Po dalin ne drite kushtet e Greqise per mbeshtetjen e projektit TAP, nga i cili pritet te perfitoje dhe vendi yne. Kushti kryesor eshte rivenia ne fuqi e Marreveshjes se ujerave e vitit 2009, qe u hodh poshte nga Gjykata Kushtetuese.

Samaras i kerkon Berishes rivenien ne fuqi te marreveshjes se ujerave te 2009 ne shkembim te projektit TAP. Greqia ka bërë të qartë kushtin që ka për mbështetjen e projektit të Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP), që do të transportojë gaz natyror nga Azerbajxhani në Evropë. TAP, pasi është kualifikuar për në fazën finale po zhvillon bisedime të nivelit të lartë për gjetjen e një marrëveshje mes Italisë, Greqisë dhe Shqipërisë.

Por për arritjen e një marrëveshje mes tri ministrive, pala greke kërkon që Shqipëria të zbatojë marrëveshjen e vitit 2009 për kufirin ujor. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga ministri i Energjisë, Asimaki Papageorgiu, gjatë takimit me drejtues të TAP-it. 

Greqia ka vënë një kusht të tillë duke qenë vend strategjik në realizimin e këtij projekti dhe është shumë e rëndësishme për TAP që të sigurohet mbështetja e këtij vendi dhe në këtë mënyrë kanë kërkuar “zhbllokimin” e marrëveshjes për ujërat, marrëveshje e cila u arrit pas bisedimeve të nivelit të lartë mes kryeministrave Antonis Samaras dhe Sali Berishës.

Artikullin e plote mund ta lexoni ne Gazeten Shekulli

28 Komente

Po mire kjo foto pse eshte kaq mashtruese?

Dihet mire, qe sa here Vuqidoli takohet me grekit, nuk qendron ulur, por perkulet para duke mbajtur kycet e kembeve me dore, e duke shtrenguar dhembet, ndersa greket i qendrojne gjithmone nga mbrapa...

duhet te jete shkrepur prapa; shi si thote greku me duar "kaq ta bera"...

Shi si rrine urte Vuvuzelat!!!!

Hajdeni pra hudhuni ca prisni???

Dilni zot Bajraktarit!!!

Nuk ka burre nene qe te vere marreveshjne e detit ne jete.

Vendimi i Gjykaten Kushtetuese eshte i pakthyeshem dhe nuk ka burre nene ta shkele.

 

Ai burre nene eshte Berisha.

Ajo u vu ti enderron si asdreni

zhbllokimin” e marrëveshjes për ujërat

sado qe jane perdorur thonjezat, mua me bezdisi!

...Artikullin e plote mund ta lexoni ne Gazeten Shekulli...

Burimi me i besueshem ne fakt!Lol!

...ishte me interesant artikulli i Top Channel-it  sepse thosh se jane ne pritje  gati mekinerit Greke per nxjerjen e miljardave toneve te naftes ne zonen qe kerkohet ndryshimismiley

nuk besoj ta nenshkruaj para zgjedhjeve ,sepse edhe ata qe ja marrin tere diten ne goje ,nuk do e mbeshtesnin.ka nje ndjeshmeri te shqipove per kete teme, aq sa nuk ka lubonje e fevzi ta beje ceshtje ''peshqish'' kete teme.

Akoma as edhe nji Vuvuzel ketu???

Prit dhe pak se jane duke festuar mbeshtetjen e vendimit. Sa t'ju dali dehja do jene ketu duke e mbrojtur me mish e me shpirt naltmadhenine!

Nuk besoj (ose me sakte shpresoj) qe Berisha & company te jene aq idiote sa te bien pre e Greqise, e cila eshte treguar problematike qe ne fillimet e ketij projekti. Kam qene ne skuadren e Projects ate kohe tek A&O ku na instruktuan per kete projekt.

TAP ka me shume perparesi se konkurentet e tjere pasi eshte projekti me kilometra me pak, kostin total e ka me te ulet dhe transportin bcm/year e ka me te larte se konkurentet. Per faktin qe projekti kalonte nepermjet Shqiperise qe atehere u konsiderua me rrezik te larte politik dhe Janari 2011 sherbeu si vertetim per paqendrueshmerine demokratike (ama mund te argumentohet se nje situate e ngjashme eshte edhe ne Greqi - kriza ekonomike ka tundur tere vendin). Por s'besoj se situata e Shqiperise do rrezikonte ndertimin e TAP, dhe per shkak se do perfitonte edhe Greqia ne kete mes shpresoj qe pala jone te mos bie pre e grekut.

Kot hane miza greket, perderisa Berisha nuk e beri heren e pare nuk ka per ta bere as kete here. Greket dhe kush qendron mbas grekerve ti rruajn menderen Berishes se prap ka per tju a futur... sic ju a futi heren e pare, ne mos me gjykate kushtetuese me rotacion pushteti.

Pallavra!

Gazetarucet e Shqiperise nuk vene mend asnjehere. Shkruajne genjeshtra qe vetem ndonje fshatar diku ne humbetire mund ti besoje por jo te tjeret.

Marreveshja e vitit 2009 eshte e vdekur, kete e ka hedhur poshte Gjykata Kushtetuese. Logjikisht Samaras nuk mund ti kerkoje Berishes " te riveje ne fuqi" kete marreveshje pasi edhe sikur te doje Berisha kete marreveshje nuk e "rive" dot te fuqi.

Sigurisht qe kufijte detare me Greqine duhen ndare e shenjuar, qe secili te dije ngastren e vet por per kete nevojitet nje marreveshje tjeter qe duhet bere nga fillimi. Pra fillohet nga zeroja.

Shekulli i Kocos se Rames...hahahahahahaaaaaaa

Mire e ke, por a e ke lexuar valle vendimin e Gj.Kushtetuese?Pa lexoje dhe mandej na fol qe te bindemi dhe neve.Nuk ka "Hedhje Poshte".Ndaj lexoje nje here qe te jeni i sakte vete!
Mos u vjas, mos u nxito se behesh me i ri se sa e di vehten,

Flitet e flitet, po harrohet partneri tjeter i pritjes se gazit dhe prerjes se kufinjeve, Italia. Eshte ky qe percakton, jo Athina e Tirana.  Roma, ka fjalen e fundit dhe vulen. 

Dihet ai muhabet,sic i mashtroi me NATO -n dhe Vizat ashtu ja fut dhe kete rradhe me TAP-e.

What a lot of tosh!!

Artikulli nuk ka asnje burim - te pakten nuk thote as "sipas burimeve tona brenda X ose Y". Keshtu qe nuk ja vlen barra qerrane ta komentosh.

Sa per ceshtjen qe diskutohet, ne baze te lajmit me te fundit (31 Korrik, 2012), BP ka deklaruar se vendimi per TAP ose Nabucco do te bazohet ne tarifen me te mire. BP: TAP, Nabucco West Decision will be based on best tariff level. (BP eshte kompania qe do e ndertoje dhe gazi vjen nga nje fushe gazi ku ajo ka nje shumice te madhe aksionesh). Domethene, nuk hyjne fare ujrat territoriale te Shqiperise dhe Greqise.

Tubacionet, cilado qe te fitoje tenderin TAP ose Nabucco, jane me rendesi gjeopolitike per gjithe Europen. Gazi azer shton pavaresine e Europes ndaj gazit te Putinit. Gazi qe do kaloj neper keto tubacione eshte per Gjermanine, kryesisht. Gjithashtu, aksioneri kryesor eshte E.On Ruhrgas (komp. gjermane) dhe STATOIL (komp. e fuqishme norvegjeze). Secila prej tyre eshte me e fuqishme ekonomikisht dhe politikisht se Greqia.   Ketu jane ne loje interesa shume te medha pushtetore sepse sic ndodh ne rastin e naftes dhe te gazit, pleksen interesa politike dhe economike te fuqive te medha. Biles, edhe pse Amerika mund te mos kete interes te drejtperdrejte ekonomik, asaj i intereson nje Europe e pavarur energjitikisht nga Putini.   Behen luftera per ate nafte dhe gaz ore hejjjjjj. Kush e pjerdh grekun  brekegrisur. Thene me shkoqur, (per vuvuzelat e Edi Rames ketu tek peshku qe u ngrefen menjehere si gjela te mencur) po vendosi gjermani per TAP-in nuk ka greke bythegrisur ne bote qe te hedhe vickla, jo kufiri me Shqiperine, jo kufiri me henen.  

Mos u lodh ore kot. Koços i ka ra biznesi qe kur EdRomes i iku pushteti. Amkupto!?

Biznesi mund ti kete rene, por ka bere aq miliona me Edi Ramen, sa per te fjetur rehat per nja tre breza. Imagjino sa lekun ka bere me pallate me leje ndertimi qe i jepte bashkia pa problem. Edhe me Fatosin e ka pasur mire. Llogarit, i shiti Fatos Nano, me privatizim, Frigoriferin e Durresit (20mije meter katror) per buke goje, dicka te 100-200 mije Leke te vjetra. Pastaj kaloi me Edin, sepse biznesi i ndertimit ishte me fitimprures.
Kaq megollaman sa kishte nje program, rubrike "Si te behesh Milioner" sipas stilit te Donald Trump. Biznesmenet e majte keto. Aman aman

prit, ke harruar tenderat e rrugëve, të paktën andej nga Vlora! smiley

Na erdhi hakut Mero Baze, per sy t'ballit! Nuk mund te mbajme sekrete enimor. smiley

Ky shkrim duhet te jete ndonje detyre kursi e ndonje studenti te gazetarise. Eshte shkru sikur zysha tu kishte dhene nje input te caktuar.  Lol

Hoppa,e di ate proverbin me currlen e Nastradinit? Te ciles ai i binte por nuk degjohej avazi.Kur e pyeten, pse pa avaz, u tha :"Neser, neser i vjen avazi...";

Mire e bejne le ta marrin ata se ne jemi kot

27 komente kjo tema, hallall, sidomos kur ke parasysh qe ka vetem 17 dite qe eshte ne krye te faqes smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).