Gara e medaljeve dhe ngjarjet sportive

 

Michael Phelps bëhet sportisti më i dekoruar i Lojrave Olimpike me 19 medalje.  Phelps theu rekordin e mëparshëm me 18 medalje të Larisa Latynina.

Për më shumë http://www.london2012.com/

 

59 Komente

''Michael Phelps bëhet sportisti më i dekoruar i Lojrave Olimpike me 19 medalje.

po  Bamiri e dekoroi kete ?  p.sh nderi i olimpiades.    -jo!      epo nuk quhen ato medaljet e tjera pastaj..smiley

 

Kina qenka ne rruge te mbare..  objektivi: 40 medajle te arta, ndersa ne total 100 medalje.

per pune ditesh shpetoi, se iku.

Kina mundet te fitoje me shume medalje, por ato medaljet e renda, ato sportet qe vlejne e kane peshe hmm s'ka shume shanse. smiley

epo po te merrte dhe ato (me peshe) , atehere   nuk duhet te quheshin lojrat olimpke boterore, por lojrat olimpike Kineze.smiley

Doni me per Belulin- do thoshte ky me lart! Per USA - goo USA ! The best !

Me 1/5 e banoreve te botes, dhe komplekse serioze mbi rolin e tyre ne bote, do qe deshtim ne rast se Kina nuk fiton vendin e pare.

kush jan kto vendet me me pak komplekse serioze mbi rolin e tyre ne bote?

Kina eshte me shume komplekse se eshte ne rruge per te bere vendi me i rendesishem ne bote. Eshte ne rruge... rruga eshte momenti kur komplekse te tilla ekzistojn me shume. Krahaso modestin e lojrave te Londres me ato te Beijing-ut per shembull. Amerikanet apo Anglezet nuk e cajn aq shume koken.

Ne ballkan Maqedonia eshte me komplekse serioze, shqiperia se can shume koken.

Ne sport gjithashtu, Kina e ka politik qe te dali e para ne keto gjera. Shumica e sportisteve ne Kine mbeshtetin nga shteti, ndryshe nga shumica e vendeve te tjera. Bashkimi Sovietik e kishte gjithashtu politik, dhe Amerika ne ate kohe. Sonte se can koken njeri ne Amerike per shembull. As ne Rusi ma merre mendja. Eshte ne lajme, po nuk behet njeri krenar ne rast se marrim vend te pare apo te dyte. As Italianeve nuk ju cahet shume koka.

Cilat qenkan sportet qe kane peshe, ne Olimpiade te gjitha kane peshe, derisa te japin medalje. Edhe po te marresh ate qe mund ta quash sportin kryesor, atletiken, edhe aty kinezet marrin medalje, sic marrin edhe ne sporte te tjera "me peshe" si noti e peshengritja, megjithese jane sporte "te papershtatshme" per konstruktin e tyre. Pa folur pastaj per pingpongun e gjimnastiken. Si tha ai gjimnasti anglez qe mori medalje te argjendte, eshte si e arte tha, se te arten e vertete s'diskutohet e marrin kinezet. Po s'eshte thjesht ceshtje "konstrukti". Puna eshte se e nisin sportin qe femije dhe sterviten rendshem, e dine qe vetem me pune mund te spikatin mes 1 miliard te tjereve. S'diskutohet qe kinezet do dalin te paret ne keto lojera, megjithate, po ta marresh per numer popullsie, nuk jane ata, po amerikanet te paret, e mbase edhe koreanet, edhe keshtu te ndare jane ne krye, le po t'i mbushet mendja atij Kimit te ri te bashkohen. Kinezet kane ecur shume, po ta mendosh qe deri 30 vjet perpara s'merrnin fare pjese ne olimpiada, por prape kane pune per te bere.

 

Trupin te pershtatshem e kane per te gjitha sportet. Nuk ka popullsi pa trupe te pershtatshme. Gjatesia varet pakez nga cilesia ushqimit ne femijeri (prandaj Greket e popuj tjere u zgjaten mbas 60's, ose femijet shqiptar qe jane ne pergjithesi me te gjate se prinderit e tyre)... por asgje tjeter. Ka disa sporte me me peshe se te tjera, por keto gjera jane pa rendesi.

 Gjatesia varet pakez nga cilesia ushqimit ne femijeri (prandaj Greket e popuj tjere u zgjaten mbas 60's,

quhet trend shekullor, ai fenomeni, qe ne amerike dhe ne nja dy tre vende te tjera te zhvilluara ka mbaruar ndersa eshte ende ne proces e siper ne disa te tjera dhe akoma me tej, ne disa vende te tjera per disa karakteristika (nder ato qe konsiderohen) ka ndodhur e kunderta e "permiresimit".

sic e thua edhe ti, ka te beje ushqimi sikunder faktore socio-kulturore, ekonomike, dhe historike (luftrat boterore kryesisht).

 

Gjatesia eshte tjeter dhe konstrukti ose struktura e trupit eshte tjeter. Megjithate, sa per kuriozitet, gjatesia nuk varet vetem nga cilesia, por edhe lloji i ushqimit. Keshtu, me te gjatet ne bote jane fqinjet tane, malazezet, sepse hane shume bulmet. Ndersa gjatesia mesatare e amerikaneve po shkurtohet per shkak te mergimit te hispanikeve shkurtabiqe. Burimi nga i kam keto: Nga  nje liber per zgjatjen qe kam lexuar, meqe jam i shkurtersmiley

mire, argendis mire.

psh, ti mbase tek ai libri, e ke lexuar edhe qe racat (etnite apo grupimet e ndryshme) me te gjata te plantetit jane dinariket dhe nordiket. me nje mesatare prej (ne fakt me shume) 175cm (edhe pse te dhenat qe kam lexuar une jane te para 2000).

keto ndryshime jane ne radhe te pare pasojne e gjeneve te ndryshme qe kontrollojne rritjen e organizmit. por gjenet, nga ana e tyre, jane pershtatur dhe seleksionuar ne menyre qe te mund te trashegoheshin ato me te pershtatshmet per nje ambient te caktuar. ne rastin e dinarikeve (ku jemi edhe shqiptaret si ballkanas qe jemi!) dhe nordikeve pra kane mbizoteuara jenet qe favorizonin dhe "fuqizonin" shtatlartesine e madhe. 

por pervec faktoreve gjenetike, qe nuk jane fiks dhe modiikohen me klimin e kohes, ne varesi te nevojave te grupimit per pershtatje, ka edhe faktore ambientale qe influencojne zhvillimin, ne kete rast jo me te grupimit te madh, por te individit te vetem, pra ne nje hark kohor shume me te shkurter. faktoret ambientale si klima, rrezatimi diellor edhe ushqimi (sepse jane te nderlidhura) kane nje rol ne hapjen e rruges per arritjen e gjatesise maksimale qe lejojne gjenet e atij grupimi apo atij degezimi. sikunder, nga ana tjeter, nese ketafaktore jane te disfavorshem atehere nuk do te mund te arrihet gjatesia maksimale qe lejon trashegimia gjenetike e individit!

Po per ata nga Samoa ke ndonje gje per te thene? Njerez gjigand nga aq sa kam njohur.

shiko, midis grupimeve (racave-por preferoj ta alternoj perdomimin e termit) te medha ka ndryshime qe vihen re ne nivel popullate. po ashtu tiparet antropologjike qe vihen re ne nje popullate vihen re edhe ne nje popullate tjeter. ndryshimi zakonisht eshte ne frekuencen apo shpeshtine e shfffaqjes se tyre brenda grupimit. pra tiparet kene perhapje te ndryshme ne grupime te ndryshme, por kjo nuk do te thote se keto tipare mungojne tek grupime te tjera. atje jane me pak te "zhvilluara" sepse ambienti dhe me vone "kultura" i kane favorizuar.

ata samoanet, me floke kacurrela jane? smiley

Sportet me peshe jane atletika (mbreteresha sporteve), noti, pastaj vijne peshengritja, gjimnastika etj. Ne not sivjet doli kjo 17 vjecarja kineze (ne menyre shume, teper te habitshme smiley ) Ne atletike, nuk njihet kush. Edhe ato vete kinezet e dijne se kush sport vlen me shume. Para 4 vitesh kur u demtua pak para gares ai kampioni kinez i 100 m me pengesa, hyri gjithe vendi ne deshperim. E dijne qe nje medalje ari me 100 m vlen sa 10 gjuajtje me hark, qitje e sporte tjera qe nuk i njeh askush.

Interesante ishte pergjigja e Kines reth spekullimit se notarja kishte ndonje influence: "...ne 2008ten, ne nuk e akuzuam Phelps qe mori nje qese me medalje".

Per race jane mongoloide kinezet, Hunter, ndersa sa per ate atletin, Liu Xiang, sigurisht qe u deshperuan, po se ishte kampion ne nje disipline ku kinezet nuk kane tradite, ndryshe do te ishte po te qe pinpongist ku i kane kampionet me thase. Une prape nuk kuptoj cfare quhet sport me peshe dhe cilet faktore e percaktojne peshen (rendesine): bejne me mire per shendetin, japin ndihmese me te madhe ne GDP-ne e nje vendi a cfare?Pse jane peshengritja apo qofte edhe futbolli me te rendesishem sesa qitja per shembull, qofte edhe me hark? 

100 m atletike apo 100 m stil i lire, nuk krahason me nje ndeshje ping pongu. As i afrohen. Kane tjeter bukuri, emocion. Prandaj shikohen nga njerezit. Car emocioni te jep gara me gjuajtje harku?! Te dy jane medalje ari, por atletika, noti, peshengritja jane tjeter nivele.

Qe racat kane konstrukte te ndryshme, me pyet mua, qe sa here kthehem ne memedhe me duken shqiptaret te gjitha si Big Mama, si nuk e kam vene re qe i kane b...t kaq te medha me pare, them me vete. Dhe arsyen e di, se kinezet jane me te dobeta e me te sheshta nga prapa. Po ashtu sic jane edhe siper perpara. Prandaj i pelqejne Hurbinekut. : ) Dhe qe nje tip trupi eshte me i mire per disa sporte e jo per te tjera, kjo dihet tashme. Eshte edhe ceshtje kulture, tradite etj., kjo nuk diskutohet. Po thashe, puna eshte kryesorja.

Sa per peshen e sporteve, po e them prape, ne olimpiade te gjitha kane te njejten peshe. Se disa mund te jene me te ndjekura, me konkurruese a ku e di une, kjo eshte pune tjeter. Po medaljet jane standarde, kane te njejten peshe. Po t'i bejne me ponderim, domethene qe nje medalje ari ne futboll te vleje sa tre ne xhudo, atehere nderron llafi.

eshte e vertete qe racat kane konstrukte te ndryshme, ne rastin tone anatomike.

mbase nuk e dini, por ka nje arsye se pse afroamerikanet kane qene dhe jane me te favorizuarit ne garat e vrapimit. 

ata, zoterinjte, per shkat te ndryshimeve (ne kete rast mjaft te vogla) te ndodhura per shkakt te pershtatjes ndaj ambientit nga i cili vijne, i kane muskujt e kembes me te gjate. pra pikat e "fiksimit" te muskulit ne kocka jane me larg njera-tjetres. pasojat ketij fakti dihen!

por, sic e thote edhe argenidis, dhe qe eshte afetmendsh, pershtatja (ne kete rast individuale) ben shume qe keto diferenca strukturore mes indiviedeve dhe grupimeve te ndryshme te popullsise se tokes, te zvogelohen.

 

Plotesisht dakord me ty Kriskull, dhe i kam lexuar keto gjera, jo ne te njejtin liber, po ne nja dy te tjere per biologjine evolucioniste, ku nder te tjera mohohet fare ekzistenca e racave, thjesht sepse per shembull, s'kemi se ne cilen race t'i klasifikojme indianet e Indise.

mohohet, deri diku, sepse nuk jane ralitete "te qendrueshme", jane plastike, modifikohen ne veresi te kushteve.

psh, nje kuriozitet, te bardhet jane shfaqur me vone, deh si degezim apo rrjedhoje, e migrmit te melanodermeve drej veriut. rrezatimi me i paket diellor i beri melanodermet e atehershem, qe te humbisnin mjaft nga melanina e tyre, pra nga nga pigmenti i lekures qe i mbronte nga rrezatimi i forte ekuatorial apo tropikal. ndryshimi natyrisht, ne pershtatjet qe po flas, nuk vijne ne harkun e 50 viteve, duhet me shume smiley

nese nuk do te kishte patur pershtatje, leukodermet e sotem (qe nuk do te ishin dhe aq leukoderme) do te kishin, apo do te vuanin nga mungesa e prodhmit te kalciumit, duke qene se pigmentimi i forte i lekures qe ne tropik eshte nje avantash me larg ekuatorit kthehet ne nje disavantazh!

smiley

Eshte tjeter historia, dihet qe Afrika mbahet si djepi i njerezimit, por ne themi nga prerja e sotme. Te gjitha realitetet jane te vagullta, sa i ngjashem eshte pinguini me harabelin per shembull. Por ne i kategorizojme si zogj. Pa folur pastaj per delfinin dhe gorrillen : )

ndryshime atomiko-fiziologjike midid racave ka.. dhe nuk behet fjale thjesht per gjatesine.. p.sh meqe e kemi fjalen te kinezet , por edhe koreanet, japonezet etj, mdryshimi kryesor eshte ndertimi sistemit kockor te tyre.. kockat e tyre jane me te holla dhe jane te afta te mbajne deri nje peshe te caktuar . e kam fjalen per peshen trupore ne pergjithsi.....

pikerisht, per shkak te kesaj mangesie fizike, eshte e veshtire per kinezet , pershembull, te arrijne rrezultate te larta ne disiplina ku nje trup solid , 80 kg e siper eshte i domosdoshem.. p.sh atletike.. hedhje gjyle, shtize, disku.. boks peshat e renda etj.. shembull eshte vet Kina ne peshngritje... kinezet kane suksese te larta deri ne peshat mesme dicka me shume se 60 kg... , por jo ne peshat 80, 90, 100 kg. ose ndonje perjashtim.

Faktikisht kinezet race uzbek (argendis me ndihmo) jane te gjate, trupmedhenj e me te bardhe.

"trupi dhe shendeti" i peshkut. Love it!

Merikont t'pa arritshem ne 4x200m.

E ndoqet badminton mes Kines dhe Korese Jugore? Te dyja palet u munduan per humbje qe te kishin nje çerek finale me te lehte.

Ore jam menduar shume por nuk i jap dot pergjigje.Nese zezaket jane shume te afte ne vrapim dhe basketboll,perse nuk ja thone ne not?

Sa per kinezet,kane shume rruge per te bere para se te dalin te paret e botes.

Se qe te dalesh i pari duhet edhe te adhurohesh apo e kam gabim?Kush i adhuron kinezet ,pervec ca budallanjve?

Duhet te kesh Hollivudin,kenget,gjuhen qe ta mesojne te tere dhe gjera te tjera.A do ti kene kinezet keto?Nuk e besoj.Kinezet jane shume te mire per te kopjuar,por per te krijuar aha nuk ja thone.

Ia ke fut kot o shqiptar. E para po themi te dalesh i pari ne olimpiade, c'pune ka kjo me Hollivudin e me poprat, reprat e raprat. Sa per kete qe kinezet jane te mire per te kopjuar, shiko nje here listen e shpikjeve qe kane bere pastaj flasim. E di si thote nje italian ne nje liber qe lexova keto kohet e fundit, "Shekulli kinez" eshte i perkthyer ne shqip: Per mijera vjet kinezet kane qene kombi numer nje ne bote. Rane keto 300-400 vjetet e fundit, por tani po ngrihen prape dhe kjo seshte cudi, thjesht gjerat po shkojne ne vendin ku ishin, keshtu thote ai italiani. Nuk po i them keto se adhuroj kinezet, e jo se nuk i adhuroj se kam frike mos me quash ti budalla. Thjesht po them realitetin.

Meqe ra fjala Kina eshte ahead ne numrin total te medalje deri tani.Nja 4 -5 medalje para USA.

Sipas yahoo-se, Amerika eshte nje medalje perpara. Sa per dijenine e peshqve, une vete jam tifoz i amerikaneve. Keshtu kam qene edhe gjate olimpiades se Pekinit : )

Ndoshta kane ndryshuar balancat keto 2 ditet e fundit. Sidoqofte s'ka rendesi per ke behet tifozlliku, fakti eshte qe kinezet deri tani jane shume mire.

''Ore jam menduar shume por nuk i jap dot pergjigje.Nese zezaket jane shume te afte ne vrapim dhe basketboll,perse nuk ja thone ne not?

 

po pergjigja eshte e thjeshte.. bile cudi si ste ka vajtur mendja ty..smiley

basketbolli dhe vrapi jane sporte ku  femijet dhe te rinjte zezake mund te ushtrohen falas.. dmth atje ne USA , neper lagjet e tyre gjenden ne cdo kend fusha te thjeshta basketbolli , nga ato te rrethuara me rrjet teli.smiley, e keshtu pra ata mund te luajne atje ore te tera gradis.  plus pastaj neper  kolegje , edhe atje  mund te ushtrohen  lirshem, bile me  trajner...  ndersa vrapi, edhe kjo nuk kushton shume... kush ka deshire e pasion, merr fusha kodra e male  me vrap..smiley

ndersa  per not, duhet ushtruar ne pishine.. e pra ketu ndryshon puna.. pishina  gradis nuk ka..  (e kam fjalen  per  pishina  garash.. jo nga ato qe ben pllaç plluç)..  ky eshte ndryshimi.. 

po ta vesh re, kjo ndodh edhe  me tenisin..,  nuk para ka sportiste  cilesore zezake..  ok, motrat Williams,por jane rast i vecante.    edhe ketu e njeta gje.. per te luajtur tenis , duhet te regjistrohesh ne nje klub, te paguash nje kuote mujore per fushen...  dhe ne se do te marresh mesime nga trajner i kualifikuar, duhet te paguash ekstra.   me pak fjale,  jane sporte te shtrenjta per zezaket  keto.

Thjesht e thashe per sqarim se mos mendohet meqe jam ne Kine flas me ndonje pasion. Qe Kina eshte mire dihej qe para se te fillonte Olimpiada. Dhe besoj do ndodhe si ne Pekin, SHBA-ja do marre me shume medalje, ndersa Kina do kete me shume medalje te arta.

DHe tani sapo e degjova ne CNN qe Kina ka 27 medalje dhe USA 26, sapo i fitoi 2.

here's my number, so call me maybe smiley

ndaj jam me Team USA, sepse jane me simpatike dhe te percojne pozitivitet. kinezet e shkrete duken qe jane te gjithe per hallsmiley

Shume e bukur stafeta 4x200 not stil i lire. Deri ne 100 m e fundit po hahej SHBA me Francen.

Disipline kineze.

Per lavdine e Republikes Popullore te Kines.

 Her face etched with pain, a child trains for Olympic glory while her gymnastics trainer stands on her legs.

 Boys and girls who looked no older than five or six-years-old were tasked with swinging on beams, hanging from pairs of rings and bounding across floor mats during the physically strenuous training sessions

 Children are put through their paces doing punishing exercises to toughen them up

Children are trained at camps where the word 'gold' is hung on the wall to make them focus on success

A ka mundesi ta heqin kete sportin e notit nga lojrat olimpike?Te pakten meshkujt. Do na ndajne nga burri ca bohet kshu.smiley

Une jam per heqjen e peshengritjes dhe mundjes , sporte idiote kto sipas mendimit timsmiley

po boksi? thyj turite tjetrit beje per spital, sport olimpik.pfffsmiley

boks me kokore? 

po pra si seks me prezervativ.smiley

po paskam harruar boksin dhe sumonsmiley

smiley

Pe sumon po qe ke te drejte  Prej atyne nuk ndahet burri smiley

Po po dakort jam .Notaret te hiqen pa te drejte kthimismiley Jane duke marr njerzit me qafesmiley

Ke tre vjet qe do me e ndare,akoma ?

ca te bej mer lal...vec milionshin e par ka kursy.smiley

Michelle qenka per t'u pire ne kupe! smiley 

Ncncncncncnnc vendet boshe gjithandej.

Nisi dhe mbreteresha e sporteve, atletika.

Ndeshje e forte Spanje-Rusi ne basketboll. Ne fund ja mori Rusia.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).