Të shoqërohet me sa është e mundur edhe me link-un përkatës.

tra la la-ja që po dëgjon? - 21

398 Komente

Agapo mia picirika

na cmenden keta greqerit ketu ne greqi 

Erdha, mi, erdha. po ti ku je? smiley

Ku je, mi, ku je? smiley

Une kendej, ne fresk me diell, q'fort po shndrit e pak po nxeh. Larg besa smiley

Ka ca peshq qe notojne vec per t'u dhuruar muzike te tjereve... i gjen ketu tek kjo tema. Ja, tek mblidhen te gjithe, tallaz-tallaz... smileysmiley

E pse na ke vene te njejten kenge dy here, ti neve? provokacion, kshu?! 

e para me pelq. 

Monday

smiley

e para me kujtoi the smiths; duke rremu per smiths me doli para the cure etj etj... qe jam konsistent e di, sic e di qe kujtesen e kam bloze smiley

t'persh!

Moonchild

Nje nga koncertet me te realizuar, EVER! QotSA!

'Bama, EODM they iz mock-rock at it's finest

Sixto Rodriguez

Rich Folks Hoax :

The moon is hanging in the purple sky 

The baby's sleeping while its mother sighs

Talking 'bout the rich folks

Rich folks have the same jokes 

And they park in basic places. 

The priest is preaching from a shallow grave 

He counts his money, then he paints you saved

Talking to the young folks 

Young folks share the same jokes

But they meet in older places. 

So don't tell me about your success

Nor your recipes for my happiness

Smoke in bed

I never could digest

Those illusions you claim to have going.

The sun is shining, as it's always done 

Coffin dust is the fate of everyone

Talking 'bout the rich folks

The poor create the rich hoax 

And only late breast-fed fools believe it. 

So don't tell me about your success

Nor your recipes for my happiness

Smoke in bed

I never could digest

Those illusions you claim to have going.

Chiuderò la curva dell'arcobaleno
per immaginarlo come la tua corona,
e con la riga dell'orizzonte in cielo
ci farò un bracciale di regina…
ma se solo potessi un giorno
vendere il mondo intero
in cambio del tuo amore vero!

 

http://youtu.be/VFy9HvsXPF8

hemm, per Xherrin duhet ta kesh fjalen, ee? i futa nje play all tani. thanks. smiley

Oh Fin smiley ja per tysmiley

Me shopen n'c minor e me gjona ë? He ta lumsha! Lol

Yo well, Shopen dhe Rubeshtajn jane kombinim vrastar.S'ka kush ti kete inatsmiley

S'kam pse ti kem inat, pasi si une e si ato - dikush me pak e dikush me shume smiley - i kemi ca femra te cilat bien ne gjume duke na degju. smiley

Interesant shume eshte se si perfundo muhabeti ne Nothing Else Matters, nga Shopen ne C Minor qe qe si fillim. Por me interesant do ishte nje Nothing else matters ne C Minor. smileysmiley

Kill them with kindness

E bone dhe ket mi Ket ! smileyNe sna ka dal inati akoma qy na kan perzu Marinin , ti na hudh aheng grek syve.Ncncn smileyJazek smiley

p.s. seriozisht tani, c'te pelqen tek ky mi zemer, kur ne kena Muharrem Ahmetin smiley

Asnjehere s'kam qene patriote e kengeve greke..smiley

Sakte Dora, jazek mua qe shkova dje ne nje dasem greke, te pakten te kisha kursyer dollaret qe hodha. smiley Megjithese na falen dhurate nga nje luge te vogel, per te ngrene corben e bere.. bereqaves ishin harxhuar..smiley. Filloi dhe mbaroi llaka-llaka mora vesh. Por muziken e kishin te bukur, me dy kengetare. smiley

.

kaq lemsh qenkam??????

Jo mo lal. Ti je super. Je youth of today. smiley

un e kam vetem te kuptohem,prandaj thashe lemsh...e shijova sh ...thnx.

Jam dakord smiley eshte super, dinamit fare !

The horrors ~ Still life

said that i'd be with you, 'til the end, 'til the end 
I left you at the farm 
instead  

Per nje kafe ne Tirane Ne Tirane ka vetem tirane

Ne Tirane ka vetem tirane,
Ne Tirane te vrasin te gjithe
nje shetitje me vehten te vret.
...Mos e ndill kujtimin ne Tirane,
eshte tmerresisht i pameshirshem.-Te vret.
Mos guxo ta shohesh ne sy lirine ne Tirane,-
dielli i syrit shuhet, shkermoqet e zhbehet.
Ti i barabarte me lirine?-Mos e beso!
Liria te vret.
Hipokrite shpresa sy-picigjate e Tiranes
ti i vdekur-e ajo me gojen e saj te jep frym,
te ngjall qe serrisht ty te vrase-te vret.
Eshte tjeter,tjeter trishtimi i tetorit ne Tirane,
vjen duke ikur-te vret.
Si krye-engjelli,Sovrani i zymte,ferrin e tij-
e dua Tiranen se te vret. Fatos Arapi

 

!

po dëgjoj veten duke kënduar: rawhide dhe carmelita.

 

Mire ty qe ndoshta s'ka per te ardh siraja te ta degjojme zerin, po na privon dhe nga carmelitat, pale! smiley

kur vij në tr shkoj në karaoke shpesh. smiley më jep një mail dhe t'i jap të dyja edhe zërin dhe carmeliten. Po kënaqesh vetëm me njërën (rob pa pretendime) ja, carmelita: http://www.youtube.com/watch?v=B9L8jLPE84g

smiley

 

 

Kjo eshte 3 ne 1: taljon, lucio prape dhe dedicato a me smiley

http://youtu.be/msmIlH37dF8

Nga ana ime po e mbyll ketu emisionin per sonte. Mirupafshim ne emisione te tjera. 

Naten, Xhej! smiley

Xhej, e di ti qe kjo Ave Maria e Bach-ut nuk lejohet te kendohet neper kisha ne Itali? Kjo, Ave Maria e Schubert-it dhe nje tjeter qe s'e mbaj mend. Sepse, nuk konsiderohen kenge thellesisht fetare! :O

Por meqe ti paske kaluar tek artileria e rende, s'ka ca t'bej me... 

http://youtu.be/l_eWsuMekSw

pas kesaj, nuk ka dedikim me te madh! smiley

s'e dija këtë. po dyshoj të jetë e Bach. Sepse ky ishte eskluzivisht kompozitor kishtar. Dmth gjithë çka kompozuar e ka bërë për lavdinë e Atij. 

na talje prapë: http://www.youtube.com/watch?v=91tArCNuS7I po light kësaj here, si për vapë. 

 

Po, po, eshte e vertete per fat te keq, sepse...

L’Ave Maria di Schubert «…parla di due innamorati che convivono nel peccato…»; quella di Gounod «…rielabora un preludio di J.S. Bach sfruttato poi da un editore ebreo…».

shif kete: 

http://www.corriere.it/inchieste/reporti...

p.s. Per vanitet para Aides nuk ve asgje. smiley

Po nga sa kuptova unë e Schubert dhe e Gounod nuk lejohen. E Bach-ut lejohet. Këtë të fundit një shkrimtar e ka quajtur: reklamuesi i zotit. lol. 

 

Kjo e Gounod-se bazohet mbi partitaturen e Bach-ut. Madje, thashetheme roze keto, kur u martua Michele Placido para ca javesh, Al banon mezi e lane qe ta kendonte ne kishe pikerisht kete Ave Maria. Aime!

ajku, nuk e di pse por kur mendoj per ty me kujtohet gjithnje kenga e U2 - The ground beneath her feet..... mbase ngaqe deshiroj marrezisht te jem siperfaqja mbi te cilen ti ecen smiley

uffa

si eshte puna ajku. u merzite? do te degjosh nje kenge qe flet per merzitjen (ate te verteten) qe te vjen kur je vetem, por vetem fare. Kjo eshte NO FUN versioni sex i nje kenge te the stooges

Ps. e ke vene re qe ketu te peshku jane vene me mijra kenge por kenge punk nuk vihen fare. Si ka mundesi qe shqiperia eshte e mbushur me metalare gjithefaresh por nje punk nuk e gjen as me qiri ne dore. Une mendoj se eshte prej faktit qe jemi myslimane. dhe myslimanve nuk mund tu pelqeje kurre nje kenge apo estetike e tille si psh. kjo I wanna be your dog. sepse di qe atyre qeni u duket kafshe e qelbur. Nuk e di ti si mendon?

Ps. e ke vene re qe ketu te peshku jane vene me mijra kenge por kenge punk nuk vihen fare. Si ka mundesi qe shqiperia eshte e mbushur me metalare gjithefaresh por nje punk nuk e gjen as me qiri ne dore.

Po "Psicho Killer" me siper i Talking Heads qe kam postuar para disa javesh cfare eshte?!

Ja po te pershendes me kete tjetren:

http://youtu.be/I1wg1DNHbNU

 

Ke te drejte olsi, Talking Heads ishin pjese e New Wave-it. Por ishin pjesa intelektuale e tij. Dhe ka mundesi qe ty te te pelqejne edhe Pere Ubu, sepse edhe keta ishin keshtu, si tip intelektualesh.
Por kishte edhe nje ekstrem tjeter New Wave, dhe e perbenin Ramones. Si perfundim ndodhi qe keta te fundit ishin me frymezuesit dhe ben qe te lindnin qindra grupe te tjera qe u quajten Punk. Une per keta e kisha fjalen. Per ata si puna e ketyre, qe jane nje çike ekstrem (ka edhe te tjere me te çmend) por ka edhe shume te tjere krejtesisht normal si puna e ketyre

Por eshte e çuditshme qe ketu ne shqiperi nuk gjen nje te ri ne xhiro me bluzen e sonic youth qe jane si tip Nona&Baba e muzikes alternative. Nderkohe qe aty ne Itali ku je, besoj se shikon shume te tille.

Aq shume sa na jane bere boze. smiley "Punk" nuk eshte thjesht pasion per nje rryme te caktuar muzike. Punk eshte nje menyre te jetuari. Nuk eshte e imja, por e respektoj.

Ata te ekstremit tjeter rrefej se nuk i njoh mjaftueshem. Por me keta "intelektualet" kam kercyer si i cmendur (nen efektin e Marijas of Lazarati - mai PIU'!) nje nate me hene e krejt intime, rruges drejt Sarandes. smiley

Porca ... as nuk do t'i numuroja dot te qeshurat e pafundme, gjendjen mistike sensuale e magjike nen tingujt e kesaj:

http://youtu.be/5zNdMc6wGtU

But all those moments will be lost in time, like tears in rain... smiley

Fuck off! smiley

Cfare boshlleku! smiley

rendesi ka te merresh me dicka

13:4 Dashuria është e durueshme; plot mirësi; dashuria nuk ka smirë, nuk vë në dukje, nuk krekoset, 13:5 nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon të sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon për keq; 13:6 nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën, 13:7 i duron të gjitha, i beson të gjitha, i shpreson të gjitha, i mban çdo gjë.

http://youtu.be/jmax47l2hLU

http://youtu.be/KJlWAhuUaOY

Kenge qe kendohet per vete me shume dashuri . Eshte dhe ne grup , por kur e kendon tjetri vetem mendoj se mediton me mire sipas vergjeve mascara o...mascara ...

smiley 

Ciao zemer...

http://youtu.be/HCcVeaXQ0Hs

13:1 Po të flisja gjuhët e njerëzve dhe të engjëjve, dhe të mos kisha dashuri, do të bëhesha si një bronz që kumbon ose si cimbali që tingëllon.

13:2 Edhe sikur të kisha dhuntinë e profecisë, edhe të dija të gjitha misteret dhe mbarë shkencën dhe të kisha gjithë besimin sa të luaja nga vendi malet, por të mos kisha dashuri, nuk jam asgjë.

13:3 Edhe sikur të ndaja gjithë pasuritë e mia për të ushqyer të varfërit dhe ta jepja trupin tim që të digjej, e të mos kisha dashuri, nuk do të më vlente asgjë!

 

Puc! smiley

Puc 2! <3 <3

Plasen dashurickat edhe keteja smiley

Kjo mos do me thene pergatitje per rikthimin e playlist-ave javore? smiley

Edhe kjo eshte kenge e bukur, megjithese mund te mos duket. Por puna eshte se edhe çfare pastaj qe eshte e bukur? çfare ndryshon? asgje

Big Black - Kerosene

nick, leo's brother from another mother,

avalanche, keshtu ne pergjithesi; everything must converge per ekonomistet; night of the lotus eaters per liqenet e lures.

Po lajm historik! Urime..

L'amicizia è uno dei sentimenti più belli da vivere perché dà ricchezza, emozioni, complicità e perché è assolutamente gratuita.
Ad un tratto ci si vede, ci si sceglie, si costruisce una sorta di intimità; si può camminare accanto e crescere insieme pur percorrendo strade differenti, pur essendo distanti, come noi due, centinaia di migliaia di chilometri.
(Susanna Tamaro)

smiley

http://youtu.be/vC2LQl3rwzQ

Ngele me nje kenge smiley

Jom tip nostalgjiku, i jitem njones dhe nuk i ndahem,por ngaqe ajo komshija u martu tani degjoj kete kengen se dua te lidhem prape me dashnoren e para 5 vjeteve.E pakuptimte ? pune e modhe.

Son partito da London City dove c'erano i Beatles e il rock & roll
ero una macchina negra, ma adesso mi chiamano Zebra
da quando mi hanno messo le braccia di un bianco di nome John

http://youtu.be/AcR3QH0ujr4

.

Insertimi i flautit perben nje kontribut te pacmuar nga ana e grupit, qe e rilind kete kenge, jo thjesht e moterzon Summertime-n e dikurshem. Flauti eshte perdorur me mjeshteri, duke transmetuar ne planin ekspresiv kalime te zhdervjelleta nga regjistri i ulet me tone te plota dhe te buta, drejt regjistrit te siperm te mprehte dhe rrezellites. Nje ninulle si Summetime kishte vertet nevoje per nje geshetim te instrumentave elektronike (ngrohtesia e veres), me nje frymore druri me timber te kthjellet si flauti (puhiza e mbremjes), dhe zerin e Skye.

(Janis Joplin ndonese kendon shume bukur, nuk eshte per te vene bebet ne gjume btw.)

http://www.youtube.com/watch?v=9dt4DxTGkcg

 

 

Insertimi = Shtimi, perfshimi, shtojca, futja. Zgjidh e merr smiley

Perfshirja e flautit doja te thoja. Ky i fundit e percon bukur gjendjen e para-gjumit, me kurbaturat e vogla te valeve te krijuara nga tone ngjitese dhe zbritese qe pervidhen, e njekohesisht clirojne kenaqesi gjate dremitjes.

To determine your rock 'n' roll group's identity, you must first determine what the group is trying to achieve. Is it to be a) "famous," or perhaps b) sexually popular? Is it c) to write some good songs in the style of another particular group or d) to advance a particular ideology?

If the intention is a), then we urge you to find another avenue. Fame in a group is fleeting, and even when it is attained - which is fairly uncommon - it is subject to the vagaries and whims of an ignoramus public. The group member or singing star is a clown: occasional comic relief for his or her listener. The fame begotten is so momentary as to be almost a hallucination, and there is typically little money associated with it. There are much more solid ways to find notoriety, the most reliable being a political career.

Politics doesn't require talent, intelligence, or good looks. Truly, someone like Donald Rumsfeld, a mediocre government functionary with no discernible talent, intelligence, or charm, is a greater international celebrity than Mick Jagger. Rumsfeld, despite being a has-been, is known in every corner of Asia, the Middle East, and Africa for his insanity and arrogance, while Jagger is admired by a mere couple hundred million music enthusiasts, huddled mostly in the First World.

If be), to be an amorist, is your goal, give up the group as a means to carnal bucaneering. The best thing for you is to pursue a job in advertising, medicine, or the field of "law." These professions are celebrated by televised propaganda (in programs such a Law & Order, Grey's Anatomy, and Mad Men) and will provide you with the financial incentives - in the form of real estate, luxury cotton sheets, and percieved stability - required to seduce your prey in capitalist society.

If your goal is c), to write songs in the manner of another group, this might not be necessary. The group that seems to beg homage or emulation may have disintegrated, but its legacy is probably with us, either on cassette or record - or in video form.

If your ambition is d), some kind of social, aesthetic, or vaguely political goal, however, the group is the ideal medium for your message. It is a covert organizational front through which you can effect real transformation of culture. After all, the group nowadays is not unlike a religious cult or political faction. It is forever evangelizing, looking for acolytes.

Yet the rock 'n' roll group, being a creation of capitalism, has been forbidden any explicit ideology beyond an institutionalized nihilism or a vague contrariness, and thus lives in a fog, semiconscious of what it is attempting, oblivious to the great struggle of which it is part. Groups shuffle about like would-be Incroyables and Merveilleuses, partly ashamed of their endeavor, partly smug with an inherited and wholly misplaced air of elitism. They despise the squares they endure each day. But why? What is it about rock 'n' roll - which seems to have failed utterly in its promise to deliver humanity from bourgeois hypocrisy and tedium - that affords this conceit?

No one knows anymore, and yet even the most illogical and incurious understand that rock 'n' roll is altogether different from other music. They know that rock 'n' roll is tribal, the group being a commercial version of the neighborhood street clique, with the same self-aggrandizing, illusory worldview and paranoiac obsessions. They recognize that the group is familial, a radical restructuring of the nuclear model. And they know that it's religious, with naked parallels to the utopian freak scenes that typified New World colonization.

Whether your group is a social club with thousands of auxilliary members, a religion vying to win over the millions disaffected with other faiths, or a radical political faction, you still must decide: a) what sort of people you want to attract, and b) where are you leading them?

Dashamiresisht nga Ian Svenonius.

ti mendon se do te lexojme gjithe kete carcafin qe na paska shkruar ky robi per te kuptuar se pse i zgjedhim grupet muzikore te preferuara?! Po nuk kemi aftesi kaq te medha sa per te analizuar vetveten para pasqyres. smiley

Eshte vetem nje pickim i vockel i gjendrave dhjamore, nuk eshte se te ndihmon te kuptosh gje. Kshuqeasmosevritmendjen. smiley Na ver ndonje kenge. smiley

Falemnderit shume, por e kam lene smiley. Te kam kujtuar nje dite kur lexova se vinte squarepusheri.

Ty te kujtoj gjithnje me Fruhling in Paris. smiley

Aty-aty me vjeshten ne Nju Jork smiley. E kam me verte, me ver ndonje kenge se nuk me punon ne ate drejtim sot. Skueri u tregua shume i mire.

PS: Fruhling uber Alles!

Po e zgjedh me intuite, se per vete nuk e degjoj dot, (me kane hequr te drejten e muzikes ketu per momentin)

http://youtu.be/Vheyo83k-uM

Oh sa e bukur!

Ekzagjeroj me citimin, megjithate afro-xhamajkianizmi ma kujtoi: "[f]ortunately for me, this shifting of aggression to the domain of language was sanctioned by one of the practices the cool kids had appropriated: after several hours of drinking, if nothing had broken up the party, you were likely to encounter some of us freestyling. In many ways this is the most embarrassing of all the poses, the clearest manifestation of a crisis in white masculinity and its representational regimes, a small group of privileged crackers often arrythmically recycling the genre's dominant and to us totally inapplicable cliches."

Kjo nuk dmth qe tipi nuk mu duk interesant and very very squarey smiley.

interesant eshte tropi. ky eshte i datelindjes 94' dhe zeri nuk i perputhet me figuren, as mosha me produktet muzikore. mua me ka ngjitur menjehere.

Edhe une u habita nga fytyra qe shoqeronte zerin, prandaj mu kujtua "freestyleri" me siper. Kurse vokali ketu me kujtoi metalin skandinav smiley.

E kishte fjalen per keta smiley

Me vjen mire qe ju te dy degjoni metal skandinav smiley.

the xx me bbc philarmonic orchestra

soon live

 

Si sot, 117 vjet më parë, lindi Avni Rustemi

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).