Kreu i familjes mbretërore shqiptare, Princ Leka, ose, siç quhet nga monarkistët shqiptarë, Mbreti Leka Zogu II, deklaron se Sali Berisha dhe paraardhësi i tij Fatos Nano i kanë premtuar referendum për rikthimin e mbretërisë.

Në një intervistë dhënë gazetës së përjavshme ruse “Ekho planety” të 27 korrikut 2012, këshilltari politik i Presidentit të Republikës, Leka Zogu, midis te tjerash falenderon Ruset per mbeshtetjen ushtarake qe i bene Laka Zogut per ardhjen ne pushtet

“Në dhjetor të vitit 1924, 7000 ushtarë shqiptarë nuk ishin në gjendje të përballonin qindra oficerë rusë, të cilët, pas dy javësh të luftimeve me gjyshin tim erdhën në Tiranë. Pas kësaj Shqipëria u shpall republikë, president i të cilës ishte Ahmet Zogu. Unë u jam përjetësisht mirënjohës emigrantëve rusë, të cilët e mbështetën gjyshin tim dhe kështu ndryshoi rrjedha e historisë dhe së paku, disa për disa kohë e vonuan vendosjen e regjimit komunist në Shqipëri,” tha Leka Zogu

II.

Intervista e plote e perkthyer (marre nga Gazeta Shekulli)

Intervista ne Rusisht ne Ekho Planety

122 Komente

 Kur do behet WC e pare publike ne Tirane?

i madh ky Mbreti i Matjaneve...

Ja nishani i nishanit! E tregoi vehten qe eshte nje viz gomari komplet.Nje ndertese presidence e mbushur me handikapate dhe gjytyryme si ky pispilingu.Dale se kemi me pa plot ...tapathia

Kulturën, edukatën dhe inteligjecën e e tij duhet të kenë të gjthë të rinjt. Çka për tu hakërryer kundër këtij, nuk ka lind në Shqipëri, nuk ka jetuar masakrën komuniste, ka jetuar dhe është shkolluar në botën demokratike, nuk i di shejtanlliqet e komunistëve.

Nuk ka dhënë prova politike, po përpiqet të kontribojë me aq sa ka mundësi dhe përvojë.

 

është shkolluar në botën demokratike

E ke fjalen per shkollen e mesme, se deri aty ka ngecur. E me shkolle te mesme ishte keshilltar i ministrit te jashtem Basha.

 

Edukimi

  • Vitet e para të jetës mori mësimet nga një mësuese privat, para se të vijonte shkollimin në Johanesburg, në Afrikën e Jugut.
  • St Stithian's Collage
  • St Peter's Preparatory School
  • ST Peter Collage

Në vitin 2004 deri në vitin 2005 vijoi studimet në akademinë me famë botërore"Royal Military Academy of Sandhurst" në Mbretërinë e Bashkuar. Gjatë këtyre studimeve mori edhe disa çmime si psh: "The King Hussein Price" dhe toga e NTM Leka II, Princ i Shqiptarëve është shpallur si "The Sovereign's Platoon". Universitetin Mbreteror Iliria dega Marrdhenie Nderkombetare dhe Diplomaci.

[redakto]Dekoratat

  • Oficer i Urdherit te Skenderbeut.
  • The Irish Nobility “ The Nobiliary Fraternity of the Nia Naisc”.

[redakto]President Nderi

[redakto]Gjuhët

Shqip dhe Anglisht

Ato "collage" jane shkolla te mesme.

Po te pakten e paska mesuar edhe ky stilin Shqiptar qe te vere ne CV cdo seminar qe ka ndjekur.

smiley

Legalisteve te PPU sikur nuk po ju ndihet zeri...

I kane premtuar referendumin per kthimin e mbreterise.

Sa Mbreter duhen mo vlla,e kemi nje pra,Naltmadhnine e TIJE Saliu i pazevendesueshem.

Premtim Berishe hesapi.  Ehuhaaa sa premtime te tilla ka bere ai. 

di rusisht ky tipi?

Flitka zulu sipas CV-se se tij smiley

edhe shqip edhe zulu? smiley

Në familjet mbretërore kanë qenë tipike e madje proverbiale, lindjet e monstrave me prapambetje mendore, kjo si rrjedhë e asaj që quhet "fëlligështia në gjak", për shkak të martesave brenda sojit familjar, por rasti i Madhërisë së Tij, Princ Leka, nuk ka këtë për shkak. Ky autist trashëgon debilitetin e gjyshit dhe të atit; gjyshit që vrau Gurakuqin, Prishtinën, Avni Rustemin e Bajram Currin, këta luftëtarë të lirisë kombëtare, që kurkush nga pushteti nuk guxon më t'i përmendi se mërzitet Saliu i madh, projektuesi i restaurimit të monarkisë nëpërmjet ditirambeve që lëshon për monarkinë feudale; të të atit që me armë në duar e në brez sulmoi KQZ-në.

Ky nëpunës turpërues i administratës së lartë të shtetit, që nuk di shqip, i paarsimuar, me vlerën e vetme se është nipi i të vetëshpallurit Mbret, ka zënë vendin e këshilltarit të Presidentit dhe si i tillë falënderon rusët e jugosllavët, armiqtë tradicionalë të shqiptarve, që i sollën gjyshin në pushtet. Në këto rrethana, historianëve tanë dhe historisë së vendit, i bëhet një sherbim i madh nga deklarata, sepse pikërisht për këtë ndihmë, Jugosllavisë ju dhurua territori Shqiptar i Shën Naumit dhe pjesë nga Vermoshi. Nipi debil pohon kështu me gojën e tij tradhtinë e injorantit otoman, Ahmet Zogolli, ndaj popullit dhe vëndit.

+10

Ky autist trashëgon debilitetin e gjyshit dhe të atit; gjyshit që vrau Gurakuqin, Prishtinën, Avni Rustemin e Bajram Currin, këta luftëtarë të lirisë kombëtare.

...nuk di shqip, i paarsimuar, me vlerën e vetme se është nipi i të vetëshpallurit Mbret, ka zënë vendin e këshilltarit të Presidentit dhe si i tillë falënderon rusët e jugosllavët, armiqtë tradicionalë të shqiptarve ...

+1 petro

MBRETERIA eshte gjeja qe do na zgjidhte gjithe hallet ne shqiptareve, dhe qe do te na fuste ne garen (ose vallen) e vendeve te tjera te qyteteruara te europes prej te ciles ndodhemi akoma jashte.

Seine + 

Vetem po e ngrite ama, se sdua te kepusesh misht e ti behesh barre botes.

ik o jevg, mos me ec nga prapa, se nuk te flas me. 

e ngre dot apo do ndihmen e ndonje te semuri tjeter?

Ne kete rast i dore po ta jap o bame smiley

ajo jevg ishte ne lidhje me nickun e tij obama.  

tregohu pak me i kapshem.

 

Historia botërore e qytetërimeve e historianit suedez Carl Grimberg, sjell plot shembuj ku perandorë e kryeministra të çmendur kanë drejtuar perandori e shtete, por nuk ka shembuj që mbretër të punojnë për mirëqenjen e popullit, ndërsa janë me tepri të qendrueshme shembujt që popujt janë të detyruar të punojnë për mbretërit.

po pse Enveri nuk ish i çmendur, po Salen e quan normal  ti? 

po pse mbreteresha e Anglise e udheheq dhe drejton Angline, qe ja ka kaluar frances ne çdo pike, qe nga dita qe kjo eshte bere republike, megjithese te gjitha kushtet gjeopolitike i ka me te keqia.

ore kur do e ngrini debatin ju shqiptaret ? 

Breket e reja nuk e ndryshon ate faktin qe je by..hepalare...Keshtu dhe kjo puna e mbreterise tende..

Ku eshte problemi? Princ Leka shpreh mirenjohje per disa ruse, qe vetem sa ndihmuan gjyshin te rikthehet ne pushtet, kur ne per vite e vite ruset sovietik i mbajtem dhe na instruktuan si te ndertohet shteti stalinist si psh. Sigurimi i Shtetit sipas modelit KGB. Cilet prej tyre i bene me dem vendit? Ruset e Ahmet Zogut apo ruset e Enver Hoxhes?

O, po ça pytjesh jon kto mer jahu! smiley

Nuk ka absolutisht asnje problem! Zogji pranoi ate qe kemi thene perhere. Gjyshi i vet pajtoi bajonetat serbe per te ardh ne pushtet, dhe per ate sherbim i pagoi sic na tregon historia.

Si ndihet komuniteti geg, anti-serb, pro Zogj i peshkut pas ketij pohimi historik? 

Aaa mos me ngaterro se nuk i shoh me sy as Zogun as Enverin (kete shumezuar me 1milion). Dmth kam koerence. Pyetja ime ishte: me mire ruset e Zogut apo ruset e Enverit? Kaq. smiley

Ne se mund te te korigjoj pyetjen: Serbet e zogut apo ruset e Enverit?

Asnje per mu, ndonese ruset e Enverit i dhane Merlucin e gjalle Serbeve te Titos.

Ti nuk e di historine pra qe thu "serbet e Zogut apo ruset e Enverit". smiley

Kuptohet qe se keni lexu nje liber qe kur ra busti i Xhaxhit.

Ka qit noi te re Kolec Topalli? 

Lexo t'Pakapshmin nja dy komente me poshte. smiley

po qe per se kush ishte me mire nga dy te keqijat, ruset  (serbet) e zogut sollen si pasoje vjedhjen e gjithe floririt, gjithe pasurise kombetare, dhe lenien e vendit ne dore te kujt ta merrte.

ruset e enverit te bene me rruge e fabrika qe te punesuan gjithe popullaten pa perjashtim, te bene me ilace falas dhe uje cezmeje tek shtepia, dhe te dhane nje fare surrati evropian, se me zogun ishe me qerpic e me perce e me surratin e zi si arab

 

smiley fiks tavarish smiley

Me sakte do ishte serbet e Enverit, se ne pushtet Enveri erdhi fal serbeve e jo ruseve.

Po te degjoni mua, dhe ju komunistet i bashkoheni Mbretit (qeka ba mbret ky mer jahu lol) plot mirnjohje per Ruset, se ato ju sollen ne pushtet. 

 

Come on tashti, t'gjithe sebashku - odin, dva, tri: Rrnoft Rusi! (Mund te nderoni me grusht apo me shputen e dores ne lartesine e gjoksit, horizontalisht dhe paralel me token; apo si te doni.)

o rob i eger, perdor mor llogjiken edhe ne kete rast, siç pretendon se e perdor kur te kercenohet integriteti tend (dmth kur sulmohesh nga te tjere tek ky blog).

merr veç keto revolucionet arabe, qe ndodhen aktualisht, ta kesh me te thjeshte analizen. cilet nga regjimet rane ? te gjithe ata qe nuk ishin mbeteri. PSE ?

kesaj pergjigju tani.

shih ne europe kush jane shtetet qe jetojne me mire, mbreterite ! PSE ?

kesaj pergjigju tani.

 

Une me rob shpije, ti qeke legalist ore! Iiiiiii!!! smiley

rob i eger te tash, sepse ne shqiptaret jemi rob te eger, ngaqe kurre nuk kemi dashur mbret mbi koke.

robt e tjere te europes, mbreterit (diktatura e tyre) i ka zbutur ne shekuj dhe i ka qyteteruar pak nga pak.  

dhe legalist jam se jam aristokrat den baba den. 

Si e ka emrin mbreti i Gjermanise?

Franc Bekenbaur?

Klaus Kinski?

ti do te thuash qe gjermanet shteti me i fuqishem i europes, nuk ka nevoje per mbret, keshtuqe pse duhet te kemi ne te tjeret ?

e para gjermania ka qene perandori (mbreti s'eshte gje hiç para perandorit) dhe e dyta as nje shekull nuk kane qe jane bere republike. 

pak nga pak do te marrin rruget e frances, qe nga shtet i fuqishem do te kthehen ne shtet koti, pa piken e fuqise. 

ndersa Anglia, gjithmone do i ket njesoj punet, ne rang te pare. 

ndersa Anglia, gjithmone do i ket njesoj punet, ne rang te pare.

Nuk ka rendesi fakti qe familja mbreterore eshte vec figure dhe te gjitha vendimet i merr parlamenti/kryeministri?

fare rendesi nuk ka. 

bile kete jam duke thene, qe me mire te kesh nje mbret kukell sesa nje president kukull. sepse mbreti eshte LEGJITIM, sido qe te jete, i zgjut ose budalla. problemi eshte se e don me fort vendin e tij dhe nuk e shet per dy kacidhe si nje politikan kariere qe perfitimin nga posti e ka motivin kryesor te jetes. 

Mbreti eshte LEGJITIM? po na e shpjego pak, si qenka legjitim nje parazit qe u pi gjakun njerezve, nje qe vetevihet ne krye te nje shteti, pa pike vote nga popullsia, (dhe qe femijet e tij qe jane kopila ose prodhim familjar duhet qe gjithmone te jene ne krye te shtetit) - ketu heq grupet qe rrethojne mbretin qe zakonisht jane sahan-lepires, digjenerate, kriminele dhe hajdute te kohes.

Vete fjala mbret tregon se e ka ate post trashigimi ose e ka marre pa te drejte

Kurreshtar, kur Franca ishte republike ia mori ne kthese Anglise monarkiste dhe u be ekonomia e peste. Pa shih pak Spanjen me mbret. Vendet nordike ecin mire pavaresisht ne jane monarki apo republike, Finlandes republikane sapo ia rikonfirmuan ato 3 A-te keto agjencite e vleresimit. Monarkite ne Evrope jane thjesht honorifike, s'kane te bejne me mbarevajtjen e vendeve.

spanja i ka punet persmari po i merr te gjitha kampionatet ne daç ne futboll ( esporte te tjera), ne daç ne moto&auto a ku te dush tjeter ti.

artista nga me te medhenjt e botes ka qit e DO TE NXJERRE historikisht. 

dhe degjo e mbaj vesh se ça po te them, ka per ta kaluar krizen me mire se italianet, qe do perçahen e bile mund te ndahen ne veri e jug. 

E sipas teje ka artistet me te medhenj te botes se eshte mbreteri. Po kupat e botes pse nuk i fitoi me pare? Apo e jep me vonese efektin te qenet mbreteri. Po anglezet qe shpiken futbollin pse mezi e kane marre nje kupe? Po te mos ishin  do kishin ashtu si "nazifashistet" republikane nga tre. Apo edhe Italia e Gjermania kane fituar sepse kane qene para nje shekulli perandori? 

spanja nuk mund te krahasohet me angline, se ne te tjera kushte gjeopolitike (ku futet qe nga gjeografia e deri tek raca qe popullon nje vend) gjallon. 

sportet duan temperament, qe latinet e kane prej races, se jane prej natyre me konskistadore. pra spanja krahasohet me mire me cil ka me afer, qe jeton ne kushte te ngjashme gjeopolitike. si e tille mund te merret Portugalia. 

se dhe Italia ka te tjera karakteristika, me te perveçme akoma (prej antikitetit sigurisht). 

gjithashtu meqe permende fashizmin, po te them, qe spanja nuk u be fashiste si Italia, vetem se ishte mbreteri. mbreti luan rol te madh tek unifikimi i nje populli, per ta mbajtur ne vije sa me te drejte pa shkuar neper ekstreme. 

po ashtu kur shikon ketu reagimet tuaja, kuptohet qarte sepse duhen trupat e huaja per te ardhur ne pushtet ne shqiperi. nuk ka ndryshe asnje mundesi te behesh mbret, nga mbrenda vendit. se nuk gjen kurre mbeshtetje me te madhe sesa duhet, per te permbysur te tjeret qe kane te gjithe mendjet e tyre e secili eshte mbret ne vetvete. 

Kundrejt cdo lloj llogjike, i kam lexu cdo koment. Me idjot nuk mund te bej nena! 

ec nga prapa jevgu, se me therrimet e mia mund te ushqehesh.

me i zgjuar do behesh, qe mos lash pjatat tere jeten, kupton ?

Psikopat, 

Sikur e kishim lene pa kontakt te drejtperdrejt? Pergjigjen e ke atje ku ta lash. E di qe e ke lexu. smiley 

 

Same here, it's kind of addicting in it's own bizarre way.

Per ta mbeshtetur tezen ne fushen e futbollit.

Kur i ka fituar Italia 2 kampionate bote rresht?

Ne 1934, 1938.

Cfare sistemi politik kishte?

Mbreteri.

Urdhno. Superpotence. Nuk u kapte kush me to.

Une spo krahasoj Spanjen me Angline, se jane njesoj sipas teje. Si more na qenkan spanjollet e portugezet latine e nuk qenkan italianet, iberiket jane gjysme arabe mor zoteri. Po Frankoja cfare ishte? Per keto pastaj, ardhjen me majat e bajonetave e budallalleqe te tilla, ketu e presim muhabetin.

argjentis une nuk po beja me ty muhabet, por me temen ne fakt. ty te perdora veç me parashtruar idete e mija mbi kete teme. 

per tjeter gje nuk me duhesh. salut !

As ti nuk hyn ne pune per ndonje gje. Mbetsh me shendet.

Hunter, Italia i fitoi prej Duces ato dy kampionate, jo prej xhuxhmaxhuxhit. Ja ku e ke Britanine ne kete olimpiade, mezi e mori medaljen e pare sot. Kishte planifikuar te dilte e katerta, ska per te dale as e 15-ta. Le Spanja e ketij palles, qe u eliminua edhe ne futboll.

Po c'ke o shoku, na ler te enderrojme pak. smiley

O plako a e merr vesh se je fut ne nje qorrsokak dhe keput mufka pa mase. Ore mund te jesh dhe familje aristokratesh por je nje fodull qe s'te rri goja pa llap broçkulla.Po me vinte te te thoja, mendo me shume para se te flasesh, por ne rastin tend besoj se problemi qendron pikerisht tek bios.

Ketu gabohesh Kureshtar, nuk ka te beje fare Mbreteri apo Republike, jane te tjere faktore. 

Po çfare lesh breterie jemi ne kureshtar?do me krahasu Anglez,holandez,spanjol me ate antishqiptar e serb si ishte Zogu?Po ku e mori mbretnine ky??

fakti qe kurre nuk kemi qene Mbreteri, sepse nuk kemi dashur kurre Mbret (si ju sot), me perjashtime te rralla, Skenderbeu dhe Zogu, na ka lene mbrapa popujve te tjere, te gjithe me Mbreteri te vjetra e te konsoliduara qyshkur. 

gjerat qe kemi me te mira sot, ne kohen e Zogut u ndertuan. po dhe Franca gjerat me me vlere nga koherat e mbreterve i ka. 

Petro mundohet ta justikoje me budallallikun qe u rrjedh prej gjakut (martesave ndermjet vetes, megjithese ka aq shume mbreteri e mbreter e princa, sa kjo eshte pothuaj e pamundur) a thua se presidentet jane burrat me te zgjuar te vendeve te tyre. 

diferencen, e mbretit me presidentin, nuk e ben zgjuarsia e individeve, por KARIKJA vetem. mbreti e konsideron vendin si te tij, e nga ky fakt nuk e vjedh, ndersa presidenti qe eshte vetem per PAK vite ne pushtet nuk ka si mos ta vjedhe. etj, etj, etj. 

 

O llaçke, nuk ka te beje me sojin e pushtetit ky efikasiteti qe valvit zotrote, por me sojin e popullit. Ke plot mbreterira gjakatare sot neper bote dhe plot mbreterira leckamane, gjithashtu. 

 

Perendimoret ua kane zhveshur fuqite mbreterve me kohe e me vakt, jane monarki kushtetuese, ku vendos krieministri (pra populli, nepermjet VOTES).

 

Historia na kallxon qe kane ekzistuar me qindra mbreter hajdute e lakmiqare. Se po te ish veç per "vendin e tij", nuk benin luftra mbreterit. 

 

 

dhashe pra nje shembull me arabet. nje soj populli, shume soje regjimesh. 

ata qe jane mbreteri jane dhe vendet me te konsoliduar dhe pa emigracion. 

Ore kujt i kujtohet  , ka qene dhe nji princ TATI...Po ai nga behet ? Ka ndonje titull ai si Trashegimtar . E them se me duket ky Trashegimtari i Zaguellit , Ymer paste NM e tij , nuk po mbush mire . Si duket Kodii kurreshtjes njerezore e ka shtyre ne fusha me kullote per Kerrice . Dhe sa te behet GOMAR ky kushedi c'ndodh .

Kjo eshte shenja e Pare e Presidences se Lefqenise qe ka  piksynim per ta prezantue Seline e saj  si Strehe Vorfnore per Debile  !

Po ç'lodhu nji fije mor burr....ke dite te tera qe u shkermoqe ketu te ppu,krijo edhe ndonje alternative jetese tjeter...se helbete konsumohesh e keput idiotlleqe me thase.Aman ki meshire...Ja ora eshte 14.38 .beje me be' deri ne oren 18 nuk komentoj...Po behesh ossession ,sapo kthehem te ppu je i kudo ndodhur ne çdo ore.Ki meshire.....

va te fer futre 

Ver Llapa smiley

slang arabsmiley

Na u be peshqesh edhe ky idioti...sikur pak ka ai popull per te mbajtur ne krah...edhe ky i mungonte! Muori IDIOTA!!

Hunter: ruset e Enverit ishin me te mire. Bolshevike, te programuar per te bere lufte klasash, te rregjur ne metoda persekutimi dhe torturimi te gjithe kundershtareve politike, njerez qe e kishin ngritur rrembimin e pushetit me dhune ne art qysh prej revolucionit te Tetorit. Si mundesh ti te vesh ne diskutim se cilet ruse kane qene me te mire, me te afte? Pse behej Enveri shok me ta po te mos ishin mjeshtra te terrorit? Pash besen o hunter mos bej pyetje retorike se do i prekesh ne sedren e enverizmit njerezit er burre! Mos bej pyetje qe u dihet pergjigja me kohe. Mos dil nga tema. (smiley)

smiley

Ruset e kohes se enverit I kane dhene shqiperise ndihmen me effective qe ndonje fuqi e huaj I ka dhene ndonje here shqiperise.ne 15 vjet barinjte analfabete shqiptare mesuan te fluturonin avione,drejtonin nendetese ndertuan diga .mbi te gjitha per here te pare vendosen autoritetin d shtetit ne malesi.shiko tani 20 vjet 8 miliarde usd borxh dhe shqiperia s'ka asgje per te treguar.

Falemnderit Alba per mendimin qe ke dhene. Jam dakord me ty, deri ne njefare pike (fuqia e huaj qe i ka bere me mire shqiptareve n historine e tyre? Really, my Albanian expat living in US?). Madje te them se rruga jone e modernizimit si popull kaloi nga komunizmi. Keshtu e deshi fati. Desha te sqaroj se i dua shume ruset si komb dhe si kulture, ndonese mendoj se eksperimenti i tyre prej shtate dekadash me komunizmin u ka prishur shume pune atyre vete ne rradhe te pare, plus edhe shume te tjereve, ku hyjme edhe ne. Me siguri qe ruset e asaj kohe sollen zhvillim e gjera te mira ne Shqiperi, bashke me metodat staliniste te menaxhimit te pushtetit.

Tani ne frymen e humorit, sic edhe e kam perdorur me lart, por qe ka nje te vertete brenda, pse nuk bejme nje postim ketu me titullin: "Ilir Hoxha: Mirenjohje ruseve qe sollen Enver Hoxhen ne pushtet"? Si te duket ty si titull? Mire?

Mos eshte prekur dhe ky more aman nga'' propaganda'' komuniste!?Per te gjithe zogistet''I zoti e shet,tellali se jep''smiley

Ej o Bame, po ku dum serbe e ruse veshllapusha ne mer ti... Ne dum ruse moske safi plako, ruse leningradi. Pyesim neper ruse te dobet qe mbeshtesin dava maloku prej Mati!!! Pfffff... Jo mer Bame jo, ne dum ruse te kuq nga ata qe ia tregojne vendin malokeve. Rusi i kuq eshte me i mire Bame, e thame kete tani, s'ka vend me per diskutime kot. Rusi jone eshte me i mire se rusi juaj. Si thuhet kjo ne anglisht? Ja: our monkeys are better than your monkeys.

Vazhdojne Idiotet ne barazpeshe qe nga Presidenca ne Shqiperi deri ane e mbane Botes Toksore dhe Ujore . Ne gare kush t'ja kaloje njeri tjetrit me idiotlleqe ( smiley)

Po qe gjyshin e ke patur tradhetar te ketij kombi?? Kete e di? Minj gjirizesh.

Ta shohim njehere a e ke mesuar sic duhet shqipen dhe nese e kupton kete: Ik ore pirdhu!

Heu, NM i Tij, Ahmet Zogolli I, paska qene kamunist e shkuar kamunistit. Paska ardh' n'pushtet prej Rusis' Kamuniste or taj smiley

Apo ia futa kot. Rusia e 24-es ishte ende nen Car-in?! smiley

Fundja, ne qe c'quhemi si popull tolerant ne lemin e fe-ve, pse te mos c'quhemi si te tille ne lemin e Pjerdhokracise, ku Re(s)publika bashkejeton me Monar-qi-ne, dhe Presidenti keshillohet me Monarquin smiley

Lexoj ate psokopatin e "1 Gusht 2012 - 16:57" dhe po me vika keq per veten per ato minuta qe i kam kushtu.

U be per keshtu (e kam fjalen per komentuesit me teper)

 smiley Super cute ai ketri.

Une s'kam ndonje gje me monarkine ne vetvete , ndonese mendoj se eshte nje forme qeverisje shume e dal mode, patetike , e pamerituar, ku monarku merr para taksapaguesish pa pasur asnje te drejte morale apo legjitime. Per te mos permendur trashegimine e linjes mbreterore qe eshte akoma me .Njerez pa pike vlere, qe thjeshte 

Po risku me i madh i monarkise eshte qe ne nje brez monarku mund te lind nje Idiot .Cfare mund te besh ne tilla raste? Ne sistemet monarkike te mepareshme te pakten i seleksiononin vrasjet e kundershtareve, apo dinakerite e mbulimimet e oborrit por ne ditet e sotme me gjithe kete mediatizim mund te behesh rezil ne cdo momentsmiley 

Ose te behet hero cdo tradhetar i kombit... sic po ndodh ne fakt. Me zogj, legaliste, balliste dhe lloj soj peshtiresish qe ka nxjerre ai dhè dhe qe nuk po i tret dot.

 

Here tjeter mund te shmangesh pergjigjet ndaj meje. Gjithnje nese nuk ke asnje gje per te thene pervec refrenit te zakonshem...

Epo kur lexon te njejtin refren te zakonshem, pergjigja s'ka si te ndryshoje. smiley

P.S. S'te jam drejtuar ndonjehere me duket me fjale fyese.

gjëmb, sa delikat(e) qenke! smiley

S'kishte fjale fyese aty. Mos na bej si "sensitiv" kot.

S'ka faj Leka shkrete. I jane mbaruar florinjte qe i vodhi gjyshi, i duhet nje top up.

Ne radhe te pare nuk ja vlen te diskutosh per ligjshmerine apo traditen e monarkise sone...Nje mbret i veteshpallur ne shekullin e 20 nuk do me koment...(tjetra pastaj qe u vu ne fuqi me ndihmen e Serbeve dhe Ruseve)

Tani te diskutoj kete ceshtjen tjeter

Une nuk e di te jete ftuar ndonjehere ndonje nga anetaret e "familjes mbreterore shqiptare" ne martesat e familjeve mbreterore Evropjane...pra thjeshte dhe qarte askush nuk i llogarit per gjak mbreteror.

Kam njohur ne kohen e socializmit djema, nje rus te bardhe i thonin athere, plak, nuk para perzihej ne politike, ne e ngacmonim nganjehere, dukej plak i zgjut, matej parta se te pergjigjej, biles te veshtronte nje here ne fytyre sikur te hetonte. Ishin thjesht mercenare, aventuriere te kohes, donin te shihnin vende te tjera, thjesht njerez si ne.  Ketyre une su vej faj, faji qendron tek disa shqiptare qe duan me çdo çmim te behen drejtues, minister, kryeminister, president, mbret, çmim qe e paguan gjithmon populli shqiptar. 

Do fron ky mavria... normal, është rritur e gatuar me idenë se është lartmadhëri... nuk i ve faj këtij që nuk arrin t'a pranojë se është homo-sapiens si 7 miliard të tjerët.

Cudia më vjen nga ata që ia varin, sa herë të lëshojë ky i konstiposuri ndonjë përçe, me shpresë për çlirim...

P.S.: groshët dhe kripa e magnezit janë dy mjekime popullore shumë efikase dhe pa efekte dytësore smiley

 

Ravintsara_ goxha diete, per...pinjolle  "mbreterish", si ky mavriu, "keshilltar" i te mavrisurit.

 

Familje mbreterore e wool-it

II i wool-it. 

Edhe vazhdo tjerr wool kur gjen shesh e ben pshesh. 

eh cvete ketu me historianet e ppu(natyrisht te mbeshtetur nga departamenti i shkencetareve)

po kshu e dini ju qe populli shqipetar nga 1912 deri 1990 ka jetuar me mire vetem gjate epokes se mbreteris,?

jam i bindur qe peshqit e vjeter (ne moshe) e din fort mire kete por per çeshtje principesh nuk guxojn te shprehen

Varet ç'quan 'më mirë'... Por edhe sikur të ishte e vërtetë kjo që thua, mos do të thuash që mirëqenia e popullit varet nga ekzistenca e monarkisë?

Mua më vjen vërtet çudi me belget se si i durojnë akoma ata hajvanët e familjes mbretërore që jo vetëm s'u hyjnë në punë për asnjë gjë, por edhe i mbajnë me serum nga djersa e tyre e nga dy-lekshi që fitojnë (kur kanë shancin të kenë punë). Ndërkohë lartmadhëritë jetojnë në pallate me oborre me shërbëtorë e takëme e llustra... kurse dishepujt e tyre bëjnë banjo-dielli në Scharbeek-plage

Po thuaj, çdo popull e meriton qeverine mbretërinë që ka...

 

Di gje njeri per cfare do ta keshilloje mbreti presidentin?  Apo keshtu ne pergjithesi per te gjitha ceshtjet.

Leka LESHI II qenka dhe President i shoqates Mati.oh dhe i Golfit.

Eh, gjithë këto arritje...

P.S.: a di ndonjë shqiptar tjetër përveç këtij që luan golf? U bëra kuroz..;

nuk eshte shoqate e lujtjes se golfit, me duket, por e berjes se leshit golf smiley

Pa shiko, pa shiko... merrka erë edhe nga punëdorja!

Nuk ngeli malok pa tall karet me popllin shqiptar. 

Hallall. Per ju paska qene shpik hyqymeti. 

Le qe e kane thone te tjere para meje kete pune. Po une kujtoja se ata donin te na percanin. Ah mer mrrokell mer qorr!

"Nuk ngeli malok pa tall karet me popllin shqiptar". 

 

MRROKULL ke qef të të quajnë, mrrokull ke kulturën, me kët fjalor që flet ti

ju merr të keqen malokëve.......

 

Une kam qejf te me therrasin pasha ne fakt! 

Po ne s'e befsh dot kete temena' bej gajret dhe mos me thirr fare!! 

C'ke per te thene, thuaji keshtu, ne pergjithesi! 

 

Di gje njeri per cfare do ta keshilloje mbreti presidentin?

...me qene se ka kry studimet në akademinë me famë botërore"Royal Military Academy of Sandhurst" në Mbretërinë e Bashkuar llogjikisht i bi me  mulu mardhenjet me ushtrite perendimore dhe NATO-n(figure me integritet dhe e besushme nga NATO) dhe  ne vecanti  diplomacine me familjet mbretnore. 

Lesh me kile sa vete?

Me te vertet e ke apo tall ato me kete handikapatin...Gjynaf per te.E ku di gje ai e derbardhi ti....

-" Ju flas ne emer te presidentit te Shqiptareve "

-" Ju jeni? "

-" Mbreti i shqiptareve" smiley 

këshilltari politik i Presidentit të Republikës, Leka Zogu, midis te tjerash falenderon Rusi....

 

Po mire qe ta marr vesh une, ky kaqoli eshte bere tani me ardhjen e Shejtanit, me fal Nishanit keshilltar politik, apo ka qene qe ne kohen e Bamkes?  

Nga mendja nuku duket edhe aq po hallatet duhet ti punojne se cupen e Yllkes e paska ashtusur.jane martue zyrtarisht ata se nuk kam degjuar per nje dasem mbreterore deri tani?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).