Dita e sotme nisi sërish me vrasje në Shqipëri: Nazmije Beqir Visha, 18 vjeç, vrau ish-bashkëjetuesin Fiqiri Zyber Muça, 45 vjeç, në afërsi të xhamisë në Qendër Krrabë pranë Tiranës. Vrasja u krye me armë zjarri dhe motivet janë ende të panjohura.

marrë nga "Gazeta Shqip"

55 Komente

E habitshme sa oreks kane mediat shqiptare per te faqosur vrasjet dhe aksidentet midis 5-6 lajmeve kryesore, te pakten ne versionet online te tyre.

Imagjino (per analogji te ketejshme) NYTimes, apo Boston Global fjala vjen te kene dite per dite lajme kryesore tip ne filan qytet u be nje aksident rrugor apo vrasje per motive te panjohura, etj.

Qe te shiten, "sensacion" Albanian style.

Ashtu eshte, edhe vrasjet ndaj behen, qe te shiten gazetat. Edhe ne ndaj i veme ketu, qe te shesim gazetat dhe Peshkun bashke.

Po jo bre, juve e keni per parim. Ne e kishim me mediat.

kush eshte ajo media qe s've kroniken e zeze ne lajmet kryesore?

sa te cuditshem. kur vihet politika ne lajme kryesore dhe jo kronika e zeze, thuhet pse politika

kur vihet kronika e zeze, thuhet pse kronika

aq kane lajmet, o kronike e zeze, o politike. Gjerat kulturore e sportive, apon kuriozitetet, kane gjithnje nje pjese te vogel ne fund, sepse per ato zakonisht ka plot emisione te gjata. 

ec e merri vesh robt

If it bleeds it leads

ky eshte bere lajm i veter tashme

shqipi eshte shtypur naten, kur ka ndodhur ngjarja

ky eshte lemi i plote tek tch

 

Banorët e fshatit Krrabë, në periferi të Tiranës janë bërë dëshmitarët e një vrasjeje të paralajmëruar. 18-vjeçarja Nazmije Visha nga fshati Vilë ka vrarë në mesnatë 45-vjeçarin Fiqiri Muça, pas një historie intime plot me mistere që dyshohet se ka nisur që kur autorja e krimit ishte vetëm 14 vjeçe. 

Viktima me origjinë nga Burreli, me statusin i martuar ishte mik shtëpie në familjen e adoleshentes, pasi motra e saj është e martuar me vëllain e tij. Policia shpreson që të zbardhe arsyet kontradiktore të këtij krimi tek një ngjarje e denoncuar në muajin maj të këtij viti, atëherë kur edhe media njoftonte zhdukjen e Nazmije Vishës dhe kur madje edhe e ëma e saj tentoi të vetvritej për këtë shkak. 

Adoleshentja u gjet në Burrel 

VrasjeVrasja e 37-vjeçares,20 veta në përgjimVrasja e 37-vjeçares, djali e njeh njërin nga grabitësitVritet një grua në Tiranë

dhe i kishte deklaruar policise se ishte rrëmbyer nga 45-vjeçari Muça, dhe që sipas saj ai e kishte mbajtur me dhunë në një pyll. Por, më pas adoleshentja kishte tërhequr denoncimin, duke thënë se kishte ikur me dëshirën e saj. Kaq kishte mjaftuar që policia e Burrelit ta mbyllte dosjen.

”Ajo u largua përpara dy muajsh, nuk erdhi pasi e kishin rrëmbyer dhe e mbajtën 11 ditë në një pyll. Menduam se mos i kishte ndodhur gjë apo se mos e kishte shitur, por ajo s’na mori në telefon dhe s’na tha që e kishte marrë. Ajo e mbajti atje dhe nuk kishte rrugëzgjidhje sepse rrugët ishin bllokuar”, deklaroi Safete Visha, kushërira e autores.

Pas këtij momenti, adoleshentja është dërguar tek gjysherit e saj në Krrabë, për të qenë më e sigurtë nga ndonjë sulm i 45-vjeçarit. Vajza ndërkohë ishte fejuar dhe duket se kjo kishte shtuar agresivitetin e burrit ndaj saj. 

Mbrëmjen e krimit, viktima ka mbërritur i shoqëruar nga një taksist në fshatin Krrabë dhe dyshohet se qëllimi i tij ishte ta rrëmbente sërisht 18-vjeçaren.

Adoleshentja thotë një burim i policisë ka qëlluar me armë, duke e ndjekur me breshëri të shtënash nga porta deri sa e ka lënë të vrarë pothuajse 500 metra larg shtëpisë në një livadh.

”E ka mbajtur me zor ai dhe ajo kishte frikë se e kërcënonte që do i vriste familjarët e do i digjte shtëpinë. Tashmë ajo ka 8-9 muaj që ishte fejuar dhe i fejuari donte ta merrte edhe pse u rrëmbye. E rrëmbeu (viktima 45-vjeçar) përpara dy muajsh nga shtëpia e saj”, shtoi kushërira.

Nga ana e saj, Policia e Tiranës deklaron në njoftimin për shtyp se viktima është ish-bashkëjetuesi i adoleshentes dhe se ngjarja ka ndodhur pas një konflikti të çastit. 

Shefti, pavaresisht denoncimit te Xhibit per ate qe italianet e quajne "sciacallaggio mediatico", hallin s'e kemi te marrim vesh çfare arme perdori, ku banonte dhe me ke ishte fejuar.

Seriozisht? Domethene ti sjell artikullin, por shqetesohesh kur te tjeret sjellin detajet?

Mbase eshte nje inside joke qe une se kuptoj.

Fatkeqesi qe ky vdiq vetem nga bresheria e armeve. Njerez te tille duhen te vdesin ne menyra me makabre.

drejt!

Edhe ne ketej jemi bere me ankth, sikur mezi c'presim lajmin e dites.

Pse vetem ne stinen e veres ne lexojme kaq shume vdekje, aksidente dhe ngjarje? Mos i nxehti ndikon ne trurin e njerezve per keq?

Ish bashkejetuesi  smiley

Ish perdhunuesi thuj.

 

Hallall kjo goca. Ia pska lujt fene. Ne ket vend s'gje drejtesi e mbrojtje ndryshe.

Nese lajmi eshte ashtu sic edhe perflitet, HALLALL gishtit t'kemzes!!!!

Eo mediat besoni ju; Keta te bejne te vdekur edhe kur ke dy jave pa marre fryme.

te vritet robi per nje cope buke, dite te erreta keto.

hecin ne proporcion te drejte nganjehere, thellimi i krizes me depresionin dhe acarimet, nga ku per te qindat e sekondit lind krimi. 

Ça thu ma? Çlidhje ka thellimi i krizes se tregut boteror me nje vrasje te bere nga nje goce nga fshati e cila esht perdhunu qe kur ishte 14 nga miku i shtepise? Pfff 

Te vrane o Fiqo te vrane, oiii oiii / te vrau e raja te vrau bandilleja, oiii oii

Ky Fiqua sipas lajmeve e paska perdhunuar kete vajze qe kur ka qene 14 vjece. Pedofil perdhunues, e donte edhe si placke gjith jetes nga mbrapa pale. Habitem se si familjaret e tij dhe te vajzes nuk e kane ndaluar me pare kete llahtar... Nejse sa histori dime te tilla ne Shqiperi thuaj s'kan te mbaruar historite e Albanistanit. Vetem para disa ditesh policia arrestoi nje palo plak nga Puka perdhunues gay, qe perdhunonte djem te rinj, kishte kapur nje djal te vogel dhe e kishte marre me dhune nga kodrat, por shoket e djalit kishin telefonuar policine dhe arriten ta prangosin felliqesiren. Habitem se si keta njerez pranohen nga familja, shoqeria etj etj.... HABITEM.

ky i vrari ja kishte ble babes kete vajzen qe kur ishte 10 vjece, pra menje fjale e quante prone te tij. Prandaj kur vajza para do kohe kishte denoncuar ne polici per dhunen dhe pengmarjen qe i kishte bere ky bleresi, policet kishin mbyllur nje sy sepse edhe per psikollogjine e tyre (te gjithe malok jane, perfshi edhe ministrin e tyre) femna eshte placke dhe i takon te zotit. Por ja qe qellon qe ka edhe burnesha qe duhen perkrahur dhe mbrojtur.

me ter mend ishte shitur kjo?

Po, po, ne fillim, dmth para disa vitesh ja kishte ble nje goce (motren e burneshes) per vellain e tij dhe pastaj ka mendu qe te blej edhe nje per vehte (megjithse ishte i martuar). 

pu pu cer kafshesh. taleban mer burr, kto jan taleban...

i lumte pushka goces!!!

Nqs jane te verteta cfare shkruhet ne media mbi kete rast ... smiley

Shqiperia me tundon rendshem bindjet personale si psh kunder denimit me vdekje, kunder armembajtjes.  

S'mbetet vecse t'i themi kesaj vajze se dhunuar "Shote e pushka top."  

Keq, shume keq smiley

smiley

Shume keqsmiley E ema paska tentuar vetvrasjen kur ja ka rrembyer per here te pare ky mostra.

Ky krim paska qene shkruajtur me kohe. Gjynah goca !Ja paska sjell shpirtin ne maje te hundes.Pyes veten, cfare duhet te bej rrobi i shkrete , qe te evitoj vrasjen ne ate vend? Tmerr.

 

Fenomeni i rrmbimit nuk eshte i RI. Vajzat adoleshente me doza te forta emocionesh dhe te mashtruara nga "dashuria " kane qen gjithmone pre e ketyre mostrave . Edhe ne kohe te vjetra kane ndodhur rrembime edhe me pasoja .Por ato erdhen duke u minimzuar dhe askush nuk Guxonte te keqtrajtonte e te mbante PENG nje " te rrembyer " Priteshin ftohja e gjakrave dhe nderhynin shume institucione shoqerore e zyrtare per te zbutur dhe kanalizuar ndodhite drejt normalitetit . deri sa ..... dolen keta Bujar K.  me Petullaxhij e lafoses pa hesap , ose teren pergatitsit e vuvuzelet e babasqapit  qe shihnin 'dashuri te piste " ne ate kohe . por "se demokracia mer Jahu "

Rendesi ka te kutpohet jo si XHIBI  lajm per Gazete . Kjo eshte metoda e atij me "antikomunist " dhe do jete e ardhmja e Opinioneve per Lefqenine nga ai qe u emrua ne Shish . Dmth keto jane skupe , realiteti eshte NDRYSHE ...Gop sa te dush dhe po ashtu sume sa te dush ...pse me u vra mer Jahu ...dhe "fluturo o rob me presh" .... 

Rendesi ka te kuptohet qe keto ngjarje nuk jane per HUMOR . Ish SHQIPERIA eshte rikthyer ne nje VATER Krimi sepse askush nuk mba pergjegjesi per JETEN e tjetrit . Ajo ( Jeta ), eshte kercenuar ne cdo cast dhe ne cdo moment , ne cdo gjendje dhe ne cdo vend , ore per ore e dite per dite .Cdo gje qe Lidhet me Fitimin ne Lefqeni eshte orientuar tek KRIMI i perdhunimit , vrasjes dhe grabitjes . Tjetri eshte Elektorat dmth nr vote , pas Votimit eshte nr ne salle  ose nr mitingashi  , turme Idiotesh  qe duartroket daljet  makabre ne Podiume  te Kryekriminelit Berisha me mbrapa bythe Dylqinjen Jozefpercen  per tu Tallur me   Popullin  ..." Se arrorro - shegoret zotrij "..." Po zotrij s'kam si e mohoj .Femijet e mij jane Milionere "

Po citoj Koth-in: "Eshte mbush Tirana me barbareeee!"

Fin, niveli i krimit është rritur pa masë, po nuk më duket se ka kuptim MË, skedimi i vrasjeve vjedhjeve dhe grabitjeve. Ajo që ka kuptim tanimë, është arsyeja e CINIZMIT të shfaqur këtu. Se nuk është gjë tjetër veç cinizëm të merresh me mediat e gazetat, pas çdo vrasjeje. 

Çfarë i shtyn cinikët të justifikojnë, apo të bëjnë ironi dylekëshe? Cinizmi, fatmirësisht, e fsheh dhe rrënjën e vet, vjen nga fjala QEN. Çfarë i shtyn pra këta njerëz, të sillen si qen? 

Medalje Nderi.

Ka bere me shume dobi nje 18 vjeçare per levizjen feministe se 18 OJQ te mirefinancuara.

"Zemer jam ne dush do vish te me lash" tulle mesazhi smiley

mire mer mire, po kureni cer o?

Per nje a qe ti se ve, fjala kuran na behet kuren smiley

Po ziejne fb e gazetat me kete ngjarje. Cudi ,si nuk e ka sjelle peshku.

Joo Emo smiley Me vjen keq qe pikerisht TI e ke sjell kete informacion. 

E kupton ajo ishte vetem 14 vjec. A nuk e mendon cfare manipulimi ka pesuar? Cfare relateti ndryshe ka njohur per tu sjell ndryshe?

Gjyshja e vajzes me kujtoi time gjyshe, bravo i qofte!

 

ps. pervecse ilegale edhe shume i ulet botimi i mesazheve.

 

Vajza ka "luajtur" bukur me te, deri ne fund!

po c'ka luajtur mo,ajo ishte femije...kur u rrit cik me shume ,e kuptoi cfare po i  bente vetes .

Femije femije po palacolleqet i paska mesuar heret ajo.

Ezeli jep msime falas smiley

Femijet mesojne shpejt ,ndaj duhet  te tregohet kujdes se cfare u mesohet qe ne fillm.

Me mikesha si ty, c'i do armiqte 14 vjecarja.  

Monda,nese do e kishte shkruajtur dikush tjeter kete ,do ia kishe fshire.Eshte e rende.

Me fal, pse eshte e rende?  Armik/mik nenkuptohet ketu, ne bisede, pra perceptimi i secilit/seciles.  Se une s'jam duke e mbajtur ne krahe ate vajze, as njeri apo tjetri ketu s'jane duke i rene. 

Por, me duket e rende shume qe t'i thuash femijes i paska mesuar palacolleqet. Pa i hyre rrethanave te tjerave.   

Edhe une jam ne anen tende ne kete qendrim.Madje ,kam debatuar gjate(jo ketu) ne mbrojte te kesaj adoleshenteje fatkeqe. 

megjithate, me tingelloi pak keq.

Ketline, nje vajze e rrembyer dhe dhunuar per 2 jave ne pyll, eshte pak qe vrau 1, vetem dhunuesin, sepse mund te kish ndonje edhe ndonje gjeme. S'eshte aq e lehte... Femra eshte qenia me e pambrojtur kudo, por aq me teper aty.

Per te arritur aty ku doli, me mbeshtetjen e familjes, por e braktisur totalisht nga policia...

E perse u dashka besuar gjithcka qe serviret sot?!

Ps. edhe sikur vajza "te vdiste " per te, i ndjeri si familjar, me femije  duhet t'i thosh jo.

Nokia 6300 - everything for your romance.

for anything else there is master card.

Kjo po behet terkuze si ngjarje. Ky eshte pushteti i mediave, shkruajne cfare te duan dhe njerezit i besojne verberisht, edhe pse po te shikosh shtypin e sotshem nje gazete e caktuar e nxjerr rrjedhen e ngjarjes komplet ndryshe (PANORAMA). Sipas asaj del qe keta jo vetem qe paskan qene te dashuruar por vajza e ka shfrytezuar per perfitime financiare.

Nese historia eshte sic serviret i lumte dora vjazes dhe biles ti japin edhe shperblim per veprimin e bere, por nese nuk eshte ashtu dhe vertetohet se kane qene te dashur, atehere ajo duhet te marre denimin maksimal.

Rrofte kthimi i denimit me vdekje.

someone need to stop anal sex ASAP. Se po lëshon shumë bajga. 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).