dhe ka qene ne K.Q te PPSH-se!Po nga Shqiperia gjermanet u perzune,  vetem prej forcave tona partizane.Nuk zbriti ne Shqiperi asnje ushtri e huaj.Ne Jugosllavi, qe kishte lene ne lufte jo pake por  1.7 milion njerez, zbriti mareshali sovjetik Birjozov , me armaten e tij.Ketu asnje...

  Sa per ato te Enverit me sovjetiket, i di por them se jane ne suazen e te berit politike.Ku here del per mire e here del per keq.Ne funksion te politikberjes.Po se mos po shofim ndonje politike me tye vertete shqiptare sot qe te themi se keq ishte ahere.Sot na qeverrisin ..amabasadore qe na mesojne se si mbahet piruni. Kurse do te ishte mire te lexoje, sa ka thene Toni Bler, 60 vite me vone, per punen e atyre lojrave me çobanet e Kadri Hazbiut  dhe do te duhej te ulje koken.

Duke menduar se ke diçka brenda saj.

Mu m ka thene gjyshi im, i cili akoma e ruan tesseren e partise, me ka treguar me qimdra here se si gjermanet kane masakruar dhe foshnje te lidhura ne djep ne Kastrat te Malesise se Madhe (se lene me djegien e shtepive apo vrasjen e burrave apo grave). Por me ka tregu dhe per avjonet e inglizit (keshtu i thote ai) qe kishte raste qe e erresonin qiellin e e benin diten nate nga numri i madh i avjoneve qe fluturonin nga mali i zi ne drejtim te jugut. Tek Perroi i Thate (4-5km matane Koplikut) ka qene nje poste gjermane me kundra airore qe shtinin pa pushim bombarduesit angleze, te cilet nga ana tjeter leshonin bomba te panumerta mbi krejt zonen ku shtriheshin gjermanet. Me ka tregu dhe per nje rast kur ka qene me bageti kur u rrezu nje avjon anglez dhe dy pilotet nga te cilet vetem njeri mbijetoi. Babai i gjyshit fliste pak gjermanisht dhe pak anglisht, dhe me nja 3-4kusherinj te tij u armatosen dhe shkuan te shikonin se ç'kishte ndodh. Kur vajten, pane njerin pilot i cili kishte vetem nje pistolete te vogel ne dore te cilen e mbante lart ne shenje dorezimi. Ishte bjond dhe i shendetshem. E moren dhe e mbajten disa dite deri kur erdhen ca malazeze (duket te sherbimit sekret) dhe e moren.  Me parashuten e bardhe bene çarçafe dhe kemisha. Gjyshi akoma e mban mend nje nga melodite qe ua kendonte femijeve, dhe here pas here na fishkellnte kur ishim femije. 

Piloti tjeter u varros diku ne nje pyllishte te vogel aty prane. Krateri vazhdon te jete i dukshem, 7-8m ne diameter dhe 2 i thelle (duhet te kete qene me i madh), nga i cili kane mbire ca beme dhe shkurre. Avjoni nuk u prek kurre perveç se nga fshataret e zones te cilet potuajse e zhveshen nga lasteat e aluminit per te bere tenxhere e kusia me to. Teknikosht, po te germojet, shasia duhet te vazhdoje te jete aty. 

Gjermanet ishin te eger dhe te dhunshem, ndersa per italianet ka opinion krejt te kundert. Gatunin makarona per te gjithe femijet e fshatit, kalonin gjithe diten me kitarra e firzamonika nder duar duke kendu e duke kercy. U mesonin femijeve italisht dhe u tregonin fotografi nga revista e gazeta ne italisht, nder to dhe foto pikturash per te cilat dukeshin shume krenar. 

 

Tashi u zgjata shume, por desha me te tregu se lufte ka ba dhe anglezi e malazezi ne shqiperi kunder gjermanit. Pa permende ketu intelligjencen ne terren (kryesisht nga jugu, se veriu ishte i veshtire per tu penetru).

Po vetem kete histori te ka thene gjyshi ty? po daten. oren . e mban mend ai ? apo edhe atij ja ka thene nje plak tjeter qe e kishte degjuar nga nje plak tjeter?

Nje operacion si ai qe pershkruan ti (bombardim i trupave gjermane nga aleatet (aleate kundra fashizmit dua te them . ) duhej te ishte te pakten i dokumentuar nga baza nga e cila u nis operacioni apo jo? .... dhe ti me tregon historite e gjyshit ketu qe edhe atij i kish tregu gjyshi i tije qe : kish kan trim i madh fort.... por se c'trimeri kish ba nuk a mbante mant.....smiley

Te perpiqesh te zbulosh krejt te verteten nuk eshte nihilizem.Komunistet kane treguar vetem nje pjese te se vertetes ose kane  genjyer.

 "Mirepo  qe nuk e kuptoi  ajo e shkrete mema ime, por as edhe nje  fshatar nga tanet, pse dreqin tu kishte rene rruga ushtareve te Hitlerit nga fshati yne?...(te me falesh qe e bera çeshtje personale pakeze, si per ti shembellyer Mond ministri me ate homologun e izrailit, por ja qe ca historiane popullore, si puna tende dhe e ndonje tjetri, nuk te lene qe nuk te lene,... te mos beshe Lipe Shtogun)"

As ata fshataret e malesise nuk e kuptuan pse i ra rruga shefqet pecit nga fshati i tyre kur u dogji shtepite si hakmarrje  ndaj vrasjes se partizaneve nga fshataret e asaj ane.Ku ishin trimat partizane kur digjej fshati nga gjermanet?Pse nuk erdhen ta mbronin.Apo i bene pusi ndonje autokolone gjermane vrane nja dy tre  gjermane dhe ia mbathen ne mal duke lene popullsine civile ne meshire te hakmarrjes se gjermaneve?

E di qe anon me teper nga varianti sovjetik i tregimit te historise por edhe ruset lene ne hije faktin se stalini beri paqe me hitlerin ne kurriz te polonise per te shmangur luften.Aq shume i besoi ai hitlerit sa i injoroi paralajmerimet e spiuneve qe sinjalizuan per grumbullime trupash ne kufi.ne baze te paktit ribentrop molotov sherbimet sekrete ruse dhe gjermane shkembenin sekrete ne kurriz te anglise dhe shba.

shtete te konsoliduara si belgjika ,hollanda danimarka etj u dorezuan pa cak pa bam per te parandaluar shkaterrimin e vendit sepse ishin vende te vogla dhe murit me koke nuk i bihej.pse shqiperia qe ishte shume here me e varfer se ata duhej te bente ndryshe?Pse balli qe sugjeroi te njeten menyre konsiderohet tradhetar?Ne betejen e kurskut ruset humben 400 mije ushtare .Shqiperia e asaj kohe me kuc e me mac ishte rreth 800 mije banore.

Shifrat e pjesemarrjes ne lufte ishin te ekzagjeruara.Thuhej nga dekumentet  kamuniste se ne ngritem  gjate luftes nje ushtri prej 70 mije veta.Ne kohe paqe me ndihmen e ruseve e kinezeve duke iu dhen caj e djathe ne mengjes e fasule ne darke , megjithate logjistike mezi mbajtem nje ushtri prej rreth 40 mije ushtaresh.Brigadat kishin nje efektiv e shumta  500 veta.27 brigada del e shumta rreth 13-14 mije dhe kjo e ekzagjeruar sepse shumica u krijuan aty nga fundi i 1944 kur gjermani ishte ne ikje dhe shume prej atyre qe iu bashkuan luftes nuk paten shansin te hidhnin asnje dyfek.

Lali, e ke myt! smiley

Ka mbytur te zezen e vet ajo... Ajo s'merr vesh fare. Dhe kur them s'merr vesh fare, nuk merr vesh fare nga asnje gje.

Leshte lene ne hije ruset! Marreveshje me Hitlerin? Cfare marreveshje? Marreveshje qe Polonia te ndahej me dysh dhe te mos kishte zgjerim te luftes (marreveshje mossulmimi)? Marreveshje sekrete my ass! Takimi eshte bere para kamerave te te gjithe botes!

Nuk eshte i ri qendrimi i saj nihilist per cdo arritje apo etape te historise shqiptare. Ajo nuk merr vesh nga asnje gje, prandaj nuk ka cfare te thote... vetem budallalleqe nxjerr. 

Ka nje te mire, qe nuk i vjen turp fare te dale si teveqele...

Ushtria shqiptare menjehere pas luftes numeronte mbi 70 mije ushtare qe u bene forca te rregullta dhe te organizuara ne ushtri te rregullt. (~75 000)

Ato qe thote Alba, jane idjotesite e rradhes se minjve te haleve - ballistolegalistozogisto serbogrekosllaveve antishqiptare dhe tradhetare.

Keta minj halesh, edhe pse iu bashkuan pushtuesit - qe e gjithe bota eshte e ndergjegjshme per kafsherine e treguar ne lufte, nuk paskan arritur te mposhtnin 14 mije partizane leckamane...???

Vetem truri pa rrudha i saj i nxjerr keto teveqellleqe.

Putin, ngarkon ambasadorin e vet ne Tirane dhe ka akorduar nje medalje teper te vecante, qe as ne kohen e Stalinit, apo kur ishim vend i bllokut lindor, nuk na eshte dhene; Motivacioni: Sakrifica me e madhe dhe heroizmi me i madh qe ka bere nje popull gjate luftes se dyte boterore. Medalja i eshte dorezuar Alfred Mojsiut ne dore nga ambasadori rus. 

Nga ana tjeter, po Alfred Mojsiut, ne ceremonine perkujtimore te mbarimit te Luftes se Dyte boterore ne Poloni, nga presidenti polak i akordohet nje medalje qe vetem mbretereshes Elisabeth te Britanise i ishte dhene ndonjehere. Per merita dhe kontribut te vecante gjate L2B!

Ta njeh i huaji kontributin, dhe nuk ta njeh Alba shpirtvrerja me indoktrinimin e saj antishqiptar si minjte e halese dhe gjirizeve... llumit te kombit, jashteqitjes, ballistolegalistozogistoserbosllavogrekeve???

Brigadat partizane shqiptare e kane ndjekur dhe luftuar gjermanin deri ne Bosnje!!!

Kjo injorante qe e ka shpirtin vrer njesoj si ata minjte e haleve - ballistolegalistozogistosllavoserbogreket antishqiptare dhe tradhetare te kombit, nuk ka cfare te thote tjeter... Aq di, aq ben, aq shkruan.

Injorantja ben edhe krahasim me Belgjike e Hollande... Po aq di, aq thote... IQ=0.

Gjermania para L2B, gjate edhe pas L2B, ishte dhe vazhdon te jete kombi me i madh ne Evrope pas Ruseve... Sipas truplloces, vetem ruset duhet te luftonin dhe te tjeret te ulnin breket, meqe gjermani paska qene me i madh... Po dhe neve, na takon te ulim breket para grekut, se e justifikon fakti qe eshte me i madh se ne.

Rri e rri e ja plas vrerit te minjve te halese, ballistolegalistozogisto serbosllavogreke tradhetare te kombit, antishqiptare dhe hajdute pulash. Refren i njohur ky... 

Meqe ty te pelqen te kapesh gjithmone te gabimet shume te vogla te te tjereve, nuk e di a e di qe tek ballistolegalistozogisto e ke permend zogun dy here sepse Levizja e Legalitetit ishin partia per Zogun.

Meqe ty te pelqen te kapesh mbas "imtesive"... ik e meso njehere qe nderkohe qe te dy syte jane shqisa, jo te gjitha shqisat jane sy.

smileysmiley Mato tu sei uomo grande

Ushtria shqiptare menjehere pas luftes numeronte mbi 70 mije ushtare qe u bene forca te rregullta dhe te organizuara ne ushtri te rregullt. (~75 000)

sipas kesaj i bie qe nje ne 10 shqiptare duke perfshire edhe plakat 100 vjece apo foshnjat ne djep te kete qene ushtar.njerezia duhet te tymosin hashahsh ti thone keto budallalleqe .ti i thua esell.

alba

eshte e kot debati ketu shumica kan ren ne dashuri me veteskallevrimin,dhe nuk duan asnje version tjeter perveç atij te ppsh

klm

Ne vazhdim te leterkembimit , ne se me lejojne Peshqit qe kane interes , mund tu them se nuk desheroja ta shkruaja numrin ekzakt te Gomereve e Gomaricave qe kerkoheshin per mbartjen e Turqerve pas shpalljes se Pavaresise se Shqiperise nga I.Qemali . Mendova ta paraqes si shifer te perafert me dymije e ca ...por si duket paka nje postobllok tek PPU qe nuk i pranon shifrat si te dhena te peraferta por si Dokumente Ekzakte . . Por .....edhe per faktin  se dikujt mund ti Korespondonte me ndonje te dhene Identifikuese  .Ekzaktesisht ishte 2265 .

Parapelqej askush te mos beje nje perqasje a perafrim shifrash , sepse dihet qe Gomeret e Gomaricat nuk jane Qenie njerezore qofte edhe sikur numri i tyre te korespondoje me te dhena te dikujt . Mbetem i prekur nga zonjusha Alba 2265 , perse nuk me lejon te them te verteten dhe vetem te verteten te dokumentuar edhe nga Gjeneral Pasha Hopa Toptana , qe per tu shuar sekretin hiqej edhe me origjine nga Skodra . Duhet theksuar se atij nuk i vinte keq te miqsohej e ta shpallte miqesine e padesheruar me nje Lab si Mua , se thoshte kjo do ishte deshmi se Enver Hoxha kur te vinte ne Pushtet do e falsifikonte Historine dhe do e quante si Merite te Pushetit te tij ! Per kete edhe rekomandon studiues e Literature Boterore !

Do me falni per mungesen e Link...sepse i ruaj si Dokumente private dhe nuk i kam dorezuar ne Arkiv. Nje mik perseri i IMI me sugjeroi si HU qe eshte , qe ti ruaj e mos ti dorezoj sepse edhe ne France qe nga Koha e Kanunit ,pas betejes se Fush Kosoves ,  sipas nyjes 36 te Kanues ,keshtu bejne ! Dhe i Besova ! Ne se kam gabim Nyjen , ndonje Rrenjasi e xeberthyes le te nderhyje !

Perballe hipokrizise, rrofte nihilizmi realist i Albes.

E megjithate ja qe  degjova,  se paska dhe  "nihilizem realist".Une flas me te shkuarat histori, perballe se ciles nuk ka  nje tjeter, qe te mund ta hedhim ate  poshte.

Shefqet Peçit i ra udhe e çlirimit te vatanit, prej junanit dhe miqve te  junanit.Kjo eshte feminore te  thuhet si paralelizem.Ore nuk ka zot nene ta hedhi poshte ate lufte kot lodheni.

 Po! Dihet  qe   ....hipokritet e sotem, nuk bejne dot histori mbi historine veçse llogje pazaresh.Dhe llogarite  e sotme me sa e sa partizane qene, u  dalinme numurimin me gishta  vetem atyre qe kane humbur davane ne ate lufte.Po sa qene?

Aqe qene  sa i munden gjithe çkishin dhe çu  dualen perpara.I vune si lopet sa muarren arratine pa  asnjeushtri te huaj ne  ndihem te tyre.Perkundrazi  ushtrite e huaja, pushtueset  ishin ne çdo  rast ne krah te te humbesave.Kjo  eshte  historia

Shefqet Peçit i ra udhe e çlirimit te vatanit, prej junanit dhe miqve te  junanit.Kjo eshte feminore te  thuhet si paralelizem.Ore nuk ka zot nene ta hedhi poshte ate lufte kot lodheni..'

nuk jam kondra po ai ishte shqiptar  dogji shtepite e shqiptareve(nje pjese e te cileve nuk kishin faj) ne ate rruge e siper sepse persona nga ai fshat e kishin sulmuar.Te njejten gje beri dhe gjermani kur u sulmua.prandaj dhe nacionalistet thane po te mos e ngasim nuk na nget.po te ishte se fati i luftes varej ne dore te shqiptareve atehere ndryshonte puna.

grava

çmund te na thuashti per masakren e Dukatit ne 1943 ku partizanet(te udhehequr nga komunistet serb) sulmuan pabesisht Dukatin-çerdhe  nacionaliste shqipetare,duke vrare gra e femij?

ne fakt kjo qe vetem filimi i luftes vellavrasese qe kryen komunistet per 45 vjt rresht

masakra e dukatit....  smileysmiley

ca nuk degjon ktu...

Shansi i vetem per te nderuar LANC (me vleren qe ka dmth) eshte te mos ta vendosesh ne planin humbes/fitues. Po e vendoset ne kete plan eshte gabimi, demi me i madh, qe i beni dhe realisht Ja keni bere.

Dhe pasi mbeshteti duart nen mjeker , me veshtrim tutje te tretur ne Horizont , kerreu  nje mejtim te Guximshem , qe kur ta hedhe ne Leter e publikoi ne media vizive ,me patjeter do Trondite Boten nga Themelet eAnalizave .....

he per he...mejtoi  ...le te ndricohen   ashtu si Dielli qe kerren koken ne Alba edhe keta trushpelaret e Blogjeve ..E c'te jene keta qe ne nje Lufte shohin te Fituar dhe te MUNDUR ...??

Si eshte e Mundur Valle ? Ne Lufta ka dy pale  qe vrasin njeri tjetrin . Po sikur Plumbi ti kish marre ne te njeten Kohe ? E c'jane keta qe se perfillin kete Variant qe do ishte shansi i Vetem per te nderuar Luften .... ....psheretiu i kenaqur me perfundimin e FELLE te pandegjuar ndonjehere dhe ....pa larg e tutje ne Horizonte te largeta me nje shkendije qe po i ndriconte nje mendim tjeter Gjenial ...E peerse te mos Putheshin ne Lufte po te vritnin njeri tjetrin ..... dhe nenqeshi pak me veten se sa lehtesisht mund te shpaloseshin te vertetat , por qe akoma nuk e kishte perpunuar mire ne vetevete ..... A nuk e kemi dhe ne nje shprehje te tille biles ne QENDREN e Shqiperise aty ku marrin jete e shtrihen krahet ..." Ce ere te zihemi ? Hame nga nje te amel "....

Eh mejtime thuaj qe njehere ne njemije vjet kane rastin te vijne por qe ndryshojne Historine dhe e Rishkruajne ate ! Eh Bulo Mejtimtari eh ....

smiley Ca eshte kjo mo?! Ueeee smiley ca eshte kjo? Uuuuhu thirrni dynjane se doli nje i cmendur e flet me vete....
Hahaha smiley o sa e forte. Uee sa rende.

Altin, ta dishe qe historine e Dukatit e di  shume  mire.E kam treguar dikur ketu  por sa me kujtohet, Ju, nuk kini  qene pjemarres ne blog.Ka qene njeri prej fajeve te Frontit Ant.Nac.Çlirimtar,  puna e bere me Dukatin.Nje fshat qe nuk e nisi  si nacionalist, por si  dukatas, koke  me vehte, ne tere historine(lexo sa ka  shkruar  Harri  Fullci, i  cili  drejtonte kunderzbulimin amerikanne Bari,  ne viet 1942 e tutje.Kur atij  i ra ne dore "Ultimatumi i Dukatit" per anglo-amerikanet dhe  demsheperblimi qe u kerkonte  Dukati,  nga qe ata paten strehuar perfaqesuesit, me pare  angleze dhe pastaj  ata amerikane, ne Shpellen "Panorama"(emer  qe ja vune  zbuluesit angleze sapo  u  strehuan ne ate  Guve) atyre  Fullci i fyeu rende Dukatasit dhe as denjoi tu pergjigjej..ne tere historine e Luftes Dyte Botrore vetem Dukati ka bere Ultimatum Aleateve.Qe anglezet e muarren shume seriozisht ate (lexo sa shkruan Piter Lukas , per Dukatin dhe dukatasit..!)

Fullci i  fyen shuem shume rende.Qe as nuk e meritonin ate opinion,Nuk  e di  por ndoshta per ate njeriun e tyre qe vrau shoqeruesi(dukaqot) per  ti  marre ...napolonat....

 Pra  eshte nje fakt i  pranuar  nga vete Enver Hoxha qe..." per Dukatin e patem fajin neve..." Nuk punuan jo mire,  por shume keq...".pastaj nga miku  im, Meno  Gjeleka, kam mesuar dhe ca gjera, qe jane vertete tronditese.Por  te natyres tone shqiptarçe , hakmarrese, te ulta, neveritese.Ama te mos  harrojme. Ishte lufte...

Une kam lexuar letren qe Enver Hoxha i  kthente pergjigje vajzes se Skender Muços.Muharremi, djali i Beut te Fierit, ish vartesi  im e kishte grua(nderroi jete e shkreta, sa po kishte vajtur ne Itali ne 1992.) Ajo  kishte qene mesuese dhe e kishin pushuar  si bije te Skenderit.

  Rrema ma tha mua gjere e gjate  tere historine.Bashkerisht i beme nje  leter per  Enver Hoxhen, ku ajo i pohonte se e bija e kujt qe, por kishte qene femije  kur babai  i  saj kishte... gabuar rende.etje. etj qe besoj  i merr vesh.Qe te mund te ndihmohej.

   E thirri Haxhi Kroi, fill pas nje muaji dhe ne emer te  vete Enverit i  pohoi se ajo duhet  ta kishte per nder qe ishte e bija e Skender Muços...Ne u  habitem, se si qe e mundur  ajo pergjigje e Enver  Hoxhes!. Rrema gjithe meriten ma jepte  mua si perpiluesi,   por  jo shkruesi i letres..me mberdhifte te  shkruaja une me doren time Enverit.Ku i dihej  si merrte  puna.E kisha pesuar nje here. E cakuan ne pune si mesuese,por jo gjate se ju qepen prape te rrethit te  Fierit, deri sa e merziten.Nisi pune si  rrobaqepese...Nuk di a ka marre Rrema tere ato pasuri  qe kishin sepse Lushnja dhe gjysma e Fierit ishin te  tyret, te babait te vet, Ahmet Bej  Resulit.

Ka  plot te tilla more Altin,  ka.Por Dukat eshte vetem ...NJE.

Ky eshte mendimi im, per  aqe sa  di 

 

 Pra  eshte nje fakt i  pranuar  nga vete Enver Hoxha qe..." per Dukatin e patem fajin neve..." Nuk punuan jo mire,  por shume keq...".pastaj nga miku  im, Meno  Gjeleka, kam mesuar dhe ca gjera, qe jane vertete tronditese.Por  te natyres tone shqiptarçe , hakmarrese, te ulta, neveritese.Ama te mos  harrojme. Ishte lufte...

Medemek kur shqiptaret djegin shqiptaret epo lufte eshte  gjera qe ndodhin.

Grava

un kam lexu gjithsej  nja 10-15 komente tuaja(nuk lexoj sh peshkun). kam krijuar pershtypjen se keni  misionin virtual te nje mashtrues-mekatar.ka nje grusht leshko-dallkaukesh ketu qe te bejn hosana me shpresen tju lehtesojn misionin ju.nderkoh ju argetohuni me leshkot.thon nje llaf andej nga anet tona:ka dava Janina. smiley

Gjithsesi flm per pergjigjen .do ishte me mir te kishit dhen mendinin tuaj si psh :viktima e par e komunisteve ishin nacionaliste,e jo te thoni ça kan then x e y

dite te mbare

Altin -me pyete  edhe pse ke krijuar ate pershtypje dhe une tu pergjigja me ato qe di, pa e vrare shume mendjen, se ke qene i interesuar  per te degjuar ato qe te eshte mesuar veshi si gjera te  verteta.Kja nuk perben problem per mua.Nuk kam asnje mision tjeter veçse te them ato qe di.Dhe te jesh i  sigurte qe ato  qe di, pake jane, por  i di mire ama.Une u  habita qe ti edhe pse nuk e di te sigurte  veçse te degjuar flet gjithe kopetence per "masaker  te Dukatit" dhe ca me shume e quan qender  te  nacionalizmit.Kur nuk qendron asnjera e as tjetra.Une nuk i rashe padijes tende, duke menduar se dhe do mesoshe.Lexo  dhe ke  me i thene vehtes se ke gabuar.

Megjithkete faleminderit per konsideraten! Te kam mirekuptuar

Te prifte e mbara !

grava

un nuk jam gjykates e te jap verdikte,ketu.ne baz te atyre pak komenteve tuaja kisha krijuar pershtypjen time,e natyrisht mund te jet e gabuar.por kur ju thoni qe gjermani ju dogji shtepin(per te me vjen sh keq,sinqerisht) gjate luftes duke ditur e gjermani kishte ardhur me cilesin e  pushtuesit (e jo si pushues)ne vendin ton,kjo sigurisht mund te konsiderohet si masaker.por kur partizanet me cilesin e çlirimarit sulmojn naten pabesisht Dukatin(dy nete rresht) duke vrar femij e gra djegur shtepit e nacionalisteve Dukatiot,kjo eshte me e keqe se nje masaker.(natyrisht leshkot qe ju bejn hosana nuk e dallojn dote kete smiley)

Ju e dini qe ka akoma gjalle njerz nga Dukati qe e vertetojn kete edhe sot,gjithsesi un nuk vij ketu te tregoj kopetencat e mija,jeni i lutur ta besoni kete,po ashtu te mos keqinterpretetoni komenet e mija,(un thashe çerdhe e nacionalizmes shqiptare dhe jo qender).

Ka shance qe un te jem i gabuar,por nuk ka shance qe un te vij e te bej amalgame ketu,te jeni i sigurt per kete

ju uroj gjithe te mirat

ps,thash me mire te thoni mendimin tuaj sesa çfar ka then enveri,x apo y,per faktin se keta te fundit jan sh me pak te besushem sesa ju

.....Vlore,  1997....!

Nuk jam i sigurte ne se dikush ka fshire postimet apo ndoshta jane spostuar apo kushedi ....Realisht duhet te ndodhte NDRYSHE . Te fshihen BAJGAT e Fashisteve te Rij qe as vete Fashistet e Vjeter REALE nuk kane patur Guximin ta MOHOJNE se bene nje Lufte per Pushtimin e Botes .dhe u MUNDEN si FARA me e keqe qe ka Mbire e Lene njerzimi si mentalitet per ta JUSTIFIKUAR !!!!!

Te ngopesh me paragrafe Injorantesh se Gjermanet nuk Luftuen ne Shqiperi , por te shkretet ata qe kishin ardhe Turiste e u sulmuan ne Pabesi ...Kjo eshte Marrezi !

Te ngopesh me teori bythecesh SOT qe merren me tre ishin ne 45 gjashte dolen ne 44 shtate rane ne 46 dhe , se  Kim Filbi apo Ruset e te tjera te shkruarave te semurve psikike qe nuk njohin Popullin e tyre , kesaj vini cfare emer te doni dhe mbajeni si etalon te zgjuarsise ! Mua me vjen keq per Graven dhe nje komunikim me te nuk keni arsye perse ta FSHINI Respekte per Fashistet e Fashizmin e RI qe po Lind tek PPU !

Po ti je i sigurt qe ky eshte populli tyre? Sa kane kaluar ketej o Idris, nuk kane bere vetem lufte, edhe jane argetuar.

Jo, spiritus  !Ne  shume shenja, qe dalloj  une jane me meme e me babe,  safi tanet.Por me "timonin", qe pret  ne krah te  kundert.Ma deftojne istikamet  e palevizura..Si... ahere

Mos dil garant o grava, ku u gjenden damaret ketyre.Ti kujton se nisen nga frymezime ideologjike.Jo or mik, disa kane arsye te tjera, eshte thirrje gjaku ajo, se komandon dot, te komandon.

Me fal qe nderhyj, por ka njerez te interesuar te cilet duan te dine, te analizojne dhe verifikojne fakte dhe historine e vendit te tyre. Jo te gjithe jane te shtyre nga ligesia dhe kedashja, apo nga hakmarrja. 

Kam nje pyetje per z. Grava, a mendoni se jane bere shtremberime te historise gjate regjimit Hoxha, dhe a do kishit miresine te tregoni dicka me me hollesi si njeri qe e keni jetuar ate periudhe me shume dhe jeni ne dijeni te ca gjerave qe shume prej nesh s'i kane jetuar? Ju falenderoj paraprakisht!

milingona, ky pseudonimi  Juaj me ben te kem rrespekt edhe sikur  te jeni nje kundershtare e forte ne ndonje opinion timin.Pyetja Juaj eshte me vend por duket  se e ka nje pergjigje edhe brenda sa me pyesini.

Shiko, eshte ne llogjiken e fituesve, qe te pershkruajne me zell te madh fitoren qe arrijne.Dhe kjo ne dy aspekte.Mbi te gjitha te thyejne ne moral kundershtarin.Ne sensin qe edhe me tej, ne vijimesin e e ushtrimit te pushteteve, kundershtari te mos guxoje te ngrere koken.Keshtu u veprua me Ballin, pergjithesisht  me forcat qe ishin pozicionuar kunder  ne ate lufte. Ata bene nje faj te rende  kombetar, por  kjo nuk i jep te drejten as kujt ta vuajne me kuç e me maç pasardhesit.Ai fakt historik i fiksuar  ne histori, nuk mund te tjetersohet kurre.Kush mundohet te  beje retushime  veçse e rendon me teper.Ecim tek gabimet, duke qendruar tek aspekti i pare...! 

   Per mua ky eshte nje  prej  gabimeve me te qenesishme  te platformes shtetformuese dhe bashke  me te edhe  per  pershkrimin kronologjik te historise.Kjo  nuk sherbeu per te zhdukur plagen "ndarese", qe na hapi ajo lufte, por  e thelloi deri  sa... lexo edhe sot e kesaj dite opinionet e ketij blogu !Vazhdon ndarja...Per kete  ndarje qe  vazhdon edhe sot e sa  duket do te vazhdoje eshte  fajtore Partia e Pune se Shqiperise.Pse them keshtu eshte nje tjeter teme qe une e kam analizuar  ne vetvehte, por qe politologet e kane anashkaluar. 

 Dhe gabimi i  dyte eshte mbivleresimi i  vetvehtes.

Brenda ketyre dy aspekteve,  historia ka shume e  shume per te analizuar  mbi baza faktesh  dhe argumentash, ka shume per te fole.Ne keto dy  limere e kane  "minieren e arit"  ata  qe duan ta pasurojne dhe jo shtremberojne historine, por  kerkojne kuturu,..... tek "mullari i Tares".

  Ama  duhet  fole per keto dhe jo  per te shtremberuar faktet historike.Ne fakt eshte per te ardhur  keq, qe politologe apo historiane te krahut qe ishte pozicionuar ligesht ahere,  jane krejt te paafte ti hyjne kesaj dhe me merren me cic- mice, jo u  çliruam ne daten 28  e je ne 29.Sikur tere puna na  u prish se ne cilen date theu  qafen edhe   gjernani i  fundit... 

ja  keshtu moj  punetore, mundemi te qetesohemi  dhe ti  pervishen ata qe dine plotesimit  te histories..Ka dhe  te tjera paderman, por  znafillat jane ato...Qe nisen gjithenje  nga etja, .... per pushtete

z. Grava, ju falenderoj per kohen qe i kushtuat pyetjes sime. Eshte thelbesore qe njerezit te bejne pyetje te cilat na nxjerrin ne perfundime te cilat here na pelqejne e here jo. Por, çeshtja eshte qe te mos i bejme bisht te vertetes sepse e verteta sado vone del ne shesh. 

As nuk diskutohet qe fituesit duke qene "padronet" e rinj arriten  te bejne cdo gje sipas interesit  te tyre dhe kjo tregohet me se miri sepse akoma vazhdon nje shplarje truri nga sistemi i vjeter. Ca gjera jane te rrenjosura dhe per ne si njerez e kemi te veshtire te pranojme qe ka dhe version tjeter te mundshem. Por, nuk mendoj qe ne te jemi gati ta perqafojme kete sidomos kur akoma ekziston mentaliteti qe luften e bene vetem partizanet, Shqiperia u be bahçe me lule, ne ishim me te miret, etj, etj. Nuk mund te mohohet perpjekja e nje populli. Perpara se ky popull te emertohej zogiste, balliste e partizane, ishte se pari njeri qe kerkonte te jetonte i lire ne token e vet, te ndertonte familjen e te mos kishte jermanin mbi koke. Ky popull edhe pse eshte shtypur nder shekuj, prape eshte bashkuar e ka luftuar kunder se keqes. E keqja me e madhe ne ate kohe ishte gjermani. Edhe pse mendoj qe pasi Hoxha mori qeverine ne duart e tij, ja shtoji dhunen dhe e beri fertele sa e cfiliti fare te shkretin njeri. Nga nje ane duket sikur kvari i popullit u shtua deri ne piken e fundit te gjakut!

A ke njohur njerez te asaj kohe qe kane luftuar dhe ne biseda me ta ke lexuar nje fare pendimi? A ishte kjo lufta per te cilen ata u stermunduan dhe rrezikuan jeten? A ka njerez te cilet pohojne qe luften qe e bene, nuk e bene qe te shkaterronin jeten e popullit tw tyre, por ta permiresonin ate? Kjo per mua eshte dilema me e madhe qe edhe sot pas shume vitesh nuk ka njerez qe te shprehen lirshem e te nxjerrin ne drite te verteta qe vetem ata i dine. Te gjithe mesa duket kane frike nga e verteta, dhe jetojne me friken se do ju prishet statusi i deshmorit, apo emri i mire qe ata kane lene ne histori. Por sa vlen mjo para ndergjegjes shpirterore, para dinjitetit njerezor? Keta deshmitare okulare do ishte mire te shkruanin memoiret e tyre te pa ndikuar nga doktrina dhe te tregonin nje here e mire te verteten e madhe, ate me llogjike te ftohte dhe distancuar nga urrejtja qe ata kishin per kundershtarin e tyre qe quhej legalist apo ballist. A harruan keta njerez qe kjo urrejtje qe kane lene pas eshte si nje kancer qe do nje 50 vjecar tjeter te shkulet apo dhe me shume. Nese nuk fillon nje katharsis nga fitimtaret me ndergjegje te paster qe te shkruajne pa dredhime, ky vend s'do behet kurre! 

 

 

 

Po dhe ti, nuk mund te ecesh me fjalet dhe kendveshtrimin e vetem nje pale, apo jo? Dhe jo te vetem nje pale, por te disa individeve.

Tani, mbas pilafit, gjithkush flet, dhe flet kollaj e e ben te thjeshte fare muhabetin... si puna e zhgenjimit te mediave me sportistet tane ne Londer... A thua se gazetari qe shkruan fjalen "zhgenjim" do kish ngritur 40 kile me shume se Endri Karina...

Duhet t'i marresh gjerat ne komplet, teresi... se ka shume gjera qe u bene keq, por ka shume gjera qe u bene shume mire. Pyetja e thjeshte "a u be Shqiperia me mire" duhet te tregoje objektivitetin e atij qe do te debatoje. Shqiperia u be me mire, dhe ky eshte fakt i pamohueshem. Ne total te gjerave, ti nuk mund te thuash "a ishte kjo lufta per te cilen rrezikuan jeten", se ne fakt, pikerisht ajo ishte lufta, dhe populli ne shumicen derrmuese te tij, u be me mire sesa ishte; perndryshe, paskemi qene popull me shumice te pasur dhe me te vertete luften e paska bere nje pakice.

Fundi i fundit, nuk ke cfare pastrimi te kerkosh milingone... ne cdo mur ndermarrjeje e ke patur te shkruar "rrofte diktatura e proletariatit"... dhe kete pastrim, nuk mund ta fillojne ndaj fitimtareve ata qe humben, me turp dhe per turp bashkepunuan me pushtuesin; kunder fitimtareve. Katharsi, neqoftese u dashka bere, duhet te behet nga humbesit, per te vetmin fakt se ishin bashkepunetore te pushtuesit, e pikerisht per kete ishin pale humbese, e jo per shkak se kishte kundershtare politike. Kur armiqte dhe tradhetaret e kombit, ballistolegalistozogistet te pranojne pozicionin e tyre ne histori, atehere mund te fillosh pastrimin e fitimtareve. Por jo te dalin ballistet te kerkojne kathars te partizaneve!!! E lere me qe te dalin ballistet te flasin si perparimtare, sikur na u eshte bere ndonje padrejtesi, e te mundohen te dalin heronj!!! Kjo eshte komedi; kete le ta beje Devolja me Cakullin.

As nga ata "te penduarit" nuk mund te flasin per kete gje dhe te shkruajne historine. Kush te doje te flase, le te flase, se i lire eshte - more po flasin ballistolegalistozogistet - minjte e gjirizeve; sot le te flase gjithkush! Por historia nuk ndryshohet keshtu. Duhen historiane te vertete, profesioniste. Sado percelluese t'i vije ndonjerit.

Idris, ketu jemi te  themi mendimet,  bazuar  ne sa dime.Dhe une nuk lodhem e merizem fare edhe kur te tjeret me  kundershtojne.Jo  e mira, eshte kur opinionet jepen mbi baza pozicionimesh  te  historise se  shkuar.Mbi baza te  fronteve te luftes..Asgje  nuk ndryshojme dot ashtu.Nuk tundet historia nga opinionet.Metalitetet ndryshojne, sipas koheve dhe  shikimeve nga e ardhmja.Keshtu,  besoj une.

Pra na duhet te ndryshojme mentalitetin dhe  jo  historine... 

Nji grenxa ! E  qiti, qe e qiti .Nuk  i rrihet melunit

Grava eshte e kote per te te THENE ...As Supet e tua nuk mbajne per te thene Gjera te tilla " Je shume LARG dhe vetem ( pa mu merzitur dhe s'ke pse kur llafos me te shkare ) THASHETHEME " .Nga keto lloj Bisedash kam une me dhjetra e me tonelata ....po jane te ngjashme me ate te Basqapit qe kane keta per baze " Ma ka thene Baba Mue "

Nje KOHE Gjykuar e matshme dhe e PRERE me thike Pro ose Kunder i ka sqaruar Gjerat me Gjyqin e NURENBERGUT . Aleanca e Komunisteve RUSE me kreun Historik te Antikomunizmit USA dhe skilen e Vetme e me te Lashten e BOTES Angline paten te njejten LLOGORE ne Vleresim . Dhe vune ne GJNJE te nenshkruanin HUMBJEN me TURP e NJOLLE LIGESIE ne BOTE Fashistet !

e mira, eshte kur opinionet jepen mbi baza pozicionimesh.... Ejjjjjjj Grava , Cfare Opinionesh je ti ne Gjendje te JAPESH me shume se Vendimet e Curcillit , Stalinit dhe Rusveltit ? Ndryshe nga ty qe te 'rremben ' situata dhe nuk ben dallim me ke bisedon ,  te pakten perqendrohu dhe ndalo pak .Ke kohe tek PPU dhe ....Vetem Qurrashet mund te mendojne se japin mendime te tilla !...ku patjeter nuk perfshihesh ti si i Krahut te Fitores Historike Boterore kunder fashizmit

Me qe je me kulture e ke lexuar xha Shefqetin ...na ngordhi kali /i rane thonjt /po vrapon Balli /ti heqe patkojt ...me keta qe llafos ti me vjen cudi qe si nuk e kupton qe jane NALLBANE !!!

Debat te duruar per ti sqaruar e bere te kuptojne se Fashizmi eshte MUNDUR edhe ne Shqiperi qe ne 44 ...!!!!

Hajde merre vesh si shkoi tema nga Beteja e Fushe Kosoves ne 1389 e u zhvendos 550 vjet me pas. smiley

Eh mer shejton, ça i bo matematikes dhe ti - hakut i vje!

100-cja ishte bakshish. Ose ne ndonje jete te meparshme, do kem shitur buke ose bulmet smiley

.....megjithese s'ke ardhe poshte Hundederrit me nje +1 , prape them se mejtimi mendjes te beri te kuptosh se :

Dhe per verejtjen tende , qe me duket e drejte , lexo me siper XURNATE e "antikomunisteve " per te kuptuar perse shkasin prurje te TILLA ... Lopet nje avaz kane vetem Muuuuuuuuuuuu dine te bejne !Logjika e tyre edhe per fushaten e korrje - shirjeve edhe per kallepet e Misrit qe prodhonte Jozefina , fillon dhe mbaron me Miladinin dhe Dushanin ose ....krimbin e mendafshit ...smiley

Per te mos thene qe mendjet e ndricuara me Alba mezi presin rast te shkelqejne ne Fermanet e Sulltanit smiley

oidriso, nga ti kemi patur nderin te degjojme e njihemi me vetite e te nderuarit Shaban Qose. Duket qe i ke marre ca huqe prej tij. smiley

e gjithe kjo tema ka shijen e nje teatri absurd. priceless!

emigrant, te gjitha vertiten rreth  ketij  strumbullari....!

well, tani qe e dime se ku eshte lokalizu problemi, me e lehte behet zgjidhja, me duket mua, grave. duhen mbledh deshmitaret okulare si fillim. pastaj te meson puna vete. ku ka nje deshire, gjendet dhe menyra. duhen gjet edhe komuniste te penduar. nje deshmi e tyre vlen sa tre tonat.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).