Në studion e tij, diku nga mesi i një rrugice të pashtruar, skulptori Zeqir Alizoto “jeton” çdo ditë me Ismail Qemalin. Edhe dje e gjetëm atje, me duart që tashmë ishin zbardhur nga pluhuri i allçisë. Sapo ngjisim dy-tre shkallë, shfaqet shtatorja gjigande e Ismail Qemalit.

E morëm rrugën drejt Vlorës për ta parë aty, në cepin ku artisti e ka vendosur, e ku po gdhend detajet e fundit. Deri më sot, themeluesi i pavarësisë nuk ka pasur asnjë monument të tillë, as në sheshin e Vlorës dhe as në ndonjë qytet tjetër.

Figura që ai dhe Halili propozojnë është një Ismail Qemali që qëndron stoik, veshur me frak, papijon, pallton e madhe, hedhur në një dorë e në tjetrën deklarata e tubosur e Pavarësisë. Pas tij, një flamur i stilizuar, ku dallohet paksa shqiponja.

 

Dimensionet që do të ketë shtatorja: 4.20 metra dhe 2.70 piedestali. Do të jetë një monument rreth 7 metra i lartë.

Intervista e plotë me artistin mund të lexohet këtu

_______

Për krahasim në këtë temë mund të gjeni fotot e bocetave të konkursit të Galerisë Kombëtare të Arteve për monumentin e Ismail Qemalit në Tiranë me rastin e 100 Vjetorit të Pavarësisë.

20 Komente

shume bukur!   i lumte skulptorit, pune e paqme!

 shtatore  dinjitoze  e Ismail beut..    dhe Vlora e meriton  kete Ismail Qemal per 100 vjetorin e pavaresise!

Kush eshte ky skulptor Belul?Mrekulli  me duket.I lumte !

Kush o ky? Goxhëz piis ov a:t!!! 

 

Hasoni?

Si spertojne robt mer amon. Un memzi bohem mukajet me qeth qenin tim, e jo mo tia hyj me dalte mjekres se Kemalit.

Po shyqyr mo, se na tromaksen me ato bocetat e shpifur . Te pakten te jete nje statuje tamam e Ismailit ne atdhe.

Mireserdhe o Qemal Bey perseri. Misionin kesaj radhe e ke me te veshtire; do te te duhet te bashkosh shqipetaret jo per pavaresi, por per te luftuar tradhetaret qe jane ne fuqi.

Kush eshte Qmal Beu? Mos deshe te thoshte Ismail Beu, se ai e kishte emrin Ismail Vlora.

Pastaj sa per bustin nuk ka klysh kurve,as nga Vicidoli as nga ndonje vend tjeter, ti uli atij qyteti krenarine thjesht nuk ka shpresa. Mision Imposible

10*

Titull jo shume i gjetur ...kuptohet sepse eshte i gjithe Shqiperise smiley...por titull "pikant" per tu thene shportes se karavidheve qe u ra bixha te celebrojne I QIN vjetorin se Ai BURRE e ka NDERIN dhe VENDIN HISTORIk te celebrohet ne VLORE! Kush eshte I .Qemali http://youtu.be/lT4YqHpZPmA....

Do te desheroja dhe uroja nje skulptor te gjente nje mundesi ku te pasqyroheshin fjalet se cfare ishte ne te vertete  I.Qemali pas vargjeve ...

Dua Vatanet e MIA

Do ti marr se s'është punë ...

Ky vargu i dytë eshte një Mentalitet shprehës shume i fuqishëm dhe Karakteristike e këmbnguljes se Lebërve !

Titull jo shume i gjetur ...kuptohet sepse eshte i gjithe Shqiperise 

Titulli i referohet vetem statujes, ne krahasim me bocetat e konkursit per statujen ne Tirane.

Figura historike (gjoksin grope menjane smiley) patjeter qe eshte e te gjitheve smiley.  

Shume me vonese vlonjatet, merrni shembull nga na tepelenesit ja ngritem bustin Pashait me leket tona spritem nga fatos bythq... as nga sala dallkauku

Ali pasha I shkoi shqiptaret ne hell.debati eshte ende I hapur nese ishte vrases apo se I Duhej te qeveriste nje popull qe nuk merrte vesh ndryshe.

Mi Alba , se ndonjehere e shoh qe e humb dimension kohor te historise. Po pse Amerikanet e sotem festojne Thanksgiving si festen e vrasjeve masive te vendasve?Mua me duket se Jo.

Pse ndonjehere deshiron te shikosh anen negative te eventeve? A fiton ndonje kenaqesi personale? Se une sinqerisht s'e kuptoj.

Historia eshte aty.Pastaj varet se si e sheh ose deshiron ta shikosh. Nuk ka nevoje per mllef . Shqiptaret s'kane bere asnje gje apo s'jane me te vecante se kombet e tjere. Hakce hakce, kur hedh syte nga historite e tjereve , del ne perfundimin qe ne jemi nje komb " teresisht" paqesor.

Ti mund te kesh mendimin tend sigurisht, por sinqerisht do te keshilloja te kishe me afeksion per rrenjet e tua. Sepse ne fund te dites s'ke asnje interes. Miqesisht.

alba do kisha thene paka a shume ate qe ka then 'dora'

po te shofesh historin e pashallareve ose mbretereve (ne rajon ose kontinent) ne te njejetn epok te Pashait ton te Madh,ti do tavesh re qe Pashai ishte nje 'pioner' ne krahasim me te tjere

Alba 2265  per here te fundit po te bej nje si Pejetje me qe jemi member te te njejtit BLOG ...te PPU .

A ke ndonje te dhene per Vrasjet qe na kane bere ne Otomanet , Serbet e Dushmanit , Italaianet e Xh Deves dhe Pater Anton Arapit , Gjermanet e Hitlerit , Zervistet e Greqise ?

Keshtu e kisha si kot por edhe seriozisht dhe po te mos ishe e afishuar tek PPU qe je "Dakort  Mulli me Ere po ujet se kupton nga vjen " do kisha alter thenien tjeter si per ate te Gomarit ose sikarit tend me shume Nike " " dakort jam qe te ngrihet URA .Po jam pak trubull ne drejtim te rrjedhjes apo kunder Rrjedhjes se Lumit " ..Ti ke HELM Injorance kur Flet e shkruan me shume se c'kam lexuar ne jeten time nga Kushdo dashakeqes i Shqiptareve !

Si shume e kruan BYTHEN me HISTORINE e SHQIPTAEVE ...Me interes do ishte te na bije dhe ndonje te dhene se si ishte Maja e HURIT te ALI Pasha Tepelenes qe u fuste Otomenve nga prapa ?

Si shume e kruan BYTHEN me HISTORINE e SHQIPTAEVE ...

Administratori duhet ti vere re keto shprehje abuzuese dhe ti zbatoje rregullat nje per te gjithe.pastaj per cdo ceshtje ka kendveshtrime te ndryshme.Nuk jemi ne kohen memes parti ku ju bertisnit ne kor''te arrestohet , te arrestohet '' per kedo qe kishte pikepampje te ndryshme nga mesimet e dulles.

...Me interes do ishte te na bije dhe ndonje te dhene se si ishte Maja e HURIT te ALI Pasha Tepelenes qe u fuste Otomenve nga prapa ?

Ndoshta na trego ti me pare si ishte maja e hurit qe i futen otomanet aliut.Apo si ishte maja e hurit qe aliu u fuste shqiptareve .Ne kardhiq psh therri te gjithe burrat e fshatit.nqs ke ndonje haber nga historia ali pashes ia cuan koken ne stamboll sulltanit taze ne sini te ergjende.turqit qendruan ne janine edhe nja 100 vjet pasi vrane Ali pashen.Keshtu qe nuk duket se ishin otomanet ata qe hengren hurin dhe i vetmi hu ne kete mes eshte ai qe ke ti ne vend te trurit.

Shume rus me duket Ismaili. Por'm'pelqen!

Si babloksmiley

smiley *****

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).