Banesat e ish-pronarëve, miratohet akti normativ. Tahiri debaton ashpër me Topallin

Kuvendi pas debateve të ashpra të cilat dërguan edhe në ndërprerjen e tij ka miratuar me 67 vota pro projektligjin “Për lirimin e banesave pronarëve të ligjshëm nga qytetarët e pastrehë, banues në banesat ish- pronë të subjekteve të shpronësuara". Ndërkohë që 4 deputetë abstenuan.

Ashtu sic pritej, projektligji “Për lirimin e banesave pronarëve të ligjshëm nga qytetarët e pastrehë" ka ngjallur debate  të ashpra mes ligjvënësve demokrat dhe socialist në Kuvend. Deputeti socialist Saimir Tahiri kërkoi kohë që akti për shkak të rëndëisë që mbartëtë diskutohet me qetësi. Por kërkesa e këtij të fundit nuk u mor parasysh. 

Ndërkohë që akuzat e lëshuara nga deputeti socialist Sajmir Tahiri dhe replikat e ashpra me kryeparlamentaren Topalli dhe ligjvënësit te majte sollën si pasojë edhe ndërprerjen e seancës. 

Kryeparlamentarja: Partia Socialiste urren pronarët.
Tahiri: Nga ky ligj përfitojnë Nishani. ministra dhe deputetë të PD


Gjatë fjalës së tij, deputeti demokrat Gert Bogdani, duke akuzuar opozitën për mëndësi komuniste, i bëri thirrje që të votojë aktin, për ti dhënë fund padrejtësisë që u është bërë pronarëve të vërtetë. “Arsyeja reale është se keni mëndësi komuniste dhe mospajtimi me faktin se kjo është një hap për të cuar para padrejtësinë që iu është bërë familjve Tiranase. Rama i tha atyre shkoni tek partia juaj”,- deklaroi Bogdani. 

Në emër të grupit socialist, Sajmit Tahiri akuzoi qeverinë se ka keqësuar konfliktin pronave duke dhënë statistikën alarmante të vrasjeve për këto cështje. “Një fjalë e urtë thotë nuk ka gjë më të frikshme se injoranca në veprim. Të jesh injorant nuk është turp se sa të refuzosh të hapësh sytë. Akti normativ që vjen sot vjen pas du nismave të qeverisë, të këtij kryeministri të dyja të hedhura poshtë nga Gjykat Kushtetuese, se nuk i japin zgjidhje pronarëve dhe qiramarrëves. Hapni sytë. Znj. Topalli e di që ju vjen më për mbarë të silleni si kujdestare të nndonjë konvikti vajzash dhe j si kryetare. A e dini sa problem ka me pronat. Janë vrarë 8 mijë 100 qytetarë në mbarë vendin. Më shumë se 1 qytetar në ditë. Konston e mban klasa poltike. Ju thoni le të vriten”,- akuzoi Tahiri.


....
Deri në datën 1 nëntor, 3289 persona që banojnë në shtëpitë e pronarëve të ligjshëm duhet të ndjekin në mënyrë të përshpejtuar të gjitha procedurat për të përfituar kredi me interes 0% për një afat deri në 30 vjet. Enti Kombëtar i Banesave dorëzoi para pak ditësh pranë Bankës Kombëtare Tregtare listën e të gjithë personave që banojnë në shtëpitë e ish-pronareve dhe që përfitojnë kredi me interes zero për një afat deri në 30 vjet për të zgjidhur problemin e strehimit te tyre dhe për të liruar ambientet ku banojnë aktualisht. Konkretisht, lista përmbante peshën kryesore nga Bashkia Tiranë, me 908 raste, duke vijuar me atë të Durrësit me 869 raste dhe të Shkodrës me 605 të tilla në total. 
 

(e.m/BalkanWeb)

 

210 Komente

As nuk mund te mendohej nje qendrim tjeter i PS-se, ish-partise se Punes. Keta e kane lufte klasore, nuk shqiten dot nga ai mentalitet e praktike.

Bashke me deputetet e PS eshte bashkuar edhe deputeti i partise fantazme te Topit, Oketa. Edhe ky si opozita ka bojkotuar votimin dhe kjo nxjerr ne pah qarte se kush eshte Oketa dhe Bamir Topi, te veteshpallurit te djathte.

Onderr do e kisha vallahi te isha kaq i zgjute sa ty e t'i gjeja vetes nje pseudonim qe te me perfaqesoje sic te perfaqeson ty yti. BRAVO njerez si ty i japin lezet PPU.smiley

Mu po me drejtohesh more harram? Po ik ore sherbetor i rendomte i Edi Rames se nuk mund te me drejtohesh ti mua!

Po te kesh pak mend e turp, duhet ta denoncoje Oketen me shume se une se braktisi votimin si PS-ja per te mos qene ne anen e pronareve. Dhe te djathte gjoja ju.

"Gjatë fjalës së tij, deputeti demokrat Gert Bogdani, duke akuzuar opozitën për mëndësi komuniste, i bëri thirrje që të votojë aktin, për ti dhënë fund padrejtësisë që u është bërë pronarëve të vërtetë. “Arsyeja reale është se keni mëndësi komuniste dhe mospajtimi me faktin se kjo është një hap për të cuar para padrejtësinë që iu është bërë familjve Tiranase. Rama i tha atyre shkoni tek partia juaj”,- deklaroi Bogdani. "

Mi gzofsh pronat o tirons i malokzum.

ligji nuk u votua nga LSI, u kthye mbrapsh

mos genje o shoku fshatar, akti normativ ka kaluar pasi LSI nuk ka braktisur votimin por vetem ka abstenuar.

Nuk u votua, thashe. Dmth abstenim. Ligji nuk kalon me 67 vota. smiley

Po kalon pra o shoku fshatar, sepse ligja, kupton ti, ligja thote qe ne kete rast ky akt normativ i qeverise miratohet me shumicen e atyre qe jane ne salle. Normalisht duhet kuorumi prej 71 deputetesh, qe kane qene ne salle, pastaj votimi behet edhe me shumicen e ketij 71-shi. LSI ka abstenuar por nuk ka ikur nga salla qe te mos kishte kuorum.

Pune te thella, ca te them une.

Kjo eshte nje gje e ndyre!!! Ndyresira qe nuk u ngopet kurre!! Fare e qelbur!!

Vendim i drejte.

Une di qe ka situata me te vertete te veshtira njerezish, qe as kane mundesi te marrin kredine me interes zero, sepse jane pleq dhe banka nuk ja jep.

Por ne shume shume raste, ne keto prona jane ca komuniste me origjine nga zona e pare te ardhur ne qytet nga Partia. Komunista, sigurimsa, shefa partie e dege brendshme. I kane zene pronat, ndersa te zotet e shpive (vila te bukura) kane bere vite internim ne baraka. Shpesh jane njerez edhe me leke, qe nuk levizin nga shtepite e ish-pronareve megjithese i kane te gjitha mundesite. Po me tregonte nje shok rastin e njerit, familje e vjeter pronaresh te persekutuar. Pasi moren nje pjese te pronave i leshuan per pallate. Investitoret, ndertuesit te gjithe komunista, ish-nomenklatures.

Respek Sokol Olldashi! Sot i ka permendur me emra e mbiemra sot ne parlament plot raste. I madh. Bukur. smiley

Keni tete vjet qe hani mut me PD ne pushtet dhe vitin e fundit ben gjoja se do t'ia ktheje keto prona, e prape nje mut hani, nuk i kthen dot pa LSI-ne. As legalizime s'bejne dot maloket, dhe pse i genjeu se do t'ua legalizonte zaptimet, as tiransit s'i moren pronat qe u zune maloket, dhe pse u tha ne 2009-en te dorezojne llogarite bankare ku do te hidhen leket. Dmth, vazhdoni hani mut me salen, fryni barkun.

Ndryshe, si do dilta Argita me prona ne PERMET, dhe Meta me prona ne DHERMI???

Fise te medhaja e te nderuara (mos harro patriote).

Sokol Olldashi smiley

"Ju thoni qe njerzillek eshte ai qe shpallet ju dje me protesta. Po ke nxorret ne proteste? I pashe, familjen e Luan Babametos, ish-minister, familjen e Rahman Makut, ish-minister, familjen e Petro Dodes, ish-kryetar i Planit te Shtetit, familjen e Prokop Murres, ish-minister, familjen e Skender Kosoves, hierark i sigurimit, familjen e Sotir Kocollarit, ne Bashkimet Profesionale, familjen e Kristo Themelkos, Reshat Hysit, ish-drejtor i Sigurimit te Shtetit, familjen e Koco Priftit, familjen e Aleks Vendit, familjen e Pilo Peristerit, familjen e Vasil Nathanailit, ish-minister qe rri ne shtepine e Jorgo Kllakit, diteziut qe rri ne Korce", tha ministri Sokol Olldashi.

hallall hallall fiks ashtu eshte. Jane sa e sa te tjere.

kape te 1.11 http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

looool gjithe kriminelat me PS i ke

eee ashtu te duket ty, efekti i zerit te larte cjerres i Olldashit ne parlament qe me shume duket si institucion prokurorie kur Olladashi ka rolin e Prokurorit qe i pret gjuha sa majtas djthatas, pa llogjike demokratike, tamam si komunist Olldashi. eshte shume i madh i denje per mendjet naive,  filloi me preskutimin e familjareve ishkomuniste! ..me nje fjale lufte klasash! Pushteti duhet mbajtur me cdo kusht! 

Konston e mban klasa poltike.

Nje rast autokritike kjo nga ana e Tahirit?

po vijne zgjedhjet dhe karavidheve u duhet vota e ish-pronareve, po te kishim nje shtet demokratik ne themel perpara se te nxjerrin ligjin duhet te mendojne thelle, edhe ish pronaret te marin pronat por edhe 3 mije e ca vete te garantohen nga shteti per strehim, si mundet qe me nje fjale goje, qe i vene emrin `ligj` te lene pastrehim mbi 3, 000  vet? Ku do te jetojne ata? Amund te veproje keshtu nje shtet demokratik?  Thjesht ky shtet vagabondesh hap konflikte sociale dhe nuk zgjidh gje as edhe nje problem te ngjashem si ky! Eshte komplet i paafte! Era e keqe e gjasme "aktit normativ" ne dobi te ishpronareve eshte pikerisht se po vijne zgjedhjet dhe duhet siguruar pushteti edhe per 4 vjet te tjera! 

Qyfyre kur lexon komunistalgjike enveriste e apologjete te diktatures qe shprehin keqardhje per njerezit qe mund te mbeten te pastrehe, per shtet vagabondesh qe hap konflikte sociale etj.

 Vetem naivet nuk kuptojne se cfare shteti kane sot shqiptaret.!

_

 

Nga Përparim Halili

 

Brenda çdo pushteti e qeverie ka nepotizëm, klientelizëm, bëhen pazare, abuzime e prapaskena për goditje brenda e jashtë “llojit”. Por nepotizmi, klientelizmi, pazaret, intrigat e prapaskenat që po bëhen në pushtetin dhe qeverisjen shqiptare 2009-2012 të ortakëve politiko-ekonomik Berisha-Meta, i ka kaluar dhe praktikat banditeske të çetave të kaçakëve, të fillim-viteve të shekullit të kaluar 1900-1912. Tamam si “kaçakët” e atyre kohërave, Sali Berisha e Ilir Meta të maskuar e të bashkuar pas dy siglave politike PD-LSI, kanë ndarë në mirëkuptim zonat e plaçkitjeve (ministritë). Të strukturuar në dy “familje” politike e qeveritare mafioze, të mbështetur nga klanet e tyre përkatëse politike-kriminale-financiare brenda e jashtë vendit, me përfaqësim e zotërim të përcaktuar pjesësh pushteti, “berishët” dhe “metët” janë përfshirë e po veprojnë në pazar interesash të hapura mafioze, duke përdorur për vetëmbrojtje dhe strukturat e policisë e të drejtësisë, që i kanë nën kontroll qeveritar.

Janë mijëra fakte, që dëshmojnë këtë profil “kaçakësh” të familje e fiseve sunduese dhe plaçkitëse “Berisha-Meta”, që nga gjyqi fals e maratonë i Gërdecit, që nga blloku i ryshfeteve të Ilir Metës, që nga vrasjet e 21 Janarit 2011, që nga lista e bizneseve që financojnë gruan e kryeministrit për një foandacion hije, që nga grabitja me dhunë e falsifikime e trojeve në bregdet prej fëmijëve, krushqive, ortakëve serbë e soj-sorollopit së kryeministrit, që nga vjedhjet miliardëshe në tenderat e rrugëve, që nga shkulja dhe shitja e ish-uzinave e kombinateve për skrap, që nga vjedhja e thesarit të shtetit (floriri), që nga vrasja e biznesmenëve, që nga shitja e territorit detar të vendit në shkëmbim të miliardave e sundimit në pushtet dhe deri tek represioni politiko-policor mbi këdo individ, grup individësh, shoqatë, apo institucion që i kundërvihet kësaj aleance e veprimtarie të familjeve mafizoe në pushtet “Berisha-Meta”. Janë 3 fakte të reja, të ditëve të fundit, që tregojnë se kjo babëzi, ky nepotizëm, këto intriga, ankth e panik i kanë përfshirë plotësisht…

 

“LSI-Sh.p.k” i vërsulet presidencës “Nishani”, për 20% të “aksione-kolltuqeve”

Fakti i parë vjen nga presidenca “Nishani” dhe provon atë që ka ndodhur dhe në pazarin PD-LSI, ose më saktë në ortakllëkun privat Berisha-Meta me pushtetin e vitit 2009. Ngaqë presidencën “Nishani” e konceptuan, e inskenuan dhe e realizuan si strukturë partiake të PD-LSI, dy “aksionerët” e plotfuqishëm të pushtetit po e përdorin atë si të tillë dhe në masën e përfaqësimit politik brenda administratës së saj. Nga burimet “TOPI” të mbetura ende pa u spastruar nga presidenca “Nishani”, mësohet se dy ditë më parë, presidenti i “Republikës i PD-LSI”, zoti Bujar Nishani (Mehmeti), ka marrë në dorë një kërkesë-kujtesë të dërguar prej boss-pronarit të LSI Ilir Meta, ku i kërkohet të zbatohet menjëhërë kontrata e tij me PD edhe në presidencë, për marrjen e 20% të kolltuqeve që nga shoferët, kuzhinierët, oficerët e gardës, pastrueset e deri tek postet qendrore të institucionit të kreut të shtetit. Në fund të kërkesës, zotit Nishani (Mehmeti) i është bërë e qartë në formë kujtese dhe fakti, që: “…siç është rënë dakord me PD dhe kur bisedohej e negociohej për presidentin dhe pas zgjedhjes Tuaj”.

Bashkëngjitur kërkesës, boss-pronari i LSI, Ilir Meta, i ka përcaktuar në mënyrë të detajuar presidentit të mazhorancës PD-LSI edhe kolltuqet konkrete që kërkon, madje dhe disa nga emrat që i ofron, si p.sh emrat e Luan Ramës, Ylli Manjanit, Erisa Xhixhos, Shezai Rokajt, Petrit Vasilit, Monika Kryemadhit e deri tek një “pionier” i LRI, me emrin Endrit Brahimllari etj…

 

Saliu hedh “agjentë biznesi” për të futur në kurth kryebashkiakun e Kavajës

Sali Berisha ka lindur, është rritur dhe formatuar deri shpirtërisht bashkë me intrigën dhe hakmarrjen, duke u bërë “master” i ideimit dhe realizimit të tyre. Edhe në “shpirt të fundit” të jetë, Sali Berisha nuk heq dorë nga intrigat dhe prapaskenat për të sulmuar e ndëshkuar kundërshtarët e tij politik, veçanërisht kundërshtarët personal, sidomos ata që e demaskojnë dhe e zhvlerësojnë publikisht. Personi që e ka zhvlerësuar me meritë njeriun “intrigë” Sali Berisha është Elvis Roshi. Në 8 maj 2011, ky djalë Kavaje e përzuri turpshëm Sali Berishën me votë popullore nga Kavaja, si një “qen të rrahur e të zgjebosur”. Këtë gjendje të krijuar, Sali Berisha e manifestoi publikisht, kur i merrej goja dhe i thahej pështyma në fut, teksa gazetarët e pyesnin dhe ai përgjigjej i zverdhur si kufomë, për humbjen e Kavajës.

Por ata që e njohin “specien” Sali Berisha e dinë mirë, që ai jo vetëm nuk harron, por ushqen dhe realizon hakmarrje barbare. Tani pas një viti nga përzënia nga Kavaja, mësohet se Sali Berisha ka ideuar hakmarrjen ndaj kryebashkiakut të Kavajës Elvis Roshi. Lajmi ka dalë nga brenda pushtetit “Berisha”, sipas të cilit do veprohet kështu: Në muajin shtator, Sali Berisha në emër të qeverisë do t’i lëvroj bashkisë Kavajë, 750 mijë euro fonde nga buxheti i shtetit, për 4 investime në shërbimet publike të qytetit. Sipas përcaktimit (intrigës) që ka bërë qeveria (Sali Berisha), këto fonde do t’i prokuroj bashkia Kavajë. Kryeministri Sali Berisha ka instruktuar një grup biznesmenësh të “oborrit të tij”, me “misionin” për të manipuluar kryebashkiakun e Kavajas Elvis Roshi me joshe me ryshfete, në shkëmbim të gjoja marrjes së tenderave përkatës. Pasi ta ketë futur në kurth me prova të dokumentuara për pazare e marrje rryshfeti nga prokurimet publike, Sali Berisha do bëj shkarkimin dhe më pas çuarjen e kryebashkiakut të Kavajës përpara drejtësisë, madje “arrestimin e tij në flagarancë” nëpërmjet krimit ekonomik të ministrisë “NOKA”, siç ua ka bërë dhe shumë zëvendësministrave e drejtorëve të prokurimeve në ministrira, të cilët nuk i kanë qëndruar strikt urdhrave klienteliste të pushtet-familjes “Berisha” në pazaret e tenderave.

Nuk e dimë, se deri ku ka arritur të realizohet kjo skemë intrige për hakmarrje e Sali Berishës kundër kryebashkiakut të Kavajës Elvis Roshi, por dimë faktin, që kryebashkiaku është njoftuar tashmë, për këtë skemë goditëse prej “çakejve” të LSI, që janë pjesë e “shpellës” së pushtetit “Berisha”.

 

Dyndje tek MUL NOKA, 450 kërkesa kuksianësh për punësim në polici

Të tre individët e pushtetit Nishani, Olldashi e Basha, që kanë qenë në bordero si “ministra rendi”, kanë patur të drejtën të mbushin ca zyra dhe me individë të familjeve, krushqive, shokëve, zonave, fiseve e “trimave” që mbajnë pas menderes. Por ajo që ka ndodhur brenda 1 jave me ministrin e ri të Rendit Flamur Noka, me kërkesat për vende pune në polici, nuk ka ndodhur me asnjë ministër as brenda 1 viti. Sipas një informacioni nga brenda ministrisë së Rendit, mësohet se që javën e parë pasi Flamur Noka është emëruar Ministër Rendi, në drejtorinë e burimeve njerëzore në këtë ministri, kanë vërshuar mijëra kërkesa për punësim në të gjithë sektorët e policisë së shtetit. Sipas këtij burimi, “bumi” i kërkesave për punësim në polici i përkasin kuksianëve me banim në Kukës, Tiranë, Bathore, Paskuqan, Durrës, Lezhë, Shkodër. Gjithsej, mbi tavolinën e ministër MULIT, janë stivosur afro 450 kërkesa kuksianësh për vende pune e poste në polici, pa llogaritur kërkesat që vërshojnë në shtëpinë, në celularin, familjen, krushqinë, shokët, kolegët deputetë e politikanë, madje deri tek buodigardët dhe shoferët e ministrit.

Faktikisht, shumë nga këto kërkesa kanë kaluar për zbatim dhe disa realizuar që ditën e parë të punës së ministër MULIT. Ndërkohë në sekretarinë e ministrisë, vazhdojnë të dynden pa pushim zarfe me emra me origjinë e vendbanim kuksianësh, me kërkesa për punë në polici. Sipas konfirmimit, shumica e kuksianëve i kërkojnë “ministrit të tyre” të punësohen në qarkullimin rrugor, në makinat e grupeve të gatshme, tek “129”, në krimin ekonomik, në komisariate e drejtori policie rrethesh, në shërbimin kufitar, në dogana e deri në zjarrfikëse dhe emergjencat civile.

 

Komunistalgjiko enverist une e kuptoj shume mire se cfare shteti kane sot shqiptaret, pjelle e atij shteti qe ti i thurr lavde.  Perpiqu me shume per te gjetur argumente kunder meje.

po une nuk shoh asnje "argument" tek ty, si me kerkon mua argumenta  jemi ne 2012 dhe jo ne 1990! neqoftese nuk ke kuptuar gje, ky nuk eshte faji im. Ti vazhdo te shikosh endra me komuniste enverist dhe ballist! Mire per ty! 

Te mos shihje argumente nuk do pergjigjeshe.  Dhe keto shpjegimet banale te tipit se ca viti jemi, mbaji per ndonje tjeter ose gje dike tjeter nqftse me vertet kaq nivel ke sa ti reduktosh bisedat ne percaktime kohe e budalleqe me endrra.

Mendoj se dhenia e shtepive ish pronarve te vertete, eshte nje e drejte e ligjeshme e tyre, veç mua me habit fakti se si tani po mirren me kete çeshtje, kur une di shum mire  raste kur ish pronaret i kane marre me kohe ish shtepite dhe pronat e tyre. 

Qeveria nuk mund te shohe interesat e vetem njeres pale, ndryshe kthehet ne nje klientelizem-kjo sa per teori se ne fakt ne kemi nje bande kriminelesh ne pushtet.

Lexoj disa ketu, qe shfajesojne qeverine gjoja me lehtesimin qe ju ka bere familjeve qe duhet te largohen nga banesat e pronareve, duke i mbuluar/ subvecionuar pagesen e interesit per kredine qe mund tua ja jap banka. Kam nje pyetje per keta zoterinj/zonja:

- Banka eshte "urdheruar" nga qeveria qe ti kreditoje keto familje per te gjithe vleren e baneses qe do te blihet? Pra nese nje banese do te kushtoje 50 mije Euro dhe familja e pastrehe kerkon 100 % financim nga banka, kjo e fundit eshte e detyruar tia jape? 

Nese jo, atehere qeveria vetem sa perpiqet te mashtroje opinionin se gjoja ju ka gjetur rrugen e zgjidhjes.

Hunter, ja ku e ke i nderuar, paster, qarte, bukur:

"Dikush nga ju foli për njerzillëkun. Do t'ju tregoj diçka. Ka qenë një biznesmen në Durrës që quhej Aristidh Leka. E groposën deri në fyt dhe, pasi i kishin marrë gjithçka, i morën edhe unazën e martesës. Në pallatin e Aristidh Lekës sot jeton Adriatik Muka, ish-kryetar dege, Basri Bedini, funksionar i lartë i Ministrisë së Brendshme, familja e Lilo Zenelit një ndër shefat e Ministrisë së Brendshme dhe xhelatët e diktaturës, Qemal Klosi, (as Fatos Klosi nuk paska mundësi ta strehojë babain), Beshir Laçi, Kryetar Komiteti, Shemsi Spaho, zëvendës/kryetar dege, Shefki Hoxha, Sekretar Komiteti partie.

Në shtëpinë e Erebarëve në Tiranë, Gëzim Erebara vdiq pa e marrë dot shtëpinë e tij, jeton familja e Bato Karafilit, njëri nga monstrat e Sigurimit të Shtetit.

Në shtëpinë e familjes Krroqi, jeton biznesmeni Sokol Muço Saliu dhe Muço Saliu, për ata që s'e kanë njohur, ka qenë një nga kryekriminelët e Sigurimit të Shtetit. I vdiq në duar gjatë torturave Ali Begeja. E hodhi kufomën nga dritarja e birucave dhe tha që u vetëvra. I biri është biznesmen, jeton prej 15 vjetësh në Suedi dhe familja e Gjon Krroqit nuk e gëzon dot shtëpinë e tij, sepse i biri i Muço Saliut i ka vënë drynin dhe ka ikur prej 15 vjetësh. Dhe ju keni guximin dhe thoni që të lirosh shpinë e Gjon Krroqit nuk është njerëzore?!?!
E veja e Gjylani Shehut, jeton prej 15 vjetësh në Kanada, por prej 15 vjetësh mban të mbyllur pronën e Xhaferr Vilës, i cili nuk e gëzon dot shtëpinë e tij, megjithëse qiraxhiu është në Kanada.

Në rrugën "Fortuzi", në pronën e familjes Kondi apo Hatibi, që në 40 vjet mori emrin "Pallati i Gjeneralëve", një e vetmuar me emrin Hariklla Korini, mban katër dhoma të mbyllura. Po aty, Xhuxhi Bitraj, person i vetëm mban 150 metër katrorë dhe pronari nuk guxon të hyjë dot atje. Dhe ju thoni që kjo është drejtësi sociale?!?! Një individ i vetëm mund të mbajë 160m/2 pronë të tjetër kujt, ndërkohë që nuk di nëse shumica juaj e ka apo jo kaq sipërfaqe banimi.
E njëjta gjë me Agim Kapaj, jeton në Itali prej 15 vjetësh, mban shtëpinë mbyllur. Idajet Elmazi, katër dhoma një ish-oficer Sigurimi i vetëm.
E njëjta gjë në Durrës me pronën e Llambi Martos. Djali i ish-shefit të Policisë së Durrësit, Rexhep Kajosha mban 6 dhoma një njeri i vetëm dhe pronarët e ligjshëm duhet të presin pafundësisht??!"

Sokol Olldashi

ore Olldashi po pse i keni lene deri tani ish pronaret pa prona e tyre,  keni qe ne 2005 qe qeverisni ?! 

keni qe ne 2005 qe qeverisni ?!

Sipas llogarive te mia, qysh ne 1992-shin

derisa po bohet nje ligj per tua dorezuar keto shtepi dmth qe nuk qenkan tok e xanun por jane sekuestruar me ligj.keshtu qe nuk mund te them qe i mbajne me zor.me sa di une ato shpi jane prone e shtetit dhe njerzit qe banojne aty me e pakta paguajne qira.shteti vendosi tu ktheje keto prona te konfiskuara me ligj pronareve dhe as nuk m'intereson fare. deri ne '90 cdo gjo qe eshte konfisku nga shteti eshte bo me ligj.spo hyj fare per tipologjine e shtetit se ishte pjelle e kohes.kurse un po te tregoj rastet e dy shokeve te mij qe jane ne emigrim te cilet u kthyen me bo pushime ne shtepite e veta dhe i gjeten te banuara. kane 14 vjet qe ka vendim gjykate per ti nxjerre perjasht keta grabites dhe s'ja u fershellen njeri.dhe nuk i ka konfiskuar shteti me vendim te tijin por thjesht kan thy deren soji e sorrollopi jot edhe spysin per shtet. njoni biles u ka vesh policsmileymjaft na kave carin se e dime shume mire te drejten.propagande per gjo t'gjalle shko bo me nai ven tjeter ti dhe huuuuunter.ofendoni veten tuaj duke vene ne prove inteligjencen e peshqve ktu. 

Dy ditë më parë, Avokati i Popullit Igli Totozani përmes një letre drejtuar Kuvendit të Shqipërisë e ka cilësuar aktin normativ të lirimit të banesave të ish-pronarëve si jo kushtetues dhe cënon të drejtat e individitsmiley

 

 

Ene kaposhi si perhere u shtrengu..... u shtrengu....kikirikiki do beje veze tha ai . dhe u shtrengu.. u shtrengu prap... prit pak edhe pak.. dhe ja .. prape beri nje gelase te madhe

Kam nje mëdyshje se ky ligj-akt normativ bie ndesh me Artikullin 8 te Konventes se te Drejtave te Njeriut - 'e drejta per jetë private'. Kjo nese njerezit nxirren me force pa u rregulluar banimin diku tjeter. Nese dikush thote ku eshte lidhja sqaroj qe ne e kemi firmosur konventen dhe biles kryesojme KE momentarisht. Duhet te presim e te shohim si do implementohet megjithate personalisht mendoj se nuk u be sa duhej per te gjetur nje zgjidhje te kenaqshme. Permendja e ish-ministrave apo ish kuadrove komunist  s'mban uji nga ana ligjore. Biles eshte e njejte me çbën komunistat ne kohen e tyre. 

E di per cfare po flet apo ben te zgjuarin duke cituar gjera qe nuk i kupton? Artikulli 8 i konventes ne fjale ka te beje me privacine e personit, ku shteti nuk ka te drejte te nderhyje ne kete privaci, si psh. te beje kontrolle (por ka te drejte kur nderhyhet me ligj, e kerkon siguria etj.) ose te merret me preferencat seksuale etj. Eshte perdorur edhe per pune te emigranteve ne Angli dhe ndoshta ketu ta ka kapur veshi por kjo s'ka lidhje me lirimin e banesave te huaja nga keta njerez dhe qe shteti ju jep kredi.

Gjykata Europiane e te drejtave te njeriut ka penalizuar shtetin shqiptar me 650 mije euro kur tre nga kjo kategori pronaresh e kane cuar ceshtjen e tyre ne kete gjykate. Pse nuk tha shteti shqiptar se me pengon konventa europiane per te kthyer pronat?

Shoku me duket se e di. Artikulli 8 eshte ai qe mbron te drejten per jete private dhe familjare. Nese e perkthej mire ne shqip. Shiko, ajo qe thua ti - pse s'e perdori shteti Shqipetar? - eshte pa lidhje sepse çeshtja qe kunder shtetit jo "uzurpuesve" (U). U-te kane te drejte, me mëdyshje siç thashe dhe me larte, te hedhin shtetin ne gjyq per prishje te jetes familjare (ne shqip tingullojne pak si bosh keto terma). Kjo vetem nese shteti i le ne rruge! Prandaj dhe thashe eshte per tu pare.

jo vallahi s'dike kurrgja. Ka te beje me privacine or shoq, personale dhe familjare, por jo per ceshtje pronash. Shteti nuk te nderhyn dot per te te kontrolluar banesen (jashte ligjit) dhe as nuk te merr femijet me zor (nese nuk ka nje arsye ligjore) apo te te ndaje nga gruaja me force (ketu edhe ajo puna e familjes).

Shoku, iku koha juaj shoku!

Ore e paske gojen brisk ti. Une po te sqaroj se ç'mendoj une, ti tralala zura nje ngjale... Qenke shume, po shume fare, arrogant. Me Wikipedia s'çan dot plako. Thellohu ne research masandaj ec e grisu. Kohes time ti ruç bithen ti. Shih tenden.... Car

te wiki ke ngelur ti shoku, po mesa shoh as kete nuk e lexon, merresh me llafet e refugjateve aty ne Angli qe citojne konventat per te marre lejeqendrim a ndonje dhome me teper nga sociali.

harrova te them qe shume nga ata qe permend Olldashi jane biznesmene ose emigrante qe nuk jetojne fare ne ato shtepi, nderkohe qe ju kane vene drynin. Ku e ke gjetur ti kete?

Keta jane felliqesira!! Nuk njohin as ideale e as njerzillek!! Njohin vetem parane!!!...ideal i leshit...ish-pronaret?komunizmi? nga kush thuhen keto fjale..nga ata qe i paguanin spotet Hysni Milloshit e partise se tij tek Klani e ABC ne maj te vitit te shkuar??Mos na hapni barkun!!Ngushellimi i vetem per mua eshte se kjo gje nuk ka per realizuar kurre,eshte vetem tallja e radhes me ish-pronaret..apo e thene me sakte..grabitja e radhes e ndonje shpie a pallati qe i kane vendosur syrin!!Ato shtepi nuk jane te zaptuara!! Njerzit kane paguar qira gjithe jetes shtetit..e me pas jane privatizuar..pra nuk jane vetem te ish-pronarve por edhe te njerzve qe jetojne aty!! Pse nuk i strehon ne nje pallat ky shteti njerzit qe do nxjerr nga shpia e tyre,apo ti demshperblej me qe ju duhen ato shtepi..e tu jape pronen atyre qe e kane patur?Konflikti nuk eshte banor/ish-pronar..konflikti eshte shtet/ish-pronar..boll na bet qorra!! Ky muhabeti i kredise pastaj(qe shteti thote jane te favorshme,por qe prap te banka duhet te shkosh ta maresh,e banka do garanci)...e kush i jep kredi plakut 80 vjec??E si do i nxirrni nga shtepite pleqte e plakat? Vetem Olldashi apo Nishani mund ta bej...Se ta keni te sigurt...e di shume mire...asnje ish-pronar nuk do shkoj me kallash e ti hedh ne rruge ata njerez...Te ishin ashtu... sot ne Bathore nuk do kishte kemb njeriu!!

Banoret egzistues simbas fjalimit te Olldashit ne kushtet e nje shteti demokratik, nese do ta quajme te tille, po shantazhohen politikisht, pa te drejte, po quhen kriminel  xhelat pa  provuar krimin!!  po flas me llogjik pa patur asnje lidhje ose pike takimi  me "kriminelet" " xhelatet" "ish siguriomsat" etj, thjesht llogjik!  ..nese do te ishin kriminel, xhelat, sigurimsa (lesh me qime) pse jane lene te lire, pse nuk jane denuar?!!!! I kujt eshte faji ? Ku ka qene deri tani Drejtesia dhe shteti ligjor?!!!! Pastaj edhe ne burg te kene qene nuk gezojne keta te drejten e strehimit?  Flasim gjithnje per nje shtet kur egziston demokracia dhe normaliteti njerzor dhe jo dyfytyrsia dhe poshtersia e politikaneve te dites qe mendojne se jane aty ne pushtet gjithe jetes si engjej qiellore te pa prekur nga mekatet! 

Po ndonje fjale per Dashnor Mamaqin nuk ka thene Olldelja ? Dikur i premtoj dhe se .... se "do ruhem nga ai i Marre ( Berisha ) por karieren do e bej nen hije te tij ! Sic duket e paska fute ne Linja kete ndyresire qe kujton emrat e mbiemrat e njerezve ! Urime than i Glamsit ! Nje Xhake ta arrestuan !

Ketij rotes se Mullirit me neo ...Askush nuk eshte pronar ne Tirane .Qe ta dish ti Fendyel , pronesia provohet me PAGESE te Regjistruar . Per aq sa mund te thuash zotmender zotria Jote se ka pronare , duhet te dish se eshte nje SPEKULIM Politik i Paster i Kryehajdutit bajraktar Berisha ! Te gjitha kambialet qe vertetojne Pronesine jane ne Bankat Italiane .Zgjidhja ka qene ....Mbaroni Pune !

Llogjet e tua si i mirenjohur edhe me Ligje Nderkombetare duhet te te japin te pakten e te paktave nje ndalese per te lexuar se cfare shkruan .

Ai gjyq qe kane Fituar ish Pronaret nuk ka te beje FARE me kete qe ndodh sot . Ate mund ta zhvilloje Kushdo nga keta qe pretendojne me shtepi te zena dhe ti Fitoje me shtetin . Ky Veprim qe fshihet nen emra Ligjore pa kuptim  si Akt Normativ eshte Kriminal !

Por qe te jesh ti i qarte ai nuk ka per tu ZBATUAR sepse si cdo gje ne ate Vend edhe kjo shashke eshte per te spostuar Vemendjen nga Katastrofa ku e ka shpure vendin Ky Kryendyresire e Kryepercares i Shqiptareve me Dylqinjen e Parlamentit dhe Sancot si puna Juaj qe nxjerrin koken tek PPU ..Spekulimet qe beni Ju me isher,  jane as me shume e as me pak spekulime te te tjetreve para Jush qe benin Letra partise per BIOGRAFINE .Ju jeni kopje konform e njejta kategori , qe dje mbanit me Hosanara partine dhe sot nuk mund te beni gje tjeter vecse ti jepni Munxat asaj qe iku dhe te beni Hossana me niprit e Dsashnor Mamaqit per Partine e RE ! Plehra keni qene dhe te tilla do te mbeteni tere Jeten ! 

edhe me kete ligj prape fituan komunistet. ata marrin kredi me 0 interesa pasi kane 20 vjet qe rrojne ne shtepi ku nuk paguajne qira ( dy paketa cigare ne muaj) edhe shteti u kthen pronareve te ligjshem nje shtepi te amortizuar nga vitet dhe keqperdorimi kur u mori vile lluksoze.

megjithate me mire vone se kurre. Pd mes Olldashit sikur po kthehet ne ato pozitat ku duhej te ishte qe ne 1990 e nuk duhej te perdridhej sa andej kendej 20 vite per te vendosur drejtesi. edhe pronaret duhet te kene te drejten e kredise per ate dem qe u shkaktoi shteti per 68 vjet. se keto 20 vitet e fundit pas vendimit te kthimit te pronave te 1993 shtepite u lane krejt pas dore ne mos edhe u shemben me qellim nga keta pushtuesit e komunizmes qe te beheshin pallatet me hallatet e te tjereve qe kishin blere token e kishin derdhur djersen edhe gjakun per kete vend.

kur lexoj e degjoj qe ka njerez qe jane kunder ketij akti me behet te besoj se me mire se berisha nuk kemi se ku shkojme per aq sa i takon demokracise. pa nje diktator demokrat si ky rikthimi ne tradite e dekomunistizimi i jetes nuk do kishte rendiment.

opo mire kjo,

po njof une ca, qe, ju dha llokum shteti leke ne dore (nga ca fonde si ex veterane a ku di une) dhe blene nga nje apt te ri 2+1. Kjo dhe fale perpjekjeve te medha dhe te pronarit te shtepise, qe donte me ja liru shtepine dhe nderkohe u mundua me gjet zgjidhje te mire per banoret, qe sidoqofte faj nuk kishin.

E prape kta robt, edhe pse u bene me shpija te reja, nuk kishin qejf me e liru shpine te zotit se skishin detyrim ligjor per ta bere, se shpresonin mos merrnin nje kompensim te dyte. Ky muhabet sot e 6-7 vjet perpara.

E me duket se ajo shtepi akoma nuk eshte liru sot e ksaj dite, ndonese kam ca kohe pa kalu ke rruga e dibres.

 

 

ruzhde ka qene gjysma e gjykates kushtetuese ne shtepi pronaresh. njeri syresh eshte gjene.

te nje miku im ai boku ka lene qenin edhe te vellane qe rri perkarshi te pallati i oficerave, ne dy dhoma e kuzhine, edhe vete ohoho ne amerike u be 15 vjet. nuk e liron e nuk e liron shtepine. sa shkon ky shoku im ndonjehere kur i ka ikur petlla per ta marre me dhune, i vellai oficer e vigjilent, ia lajmeron ne cast pulicine edhe pulicia e merr ne rajon te zotin e shtepise... keshtu me ka ndodhur edhe mue veda ne mes te tirons... jva 1 une 6 dita ne rajon. 13 vite gjyq. nuk e mbaj mend sakte se sa miliona leke gjyqe e avokate. letra e hipoteka te fresketa.

se ktu moj moter e duan edhe hipoteken si veze katunaresh, kto katnaret, te fresket.

hipoteke e fresket. smiley

eehe , edhe se mos harroj, sidoqofte banor e kane nga nje faj. mundet te mos e kishin fajin deri andej nga viti 2000, po jo sot me ruzhe. se u bene 20 vjet qe e dine se shtepia do shkoje te pronari. po ja po themi se nuk kane tani, po pse keta te tjeret qe bene shtepi me pune vullnetare (atehere), apo me emigracion (sot,) po keta c'jane.... ne dmth, cjemi? po 20 vjet me ruzhde, ta zeme se ishin 40 ne '93 shin jane 60 sot. po baba im i shkreti qe ishte 60 ne 93 shin edhe nuk e pa shtepine nje dite te bukur krejt bosh e krejt te veten, si edhe i takon? po ja ne qe e kemi shtepine tani, ku po i gjejme leket ta rregullojme? me kredi edhe me 12%. pune ashtu me i llaf.

hajt me te mira. gezuar diten e pare te clirimit.

Personalisht njoh te pakten dy raste (1 tjeter ku dyshoj, se nuk ma kane zgjatur muhabetin) qe pronaret ja kane vene flaken shtepise qellimisht. Kane dalur gjoja me vrap nga shtepia dhe kane lajmeruar edhe ato tjeret (qeramarresit) te dalin se po digjen. E pastaj e kane rindertuar, pa qeramarresit brenda kuptohet.

Ti ke shtepi te vjeter?

une e kam vile ish blloku. kur hyme me dhune ne fillim nxorrem adil carcanuan, siper kishim vete hekrin ish ministrin e brendshem. dolen ata, nxorrem edhe nga ca te tjere edhe tashti na ka ngel edhe 1. per date 1. smiley

une kam degjuar tjetren. qe flaken ia kane vene keta qe duhej te dilnin per te detyruar pronarin te behej pallat. kje eshte c'eshte.

megjithate te shohim se ligjin per pronat e kane ndryshuar ca si shume here, nja tre socialistet, nja dy here demokratet. te shohim se sa te vendosur do jene pas dates 1. sa per kol olldashin e besoj se e ben, po mos qofte e thene te jete koli vetem se pastaj nuk behet me. he edhe se nje nga te kushtetueses rri ne shtepi ish pronari.

po po

nejse , ne kemi qene me fat.

plaku im e mori shtepine

por me ligjet e sales, na kane kerku me e pagu prape, truallin.

me miliona dmth

kadale ti i here thojne, te kemi dhane shpine, ste kemi dhane trullin !!!

I mean WTF !!!!

nuk e kam te qarte rastin tend ruzhde, se ka dy raste ligji, kur nuk e njeh token, dmth varet nga rregjistrimi i prones (dmth, prejardhja e prones), ne eshte me rregjistrimin italian, ku toka nuk perfshihej ne prone, por njihej kubatura etj etj, edhe me rregjistrimin e zogut kur edhe toka njihej. ne rast se nuk e ke token ne hipoteke, duhet ta verejsh mire vendimin e kthimit dhe kompesimit te pronave 1993 kur e keni marre ne dore letren qe i themi: pija longun ... se nuk ka se si te mos kesh edhe token e nderteses, dmth njollen e ndertimit. kurse per oborr bie fjala, nese eshte ky rasti, keq me vjen o duhet me hudh nai lek,....

thuj shyqyr shyqyr shyqr shume here qe e paske marre edhe ta gezoni, i shtofshi e u shumofshi... smiley

oborr me duket, a ca di une

aman ere, po oborri nuk eshte yni e ? pse me pagu prape ? wtf ?? oborr rrehtuar nga muret e gurit te shtepise

Nejse, whatever, me merziten pleqte, pa une, me rrofte puna ime, tash , edhe me vone, pa nga pronat, me shume leke kemi derdh, sesa kemi marre mrapsh.

por prape ngelemi me shprese smiley

rrofsh rrofsh smiley

se varet si e kane rregjistruar te paret e tu. po te jene tironas smiley e besoj ... se i du fort se jom ene vete pergjysem... kur vje puna te letrat jon te omel. e hajne pulen per gjel francez.... smiley sa per leket e hudhme, ky vendim i ve kapak edhe nuk kemi mo arsye juridike te shkojme ne neper gjyqe. tashti topin e kane ata ta lujne si ta duan me gjykaten. edhe le te pasurojne ca gjyqtare deri me date 2. me tre i kthehemi prape pd...

O petlle,

Po per ato qindra mijra familje qe viti 1992 apo 1993 (nuk me kujtohet) i gjeti ne banesa shteterore me qira, dhe qe me pas kundrejt nje shperblimi qesharak u bene prone private  etyrja a ke ndonje koment? Ato familje qe nuk ishin me qira ne banesat shteterore por tek ato "privatet", nuk e paten nje fat te tille, ndaj i takon shtetit, nepermjet qeverive qe ikin e vijne ti gjeje nje zgjidhje deridiku te barazvlefshme me ate te familjeve qe i privatizuan banesat qe kishin me qirra. Kaluan 20 vjet dhe megjithe "perpjekjet" e qeverive per ta zgjidhur kete problem, as e vune ujtin ne zjarr sepse askush nuk e can b.. per pronaret  e vjeter. Dhe ne fakt keta pronaret e rinj (shumica kriminele ne pushtet) nuk kane si ti "ndihmojne" pronaret e vjeter se pastaj nuk ndihmojne dot vehten e tyre.  

 

eh krahasime qe dalin te premteve zakonisht.

ps. pallati asht ndertu me pune vullnetare .- do shpi ?! ''ndertoje vullnetarisht'' , s'do shpi prit nja 15 vjet 2-3  kurore ne 50m2 .

po, as une as familja ime nuk kemi perfituar gje nga privatizimet, kjo se nuk kishte as si e as pse. apartamentet e banimit jane ndertuar kryesisht me pune vullnetare dhe nje pjese prej te burgosurve. ti mund te kesh te drejte se me kete rast u privatizuan edhe vila, e ketu futeshin ata te bashkepunimit me pushtuesin, zyrtaret e qeverive para 45, ca te huaj, si fjala vjen nje italian, inxhinjer rrugesh ne kohe te Zogut... shtepine e tij, vile dy kate, sekuestruar nga shteti nuk logon e bashkpunes me fashizmin, kur ky nuk ka pas asnje lidhje se ka qene privat, e jo i atashuar, keshtu e kishte ndertuar me rroge shqiptare shtepine... nejse,,, u privatizua per 400 mije lek te vjetra si apartament me silikate...

ka edhe me raste nga me te ndryshmit, vec une nuk kam shume kohe sot.

ja c'thua ti per shtepite e qerpicit qe u kane marre pronareve edhe po u kthejne tani te bera cope. ky qe rrinte ne shtepi qerpici nuk kishte asnje mundesi tjeter? pse nuk punoi edhe ky si shoket e shoqet me pune vullnetare te ndertoje pallate shumekateshe he? sepse nuk ishte klase punetore. ishte klase sunduese.

me pak fjale, duhet te beni durim se erdhi koha e reaksionareve tani, prandaj e tha dhe ramiz alija, i kemi vrare tha per 45 vjet keta qe po ngrihen sot, keta qe duan te na kthejne bejleret dhe agallaret. kohe e mire, kohe tjeter, hajt, kush rri ne shtepi pronari e nuk i pelqen kredia perjashta te shkoje te qahet te shoket e partise se nuk po e fusin as ne burg as nuk po ia shkulin thonjte ti marrin floririn ... te qerrohen.

meqe ra fjala e deklaroj voten pro PD nese pas dates 1 nentor kthehen pronat tek i zoti e permbyset faza e pare e pushtimit komunist.

e deklaroj voten pro PD nese pas dates 1 nentor kthehen pronat tek i zoti e permbyset faza e pare e pushtimit komunist.

Besoj e kupton qe kjo eshte tymleshuesja e rradhes (para zgjedhjeve) e Berishes, apo jo?

jo kjo eshte nje tulle e rendesishme, ne mos me e rendesishmja per kaq sa eshte bere si dekomunistizim i jetes ne shqiperi. une thashe se do pres gjer me date 2 nentor, por kam besim se kol olldashi do ta beje kete. edhe nuk me duket aq elektorale kur ke parasysh si behen zgjedhjet ne shqiperi. se aty ku vidhet vota nuk ka arsye te kete ksi gjojnash.

kur ke parasysh si behen zgjedhjet ne shqiperi. se aty ku vidhet vota nuk ka arsye te kete ksi gjojnash.

Ndoshta e kam gabim, a nuk premtoi legalizimin e te palegalizuarave para zgjedhjeve te shkuara?

13 vite jane rropatur zyrave te gjykates disa te aferm tone. Shtepi + dyqan. Brenda disa te sistemit vjeter. Ore po te them i ofruan ti blenin vete shtepi, nga ato te kohes te Partise. Ncuk nuk donin, se ishin shume mire si vend aty. Edhe ne gjyqe, i sillnin se e shoqja e botit kishte lidhje e njohje ne gjykate, qe ne kohet e vjetra. E çuditshme kjo gje, akoma i ke te forte ne kete drejtim. E nejse, si perfundim keto miqte bashke me trashegimtaret e tjere (jane disa) rane dakort dhe ja shiten pronen nje biznesmeni. Ky mori persiper ta zgjidhte çeshtjen me qeramarresit. I dha leke e ndonje kercenim te lehte dhe u mbyll puna.

po ti si "i brenshem" shiko pak se kush e shkroi defterin e avokatit te popullit per parlavene. shiko se mos eshte qe i biri i njerit te gjykates kushtetuese qe banon ne shtepi ish pronari ... sa per hajgare i fillon mbiemri me K........

komshijte e mi i blene apartamente qe ne 1993 se kishin mundesi se shkuan ne itali qe ne 1990 me ambasadat. edhe ne ne shtepine tone mund ta kishim bere kete zgjidhje per nuk kishin asnje mundesi, duhej ta riblenim shtepine nga fillimi se na kerkohej nga keta te malit e te fushes nja 10 apertamente, por brenda zones sipas ligjit : jo me lart se 600 metra nga vendbanimi.

sa per ta shtuar edhe pak: po e marr qe me 2005. vetem qera te munguar sa u detyrohet kjo qeveri e ky shtet pronareve te ligjshem. e ky detyrim transmetohet si nder ndaj gjithe kombit shqiptar se nuk po u merren parate e taksave. ne lagje ketu eshte nje vile 160 m2 dhe njeriu qe do dale me date 1 nentor paguan 5700 leke te vjetra ne muaj. qeraja ne kete zone, shkon ne minimum prej 300E dhe lart. per vile, po them 500. qe me 2005 po them pra, i bie 12x500x7(vite)=........ edhe sa takse i mungon shtetit vetem  nga kjo.

Ne kte pike,me vjen te them,respekt per z Nano! Duke qene k/minister,i liroi shpine pronarit te saj.

Vendim i drejte. Prona eshte shenjte. Bindem akoma me shume per kete, pasi lexoj historite e treguara ne disa prej komenteve te mesiperme. Natyrisht banoret qe do dalin prej ketyre pronave nuk duhet te hidhen ne rruge, por duhet te ndihmohen me nje zgjidhje te pershtatshme.

oslo kredi me 30 vjet pa %, si te duket ty qy ka Italija?! smiley

se kshu e bone edhe kur i moren shtepine ketyne te mive. u than ja buka me recel, ja dhe rakia kur te keni te ftofet, tashti shkoni pak te kto stallat per kuaj qe ka lone italjoni ne shkoze se nuk kemi shume kohe per sqarime,. a edhe i gjo i thane xhajes se babes hajde pak me ne se do ti lyjm thonjt me maniqyr sa te na tregosh pak ku i ke mcef florit.... masnej ai ngeli pa thonj edhe sepse padashje iu thye nje kembe se ishte cimentja e lagme, edhe nuk e mbajten dot premtimin ata te malit, ngeli pa ia ly thonjt me maniqyr se nuk i kishte as ne duar e as ne kembe. i dha dhe florit, shkoi edhe roje stalle. i futen femijet ne nje shtepi te braktisur te nje mikut te shtepise, kur ra vala e maniqyrosjes se thonjve edhe e zbukurimit e ballit me bronxin e plumbave, ata blene nje barrake qerpici ku edhe u rriten femijet.

tashti sa per ta dit me mire: nga vila erebara dolen dy themelues te debatikut, antifashiste, edhe ne fund fare nje partizan. dolen ata qe kishin mbajtur shtepine baze te luftes, ku ka qendruar vete nexhmije hoxha per 6 muaj derisa doli ne mal, edhe kush u fut? u futen njerez me vlera me te medha, si psh dyl kellezi qe e hengri, po keshtu gjin marku, nga fundi per miresine e te gjitheve ka qendruar nene tereza. pas clirimit 1990 shoket e partise adil carcani dhe hekuran isai te cilet edhe sot jam i bindur se nuk kishin medyshje se ne do ta marrim pronen heret e vone, gjalle a vdek.

ata qe banojne ne shtepite e pronareve duhet te dalin vete edhe te kerkojne falje. kishin 20 vjet kohe te dilnin nga halli si 3 milion shqiptaret qe cane detet, ndertuan me leje e pa leje, me djerse e pa djerse, me gjak e me pune. pike. nuk mund te paguajne me pronaret qyfyret e shtetit te vet se nuk kane me me se ta paguajne po jo se per atdhe e komb nuk po e bejne. perdite me pronen e tyre po behen milionere e miliardere si ata te PS si ata te PD, ndac edhe ata te Legalitetit.

O Petlle

oslo kredi me 30 vjet pa %, si te duket ty qy ka Italija?!

Kane shku mo pra tek banka me kerku financim dhe ju kane thone se nuk ju japin, pasi nuk na e mushni mendjen se mund te na e ktheni borxhin. Pra qeveria nuk ju a ka gjet zgjidhjen apo jo? Thjesht vetem sa ka la duret dhe ka vendos qe ti perplas koke me koke pronaret me te pastrehet e ardhshem. O petlle te dhjefsha qeverine tate!  

ti qeverine po pate aq fuqi dhite, por mos genje. kredite jane qe ne kohe te socialisteve dhe nuk i merrnin. edhe per me teper ne ate kohe ia falte shteti paret, edhe pse quhej kredi. 14 mije euro ka qene, ne fuqi derisa rama humbi me 10 votat. te pastrehe ka pasur e do kete cdo sistem e rregjim, per kete arsye njerezia punojne dhe kursejne ne te gjithe boten. konceptin me fal shteti shtepi ty dhe nuk me fal mua ta harrosh, as ne kohe te enver dovletit, cunit nagtyral te bimbashit nuk jane fal shtepi. edhe kredia per shtepi ne ate kohe te merrte shpirtin me fort se bixhozi i demokracise. por me sa kuptoj ti o je militant i pandreqshem o shume i ri per te patur te "drejten" te shprehesh mendimin tend te pavarur.

qeke i cuditshem, biles do te te thoja se nuk te punon llogjika. Une po them disa here se eshte e vertete qe shteti garanton mbulimin e interesave, por ehste banka ajo qe nuk pranon te financoje nje pjese te ketyre familjeve te pastreha sepse nga analiza financiare qe kryhen nuk ka siguri qe huamarresi te ktheje pricipali. Ndersa ti thua se kredite jane qe ne kohen e socialisteve. Ore une po te them se qeveria po i le ne mes te rruges pa i gjetur zgjidhje. Ti nese e pranon kete OK, por nese nuk e pranon ma kundershto por me argumente dhe jo me budallalleqe te tipit Alldashi. 

Kozy,ajo qe thote Olldashi per Gjon Krroqin eshte mese e vertete,jeton ne nje dhome e guzhine ne shtepine e vet sepse ai qe eka pas nga 40 vjet i ka vene kycet dhomave te tjera dhe ka ca e ka ik,kjo eshte me vone duart ne koke.

lol, e di si jeni bere ju tani? Si Enveri ne vakt. Po si ka mundesi ta imitoni mot a mot? Kapi dikur ai, Enveri pra nje klerik katolik qe ndihmonte diversantet dhe me kete rast i burgosi dhe i syrgjynosi te gjithe prifterinjt se me demek ndihmonin diversantet. Ashtu edhe ju sot gjeni nje rast te shkeputur dhe i fusni te gjithe ne nje these. Por jo o njeri se ka shume familje qe skane buke te hane dhe jane pa te ardhura fare e qe banojne per faqe te zeze ne keto banesa te renuara. Po ku te shkojne ata? Kane shkuar dhe ne banke por banka nuk eshte idiote sepse e di qe po i financoje ata nuk mund ti kthejne dot parate se jane pa te ardhura (ah po nje pjese e tyre e marrin asistencen prej 3 deri 4 mije leke ne muaj). smiley 

po mir mer burre se tashti e lexova, po pse pronari i shtepise duhet t'i mbushe edhe frigoriferin, ti rregulloje dhe shtepine, te beje dy pune tu rrise edhe kalamojt.... ?/ cfare po thu? po pse sa duhet me prit qe t'i nizet drita n'kaptine ktij pabuksit e varfanjakut qe te mori ky i pasuri i poshter pronar shtepine e vet? po ti vete e thu qe po rrine ne shtepi duke u shemb, edhe keshtu i bene keta qe jane brenda, se ku i moren ishin vilat e armiqve te popullit ato, nuk ishin germadha si po i marrin ne dorezim trashegimtaret e armiqve te popullit dhe komunizmit tat. po cfare te them une ty, mua nuk me plas fare, po fare fare fare, si une si ata kemi 20 vjet mundesi e pune e ec perpara... sic duan ata te vdes une, sic deshen e vrane te paret tone me fis e miqsi baballaret e ktyne partizanve ca me grada e ca vec me pushken e pushkatimit, ashtu edhe une sot si zotni qe jam po u them merr kredi, merr pasaporte edhe pirdhu, hap kanal si hapem te gjithe, pronare e jo pronare, komuniste e kapitaliste ne perendim. po nuk u pelqeu te shkojne me moce e me mi ne azil. kaq.

lol, po flasim e nuk po kuptohemi. Ti flet si individ, si ish i deklasuar ne regjimin diktatorial, si bir pasaniku apo kulaku apo s'ka rendesi dhe te jape plotesisht te drejt. Ndersa une kam mbi 10 here qe po cirrem se qeveria e cila eshte edhe per te arbitruar/zgjidhur konfliktin vetem sa ben sikur e ve ne rrugen e zgjidhjes, por ne fakt tashme keron ti perplase te dy palet "per jete a vdekje". E pra kjo nuk eshte nje qeveri demokratike, por kriminale. Une te them ty or zotni apo zonje (disa here) qe kam informacion qe shume familje qe banojne ne banesat e pronareve te vjeter kane vajtur ne banke per te marre kredi si te pastrehe dhe sipas kushteve te negociura nga qeveria dhe banka nuk i ka pranuar per ti financuar, ndersa ti me nje kokeforci te cuditeshme thua "ashtu edhe une sot si zotni qe jam po u them merr kredi". 

Akti niormativ qe u miratua eshte bere vetem per qellime mafjoze ne interes te pushtetareve te sotem qe duan ta shfrytezojne ne maksimum kohen e mbetur deri ne zgjedhjet e ardheshme per te grabitur sa me shume. Ne kete rast, ky akt normativ ndihmon mafjen e ndertimit per te prishur keto banesa te amortizuara e per te ndertuar godina te reja sipas lejeve koruptive qe po jep me shumice kanakari i bashkise luli i vocerr.  

Banoret egzistues simbas fjalimit te Olldashit ne kushtet e nje shteti demokratik, nese do ta quajme te tille, po shantazhohen politikisht, pa te drejte, po quhen kriminel xhelat pa provuar krimin!! po flas me llogjik pa patur asnje lidhje ose pike takimi me "kriminelet" " xhelatet" "ish siguriomsat" etj, thjesht llogjik! ..nese do te ishin kriminel, xhelat, sigurimsa (lesh me qime) pse jane lene te lire, pse nuk jane denuar?!!!! I kujt eshte faji ? Ku ka qene deri tani Drejtesia dhe shteti ligjor?!!!!

Shume e drejte!

Drejtesia te kerkohet ne gjykate, ne te kundert eshte shume me dinjitoze heshtja.

hej o peshq , mos tiu vere para pasioni.

kjo teme ska lidhje as me ish pronaret e as me te pastrehet, eshte pislliku i radhes i sales per te kundervene njeri-tjetrit shqiptaret flucka e rradhes. dhe te tilla ka plot dhe ai po krijon plot per me vone.

merruni  me mire me albpetrolin se aty behet fjale per shuma marramendese e jo per vogelsira si kjo edhe pse te mbushura me emocion. 

 

per temen:

e meqe jemi ketu dy fjale per temen. ish-pronaret jane duke ngrene genjeshtren e rradhes. kjo eshte nje fllucke sapuni pasi shteti ska fuqi me nxjerr jashte askend se eshte shtet i mbaruar, vetem se po hap konflikte mes njerezve duke i dhene shkas per konflikte me keto udhezime. pronat zgjidhen me shfuqizimin e 7501. prona tek i zoti , njihi titullin te gjithe ishpronareve dhe lemshi fillon e shkoklavitet vete , ne fillim me veshtiresi por me pas behet proces shume i shpejte sepse NJIHET prona dhe E DREJTA! njerezit fillojne dhe besojne ne ligj e ne prone dhe i dlain zot edhe kur shteti eshte i dobet. guri i themelit i cdo shteti. 

per ata qe dalin te pastrehe, ata kane te drejte te marrin shtepi jo me kredi por me ekuivlaentin e shumes qe u privatizuan shtepite ne 91 a 92 

e kjo ska per te ndodhur se shteti ska leke per nafte per ministra e jo per ta.

Pislliku i rradhes i sales.

Ky ligj eshte i drejte. Shteti duhet te beje gjithcka per ti kthyer pronen te zoterve, kushdo qofshin keta. Uroj qe ky shtet tu kthej pronat dhe leket edhe atyre pronareve per te cilat Gjykata e Strassburgut i ka vene gjoba. Po ashtu uroj qe ti ktheje tek pronaret edhe ato tokat "e xona".

Gjejeni pse keto dy te fundit nuk kane per te ndodhe ndonjehere ? Sepse ky shtet nuk bo asgjo qe eshte e drejte, por e perdore te drejten jo per te vene drejtesi por e keqperdor per te demtuar kundershtarin.

Kush janë pronarët? Shohim e bëjmë/ të marrim frenat pastaj e gjëjmë.

Kështu është bërë kjo puna e pronave. Se me aq lloje tapish, ligjesh dhe vulash që ka nxjerrë Baba Dovleti dhe Pejgamberi i Tij Shaban Memia ta marrë shtëpinë ai që është më i zoti, dmth ai që ka më shumë djem (tre për gjak e një për të trashëguar shtëpinë) ose ai që ka për zemër Baba Dovleti. 

Po më mbushet mendja që Shqipëria qenka vendi ku rimishërohen ata që kanë kryer mëkate të mëdha në jetët e mëparshme. Se t'i shk.... nënën këtij vendi në këtë farë feje, s'ka shpjegim tjetër. Dështon çdo lloj logjike e arsyeshme.

Ha ti ha... Me mire ti sesa ata. (s'ia mbaj mend titullin)

kavir mos i turbullo ujrat. nuk ka lidhje ky vendim me shab menine e me the te thash. keto shtepi qe trajton ky vendim, ligj tashme se per 15 dite hyn ne fuqi, 14 me fal, jane kthyer me vendim shteteror qe me 1993.

 problemi kryesor i debatit nuk jane  ish-pronaret por jane te pastrehet qe krijohen nga banesat e ish pronareve ! Deri tani as nje pale nuk ka gjetur zgjidhjen ne kohe, ky akti normativ, eshte thjeshte nje arne politike ne fushate elektorale, dhe jo nje deshire e mire e kesaj qeverie per ish-pronaret. ne ata 3, 300 vete qe dalin pastreh nuk jane te gjithe bllokemen, sigurimsa xhelate e me the te thshe! Ky eshte thelbi! Se po te ishin keta kaq serioz qe nga 1993 do ti kishin zgjidhur keto "konflikte" me ligj per te gjithe njesoj me drejtesi dhe barazi perpara ligjit! ..se me qe ra fjala tek Bathorja pse Olldashi nuk thote nje gjysem fjale per grabitje masive te 100ra hektareve ? Arsueja eshte te qorollepsim njerzit per Vota se na duhet Pushteti per tu bere milioner! 

edhe ata qe ti thua se dalin te pastrehe ta kishin zgjidhur si e zgjidhen pronaret nga 1993  e sot. si e zgjidhe ti e une e tjetri. hajt tani se kane 20 vjet qe e dine se do dalin, edhe kane 20 vjet qe nuk pagujne qera. sa per hektaret e olldashit nuk e di une, ta kapi ina rama edhe edvini i ps.

edhe atyre te tjereve per kete pune u duhet pushteti, por edhe po u dhashe voten nuk do te ma kthejne pronen se ata e kane thene vete qe ne ta morem qe te te mos ta kthejme me kurre. kaq. kush ngelet i pastrehe te marre arratine si e morem ne te gjithe e ngelem rrugeve te kurbetit se po na vidhnin perdite e me shume pronen edhe pasi ngordhi komunizmi. hajt tani, boll, perjashta. o me polici o me ushtri, o me dru, perjasht. per here te pare kemi ligjin me vete, edhe jemi ne te drejten tone. te shkojne keta qe rrine qyl pa qera ne shtepite tona te na xejn nji toke nga e jona e te bejne vila si keta pushtuesit e PD...

te vij era shtet pra kete po them  une, si u moren pronat, me ligj, me reforma demokratike, smiley ashtu te jepen, me ligj dhe  drejtsi! Une per kete kam qene dhe jam! 

Tamom pisllik. Shteti shqiptar ka humb sa e sa gjyqe me ish pronaret ne  Bruksel. Cne ky muhabet tani? Apo i rregulloi punet Shaboni me rrobt e vet dhe tani pa onderr sula qe duhet  me u ndihmu dhe pronaret e banesave. The telebanet bojne yrysh se kush ta justifikoj me shume.

Po mire, po trualli, pylli, kullota objektet e tjera qe shteti ia ko zone ca ish pronareve nuk jane prona ato? Po a keni dy pare mend ne koke apo jo? Prona eshte prone. Ligji nuk bohet as per Hatiben e as per Harillen, as nuk bohet per vec per shpijat e vec per token e vec per truallin. Ligji bohet me rregullu punet per sot e per neser dhe per te gjithe. Apo ci qi tomen i fusim nji te ndryshume neser dhe fillojme nga e para. Po ka 20vjet qe po vazhdo ky muhabet.

Hej...po nuk behet fjale ketu,qe shteti ti fal dikujt shtepi..Ato shtepi nuk jane te zaptuara nga banoret(mos i ngateroni me ata te bathores e shume si ata)..jane shtepi te legalizuara e privatizuara qe ne 92'..jane prone e banorve..i pelqen apo jo shtetit apo ish-pronarve!! Ish-pronaret ti kerkojne llogari atij shtetit te meparshem perse u mori ato shtepi...e ketij te sotmi perse i shiti tek te tjere..e jo te merren me banoret..ashtu si edhe banoret e kane protesten e tyre me shtetin qe po i nxjerr nga shtepite qe vete u shiti e jo me ish-pronaret!! ...E verteta eshte se shumica e njerzve qe banonin ne ato shtepi i kane lene me kohe ato,duke perfituar nga kredite apo lehtesirat e tjera..dhe ata qe kane mbetur jane vetem njerez qe per nje arsye a tjeter nuk mund te largohen..e jo se nuk kane dashur...mos hapni kot probleme mes njerzve..!!

kjo 3000 ka qene 4300 shtepi edhe jane kthyer me vendim te komisionit te kthimit dhe kompesimit te pronave. ky shtet edhe ai shtet nuk ia ka fal kujt shtepine. ata qe rrine ne shtepite e ish pronareve ishin dhe jane po ata qe mbajten ate shtetin atehere e duan te marrin edhe shtetin sot ne kurriz te pronareve te ligjshem. ka ardh koha tamam me u mbyll ky hesap. nuk ka me partizan meke te fitoje ne 2012. boll.

nese ti di qe ky shtet e kjo qeveri ka shitur prona te pronareve te vertete, bujrum na jep te dhena se kush ka hall do t'i drejtohet gjykates te marre pronen e vet e te nxjerre jashte pushtuesit.

Ti zoteri ben sikur nuk kupton ose nuk do te kuptosh me duket mua,se te mohosh se ketu ka nje konflikt qe ja ben muuuu...eshte e habitshme.Te gjitha ndertesat e banueshme,si pallatet ashtu edhe shtepite private jane privatizuar me 92'..jane me dokumente..njerzit jane ne rregull me ligjin(shko e kerkoja shtetit)..ne se eshte vendosur se ato shtepi i duhen shtetit,ndac per ti kthyer pronarve ndac se do te bej rruge..apo çfare ti shkrepet shtetit..atyre njerzve duhet tu garantohet e drejta e banimit njeher..e kupton apo jo ? Une te uroj ti marresh ato shtepi qe ke,ti dhe çdo njeri tjeter..e ti gezoni e trashegoni se jane gjaku e mundi i njerzve tuaj,por te dish dicka...nxjerrja me force jashte e ketyre njerzve(qe veshtire se do te behet),do te kujtohet nje dite kur do te te vijne e trokasin ne dere e do te duhesh te paguash perseri per pronen tende...se thone qe ne bruksel nuk i njohin keto perrallat me partizan e as nuk e kuptojne dot talljen e radhes...

eshte kot e lodhem. nuk ke per ta kuptuar. lexo ligjin: per kthimin dhe kompesimin e pronave ish-pronareve. shtepite private te pronareve nuk jane privatizuar. edhe ne qofte privatizuar ndonje eshte bere ne shkelje te ligjit te mesiperm edhe me dokumenta fallco. shteti nuk kishte aftesi juridike te privatizonte asnje prone e cila nuk cilesohej si shteterore ne 1992-1993. per kete arsye edhe u ngrit komisioni shteteror i vleresimit te pronave qe u kthyen me letra te ish-pronaret, pronaret e ligjshem sot, edhe qe me kete vendim do te marrin ne baze te vendimit e komisionit te kthimit dhe komp. te pronave, shtepite e tyre, te cilat i kane te hipotekuara. amkuptove. se po nuk me kuptove, nuk kom se cfare te bej me per ty.

sic te thashe me lart, sic e thote dhe vendimi, ose akti normativ, quje si te dush, ky ligj permbledh vetem shtepite e pronareve te zena, per te cilat ata, (pronaret e ligjshem) disponojne hipoteken.

sa per nxjerrjen me force, kete do ta shohim. reaksioni komunist nuk leshon pe kollaj, kete e di, por kam pershtypjen se ata qe do ti nxjerrin jane po aq te forte se jane komuniste te genjyer qe sot e kane kuptuar gabimin qe bene...

edhe sa per brukselin, brukseli te rruan bishtin, aq sa ua rroi ketyre qe nuk kthenin pronat deri me sot. gjykata nderkombetare i ka dhene te gjitha vendimet pro pronareve te ligjshem dhe ka vene ne detyrim gjobe shtetin shqiptar deri tani 850000 euro. nese kjo qeveri nuk kryen as kete qe votoi vete me ligj ne parlament 3000 e ca dosje do shkojne ne gjykaten nderkombetare te salsburgut jo te saliburgit. edhe ky i fundit kete e di mire. po aq mire e dine dhe ata qe banojne she shtepi ish pronaresh. nese ata nuk marrin kredine, ose refuzojne te dalin, kete pune do ta beje gjykata edhe policia pas aprovimit te ketij ligji, sepse deri me sot gjithe ligjeve per kthimin e pronave u mungonte tamam kjo yckel, ky cels, ky instrument. mjaft qe shteti te deshmoje perpara gjykates se nuk i njeh me si te pastrehe x dhe y, me shkrim, gjykata vendos sic une e kam fituar nje gjyq para do vitesh, po per prone e shtepi, gjykata pra vendosi nxjerrjen me force. dhe ata dolen nje muaj para se te vinte permbarimi. amkuptove.

Fjala jote kunder fjales time u be ky muhabet,ndoshta e kam gabim une e ke ti te drejte...por do ja shohim tymin kesaj pune, e ketu do jemi..te shohim ne se do nxirren 3.000 njerez me statusin e te pastrehut rrugve(per mua eshte e pamundur dhe kafsherore),apo do synohet dicka tjeter...se kshu ne teori...thua ti..po ne leter e teori te thajme piten ne..ne jemi me mire se gjermani,por kesaj radhe edhe teoria qenka per ibret !!!...p.s. rasti qe njoh e flas une  ka te bej me nje shtepi te legalizuar me 92'(te ndertuar para 90' sigurisht,me kontrate qiraje uji e dritash etj etj,ish ndertese shteterore,ku banojne 4 familje)...te ciles i ka dale ish-pronari....se nga doli ky tipi,ec e merre vesh,pasi nuk ka shume qe ka dale ne drite...ka hipotek te vjeter or ti(por ka haruar te shtoj se shtepine ja mori shteti,per qellimet e tij..dhe per kete ka qene paguar thone njerzit pa hipoteke) ...dhe kam nje mendje une qe si keta ish-pronar nuk eshte vetem ky tipi...dhe po ashtu mendoj se me kete akt normativ,dihet ku qellohet,nuk jam aq sa te besoj ne dashurine e kesaj bande hajdutesh per ish.pronaret ......por sic te thashe...ketu do jemi ishalla!!

arb se di nje rast ti, une mund te di 20 si ky me lart, por kjo nuk ka lidhje me temen, as me vendimin. per te hulumtuar rastin tend, duhet te dish: numrin e kateve, sepse ne rast se pronari e ka token dhe ka pasur gjysmen e nderteses se ndertuar i takon atij e gjitha, me ligj, edhe letrat fallco i kane bere ata te privatizimit. ne rast te kundert i ka fallco ky qe hiqet si pronar. kete more djale i mbare e zgjidh gjykata. nuk ka pse te zgjatemi.

brad e petlla, qetesohuni çike se keshtu si e keni nise, do na lini treçerekun e pepeuse pa strehe, sheme berber kuazimodon te parin.

Une per vete, jam marre vesh me pronarin, me ka qelluar lexues i madh, sa here qe shkoj, ia blej 10 libra, dhe s'do gje tjeter i ngrati. Dua te kultivohem, thote, te kultivohem. Ah dija, ç'eshte dija... Por duhet thene se ne ate katundin tim, s'kemi pase pronare te medhenj, bejlere qe te kishin gjysmen e nje krahine, kemi qene pothuaj te gjithe leckamane, po shyqyr zotit po e marrim pak veten ne kohen e demokracise, nja 17 kusherinj te mi i kane zaptuar ca toka ne Bathore, edhe besa iu ka hece jo pak biznesi, merr andej e shit ketej, ne çdo dhome nga nje televizor pete, plakat te gjitha me nga nje pult ne dore, saçat drejt perpjete drejt kometes Hallej, me nje fjale, rrnofte demokracia.

smiley

po pse nuk e bene keshtu edhe keta qe na rrine ne shtepite tona mer burre! ne fund te fundit po tokat tona po zejshin edhe atje me kushrit e tuj...

o petlle, se te kane marre shtepine komunistat prandaj rrejte edhe per lisin 200 vjecar ti?

kjo teme ska lidhje as me ish pronaret e as me te pastrehet, eshte pislliku i radhes i sales per te kundervene njeri-tjetrit shqiptaret flucka e rradhes. dhe te tilla ka plot dhe ai po krijon plot per me vone.

...me mire vone se kurre thote poulli,duket se Saliu e kuptoje me ne fund se kjo padrejtesi ndaj ishpronareve i erdhi koha per tu korigjuar,mgja une prape nuk e besoj se do tu kthehen kaq kollaj shtepite ishpronareve pas 50 vjetesh, aq me teper kur behet fjale se ato jane te okupuara nga familjet me besnike dhe me kriminale te oborit te  diktatures si psh; familjen e Luan Babametos, ish-minister, familjen e Rahman Makut, ish-minister, familjen e Petro Dodes, ish-kryetar i Planit te Shtetit, familjen e Prokop Murres, ish-minister, familjen e Skender Kosoves, hierark i sigurimit, familjen e Sotir Kocollarit, ne Bashkimet Profesionale, familjen e Kristo Themelkos, Reshat Hysit, ish-drejtor i Sigurimit te Shtetit, familjen e Koco Priftit, familjen e Aleks Vendit, familjen e Pilo Peristerit.

Petlla xhupkuqi i ish pronareve smiley

Ke ligjeruar mo sa per nje vit .Ti gezosh pronat .Vetem nje gje do te kujtoj se mbase e ke BERE me pare si Fis , po mendoj tani ja vlen ti ndezesh nje Qiri dhe te lutesh nje nate .

Ndize per Enverin !

Kur i tha Koci Xoxe "tua marrem qenve , c'jane keto komisone e gjyqe " i tha ai qe i njihke dhe Bimbashin smiley

Ne asnje menyre ! Aty eshte Historia e Popullit tim !...dhe Krijoi nje Hipoteke dhe regjistroi  cpronesime ... Ngriti dhe Gjykata e Komisione Ligjore . Nuk dha urdher Fashistesh si Qeni Berisha ! Ja ai Mekja qe ke bere film TI dhe mire ke bere smiley

Shtepia qe i merret petlles ...iventar ..tre kg fasule , dy kile qepe , nje kile djathe ...Malli te ndahet me komshiun x pasi nuk ka te haje ! Dhe te gjitha keto qe te mos Mashtrosh ti me te tjere  , la dhe ca Gazeta Zyrtare ku i ke te pasqyruara vendimet ! 

Po gjithsesi , thone per Enverin qe ka qene i Bukur pavaresisht se ti i njihke te Jatin ! Laini kembet ashtu skelet si eshte nga varri dhe ti pini ujet , se qe nga idealistet Oqe me te medhej nga Fitonjesit qe njeh Historia Boterore . Sikur vetem nje te mijten te kishte bere ate qe beri Berisha me JU ...Bini Burra ...te gjithe ish Komunistet do ishin me Vila te ngritura mbi germadhat e Vilave tuaja . Pijani Dolline dhe Ngrijini Shendete ..

sqarim Ruzhes ...

Ligji i Zogut njeh TRUALLIN dhe ..fiksoje MIRE ...rrjedhimishet edhe ngrahinat mbi te .Pasi shtepite nuk mund te beheshin nga morrat e shqiperise me grosh , por u bene nga Italianet .  Ti merr truallin dhe tjetri ben Investimin . Per pronat private qe kane mare kredi nga Bankat Italiane nuk eshte si thote mashtruesi Berisha dhe xurnate e tij ketu . Per ato qerpiCkat qe mollois njeri ketu ...le ta dije se nuk REGJISTROHESHIN si shtepi Ligjore por si nevoje banimi dhe ne se e ngrije Qerpicin pa ta zene Gushkuqi ..qe vonohej per ca Mexhide ...e gezoje !

Nga shteti Italian cdo INVESTIM i kryer me Fonde te Enteve Italiane ( bankave , kompanive etj ) ju dhane  Shqiperise si Reparacione Lufte , pas 1948 .Dhe eshte Ai viti qe dolei Ligji nga ku filluan i Shpronesimet .Deri ne ate kohe u ishin marre " per nevoja te perkoheshme " vetem Krimineleve te Luftes !

Eshte Koha e Maskarejve dhe  ...per belulin...prandaj  vene punet corap ketu smiley

Pasi shtepite nuk mund te beheshin nga morrat e shqiperise me grosh , por u bene nga Italianet .

Ti po pranon qe Italianet kane ndertuar ne Shqiperi? Te temat e tjera kur sillte Olsi (e te tjere) shembujt e investimeve Italiane, ishe nder te paret qe kundershtoje.

Me thene te drejten Gjemb ti te le te dyshosh per nivelin e Inteligjences . Mos ma merr per keq po thjesht po te anashkaloj sepse nuk ka mundesi nje memeber te perdore veten gjithnje si Gjembec Gomari ! Po me qe ke qejf te mesosh .......nuk kam kundershtuar Investimet Italiane por kam shprehur se Ato Investime beheshin per nje pjese te Italise ose Shqiperine nen Kuroren e Italise . Dhe sic me lexon me siper ato Italia i njohu dhe i trejtoi si reparacione te Luftes PUSHTUESE te saj ....Shqiperise..... po jo per I QIN Vjetnuer te te Pamvartunes , por dicka aty tek 35 - 36 vjetori i Pvaresise !

Gjemb vetem njehere ben me shume se tre rreshta qe te pakten e te paktave te kuptojme ne cfare Moshe Je dhe sa e ke nivelin e te Kuptuarit dhe te gjykuarit .Keshtu per ushqim Gomeresh ose + 1 pas Albes te ka kaluar Koha qe ne maj !

Po ashtu dhe ketij me poshte , them se ...o brinja ...ta dinja s'vinja smiley .Ky eshte pse s'me qan moj shege /dy ne toke e nje ne dege smileyPo te pakten eshte me i sinqerte se ty .Thote qe jam Idiot dhe aq mbush dhe s'ke pse ti merzitesh . Boll ca pleh dhe e di vete kengen ai ...kikikikikikikiki  e kakakakakakakaka .Dhe me kete Kokoshin nganjehere bindem qe ka zot dhe se me do  .Para gjumit me dergon nje nga ata te Cekes per te flet rehat . Ishalla dhe neser pasi te ha e pi ma dergon si laksativ smiley ka rrezik te behem Fetar !

 ka rrezik te behem Fetar

nuk ka Fe qe te pranon ty!

As spital psikjatrik qe ta marri ne dorzim nuk ka.

Pse nxitohesh or Ja futsh vetes smiley Ti e ke rradhen tek laksativet  , nga ata qe 'tundesh para perdorimit " Robi nuk ben klizme po lexon nje nga te tuat dhe ...m'rrjegull eshte ! Thuj Albes me ato mbrapa te te gjeje ngjashmeri me klizmen smiley

..ja vlen ti ndezesh nje Qiri dhe te lutesh nje nate .

Ndize per Enverin !

 

  ...ai kurvi i la shqiptaret ba brek o enverist i qelbun!

 

  shife si ashte tregu sot  

idriz nuk te lexova deri ne fund se u lodha, por sa per ate faturen qe thua ti, vetem ne dy gisht leter e moren shtepine. para dy vjetesh kur u morem me letrat doli se nuk kishte asnje vendim tjeter zyrtar vec urdhrit te komandantit. ah po inventarin e bene me florinjte, i numeroi im ate 460 cope, se ata me pushke nuk dinin te numeronin me shume se 20, po edhe keto i dinin me gishtat e duarve dhe te kembeve.

sa per genjeshtren e shtepise qe u be nga italianet, une i kam ende faturat e tokes, tullave, cimentos, mermerit, dhe hakut te punes se ustallareve. ato qe ndertoi italia i ndertoi per te vetet, pallatet e aviacionit, moskatet. edhe ja i gezuat ju te partise.

shiko: kur hyme ne shtepi ne 1993 me dhune, bucet e kuqe qe i nxorrem para nja 3 vjetesh, bertisnin : borgjeze, reaksionare. edhe me kete kujtonin se po na shanin, ose se mos per ndonje mrekulli do ti degjonte ai i madhi e do na e tregonte ne vendin prape si njeher e nje kohe.

tronditje e madhe idriz ta besoj, po kthehen ne fuqi reaksionaret, ata qe i vrame per 65 vjet.

 

Illyricum Sacrum,  ka thene qellimin,   thelbin e tere  kesaj,  te marre per teme:

 "....kjo teme ska lidhje as me ish pronaret e as me te pastrehet, eshte pislliku i radhes i sales per te kundervene njeri-tjetrit shqiptaret flucka e rradhes. dhe te tilla ka plot dhe ai po krijon plot per me vone...."

Gjeti  kohen per dasma te tilla.Ju dogj barku per  ish pronaret, qe i ka bere pershesh....

Petlle, më fal që të trubullova ujin e burimit që 20 metra më poshtë. Por shumë entuziast je mër daj. E kam fjalën që "me statut e me logjikë" atë shtëpi duhet ta kishe marrë 20 vjet më parë. 

Të them të drejtën kur vete të marr rrogën, po të ma vonojnë një ditë, e marr duke turfulluar (pisi i pisave edhe rrogën ma vonon), kurse ti je shumë entuziast që po merr shtëpinë pas 20 vjetësh që nga koha kur të është premtuar. Më vjen mirë që nuk je i revoltuar por përkundrazi, je shumë mirënjohës. Ndjenjat pozitive janë më pozitive se ndjenjat negative - do kishte thenë Nard Ndoka.

Më fal, nuk dua të të prish gëzimin ëëë. Largqoftë pastaj të të turbulloj kthjelltësinë e vendimit për votën që do japësh mot. E gëzofsh shtëpinë! 

 

Petlla ke bere mire qe nuk e ke lexuar derin ne fund . Si zakonisht lexon ato qe te duken se kane te bejne me TY smiley

Nga ato... vetem ne dy gisht leter e moren shtepine....jane rastet kur vete partizanet " ja 'falnin Partise " ashtu si babasqapi Juaj ja fali Kullen e tokat Vucidolasve per te mire te Vendit smiley ....ose kur ke qene deklaruar nga Gjyqi i Nurenbergut kriminel Lufte ! Te tjerat jane ne Gazeta Zyrtare me Vendime GJYQI po ti nuk ke perse i Lexon . Ti boll te marresh ate qe ja 'kishe falur Partise " , te tjerat jane prralla me gjysher qe ngalasin ose bejne te Glasen vetem Kokosher .

Une te kam thene prej kohesh qe ti nuk je per keto pune .Jo se nuk ke arsye kur gjykon .Biles je dhe cilesor per mua kur thur frazen .Po je nga ata Grijte e dit ti qe Bbasqapi i ka flamur Fitorjeje smiley Ti je pene shume e mire per mua dhe do ti besh Shume sherbim Vetes por edhe letersise ne se shkruan dhe nuk merresh me Yrrja - Byrrja ! Me thene te drejten une te lexova ne dcdo POST se i kam qejf postet e tua .Por ne fund me doli vetem ...E pate si ua Punuam ...Buce te Kuqe .. smileyMos e ke dhe ti si babasqapi qe ka mujt "bababllaret "

une i kam ende faturat e tokes, tullave, cimentos, mermerit, dhe hakut te punes se ustallareve....smiley ...Thuaja kaposhit dhe Gjembit , se une e di Cfare ke ti dhe i gjithe kallam kusuri ne masen 99% qe ka perfituar Prona e shtepi me HILE . Po me the vetem te kush i ke blere TULLAT dhe idomos Cimenton ( faMbriken ) hallall Postet smiley

Edhe njehere si per here Shkruaj dhe mos zur vendin e Hurit me 1001 komente qe perserit veteveten .Ti gezosh shtepite !

ne itali i kemi ble te gjitha o idriz. edhe arkitektin e kemi italian. edhe mobiljet i bleme ne itali. token ia bleme nje xhandari te zogut. mermerin e kemi si ai qe ka akademia e arteve. po pse si kujtove ti, ku do merreshin materialet cilesore?

pronat do t'i gezojme edhe prandaj edhe i morem pas kaq vitesh mundimesh prej buceve te kuqe, se shtepite i kemi tonat.

Kur te thashe se do ta na lini treçerekun e pepeujisteve PA STREHE, s'me besove. Me duket se edhe s'me kuptove, por ska gje.

Ne lidhje me pronat : malli duhet te shkoje tek i zoti i mallit. Ky ligj eshte i vjeter sa vete bota. E vetmja hapje kllapash ne histori ka qene periudha bolshevike qe s'te pyeste fare, me pushke e dhune. Po ta vini re, asnje investim serioz nuk do te behet sa kohe qe pronat s'kane shkuar ne vend.

Ne ato raste ku çeshtja eshte aq e nderlikuar sa te rrezikoje paqen sociale, nderhyn shteti demokratik dhe me MARREVESHJE (kurrsesi me dhune) gjen zgjidhjen. Keto gjera jane te supernjohura ne Perendim, ne s'kemi tjeter veç t'i shohim dhe te zbatojme ç'kane bere keta.

Sa per partizanet Meke te opingave, eshte e qarte se ata duhet te gjejne vendin e tyre, pra te behen autonome dhe t'i japin drejtim jetes. Nuk mund ta shtysh ne perjetesi jetesen tende te ngritur mbi nje krim. Vjen nje kohe dhe duhet dhene llogari per gjithçka te padrejte.

Kam lexuar jo pak gjera ne kete faqe, nga petlla sidomos, dhe jam habitur, nuk i dija gjithe keto gjera, m'u duken gati sureale. Ne njerin prej dy katundeve te mia, s'kemi pasur kesi ngaterresash, Ushtria Popullore e atehershme na pati marre nje cope te mire toke (e çfare vendi !) per te bere tunelet dhe vendosur nje repart ushtarak. Kur Ushtria Popullore u largua (me ne fund ! se jo vetem qe s'na mbronin, por edhe na vrisnin ne kufi !), ne u rikthyem ne token tone qe e kane paguar gjysherit me teshat e trupit (nga gjyshja ime ska mbetur pothuaj asnje dukat nuserie, asnje veshje, sepse te gjitha jane shitur per te blere token). Por me ne fund, e drejta shkoi ne vend te vet, sot trashegimtaret jane ne truall te vet, e ska me rob ne dy kembe qe iu afrohet aty, njehere e dogjen çifutin per sapun, jo dy.

Mesimi eshte ky : njerez, mos i bini ne qafe tjetrit, mos luani me djersen e gjakun e vet, se nje dite apo tjeter, ne mos ti, pjella jote do te vuaje.

Hu prape nje perralle per ty !

Dikur nje birbo shqiptar i emigruar ne Fronse i fliste nje Fisnikje te vockel , per Prona me shtat minare , toka e pyje te begate ku kullosnin gje e bute dhe e eger . Dhe voglushes ju mbush mendja dhe vajti me Jetue pas Birbos ,  me qese me vete me flori me i "shtue pronat ".

Per shtate minare - gjeti e pa shtate maja shkembejsh , per pyje e kullota - plot malet pertej , per gje te bute - nuk takoi njeri ne kater ore rruge , per gje te eger - Pa me Habi nga ai qe e kishte genjyer .

Po rri o burr ndigjon nje llaf se Pronat zotrie e merr pjese dhe ti se te duket sikur Flasin per Porno smiley

Po ta vini re, asnje investim serioz nuk do te behet sa kohe qe pronat s'kane shkuar ne vend....

O te marrte purtha shalet qe ke mesuar dhe llafin Investim pale edhe ......Serioz smiley

erdhi dita e Arbrit.Oficerat e femijet e tyne qe u strehune ne menyre arbitrare ne shpiat tona pa fe' falimnderse tash ju qofte rruga e mbare per ne Mezhgoran.(.nuk tham ma Gur Kusar,me tingellon mire edhe Mezhgoran hahaha).jo vetem malli po edhe haka te i zoti.Dalekadale......smiley

E d kush është humori i zi këtu? Që kjo ju duket "Triumfi i Legalitetit" dmth "Triumf ndaj komunistave".

Tek termin "komunist" do fusim ata që kishin poste të larta, që merrnin vendimet apo gjithë turma që duartrokiste?

Turma që duartrokiste, popull ishte popull mbeti, pa bukë ishte pa bukë mbeti, blegëriu pas Enverit, blegëriu mbas Salës, prapë do blegërijë mbas atij që do vijë, dhe mbase do i hedhin ndonjë dorë bar, ose do e lënë me byk siç e kanë lënë.

Ndërsa ata që udhëhiqnin dikur....ty të duket që kanë humbur? Që tani po qajnë që po "i nxirrni nga shtëpia"? Dhe po i nxjerr Sala? Dhe këta tani nuk do gjejnë vrimë ku të futen po do venë në Mezhgoran? 

Apo je e ngezëllyer që disa ish-pronarë janë shpërblyer dhe u janë dhënë pronat? Do të të jap një listë me fëmijët e bejlerëve super të pasur që kanë qenë që në '45 në sferat e larta të PKSH? E kam fjalën që si individë, kush është "integruar" me politikat e atyre, sigurisht që është shpërblyer. 

Sa % e ish-të dënuarve politikë (realisht politikë) kanë marrë dëmshpërblimet sipas ligjit dhe brenda sa muajsh i kanë marrë dëmshpërblimet të dënuarit e gjyqit e Kafes apo gjyqit të Bitterit (ndihmave Pelikan)?

Ok, kënaqur ju, kënaqur ata. Ku ka më mirë. Pushtetin politik keni 20 vjet që ua keni "hequr" komunistëve. Tani ua "hoqët" edhe pushtetin ekonomik, i keni lënë pastrehë, rrugëve të Gur Kusarit dhe grykave të Mezhgoranit. Shembni dhe Piramidën dhe ua hoqët edhe "pushtetin shpirtëror", dhe lërini si jetimë.

 

"Triumfi i Legalitetit" dmth "Triumf ndaj komunistave".

i legalitetit nuk ka lidhje hic, per pjesen e dyte je korrekt. nga 4300 shtepi prone ne qytet, nuk besoj se ka legaliste me shume 100, ja po them per hater 200.

shiko harten e pronave. 600 shtepi shkodra, 850 durresi, 960 tirana, pjesa tjeter e shperndare.

Jo Kavir ,une nuk kam asnje ngazellim te kesaj natyre....Demokracia nuk kthen askend me force ne Mezhgoran apo ne mes te rrugeve.Te gjithe personat qe duhet te lene shtepiat jane e dp strehohen me precedence .Kredi sociale ,shtepi e tj etj,Njoh personalisht ma shume se dy familje,qe kane perfituar nga ky ligj.Ngazellimi im vjen thjesht qe po marr shtepite e dyqanet qe kane pase te mite.....kaq....e hajt mos u viktimizoni kaq....nuk jeni prej atyne.....smiley

po marr shtepite e dyqanet*

Shtepine ta gezosh, dyqanin ta gezoje ai qe e ka privatizuar.

* Duket qe nuk ke lidhje me kete punen e dyqaneve sepse eshte bere nje gjyq i famshem i pronareve te rinj, pra te atyre qe ishin shitesa apo kamariere ne fund te 1990 dhe qe i privatizuan xhaba. Dhe i pari i vendit ishte qeveriu i sotem. Eshte proces i mbyllur pergjithmone.

Kishte dhe komuniste aty brenda ( keta qe moren dyqanet ) kishte, po shumica ishte popull. smiley

Me vjen keq. Ngazellimin nuk ke pse e maskon, eshte e drejta jote.

P.S. Di nje rast tek Selvia qe per nje banese jane 24 pronare. Kam frike se do shtohen rastet e perdorimit te dyfekut. smiley

 

dyqanet me pronar nuk jane privatuar. nuk i perfshinte ligji i 1993. u ptivatizuan vetem ato te ndertuara nen pallatet shteterore. edhe po pati, rasti do jete shume i rralle.

Po kerkohen dyqanet nga parafolsja. E ndersa ato qe kane vertetuar pronesine asnje nuk ka ngel pa u marre dhe asnje prej tyre nuk ka qene transformu nga te kuqte ne prone te tyre, pra te individeve te kuq. Per te qene korrekt e kam fjalen.

Ceshtja dyqane ka marre fund, pervec rasteve kur pronaret antikomuniste po vriten me njeri tjetrin.

Banesa po.

Pallati i Brigadave do i kthehet te zotit?

P.S. Ajo shtepaja e Pashkove e kuja ka qene? E lexove lajmin qe shtepine e Vukatanave ne Shkoder qe e pretendojne franceskanet e kishin djeg dje? Sikur paskan lexu peshkun ata franceskanet.

po kush eshte "pronari i ligjshem"?  Ne vlore ata hodhen ne ere gjykatsin qe ishte pronar i ligjshem..

Komunisteve te LSI-s e PD-s kane 7 vjet qe kane blere vilat e pallatet me dhjetra dyqane .. "pronaret e ligjshem" te vriten me njeri-tjetrin per shpite e rrenuara qe kane ngel.

 

 

e hajt mos u viktimizoni kaq....nuk jeni prej atyne

Mendoja se duke bërë si fakir do e shpëtoja komunizmin, por nuk qenka e thënë. Më fal, nuk të bezdis më.

Nuk di a e keni pa ate ish kopeshtin(apo çerdhen) qe ka qene pas shurrtores tek porta e spitalit..... KAne 20 vjet qe e kon mor pronaret.... (Kallushet, kush i njef) me keq eshte bere.... e kan myt ferrat dhe ajo palo ndertese gati po rrrezihet. Pse?????? se jane nja 30 ish pronare qe nuk po e gjenje llafin me njoni tjetrin..... si ka thone ai i pari..... te kisha pak buke do te bojsha i pershesh ...  po ç'e do se s'kom kos.....

shiko se nuk osht pergjithsim, por ama keshtu ndodh.... te perndjekurit e vertete po rrojne ma zi se me pare, vetem ish te perndjekurit fallco, po ata po bojne jete......

nuk eshte e vertete. edhe mos genje. nuk jane tridhjete hic jane nji pronar. une meqe bj llafi i kam shoke e miq te ngushte fare.

shtepia ka ngel ashtu se ligji e njeh si zone spitalore edhe nuk lejon ndertimin. ata i propozuan te ndertojne spital tashme edhe jane rruges drejt arritjes se suksesit.

shtepia ishte e rrenuar qe kur ia dorezoi shteti cerdhen distrofike (kjo per kujtese), se ka qene per trajtim mjeksor ajo godine, edhe e perfshinte zona e spitaleve. pallatin e fidelit te shkolla e mjeksise jo.

Petlle, ne radhe te pare, nuk me vje mire qe me thu...mos genje.... se ti je dhe i letrave dhe nuk te shkojne keto lloj pergjigjesh.....prej te pagdhenduri, siç ndodh rendom edhe ne politiken tone te dites... thjeshte me miresjellje mund te thoje.... je i keqinformuar .... ose diçka te tille. Pastaj vjen edhe pergjigja ime..... para disa vjetesh kom bo rolin e sekserit per ket truall, dhe ishim prane perfundimit, deri kur na erdhi llafi se njoni vlla nga ata, nuk donte x dollare, po donte x+shume me teper dhe perfundiimisht, nuk u bo pazari.... PAstaj per zone spitallore eshte pune tjeter, se te jesh çerdhe distrofike, nuk do te thote me patjeter te jjesh ne zonen spitalore, dhe me e fundit, ate pallatin nuk e ka bo Fideli, por e ka bo Behar Malaj, pedagogu i Ekonoomise, i cili edhe i ka pagu Argites ne dore paret e avukatlllikut, per te mos e shem i ati.... kaq per info....

ps

ket pjesen e fundit, vertetoje po deshe...

e drejte kerkoj falje. smiley

ps. me paska rrejt fideli pra...

Kemi rene ne hall me komunistet*, ankohen se pse nuk po sillemi ashper me ta, si baballaret e tyre me klasen e permbysur. Nuk e bejme kete se jemi demokrat ne shpirt dhe veprim. Ketu dallon sistemi totalitar komunist me sistemin demokratik liberal, te prosperoje kush te doje ne kete sistemin e fundit, mjafton qe te jete brenda rregullave te shoqnise. Rregulli tani eshte qe shtepite e pronareve ti lirojne, se nuk ju takojne, i kane marre me dhunen pasi i kane persekutuar pronaret legjitime te tyre. Por ky shteti i rregullit demokratik, nuk i nxjerr ne rruge apo ti coje ne stalla sic bene keta me pronaret e ketyre shtepiave, ju ofron kredi, lehtesira qe ata qe duan mund ti shfrytezojne, te tjeret qe i mbysin parate, se jane biznesmene, mos ti shfrytezojne keto mundesi. Puna eshte qe prona ne kete rast te shkoje tek i zoti.

*komunist eshte ai qe aderon ne doktrinen marksiste dhe derivatet e saj, teorikisht kjo, ne Shqiperi komunist i thuhet edhe atyre qe kane qene dhe nuk shqiten dot edhe sot nga punizmi dhe trashegimia e tij.

Kavir mos e harxho listen me te vjeter smiley

  • I ke ketu te gjithe ata qe do bejne te njejten gje qe bene prinderit e tyre ne ate kohe . Vur Zanene ne krye , rreshto ate kapterin e ushtrise Popullore qe i kane marre pornot Hurin ,pergjegjes skuadre Neobllokmenin dhe ja ku e ke nje Liste te Gateshme . Ishin Ram Berisha , Kolec Topalli  me pegjegjes skuadre Dashnor Mamaqin tani jane keta smiley Nuk them per Petllen se o tu gjujt per Buce smiley
  • Dhjerokrat Shqiptar eshte ai qe merret me teorite e fandaksura te Sali Ham Hum Berishes me baze neoliberalizmin e Majte ose Partine e Reformuar Komuniste Hrushoviane si Plagjiature e qurrashit Hrushov !

Njesiti gueril e hartoi listen e atentateve te ardheshem.........

Balli te marr masa te kunderpergjigjet ....

Balli po merr shpiat e dugajat....qesh ma bukur kush qesh i fundit......smileysmileysmiley

Dhe ajo e Brehtit eshte e bukur ...Te shkurter e ke kemben me thoje zotrote ... smiley

Po ti pse shkëputesh nga tabani kombëtar? Pse merresh me këmbët e shkurtra të Gjermanisë kur ne kemi flokët e gjata të vëndit tënë?

Dhe plas nga Inati tani. Plaç dy herë. Një herë që ngele pa shtëpi dhe një herë që vajti prona tek (më) i Zoti. ]

Po edhe ne  dy herë do votojmë për PD. Një herë që të nxorri ty nga shtëpia, dhe një herë që ia dha shtëpinë (më) të Zotit.

Kavir jane me shume se TRIDHJETE Kallush smiley .Te pakten 30 i njof une qe e kane prone ! Petlle mos rrej Kot me zona Spitalore !!!!! Biles ja kalove dhe Humoristit  Politik te Kulles se Kryeministrise alias  Neobllokmenit smiley

Brenda Spitalit , dmth jashte zAnes Spitalore smiley , "Cecenet " , kane nje Lagje te tere me Klube per Rakei dhe Shpaj e dugaje me majt e kullot bageti ... te dhururara me Bujari nga Bababsqapi ! Paksa i ka fut Hundet dhe njaj Shiki or taj !

Na doli dhe Zona Spitalore tani smileysmiley..... e kujt ? E Babasqapit apo Jozefperckes , apo zona kreative e Lulash Dash kurbanit te Bashkise   smileysmiley

une nuk rrej. meqe ti i njifke ma mbushe mendjen.

prona eshte e qazim kallushit gjyshit te shokeve te mi. ka qene bukpjekes, armik i madh per pushtetin e popllit, piqte buke edhe nga ajo buke hanin edhe armiqte. ia moren edhe furrin edhe shtepine.

este zone spitalore deri aty ku kane qene serat. po sa veshtire e keni te besoni te verteten more jo te partise? sic duket besoni vetem rrenat e ppsh per te vertete edhe cfare nuk e ka libri partise nuk eshte e vertete.

 

Ca ka ndodh? Por ma thuj pa llafe te mufatme, te lutem.

po kthejn shpijat te te zotet... kaq. shteti po u ble shpi atyne qe rrojn sot neper shpijat e pronareve, edhe do ta paguajne me keste per 30 vjet pa % fitimi. kredine e shperndan banka kombetare tregtare. kaq. kjo gjo duhet te ndodhe me dati 1 nentor qe eshte edhe data ligjore si afat i fundit. kaq.

Falemnerit, petlle.

po pate mor gjo vete, ose do moresh, ti gzosh vete dhe kalamojt.

emo ne fakt une nuk kam mo me mor gjo se e kom mor, edhe po i gezojm, na ka njel edhe 1 po mbaron edhe del. po bisedoj ne parim, me te mira zotnise tate.

armik i madh per pushtetin e popllit,.....

Po te ndierin Sefer cfare e ka pas O qazimo qe piqte buke ... Kane pase pjeke buke me Muurrajt ata .Miq te vjeter ! Ti i njef besoj smiley

eshte zone spitalore deri aty ku kane qene serat.....

Sikur shtrihen i cike ma poshte aty ke serat  . I llaf Goje po nja 5 mije Vota i kemi llogarit mbi prona te Kallushve smiley

Rrejn rrejn mileti Petlle dhe une ta besoj . Sidomos kur njofin dhe Zonat ...Universitare ( dmth Q.studenti ), zonat Spitalore  ( dmth dugajet mrene spitaleve respektive ) zonat e Kodrave te Liqenit si parke Kombetare ( dmth kullotat per bagetit dhe varet e Gjermaneve te rene per Clirimin e Shqiperise nga ...)..dhe sidomos kur njofin Pronaretb e Zonave Kreative te Lul dash Kurbanit te Bashkise . Prit prit sa pronare do dalin qe i ka shpronesu diktatura .  

Popull renacak osht Petlle . E njof una .. Kom Prona thone ...smiley 

 

ato kallush qe njof un, kon votu ose PD ose PR. ato qe njef ti nuk e di.

Te njejte si dhe mua votun PD ...jo PDH-in ose Partine Komuniste te Refomuar qe voton ti akoma smiley

rri me temen smiley

Akti normativ që vjen sot vjen pas dy nismave të qeverisë, të këtij kryeministri të dyja të hedhura poshtë nga Gjykat Kushtetuese, se nuk i japin zgjidhje pronarëve dhe qiramarrëves.

.. a ka ndonje mundesi ligjore qe mund ta anulloj  ket akte normative te parlamentit  PS-ja kur te vije ne pushtetsmiley

jo.

Pse Kaposh,ka gjasa te ndodhe kjo? qe PS te vije ne pushtet?PD ,o me mire Berisha po e ben fushaten elektorale ne menyre shkencore ,te mirefillte.Nato.Liri e levizjes,rritje e rrogave,Ligji i pronave....PS,me ça do e beje fushaten elektorale ,akoma me liloçkat e Gramoz Ruçit apo te Rames?Apo me Arurinat e Velajt e Spiropales!!!!

O kavir i nerum .Cfare kelysh Kurvet eshte Babasqapi ne Intriga kane per tia ndiere mire Petlla me shoke . Deri tani ka prishe Makro e fut ne Grindje te madh e te vogel per Mini - Minushe  smiley .

Tani po u rras edhe ketyre ca togje me tulla e gelqere te amortizuara prej dhjetra vjeteve ,qe me sa kam digjuar u takon nga nje hale dhe nje aneks ( 20 -50 m.katror , ato krahsimet per sip e banimit te ish sistemit ) dhe prit kur t'ja ndezin niprit e sterniprit me tulla e tjeglla njoni tjetrit se kush e ka me te Madh .... siperfaqen . Gje qe nuk ua Uroj por Ju UROJ si gjithnje qe te kuptojne se Zgjidhja e ceshtjes se Pronave eshte TOTALE . Metoda pjese pjese qe perdor babasqapi te huazuar nga EH dhe qe ngazellon keto dhite e sqeprit e PDH-it ...e ka bishtin Mbrapa ose nuk duket . Biles me llafe te Medhaja si te KOKOSHIT eshte transparente smiley 

Ata duhet te kuptojne qarte dhe Urgjentisht ...Ai eshte Intrigant , Ai nuk do t'ja dije per asnje Pasoje ...karrikja dhe Pasurimi i Familjes e mbajtja e nje Klani me therrime qe u leshon poshte Tavolines jane i vetmi OBJEKTIV i Jetes se TIj . Dhe te mos Harrojne te gjitha keto i ben se U Sherben si QEN Interesave te Musteqetenderve te mafies Nderkombetare dhe nuk i rruhet FARE ne se ka Pronar ose JO !

Edhe njehere imediatisht smiley Ti Gezojne e ti prosperojne smiley pronat !

jo idriz, do t'i prishim dhe do te bejme pallate, por kete rradhe do e ndajme mes vetes, s'ka kush na merr me pjese. s'ka me ndertues te na beje pordhe, as zaptues te behet me prone nga pjesa jone.

do ta bejme lule pronen ashtu sic na e lane te paret, por edhe me te madhe edhe me te mire, moderne ne fjalen e fundit te teknologjise se ndertimit, ashtu sic e kemi patur atehere kur na e vodhen me urdher poste.

ta dish ti: shtepia ju merret per nevoja shtetnore. kaq na sollen ne te dera mandatin me nje postjer te vjeter. ky postjer i tha babes tim, i cili qelloi te porta e mori letren. (sapo e kishin kthyer nga cekia athere, e kishin perjashtuar edhe nga partia se shau enverin) nejse, postjeri i tha:  te kam sjelle nje lajm te keq o bir. kjo letra ktu thote se shtepine jua mer shteti. e kam sjelle nga nji leter si kjo ne gjithe shpiat e lagjes. po ti mos u merzit, se nuk i vejn dot rrota e ta cojn ne bashkimin sovjetik. shtepia ktu asht e ju prap keni me e marre. baba e ka kujtu fjalen e tij gjithe jeten. me thosh: nje cope postjer me dy klase shkolle e dinte se gjithe ai bashkimi sumllastik do rrezohej e ne do ta marrim shtepine prape. ja ku e morem. (se une e kam marre ka nja 13 vjet sa per dijeni, edhe ka nja 3 vjet qe e kam zbrazur krejt).

sa per amortizimin ne menyre te habitshme jemi ne njemendje. e thashe me lart qe shteti duhet ta kishte parashikuar kredine pa % edhe per pronaret. sepse ne fakt me te demtuarit jane pronaret, edhe jane po ata qe kane dhene kontributin me te madhe ne ndertimin e shqiperise, si me prone shtepi e toke ashtu edhe me ato florit qe na vodhi mes torturash e varferimi komunismi.

por si i thone: ne qe e beme shqiperine nje here do ta bejme prape.

Shume i ekzaltuar petlle . Shqiperia nuk mblidhet e mbeshtillet rreth meje e teje . Historite sic i tregon ti me "e perjashtuan nga Partia " nuk e shpjegojne "perse u pranua ne Parti " .Historia qe tregon ti me nje 'cope leter " hedh poshte vendimin e kthimit te pronave ndaj te cilave Komisionet e Kthimit vepronin ne baze te Dokumenteve te cpronesimit te njohura nga Gjykata sipas  Vendimit konkret

Mua me vjen keq te hyj ne kete debat personal se ti je i Demtuar dhe duhesh zhdemtuar . Nuk kane kuptim ato @oqelleqet me shume . Ato jane per fshataresine punonjese ne krye te PDH-it si Kokoshet etj etj . Ty nuk te lidh asgje Fizike dhe as Shpirterore me ngazellimin e tyre Injorant -Intrigant  Shekullor ! Ti e ke kapercyer ate fazen e tyre ne nje Kohe qe Shqiperia mund te shetitej Lirisht si cdo vend i Botes pa LIGJE ! Ata kane ardhe ne nje KOHE kur Ligji ishte Primar dhe  kane DHJERE mbi Ligje , duke shpronesuar as te pakten "me nje cope leter " Mijra Hektare e Prona deri tek nentoka e Uji ! Dhe pasqyrojne "Zagari leh atje ku ha me mire " Me eshte dukur sikur nuk je i kesaj kategorie , pavaresisht ekzaltimeve me Kurverite e Mendimit te Kohes qe si i Kohes  qe Je , nuk do mbetesh Mbrapa ! Ne po flasim per SHTET dhe jo Virtual e "c'me kercet mua kur une perfitoj " .

Ta gezosh shtepine dhe te shtofte Pasurine per vete , familjen e femijet ( ne se je i martuar ) Me pak Horizont jo te "skllaveruar " nga Euforia e Babasqapit do shikosh se ne te gjithe BOTEN Prona eshte tjetersuar . Pra duhet te tjetersohet edhe konceptimi i pasjes se saj . Kete gje te kane lene te Paret te cilet NJE Prone te pare e SHITEN dhe krijuan nje Prone tjeter ...doemos jo detyrimisht sipas Kushteve me moderne te teknologjise hapsinore dhe Kosmike te Ndertimit smiley

Shqiperine te jesh i BINDUR ti dhe kush bisedon me TY . Ata dmth klasa e Zogut qe pasqyron Moralin e shitjes se Vendit tek Lidershipi i PDH-it , klasa e Kolaboracionisteve me fashizmin qe i falen kuroren e Skenderbeut Mbreterise Italiane  , ataqe po poshterojen e vjedhin Gjakun e sakrificat jetesore te 50 vjet Jete te Popullit  , ata qe perdhunojne varet e Deshmoreve per ca kufoma te Qelbura sherbetoresh Fashiste etj etj etj

Shqiperine e kane pare Gjithmone si Placke Tregu per te mbushur Xhepat sic dhe po ndodh REALISHT  . Ne se e ke qe vazhdon rrugen e tyre , Shqiperise dhe me shume do i beni MUTIN  se Naften ja "bene" !

 

as nuk i vloj ato dyshime idriz. me ra fati te rroj ketu, qe thua ti, me kete po merrem. po ti zotrote qe nuk rron as ketu c'ke... ? edhe me thua mua se me gja kujtoj se  cfare...

im ate merrte pension lufte, prandaj edhe kish qene komunist ne lufte, edhe nuk desh me te ish as ne shqiperi pas lufte. por ja qe fati ia dha te ishim ne e familja e fisi e me the te thash. sa per ligjshmeri, hajde shif letrat, i kam tapite rradhe rradhe me prona te pamarra. e kam me tapi ket qe kam marre.

"c'me kercet mua kur une perfitoj " .

me kercet qe c'ke me at pune! me kete ligj po kthehemi ne jeten tone, ne reaksionaret. edhe me kercet qe c'ke me at pune qe po dalin jashte nga shtepite tona komunistet. se e di si e shof une kete pune. kjo eshte si qershite e nastradinit qe i shurroi te mos ia hanin. ne fund tha kje e lagme kjo jo edhe i hongri qershite nastradini. edhe kjo pune e ktyne qe rrine e kto shpite tona, ca te kuq, ca te byros, ca te sigurimit, ca te ministrise se brenshme, te tjeret... u ka pelqy qe kane nejt aty, edhe nuk u pelqe t'i lirojne, nuk kan shume dallim me byroistet edhe po qene me PD. ne kete kuader ligji i permbledh te gjithe. si shurra qershite e nastradinit. e kane zhyt te gjithe lugen te corba e prishur. kane spiunu qe te futen ne burg te zotet e shpive, i kane dhunu perdite kur ata qe e bene shtepine rrinin ne bordrum e meket u kalonin me pushke : aty qen i deklasuar.

me pak llafe o idriz: po kthehen te deklasuarit. ata qe nuk i vrau dot ramizi me enverin me shoke per 45 vjet.

po thu ti e ca ketu qe do plasi pushka? top u bofte!

 

 Artan FugaPronat e gjithe familjes askush nuk i shet askujt pothuajse asgje sepse eshte e pamundur qe nje prone e dikujt ne vitet tridhjete, e zoteruar tani prej dyzet a pesdhjetë vetesh, nuk shitet e blihet dot lehte sepse eshte e pamundur qe te vendosen ne nje mendje te gjithe bashkpronaret. Prandaj tregu i imobilareve te pronesise se dikurshme eshte i ngathet, i bllokuar, nuk gjeneron pasuri sepse eshte krejt i parcelizuar. Ketu eshte logjika ekonomike dhe jo pikologjia e "plakut matuf" qe pi ne pijetoren e fshatit

prandaj edhe ia mori partia e pare e nuk ia dha kjo e dyta, qe te mos ngaterroheshin pronaret me njeri - tjatrin kot nasi koti me prona e me toka. me mire te gjithe njelloj. ja mire e kishte vangjo daku, faljani o pronare pronat ketyre qe i kane, se edhe ju ben mire per shpirtin e ju lahen mekatet. smiley

prandaj edhe ia mori partia e pare e nuk ia dha kjo e dyta, qe te mos ngaterroheshin pronaret me njeri - tjatrin kot nasi koti me prona e me toka.

Me ne fund u kthjellove petlla smiley

po pra. nuk e di se c'me kishte zone nji gjo ke keqe. ku gabon nai here partia smiley

Petlle, duhet pa e keqja qysh ne rrrenje..... e jo ne maje.... Ate qe beri regjimi komunist, per populizem, po keshtu e beri edhe Saliu i I me 7501-in po per populizem, por ama nuk e njohu te drejten e trashegimise se prones, dhe besoj se jemi , mbase, i vetmi vend postkomunist, qe ende pas 22 vjetesh akoma nuk e kemi zgjidhur problemin e prones.... nuk di a me kupton... dhe kjo eshte dhe nje nga arsyet (ne mos me kryesorja) qe ne jemi ende ketu ku jemi.... Si ka thone i pari..... me mire nje fund i tmerrshem se sa nje tmerr pa fund..... dhe ne pikerisht po perjetojme kete tmerr pa fund....

ja si e ka thone ky filozofi....

 

 Artan FugaPas dy mije vjetesh te drejte romake ne Shqiperi, sigurisht perzjere kalimthi me principet e Portes se Larte dhe tokat komunale, per here te pare jemi mbeshtetur mbi nje privatizim kolektiv, sa te padrejte aq edhe jorentabel dhe efikas. Pronesia te ne dhe parimet e prones europiane jane te kunderta. Lidhur me pronen ne kemi nje paradoks kulturor, pra te mbeshtetur ne prone private - kolektive. Ne 91 kjo u be per arsye elektorale. As reforma agrare e 1946 nuk u be keshtu. Edhe ajo respektoi pronesine e familjes te kurorezuar te pater famiglia romak. Padrejtesite pa fund : Vellai 18 vjeç e nje dite behej pronar, vellai 17 vjeç ngelej me gisht ne goje. Pa fund te tjera

per 7501 jemi 100% bashke. une kam qene kunder parimisht privatizimit te apartamenteve ne ate kohe sa per dijeni, pasi ishin nje aset shteteror edhe mund te perdorej shume here me mire, psh. ne kuader te riorganizimit urban, por ja qe privatizimi krijoi tregun e pasurive te patundshme ne shqiperi. prape pronret u demtuan, se ende nuk po i shohin nje lek demshperblim,... por... ajo qe ka ndodhur ne shqiperine nen diktature nuk ka shoq ne bote. ketu mer mik sic thoshte i madhi Gezim Erebara kur ishte ne qejf: ketu mos i dashur esht shteti qe ben edhe pantallonat edhe akulloren. petlla shtetnore. nuk ka kpucar qe ve gjysma e te jete privat.

at qe kan bo ne shqipni komunistet edhe stalini kishte per ta pa si me sy shtremet. ne nuk kemi nje ... nje desident per be... deri ketu ishte mungesa e lirise.

cfare pret ti qe te zgjoheshim krejt papritur ne 1991-2 te mencem, edhe te benim zgjidhje perfekte.

a po e shef ti qe ka akoma njerez qe po thone t'u fale shteti shtepi se keshtu ishte n 1992, edhe keta jane ata qe kane 20 vjet pa qera ne shtepi te pronareve, (sigurisht ka plot edhe te tjere e te tjere), kur ne fakt, e the dhe vete edhe eshte e dukshme: te gjitha ligjet qe kan lidhje me pronen kane goditur sistematikisht pronaret, klasen e permbysur. ja ku ke ligjin per tokat e fermave. per ndermarjet bujqesore, (te mekanikes), u privatizuan nga punonjesit toka e shtetit e cila i perkiste pronarit. po ky pronari nuk kishte te drejten ne rastin me norvegjez smiley te trashegonte nja 500 metra toke nga e vetja? etj etj.

megjithate, ky rasti i temes ne fjale nuk ka vend per koment kunder.

Petlle, edhe une nuk jam kkunder miratimit te nje ligji te tille, por ama edhe ata qe jane mrena diku duhet te shkojne...se edhe ky ligj nuk ja zgjiddh problemin. Vertete qe Enveri jua mori juve shhtepite, (edhe plaçkat e trupit) por ama jua dha  nga nji barake, ashtu si edhe pjesa tjeter e popullit te thjeshte, por tani ky i qit perjashta, edhe u thote qe blini shtepi me kredi (nuk di a me thu dot mua se ku blihet shhtepi me 25 mije euro kredi, kur je 4, apo 5 veta ne familje, se kaq e ka ligji) e pastaj kjo kredi duhet shly, e duhet te paguhet nja 3-400 mije leke ne muaj, e keshtu me radhe... pra vertete qe ta jep kredine pa interes, po a ka pare me e shly ky qytetari i shkrete  ket kredi...kur nuk ka edhe pune??? Aaaa, sikur ky ish pronari qe e ka nje shtepi  se ja ka dhone "Enveri" ne ate kohe ta leshoje ne favor  te atij qe e le shtepine atehere ndrysho problemi.... por ata as ate qe ja ka dhone Enveri nuk e leshojne e ket te tyren qe e kane trashegim nga te paret e dun, ja pra kjo eshte padrejtesi... gjithmone sipas meje..... dhe sidomos kur eshte keshtu si them une....

Aaaa, sikur ky ish pronari qe e ka nje shtepi  se ja ka dhone "Enveri" ne ate kohe ta leshoje ne favor  te atij qe e le shtepine atehere ndrysho problemi....

Nuk eshte ide e keqe, dhe jam dakort qe keshtu te behet.

Gjembo, pothuaj te gjithe ata qe nuk kane nje te tille keshtu thone, por ama ata qe kane nuk e leshojne. Shembull, shtepia e Kasmeve ku eshte selia e Prtise se Topit... Qe te gjithe perfituesit kane shtepi, dhe tere ndertesen e kane dhene me qera.... ata banore qe kane qene aty, i kane nxjerre....

Nuk e di ceshtjen e familjes Kasmi - ato shtepite ku jane tani, i kane te vetat apo ja ka dhene "Enveri" pasi ju mori pallatin? Nese po, duhet t'i lirojne.

Privatizimi i apartamenteve ish-shteterore ne fillim te viteve 1990 ishte krejtesisht e pamenduar dhe me gabime.

kasmet i kam miq. pallati ka qene zyrat e komitetit ekzekutiv nr 2. sigurisht qe nuk u dha asgje. ia mori edhe kaq. ata kane shtepi parafabrikate te ndertuara nga 1980. nje dhome e nje kuzhine. kur shkuan e i thane ish kryeministrit nano, i cili banonte ne shtepine e qosjeve, ai nuk e mori, por me thene te drejten pas burgut doli vete.

ti gjembo e ke gabim, qe ata duhet te lirojne apartamentet e "enverit". se i kane bere me pune vullnetare, edhe di nje prej kasmeve qe ka bere kater pallate e mori vetem nje here nje dhome e nje kuzhine. se nuk ka kuptim kjo lloj barazie mer jahu. pse nuk qenka i barabarte ky njeriu qe po merr pronen me ate njeriun qe nuk kishte prone edhe mori pallat po me pune vullnetare. pse? pse ky qe po merr pronen te cilen ia ka shfrytezuar shteti per 60 vjet e kusur duhet te demtohet prape ne mundin e punen e vet, e te dorezoje nje prone djerse per nje njeri qe nuk e ka rrujt fare me bo pune vullnetare se shtepine ia ka dhene partia. po nuk e kuptoj dot se ku ka sedilje ky lloj gjykimi? po c'lloj komunizmi eshte ky?

privatizimi ashtu ishte, tani ka marre fund, per te keqen e pronareve prape, se ty poshte pallateve kishte vila, bahce e shtepi, nga te cilat pronaret moren 2 dhoma e kuzhine edhe leket e kumllave e fiqve.

po pastaj, si i behet me ne te tjeret qe nuk morem asgje nga "enveri". ne te kallamave e kasolleve ne internime? pse u dashka te tehollim ligjet kaq me maje gjylpane kur vjen puna te keta qe rrine ne shtepite e pronareve e nuk po i tehollim asnje fije peni per keta pronaret qe po marrin ca shtepi qe ka rrezik i zene brenda? smiley ju lutemi me serioze, jo kaq te llemysshem. smiley

mooooos. shtepia e kasmeve nuk ka pas banore.

ore kur te them une te stallat e kuajve te italise aty ku sot eshte ish - kombinati i traktoreve, te lutem me beso. 17 familje nga vilat ne stalle, mure kallami me balte, helbete kuaj per lufte, kushte lufte, banje jashte me grope, pa uje. i mbajten edhe gjysmat e mobiljeve te shtepise te gjitha te ardhura nga italia, pianon, qe nuk e dime nga shkoi, kasaforten... kete e gjetem, ishte ne zyren e kryeministrit Meksi. te dera e derdhur ne celik shkruhej: vellaznit erebara! kryeministri mik me ne, na tha : nuk e jap dot, e kam ne inventar.

tashti, me thuj ti mueee! kush te dha ty 25000 euro te blesh shtepi edhe ta paguash per 30 vjet. une kam marre 20000 euro kredi per shtepi per 12 vjet dhe do paguaj 42600.

ne cilin vend te jep shteti kredi se ti nuk je nje po shume vete ne familje? po n kohe te enverit mer mik, me 60 m2 ishin tre familje, edhe at apartamen e kishin bo me pune vullnetare, ose e kishin marre zgjerim nga puna e papaguar e te burgosurve ordinere apo politike. po ne kohe te enverit nuk mori njeri shtepine se kishte 40 vjet qe e paguante qerane. e cila ne fakt nuk ishte hic e ulet.

tashti sa per kestin e kredise, ti je i zoti i mendjes edhe i maqines llogaritse. simbas numrit te eurove shkon numri i metrave katror, sipas numrit te viteve edhe numri i eurove per muaj. tani me thuaj ti mua kush nuk paguan 300 apo 400 euro ne muaj per shtepi, kuuuur, qeraja e nje apartamenti ne tirane eshte 150-200 euro. mos te dal une skic e te them qe e kane bere kete vendim komunistet per t'u dhone edhe i dore paresh te veteve, me qellim qe te marrin 200 trashegimtaret nje shtepi 100 metra katror e ta bejne pallat me ndertuesin e pare te rames a berishes.... smiley

po mir mer burr, nqs je vete me mungese hapesire, kush po te jep ty kredi? po ku ka lluks me te madh mer se ky? kur vendimi ka shtojca te aprovuara me ligj. nse nuk te pelqen kredia shkon te pallatet qe boni edi apo nuk di prona te tjera edhe paguan qera shtetrore si i pastrehe. je plak plak e s'te shofin as kalamojt me sy??? ne azil ka me mire??

ajo qe thua ne fune ka ndodhur. ata qe privatizuan apartamente (komshit e mi perballe) ia dhane atyre qe u banonin ne vile. por ky ishte nje rast ideal. ata qe ishin ne vile e mirepriten me dashuri pronarin e viles, bile i shtruan darke ne 1993, kur u shkoi per here te pare, edhe darke u shtroi ai kur dolen. vec ky ishte nje rast ideal. ideal. ata moren nje apartamet edhe nuk ishin grykes si pjesa me e madhe e ketyre qe jane ende sot ne shtepi pronari.

ajo qe thote olldashi ne fjalen ne kuvend nuk eshte as gjysma, cfare gjysme, as 1%.

ben tafani nga elbasani eshte ne amerike. lindur ne shtyllas te lushnjes si pinjoll (edhe krenar se beni e kishte me krenari te madhe qe i ishte maru jeta aty ne interrnim, se ishte antikomunist me gjak e deje), fliste si lushnjar, edhe punonte dy pune ne NY. derisa e kam pas para syve para 10 vjetesh nuk e kishin marre asnje dhome per be nga shtepijat qe kishin ne elbasan. edhe elbasani nuk hyn as ne listen me te vogel per shtepi te tilla.

 

a ka ky qytetari is shkrete?

po mire mer burre po une qe paguaj kredi kur e kam shtepine time? ne fund te fundit mu me ka lone gjyshi, atij nuk kam c'ti boj une mer mik? nuk eshte halli im? boll mer burre. se me trashegimi i bje qe i paske paret vec per shqipnine mer burre. i here se deshem vete, kur po bohej shqipnia, i here se deshen e na i vodhen me dru, i her se prit se une shtet demokratik e nuk kam si bohem si komunist... po pse mer burre prape ne do pagujme? po ja te na heqin taksat per 100 vjet e nuk ka te pagume. po pse mer burre mire se une e im ate, e gjyshi, po edhe kalamojt e mi e kalamojt e kalamojve do pagujme se ca te varfer nuk u do trapi me shku ne emigracion e me kap lopaten se e kapem ne bijte e pronareve...

po jo mer burre se nuk ka sedilje te rrije kjo pune. ti shif i her veten, se ka rrezik en baba jot ka bo dy pallate qe ka mor 1 apartament, ene bo vaki jeni dy familje me 60 metra, ene bo vaki kjo ene ajo... ene po i qa hallin ca fukarenjve qe kan rrojt ne vila, nuk i kan vu i gozhde per gjithe keto vite, nuk kane pagu qera, ka rrezik as drita e as uje, edhe tashti prape u del shteti edhe u thote na lek e blej shpi ta pagush per 30 vjet...

po kjo nuk ka mo ku te shkoje mer jahu! nuk ka edhe pike.

Petlle, me vje shume keq per gjithe ate mllef qe ke akumulu, dhe nuk te paska hik ene tashti mas 22 vjetesh, po nejse... cilido qe kerkon me e rregullu jeten e vet dhe te familjes se vet dhe , e theksoj, ka edhe mundesi, merr kredi ashtu siç ke mor ti edhe Genc ruli me nga 300 000 euro, se keni mundesi edhe me e shly.... kurse ai qe edhe tash pas kaq e kaq vjetesh nuk ka mor kredi, nuk ka mor se nuk ka mundesi me e shly, dhe ketu keputet filmi....

Dhe masanej, po te bojme nji llogari te thjeshte, 25 mije euro per te pakkten 4000 te paqstrehe sikur bojne rreth 1 miliard euro, e ku ti gjej qeveria keto pare???? a e kupto se sa rrene eshte kjo, e masanej sikur ka edhe ca kushte per te mor kredi, se si ka thone ai tjetri, ai qe bo vorben di me i bo edhe vjegen.... dhe sipas meje kjo do te zvogelohet besoj ne nja 500 vete dhe keta do te jene me siguri ata qe jane depo votash per PD.

Tjeter se na myte me ket emrin vile... Kne qene vertete vila ne kuptimin me te mire te lllafit, por tani jan kthy per te mos thone nai llaf te keq ne haure se kon nja 70vjet amortizim, a e kupto, 70 vjet.  Dhe po te dush, dhe po ma lejun adminat, do te sjell nje album me foto te vilave te Tirones, qe edhe sot pas 22 vjjetesh demokraci, po u bin çatite me tjegllla dhe po rrrezohen se jon prej qerpiçi....Dhe e fundit, ata qe kon hy ne ato shtepi, qe ti per ta shpreh edhe nje urrejtje, ndoshta edhe te pamerituar, ata  nuk i perzune vete pronaret, i perzuni sistemmi, dhe ai ua shtetezoi dhe u mori qerane atyre qe futi mrena, dhe me ket qera ata e kan la shtetin, dhe shteti per vete shkakun qe  ata kan pagu qerane, ka edhe detyrim me i ndihmu, dhe jo me ate menjen tate, qe ku ka shtet qe e bo ket, sikur  ç'boni.... dhe ata qe iken nga sarajet dhe shkun tek stallat nuk ishin te vetmit, se atje tek stalllt kishte dhe njerez te tjere qe kan pas me vite qe kan pas jetu aty.....

dhe sa per  ate punen vullnetare, bo mire qe te mos ta zejsh ne goje, se (nuk di se sa vjeç je9 po nuk ka shqiptar qe nuk ka bo pune vullnetare, kush per pallat, kush per miser e grune, kush me vadit ulllinjte me kova, kush me hap taraca, kush me shtru shina e kush mendertu qendra zjarri, e jo te gjithe shqiptaret jan shperbly per ket pune te papagume qe kan bo, e si te tille edhe keta qe kan mor shtepi duke punu, kan mor per familjen e vet, ashtu si ti qe ke mor kredi per nevojat tuaja dhe e shlyyen ndoshta edhe me nje pune suplementare....

nuk di se sa vjeç je

Po pinie mer, i kafe bashk, se nuk iu njel ne fyt! Aty jeni.

Thuj qe nji patrioti im (ky jom un) ia di gjith batutat filmit "ne fillim te veres".

cimo, sak! por nuk ndahen me kave kto gjona te fella smiley

po ca lesh, o petlle? smiley

secili nga ne ka pikat e veta te dobta.

ti ke pronat. me hak!

une kam nji artikull statistike qe ma kerkun t'ua shkruj nji reviste professionale e david publishing, s'ka pak. ajo ma gudulis gerrmazin mu tani. Nuk e rruj per pronat. Pronat e mia jane ne mal te verzhezhes - ti nuk e di ku bi. puna esht qe a jom i zoti tani me bo pare qe po te du ta blej ate mal pa mu dridh qerpiku, ose te boj nje "vile" jo qerpicse ne tirone po desha? ket e ka kuptu shumica e popllit shqiptar ne fakt.

alidemsi nga c'kom kuptu ka merak naj qingj te pjek simas parametrave bashkohor te temperatures dhe rrotullimit te hellit (i thokshin rotiseri, o llah). smiley

amon o petlle. posht lufta klasave! rroft rakija kur munemi e sa te mundemi. a e di sa gjona te bukra ka kjo bote deri sa te vijme te lufta klasave dhe pronat, e? nuk du me fol, amon.

hajer dhe perkthime per s'mari!

Noshta ti mund te jesh rehatu ene ste ha meraku per pronat   e tuja apo ku di une.

Se kshu shko kjo pune kur je rehat ste bi menja

kam 21 vjet jasht. shqipnin (dmth prinderit me se shumti, Rahmet pacin) e kom ndihmu; ndersa materialisht KURRE s'kom mor gjo nga Shqipnija. Shqipnia materialisht vetem te zhvat, lal. Ca me te thon mo une ty tani. Hartime nuk se s'di me bo, e? smiley

rroft ismail qemali, per shemull. smiley

 

Pranej po te them , je rehatu ke gjet kararin tat.( se di sa ma kupto kur them je rehatu)

Sdi me bo hartime

jo, jo, t'kuptoj drejt, marrje!

po meqe jemi, ja te them edhe i gjo pa shum lidhje. truni i robit normal ka i veti te cuditshme edhe perpiqet me i harru te te keqiat (aq e cuditshme nuk esht ne fakt, si veti, po kjo do tem kreeejt tjeter). e mire, kshu ndodh edhe me shqipnin, fillo e i skarto ato muhabetet e ronda, kalojn ca kohe (aty ke 2-3 vjetshi shko kjo) ene fillo me thur naj onderr, me pencion e pleqni ne Shqipni - se fakt osht, si Shqipnia s'na bohet tjeter, lene ca thojn radikal shiket e kozmopolitet, ata hane moot kot; edhe tak, fillo naj gjo mo konkrete ne tru, naj shpi ne det ose ne mal, etj etj... jo kaq pare, jo aq pare... kur dang! syve Shqipnia me naj maskarallik te radhes. Edhe ka i dore te forte, qe te shkojn syt xixa. Permenesh aty. Thu prit i her, se edhe knej jasht nuk se s'ka gjona te bukra, ushqime biologjike dhe chuck norris. smiley   "Rehatohesh" aty per ca, sic thu ene ti smiley kalo 2-3 vjetshi, prap nga e para, harresa - ondrra - shpulla syve... bohet si cikel ky: harres - onderr - shpull syve... harres - onderr - shpull syve... etj etj smiley

smiley

 

Ene ato qe mund ti kene shpite ne det apo ne mal mos kujto se i shijojne ashtu sic mund ta menosh ti

ene ta kuptoj sikletin

 

Ode I. 11

      Leucon, no one’s allowed to know his fate,
      Not you, not me: don’t ask, don’t hunt for answers
      In tea leaves or palms. Be patient with whatever comes.
      This could be our last winter, it could be many
      More, pounding the Tuscan Sea on these rocks:
      Do what you must, be wise, cut your vines
      And forget about hope. Time goes running, even
      As we talk. Take the present, the future’s no one’s affair. 

~ Horace ~Po e kshu e pat kjo pune do perpiqemi te bejme tonen Meqe  bon hartime thashe ta boj copy paste kte.Kshu dhe puna jone

smiley

!

Jo per gjo po qeke i muhabetit ti.

emo nuk i kam une pronat si ke ti artikullin. pronat nuk i kam une. pronat i kan kalamojt, edhe pas atyne kalamojt e kalamojve. artikullin e ke ti edhe ata qe po te duan e lexojn po te duan jo, as ty as atyne nuk i prishet pune. po kjo nuk vlen per pronat. sado retorike te haje ky muhabet, ne fund fare kjo osht e imja kjo e tjetrit, nuk ka me kthy faqen edhe me lexu sport. smiley

jo, jo, prona nuk krahasohet me artikllin. se edhe ne qofshin te dyja qejfe, qejfi qejfit nuk i ngja. smiley

e mira fare n'fakt eshte te kesh ene pronen, edhe artikllin. smiley

po ca tham te zvicra dhe norge, zoti s'i jep te gjitha. te kaverdisemi me dhjamin tone, pra, sic na thoshte edhe xhaxhi.

epo atje ku rro ti ke edhe artikllin edhe pronen, edhe ne fakt me ta prek pronen, ia qenis i artikell edhe u zgjidh. ktu me artikllin fshin ... xhamat xhamat :LOL

me duket se shkrova qarte per te gjitha palet smiley

Po kur do eshte i qarte ai , po do ca sa ti kaloj Vrundulli i Athuziazmes smiley

Petlla nuk eshte axhami te kete kaq entuzizem..eshte ere e profum lirie ky,dehes.Petlles nuk ka as ça i shtohet e as i pakesohet entuziazmi.13 vjet lufte(mos na e kujto9me tapi te fresketa e jo e kane imunizuar.Po eshte ligj themelor per nje Shqiperi te drejte e te ndershme.

ah! lene ma Zana, po kthehen ne te drejten e vet te deklasuarit, reaksionaret, tregtaret e qenit, armiqte e popullit dhe partise. axhami? smiley avokat ndoshta smiley

sic e thashe me lart Zana, une e kam marre shtepine. lufte boll, por e kam marre, po e gezojme krejt sot e 3.5 vjet. une jam i ngazllyem per te tjeret, ata qe do t'i marrin tash... smiley

Ja petlle shifi vilat si jan katandis.....

Shiko, qe te jem i ndershem, ka edhe shume nga keto vila ku pronaret i kan restauru per qef, dhe une i kom mor edhe ne fotografi, por shumica e tyre jane si keto qe po shef, dhe e fundit, nuk jam i sigurte se jane te pronareve te vertete te gjitha apo te atyre qe kan hy pasi kan debuar ish pronaret, por ama kjo eshte gjendja....

rrofsh per ilustrimin e asaj qe po thesha (thashe). me te mira. ti gezoni pronat.

rruga : qemal stafa.

Petlle per ate pune , dy fotot e para jane tek "Dervish Hekali"smiley Por thuhet qe pronaret i lejne shtepite ne kete fare feje, qe ti shembim me lehte...per pallate.

ti po me thu qe nuk eshte vijim i selvise? ashtu qofte. pronaret nuk po i lejn. se ne fakt kur nuk i kan nuk kan as s'i me i lon.

ps. kush eshte dervish hekali mer jahu?

 Me sa di, ate shtepi e kane pronaret. Por s'ja varin. Nejse puna e tyre.Rruga eshte ne kryqezim me Thanas Ziko ( pse ti e njeh kyt gjasmiley? ) e paralel me Qemal Stafen.

Dervishi ka qene qene partizan, ashtu si Thanasi kumandant (batalion minoritaresh qy)smiley 

p.s. mos me thuj qe s'je i kenaqur me emertimet, sepse s'jane nga fisi ytsmiley

lene se na hapin teme te peshku per emrat e rrugeve pastaj smileysmiley po ja kkju po te them, ne tirane u bo nomi i zi per 4 shkurtin, edhe nuk i di njeri 80% te rrogve ca kan qen heronjt smiley rrofsh per infon. do kene qene te shquar e shume trima qe kryqezohen me qemal stafen, poet, violinist, shqipni e mesme, etj etj.

Nqs nisemi nga principi qe Pallati i Brigadave ka qene i Zogut, si i bi, qe keshilltari te keshilloi shefin e vet  qe te dali perjashta. hahahaha

Tani a m'thote dot njeri se car viti jena? Jo per gjo po me siguri qe ky ligji eshte i 92-it, se nuk e lejshin venin dhe pronen per 20 vjet m'ket derexhe shoket gjahtar, gjel, pitt me ne krye naltmadhnine e tij, Salen.

Sa per ligjin nuk di car te them se logjika te thote qe Sala do kete pas interesa shume te medhoja per ta bo ket ligj tani. se ndryshr si ka mundesi qe te beje dicka qe ne thelb eshte e drejte por jo populiste.

tamom tamom, pallati i brigadave eshte ndertu mbi tokat e mulletve qe Zogu ja paska sekuestru Qazimit pasi ky i fundit mori pjese ne atentatin kunder Zogut ne Vjene.
Ket e msova nga intervista e nipit te Qazimit te GSh. Interviste e gjate me plot fakte interesante, qy nga fakti se Qazim Mulleti ishte mbeshtetes i Nolit e deri te atentati ndaj Zogut dhe aktiviteti i Mulletit ne Kosove, pa harru dhe faktin se i kish shpetu Ramizit jeten kur e ishte arrestu dhe denu me ekzekutim

Petlla, u ktheve ne kuqostan per te thartuar trute serisht? smiley

vetem me mision te mire smiley

Nuk eshte mision i mire thartimi i truve. smiley

smiley

Petlle e shikon c'akrobacira ben lukunia e kuqe mo? Jo po jane te rrenuara, jo po jane te amortizuara, jo c'do bejne ata te pastrehet, jo po ti i paske fiksim pronat, jo po qeke ekzaltuar teper se kjo eshte vetem shashke e Berishes per te hapur konflikt social (shume e mundshme duke ditur makiavelizmin e bimbashit), po asnje nuk e kupton, apo ben sikur nuk e kupton, apo e anashkalon qellimisht etj. thelbin e gezimit tend qe s'ka te bej me anen materiale te ketij akti normativ por me anen simbolike te venies se drejtesise ne vend (te pakten de jure e ne leter) mbas nje padrejtesie makabre 70 vjecare.  Askush nga kuqot nuk flet per kete, ose edhe kur flasin e kalojne me nje gjysem fjalie te ndjekur me "por Saliu!".  Mjerane qe justifikojne regjimin me pjellen e tij.

nga erresira ne drite, do kohe te te hapen syte, bej durim, ki besim. beso!

Lejeni mer keto ju drira erresira . kot i boni budallej njerezit,njerzit skane ca me bo,  ska me bodallej ,mas 97 ska mo buddallej po thuj qe jane fut neper ca udhkqyre qe mexi po gjejne rruge me dale aq keq e keni kullandris,kjo gjo duhet te ishte bo me kohe e me vaft po pran sosht vone une jom pro po  llogjika thote qe duhet te nxjerrin jasht edhe te tjeret praj tokave qe kane zaptu kshu e 20 vjet

po ja meqe the ti, e myllem. po se cfare sjell kjo, nuk di me ta thon...

Muhabet po bojm

Pergjithesisht jam optimist, por ne kete kontekst e per kete grupim jo dhe aq.  Indoktrinim koreanoverior...

paske ardh ti o coqe.... akoma nuk te paskan bo lavazh trush....

Kur te them se me je bo si Shabon Qosja, nuk me beson dhe ke te drejte se andej nga je ti, me siguri qe cjapin ke pas per shok.... letyre....

ajo qe mund te thuhet eshte se ky ligj eshte i vonuar (20 vjet te pakten) dhe i paplote. Pa llogarit faktin qe gjate ktyre 20 viteve u akumulun me shume probleme qe sot kerkojne nderhyrje te shtetit (kredi me interes 0% etj) ne nje kohe kur ne '90 nuk do kish pas nevoje per kaq shume.

Pati dhe prej atyre qe vullnetarisht dolen prej banesave te konfiskume ne rastin me te pare qe u paraqiten pronaret e vjeter po keta ishin (i) njerez me pare ose (ii) me moral dhe per fat te keq, kjo fare robi nuk eshte shume e perhapme ne bote e aq me pak te ne atje. Tos Nano ka qene njeri prej ktyre (ky hyn te kategoria e pare)

 

Bredho, te rruga dursit eshte nji pallat me dyqane poshte dhe banesa siper. Ato qe banojne atje kane qene nomeklature e larte komuniste, po edhe ne demokralesh i ka hec birinxhi. Me shpija ne plazh (ne emer te kalamojve sigurisht) e me pare jo keq. Smund ti thush pa pare po edhe pa moral si thu dot. Duhet nji force shume e modhe qe te lesh gjith ate fare shpije dhe te harxhosh nja $70 000 diku tjeter per te ble dicka te ngjashme.

Pronaret ti gezojne ato shpijat, apo me sakte cfare ka ngel nga shpijat po tamom qe ky ligj eshte i vonum dhe i paplote. Ne kena ca prona qe na i ka zone ministria permbrendshme. Me ate fillim as gjyq nuk hapshe dot se skishe "cause" ma vone sikur do na i shperbleshin, po nji mut asigjo su bo. Una ka kohe qe i kam heq nji derr vize dhe smerrem mo me ket pune, po me vje inot qe sngeli kush a vjedh nga kjo pune dhe tani njiher del ligji per truall e njehere per token e njeher per nji pallat e njiher tjeter per nji pallat tjeter. Esht turp, mu me kujto konviktoret qe ziheshin per triskat e mensave.

po s'diskutohet qe eshte problem social po edhe pezull sic e kane mbajt per 20 vjet (se 50 iken), nuk ka shume kuptim me e mbajt. 
Ishte prekese kur lexova ate intervisten per Q. Mulletin. Thosh qe cuni i ktij, masi kaloi jeten ne internim (ku i vdiq dhe e ema), mas shume kohesh e sorollatjesh, arriti me n'fund me mor prape shtepine e vet dhe vdiq te nesermen. Nuk e duroi dot entuziasmin e modh - thosh ai. Pale, atij i kish ardh dita po edhe shume e pabesushme nuk eshte. Nuk eshte thjesht prona, eshte nje pjese e dinjitetit te neperkembur qe te kthehet bashke me te

Nje i njohuri im, po m'tregonte nje dite se kishte shku diku ne rrethinat e tiranes,ne paskuqan me duket,bashke me nje vendali,ku ky i fundit do ta ti tregonte ca prona te tijat.Aty gjejne nje alamet "hummer"-i me nja dy alamet zdapash.-ca kerkon ti ktu?-i drejtohet njeri zdap, vendaliut.-une,ja kam ardh me kte mikun tim, ti tregoj pronat e mia.-ca pronash ke ti ktu more? po m'dhimbsesh se qenke djale i ri,se qeshe t'u t'fut i kokerr plumbi,i'a kishte kthy zdapi.

u lliva n'breke,m'tha ai i njohuri im.

"Toke e xanun" nga Ndua Rroku...

ketu qendron paradoksi, permenden emrat e ca ish funksionareve te larte te ppsh-se dhe harrojne ndue rrokun e shaban hasanet e bathores paskuqanit etj etj lol

po pra,kjo eshte qeshtja,t'kesh at'mos kesh prona!Ata kamunistat e kishin t'shpallme n'iderologjine e tyne,ish t'betum se do i shkerdhejshin robt pronave.po kta qi jane betu se prona eshte e shnjte.dhe pronaret thjesht kishin dhimbje per pronat e tyne,po jo brerje ndergjegje-shteti na i mori s'kemi ca bejme.sot per pronat i'u duhet me vu n'llogari kaptinen (gjykatsi i vlores). une per vete jam rehat,i bie dajres lirshem.smiley

O Idris, o paleobllokmen. Të iku Vila me gjithë tehspie e Tohsun Baç. 

E more vesh more ex-blockman (apo më duket i bie ex-notebookman?), e kuptove kush asht kamunist?

Ai qi mban kallare të kuqe, flokt e dame m'dysh ene qi beso ke dagma kamuniste, dhe qi ene pri Ameriket nuk i dahet shpyrti nga trashigimnia e notebook-ut për qomet.

Si tha profesori:

Si quhet ai që do me bo seks me femrat po nuk e bo dot?

Impotent profesoooor.

Po ai që mund ta bojë po nuk do.

Meshkujt, heshtje.

Femrat: Qelbësirë, profesooor.

kush prek idrisin e prek gjarpni!

Sa rëndë, shumë rëndë. 

monda me flamur kuq e zi, edhe 1000 - 100 vjetorin monda smiley

petlle, shoh qe je per t'u uruar. Ti gezosh smiley.

Ndasht zoti a naltmadhnia, per te tilla u urofshim. Mnjf kur te kthehen edhe tokat e gjyshit tim qe i moren reformat agrare te te kuqve e te bluve*, atehere do llokumezohemi tamam. 

*ylberi ka me shume se dy ngjyra o petlle.  

Po nejse, kshu ne pergjithesi, rende, shume rende. 

Ti e paske te shkoq muhabetin, ja blu ja te kuqe. Per ata qe i bin te merren me Argiten, ca ngjyre i bi te jete? Vjollce, vjollce e kuqe, apo vjollce blu? apo me topa topa si njeherit?

monda nga nje fitore ne tjetren smiley

Keta ish-pronaret jane me te drejten e zotit per te thene te verteten sepse nuk ka gje me poshteruse se te shikosh tjetrin te gezoj pronen tende dhe te tall edhe bythen me ty...

Por, nje padrejtesi nuk mund te vendos drejtesi.. Te gezosh dhe te kenaqesh sepse do nxjerresh jashte ne qiell te hapur familje te varfera, femije, pleq qe kane vuajtur dhe vuajne ende sot eshte qelbersillek.

 

Shyqyr qe ja arritem dites te bejme shpronesime demokratike se na ka ardhur ne maje te hundes me shpronesimet proletare...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).