Sa me shume mundesi zgjedhjeje te kesh, aq me keq eshte.

Mes nje numri te madh kamerash kompakte, cilen/cilat do i sugjeronit dikujt per te blere?

Faleminderit paraprakisht!

30 Komente

Mundohu te gjesh nje kompakte qe te jete e vogel, se po qe e madhe pastaj kot qe e blen

Po kjo eshte ideja, dua nje kompakte praktike, por qe edhe nga keto ka aq shume lloje qe s'di te zgjedhesh se kush eshte me e mira.

Me e mira eshte kjo

 

Fujifilm Finepix X100

Price: £695/$1,200

Specs: 12.3MP APS-C format CMOS sensor, 23mm f/2 lens, hybrid viewfinder

 

Best compact cameras

 

Fuji created a stir when it announced this retro-styled compact with an 12.3 megapixel APS-C sized CMOS sensor. The fixed 23mm f/2 lens provides a bright aperture for low light shooting and an angle of view roughly equivalent to a 35mm lens on a 35mm camera.

Its design is aimed to appeal to experienced photographers and enthusiasts, who like direct exposure control with an aperture ring, shutter-speed dial. It also sports a raw image mode and has a unique hybrid viewfinder that combines an electronic and optical finder in the same view.

po qe per 350-380 dollare, merr Canon powershot sx40 hs

nga pamja eshte si SLR por eshte point and shoot. Ka procesor cmos si SLR, qe eshte dy here me i mire nga CCD per foto ne mjedise te erreta, dhe zoom 35x me lente. Ka video full HD 1080 ne 24 fps. Te gjitha reviewt ne internet e cilesojne me te miren e rangut te vet, dmth jo DSLR. Bera nje muaj kerkime neper review per te arritur ne kete rezultat smiley.

Shiko pak videot per teste tek kjo faqe

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX40_HS/

si dhe zoomin e ketij tipit

http://youtu.be/JETW_pzve1o

Po deshe rival te ketij, ke Nikon P510 qe ka me shume MP por te gjitha reviewt thone canon ia merr per cilesi figure dhe autofocusi, si dhe per bateri.

Eshte me e mire se cdo Fuji smiley e te njejtit cmim.

Po qe per me lart nga cmimi, prape merre Canon dhe asgje tjeter.

Po qe per me poshte, merr c'te te zere dora. Nje M jane. Fujit jane te lira, Nikonet jane te mira dhe te lira, por me te shtrenjta se Fuji. mos merr marka qe bejne aparate fotografike por edhe tenxhere me presion. Merr nga ato qe merren vetem me aparate fotografike.

buxheti? 

Shume leka : nex-7

Edhe gjehen leka: Olympus pen Ep-3

Pak leka: nex-3

asi leka, merr i cel me kamer te mire. 

Nex-7

E-P3

nex-3

Une kam qene shume i kenaqur me nje Panasonic Lumix - edhe shitesi me pat thene atehere se nese do compact camera atehere mos u largo nga Lumix. Kjo eshte per nje çmim 150 - 300 Euro.

Sugjerimi im: ik nga compact camera-t sepse nuk te hyjne ne pune. Kalo ne DSLR nese do foto te mira. Compact-in zevendosje me kameren e celularit me nje 5 MP. Per mendimin tim: te hedhesh lek per nje compact camera nuk ja vlene. Nuk eshte se dallon fotoja shume nga ajo e celularit. Flas per camera mesatare, se mbase ke edhe kualitet po qe kushtojne njejte sa nje dslr.

per kompakt  kamera, kualiet dhe çmim te arsyeshem, do thosha Lumix dhe Samsung.

me qe ra llafi, para nja nje jave pashe nje model  Samsung WB155F.  goxha i mire dukej.  199 euro.  inkulziv cante,  bateri rezerve dhe  karte SD.

18x zoom optik.. thuajse sa kamerat e medha..   bile kishte Wi-Fi..  dmth fotot mund ti ngarkosh (ose e-mail) , ta zeme ne FB  direkt nga kamera, pa ndihmen e kompjuterit..  

 

Po shishe uji kishte mo? smiley

Ja, per 199 euro te qelbura eshte kursyer NASA e ka cuar aparate koti ne Mars smiley

Lere lere, na nxine faqen.

po perdor nikon coolpix s3100, me se e mjaftueshme per nevoja jo profesionale ... diku tek 12.000 leke (+1.000 leke per nje sd card).

ja nje foto e bere para ca ditesh me kete aparat, ja dhe varianti i prekur* sa ketej andej me efekte

* (pershendes enken me kete perendimin smiley )

µ, me mire te mos e kishe prekur. smiley  

s'mu ndejt smiley

dhe mua me pelqeu shume fotoja e paprekur smiley

 edhe kjo nuk do t'u zhgenjente    

asnjeheresmiley

nje aparat i im

Duke lexuar review te ndryshme me kane terhequr mendjen dhe:

Canon G1x, kushton dicka tek 800$

Canon G12 (paraardhesi i G1x por qe eshte me i lire se g1x, dicka tek 450$)

dhe nje lloj tjeter qe nuk perafrohet me nivelin me lart por per perdorim praktik e kane lavderuar shume Sony Cyber Shot DSC wx50. Ky i fundit eshte i vogel praktik dhe ka lente carl zeiss, me nje cmim 250$.

 

Cfare mendoni per variantet e mesiperme?

me duket se kjo duhet pare nga kendveshtrim tjeter...

sa leke ke? se po te kesh ~$800, atehere do zgjedhesh nga kamerat ne ate zone cmimi. nqs ke ~$250 atehere do krahasosh kamerat ne ate zone cmimi.

ke te drejte smiley, thjesht isha kurioze per raportin cmim/cilesi te modeleve te mesiperme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).