Nje liber i koheve te fundit me protagoniste Shqiptaret si organizatoret e nje rrjeti te fuqishem te trafikimit te qenjeve njerezore.

 

Dikur thuhej qe njeriu duhet t’ju besoje njerezve, perndryshe jeta behet e pamundur…

Ali Karson ka perjetuar ferrin e saj. Pasi i ati i ka vdekur, presidenti i fundit i Shteteve te Bashkuara, dhe e ema është në koma pas një aksidenti të rëndë automobilistik, ajo i është dhënë e gjitha përgatitjeve për tu bërë një prej agjentëve më të mira të FBI-së tek Instituti Fearington. Frymëzimi dhe ngushëllimi i vijnë nga një burrë me të cilin ajo ndan shumë ngjashmëri, Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Xhak MekKlyre. Por kur ajo është e dyshuara kryesore e një vrasjeje tek Fearington, duke shkaktuar një hetim në të cilin një officer I policies lokale është I përfshirë, FBI-ja, dhe vetë xhaxhai i Alit, lobisti miljardier Henri Karson. Prapëseprapë asgje nuk ështe ashtu sic duket.

Kjo con në një udhëtim pabesie qe bën Xhak dhe Ali të përfshihen në një varg gënjeshtrash dhe mashtrimesh. Duke vënë në punë aftësitë e vecanta të Xhakut për të zbuluar gjendje të ngatërrueshme manipulimesh, hetimi i tyre con në zbulimin e tregut të skllevërve, e lidhur ngusht me një kriminel të pushtetshëm Shqiptar, ku ndikimi dhe pushteti i tij rritet cdo ditë e më shumë.

Te dy jane ne shenjestren e nje organizate te madhe boterore, e cila fshihet nen hijet e pushtetit dhe ka deportuar Washingtonin zyrtar dhe jetet e tyre ne menyra te cilat asnje s'do kishte mundur ta imagjinonte. Fshehur mes tyre qendron nje organizator i tmerrshem kriminel, i ushqyer me urrejte e cila s'ka per tu shuar kurre, dhe me nje mendje qe nuk njeh as ndjenja e as meshire. 

Lirbi eshte shkruar nga Erik van Lustbader i cili eshte autori i disa prej librave me te shitur te New York Times nder te cilet, Debora e Fundit dhe Ninxha. Ai eshte perzgjedhur nga pasardhesit e Robert Ludlum per te vazhduar serite e Xhason Bourn. Nder novelat e shkruara per kete perfshihen, Trashigimia e Bourn dhe Tradhetia e Bourn. 

Me shume per librin dhe autorin mund te gjenden tek kjo faqe: http://www.ericvanlustbader.com/thriller/content/blood_trust.asp

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).