Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar sot me propozim nga kryeministri Sali Berisha lirimin nga detyra të Drejtorit të SHISH, Bahri Shaqiri.

Me propozim të kryeministrit në këtë post u emërua Visho Lika. 

“Presidenti i Repubikës, Bujar Nishani, në mbështetje të nenit 92, germa “f”, dhe nenit 93 të Kushtetutës si dhe nenit 5, paragrafit 2 të Ligjit nr. 8391, datë 28.10.1998 “Për Shërbimin Informativ Kombëtar”, i ndryshuar, me propozim të Kryeministrit dekretoi lirimin nga detyra të Drejtorit të Shërbimit Informativ të Shtetit, zotit Bahri Shaqiri dhe emërimin në detyrën e Drejtorit të Shërbimit Informativ të Shtetit, të zotit Visho Ajazi Lika”, citon sot zyra për shtyp e kreut të shtetit.

Akuzat 

Largimi i Bahri Shaqirit nga kreu i SHISH ishte paralajmëruar nga kryeministri Berisha menjehere pas ngjarjeve të 21 Janarit, 2011. Kryeministri Berisha akuzoi kryeprokuroren Ina Rama dhe Bahri Shaqiri të dy si puçistë. Të parën sepse donte t’i burgoste gardistët dhe të realizohej grushti i shtetit, dhe ndaj të dytit se nuk i ka dhënë informacione për kriminelët në demonstratë.  Kreu i SHISH mund të hiqej me 70 plus 1 votë, pra me shumicën e vendeve në parlament dhe këto kartona maxhoranca i zotëronte, por pengesa ishte ish-presidenti Bamir Topi. 

Kush është Lika 

Visho Ajazi Lika është diplomuar në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, dega matematikë (1976-1981). Në vitin 1991 ai mbrojti doktoraturën (PhD) në shkenca kompjuterike dhe në periudhën mars-korrik 1993 dhe një studim post doktoraturë në Universitetin Politeknik të Barcelonës. Ndërkohë që në periudhën maj 1993- qershor 1997, (në kohën kur Berisha ishte në qeveri) mbante postin e diplomatit dhe të drejtorit në ministrinë e Jashtme. 

Lika mbante dhe postin e zv drejtorit të Shërbimit të Jashtëm, në Shërbimin Informativ Kombëtar (SHIK) në kohën kur ky institucion drejtohej nga Bashkim Gazidede.  

Që nga dhjetori i vitit 2009 deri më tani ai mbante detyrën e zv.ministrit në ministrinë e Inovacionit, Teknologjinë e Informacionit e të Komunikimit, e drejtuar nga Genc Pollo. Sot presidenti Nishani e emëroi në postin e kreut të Shërbimit Informativ Kombëtar.

145 Komente

Me t'pas lezet! smiley

Bradi: 

Mund te kishin zgjedh dhe Filan Fistekun, kujt do ti merrnin leje? Te jemi te lumtur qe zgjodhen Fistek Filanin

Brad, po ky kundermon berishllek mer burr, hic fare msheftas?  Sa per sy e nishan ne faqe? 

Cfare ti bejme,eshte nga Vlora. Se harrova me te luajtur synin smiley

Raportet me Zotin e muhamedaneve si i ka ky? se raportet me zotrine, merret vesh.Nishani po brenda shpures se Saliut merr nishan. Ka nishan t pavarum, s'ke ci thua.

ore pse, keta,  ''kryespiunat''  i zgjedhin nga shkencat e natyres?smiley

E pra? te gjithe mesuesit(demokrate) te matematike-fizikes kane qene sezben me Shikun.smiley

Edhe socialistet,i nderuar,edhe socialistet.Te kujtohet Fatos Klosi?Tek shkencat ka qene dhe ai,por ne grupin e Rexhep Majdanit,Kac Islamit dhe Skender Gjinushit.

Sepse atje ka qene mesues Bashkim Gazidede.

Kur ky u be kryetar SHIK-u mori ne pune te gjithe ish koleget dhe studentet e tij.

Po te hyje tek godina e SHIK-ut te Gazidedes nuk e hiperbolizoj,por jam i sigurte qe do te te dukej vetja sikur hyje tek Fakulteti i Shkencave.Qe nga Petraq Milo e deri tek studentet qe porsambaruan te gjithe kishin filluar pune ne SHIK.

Sot Petraqi eshte keshilltar i KM ndersa te tjeret kane vazhduar karrieren e tyre ne pika te tjera te qeverise Berisha.Keshtu qe emerimi i Likes nuk me cudit.

Dhe mua me beri pershtypje. Teoria ime eshte qe pergjithesi kombinojne zgjuarsi me mungesen e moraleve me mire se te tjeret.

Sepse detyra e tyre eshte te pergjojne me pajisje, gjera kompjuterash. 

asgje per tu habitur ..

Shyqyr qe erdhi kjo dite se shish ishte bere prone private e Bahri Shaqirit. Qe kur i kishte vene Fatos Nano aty bashke me disa te tjere, burri i botes nuk luante nga vendi sikur te ja kishte lene babai me tapi.

Bahri Shaqiri perpara se te punesohej ne shish dhe me vone te behej drejtor ka qene nje bileta shites, ndersa Lika si nga ana akademike si nga pervoja ne detyra shteterore i shkon shume mire detyra e re.

E pra cudi.  Nuk e kuptoj cfare marrin si shembull keta njerez qe hipin ne kale e nuk dine te zbresin.

zyrtaret si Shaqiri nuk hipin ne kale, i vene aty te tjeret, jane te emeruar me pak fjale nga ata qe marrin voten e popullit per te drejtuar. Por kur hypin aty nuk duan te pyesin as per ata qe me ligj i emerojne e shkarkojne e as per gje tjeter vetem se per partine e punes. Kshu nuk ecet.

 te paskan hudh nafte sot e? dum dum dum dum...

 Bahri Shaqiri perpara se te punesohej ne shish dhe me vone te behej drejtor ka qene nje bileta shites, ndersa Lika si nga ana akademike si nga pervoja ne detyra shteterore i shkon shume mire detyra e re.  

smiley  kush ta tha ty . ore ju genjeni edhe "ne moshen e internetit" smiley Plasi xelat dhe lexo:

 

z. Bahri Shaqiri

Bahri Shaqiri ka lindur më datë 8 qershor 1970 në Tiranë, Shqipëri.

Studimet e larta i kreu pranë Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Drejtësisë, ku është diplomuar jurist në vitin 1992.

Pas përfundimit të studimeve, z.Shaqiri u emërua oficer gjyqësor pranë Policisë Financiare, ku shërbeu për dy vjet. Në vitin 1994 u angazhua si Jurist dhe Këshilltar Ligjor pranë kompanive Adria Airways dhe TNT Air Mail për tetë vjet, deri në vitin 2002, kur nisi punën në Shërbimin Informativ të Shtetit, si Shef i Kabinetit të drejtorit të atëhershëm të SHISH, z. Kujtim Hysenaj.

Presidenti i Republikës z. Alfred Moisiu e dekretoi z. Shaqiri në postin e Drejtorit të Shërbimit Informativ të Shtetit më 27 Janar 2005.

Në 2005, z.Shaqiri fitoi titullin Avokat.

Në vijim ka marrë titullin “Master Shkencor” në Marrëdhënie Ndërkombëtare.

Në 2009 i jepet titulli “Auditues i Brendshëm në sektorin publik”, lëshuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Auditimit, Ministria e Financave.

Aktualisht i angazhuar në studime të ciklit të tretë në kërkim të gradës shkencore Doktor.

Njeh dhe zotëron gjuhët e huaja Anglisht dhe Italisht.

Ai ka dy djem.

Nuk dua te justifikoj as Shaqiri, as Liken, njerez per te cilin rezumen ja shikoj per here te pare... but come on, are you serious?

Mbarojti jurist ne 1992, punojti ne polici per dy vjet e pastaj kush e di se c'fare bente per Adria ose TNT, mbase shiste dhe bileta.

Pasi u be drejtor, si c'do drejtor ne shqiperi u mbush me mastera. Dhe nje cobani ja benin rezumen me te bukur. Pa ofendim per ndonje njeri, por pasi ja kane zbukuruar rezumen, ne rast se kjo eshte gjeja me e mira qe kane nxjerre, me te verteta disa pyetje mbi delegacionet ne shqiperi

Ka marre edhe titullin Avukat

 Z muhametali. Ajo Rezume qe vura une ishte pergjigje e  komentit "anti-komunsitit"smiley

Pra ajo qe ai thoshte : se ky zotri ishte 

 Bahri Shaqiri perpara se te punesohej ne shish dhe me vone te behej drejtor ka qene nje bileta shites, ndersa Lika si nga ana akademike si nga pervoja ne detyra shteterore i shkon shume mire detyra e re.  

Nuk ishte  si qellim te lartesonte figure e zotit " Shaqiri." por idiotesine e krahut stalinist qe nxjerr justifikime te tipit biletashits  e ku ta di une. Ti e di shume mire ,si c'do njeri tjeter  qe ka respekt per veten e tije : se ai u hoq jo per rezumene e tije por  Sepse Sala donte nje mercenarin e vete aty  qe ta perdorte sic perdori gazideden ne 1996 (e mban mend apo jo); Po te ishte i interesuar per rezume shih antaret e kabinetit, parlamentit .

Sa per shaqirin une di qe nga vitet 1999-2000 apo dicka me vone, kishte nje dyqan te vogel ne rrugen e Durresit ku shiste telefona celulare. Kuptohet qe shkonte e i blinte vete me canta se ndryshe nuk mund te nxirrje ndonje lek. Ndersa keto avokaturat apo doktoratat apo ku di une i paska marre gjate kohes kur paska qene ne detyre si kryetar i SHISH. Sic duket ka studjuar ne orar te punes, lol.

spaska asnje goc ,sa keq smiley

Per shqiptaret eshte e kunderta , sa mire 

Resumeja e tij u soll nga websiti i  SHIK-utsmiley  vetem per qellimin e shprehur ne komentin tim. me larte.

... e habitshme eshte qe e boni kaq shpejt tak-fak,mgja  hallall  mustaqet o Nishan. Kjo eshte nje shenje e mire per me pastru administraten e shishit nga gjithe ata sehirxhinjte qe lejuan goditjen e shtetit ne 21 janar dhe i bonin shoqeni palloshit nga kullat e fidelit.Zamet e ke ene nje firme tjeter shpejt e shpejt per ate ...prokuroren.

ata qe me sehirin e tyre u bene pjese e dhunes se organizuar ndaj institucioneve, ne fakt ne shumice jane kontigjente te sigurimit te shtetit te marre ne shish pas 97. Imagjino, ish operativet dhe punonjesit e Sigurimit do bejne zbulim-kunderzbulim ne nje vend te Natos. Edhe kete duhet ta kete parasysh drejtori i ri.

Sec kam nje pershtypje qe anti-komunist eshte nje softwear qe riprodhon fjalimet e komandantit.

Dhe kaposhi si gjithmon. fillon dhe shtrengohet.... shtrengoheet. vazhdon dhe shtrengohet.... dhe ben ''' prit pak'' edhe pak  urrrey ''' nje gelase te madhe smiley

Po ata sehirxhinjt qe lejuan - apo me mire, krijuan - goditjen e shtetit me '97? Berisha sot kryeminister, Gazideden e riemeroi drejtor te kadastrave, etj. etj.

Po ata sehirxhinjte qe zgerdhiheshin kur shihnin turmat e ndersyera prej tyre qe digjnin Kryeministrine ne 98-en?

USA vs Japoni finale olimpike femra minuta 54 2-0.

Act Now per temen. Tani pritet te dale Mentor Kikikia me nje editorial qe te lemeriset i madh e i vogel.

P.S. Dini gje nga eshte ky zoteria ? 

Shyqyr qe u lirove o Shaqo!

Berisha ka oreks kafsherore: Maces aq shume i pelqen peshku sa qe nuk ndalet dot...deri sa vjell!

Ke nja 8 vjet qe e thua kete dhe ska vjellur njeri.Sic duket duhet te presesh deri ne 2017.

Nga ana tjeternjerezit pervec ca militanteve te Rames jane duke shijuar bregdetin shqiptar dhe nga mesazhet qe marr nga miqte qe ne keto momente jane ne Shqiperi,cdo gje po shkon fjolle,dmth per pushimet e kam fjalen.

Nuk po lemerisen sic bejne kasandrat e PPU,qe nxjerrin nje shishe te hedhur diku dhe thone gjithe bregdeti eshte i piset.

Nejse edhe SHBA,nuk e kundeshtoi kete levizje.

Ore akoma nuk e kuptoni qe nderkombetaret,jo se e duan Berishen,por u duket e keqja me e vogel kur e krahasojne me dike,qe shkon ne Prishtine,Presheve apo Shkup vetem per te shitur libra dhe kerkon te takohet me Ramush Harajdinajn kur ky i fundit ishte ne Hage?

Vendosni Pandeli Majkon per Kryetar se vetem ai,mund ta nxjerre PS-na nga balta.

 "FAMILJA", duket se po i jep shkelmin "djalit te  adoptuar".Ku ka kellqe gjyqtari "plepist"  Çeliku, gjithe gjithe 67 pont, qe shet çdo  gjyq edhe me 500 euro,   per  vendime te kesaj  permase.Eshte Puparu qe ka dhene  verdiktin.Dhe jo per Taç mafiozin, si  e quajti  ne 2005 por per  te justifikuar dramen qe duket se po  peson Credinsi.Ne fakt do ta  pesonin mijera  shqiptare, si ne kohen e piramidave.Nuk i eci kryekusarit me premtimet  Alievit, per  favore nga  shitja e ALBPETROLIT...Ja  "dogji" sherbimi yne kreut te  se cilit, sot.... ju pre koka...

Nje gje eshte tashem e qarte,  per  kedo  me tre pare mend:Qe ky  vend eshte nden pushtetin absolut te Mafies 

 

?????

Meroja e tha?

Epo eshte e vertete po e tha ai.

ke te drejte, Taci sapo e pergenjeshtroi lajmin e dhene dhe tha se nuk i ka borxh kujt e aq me teper nje institucioni financiar te huaj. Une Tacit i besoj se eshte burre zotni dhe mbi te gjitha i ndershem.

Qenka edhe Nishani pjese e fushates ACT NOW?

''Kush është Lika 

''Visho Ajazi Lika është diplomuar në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, dega matematikë (1976-1981)....................

ore, nga eshte Lika?

Nga Jugu duket nga emeri e mbiemri.

edhe mua keshtu me duket. 

por nuk e kuptoj qe gazetari,  kur ben lajmin, nuk ben  gjithashtu nje  biografi te shkurter per personin.

Pse ka rendesi nga eshte? Pyetja duhet te jete a e ben punen, jo nga eshte apo thuaj s'kemi si i ikim zakonit per te bere biografine qe te shohim mos i del ndonje daje me ballin?

Visho Ajazi eshte emri i djalerise. dhe me pas u martua dhe vuri edhe mbiemrin e gruas lika smiley

Mund dhe ta fusnin ne burg per nxjerrje sekreti,ke do pyesnin ?

Te jemi te lumtur qe vetem e kane Liruar.

Brad ti mire e ke qe s'ka nje sistem kontrolli per kerkese llogari. Po mos e ngrej aq shume sinorin e te keqes. Sigurisht mund te ishim dhe ne Afrike, mund dhe te ishim me keq , po rrobi i hedh syte nga e mira. Po t'i kete e di. Mua me bene pershtypje sa rehat i dorezohesh te keqes se tashme. 

Tani, te them te drejten, me keq s'ka ku te vete. Keshtu qe rri rehat. E kjo jo sepse ata jane bere me te mire, por sepse eshte rritur presioni nga jashte.Psh degjova qe ambasada amerikane reagoj per kete.

Do behet me mire ai vend.Ta sigurojsmiley

p.s.sa per te qene optimist , se e di qe do na hidhesh ne qafe.

Dhe ti e beson qe Shaqirin e ka shkarkuar Sala me mendjen e vet ????? Mos u bej kaq naive.

Ah dhe rrofsh qe me siguron qe ky vend do te behet me mire,jo se une kam qene ne dileme per kete, nuk e di nga se vjen por une ty te besoj shume.smiley

 smiley Pse paska me te madh se Sala? !smiley  Kemi rene rehat me kete preteksin qe i bene i jashtmi. Une besoj qe dhe jashtmit s'jane kaq toca. Sdq me thuaj interesi i kujt te jashtmi ishte spostimi i ketij? 

Qofsha gabuar, por mendoj se ky rrobi rrezik s'u shkarkua se i kishte shkel ne kallo ndonjerit(ndonese Sala ishte duke i ardh anash ShiSh prej kohes). Thjeshte heqja e tij, ka qene nje prove besnikerie qe duhet te kalonte Nishani. Plus te mos prishej ritin tradicional te nderrimit te njerzve kur vjen i riu i partise. Se ndryshe i keputen krahet militanteve.Po qofsha gabuar, thjeshte kam filluar te mendoj se aty gjerat jane me banale sec duan njerzit te besojnesmiley

Une nuk e di se Interesi i kujt te jashtmi ka qene,por nje gje e di te sigurte : Kjo nuk eshte veper e Sales,nuk ka kellqe ta heqe me mendjen e vet dhe sbesoj se arsyeja e shkarkimit do te dali ndonjehere ne drite.

Sala s'ka kellqe? Ok. Keta rrobte s'duket qe te dijne as nje gjuhe te huaje( nga CV gjithmone) qe te pakten ta merrnim vesh per ke punojne , meqe s'punokan per AL.But as always ti mund te kesh te drejte.

Bahri Shaqiri e ka pasur mundesine per te punuar me kete qeveri. Qe nga 05 deri sot kjo qeveri nuk e ka prekur, nuk ka kerkuar qe ta zevendesoje megjithese ky ishte nje njeri i vene aty nga Nano dhe shpesh kerkonte te bente gjera qe nuk i dinte as qeveria. Kupa u mbush me 21 janarin, kur shish, agjencia qe merr parate e shqiptareve per te mbledhur informacione nuk kishte asnje informacion per dhunen qe pergatitej me 21 janar kur nje gje te tille e mesuan edhe njerezit e zakonshem duke pare pergatitjet e PS.

E ke fjalen per vrasjet qe pergatiteshin apo per cadrat pistolete?

Po Ina cfare po ben ? E plotesoi Formularin e Doreheqes ? 

Thone se njeriu para se te vdese merr nje fuqi te fundit, shkelmon, shkundet me vrrull uleret, pjerdh... pastaj hap gojen aaaaaaaa dhe mbetet kufome. Ky koqe kanari ka pjerdh ka ca kohe, tani dhe aaaa ka mbet.

Vitin tjeter 167 minuta ne uje,ka bo be per kete pune.

bo, bo do na e dhjes detin.

smiley 

Ca u bo nje glace me shume e nje me pak smiley

Blendo e ka thene biri botes "First as a tragedy than as a farce" Berisha 92-97 perfundoi ne tragjedi kesaj rradhe fundin do ta ket komik. Ciento por ciento!

comic...? Je  ne vete? Te tmerrshem...!

jepni gajret vetes, jepni. Me mire duke thene si gomari "o Zot beje enderr" se sa ta pranoni qe Edi Rama nuk fiton dot zgjedhje, eshte deshtak sic ka qene gjate gjithe ketyre 8 viteve. Berisha e ka ne xhep edhe nje mandat ne 13 ndersa Rama del ne pension te prakohshem politik. PS-ne e merr Blushi.

Sa enderr e bukur kjo.

Pse dine kaq shume per SHIK-un keto zgjebot e Saliut qe vine e pegerin keteja o babam? 

 

Per SHISH-in ska shume nevoje te jesh i Saliut apo i Rames qe te dish.

Ja shiko ne 21 janar,tjetri del ne TV dhe thote do te kete rremuje dhe do te hyj ne Kryeministri mbi trupa, hapur fare.Del dhe ambasadori i BE-se dhe i SHBA dhe i thone mos e bej protesten,por ai vazhdon kokemushken.

SHISH-i nga ana e tij thote qe cdo gje ka qene ne rregull,dhe nuk dinte gje se cdo te ndodhte.

Une nuk po them qe SHISH-i nuk ka punuar,por te deklarosh qe nuk dija gje per 21 Janarin kur edhe nje femije e vogel e dinte qe do te kishte ferkime te forta,eshte me e vogla mosvigjilence.

Une nuk besoj se ky ka qene motivi i heqjes se Shaqirit,por ne 21 Janar SHISH-i duhet te kish bere detyren.

Ta haje dreqi,ambasadat e huaja lajmeruan qytetaret e tyre te mos dalin ne Tirane ate dite,dhe SHISH-i nuk dinte gje?

Shume interesante keto  ide.Nga cili... kopsht  rrjedhin?

E tmerrshme Shqiptari me thot mua hiqni Ramen e vini Majkon!!! O koqe veri fre imagjinates, qe ta merresh vesh zotrote ne keto momente jam ne Marc train nga Washington DC drejt Baltimore dhe nuk me rruhet hic se ke heq e ke ve PS. Po boll me kete psikozen e partizan kunder gjermane dhe detyrimisht po nuk ishe me gjermanet je me partizanet! Injorant!!!

Te ishte injorant do te qe gjysma e te keqes se vetem duke ndenjur tek PPU-ja do te kishte mesuar sado pak. Por eshte koqe thuaj, ne vend te trurit ka organet seksuale mashkullore, por edhe ato i ka te tredhura nga sali-u.

Ku eshte ai xhuxhi i ambasades qe qenka gjete ne befasi?

Nuk je gjend ne befasi, por ne pabesi... Se shpejti ky ish SHIK-u i Saliut do akuzoj CIA per 21 Janarin ashtu sic beri me 97...

CIA ka furnizuar me arme Ramen, thika me helm e makina me dinamit per te erdh ne ere kryeministrine.. CIA i ka ditur te gjitha por ka ndaluar Shaqirin te njoftoj kryeministin megjithese kryeministri nuk e priste ne zyre kishte 2 vjet... ( sipas shtypit kjo) smiley

p.s. kismet , beni letrat per azil nga e para... smiley

 

 

 

 

Berisha ka instinkt oreksi kafsherore: Maces aq shume i pelqen peshku sa qe nuk ndalet dot duke ngrene...deri sa vjell! Nga 92 deri ne 97 Berisha i hengri te gjitha institucionet e pa-varura deri sa ne 97...i volli te gjitha. Fatkeqesia ishte se e vjellura e tij ne 97 ra mbi Shqiperine. Kesaj rradhe me te vjelluren e vet do te zgerlaqi veten, familjen dhe bashkpunetoret e vet!

Shaqirin e ke pasur aty qe ne 05 ndersa Obama per pak kohe kur mori detyren e presidentit e nderroi drejtorin e cia-s qe ishte emeruar nga Bushi.

Ore kur do ta pranoni qe te heqesh militantet e PS nga detyrat shteterore nuk po cenon pavaresine e institucioneve por po ben pikerisht te kunderten, po i pavareson me shume. C'eshte kjo pike e zeze qe nuk pranoni se mund te vije nje dite qe militantet e partise suaj nuk ju sherbejne dot ne institucione se duhet te zgjedhesh, ose ligjin ose partine!

E po kur flet dhe copa mishit per Obam e per CIA!!!

E para, O kokrra e injorantit, Obama ben emrimin kurse Senati ben konfirmin! Pa konfirmimin e Senatit, Obama nuk e ve dot drejtorin e Cia! Bajraktari yt nga ana tjeter ska nevoj per konfirmim, vet emeron vet konfirmon!

E dyta, Robert Gates dha doreheqjen vete, dhe nuk e shkarkoi Obama!

Injorant!!!

...Nga 92 deri ne 97 Berisha i hengri te gjitha institucionet e pa-varura deri sa ne 97...i volli te gjitha...

Me fal po kush ka qene institucion i pavarur para 1992 qe e paska ngrene Berisha?me thuaj nje institucion te pavarur para 1992.

O injorant po them nga 92 deri ne 97! A e kupton si koncept "nga...deri ne"? Fillon te "nga" dhe mbaron te "deri ne"! Qe do te thote 92,93,94,95,96,97.

Cop mishi!

Yeah, two wrongs do make a right.

ore po ti a nuk ishe ne tren? ca te duhet kush u hoq e kush u vu. u hoq nje servil i njeres pale, u vu nje servil i pales tjeter, kur te vijne te tjeret do heqin kte e do dalin ca do thone qe ky shiste byreke me gjize te shkolla e kuqe. me pak fjale mut njani, kake tjetri, se lideret e partive qe i vejne e i heqin. me te vetmin ndryshim se kto jan mut i njome.

Eshte amerik ktu plako, ne tren ka dhe internet dhe iphone!

Ku eshte ai xhuxhi i ambasades qe qenka gjete ne befasi?

...mos u merzit o burre se po troket  fushata tjeter,shume shpejt do e shohesh me menge perveshursmiley

E di per ca m'bohet qejfi?

Qe i zgjedh nga Zone e Pare Operative! smiley

Mbasi i le keto morracaket  te tallin pickat me Gur Kusar, me Martolloz Lab, dhe Smokthine, vete pastaj dhe i detyron ti mbrojne

Si tha Mallakasterrjoti i Madh tek filmi? 

Atyy!! 

ATTTYYYYY!! smiley

 

Ne kete moment une i ftoj te gjithe njerezit qe e kane la koken sot me sapu perpara se te dalin ne xhade, te afrojne gishtin tregues tek temthi i djathte dhe ti thone sho-shoit: Bo' hesap! smiley

O behet gje per ata qe lajne me shampo ? smiley

gjë e mirë apo e keqe kjo? smiley

Une s'e di per te tjeret, po qe sot nuk e ndiej me si shtetin tim kete qe ka bo Sala. E kuptoj qe pushteti leviz, po sido qe te rrotullohet, une duhet te kem 2 ose te pakten 1 garanci qe me mua nuk behet ca i do trapi qeverise. Qe sot, une s'kam me asnje garanci (jam i bindur qe edhe me prokurorin do behet e njejta pune). Ndihem krej i zbulum.  

Deri dje kisha iluzionin se po te me rrihte Florenci mund te shkoja ne prokurori, kisha pershtypjen se disa persona nuk mund te benin c'te donin se kishin friken se survejoheshin nga SHIKU qe pastaj ia jepte Ambasadave infon e keto terhiqnin ndonje vesh, kisha bindjen se ekzistonte nje shans sado i vogel per te gjet te pakten te drejtat bazike minimalisht ne Gjykaten e Larte apo Kushtetuese. Qe sot e mbrapa jam krejt i zbulum para qeverise. 

S'po flas fare per liri e te drejta politike, po per gjera te jetes se perditshme. Gjoba nga tatimet, neperkembje nga administrata, shpronesime nga shteti, gjera te kesaj natyre.

Tani une e gjithe te tjeret qe s'kane nanji lidhje politike jemi krejtesisht te zbuluar. Ju qe merreni edhe me pulitike, runi veten se vec Zoti ju ka njel.

Robt ku t'i kete bashkesia nderkombetare dhe Ed Rama qe na e boni kete pune.

pse garancia deri tani paska qene Bahri Shaqiri, bileta shitesi i Nanos qe nuk jepte informacion kur ishte gati te sulmohej kryeministria? Jo une me Bahri Shaqirin nuk kam pasur asnje garanci.

Bahri Shaqiri, Shaqir Bahiri. S'ka pike ndryshimi. Ishte nje njeri qe mund te levizte dy gure e nuk varej nga qeveria.

 

Pastaj ca garancie do ti o vlla?!?! Ty te rre mendja se je i qeverise. E bo gjumin i qete. Per ty kjo qeveri s'te bo kurre keq, edhe po ta kesh sa krahu mrena

aq i pavarur nga qeveria ishte sa kerkonte ta rrezonte me dhune, duke mos dhene info per dhunen qe po pergatitej. E shikon sa bukur. Nuk ishte i varuar nga qeveria por nga partia e Rames, ketu e ke hallin ti.

Une e bej gjumin e qete se nuk vjedh e as nuk sulmoj institucionet. Hajdutet e rebelet duhet te shqetesohen sigurisht se po thyjne ligjin.

Mire a te keqen, mire. Po lem rehat pash te madhin Zot, se kom hallet e mia. Ti fli i qete nderkohe, terrt mos ta boj syni

ti mos u merzit he burre se nuk te thashe ndonje gje si Frrok Cupi Eduart Zaloshnjes. Edhe si tip hajduti e rebeli nuk me dukesh ti kshu qe rri i qete.

 E zëmë se ndodh rotacioni, prapë këta rob do keni përpara. 

...po ket frike ka ene Rama qe bon sikur lufto me Saliun duke mare me qafe nje popull te tere opozitar qe i shko nga pas.

e cuditshme sesi i merrni argumentat e kryetarit, nepermjet televizionit te kryetarit dhe i sillni bruto ketu. Njesoj si ideja e ndritur e Rames per referendum per kufirin detar!! Gafa e rradhes e piktorit te cmendur!
askush se peshoi, direkt e perdoren si municion per llafazanerine e tyre te verber.
Dhe tani, na e nxirrni Bariun njeriun me te mire e me te ndershem ne bote, dele e perendise, gjynafqari me i madh, e hoqen nga puna te shkretin i nxorren kalamajt nrruge! Patetike!
Harroni tii kujtoni vetes se Bariu i shkonte per shtat piktorit se interpretonte ligjin sipas interesave te piktorit, ndersa ky i riu do ta interpretoje sipas interesave te doktorit.
Lufte llogoresh neper institucione. Ku eshte besimi te ligji?!
Rama qan humbjen e nje ushtari te infiltruar ne kampin kundershar! Qani dhe ju bashke me te Bariun qe i vodhi Sala delet nga duart!

vetem per gafen e referendumit per kufijte detare nese do te kishte me te vertete njerez me ca parime ne PS Ramen do te duhej hequr nga kreu i kesaj partie.

Nuk lejohet kurrfare referendumi qe vendos per kufijte, ndersa PS, partyia me e madhe e opozites del e ben gafe qe se ben as nje student i vitit te pare juridik, propozon referendum per vendosje kufinjesh!

rama aty tregoi impulsivitetin dhe injorancen e tij sepse u pergjigj ne twitter ne gjaknxehtesi e siper pa patur haber se per ca fliste.
Imagjino ky piktor se cmund te bej ne krye te shtetit me kte karakter dhe injorance qe ka! Nuk do ti bejne pune as keshilltaret e ministrat sepse sdo ti dalin dot perpara sic nuk i dalin dot dhe tani.
Keshilltari juridik ne Ps, ish minister i drejtesise, del dhe perserit disa here gafen trashanike te kryetarit fjale per fjale!! Kulmi kur dhe ish prefektja e Tiranes perserit te njejten gafe te nesermen! Nuk ka tregues me te qarte te injorances ne PS sesa ky!! Cmund te presesh nga Ruçrat me shoke?! mbase i ka zene vapa te shkretet e sdine cthonesmiley

oops...sipas zerit te amerikes:

Shkarkimi i sotëm i zotit Shairi duket se ka befasuar ambasadën amerikan. Burime të një niveli të lartë në këtë ambasadë i thanë zërit të Amerikës se e kishin mësuar lajmin nga mediat duke shtuar se “koha dhe arsyeja e këtij vendimi përbëjnë pikëpyetje”.

http://www.zeriamerikes.com/content/bahri-shaqiri-shkarkimi-presidenti-shqiperi-dekretimi/1483094.html

qiki qiki...filloi filmi i 96-tes

Bradisoni....te paskan rrejt bre.

Pse Ambasada Amerikane do te thote qe ne kishim dijeni ? Po ishte keshu atehere Ambasada Amerikane do te deklaroje dhe shkakun e Shkarkimit i cili nuk do te merret vesht asnjehere,keshtu funksionon nochke ne keto raste.

dridhe sa te duash, vjen era '96... po ju vjen fundi

Per Lolot e babsqapit qe pakan bere jo vetem Muuuuuu si zakonisht por edhe ...yyyyyyy si qenerisht ne kete prurje

Ne te tilla Poste nuk shume rendesi te shihet se i ciles Parti eshte sepse jane Poste Politike . Patjeter qe Partia qe ka Pushtetin do ta kete edhe kete post .

Ne keto poste kane shume rendesi Kopetencat dhe Vartesite .Psh ne se Drejtori i pergjithshem apo K/ari SHIK-ut do varej nga Presidenti , zv drejtoret duhet te vareshin nga K/ministri dhe Parlamenti .Per Paralelizem Min Stratagjemave Imamai varet nga babasqapi , Gjunkshi ( o perndi cfare mbiermi ) varet nga Kom Pergj qe eshte predienti e keshtu me rradhe . Po kush e pengoi babasqapin te kalonte ne kalvare te Pafund Gjykatash te gjithe STAFIN Madhor te MIN Mbrojtjes per hir te mosdemskimit te te birit ??? Numeroni pak sa Shefa Shtabi te Pergjithshem ka cuar GJYQEVE .Po Minister qe jane Politike ????????

Por Problemi si kudo e ne cdo fushe eshte BERISHA .Ai eshte Prototipi i AUTOKRATIT te mbartur nga Stepat e Rusise .Ai eshte PAN. Pikerisht per kete Perendimi dhe Shtete Serioze e njohin mire pasojen e propozimeve dhe emrimeve nga zyra e TIJ . Dhe te mendosh qe edhe Presidentin e katandisi ne nje cope DORDOLEC me nentekstin "ha mut provoje te kundershtosh " ...vaj hallit se cfare pret nga burreria e ketij Dordoleci me Nishane smiley   . Ketu nuk ka fare vend per TABLO Sinoptike nga antikomunistet e sidomos nga e perndertja LefKope dhe nga ai pllaka e gramafonit qe ka mbetur tek e gervishtura megjithse ndrron niket smiley . Ai mbrohet nga LOBE teper teper Mafioze e me Peshe ,perderisa edhe perfaqesuesi i OSBE eshte shndruar ne nje Farts . Prishja e kesaj Lidhjeje do sillte shndrimin e Shqiperise ne nje vend NORMAL dhe Rrjedhimisht do ta nxirrte nga Skena e Aizerbaxhanit ....si Lavatrice Gjigande Pastrimi Parash ! E kush pjerdh per Presidente , k/ar Shik-u e denger venger si Imami ????? Dava dorodolecesh qe i heq e i ve brenda NATES po deshen ATA ...... dhe ATA jane mjeshtrat e sperdredhjes se argumenteve me neni nje , pika shtate , perfshi pervoja e amandamentit zviceran ...... ku dhite e babasqapit , antikomunisti , shqiptari e si ndozot nje TUFE bagetish shohin e gjejne te VERNENTEN me Ligje !

Ty te qan zemra per zuluftar ramizin.Ndonje gje per tu shqetesuar nuk eshte .shqiperia nuku ka sherbim sekret.pleqte qe luajne domino ne bithe te plepave tek ura e lanes dine me shume sekrete se agjentet e shikut.

Nje dite para shkarkimit (sipas medias) Shaqiri eshte takuar me nje zyrtare te larte te CIA-s. Nuk eshte befasi o xhuxh, eshte pabesi!

I pabesi ka histori te tilla shume te ngjashme.. Pyesni kte vlonjatin qe ka vene ne krye i cili 21 Janarin do t'ja faturoje CIA-s. smiley

I njejti njeri qe i fryhu te veshi Sales per Topin, Ramen, Shaqirin dhe pucin..  (sipas medias dhe kjo) se jemi larg.

I njejti vlonjat qe beri raportin e 97 dhe ju thoshte shokeve te SHIK-ut me 97 " po nuk jemi te gjithe njesoj ne nga Vlora ate qiva.."  smiley

Kane dhe histori te tjera me arabet ky qe miniuan ambasaden amerikanene Tirane me 97.. smiley (sipas medias dhe kjo).

O morrat e Berishes, nuk ka pune SHISH-i te merret me spiunimin e PS-s dhe protestueve, ka polici shteti e te tjera institucione. Nuk eshte me Sigurimi apo SHIK-u i Gazi(islamiko-sadisto-gjakpirso)dedes.

Vale shkarkimesh ne SHISH tani, e hodhi edhe nje hap tjeter te madh Serbia. Mir do te ishte tani qe agjentet e mire qe do shkarkohen te punesohen nga te tjera sherbime sekrete kombetare ne kosove, qe te punojne per te miren e shqiptareve dhe jo te aksit Moske-Athine-Beograd.

Pres qe SHISH-i tani te mbushet prap me kokpalar dhe te forte lagjesh si SHIK-u i dikurshem qe dalin me makina rruges bejne si te forte, kapin femra me dhune, grabisin e vrasin e dalin prap rruges per shtat pale qejfe pa e rrujt se jan spiuna te SHISH-it.

SI TE BERISHES SI TE EDIT MORRAT E SHIK ATE PUHE BEJN

ESHTE BELA E MADHE KUR KATUNARI VISHET ME PUSHTET SIDOMOS ATA DESHTAKET E FEMRAVE 

Vetem Edi ska pas pune me SHIKun. S'ka pas kurre pozita per te caktuar te tilla poste, keto jan privilegje kryeministrash. Problemi eshte qe po shkarkohet nje aleat i mire i SHBA-ve dhe NATOS, pra i bie qe ata qe e shkarkojne te jene ose ne krahun e aksit Moske-Athine-Beograd ose islamike. Midis ketyre tre akseve asnjeri nuk eshte mik i shqiptareve por ama si shqiptare ne duhet te zgjedhim per miq SHBA-te dhe NATO-n. Me Moske-Athine-Beogradin s'behemi dot per njemij arsye qe i dime, me islamiket s'behemi dot sepse kemi nje lufte 600 vjecare me ta per mbijetese te races e akoma spo heqin dore.

po shkarkohet nje aleat i mire i SHBA-ve dhe NATOS, pra i bie qe ata qe e shkarkojne te jene ose ne krahun e aksit Moske-Athine-Beograd ose islamike.

smiley

 Ja ckane thene SHBA-te sot, per ty qe ngele duke shqyer syte si budalla. Si te duket ajo qe kam thene une me siper tani? Apo do zgurdullosh syte prap. 

 

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=240544

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i detyrohen sinqerisht zotit Shaqiri për marrdhëniet e karakterizuara. Gjithashtu, sipas perspektivës së Shteteve të Bashkuara, ai ishte një partner i vendosur duke ndihmuar në ndërtimin e një bashkëpunimi të fortë mes shërbimit që ai drejtonte dhe tonit. Për këtë ne i jemi shumë mirënjohës. Për sa i përket zëvendësimit, ndryshimet janë të mira pasi 

Është e rëndësishme që shefi i ri ta udhëheqë SHISH-in në një drejtim të ri dhe në mënyrën që i shkon Shqipërisë si anëtare e NATO-s

Alexander Arvizu
Ambasador i SHBA, Tiranë

 

 

një zyrtar i shtetit nuk duhet të qëndrojë në detyrë për një kohë të gjatë”, ka thënë Arvizu

mir mir por ameriqenet monitorojn shik dhe polici prej sh vitesh

leri gazetat se ato si do shiten po nuk na sollen #ushqim# neve

Qe e monitorojne as nuk diskutohen, edhe qe dine gjithcka ndodh as nuk diskutohet, ne kete aspekt ne s'kemi sherbime sekrete fare, ato jan sekrete vetem per shqiptaret. Muhabeti eshte qe ata s'kontrollojne dot veprimet e agjencise dhe urdhrrat politik qe mund te ver ne veprim kjo agjenci, qe nuk jan ne sherbim te amerikanve por as te shqiptareve sic e shpjegova me lart, sepse po nuk qene ne interes te amerikes dhe NATO-s sic te thash dy akse ngelen Moska-athin-beogradi ose islamiket. Ja mund te themi dhe kinezet, por s'besoj kinezet te kene aq fuqi ne Shqiperi. Me realisti mbetet mosk-athin-beogradi.

ne fakt edhe ambasades Pakistaneze i kishte rene si bomb ky lajm... " i'm not amused" kishte deklaruar ambasadori pakistanez, duke perplasur deren me force....

she drequa, nuk e rruakeni as per ambasade amerikane....

Jo or jo ti...si thoshin Lubonjat e co..ne 2005..nuk eshte me Saliu i dikurshem,nuk e lejon me shoqeria edhe sikur te doje..

ore po pse duhet te na plasi ne per ambasaden amerikane? a i plas amerikes per ambasaden shqiptare?

Nga halli.

Dmth ta harrojme statusin e vendit kandidat ne shtator? smiley

Sa b*th e zgjut Berisha. Nuk lajmeroi asnjeri dhe urt e bute e zevendsoi kreun e shish-it. Robt merreshin me referendumin per imunitetin. lol.

Gjithsesi un kam besim te plote tek integriteti profesional i Visho Likes! hahahahaha

Po i dhate pergjigje : A e di Babasqapi qe ka Amabasade USA ne Shqiperi ? ...jemi me afer se vertetes , ashtu thjeshte sikur ti pergjigjemi nje pejeteje po aq eksituese mencurore , vija-vija kakore ... A e dini se tek PPU poston dhe nje Alba me ca numra mbrapa ?

Babasqapi njeh njehere e pergjithmone  ...Turqeta i zoti shtepise .....Merhaba Ju te qeret !

I zoti i shtepise nuk jane Ambasadoret , dhe nuk perfaqesojne ne cdo Kohe Politikat e nje shteti . Ata me nje Telefonate nga DIKU mund te thone qe ( shembulli thone mund te merret ngado boll te perngjase ) edhe ALBA nuk ka me numra mbrapa , kur dihet shume mire qe ajo numrat rastesisht i ka te njejte me nevojat per Gomere te ushtrise se Xhonturqve per tu terhequr nga Shqiperia ne 1912. Me pak fjale Seria e katert e filmit per Markos , ajo qe Berisha ndaloi kur erdhi nga DAVOS 96 .... ka ardhur koha te cfaqet perseri !

Po ca ti bojme Idriso,Naltmadhnija ve e heq ca ti doje qejfi,ky paska qene fati jone,dhimbjen ne force vella,ne force,te kuptoj shume mire,kujdes shnetin amon.

idrizzzzzz, e more vesh? 2 ore e 52 minuta not Berisha sot!! E kam rekord jozyrtar tha, e kam per stervitje! Rekordin zyrtar e ka len per 2013 te kutite e votimit! smiley

ti sikur do shkoje ne pushime ne sant trope. te paskan merthy keq te gjini lalzit me duket. smiley

lefto, kur fillo zyrtarisht fushata e 2013-tes? dmth kur eshte angazhimi qin per qin?

c'saint tropez leshi! Ku ka si riviera shqiptaresmiley
gjirin e lalzit se kam shkel noi her.tani qe vajti dhe rama t'haj ngjala u pa dhe lalzi!
Fushata filloi se ke mar vesh?! Referendumi eshte pjesa e pare, nxefja po behet tani me rekorde noti!

smiley

Prit neser , prit me vone LefKope ....kur te  marre vesh qe do shkrijne akujt dhe nuk do duroje dot pa Mbreteri .Do kthehet ne PESHK...dhe buze deti ne ate pak Toke qe ka mbetur Left me ..yyyyyyy ne fund me korin e  LefKopese do ja marrin kenges ....

peshk me hala une do benem /dhe me ty do vij dhe me ty do shkoj / smiley

ai e ka nga prostata..sa vjen e perkeqesohet. dashka gati 3 ore te shurroset tashti...

Ej, a eshte i cike pa takt me thone qe nqs Ed Tuiteri (me theks ke e-ja) t'a kishte pranu Zaganjorin per president, noshta nuk do ishim duke e bo ket' muhabet?

Apo eshte pak heret per te reflektu mbi gafat e Edit mbi ceshtjen e presidentit?

e njejta gje do te ndodhte

Noshta, po ne nuk e dime ket' me siguri!

I' menje m'thote qe Zaganjori s'do i kishte heq breket kaq shpejt!

T'pabazume e kam, po prap! 

 

po atij kandidatit te mesit, do i kishin heq breket ne kohe mesatare ( dmth do dilte me medalje te argjendte) ?

Po pra per kete arsye nuk u be dot president jo se po pyeste njeri Ramen.

Po procesi?

Duroi shume Berisha ,se ishin afer zgjedhjet presidenciale dhe e dinte qe do e mbeshteste presidenti i ri,pa s'bente vaki te priste kaq gjate.E uzurpoi dhe Presidencen dhe Shikun.Me nje gure dy zogj.

Rroft demokracia!

Tre Venus,gati Ina Doreheqen smiley

ore ,une kam hall se mo uzurpon dhe opoziten,se keshtu jashte loje ka kohe qe e ka nxjerresmiley

ne çfare te pengon ty qeveria te besh jeten tende ?

qyqja,une ne plazh vajta e do vej prape.Shyqyr qeverise qe ja arrita kesaj dite.

Lere lere,se Qeveri me te mire per te bere plazh nuk gjen smiley

E mire e  mire , po HALE Publike nuk ka me ne Plazh .Eshte nje Pengese qeveritare apo jo smiley Mbase sipas Lefkopese nje variant i ri bashkejetese ne Ujra , me te brendshmet e babasqapit ! Experiencen dhe pershkrimin me Rrenje nga Rrenjasi duke u ndalur ne keto probleme ....dhe po qe se eshte negative me Greva dhe Protesta ta ckulim kete mut qe lundron detrave smiley

Dite me pushime te gezuara ne Plazh Brad , "opozitar po ....jo vllazen "! Uji asht i te taneve po Plazhet jane Tuajat smiley

Ah jo,ncuk dakord,plazhet jane te te gjitheve,ja,Venusi eshte e kuqe pershembull,se ka nalu njeri me u fut ne uje smiley

Perse akoma nuk e ke kuptuar qe Rama eshte vegel e Berishes dhe ben lojen e tij?

Vetem keshtu mund te shpegohen veprimet e tij si kryetar opozite,ose eshte nje amator qe nuk eshte per ate pune.

Gati e kemi dhe kryetarin e ri te opozites Venus smiley

Pyetje. Kush tingellon me mire? Ina Rama jep doreheqjen apo Ina Rama lirohet nga detyra?

Jep doreheqjen.

Dhe shume nuk eshte per merakosur Brad , pervecse asaj qe thote Klosi ...zgjedhjet ne Horizont !! Eshte nje Institucion qe ka ne dore INTRIGEN per ta zyrtarizuar . Dhe ti japesh babasqapit mbeshtetje ne vetmen arme qe Trashegon nga Bajraktarizmi me i NDYRE ....INTRIGEN ...eshte ..E cfare eshte per Shqiperine ? Ne jemi te faqet e Librit Shqiperia Qe si Qe si Eshte si eshte dhe a do  Behet ? .....perjashtuar landfieldit me inteliDjence plot e perplot ala Sqapore te PDH-it qe ngrejne Buste per Mbreter ne nje shtet Republikan , ku nje pinjoll butaforik i nje Mbreterie ne Hava , jep pershendetje zyrtare ne emer te Mbreterise ne Shtete Paralel .

Kur te Fitojme Pamvartesine nga Bizantizmi i Konstandinit edhe mund te themi qe PO ...ne Lefqeni nuk ka me te mencur si ALBA qe dijne emra smiley

 

Ja pra ku na coi kushtetuta e 2008!!!

A ka me ndonje dyshim qe ligjet e nje vendi behen per te limituar pushtetin e atij qe eshte ne krye? Vetem nje injorant/diktator si Rama mund t'ia jepte kete mundesi nje psikopati si Berishes ne 2008. Se ca eshte zgjidheni vete.

Suksese kreut te ri te SHIK.
Suksese ne karriere, kreut ne ikje, mgjs duhej te ishte larguar me kohe. Asnje info per sulmin ndaj kryeministrise me 21 janar. Ose je i paafte ne ate vend ose je i perlyer. Mes tjerash edhe dikush tjeter duhej te jepte doreheqje, por ishin ndryshe planet per te.

 

Kreu i SHISH: 12 vite në Kanada, ja pse u ktheva në Tiranë  12 vite në Kanada, ja pse u ktheva në TiranëTIRANE- Në të parën dhe të vetmen intervistë të dhënë për mediat në 16 dhjetor të vitit 2010 për emisionin “Pasqyra shqiptare” që transmetohet në Toronto të Kanadasë, drejtori i ri i Shërbimit Informativ të Shtetit, Visho Ajazi Lika ka sqaruar arsyet e rikthimit të tij në Shqipëri pas 12 vitesh emigracioni në Kanada. 

Në periudhën kur është zhvilluar kjo intervistë, Ajazi ka mbajtur detyrën e zv/ministrit të Inovacionit e Teknologjisë në qeverinë Berisha, post nga i cili u largua dje për shkak të emërimit të tij në krye të shërbimeve inteligjente shqiptare. 
Z.Ajazi, prej sa kohësh jeni në detyrën e zv/ministrit të këtij dikasteri? 
Unë kam vetëm një vit e dy javë që kam marrë detyrën e zv/ministrit të Inovacionit dhe Teknologjisë, detyrë e cila mu ngarkua për të ndjekur projektet që kanë të bëjnë me axhendën e Shqipërisë dixhitale, një detyrë që ka qenë goxha e ngarkuar pasi janë gjithë ato projekte që po zhvillohen aktualisht në Shqipëri. Praktikisht ne jemi në kërkim të partnerëve që mund të na ndihmojnë në këtë fushë. 
A ka lidhje kjo me biografinë tuaj profesionale qoftë në Shqipëri, qoftë në Kanada sepse dimë që ju keni jetuar për një kohë të gjatë edhe në Toronto? 
Po unë kam jetuar për 12 vjet në Toronto ndërkohë që karriera ime në fushën e programimit të kompjuterave është më e gjatë, gati 30 vjet. Një nga arsyet që u thirra ishte pikërisht nga ana profesionale pavarësisht se unë kam shkuar me një pozicion politik, unë praktikisht e quaj veten si një teknicien. Pra kontributi im është në anën teknike. 
E vlerësoni këtë ofertë që ju bëri qeveria shqiptare, thjesht si diçka personale apo e shikoni edhe më gjerë? Është e hapur qeveria shqiptare për të pritur profesionistë të rangut tuaj?
Absolutisht po. Unë së pari, padyshim që ndjehem i vlerësuar që mu bë një ofertë e tillë. Ju siç e dini, në Shqipëri është krijuar që fond që quhet “Brain Gain”, program që është bashkëpunim i qeverisë shqiptare me UNDP. Një lajm i mirë është që ky program u shtri dhe për tri vjet të tjera, i cili bën suportin e gjithë inteligjencës shqiptare, për të ardhur në Shqipëri, për të dhënë kontributin e tyre. Padyshim që është një kontribut i cili është i nevojshëm për Shqipërinë në të gjitha fushat. Eksperienca në vendet e Perëndimit, është një eksperiencë e cila ka shumë vlera për Shqipërinë. Ne jemi një vend në zhvillim, një vend i cili ka nevojë sidomos për trurin e inteligjencës. Që kur kam marrë detyrën time e kam shprehur vazhdimisht që sidomos në Kanada ka një komunitet të madh të IT, i cili është i suksesshëm. Gjithashtu që kur mora detyrën unë i dërgova një mesazh të gjithë kolegëve tanë që në një mënyrë ose tjetër të japin kontributin e tyre qoftë në kërkim, qoftë në zhvillime që ndodhin në Shqipëri. Shfrytëzoj dhe njëherë rastin që si pikë kontakti shtetërore që të marrin me seriozitet përfshirjen e tyre në projektet europiane që kanë të bëjnë jo vetëm me Shqipërinë por përgjithësisht me zhvillimin e shkencës së informatikës.

(m.a/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 

qeka agjent i huaj, plaku. shqiperine e drejtojne vertet te huajt. dhe e kuptushme ne fakt. vitet e pakta qe e drejtuam vet, ngelem pa buke.

nuk po na thote se c'ka bere ne toronto per 12 vjete...welfare?????  nuk eshte cudi... deri sa te marrim info....

inxhinier elektronik, pra. bile prandaj mendoj se e çojne edhe tek sherbimet sekrete, te numerizoje punen ne kete sektor, qe duhet te kete ngel me dosje letrash prej kohesh. nuk mund t'ja japesh inxhiniereve te huaj kete sektor (siç psh ushtrine qe e modernizon Nato) se nuk u ben dot besim. 

keshtuqe do kenaqesh me tanet edhe pse me dobet si specialiste. 

Plako, s'ke dokumenta ti apo s'ke ardh ne shqiperi keto 15 vitet e fundit se s'ke pas qejf?

po e harxhoj postimin e fundit me ty.

me mjaftoi me pa festivalin e kenges ne RTSH (ku specilaistet ishin italiane quand même), kur nxjerrin notat, me excel, per te pare nivelin tuaj ne informatike. 

mos them pastaj se kur bera nje prove, per te gjet krah pune ne kete fushe, me doli huq. 

Une po harxhoj postimin e pare me ty. Ne SHISH ka qe ne '98 qe jane ulur kembekryq amerikanet. Pervec informatizimit dhe ndryshimit te menyrave te punes, ja kane dale me sukses ta kthejne institucionin ne institucion kushtetues, fale edhe integritetit te drejtuese te deritanishem. Me emerimin e ish-shefit te kunderzbulimit te gazdedes u godit pikerisht kjo e fundit, sic u godit rende edhe institucioni i presidentit para dy muajsh me emerimin e nje viktime si bujar nishani.

Me vjen keq te te njoftoj si me poshte vijon:

Informatizimin e festivalit nuk e bejme dot as kete vit fatkeqsisht se ekspertiza shkencore e ministrise se inovacionit mori goditje te rende me heqjen e zv. ministrit i cili tash e tutje do jete shume i zene duke spiunu opozitaret, gazetaret, diplomatet dhe bile edhe qytetaret te kryeministri.

Ka punuar per Iqor

ndërkohë që karriera ime në fushën e programimit të kompjuterave është më e gjatë, gati 30 vjet..

Eshte ne vete ky ??? ...Po para tridhjetvjeteve po te lexosh Hundderrin dhe aman o zot ato serialet e  Qurrashit , vetem tela me Gjemba dhe Bunkere ka patur ? Do kete lexuar ate Argumentin e Profesoratit te Bibles . A eshte Dita 24 Oreshe ?... sepse nuk argumentohet Dita qe Zoti krijoi Token ,me diten sot smiley

E moj LefKope e c'na gjeti me Ju Lopet e Babsqapit . Hiq Bradin nga Ju dhe  ate Feckederrin ose Hundederrin qe rralle ka edhe ndonje mendim Normal , Ju jeni per tu cuar te gjitheve ne ANADOLL te hapni kanale per Uje smiley si perfaqesues te denje te Alba - stanit !

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).