Prej vitit 1999 jetoj 9 orë larg vendlindjes. Në Michigan të SHBA. Kisha 9 vjet pa u kthyer në atdhe. Kthehem jo dhe aq shpesh në atdhe. Pervec arsyeve të tjera që e bëjnë të rrallë ardhjen time në atdhe, asht edhe rruga e largët. Nëntë orë qiell larg!

Ne vitin 1972, motra e tim eti u martua 9 ore larg. Nente ore male larg. Edhe motra e tim eti, prej vitit 1972 e deri tash se voni vinte rralle ne gjini.E pra ishte e martuar me nje shqiptar. E pra, ishte martuar ne Shqiperi. Ne Shqiperine e vogel. Ne ate te voglen krejt. Ne ate Shqiperine e mbetur vetem 28.000 km katore. E megjitheate shtepia ku ishte martuar nuk ishte me pak se 9 ore, (ndoshta me shume) larg rruge. Rruge e rreziqe! Halla ime nuk ishte bije ne jug te shqiperise 28 mije kilometrakatrorshe dhe e martueme ne alpe te po kesaj Shqiperie, vetem 28 mije km katrorshe. Ajo ishte bije ne veri te Shqiperise 28mije km katrorshe dhe e martueme po ne veri te kesaj Shqiperie vetem 28mije km katrorshe. Dhe prap I duhej me udhetu 9 ore, jo me kembe, jo me kale, as me karroce. Por me makine. E pra jemi duke fole e duke udhetu ne fund te viteve 1900- fillim te viteve 2000. 9 ore me shku e 9 ore me ardhe prej ke shpia e burri ne veri te Shqiperise, deri tek shpia e babes, edhe kjo ne veri te Shqiperise. (nese e kapte autobuzin e javes, ose ndonje makine te rastit, skode, saurrele, taterr. zuk ). (gjithe rrethi I tropojes a i kishte a nuk i kishte 3 zuka, keshtu qe halles time nuk besoj ti kete ra shorti me udhtu me zuk.)

Kur me doli llotaria e emigrimit, per ne Amerike edhe nese isha e gezuar, me trembte fakti qe duhej te udhetoja 9 ore me e mberrit vendin qe kish zgjedhur fati im prej ikanaku. Ndersa familjaret, nuk I trishtonte sa mua gjatesia e rruges qe po behesha gati te merrja. Ndonese jo me makine, ndonese jo n’per toke, ndonese jo n’per det. Ndonese…, neper qiell. Motra ime e vogel, aty ku mbante takemet e shkolles kishte edhe nje glob prej qelqi qe ia kish pru baba prej Italie. Nje dite , nja nje muaj para se te nisesha udhes 9 oreshe, e mora globin-harte dhe ua vuna familjareve ne sofren mbi te cilen po shtrohej darka. U kthyen te gjithe nga une edhe pse ende nuk kisha nise me fole. Mbasi e pashe se e kisha terhequr tashma vemendjen e te gjitheve, vendosa gishtin tregues te dores se djathte aty ku tregohej Shqiperia sa nje pike, por qe prej per brenda veriut duheshin 9 ore me shku deri ke halla, qe banonte po brenda e ne veri te kesaj pike ne harte. Gishtin tregues te dores se majte e vuna aty ku tregohej kontinenti ku do te shkoja, nje muaj mbas.

Baba , per te mos me lene te ktheja ankimin time per gjatesine e rruges ne nje kor vjatues, foli si gjithemone fliste. O El, cka asht keshtu me ty qe po I trembesh kaq shume ketij udhetimi? Ne jemi mesuar me na emigru bijat 9 ore larg. Ti e din se motra ime e vetme, qe asht edhe vella I vetem per mue, ka tash 35 vjet qe jeton 9 ore larg prej meje. 9 ore larg prej nesh. E pra megjithese do thuash ti, ajo asht ne Shqiperi. Po, ne Shqiperi asht vertete. Por , asht 9 here me e dhimbshme te jesh brenda nje Shqiperie kaq te vogel sa kjo pika ketu ne harte, e prap me t’u dasht 9 ore rruge me u pa me motren tande. E hoqa globin –harte prej sofres dhe e ktheva aty ku e kisha marre, duke u perpjeke me binde veten se ndoshta baba ka te drejte. Se ndoshta sak Amerika nuk qenka ma larg se Cerrnica!

Ne Nentor te 2011 e ktheva nga Michigani ne Atdhe. Ne Atdhe kthehem rralle, jo vetem prej rruges se gjate, te ciles bash edhe ia pertoj. Por kthehem rralle, sepse fati I ikanakut qenka fat ngjites. Nje vjet mbasi ika ne Amerike, baba qe emigronte pre kohesh ne italy, vendosi me ike. Kesaj here iku atje ku , nuk gjendet ne harte vendikja e tij. Gjithe kush mbeti mbas tij, iken ne Italy dhe keshtu shtepine e babes ua leshuam ta banojne kujtimet e tij, kujtimet e t’jatit, kujtimet e nanes time, bashkerisht me kujtimet tona . Shtepia e babes tashme banohet prej kujtimesh te gjallesh e te vdekurish, bashke. Teksa ne te gjallet nuk jemi nda vetem me te vdekurit, por edhe me njani tjetrin. Keshtu qe te gjitha ditet qe udhetoj me u taku me vellezerit e motrat, mi “hane” rruget qe me sjellin rreth e rrotull Shqiperise, por jo ne Shqiperi. Kete Nentor, nuk shkova me taku vellezerit e motrat, rreth e rrotull Shqperise , por shkova bash ne Shqipni. Atje ku askush tjeter mund te mos me dilte para, pos kujtimve. Atje ku askush tjeter mund te mos me mbante mend, pos kujtimeve.Atje ku kujtoja se vetem kujtimet m’presin. Kujtimet e babes e varri i tij. Kujtimet e nanes e varri i saj. Paskesh qene gabim. M’paskesh pase verbu malli i rritun e i bame sa mali i Kulmes, sa mali i Kfalles.

Ne Atdhe njeriut nuk i mungokekan kurre vellezerit. Ne Atdhe njeriut nuk i mungojne kurre pritesit e perciellesit. Ne atdhe nuk mungon kurre dashnia qe pret dashnine tande. Pervec gjithe cmalljes time me vellezer e motra, disa per te cileve I takoja per here te pare, por qe, bindem se i kisha pase vellezer e motra prej perpara lindjes se tyre, prej perpara mberritjes time.

… Qysh diten e pare te kthimit tim ne Atdhe , mbas 9 vjetesh, (skuqem prej turpit e cudise se si kisha mujt me ndej 9 vjet pa u kthy) nuk pushoja se pyeturi per ndonje te re qe kish ndodh keto vite te mungeses time, pervec atyre ndryshimeve qe me rane ne sy, qe sa ende pa ule ne toke avioni. Ne fakt me ra ne sy qe ne Milano dicka ndryshe kesaj here. Avioni i linjes Milano-Tirane, ishte i mbushur plot e perplot me udhetar shqiptar. Mu ba se isha ne Shqiperi qe ne Milano. Sa pa zbritur avioni ne token time, me ra ne sy, e mu mbushen lot prej gezimit e prej mallit, kur pashe se aeroporti, ishte rrit e e rinu. Madje edhe ishte pagezu me nje emer qe fort per zemer e kam. Aeroporti “ Nene Tereza” Tirane. Qysh aty ndjeva se po gjeja nje Shqiperi shume me te madhe se Shqiperia qe kish lane ne vitin 1999. Nje Shqiperi ma te madhe se Shqiperia qe kisha lane heren e fundit kur isha kthy para 9 vjetesh, me varros baben. Keto ditet e vizites time ne Atdhe, do ti jetoja me nje miken time, qe tashme u shnderruam ne motra. Moter fort te dashur, moter fort bujare! Flora Nikolla, te cilen e kisha takuar rastesisht ne USA gjate vizites qe ajo i bante motres se saj Zanes , ku gjate kesaj vizite u takuam si mike , e u bame motra gjate vizites sime ne atdhe. Dita e pare ne Tirane ishte fillimi i mbare i pushimeve te mija, i cmalljes time, ringjalljes time. Ishin ditet e panairit te librit. Atje ku takova miq e mikesha ,e ku u mahnita me librat e promovimet.

Qe diten e pare, mu duk se Tirana ishte rrit e ishte ba sa 6 a 7 qytete bashke. Se Tirana ishte rrit e ba sa nje kryeqytet i vertete, i nje shteti te vertete, i nje kombi te vertete e te plote! Per 9 vjet Tirana ishte rrit aq shume , sa une here mbas here “humbisja” e kerkoja ndihme, te orientohesha se ku isha…. Se isha ne Shqiperi, e bash ne gji te saj, ne Tirane. Ne Tiranen, qe dikur kur isha femij, ishte nje nder vendet me te largeta ne bote, per mua. Ne Tiranen qe gjate rinise time te hershme nuk ishte e pamundur me I shku brenda. Por ishte e pamundur me I ndej brenda.

Per here te pare kam shku ne Tirane, kur jam ba 13 vjec. 13 vjec kam hanger per here te pare akullore. 13 vjec kam pire per here te pare arranxhate. Dhe nuk shkova ne Tirane, per te ngrene akullore, as per te pire arranxhate. Shkova ne Tirane , per here te pare, ne spital! Ne spitalin qe tash asht pagezu , spitali “Nene Tereza”. Ne Tiranen e atehereshme, pothuaj askush nga shitesit e akulloreve nuk me kuptonin kur u flisja ne dialektin e fshatit tim. Ne Tiranen e atehershme, ansje nga punetoret e hotel ish vjosa , nuk e kish te lehte te kuptonte dialektin e Nanes Dile, kur kerkonte dhome me bujte, se nuk e mberrinim, pa ra nata, kthimin ne fshat. Ne Tiranen e atehershme , kur dhjetra krena ktheheshin e gati perplaseshin me krena te tjere, teksa shikonin me habi e me percmim njeheresh veshjen tradicionale veriore te Nenes Dile. Teksa shikonin gati me inat se paskesh ardhe nje “Maloke” ne Tiranen qe ku ta di pse duhej te ishte e ndaluar per maloket.

Isha 13 vjec, kur e pyeta baben. – O babe, nese Tirane asht kryeqytet , dhe asht vetem I atyre qe banojne ne Tirane, atehere pse edhe ne nuk e bejme nje kryeqytet qe te jete i joni. Pse te mos kemi edhe ne maloket kryeqytet. ?? Baba, me vu doren buzes e me tha: Po pse , kush te tha ty se Tirana nuk asht kryeqytet edhe i joni? –Askush nuk me tha , por une u ndjeva e huaj atje. Ku ta di se si mu duken njerezit e atij vendi. Ku ta dish se si u jemi dukur une e Nana Dile atyre njerezve. Ama, jam e sigurte se nuk dukeshim njelloj! As nuk flasim njelloj! As nuk sillemi njelloj! …. Pastaj qe 13 vjec , vjet per vjet, une shkoja bashke me Nanen Dile ne Tirane, per te njejten arsye,ne te njejtin spital. Me te njejtin autobuz deri ne Milot, e pastaj me te njejtin tren Milot –Tirane. Vetem heren e pare kam shkuar gjithe qejf ne Tirane ato kohe. Te gjitha heret e tjera , shkoja me ndrojtje. Shkoja me friken se do te na perzene. Me friken se nuk do te na e shesin nje dhome me bujte, hotelet . Biles nje here, ndodhi ajo qe kisha frike . Nuk gjetem dhome hoteli. -Nuk kemi dhome per Maloket!- na tha nje burre tek desku i hotel “Arberise”. Nuk kam per ta harruar sa te jem gjalle ate nate. Ate njeri! Ate Hotel. Edhe ne u shembte, prap, kurre nuk kam per ta harruar. E pra quhej hotel Arberia, por qe nuk shiste dhoma arberve te veriut.

Ate nate, kemi ecur me Nanen Dile ne kembe nga hotel “arberia” deri tek sanatariumi. Ato kohe Nana Dile kishte nje miken e vet, nje “maloke” te shkruar si paciente ne sanatarium. Ate nate kemi fjetur te tria ne nje krevat me te semuren. Nuk e kam iden se si arriten te na linin te hynim ne spital ne ate ore. Se si nuk na erdhen te na nxrrinin jashte. Malokia Mrike, mundi te na prese e te ndaje catine e dhomes , krevatin e ngushte me ne!

Tirana e vitit 1995, kur une vendosa perfundimisht te jetoj ndoshta jo si kryeqytetase, por te pakten si emigrante ne Kryeqytetin edhe timin, nuk ishte aq e vogel sa c’ishte kur isha 13 vjece. Pra , kur isha 13 vjece, isha shume me e vogel per trup, shume me e lehte ne peshe, po ku ta dija pse ndihesha ngusht, e ku ta dija pse ndihesha e huaj. Tash , ne 1995, qe erdha ne Tirane, per te banuar, jo per te bujtur nje nate ose dy, isha zgjat, dhe peshoja fizikish te pakten 15 kg ma rende. Jo vetem qe me nxuni lirisht Tirana, por Tiranesit ishin ba ma miqesor, ndoshta se shume prej tyre kishin provuar cfare do te thote, te jesh te ndihesh emigrant. Mbasi ndonje tiranas qe e kish pase rrisk me jetu ne Veri, ishte ndjere i nderuar i rrespektuar e i mrekulluar nga fisnikeria, bujaria, mikpritja e malokeve, po ku ta dish se per cfare arsye nuk e kishin hapur gojen te pohonin keto cilesi te malokeve qe dikur nuk duhej te bujtnin e jo me te banonin ne Tirane. Tirana qe dikur me dukej vendi me I larget ne bote, Tirana qe dikur me dukej kryeqytet I vetes se vet dhe I vetem atyre qe banonin ne te, filloj te me behej I afert, I bukur, imi, vetem ne vitin 1995. Dhe, nder te tjera, Tirana ka shiun me te bukur ne glob! Dhe, nder te tjera, Tirana ka vjeshten me te kuqe ne glob!

Ne vitin 1999, e lashe Tiranen dhe ika . Ne kerkim te largesive qe ka nje qytetet prej nje qyteti tjeter. Per cudine time me te madhe, muajt e pare kur erdha ketu ku banoj, aktualisht ne shtetin e Michiganit, te SHBA, kisha nje ndrojtje te patregueshme. Dhe per fatin tim me te bukur, edhe pa gjuhen e njejte me vendasit, nuk jam ndjere as nuk jam trajtuar asnjehere si e huaj, e perbuzur, e humbur.! Edhe pse ky vend e kjo hapsire ne mos eshte e pafund , jetohet si ne pafundesi, por asnjehere i humbur, asnjehere i fyer, asnjehere i tepert , asnjehere i papranueshem.

… Ne Nentorin e 2011, Tiranen e gjeta edhe me te madhe se e kisha lene . Edhe me te bukur. Edhe me te re. Vjen dita kur nuk mund te rrija me pa shkuar atje ne fashtin tim verior, Fierze. Qe vazhdon te me duket edhe me i bukur se kopshti i Edenit. Dhe krejt ashtu asht ba , si kopshti i Edenit, jetohet me shume prej kujtimeve dhe historive qe kane ndodhe aty, se sa prej njerezish te gjalle. Para 9 vjetesh, nga 2011, rrugen nga Rinasi e kisha ba per me shume se 2 ore. Atehere kthehesha nga Amerika jo per pushime. Kthehesha te falesha me baben per here te fundit. E kishin varrosur 2 ore para se te mberrija une. E kishin varrosur sapo kisha mberritur ne Rinas. Kisha mberritur ne Rinas pak pa marre dielli.Ne fshatin tim gjithenje te vdekurin e varrosin me diell, qe ti behet drite perjetesisht ne vdekje. Peng i perjetshem me ka mbetur kjo lamutimire e merituar. Kjo lamtumire e pamundur! Tash rruga nga Tirana ne fshatin tim Fierze. Ne kopeshtin tim “Eden” e beme per me pak se gjysmen e gjysmes se ores. Kur mberritem ne Fshat, I thashe vella Gimit: Mos na ndal ne fshat, ndalna tek varrezat se pari. Varrezat, qe jane 3 km larg prej shtepise. Me te mberritur tek varri i tim eti, i fola varrit, duke besuar se me degjonte baba: Ah sikur te kishe pritur o burre, e te kishe vdekur tash, mbasi qenka bere megjithemend “autostrada”, do te ta kisha mberritur varrimin. (Ne vitin 1988, halles time qe ishte e martuar ne Cerrnicen 9 ore rruge e male prej shtepise tone, i vdiq djali i vetem 12 vjec Saimiri. Ne varrim e te cilit mberiritem 2 ore mbasi e kishin varrusur. (Drite Paste)!)

… Mbasi u kthyem prej varrezave , u ndalem tek shtepia e babes. Aty ku banojne kujtimet tona, vetem, pa ne! Nuk u fola aspak kujtimeve. U fola pemeve ne oborr, te cilat e fshihnin pothuaj krejt shtepine. Te cilava ua lashe amanet shtepine e babes. Shtepine e femijnise time! U kthyem ne Tirane. Kur vdiq Sajimiri , ne vitin 1988, isha 18 vjec. Qe atehere nuk kisha patur as nuk e kisha gjetur rastin dhe mundesine ti shkoja tek varri. Sa per ti thene se nuk e kisha harruar! Kesaj here, ne 2011, me kish pritur fati e mundesia te mund te shkoja e te kthehesha brenda dites, tek varri i Mirit. Ajo Cerrnica qe dikur, jo dhe aq larg dikur, ishte e larget sa c’asht Amerika, me ne fund, ishte afru ne saje te autostrades.Me vinte dhe thoja shpesh, here me za e here pa za; Ma ne fund , hyni Shqipenia ne Shqipni. Per ma pak se 2 ore mberritem nga Tirana ne Tropoje. Shkova ke varri i Sajmirit, i cili tashma rrethohej prej varresh te reja, njerezish te panjohur per mua, te afert te tije. I fola edhe varrit te Sajmirit.: Ah, sikur te kishe vdekur tash qe, qenka shtru autostrada megjithemend, do te kishim mberritur sa ende pa vdekur. Do te kishim mberritur sa ende pa t’ varrosur!!

… Prap ne Tirane. Prap gjate ketyre pushimeve. Nuk kisha te ngope te udhetoja andej nga shkonte autostrada. Ku me rrihej, si te me rrihej pa shku ne KOSOVE?!!! Dhe shkova ne Kosove!! Tirane- Prishtine e kthim brenda dites. Me dukej e pabesueshme. Shkova dy here ne Kosove, vetem e vetem me e besu sak, se tash mund te shkojme ne Kosove, ma ne fund. Madje mund te shkojme e te kthejme perdite! Me dukeshin sikur malet qe pershkoheshin prej saj, ishin ma te bukur. Dhe jane ma te bukur! Me dukej sikur malet qe pershkon autostrada, kishin mesu me qesh. Dhe qeshin malet! Autostrada ishte bash e qeshura e tyre. Fakti se si ish shtruar gjithe ajo autostrade, dhe nuk nuk ua kishte prish virgjerine maleve, me dukej mahnitese. Ne pergjithesi, atyre aneve ku ndodhin ndertime te ketij lloji, dashje pa dashje e demtojne origjinalitetin e natyres, harmonine e saj dhe maleve mes njeri tjetrit. Ndersa kjo autostrade perkundrazi, dukej sikur e bante edhe ma te dukshme kete harmoni. Kete natyrshmeri. Dukej sikur i ndihmonte jo vetem njerezit ta mberrinin njani tjetrin, por edhe malet te perqafoheshin me sho-shoqin.

111 Komente

O babe, nese Tirane asht kryeqytet , dhe asht vetem I atyre qe banojne ne Tirane, atehere pse edhe ne nuk e bejme nje kryeqytet qe te jete i joni. Pse te mos kemi edhe ne maloket kryeqytet. ??

Dmth themelet e Federalizmit paskan kohe qe qenkan hedhur! 

Pjeter, 

Meqenese mua me duket se eseistja nuk ka thene as edhe nje gje, do doja te dija se c'ke dashur ti te thuash me kete prurje?

Hem, qe ne Tirane para '90 "maloket" nuk pranoheshin as ne hotel, qe pas '90 Tirana u be me dashamirese me ta, kurse tani jo vetem qe eshte me e bukur por edhe ne Kosove me autostrade shkohet me shpejt dhe me kollaj. Atyre nente oreve rruge qe nga Amerika c't'u bejme. Perndryshe do kishim ardhur me shpesh se nje here ne nente vjet.

P.s. Perveç keqardhjes dhe sikletit per episodin e Hotel Arberise, qe s'dua ta ve ne dyshim qe eshte i vertete sepse perndryshe do turperohesha ne vend te autores, shkrimi m'u duk pa ndonje motiv.

shperdorim rigoni dmth...

Quhet Esse (hartim), mbase do ishte mire te lexoje ne fillim nga cili grupim vinte ky postim, hartimi ka teme po jo motiv. Jeta jote, ashtu si dhe imja, eshte Hartim. Egzistenca jote ne kete forum, ashtu si dhe e imja, eshte hartim.

Postimi yt, pervecse pasqyroi nje cektesi kuptimi, personalisht mua mu duk si Hartim (qe s'i cdo hartim tjeter po mos egzistonte fare nuk do i prishte pune njeriu). Cdo gje varet se si e shikon e sa aftesi ke per te pranuar ate qe nuk kupton dot. Ne rastin tend eshte humbje kohe.

Bama,une e solla si koment,ne nje teme tjeter.Autoria ma kishte bere "tag" ndonje muaj e ca me pare.Eshte nje hotelxhi knej rrotull,prandaj dhe e prura.

Elinda shkruan bukur. Ne fund fare me duket sikur nuk ka thene " Rrofte Rruga e Kombit", Rrofte Demokracia dhe Rrofte Sala. smiley

ideja e shkrimit eshte : shqiperia e vogel ishte dikur e madhe ne largesine qe ndante njerzit midis tyre.

ndersa sot shqiperia e madhe (me kosoven mbrenda) eshte bere e vogel per nga largesite qe ndajne njerezit midis tyre. 

autorja e konsideron si perparim kete shkurtim te distancave. 

personalisht mendoj te kunderten. 

''Prej viti 1999 jetoj 9 ore larg vendlindjes. Ne Michigan te SHBA. Kisha 9 vjet pa u kthye ne atdhe.

eee, sinjifikativ nr 9....   kujtim nga Gjergj Elez Alia.smiley

Kujt i thone 9 ore mer? Po rri amon se letersi me numra dime te bejme te gjithe.

3-4 ore te zgjat nga kur del nga shtepia e derisa sa te niset avioni nje here. Kjo varesisht edhe ku e ke shtepine. Pastaj fut edhe se sa fat ke ne aeroportet tranzit te europes.

Me kete nuk du asfare te diskutoj transportin BLOZE ne monizem, nje nder metastazat qe e grreu ate regjim e qe na grreu te gjitheve. Por ama as keto pordhet 9 oreshe nuk durohen gjithashtu.

 

po i ka bere llogarite neto kjo..smiley   se nja 2  ore  para , ose 3  kur eshte  linje nderoqeanike,  eshte e detyrueshme te jesh ne aeroport per check-in  etc...

nejse,  levizja aso kohe , sic e the,  ishte  ngjarje e vertet!  

bile ndonjeher mendoj se ''tradita  e famshme ''   e qarjes   me ngasherim   te nuseve   momentin qe do te linin shtepine  per te vajtur te shtepia e burrit,  pikerisht nga  distanca dhe largesia e konsiderueshme  per kushtet shqiptare ,  e ka zanafillen.smiley   imagjino, shkonte tjetra nuse ne fshatin prapa malit, apo nje fshat me tutje... shume shume  20-30 km...  po ec e beje me mushke apo ne kembe 30 km.. do nja 6, 7 ore..smiley    keshtu qe i binte qe nja 2 a 3 here ne vit te shkonte per vizite  te  prindrit ajo.. mall.smiley

Kthimi i nuses "ne te pare" (vizite tek prinderit) ishte nje ngjarje aq e shenuar, sa qe jo vetem i kishin vene emer, por kishte nje solemnitet qe vetem vizita e Kisingerit ne Pekin e ka pas. smiley

 

ishte? smiley 

Kush e solli Doruntinen, ose Dhoqinen? smiley 

Halil Garria!

Ai tjetri eshte ne feste, ne 1740 pervjetor.

Ishte kaq e shenuar sa qe e mitizuam smiley ..U cua tjetri nga varri te conte motren tek prinderit

@ Kurreshtar,

A mund ta ftillosh pak fjaline e fundit ? Perse mendon te kunderten ?

thjesht do vdese pak nga pak origjinaliteti i njerzve (dialekteve gjuhesore me vlera te pakrahasueshme, kulturave, zakoneve, tipareve, veshjeve te tyre, etj) tipari me pozitiv i shqiptarit. dhe nga i cili pa e ditur as vete, secili prej nesh vetem i fituar del.

njerzit prej shkurtimit te distancave, nje dite prej ditesh, do unifikohen kudo ne çdo gje. kjo natyrisht s'do mend qe do i varferoje shpirterisht. 

per te pasur nje ide te qarte, imagjino nje linje grafike me te thyera te medha, ku gropat pafaqesohen nga njerezit pa vlere, pa kulture, me probleme, etj, dhe ku thepat nga ata te zgjuar, te ditur, etj. rrafshoje tani kete linje dhe perftojme nje linje te drejte pa thepa dhe gropa, pra pa budallenj dhe te zgjuar, po te gjithe njesoj, te mesem. çfare trishtimi.

Ajo puna e veshtrimit shtremet te verioreve ne Tiranen para viteve 90 eshte shume e vertete, sepse kam provuar edhe vete ne 1988. Ishte me te vertete dicka shume e pashpjegueshme, dicka shume e cuditshme me veshtrimin, mimiken dhe reagimin e njerezve kur u flisje me theks verior.

Tirana ka qene atebote enderr e pothuaj gjithe shqiptareve; shumica derrmuese enderronin te vinin ne Tirane. Kujtoj penelaten gjeniale tek "E Penguara" e Ismailit, kur tjetra thoshte ishalla dal me kancer, vetem qe te shkoj ne nje spital Tirane.

Kur Tirana paska qen kaq malokofobe, si ka mundesi kjo enderr per Tiranen.

Hej, mund te thoni cfare te doni tani mas pilafit mer, Zoti nuk ju vret per kete, jo, dhe cfare u tha, tastjere keni, 100 komente u ka fal penari, kshuqe verdhojani!

ka qene e vogel tjetra dhe ndoshta vetem nje rrudhosje buzesh e hotelxhiut i ka lene shenja te paharruara ne kujtese. pastaj kur kete e lidh, me gjendjen aktuale, ku dhe robt ne linze apo babru i quajne çeçen tropojanet, ngaqe u duket vetja me qytetare, eshte normale qe nje maloke (bile kete fjale ajo e perdor qellimisht ne shkrim) te shkruj me kete stil. 

por ajo le te kuptohet, per ata qe nuk i duan maloket me i pa me sy jo t'i kene komshij, qe nuk kemi me se çfare na beni, nuk jetojme me ne diktature. 

pak a shume keshtu reagojne, arabet dhe zezaket ne france. s'kemi me se çfare na beni jemi pjese e juaja. ne amerike duhet te jete njesoj, apo jo ?

Personazhja ishte e interrnuar ....nuk ishte e lindur ne province

Mu më preku për vete. Hiq hiperbolat dhe patetizmat tek tuk, goca duket e ka një hall. Një hall e kanë këta, fare pa hall nuk janë. 

Dhe nuk kanë faj. Fajin e ka ai mti mbi ujë që për kaq vjet i ka ndërsyer e tani po vjel të korrat e veta. 

 

 

@ Kurreshtar,

OK. Ne kete kendveshtrim, mbase s'e ke gabim. Por ka diçka : historia shkon gjithmone tek i zoti. E kam fjalen se ne s'mund ta ndalim ecjen e saj. Qendra e rendeses, nga "les grands connards à la Arberia" tek "les petits cons à la ce que t'en vois ici même", duam apo s'duam ne, do te pesoje nje zhvendosje. Dhe eshte pikerisht kjo zhvendosje, ose nuhatja e saj, ajo qe i ka bere keto plehra te therrasin per "skandal". Them se paranteza komuniste ishte e destinuar te mbyllej sepse ishte E PANATYRSHME per Shqiptaret (per shumicen e saj), dhe mbyllja e kesaj paranteze (me vargun e padrejtesive qe terhiqte nga prapa) ben qe terhiqet sinjali i alarmit. Ti mund ta kesh vene re vete çfare "gurguleje" po pergatitet tek ppu keto kohe, fushata zgjedhore te detyron qe t'i shkosh ne kahun e leshit atij te privilegjuarit te djeshem, se vetem kjo e terheq pas vetes. Eshte njelloj si me "lalushjen" e FN ne France nga disa te djathte. Prandaj dhe çdo prag zgjedhjesh nxirren klishete e famshme me qellim qe te zhgrapset ndonje vote.

Mirepo, historia hegeliane vazhdon udhen e vet, tipari numer nje i historise eshte se ajo nuk shkon asnjehere kunder natyres ne afatgjate. Mund te kete aksidente rruges (si ai komunist), por mbetet thjesht aksident. Nje dite zhduket dhe historia i rikthehet ecjes se vet te natyrshme. Tani, ku eshte kjo natyre ? Gjithkush e ka kuptuar se çfare po ngjet me dinamiken kosovare. Dhe eshte ky vetedijesim nga ana e  shtresave te privilegjuara te djeshme (funderrinave, siç them une), ajo qe nxit edhe njehere mobilizimin e trupave. Por ti e sheh vete se historia eshte nje MUR i vertete. S'i bihet me koke.

Jemi ende heret me nxjerrjen e perfundimeve. Duhet te presim daljen ne jete te shtreses se re te shkolluar pa kurrfare bezdie nga te folurit e saj me hunde apo te ngrenies se bashketingelloreve. Kesaj shtrese te re, shume shpejt, pasardhesit e te privilegjuareve te djeshem s'do te mund as t'iu drejtojne fjalen, e jo me te pergjigjet me "s'kemi vend per maloke". Eshte Historia, Kurreshtar, qe te merr zvarre pa te pyetur fare. Eshte ende heret per t'u shkulur mendesia e plehrave qe i kemi madje me shumice ketu, do te duhet te pritet zhdukja e tyre fizike (natyrale, sidoqofte), dhe pastaj do ta shohim se si do te vertiten punet. Per mua, i privilegjuari i djeshem nuk i leshon asnjehere me deshire privilegjet. Vetem perballja e eger me realitetin do ta shkunde mire nga trute. E qe atehere, gjithçka do te shkoje ne vend.

nuk duhet t'i marresh komentimet ne net (aq me shume anonime), si baze sociologjike per te arrit ne perfundime te drejta shkencore.

se veç nje grusht njerzish diskutojne ne net. keta jane te shkeputur nga realiteti si dhe interesat qe rrjedhin prej tij, kjo i ben ekstreme ne gjykim e komentim.

realisht shqiptaret bejne afera dhe me djallin (serb, grek, gjerman, apo cilin do lloj armiku tone historik apo imagjinar te jete ky) kur ndjejne se FITOJNE diçka.

ne net te cileson tjetri direkt idiot (kur komenti tend e tejkalon), mbas kompjuterit te vet, po ta kesh perballe a thua se reagon njesoj ? 

eshte pra kot me u bazu se çfare thuhet tek peshku ose ne ndonje faqe tjeter. shiko te ishte ndryshe, saliu si tiran qe e bejne, i ka lehte t'i gjeje dhe eliminoje ata qe e shajne, bile dhe ata qe jetojne jashte shtetit. po ketu veç shkrepseve te parrezikshme te fabrikes llapshin, nuk ka gje tjeter.

 

Nisa ta lexoj me gjithe deshire, por nuk mundem vetem pas dy paragrafeve.

Te dhemb koka. Pse o njeri urren veten tende?

Hem, shkrimi nuk eshte per tu injoruar pasi ngre disa probleme. 

E para.  Po, ka pasur nje qendrim distancues karshi malesoreve qe zbrisnin ne qytet, vecanerisht ndaj atyre qe zbrisnin me veshje folklorike dhe balluke susta. Puna ishte se stononin. Nga gjuha, nga veshje, nga sjellja. Kur shkon ne Rome, bej si romanet thone. Po kujt t'ia thoje? Te njejten gje provuan edhe emigrantet kur zbriten per here te pare nje New York apo Milano, pastaj u bene dhe ato si romanet. 

Nga ana tjeter, njeri qe tu thoshte nuk te jap hotel se je malok, nuk kishte. Jo nga ndergjegja, por se ta prisnin gjuhen me gershere po te donte njeri te te bente keq. Ndaj perralla mos na tregoni. Te pakten ne qe i kemi jetuar ato kohe.

Por nga mos harroni se i njejti qendrim eshte mbajtur edhe ne qytete te tjera karshi "tironcave tangarlliksa". Kishte qytete ku nuk ia vlente as te dilje nga hoteli se me siguri do perfundoje ne ndonje sherr te tipit "jo pse me pe" jo pse e pe" etj etj. Ketu mos harroni te fusni edhe Vloren. Pra kjo edukate e mospranimit te te huajit ishte kudo, pa lerini pordhet me Lek Dukagjin.

Tjetra pastaj ishte qe fshataret e veriut, pranojeni ose jo, kane qene gjithmone me te prapambetur. Nuk po i hyj aresyeve objektive ose jo, po ky eshte fakt qe nuk e luan topi. Nuk them se jane njerez te keqinj, as xhahile, por si ne ves ashtu edhe ne virtyte ishin shume out of date. Dhe e keqja eshte qe vazhdojne te jene edhe sot e kesaj dite Ne mase kjo. Nga ana statistikore. Si individe pastaj kane edhe rob me shkolle. Vecanerisht ato qe e mbarojne shkollen ne France si Sala me shoke.

Ato hartimet pastaj te tipit

Ngjitet rruga lart perpjete

ne mes malesh si shigjete

nuk po i veme re, se duket qe vajza ka qene e permalluar.

per ato dy rruge kena vujt, dhe vazhdojme te vujm...

Nga Elbasani ne Sarande behej 14 ore rruge vajtje dhe 18 ore rruge ne kthim (tre trena dhe nje autobuz) ne 1985.

Pse Enveri ndertoi bunkere dhe jo autostrada?

Se na uleshin avionet e imperalisteve e na pushtonin ferrat... 

Te njetat muhabete kemi 22 vjet qe bejme...

maloket blah blah blah....

Kjo cope nuk eshte esse apo asnje hartim i hajrit... Me teper si nje leter personale (vdiq filoni, shkum ne vorreza, wellkom to tunel) qe mbesa ja dergon dajes, po pse duhet ndare me gjithe syleshet e peshkut? smiley

...shkrim shume i bukur dhe prekes.Thnx per prurjen.

mua me pelqeu shume flladi i fresket i vajzes,ka mbetur puro ,e fresket edhe ne Miçigan ,me ndjesi te paprekuara.U kenaqa,do e perqafoja fort.Asnje cellule e saj nuk eshte prekur nga pseudonikilzmi shqiptar ,etropolitan.

Nuk e lexova dot..  e skanova, ndjese kam humbur syzet deri sa ti bej te rejat beni durim me mua. Por ajo qe me ben pershtypje eshte reagimi  jasht Shqiperise.. shkruajme kritike  na shani, shkruan ndonje nga ju nje pershkrim personal te ndjesive qe ka gjate rikthimit ne atdhe  e shani .. se ca doni nji zot e di. 

Nderkohe ajo qe me trishton me shume eshte ndasia veri jug, ketu ne Shqiperi ne ato biseda qe kam pasur me miqt e mij te femijerise ekziston nje shprehje : Po e mori Rama  ne verioret do diskriminohemi me keq se kurre, ndaj ani pse nuk na pelqen Berisha .. nuk kemi na ja mbajme. Me sa shof ecen kjo ideologji  dhe ketu, kane mbjelle paranoje dhe mbi te gjitha paranoje mbjellin dhe ca peshq ketu pari, thu ti jan te pagum ore .. ndrysh nuk e kuptoj ket pasion. 

Vetem plehu i trumbeto ndasise ne peshk, nga mengjesi ne darke, 365 ditet e vitit. Eshte lehtesuese me bo viktimen; justifikuese per cdo lloj ndyrsirlleku pergjithsues. 

Kshu e pra, vu rigonit!

Bama per mu boni ca te doni, ka kohe qe jam shpall  'jetime'  smiley nuk justifikoj asnjigjo thjesht pershkrova perceptimin e ketyre katalizusve, te te  them dhe dicka  tjeter prap nul do votoj sic e shoh ishalla hane koken e tyre dhe ne zgjedhjet e ardhshme ! I kalojn ca muj nen tension si per lokalet !

Vetem plehu i trumbeto ndasise ne peshk, nga mengjesi ne darke, 365 ditet e vitit

 

Le ti marrim gjerat me kadale.

Sot per sot ne shqiperi jan 3 milete!

Mileti qe punon ne administrate.

Mileti qe punon ne privat.

Mileti i pa-pune. (Pensioniste, studente, dhe ata qe kerkojne pune por nuk gjejne).

Jan mardheniet e ketyre 3 Mileteve me njeri-tjetrin qe determinojne politikat shqiptare. Kushdo qe e parafytyron shoqerine shqiptare te perbere nga Geg e Toske eshte akoma ne periudhen kur Balkani sundohej nga Perandoria Bizantine. Dhe athere percaktimi Geg dhe Toske ne realitetin politik ish nje percaktim dytesore pasi primari ish Katolike dhe Ortodokse.

Cfar rendesie ka per nje pronar geg gomisterie nese vjen apo jo Rama ne pushtet? E vetmja rendesi qe mund te ket per te jan politikat e taksimit qe mund te ndryshoj Rama. Por nese politikat e taksimit te Rames jan te disfavorshme per pronarin ne fjale kjo nuk ka aspak te bej me dialektin e tij geg. Taksa do te jet e njejte si per pronarin geg te Gomisteri Korabi ashtu dhe per pronarin tosk te Gomisteri Tomorri. 

Mileti qe eshte i pa pune, mut ka ngrene, mut ha dhe mut do te haje.

Zamallahine e ben Mileti qe punon ne Administrate! Une jam skeptik qe ky milet eshte i afte te gjej pune ne privat dhe prandaj luftojne me mish e me shpirt per Bajraktarin e tyre.

 

E bukur. Brengat e historite e zemres me pak mundim qe te behen letersi dhe jo thjesht tregime popullore dalin te bukura. Ndryshe nga historite e stisura te medemek ca shkrimtareve te vetshpallur qe jo letersi qe nuk bejne por edhe tregimeve te gjyshes nuk ju afrohen.

Sot shume nga keta qe ju qan xhani per kohen e diktatures, kete humbasin me shume, te qenit te pamundur te ndalojne edhe maloket te vijne ne Tirane. Ky diskriminim e urrejtje e ligjeruar nen komunizem ka ardhur duke u zbehur pas nderrimit te sistemit, por megjithate shfaqet here here dhe bile edhe ne sfera e rrethe qe perbejne shqetesim.

S'ka asnje dyshim se sot Shqiperia eshte me e larmishme, me me pak paragjykime dhe ne mase te madhe ka lene prapa edhe diskriminimin. Eshte me demokratike, ne kuptim qe secili qe ka aftesi e merite mund te marre pjese aty ku do.

Ne komunizem edhe sikur te donim nuk komunikonim dot me njeri tjetrin se rruget ishin shteg dhishe, ndersa sot kap Shqiperine cep me cep ne kohe te shkurter e mbi rruge te asfaltuara.

Kemi fabrik me pre drasa

Kemi shkollen me 8 klasa

Kemi furren me pjek buk

Lum si ne q' jena n' Puk

Pershkrimi i vajzes, nuk ishte keq, vec mu duk sikur e kish te zhvilluar sensin e inferioritetit, ndoshta nga thellsia e vendit dhe gjuha jo normale, dialekti i rende, gje qe do apo s`dop ti, te vecon nga shoqeria, apo me sakte te vetvecon.

@ emo: 

 letersi me numra dime te bejme te gjithe

emo, benefit of the doubt smiley.  Plot 9 vjet kisha dhe une pa vajt.  Ndersa per 9 e dyte edhe kjo benefit of the doubt.  Kur me ka treguar im at se ku e kishin cuar xhaxhain ne ushtri (jug per jug) e qe s'erdhi nje here ne shtepi derisa e mbaroi se ne mos 9 ore, 8 ore e 45 i bente te shkonte.  Ose ben vaki 9 ore e 5.  

_____

Per shkrimin, nqs me/na lexon, pershendetje mace blu.  Krijimet e tua sec kane dicka qe me terheqin, gjithmone smiley.

Krijimtaria menjane, une macen-Elinden si krijuese dhe Elinda Markun akoma vazhdoj t'i lexoj mundesisht te ndara, se te dyja bashke s'me dalin llogarite.

Cik pushim:

Me ka shkuar mendja per nje biznes te mire, patriotik, qe edhe kuqezinjt kreshnika do ma kishin zili, (mos e kopjoni jazeksa!)  Do hapur agjensi martesash veri-jug, lindje-perendim.  Eshte shume urgjente.  Bile po e shoh si detyre te larte patriotike. 

Me c'degjoj te dale nga goja a gishterinjte e gjindjes se pashartuar, sa me shpejt agjencia, aq me mire.  Komplekse, injorance (lexo mosdije) ne mase. Barcaleta e anekdota mire e bukur, por jo t'i bejme shkence.  

E kisha harruar fare, se plag ne zemer jo e jo, qe kur veja vere per vere ne Tropoje, kishte i cik sherr per pantollt e shkurtra.  Lexojeni dhe sherrin ne thonjeza.  Se jeni allau na rujt e mos kujtoni se u nda sherri kanunce.  Sherr me daja.  Se ne lagje e ne rruge thuhej shkurt "ka ardh Vlora" dhe mbyllej ai muhabet.

Nejse, perfundimisht shartim gjindje.  Cliroheni mire nga komplekset, plus nakatosja ben mire per genet e shqiptarizmes.  Plus kur ju thone "maloke" ua ktheni "me lumte" e kur u thone "labe" ua kthen "gjoksin grope."  Plus shtoni dhe gjuhe te huaja ne CV.  Nje cun nga Vermoshi me thote: Oj Mond, une shqipen tande s'un e kuptoj, fol kadale bre bij se s'jam ka t'marr vesh."  Ka ardh i vogel ne US.  Ne Shqiperi jo e jo, por edhe ketej s'ka hasur shume nga jugu.  Kjo vlen edhe per ndonje gjoja te squt nga jugu qe thote: une s'e kuptoj cfare shkroi a tha ai ne gegnisht. 

Biznes-shartim-te-mbare-i-paguhet-pruresit-te-pare.

Ok, mbaroi pushimi, t'i kthehemi punes.

Per ate te hotelit, vallai s'di c'te them.  Di vetem nje gje.  Kur vdiq mavria, dhe e mori vendin ne dore Alia, nje oficer ne Vlore, iu duk vetja shakaxhi i madh dhe ketij dhe tha "ja, e moren maloket."  Pervec se u mor urgjent "nen hetim" (hetim lexo edhe shpulla) ne Tirane, e pasi iu be gjyqi, e hoqen nga partia, nga ushtria e gjithe procesi.  Pas nje viti ne depresion vrau veten.

Ky hotelxhiu, qe s'e kishte as te tijin hotelin ... nejse, Elinda e di.  

@ PF, hera e dyte qe degjoj per tiransat tangerlleksa qe kane heq picirin ne Vlore.  Une kam qene e vogel per periudhen qe flet ti.  Por tani qe shtove "tangerlleks" (personi qe ma tha per here te pare ma ka pas me hile se e hoqi ate fjale smiley) tani po qe ju besoj.  Do vinit te shisnit dengla ne Vlore?  Po ne jemi mbreter vete, kujt po ia shisnit?  Katnar Tirane! Ne vijim te barcaletave kur Roma shtroi dhe Benin dhe e beri te ece vete ...  cfare kujtonit ju te tjeret? smiley.

PS: Se mos harroj per Tiranen kryeqytet ne kohe te mavrise, une nje halle kam pasur ne Tirane.  Nga jugu mnjf.  Ndersa nga veriu dy teze e nje daje.  Kusherinjte s'i numeroj dot se dyer te medhaja e pale po ngaterrohem. 

Monda, nuk te kuptova ne pjesen qe kish te bente me mua.

Per aq sa kjo ka rendesi (2 cent te vjeter smiley ) besoja qe isha i qarte ne dy gjera:

gjeja e pare qe kisha me shkrimin ishte sellimi jo i drejte i oreve. Por kesaj vertet qe mund t'ia varim!

gjeja e dyte, shume parimore, ishte pershkrimi i Tiranes qe une njoh, si nje vater malokofobike. tani kush te doje ta marre ashtu, le ta marre. Ka 100 arsye per ta pranuar ate perceptim, te cilin ne nivel individual (si autore) nuk po e ve ne dyshim fare.

dhe nje e fundit fare: Letersia nqse e ke vene re eshte bere si bujqesia ne kohe te monizmit: Ceshtje e gjithe popullit! Ne te bere te saj, por sidomos ne te folurit per te. Kjo ka te mirat dhe te keqiat e veta, ashtu si dhe kolektivizimi apo tufezat apo arezat apo cezmat apo telefonia fshatce me dinamo apo edhe industrializimi socialist i vendit, gjera ne te cilat ne as nuk shpejtonim, por as rrinim ne vend ama, dhe perqendroheshim te njera, por pa harruar te tjerat.

Ai detaji i numrave, si detaj vete apo dhe me vete sic the, 2 centsh eshte.  Dmth 9 vjet pa vajtur, 9 ore rruga (brenda e jashte). E marrim kete te dhene ashtu sic eshte.  Se nuk calon aty, them.  

Se rrugen nga shtepia ne shtepi s'e jep dot kurre te sakte.  Ka ndodh qe kam humbur dhe avionin smiley.  (Jo per fajin tim por trafik mizerabel, dhe nje cik per fajin tim.) 

Per te tjerat, shkrimtarja Elinda me pelqen.  Ka disa poezi te saj ne peshk, plus nje rrefim intrigues.  Ndersa ky shkrim nuk eshte letersi.  Eshte qarje dhe berje halli. 

Mire, e lejm 9. Se edhe nje cike e na behet 9 1/2. smiley

me pelqen kur pelqehet nje autor/e nga dikush, sepse sot kjo gje eshte bere big deal. Te gjesh nje autor qe te pelqen, them. Per mua eshte befasim kur me ndodh.

Sa per te tjerat, Monde, ne kete istikam jemi ne anera te ndryshme. Shkrimi me duket populist (se shitet shume sot ky muhabeti i malokerise se neperkembur nga regjimi gjakatar etj etj), i rrezikshem, plus edhe i pavertete dhe patetik.

Me "berje halli", dmth "i gatuar" e jo i gatshem nuk u sqarova mjaftueshem?  As te komenti i pare?  Se ne nje ane te istikamit i bie te jemi smiley

Ka po ashtu ca qarje halli, infrastruktura etj.  

Nejse, se e ka kokoleps i cik autorja.  Une me aq sa jam shkembyer me te thashe qe s'me dalin llogarite.  

Ndersa si krijimtari i kam lexuar ca gjera ketu e atje, cfare me ka rene ne ekran, jo ne dore. 

 

 

Paveresisht te gjitha rrudhabuzjeve te mesiperme e te meposhtme ne dac per "nand-at" epike ne dac per shqipen e perdorur e ne dac per motivin "veri-jug" mu me pelqeu si prurje. As une nuk dua te behem pedant e te ve ne dyshim vertetesine e pervojes se Elindes, tek e fundit edhe si fiksion prape reflekton nje te vertete. E megjithate, e megjithate, tek lexova emrin e autores mu kujtua nje koment qe pata lexuar ne nje foto nga ato te shumtat qe te bejne "tag" pa te pyetur ne FB ku kontrastohej si u priten nga shteti eshtrat perkatese te Dom Nikoll Kacorrit e Shahin Tocit. Komentit ju ktheva se me pat bere shume pershtypje per 'helmin' e urrejtjen krejt te pajustifikuar ndaj myslymanve (dhe Saliut!) si reagim ndaj fotos. Komenti mban si autore Elinda Marku-n. Po vendos ta sjell ketu jo aq per te treguar kontraditen e deri diku hipokrizine midis episodit te hotelit e reagimit te Elides ne komentin e meposhtem por me shume per te ilustruar se identiteti(et) e shqiptareve nuk ndahen a kuptohen detyrimisht me dikotomine jug-veri (as myslyman e te krishtere) me fjale te tjera eshte nje battle ground in a constant change:

Elida Marku: kjo qeveri duhet zhduke.... e sala duhet kthy nga ka ardh Gjeorgjia, me gjithe muslimanet e tij te shumuem....!Vetem pucrrat e zgjebes e muslimanet shtohen... kesisoj. Cfaredo qe te bajne , e sado te bajne se po nderohen e po bahen te randesishem, prap musliman e njerez me ere mbesin. S'ka cka e shan e cka e fyen ma shume nje njeri, nje shqiptar, nje ballkanas e nje europian, boll me i thane -Musliman!!

Njerez me probleme. Keto shkrime duhen botuar ne ndonje reviste psikologjike qe te analizohen persembari jo ketu tek peshku.

ps. nuk e lexova dhe nuk kam per ta lexuar.

Drejt me thene,ai fillimi i shkrimit sec me kujtoi fjalimet e Berishes.smiley

Ne vitin 1972, motra e tim eti u martua 9 ore larg. Nente ore male larg. Edhe motra e tim eti, prej vitit 1972 e deri tash se voni vinte rralle ne gjini.E pra ishte e martuar me nje shqiptar. E pra, ishte martuar ne Shqiperi. Ne Shqiperine e vogel. Ne ate te voglen krejt. Ne ate Shqiperine e mbetur vetem 28.000 km katore. 

kjo vajza ka talent per letersi, ne mos gaboj, ka vite qe shkruan tek Forumi Shqiptar. (nje nga forumet me shkrimet letrare me me nivel, ne netin shqiptar)

bile dhe ka botuar nje (ose me shume) vellim me poezi. macja blu me duket se e ka pasur pseudonimin atje. 

Do ta marrim ne orizin

do ta cojme ne shpi

do ta bejme pilaf

edhe kabuni

'' Motra e tim eti "

Qe ketu e nderpreva leximin,quhet Halle,a e kupton,Babai yt ka nje Moter,per ty quhet Halle,nuk ke pse na ben interesanten,motra e tim eti,pffffffffffffffffff,mund te jete interesante po ta lexosh por e lashe,quhet Halle,Halle e madhe po te ishte "motra e tim eti" e madhja,Halla e vogel po te ishte " motra e tim eti " e vogla,pra quhet Halle!

Definitivisht malesoret jane me "qaramana" por ama e bejne bukur! 

Keta paskan qene te lindur per dramaturgji, pike.

Eposi ka lindur ne Malesi jo ne Greqi! 

Material i shkruar shumë keq - e çuditshme që një poete e mirë, si autorja, ta trajtojë gjuhën shqipe si të ishte letër djathi.

Kjo shqipe e masakruar  nuk e meriton të bëhet publike, përveçse për të dokumentuar degradimin gjuhësor të shqipshkruesve sot.

Ndonje link me poezi te poetes se mire do me interesonte, nqse e ke per voli gjithnje.

Mund

Në të ardhmen e vjetruar, mund të ndodhë
të të pëlqejë se si do të më rrisë
e qeshura jote e habitur.

Mund të ndodhë
të të pëlqejë fakti që unë
mund ta pëlqejë trupin e heshtjes tënde.
Mund të ndodhë
të të pëlqejë kurrizi im ikanjak!

Gjithçka ndodhtë...
diçka me siguri mund të ndodhë
të të pëlqejë!

Kalë

Është trashur kalorësi
dhe kali trishtohet nën shalë
e midis shalëve të tij

Në mbrëmje kali është princ i bardhë
e kalorësi diçka më pak se kalë plak i murmë

Ç më paska marrë malli për lëndinën e kuajve
atje..në fshatin pa kuaj e shalues kuajsh

Ditën më të parë që të shihem me një mik
do ta lavdëroj duke i thënë "kali im"

 

Ne kampion i madhesise dy (tituj) me dha kete rezultatin me lart. Alles klar!

ne te ardhmen, me siguri qe edhe kjo do tu futet skenareve smiley

Nejse mo se nuk ja vlen me e tjerr kaq shume. Tha dhe kjo fjalen e vet dhe kaq. Me gabime, pa gabime big deal. Se mos e kishim zgjedhur per deputete dhe na zhgenjeu!

Qafshatgjith, po behemi histerike!

vallaj, o PF, kjo ere qe po fry, mu nuk m'pelqe.

perfaqson shtet ai, nuk eshte lamash qe shef mos i del naj 5 mije leksh.

e imagjino ti si do ishte dhi ne breke polici shqiptare para Ferrarit. Tjetri vreng prej leckash dhe te lidhur si qen pertoke. 

 

edhe i gjo: kurr mos e shif gjate policin ne sy. e pe 2-3 sekonda, shif gjo tjeter. se te merr e te plas mren pa nji pa dy. nuk po tallem.

Edhe kur do të kesh empati, nuk të lë Huri ynë. Si ia keni anashkaluar nëntekstin e çka po thotë aty më lart? 

Të flasim ca seriozisht, nuk e keni vënë re se nga një dorë e mirë njerëzish, njerëzish?? po justifikohet ÇDO GJË, more po çfarëdo lloj gjëje që bën pushteti i rradhës që është në Tiranë? Absolutisht një justifikim i tillë MASIV, nuk është për shkak të interesave të momentit. Absolutisht JO. E kanë edhe këto një nëntekst. Që mua më duket i barabartë me atë nëntekstin e Hurit tonë.  

O i nderuar ... Lere ore Hurin rehat ! Cfare te beri ? Eshte ne qejf te vet dhe ja ka mballarur .Qashtu . Qe te ngushellohesh per cfare flet GJITHMONE dhe per cdo RAST...kujto vargjet e Driteroit

Moret daret more trima

çkulet Gozhdet mbeten vrima ...

Tani ti po je kurreshtar vazhdo merru me vrimat se , mos kushedi del ndonje nga ato "ka probleme ketu , duhet ndalur me Rrenje " smiley psh ...qe Saliu te gjen smiley  dhe .....i hengri MUTIN Zan Caushit . Qe Zani ai , qe e flaku si qen rrugesh nga Presidenca , me gjithe Topat Avionet , Bajgat e Banditet kur qe koha e Ballafaqimit .Tani !!!!!!! keshtu Lehin me PLOT gojen MALOKEt qe kane Pushtet  ..... Keta jane Trimat te pergjithesuar si MALOKE e si te Tiile do zhduken si Mentalitet HUNJSH , sepse nuk kane asnje Tradite e baze sociale pervecse artificit aksidental... ":Bajraktari i ka mujt or tie , tane bajlozet , e ka met njaj Kreshnik me ta part shpyrti zili " smiley"

Te ngaterrosh qindra mijet e veriut me qindramijet e jugut me termin Maloke , pavaresisht se shpreh te njejtin metalitet pa dallim Krahine ....keto jane pa dalje . Hyrje kane , sepse Blogjet jane te Lire dhe falemnderit infinit qe jane , dhe ne BloQe , kjo kategori kujton se ben Platformat Filosofike e Morale te Kombit , jep Vijen e Strategjine HURORE .....  Sot e per te Ardhmen smiley

Po gjithsesi Hurin tënë të PPU -së ,  lere se ashtu i ka dallgët  smiley Eshte duke afruar Hena  e PLOTE dhe meteopatiket kane ndjeshmeri te larte . Dhe nje koment ose shume Komente Huriane kane mrekullin e tyre per te pare deri ku shkon Idiotlleku atij qe meson te lexoje me vonese emra Filosofesh dhe i eshte mbush mendja se i kupton biles dhe mund ti komentoje smiley

Hu vecanerisht per tye .Teoria e aksidenteve eshte e Kantit !Dhe per qejf tat per te kuptuar cfare eshte Historia ( jo si emer qe di ti ) do kemi rast te themi ndonje gje , se si ti kuptosh ato qe perkthen per Historine ! Pa merziti se aq e ke , nuk eshte se shtihesh .Merre lehte dhe  mos u rrembe nga debile qe leshojne llafe posht e lart si Rrenjasij . I Yti idrisi , malok Jugu smiley

 

Per hir te se vertets ......gjithe rrethi I tropojes....

Ndoshta kete nuk e kuptoj dot megjithse jam i asaj kohe . Di qe shume fshatra e fise malore , te ndara me shtepi nje plumb pushke larg  u duhej te shihnin njeri tjetrin pas gjashte muajve , sa te shrinte bora . Nuk po flas per te ngujuarit ne shekuj qe per here te PARE pane e jetuan se mund te behej JETE e Lire pa vrare njeri tjetrin . Eh sot ..... . Nuk di qe te kene pas Interesa per Tirane apo gjetke .Por di që shumë bij Tropoje që u shquan për Veti e Dije u mbajtën në K/Qytet pasi nuk i përkisnin vetëm Tropojës por gjithë Shqipërisë .Si nga cdo Krahinë tjetër e Ish Shqipërisë . Po si per cdo Krahine edhe per Krahinen e kesaj qe pershkruan kjo autore , jo VETEM u mendua per shegorro -arrore , po U krijuan dhe QENDER si K/Qytet i Krahines dhe per hir te nje Patrioti qe është nder i Shqiperise dhe Gjithë Shqipëtarëve nga cdo cep i Ruzullit,, i vune dhe emrin B .CURRI ,  qe nuk besoj te ekzistoje me ne se nrefet  Busti i A.Zogut , nga shteti pacavure i  Sali Bajraktar Vucidol BERISHES. !

Di qe ishin me SPITAL dhe nje popullsi aktive qe sheshuan distancat dhe mbi te gjitha lane nje BREZ qe do merrte fatin e rrethit te TROPOJES ne dore per ta Lulezuar me shume se Brezi pasardhes. Di qe pas Britmes se Bajraktarit te ndyre antishqiptar Sali Vucidol Berishes ,...Ikni e Bini Burra ,te gjith keta njerez te ndershem , punetore , patriote , te sakrifices e punetore , te shkolluar e atdhetare ....moren Malet , Detet e Iken si te Marre duke e braktisur e lene ne meshire te Fatit te gjithe ate MUND Sakrifice e Djerse e mbi te gjitha Rezistence shekullore per te mos Braktisur vendin e Lindjes ! 

Pra te me fali e nderuara shkruese ne se ka mundesi t'ja thote njeri ...Per CILEN TROPOJE e Ka Fjalen zonja ? Ndoshta mund te jete krijuar ndonje Krahine e Re me aeroport Nen Tereza ???? Sidoqofte edhe shpjegimet e HURIT ose te ndonje Rrenjasiu mirepriten !

Komentet e pergjigjet neper tema lene shume per te deshiruar. Se si e gjen dikush vendin per te kritikuar eksperiencat e jetes se dikujt, nje Zot e di. Na felliqi kjo vet-rendesia, ekspertiza ne cdo fushe, karakteret "me degjo mua se di me shume". E ka qelb forumin e ka be si ferkale halesh. Si nuk u gjet nje teme ku te mbizoterojne komentet pozitive?

Kjo ishte eksperienca e jetes si dikujt. Si e tille nuk ka vend per kritike, sepse askujt nuk i dikton dot ate c'ka jetuar apo c'ka ndier. Te vesh ne dyshim eksperiencen e dikujt eshte si te vesh ne dyshim aftesine per te jetuar.

Gjeni te bukuren te ky shkrim, pozitiven, edhe mundesisht veten.

ca osht ky rregulli i ri...mos kritiko esperiencat e jetes se tjetrit?

Po qe se te ndihmon ty te besh analiza te panevojshme, po. Ca do kritikosh se cfare blen apo mesimet qe nxjer dikush nga jeta e vet ti? Do i tregosh se si duhet te analizoje eksperiencat e tij? Lerini komplekset Enveriane.

"kompleks enverian"

kompleks enverian ka pikerisht kjo drane ... qe ja ndricoi jeten partia demokratike me ne krye sali berishen.

Pjetër, vërtet me preku shkrimi yt, por e lexova si një tregim, aspak realitet dhe personal apo jo?

Unë jam një vajzë Tirane, patjetër krenare për këtë njësoj si do isha krenare sikur të isha nga vajzë nga Mirdita .. por unë jam nga Tirana dhe nuk do rresht së qëni krenare për këtë vëtëm sepse ti që je nga veriu ndjehesh inferior.

Kam aq shumë miq nga veriu, prandaj edhe nuk e besoj shprehjen tënde

Isha 13 vjec, kur e pyeta baben. – O babe, nese Tirane asht kryeqytet , dhe asht vetem I atyre qe banojne ne Tirane, atehere pse edhe ne nuk e bejme nje kryeqytet qe te jete i joni. Pse te mos kemi edhe ne maloket kryeqytet.

(Paçka se goxha e gjetur). Miq të pozicionuar në shkollë dhe në punë shumë më të mira se unë, dhe nuk ndjehen inferior!

Pastaj si mund të thuash që Tirana nuk i do "malokët" (do më pëlqente me shumë ti quaja verior) kur Tirana ka lagje te tëra që jetojnë vëtëm të tillë (shqipëtar të ardhur nga veriu) dhe kur qeveria është e mbushur plot!!

Problemi nuk është tek Tirona apo ti Tironsit Pjetër, problemi është tek ty dhe karakteri inferior që ke (ti apo kushdo tjetër që mendon si ty).. do e ndjesh kudo që të shkosh!

u.l,si fillim shkrimi s'asht i imi.Une vetem e pruna.

Me ket punen e krenarise, me shtive nermen ni debat qe pata me ni bashkqytetarin tim; KRENAR qe jam Mirditor,shkrun pa da, ai shoku.Krenar qe jam prej Thkelles Eperme, (katuni i babes tim)i'a pata kthy une.Une per veti,i thashe,ndjehem shume fatkeq qe ket jete qe pata per hyse,jam t'u e konsumu, ne provincen e shtetit ma provincial te Evropes.
Puna nuk asht me qan krenar,tham une,po mos me i'u kervesh njani-tjetrit,per shkak te krahines.

@ urban Legend & co :

Jeni te lutur ta hiqni nga perdorimi kete fjalen "inferiore". Nqs s'e keni kuptuar se inferioriteti eshte gjithmone nga ana e atij qe perbuz, s'paskeni kuptuar gje dhe mire eshte t'iu kthehesh librave dhe perrallave te gjyshit.

Inferioriteti i atij qe e mban veten superior eshte kryekeput si ajo historia e Niçes me skllavin dhe te zotin e vet. Kush eshte me skllav ne kete histori : vete skllavi apo padroni i vet ?

Per Urban legjenden, skllavi. Gabim, thomi na. Eshte padroni i vet. Sepse bjerini pak lapsit : kush ben pa njeri-tjetrin ? skllavi apo padroni ?

Eh mire, skllavi mund te jetoje 3000 vjet pa padronin, ndersa ky i fundit asnje dite pa skllavin. Atehere, kush vuan nga varesia ?

Po keshtu, superiori eshte me inferior se inferiori sepse ai s'mund ta mendoje jeten pa kete inferior (ku ai zbraz komplekset e veta), ndersa inferiori s'e çan menderen per superiorin.

Me nje fjale, shkurt : Elinda Marku s'e shkoq fare, ama fare fare, per Emigrantet e mbledhur ketu ne GRUP, nderkohe qe keta te fundit (lukunia) s'kane jete pa Elinda Markun.

Est-ce que je me suis fait bien comprendre ?

I dashur Hurbinek,

Sado që me irritim por prap me mirësjellje më thua ta heq nga përdorimi këtë fjalë, nuk do e bëj Është fjala mëse e duhur! Përse më bën krahasime të shekujve të vjetër skllav - padron, as nuk e bëj dot lidhjen.Ti po përshkruan atë shprehjen vullgare " i shari të shan" por ja që nuk jemi në këtë rast, sepse në këtë mes askush nuk ofendohet, por deliron se ofendohet në bazë të një legjende urbane (ndoshta edhe realitet, por paskërka ndodhur shumë vite para se të lindja unë meqë nuk e kam kuptuar) apo ndjenjë inferioritet (ok për mirësjellje po  e zëvëndësoj me " mos patur aftësin për tu përshtatur")

 

Dhe një gjë tjetër, përderisa kjo ndodh pjesërisht, pra jo tek të gjithë veriorët (më sipër shkruajta që kam miq nga veriu që e duan Tiranën për mundësitë që i ka dhënë) shoh që veriu ka probleme me metropolin jo metropoli!

Ah ! Urban, me kete historine e "kam shume miq nga Veriu", me kujton Umberton, ate qe e kemi shok ketu tek ppu (shyqyr qe kaloi njehere kjo dickomania, pa nami te behet). Ose me kujton dhe ca Franceze aristos fare qe kur i le gojehapur me diskutimet e mia, me thone : "ah, po ju s'ngjakeni fare me te huajt, ju qenkeni ndryshe, jo si ata". E une, sipas vendit ku gjendemi, nganjehere ia them cope e nganjehere qesh me vete : "ah i shkreti ti per mendte e tua". Ta kam fjalen se ky argument s'vlen. E di ti ç'tha Nadine Morano tani se fundit ? Qjo eshte deputete franceze, çike si shume e djathte. E akuzuan per raciste. Edhe u pergjigj budallaqja :

"Shiko, une s'jam raciste fare sepse kam miq edhe me te zinj se arabet". Gjeniale fare.

______

Megjithate, qe te jem i drejtperdrejte, tek ty nuk shoh asnje ligesi apo tjeter kundrejt ketij apo atij, shoh thjesht veshtiresi shprehjeje te mendimeve te tua, nuk arrin t'iu japesh nje mbeshtjelle koherente, mos ma merr per ters por them se vjen nga mungesa e literatures.

Veriu ka kohe qe ka dale ne det te gjere dhe po jeton e punon pa piken e problemit me askend. Eshte shembja e themeleve te diskutimit te mbajtur nga te privilegjuarit e djeshem, ajo qe shkakton probleme. Me nje fjale, sikur kemi te bejme çike me "reaksion". Ironike, he ? Dikur "perparimtare", sot "reaksionare". Ha ha.

Cfarë, tani je ti një verior që do ti shkaktosh gjëndje inferioriteti një Tironsi??!!

Të drejtë ke, por ka ardhur koha për ty, të lëshosh vuajtjet e fëmiris! Shfrytëzoje bollëkun tënd te literaturës (që bësoj e ke ndërtuar nga mllëfi për ti treguar Tironës që ti vlen) më së miri, për të tërë Shqipërin jo vetëm për veriun tënd dhe jo vetëm duke e treguar!

nxitohesh shumë ti! 

kaq thjehst e "psikollogjise" tjetrin?

i paske analizuar edhe fëmijërinë!

Pranoj gabimin!

Psikollogjisa dhe unë njësoj si ai! E tërheq

O Hu megjithe ate rroten e mullirit tjeter me kontra , qe ka vene brylat nen mjeker dhe jep Udhezime. Ketu bihet nje pershtypje e dikujt per tu ndare me te tjeteret per nje JETE Konkrete e Vend Konkret .Ty dhe ate rroten e Mullirit si Rrenjasi , nuk besoj se u kane thene qe ky Blog eshte " Kishe per tu rrefyer tek prifti si e ndjeni " dhe me kete ka pune vetem ZOTI dhe Prifti ??????? Ketu flitet per nje VEND Konkret , qe eshte dhe i Imi , dhe nje i Marre ose i Fantashkence ose ... , mund ta pershkruaje si te doje pa e penguar njeri duke menduar se eshte vetem e tij,  pa jete e ndjesi te tjera ne ato Krahina e te Banuara me Njerez!. Ashtu si dhe te tjeret mund ta ballafaqojne me keto te shkruara ashtu sic i kane perjetuar ato vite me Njerez Konkrete , jo me imagjinare 9 malesh kaptuar !Kaq qe kjo pa patur nevoje te thuash se njeh dhe emerin e Nices.

Dhe per qejf tat meqenese gjithmone ke deshire te mesosh , po te bije nja dy vergje nga Omar Khajam qe jane pjese kryesore e formimit Etik e Kulturor te Njerzimit   para mijra Vjetesh , dhe nuk ta ka njeri fajin se ti merresh me Hulleqe ne kerkim e mbeshtetje te Rrenjasive smiley

As skllav Tiranesh ne pranga Mberthyer  /As Tiran skllevrish ne gjak perlyer ...

Se nuk i di ti me ate Rrenjasiun tjeter apo se  mesove ti pas ca mije vjeteve kjo eshte Jotja . As mire as keq ...po kur vjen me tersellem te na shpjegosh per Skllevrit e Tiranet sipas Filosfeve qe kam lexue ne FrOnsse or tie , ,mos te duket Cudi qe vjen si nje fillorist i habititur  .Heu bre mejtoka Bota ........ Qashtu !

Idriz merre vesh nje here e mire se Huri me diskutimet e tija le gojhapur te jashmit!

Pika qe ste bie o Hur!!!

Ose me kujton dhe ca Franceze aristos fare qe kur i le gojehapur me diskutimet e mia, me thone : "ah, po ju s'ngjakeni fare me te huajt, ju qenkeni ndryshe, jo si ata". 

po me ata qe me ''shqiperi'' nenkuptojne vetem kufijte e famullise  si i behet?

Janë raste të rralla kur ne mund të sjellim ndryshime tek të tjerët. Është e lodhshme gjithashtu, më mirë e nis nga vetja (dhe prap nuk është e lehtë të ndryshosh as veten)

heee gjithë bota i ka këto probleme, niger, redneck, fagot etj etj as shqipëria nuk do rrinte mbrapa.

Keta as inferiore nuk jane, por jane thjeshte koqe kandari. Duhen marr per dore tju tregojme se jan njerez krenare te nje rahine krenare, e prap kta nuk mbushin, jo thone, nuk e keni te sinqerte ju! Si puna e nje fshatarit ne Vlore qe edhe kur e ke shoke te ngushte si vella qe rri ha e pi gjith diten me te, i thua fshtar me te qeshur e prap i dhemb shpirti. Po cfar ke mor xhan, fshatar je, une njesoj te dua prap cfar ke ti. 

Nejse e kam thene dikur qe kjo teme eshte e gjate dhe qe fshtarlliku eshte  fatkeqesia me e madhe e Shqiperise, si mentalitet them, se fshati ne vetvete eshte pasuria me e madhe qe ka Shqiperia. Fatkeqesish pasurine me te madhe, FSHATIN, po e shkaterrojme, kurse vesin me te keq, FSHATARLLIKUN e kemi sjell dhe ne qytet, ku po i ben gjemen ketij kombi. 

Ah se harrova, shyqyr thuaj qe kta qe kan kete lloj mentaliteti nuk PERFAQESOJNE shqiptare den baba den nga familje shqiptare (shumica flas), jan ose me rrenje sllave ose me rrenje mbeturinash osmane. Ky eshte fakt. Kush te doje le ta ve ne prove kur te doj. Shqiptaret e kan te ngulitur atdhetarizmin ne gjak dhe kan lindur patriot, kush nuk e ka ...... te pakten te mos flas ne emer krahinash apo ne emer te shqiptareve.

ps. faktikisht kam menduar gjithnje se ne veri ka pas me pak nderhyrje ne gen, por duke i njohur me nga afer shqiptaret e mij por edhe boten jam i mendimit se ne veri ka nje dynja.....

Ca leshin je t'u tham mor burre!Dole ti me percaktu rrajt tashti,vetem se dikush shperh dy llafe sikur i'a nin zemra!

E para autorja e ka shkrujt per qef te vet, dhe nuk e ka publiku kerkun,vetem u'a ka shpenda do miqve t'vet.Une e pruna ktu pa lejen e saj,per me i'u pergjigj do zorragjive qe gelojne ktu rrotull,pa e dite se jane zorragjinj.

Ti,s'e di une,e s'e di a e din gja ne ti,po une deri m'tash, s'te kam fute ne rrethin e zorragjinve!

Pjeter 

Nuk e kuptoj cfar problemi paske ti me ato qe kam shkruar une, se as une kurr nuk te kam vene ne nje kategori me antishqiptaret apo njerezit e mllefosur. Nuk ka ajo as 1/100  me shume te drejte se mua apo kushdo ketu te ankohet, dhe as me shume te drejte se anje shqiptar tjeter ketu. Perderisa ka ardh si teme do te komentohet, une nuk do te kisha komentuar po te mos ishin futur ketu PLEHRAT, JASHTEQITJET njerezore te ketij kombi qe mbeshtesin C'DO teze, absolutisht CFAREDOLLOJ TEZE percarese veri-jug apo antikombetare sado teze pa piken e llogjikes te jete. E pra nuk ka le ala pidh none me i nda shqiptaret perse gjalli, se do kaloje njehere mbi nderin e qindramijra shqiptareve qe kan fis a gjak anembane atij vendi nga jugu ne veri, si puna ime. Nuk ka le ala plehre e funderrine me fut krimbin e urrejtjes per njerezit e gjakut tim aq me teper injorante fshatare me komplekse inferioriteti qe nuk kan as din as iman, as vend as fe. Dun apo s'dun nje pjese maskarejsh, megjithese eshte koha e maskarejve, edhe ai prej sarande eshte shqiptar edhe ai prej tropoje, dhe nuk ka as Shqiperi as identitet shqiptar me nje Shqiperi te ndar e te urryer mes veti krahinarisht. Si perfundim kjo genjen, se s'besoj te kete burre nene ne Shqiperi ti thote kujt s'kam dhoma per maloket ne hotel. Une s'e kam degjuar kurre nje gje te tille ne jeten time. Prandaj te thash qe plehrat dhe jashteqitjet qe vijn ne kete blog per te ndotur atmosferen do kapen mbas c'do gjeje per te kenaqur mendjen dhe shpirtin e tyre te prapte. Megjithate edhe mbase ka te drejte, verioret nuk pranoheshin ne hotele, nuk u lejohej te flisnin gegnisht, shteti i persekutonte dhe jugoret perfitonin nga puna e verioreve dhe ushqeheshin me gjak verioresh. Te gjith verioret ishin liridashes dhe demokracidashes, kurse te gjith jugoret ishin komunista gjakpirsa qe se donin lirine. Te rroje Berisha dhe nan Serbia.

1oora

Edhe nje here.Zonja qe e ka shkrujt,nuk ka pas qellim me e publiku,si rrjedhoje nuk ka pse me rrejt per pjesen e hotelit.Ajo dhe tash kam frike(une akoma s'e kam njoftu) se nuk e din ,qe po lexohet ktu te peshku. Ato grate me rroba mirditore nuk m'vijshin ne mu pershtat,qe nje gru mirditore qe kam dasht ma fort ne ket jete, ka qan gjyshja ime, e qe i ka majt ato rroba gjithe jeten,jo ma hotelxhiut n'Tirane.Ket tezen se s'ia mante me e than,e qe po perkrahin shume veta,po i'u tham se ,nje gruje t'vetmume, me nje fmij perdore, n'mes te Tiranes, i'a thoshte qe cke me te.

Ne ket qytetth qe jam rrit une,ka qane gati gjyspergjysem me jabanxhinj,(kryesisht nga jugu) dhe i'a kane kalu aq mire, sa Rreshenin akoma e konsiderojne si qytetin e tyne.

Kur ti dhe une perbuzim Nrea Prenin per krimin e vrasjes,e perbuzim si kriminel,po per zorragjiun,ai s'asht Ndrea Preni,por Ndrea Prendimirditoriipabese.Athere ca t'baj une? Edhe une thom nja dy llafe si munem.

Pjeter 

Nuk gjykova gocen, ajo ka te drejte te shkruaj gjithcka, dhe nuk e kam lexuar shkrimin, ne ato kushte  edhe ndoshta nuk genjen, megjithese mendimi im eshte qe e egzagjeron te pakten. Nuk e kisha repliken me kete autore por me kete kulture anti-shqiptare ne pergjithesi. Kujt i ben mire krahinarizmi dhe yshtja e urrejtjes nder shqiptaret? Nuk kam pare vlonjat ta bejne kete gje, as mirditor, as korcar, as kosovar, eshte nje dore e caktuar rreth shkodres dhe malcise e helmuar nga armiqte e ketij vend qe mbjell kete ndjenje urrejtje. Sa per te tjeret pastaj qe thone mirditori i pabese per Ndrea Prendin s'ke c'thua tjeter, eshte kriminel dhe ne ate rang shoqnor qe ishte Prengu ka lene koqen e namit, jo vrau po ne menyren me te pabese i ndrroi tyten armes me te cilen vete shtiu.  Mesa e di une traditen e mirditorit kur vriten njeriu nuk ngelet kurr pa u marr vesh e verteta, vete hasmi e con lajmin. Mirditoret historikisht kan qene te beses dhe jane, por pyll pa derra s'ka! Po ne shqiptaret kte muhabet kemi, i veme vulen nje krahine per aktet e nje njeriu, tropojanet e han nga Sala, Gjirokastritet nga Enveri, Skrapallinjte nga Iliri e keshtu me rradhe. E marr vesh qe ka paragjykime te anasjellta veri-jug, gjithmone ka pas, por keto paragjykime jane elemente jo shume te randesishem per nje shoqeri, te pakten jo aq te randesishme sa te na bejn qe gjith jetesen tone ta vendosim rreth paragjykimeve te ketij lloji. Kemi nje vend te pergjysmum dhe me boll armiq, jemi te gjith bashke ketu, nje pjese e madhe  jona eshte e lidhur me fis e me fare qe ne kohe te lashta e deri sot dhe duam s'duam ketu do jemi bashke pergjithmone, ne mos na shofshin fare. Une keshtu e shoh ket pune o Pjeter.

Dhe ke bere mire qe e ke postuar, sepse eshte 100 here me keq, me e trishte dhe me e rrezikshme qe e tille kulture te perhapet nen rrogoz. Se ti themi gjerat troc, antishqiptarizmi, percarja krahinore etj etj po vijn enga nje dore e caktuar nga nje zone e caktuar e Shqiperise, nuk ka as nga jugu, as nga shume vende ne veri te Shqiperise e as nga Kosova te tilla marifete te peshtira. Eshte pra nje dore maskarenjsh qe turbullon ujrat. Qofsha gabim Pjeter por eshte e qarte fare.

po gruja e Hurbit...osht tu u nrof me nje magreb ne paris? ahahaha

magrebsat nuk i do kush ne france, kjo i ben dhe me shume anti-franceze. s'kam pare deri sot ndonje arab me te bardhe ne rruge te dashuruar (kapur per dore ose duke u puth).

te thoje me ndonje te zi (qe te pakten vishen me bukur se arabet, kane gjithashtu trupa me atletike), mund dhe te ndodhte. megjithese dhe keta dolen nga moda. i sheh gjithnje e me pak me blonde psh. vajzat me origjine latine (portugeze, spanjolle, etj) shkojne vetem me ta keto kohe.

ndersa kinezet e brezit te dyte, kane filluar te pelqehen njefaresoj nga francezet. por jane mgjth te rralle.

Autorja te levize nga Michingani bre, bota eshte e madhe. Amerika po ashtu. Se di pse ma thote menja qe atje ne te ftohtin e Michinganit behesh më malok nga çke qene.

Seriozisht tani, wtf is wrong with these people. Ku po duan te dalin se spo e marr vesh. Nje tendence regresive mes demek intelektualeve shqiptare brenda dhe jashte. fshati digjet, ata krihen

Jo ku duan te dalin po kush do te dale me kete flamur te diskriminimit krahinor?  Ajo qe i ka ndodhur kesaj zonjes ne hotel ju ka ndodhur edhe te tjereve nga Korca e Vlora. 

Duhet ti vije turp kujtdo qe nxit keto armiqesi me jug e veri.

Tani te rrime shtrember e te flasim drejt:

Qe ka pasur paragjykime kundrejt verioreve ne Tirane, kjo eshte plotesisht e vertete. Une nje pjese te fajit ja le faktit qe njerezit kane qene shume larg me njeri-tjetrit dhe ka munguar njohja dhe komunikimi mes tyre.

Per mua me shqetesuese eshte se ky paragjykim po "trashegohet". Ti degjosh femijet e shkollave duke i thene bashkenxenesve ik more "MALOK", kjo per mua eshte  dhimbshme.

Sa i perket inferioritetit, nuk besoj se "maloket" jane inferiore kundrejt bashkeqytetareve nga krahina te tjera, biles shpesh mund te them qe eshte krejt e kunderta. Por problemi i kesaj eshte se sa me shume paragjykohen dhe perbuzen keta njerez aq me shume lidhen me njeri-tjetrin dhe nuk jane te hapur ndaj prurjeve te "kulturave te tjera dhe kjo sjell nje zhvillim jo te natyrshem.

Shkrimi eshte goxha terheqes ne stilin e tij. Tani kjo puna e perdorimit te 9-es nuk mund te merret si fakt per te anatemuar gjithe shkrimin. Mesa kuptova ajo ka jetuar ne Fierze dhe halla ne Cerrnice, largesia eshte rreth 17-18 km rruge makine. Ne kembe kohezgjatja e ketij udhetimi varion nga aftesite e secilit per te ecur.

Shkrimi eshte goxha terheqes ne stilin e tij. Tani kjo puna e perdorimit te 9-es nuk mund te merret si fakt per te anatemuar gjithe shkrimin. Mesa kuptova ajo ka jetuar ne Fierze dhe halla ne Cerrnice, largesia eshte rreth 17-18 km rruge makin

 

 

smiley Nuka bahet fjale per Fiezen e BC,por per nje fshat afer Rrubikut (Mirdite)

Une di nje Fierze ne Tropoje e nje ne Puke, megjithate paska edhe ne Rubik OK. Gjithsesi nese ky fshat eshte afer Rubikut i bie qe ne kembe duhet te udhetosh me shume se 9 ore smiley deri ne Cerrnice.

Duhet sqaruar edhe dicka, Tirana qe flitet ketu eshte ajo e pas 45, e atyre qe erdhen nga malet e fushat e jugut e qe bashke me regjimin instaluan dhe dominimin me dhune ne cdo gje ne kurriz te te tjereve. Tirana ju dukej prone e tyre. Tirona, ajo e verteta, ka qene e eshte ndryshe. Tirona ka pritur e bere te vetet shume njerez e grupe qe kane ardhur aty dhe eshte shembull ne kete gje. Tirana e regjimit komunist, pervec parafabrikateve dhe ndertesave te stilit sovjetik, qe zymtonin jeten e njerezve, instaloi dhe ngriti ne sistem diskriminimin. Ketij diskriminimi e mentaliteti ja degjojme krismen edhe tani.

Jo, ky diskriminim verior-jugor ka lulezuar ne kohen e neokomunizmit Berishian.  Ato tru te shpelare qe nuk funksiononi dot pa luften e klasave po shpikin kete lufen e re midis krahinave.  Nuk kane edhe faj ne fakt se jane nje-dimensionale.

Ngjarje prekese pershkruan vajza, por cilesi shume shume e ulet e shkrimit. Peshku nuk e meriton kete ulje standardesh.

i so sori. 

hej, mik, ti e beson at variantin me hotelxhi ne kohe te monizmit qe te thoshte s'kena vend per maloke.

nqse ti e beso, une jom gati per autocensure, them qe kom harru krejt ca u bote.

Sigurisht qe nuke besoj. Por besoj se ajo goca ashtu e mban mend historine. 

Edhe une e mbaj mend qe isha smune nje here dhe plaku nuk nigjonte me na cu per darke ke pista. Me mrapa me kane thene qe leket e pesmeditchit ishin maru gati krejt. Po une e mbaj mend qe pisten e re nuk e provume se une isha smune. smiley

qe na sjell te pika qe materia esht primare dhe ndergjegjia sekondare smiley si dhe tek "padija nuk osht argument" - materjalism i paster Mrrok, si uji i Bjeshkeve tona!

Padija nuk o argument po inotin ta man tjetra si stalini cecenve bashkpuntore me gjermont smiley

p.s.

tani vuna re emerimin e shkrimit "esse". 

Ca mund te shtohet ketu tjeter? Jo shume, mendoj une. 

po fryn ere e keqe, Mrrok.

Ne larg jemi, s'po them, po qe po fryn, po fryn.

Ee, era do fryje, do boje t'veten. 

S'ke ci bo! smiley

 

Jo  vetem fjala "malok", qe nuk kishte "gjuhe te lagme" ta percillte, por edhe "nuk ka ven",  kur te kishte ven, e bente hotelxhiun,  ti shpetonte ne breke, emo!

 Fli rehat, se hala nuk jemi letu, ...per me harru!

emigrant,imagjino se ngjarja ka nodh naten vone,mes nje hotelxhiu dhe nje plake, qe per te gjet hotel "Arberine", ka pyet nja dhjet veta.Hotelxhiu nuk ka bertit me megafone;s'kemi vend per maloket!

Shoferi i Adil Carcanit e shau nje shokun tim,vetem se i preku "benzin e zi";(ai ishte me i guximshmi,se ne te tjeret kishim frike te afroheshim) te shkerdhevsha ate maloken!Ne fakt, ai ishte nga vlora smiley (mos me thuj se dhe kjo s'eshte e vertete,se nuk te linte njeri ti afroheshe benzit te Adil Carcanit!)

po nai gjo tjeter me bo ne jete nuk ke pervec me grryjt memorjen per ca histori banale

po ti,s'ke naj gja qeter me ba, vetem me m'rrujt trapin!

Pjeter, nuk flasim per shoferet e drejtorave. Shoferi drejtorit te bonte qepaze mes ndermarrjes dhe nuk kishe cfare ti bojshe. Jo mo shoferi i kryeminstrit. Dhe mos kujto se gjonat kane ndryshu shume. Hajde fol me shoferin e sotem te kryeministrit te sotem qe eshte pronar minierash kromi ne bulqize, por qe nuk e len dot zanatin e pare te shoferllikut.

Nji nga ngjarjet me traumatike te femijerise sime ishte kur pashe nje polic civil qe ja zuni me shkelma zarzavatet nji katunareje nga fshatrat e Tirones (complete with perparse t'zeze me vija t'bardha dhe maramon). smiley

Tani, a mund t'qisi nipi i kesaj plakes konkluzione jo-miqsore per mu-tironsin, qe rrisha i shikojsha te dy me sy t'shqyme? 

Dukshem po. smiley

Mu m'vje keq por s'kam c'boj! 

Era do boje t'veten. Dhe koha!

S'ke ci bo! 

Te jesh shqiptar dhe te qahesh per Tiranen, te vret Zoti mer! Sic di me vrai AI, me pambuk, e duke te cu edhe neper metropole te tjera... qe ta shofesh me ter men deren e Lemes!

hajt hajt, se e dine keta qe sperdridhen si bishta hardhucash te preme, po ua do stomaku me fol kshu.

Skota e poshter nuk jeton dot pa konflikt! A s'i ke von re? Sapo behet naj muhabet i paqte e me store, tkurren si hajdari ne pishine...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).