Pas Qipros, Shqipëria përballë Zvicrës në Luzern.

(përditësuar) Kombëtar e Shqipërisë përballet sonte në orën 20:30 me kombëtaren zvicerane në Luzern për takimin e dytë të Grupit E për eliminatoret e botërorit 2014. Takimi vjen pas një ndeshje hapëse shpresëdhënëse në Tiranë, ku kuqezinjtë mposhtën me rezultatin 3-1 Qipron duke marrë menjëherë kryesimin e grupit. Ashtu si kombëtarja jonë edhe Zvicra e ka nisur mirë fazën eliminatore duke mundur 2-0 Slloveninë.

Shqipëria ka luajtur katër takime me Zvicrën ku ka një bilanc negative prej tre humbjesh dhe vetëm një barazim. Të dy këto kombëtare kanë qenë në një grup në eliminatoret e Kupës së Botës 1966 dhe Euro 2004.

Kompanitë e basteve favorizojnë dukshëm Zvicrën në këtë takim, pasi fitorja e tyre kuotohet me maksimumi 1.38 ndërsa fitorja e kuqezinjve me maksimumi 12 dhe minimumi 7.8. (Shekulli)

 

-------------------

 

Shqipëria e nis me këmbë të mbarë

Shqipëria i ka nisur me këmbë të mbarë kualifikueset e botërorit “Brazil 2012” . Kombëtarja ka mundur në ndeshjen e parë Qipron me rezultatin 3-1 në “Qemal Stafa”.

Ishte Sadiku ai që kaloi në avantazh kuqezinjtë në minutën e 36 me anë të një goditjeje me kokë. Miqtë barazojnë në minutën e tretë shtesë të pjesës së parë me një goditje dënimi të ekzekutuar nga Laban.

Në pjesën e dytë zëvendësimet e italianit Xhani De Biazi rezultuan përcaktuese në fatin e ndeshjes: Hyka, Cani dhe Bogdani, tre lojtarët që hynë në pjesën e dytë të takimit, i dhanë tre pikët Shqipërisë me aksionet e tyre.

Në minutën e 82-të, Hyka kroson në zonë një top të lartë. Cani fiton dyluftimin me mbrojtësin dhe portierin e kundërshtarëve për t’i çuar shifrat në 2-1 me një goditje të lehtë me kokë. 
Ndërsa Bogdani vulos takimin me një nga golat më të bukur që janë parë në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”. Shtatlarti i Sienës godet fuqishëm me të djathtën nga 30 metra distancë duke e dërguar topin në këndin më të lartë të portës qipriote dhe duke i dhënë fund kështu çështjes së tre pikëve. (Top Channel)

145 Komente

ah, me vonese; delegatet iken.

Ca ishte per t'u thene, u tha. 

Shum kartona te verdh

hajt suksese! 

tani e ka rradhen Zvicra.. po ska problem.. ketyre ua kemi marre kalane nga brenda..smiley

pse do luaj me lojtar shqiptar zvicra kunder nesh???

po, nja 4 syresh.

Urime Kombetares .Qipro kohet e fundit ka vene pak emer me ekipe .Suksese edhe ne takimin me Zvicren .Sipas llafkava vete Zviceranet e kane vleresuar shume .Larg euforise se Mullarit me kashte te atij Shteti . Ishalla nuk u shoqerojne si Tifoze mitingashet e Babasqapit !

Me ate mbrojtje qe treguan me qipron zvicra ka per tu ngrene dreket.Beni gajret te marten e perballojeni dhimbjen e humbjes lol.

duhet mesfushe; dikush qe te luaje topin. Ai Skela edhe 50 vjec po te shkoje, kam frike se ngelet alternativa me e mire. Nuk di pse nuk e thirren me ate elbasanlliun qe lunte ne Ukraine, Bylykbashin; m'duket se kam pyt dhe m'perpara. Me ca mbaj mend ai ishte playmaker i lind

pikerisht, ketu e kisha fjalen para ca ditesh ku thashe, ka pak fantazi ne mesfushe..mungon nje organizator i mirfillte ne mesfushe ku ne shumicen e rasteve te perpunoj topin e te shperndaj ate ne sulm...

shpresojme nuk i shesin ndeshjet kta rrockat se edhe pa i shitur si kemi punet mir

Kjo kombetare s'ben hajer me mafiozin Arben Duka ne fronin e FSHF-se!

Fiton nje ndeshje ne fillim, si gjithmone gjate ketyre viteve edhe pastaj me urdher te Duke gangsterit humbet 4 a 5 - pikerisht ato ndeshje ky gangoja i FSHF-se ka hedhur baste milionere.

Ky maskara u paska kerkuar me dhjetera mijera franga zvicerane lojtareve shqiptare te Zviceres, per te veshur fanellat kuq e zi. Ndaj edhe ata natyrisht s'pranuan. Ta mendosh eshte çmenduri. Ne vend qe t'i paguash ti keta lojtare te mrekullueshem, duhet te te paguajne ata!

Ja burimi: http://www.gazetatema.net/web/2012/09/09...

pse nuk hapet nje teme per ndeshjen Zvicer-Shqiperi mo?  eshte ndeshje e vecante kjo, bile do thoja historike..

...Shqiperia luan kunder nje ekipi te huaj i cili rreth 50%  perbehet nga shqiptare.

Me thane qe Zvicra kishte nderruar stadium, nga ai me 35.000 i Bazelit ne kete me 15.000...kishin hall se dukej ndeshja si ne Shqiperi! smiley

suksese cunave per sonte! smiley

nuk e di.. por di qe kishte shume kerkesa per bileta nga shqptaret , por e sigurte qe do jene rreth 6000 shqiptare ne stadium sot.smiley

natyrisht qe urojme fitoren Shqiperise.. po edhe me barazim  te kenaqur jemi..smiley

Po shoh lidhjen direkte te Supersport, u shkriva, e shastisen fare gazetarin. smiley

ej, mire qe Qipro s'e ka njoh Kosoven e nuk shkohet me pushime, po as Greqia s'e ka njoh mesa di une! smiley

ku e sheh?

Liqen, une do ta shoh te TVSH. Atdhe.net ndoshta e jep online.

Pa merak, Belul, do te te mbaj te informuar. smiley

tjeter hall, madhorsmiley, na solli ne Greqi...

nejse, na mbani pak ne kontakt me zhvillimin e ndeshjes, se une p.sh, skam ku e ndjek ketu..smiley

Brazil uot?

qipro deri tani po fiton 1-0 me islanden

Ku mund te shihet ndeshja me Zvicren? Faleminderitsmiley

Tjeter? Nuk me punon.

E gjeta, thanks.

po m'pelqen ky Meha

Kush luan?

i doli goli shaqirit. robt!

Wow!

Gol Shaqiri per Zvicren.

Komplet gabim i mbrojtes. Loje me e eger nga sa duhet ama.

He mo se jemi mesuar ne te na e fusin tanet.

Pas shkopit, karten i ziu.

Duhet fut Salihi, Hyka dhe Roshi...NOW!!!!

Brazil 2012, lesh lesh tha

duhet perforcuar sulmi.zvicra  nuk eshte kushedi se cfare.

 

duket se tifozet shqiptare inatin me te madh e paskan me Berhamin..

nuk e dija qe tanet kete sezon paskan sponsor adidas.. zakonisht uniformat kane qene nga umbro...nejse, nje barazim me duket i mundshem. vetem se duhet guxuar, te pakten me nje sulmues te dyte prane Bogdanit. p.sh Salihi.

Behrami u duk me i gezuari kur u bo goli. Ai Shaqiri u mundu me u tregu i permbajtur

po. por pa u bere goli,ata po e shanin ne menyre te dirigjuar nga motra Berhamin.

Nuk ka problem, Berhami nuk ka moter.

Behrami na boni cicmice dhe ne fund refuzoi oferten per kombtaren.
Praandaaj..

Ne Brazil! Ne Brazil!
Mbas ksaj kemi 2 neshje mrena. Urrrra.
Peshku kai gjo o me kombtaren, o me TKZ, o me Berishen qi do e çoj Shqipnin ne Brazil smiley
U bo e dyta here qi neglizhon. Dum skjarime smiley

Nuk dorzohemi jo. Dum gol. Dum barazim. Dum skjarim.
Ne Brazil. Ne Brazil.

aaaa
now I get it smiley

E bene nje gol shqiptaret

Ma shpifi ky Shaqiri me ato pozat alla Ronaldo tek kornet. Hapje bythesh ne cdo veprim.

Kurse kombtarja jone eshte akoma nivel diletantesh.

Ja fillun tupanat ne stadium. O sa mir me qen shqiptar oe.

Per ke u fut Roshi?

Per Vilen. 

Shyqyr e futi Roshin, tani shpejt Hyken edhe shife golin.

Penallti per Zvicren!

Ptu non e moter arbiter ku ti kete

2-0. Idiot portieri qe nuk grushtoi jashte, super idiot Dallku per nje penallti kot, kot fare. Tamom koktrash.

Ncncnc

Nuk na zgjat entuziazmi me shume se nje ndeshje... smiley

nuk shkokemi dot ne Brazil 2012, te shpresojme per Brazil 2014...

smiley Sa ve re dhe ti...

Sy shqiponje, 15/20 ose 20/15 m'ka thone daktorii! smiley 

E fute hyken tani e? Ku iku ai shkopi i berhamit tja fus kti de biazit ne vesh

ueee,ca trapi ky Dallku. si shkaktoj penallti kot fare..ishte komplet e panevojshme nderhyrja e tij.. lojtari zviceran ishte me kurriz nga porta.. edhe topin nuk e kishte ne kontroll , atehere pse duhet te nderhynte ashper Dallku? komplet idiot!

Per ekipin qe kemi jo dhe keq. Na mungon nje fantazist. Dhe sllovenia humbi. Te dyja golat e zvicras, te dyja gabime. Nje nga mbrojtja, tjetra nga albitri.

M'fal shoku po nuk merrke vesh nga futbolli. Mo mir vazhdo me boksin. Te dyja nuk perzihen.

Po pse? I vetmi nga lojtaret shqiptar qe mund te luaj per 11-en e zvicres eshte cana. Per cilesine qe kemi, jo dhe keq.

Po si mer pse?!!?? Penalltia ishte ashiqare, P U R O. Pse eshte kaq e veshtire me pranu qe kena druvare dhe jo futbolliste! Penallti me pa arsye si zor te gjesh. Sa per fantazist neve as Xavi dhe Iniesta nuk na bojn dermon se s'kemi kurrfare perdorimi topi. Vetem te vrapojm si te hazdisur dime dhe bjeri ti biem.

Edhe kjo ndeshje vajti me shoqe.

Minuta 80 dhe shqiperia ben rastin e pare. Boll majr.

Ore, po sa gezonte Berhami kur u shenua goli i dyte... 

Eshte ceshtje fati,Shqiptar jane dhe ata qe luajne me Zvicren,Shqiptar dhe keta qe luajne per Shqiperine,ata kane qellu me te mire,pse? Skemi fat pra.

ue 2-0 smiley s'do fitojme dmth?

???? po fitojme e pra, skuadra jone, e rrefugjateve, o tu fitu!

hahahahha, sa kom qesh

 

po pra vendas vs refugjat 0-2. 

sapo degjova qe kishin skualifiku dhe federaten kombtare te peshngritjes. si nuk i eci njehere

Sa mire ja paskan bere!

nuk gezohet rrobi kur ndodh dicka e keqe. te pakten ne s'duhet ta themi kete.

Ka shtu 3 min,prit.

Humbjen e merituam! Jemi shume dobet. Gati gati te na vij turp!

Rrofte pavarsia dhe llafallogjia se ne futboll jemi kot.

penallti qyl e gol qyl.. Ai portieri i tyre i shpetoi disa here.

 

 

 

Si gjithmone i pesojme golat kot se koti, ekip qe luajti pa ide, gjithsesi na kenaqen tifozet e shumte kuqe e zi ne shkallet e stadiumit.

Pse pa ide? Ben aksione goli dhe shpesh here kontrrolluan lojen ne fushen e tyre.. gabime trashanike ne mbrotje, i zinte paniku kot me kot. U ndje mungesa e atij Vangjelit.

 

se si fitohen ndeshjet duke luajtur ne mbrojtje nje zot e di.  po qe dhe zvicra ekip i mire  te tjeret si ti quajme.   grup me i lehte nga ky ,nuk ka per te ardhur ndonjehere.te gjitha ekipe morri.

na duhet nje trainier me mentalitet sulmues. nuk behen golat nga mesi i fushes

Jo grup me te lehte nuk kemi pas dhe nuk kemi per te pas ndonjehere,kom i shoqe une te bohet sa te bohet Benzina  thote,une 20 mije leke i hudh smiley keshtu dhe keta te jete si te jete grupi keta po 20 mije leke luajne.

koeficentet, sa kon qen? 

1,40  4,70 8,5

Mbrojtje e mbaruar

Mos u merzisni. Kam nji shok une qe e rregullo ket pune...

Paske mik edhe Blater pashanë, zotrote? smiley

Nuk me pelqeu fare sjellja e tifozave shqiptar...sa per ndeshjen...normale humbja..zvicren sot nuk di kush e mund,ndoshta vetem spanja...ekip shume i mire!!

zvicra eshte e vetmja skuader qe ka mundur spanjen ne dy vitet e fundit 1-0smiley

Paska lozur kombetarja me nderkombetaren..

Paska thene kreu i Federates Futbollit, Armando Duka, per 5 shqiptaret e Zvicres qe, - Ato nuk jane shqiptare, por shqipfoles.
Armando Duka, nje kryehajdut, deshtak, pergjegjes direkt i qelbjes dhe deshtimit te futbollit shqiptare.
Nga ana tjeter, Aleanca Kuq e Zi, paska bere namin kunder atyre 5 ne Facebook.
Maskarenj!

hiqeni pra, ca ben qeveria qe do luftonte korrupsionin?

Kur Ministria e Sportit provuan ta heqin, FIFA perjashtoi Fed. Shqiptare dhe kombetaren nga te gjitha aktivitetet.
E dyta. A. Duka eshte votuar per president federate nga te gjithe klubet shqiptare, perjashto Tiranen. Te gjithe ankohen, por e votojne. E habitshme.

Nderro ligjin, ver limit mandatesh, mandat me te shkurter ne kohe etj etj. Rruga e Sales eshte vetem me pahir, behuni icik me specialist. 

Nje gje te tille deshi ta beje Bosnja. I pezulluan deri sa u terhoqen.
FIFA nuk pranon nderhyrje si parim. Biles as hetim per keqperdorim fondesh. Kur vajten per kontroll Min. Sportit, i thane, - ju hetoni perdorimin e fondeve qe jepni ju. Ndersa si i perdor Federata fondet e FIFA nuk eshte pune per ju.

e njejta gje me Polonine dhe Rumanine, ne mos gaboj.
FIFA me Blatter ne krye vendos njerezit e saj (n/kupto ushtare te bindur). Futbolli eshte industri e madhe dhe Blatter & co. kapin nje pjese te mire te pareve. Dukes i hedhin naj "kocke" qe ktij i del e tepron

Me bene pershtypje rekuizitat e kombetares bardh e blu,sikur ti kishte qepur Vasil Bollano me doren e vet.C'fare papergjegjesie e F(P)ederates Shqiptare te Futbollit.

Perderisa mafiozet udheheqin me F(P)ShF ,kjo kombetare do te jete ekip bastoresh.

Hopp Schwiiz !!!

Me beri shume pershtypje edhe mua fanella...le qe nuk perfaqesonte asgje shqiptare..por edhe shume e shemtuar..tifozat me mire te mbrojne ngjyrat e tyre,sa te shajne ata qe quhen Xherdan,Granit apo Valon!!

ne na kan ra kosovaret e pjerdh...zvicres ato te miret smiley

E ke gabim.Dhe ne i kemi te mire. Vetem ata te Zvicres jane shume me te rinj. Plus mos te harrojme kushtet e stervitjes. S'lind rrobi futbollist.

Ose që këta tanët nuk duan të lozin. Se lozin sikur i ke marrë nga dasma e i ke çuar të mbushin ujë.

Me shkriu fare De Biazi smiley Mamma miaaaaaaaaaaa 

p.s nuk e meritojshim 0 -2shin, realisht meritojshim 0-4.. sad but true

Po sikur e kishim lene qi tna e leshin ata pse ja lame neve atyre smiley

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/dopi...

ja dhe nje lajm i trishte nga nje sport tradicional, i sukseshem dikur..
pas kaq shume rastesh te perseritura dopingu, nuk e kuptoj pse presidenti (Esta Ademi quhet ky me duket) dhe kryesia e kesaj federate nuk kane dhene doreheqjen me kohe....

nuk e kuptoj pse presidenti (Esta Ademi quhet ky me duket) dhe kryesia e kesaj federate nuk kane dhene doreheqjen me kohe....

smiley Belul, po ku njihet akti i doreheqjes ne Shqiperi? Eshte shfaqje e huaj, gati-gati "gej" (Kristi, mire e shkruajta?).

Shaqiri dhe Xhaka pse jo ne kombetaren tone?

Ndoshta nuk ka qene ky interesim per ta dikur nga FSHF.

Mua me lane pershtypje te mire si shqiptar dhe do doja t'i shoh se si motivohen kunder nje kombetareje tjeter.

Testi i fundit per keta dy talente do jete pranimi i Kombetares se Kosoves ne asociacionet nderkombetare te futbollit

 

Harroje. Ne futboll, ndryshe nga sporte te tjera, ka nje rregull FIFA qe po luajte me nje kombetare, qofte dhe Under21, nuk ke te drejte ta nderrosh.

Ka nje perjashtim nga ky rregull nese shteti behet rishtas anetar i FIFA-s. Shqiptaret e Kosoves qe luajne ne ekipet kombetare te vendeve te ndryshme, ne rast se Kosova behet anetare e FIFA-s mund te zgjedhin te luajne per Kosoven (perfshi ketu edhe ata qe sot luajne me Kombetaren e Shqiperise).

po, korrekt!

idea ne kete rast eshte qe Kosova (por edhe cdo shtet tjeter) eshte shtet i ri  dhe eventualisht anetar i ri ne FIFA.  pra lojtareve te ketij shteti  edhe pse mund te luajne me nje kombetare  tjeter, u njihet e drejta te zgjedhin perseri, pasi ne zgjedhjen e pare nuk e kishin kete mundesi.

Ah nuk e dija. Per te miren e Kosoves uroj te zgjedhin ate.

Xhaka e boni tveten, hallall. Rispekt.

Te keqen e intervistuesit

Gaz-etari albaneze...

Megjithse golat u shenuan nga gabimet tona, kemi nje skuader shume te limituar, sidomos ne mesfushe ku nuk ka fantazi dhe zhdervjelltesi, po dhe lojtaret nuk lidhen dhe aq mire me njoni tjetrin.

Sulmi duket dicka me premtues dhe mbrojtja deri diku me Mavraj qe ofron nje fare sigurie.

Shaqiri dhe Xhaka sot qellimshem leshuan raste te panumerta per te shenuar. Kombetarja jone ishte qarte inferiore, si gjithemone.
Ne fakt, sikur te kishin lujt me zemer Shqipot e Zvicres, te pakten 5-0 do te ishte rezultati.

Kush ka vu firmen per uniformen, i kercefte voji i petllave ne faqet.

kujt ju duk ajo penalltia e shitur?

Nuk eshte asnje gje e habitshme...te pakten per ne qe jetojme kendej !!!

Duka eshte bere nje yes - menn i federastes se futbollit pra ai varet komplet nga ata dhe per sa kohe te jete ne krye te federates blata apo platini dhe tek ne duka do te jete.

Fakt eshte qe ne futboll po investohen miliona, analizat e sporteve ne futboll nuk behen me se si luan X apo Y por sa milion ka investuar klubi tek X apo Y apo ne klub ne teresi, pra ai qe investon me teper ai fiton.

Andej nga fundi i vitete 90 flas per evropen qendrore pati nje lulezim shume te fuqishem te club-bareve per baste, qe mbine kudo bile dhe 2 ne nje rrugice.

Aty vihej baste per cfare do lloj sporti bile dhe gara me gjela deti smiley

Keto clube jane bere si kartelat e droges ne vitet 60 -70 dhe luftojne midis njeri tjetrit se kush ti kapi zonat e influences e pjeset e treugt njeri tjetrit, dhe per kete kane ne cdo vend njerzit e tyre pra dhe Duka dhe shume te tjere ne Federatat shqiptare jane persona civilo - ligjor qe nuk varen me nga Institucionet Shqiptare por ato te UEFA's dhe po i shkele atyre ne kallo ata se kane problem fare te perzen nga ndjeshjet internacionale.

Politika shqiptare e di kete shume kete problem mire prandaj spo krruhet njeri me kete ceshtje sepse thone me mire humbje e luan sesa perjashtim e pezullim per shembull per 10 vjet.

Ketu ne Austri para 1-2 vjetesh jane kapur grupe shume te fuqishme bastexhish qe manipulonin ndjeshjet e futbollit te kategorive b dhe c ne austri hungari ceki sllovaki koraci e deri ne serbi dhe bastet i venin ne azi hongkong apo tailand deri ne australi.

Po ta vini re i gjithe grupi ku luajne Shqiptaret eshte nje grup surrugatosh e kategorise 3 pra duket ashiqari se te "medhenjte" duan te rrine midis tyresh sepse atje kercet dhe leku me i madh dhe nuk duan ta prishin terezine me ekipe surrgatosh si tek grupi jone.

Tranieri i kombetares ne intervjute e veta e theksoi dhe kete pune por sic duket ketu se paska kap asnjoni.

Dhe nje here cunave urime sepse ja futen arrixhinjeve te qipros,  por jam i bindur se dhe kytyre zoraxhive tezvicres do tu vije rradha.

Dale nga dale bohen punet e mira smiley

Loje mediokre, pa piken e kreativitetit. Deri ne minuten e 80 kishin 1 gjuatje (e gjysem) ne porten kundershtare. Mesfusha ne pjesen e dyte ishte pothuajse inekzistente. meha edhe pse ne pjesen e pare luajti relativisht mire ne te dyten ishte krejt pa energji, shume dobet. Mbrojtja, si gjithmone pika e dobet, plot gabime amatore.

Megjithate, ky eshte realiteti, Zvicra ka ekip shume me te mire dhe kjo eshte normale. Ne kemi mungesa jashtezakonisht te medha. Per mendimin tim nuk mund te ndertohet nje kombetare e forte pa patur ekipe zinxhire te forta dhe pa patur nje kampionat qe nxjerr talente. Ekipi i Zvicres, kishte ne perberje 5 shqiptare, te cilet jane te nivelit te larte por te mos harrojme qe ata jane produkt i futbollit zviceran. Tek ne mungon infrastruktura minimale per te bere sport kompetitiv. Stadiumet jane ekstremisht te vjetra. I vetmi stadium kombetar, imagjinoni, nuk ofron minimumin e sherbimit per spektatorin, ska banjo..

Zhgenjimi nuk duhet te jete i madh. U duhet dhene nje shuplake gjithe ketyre gazetareve sportive karagjoze qe e ndezen kaq negativisht atmosferen. Euforia e tepert, krijoi tension te padobishem jo vetem te ekipi kombetar por dhe tek ata shqiptare te ekipit te Zvicres qe mua personalisht mu duken shume djeme te mbare dhe me mendje te shendoshe.

Duhet ta kuptojne keta karagjoza gazetare qe nuk arrihen rezultave te qendrueshme ne baze te euforise. Duhet pune, duhet cdo ndeshje luftuar. Duhen bere detyrat e shtepise, pastaj tu hidhet faji disa djemoshave qe ishin te detyruar te benin nje zgjedhje te caktuar.

Uniformat bardh e blu?.. Duka kombetares Greke ja mori borxh keto uniformat?..Ptuh!!

o bogdanis, o canas , o bulkus dhen pazane kalasmiley

 

Uniformat jane adidas, me sa e di une sponsori zyrtar i uniformave kombetare eshte ende umbro smiley

Me vjen turp nga kombetarja jone dhe nga Armand Duka si kreu i saj.

sepse keta e kane shkaterruar futbollin shqiptar duke kerkuar para ne cdo hallke te tij

besoj se cdo prind do paguante qe femija e tij te mesonte te luante por nuk besoj se do te paguante per te futur femijen e tij ne ekipin  e pare. pra qe te hyje ne fushe. dhe kjo ndodh ne secilen prej ekipeve te moshave, ekipe private apo te bashkive e komunave. 

shkurt , ketu futbolli eshte kot pasi nuk blehet dot vendi ne kombetare or mik, kombetarja ehste si nje vitrine per keta futbolliste dhe asgje tjeter, pervec disave qe luajne me zemer te tjeret kane dhene para dreqi e mori

e kane fytyre te flasin per patriotizem ne futboll???? e kush ??? 

ca s'lexohet neper gazeta mbi keta shqiptare qe luajne per zvicren.

tani nje gje s'e kuptoj ca mutin duan keta zagare qe gjoja per patriotizem duhet te luajne per shqiperine? per patriotizem bosh? per te plotesuar egot e koqeve te kandarit qe e kane mbushur shqiperine nga cepi ne cep? apo per tu vetshkaterruar me nje kombetare legenash si kjo e shqiperise me armand duken and company???

Ata jane bere futbolliste ne zvicer, jane lindur e rritur atje ne zvicer , e kane per detyrim te luajne per ate ekip zviceran nese ai ekip i therret, nese jo atehere mund ti marre shqiperia apo kosova neser po u be me kombetare.

nese duhet me qene te drejte me ta duhet te themi qe ata lojtare jane jane duke bere gjene e duhur. po luajen per ekipin qe u takon te luajne.

Une do tiu kerkoja vetem dy gjera atyre lojtareve , te fitojne sa me shume , te behen kampione dhe gjithmone ta pohojne qe jane shqiptar.

ky eshte sherbimi me i mire qe i bejne shqiptareve.  

 

ata qe duan te luajne per kombetaren shqiptare ,nuk luajne as per saliun,as per armandin. luajne per ata tifoze qe i ndjekin kudo,ne fushe e ne ekran.shqiptar te ben kombesia dhe jo shtetesia,sic duan te na mbushin mendjen genc pollot dhe lubonjat.

nuk e di pse eshte bere mbizoteruese kjo llogjika qe qeni leh atje ku ha

Hajde mire dhe kaq, mire qe rrahen Qipron. Pse ca kujtuat ju? 2 good 2 be true !! smiley

NDERIME PER TE GJITHE ATA QE DJE NE LUZERN KENDUNE

NE TIFOZET SHUME KRENARE
JEMI VESHUR KUQEZI
ME I MESU KETA TRADHTARE
SI DUHET KJO SHQIPNI

SE SHQIPNIA SONTE KA BO BE
ME I .. NONEN KREJT TRADHTARVE
E ME I SHTI N'DHE

SE SHQIPNIA SONTE KA BO BE
ME I .. NONEN KREJT TRADHTARVE
E ME I SHTI N'DHE

Gjithashtu nderime per ata qe e perzune Berhamin kur pas neshjes erdhi me u sqaru. Car do sqarote?Se si festote golat, apo se si qate te arbitri se u hudhen 2-3 cakmake ne fushe (gomarllik ky) pasi ai vete i provokoi robt ne ate moment. Une e kisha 5 metra larg dhe e pashe se bote te fortin. Bravo i qofte Lorikut qe e shty si delenxhi gjate neshjes.

POSHTE TRADHTARET!

 

Mos me thuj qe e ke seriozisht Lisander,4 djem Kosovare qe luajne Futboll me Zvicren Tradhetare ? Po sikur,dhe eshte e sigurte qe Kosova nje dite do te hyje ne UEFA dhe i bie ne grup te luaje me Shqiperine si do ti quajme ? Nuk e prisja nga ty,sinqerisht!

Plako e nuk e di ti?!

Grupet e tifozerive ultras jane pellg votash per partite ekstrem i djathte. Lere se e njoh mire tipologjine e tyre.

Po votat i numerojme NE !

Shikoje nga ana tjeter. Ana pozitive. Jane grupe te ekzaltuarisht, qe ne stadiume tolerohen nga policia. Kujton se nuk i njohin? I njohin, por kshu i mbajne nen kontroll. Diku duhet shfryer gjithe ajo energji, agresivitetit, budallallek. Me mire kshu. Nuk bejne dem. Te gjithe bashke.

1 KOMB 1 KOMBTARE 

Kot me te pyte a e kupto ti se cdo te thote fjala Kombtare? Car ta quj une nje njeri qe thote se eshte shqiptar (me kombesi) po luan me nje kombtare tjeter kunder Shqiperise.

Ke edhe nje rast tjeter diku ne mes te ketyne qendrimeve. Berisha, basketbollisti qe lun me Polonine, refuzoi te luante ne Tirane kunder nesh. Ky eshte minimumi.

Me teper respektoj ata qe thone se jane Zvicerriane se kane lind apo kane vite atje, se sa keta TRADHTARE. 

Lizander, edhe Donald Suxho tradhetar eshte? Gjate Olimpiades, shqipot vec krehoneshin me te, s'kam degjuar njeri t'a shaje si tradhetar.

E thane edhe te tjere: Xheka me porte bosh dje edhe beri sikur ju ngaterruan kembet.

Lexo temen tjeter ku une e quaj absurde qe fjalet komb dhe kombetare nuk kane me asnje lidhje. Lojrat olimpike jane bere nje farse totale prej kesaj.

Sidoqofte nese Suxho do lunte kunder Shqiperise, do e quaja tradhtar.

Ka edhe nje diference shume te madhe midis sporteve kolektive. Volejbollin e klubeve e shofin shume pak njerez (me thu dot se ne car klubi lu Suxho, pa kopie) Te vetmet momente ku nje volejbollist mund te kete pak fame jane L.O. ose kampionati boteror. Pra   ka nje fare llogjike. Plus kesaj kur ka ik Suxho federata as nuk i pagute biletat e avionit per te ardhe me lujte me Shqiperine. Kurse keta pare e fame kane pa fund. Nuk po i gjen gje se luajne me Shqiperine 6-7 neshje ne vit. Sidomos tani qe kombtarja jone ka nje fare niveli e keta s'po lujne me Spanjen, Italine, Argjentinen a Brazilin qe te thushe hajde mo se ngrejtja e kupes po i justifiko.

Po me e ronda fare eshte deklarata se do lukan me Kosoven po te pranohet ne FIFA. Pra keta po na bokan edhe dallim midis Kosoves e Shqiperise. Biles na preferokan te lujne me serbet e turqit per Kosoven multietnike, se sa me shqiptaret per SHQIPËRINE ETNIKE.

Sigurisht keta nuk e menojne aq gjate po thjesht dune me la mutin me shurre, po kesaj i thone ta lash shurren me mut.

Tani boni pak stervitje ket kongen se ne tetor kemi dy neshje te tjera shume te rendesishme.

Njoni ka shku n'lufte
Ka shku me vra do shkije
Me vete moren edhe Valonin
Mos me met pa ...

 

Dy vete kane shku n'lufte
Kane shku me vra do shkije
Me vete moren edhe Shaqirin
Mos me met pa ...

 

Tre vete kane shku n'lufte
Kane shku me vra do shkije
Me vete moren edhe Granitin
Mos me met pa ...

 

SE SHQIPNIA SONTE KA BO BE

Jo Shqipnia, jo. Ju. Ju nuk jeni Shqiperia ose te pakten jo e gjithe Shqiperia.

Ju ...... e Berishes jeni absolutisht te pakrahasueshem me ata palaçot qe lujne me Zvicrren, ndaj dhe vini te paret ne rradhe te ajo beja e SHQIPNISE, le t'i numeroje sa te doje votat Brati.

Po leni mer keto se ste kane lezet,mos e ngaterro futbollin me Politiken,sa per votat i kam numeru e do i numeroj deri sa ti nxjerr fundin,sa per ato bete e di ti mo smiley

Ju karat perfaqesoni vetem veten tuaj. Nuk perfaqesoni as kombin, as Shqiperine dhe taman taman as lagjen tuaj. Fute mire ne mendje kete. ASKEND!

Po shikoja ca fragmente nga ndeshja Gjeorgji Spanje. Pashe nje stadium te mbushur plot, nje stadium te bukur e te mirembajtur e me nje rregull te papare.

http://www.youtube.com/watch?v=Qd01CMJoZ...

Ndersa ne akoma flasim per tradhetare. E pse duhet te presim nga femijet e rritur jashte te nxjerrin mizen nga qulli? Cilet jeni ju qe ndani "certifikata atdhedashurie" ?

Duhet pune brenda shtepise, o njerez. Duhet filluar qe nga infrastruktura, kultura sportive e deri tek kultura sportdashese. Jane elementare, nuk ndertohen ekipet e medha me ajer/eufori.

Po nuk behet jo. Sa ka njerez qe mendojne ne menyre te mbrapshte, nuk kemi per te pasur asnjehere Kombetare te denje per t'u matur si te barabarte ne cdo ndeshje me cdo kundershtar. Pse duheshin hedhur milionat per Realin ne Tirane, pse duheshin hedhur per Milanin, apo Barcelonen?! Nuk eshte pyetje retorike..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).