Top Channel ka siguruar pamjet ekskluzive të së ashtuquajturës Vila 1 në Vlorë, rezidencë qeveritare e rikonstruktuar së fundmi nga qeveria në një shifër të përafërt me gjysmë miliard lek. 

Kjo rezidencë, që ndodhet pak pasi kalohet tuneli i Vlorës, ka qenë në qendër të debateve të shumta si pasojë e vlerës së mobilimit të saj, aq më tepër në kushtet e krizës ekonomike që ka detyruar qeverinë të bëjë jo pak herë edhe shkurtime të investimeve të parashikuara në disa sektorë prioritare për vendin. 

Reportazh nga Marin Mema

 

Ndaj këtij reportazhi ka reagua Kryeministria:

Njoftim për shtyp

Dje, televizioni "Top Channel", transmetoi në edicionin e tij të lajmeve një montim lidhur me një residencë qeveritare në Vlorë, të cilën e paraqiti, duke shpifur, si rezidencë të Kryeministrit Berisha.

Lidhur me këtë kronikë, zëdhënësi i Drejtorisë së Shërbimeve Qeveritare sqaron opinionin publik sa vijon:

Vila në Vlorë, e paraqitur në kronikën e televizionit Top Channel, është rezidencë qeveritare, shtëpi pritje për personalitete të larta të vendit dhe të huaja, miq të shquar të Shqipërisë.

Pretendimi i televizionit Top Channel se Vila Qeveritare në Vlorë është rezidencë e Kryeministrit është një trillim i ulët, i denjë për cakej dhe gjobvënës, që përdorin median për prerje gjobash dhe qëllime të tjera të kundërta me misionin e tyre. Me këtë rast i kujtojmë opinionit publik se gazetarët gjobë-prerës të këtij televizioni, që shpallin shtëpinë e pritjes në Vlorë si rezidencë të Kryeministrit Berisha, janë po ata që montuan në zyrat e Edi Ramës videon e 21 janarit dhe që servirën shumë herë si veturë të Kryeministrit, makinën Mercedes të blerë nga kjo Drejtori për transportin e kryetarëve të shteteve,  kryeministrave dhe kryetarëve të Parlamenteve të vendeve mike, që vizitojnë Shqipërinë dhe që nuk është përdorur asnjëherë nga Kryeministri apo personalitete të tjera të vendit.

221 Komente

smiley
Zeri i Peshkut

Fiqo, dua te te bej nje pyetje me sqarimet perkatese: cfare alternative kemi ndaj Peshkut politik?

Me sa te kam lexuar, shumica derrmuese e komenteve te tua bashkekohore ne peshk jane tallje shume te shkurtra me politiken redaksionale dhe me shkrimet politike te sjella. Kjo me ben te mendoj se ti ke deshire dhe ide per nje politike redaksionale tjeterlloj, dhe se shqetesimi yt eshte ne proporcion te drejte me numrin e komenteve redaksikritikuese. Me sa kuptoj une, redaksia ka vetem 2 burime shkrimesh, botimet shqiptare dhe shkrimet e derguara nga anetaret. Botimet shqiptare, sidomos gazetat dhe revistat, jane shume te angazhuara politikisht, dmth ato ose kritikojne ose levdojne. Shkrimet e anetareve jane disi me te zbutura, jo rralle sepse ata qe i shkruajne kane edhe halle te tjera, por edhe burime te tjera financiare, nga shkrues-botuesit e paguar ne Shqiperi, nganjehere sepse duke qene larg Shqiperise lenda faktike eshte e pakte dhe lenda imagjinare e shumte.

I rashe shume gjate. Me shkurt: ti shpreson qe redaksia e peshkut te perfshije ne menyre te ekuilibruar edhe shkrime levduese, apo te mbeshtetet me shume tek shkrimet e anetareve, apo te dyja? Sa per shkrimet e anetareve, si i behet per te gjetur me te shumta e me te mira? Kaq kisha une si bicim e interesuar per teresine e kritikes peshkore.

I rashe shume gjate.

Ti po i shpjegoje ca gjera rakise se mares. Kjo ndodh ne rrethana te caktume. Zakonisht shoqnohet me dhimbje koke.

Fiqo, me kot qenke perpjekur te sabotosh kete cqetesim mbarepopullor dhe legjitim te partise, peshkut dhe popullit shqiptar anembane globit.

+1

smiley

smiley Fiqo! A je ti mor bir, se dhe mu pak si i dyzume me dukesh pak keto kohet e fundit. smiley

Ok. Seriozisht tashi.
Peshku ka humb its sexiness.

I thomi me ket rast Departamentit te Propagandes se na frixhidun edhe timpanin e veshit.

Weell, Tropi te ofroi nje sahan shume me te madh per tek bufeja. Ti kape dy kome berrkockash dhe ike. Hapja zemren kolektivit si anetar i nerum qe je.

o Fıqo po sa vjet ke me peshkun ti,normal qe do e humbe sexinesin.e humbi karla bruni dhe xhorxh kluni...ti thua peshku,peshku!

Sa gjate i ke rene o Tropizma. Shoku Fiquo eshte nje  fans i semure i politikave radaksorale te qeverise.Diagnoza duhet dhene e sakte. Ndryshe Fiqo nuk kurohet dhe kjo nuk do ishte humane nga ana jone smiley

Pozicioni i derivatit te dyte dhe ne rastin konkret te trete duhet te jete komod, por humbet pervec dinamizmit edhe shume informacion.

Po ora e Bushit, me fal e murit, MURIT, sa kushtoi?

500 miljon te reja apo te vjetra?

Sot po shihja tek News 24 nje familje qe po bente apel per 7000 e ca euro per nje nderhyrje mjekesore tek nje djale i ri qe i kishin dhene dhe 2 jave jete - pa kete nderhyrje. Deri me tani kishin arritur te mblidhnin vetem 1500 euro.

I ati i djalit, ish i denuar me 20 vjet burg per arratisje, eshte i verber dhe pret kestin e dyte te demshperblimit nga shteti... Djali qe ka nevoje per nderhyrje mjekesore eshte edhe baba i nje femije te vogel.

Nderkohe nga kryeministria, vjen me dore ne zemer nje reagim i ketille:

 

 Vila, jo e Berishës

Një ditë pasi “Top Channel” bëri publike pamjet e rezidencës qeveritare në Vlorë, e sapo mobiluar dhe shpenzimet per arredimin e saj ka reaguar Kryeministria. 

Në një njoftim të shpërndarë në media, drejtoria e shërbimeve qeveritare, agjenci në varësi direkte të këshillit të ministrave thuhet: "Dje, televizioni "Top Channel", transmetoi në edicionin e tij të lajmeve një montim lidhur me një rezidencë qeveritare në Vlorë, të cilën e paraqiti, duke shpifur, si rezidencë të Kryeministrit Berisha”. 

“Lidhur me këtë kronikë”, - thuhet në reagimin e qeverise - “zëdhënësi i Drejtorisë së Shërbimeve Qeveritare sqaron opinionin publik se vila në Vlorë, e paraqitur në kronikën e televizionit “Top Channel” është rezidencë qeveritare, shtëpi pritje për personalitete të larta të vendit dhe të huaja, miq të shquar të Shqipërisë”. 

Më tej, në reagimin e qeverisë thuhet se “pretendimi i Top Channel se vila qeveritare në Vlorë është rezidencë e Kryeministrit është një trillim i ulët që ka qëllime të kundërta me misonin e një media”. 

Sipas zyres se shtypit te Kryeministrit ky është një rast i përsëritur duke sjelle ne vëmendje videon e ish-zëvendëskryeministrit Ilir Meta me ish-ministrin e Energjetikës, Dritan Prifti, si dhe atë të makinës 700 mijë euro “Mercedes Benz”, të blerë për transportin e kryetarëve të shteteve,  kryeministrave dhe kryetarëve të Parlamenteve të vendeve mike, që vizitojnë Shqipërinë dhe që sipas njoftimit zyrtar nuk është përdorur asnjëherë nga Kryeministri apo personalitete të tjera të vendit.
 
Pavaresisht reagimit, ne njoftimin e zyres se shtypit te Kryeministrit nuk përgenjeshtrohen pamjet e brendshme të viles dhe as shuma për arredimin e saj, per të cilën “Top Channel” i është referuar institucioneve zyrtare në varësi të vetë qeverisë, por thuhet se ajo nuk është residencë e Kryeministrit. 

“Top Channel” ka nënvizuar se vila në Vlorë është residencë qeveritare dhe jo e Kryeministrit Berisha. Por, si çdo rezidence qeveritare, sipas protokollit mund të përdoret nga kryeministri Berisha, zyrtarë të lartë të shtetit dhe personalitete të huaja, siç pranohet në njoftim. 

Gjithsesi, ajo qe duhet të theksohet eshte se në fokus të lajmit të “Top Channel” nuk ka qenë kryeministri Berisha, por shpenzimet prej 500 milionë lekësh për arredimin e një residence qeveritare në një kohe kur buxheti i shtetit ka njohur shkurtime shpenzimesh në sektorë të tjerë prioritarë.

etj etj etj...

 

Ah popull debil!

Jo, po pse te merremi me elefantin ne dhome?  

A eshte urgjence nje shpenzim i tille per nje "Camp David" shqiptar?  (Ose dhe Blair House mgjth analogia e saj do ishte ne Tirane.) 

Reportazhi nuk permend gjekundi qe vila eshte e nje kryeministri specifik.  Theksi eshte tek shpenzime te tilla ne kete kohe krize ekonomike e buxhetore. 

 

Well Zotrules,

ashtu si TCH perballe 7000 Euro per operacion te ketij djalit vendos shpenzimet (hipotetike, shuuume hipotetike) te viles qeveritare ne Vlore, ashtu edhe une vendos 7000 Euro te operacionit perballe me qerane qesharake, qe TCH i paguan shtetit te piramida. TCH eshte favorizuar me nje qera qesharake per dhjetra vite nga socialistet kur ishin ne pushtet, ne kembim te mbeshtetjes mediatike.

Ato para qe i shteti humbet nga qeraja e ulet e TCH jane para qe mund te shkojne per operacionin e ketij djalit.

Ose parate qe shteti i detyrohet te atit te djalit. Topi nuk i detyrohet ndonje lek personit ne fjale, shteti shqiptar po.

Merre qerane vjetore qe TCH i paguan shtetit. Zbritja nje qeraje mujore me çmime tregu. Shumezoje diferencen me 12. Shumezoje me te pakten 15 vite. Sa doli?

Vlera figurative javore eshte baraz me nje editorial te Muç Nanos, Andrea Stefanit, nje Sokol Balle e dy Fiks Fare. 

 

Merr vilen dykateshe me bazament 200 m2 te Argites tek gjiri i lalezit qe sikur te mos i mjaftonte e rezoi pertoke te teren per ta ngritur nga e para, a thua se po luante me ato lodrad prej kaucuku qe perdorin femijet per te krijuar objekte te ndryshe. 

Po pse mos marrim ate KLANIN ose te ABC ose te KOHA JONE qe figurojne me vetem 150  punonjes te rregjistruar. hahahahhahahahah Top Channel apo News 24, apo Vizion Plus jane ne sherbim publik morre zoteri , po kjo vila eshte edhe ne sherbim tone ?? do shkosh tek ajo pishina dimerore te lahesh ne dimer zoterore ?? apo do flesh tek ajo susta e vacente ?? apo do perkedhelesh qilimet e vecante iraniane apo afgane 

Jo nuk jane aspak sherbim publik. Jane biznes privat me qellim fitimi.

Qeraja, qe paguan me pak shtetit, fale mbeshtetjes per socialistat, jane para me pak qe hyjne ne buxhetin e shtetit, pra me demton edhe mua. Demton edhe ate djalin qe nuk ka 7000 Euro per operacionin. smiley

Prove tjeter, qe shteti pergjithesisht (nepermjet politikes) ben dem kur manaxhon pasuri publike. smiley

televizionet biznese per perfitim ??? ne shqiperi te gjitha mediat pervec klanit abc e ndonje tjetre jane me humbje morre zoteri. pse nuk e kerkon qirane tek ato qe jane vertete biznese e po zaptojne toka apo aty ste lejon partia. po ato tv qe jane ne konistudio dhe paguajne qera edhe me te ulet apo ato s ka problem ty nuk te interesojne se atje jane klan dhe abc ... leri partitizmat se muhabet po bejme 

Bujrum denoncoi. Kjo eshte liria.
Po ti ke problem me te kuptuarit e konceptit sherbim publik (Radio Tv. Shqiptar) dhe biznes privat (TCH). I pari paguhet me para publike dhe i dyti ekziston per fitim si biznes, por ne kete rast eshte favorizuar nga nje force politike me synim mbeshtetje politike. Une nuk kontestoj absolutisht njeanshmerine e TCH (eshte plotesisht e drejta e tyre te zgjedhin linjen e tyre politike) por kontestoj faktin qe si qytetar jam demtuar, meqe TCH fale njeanshmerise te vet eshte favorizuar duke paguar qera me ulet.

Ç'ma kujtove këtë RTVSH. Rastësisht për lojrat olimpike pashë lajmet një ditë. Pashë mbledhjen e qeverisë dhe fjalën e plotë të Sali Berishës, intervistën e plotë të Majlinda Bregut, intervistën e plotë të Lulzim Bashës, intervistën e plotë të dikujt tjetër (që nuk e ndoqa, por për arritje fliste edhe ky), dhe një deputet të PS-së, nën një ndriçim të keq, që bërtiste 5 minuta "neve s'duam" smiley

Se me bere kureshtar. Dikur e pata lexuar sa paguan TCH per qera te piramida. 800 Euro. lol duhen te pakten nja 3-4 mije. Diference rreth 2700 ne muaj x 12 muaj x 15 vite = 486 mije Euro.

po fakti se lul basha me dy vjet minister ka tri pleks ta vret veshin ??? me pishin ne njerin nga katet ....

Ca eshte tri pleks? Vile?
Nqs e ka bere me vjedhje e korrupsion, Burg. Ku eshte problemi?
Sdq zoteria ka punuar ne Kosove me OKB para se te futej ne politike dhe ka pasur shpi ne Hollande, te cilen e shiti me pas. Dmth nuk eshte nje qe erdhi nga hiçi.

po ,po,e bleu  shtepine me tere ate kredi dhe arriti jo vetem ta laj, por te ver dhe pasuri.

Sa i hani keto!

Eh jo, nuk jam per ti dale zot askujt. Por nuk eshte zakon i mire fjalet ne ajer. Demi me i madh eshte sharlatanizmi dhe paftesia e prokuroreve, gjykatesve, politikaneve, gazetareve. Gjerat duhen vertetuar, perndryshe humb seriozitetin e besueshmerine.

E di ku qendron minusi yne  dhe  e plusi juaj ,qe me kete gjykate te korruptuar qe kemi ne per shkak te atyre qe mbroni ju,ju keni goje te hapni meqe nuk ka te zeze mbi te bardhe,por jo se s'kemi te drejte ne .

Pale ,keni goje e flisni per gjykata te korruptuara.Kush i beri te tilla ,opozita? Nga kush i kerkon keto gjera ti?

Po. Opozita. Opozita e sotme i beri. Qe dje ishte mazhoranca. Keta jane prokuroret e gjykatesit e post '98 te Fatos Nanos. Eshte vale e emerimeve te PS, qe me Thimio Kondi, Fehmi Abdiu, Rexhep Mejdani kishin ne dore.

o gjahtar leprash po eshte krimineli sali ai qe i dha dipllomen e juristit e me pas te gjykatesit e prokurorit atyre qe ben kursin 6 mujor tek plepat ne Durres. Apo e harove? 

Po ju lexoja mire e mire. Mund te jeni njerez shume te kulturuar. te arsimuar, simpatik dhe shume civil (kjo duket dhe nga bisedat e juaja ku bashkebisedimi nuk merr trajta agresive), por gjths edhe pse nuk merrni flamurin partiak ne perkatesi arrini te sulmoni njeri tjetrin duke u bazuar tek vjedhjet e kapove. Eshte e veshtire te dalesh jashte kesaj skeme dhe te thuash me plot gojen qe si njera pale e tjetra jane i njejti mullar krimi????!! E di qe dhe ju e kuptoni kaq gje.

po te paguante 800 euro top channel nuk rrinte te ndertonte ndertese televizioni nga e para ne periferi, kur dihet qe berisha s'ka bythe as t'i nxjerri nga piramida e as ta prishi piramiden per ato planet e veta donkishotiane

si tha? do inaugurohet parlamenti i ri per 100 vjetorin? lol

Ka 8 vjet PD-ja, dmth SALIU ne pushtet. Barra mbi pislleqe te tilla bie 8 vjet mbi Saliun.

Barra bie dhe mbi ty qe mundohesh ta zhvendosesh fokusin tjeterkund e ta kthesh ne debat politik edhe nje idjotesi te ketille... Barra mbi perceptimin e vleres se jetes se njeriut.

Une ate koment e bera vetem mbi kete gje. Prandaj e solla rastin e atij cunit. Se vetem me nje makine qe blen Saliu behen 100 operacione qe shpetojne jete njerezish; se gjithsesi, nje mercedes superluksoz qe te prese Berishovici Fazllicin, e blen dhe me 100 mije euro; por te te thote tjetri qe "kaq ma kane vene cmimin qe te jetoj pas 30 gushtit", e ti ta kthesh ne politike e te mos te te shkoje mendja te kerkosh gje nga shteti yt?

Ju jeni milet i semure o hunter...

Edhe se ka 8 vjet? Ca do te thote kjo? Kontrata e TCh nuk prishet pa vendimi gjykate.
Une nuk zhvendosa une fokusin. Ti e bere dhe une ndjeka te njejten linje logjike, pra jam ne te njejtin terren. Nuk te shpetojne dot etiketimet. smiley Nuk te pelqen, ok, bote e lire.

Hunter, nuk te etiketova ty... Tani une qe ketej nuk kam cfare bej, shtyj kohen ketu ne blog, e si ju ndaj pak a shume emocionet mbi cfare ndodh perdite aty; ju i hiqni mbi kurriz (nese doni shtet e atdhe ore), une i heq ne menyre te terthorte... se per habi te ndonjerit, linda ne Shqiperi dhe paska qene e thene ta mbaj ate targe ne cdo episod te jetes. Po meqe po ndajme emocionet apo mendimet... nuk mendohet ashtu si thua ti o hunter e te jesh rehat me pretendimin se eshte normale.

Ti je ai qe bere hapin e pare ne nje diskutim qe pa asnje lloj dyshimi ka ne maje te tij nocionin e komunizmit; se dhe ti pak a shume me ate qe permende, nuk bere gje tjeter pervecse vure ne dukje pabarazine sociale; dhe nuk besoj se e ke thene shtyre nga kenaqesia qe nje gje e tille egziston; keshtuqe, kjo eshte hyrja, packa se me percapje, ne konceptin e komunizmit.

Nje qytetar normal ama, llogari do t'i kerkonte ne rradhe te pare qeverise se tij, terthortazi, atyre qe u ka dhene voten. Ti nderkohe me rri e me permend qeverira te para 8 vjeteve e media qe paguajne qera qesharake; e nuk e tregon kete per te mbrojtur idene se ne Shqiperi drejtesia nemos calon, mungon teresisht, por thjesht per te larguar vemendjen nga shkaktari, pergjegjesi dhe ai qe duhet te jape llogari ne kesi rastesh.

Do me ndihmosh ti t'i gjejme nje epitet - termin e duhur, kesaj atehere? Hidhu, jepe kontributin.

Te flas me fjale medha, te them qe me shifra e raporte nderkombetare varferia eshte zvogeluar. Shqiptaret jetojne me mire, jane me te shendetshem, kane me teper liri se kurre.

Une kam thene sa here qe ka nje gangrene ne Shqiperi qe eshte Drejtesia. Kjo duhej te ishte debati kryesor. E degjove. Ai qe kishte vrare ate gruan me thike, as nje vit nuk kishte bere burg per grabitje dhe armbajtje. Po ai qe vrau dy vellezer ne Burrel me duket. Denuar 15 vite burg per vrasje. Liruar me pas nga nje gjykates dhe po ky gjykates promovuar inspektor ne KLD e Kreshnik Spahiu dhe Bamir Topi. Keto nuk i afrohen per gjykim as nje kryetari komune, jo me nje deputeti apo ministri.

Kam degjuar per Saliun qe shkaterroi Shqiperine ne 97 e versuli ushtrine kunder popullit te vet, e vrau  26 ne Gerdec, e 4 ne mes te sheshit para syve te gjithe botes ne mes te dites, e nuk ka bere asnje dite burg, e madje as nuk eshte paraqitur ndonjehere ne prokurori per te dhene llogari (kur e kane kerkuar). Ky sot eshte ende kryeminister i vendit, ai qe duhet te reformoje drejtesine; ai qe heq e ve gjyqtare si t'i teket, ai qe cdo pushtet e ka te vetin; presidentin, kryeministrin, kryetarin e parlamentit, gjykatat, shikun, ushtrine... Po nejse, ky diskutim vazhdohet dhe pa emra te pervecem... - ke te njejtin kryeminister prej 8 vjetesh, plus drejtesine gangrene... dhe ti nuk sheh pergjegjesi gjekundi? Megjithmend?

Shifra e raporte nderkombetare??? Po ti ku banon o hunter? Ne apartamentin me te brendshem/izoluar te kesaj viles? Nuk sheh njerez te varfer kur del nga shtepia ti? Nuk i sheh cmimet vete me syte e tu? Nuk di te besh llogari vete ti qe kur domatja vete 2500 leke, pensionisti qe merr 90 mije leke nuk do kete buke per te ngrene pas 1 jave? Nuk i di cmimet e dritave, ujit, taksat e tjera, nuk di t'i ballafaqosh me rrogat, nemos minimale, ato mesatare? Nuk di t'i besh vete keto gjera ti, qe t'i shpetojme propagandes per nje moment?

Apo nuk e di ti si dalin raportet nderkombetare? Saliu ha 5 pula, ti, une, venuska dhe roni, ja japim kembes, e sipas nderkombetareve secili prej nesh ka ngrene nga nje pule?

Domate jane 500-1000 leke, pensioni min. eshte 150mije, dritat deri 300 kw shkojne 20-25 mije. Mjaftojne? Jo nuk dalin. Por me mire se ti i di.

Hajde llogari ,hajde.

Nejse ,pretendojne pleqte,duan te hane me shume se nje kg domate ne muaj .S'ua ka fajin Sala per kete.

jam e sigurte qe ti Hunter ,vetem per kafe ,prish 150 mije leke  ne muajsmiley

 

 

Ne televizor e pashe qe ankoheshin qytetaret per cmimet teper te larta, shkonin me trasta ne pazar e ktheheshin bosh pa blere gje... e ne te njejtin emision ankoheshin dhe shitesit qe s'kishte xhiro hic, megjithe pretendimin e tyre qe cmimet ishin normale.

150 mije leke pensioni hunter...

sa jane dritat the ti? 25 000 lek? Ne vere apo ne dimer? Se dhe do ngrohet mileti. Po dhe do gatuaje... po dhe nje dush do e beje...

Sa eshte buka? Kripa? Vaji? Sheqeri? Kafja? Orizi? Mielli? Gjalpi, djathi, mishi, perimet, frutat...

E me trego pak se ku eshte rritur mireqenia e shqiptareve kur ti vete e pranon qe nje shtrese te tere nuk u del.

Tani, "mireqenia rritet" edhe kur ne konsiderate merr psh, cmimet e disa produkteve... e zeme televizoret flat screen, telefonat touch screen... etj etj te kesaj natyre; se fillimisht nje televizor qe kushtonte 1500 euro sot e gjen me 300 euro, nje telefon 700 euro sot e gjen me 200, nje laptop qe dikur bente 2000 euro sot nuk gjendet hic ne treg se eshte obsolet e krejt jashte cdo parametri, sepse kane dale te tjere qe jane 100 here me te shpejte, me 100 here me shume ram, fuqi procesori, hard disk, karte grafike, etj, dhe perseri edhe keta 100 here me te miret, jane te pakten 5 here me te lire sesa cmimi i atyre dikur. Ama domatja eshte rritur 10-20 here, biletat e transportit gati poaq, cdo produkt tjeter ushqimor vetem rritet... e ne raport te zhdrejte me rritjen e cmimit shkon rritja e cilesise...

Ku e bazon ti ate qe the me siper? Do e pranoja sikur te kishe thene qe "disa shqiptare, filani, filani, filani, sot jetojne me mire"; kjo po, por jo "shqiptaret".

Kam pare kronika o hunter qe te te ngjethin mishte, me njerez ne varferi aq ekstreme sa nuk do ta kisha besuar kurre, e jo me te me kishin thene se filani "banon" ne Tepelene, apo ne Tirane, apo ne Puke, apo... Kurre s'e kisha imagjinuar qe ishte e mundur te ishe aq i varfer... kurre nuk e kisha imagjinuar qe ne apo dikush tek ne mund te behej me keq se ne kohe te diktatures, por ja qe ironia eshte qe jo dikush, po nje pjese e mire e popullit eshte bere shume me keq se ne kohe te diktatures. Te mos pranosh kete thjesht per hir te tifozllekut te verber politik, per mua eshte tallje.

Po ç'lodhesh kot me keta.Ky varferine e di ,se ai pensionisti nuk ble dot domate 2000 leke kg,por 1000 leke kg,nuk  e di ky ,qe ai s'ka leke t'i blej fare.

gjysma e pensionit u shkon per ilace.Ato llogari qe ben Hunteri,jane tallje mendereje.

Dy rroga ne familje shkojne vetem per shpenzime shporte...mezi shtyhet muaji ,aq te larta jane cmimet ,kurse Hunteri llogarit pensionet.

Te thashe qe 150mije leke ne muaj nuk mjaftojne, por varferia ne Shqiperi ashtu si imagjinon (mizerja e Hygose) nuk ka. S'po perjashtoj raste te veçanta. Aty nderhyjne bashki, komuna me ndihmen sociale, OJQ dhe istitucione fetare (Caritas, Islamic Relief) qe shpesh zevendesojne rolin e shtetit. Ne fshat pastaj mos e fol qe jane shume me mire. Edhe me te varferit kane dy tre lope e nje bahce ku mbjellin per vete. Shihi fytyrat e shqiptareve, marshallah i ke, shyqyr zoti smiley Ne Shqiperi amortizatori social me i mire eshte familja. Kush me femi ne pune apo jashte shteti qe i ndihmojne. Eshte veshtire? Po eshte. Remitancat kane rene se vete emigrantet kane veshtiresi per vete.

Ketu nje link per disa te dhena te vjetra, por edhe me pas ka pasur klasifikime qe masin renien e varferise:

Bazuar në dhënat e vrojtimeve, rezulton se në 2008, rreth 12.4% e popullsisë jetonte në varfëri absolute (rreth 373,137 persona), nga 25.4% në vitin 2002 (rreth 813,196 persona). Grafikisht numri i njerezve që jetojnë në varfëri absolute sipas viteve dhe zonave paraqitet....

@venus,

menyra jote e te komunikuarit le per te deshiruar. Nese te intereson pyet, fol, jo me keta-ata.

 

Kush jane ata qe dalin ne televizor mer jahu dhe ankohen se nuk u del... se c'jane ca njerez te poshter qe ankohen ... perdite I shoh! Jo s'kemi leke per ilace, jo s'blejme dot buke, jo kam 1 miljon ne liste te dyqani ku marr ushqimet... jo s'kam leke per operacion ... cdo muaj, minimumi ka te pakten nga nje person qe ben apel per ndihme ne tv... ca kronika me varferi ne kushte makabre ... ca njerez, femijet e te cileve nuk kane pare kurre tv me sy e qe nuk u del buka e gojes se Puka s'ka kanoce sa duhet... etj etj etj... ore del nga shtepia ti vella? Nese eshte ashtu si thua ti, pse nuk I pergenjeshtroni televizionet? Apo shihni vetem programe me vipa - ajken e debilizmit te atij vendi?
O hunter, ka familje te tera ne shqiperi qe mbijetojne me me pak se 1 dollar ne muaj... cfare thua keshtu? Nga I merr keto shifra te fantaksura? Dhe sido qe te jete, cfaredolloj perqindjeje te jete duke mbijetuar ne varferi ekstreme, perseri e ben gjendjen sociale me te keqe se ne kohe te diktatures! Si te thashe dhe me siper, kurre nuk do e kisha besuar se do behej me keq... kurre s'do e kisha besuar se shendetesia do te kthehej ne biznes te vdekjes... apo qe aresimi shqiptar te prodhonte kaq injorante dhe analfabete sa sot... apo qe do kishte nga nje minator ne jave qe vdes I shtypur si mi gjirizi per 10 euro ne dite...
Ti kujton se me vjen mire te flas keshtu? Kujton se nuk do te doja qe te pakten pjesa e mire e atyre qe thua ti te ishte e vertete? Po pjesen e tmerrshme ku ta leme? Mos ta shohim hic me mire se mbase duke e harruar zhduket vete.

Ka posi ka. Por jo ashtu si dhe sa mendon ti. Realitetin e njoh shume me mire se ti. Rri i qete. Problemi eshte se kur te flas kshu popullorce, ti me thua ku e bazon. Kur te flas me raporte per "tu bazuar" ti me kthehesh popullorce. Tani bie dakort.
Ndac me popullorce, ndac me gjera zyrtare shqiptaret per nga shendeti, ushqimi, liria nuk kane qene me mire. Qe s'do te thote qe ato raste qe sheh ti ne tv apo ne rruge nuk ekzistojne eh. Gjerat jane pak ne te nderlikuara.

Ke te pyes o Hunter ?smiley

Une jetoj ne Shqiperi ,jo ne Amerike.

Ti mendon se nuk ka vraferi ekstreme ne Shqiperi ? 

Ja po ta them une qe ka.Kam qene ne ca familje per ngushellim qe te ikte tepeleku i kokes me shume kur shikoje skamjen perreth ,se te vdekurin ne mes.smiley

 

Te kritikova, se fole me ata/keta...
E dyta, mos deformo komentet e mi. Patjeter qe ka raste skamje. Por sa te tille ka? Mendoi ato qe ke rrotull. Sa perqind jane, njeh?

Ka dhe ka shume.Por tjetri kur eshte mire vete,nuk arrin ta kuptoi.

Me kujtohet qe ,para ca vitesh me thoshte nje vajze 17 vjeçare"s'arrij ta imagjinoj ,se si njerezit kur vine ne plazh marrin buke me vete dhe nuk hane ne lokale.Une me familjen time gjithmone hame ne lokale" Ta degjoje nje gje gje te tille ne vitin 1996 ,ishte ç'ishte ,jo si sot.

Nejse,Hunter,do te tregoja shume raste per te te dhene nje ide qe nuk flas kot ,por nga ajo çka une e konstatoj  ne jeten time te perditshme.Tani,varet dhe se ku jetojme.Une nuk jetoj as ne Tirane,as ne ndonje lagje te pasur ,prandaj dhe varferine e kam me shume prezente perreth dhe ma vret syrin me shume se ty.

I dashur Hunter, pensioni minimal eshte 50-80 mij leke te vjetra. Shumica e pensioneve luhatet 90-120 mij leke te vjetra. Pyet plakun (pra mua) per disa gjera.

50-80 mije nuk eshte pension. Ndihme ekonomike ndoshta.
Pensioni, korrigjoj, nis nga 120.000. Ato qe njoh une, te pakten 150.000.

Qe te gjith mbi moshen 50 vjecare ne Shqipri kan probleme shendetesore. Atje eshte prit sa te kesh nje kemb ne varr qe te marresh pension. Shteti duhet te filloje ti akordoje pension te gjitheve mbi moshen 50 vjecare, sepse ky shtet i flaki rruges. Nuk mund te lesh nje familje me nje burr 50 vjecar qe ska pune qe nga 1992 me nje tufe femij me i madhi ta zeme 18-19 vjecar dhe bashke me gruan i papune te prese edhe 15 vjet per pensionin megjithese ka punuar per kete shtet 30 vjet fjala vjen. Qashtu or ti. Aq me teper qe moshat e thyera te viteve ne vazhdim kan per te pasur me shume probleme shendetesore se moshat qe po ikin, per shume e shume arsye qe kan lidhje me natyren, dietat etj te periudhes te tranzicionit.

Mjafton te gjendet nje menyre qe qeveria ta pakesoje korrupsionin e rrethit te ngushte vetem me nje perqindje te vogel, dhe do te mjaftonte per te paguar te pakten buken per ata njerez qe kan punuar nje jete te tere, pasuria e te cileve po mbush xhepat e pushtetareve tash e 20 vjet por edhe siguron perfitime te medha per bosat e tyre tek rruga e ambasadave. Nuk kushton shume, por nje popull jetim e neperkembin dhe i marrin nderin. 

Hunter, e ke gabim, jeton dhe ne Shqiperi,  ndihma/sociali ekonomik eshte 22 mij deri ne 43 mij leke te vjetra, qe i thone afro 30 euro. Pensioni fillon nga 50 mij te vjetra, ke sa te duash ne fshat, ne qytet ke me 90 mije e siper, shumica e ka 120 mij te vjetra, qe i thone afro 90 euro.

Larg duart nga Fiqo.

Kam nje pyetje per ata qe e ndjekin peshkun qe prej fillimit (me duket se eshte hapur para 8 apo 9 vjetesh). 

A e ka ndryshuar peshku qendrimin redaksional ne vite? Flas ne lemin politik.

Me sa njoh une, Jo.

Poooor, ah sikur, po u realizua deshira e te bardhes zemer smiley ka per tu demokratizuar. Nga kritik ndaj qeverise do te kthehet kritike e opozites. Barazi per te gjithe. smiley

Kurse une them, sa mire qe eshte. Une nuk di ndonje medium tjeter ku mund te kritikosh lirisht redaksine. Nuk imagjinoj se do mund ta beje ne faqet e ndonjeres nga gazetat, ne faqen e Topit, apo Klanit.

Nuk eshte thjesht ashtu.

Po te ndodhi nje gje e tille, (jo se s'ndodh ne ndonje forme te lehte), por po te ndodhe kaq hapur, ky blog vdes te nesermen ose kthehet si blog i Zerit te Popullit me 10 anetare. Ke plot forume ekstremistesh te gjitha llojeve, te cilet nuk frekuentohen nga askush.

Gjeja e pare qe largon njerezit eshte censura. Interneti te krijon keto mundesi.

per te kthyer pozicionin e trete ne te dyte duhet te aplikohet funksioni i ........A mund te thuash cili eshte ky funksion qe te provosh se e di mire smileyedhe perdorimin e derivatit?

Fiqo verej punen tina se karavani ecen perpare sado forte te lehin qente e lagjes.

Ho mi mo si bo ne ti... o mik i modh Fazlliqi... nuk pritet m'sheraton.

o me ler te vrase veten ,o me siguro nje vile te tille.smiley

Vrite! Dashke vile ti.

Superluks?!?! hahahahahahahahahahaha

M'duket se e paska mobiluar sala dora vet. haha

po sala ,te krevati ku flinte enveri fle??smiley

NEse jane 500 mln te reja eshte huuuuuge! , jane 5 mln USD!!!!!!!!!!!!

por shpenzimet prej 500 milionë lekësh(500 mije $)për arredimin e një residence qeveritare..smiley

...po cfar superluksi mor derman gazetari.Kaq e kane vleren e shtepise disa antare te peshkut qe bejne gam-gam kote dhe jo me nje rikonstuksioni i nje vile qeveritare me rastin e festimeve te 100 vjetorit te pavaresise.Ku jane ata vlonjatet qe ankoheshin se qeveria spo bon investime.smiley

 

o derrman o derrman kupto thelbin more kaposh kupto thelbin. nuk jane gjysem milardi leke ne kuptimin e lekut te madh por eshte nje situate ku bota po i shkurton ne kulm keto shpenzime. e thashe dhe me poshte gjysem miliardi kjo vile vetem per arredim, nja 2 milione euro gjithe vilat e tjera ne Velipoje, dhermi, durres etj, nja gjysem milardi kaluar per benzin e posacem, me shume se 10 milione euro per helikopterin vip, po ti mbledhesh keto flasin per jete luksi me taksat tona te qeveritareve dhe posacerisht te kryeministrit. Mos harro qe kete vit qeveria shkurtoi buxhetin per arsimin dhe shendetesine. keto 15 milione euro mund te perdoreshin per keto sektore mund te behej nje spital a ku di une 5 shkolla. 100 vjetori ???? me keto leke atehere te benin 100 memoriale ... ose te benin stadiumin ... ose te rregullonin muzeumin ose te ngrinin nje tjeter .... ne kohen e xhaxhit keto mobiloheshin me misto mame tani i duam te pakopjueshme. e kuptoni keto jane stile gadaffi ... 

e ku ishte problemi ketu ,vila eshte qeveritare ,eshte restauruar ka kushtuar aq e kaq ....e mandej ?ka ndonjeri info ,prova se lekte jane shperdoruar ,qe eshte vjedhur ,qe qe ...?jo ? e atehere le ta gezojne kush te jete ne fuqi......Jo se po te ish lene e shkaterruar ne dore te Zotit siç u sollen fakte ketu per dhermiun a Pogradecin do ish thene ,ja pasuria si behet si shkaterrohen djersa e mundi i shqiptareve.Shume mire e shume bukur qe eshte sistemuar,ku ka rregull,ndertohet e pastrohet nuk ka kurre te keqe

Hahahahahahaha, jane ca qe kujtojne se shteti eshte privat dhe meqe, gjithnje sipas tyre, privati ka te drejten e pakufizuar te fitoje para, atehere pse te mos perfitoje edhe shtetari? Skllaveri vullnetare, hej c'na gjet!

Lajm tjeter idiot. Jam I sigurte qe tek kronika degjova shqifren 500 milione dollar. Tani a ka mundesi te na thote kush shifren e vertete, mundesisht top-channel qe ka dhene dhe lajmin. Edhe ka bere kerkese topi per filmime brenda godines dhe eshte refuzuar qe na servir keto pamjet alla NASA on another planet? 

Nuk eshte thelbi shifra ajo eshte gjysem milardi leke !! po fakti sesa nevoje kemi ne qe te kemi rezidencen me pishine te mbyllur, me krevate me korniza mantovane te vecanta dhe te paimitueshme, me llampadare te medhej , me lekure krokodili , me frone lekure... ku jemi ketu ne Katar apo ne Arabi SAudite ?! eshte figurative dhe shume biles. eshte Tup. cfare delegacionesh do shkojne atje more ??? minimalja te behet rruga njehere pastaj... Ne kohen e xhaxhit kishe mobilim shume te mire sigurisht te bere ne Misto Mame. po sot pse duhet te jene te gjitha te vecanta dhe te paimitueshme. Pse duhet nje krevat madhesi mbreti more me dyshek te vecante 18 deri 22 cm me temperature te levizshme, antialergji, me fibra... po pasqyrat pse duhen te vecanta ??? c jane keto more c jane keto ??? ne s jemi perandori... nga nje krah shkurtojme fondet per shendetesine e arsimin nga nje krah kredhemi ne gjera te tilla. Ju do thoni gjysem milardi jane, po pra po, po gjysem milardi vetem moblimi , gjysem milardi benzi i posacem, nja 10 milione euro a me shume helikopteri Vip, nga 2 milione euro gjithe vilat e tjera ne velipoje, dhermi, durresh .... po ti mbledhim nga del te shtrojme nja tre rruge te pakten. 50 milione euro beri levan vlore... me leket e kursyera nga keto salltanetet e benim dhe njehere aq....

Cfare madhesie mbreterore thua mo ervino? King size jane te gjithe dysheket dopjo... te gjithe shqiptaret neper shtepi king size i kane; ka dhe superking pastaj, apo emperor... Une king size e kam psh.

Top injoranca, i fryn ca gjerave, thjesht nga injoranca ore... si puna e qilimave prej mendafshi dhe leshi 100 %!!! ? ... Jo per gje, po vuajne nga injoranca aq shume, sa jane te semure per te pshrurrur mbi cdo lajm qe japin, sidomos kur mundohen t'u japin tone bombastike, a thua se po bejne skup.

Lekure biologjike??? 

Pasqyrohet tek cmimi? Ku eshte cmimi i kolltukut? pse nuk jepet? ne internet e gjen direkt... Aq injorante jane. Edhe pas mbi nje dekade televizion publik qe shihet ne mbare viset shqiptare, keta perseri nuk kane mesuar te kryejne funksionin e nje gazetarie serioze. Jane te leshte. Jane shume te leshte.

Ideja e videolajmit percohet mjaft mire edhe pa u montuar e stermontuar nga 10-15 here, e nje kolltuk nuk behet 300 se u montua videoja sa per te zgjatur agonine e publikut (qe shkaktohet) nga injoranca e gazetarucit.

Shume dakord, thelbi i lajmit eshte i qarte, u muar vesh. Problemin e kam patur, e kam dhe me te gjitha gjasat do te vazhdoj ta kem me fruthin e atij kombi qe helmohet perdite nga injoranca e pashoqe dhe mungesa e jashtezakonshme e profesionalizmit ne ate vend; duke filluar nga zhgarravinat qe pushtojne zerin publik me injorancen e tyre te jashtezakonshme.

O ti zgjuarsia cmimet ze per ze nuk jane publikuar keto i ka drejtoria e sherbimeve qeveritare more djalosh. lexo me shume dhe do shkruash gjera me te zgjuara. Deri tani ne tirane eshte publikuar vetem projekti i detajuar me cpecifikimet teknike pa cmime. vetem kete ka bere publike qeveria e dashur. ndaj mos bej sikur cpo na thua....

Po ben ti sikur c'po na thua o kokerr katnari, qe e permend dyshekun king size e te duket sikur kane blere dyshek alla sheikesh apo mbreterish arabie... ik e lexo perralla 1001 netshe... late kokrren e namit. E merr vesh se c'behet apo jo? Fiks ajo qe thashe! Kokrra e debilit gazetari, kokrra e debilit dhe ai qe e degjon dhe jo thjesht i perserit fjalet e gazetarucit injorant, por fillon edhe fantazon me Sheherazade. Rrini mo, kenaquni ne debilizmin dhe leshtesine tuaj.

Dysheket cilesi teper e larte me spesor minimalisht 22 cm deri ne 18 cm, anatomike dhe antidekubitues. Perberja me fibra analergjik dhe rregullues temperature. veshja e jashtme me fibra izoluese c jane keto mu cuna tani.... kush do fleje ketu pasha sali berisha ... po eshte turp mo burre... pse ne qe po fleme ne dyshek pa fibra analergjike dhe pa rregullues temperature vdiqem eee ??? e pse duhet lekura e krokodilit dhe gjithcka origjinale dhe e paimitueshme ??? ore ne shqiperi ka njerez qe po vdesin per buke... merr tetraplegjiket kane muaj pa marre leket e tyre e po ashtu te verberit ... po eshte turp . c eshte ky pashallek keshtu

E , kjo eshte pyetje madhe: perse disa qenie kane qasje prej skllavi ndaj autoritetit dhe perse logjikes roberuese i veshin nje mantel justifikues?

sepse nuk jane qenie njerezore por frymore pellazg, nje lloj specje qe ishte zhdukur por qe eshte ringjallur perseri.

zyrtarisht 1 helikopter vip 14 milione euro + 500 MIJE euro arredim Vila 1 + 700 mije euro mercedes benz i vecante + 1,5 milione euro per vilat e tjera qeveriate Dhermi,Durres,Velipoje, + 1,6 milione euro pajisja per te pergjuar nga min e mbrojtjes + 800 mije euro vetem Jozefina Topalli per udhetimet .... MJAFTOJNE BESOJ SI SHIFRA ????

Nderkohe qeveria per te pasterehet per apartamente ka levruar vetem 38 milione leke ose 380 milione leke, kaq leke jane dhene ..........  

me thoni ju apo kishin mundesi me te mira per ti shpenzuar ato leket siper ?????

Shume kitch  arredimi  ..  mos te them shemtuar, sa per hajdutllekun un them  shifni  ato qe  behen ne hije  dhe fshehtas,  keto qe gjasme i trashegon sistemi  politik, pra supozohen dhe qeverite pasardhese  jane disi  me pak te hidhura si ne  vlere po ashtu dhe ne rendesin afategjate. Atyre te fshehurave  e te padeklaruarave shpenzime si tua bejme  .. ato qe i fusin ne xhep   i llukufisin  me tendera dhe afera pafund  atyre si tua bejme..

 Ne kohen e xhaxhit kishe mobilim shume te mire sigurisht te bere ne Misto Mamesmileysmiley

o man o man...

Vila 6 ne Vlore, viti 2009. Mobilimi eshte ai i kohes se Xhaxhit:

 

 

Shume shume e bukur nga brenda, pervec teneqeve oxhakore smiley

mire ne qe na kane lidh; ti c'do ketu? smiley 

Vip o lla smiley

E paske per PPU-ne ate ketu-ne. Duhet ca pushim, nga pushimet smiley

hallall per kete foto. po kujt ja thua ?! keta duhet ti hidhnin poshte te gjitha dhe ti ngrinin nga fillimi me luks te madh se do rrije pashai i madh sali.

shemti pa fund, luks leshi!

Ti gezojne dhe tu prehen kockat ne pupla, syte tu dalin nga lluksi,zemra tu plasin nga miresia, sepse lodhen nate e dite per ate popull. smiley

Qofsh ti qe je,se mua s'ma ben zemra ta bej nje urim te tille.Nuk jam kaq zemermadhesmiley

Edhe une se kam aq te madhe jo, por ndonjehere e leshoj urimin si lopa bajgen smiley

Ketlina mire qe kur erdhi Saliu tha tani me duar te pastra dhe do tu marrim frymen atyre qe hane me luge floriri teksa populli vdes per buke smiley 

''karrige te veshura me lekure ekologjike....   (thote reporteri)

 qenka punuar me ndjeshmeri per mjedisin.smiley

 

 

Nje dicka qe me beri pershtypje duke lexuar artikullin jane termat te gjuhes italiane qe perdoren sikur cdo lexues i njeh cfare jane dhe shkruhen pa asnje perpjekje per te gjetur termin korrespondues shqiptar:

Veluto

Viscosa tessuto alcantara

argentato

Croko

Alcantara

kornizat mantovane

tamburato grexo

anti-dekubitues

Cfare eshte kjo terminologji? Jemi bere si province e deshperuar e Italise qe i lutemi te na pranoje por na refuzojne... Ndjenje e thelle inferioriteti qe e ben artikullin dhe gazetarin shume pak te besueshem... Nuk mjafton qe cdo format programi televiziv apo veshje gazetari/politikani kopjojne cdo gje jo te bukur italiane 5 vjet te dale mode, tani duhet te marrim 'shqeto' edhe gjuhen/termat e tyre... debil milet...

+1

po ta lexoje me vemendje shkrimin (videon) dhe sigurisht po te kesh edhe pak me teper intelegjence, do ta kuptoje qe gazetari i Top channel tv kur ka permendur objektet e interierit ka perdorur terminollogjine qe ka hasur tek specifikimet teknike te ofertes per blerjen e pajisjeve te mobilimit te viles. Dhe qe ta dish ti keto specifikime teknike te ofertes se blerjes behen nga Drejtoria e Pritjes ne varresi te Kryeministrise. Pra jane nepunesit e qeverise ata/ato qe formulojne te tilla specifikime teknike si njerez inferiore qe jane. Ndaj mos i bie me kot ne qafe gazetarit.

behu pak me i zgjuar ato jane lene kastile qe te kuptohet sesa luksoze jane keto gjera. jane terma nderkombetare more djalosh. reago pak mo u bej si dem qorr 

ndersa ty te duhet nje xhiro jashte vendit, per te kuptuar se çfare eshte LUKSI, mor katnar !

luks tek ajo video vetem bregdeti, qe e ka bere zoti, ka.

po sigurisht more kopuk se jeton ne france zoterote. bravo meqe per ty keto jane normale bravo... per ne nuk jane. toc kuklle. po na tregon katnarin ti ... llosh

Kastile ne italisht per ta bere me te rendesishem? Pra nuk dalin fjalet shqip? Nejse, provon edhe njehere ndjenjen e inferioritetit...

 

Mos me thuj qe "Viscosa tessuto alcantara" eshte term i domosdoshem per te treguar rendesine e lajmit, pervec se debil-llekut te atij qe pergatit kroniken... Nejse mo se shkon me kollaret me nyje te trashe te politikaneve dhe kepucet me maje te Balles... Nejse, edhe pak dite fillojne "ferie-et" dhe si koloni e vogel e Duces duhet ti festojme me patjeter... 

 

 

Nuk jeni familjarizuar juve me indeksin e ri të çmimeve në Shqipëri. 

- një përdhunim 11 ditor, kushton 1 milion lekë të vjetra. 

- një jetë, kushton sa një varse. Një xhiro me varse mund të të kushtojë jetën, por në kushte të veçanta. 

- një burrëri, (sipas Vatikanit), kushton sa një 15ditsh në shpellë (nuk përfshihet mëngjesi).

- një udhëtim për Sharm El Sheik, kushton sa një falimentim (këtu ishte përfshirë mëngjesi)

Njoftoheni gjithashtu, se ka rënie çmimi për bagëtitë. Po çmimi i tyre nuk është indeksuar akoma. Varet prej ofertës. 

Me çmimet shqiptare, me një fjalë, gjys miliardi, nuk janë asgjë. 

 

 

 

Per me shume kontaktoni ketu smiley

Duhet vendos edhe një disclaimer: Gjatë mobilimit të kësaj vile, nuk u vra asnjë shqiptar! 

 

une do ta kisha futur tek sukseset e qeverise kete

c'eshte ky qe dashka shqip moresmiley

po integrimiiiiiii afrikan ne evrope!

200E rroge dhe latinishto-greqisht.

rrnoft governa

Po cvlera ka llustrosja e Top-it. Rendesi ka vertetesia e lajmit. Po edhe Zogji, (ja qeefsha jeten) i vetshpallur mbret, nuk harxhonte te tilla shume neper pallate mbreterore per xhingla mingla.

 

nje (ose shume) pallat qeveritar, eshte mese normale per nje shtet qe kerkon ME NE FUND te RESPEKTOHET ne arenen nderkombetare dhe mos ta konsiderojne albanistan (si afganistanin e europes) tere jeten.

bile duhet te gezohemi qe me ne fund qeveritaret shqiptare mendojne per SHTETIN, e jo me per XHEPIN. 

per videon ToP-i t'e priste pak, kur te nga te gjitha keta mobiljet ne qese (pra prej luksi te vertete sipas tij) te fillojne t'i vjedhin pak nga pak per te kompletuar vilat e tyre, zyrtaret e shtetit. atehere po mund te flasim per SHPERDORIM te lekut te SHTETIT ose asaj qe e quajme pasuri e perbashket.

Nuk jane pallatet luksoze qe bejne te respektohet nje shtet, madje sot me shume nxjerrin ne pah papergjegjshemerine, konsideruar situaten ekonomike dhe borxhet. Pallatet jane vetem fasade.

Perkundrazi, vetem ne disa vende me prapashtese stan, mund te gjesh pallate te arreduara sefundmi ne menyre luksoze, ne kontrast me standartet e jeteses ne vend, sepse ne thelb eshte nje mentalitet i vjeter, mesjetar.

Lajmi ka rendesine e vet qe ne kete faze, pasi publiku e ka te veshtire te perfytyroje psh se si vidhet ne nje tender po se pa me syte e vete, si ne rastin Prifti-Meta, ndersa per pallate e lukse e ka me te lehte. Ne kete aspekt lajmi eshte efikas, ndaj dhe reagimi i qeverise.

lale, 500.000 euro vetem mobilimi, nderton 10 vila nga e para

shperdorimi eshte kur kolltuku luksoz ben 2 milion leke dhe ti e shenon tek fatura 2.2 milione leke. Keshtu qe nga ato 500.000 dollare te jesh i sigurt qe vetem 200-300 jane perdorur, te tjerat ne xhep.

Kryeministria paska hap thesin e rrenave. Sigurisht qe vetem per qejfin e vet dhe klienteles perkatese e ka bere rinovimin. Perrallat me perfaqesuesit e jashtem qe do perdorin keto vilat jane te shek. 19. Asnje perfaqesues i huaj me mend, nuk perdor ambjentet shteterore te vendit prites si per arsye sigurie, ashtu edhe korrupsioni. Vizitoret zyrtare vijne per pune dhe vetem 20 % te kohes e harxhojne me punet e vendit mikeprites. Pjesen tjeter e harxhojne me punet e tyre. Ketu hyn elementi i sigurise se pergjimit. Gjithashtu nese ne vendin e tyre merret vesh se kane ndejtur ne nje nga keto tip vilash, i perflasin per korrupsion, pasi kane shkuar per pune dhe jo per pushime. Kjo vile nuk i ka as kapacitetet per te mbeshtetur ndonje konference rajonale.

Beni sa me shume qejf te nderuar pushtetare me paret e taksapaguesve.

ku e di ti moj çe ç'bejne qeveritaret e shteteve te huaj. kudo ka vila shteterore, ne çdo shtet. 

presidenti francez kete vere po i kalon pushimet pikerisht ne nje keshtjelle te tille qeveritare, te ndertuar mbi nje ishull, bere prej mbreterve te dikurshem. 

dhe bile keto kushte i quan pushime jo luksoze, si socialist qe eshte. se ai tjetri qe ishte i djathte i kalonte pushimet neper ishuj private ku s've dot kemben po s'ta lane elikopterin te ulet.

artikuj te tille, me kujtojne vitet e 90, kur u hoqesh ushtaret nga blloku dhe njerezit u versulen te shihnin vilat "luksoze" te bllokmeneve (vila te thjeshta qe sot mund t'i kene njerezit e thjeshte, dmth pa merita speciale). 

Beni sa me shume qejf te nderuar pushtetare me paret e taksapaguesve.

per momentin, taksapaguesve shqiptare u siguron rrogat qeveria, qe i merr borxh neper bote. kur mos kete me borxh ku te gjeje, atehere ke per t'i pare ti "taksapaguesit shqiptare" kur ti shkulin dhe prizat ose hekurin e betonit kesaj viles lluksoze, siç ja bene atyre qe la zogu. 

Po ti more llosh ku e di ?? cfare te duket shqiperia ty kuvajti ?? katari ?? apo arabia saudite ?? me thuaj nje delegacion qe ka ardhur ne kete vend dhe ka ndejtur ne rezidencat qeveritare jashte tiranes. kur vijne qendrojne ne sheraton... Do rrika ne pogradec dhe vlore dhe velipoje. shkeputu more nga ketu se nuk jemi mbreteri o llosh

Miku i madh i shqiptareve, Damir Fazllic.

Lloshi, pervec se shpirtit te kundershtimit, nuk e ka idene e ketyre puneve.

lloshi i satome. 

te ishte kuvait (vend i pasur dmth) nuk do ta kishim lene. dhe vilat qeveritare nuk eshte e thene te perdoren per te huajt vetem, por per sherbime te ndryshme te mbrendshme. (prandaj dhe dhash rastin e presidentit francez qe ben pushimet ne nje vile te tille) 

si dhe mua personalisht nuk me rruhet me thone te drejten (per hallet tuaja, demokrate apo socialiste qofshit), diskutoj ketu veç ne PARIM.

sikur te isha vlonjat, do te me vinte mire qe qeveria e perkoshme (duke qene vend demokratik me zgjedhje çdo 4 vjet) INVESTON shume para (sa me shume aq me mire) ne qytetin tim. sesa te lihet bregu me ferra, me mire te kete nje vile lukzoze siper tij. 

fakti qe "luksi" eshte i shijes se keqe, pra jo i vertete, eshte ajo qe me ra ne sy me shume dhe me shtyu te diskutoj ketu me ju gjaksoret provinciale. 

diskutoj ketu veç ne PARIM.

smileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

ca thua ti ? paske mbaruar nga trute.. po pse per vloren i ka shpenzu Sala apo per bythen e vet e te femijve te tije? Nderkohe qe qendra e Ujit te ftohte  vetem 500 metra me tutje  eshte skandaloze... Jo vetem kaqe, por ajo ka qene nje vile e vogel dhe e thjeshte.. kta e kane dy fishuar si pallat dhe vendos pishina.. mos shkruaj o njeri kur nuk e ke idene.

 

O llosh meso te shkruash dicka te vertete te drejte dhe qe ka kuptim. e di ti more llosh se psh laberia qe fillon nga vlora e mbaron ne kuc nuk ka ende rruge ? dhe me leket e kursyera edhe nga helikopteri dhe makina 700 mije euro mund te behej ajo ?? si thua ti llosh mamaje

Genjeshtra. Ne vila qeveritare kane ndenjur dhe jane pritur shume nga personalitetet e Kosoves, ku futen presidente, kryeminstra etj.

Po ne i kemi vellezer ata, te nje gjaku. Besoj se nuk futen ke perfaqesite e huaja. Kosovaret do na e benin hallall sikur t'i prisnim me me pak luks, sepse e njohin shprehjen e vjeter: buke e kripe e zemer...

ore ne vellezer gjaku i kemi po per keq apo per mire ata jane shtet me vete dhe kur vijne ne Shqiperi vijne si presidenti dhe kryeministri i Kosoves, shtet i pavarur dhe jo si kajmekam i nje krahine te Shqiperise. Meqene ashtu nuk kemi edhe ambasadat respektive.

Pak me respekt per veten dhe te tjeret ju lutmi.

Harrova te them qe kur vizitoi presidenti Bush Shqiperine Berisha shtroi nje dreke per te dhe njerezit qe e shoqeronin ne vilen qeveritare nr. 30 qe i bie me duket te jete ish- vila e komandantit. E shikon qe edhe presidenti i Amerikes eshte pritur dhe ka ngrene ne nje vile qeveritare?

Ti mund te besh budalla ndonje si puna e kurros por jo ne te tjereve. Te lutmi.

Nuk marr persiper te bej budalla njeri. Nuk mund te krahasosh nje dreke ne nje vile ne Tirane, me nje vile qe eshte 3 ore larg, e arreduar per te fjetur dhe ndejtur me gjate. Nese ky investim do ishte bere ne Tirane, prape nuk eshte i justifikueshem. Sepse vetem per nje dreke, ka plot vende dhe biznese qe do i binte me lire sesa te mbash gjithe ate staf dhe te pajisesh me luks. Nuk e kemi takatin per kesisoj gjojnash. Me ato pare, shume mire mund te ishte bere nje investim me produktiv sesa thjesht per protokoll. Mund ti presesh me salltanete sa te dush, prape e dine qe vend i varfer jemi. Biles eshte per te keq te vetit, sepse ketej kerko pare e ndihma, ketej harxho per nje gje qe nuk ka vlere domethenese. Une jam kap ke shpjegimi qe i ben ne deklarate Kryeministria funksionit te ketij shpenzimi. Nuk e kemi takatin per keto lloj shpenzimesh.

I kishte edhe Gadafi ato shtepite e tij luksoze si te ketij damllase por e vrane si qen rrugesh.....

Me shume shtohen zullumet e qenit te zi dhe lukunise se zagareve qe i shkojne pas..... fundi do te jete i shemtuar per te dhe familjen e tij......

Populli thote: "Vonon por nuk Harron"

 

ociale&Itemid=120" style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline-width: 0px; background-color: transparent; color: rgb(17, 17, 17); ">Ura e Zogut shitet për skrapE marte, 14 Gusht 2012 17:55Ura e Zogut Ura e ZogutMbledhësve te skrapit nuk i ka shpëtuar as edhe një prej monumenteve me te rëndësishëm kulturor ne vend, Urës se Zogut mbi lumin Mat. Pjesët metalike te parmakut ne segmente te caktuara janë vjedhur duke e dëmtuar rende monumentin. Vepra e rralle për nga vlerat arkitekturore duket se po shkon kështu drejt shkatërrimit, duke dëshmuar pafuqinë e sistemit qe mbron trashëgiminë kulturore. Pushteti lokal lan duart nga çdo përgjegjësi, ndërsa e drejton zgjidhjen nga Tirana. Por kreu i Institutit te Monumenteve, Apollon Bace shprehet i pafuqishëm e se sipas tij mungesa e kujdestareve ka sjelle këto pasoja. Ura e Zogut është një nga me te veçantat ne rajon per strukturën e saj. Stili i harqeve eshte ai qe i jep vlere. Ajo gjendet qe prej vitit 1927 ne te djathte te rrugës qe te con ne Mirdite duke lidhur te dyja ekstremet e lumit Mat. Ura mban emrin e ish mbretit Zog, pasi ishte ai ideatori i ndërtimit te saj.

 

Ato robt ku ti ket kushdo qe mbeshtet kte qeveri bythe!

count me in with a big stick.....

robt ku ti kesh

Ato robt ku ti kesh dhe ti mor kokrra bythqimit!

E keni marre vesh sa leke do rriten pensionet ne fshat?
A keni ndonje te aferm te semure qe t'ju shpjere rasti tek onkologjiku (larg qofte)?
A keni numeruar sa femije vdiqen kete vit ne aksidente te shkaktuara nga mungesa e sinjalistikes ne rruget e Shqiperise?
Kush di te thote sa shkolla fshati nuk jane te pershtatshme as per lopet?
Sa ish te burgosur I kane marre demshperblimet?
Sa familje jetojne me me pak se 5 usd ne dite?
Pse nuk ka barna elementare tek spitali numer nje publik ne vend?
Sa eshte cmimi per te nxjerre nje vrases potencial nga burgu, qe me pas do vrase nje nene ne mes te Tiranes?
Keto pyetje nuk jane per asnje nga hajvanet e peshtire qe I thone mutit hallve tek peshkupauje

10*

 

Kte e ka gjujt si Lothar Mathaeus, kur i bote golat pa i ra topi ne toke. po gjeta nanji do ta tregoj per illustrim.

..eshte pak si strange ky shperthim i Blendit si "pushka e jevgut" i thomi na....

Blendi,

mire ben qe shtron pyetje te mbyllura vetem per nje rreth te caktuar sepse keshtu funksionojne edhe sektet e ndryshme fetare deri tek Santologji, mjafton qe te sherbeje eksitimit dhe ngritjes se moralit te brendshem duke u mbyllur ndaj jasht sic beri japonia ne 4 shekuj apo Shqiperia komuniste ne 45 vjet. Nuk kam se si te uroj ndryshe kur kerkon me ngulm tju shtohet inati e tju nxehet gjaku nga bluarja e mbllefit te perditshem me valle Dervishiane nga Prizreni.

Meqe ke nje faqe te hapur dhe vet-mbyllesh me lloj lloj ofendimesh per cdo tjeter qe ka pak kundershti dua te te ndihmoj une i pari ..edhe pse marr sharjen per siper:

Shqiperia ka 1001 probleme, ka pasur 10001 dhe do kete 101 gjithnje! Varet se si e ke kendveshtrimin ideologjik e moralist. Mund ta shohesh Vilen si nje shpenzim autokratik te tepruar ne kushtet e varferise akoma prezente por mund ta shohesh edhe si nje shenje e ri-ngritjes se mirqenjes. Sigurisht qe duhet te luftohet mizerja e varferia, ne cdo fushe! por edhe gjerat e tjera duhen, ashtu sic duhet edhe Capucino ne mes te Bllokut edhe pse cmimi eshte ne kushtet e shqiperise i pa-arsyetuar! Ne duhet te tregojme sot EDHE se jemi me mire se sa para 20 vjetesh, duke "menduar" edhe per "luks" si gje e domosdoshme ashtu pra... si uji i pishem dhe shkolla qe sigurisht duhet.

Propaganda me shkaqe Mediatike dhe burim Mediatik thote gjithnje gjysmen e se vertetes, varet se kujt i sherben!

Ideollogjia komuniste te shpjegon boten duke "masakruar" borgjezine me sopate e kazem si rinia komuniste ne '68-ten me kisha e xhamia. Harrohet se as varferia nuk e shuan dot pasurine dhe as pasuria nuk e shuan dot varferine ne ate forme shfarosje te pergjithshme. Sado te perpiqet robi. Eshte ligj natyre! Ja shiko per shembull pasazhet e tua Blendi, dikush mund te lexoje "varferine" tende ne gjykim a percjellje mendimesh....

Ideollogjia demokratike e kapitaliste te shpjegon boten ku Luksi e varferia bashkejetojne si shkaqe natyrale ku e para duhet ta luftoje te dyten pa u vet-mohuar vete si nje gje e duhur e simbol i qellimit ku duam te arrijme.

Lexo keto rreshta dhe zgjeroi pak ne mendje, pastaj vazhdo shkruaj po deshe per hesap eksitimi alla Brace e Compani.

kev

 

Kev,ishalla humbet PD ne 2013 ,se po rendohesh fare.Per te miren tende e kam.smiley

Ka fol bukur.Mund t flasi akoma ma bukur po t pije kapuqino tek blloku.smiley sidoms kete qe varferia rrin dor per dore me pasurine si dita me naten, e ka qa fare si reflektim per QIN vjetor.

smiley

 

mire e ke ,se makiato qahen hallet me mire.smiley

...pastaj mund ta lexosh filxhanin per shtat pale qefe. Ndoshta fal edhe lek per ata endacaket dhe Ja me kto okulte u perfshi edhe "i varferi" ne sistem smiley

Nje shembull i bashkejeteses varfer-pasur

filxhani i makiatos nuk shikohet.smiley

Nejse ,vetem ne opozite perjetohet ai lloj qejfi,ndaj mos e humb rastin ta provosh.

 

venuse,

edhe buka me sheqer e vaj lulesh nuk hahesh nen Enver Hoxhe por ja ce do se varferia paska qene gjithnje problem i shqiptareve. Ashtu sic ka qene tradite e shqiptarit per 45 vjet te ulerinte per cdo salltanet si nje "shprehje e huaj"... Llogjike e pervoje qe harrohet shume shpejt po nga ata pinjolle qe ja detyruan popullit te varfer me ideologjine e "demokracise ploletare" dhe mbysh me propagande ato te reja qe skane moshen e vuajtjes se kohes.

Nji pyetje per ty, ti mendon qe sot ne Shqiperi ka demokraci? 

Jo nqs. e krahason me demokracite perendimore! por ka nje demokraci qe po konsolidohet me shpejtesine e milingones per shkak te mbeturinave komuniste qe nuk e lene shqiperine rehat me idiotsirat e kohes se shkuar. Komunistet e kishin shancin ne kohen e vet dhe e pame se cfare prodhoi. Tani le te mbyllin gojen dhe ti a lene sistemeve te tjera te tregojne vleren dhe jo te ngrejne leqe e duke futur drunj rrotave te karroces qe me zor po e terheqim ne balten e mesjetes qe trasheguam. Problemi i shqiperise eshte se ka trasheguar nje turme kaqolesh robsh qe thirrjet e propagandes bilshevike i interpretojne si ilace sheruese per demokraci

@ka nje demokraci qe po konsolidohet me shpejtesine e milingones 

tamam pergjigje per milingonen smiley

kev po si qenka demokraci kur komunistet duhet me mbyll gojen.? Ti je tuj terheq karrocen kshuna qe me mir ke leverdi me i zdryk nga karroca komunistat.ja te erdh dhe kureshtari ndihme me terheq karrocen. smiley

komunistat ne karrocen e kevit jane si letra terse ne karron e tunxh hatait smiley

meazallah se levizin kuajt.

duhen cu ne qender me nje korrier fushor.

(shkruar nga robi i humbur i Allahut Ibrahim, Trapezund,  senet 1283 hijr).

ajo balta ku ka ngec karroca e dylokracise eshte korrupsioni por kevi eshte nona e metaforave, i bi pak me spond smiley 

Shyqyr mo smiley

spiritus -me "mbrojtesa"  si ky,  i teorise milingones, nuk ka çdreq i duhen armiqte  kryekusarit...

I than ato qe leshon

Kevi pergjigjet ne menyre autodidaktike mbi temen, por dhe popullore.Ndonje lende te shkencave politike mund ta gjesh dhe online, ne deutche biles..

 

Kaqolet jane ne mesin tuaj dhe mesa duket "ju" jane zene syte t'i largoni nga pushteti. Jane te mira rryshfetet ne cilindo sistem te jesh. Keshtu dhe kjo puna juaj qe po e mbroni "demokracine" njesoj sic e mbrojten komunistet dje, sy per sy e dhemb per dhemb! Veshtire te veprohet ndryshe ne ate shoqeri ku shembulli numer 1 edhe sot e kesaj dite eshte metoda komuniste enveriane!

Kev.Doja te nenvizoja ca pjese ,por s'dija c'te nenvizoja me pare.smiley

Na permend nje mbeturine te ashtuquajtur komuniste ne ate vend... Ta shohim njehere se per ke e ke fjalen? smiley

Kev, nji pytje: a ke mund me asistu ti ne fjalimet e para te sales pardesybardhe si pellumb i shkruar te Studenti?

Nqse jo, do te them un nji fraze qe ai perdori atje (se kshu kta salat, sekretaret e partise, e ngjisnin fjalen si me zamke), dhe qe ua ngrejti peshe zemrat miletit, muve perfshi.

emigrant,

ndoshta kam qene aty me afer se cdokush....

Cdo kohe e cdo Situate ka heronjte, parrullat e llogjiken e vet. Sot nuk egziston asnje situate e ngjashme me Dhjetorin e '90-tes. Hiqeni nga mendja se po leni nam me idiotsirat qe vet-besoni e vet-frymezoni ne kor !!!

Cer kori je tu thon, mer Kev. smiley

direkt e n'aheng menien, direkt te artet e bukra.

hej, mu s'me ke per sherr, se nuk me la ala ai zari kaqol te zihem per salen. kshuqe e qujm qe nuk ka thon asigjo, qe parrullat ndryshojne me hon e ca te dush tina.

vetem pa muzik me muve.

gezund-hajt ene kole, kevo smiley

und schoene klamoten dacu smiley

 

 

 

 

Auch die schönen Klamotten gehören dazu! lol smiley

Arme Leute wird es immer geben...

mund ta shohesh edhe si nje shenje e ri-ngritjes se mirqenjes. Sigurisht qe duhet te luftohet mizerja e varferia, ne cdo fushe! por edhe gjerat e tjera duhen, ashtu sic duhet edhe Capucino ne mes te Bllokut edhe pse cmimi eshte ne kushtet e shqiperise i pa-arsyetuar! Ne duhet te tregojme sot EDHE se jemi me mire se sa para 20 vjetesh, duke "menduar" edhe per "luks" si gje e domosdoshme ashtu pra... si uji i pishem dhe shkolla qe sigurisht duhet.

Varja Kapucinos lale, po ky lloj perzierje pluhuri qe paske pi para se me fol qeka i papam fare. Te boka ti thush trurit ik pirdhu.

Digjeni!

Askush dhe asnje qeveritare nuk ka te drejte te jetoj ne luks ne nje vende ku femrat shesin trupin ne Tirane per te mbajt frymen gjalle dhe femijet lypin ne rruge.

Kjo eshte vetem nje pjese e vogel.. Kur ata shpenzojne para te tilla publikisht mendoni per nje moment sa jane larg syve te publikut?

Sa jete mund te shpetojne? Me parate e shpenzuara per vilen e Vlores mund te sillte gjithe familjet e izoluara nga gjakmarrja ne Veri me shpi ne Vlore te nisnin jeten nga e para.. Race qe urren veten e vete. Te peshtire!

 

 

 

Emo rrofsh por nuk me jep asnje hare ky gol I deshperuar. Kjo liste mund te ishte pafundesisht e gjate, dhe vetem do zgjatet sa kohe politika mbetet domain I rrufjaneve, ish komunisteve te kthyer antikomuniste, injoranteve, hajduteve, te pafytyreve, te pashpirtve, servileve, killerave, qyrrsave, legenave... Institucionet jane plot me felliqesira. Mut I madh pluskon mbi uje.
Shikoni kroniken ne top channel te shtepise ku jetonte ajo vajza qe vrau perdhunuesin. Kob!
Une nuk jam nga ata qe cdo faj ia mveshin politikes, por realiteti qe rrethon ate vile eshte I ashper. Mos e dhente Zoti te kesh nje kufizim fizik ne kete vend, se do ndihesh I braktisur si nje qen - nese qeni e ndjen braktisjen.

Po digjet nje pjese e pyllit te Dajtit, zjarrefikesit po e fikin me lopata.

Ngadalo ore Blendi sepse po humb cdo edukate shoqerore. Ruaji fjalet ofenduese sa per korrektesi te pakten se as po ndajme shqiperine dhe as po e zaptojme ne kurriz te njeri-tjetrit.

Po me zhgenjen shume Blendi!

Hik ere Kev, hale muti!!!

Nuk ngjit komenti pak kev ne fund. eshte trademark ajo.

kev smiley

aha,tani i vajti shpirti ne vend Spiritusit.smiley

jo ende venus , s'po vjen kaposhismiley

kevinjon, si duket bota qe nga prapanica e berishes? Mire aty brenda?

shko ere pall pa tru.. militant ordiner i shpelare nga logjika dhe mendimi !

he mor lafarake te peshkut mos na tregoni berishen

behen investime te tilla ne vila qeveritare, por jo kur je me borxhe deri ne gryke, kur i rrit pensionet me pak se inflacioni dhe kur kerkon borxh nje here ne muaj sa me letra me vlere e sa neper banka, e kur te kane rene gjithe treguesit ekonomike per turp

Po mbase eshte edhe dhurate ( superluksi)?!

Nga cila ambasade eshte dhurate? nga britanikja?

Britaniket kane nen kujdesje vetem "boten e trete". Po ja sikur bota a r a b e.............

Po ne ne cfar bote hym, ne boten e pare kshu? Qe kur kshu?  Britaniket nuk i mender pyet me njeri, ngelen duke nxjerr duf ku te munden ( I jan qepur Shqperise si muti mbas kepuces) qe te duket se kan influence ne bote. Mbeten duke u lepire si kurva mbas Indise, Kines dhe Rusise. Per fat te keq ne doren e britanikeve ka ngel Shqiperia... dhe te Italise dhe Greqise, por britaniket jan kryesoret mbas perdeve.

ai po thote qe qeverise i eshte dhene ajo shume, pikerisht per ta investuar tek ai objekt, jo ne diçka tjeter. 

me borxhe jeton qeveria shqiptare, pra mund te jete nje variant i mundshem. 

Kurse une vetem sa i shtova edhe dicka tjeter mqns ra fjala.

Ka dhe nje variant tjeter te mundshem...

Ne fillim Saliu krijoi vilen e Vlores, por vila ishte pa truall dhe pa det. Dhe shpirti i Saliut fluturonte ne erresire. Dhe Saliu tha: te behet drita, dhe drita u be, dhe Saliu e pa qe drita ishte e mire.

Pastaj Saliu krijoi detin dhe truallin, dhe i bekoi duke thene: mbushuni me greke te te gjitha llojeve, dhe ashtu u be. Dhe erdhi mbremja, dhe mengjesi, viti i tete i mbreterimit te Saliut te dyte.

Po keto jane populizma dylekshe more peshq. Po te ja nisim keshtu ne mbesim te heqim dore fare nga shteti se ndryshe rruge tjeter nuk ka. 500 mije dollare ka kushtuar gjithe dasma e Edi Rames bashke me dhuratat ku ka pasur edhe shishe shampanje 1500 euro si dhurate. Tom Doshi ka shtuar vetem kete vit 30 miliarde leke pasurine e tij nderkohe qe vazhdon te firmose edhe ne borderone e parlamentit. Ajo eshte vile qeveritare qe pret e percjell edhe personalitetet qe vizitojne Shqiperine, aq me shume qe kete vit eshte 100 vjetori i pavaresise qe ka per te pasur shume te huaj.

Dhe se fundi, duhet te ju skuqet faqja atyre peshqeve, socialiste te thekur qe permendin ish-te perndjekurit. 8 vite ne pushtet PS-ja dhe nuk ju dha nje qindarke ketyre njerezve, vetem kur erdhi PD-ja filloi demshperblimi i te persekutuarve dhe vazhdon shperndarja e kesteve. Perdite publikohen ne gazeta emrat e atyre qe kane rradhen per te marre kestin e demshperblimit.

Na lini rehat pash Zotin se nuk i shpetoni dot debatit per heqjen e imunitetit. Kemi miliardere qe duan imunitet, pervec atij imuniteti qe te jep paraja, keta flasin per 500 mije dollare shpenzime ne nje vile qeveritare.

je me vonese. kjo nderhyrje duhej bere nga fillimi.megjithate qendra e vlereson kontributin tuj.

o ju jeni bere per psikolog. Kujtoni se megjithmend e ka mendjen kush tek nje blog me dhjete komentues gjithsej qe zbrit nofkat e dyta qe perdorin mbeten 5. Nuk mund ta imagjinoni kurre se dikujt edhe i bie rruga ketej dhe kur ka kohe jep kontribut qe nuk vleresohet kunder budallallekut.

o ju jeni bere per psikolog. Kujtoni se megjithmend e ka mendjen kush tek nje blog me dhjete komentues gjithsej qe zbrit nofkat e dyta qe perdorin mbeten 5. Nuk mund ta imagjinoni kurre se dikujt edhe i bie rruga ketej dhe kur ka kohe jep kontribut qe nuk vleresohet kunder budallallekut.

Mesazh i koduar per Qendren.smiley

Qendra konstaton se ka shenja lodhjeje,  nervi reagimitka rene , nderhyrjet nuk jane te koordinuara, njeri i bie karroces  e tjetri komunisteve, argumentat jane te vjeteruara.

Sikur keta koqet qe gelojne vazhdimisht ne peshk te jene njerez qe ne nje menyre a nje tjetet perfitojne nga kjo bande qe eshte ne pushtet, eshte gjysma e se keqes. Tmerr eshte sikur kta karat te jene thjesht votues

Po as votues merr, ata qe perfitojne se rrujn shume per PR.

Much ado about nothing. Ok, tani, keto gjerat jane aq te ditura sa i di dhe bufi. Kur ka korrupsion ne shpenzime, ose kur shpenzime jane nje menyre pageseje (e tipit, eshte korrupsion, por e pastrojme duke e quajtur "prone publike") jashte pageses normale, atehere kemi problem.

Keshtu ne ajer, akuzat jane to kota. Njesoj sikur te akuzohet Rama kur riparojti ndertesat qeveritare ne Tirane nga qe ato para mund te perdoreshin per dicka tjeter. Dhe njehere, akuza mund te jete e drejt, por duhet me shume evidenca nga thjesht jane shpenzuar $500,000. Per shembull, ne rast se Berishes i pelqente ti kalonte atje pushimet, dhe pastaj vendosen ta zbukuronin per liderin, dhe thane "hajt ta quajme prone publike," qe te mos duket korrupsion, atehere po. Po ka njeri me shume detaje, te na informoj.

Opinioni im personal eshte qe qeverise shqiptare, ne nje vend kaq te vogel, me kaq pak fuqi, nuk ju duhen vila te tilla, dhe kjo shtepi duhet te privatizohet. Jame pro privatizimeve ne pergjithesi. Nje nga arsyet eshte se qeveria mund te luaj me pronat publike, me ndarjen midis perdorje normale dhe korrupsion, kur eshte kompani si AlbTelecom ta mbushi me militant, kur eshte shtepi, ta beje vile te X-it. Por ky nuk eshte modeli i  qeverise shqiptare fatkeqesisht, si socialiste e si demokrate. Dhe gjithashtu keto propozime gjithnje nuk pranohen nga shumica e peshkatareve pasi kane me shume besim nga une tek gjera te menaxhuara nga qeveria si te "perbashketa."

Nuk te kuptoj.

Po ca pisome te bote shteti me vilen? Ta shiste? Hajde degjo kopete pastaj se si u shit prona publike, simboli kombetar blah blah blah (kujtoni hotel Dajtin). Apo ta lete per dhjerje qensh e kullotje dhish sic ishte?

Deion,

Ne pamje te pare uket sikur ke te drejte. Duket sikur ata qe po bjen zhurme per shpnzimet e viles po e vene shtetin ne nje situate te ngjashme me "hip se te vrava, zbrit se te vrava".

Por thelbi i gjese eshte te fjala shtet. Pare nga nje kendveshtrim socio-politik po the shtet ke thene shume dhe ne te njejten kohe ke thene asgje.

Per ta thjeshtezuar argumentin po permend se shtet ka USA, shtet ka Korea e Veriut, shtet ka dhe Kosova. Dallimet qe keto shtete kan me njeri tjetrin eshte arsyja pse kur thau shtet ske thene asgje.

Problemi ne Shqiperi qendron ne faktin se per shume njerez, shteti dhe ineresat shteterore sot personifikohen nga nje grup shume i ngushte njerezish. Mendojne keshtu sepse u eshte erresuar arsyeja nga urrejtja...jane paranojak...apo sepse keshtu eshte e verteta? Pergjigja kam idene se mund te jete dhe objektive.    

Pervec atij kriptokomunistit ose komunistit te reformuar alias me nik "antikomunisti " qe eshte me VULE e me FIRME se ku sherben ,  lexoni dhe Hundderrin per te kuptuar se cfare demi do te sjelle K/Ari i Ri Shikut te Gazidedes. Jane valute per te spostuar Bisedat , per te cvendosur Informacionin ne fusha te tjera , sidomos per nivelet e debileve mitingashe e vuvuzelet inteliDjente  , "Sali Sali ti je per Shqiperi "dhe pastaj e dine vete ata ....... E bejne Priftin me barre smiley  Boll te lexosh Debilet e pergatitjes se "Cqarimit ... Cqarues me Cqarue Popullin " Ata te benzit etj etj O kuje O kuje .....zyre K/Ministrie me keq se me armiqt e Komunizmit .TURP TURP TURP kush na perfaqeson ! Nervoze e te Cekuilibruar Psiqike !...dhe pas kesaj komanda Hundderrat ne SULM !

Kjo lloj skote eshte e provuar tek PPU jo vetem per kete Rast . Mjafton te ngacmosh Pak "Qeverine ne Diete " dhe do shikosh nje Reagim.. Komunist , Miladin ,Dushan , Slavo -Ortodoks , Enverist , nga Gji Lalzistet smiley.....oj nene oj nene ...Po fajin e ka Cekja qe i nxjerr te pasheruar mire smiley pa i testuar me pjetje te thjeshta per KI ...

Duhet prish Piramida apo JO smiley...me nentekst ...A mund ta shfrytezoje Berisha dhe Dylqinja Jozefpercke per Qejfetore me te Huajt ? Po si duket Cekja eshte i zene me TCH qe jep lajme per babasqapin te paster e te kulluar si Ujet e Bjeshkes Qelibar ...smiley

 

Shteti te mos te shese Pronat Publike qe japin te ardhura te nivelit te Larte  . Le te shikoje si bejne Bota qe i mba ne Pronesi por i Le ne administrim te Biznesmeneve kundrejt Interesave .etj etj dhe keto te artdhura le ti perdore ne Interes te Publikut ne ato fusha qe e gjykon te Arsyeshme ......e pafundme ne variante por pa humbur kohe se nuk duhen mesuar Debilat qe mendojne se Shtet ka Vetem ne Shqiperi dhe ai kujdeset vetem per rehatin e Babsqapit dhe c'te beje i ziu se eshte i hutuar se nuk di c'te beje si me Hotel Dajtin ..smiley

Ketu eshte problem qind perqind ndryshe nga marrja e shtetit me keto probleme...dhe megjithmend duhet perkrahur e pergezuar nga te gjithe .etj etj sepse Trashegoi nje SHTET nga me Dinjitozet dhe e paraqiti ne Bote nga me Langaraqet .

Ketu ka nje Problem shume te madh te Klases Politike me Pushtet me Mashtrimin , Shpifjen dhe Genjeshtren qe e ka ne qender te Propogandes Surratndyri Sali babasqap Vucidol Berisha . Ai nderseu te gjith zagaret dhe ndezi baterite ne Maximum per te na shitur DENGELA me se Diktautura zotrie ..dhe nje sasi KONESH ketu jane nga te rradheve te para qe ta bejne me gisht ne sy ...komunist komunist ...

Dhe Sali babasqapi  para se te beje te tilla gjera Dinjtoze per nje SHTET , qe i mbeten cdo Klase qe vjen dhe vetem i sherbejne ashtu si Pallati Kongreseve , Piamida , HC , Minierat etj etj ( qe keta Funderrina e Bandite i Gjeten QYL i Grabiten e po u vene Kazmen ) ...Ta dale para popullit me gjithe Vuvuizelerine dhe te ULURIJE jo te Flase ...

Kam ngrene MUT, kam bere Bajga dhe Ju kam Ushqyer per mbi 20 Vjet !Dhe pastaj te iki si i marre me Lutjen falmeni se po zhdukem nga skena bashke me kallamkusuret Injorante qe i kam pas pas VETES !

Perveç llambadareve, te cilet duhet te kene kushtu midis 8 dhe 12mije dollare, pamjet e tjera nuk vertetojne asgje nga ato qe ka thene reporteri, perfshi ketu dhe emertimet si puna e "luksoze" apo whatever. Une kam qene fizikisht ne diku rreth 40 apartamente me vlere nga 1million deri ne 15milion dollare (me te gjitha stilet e arredimit), dmth jam i shetitun apo i rrahur me pamje e ambjente luksoze, kshuqe nuk po flas ne tym. 

Peshku, ka raste qe bie shume poshte!

 

Ke harruar celsat per te ndezur dhe fikur dritat , biles po te shohesh me vemendje edhe pllakat e nevojtores ...si dhe mund te vazhdojme pak me lyerjen e tekstostantierakeqese ...ose .....qe ke akoma gjera te Lira si Leshi Afganistanit te qylymave qe shte marre nga Dele ne natyre !

Po c'kuptim ka se kane kushtuar 10 apo 12 mije Dollare ? Te duken shtrenjte ? Aspak ! Edhe me shtrenjte , se askush nuk e ka hallin aty , pervec Hajduteve e Banditeve ne Pushtet me Deklarataen e Turpshme dhe kriminale qe kane nxjerre nga zyra e Krye Halese me emer K/Ministri !

Ti te vizitosh ku te duash dhe po te rekomandoj ne Staiten Ailand ku nje dere shtepie prej Qelqi , me FATURE nga i zoti i shtepise , kishte Kushtuar 650 mije Dollare !!!! Per cfare denglash flet per cmime per nje shtet kur nje privat sot ne Bote eshte mijra Here me Dinjitoz se nje Palo Ndyresisre Shtet qe kujton se Genjen Debilet (qe bejne llogari sa kushton Podiumi dhe Dylqinja prapa Babsqapit smiley &nbspsmiley me LLOGJE e me PORDHE Mitingjeve !!!!

Ai eshte psikopat dhe i cekuilibruar psiqik ne krye te nje Partie e nje Shteti dhe per kete te jesh i Bindur qe pervec "tenderit" qe ka favorizuar ndonje te PPE Europiane ose te Fartsve  te Europes ne Shqiperi , ai Njemije Perqind qe fsheh ndonje Pritje Mafiozesh ! Nuk i kercet Bytha atij per Dinijitetin e Shtetit , per Dinjitetin e Shqipetareve .Ka njezet vjet e Kusur qe Dhjet e Bajgos ne cdo dalje ne Publik , shkatron e hedh ne ere Miljona Dollare , Gjak e Djerse , Pune e sakrifica te Shqipetareve me Ulerima "se diktatura zotrie " ! Dhe pranimin ne Parti e shiti si uturak per Fevziun e Ju militantet e shifrave

Jepi Brad .. Ate kemi dhe ne 2013 smiley

Fola per llambadaret, nga çduket ne pamjet jo te asaj cilesie per te vendose materialet deri dhe llojin. Fola per apartamente dhe townhouses, shtepiat private jane tjeter gje. Apartamente ne central park west, nje nder to fillon ne katin e 10te e perfundon ne penthouse (10-11-12-penthouse me pamje nga parku te dizenjuar nga stanford white), apartamente ne fifth ave., park ave., madison ave., riverside drive, me mobilje unike qe nga shekulli i 17-18 dhe korniza pikturash qe nga kiha e skenderbeut. (permenda ato lluksozet te stilit klasik e neoklasik)

Nje person qe ka shetitur boten, e di se nuk mund te perdoren dy standarte te ndryshme ne lidhje me luksin - nje per shqiprine e nje per ameriken. Parja eshte dhe ne shqipri, kam pare ferrari e lamborghini e maseratti e bentley te parkuara rrugeve te tiranes, pastaj eshte pune tjeter nese ato qe i zoterojne ua dine vleren vetem makinave dhe shtepite i mobilojne alla turka me perde me thake. Kur degjoj fjalen luks, ne mend do kem vetem nje ide e perfytyrim te atij ambjenti apo menyre jetese.

Ne Shkoder kam pa llambadar me vlere $120,000.00 (te prodhuar ne kine), kjo sa per kulture te pergjithshme.

 

P.s. mos mendosh se jam duke shitur pordhe. Une shkoj dhe bej punen me te cilen paguaj billat. Pune modeste, me page modeste, po te krahasohet me ca kolege te tjere te mite. smiley

Hoppa,

ke te besh me peshkun e qelbur nga injorante, katunare e mbeturina pa vlere. Eshte e kote te kesh iluzionin se kuptojne dicka nga bota apo te dallojne luksin nga nevoja. Mjafton te shohesh kroniken e porositur te Top-Chanel per te bere ca dite debat Mediatik qe e shenonte edhe si "video amatore" dhe e kupton qarte se cilen kategori ka pas ndermend te influencoj e eksitoj.

Luks eshte komplet gje tjeter se cfare shihet ne pamjet e Top-Chanel. Po hajde mbushja mendjen popullit qe shkon ne Sharm El Sheich me agjensi fantazem dhe deklaron se nuk ka asnje kacidhe me per tu kthyer ne atdhe. Eshte po i njejti popull me fizionomine e skalitur si me cekic qe nuk mbush sot e 100 vjet te tjera. Popull llapazan, pertac, injorant e banal nga cdo pikpamje sociale e civile.

kev

Ke te drejte Pasha Holiday, agjensia turistike "e specializuar per pushime ne Sharm el Sheikh" eshte fantazem, pasi nuk figuron ne regjistrim elektronik te QKR-se. Mirpo tek ky regjister http://www.qkr.gov.al per fat te keq nuk mund te gjeje as edhe te dhena per firma te tjera qe hamendesoj se duhet te jene jo fantazem. Provova te gjeja te pakten 5 subjekte/firma te cilave une i di emrin tregetar, administratorin dhe NIPT-in por kerkimi im elektronik sipas faqes ne web te QKR-se rezultonte gjithmone NUL. A thua te jene te gjitha firmat fantazma? 

" kam pare ferrari e lamborghini e maseratti e bentley te parkuara rrugeve te tiranes, pastaj eshte pune tjeter nese ato qe i zoterojne ua dine vleren vetem makinave dhe shtepite i mobilojne alla turka me perde me thake "

smiley hahaha. Nis dita me gaz.
P.s. kujt po i shpjego arredimin pupupu
P.p.s. ti dmth e merr vesh kur perçart?! Wow

Normal qe ate do kemi ne 2013 - en Driso,ke tjeter,njeh ndonje tjeter ti qe te zere vendin e tije ? Une jo per vete,kur qahesh dhe ti,Komunist pra e kemi KM ashtu sic e doje dhe ti smiley

E dashka dhe krevatin queen si mretnesha pale smiley

jo, mo lluks....krevat king si zogi

Kritike per adminat, kjo teme ka shume komente jashte kultures sone, keshtu qe ju lutem te shikohen ca komente. 

Per shpenzimet e medhaja do te thoja se qeveria duhet akuzuar per produktet e huaja qe perdor (tapete etj) per kesi rastesh, nderkoh qe duhet te perdori materiale, produkte vendi. Kur mungojne produktet e vendit, vetem athere i drejtohesh produktit te huaj qe ndodhet ne tregun e brendeshem. Dhe kur produkti qe kerkon, nuk ndodhet ne tregun e brendeshem, athere i drejtohesh tregut te jashtem.  

Këtu priten vëllain e Obamës, por jo atë që jeton në getto atë tjetrin lool 

Qeveria ka kaq shumë gjëra për tu kritikuar sa unë them se është më vënd që filluat ta kritikonit nga tapetat! smiley

BRAVO

E verteta eshte qe ajo vile nuk eshte luksoze. Eshte thjeshte nje vile... Madje mund te them qe me ate cmim, (nuk dime akoma cmimin njehere por po e marr 500 mij dollare) eshte bere pune e mire. Si do ta bente shteti ate vile se nuk e kuptoj, me pune vullnetare? Si cdo gje tjeter ne Shqiperi eshte bere, ne mos me mire. 

Ne duhet ta shohim ne nje aspekt me te gjere. Perse Shqiperia origjinale duhej shkaterruar, rrenuar plotesisht, totalisht puna e ndershme 50 vjecare e nje populli te gjith qe mbas saj te ngrihej per interesa te pushteteve koruptive, bosave te tyre, mafies etj nje Shqiperi modeste me para te pista? Perse duhej prishur kjo vile qe ka pas nje ndertim origjinal me c'do detaj deri tek pllakat mahnitese, cdo gje ndertim i paster pa hile dhe cdo produkt i cilesise me te larte te mundshme qe po ta ndertosh sot te njejten gje kushton dhjetera milione dollare. Kjo eshte vetem nje simbol, nje imazh qe perfaqeson ate qe eshte nje politike e ndjekur me shume kujdes, dhe mos besoni aspak se eshte thjesht produkt i gjoja-anarkise te tranzicionit. Te tilla politika dhe strategji jan ndjekur ne shume vende te botes te trete para Shqiperise.

Sot shajme kohen e komunizmit se punoi nje popull i tere si skllav dhe nuk kishte as te mbushte barkun persembari, lere me lluksin e nje makine apo te nje pushimi familjar te pakte nje here ne vit, gjeja me normale ne bote kur ke nje popull te tere, ne mase gati absolute ne pune FULL TIME. Por nuk pyesim se pse, kush dhe si u shkaterrua e gjith ajo pasuri e perbashket, gjith ai mund e gjith ajo sakrifice 50 vjecare. Kush e shkaterroi, shiti? Kush perfitoi dhe vazhdon te perfitoje nga sakrifica mbinjerezore e nje populli te tere?

ti psh, trashegimi quan vetem ate qe la Enveri, jo ate qe la Zogu, ajo per ty duhej absolutisht FSHIRE nga toka, letrat, dhe mentaliteti. 

pse atehere mor lal, kritikon sot. a nuk e sheh qe u veprua njesoj me rrafshim te çdo gjeje te trasheguar nga sistemi i vjeter, duke e konsideruar te helmuar dhe te demshme per organizmat tona. 

dhe nuk ka mbaruar akoma puna. pas 50 vjetesh akoma do te fshijme dhe sidomos ate më me vlere te vertete nga ajo e pakta qe arrijme te bejme sot. 

do te ruajme me te keqen si gjithnje, MENTALITETIN tone mesjetar. kete apparemment nuk ka force ne bote, qe ta zhduke.

budallalleku qe kurdohere vetem e shofim tek tjetri dhe jo tek vetja, eshte shkaku i te gjitha te keqijave tona.

Si nuk u lodhe njehere me kete shpirtin e kundershtimit kot se koti, te pakten njehere te kuptoje c'kam shkruar une para se te pergjigjesh, por nuk e kupton, dhe pergjigjesh me cfar e do qejfi ty. Si nuk quakam une trashegimni ate qe la zogu? Ku nuk e kam quajtur? Dhe te tash edhe njehere kupto ckam shkruar pastaj pergjigju. Nuk po flas per trashegimni une, por per pasuri, per pasurine te gjith shqiptareve, qe punuan dhe trasheguan bashkarisht deri ne 1992. Eshte kjo pasuri e perbashket qe ne menyren me mizore, me raciste me inatcore u shkaterrua, shperbe dhe shit per te mbushur xhepat e disave. Mos na bej diversion kot se koti, do ishte madje me e ndershme te bje pyetje nese s'kupton se sa te komentosh budalleqe, jo ti keshtu jo ti ashtu.

Pisomat! As edhe i qylym Kruje! Kishin kursy lek dhe ishin neru njekohesisht. 

As edhe nje prodhim shqiptar aty mrena! 

Per pseudo-pisomat e peshkut: Girl giving the finger emoticon (Middle Finger Emoticons)

Bame, nga videoja e dallove ti se s'ka asgje nga Kruja ë? Apo ta tha zeri i reporterit nepermjet nje lidhjeje telefonike drejte-per-s'drejti? smiley

Po pate noi sms me vlere nga Shkodra, ndaje me shoqnine. Ndryshe, nga video del se, sipas preventivit, tapetet jane Afgane dhe Iraniane. 

Bama, dhe ne nga Shkodra si ju jemi, njesoj! S'keni pse te ndiheni inferiore, vellezer te nje vatre jemi. smiley

Takova gjyshen (e vetmja që ka mbetur) sot në mëngjez!

Kishte filluar e lexonte "Enver Hoxha" të Fevziut! E shfletova pak dhe shikoj në fund disa pamje të dok të Enverit dhe akoma më pas disa fotografi të diktatorit tek pishina... tek pishina nga hidheshim ne, njëherë e një kohë, kur venim tek Vila(t).

Thash me vete, edhe ky (Enveri) si Saliu, ka pas qejf notin!!  smiley

Kur nje kryeminister shtie ne dore te gjitha pushtetet, perfshi tani dhe presidenti e per rrjedhoje gjykata e prokurori, normal qe do bej si ti kete qefi. 

Po pertej faktit nese ky eshte apo jo lluks (secili e mat me xhepin dhe syrin e vet) mua me ben pershtypje nje gje. Si nuk tha njehere nje gje Top-i per ate zyren e Edit ne Bashki, plus shtesen qe beri atje? Si nuk tha gje per punimet me stuko veneciane apo murin me afresko? Apo per sallen e re te Keshillit Bashkiak dhe shtesen ne godine? Apo per iMac-un qe mbante ne zyre kur te gjithe punojne me Windows shkatarraq. Cudi se ata kane patur dhe akses ne ate zyre, nuk duhet ta benin piratshe si me vilen e Vlores. 

A thua nuk kishte varferi atehere ne Shqiperi? Apo ishte zyra e Edit me shume "prone publike" se sa nje vile qeveritare? Hmmm, nuk e di. 

Po cfare lloj tjeter jeni ne krahsime ? Me te vertete kete Nivel perfaqeson edhe ti i nderuar Admin ? Po si eshte e mundur te quhet  normal nje gjykim nga bageti e rradhes se stanit te babasqapit nga Kev idealist , jo militnat anetar i PDH-it ose KOK e Kedhit ?

Deri me sot ky Blog ne disa artikuj e prurje te nje cilesie te tille qe tregon HAPUR se ku te shpie Cmenduria dhe Mutrat qe hedh mbi brezat parardhes ,nuk eshte ballafaquar  me fshirje .Cfare i pelqeni qofte dhe nje rresht  Kokes se Kedhit .Po pse kot e ka nxjerre Populli variantin e DUDISE ???

Te vjen keq per Hopa,  se percjelljen e problemit e ka shpure po themi gjoja si "naiv " tek shpenzimet . Gje qe per nje Nivel Ordiner te gjykuari nuk HYN Fare per kete Prurje , le me per te qe pretendon se " ka pare " Ketu thelbi i kesaj prurje eshte se Po kjo KASTE e Qelbur , Injorante e Banditesh nuk linte me artikuj pa nxjerre per vite te tera per LUKSIN e  kafet e Blokut sa qe edhe sot e ka mbartur  ne e media e btseda si ..obobo  cfare ben Shteti smileysmiley ..????? Per mua kjo prurje dhe per kedo qe ka nje Gjykim Normal nuk ka te beje FARE me shpenzimet (per te cilat ka Kontroll Shteti ) dhe nuk ka nevoje per kritike ekomiste Plepistesh  .Ketu ballafaqohen Hipokrizia , Mashtrimi Ndyresite e Manipulimit Propogandistik te skotes se babasqapit dhe Vuvuzelerise se tij , ketu mbi 20 vjet mbi Domethenien e Shtetit sdhe perfaqesuesve te tij gje qe ben ti krijohen Kushte ketij Grupimi Kusaresh Vit pas Viti te mebeshtete nga Injoranca me thelle ne Popull duke i dhene Vota Pikerisht dhe 100% mnbeshtetur ne kete Propogande ..."se diktatura zotrie " Dhe mbaini mbi kurriz zgjedhen edhe per I QIN Vjetuer te tjere me propogande ....njaj Ahmetja or tie ka dhane Jeten per ATDHE e per AIME e per FE !

Paske marr autostraten e kombit per me shku nga Piramida te xhamija o pilaf...

Lere Kevin se mendimi Kevit nuk te vret me shume se budalliqet qe shkruan ti. Pale shkruan si jeta ne Shqiperi, gjurulldi e cmenduri. I ke ato rreshtat fjale pas fjale si furra bukes ngjit me dyqanin e kafsheve shtepiake per shitje.

Ti sikur eksitohesh pas shkrimeve qe ben mer daj? pikturo o njeri, normal si cdo njeri me penen nga siper n'krevat....

nesje

Kev

Ideja s'eshte tek vila, por tek cmenduria qe e ka kapluar ate vend. Te jemi te sinqerte, politikanet jane shtresa me e pasur dhe joproduktive e Shqiperise. Jane shembulli konkret sesi rrobi duke harxhuar fjale e duke shitur p... fiton para e ofiqe. Nen shembullin e tyre rriten dhe brezat e rinj te cilet mendojne se pislliku eshte e vetmja menyre per te ecur ne jete. Keshtu rritet e formohet nje mekanizem i tere shoqeror. Dhe kjo eshte e trishte. Sikur politikanet tane te meritonin dhe cerekun e vleres qe i japin vetes , une do isha e para qe s'do kisha asnje qe kundra. Rroga politikanesh qe rriten pa fund, benefitet qe rregullojne 4 breza nga familja e tyre nderkohe qe ka njerez qe punojne per buken e gojes.

Keto jane perversitete pushteti asnje gje me teper dhe me ndryshe nga totalitarizmat e vendeve arabe.

Shperdorimi ne kete rast eshte fakti qe jane shpenzuar VETEM 500 mije dollare. Duket qarte nga mobiljet qe ajo shume dollaresh nuk mjafton per ta restauruar dhe mobiluar  sic duhet vilen;  s'ka mundesi te jete vetem shije e keqe.

Te permendesh disnivelet ne Shiperi si argument kunder shpenzimit pastaj  eshte illogjike. Krahasimi duhet bere Shqiperia vs. konkurenca ( shtetet e tjera). P.sh. kur duam te impresionojme apo te zeme nje vend te caktuar ne shoqeri vishemi bukur e rregullt perndryshe s'te merr njeri seriozisht,  ndersa ne shtepi rrime edhe me zhele. Luks eshte nje kostum Brioni i bere sipas mases ndersa kjo vila e Vlores duket si kostum DKNY i blere ne supermapo. Pse c'doni ju te na vishni me kostume turke prej poljestre??

 

 

 

Isha me i dasem sot ne dreke tek " Keshtjella" i thonin kishte dhe emrin keshtu,nje lokal i papare anej na Vaqarri,nejse dola i noft me njonin qe punonte aty si Manaxher,ore i thashe sa ka shku komplet komletimi nga brenda i kesaj Keshtjelles,diku tek 350 mije euro mu pergjigj,epo tthashe me vete,Naltmadhnija,kerrnac i modh,as me Keshtjellen nuk u krahasoka.

Aty u takove me Pjerin? smiley

Jo.. pa...pa...ste shpeton gje dhe ty smiley

dunkin donuts news smiley

Pasi i lexova te gjithe komentet ne kete teme mund te them se jane 220 komente per kot dhe prap kot ashtu si plumba te gjuajtur ne ere pa pike qellimi.

Sa per info per ata "demokratis" alias ramo-nexhista te pjellur ne kohen post kapo-dullo-nexhiste ajo vila aty eshte ndertuar ne nje kohe kur populli ine e ndertonte cdo gje me forcat e vete si vila e hysni kapos pra e kapove jugosllav_shehisto_antishqiptaria.

Athere ka kushtuar kjo vile nje djalle e gjysem me teper se sa ato 500 000 dollarot e sotem, e shkaterruan arrixhinjte e gerqise qe dogjen gjithe vloren dhe tani po gerthasin prap shoket e armeve te arrixhinjve pse kjo vile u rinovua e u zbukurua tamam sic i ka hije nje shteti.

Asnje politikan nuk do ta marre ate vile ne varr me vete.

I keni para ndonje here vilat shtetrore ne amerike e suedi e perendim ???

Athere hajde flasim prap ne kete teme smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).