Shqipëria ka marrë nga ne një listë me 12 prioritete kyçe, mbi të cilat duhej të punonte vitin e kaluar. Pasi të jetë dorëzuar lista me 12 prioritetet e përmbushura Komisioni do të jetë në gjendje të rekomandojë dhënien e statusit kandidat për vendin.

Stefan Fyle

81 Komente

Thuaj ndonje fjale per imunitetin more qen e bir qeni. 

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Stefan Fule i shkruan leter  Kryeministrit Sali Berisha ;(para 6 Gushtit)smiley

"renia dakort dhe votimi per ndryshimet kushtetuesee per heqjen e imunitetit ne linje me standartet europiane do te jete nje hap krucial ne drejtimin e duhur. Reformat ligjore jane faktor kyc per te levizur drejt rruges se intergimit europian”

 

 

Na mori ne qafe Edi Rama!

Drejt! U be kaq vjet qe na qeveris keq! smiley 

S'kemi as si ta heqim smiley

Shiko se edhe nuk kam kohe me sqaru adhurueset ne largesi te Rames po puna eshte se ky jo si qeveritar po si lider opozite ka bllokuar marrjen e statusit, pasi sic dihet e thuhet shpesh, integrimi kerkon nje dakordesi shumice-pakice.

Pse nuk e voton heqjen e imunitetit qe eshte njeri nder kushtet dhe pastaj te ja lere gjithe pergjegjesite qeverise?

deshtak...

Ate po them edhe une. Po nje pyetje...

ky fyle pse flet per 12 kushte dhe jo vetem per imunitetin, ky qen bir qeni. 

Dhe.... Ajo pjesa "vitin e kaluar" si interpretohet psh nga juve?

Edi eshte krahu i djathte i Berishes, e asnjerit nga politikanet nuk i intereson evropa. Si do te mund te vidhnin po te ish ndryshe ?!

Kush mendon se PS ka ndonje ndryshim me PD, eshte naiv.

Berisha mendon se nuk është njësoj Ps me Pd ndryshe nuk do vidhte votat.

sigurisht qe nuk eshte njesoj

PD = Veri

PS = Jug

ai me duket se e ka fjalen persa i perket, drejtimit te vendit. dmth me Ps ne pushtet jo se do u rriten te ardhurat shqiptarve, po aq te varfer sa jane sot do te jene.

do na e kaloje dhe moldova lol

O Fule sikur kembes ti bijesh nuk e heqim imunitetin se na duhet, hajde ik tashti edhe merru me ndonje vend tjeter.

per Mrrokun:

sepse 12 sounds serious, 12 sounds important, 12 are the months in a year, the inches in a foot, hours in a half day, 12 are the disciples, so 12 is a business decision. What if he said 11 or 13. You'd've said, whaaaaat, 13 conditions??... get the fuck outta here!

13-ta do kish hap pune, pale ta kishin kerku ne dite te premte! Kom pershtypjen se sala do kish kaq koqet e do kish trokit ne koke ne Metes...

Per hajer! Te pakten jugut i rruajne trapin se e fut Greqia sa te cliroje vorio epirin.

Sa te jete Hrisi Evgjiteria, Fyles ia kendon hoxha kulhimin. Maloket po nuk duan te hyjne; Salen kryeminister e kane... me malok se ate, s'kishin ke te zgjidhnin... 

Degjove o Fyle fyle? I shkreti eshte i detyruar te perserise te njejten kenge xhastinbebershe... te pakten te justifikoje rrogen.

Pervec Fyles,kush ka interes qe te plotesohen ?

Unesmiley Dhe nje grup i madh njerzishsmiley 

Cne ti, cte duhen ty prioritetet njehere,ty te duhet diell,sa me shume smiley

Lere Diellin e merru me prioritetetsmiley

U tha u bo,qe neser smiley

Po ky o sa durim paskerkerka. Perseritkerkerka po te njejtat gjera qe tash sa vjet.
Po ndaji o ne kafshate me te veckla; ca prioritete qe jane me prioritare dhe pastaj ato qe presin

E ka i hall te modh ky se ska munsi smiley

une medoj se pune viti eshte e do plotesohen... 1 prioritet ne muaj i bie, jo keq.

Nuk qan hallin e vet qe del i papune pas nje viti por merret me prioritetet tona.

Me lejo te them qe ai s'ka pse ta qaj hallin e vet, pasi pas nje viti ai fillon nje karriere komode si konsulent , jep mesime ne universitet ose shkruan nje liber mbi "deshtimet e vendeve qe aspirojne te hyjne ne BE"smiley

Ti thuaj ca te duash por keta tipat si Fyle nuk e perballojne dot zhgenjimin.......marrin masa extreme ndaj vetes,larg qofte.

Po sigurisht , te gjithe do linin kockat per nje mini-shtet ne Ballkan .Shtet ,me te cilin ti njihesh me ane te disa shkresurinave, qe pergatisin asistentet ndermjet vaktit te drekes dhe darkes.

Nuk qan hallin e vet qe del i papune pas nje viti por merret me prioritetet tona

Pse Brado, edhe kete do e hiqni?

prostate enlargement

me nji fjale ,ishte oer me hy n'evrope?A keni lujt mendsh-a?Shko mor djale ka ke ardhe....me pas kene para do viteve edhe hajde ,po itesh?!?!?!pritna zot...jena bukuri...s'kena nevoje per tjeter...aman njat levizjen e lire mos te na e heqin...per te tjera...tutto bio ne Shqipni....smiley

Te ishte se banoje dhe jetoje ketu ne Shqiperi nuk do te replikoja, por kur ti mi picke dhije jeton e banon ne Itali mos na bej moralin e priftit. 

sa qejf...sa here shef nick temin ti e humb krejt....llahtaria te ze,jarget i neshtrohen vetem gravitetit,belbezon ,djerse te ftohta ,meit,te dalin fjalet nga fundi i fundit...liloçkat te mshehen ne menyre irreversibile.....oh si u kenaqa hahaha

Eshte lesht levizje e lire, me kan car mender trapin mua greket, u zura me ta 10 minuta per te hyre ne greqi, jam betuar qe nuk me shkel me kemba ne ate vend te degjeneruar Me lane vetem kur ju tregova rezidencen britanike mbas 10 minuta sherr me ta. 

Eshte genjeshter levizja e lire, prap me viza jemi, vetem se na e japin vizen ne kufi, po te duan, se mund edhe te mbajne  e degjenerojne gjysem ore kot se ashtu i do bytha nje palo injoranti grek qe kan vene ne kufi. Atje ne qafbote nje polic grek vetem tu bertiste shoferave shqiptar dinte asgje tjeter... kurse keta qe kontrollonin pasaportat ter pordhe, viheshin shqiptaret si dele ne rradhe me letrat e grekut dhe pasaporten shqiptare bashke. Perderisa eshte levizja e lire perse i duheshin edhe letrat e grekut atyre? kur i shava dhe mendova me mire te kthehesha sesa te duroja pordhet e atij grekut ne kufi, ma dhan vizen.

Problemi eshte se levizja eshte e lire dhe jo ndenja,prandaj duhet te tregohen ne kufi edhe letrat e grekut se nuk mund te rrish me shume se tre muaj ,po te jesh me banim ne shqiperi

Zana nuk isha fare per greqi, larg qoft te me coj halli te rri me shume se dy dite ne ate mut vend.... vetem per te kaluar isha dhe me nxirrnin te tilla klecka.

pse po ty ne Shqiperi ku te hyjne ne pune prioritetet? Apo do na fusin ne Europe me 100 euro pensionin.

Po europa do ti plotesoje kushtet e saja kundrejte kombit shqiptar?

Brado po pikas tone tradhetari ne ca komente te fundit te tua... mos e hodhe lumin dhe ti? Te zhgenjyen mo?
smiley
Po na bo merak... ca ka nodh?

Me hapin e breshkes, do te plotesohen edhe 12 pikat, kuptohet pas ca viteve.

Me 36 Gusht do plotesohen te 12 pikat!

Ej, ajo Turqia ku kemi shume vllazen, sikur nuk po kerkon me t'hyje ne Evropen-kurve-te-motit ee?

 

Kush e tha kete? Turqite po mbarojne per pak Europe . Tjeter po flet per politiken e moderuar islamiste te Erdogan. 

Ne cdo rast, Turqia s'ka te krahasuar me Shqiperine. Ne shume aspekte kjo. 

Une mezi pres te futet Shqiperia ne BEsmiley

DHe i gjithe njerezimi mezi po pret per kupen e botes qe do behet ne Katar ne 2022. Te pakten per kete ka nje date, po per ne? As date e as a do te hyjme at all... smiley

Sa te jete Saliu gjalle, pozite apo opozite, Evropes do t'i veme anes... si cdo vend i botes se trete e pa shtet...

Nuk ndaj te njejten mendim me ty Zoto. Historia ka treguar qe vende me te deshperuara kane hyre ne momente oportune, psh,Qipro, Greqia. Vendimet e antaresimit s'jane gjithmone te varura nga dinamikat e politikes se brendshme. Ndikojne dhe arsye te tjera. Por te shohim. Une prape mendoj, se antaresimi ne BE eshte e vetmja e mire , per ate vend te vogel, qe gelon si kazan me politike bajate.smiley

Po pra... qipros nuk i vune kushtet qe na vune ne... Greqia bile hyri pa asnje kusht, me lutje madje.

Ne edhe zarfin kur cuam kerkesen, nuk na e hapte njeri!!! Pa shaka kjo; zarfi yne eshte hapur pas te pakten 1 viti. Zarfi i Malit te zi u hap menjehere, i Islandes poashtu... Ne dhe vizat nuk donin te na i hiqnin, madje kur flitet per kthimin e regjimit te vizave, shqiptaret jane te paret qe permenden ne liste - jo si shkaktare, por si meritues te regjimit te vizave.

Pak eshte per fajin tone, por shume, shume ama eshte per fajin e tyre.

Shqiperine nuk e do askush, dhe pike mbaroi. (!!!) Po te donin Shqiperi ne BE, nuk firmosnin me ate qe behet kryeminister me vota te vjedhura ne drite te diellit, para syve te cdo haleje qe dergon OSBE-ja si "vezhgues"...

Putini, nje Sali tjeter i nje supershteti, sapo beri nje gjyq te turpshem ndaj Pussy Riot qe u denuan me 2 vjet burg... Dhe gjithe bota doli te flase kunder... Saliu tek ne vret 4 veta para te gjitha kamerave, ne oren me te ndritshme te dites, ne zemer te Tiranes, - gjithe bota e pa, dhe e quajten "burre shteti" ca shushunja e minj halesh qe na i dergojne per ambasadore... Dhe fylja firmos me po kete Sali.

Keshtuqe, ti vazhdo te shpresosh, se shpresa e fundit vdes, e njeriu pa shprese... well, eshte i pashprese! Gjithsesi, po te them qe ne 2002, thuheshin te njejtat gjera, shihnim me vemendje te palekundur drejt televizioneve e mediave se mos vinte ndonje lajm i mire nga BE-ja, erdhi 2004, 2005, 2006... 2012... gjithe kesaj kohe fjala me e mire qe eshte thene, madje qe ka qene konstantja me e turpshme, ka qene "ne mbeshtesim Shqiperine ne rrugen e saj drejt integrimit"... jo per gje, po sa per te tallur trapin me ne, edhe Arvizu te njejten gje ka thene... E ja ku jemi ende.

smiley

Me optimist Zotosmiley Shqiperine me te vertete s'e kane aq shume qejf, sepse fakteqesisht kane filluar ta njohin mire, por as jashte nuk e duan. Te mbash nje vend te vogel jashte BE, si komshi , eshte si te kesh nje gur te vogel ne kepuce.  Nje gje eshte e sigurte, qe do hyjme( nese BE vazhdon) . Pastaj kohe-zgjatje e procesit s'parashikohet lehte. 

Ashtu sic eshte e sigurte, qe nese hyjme s'do jete aspak merite e jona, por vendime politike te BE , qe do jene te kushtezuar nga momente te ndryshme historike. Ose nga ajo qe quhet morali europian. Njesoj sic ndodhi me liberalizimi i vizave, i cili ishte nje vendim teresisht arbitrar.

Une mendoj se bejne gabim, ata qe presin gjykime objektive nga faktor te jashtem . Po nejse se dikujt do ja veme fajin hera-heressmiley

 

Kur thua "mezi po pres", duket sikur do hyjme vitin tjeter... E vitin tjeter nuk kemi per te hyre. As statusin kandidat rrezik nuk e marrim vitin tjeter... Plus, kujto qe Felliqodonia e ka ate status qe ne 2005. smiley

Nuk ka pune meritash per te hyre ne BE dora. Zvicra eshte ku e ku me e zhvilluar se 9/10 e vendeve te BE-se, e nuk DO te hyje. Ke degjuar ndonjehere t'i thote Evropa qe "ti zvicer e meriton"? Edhe krijimi i BE-se nuk u be ne baze meritash.

Edhe morali europian - qe mesa duket ti ke pak probleme me kete fjale - nuk eshte ndonje faktor favori. Ai me pare duhet te egzistoje, pastaj te flasim... Sepse eshte e pamoralshme qe Greqia te hyje pa kushte, dhe fqinjet e tyre te terhiqen zvarre e te torturohen. Eshte torturuar nje brez i tere. Shqiptaret jane trajtuar si kafshe gjate ketyre 20 vjeteve; te cdo shtet te BE-se. E para se te lindje ndonje debat mbi "ca s'kemi bere" apo "e pane ata se kush ishim"... po them qe asnje gje ne kete bote nuk e justifikon faktin qe nje njeri i rregullt (si ti psh) te ndershkohet kot apo te mos trajtohet so cdo njeri tjeter. Edhe kur per baze merret sjellja e keqe e 1000 bashkekombesve te tu.

Pra, moral nuk ka. Ne fakt nuk ka as shtet te moralshem, se as shteti nuk mund te kete moral, sidomos kur mbahet ne kembe nga njerez dhe ligjvenes krejtesisht te pamoralshem.

Ajo qe kane bere me shqiptaret keto 20 vjet dhe qe po vazhdojne ta bejne, eshte e pafalshme. Zoti ua kthefte mbi femijet e tyre; i perzente me zi buke nga vendet e tyre, dhe u trajtofshin si shtaze kudo qe te shkelin.

Zoto je pak impulsiv. Mendon se jeton ne nje bote te drejtesmiley Gje e mire kjo, por jo reale. Shqiptaret edhe kane bere, edhe kane hequr. Nuk ka vetem nje pale faj , ne asnje rast.

Une mezi po e pres sepse e di qe do ndodh,por s'e di tamam kur. Fakti qe FYROM ka marr kandidaturen ne 2005 , s''thote asnje gje. Madje sa me shpejt te futen ata, aq me shpejt futemi dhe ne. Pasi behemi komshi direkt me BE. Termi morali europian nuk eshte perdorur ne ate sens qe e transformon ti, por ne sensin e Objektivit ( kij kujdes jo realitetit) per barazi, per te drejta te njeriu, per te miren e te gjitheve, per individin.

Ky mallkimi i fundit eshte shume feminorsmiley .Duhet ta kuptosh qe e keqja e tjetrit, s'eshte KURRE e mira jotesmiley 

 

 

Nuk mendoj qe jetoj ne nje bote te drejte... jetoj ne nje bote ku shqiptari me flet per moral europian!!! Me keq se kaq nuk ka ku vete. smiley

PS: ke 31 vjet komshi direkt me BE-ne. Nuk pi uje ai argument. Nuk e rruan kush ne evrope se serbi, malazezi dhe felliqodonsi hyjne ne Shengen pa viza dhe shqiptari eleminohet nga lista. Nuk e kane problem.

E meqe e the me siper, nuk eshte gur ne kepuce, eshte gur NEN kepuce. Nuk eshte brenda fare. smiley

PS: ai nuk eshte mallkim. Te pakten nuk eshte i imi. Meqe BE-ja e konsideron veten si te krishtere; eshte i shkruar ne Bibel. smiley

Miresmiley ( sa per te shkel pak syrin) Po kane ndryshuar zamanet Zotosmiley Plus struktura, qellimi, objektivi i BE. Po u futun te gjithe, do futemi dhe nesmiley

p.s eshte si puna e ndonje koncerti te madh.qe si ke ble bileten se kane mbaruar me kohe , ndonese ishin super te shtrenjta. te bi rruga andej nga behet koncerti dhe te vjen njeri ta fal, sepse kishte lene e dashurasmiley   

Atehere mos flasim per moral. Se moral nuk ka. Kurveria nuk eshte me e jashteligjshme por e moralshme s'ka per te qene asnjehere. Racizmi sot eshte mese i ligjshem, madje institucion me vete ne BE, por i moralshem nuk ka per te qene kurre. E ngaqe nuk eshte dhe s'ka per te qene kurre i moralshem, cfare behet? Mundohen evropoidet te ndryshojne perkufizimet e fjaleve... e kufizojne racizmin vetem me shembuj qe u bie per shtat atyre, ne menyre qe te ligjerojne racizmin qe e kane institucionalizuar brenda vetes. Do nje shembull konkret? Merr nje shqiptar cfaredo, coje ne Itali apo Angli per te punuar. Dmth konsideroje njesoj si te ishte njeri, dmth, si grek, apo francez, apo gjerman... Po nuk te lexuan 101 ligje ata se pse shqiptari nuk mund te punojne ne Itali apo Angli, po ja.

aj rest maj kejs. Thenkju veri mac. smiley

Per Doren

Nje artikull ne anglisht i Spiegel per Turqine dhe anetaresimin ne BE:

Me pak se 50% te turqve duan qe vendi i tyre te behet pjese e BE

Amid the euro crisis drama, Turkey has seen economic growth as its European neighbors have suffered. As a result, the country has a newfound confidence that makes EU membership seem less important.

Shih Art, dihet kjo sindroma e uljes se deshires per tu futur ne BE, pas nje procesi te sterzgjatur, zhgenjyes dhe diskriminues. Psh dhe Kroacia na 44% e popullates qe votoi 65%( sjam fiks e sigurte) donin te hynin ne BE. Nderkohe qe ne fillim 80% te popullates deshironin te hynin. Por ky eshte nje trend qe ka ndodhur me te gjitha vendet, pa perjashtim.

Por per Turqine, s'jane tamam gazetat gjermane qe merren per baze. Ne kete rast artikulli me duket sygjestioniues me shume se sa konstatues. Pastaj s'duhet te ngaterrojme deshperimin dhe lodhjen me heqjen dore nga antaresimi. Une nuk mendoj se Turqia do heq ndonjehere dore nga antaresimi. Per kete jam e bindur. 

Gjermanet ne fakt kane celsat e kashtes...

E verteta eshte qeveria dhe shoqeria turke ja ka varur poturet BEse ne dere...Here pas here vete dhe i fut nje te peshtytur tek xhami i deres, keshtu sa per treguar qe ja ka bere naften. Turqit luan lojen thjeshte per interesa strategjike(si lirija tregetare etj) dhe nuk ka ndermend te hyje ne BE. Turqit e shikojne BEne si nje klub kristjan(si e permendi zoto lart).

Ti beson qe Turqia do te heqe dore interesat strategjike si Qipro per anetaresimin ne nje organizate qe po jep grahmat e fundit...Ne fakt Turqit thjeshte po shijone show-n e katrahures ekonomike(megjithese po i prek dhe ata vete)...Nuk besoj se turqit i harrojne romuzet e dala nga goja e Sarkozit apo burokrateve te tjere te BE-se si:Turqia nuk e kishte vendin ne Evrope. Tashme erdhi koha e tyre te ferkojne duart...

PS: Eshte BE qe ja ka nevojen Turqise dhe projekteve kolosale te gazit te cilat vijne prej andej.

 

 

Po te flasim per turqit duhet te marrim parasysh karakterin e tyre, si dhe problemet e tyre identitare. Perkatesia europiane per turqite eshte aq e rendesishme saaaasmiley 

Tani kush ka me shume nevoje per ke, eshte pak e diskutueshme. Turqia dhe BE kane marreveshje tregtie te lire. Eshte levizja e lire e njerezve qe po ja bene jeten malore.

Mitizimi i Turqise do rritet dita-dites sidomos me levizjet e fundit ne vendet arabe.Por per rendesine strategjike te Qipro s'eshte nje gje aq vdekjeprurese ,perkundrazi zgjidhje, nese aderojne ne te njejten organizate. Keshtu ndodh dhe bashkimi.

Por duhet ta shohesh ne kontekst me te gjere, kur flasim per rritje ekonomike te Turqise. Nese vendi e mbane frymen me eksport dhe eshte i rrethuar nga kriza, kur ka kaluar nje krize vete ne 2001, eshte pak heret per te folur kaq prerazi.

Une jam pak skeptike sesa konfident jane turqit , apo te pergatitur per lojra me BE, Ne pamje te pare, kane karakter si ne, mitizojne cdo te huaj dhe luajne rolin e viktimes ( ne s'na do asnje vend ne BEsmiley) . Por qe duan te hapen drejte perendimit kete e ka treguar dhe ri-penetrimi i tyre ne BAllkan.

Por nje gje eshte e sigurte, qe BE s'eshte gati per Turqine. Tjeter pune cfare mund te doje, bej sikur do, apo injoroj Turqia.

 smiley

Ne Ballkan? Te gjitha vendet a Ballkanit ku eshte "hapur" Turqia jane ne lindje te Turqise. smiley

Ah, dhe ndoshta duhej thene ndryshe puna e eksportit, psh: Nese vendi nuk e ka lakun ne fyt nga importet...

Ajo harta qe postova pak me lart e ka kthyer Turqine ne nje nga nyjet kryesore te energjise globale. Te gjitha projektet e gazit,naftes kalojne prej Turqise, qe jane keto jetike per ekonomine e Evropes smiley

Perse te futen Turqit ne BE, per te paguar fatyrat e atyre qe hengren e pine dhe nuk mblodhen as pjatat?... smiley

Turqit sot ne kohe krize kane rritje ekonomike tek 3.5-4% dhe e dine se BE-ja eshte e lakmuar per shtete te vogla dhe te pafuqishme. Interesat e tyre jane konkuruese me BEne smiley

Per Tuqine ceshtja e Qipros eshte jetike dhe strategjike, duke perforcuar ketu dhe zbulimin e rezervave kolosale te gazit ne ate zone...Trekendeshi Qipro(Turqi)/Izrael/Liban. Nje trekendesh i cili une besoj qe do sjelle lufte...

Sa per tregetine, gjithca eshte reciproke...

Une kisha nje turk ne klasen e suedishtes(SFI), intelektual me master ne ekonomik....Fliste me nje perbuzje te madhe per strukturen e BEse.

Oh wellsmiley Po thuj ketij turkut c'e mire te solli te jetosh ne BE ? smiley  Ndonese per strukturat edhe une jam shume kritike. Si te gjithe xhanem.

Une s'njoh ndonje turk qe po ta pyesesh BE apo Turqi , te thone , do kthehem ne Turqine time te zhvilluar. Ndonese e dine qe ne BE ata detyrimisht downgrade veten dhe karrieren e mundshme. Kjo per mua tregon shume mbi fuqine dhe potencialin e nje shteti. Te jemi te sinqerte, turqite emigrojne ne mase ende sot.

Pervec kesaj, ai miku yt, ka plotesisht te drejte. Pasi BE praktikisht i ka genjyer turqit. Kane kandidature te plote qe nga 1999, kane aplikuar qe nga 1987 dhe praktikisht kane qene te paret ne themelet e BE ne 1959. Zvarritja e tyre ka qene aspak dinjotoze dhe shume double standard. Ndaj i jap te drejte nese ata thone gjera negative, apo kane inat me BE.

Tani Art se ti me hap gjithmone pune muasmiley Rezervat me te medhaja energjitike( gaz) te BE vijne nga Rusia , nafta nga Norvegjia etj. Ndaj Turqia do perdoret si transit i burimeve alternative me project e South Stream pipeline,si Nabucco ,ITGI ,TAP etj. Por syte jane hedhur dhe per rruge te tjera nga Afrika e Veriut.

Sidoqofte e perseris, Turqia pervec mitizimit qe po i behet ka probleme serioze te brendshme. Pervec politikave te ndryshme, eshte nje shtet qe vetem para disa muajsh iu vrane 24 ushtar nga rebelet kurd. 

Jetosh ne BE?..Nejse Dora kete thuaja Spanjolleve,Grekeve,Portugezeve qe po mbledhin plackat dhe largohen masivisht per ne Brazil,Argjentine, apo veriun e Evropes smiley

Rezevat e medhaja te gazit ne bote jane si Shah Deniz(Azerbajxhan) Turmekistan,Kazakistan kalojne te gjitha nga Turqia smiley . Edhe Rusi kalon nje nga linjat kryesore te gazit ne Turqi, ate te Blue Stream smiley

Hidhi nje sy te kujdesshem hartes dhe do ta kuptosh se perse e kam fjalen

Blue Stream mesa di une con gaz nga Russia ne Turqi, jo anasjellta. 60% e gazit te Turqise importohet nga Rusia. Kjo pasi vet nuk ka rezerva gazi te medha , por ka nje pozicion te favoreshem gjeografik. Harta qe me dhe eshte per tubacionet e brendshme turke. 

Por ketu shpjegohet shperndarja e pipeline ku sic te thashe me lart, Turqia me ate te Nabucco, ITGI , Tap ( ku pritet dhe Shqiperia) futet tek harta e gjeoenergjitike.

Per pyetjen qe me bere, Art ti harron qe Suedia eshte ne BE ndonjeheresmiley 

Po pra..Une nuk u shpreha se Turqia eksporton vete gaz..u shprea se eshte nje nga nyjet kryesore te energjise globale..Kete ta tregon vete harta nuk ka nevoje ta diskutojme. PS harrove ate nyjen e rendesishme  me Iranin smiley (nr 3 ne bote per rezerva te naftes dhe gazit)

Po Suedia eshte juridikisht pjese e Bashkimit te Evropes "Veriore" smiley

Arto po s'pertove, boj nje ankete t'vogel jo-shkencore, dhe jo-zyrtare verdalle:

Pyeti: a do dojshit juve t'hyte shqipnia ne BE, nqs teorikisht, Njoni me Jelek Kartoni, mund te futet ne burg? smiley

Aty do e gjeshe pergjigjen se sa duan shqiptaret realisht te hyne ne BE. 

Vitin e kaluar thote Tyryfylja ju kemi dhene 12 konnitat. Me 2011-n i bie ketej nga jam une. 

Per keto derra qe kemi mbi koke (kur vemi per pushime), realisht, nuk ka asnje "incentive" qe ne te hyme ne BE. 

Premtimi qe afrimi me BE-ne do interpretohet si sukses i kesaj apo asaj partie, sukses qe do shnderrohet ne vota, une dhe ti, e dime qe eshte nje e qeshur mu ne surrat si logjikes, ashtu edhe realitetit shqiptar, ku votat, thjeshte vidhen. 

p.s.

e di qe shume njerez ne Shqiperi, ne te vertete kujtojne se ne kemi hyre ne BE tashme? 

Vizat e hequra, i kujtojne si ...hyrje ne BE. 

Hyrje! Si ne "hyra brenda ne dhome" ose "hyn i ftohti nga dritarja e hapur" smiley

 

 

rhyra

@emo

smiley

rhyra brenda dhe mbeta i shastisur! smiley

Mrroklla kjo puna jone eshte  si puna e asaj lavires plake qe nuk ngeli njeri pa vajtur me te dhe ska me cte ofroje...Lavirja plake qarkullon pa te mbathura.. Askush nuk e qas as tek dera e shtepise..Vajzen e re(qe e ka mohuar) ja kane marre me dhune dhe po ja punojne ne zanat, brenda ne shtepine e vet(me aprovimin keshillit te lagjes).. smiley

Vizat e hequra, i kujtojne si ...hyrje ne BE.

 

njësia matëse e kostos së progresit, mrrok, është numri i budallenjve. - kështu thotë një i madh. 

 

Cfare fitojne shqipot nga hyrja ne europe?

e di teorine e eneve komunikuese ? dmth ne qoftese lidhim dy kanoçe me nje tub, niveli i ujit, tek te dyja, barazohet. kanoçes me nivel te larte i zbret ky, ndersa kanoçes me nivel te paket i ngrihet ky. 

nivelin e ujit tani zevendesoje me nivelin ekonomik te tyre, dhe e kupton se çfare fitohet. sidomos per kanoçet si shqiperia me nivel te ulet. 

 

Nuk jam kondra por do te thote qe taksapaguesit e vendeve me te pasura te financojne ato te vendeve me te varfra.A kane stomak gjermanet qe te ushqejne ehde 4 milione varfanjake te tjere?E bne dikur me greqine sepse ishte lufta e ftohte dhe kujtimet e ushtareve ruse qe perdhunonin grate tyre ishin akoma te fresketa.Po tani c'kusur kane?

Pastaj ne pretenduam te njeten gje edhe kur hyme ne NATO po deri tani asgje nuk ka ndryshuar per mire pervec faktit se jemi te detyruar te shpenzojme 2% te buxhetit per ushtrine ne nje kohe kur spitalet e shkollat jane si ahure bagetish.

nashti per kete pune duhen pytur gjermanet jo une.  smiley

se jane ata qe na pranojne, nuk po u hyjme me zorr ne shtepi. 

vete mendoj se ka nje kleçke puna, se nuk te fton tjetri kot. patjeter do me ta fut diku. mund t'i pelqejne gocat tone te vogla psh dhe thote hajt se po harxhoj ca leke per bukuroshe te tilla. kur te fton komshiu psh, nuk te fton se iu hap barku per ty dhe do me te bo nder, ose ke muhabet te omel ose se ke grun e bukur e do me e njoh. nje keshtu dhe kjo pune .....

seriozisht, mendoj se europes i ka zene karrikja bishtin. jane kthyer ne demagoge (tu rrejt njerezit e tyre qe jetojne mire). meqe pranuan disa vende nga lindja, me potencial njerezor te madh (pra treg per te shit mallrat e tyre. mos harrojme gjithashtu se nga vendet e lindjes, polonia, çekosllovakia, hungaria dhe sllovenia ishin me lart nga disa vende europiane si irlanda, greqia dhe portugalia te cilat ishin ne europe qeshkur) tani po i pranojne te gjithe se s'mund te diskriminojne (pse ata dhe jo te tjeret ? i shtrojne vetes pyetjen).

nuk kane me burrenine te thone, o lal per ju te tjeret nuk kemi më asnje lloj interesi. dhe mbajne tani gjith miletin me llafe per te shtyre afatet deri ne maksimum. 

per ne pastaj eshte ulje, se europianet vete nuk na duan. sikur te bejne referendum per futjen tone, pra t'ja lene ne dore popullit te tyre, me 4000% ne nuk futemi. problemi eshte se futja varet nga teknokratet e europes, jo nga populli i saj. pra NE i futemi ne shtepi nje njeriut qe faktikisht s'do me na pas me sy. por nga varferia na ka humbur nderi dhe çdo gje tjeter me vlere shpirterore. 

mendoj se (e mira bile do qe) europa do prishet para se te na fusin ne mbrenda saj.

Si i thone asaj kenge:

me genjeve me genjeshtra

me thoje sa te vije vjeshta.

Prandaj shqipot ta mbeldhin mendjen per futjen ne europe. por te perfillen se pari te rivendosin denimin me vdekje sepse jo ne europe qe s'u futem por u beme si lesoto ne afrike persa i perket krimit te vrasjes.

ue ue ue çmë kujtove...

një këngë që shkon kshu:

tu skuq faqja porsi pjeshka

syni si ulli

nuk duroj dot sa të vi vjeshta

du me të marr në shpi. smiley

 

update..  pas leterankeses  se B.Manes drejtuar faktorit nderkombetar, tyryFylja deklaroi se prioritet tashme u bene 13.

apo seshte edhe numer ters ky..

Znj Alba si shoqe e nderuar dhe perpjekur per hallatet e vendit dhe si njohese e thelle e tyre . Me ka lindur nje pejetke dhe kam deshire po munde te me sqarosh :

A i kane thene z.Fyrle , se shoket antikomuniste , si psh shoket "Ta futi " shoqja "LefKope " Shoku yne "Gjembi " e sidomos Largepamsi e me horizont  te gjere ne shume fusha shoku Hoppa " dhe nje vandak te tjeresh te lloit , jane te shqetesuar "perse po vonohet Pranimi " ? A e di z.Fyrle se ne kemi qene Vendi me diktaturen me te eger te Botes dhe shokeve po Ju krijohet bindja se ata kane prapavija  komuniste te fshehura qe nuk na pranojne ? Dmth shfaqin nostalgji te theksuar per ish Shqiptaret nepermjet metodave te zvarritjes e shtyrjes se afateve .

Mund te duket si pytje naive shoqja Alba dhe mund ta anashkaloni , por mendoj se eshte Celesi i te kuptuarit te ketij problemi .Nje falemnderit paraprakisht !

Ju keshilloj te lexoni, sa ka thene.. Lenini, " Per Shtetet e Bashkauar te Evropes"....

"Qeverrisjen" e  sotme te kesaj Evrope te Bashkuar, ne fakt po e bitis   .... Lenini.

goxha llaf ke thënë o fyle por çfarë ti bëjë adminit unë që ka vendosur të të ta lërë këtë dacibao deri pas vitriut..

Ëë-ë, pa ë.

mos m'fol n'shishne katërt motra se t'ngordha

Koth-i do thosh, ke harruar nje me kaqurrela smiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).