Nuk ka patur ende një debat të mençur mbi filozofinë e ligjit për të kriminalizar prostitucionin dhe klientët. Qëllimi pas një legjislacioni të tillë (të futur në fuqi në komunizëm) ka qenë për të “mbrojtur moralin dhe shëndetin e shoqërisë”.

Panorama bënte të ditur sot se dy persona kanë rënë në pranga, ndërsa një tjetër do të procedohet në gjendje të lirë, për ushtrim prostitucioni!

“Komisariati Nr.3 i policisë në kryeqytet njoftoi se, me akuzën për ushtrim prostitucioni ka arrestuar dy homoseksualë, V. N., 27 vjeç dhe E. B., 26 vjeç, si dhe do të procedojë në gjendje të lirë një klient të tyre, Gj.B., 20 vjeç”.

Më tej jepen dhe detaje:  Arrestimi i tyre është bërë në rrugën, “Bardhok Biba” në Tiranë. Pjesa e dytë e kësaj fjalie përmban dhe një absurd idiot. Shkruhet: “mësohet se këta shtetas ushtronin prostitucion mes njëri- tjetrit”! Ndërsa “në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar paruke si dhe një shumë prej 80 mijë lekësh të vjetra (në versionin print të gazetës shkruhej 40 mijë lekë)”. Paruket, thotë policia e cituar nga gazeta, përdoreshin për tu maskuar (!!!), ndërsa paratë dyshohet se janë përfituar nga ushtrimi i prostitucionit. Policia e Tiranës vazhdon hetimet e mëtejshme.

Ka disa mendime që të vijnë përnjëherë kur lexon lajme të tilla.

Së pari, është krejtësisht e turpshme që Policia e Tiranës dhe policia e shtetit në përgjithësi, harron detyrat e saj në atë mënyrë të paaftë sa sot Shqipëria ka arritur një numër të frikshëm krimesh që jo vetëm nuk parandalohen, por nuk u gjenden autorët.

Do të ishte shumë më profesionale për policinë të shpenzonte më shumë energji efikase atje ku vërtet duhet se të hyjë me kaq zell në të tilla histori. Fjala vjen: të kujdesej pak që kur një qytetar merr në telefon 129 dikush të përgjigjet. Merr në telefon 129, por të përgjigjen një m…, shkruante Shekulli para pak ditëve.

Së dyti, duke ditur nivelin e frikshëm të diskriminimit në vendin tonë, do të ishte shumë më e ndershme dhe më e drejtë që media shqiptare të heqë dorë nga publikimi për ngjarje të tilla i emrave apo detajeve të tjera të personave të përfshirë në të. Jo vetëm që media shqiptare nuk e bën këtë gjë, por duket se është pafund e lumtur kur mundet të sigurojë edhe foto në të tilla raste. Pasojat janë të pallogaritshme jo vetëm për personat e përfshirë në ngjarje, por sidomos për familjarët e tyre. Kjo është diçka që gazetarët duhet t’ua kursejnë njerëzve të zakonshëm që lajme të tilla u bien si rrufe në qiell të hapur. Sikur mos mjaftonin streset dhe shqetësimet e jetës së përditshme. Aq më tepër që “krimi” për të cilin akuzohen nuk është vërtetuar në Gjykatë dhe kjo e fundit nuk e ka dhënë fjalën e fundit. Por vetëm kaq, ama, do të mjaftonte që jeta e këtyre të rinjve të shkatërrohej përfundimisht.

Së treti, ka një ndjeshmëri në lidhje me çështjet që kanë të bëjnë me personat LGBT në Shqipëri, por ka patur dhe një debat paraprak edhe për prostitucionin në vend. Zelli për të dalë me komunikatë për këtë ngjarje duket më shumë si një diskriminim ndaj gjithë komunitetit LGBT, por edhe si një bllof për të treguar se tani që jo vetëm nuk e hoqëm ligjin që kriminalizon prostitucionin por shtuam në të edhe dënimin e klientëve, ja ku e kemi dhe rastin e parë për të demonstruar se “ka shtet në këtë vend”. Shtet si ky i joni ku nuk dënohen ata me bllok në dorë që vjedhin miliarda, as ata që vrasin njerëz në Gërdec apo në mes të bulevardit, as ata që mashtrojnë me pasurinë publike të këtij vendi si t’ua kish lënë babai trashëgim, as ata që ndërtojnë piramida të reja financiare e as ata të tjerët që nuk lenë ditë perëndie pa bërë ndonjë zullum në kurriz të së ardhmes sonë.

Nuk ka patur ende një debat të mençur mbi filozofinë e ligjit për të kriminalizar prostitucionin dhe klientët. Qëllimi pas një legjislacioni të tillë (të futur në fuqi në komunizëm) ka qenë për të “mbrojtur moralin dhe shëndetin e shoqërisë”.  Qëllimi pas viteve 90-të ka qenë sidomos për të zhdukur trafikimin e femrave dhe vajzave të reja.

Kur tre të panjohur kryejnë marrëdhënie seksuale me njëri-tjetrin dhe meqë njërit i gjenden disa lekë, atëherë policëve (i përfytyroni pak, ata me barkun që u qëndron i varur) u hyp zelli i madh për t’i kapur në flagrancë! Do mbrojmë moralin e shoqërisë (fjali më absurde nuk gjen, po meqë kështu e koncepton shumica), atëherë pse nuk merremi me prostitucionin e zyrtarëve, bosëve, politikanëve, a të tjerëve?

Ligji, në formën që është sot, përfshin në konceptin për prostitucionin çdo formë favori në këmbim të marrëdhënieve seksuale. A nuk do duhet të proçedoheshin edhe ata që mezi presin të punësojnë sekretare me gjoksin e madh, këmbët e zbuluara apo buzët e fryra?

Fjala vjen, me kryetarin e Bashkisë në Kamzë, atë të famshmin Xhelal, që e akuzojnë akoma për paranojak dhe maniak seksual?

Së fundmi, ka një mungesë të frikshme të kulturës rreth seksit në këtë vend. Ndoshta që tek kjo e fundit vijnë zgjerohen në formë rrathësh gjithë problemet e tjera me të ashtuquajturin “moral të shoqërisë”.

Dhe e fundit fare: termi homoseksual, duhet hequr nga përdorimi zyrtar edhe nga komunikatat e policisë pasi është një term diskriminues. Homoseksual u zgjidh si një term biologjik. Sot quhen gej!

 

Nga historiaime.com

 

 

99 Komente

Policia ket gjo e bo per inat te sali-ut qe ka filluar ti respektoje gej-te, biles te nxise edhe nisma ligjore per ligjerimin e martesave midis te njejtit seks.

Policia nxjerr komunikate per cdo arrestim qe ben, cfaj ka ajo qe i nxjerrin mediat. E dyta, pse paskan qene homo sduhet ta jepshin kete lajm? Eshte njesoj kur i japin lajmet per prostitucionin femeror, kta te dy kane shitur bythen, ku eshte problemi ketu more Kristi? Se ai besoj duhet ta kete shkruar kete artikull pa lidhje. lol. E keqja ketu eshte vetem se u kane nxjerre emrat e plote, duhet tu nxjerrin inicialet, eshte e padrejte tu nxjerrin emrat (jo vetem ne kete rast po ne pergjithsi). Se tani keta homot u degjeneruan fare para familjes, te afermive apo shoqerise se tyre. Gjynaf gjithsesi.

Sa per lajm, mund te kishit nxjerr arrestimin e vrasesit te asaj gruas. Policia eshte ne rregull per mua, i arreston por problemi eshte te gjykata qe i nxjerr pa asnje dite burg.

U jane sekuestru dhe ca kondomsa dhe ca facoleta. smiley

Ky shkrim o shkrujt nga ndonje gei ne shenje solidariteti. I vetmi detaj qe nuk me ka pelqy ka qene fakti se ca gazeta i kane identifiku me emer e mbiemer te arrestuarit dhe jo me iniciale, kjo o turp se u shkaterron jeten!

Nuk e kuptova komplet kete artikull. Mbase ok me pjesen ku flet per diskriminin, dhe meqenese nga cfare kuptoj policia i arrestojti per prostitucion jo per orientim seksual... te pakten zyrtarisht. Por a eshte teza kryesore qe policia nuk duhet te arrestoj me njerez per prostitucion nga qe ka krime me te medha???

kjo o turp se u shkaterron jeten!

mund t'iu jape letrat jashte shtetit. bile shume artikuj ne gazetat shqiptare, behen vetem per kete qellim. s'duhet harruar. 

gjithashtu emrat duhet t'u dalin ne gazete, nuk ka pse fshihen, as ata vete, po te duan te ndryshojne mentalitetin e shoqerise dhe ate familjar ne lidhje me ta, por po ashtu neqoftese duam qe ne vete mos t'i konsiderojme marredheniet seksuale midis dy meshkujve, si diçka te jashteligjshme. qe te mos shtohet numri i tyre, aq me mire neqoftese morali familjaro-shoqeror i denon.

vetem adoleshenteve nuk duhet t'u dalin emrat.

Obobo filluan edhe ne Shqiperi keto variantet "na arrestojne se jemi gej"? Dhe nuk e dija qe kur te kap policia ne flagrance, ti mund ti thuash, "ik more arresto njehere filanin, pastaj mua". 

P.S. Ky varanti i parukes qeka i modh fare smiley

Jo Kurro, jo. Emrat s'kane pse t'u dalin. Ti e une po veme nofka kurreshtaresh e hurbinekesh per te mos na çare dordolecin kopuket e internetit, e ti thua se duhet te dalin me emra.

Asnjerit s'duhet t'i nxirret emri, as viktimave te rruges, e as atyre qe bejne vetevrasje, siç i nxjerrin perdite e siç qe diskutuar gjate per te ndjerin Klosi. Nuk kane pune gazetaret e as policia me emrat.

Charles Aznavour kendon nje kenge per homot. Nje dite e kam perkthyer ne shqip, me kerkesen e dikujt te njohur. Perkthimi i eshte lexuar nje homoseksuali. Ky i fundit, sipas te njohurit me lart, gjate leximit te tekstit, ka qare (i prekur shume). Ne duhet t'i respektojme njelloj, edhe heterot, edhe homot. Keta te fundit jane pakice. Nje shoqeri vleresohet vetem nga ajo çfare iu rezervon pakicave : etnike, seksuale, fetare. Sa me tolerante ndaj pakicave, aq me e shendoshe eshte ajo.

Etika gazetareske apo policeske shqiptare eshte pertoke. Kjo eshte diçka kulturore. Ne jemi te bazuar ende tek leternjoftimet shqiptare nderkohe qe ato europiane s'kane as emer nene, as babe. Kush çan kryet se ku palloi nenen tende, ti je nje individ qe ke jeten tende. Futja e hundeve eshte kthyer ne nje ideologji shteterore ne kohen e komunizmit, me internimet familjare (i biri i kulakut) apo me ngritjen ne pergjegjesi (i biri i partizanit). Duhet dale nga kjo logjike. Jeta private duhet shenjteruar. Nuk di nese ekzistojne ligje per kete pune. Dhe nese po, pse s'perdoren ne stil te gjere. E veshtire, por jo e parealizueshme.

s'te ben pershtypje fakti qe klienti i tyre eshte 20 vjeçar ? 

nje 20 vjeçar, gati adoleshent, qe paguan te palloje bythe te duket normal ty mik ? une e quaj krim per vete te terheqesh ne korrupsion, se mos harro nuk flitet ketu per dashuri, nje 20 vjeçar. 

te jete ndonje plak, qe femrat nuk ja varin me, e te paguaje te shkoje me djem te rinj, edhe ka aresye ku te qendroje. po 20 vjeçar ? 

ne ato poezite per homot as ma ngrefin e as me prekin hiç. 

pastaj tre vete qe pallohen, ne daç meshkuj ne daç te perzier te jene, ne daç me leke ne daç pa leke, eshte KURVERI. nuk eshte diçka normale, aq me pak e lavderueshme ose e moralshme per t'u mbeshtetur. 

Une flas per alkol farmacie 90°, e ti per kendin e drejte 90°.

C'rendesi ka si e ku, e ç'moshe e budalliqe. Rendesi ka emrat s'duhet te nxirren asnjehere. Perveç kur eshte shpallur armik publik ne nje shtet te tere, vendos foton aty dhe emrin. Per ndalime te tilla ne polici (24 oreshe maksimumi, edhe sikur te jete "prostitute e paligjshme", s'mbahet me gjate, se ska vrare njeri), nuk nxirren emrat.

Per poezite, s'behet fjale per mua e per ty, une perkthyes jam, edhe une s'ndjeva gje kur e perktheva, por shko fol me ate shokun qe ka "hallin". Kjo me intereson mua. Venia e vetes ne vendin e tjetrit nuk do te thote se je tjetri, mos e harro kete.

Per te tjerat, fjala "kurveri", as qe e kam ditur ndonjehere ç'do te thote. Nejse.

Me kete nxjerrjen e emrave na ka prish pune, se jan edhe nga veriu mer yahoo, do ngrihet Lezha thone prap ne kam me protestue se njaj qe a kap ene ka dhan emen katalik asht i konvertum koht e funit njai, s'asht me prejardhje ka Lezha ropt, asht malcor musliman njai por a konvertu me ja qit namin e zi Lezhes e katalikve te Shqipnis.

Së fundmi, ka një mungesë të frikshme të kulturës rreth seksit në këtë vend.

...

 

Fjala vjen, me kryetarin e Bashkisë në Kamzë, atë të famshmin Xhelal, që e akuzojnë akoma për paranojak dhe maniak seksual?

Yes indeed.

 

Dhe e fundit fare: termi homoseksual, duhet hequr nga përdorimi zyrtar edhe nga komunikatat e policisë pasi është një term diskriminues. Homoseksual u zgjidh si një term biologjik. Sot quhen gej!

Duke i rrezistuar tundimit per barsaleten e atij qe s'kishte Ferrari, "homoseksual" ne shqip qenka ofendues dhe termi i duhur per tu perdorur zyrtarisht ne shqip qenka "gej"?

Padyshim do e kete pas fajin barku i madh i policit qe i arrestoi, se po te qe cun king me bark mesatar...po dhe fakti qe ka kaq shume krime te tjera, se po te kish me pak krime ky veprim i policise dhe mediave do qe krejt i pershtatshem, si dhe... na llive se qeshuri me indinjaten tende shumepikcuditore plako smiley

P.S. Po termi "lezbike" eshte i pranueshem?

smiley

Sinqerisht dua t'u vihem ne krah homoseksualeve ne Shqiperi thjesht pse vertet i diskriminojne, po keto lloj shfryrjesh blogiste plot nerva te presin krahet. Keto xhevahiret e tipit "termi homoseksual, duhet hequr nga përdorimi zyrtar edhe nga komunikatat e policisë pasi është një term diskriminues. Homoseksual u zgjidh si një term biologjik. Sot quhen gej!" te bejne te tundesh koken me hidherim. Apo ky termi i ri Shqip LGBT. A ka mbetur ndonje gje tjeter pa u kopjuar symbyllurazi nga anglo-saksonet? smiley

Xhibi, me siguri as termi lezbike nuk eshte i pranueshem.

Do habitesha sikur Lezha te mos kishte bere akoma nje kenge per lezbiket. Gjithe ajo homofobi + macoizem qe egziston tek ne si shoqeri shqiptare* normal do bente qe Lezha te pllakosej me turp si qytet pas episodit te Klodit, turp i cili mund te dale vetem me kenge per lezbiket.

*Ne dhe gejt i kemi allasoj per ate pune xhanem, as illustrated above.

Klodi ishte refugjat ne Lezhe... smiley

Po sikur ti quajme Lezhbike?

Nuk te japin me vize per ne Lesh (thjesht emri i dikurshem i Lezhes)

Policia ata t'i egzekutoje ne vend e te mos humbase as kohe hic... e jo me t'i arrestoje e te zere dhe qelite aq te nevojshme per vrasesit dhe hajdutet. Tamam te acaron.

Pse kaq i frustruar?

E kush ja jep ate te drejte policit qe ti egzekutoje? Ti? Dil vete ti, hidh pushken krahut e dil vri gejsa, pse s'e ben? 

Je perfaqesues i denje i Legalitetit. Te marrshin te keqen komunistat rrevolucionare qe pranojne çdo lloj rrace, seksi, pederasti, kombesie, rreligjoni, sa per te rrite numrat per tu duke me shume ne shesh. smiley

Ndryshoi perkufizimi i komunizmit??? Une kujtoja se komunizmi ishte qe ai i varfri ne semafor te vinte te te grabiste te gjitha leket... smiley

Jo ai i varfri/lypesi ke semafori, por ai i varfri qe te bo si shok e ti e ndihmon duke e futur ne shtepi, duke e lare, shperlare, ushqyer, deri dhe telekomanden e televizorit ja le ne dore atij qe te zgjedhi programet. Dhe vetem te nesermen pasi ai shoku ka ikur heret me nate dhe pasi ke futur doren ne xhep e ke dalluar se nuk e ke mo 200lekshin qe ke fitu dje, fakti qe ai po shikonte Top Channelin nje nate me pare fillin te te duket kuptimplote dhe autosugjestionues. smiley Por prap, je lule, pasi ai mosmirnjohesi komunist do te te vari ne litar duke ti marre te gjitha. 

polici, kur te shohe "gay" qe bejne treshe cepave te qytetit, duhet te skuqet nga turpi qe nuk ka bythe te arrestoje Sali Berishen dhe te vare veshet e te shkoje me bisht ne shale si bq....
ky qe mesazhi i artikullit.

Ne nje film qe ndoqa dje ,ndodhi ne vrasje dhe nje burre i cili i ishte vrare djali nga nja aksident rrugor ,i lodhur nga ngadalesia e ecurise se hetimit ,vendosi te hetoi vete per aksidentin.Sa fotografon nje makine per te cilen dyshonte ,makine kjo  e nje diplomati,per 5 min vjen policia e kap dhe e dergon ne rajon te policise,nderkohe qe per nje vrasje .....

Keshtu eshte dhe kjo pune.I biem samarit ,se nuk i biem dot gomarit.Policia ,normale qe ka bere punen e vet ,por jo vetem  me lehtat ama.Tre homoseksuale qe bejne sex ne x vend  dhe nje burre pa uniforme i ben telef po te doje.smiley

trapllëqe!
nëse policia u nxjerr emrat pa patur vendimin e gjykatës, si fajtorë, bazuar në atë që është ligji shqiptar, duhet më së paku t'i dëmshpërblejë (nëse dalin të pafajshëm)!.

pastaj, të lexosh edhe atë psikopatin që thotë ekzekutojini... vetëm tek peshku!, ku tjetër!?

 

Ore psikopat je ti,qe rrezik nje dite do ja japesh kembes nga tensioni... jo se I merrni gjerat shume seriozisht, por se seriozisht turfulloni sa ju del shkuma. smiley
sa per dijeni, une e nxorra i pari ne peshk ate "lajm",me teper I shtangur nga habia jo dhe aq se policia publikoi emrat - se nga policia jone s'mund te presesh me shume(s'merren me "ushqimin" e popullit), por qe mediat bene publike emrat, kjo duhet te te beje te mendosh rende se me c'fryme te pataksur kafsherore ushqehet * ai milet...
* torturohet.
Kupton tani?
Pederastet, jam shprehur gjithmone ketu, jane te neveritshem ne ato qe bejne, kryesisht per faktin qe kerkojne me shume te drejta se NJERIU, por t'u shkelet e drejta e njeriut? Kjo eshte me e peshtire akoma.

Ore psikopat je ti,qe rrezik nje dite do ja japesh kembes nga tensioni... jo se I merrni gjerat shume seriozisht, por se seriozisht turfulloni sa ju del shkuma

se kush është psikopat e di ti, hë hë, ka kritere për atë punë. kritere mjeko-ligjore. dhe ti s-je nga ata që kanë bytë të ndërmarrin nisma për të bërë ndryshime të tilla në "rregullat" e një shoqërie. në bazë të "rregullave"  apo kritereve të tanishme, psikopati i vetëm je ti! si mund të nxjerrësh ti sentenca për ekzekutimin e një individi, kur në Shqipëri me sa di unë, dënimi me vdekje, është i jashtë ligjshëm?!  më së paku po të komentoje këtu unë, personalisht, ligjërisht**, do të të denoncoja për nxitje dhune***! kaq!*

*mos u tremb nga pikëçuditsja! smiley

**e di ti, ligjërisht them, se fizikisht është punë tjetër... dhe e shohim kush vuan nga tensioni! smiley

***e di ti, o perëndimor, se psh aty ku je ti, për gjëra të tilla mund të gjejnë, me leje të veçanta, edhe se kush qëndron pas njëfarë pseudonimi!

Mire, nuk je psikopat, po qenke i leshte atehere... Po e kupton sarkazmen ti apo do ndonje fletushke prezantimi?

Ketu ku jam une te me rruajne TRAPIN se nuk ma ndjen per kerrkend. Vetem nje autoritet i pjerdhur te burgos se ushtrove lirine tende themelore. Nje ligj i pjerdhur qe ndershkon ushtrimin e nje te drejte te sanksionuar po me ligj.

Shoqeri e semure, me armiq imagjinare... donkishote varur per brekesh ne mullinj ere. Keta perfaqeson mendimi yt. Mendova se u shpjegova me siper, por nuk te thithka hiq or qun. smiley

Qe te kuptosh kete koment dhe ata me siper, duhet te besh paqe me veten njehere, qe te mos sajosh armiq aty ku s'ka.

po cili armik, armikun këtu e nxore ti!! 

mirë e lëm kështu, ose ti komunikon me një gjuhë plot metafora dhe unë nuk jam i aftë të të kuptojë, ose ti ke një botë imagjinare, një gjuhë imagjinare (që i ngjan paksa kësaj reales, se prap, byth s-ke që të ndërtosh një të re!)... pra shenja klinike të një psikopati të ri, që nuk dallon dot realitetin nga fantazia. kupton! 

 

Une psikopat qenkam megjithmend... vazhdoj te flas me imagjinaten se ti do mbushesh ndonje dite. 

Jam ngushelluar me ate shprehjen e vjeter: "shpresa vdes e fundit"... kuptohet, gabimi im eshte, se nuk ja vura veshin popullit tone qe ka nje gurre te tere me fjale te urta kushtuar atyre si puna jote.

mirë or toç!

E di ti c'dmth "toc"? Apo e perdor thjesht ngaqe e ke degjuar?

leke.., paruke qe perdorej per tu maskuar.... hemmm, si me e thelle me duket mua kjo pune.. mos kane qene gej te kamufluar, por ne fakt benin spiunazh?
po "gaforrja" ishte aty rrotull??smiley

Qenkerkan kenaqur cunat,o la la i kane vene prangat,metali  i ferkon dockat e njoma,nje seri morrnicash te paparishikuara ne ato momente i pershkon trupin e njome.....ne keto momente degjojme njerin nga djemte : Ohh Klodii ketija policit i mbakerka pakez gooja eree dhe nga ana tjeter degjohet zeri melodioz i klodit: po lere gojen mo lali pyete pakez a e ka ndoshtaaaa shkopin e gomes me vehhte.........

Imagjinoj edhe drurin që kanë ngrënë të shkretët.

Një lajmë të tillë kam dëgjuar edhe para një viti, kur homoseksuali i parë  i deklaruar në Shqipëri, (të më falni, nuk ja mbaj mënd mirë emrin) u rrah, po keq fare nga policia. Dhe cfarë dëgjohej nga njerëzit ishin komente të tilla ( mirë ja bënë byth q***) sepse e shihnin vetëm si një byth q*** dhe jo si një njeri human, krijuar nga Zoti, Big Bangu, a ku di unë kush!

Dhe nqs ti irritoheshe dhe tregoje hapur që për këtë veprim policia duhej dënuar, të thonin edhe ty që je pjese e kominutetit të tyre!

 

Ç'mizori

 jo si një njeri human, krijuar nga Zoti, Big Bangu, a ku di unë kush!

ti e para, nuk duhet të shkruash në atë mënyrë! dhe ka disa arsye. që nga më pragmatistja, se fetarët janë të parët që u hakërrehen homoseksualë(e)ve. duhet të kuptosh pastaj që feja dhe të tjera "koncepte" që krijon njeriu (pa harruar nacionalizmin, që e kemi në modë këto kohë) janë ato që e kufizojnë mendjen e njeriut, e mbushin me prekoncepte që kanë dalë nga bytha (alias mendja) e psikopatëve!

gjithsesi është zgjedhja juaj (dhe atyre që zgjidhni si përfaqësuesit tuaj)... nëse doni të qëndroni vetëm tek "diskriminimi" dhe "diskriminimi seksual", apo të argumetoni në mënyrë të shtjelluar se përse homoseksualizmi (dhe nuk do të thotë domosdoshmërisht b*q*) i ka të gjitha të drejtat për të kërkuar barazi ligjore me "grupimet" e tjera.

 

Zoti e urren mëkatin, por nuk urren mëkatarët, nqs do ta marrësh nga ana fetare!

Por ideja pse shkruajta ashtu (sepse une nuk jam fetare), ishte për të thënë që ti shohim si njerëz jo shumë ndryshe nga ne, krijuar njësoj si ne, nga kush do qoftë krijuesi apo zanafilla nga kjo arsye lind e drejta për mos u futur fare në grupime (pra janë grupimet racioale, seksuale, gjinore apo dhe të cfarë do lloj mënyre tjetër që unë dua të evitoj sepse i quaj të kota dhe katalizator lufterash)

shqipja ka nje fjale te pa keqkuptueshme per ta -bythqire.nuk e kuptoj perse duhet te thirren ne anglisht.d.m.th. gay nuk eshte bythqir?  po mire hajde ti themi diku dhe anusi pine uje te pusi smiley.  perderisa e pranojne publikisht perse kanr turp nga emertimi!  apo edhe ketu ka futur hunden integrimi

Fjala q** futet tek të pistat me sa më kanë mësuar që e vogël, edhe pse nuk e di nga e ka marr këtë kuptim akti seksual!

Përse ti emërtojmë me një fjalë të pisët?

ndersa fuck eshte e paster thua ti!  pikerisht duke i quajtur bythqire me nje gure'' vrasim ''dy zogj.   pastrohet qirja nga pislleku dhe rritet vetbesimi i bythqireve. kjo eshte  ndihma per ta,se pastaj behet si puna e barsaletes-  baba jam gay i thote i biri,  s'ka gje bir i babait vetem bythqire te mos jeshsmiley

ps.  nga komisioni i pastrimit te fjaleve publike

Nuk më pëlqen gjithsesi, nqs nuk do të jesh aq i sofistikuar sa ti thuash "homoseksual" më mirë thuaju pederasta se sa byth q***  sepse thuhet me percim! Nga dallohet po ja, asnjëherë nuk thuhet, ik ore homoseksual, nuk shkon, ama të thuash ik ore byth qi* shkon a jo! Varja po hë, këto terma do mbeten përjetësishtë, s'ke çi bën.

eh mer klajdevour, si ikin vitet... m'duket sikur ishte dje kur vije te peshku edhe provokojshe gjindjen per me marr komente dhe vemendje. sot po sensibilizo qarqet politike me t'larta te washingtonit. smiley

tani kali yt i betejes mban pak ere, por punen e ben ama, c'i do llafet. me kujton nji te njoftmin tim nga kosova, kur binte llafi per ndonje makine te mire, ne si shqiptare na qa zemra per mercedesin, kalonte ndonje s500 edhe ne na vinte si alivani, kur thoshte ky, "kerr ma asht, edhe ky i jemi t'con".

une te peshku jam prape smiley

Degjo, se tani i njoh mire mendimet e secilit, per fat te mire e te keq. Puna eshte keshtu: qe dikush te kapet ne flagrance duke shkelur ligjin sdo mend qe policia do beje te veten. Ceshtja eshte te kjo praktika barbare e nxjerrjes se emrave, fotove, deklaratave publike nga policia per nje veper penale qe sipas "kodit" moral te shqiptareve le me kodin penal, shkaterron gjithe familjen. Njeri prej djemve eshte tropojan, me tre vellezer qe presin atje sa ne prokurori sa ne paraburgim dhe ti e perfytyron se c'do te thote per ate kur te dale... apo jo????

 

Ata tre vllezrit do te thone green card, Krist. E bukura eshte kur te vijne edhe ata me bashkim familjar. Zgjat nje cike, por funksionon. smiley
Ps. Te marr vesh. Gazetari alifamatrake. Per ate te jap te drejte.

Nigjo, e kane edhe me te kollajte punen kto. Psh per sigurine e punes, duhet te vriten minatore ne miniera, per opoziten duhet te vriten njerez bulevardeve, per grate duhet qe te rrifen a te hidhen nga ballkoni kurse keta i fusin nje thrisome  m'mythe mes rruges dhe presin ti arrestoje policia per me bo proteste. Dhe kshu nji rruge e dy pune. Dhe qejfin e bojne dhe opinionin e sensibilizojne.

doja ta thosha atje lart, ai detaji i parukes ishte letersi mirefilli. fiks e kishe kap.

Jo po se thone pastaj se jeta imiton artin! Ne Hollivud mbase, po jo ne Shqypni. smiley

@ PF ....hahahahahahahaha

je tere ai burre, mbjell dhe peme te oborri i shtepise si rob normal smiley po kur vjen puna te ca tema te behet kokerr gruri ajo ne koke, me fal e!

 

Krist, me thene te drejten nuk kam asnje simpati per "kauzen" tuaj, megjithese ne te njejten kohe e pranoj se ky akt, megjithese me duket i shemtuar dhe eshte padyshim devijant nga ligjet e natyres, ne vetvehte nuk ka asgje kriminale. Pra tek une mund te gjeni tolerance por jo mbeshtetje.

Nga ana tjeter, artikulli nuk eshte mbi gabimin policor qe paska nxjerre emrat. E para ketu une shoh vetem inicialet. E dyta keta nuk jane minorene. 

Ajo c'ka kuptoj une nga titulli dhe shtjellimii shkrimit eshte qe ju doni te na mbushni mendjen qe ky veprim qenka fare normal dhe duhet te jete shqetesimi i fundit i shoqerise shqiptare aq me teper i ligjit. Une them jo. Dhe te drejten per te thene jo e kam me kushtetute. Turpi pastaj le te bjere mbi mua, si prapanik ne mendimet mbi prapanicen. smiley

P.S. Meqe me permende pemet. Ja imagjino per nje moment sikur pemet e mia te ktheheshin ne gey. I binte qe une mos haja me as nje kokerr kumbull prej tyre. (Mos o zot!)

jo, pak me lart po lije te kuptoje qe duhet me vra ndonjerin qe kauza te kete sens! Nderkohe qe une mendoj se edhe te tilla gjera kane ndodhur. E vertete ska ende nje menyre per te ngritur nje infrastrukture per te grumbulluar e pastaj per te analizuar ngjarje qe perfundojne ne ekstrem. Per kete ta kisha fjalen. Pastaj se c'mendon ti per kauzen apo per ngjarjen, sigurisht ke te drejten tende te kesh cdo mendim apo opinion. 

emrat nuk i kemi vene ne, media mainstream i kishte te plota. Dhe ceshtja nuk eshte vetem ne jane minorene apo jo. Pse per minorenet e pranojme gjeresisht me konsensus se nuk i nxirren as emrat as fytyrat? Sepse qellimi pas kesaj eshte qe te mbrohet dinjiteti i femijeve dhe mireqenia e tyre qofte fizike qofte shpirterore, emocionale etj. Pse pastaj mos pranojme te njejten filozofi edhe per njerez qe u qellon te bejne nje shkelje te tille qe rendon me shume mbi familjaret, shkelje qe ne kete moment, ne kete vend perben veper penale? 

ne parim une besoj se prostitucioni nuk duhet te perbeje veper penale, e as konsumimi i drograve te lehta por ky eshte tjeter debat 

jo, pak me lart po lije te kuptoje qe duhet me vra ndonjerin qe kauza te kete sens! 

Eee jo. Po thoja qe ca njerez e kane me te lehte ti propagandojne kauzat e tyre. Kaq. Bile ishte kuptimi i kundert. Me nje llaf sa me kollaj do kishte qene sikur me nje tegel, te kishte mundesi te dilte ne faqe te pare edhe minatori.

Sa per lidhjen qe ben me femijet pastaj, kjo eshte palidhje. Dhe nese edhe ju e konsideroni te turpshme ate qe beni dhe nuk doni t'u dale emri ne gazete, atehere cfare prisni nga ne. Eee dune bythe ca gjona Klajd. Bythe ne kuptimin primar te fjales.

Fatkeqsisht lajmi nuk eshte edhe aq  i detajuar. C'ngjyre kish parukja pshemull? C'lloj prerjeje?

"termi homoseksual, duhet hequr nga përdorimi zyrtar edhe nga komunikatat e policisë pasi është një term diskriminues. Homoseksual u zgjidh si një term biologjik. Sot quhen gej!"

Gej ne c'kuptim, homoseksual apo lozonjar?

 

gay/gā/ Adjective:(of a person, esp. a man) Homosexual. Noun:A homosexual, esp. a man. Synonyms:merry - cheerful - jolly - joyful - blithe - mirthful
 

 

Gej nuk është shqip!

prandaj eshte i ''sofistikuar''?!

po anglezeve u vjen turp nga kjo fjale?

se po paten ,une them qe ne angli bythqire dhe ne shqiperi gay.

nuk e di si do te lexohej ne anglisht fjala jone kuptimplotesmiley

Po ,sipas ça kam lexu gay sepse jane te shyretshem ,gjithe ojna lojna e bojna....a i ke pa gay pride....?Gay eshte antidepresiv ,eshte gioia di vivere .Eh sa mire me kene gay....

Allahu ja pranofte agjerimin Flamur Nokes nga Hasi i Kukesit kudo si te ndodhet tani !

Mos me thuj qe ka pas direktive nga lart! Mos me thuj qy osht "parimor"! smiley 

Imagjino te ingranohem mire edhe me Shik-un e ri; nuk do lene bire b*** pa investigu!

Moren sot dhe Agjensine e Kthimit te Pronave.

Nje kuksian, Avenir Peka,  do drejtoje procesin e Toke e Xanum per legalizim.

Ore keta Pekat u bene si Quprillinjte e Perandorise osmane.C'ka qene nje Peka ne ish KQPPSH  qe menaxhonte kuadrin, Koth?

spiritus, me i famshmi i Pekajve ate periudhe,  ka pas qene nje Maxhun Peka. ambasadori i jashtzakonshem dhe fuqiplote i RPSSH ne France....   kam qene i vogel  po emri i ketij me eshte fiksuar..smiley

Po normal qe e kane vone kuksian, se di gjuhen. Ca te vejshin durrsak dhe pastaj ti jepshin edhe Hurbin me vehte per perkthys ne frengjisht. Le qe duhet te dinte edhe durrsaku frengjisht...smiley

Ik o Koth se na bone lomsh!

Dhe mos u habit fare! 

Kishte shku Ministri i Brendshem, Flamur, per vizite te ajo fatzeza qe e vrane per nje varse.

Sot nje vajze 18 vjec kishte vra nje barbar 45 vjec nga Burreli se ja kishte bere jeten ferr. Policia e Flamur idiotit nga Hasi qe e ka situaten e rendit me mire se Brukseli, deklaroi qe vrasja u be  nga nje zenke e castit dhe se viktima e vajza bashkejetonin.

Bashkejetimi ishte i formes : burri ne Burrel, vajza ne Krabe.

Nuk e di ku do shkoje sot per vizite morrmadhi, tek ai burri apo tek kjo vajza qe ishte rrembyer e mbajtur 10 dite ne pyll nga bashkegegu i Hurbit.

Cer nuk po degjojme vallai, as agjerimi nuk po ju ben derman. smiley

Ka edhe propagande armiqesore, ka! 

ajo fatzeza qe u vra kuksiane ishte.

Mos i nga keta qunat e UNMIK-ut, or tej!!!!!! Me shume ke per te pa gjithsesi. Njoni eshte tu bo pushime n'Vlore! Se shpejt do ta kesh ne skene.

Plus qy duhet te merresh edhe me Cim Peken masanej... A meresh dot me i leter higjenike?

Du me ardhe me nje propozim te Kohes sone per qejflite e sumes . Kishim nje emertim qe i pranonte ne shoqni , nuk i ofendonte , nuk i perbuzte por thjesht i emertonte si te VECANTE ..

SumTekelek ! .

Nuk ka as racizem as huazim nga te huajat .Eshte ndryshe nga fjala fyese perjashtuese e perbuzese "sumqare" , qe tregon se ne ate kohe qe Saliu e permend si mungese e UJIT , nuk  kishin uje  per ta lare .Pra thjesht shoqates me shume perpelitje smiley per te gjetur nje etikete pershtatese i propozouj te Thiirret

" Shoqata e Sumtekelekeve"...

Shtese per HURIn...Per ate Charlin tend ( dikur admin. ma kane fshire ) smiley ne kohen tone thuhej ...Kur kendon Charli eshte QARR i gjimnazisteve te Parisit , qe i mbulon nostalgjia dhe enderrojne HUNJ "

Msojeni nga pak dhe ju gjuhen e kuksianeve,se plasem t'u msu gjuhen e kothianeve

____________________________________

SHQIPERIA, E VOGEL-E MADHE DHE ANASJELLTAS

 

Nga Elinda Marku

    

Prej viti 1999 jetoj 9 ore larg vendlindjes. Ne Michigan te SHBA. Kisha 9 vjet pa u kthye ne atdhe. Kthehem jo dhe aq shpesh ne atdhe. Pervec arsyeve te tjera qe e bejne te rralle ardhjen time ne atdhe, asht edhe rruga e larget. Nente ore qiell larg! Ne vitin 1972, motra e tim eti u martua 9 ore larg. Nente ore male larg. 

[...]

Shenim i peshkut: u postua si diskutim me vete

 

Shume e trishte.

e nderpreva tek

-Nuk kemi dhome per Maloket!- na tha nje burre tek desku i hotel “Arberise”.

dhe nuk do e lexoj me. Tani kur ka ndodh kjo? Nuk du me thene qe s'eshte ashtu, se do te bija me qafe, por di te them edhe se deri ne vitin 90-te, te thoshte njeri ashtu duke bere punen, e varnin per gjuhe.

YEP!!!

 

Cimo, ke bo gabim qe e ke nderpre. Midis te tjerash, autorja hudhte idene per krijimin e nji kryeqyteti tjeter ne veri te Shqiperise!

eshte hera e dyte qe po ta them. Naaa ke per ta nxjerr kokrren e lotit per nji vize ne Burrel. Me jave ke per te prit te muri i konsullates shkodrane per nji vize turistike!!!

Ne gjithe kete histori une nuk kuptoj dot qasjen e Pjetrit, per te cilin nuk kom besu se do terhiqej nga apele emocionale dhe shkrime hormonale!

Une nuk e di tiranen post 90. Ndersa per Tiranen time, di te them qe ishte si ishte, e varfer, me balte, me xhaxhi Enver, me spitale urgjence dhe helikoptere qe coheshin ne Marikaj, me Alfons Gurash e me Rita Marko, ajo Tirane pra, ne teresine e vet, ka qene me "terbijet" dhe maloket nuk i ka perbuzur gjalle ne bote!

Nuk ka Mark ne bote te me tregoje ndryshe. Nqse Market nuk kuptoheshin kur flisnin, kjo tregon edhe nje here domosdoshmerine e standardit gjuhesor dhe te shkolles se njesuar.

Poshte revanshizmi!

sa shume e me pelqeu.....e sa fisnike....me i ba nder cilitdo vend ku i ka shkel kamba.e MREKULLUESHME

Nje nate me pare se kto djem te arrestoheshin, kalova me 12 te nates pikerisht ne kte rruge. Sapo u ktheva ne "Bardhok Biba" , perpara ish-librari "Flores" nje tran(seksual?/vestit?) po perpiqej te bindte nje mashkull. Ne anen e djathte te rruges ishte nje tjeter, edhe ky si i pari me paruke, qe u mat te drejtohej nga une (isha ulur ne krahun e pasagjerit).Kur pa qe shoferi ishte femer hoqi dore.

Nuk kishte dyshim qe kta te rinj, meshkuj te operuar ose thjesht te veshur si grua,po benin "piace" (e me dy pika), pra thjesht, PO PESHKONIN KLIENTE!

Perse diskutimi duhet te devijohet tek "homo/G.A.Y.-lleku" dhe mos qendroje ne vepren penale qe kta lgbT po konsumonin?

Perse u dashkan kapur (sipas ligjit te RSH) prostitutat femra, dhe jo ata G.A.Y.-meshkuj? Mendon LGBT qe ky shtrim problemi eshtei duhuri per mbrojtjen e te drejtave te kesaj pakice ne Shqiperi???

Sdq, pas 1-2 netesh, ne po te njetin vend, nga llamarinat pas ish-Flores, po dilte nje trans tjeter,edhe kjo me paruke( nuk e di a kishte edhe profilaktik me vete) . Dukesh qarte se arrestimet e nje nate me pare nuk kishin dekurajuar koleget e 2+1 fatkeqeve.

Qeka bo problem kjo puna parrukeve m'duket. Qeka per ti shkul floket partneres para se ta fusesh ne krevat, se nuk i dihet. smiley

Qeka per ti shkul floket partneres para se ta fusesh ne krevat, se nuk i dihet.

Burra mosbesues..pastaj burre e grua njihen nga era jo me nga leshte e kokes.. smiley

Pse nuk shikon anen pozitive: mund te hapim biznes parukesh ne Tirane smiley

@ Koth,

Je duke u kthyer ne karikature te vetvetes, dhe me vjen vertet keq per kete. Eshte e nevojshme te te uroj "te prifte e mbara", se me duket ke vertet nevoje. 

O geg nga Hasi, 

kur kam ardh ne peshk nuk e dija qe egzistoje as ti as dhe Ndrea Prendi, ai mirditori i pabese qe vrau 4 qyqare qe lane 8 jetime.

Ke tastiere, ke dhe 100 komente ne dite per te bere dhe jepi.

Kisha pershtypjen qe e kishe kuptuar qe une i pres shkurt drute. Jo? Po deshe e perseris serish nje koment te vjeter. 

Keto thirrjet per te me zene ne seder apo solidaritet nuk shkojne me mu.

 

 

Si fillim me habit artikullshkruesi qe proteston per zbatimin e ligjit tashti. U bo i denushem klienti i prostitutave/tëve me ndryshimin ne ligj para ca muajsh. Pse duhet te bohet dallim midis penetrimit ne b*the apo dy gisht mo poshte? Me menjen e shkrusit, sa here te me naloje policia me makine, duhet ti them qe ne fillim te arrestojne Ilir Meten, dhe masanej te vijne te shpia ime!

Per punen e publikimit te emrave, po diskutojsha me nji drejtues policie disa dite perpara, dhe i thashe qe nuk duhet te dalin emrat. Me tha qe ne komunikate thuhet "i dyshuar për krimin" dhe eshte ne rregull me keshilltaret e Komunitetit Europian. Kur eshte ne flagrance masanej....

nuk thuhet askund ne shkrim mos zbatohet ligji. Por shkrimi ne formen e editorialit te portalit qe e ka botuar (historiaime.com) analizon gjerat ne te gjithe kontekstin, jo thjesht ngjarjen. Keshtuqe debati nuk eshte per logjistiken e ketij aksioni konkret. 

per deklaratat sjam fare dakort me ate te njohurin tat. sepse nuk mjafton vetem: "i dyshuari per krim". Po per ata te dyshuar qe i nxjerrin ne TV, video, teksa i fotografojne ne komisariat????

dhe cfare eshte kjo logjika idiote: jemi ne rregull me keshilltaret e komunitetit nderkombetar!!!!??? po me njerezit qe jetojne ketu, jane ne rregull?

o LGBT-ja ju lutem, mjaft me vemendje te pamerituar! 

Me fal Alidea nese ste shkon si krahasim: ngelem duke pare njemije budallalleqe te rubrikat Lifestyle, njera me idiote se tjetra, te gjitha te lidhura bukur me ate idene: ose do i mbajme nen frike njerezit, frike nga terrorizmi, frike nga dalja nga euro, frike nga lufta, frike nga mafia, frike nga pushtimi i institucioneve, frike nga Gazidede apo Agim Shehu, etj. Ose do i budallallepsim: moda keshtu, moda ashtu, celebrity x, celebrity Y. 

Debato pra mos u pershtjello! Shif sa fusha debati ke:

prostitucioni

legalizimi ose jo i prostitucionit

LGBT si "uzurpues" i medias mainstream e asaj online

te drejtat e njeriut

krimi dhe policia

Muli i ministrise

e drejte apo e padrejte te publikohen emra e detaje personale

Komisionerja per Mbrojtjen e te Dhenave Personale (eshte votuar nga Parlamenti, paguhet nga ne, askush nuk e njeh, e askush nuk di c'ben)

etj etj

 

1) Duhet luftu ne cdo menyre! Qasja duhet te jete e tipit limitim i shkaqeve si fillim e pastaj dukurise.

2) shif 1

3) du nat giv e shit

4) fol me avokatin e popllit

5) flasim, po jo ketu, pasi ne ket rast policia e ka bo detyren

6) ministri zeza

7) Shume e drejte! Sikur te publikoheshin edhe emrat e detajet e atyre shtetareve qe jane kap me dashnore/prostituta te Rogneri etc do ish akoma me mire.

Shkurt muhabeti, mos thyj ligjin, kur nuk ka ligj per te thy!

 

Dakord jam me ty tek dhenia e informacioneve personale emer e mbiemer, por ajo qe me ben pershtypje eshte se ju nuk e kuptoni se kete e bejne ne pergjithesi si pasoje  e 'profesionalizmit' qe i karakterizon. Aktualisht median e ka mbytur kronika e zeze keto aksesoret qe po permend ehuu  nje zot e di sa terheqin me se shumtiu lifestyle shitet ne plazhe. Gjithsesi  me duket i padrejte ky reagim, nderkohe qe ju nuk keni prova se policia veproi ne korniza paragjykuese, nderkohe qe pertej jush ka minoritete te tjera sociale qe nuk gezojne mbeshtetje ambasadoresh  e as fondesh. Se per daljen nga euro , terrorizmin etj etj are you kidding me ..me duket se je fizikisht ne Albania por metafizikisht elsewhere .. 

thjeshtesisht diskush qe ka shkruar kunder diskriminimit ndaj jush por qe mendon se homoseksual eshte me e pranueshme se gay .. apo gej .. 

e shikon qe paske shume gjera per te thene???

ky argumenti i grupeve te tjera qe spaskan mbeshtetje eshte kodra pas bregut. Njesoj si ti thuash ti kastravec (meqe ketu shume rob kane nevoje per stimuj erotike ne imagjinate) ske pse rritesh keshtu, teksa kjo patatja po me kalbet (merru me pataten pra)! Fut aty dhe kete legjenden idiote te donatoreve. Dmth: ske mundur ti kerkosh llogari atyre qe te vjedhin ty personalisht, por ama ke mesuar te diskreditosh dicka nese vjen nga shoqeria civile me kete shabllonin: fonde nga nderkombetaret! Nderkohe qe as nuk e ke idene me te vogel se cfare bejne sot keta qe ty te duken se po kerkokan vizibilitet "te pamerituar". Duke u bere syleshe per gjithcka tjeter qe leviz para teje pra edhe pse nuk e njeh, por jo per ate doren qe te leviz ne xhep e qe te dhemb direkt... Kjo eshte bullshit, reagim per te mos u perballur me nje teme per te cilen ske ide.

Per bindjen time se ka menyra e menyra per tu fokusuar ne tema qe duhet te ishin me kembe ne toke e jo mjete per te frikesuar hallexhinj, e kisha fjalen kur te permendja "metoden" apo praktiken e mbajtjes nen ankth te robve me gjithfaresoj lajmesh apo temash qe behen tema ngaqe media i ben te tilla, jo detyrimisht pse jane ashtu. Cte bej, me pelqen shume Michael Moore, Beppe Grillo, etj smiley mendimi im ama 

Klajdi Shqiperia nuk eshte Tirane, kur ta kuptosh duke e procesuar si informacion ec flasim serish. Idete i kam shume te qarta pavaresisht pretendimit tend se nuk eshte keshtu. Nuk e kuptoj kete fjaline tende  'syleshe'  ne xhep e qe me dhemb direkt, robo te dhashe pershtypjen e nje perfaqesuesje te OJQ-ve apo si ??? 

Mjetet qe perdorni per te dale ne pah jane snobe, jane shume here te papjekura apo fiasko si ky postimi me lart ku po komentohet.  Metodologjia dhe praktika qe pershkruan eshte e tipit 'mono' nderkohe qe realiteti eshte plurial dhe zien gjithandej. Te pergezoj qe fokusimi te ka bere te verber ndaj cdo ceshtjeje tjeter. \

Yes LGBT ! Ec na gjeni dhe ndoj ambasador gay tani te rrini rehat se ka ca rotacione ne muajt qe do vijojn. PATETIK ! 

shume pa lidhje, shume emocionale, serish shume pa lidhje, dhe as ti vete nuk di se ku e ke hallin per temen ne fjale, aq sa ben hartime me tendencen per te me bere te nenkuptoj smiley cfare? Shprehu lirshem

pastaj c'hyn kjo "Shqiperia nuk eshte Tirane"???? Dmth WTF???? rri me kembe ne toke, po flasim per dicka qe ka ndodhur ne Tirane smiley e qe Tirana eshte pjese e Shqiperise smiley e qe nisur nga dicka qe eshte pjese e Shqiperise mund te flasim per disa ceshtje, si me lart smiley dmth nuk ka fiasko ketu, vec ne paste ne ate qe ke dash ti te thuash nisur nga cke menduar ti, po ske mundur ta thuash akoma, kupton smiley ???

Kjo çeshtja e publikimit lidhet me faktin qe eshte pune qejfi,jo halli.smiley

Drejt me thene ,ne shume raste (te pakten te atyre qe ua kam ditur emrat e vertete ) jane ndryshuar me qellim emrat,gjoja si gabime shpejtimi apo informimi.Nese me keta nuk jane treguar te kursyer (per shkak te perçmimit),diskrimin eshte.

Policia thjesht zbaton nje ligj absurd te parlamentit, i cili denon prostitucionin.

Skandali eshte, qe ky ligj eshte votuar nga te dyja palet PD, PS, biles me ashpersime te kerkuar nga PS, e cila cuditerisht si parti e majte nuk ben betejat tipike te se majtes per respektimin e drejtave civile.

ne nje vend te varfer si shqiperia, nxjerrin njerezit femijet ne shitje, po te mos kene frike ligjin. ne france psh ndalohet shitja e gjakut vetem per kete pune, qe te mos nxise njerezit te shesin gjak per te fituar leke pa lodhje. 

mos te nxjerresh emrin ose foton e nje pedofili, ai rrezikon femijet e tjere te komshijve te tij qe mund t'i bejne besim duke i lene femijet te afrohen me te. po ashtu ai qe ben prostitucion, rrezikon te fuse ne çark te gjithe te rinjt (s'po i fus te vjetrit duke i marre si me parime me te shendosha) e zones ku vepron po te mos t'a njohin se kush eshte. 

vendose veten, ne vendin e atij prindit qe femija 20 vjeçar shkon me dy pede per seks.  çfare kerkon ti mos t'ja thuash, t'ja fshehesh te verteten ? 

pastaj kur te del emri, mendoj se personat kane me te vertet gisht ne veprimtarine e ndaluar qe ndermernin. po te jete ndryshe nuk besoj se policia ta nxjerr emrin, me qellimin e vetem te te beje keq. nuk e di sa ligji shqiptar eshte i perpiket ne kete pune, dmth sa i afte te mbroje njesoj si te drejten e individit po ashtu dhe te shoqerise (sepse dhe kjo do mbrojtur, jo vetem individet siç po behet zakoni sot) ku ky gjallon.

ku e ke pedofilin ne kete rast mo???? Ishte ky 20 vjecari, sipas policise, qe paguante keta 26 vjecaret! 20 vjecari tani eshte ne shtepi, dy te tjeret jane ne burg. Dmth ska pedofila ne kete treshe bir smiley

je i martuar ti ? 

sma lejon legjislacioni akoma smiley

po kjo pyetje eshte krejt idiote, njesoj si te te pyes une cfare hengre sot? Apo: kur u prishe per here te fundit????

Sinqerisht, ndonjëherë të bëni te mendosh, që nqs hetero do të thotë të jesh si ju, do ndjehesha shume më me fat po të isha ndryshe!

Por thuaj që jo të gjithë heterot janë kështu, dhe me sa më poshtë do shkruaj, as nuk e kam shansin te jem homo!

E di cfarë kam lexuar para disa muajsh, një artikull ku shkruhej tekstualisht
" HOMOFABIKËT" Të prirur më shumë për të pëlqyer bibilushin!! Interesante vërtet smileyKUJDES

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).