Ideja se taksimi më i rëndë do sjellë barazi sociale nuk e konsideron faktin që ekonomia është globale.

Nuk me pelqyen asnjehere keta 99%-eshit. Jo vetem se me duken tipa dembelesish e qe ua ka borxh bota suksesin, po se me injorancen e tyre me futen dhe mua tek grupi i tyre. Normalisht edhe une nuk jam 1% e te pasurve, por as xheloz ndaj suksesit te tyre (personal apo i trasheguar qofte ky) nuk jam.

1% e pasur eshte forca shtytese e ekonomise dhe tregut te lire. Lufta klasore ndaj saj eshte indirekt lufte me vetveten. Ideja se taksimi i kesaj shtrese do sjelli barazi jo vetem qe bie ndesh me tregun e lire dhe kapitalizmin po do sjelli dhe dobesimin e gjithe shtresave te popullsise. Per te kuptuar me mire se si taksa mbi te pasurit eshte takse mbi te gjithe po marim si shembull Korporatat me te Taksuara ne Amerike, Linjat ajrore. Deri para 20 vjetesh kompanite ajrore Amerikane ishin nder investimet me fitimprurese. Fitimet e tyre shperndaheshin nder mijra punetore direkt, mijra punetore te bizneseve indirekte dhe qindra mijra investoreve private qe kishin blere aksionet e tyre. Taksat relativisht te ulta, linin vend per fitim (qe pavaresisht se mbushte me shume xhepat e nje pakice) mund te shperndahej mes shume vetave. 20 vitet e fundit linjat ajrore jane shembulli me i mire i luftes klasore. Fitimi i tyre u pa si i padrejte dhe sot kemi mbi 7 lloje taksash te ndryshme apo "fees" qe i shtohen nje bilete. Si pasoje tashme eshte veshtire qe te gjesh nje linje ajrore qe ja vlen te investosh. Po goditja me e madhe nuk u ndie tek ai 1% qe nxirte fitim e madh por tek ata mijra punetore e investore. Sot linjat ajrore Amerikane e kryejne remontin ne Ameriken e Jugut, blejne paketat ushqimore jashte Amerikes, pasoja qe vijne nga lufta qe u behet kompanive fitimprurese qe me pas rezulton ne humbje te mijra puneve ne Amerike. Sot nje bilete avjoni eshte me e taksuar se pijet alkolike apo cigaret. 1% qe posedon linjat akoma ben fitim, por pjesa qe shperndahej me pjesen tjeter tashme eshte zvogeluar. Ata qe u goditen nga taksimi i tepert nuk ishin 1%, ishin pjesa tjeter qe priste te perfitonte nga ai taksim i tepert.

Pak veta mund ta vene ne dyshim se ajo 1% gjithmone do beje leke. Sistemi duhet rregulluar tu jape mundesi pjeses tjeter te beje leke, jo tu heqi fitimet dhe atyre qe e bejne. Lufta ndaj 1% do sjelli te njejtat probleme qe kemi me linjat ajrore. Fitimet do te fshihen diku tjeter, biznesi do transferohet diku ku nuk i eshte shpallur lufte. Ideja se taksimi me i rende do sjelli barazi sociale nuk i konsideron faktet se ekonomia eshte globale. Fitimi nuk eshte ekskluzivisht Amerikan, e nje kompani nuk ka nevoje te prodhoje ne Amerike e te paguaje taksat Amerikane per te qene fitimprurese. Lufta klasore eshte rruge e gabuar. Suksesi personal nuk arrihet duke ulur tjetrin apo duke kerkuar "pjesen tende nga suksesi i tyre", por duke perdorur mekanizmat dhe hallkat e sistemit per te gjetur suksesin tend.  

139 Komente

Po vej gurin
Shishen
Qesen
Strajcen, trasten, trajsen
Sa me zon rradhen per t'komentu te kjo tema kur tme vije rradha smiley

sa vajten shqiptaret ne amerike, u be edhe amerika komuniste,me lufte klasash e kulakesmiley

Te shtrengoj doren virtualisht.

Pikerisht...ose sipas Peter Sloterdijk, 99% eshte nje mit pa asnje lidhje me realitetin. Sot eshte 51% qe paguan per 49% dhe jetojme ne nje realitet ku shteti penalizon qytetaret e vet me produktive per te mbajtur me gajret te tjeret. Patjeter qe cdo shoqeri e pasur duhet te investoje per te ndihmuar ata qe kane nevoje, por sot eshte tejkaluar cdo lloj mase, dhe psh dikush si une qe erdhi ketu pa asnje cent ne xhep dhe e filloi nga zero, tani paguan me shume se gjysmen e te ardhurave te veta vjetore shtetit. Oh, dhe pastaj duhet te duroj edhe ca dembela te paturp qe perplasin tenxhere dhe kusi neper rruge se mendojne qe une nuk punoj sa duhet per t'i mbajtur me asistence, shkolle dhe pune te cilat ndryshe nga une, ata i kane te siguruara me paga dhe pensione te majme pavaresisht nga performanca bile edhe nga prezenca ne pune, kur behet fjale per punet shteterore dhe sindikatat.

http://www.city-journal.org/2010/20_1_sn...

qe perplasin tenxhere dhe kusi neper rruge

 

mesa di une, nuk ka me te tille. E kam mire ? (e kam pyetje reale)

e pse rri ne ate vend. Shko ne nje vend ku taksa eshte e sheshte dhe 10%

emigranti qe i duket se nuk i ka borxh askujt...specie e vecante

A ke qene e update me te rejat nga fronti i District School Board? $29.000 per te vene nje school sign, $3000 per te nderruar nje outlet dhe $128 per te ngulur nje prefese lapsash ne tavoline. S'kemi c'ti bejme junionit thone. Pra union jo vetem qe monopolizon tregun po vendos edhe cmimin (42.85 here me i larte se ai i tregut) per punen qe ti je i detyruar ta mbarosh vetem nepermjet tij. 

Nga ana tjeter, mesuesen e klases se pare te sime bije, nje idiote e papare per te cilen  paska shtate vjet qe u ankokan sistematikisht mbi 60% e prinderve te klasave ku jep mesim, nuk e heqin dot se qenka e junionizuar. Keshtuqe e hane kalamajte tane qe jane te pajunionizuar. 

Eh ia lumsha pallen atij Fordit qe na i hoqi ato pleraxhinjte e unionizuar se ende nuk me del inati me ate greven qe bene dhe na i lane plehrat me jave ne dere ne mes te veres.

Ford rocks. Edhe sikur 100 vjet te kerkoje voten per kryetar bashkie, te 100 vjetet do e marri nga une.

Na moren n'qafe te majtet! Lol

Varet si e shikon. Per kete problem, po. Per te tjerat fajine e ka Master Cardi. Pa folur pastaj qe pjesa proletare e majte eshte kaq e prapambetur, sa te ngjeth mishin. Te asistosh ne mbledhjet luftarake te perfaqesuesve te tyre, te duket sikur je ne bordin e korracates Potemkin. smiley

 

Me eshte dashur te shkoj ne nja 3-4 mbledhje ketu ne NYC (vitin qe kaloi), apo assamble te pergjithshme, siç i quajn kto rrevolucionaret qe u vje era (bar+mut+shurre). O Zot ça budalliqesh qe fliteshin. Me te ardh turp qe dikur, si i ri me ideale (tashi jom i paskrupullt) kaloja kohe ne keto grupime te majta (ekstreme). Lol

me duken tipa dembelesish e qe ua ka borxh bota suksesin

C'do te thote te jesh dembel, ne nje shoqeri qe ekonomisht bazohet tek :
- konkurenca
- fitimi i pakufishem

 

Pak veta mund ta vene ne dyshim se ajo 1% gjithmone do beje leke.

Pse keshtu ? E ka shkruar zoti ?

 

Kjo nuk do te thote se personalisht mendoj se duke taksuar me shume, vjen barazia sociale. Por dhe me ty nuk jam, sepse ti me hiqke mallin e asaj gruas amerikane te intervistuar ne kohen e zgjedhjeve presidenciale te 2004 e cila, edhe pse ne dukje i perkiste shtreses me te varfer te amerikaneve, pyetjes se pse do te votonte per George W. Bushin, ju pergjigj : "sepse Bushi me meson se si te behem i pasur si ai" ! smiley

Tipave si ty, ai nje perqindeshi jo vetem qe ju qi nenen nga para dhe prapa (sikurse edhe nenen time, te kuptohemi!), por ju ben te tregoni edhe perralla me ani-99%-sh

Te fala 1%-shit smiley
 

C'do te thote te jesh dembel, ne nje shoqeri qe ekonomisht bazohet tek :
- konkurenca
- fitimi i pakufishem

Fjala Dembel ka vetem nje kuptim dhe ai kuptim nuk varjon nga sistemi. Dembeli eshte i njejti person si ne Socializem si ne Kapitalizem. Ndryshimi ne kapitalizem eshte se puna dhe suksesi i tjetrin nuk e perparon dhe ate. Per te aritur cfaredo susksesi ti duhet te perdoresh aftesite dhe talentet e tua dhe jo te dikujt tjeter.

 

Pse keshtu ? E ka shkruar zoti ?

Pyetje retorike ishte kjo? Fjala "parja sjell paren" nuk eshte pa vend. Kur ekonomia eshte keq po pate paren do "short-sale" aksione e do besh po aq fitim (ne mos me teper) sesa kur ekonomia eshte mire. Do blesh kontraten per te cuar $50 (po flasim) kompjutera apo linje uji ne afrike (dhurate e komunitetit europian), do paguash $15 kompanine qe ben ankandin e do cosh $5 kompjutera ne Afrike. Do blesh kompanite problematike, do i ndash copa copa e do u shesesh departamentet fitmiberese (te drejtat ekskluzive, listen e klienteve, pronat e patundshme, pronesite intelektuale etj etj). Ka qindra mijra menyra per te shtuar paret kur te gjithe po vuajne, po ne rradhe te pare duhet ti kesh ato pare. Edhe ai 1% i ka, te vesh ne dyshim aftesite e tyre per te bere pare ne cdo lloj kohe eshte te luash strucin e mos shikosh eksperiencat e gjata jetesore.  

Tipave si ty, ai nje perqindeshi jo vetem qe ju qi nenen nga para dhe prapa (sikurse edhe nenen time, te kuptohemi!), por ju ben te tregoni edhe perralla me ani-99%-sh

Nese me kete ne menyre ordinere doje te thoshe se te gjithe po shfrytezohemi, bie dakort. Po qe te mendosh se dikush nuk te shfrytezon ne cdo lloj sistemi eshte naivitet. Eshte ne genetiken tone te shfrytezojme. Por ne kete rast ai 1% kontribon me shume ne susksesin e 99% sesa ne cdo sistem tjeter. Menyra per ta ndare suksesin e tyre nuk eshte tu pengojme susksesin por te kerkojme qe kur u rritet susksesi te ndahet me shumicen tjeter.

Fjala Dembel ka vetem nje kuptim dhe ai kuptim nuk varjon nga sistemi.

Ti fusim ne burg atehere dembelet! Pasi vetem kriminelet ordinere nuk varjojne nga sistemi dhe ata futen ne burg cilido qofte sistemi.
Ne po flasim per nocionin e punes (prej nga dhe nocioni i dembelit) dhe ti me thua fjala dembel nuk varjon nga sistemi ??? Are U kidding ? smiley

e lëmë...
 

 

Ore stalker, pse e drejte eshte qe zezakut ti kete lindur baba dhe gjyshi ne te njejten ndertese ne Projects ne te cilen ka linde e eshte rritur dhe vete? Dmth, nuk marrin as iniciativen me te vogel per te pase pak sukses ne jete e te dalin nga projektet, sepse e kane bythen rehat - ha, pi, qi, rri, dhe fryju ne drogna. Ky sistem e ben njeriun me dembel sepse fillon e  i merr te gjitha si te mirqena dhe te pafundme. Nuk i shko menja se ndonje dite te bukur do iki Obama e do vije Mitt-i qe ka bo $20million ne 2010 dhe ka pagu vetem 20baks takse. smiley

Ne fakt menyra me e mire per te zgjidur ceshtjen e zezakut do qe te jipeshin kompensime sic paguajti gjermani per cifutet pas krimeve makabre te l2b.

Ne fakt une do ishe per themelimin e nje fondi te quajtur "One way ticket". Kushdo qe e ndjen se Amerika ja ka me hile, te kete te drejte per nje bilete one way per tu kthyer prej andej nga e kane marre forcerisht qindra vjet me pare. win/win domethene.

Ne fakt nuk eshte ceshtje hileje, por eshte fakt historik. I hapur dhe i pranuar nga te gjithe. Deri ne 1850+ kishte skllaveri, deri ne 1960+ kishte apartheid. Situata te tilla krijojne pabarazi, kemi nje shembull shume afer, shqiptaret e maqedonise te cilet nuk vuajten dhe aq shume ne krahasim me njerezit nga kjo ane e Atlantikut, por perseri jane me mbrapa se maqedonasit.

Dhe ne fakt qeveria amerikane i eshte pergjigjur pabarazise te gjithe ketyre viteve duke krijuar programe afirmative. Ato ama jane te gabuara pasi denojne te bardhe qe jane te varfer dhe te rinje. Pra nje grup goxha delikat. Faji duhet te perhapet ne tere shoqerine midis kompensimeve pasi abuzimi qe pjes e tere shoqerise. Keto qe theme une nuk jane as nga ana e majte a dicka e tille, thjeshte llogjika ekonomike per ore te papaguara dhe per abuzime shoqerore. E kerkojne camet, hebrenjt e keshtu me rradhe. Asgje te habitshme.

Daje, ato qe i kane bo keto faje kane vdek. Une kam ardh ne Amerike pas vitit dymije dhe nuk me rruhet per asnje zezak. Obama e poshte.

Kapitali ka mbetur ama... ne te njejten menyre qe akoma camet kerkojne gjera nga greqia dhe meqenese ata Grek qe i zbuan kane vdekur. Po ceshtje tjeter kjo pune, dhe komplet jashte teme.

Hem te zinjte, hem camet Noc Rrokun kane per te marre. Po sa kohe qe gjene nje aresyetim per ti thene gruas "me ler pak se jam i zene me pune..." prape mire eshte. Nderkohe Oprah qe puno vete dhe nuk pret pasurine e gjyshit, i ka bo ndoca biliona. smiley

+1

Dmth ai apo ajo qe dredh zinxhirin e shullohet ne diell ne kapitalizem, ka emer tjeter se ai/ apo ajo qe ben te njejten gje ne socializem?

+10 STALKER

Qe 1% do beje leke eshte edhe rregull i matematikes. smiley

Ose ose Kristi (u bene kohe pa u pare), diskutuesit tane e marrin boten vertet per nje katund me tre shtepi, ose lexuesit per humbameno.

E kush eshte ai qe nuk e di sot se KAPITALIZMI nuk eshte nje fjale qe ka te njejtin kuptim ne te gjitha vendet ? Kush eshte ai i mençur qe kur flet per kapitalizmin ne Amerike, kujton se eshte duke folur per te gjithe kapitalizmat e botes ?

Mire eshte qe njerezia t'i thirre mendjes dhe te profilizohet : te behet specialist i kapitalizmit amerikan. Por ama, pastaj te mos ciceroje per ate francez apo gjerman apo suedez apo dhe shqiptar.

Shkurt, kapitalizmi ka vetem nje baze te perbashket : prona private eshte e shenjte. Ja, deri ketu ka rene baza e kapitalizmit, aq sa te behet te besosh se feudalizmi ishte tashme nje kapitalizem. E kam fjalen se ka shume lloje kapitalizmash dhe mesimet e njerit mund te mos puqen fare me te tjetrit.

Po pse tani e morre vesh ti Hurbinek qe jane disa lloje kapitalizmash. Shko bli VQ se aty flitet per llojet e kapitalizmave dhe te socializmave. Harxhoi 500 leke, te fitosh nga ana e ekonomise politike.

nese nuk e kam kuptuar gabim pjer,Hurbinek ka projekt me e perkthy VQ.

Pjero shiko... une them tia dhurosh VQ-ne Hurbit...   kushedi, mbase i pelqen, ska si te jete ndryshe  xhanem,  dhe  e perkthen ne frengjisht..   mund te lind  pra nje bashkpunim  i frytshem mes jush...  

nje  investim i vogel nga ty,  por me  fitim te  madh!  dhe nuk  e kam fjalen per fitim  material..,  se ske nevoj ti,  por  fitore  morale...   Pjerin Thomai behet  i njohur  edhe  ne France, pas I.K natyrisht..smiley

Nuk do isha kaq e sigurte se do te vinte pas IK,ne keto kohra idete illuminante nuk kan ete paguare njerezit ku do i gjejne idete te pallati i endrrave.Eshte koha e njerezve si Pjer

Eshte ne genetiken tone te shfrytezojme. Por ne kete rast ai 1% kontribon me shume ne susksesin e 99% sesa ne cdo sistem tjeter. Menyra per ta ndare suksesin e tyre nuk eshte tu pengojme susksesin por te kerkojme qe kur u rritet susksesi te ndahet me shumicen tjeter.

Smiley Farts emoticon (Farting Smileys)

smiley

lere lere ! C'eshte interesante eshte fakti qe une, te pakten ne gjuhen frenge, nuk lexoj ndonjehere margaritare te tille! Duhet te vish ne blogosferen shqiptare per te kenduar thagma te tilla si

te kerkojme qe kur u rritet suksesi te ndahet me shumicen tjeter.

S'il vous plait, partagez votre succes avec nous !
smiley

po te ben pershtypje lehtesia dhe siguria me te cilat i leshojne.

Eshte si te thuash Njeriu e ka ne gjenetike te jetoje neper peme sic bente para 20 mije vjetesh bie llafi, pasi ende gjenetikisht njeri ishte. vari teneqen thuaj smiley

Po me bohen ca vjet te mira qe mundohem me kuptu se ça borxhi i kemi komunisteve rrevolucionar te amerikes, por keto komunistet revolucionare te Peshkut nuk deshirojne me me ndihmu. smiley

ik thuji IRS-it qe nuk me pelqen te paguaj taksat lol

Jo, me kto komunistet ne pushtet nuk ka bythe per me bo ashu levizjesh. Po pres Mitt-in. smiley

Ca njerez kane nevoje pike se pari per te bere dallimin ndermjet ndarjes se drejte te pasurise dhe abuzimit. Nese cdo i papune, ose i varfer, ose njeri qe nuk ja del te siguroje nje jetese normale per femijet e vet megjithese punon ju duket si abuzues, atehere uroj qe sa me shpejt te jete e mundur tu bjere i njejti hall ne koke. Nese kane psh prinder ose te afert qe kane punuar gjithe jeten dhe pensioni nuk ju mjafton as per buke dhe per ilace, ju lutem qe ti lene pa ndihmuar qe te shikojne a do kthehen dhe ata ne marksiste leckamane dhe dembele qe duan te jetojne ne kurriz te te tjereve? 

PS. Churchilli qe ka thene ate karrllikun me kapitalistin qe teheq qerren etj etj ka qene rrote kari. 

Kush quhet jetese normale? Se me duket se ketu eshte problemi, te gjithe po kerkojne nje jetese normale.

Ke mbledhur bashke çokollatat me vajin, do thoshte zysha ime e aritmetikes se tetevjeçares. Pranimi ose jo i statusit te perjetshem te 1%it eshte nje çeshtje jotja personale. Tjeter gje eshte diskutimi i politikave te taksimit. Taksohen me shume te pasurit, jo sepse shoqeria "e dembeleve" do qe t'i beje ata me te varfer, por sepse ai 1% paret s'i beri me marsiane, e as i trashegoi me dekret nga majmunet. 1% perfiton nga nje komunitet dhe i kthen atij nje pjese te perfitimit. E ben edhe sepse i leverdis, ngaqe nje shoqeri ne tension te vazhdueshem social (nga njera ane shume te pasur, nga ana tjeter shume te varfer) s'i ka ndihur as vete 1%it jo.

Ata qe kane emigruar ne vende me te pasura, kane gjetur aty sisteme shoqerore qe nxisin, motivojne e shperblejne talentin dhe zotesine. Keto sisteme s'jane ngritur ne nje dite. Njerez te tjere, vendas, por edhe te ardhur te meparshem, kane kontribuar me perpjekje, lufte sindikaliste e mllef social qe emigrantet e sotem te perfitojne "nje vend ne diell" qysh me brezin e pare. Perndryshe do t'i prisnin duke u kontrolluar organet gjenitale ne ndonje port hyres, si ketu e nje shekull me pare. Taksat pra paguhen edhe si detyrim historik ndaj sistemit qe ta ben te mundur kete.

Ah po, shfrytezimi i krahut me te lire te punes ne vendet e "botes se trete" eshte thjesht çeshtje kohe. Nese per hir te perfitimit ke shitur edhe mes tyre shume televizore, me ane te te cileve u ke shitur edhe idene tende te mllefit e arrivizmit social, s'duhet te habitesh nese nje dite edhe keta te kerkojne sigurime shoqerore e rroga me te larta. Tregu i krahut te punes eshte i mbarueshem ne Toke, ashtu sic edhe rezervat jetike. Kur te gjenden ne ndonje planet tjeter qenie me zhvillim inferior dhe me frymezim strukturor per te sherbyer, atehere flasim prape.

 

Me pelqeu postimi, jep arsye per kundeshtim.

Mbase per kete s'do biem dot dakort po ndryshe nga ty une nuk e shikoj taksen te veshur me ceshtje morale apo historike. Taksa eshte pagesa ndaj sistemit per te perfituar sherbimet per te cilat nuk paguajme dot individualisht. Ky eshte mendimi im ndaj saj. 1% e me te pasurve paguajne mbi 20% e gjithe taksave te Amerikes. E ve ne dyshim se perdorin 20% te sherbimeve. Ne rradhe te pare fitimi ne diskutim u be se hodhe ne treg nje sherbim apo produkt qe ishte fitimprures. Kjo ishte zotesia jote. Nuk ishte shperblim nga 99%, te ciles ti tani u detyrohesh nje pjese te fitimit. Ne rradhe te dyte, sipas propozimit tend se nuk u bene me marsiane, i bie qe nje kompani nderkombetare pervec takses se shitjes qe paguhet kudo te paguaje dhe takse mbi fitimin ne cdo shtet ku i blihet produkti (qe tani paguhet vetem aty ku ka qendren). Pra shperndarja e fitimit i bie te jete nderkombetare.

 

Ti e shikon tablone te palevizshme. Nje pjese e madhe e pasurive individuale jane te trasheguara. Ne kete rast individi vete s'ka asnje merite, perpos mbajtjes ne kembe te diçkaje qe ka ekzistuar me pare. Shoqerite e zhvilluara, si ajo amerikane per shembull, vendosen a priori nje nivel zero te moralit nga ku thane: qe sot s'ka skllaveri, pune te papaguar, qe sot jemi te barabarte. Por ama pasurite e vena deri ne ate moment, nuk besoj se vajten - e zeme - per te ndezur qirinj per indianet qe u zhduken gjate bonifikimit te tokave. Mbeten dhe u trasheguan, apo jo? E njejta gje per paret e vena neper koloni nga Anglia, Franca... 

Ja vetem nje detaj qe te fut elementin e kohes ne tabllo. Vetem se si ky ka plot te tjere.

Organet gjenitale, perseri ti kontrollojne. Bone prove te futesh ne amerike me ndonje gjo ke organi dixhital, dhe shikoje se si nje officer do te te shfaqet perpara duke tu lutur ta ndiqni per ke ajo dhoma misterjoze. smiley

Sa rende, shume rende.  Stockholm ofendohet, thote gjeni nje emer tjeter qyteti.

Tangjente, anetaresimi ne sindikata ne sektorin privat ne US eshte rreth 7%. 

Na i lini fjalet e mdhoja e uluni ketu ne shesh te burrave te merremi me bazen, 1+1=2. Nuk kemi nevoje per teori konspirative me billionere te babezitur qe duan te sundojne boten dhe njeriun. smiley

1+1=2 eshte fiks. Duhen dy kushte per tu bere miliarder, shfrytezimi i pasurive natyrore (1) dhe i punes te te tjereve (1). Te dyja bashke bejne (2)

Nqs me pagun ti mu, nuk o shfrytezim. Pastaj, se sa me pagun, varet direkt me aftesite e mija dhe vitet e kalligjit dhe se cilin kallixh kam zgjedhe per te investu per te ardhmen.   Nuk ka pse me pretendu nje grua 40vjece qe punon ne mcdonalds apo kfc, nqs kur ka qene e re ka bo vetem seks e drogna, ne vend qe te merrte nje profession ( spo them PhD, po them profesion me 2vjet kallixh).

Nqs me pagun ti mu, nuk o shfrytezim.

Mire.  Duke e pershtatur per inflacion, ne 30 vitet e fundit di gje sa paguhesh ti, dhe sa paguhet ai qe te paguan ty?  Ose me tej, ne 30 vitet e fundit sa eshte rritur rroga jote, dhe sa eshte rritur rroga e atij qe te paguan ty. 

Une nuk kam inatin si nxites, sikurse ju. Nuk me interreso se sa bon ai tjetri. Mu me interreson se sa von ky lali ktu. That's it! smiley

Kur fillova me punu ne restorant ne itali, me me pak se $10 ora (dhe itaiant nuk te lene bakshish), po i qaja hall babit ne telefon se gjoja nuk ja vlente me punu per aq pak. Babi, disi i nevrikosur me tha: "Ka nje arsye se perse shefi eshte ai dhe jo ti! Ju shqiptaret e rinj, keni frike se duke punu po beni shefin pasanik e perfundoni duke mos punu fare. Kemi punu falas per 50vjet, e nuk na ka gjete asigjo."

 

E di se si tha Oso Kuka kur e pa se e kish punen pisk? - "Ah! Nikollë të vraft Zoti! Pse ktij i thonë Oso Baroti. Se s’ke pa shqiptar me sy. Se djeg vedin edhe ty…” dhe pastaj i vendosi zjarrin kulles e u dogj i gjalle. smiley

A m'fal, kujtoja se deshe me fol sa bejne 1+1.  Vazhdo pa marak.

Monde moj, ti e the vete. Ke inat se ai qe te jep punen dhe te jep mundesine me pagu billat, do behet me i pasur. Lol

Une qe te paguj ty nuk jam as me i zgjut as me puntor se ty, jam mo pisome qe te paguj ty per te shfrytezu resurset e te gjitheve dhe fitoj vete, vetem kaq. Ne fund buke ha i zgjuti, pasurohet pisoma, ai qe s'eshte as i zgjut as pisome shko per lesh

Nuk ka faj i zgjuti dhe pisoma, se jo te gjithe jane te zgjut e pisomash. smiley

+1

Talenti jo? Kush po shfrytezohet? Sergey Brin, Larry Page, Bill Gates, Warren Buffett, Steve Jobs, Marc Cuban, Mark Zuckerberg, e miliardere te tjere cfare pasurish natyrore kane shfrytezuar? Kur thua "shfrytezim" i punes se e tjereve e ke ne kuptimin e tipit si sklleverit?

O Monda, ne po ja nderrojme qe ç'ke me te emrin qytetit, por a thua te jesh kuptuar déjà me Stockholmin ?

Lima. 

E thone pastaj c'i do revolucionet, sikur hic, vetem per pak spektakel gijotinash (te merr malli ment e krese), duke ja filluar nga "une jam 1 perqinsh" (ashtu je t'u befsha) e deri tek keta te peshkut me gjethe panje... Pa nje gram droje!

smiley

une s'vi me ketu; une jam n'atobus (ka pas thene ai qyfyrxhiu i Fierit smiley )

Aha. Varja. Erdhen komunistet e vertete. Vertet qe kapitalizmi ndryshon nga vendi ne vend, e politikat ekonomike s'jane te njejta, por jo djalli ta marre qe t'iu japim te drejte komunisteve. Tani Kont Vrana t'i beje balle vete hordhise tyrke.

Po mire ja te marim te kunderten dhe ta analizojme "taksat e ulta" qe propogandon sali-u si zgjidhjen e mrekullueshme (miracle) per perparimin galopant te vendit. Bera nje llogari te te ardhurave te mija nga puna qe bej dhe me rezultoj se per cdo 100 leke te ardhura qe me takonin, shteti apo me mire sali-ut i jepja 47 leke. Pra bara ime fiskale eshte 47%. Eshte kjo nje barre e ulet, e pranueshme apo e larte per realitetin shqipetar? Duke u nisur nga fakti se te ardhurat e mia bruto jane rreth 40 mije leke ne muaj, pra pak a shume sa pjesa me e madhe e forcave te punes, i bie qe shumica e punjonjesve te kene kete perqindje te barres fiskale. Ndersa sa me shume qe rriten te ardhurat bruto aq me shume ulet perqindja e barres fiskale. Sidoqofte, pa dashur te analizoje mosbarazine ne barren fiskale midis atyre qe shperblehen me pak e atyre qe marrin me shume, mua me duket se per nje te punesuar apo te vetepunesuar qe shperblehet me nje shume te tille parash (dhe qe duhet konsideruar si caku fundor i nje mbijetese jo te turpeshme), 47% barre fiskale eshte shume, shume, shume. Dhe kur ndegjon sali-un qe pikerisht per barren fiskale te derdellis qe eshte nga me te ultat ne bote, gjaku i can damarret e kokes dhe llogjika nuk te punon me.

Nga doli kjo %?!

Ne Shqiperi per te ardhura bruto nga rroga, marrim si shembull 50.000 Leke ne muaj, taksohesh 10% si takse te ardhurash dhe 11.7% kontribute sociale, siguracion shendeti.

Mua me dalin 21.7% ne muaj nga rroga bruto.

Nese ke nje rroge bruto me te vogel se 30.000 Leke ne muaj, atehere atehere 10.000 lekeshi i pare nuk te taksohet me 10%.

Nuk e kuptoj ca lidhje ka taksimi individual me shembullin e dhene per kompanite ajrore. Kur behet fjale per 99/1% filtet vetem per taksimin individual nga fitimet qe ben. Ideja e taksimit te atyre qe bejne mbi $250 mije ne vit, nuk ka per qellim barazimin e rrogave por thjesht faktin qe kur ben aq shume lek ne vit nuk do vdesesh per buke sikur te te rritet taksa edhe nja 1-2%, por nga ana tjeter kjo shume eshte ndihme e madhe per pjesen tjeter te popullsise.
Persa i perket kompanive ajrore, ato nuk taksohen shume se Amerika urren kompanite qe bejne fitime, por taksohen shume sepse lloji i biznesit qe bejne eshte i tille ku duhet te pagojne "taksa" per sigurimin, per perdorimin e aerodromeve etj. Por, ato taksa na i kalojne ty dhe mua direkt (e ke pyt ndonjehere veten pse bileta baze kushton $150 dhe taksa qe i shtohet eshte pothuajse gjysma e bazes?

Gjergji e kuptoj pse duket pak si konfuze. Kompanite ajrore jane shembulli me i mire per te kuptuar se sa vete vret rritja e takses. Perdora kompanite ajrore sepse ka shume informacion ku mund te gjesh perfshirjen e saj te gjere direkte dhe indirekte ne financat e individeve dhe se si ulja dhe renia e fitimeve (qe jane per nje pjese te madhe pasoje e rritjes se taksave) ndikon ne jeten e mijra veteve. Nuk eshte kaq e lehte qe te gjesh apo te konfirmoje lexuesi ne menyre te pavarur, informacion per te ardhurat personale te dikujt apo sa ndikim ka ai ne jeten e vartesve.

Kompanite ajrore jane shembulli me perfekt sepse tregojne gradualisht efektin qe ka rritja e taksave ndaj fitimpruresve. Fakti qe eshte kompani dhe jo individ nuk ben ndonje ndryshim, pasi pasojat dhe veprimet do jene te njejta pavaresisht nese jane ndaj nje kompani apo individi.

Taksat mo vella per 1% nuk krahasohen me taksat e kompanive ajrore. Kompania ajrore i merre produktet ne Azi kur rritet taksa, por nje mjek nuk vete dote ne Azi aq lehte kur i rritet taksa. Dhe nuk eshte fare njesoj.

Eshte si te thuash Njeriu e ka ne gjenetike te jetoje neper peme sic bente para 20 mije vjetesh bie llafi, pasi ende gjenetikisht njeri ishte. vari teneqen thuaj

ata qe jetonin neper peme nuk ishin njerez. nuk na ben gjenetika njerez (se ilaçet tek minjte i provojme, per te qene te sigurte qe nuk na vdesin) por gjera te tjera.

pergjigja e atij : Eshte ne genetiken tone te shfrytezojme, ishte e gabuar, ndoshta nga shpejtesia. pergjigja e drejte duhet te ishte : pa shfrytezim te dikujt nuk ka zhvillim, ose mireqenie. si me thene qe nuk ka motor te punoje pa djegur (ose shfrytezuar) benzine ose lende tjeter djegese.  

taksa gjithashtu eshte shfrytezim.

persosmeria e nje sistemi, sipas meje, eshte qe ai nuk duhet te djege talentin, ose nuk duhet te shfrytezoje talentin me shume sesa ate me me pak ose aspak talent.

Si tha dhe ky cuni qe ben vrap me Romney-n, te drejtat nuk na i jeq qeveria por zoti.

@Kurreshtar. besoj e kupton qe zhvillimi dhe shfrytezimi nuk mund te qendrojne ne te njejtin krah.

Sic e kane thene edhe nja dy te tjere para meje, dy tema pa lidhje me njera-tjetren ne te njejtin shkrim. Gjithashtu, s'eshte e vertete qe kompanite ajrore jane me te taksuarat - jane pasagjeret e tyre qe paguajne taksat e "fees" sepse kompanite ja percjellin te gjitha atyre. Nga 1972 deri me sot nga 5 jane shtuar ne 17.

Ju pergjigja me lart kesaj.

 

Nuk eshte e vertete qe i paguajne vetem pasagjeret taksat. Cmimin e biletes e detyron tregu dhe kerkesa. Pasagjeret kane nje tavan cmimi. Thjesht se shteti shtoi fees e taksat kompania nuk mund tua kaloje automatikisht pasagjereve. Ne pjesen me te madhe te rasteve rritja ndahet (nuk po them 50/50) midis pasagjereve dhe fitimit te kompanise.

 

Por sido qe te jete, pavarsisht se si e shikojme, kjo qe po thua ti mbeshtet mendimin tim kryesor, qe rritja e taksave nuk demton ate qe ben fitimin kryesor, por 99% tjeter (ne kete rast pasagjeret).  

Si nuk eshte e vertete qe i paguajne vetem pasagjeret taksat? Taksat shtese te tipit "9/11 security fee" apo "Passenger Facility Charges" "fuel surcharge fee" pasagjeret i paguajne. Na thuaj ku i bazon faktet qe fitimet e kompanive ajrore qenkan me te mbitaksuarat.

Cmimet e biletes mund t'i detyroje tregu dhe kerkesa por ti s'e paske vene re me duket qe te thone, p.sh. $350 cmimi por kur paguan ne fund te del $467 nga te gjitha taksat dhe "fee" qe shtohen. Nuk e di sa vjet ke qe jeton ne Amerike apo sa i ke ndjekur cmimet, por te pakten deri ne 9/11 cmimet kane ardhur duke u ulur. Pas 2007-es jane rritur ca dhe kjo i eshte faturuar cmimit te naftes.

Te me falesh po une nuk e di cfare ke patur ti ne mendje apo cfare ke dashur te thuash. Une lexova ato qe ke shkruar. Ndoshta e ke thene por s'e kam pare ndermjet lidhjes se pakuptimte te 99% dhe taksave te flutirimit ajror.

Arikulli eshte i mbushur me nje fryme sadomazokizmi..Thjesht trishtohem kur shikoj njerez te tille te komformizuar deri ne qelizen e fundit..

Mos u trishto nga ajo qe nuk kupton. Tema ime niset nga interesi personal e jo e kunderta (sic po keqkupton ti), sepse sic u permend me lart, rritjen e takses e paguan gjithmone shtresa e mesme dhe e ulet, pavaresisht se kujt i rritet taksa. E meqe dhe une i perkas atyre shtresave, do binte ndesh me nevojat e mia te flisja ndryshe.

E ke kapur problemin nga bishti se edhe flat tax te kishte SHBA nuk mund ta pengonte largimin e kapitalit drejt rrogave ditore 5dollareshe ne Kine....Deshet globalizem ju ?..He de, keni klleqe?

Problemi eshte ca i komplikuar..Keto korporatat bene kapitalin ne SHBA(shume prej tyre me kredi te shtetit amerikan) dhe erdhi koha e hapjes se Kines komuniste..Babezia i beri ti zhvendosnin fabrikat tek rrogat 5dollareshe....Meqe te vika keq per keta 1%-cat atehere te sugjeroj ti propozosh punedhenesit tend te te jape rrogen e nje Kinezi, se helbete mbase ndryshon mendje nese e ka bere plan ti dergoje makinerite andej nga Pekini...One can make the difference some people say.

Now on the line with the rest!

 SHBA duhet te sanksjononte largimin e Kapitalit dhe ta bente me strikte menyren e zhvendosjes se kompanive duke marre parasysh ketu edhe impaktin ekonomik qe do te kishin...Globalizem heh?...Hapi kembet dhe ul koken tani!!

Do te flasim per taksen progresiste?..Apo te permend ATE grupin e miljardereve qe po shtojne zerin per rritje taksash..E kutopjne se limoni eshte shtrydhur, nuk ka me c'te jape dhe eshte koha te japin kontributin e tyre

Obama vendosi nje tavan per transaksionet e bankave, per te mos i leju parate te dilnin jashte amerikes, kjo e perkeqsoi situaten. Kete e kam vene ne dukje qe nga gjysma e 2011. Njerezit te cilet i kishin dy-tre leke i kapi paniku kur filluan te lexojne e degjojne fjale si socializem apo komunizem; kaq do amerikani kapitalist per te bere çmosin e te gjeje vrima nepermjet fondeve apo borxheve fantazme ndaj kompanive evropiane apo aziatike per te nxjerre kapitalin nga amerika. Kjo qe ka ngjare me 21 Trillionshin e Mondes dhe Idrizit, ka qene e paralajmeruar nga une qe paerpara nje viti ketu ne peshk (jo se jam zheni, por ma kane thene njerz me eksperience 40-50vjeçare ne finance e banking).

Tashi qe s'keni ç'te beni, rrini dhe thithni gishtin! smiley

Kjo qe ka ngjare me 21 Trillionshin ... ka qene e paralajmeruar nga une qe paerpara nje viti ketu ne peshk

 

O Pjeri II, shifrat me siper i perkasin periudhes deri me 2010.

Pas ketij sqarimi te vockel, me ndje nqs nuk shkembehemi me bashke.  Nuk shquhem per "foli murit".  Atij te 1+1=2 jo e jo.  

Kur i vendosi Obama taksat ishte ca si vone...U gjet kura e kancerit pas vdekjes se pacjentit..I perngjan ca atyre masave shternguese te Evropjaneve te cilat shpresonin se do ti nxirrnin nga kriza. Natyrish kohe krize levzje te tilla krijuan panik dhe shtuan xhirot ne llogarite bankare ne Ishujt Cayman.

Cayman eshte nje ishull jo disa, dhe eshte nen juridiksjonin e mbreteris se bashkuar, kam punuar per pak kohe ne managment ne hoteleri 'ritz carlton.'ku jam edhe sot, jo ne cayman.

Konntravrana, ka kaq shume kashte ne keto "straw arguments" e tua ne kete shkrim sa te haje lopa, vici dhe gomari per gjithe dimrin. smiley

Argument shume te forte me paske dhene. Te mbeshtetur mbi pika, idera, eksperienca e metoda pune shumevjecare. Bie dakort me te gjitha, nuk kam se si te mos pajtohem me argumentat e forta bindese me te cilat je pergjigjur.

Po, eksperienca e te rriturit ne fshat normal qe me ndihmon te hamendesoj sa kashte ha nje lope + nje vic + nje gomar. smiley

Pertoj ti kap nje nga nje, po jo shiko sa shume kashte (straw arguments) ka fjalia e pare e argumentave te tua:

1% e pasur eshte forca shtytese e ekonomise dhe tregut te lire. Lufta klasore ndaj saj eshte indirekt lufte me vetveten.

1 - nenkupton qe 1% e te pasurve jane ata qe na mbajne ne me buke, nderkohe qe ne te tjeret jemi tip lypsa qe vetem i biem ne qafe ketyre dhe i biem me dore, dmth s'kontribuojme gje per eonomine e perbashket. Njeheresh kjo ide kashtore bie kundra me vete principin e ideve ultra-te-djathta "secili per vete", dmth edhe sikur te qe keshtu sic thua ti, i bie qe 1% po beka komunizem me pasurite e tyre kapitaliste.

2 - nenkupton qe ne 'te tjeret' i kemi hapur lufte klasore 1% te pasurve, dmth ne lobojme tek Peshku dhe ata me miliarda ne politike, ndaj pra ne i kemi vene pushtetet e Amerikes dhe botes nen dore dhe po i shpartallojme me lufte klasash keta miliarderet, ndaj po i marrim shpirtin me ligje te cilat i detyrojne ata te paguajne me pak taksa sesa vartesit e tyre.

3 - therefore, nenkupton qe ne po vrasim veten pra me kete lufte klasash qe i kemi hapur me te mireve tane, 1% qe na mban me buke.

 

Ke parasysh ata mullaret e barit ku fshiheshin ata qe ruanin Enverin tek "Gjuetia e fundit"? Ashtu e ke bere dhe ti kashten ne keto argumenta, piramide te bukur, shto kashte e shto me shume kashte, pastaj hidh ca me shume kashte, dhe voila . smiley

Ka mundesi te jesh femer, sepse une po te them "Bie shi"... e ti po degjon "Je shendoshur"

Jo, asnjehere. Jam i kenaqur jo vetem me formen dhe linjat e trupit po dhe te bibilushit smiley

Mbase e kam une gabimin atehere, e kam formuluar postimin ne nje menyre qe nuk qenka i qarte. Ajo qe ke lexuar ti nuk eshte aspak ajo qe kam thene apo besoj une.

Here tjeter bjeri pak me ndershmerisht argumentit pra; ne lexojme ato qe shkruhen jo ato qe duhet te ishin shkruar. smiley

+1

Ky shkrim eshte tipik konservative.. habiten pastaj perse i urren 99% e klases punetore..

Nuk eshte problemi sepse ky 1% ben para dhe vendos pasuri, fundja kjo nuk do ti bej me te lumtur apo me te kenaqur me jeten qe bejne ne krahasim me 99% tjeter..

Problemi qendron ne faktin qe ky 1% e vendos kete pasuri ne kurriz te 99% tjeter. Kriza botrore e sotme e cila eshte me e keqja qe bota do te njoh dhe mund te vazhdoje te pakten 10 vjet u krijua nga ky 1%.. Rezultati? Ne po paguajme!

Megjithate, ja nje lajm kuriozitet .. Ky 1% mban fshehur 3 trilion dollare ne banka te zeza.... Kjo sasi monetare fare lehte do ta nxirrte boten nga kriza dhe kursyher urine, vdekjen dhe mjerim ne miliona njerez.

 

 

 

me fal, jane 13 trilion paund ose 21 trilion dollare!!

Te falet smiley.

Por te na fale hapesi i temes thuaj per nderprerjen a daljen jashte teme, se duhet te vazhdojme me qarjen e hallit, kuje kuje per 1% dhe bretku qe u bie ne takspagime.  

Je treguar pak zemergjere kur thua qe jane rreth 3 trilion dollare te fshehur. Pa dyshim qe jane shume me teper. Por ky lloj arsyetimi, qe me keto dollare te fshehur te ndihmonen miliona jete njerezish ne nevoje, e komplikon pak ceshtjen, sepse po sikur keto dollare te mbarojne para se te jene nduhmuar te gjithe njerezit ne nevoje, atehere si do e justifikojme ne perzgjedhjen qe kemi bere? Nuk eshte aq e thjeshte...

 

Dollaret "mbaruan" mesa di une kur ra sistemi bankar ne perendim dhe shteti bleu bankat.. Banka qendrore amerikane printoi dollare te rinj ( te krijosh para ne ajer ) kshu bene edhe Britaniket me paundin sepse thjesht nuk kishte me "cash".

Justifikim? Si, ti mendon me mire te vuajne dhe vdesin njerezit se nuk i dihet na mbarojne parate?

Cilet njerez pra do zgjedhim ne te jetojne me keto dollaret qe do shperndajme? Gjithmone nese supozojme se dollaret e fhehur nuk do ishin te mjaftueshme per ti shpetuar te gjithe.

 

Dollaret / Eurot/ Paundet apo dhe leket nuk mbarojne.. - this is my point.

Gjithmone do kete njerez te pasur dhe te sukseshem ne biznes dhe sigurisht njerezit nuk ndihmohen vetem duke ju hedh para..

Ajo qe nuk me pelqejne ne shkrime te tilla dhe  eshte se mundohen te moralizojne.

Keni pare ca dokumentare aty dhe u duket se i dini t'gjitha. Bankat nuk shperndajne para ne ajer. Prodhimi i parave eshte i lehte, boje mbi leter. Shperndarja dhe njohja e ligjshme dhe fillimi i taksimit mbi levizjen e tyre shenon fillimin e historise se nje bankonote, dhe jo printimi.

Po e perseris dhe nje here: Bankonotat nuk shperndahen ne ajer!

@Suksesi personal nuk arrihet duke ulur tjetrin apo duke kerkuar "pjesen tende nga suksesi i tyre", por duke perdorur mekanizmat dhe hallkat e sistemit per te gjetur suksesin tend.  

Cfare e garanton suksesin personal? Dy tipe aftesisht ose "te mirash": te lindura (i bukur, i zgjuar, i shendetshem) dhe aftesi te fituara(shkollimi, kualifikimet, specializimi) Edhe ne rastin kur suksesi ne treg arrihet permes aftseive te lindura (bie fjala nje punetore seksi e ka suksesin fale bukurise dhe pronesise mbi trupin e saj dhe nuk zoteron burime te jashtme) aktiviteti fitimprures realizohet si pasoje e bashkeveprimit shoqeror. Shoqeria perdor disa nga burimet dhe te mirat e saj per te siguruar kete aktivitet(kujdesi mjeksor, rendi, mbrojtja e personit etj.) (pra perdoren hallka dhe mekanizma qe ti mundeson sistemi) dhe kesisoj taksimi (pjesa e marre nga suksesi/fitimi tjetrit) eshte i legjitimuar.

Nqs do ecim me logjiken e Nozick sipas te cilit rishperndarja e ben nje person pjeserisht pronar te atij qe taksohet dhe individi taksuar punon per llogari te individeve dembele, shteti social delegjitimohet. Por kjo ve ne pikpytje cdo shtet, edhe ate minimalin e neoliberaleve, sepse pa taksa as shteti minimal nuk qendron dot nje dite ne kembe.

Monde, pse ke kaq problem me parate dhe pronen e tjetrit? Pse duhet te te interesoje ty se sa para kam une dhe se ku i mbaj parate une, ne xhep apo ne breke? Pse i gjithe ky inat? 

Te gjitheve na vijne letra e lutje per te bere bamiresin. Sa nga ne e shkruajne te pakten nje check (si $10, si $1000) ne muaj per keto spitale e qendra kerkimore apo qendra sociale ne afrike apo ku di une? Kete duhet te pyesesh ti, jo se ku i ka parate Trump-i. Nga nje $10 nga secili 99%-sh do mjaftonte, dhe s'do kishe fare nevoje per ato parate e ndyra te 1%-shave. 

Ne fakt, keto kompanite e fluturimit, kane nja 1-2 vjet qe jan vene bat-bat nga financat, por dhe financat nuk kane faj, se kan ngel pa lek, kriza ben punen e vet, e ku do shkosh, pikerisht tek ai qe ka lek. 

Taksa me ta larta ne trashegimi do qe zgjidhja me e duhur ne opinionin tim. Pasuria me e madhe dhe jo aq produktive ne Amerike eshte ajo qe trashigohet dhe ka me kuptim te taksohet me shume se nje profesionist qe kalon $250,000.

37 minuta Ovacione.

dobesimin e gjithe shtresave te popullsise

Ti do te thuash qe do zhduken shtresat? Sepse nese eshte ashtu , s'eshte detyrimisht nje gje e keqe.

Tani une e lexova kete meditimin tend, por je pak kontradiktor ne argumentim.Si fillim koncepti 99% perdoret per te perkufizuar klasen nga ana ekonomike. Brenda saj pastaj mund te kete puntor, dembel , te zgjuar, budallenj, te fat , te pafat, njerez qe pranojne sistemin ose jo, etj etj. Pra s'ka rendesi se ne cfare statusi social, kulturor, personal mund te jesh derisa nuk je super i pasur.

Ndarja 99% dhe 1% s'eshte bere si pasoje e qejfit, por per te treguar nje deshtim te sistemit. Kapacitetin per te qene dikush ne jete e kane te gjithe por te futesh ne 1 % varet 30 % nga ty dhe 70% nga gjera komplet jashte dores tende. Ja psh je CEO 40 vjecar ( jam shume keq me emra) ne listen e me te pasurve merrte 1.2 bio ne vit.Tani nese ky rrobi e ka super te merituar rrogen , duhet te minimumi Zoti ti kishte dhene nje cope tru nga i veti.

Por te jesh i bindur qe ka 200 te tjere si ay neper bote, qe s'kane pasur te njejtin fat.

Pastaj ky muhabeti me poshte per taksimin.Ti mendon s'e ai 2% i i vendimarrese qe varet nga 1% i te pasurve s'e di qe po ja fusin 99% ? Jo per gje s'e s'eshte e vertete. 

Po sdq meditim i kendshem, pasi provokon mendim dhe debat. Cdo gje qe duhet ne kete botesmiley

 

1.2 billions? Nuk ka mundesi, paga me e lart vete tek disa 10 miliona $...

CEO gjithashtu eshte ceshtje e koklavitur pasi ai ne fund te dites eshte nje nenpunes i pronareve, pra shareholderve. Ti thuashe qe e ka pagen te lart eshte si ti thuashe nje pronari restoranti qe paguan shefin me shume se duhet.

Nga ana tjeter, shareholders jane te shperndare, dhe bordi i drejtueseve merre shume nga keto vendime, dhe me siguri qe shpesh bordi me CEO ja bejne njeri tjetrit me sy.

Ironikja eshte qe zakonishte CEO te forte e bejne me te veshtire shitjen e kompanise, dhe shancet per mbajtje punesh jane me te larta me CEO te tille.

Well te them te drejten s'e di ku e kam pare , madje se mbaj mend as i kujt kompanie ishte. Po ja psh nje net income me ate shifer http://www.forbes.com/pictures/mef45eghm/john-hammergren/#gallerycontent.

Pikerisht mora CEO , sepse nuk jane shareholder, jane thjeshte professionals qe supozohen ta dijne punen me mire se te tjeret. Kjo ishte sa per te treguar drejtesine e meritokracise. Une nuk besoj ne bote, qe nje CEO sikur te punoj 24/7 e meriton nje page te tille. Kompanite zakonisht kane nje nivel te larte aktrimi : act busy. Sa me i larte ne pozite te jete personi aq me i larte niveli i aktrimit. 

Net income nuk quhet pasi ai mund te jete bashkpronar. Kompensation eshte paga. Me net income ka shume qe bejne qindra milione.

Nuk eshte thjesht aktrimi. Ti mendon se shareholders jane te kenaqur te paguajne nje person disa miliona euro, pjese nga dividendi i tyre per aktrim? Ne shumicen e rasteve pronaret i pranojne pagat dhe parashutet e larta. Disa here i ndalojne.

Gjithashtu merita eshte pakez me ndryshe. Eshte pyetje e veshtire ne rast se Drogba "meritonte" pagen 10 milione euro, por skuadra mendonte se i "duhej" ky lojtar... se te kesh nje sulmues te nivelit te lart, sonte duhen kaq para... keshtu dhe puna me CEO. Ne rast se dikush meriton aq apo me shume nuk varret nga nje makine ku ai prezanton punen, dhe pastaj del nje shifer, eshte me shume proces i sa shume i duhet nje kompanie ky person.

Inati publik me pagat e CEO eshte i gabuar. Pyetja eshte me teknike dhe me ligjore dhe ka te beje me ne rast se shareholders jane te forcuar ne pranimin e pagave kaq te larta, apo me te vertete e vleresojne kaq shume ceo.

Oh well, une e di shume mire net income. Dhe ky personi eshte bashkepronar.

Diskutimi behet ne parim.Nuk ka rendesi nese eshte procesi apo personi .Ideja eshte shume e qarte , sistemi ka krijuar hapesira ku dy njerez te barabare ne merita t'i perkasin shtresave shume te ndryshme ekonomike.

Nuk ka nevoje te diskutojme teknikalitete apo masat shtrenguese , une u perqendrova tek argumentimi.Une jetoj ne nje vend ku taksimi i rende progresiv ka stabilizuar shtresat shoqerore.Ndonese ka shume kundershtime , perseri ne vija te pergjithshme kane fituar te gjithe.

Dhe Po , mendoj qe CEO kane nje nivel te larte aktrimi.Ne pergjithesi kompanite multinacionale, kane mekanizma aq te rafinuar sa vendimet operacionale qe sjellin sasi ne fitime merren tek shtresat e poshtme, te cilat jane gjithmone ne presion. Shtresat e lartme thjeshte marrin vendime madhore te cilat rralle jane te vendosura nga nje person. Ndonese CEO mund te jete kyc per frymen ne kompanie etj etj atribute qe s'i hiqen. Por sic te thashe dita ka vetem 24 ore.

E the dhe vet sot jetojme ne nje bote ku njeri qe i bie topit fiton 10 mio dollare , ndersa nje shoku im shkenctar i duhet ti lutet KE per te bere nje eksperiment.Nderkohe qe rroga e tij eshte mizerabel. 

 

Po vetekuptohet qe ai qe i bie topit kaq mire fiton kaq shume. Drogba na ka dhuruar gjithe ato momente te bukura ne televizor. Ne rast Drogba nuk i meriton ato para, atehere si meriton njeri. Mbi te gjitha ama, si Drogba si CEO (CEO me pak ketu) paguhen me deshire aq sa paguhen, te pakten ne pergjithesi. Nuk i detyron Drogba Abramovichin ti japi aq para... prandaj ky diskutimi i pagave mua me duket i gabuar.

Normale qe merita nuk eshte proporcionale. Me siguri Drogba nuk eshte qindra here me i mire se futbollist te tjere, dhe meqenese paguhet qindra here me shume. Ose Madonna nuk eshte nje mije here me e mire se kengetar te tjere, por ja qe degjohet me shume. Eshte dhe ceshtje teknologjike, Drogba apo Madonna sonte jane te njohur ne tere boten, kurse 100 vjet me perpara, nuk njiheshin dote jashte katundit te tyre pasi televizori apo radio mungonte. Ose per ata qe jane ne Amerike, e imagjinoni sa lart paguhet vajza e t-mobile.  Ne fund te dites ama, rshte me shume ceshtje supply-demand. Dhe pagat jane midis kontratave vullnetate nga te dya palet.

Dhe fati luan nje rol. Zuckeberg apo Steve Jobs nuk ishim me te zgjuarit ne Harvard, do habitesha ne rast se ishin mbi mesataren... por paten fat.

Shoku jote shkenctar, tough luck. Qeveria duhet te mbeshtesi shkencat etc... por ne fund te dites, ne rast se e ka pagen mizerable, nuk mendon njeri se do krijoj/sjelli vlere me ato pune qe mirret. Si Zuckeberg, a cdreq emri ka, shpresoj nje dite qe dhe shoku jote te zbuloj dicka dhe ose te behet i njohur ne fushe, ose i pasur, cilen ka me shume deshire.

Se fundi, 100% te drejt, roli i CEO eshte 100% aktrim. Atehere pozicioni i kryeaktorit eshte pozicioni me i vleresuar nga pronari i korporates, si per shembull, ne nje restorant, pozicioni i kryeguzhinierit eshte me i vleresuari.

Flet per parime... qe nje klas paguhet 100 here me shume se te tjera eshte pak a shume fenomen qe nga vitet 50-60, me Beatles etc. Por ne fund te dites, ana pozitive e ketij ekuacioni eshte qe parat nuk i marrin nga bota, por nga pronaret e kompanive te cilet i japin me deshire, dhe nga populli i cili i blen produktet, qofte bluza e drogbes, Cd-ja, apo iphone.

Bukur. Tani merri keto qe the, lexoje dhe njehere meditimin e Konntvranes dhe do ta kuptosh qe une po flas NE PARIM. Tema-shkruesi e hedh fajin tek 99% ( pak a shume) , kurse une them qe 1 % eshte aty si pasoje e 70-80% ( mos me shume)  situata kazuale e jo si pasoje e ndonje merite te vecante. 

Keto jane qendrimet e mia personale. Flas per ate qe duhet te jete e jo per ate qe eshte.

Une po perpiqem te tregoj qe ka nje sistem, qe s'eshte i drejte . Madje eshte absurd. S'e ve njeri ne dyshim supply -demand apo qe Drogba si eshte lut Abrahamovic , thjeshte qe jane krijuar disa mekanizma delirant.

Sidoqofte pak a shume jemi ne te njeten linje mendimi, pastaj ndahemi ne cfare qendrimesh mbajme ndaj tyresmiley

Po mire tani, une nuk mbroje postimin origjinal... duhet te jemi keqkuptuar.

Asnje nga ata qe solle shembull nuk bejne $1.2 bilion ne vit - sic bere komentin me lart. Net income eshte per kompanine qe drejtojne jo per personin. Nuk eshte psh. James Dimon i JP Morgan qe ben $18.6 miljarde dollare ne vit, eshte JP Morgan qe ben aq. Te kujtohet cfare thashe para dy diteve per futjen e hundeve aty ku s'duhet? smiley

shko dhe shif rrogen e atij qe zevendesoi Steve Jobs te Apple. gjate 2011 fitoi 135 milion dollare me duket. ndersa zevendesat e tij nga 40-50 milion secili. 

te shesesh mbi 100 milion iPhone, 600 dollar copa, ne vit, eshte mese normal.

duhet t'ja lajne varrin me flori Steve Jobs-it se i kane prej tij keto paret sot, ngaqe neser mund te mos t'i kene me. se veshtire me shit çdo vit nga 100 milion iPhone. 

shtresat jane zhdukur ne shoqerite oksidentale (siç i zhduki dhe komunizmi). kjo e ka sjelle krizen e sotme ekonomike (siç i erdhi dhe komunizmit). te gjithe kerkojne TE NJEJTIN KONFORT (te gjithe rroba marke, te gjithe benz, te gjithe turizem,etj) per rrjedhoje kane nevoje per te njejtin SHPERBLIM (i njejti konfort jetese, kerkon domosdosmerisht te njejtat te ardhura ekonomike e bile psikollogjike) 

te gjithe me te ardhura te larta, rrit çmimet e tregut artificialisht, gje qe veshtireson kompetitivitetin e ndermarrjeve, se mallin me çmim te larte eshte e veshtire ta sheses. per te ulur shpenzimet ndermarrjet zhvendosin prodhimin, aty ku paguajne rrogat me te ulta. kjo rrit papunesine dhe TAKSAT ne vendet e zhvilluara e sjell varferine ....

dhe kriza aterin ne pisten pa drita te shpirtit tim, si thot kenga e asaj kosovares qe doli e pesta ne eurovizion.

duhen klasat perseri qe situata te stabilizohet. dmth njerez me kerkesa te larta jetese dhe pagese, si dhe njerez me kerkesa te ulta jetese dhe pagese.

Turrja ndaj kapitalizmit, ose me sakte ndaj ekonomise se tregut dhe konkurrences, iniciatives se lire dhe gares per profite pergjithesisht ka shkaqe psikologjike. Ne kapitalizem njeriu deshtimet ose mos suksesin e shikon si dicka qe ka te beje me ato qe ben ose nuk ben vete personi. Ne kapitalizem, ndryshe nga socializmi, secili merr ate qe meriton ne baze te arritjeve te tij por kjo eshte veshtire te pranohet. Me lehte eshte qe fajin, pergjegjesine, ta gjesh diku tjeter. Ka pak njerez ne kete bote qe mund te thone se kane arritur ate qe kane dashur, pothuajse te gjithe jane me deficite ne ato qe kane dashur por nuk kane arritur ti bejne keshtu qe ky eshte nje shkak i forte qe te zgjoje urrejte e zili te keqe per ata qe kane arritur te jene te suksesshem. Me budallenjte kete urrejte e shprehin duke share e bertitur ndersa ata me te mencurit zhyten ne filozofi kunder kapitalizmit dhe me kete te shfajsojne veten per mos suksesin e tyre. Nje grup tjeter njerezish, jane te ndergjegjshem qe edhe nen socializem nuk do ishin me mire se sa jane ne kapitalizem por gjithsesi urrejtja qe kane per te suksesshimit i ben te pranojne edhe nje gjendje me te keqe vetem qe ata ne krye mos te kene ate qe kane tani e keshtu me rradhe. Sa i perket taksave, duhet te biem dakort qe ose ta shikojme biznesin si gjenerator i punesimit ose ta shikojme me syrin e luftes se klasave. Nese zgjidhet kjo e dyta atehere veshtire se kemi debat, por nese qellimi yne eshte te diskutojme per punesimin atehere biznesi nuk luftohet por ndihmohet e perkrahet dhe me pas ky i jep ekonomise e shoqerise me shume vende pune e rritje ekonomike. Me mire do te ishte te taksonim nje biznes shume dhe me parate e ketij taksimi po themi te mbajme me ndihme sociale 2 persona apo ta taksojme pak dhe pastaj ky biznes me parate qe do kishte ne xhep te investonte me shume dhe te merrte 6 punetore te rinje? A do te mund te kishim nje Bill Gates ne nje sistem socialist? Une nuk e besoj, vetem konkurrenca, iniciativa, gara, kreativiteti dhe profiti mundesuan qe te kishim Bill Gates megjithese pa nje shkollim te larte me diplome.

Turrja ndaj kapitalizmit, ose me sakte ndaj ekonomise se tregut!

Idriz mos mer kot, por verej mire!

Antikomunistet po flasin me sakte!!!  

Une ne mbrojtje te kesaj isha i nderuar Roni  . Po z'Bama me duket se do te pervetsoje nje Teori te Shqiptarit duke e emertuar ate qe ai e Pranon me plot Gojen Jam  IDIOT ... Por kjo nuk vjen thjeshte sic e kupton z'Bama si moment emocional .Perkundrazi po te thellohesh del se ky e NJEH ka Bashkevepruar dhe ka te Njetin Sukses me Bill Gates .Biles i di dhe emerin .  Pra nje i suksesshem ne fushen e Biznesit ! Dhe ketu po e perseris falenderimin ndaj  te nderuarve Admin..Ymer paci nga i gjejne keta njerez te sinqerte qe e njohin veten dhe nuk ngurojne ta Pohojne ne mexhlis pa Ju dridhur tastiera fare smiley Jam Idiot  antikomunist dhe Hiqmeni i Kapelen ! Une per vete Ja heq kapelen ne shenje Nderimi ! U shtofshin !

 Me mire do te ishte te taksonim nje biznes shume dhe me parate e ketij taksimi po themi te mbajme me ndihme sociale 2 persona apo ta taksojme pak dhe pastaj ky biznes me parate qe do kishte ne xhep te investonte me shume dhe te merrte 6 punetore te rinje"

Kjo eshte teori klishe e demoduar e konservatoreve.

e para nuk ka asnje garanci se biznesmeni parate qe siguron nga kursimet prej taksave te uleta do ti perdore per te hapur vende te reja pune dhe jo per te blere fjala vjen nje vile te re ne rivieren franceze.

e dyta per shkak te lobimit te forte duke i pershtatur rregullat e kontabilitetit sipas midese se tyre  etj korporatat paguajne me pak taksa se me pare duke ia hedhur barren klases se mesme.

teoria se taksat e uleta stimulojne rritjen ekonomike nuk qendron.bill clintoni rriti taksat dhe amerika pati nje begati te pashoqe .G Bush i uli dhe ekonomia u vithis ne hale.ne gjermani i paguan taksa edhe nga bytha dhe prapeseprape nuk e ka humbur fare bazen manifakturuese ndaj kines.ndersa usa megjithe taksat e uleta sot nuk prodhon pothuajse asgje.

Nje fjale thote :te perbuzesh nje njeri pse eshte i pasur eshte po aq keq sa te perbuzesh dike pse eshte i varfer.Pasi e kemi thene kete warren Buffet nje nga njerezit me te pasur te botes deklaroi se paguan me pak taksa se sekretarja e tij.

1% ka interesin e saj ne mendje jo te punetorise. miliona punetore amerikane jane zevendusuar me krah te lire pune  kineze e indiane .Asnje CEO qe fiton miliona $ ne vit nuk eshte zevendesuar nga  indiane apo kineze megjithese ne 2 miliarde njerez qe kane keto dy kombe mund te gjenden nje grusht individesh qe mund te drejtojne korporatat per nje fraksion te rroges qe marrin te bardhet.

nocioni se 1% eshte palca e kombit edhe eshte edhe nuk eshte e vertete.pothuaj asnje prej ketyre kokave  te medha te biznesit nuk e pa furtunen financiare qe po afrohej .Perkundrazi ata e krijuan duke shpikur sekutirizimin e huave te shtepive.ndersa ata qe e gatuan kete corbe ne vend qe te sillnin ne shtepi 10$ milione ne vit sollen $5 milione njerezia e thjeshte ngelen pa breke ne bythe.

Bill gates eshte koke e madhe e biznesi .po shumica e shpikjeve qe mundesuan daljen ne skene te komputerit personal e kane fillesen ne laboratoret e qeverise amerikane apo grantet e saj te financuara nga taksapaguesit e thjeshte.miu psh u shpik nga nje shkencetar qe punonte per qeverine .shpikje per te cilen ai mori vetem 10 mije $.Bill gates perfitoi miliarda.Per cdo dollar te shpenzuar ne kerkime qe dhane fryt ka dhjetra dollare te shpenzuara ne ide qe s'kane dhen fryte dhe taksat e njerezve te thjeshte paguan per to.

Si mbyllje Bibla thote; atyre qe shume iu jepet shume iu kerkohet.prandaj 1% mund e duhet te paguaje me teper.

Si eshte e mundur qe peshku ka mbledh kaq shume idjote?

 

Kot e ke Bame. Prurjen e lexova, por komentet s'kom per t'i lexu cerdo te thush.

Me mjaftojne dy tema: ajo qe a ka Zot dhe ajo e betejes e fush kosoves e 1389-es, i kam thene teatrit absurd c'ma ke ngene.

i kam thene teatrit absurd c'ma ke ngene.

hahahah

ymer, ymer!

Une per vete e anashkalova ate "a ka Zot". Hegjemonia e zotrulesit ishte e parathene ne ate teme!!! Do thuash ti, Ron, po paragjykon! E bera e pranoj!!!

Oh, ato tema nuk vine me. ne betejen e fushekosoves, flitej me pathos per konferencen e labinotit dhe plenumin e 4-t, ndersa tema a ka zot ishte nje perle per ate qe robi shkruan 20 komente pa thene ASGJE! smiley Po asgje te asgjeshme, e? Nje gjenialitet kulmor per te mos u pergjigjur kurre pikes qe bente tjetri. Ato dy tema jane fut ne mbajtese me nitrogjen te lenget, kane vleren e ADN-se aliene qe u mor ne fshehtesi te plote nga roswelli. mu me kan gjet komplet te papergatit.

Do kishe mujt me thone Graali, por the Roswelli. Mos je gjo i kishes Tam Kruzit? smiley

eeeh, ajo kishe s'm'prano mu. t'kerkojne ta ardhurat vjetore nga perqindjet. nqse numri qe shofin nuk kap 7 digits, te thone zoteri, ke trokit ne Zot te gabum... mbylleni deren nga perjasht.

Mo mire kshu, ta thote lali jot! Sa t'kemi Moisiun de Abrahamin, nuk na e ndin per njeri! smiley

Shembulli i industrise se fluturimive si rast i nderhyrjes ne tregun e lire eshte sjelle teper i manipuluar. Perkundrazi nga cfare thote artikulli, industria e fluturimeve ishte fitimprurese atehere kur kishte me shume limite dhe pengesa per hyrjen e pjesmarresve te rinj. Fitimet ishin te larta sepse kompanite ajrore kishin duopoly ne rruget perkatese dhe mund te vinin cmime te larta pa rrezik konkurrence. Ne momentin qe u hoqen pengesat dhe limitet per hyrjen e kompanive te reja, fluturimi u be me i pranueshem ne cmim dhe per shtresat me te ardhura mesatare. Tregu u zgjerua dhe fillimi ishte i mbare per te gjithe.

Por industria e fluturimeve ka nje problem struktural qe nuk mund te zgjeroje tregun ne menyre te vazhdueshme sepse ka nje limit dhe ne kto kushte mbi-kapaciteti sjell probleme financiare per kto kompani. Si rrjedhoje, per te gjetur burime te ardhurash te tjera, sot kompanite e fluturimeve, te "gjobisin" per nje jastek, kufje, sandwich ose ndonje kile me teper ne cante. 

Jam mjaft i habitur z.'Bama kur theksoni   ...Si eshte e mundur qe peshku ka mbledh kaq shume idjote? ... dhe kur e shprehni kete ???? ...fill pas teoricienit nga me te suksesshem te babasqapit per Kapitalizmin kreativ te Billi Gates smiley ..... qe medoemos do shpjere ne Sociallizem !!!!!

Pse e ke Inat ti ? apo se eshte Rrenjasi Kapitalizmi , biles dhe me NIK Shqiptar , jo si JU amerikan . Dhe ne eshte Idiot pastaj cfare ? Pa lexoje mire

Ne kapitalizem njeriu deshtimet ose mos suksesin e shikon si dicka qe ka te beje me ato qe ben ose nuk ben vete personi....

Dhe kuptoje mire kete Ju lutem dhe nuk duhet te nxitoni ta emertoni IDIOT pasi ai ka kurajon dhe e pranon vete per veten .. Ne se eshte Idiot eshte vete ai , jo se e thua ti apo e them une . Thote vete qe nuk ja ka fajin njeri ! Eshte ne Kapitalizem njaj . Po duhet lexuar me vemendje qe ta kuptosh se cfare thote...

qe ky eshte nje shkak i forte qe te zgjoje urrejte e zili te keqe per ata qe kane arritur te jene te suksesshem.... Dhe ketu dallohet Qarte thelbi i tij kapitalist .E kane zili dhe e Urrejne se eshte IDIOT ....per me teper qe JU duhet kohe ta kuptoni ,,IDIOT i Suksesshem !!!

Jo zoti 'Bama .... IDIOTE si ky jane BUKE PESHKU qe mos Ju heqte KURRRRRE ketij Blogu Famoz kur peshkon nga ky lloj smiley Jete te gjate te nderuar Admin. Pa kete lloj nuk e di po PPU do ishte si kenete . me fal z.'Bama por nuk i rezistova dot Tundimit smiley

te ishte cirk alla " soleil " edhe pranohej, por keta as Verr Llapes nuk i afrohen. 

Nuk jena gjithmone ne humor me u mor me debile te ketij kalibri.

Bama, 

Antikomunisti po pyet:

A do te mund te kishim nje Bill Gates ne nje sistem socialist?

Ne ke kellqe ktheji pergjigje!!! smiley

Billi o nji mut, po pyete per Stiv Xhabzin. smiley

O Rono, 

Po te na tregojne njehere nje sistem Social-ist, te na thone se ku eshte e vecanta e Bill-ave, dhe Steve-ave,( se qurravitet Hopa masanej smiley ) dhe ti japim pergjigje. 

O Rono! O Koha buallenjve!

Ne s'keni Humor ta gjeni

me thonj e dhembe ta kerreni

per te mire te kapitalizmes

ne emer te shqiptarizmes   ...smiley

I fort-nderumi Idriz!

Ju mbaj si nje nga lexuesit me te kujdesshem. Asgje nuk ju shpeton. Por kesaj rradhe jam i zhgenjyer. 

Turrja ndaj kapitalizmit, ose me sakte ndaj ekonomise se tregut dhe konkurrences, iniciatives se lire dhe gares per profite pergjithesisht ka shkaqe psikologjike.

Amtikomunisti ka hedhur gurin dhe ka fshehur doren! Me mjeshteri ceshtjen e ka kaluar ne nje dimension krejtesisht te papritur... ne ate te psikologjise. Me mjeshteri do te thoja debatin ai e ka mbyllur akoma pa e hapur. Si e ka bere kete? Duke e futur debatin ne ullukun e nje shkence aspak egzakte...si psikologjia.

Betejen e keni humbur akoma pa filluar. Por, kujdes Idriz, kjo nuk do te thote se keni humbur luften!!!    

Nderkohe Kureshtari pak me larte thote:

(i njejti konfort jetese, kerkon domosdosmerisht te njejtat te ardhura ekonomike e bile psikollogjike

Gjithe Demokratet i paskan hy psikollogjise me not zhyt!!!

 

Kembene mbi kembe,

ulur mbi skami,

S'llafose me shoqe

Kendon Psikologji!

 

Idriiiiz shikon c'benet!!!!!!!!

Se psikologjia zotrie!!!

Pa kujto dhe Hurin me perkthimin e atij frëngut që thoshte se Xhonturqit tere gabimin ndaj Shqiptareve e kishin psikologjik ...Eshte nje perfundim thellesisht shkencor ku perfshien ne rradhe keta qe thone e ç'nuk thone dhe na ndriçojnë . E paskemi 500 vjet te trasheguar Gabimin

Osmën ç'na paske bëre

e paske mpleksur të tërë

e me njeqind palë Gërshërë 

sos e hap dot një vërë !!!

 

Duke e futur debatin ne ullukun 

Akoma po qesh smiley ...po nuk me vjen frymëzimi me Ulluk nga që nuk më lë e qeshura nga brënda.Ftoj të nderuarin Emi për ndonjë përshtatje te mendimeve të Ullukëve ( tm e Fuqishme Roni ) smiley si psh

Ulluk c'pate gjec belane

qe perpive  atdhetarë

dhe nuk le më asmjë për farë

sos të paktën si Shqiptar  .. etj etj smiley

hajde katrahure hajde, e kupto ky qe ka bo kte vezen me siper qe taksat e biletes se avionit nuk jane taksa fitimi ndaj kompanive ajrore?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).