Kush i fitoi pjesën më të madhe të medaljeve në Olimpiadë? Evropa. Kush e ka ekonominë më të madhe në botë? Sërish Evropa. Ku shkojnë më tepër njerëzit me pushime? Në Evropë, natyrisht. Në shumë matës të pushtetit, Bashkimi Europian renditet bashkë me SHBA-në dhe Kinën në Tre të Mëdhenjtë e globit. Megjithatë, po t’ua thuash këtë zyrtarëve në Pekin, Uashington ose në ndonjë kryeqytet tjetër botëror, do të qeshin me zë të lartë. Derisa udhëheqësit europianë lëkunden drejt një raundi tjetër të samitit për krizën, kjo superfuqi potenciale shihet gjerësisht si njeriu i sëmurë i botës së zhvilluar.

Pse? Dizajni defektoz i eurozonës e ka bërë recensionin në Europë më akut se në Amerikë. Kolapsi i eurozonës mund të zhyste bashkë me veten dhe pjesën tjetër të ekonomisë botërore. Por pse nuk kanë treguar evropianët vullnet politik për të shpëtuar eurozonën me një bashkim fiskal dhe politik? Çfarë ndodhi në 60 vitet e fundit me forcat që çuan projektin e unifikimit europian përpara? E nëse ky projekt është venitur, ku mund ta gjejnë europianët frymëzimin e ri?

Siç edhe kam diskutuar mbi marrëdhëniet ndërkombëtare, pesë shoferët e mëdhenj të unifikimit që nga viti 1950 tashmë ose janë zhdukur, ose kanë humbur energjinë e tyre.

Së pari dhe më kryesorja ishte kujtim i luftës dhe mantra “kurrë më”, që motivoi tre breza europianësh pas 1945. Por në kushtet kur brezi i fundit që ka përjetuar luftën është duke shkuar, memoria kolektive është e dobët.

Së dyti, kërcënimi sovjetik prodhoi një stimul të fuqishëm bashkimi për europianët perëndimorë gjatë Luftës së Ftohtë. E përgjatë kësaj lufte, Shtetet e Bashkuara ishin një mbështetës aktiv për integrimin europian, me Planin Marshall, por edhe me diplomacinë mbi ribashkimin e Gjermanisë. Kjo nuk ekziston më. Vladimir Putin nuk është Josif Stalin. E gjatë këtyre kohëve, Shtetet e Bashkuara kanë prioritete të tjera.

Së treti, deri në vitin 1990, lokomotiva e integrimit europian ishte Republika Federale e Gjermanisë, me Francën në timon. Gjermanët ndjenë idealin e një dëshire të fuqishme për t’u rehabilituar në familjen e kombeve europiane, me një interes të qartë kombëtar nga pas. Vetëm përmes fitimit të besimit tek fqinjët dhe partnerët, ata do të mund të realizonin ribashkimin e gjermanëve. Tashmë, ky qëllim kombëtar është plotësuar dhe idealizmi europian ka rënë me vdekjen e brezit të kohës së luftës. Në ditët tona, Gjermania nuk i përgjigjet më njësoj thirrjeve që vijnë nga pjesa tjetër e Europës.

Së katërti, shtetet e Europës Lindore nuk janë më njëzëri të pasionuar me Bashkimin Europian, edhe pse qytetarët e tyre e kanë më të freskët memorien e diktaturës, vuajtjes dhe luftës. Ndërkohë që Polonia është një ndër avokatët më energjikë të BE-së, Hungaria dhe Republika Çeke janë tashmë mes vendeve anëtare më skeptike dhe grindavece.

Së fundmi, supozimi i përhapur se Evropa nënkupton rritje të standardeve të jetesës dhe të sigurisë sociale për të gjithë evropianët është prekur rëndë nga borxhi i akumuluar, plakja e popullatës, konkurrenca globale dhe kriza e eurozonës. Grekët dhe spanjollët e rinj mezi i shohin këto përfitime sot. Megjithatë, edhe në vendet më skeptike është e qartë se është më mirë t’i takosh një tregu të vetëm prej 500 milionë konsumatorësh sesa të varesh nga një treg vendor prej 50 milionësh deri më pak se 10 milionë, përmasat e gjysmës së anëtarëve të Bashkimit Europian. Ky është fillimi i një çështjeje të re për bashkimin e Europës. Ndërsa ne europianët duhet të dyfishojmë përpjekjet për t’u siguruar që kontinenti nuk do ta harrojë të shkuarën e trazuar, nevoja për ngjitje është çelësi për të ardhmen e përbashkët. Bota e shekullit 21 do të jetë ajo e gjigantëve: të vjetrit e mërzitshëm si SHBA dhe Rusia, dhe të uriturit e rinj si Kina, India, Brazili apo Afrika e Jugut. Nuk është e nevojshme të pranosh profecinë apokaliptike të rënies së Europës për të ditur se Europa vështirë se do të mbetet mes ekonomive më të mëdha të botës për një kohë të gjatë. Në një botë të tillë, edhe Gjermania do të bëhet në masën small-medium të fuqisë.

Nëse europianët do të duan të qëndrojnë në kombinimin e mrekullueshëm të prosperitetit, paqes, sigurisë sociale dhe cilësisë së jetës që kanë arritur këto 60 vjet, duhet ta dinë se këtë vetëm Bashkimi Europian mund ta sigurojë.

Në botën e gjigantëve është më mirë të jesh edhe ti gjigant: negociatat tregtare ndërmjet Kinës dhe BEsë do të jenë në mes të barabartëve, ndërsa ato mes Kinës dhe Francës do të paraqisnin një marrëveshje të pabarabartë.

Një dekadë më parë, politikëbërësit kinezë e morën seriozisht Bashkimin Europian si një pol të fuqishëm të botës multipolare. Sot, ata e trajtojnë BE-në me një sjellje të përafërt me përbuzjen. I kthejnë sytë nga Brukseli vetëm për raste specifike si tregtia apo konkurrenca, kur Bashkimi Europian nuk vepron si një trup i vetëm. Në të kundërt, ata preferojnë të hyjnë në marrëveshje individualisht me shtetet, aq sa pritja e kësaj jave në Beijing për kancelaren Angela Merkel ishte e qartë. Ilaçi qëndron në duart e vetë Europës. Nëse do të lëvizte përtej rezolutave për krizën në eurozonë, drejt një bashkimi më të fortë fiskal dhe politik, por ashtu edhe në politikën e jashtme, Kina do ta merrte më seriozisht. Amerika dhe Rusia gjithashtu.

Europianët nuk duhet ta braktisin përfundimisht shpresën e themeluesve. Pa bashkëpunim në rritje në rang global, bota e shekullit 21 mund t’i përngjajë fundit të shekullit 19 në Europë me rivalitetet e fuqive të mëdha. Në shansin më të mirë, Europa mund të bëhet jo vetëm një tjetër gjigant, por mund të ofrojë shembullin e një tjetër bashkëpunimi gjigantësh shumëkombësh.

Kur paraardhësit të Merkelit në shekullin 19, Oto von Bismarkut iu tregua një hartë e Afrikës nga një kolonialist gjerman i paduruar, kancelari i hekurt, duke shpërfillur vlerën e kolonive të largëta tha se e vetmja hartë që kishte rëndësi për të, shtrihej në Europë. “Franca është në të majtë, Rusia në të djathtë, ne jemi në mes-kjo është harta ime e Afrikës”. Europianët e sotëm duhet të adoptojnë mençurinë e Bismarkut, duke deklaruar se “Kina, India dhe Rusia janë në të djathtë, Amerika dhe Brazili në të majtë- kjo është harta jonë e Europës”.

Marrë nga “New York Times"

65 Komente

 

A mundet Europa të mbijetojë?

Pergjigjen e ka dhene Pjerin Thomai te VQ, faqia 46, paragrafi i 2te!!!

Mos na harxhoni kohen kot me keto tema. 

Lere mo temën se mire eshte, i lamë dhe shplamë ato problemet tona. dale te llafosim keto te botes.

Problemi me kete Euron o ti usta eshte "one size fits all". Nje valute per gjithe ekonomite Europiane, qe jane ne standarte shume te ndryshme. Kjo ide ishte e djegur qe pa u nisur, prandaj monarkia, me ate largpamesine e memes plake, i tha jo. Valuta rregullon gjithe luhatjet e ekonomise. Kur ekonomia eshte dobet, printon me teper valute, rrit inflacionin por ul papunesine e mban nen kontroll tregun. Grekun nga halli e nxjerin miljona Euro, po te kishte aftesi ti printonte sot nuk do kishte problemet qe ka. Normalisht po te hidhen ne treg miljona Euro te reja, atij puntorit ne Gjermani i bie vlera e rroges. Ekonomite mema nuk e lejojne dot zhvleresimin e Euro, detyrimisht Grekut i eshte hequr nga dora nje nga veglat me te fuqishme te manipulimit ekonomik.

 

Kjo Euro eshte si puna e kancerit, po s'e hoqe te gjithen njehershi me dhimbje, do te ta haje shpirtin nga pak e nga pak. Greqia ose mund ti kthehet dhramise sot, te vuaje ca, po te mbijetoje ekonomikisht, ose te vazhdoje te mbahet me serume, deri sa borxhi i jashtem ti marre frymen komplet.

“Franca është në të majtë, Rusia në të djathtë, ne jemi në mes-kjo është harta ime e Afrikës”. Europianët e sotëm duhet të adoptojnë mençurinë e Bismarkut, duke deklaruar se “Kina, India dhe Rusia janë në të djathtë, Amerika dhe Brazili në të majtë- kjo është harta jonë e Europës”.

Epo Bismarku bashkoi nje komb nuk bashkoi qen e mace ose me kuç e me maç.

Ky ndertimi i Europes per arsye te realpolitikes me duket fare kot si argument. Te ishte per realpolitiken, me Hitlerin ne krye Europa do dominonte boten, do kishte kushte super te favorshme per ekonomine dhe s'do pirdhte as per SHBA as per Kine (nese s'do i kish pushtuar dot kuptohet).

Sipas kendeveshtrimit realpolitiks i bie qe Anglia duhet te kish pranuar aleancen me Hitlerin e t'i binin se bashku Rusise, Gjermania token, Anglia detin.

Kombet e Europes nese do te behen bashke nje dite, duhet te behen per arsye te tjera ndaj rivalitetit boteror.

Roni me detyrove te shkoj e te hap librin tim, e te mbyll kompjutrin ketu.

Dhe ky është artikulli i një anglezi...

Megjithatë mua një gjë më bën përshtypje. 

Euro është akoma e fortë në treg. Gjthë kjo krizë pa zhvlerësim...

Si tha Vasillaq Vangjeli (n.p.) : Gjithë kjo vdekje, pa orkestër!?

..E forte ne treg...Hmm..Flitet ketu per rreth 40% te rezerves globale ....smiley

Megjithate investoret po mbledhin valixhet dhe ikin me turma...Ja dhe nje shuplake nga Moody sot qe ti zgjonte ca nga gjumi

mbase sepse deri tani ECB dhe vendet kryesore s'e kane braktis Greqine dhe aq me pak Spanjen (qe jep shenja se ka per ta kalu bute). Po n'fakt gjithmone e me shume ka zera ekonomistesh se nji cvlersim i euros me deri 20% do i bente mire krizes; do krijonte inflacion po rruge tjeter nuk ka. Dhe e pare nga kendveshtrimi gjerman, nuk eshte ide e fort keqe.

Gjermania (sepse BQE është zgjerim i Bundesbank) ka ndjekur një filozofi ndryshe nga Amerika. Nëse USD njihet për luhatjet e vlerësim/zhvlerësimit Marka njihet për stabilitet të paparë. Dhe futja e Euro-s është bërë në bazë të Markës.

Nejse, zhvlerësimi i Euros mund të sillte vërtet lehtësim të krizës dhe ndihmesë në tregtinë e jashtme por Euro po tenton të zëvendësojë USD si monedhë e rezervës në botë. Dhe ndoshta i intereson më shumë rruga e vështirë që të ruajë reputacionin e stabilitetit sesa përfitimet e shpejta me zhvlerësime. 

Kështu mendoj unë të paktën.

p.s O Art, nuk çalon gomari nga veshët. E ke parasysh përrallën e tre derrkucëve. Shtëpia e kashtës ra, po shtëpia me tulla mbeti.

si perfundim as ti nuk i dhe pergjigje pytjes qe mundon boten sot:
- a t'blejm bono thesari ne lek apo euro? smiley

Tani këshillat për "portofolin" e aksioneve nuk jepen falas mër dajë. smiley

Ok, kështu për muhabet, unë them që Euro është terren i sigurtë.

"Pese shoferet e medhenj te unifikimit", valute perkthimi. Xhanem mund te kishin dale dhe makinista, ose montatore me kategori te shtate.

smiley Presim "suspektet e zakonshem" te na sjellin ca batuta nga filmi "Montatorja" ose "Flutura ne kabinen time."

Orienti (Shqipëria dmth) i thotë Tttë ddddyshshshuar. Kështu duhet t'i themi edhe ne, Të dyyshuuar. 

Se sikur nuk shkon të tallesh me një gabim duke ia futur vetë Rroma për Toma.

Kavir, e thashe me qellim duke kopjuar perkthimin ala google translate qe kane bere ata te MAPO-s. Pa dashur t'i bej qefin vetes, kam pershtypjen qe e zoteroj si Anglishten, ashtu edhe Shqipen ne menyre te kenaqshme.

ku mer? smiley  smiley

ju i lexoni mer, sa te forte qe jeni... loooool! s'e kisha menu kurre. shoferet ahahahahahaaa...

m'zu fryka, s'duhet me qesh kaq shume!!!

Në origjinal është "five drivers" është përkthyer "pesë shofera". Mbase edhe nga nxitimi.   Mbase "drejtues"  mund të ishte më e përshtatshme.

gugllishtja qe i nxjerr milingonat e bukovskit me model si automatike.

por fakti eshte qe nuk ka (nuk di une te pakten) nje fjale te vetme shqipe qe ti biere kokes kesaj. dhe eshte fjale shuuuume e perdorur. po aq sa "performance", per te cilen po ashtu s'besoj se ka fjale gjegjese.

Në këtë rast "drivers" ka kuptimin ata që i japin drejtim punës. Prandaj thashë "drejtues".

Në një përkthim tëndin e përmenda njëherë këtë punën e fjalëve që nuk kanë fjalë korresponduese (si kjo që sapo përdora). Kjo është detyrë e gjuhëtarëve profesionistë, që nuk janë e vetmja vegël mosfunksionuese nga anët tona.

Po s'kane c'bejne ndonjehere edhe gjuhetaret kur nuk e mban gjuha e as fjaleformimi.

ata nuk bejne dot mrekullira. mrekullira bente shen Thomai.

 

mund te jete "shtytes"

po. i shkon goxha. e gjithe puna eshte se ne shqip nuk kemi nje folje me kuptimin e drive (ose treiben ne gjuhen e dushmenit) si shtytese-percaktuese te dickaje.

Cili eshte qellimi i kesaj prurjeje? Venia ne pah e permbajtjes apo e perkthimit te keq?

Kavir shkaqet e mos-renies se euros.

1. Eurozona ne brendesi(brenda unionit) eshte ne gjendje te shpartalluar me c'balancime ekstreme te borxhit, c'kunkurrences tregtare,etj por e mbledhur se bashku duket nga jashte si nje nje ekonomi e forte. Ne perllogaritjet e fundit borxhi publik dhe deficiti i Eurozones eshte shume here me i ulet se ai i SHBAse..Edhe borxhet private dhe ato familjare jane me ulet se ne SHBA.

2. Largimi gradual i Kines nga dollari e ka detyruar te bleje euro si alternativa e vetme ne treg

3. Normat e interesit jane me te larta se ne SHBA dhe Britani

Megjithate do te jete dimer i acarte ky per (zombie walking) eurozonen....

Kur bëjmë këto debatet Art më vjen për të qeshur. Se ti je pro-BE por je i bindur që Euro është "ku rafsha mos u vrafsha" kurse mua s'më pëlqen BE-ja (jo më Euroja) dhe jam i fiksuar që Euro do i mbijetojë zombive të Moody-t dhe Dimrit të Madh. Dhe pastaj do i fusë një Koncert në fund të Dimrit për gjithë zombit e Moody-t.

p.s Strategu u tregon vendin edhe NATO-s edhe Traktatit të Varshavës.

Ne kete gjendje qe eshte...keq jane punet ne eurozone..Une e kam thene me perpara qe euro eshte zombie..Eshte si puna e atij mbretit(qe spo ja mbaj mend emrin) qe u vra ne beteje nga nje shigjete ne gjoks...Ashtu te vdekur e lidhen ne maj te kalit te vazhdonte betejen per pune morali....Nejse po ky dimer do ti vere ca ne prize se presjoni po shtohet gjithandej dhe dikush do ta fuse doren ne xhep te paguaje "ate"faturen...

Ja, vini ca buzen ne gaz me analizat makroekonomike te ketij strategut tone..Me duket se ryri eurozkepticizmi dhe andej nga ne smiley

“Ne kemi një sistem bankar i tëri nga vendet anëtare të Eurozonës. Disa instruksione të dhëna nga autoritet bankare evropiane bankave, janë të dëmshme për ekonominë  tonë

 

 

Marrë nga “New York Times"

Po fillon te me krijohet nje ide qe ky "falimentimi i euros" po propagandohet shume ne peshk... Te gjithe i bien tellallit, jo sot jo neser me artikuj, por euro akoma mbahet ne kembe (ndoshta po zvarritet?). 

Ndoshta jam i vetmi por po fillon dhe me duket si axhende ky trumbetimi i apokalipsit te euros.

Ka gati nje vit (aq pata durim te kontrolloja) qe do postohet ndonje artikull mbi "falimentimin e euros" cdo muaj rrjesht, sikur, ndryshe do harrohet.

1) Vdekja e BEsë vjen nga vetë politikat e shpëtimit te euros (31 Tetor 2011)

2) New York Times: Bankat po përgatiten për falimentimin e Euros (26 Nëntor 2011)

3) Europa nuk është SHBA (4 Dhjetor 2011)

4) Çfarë mund ta shpëtojë euron? (14 Dhjetor 2011)

5) A po afrohet momenti i kthesës për Evropën? (30 Prill 2012)

6) Mario Draghi & Olli Rehn thyejnë tabunë (31 Maj 2012)

7) A duhet të dalë Gjermania nga Eurozona? (8 Korrik 2012)

8) Der Spiegel: Fillojnë këmbanat (14 Gusht 2012)

Ky i sotmi ne shtator... smiley(e kush e di sa do jene qe nuk i gjeta dot une).

Vihet re dhe dicka interesante, shume nga linqet me lart jane postuar nga Art Changed... (me sa duket qenka i fiksuar se euro do falimentoje).

Ceri du me thene une me ket? Asgje... thjesht me beri pershtypje dhe me duket se disa mezi po presin te falimentoje projekti "euro".

Sume nga linqet e mesiperme jane postuar nga une?... Eklips i ke bere llogarite gabim me duket..ose duhet te blesh ndonje pale syza

 

lol 3 nga 8 nuk jane pak... smiley

3 artikuj brenda gati 1 vit e gjysem.... paskam bere qametin smiley

mos e shaj nga euro eklipsin..

3 fiksime  ka Arti....

i pari dhe kryesori demontimi  i euros.. 2)  dalja e Greqise nga euro zona (por kjo eshte pak e diskutueshme sepse  para se te dal Greqia, mund te ket falimentuar euro bashke me Evropen.smiley   dhe 3)  gazsjellesi, cfare dolloj projekti qofte ai, nuk do te kaloj nga Shqiperia..smiley     

E demontume ne tavoline eshte Belo...Sado ti hudhesh graso nuk punon me, ka mare fund...Duhen porositur ca pjese keshtu andej nga Kina thuhet...Sa per Greqine...vaji i ullirit nuk ju hyri ne pune si lubrifikant qe thua ti smiley

degjo Arto..,  sic shume sakte e ka konstatuar edhe Pjeri para do kohesh,  kemi te bejme me nje periudhe me ulje-ngritje.smiley  dmth, nuk ka gjithmone mire...

ja, Italia po e merr veten.  tani e ka rradhen Spanja te vihet ne binare..  kot i bie me qaf euros.. pastaj keto lloj krizash duhen..  keshtu  behen shembull dhe nxjerrin mesime ''nxenesit e keqinj te klases''. se sikur ishin mesuar  ca si keq..

Greqia eshte kohe e shkuar.. cdo lloj ndihme qe ti japesh, nuk  e perballon dot ritmin e evropianve..  e kam thene dhe here tjeter.. eshte si te mbash FC Gramozi ne Champions-League..smiley

ndersa do ti apo jo, Gazsjellesi i Ajzerbaxhanit do te kaloje nga Shqiperia!  ''kulla e barit.., nuk do te digjet..smiley

ca i puno gjeopolitikes beluli. 3 paragraf me 14 fjale secili. e dekompozi...

Italia po merr veten?  11%papunesi dhe ne recesjon te thelle, nuk po e shikon Montin qe po breth larte e poshe dhe cirret eurobonde!!eurobonde!!..I eshte ngjirur zeri, Merkel andej matane ben sikur nuk degjon smiley

Sa per Spanjen lere se e mori rrugen e Grekut. E thashe dhe pak me lart qe dikush do fuse doren ne xhep te paguaje llogarine. Finlandezet,Hollandezet,Gjermanet u cuan nga tavolina.

Sa per gazsjellesin, Greqia sikur po shpreh frike se Nabucco do fitoje "ate" projektin dhe  do ngelet me gisht ne goje se po shikohet "nje nyje problematike"....Kulla e barit eshte ke bahcja e komshiut

Reutes

Achtung!!...Bredho po flet para kohe me duket smiley Kjo zonja eshte kategorikisht kunder

 

nuk po flas para kohe jo. Te njejten gje thone te 2 shkrimet ne thelb. Qe ECB do bleje bono afat-shkurtra dhe Merkel eshte dakort.

Nevertheless, she would accept however temporary bond buying as well as purchases of bonds with short maturities.

 

 

Ka filluar dasma pa gjetur nuse ende smiley

12 Shtator vendos gjykata Gjermane nese do ta hedhi poshte apo jo...Nuk do me cudise qe Merkel te laje duart si Ponti Pilat.

Mua me ben pershypje ajo shprehja "unlimited"...  smiley

Hahaha o Arti, nuk te shoh ne forme. smiley Ta paskan kaluar me link, figura etj smiley

Te lexosh mediat amerikane per temat ne lidhje me euron eshte pak a shume si te lexoje Zeron e Popullit njehere e njekohe per imperializmin amerikan smiley

Asht si puna me Salen.....tash po ike sot a neser...me ndi peshkun....uuuffffa.Njikshtu edhe me euro-n.Po me duket se sa do qe ia djellin te keqen ma shume ju shtohet "ymri"thone keta miqt tone prej andej...hahahaha

kush ka fitu me shume medalje ari ne lojrat olimpike thot ky....

amerika ka 80 vjet rresht qe fiton 'world series' 

ashiqarr qe nytajmsi o bajast

Shkruajne me presh ne by... keta utopiket... Akoma e llogarisin Europen si nje shtet te vetem...

noshka cbehet andej nga Irlanda e Veriut? se sikur degjova se plasi prape....Ja pra kjo eshte Evropa plake qe duan ta veshin me minifund sipas modes keta neoliberalistet qumeshtore....Do ti tregojne plakes zanatin...

noshka cbehet andej nga Irlanda e Veriut?

you tell me...

ku di gjo un se ca bohet anej. knej nga Londra shnosh jan te gjith.

Oh well ...anglezet gjithmone i fusin nje fjalim ne fund.

Evropa do kaloj nje lloj ristrukturimi nga i cili do dali e lare. Gjithe artikujt qe botohen ne kete kohe, pamvaresisht ideve, mesazhit apo konkluzioneve qe nxjerrin, si qellim kryesor kane masazhimin e situates. Situate delikate, duhet pergatit terreni.

Europa ne kompleksin e vete ka fituar numrin me te larte te medaljeve, ka ekonomine me te madhe, numrin me te larte te turisteve pikerisht fale fragmentizimit te saj. Bekuar qofshin dallimet, diferencimet e ndryshimet.
Greku, spanjolli jane ne kete derexhe sot, sepse u mendua (gabimisht) qe mund te ishin si gjermani nen çadren e Euros, cka i lejoi te merrnin borxhe pambarimisht dhe me perqindje interesi "gjermane".

Europa ka tani nevoje urgjente per lidership qe beson ne te, me valen e re te zgjedhjeve ne France e ndryshimin e pritshem ne Gjermani kjo nuk eshte e pamundur. Hollande i ka dhene sinjalet e forta per nje Europe te forte e te bashkuar. 

Nuk e di pse i trembet integrimit ne Europe, pretendenti per kryeminister EDI RAMA.

pse ku e kuptove ti qe ky ka frike me hy ne Europe? Pe ndonje ender? Apo ashtu kot do me shty kohen e nuk di ca te thush ?

 

Bëri të pamundurën të pengonte marrjen e vizave, po bën të pamundurën për bllkokimin e marrjes së statusit kandidat për BE. Do më për belulin......

Kshtu thote Sala, dhe Saliu eshte specialist ne kto pune.smiley

Rrahu dhe gruan ne mes te Piaces.

 Art Changed the.. ben  shume mire me ato qe ke sjell dhe them  mos resht! Mirepo a nuk po te duket se ka perpjekje per ta trajtuar  gjithe problemin si  nje kompleksitet   .."eurozone", dhe jo si  nje problem strukturimi difektoz, politiko-ekonomik ? Si  problem themelor  sistemi,  mbi te cilin Evropa nisi bashkimin?

 Ne kete kuader,  sikurse e kam thene edhe njehere  tjeter, ne gjithe strukturat qeverriseses te  shteteve te Evropes dhe  sidomos te atyre  burokratike te  funksionimit dhe drejtimit te  BE-se mungojne analizat e thella, pse situata perceptoi gjer ne kete  derexhe dhe sidomos nuk po  duken idete se cili do te jete sherimi.

Dhe e fundit qe vrej une, ne kete katrahure e pasiguri ecjeje te Evropes po flasin politikane  dhe jo  institucione te politikave ekonomike, akademite,  katedrat, ...etj.Duken ne gjume dhe  ato struktura te qeverrisjeve te shoqerive civile. si konfederatat, sindikatat, pa le me qe rinia duket sikur  eshte grazhdeve e diskove..

E vetemja  qe u  pa sikur po trubullonte siituatat ishte  Greqia.Por dhe  atje   ...shojti..Flitet per  pasigurine e te nesermes dhe jo  thjesht per  nje... eurozone te semurur.

"Eurozona e semurur" eshte pasoja   jo shkaku, sipas meje.

Grava une e kam permendur dhe me perpara se arkitektet e euros ne fakt sot duhet te pergjigjeshin para ligjit dhe jo ti fshiheshin pergjegjesive(sic po bejne sot). Ata duhet te pergjigjeshin para ligjit si arkitektet e nje godine pa themele e cila po rrezikon te shembet. Nje gje me ben pershtypje qe askush nga burokratet doli te pranonte faktin real qe projekti ishte difektoz. Thjesht po gozhdojne copa derrasash,llokmash,saldojne shfra metalike rreth e qark duke e ditur se projekti eshte pa themele. Spanja po pergatitet per bailout tjeter (llogaritet mbi 100miljarde euro)

Ekonomistet e quajten "projekt politik" i cili nuk kishte asnje llogjike ekonomike(Asojkohe u sulmuan ashper per nacjonalizem dhe u quajten fataliste). Gjithcka u be per hir te globalizmit, keshtu eshte kur politikanet kryejne rolin e ekonomistit dhe arrrijme ne perfundime te sotme..

Sot shtrohet nje pyetje reale ne katedrat e Eurokrateve: A do te solidazohet veriu i Evropes per jugun? Pra pranohet qarte ndarja dyzoneshe e Evropes. Pyetja tjeter me spec eshte "A do te pranoje jugu kushtet e veriut"? Eurokratet po fillojne te pranojne realitetin e rin por njekohesisht duke ju shmangur pergjegjesive

Te jesh personalisht kunder EU si projekt nuk do te thote te ndryshosh fakte dhe te dhena  por kot nuk thone Bishti qenit bisht Qeni ngelet kudo qe ta cosh smiley

po lajmet nga Draghi..i lexut sot apo u shfryt qe dje?

u zgjidh pra..

po

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).