Shtepia e artit Tacheles, ne Berlin , nje nga qendrat me te rendesishme artistike  qe i dha forme profilit te jetes kulturore te qytetit, u shkaterrua me 04.09.2012.

Kjo ndertese pat qene krijuar ne nje zone cifute dhe per nje kohe qe perdorur si nje burg nazist, pat qene shkaterruar pjeserisht. Pas shembjes se murit te Berlinit u sipermor nga artiste te ndryshem, te cilet i vune emrin 'Tacheles`, i cili ne gjuhen Jidish domethene `te flasesh drejt`. Fati i nderteses mbeti pezull qe nga fundi i vitit 2008, kur te zotet e vendit vendosen ta shisnin token.

Artistet qendruan me vendosmeri deri ne fund dhe daten e shkaterrimit u larguan 40-60 e fundit qe kishin mbetur.

Shume protestime qe u bene kundra shembjes se saj fatkeqsisht perfunduan pa rezultat.

Une pata fatin e mire qe ta vizitoja kete vend ne pranveren e 2011.

Mund te them me plot gojen se eshte vendi me i dashur per mua ne Berlin. Mund ta vizitoja kete qytet disa here vetem per kete qender kulture!

Me nje siperfaqe prej 9000 metrash katrore, qendra ishte e rrethuar gjithandej me grafiti te shumengjyrshme, skulptura, piktura, fotografi, artiste performues, ateliere te vecante dhe mbi te gjitha me njerez shume interesante dhe atmosfere unike.

Trishtimi qe me shkaktoi mbyllja e kesaj qendre, me shtyu te krijoj nje projekt fotografik me mbresat e mia per te. Po ndaj ketu disa prej fotove te projektit. Nese deshironi mund ta shihni projektin e plote qe ketej: http://www.behance.net/gallery/I-will-mi...

 

56 Komente

Tacheles tashme do kujtohet vetem mes fotove, mbresave dhe kushedi ndonje filmi qe ka mbetur tek tuk. Si cdo gje ne jete nje fillim e ka dhe nje mbarim. Kshu dhe Tacheles...

e po pse ? gjynah , mund ta kishin shpetuar.

eh sa gjera mund te shpetoheshin...kur s'ka deshire asgje nuk ruhet!

Me ç'shof nga fotot qe ke bere mendoj qe kane bere shume mire qe e kane prish. Grafitet jane shume me te dobet se ato te stacionave te trenit te dores dyte. Mu me kujtojne askaridet e librit te biologjise. Degradim total.

Kujdes mos kujto se jam kunder grafiteve, por aty mjeshtrat e vertete jane shume te ralle, dhe gjithnje anonime me detyrim e percaktim.

mbase nuk ishin punet me te bukura te grafitit ne bote.mua ajo ndertese me hyri ne zemer me gjithsejsmiley

Me vjen keq me shume per ndertesen, fantazem e nje Berlini qe nuk kthehet me.

ndertese e rralle.kur e ke pa ti Ols?

Nuk kam qene ndonjehere atje enka. Thjesht me pelqeu nga sa pashe ne foto. Qartesisht nje arkitekture e fillimit te shekullit te shkuar qe ende nuk i eshte bindur racionalizmit asetik qe pasoi. Nje stil me nota gotike qe mund ta gjesh fare mire ne New York psh. apo ne cdo kryeqender europiane qe nuk eshte shkaterruar nga LIIB. Friedrichstrase dhe Potsdamer Platz kane qene gjithashtu objekte studimi gjate viteve te shkollimit mqs. perbenin zona te medhaja rinovimi per kohen me kontribute arkitektesh mjaft te njohur. Me vjen keq qe Berlinin e plot qytete te tjera gjermane (se bashku me Varshaven) nuk i kemi me. smiley

shume e vertetesmiley

Edhe atyre te Gestapos i erdhi keq kur u prish si burg nazist, por çfar te besh, jeta ecen perpara.

Enka po ti mi dreq qeke fotografe beqare shetitare boterore, une te perfytyroja amvise shtepijake me faqe te kuqe duke gatuar me 10 kalamaj perreth. Ti me qeke monalize qe i ka vjedh dushampit musteqet. Ncc, ncc, sa i rrezikshem eshte interneti, nuk mund ti besosh kurrkujt.

lol po statusin ku e lexove heretik?smiley

Tuj gugllue/Informacioni gurgullue 

ne gugell paska info mbi statusin tim? strange..mos te kane thene zogjtsmiley

Ky objekt eshte nje ish "luxury department store" ndertuar ne 1907-en.

Eh sa tymi duhet te jete tymosur atje brenda smiley Apo jo enka? Gjate ndonje koncerti reggae...

mbasesmiley kur isha une nuk kishte nje koncert te tillesmiley

po tym , tym kishte pyet ai?smiley

s`pashe gje smiley

Nuk e kam te qarte pse autorja kur flet per kete ndertese flet vetem per pjesen kohore cifute !!!!!!! smiley

me verte? mu s`me duket ashtu.kam folur perciptazi per historine e pallatit (kjo marre nga wikipedia)  , sa per ilustrim.pastaj kam shtuar mendimet e mia per te si dhe fotot.

O enka po ti e ke shkruar këtë - mirë po më habis me gjithë kto aftësi smiley Dhe shkrimi dhe fotot mjaft të mira.si gjithmonë gjera të mira gatuan ti Enka

Më kujtohet kur artistat e pushtuan këtë ndërtesën dhe më vonë e shdërruan në si ekspozitë .(për mendimin tim abuzim me pronën e tjetrit dy herë dhe nga nazistët e nga artistët) 

PS Enka dikur të kam pyetur (andej nga guzhina ) - po mbiemrin e paske  dhe në Turqi kishe jetuar.Tani e di ose besoj ; je tiranse e përzier me dibran  Tirane .

flm prizrenarenika.mendoj se gjerat tingellojne apo duken , shijohen mire kur behen me pasion dhe kenaqesismiley

pushtimi i artistave me duket me i hajrit per shoqerine se nje godine e superftohte qe do ndertohet atysmiley

e vertete per origjinen.para 4 brezash kane ardhur ne Tirane nga Dibra e madhe njerezit e mi,nese me pyet mua une ndihem si Tiranasesmiley me pelqen ky qytet dhe njerezit dashamires te tijsmiley

Dibranët e vjetër e kanë me "statut" që janë "tironca t'vjetër"smiley

posmiley

fotoja e fundit si qershia mbi torte, shume e bukur si embelsirat qe lihen ne fund! smiley 

hehe dhe mua me pelqen ajo fotoja, mgjth nuk ja di artistin/ensmiley

Ilir  ajo është herezi që as heretiku se besoj se dota shpallte pëlqimin kaq haptassmiley

Jo bre se ajo çiljeta mbi torte nuk veper e te tymosurve te tymuar prej barit qe shohin vizione me askaride duke dhjere gjak nga shiringa veterineresh. Nuk e sheh qe eshte realiste konservatore e fisme e bere nga ndonje SS vegjetarian nga ata qe hane bar e nuk dorezohen, e megjithate "distancohen", ja ashtu si "u distancuan" 99% e popullsise se Lindjes ne nentor 1989 prej cicave te Partise Punes Shqiperise. 

A ta bej nje verejtje, Enka ?

S'duhet kapur pas sendeve, ndertesave, rraqeve qe i blejme. Kjo quhet roberi, ndryshe. Mbase e kam gabim por une njoh ketu dike qe NUK HEDH asgje. Gjithçka qe e ka emrin send, ajo e ruan. E pati blere s'e pati blere, per te eshte njelloj : sendi i futet ne kujtese. Kur shkon me pushime, psh ne Saint-Tropez (kujdes per ndonje çamarrok : ne St-Tropez, nje shishe shampanje ne bar mund te shkoje deri 5 000 euro, keshtu qe...), pra kur shkon me pushime, sjell me vete gjithfare xhingla-minglash dhe i ruan me dekada te tera. Me dekada, po te them, e jo me muaj apo vite. Sendet ngjeshen e shtypen, por ajo s'e çan koken, mbledh e grumbullon. Nuk ia kam bere refleksionin, se s'dua ta lendoj, por jam i bindur qe ajo ka shume frike nga vdekja, madje nganjehere me duket se ajo do te vrase veten pikerisht per te mos vdekur. Aq i eshte ngulitur kjo ideja e mosmplakjes, mosvdekjes, e jetes se perjetshme. Ajo mendon se kujtimet do ta shpetojne nga ky fund. Mendon se nese i zoteron te gjitha kujtimet e sekondave te shkuara, ajo ngulet ne te tashmen, i duket se ka jetuar ne maksimumin e jetes, asgje s'i ka shpetuar, gjithçka eshte ne doren e saj, vete bota ska kuptim pa te.

Kujtimet duhen, por asnjehere ne obsesion, ne fiksim. Shtepia ku kam mesuar fjalet e para, as qe e kam idene nese eshte ende ne kembe. Por aq me ben. Ajo eshte ne kembe ashtu siç e kam ngulitur une ne mendje, dhe fakti qe ekziston apo jo fizikisht, s'me shkakton as problemin me te vogel. Po te dua, ja tani e sjell shtepine ketu, para meje, me thjesht forcen e mendjes. Nuk kam nevoje per pranine fizike, reale, te diçkaje qe e kam tashme ne tru.

E zgjata shume, me duket, edhe pak dhe do i vendosja nje titull per tregim, tip : I hate things. Ose : I don't care about buildings. Diçka e tille, me nje fjale.  

mire thua , po veshtire se realizohet gjithnje.

kujtimet per mua jane te shtrenjta.nuk me pelqen ti humbas.sendet pastaj jane gjera qe mund te besh pasmiley

Jo, lidhja ishte tjeterkund : ajo shoqja e lidh kujtimin me nje send fizik, real. Po vajti ne nje mbremje me shoke e shoqe, ajo do ruaje peceten a pirunin. Thjesht sepse pas 15 vjetesh, kur te shohe peceten, do thote : ja ate mbremje, keshtu e ashtu, Hurbineku me propozoi por une s'i pranova, e terrci-verrci. Kjo them une, kthehet ne nje roberi. Marcel Proust, s'pati nevoje as per pirunj e as per pecete, thjesht nje biskote e lagur ne çaj e beri te hardalliset ne 5 000 faqe. Per kaq kemi nevoje : nje arome, nje imazh, nje prekje, dhe pastaj gjithçka shpeshtillet. Kurse shoqja e ka kthyer shtepine ne depo-grumbullimi.

ke te drejte.

Kurse shoqja e ka kthyer shtepine ne depo-grumbullimi.

Ka edhe me keq smiley

L’hoarding è un disturbo ossessivo-compulsivo che costringe le sue vittime ad accumulare, senza nessun freno, una quantità enorme di oggetti, anche quando la loro conservazione riduce sensibilmente la possibilità di entrare nella propria casa. Questo disturbo si unisce spesso con la disposofobia: il terrore a disfarsi degli oggetti custoditi.

http://angolo-psicologia.blogspot.it/2011/01/hoarding-il-desiderio-di-accumulare.html

 

Oj te keqen, po ku je ti more Ols, un kujtoja se isha i semure se kam fobine kunder mykut te muzeut dhe bibliotekes, por ne fakt qekam gjithe shnet e i shendoshe.

Nuk kane te bejne me cfare shkruan keto crregullime.

Pjese nga Il Manifesto di Marinetti (quotidiano "Figaro" il 20 febbraio 1909)

10. Noi vogliamo distruggere i musei, le biblioteche, le accademie d'ogni specie

11. ... perche' vogliamo liberare questo paese (Italia) dalla sua fetida cancrena di professori, d'archeologi, di ciceroni e d'antiquarii.

Già per troppo tempo l'Italia e' stata un mercato di rigattieri. Noi vogliamo liberarla dagl'innumerevoli musei che la coprono tutta di cimiteri innumerevoli.

Musei: cimiteri !...identici, veramente, per la sinistra promiscuita' di tanti corpi che non si conoscono. Musei: dormitori pubblici i cui si riposa per sempre accanto ad essere odiati o ignoti ! Musei: assurdi macelli di pittori e scultori che vanno trucidandosi ferocemente a colpi di colori e di linee, lungo le pareti contese !

In verità io vi dichiaro che la frequentazione quotidiana dei musei, delle biblioteche e delle accademie (cimiteri di sforzi vani, calvarii di sogni crocifissi, registri di slanci, troncati!!..) e' per gli artisti , altrettanto dannosa che la tutela prolungata dei parenti per certi giovani ebbri del loro ingegno e della loro volontà ambiziosa.

Suvvia ! date fuoco agli scaffali delle biblioteche!...Sviate il corso dei canali, per inondare i musei !..Oh, la gioia di veder galleggiare alla deriva , lacere e stinte su quelle acque, le vecchie tele gloriose !...impugnate i picconi, le scuri, i martelli e demolite senza pieta' le citta' venerate !

Kendveshtrim interesant, por kam pershtypjen se s'ka lidhje me prurjen time. smiley

Ka lidhje qe ç'ke me te sepse psikozat individuale lidhen me psikozat kolektive. Kjo semundja qe solle ti eshte moderne, afersisht e kohes se manise se grumbullimit te gjerave ne muzera.

Dakord.

eh enka, aty kryqezohen te gjithe, prandaj ndoshta na pelqen..smiley

mua me terheq tej mase ekspresiviteti ne syte e `murgeshes`.eshte dhe pakez klishe si foto , por fytyra e saj nuk me le te mendoj shume per kete gjesmiley

jo,jo, mekati i murgeshes eshte flori perpara qiellit te nxire nga vdekja! 

nese ndokush do me pyeste se çdo te shpetoje nha ppu ,do thoja pa u mendu gjate;varzat!Jane te mrekullueshme ,te bukra ,te ndrituna ,te drejtperdrejta,te mençura ,te zonje e fisnike ,si Enka....smiley

moj Zana smiley

anch'io

Enka , kot sa per muhabet : Sa ''artiste te mirefillte'' hyne apo me mire dolen nga ketu qe nga koha qe u zu deri sa u shemb, sa njerez qe u permendet emri per dicka ?

nuk di ne thellesi per artistat qe kane punuar aty.une pata ndjesi te mira kur vizitova ateliete e tyre vjet.

sic thashe dhe me lart une Tacheles Kunsthaust e kam pelqyer te terin si vend , e  shoh si nje projekt , pro-art, pro-krijim, pro-kulture dhe shperndarje te ketyre te fundit.pra e shoh ne nje kend me te pergjithshem.

atmosfera mu duk shume e sinqerte dhe me terhoqi fakti qe me dukej sikur cdo mur, shkalle,apo teksture e saj mbanin te fshehur dicka te vecante.

 

po kontrolloja ne internet http://www.kunsthaus-tacheles.de/ dhe interesante dukej. Pastaj rendesi ka fryma qe percillet aty , apo ispirimi qe merr . kisha pershtypjen se mos ishte ndonje gje si ''centro sociale'' se i kam alergji negative ato.

ndonje isprim per rreceta gatimesh more smiley

lolsmiley po te kisha ndenjur me gjate mbase po.vetem prindin se gjeje atysmiley

qyqja , konke kthy rrezikshem qe atje smiley

smiley konke kthy bosh smiley

Enka,pak e egzagjerume,dhe ata qe jane lind e rrit aty nuk mendoj se do u mungoi " Tacheles" - i , me dhjetera shiringa pastronin ato qe e mirembanin,dhe nuk ishin shiringa Tetanozi smiley

po pse do me duhej ta egzagjeroja o Brad.s`po me dekoro njeri per ket punesmiley

E di qe ste dekoron njeri por ashtu mu duk,po dhe faj skam,nuk e di se sa e ndjeshme je smiley

mbase mund te duket si e egzagjerume.edhe ndodh xhanem.po jo ne kte rastsmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).