Kongresi i demokratëve amerikanë fillon punimet me fjalimin e mbajtur nga zonja e parë Michelle Obama. Me emocion ajo përcolli para delegatëve historinë e saj familjare dhe arsyet për mbështetjen e bashkëshortit të saj.

Gati dy muaj para zgjedhjeve presidenciale, demokratët amerikanë kanë nisur në Charlotte në North Carolina kongresin e tyre të partisë. Gjatë tre ditëve të punimeve të këtij kuvendi, ata do të prezantojnë presidentin në detyrë Barack Obama si kandidatin e tyre zyrtar në garën për kreun e Shtëpisë së Bardhë në Uashington.

Në ditën e parë pika kulmore ishte fjalimi i mbajtur nga zonja e parë Michelle Obama. Ajo mbajti një fjalim emocional mbi historinë e familjes së saj duke mbështetur arsyet pse votuesit më 6 nëntor duhet të votojnë për bashkëshortin e saj si president i ardhshëm i SHBA-së. "Si president ju merrni këshilla nga shumë njerez të ndryshëm. Por në fund të fundit, kur vjen puna për të marrë vendimin, si president, ajo që e udhëheq njeriun janë vlerat e tij, vizioni i tij dhe përvojat e tij njerëzore”, tha zonja e parë e SHBA-së.

 

"Barack e di se çfarë është ëndrra amerikane!"

“Sot, pas shumë betejash dhe fitoresh si dhe të shumë momenteve që e kanë vënë në provë bashkëshortin tim në aspekte që nuk i kisha përfytyruar më parë, unë jam bindur se të jesh president nuk e ndryshon karakterin e njeriut, por zbulon se cili është ai në të vërtetë”.

Më parë rreth 6000 delegatë kishin miratuar programin e Partisë Demokrate. Sipas këtij programi ata mbështesin Obamën me kursin e tij për rritjen e tatimeve për shtresën me të ardhura të larta. Përveç kësaj ata mbrojnë, në ndryshim nga republikanët, barazinë ligjore të çifteve homoseksuale dhe të drejtën e grave për të vendosur për një abort.

Presidenti amerikan Barak Obama ka përpara një sfidë të madhe në garën për president në zgjedhjet e 6 nëntorit ndaj rivalit Mit Romney, ish-guvernatori i Masaçusetsit, i cili pranoi nominimin e Partisë Republikane javën e kaluar.
Por sondazhet e fundit tregojnë se Obama ndodhet para Romney-t, megjithëse jo me diferencë të madhe.

Ai e ka jetuar vetë këtë ëndërr, tha më tej bashkëshortja e presidentit. Michelle Obama iu drejtua delegatëve me bindjen se vetëm të bashkuar dhe duke mbështetur Barack Obamën, do të ketë një botë më të mirë për fëmijët. Për këtë ajo e quajti bashkëshortin e saj si një njeri me karakter të fortë që pavarësisht postit, e ka bërë atë edhe më të mirë.

260 Komente

''Me emocion ajo përcolli para delegatëve historinë e saj familjare dhe arsyet për mbështetjen e bashkëshortit të saj.

e cka shtuar kjo per historine familjare: (thua se Obama eshte kandidat per here te pare e nuk ja dine historine),  ''ne vijme nga nje familje e vjeter qytetare  me tradita te lashta patriotike...smiley

Kishe ndonje gje me Mimoza Kelmendin ti smileysmiley ??

ne fakt e kisha me kete te Kozmait (Obamessmiley),  kete Mimozen se njoh fare..smiley  

aman aman, michelle katunarja njeli tuj ndrru fustanet.

te keqen e xhoi-t te nanos thuj..

ku ka perfundu hamerrika

zheloze smiley

ueh e kam per nder me qene zheloze per grun e presidentit amerikan lol

Cen, na leni ne hallin tone. "Ju" nuk ju gerget njeri per probleme te ngjashme smiley

Ruzhdije, Michelle mund edhe te te kendonte kengen e Big Mama, te quajtur Kot e kot, por nuk e ben smiley

Ruzhdije, cfare ka katunare tek Michelle Obama?

e tera dhe e bera

ndrron fustanet, ca do mo pash zotin, vanitet qe si shkon per shtat. pikerisht ajo qe nuk pritej prej saj

po flasim per first lady .......

whatever mo ..

Nuk e di, ndoshta ky eshte nje moment feminist i yti dhe une bej gabim qe nderhyj smiley. Per pak kontekst:

The choice of what to wear on the convention stage was apparently the subject of much behind-the-scenes wrangling between Mrs. Romney and some of her husband’s advisers. The day of the speech, as Mrs. Romney flew to Tampa with the soon-to-be-named presidential nominee, she told reporters that she was surprised to learn the political team thought it should weigh in on her fashion choices. “The funniest thing of all is that Stuart Stevens, who wears his shirts inside-out, is advising me on what dress I should wear tonight,” she said, referring to the campaign’s senior adviser.

http://www.nytimes.com/2012/08/30/fashion/ann-romneys-dress-by-oscar-de-la-renta-starts-the-conversation.html?_r=1

mire mi mire

spo flisja per fushaten , po flisja per mishellen e ketyre 4 vjeteve.

nejse, cpo ma nin mu aman, se skemi ne rregull shpine tone, i qajme hallin amerikes smiley

qajani juve o biri  smiley

Nuk po kuptoj, dmth per 4 vjet ajo duhet te mbante te njejtin fustan qe te mos quhej "katnara?"

jo bre

por fustani dhe jeta e sajuar mondane e saj pas presidences nuk duhej ti servirej publikut hallexhi amerikan te ketyre 4 viteve te veshtira.

shent tani se me lodhet smiley

kam pune smiley 

Ruzhe, se une s'para merrem me keshtu punesh po me mire ti hedhim syte nga shtepia jone smiley njehere.Sic sigurisht s'ke kohe ta lexosh gjithe intervisten , po te them qe first lady i Albanias ne diten e pare te inagurimit e filloi me nje Valentino. Per ditet ne vijim, do konsultohet me nje stilistesmiley. Te pakten Michelle i ble fustanet sa ka kuletensmiley

smiley

si qe ajo e japonezit noble to be: nqse nuk e kupto pa ta shpjegu, e kote ta shpjegoj per me kuptu... ose dicka e e tille, ose e anasjellta. smiley

Sinqerisht juaji

Takeshi Michiko Kaiko 

Me ty nuk futem ne kete debat se e di qe je racist smiley.

Sinqerisht e jotja,

Kaneesha

 

dhe une qe u bera gati ta festonim diskursin me "Marsida" by Sami Kallmi si background zanor.

S'eshte e thene smiley

nuk mu duk se ndokujt iu çu mishi kokerr prej emocionit...nuk mallengjen me askend.Duhet me ndrru rregjister.edhe pse do me pelqente te rizgjidhej serish....po ta krahasosh me damaskun e verdhe te fillimit gjithsesi eshte sofistikuar pak.

e ka kalu testin Berlusconi per pune elegance, Michelle. Dhe Berlusconi ka pa e ka provu...

Obamushka duket i lumtur tek kjo foto.

Pavaresisht skenes se Berluskes, ne kete takim ishte i vetmi te cilit bythzezka i dha vetem doren.

Ncqqqq.... Gabim Radha.....Chuck ne fakt i dha doren Berluskes pasi i tha : E bere si burrat... Thone qe ishte ky tjetri qe rrahu keq smiley

... i dashur me shoket..

Lene, lene. Mu frymzu gruja prej ktij fjalimit edhe me boni nje karakteristikë prekëse.. U bë Fiqua me fletë.
Pastaj ti tha, i ke veshët ku e ku me tbukra se t'atitë.

A di gjo njeri ca pune ke bo Michelle?

P.s. community organizer, nuk quhet!

Mishela dhe burri i saj nuk e marrin mo voten teme per 100 vjet dhe jo per fistonet por per hipokrizine pa hesap dhe ca reserva te tjera qe kam kriju ktyne 4 vjet per kta robt me ngjyre. Bona gabim trashanik para 4 vjetesh. Duhet t'ja kisha hudh voten asaj idiotes nga Alaska ose nuk duhet te kisha votu hic.

getafakatahir*!!!! Kujt du het me ja dhone daje? keture loqeve qe nuk kane as edhe i program per robin mesatar? Boji llogarite per veten tate, si per veten tate, dajo! 

* ne menyren me miqsore te munshme.

at zojen nga alaska te pakten e sajojshe ne nji foto format kulete (tm dajosh) smiley  edhe tregoheshe pak i angazhum kshu, politikisht e kom llafin, kur qitshe kredit kardin.

Bame, une nuk nigjoj as gamoret majtas as gamoret djathtas. Mu te gjithe me duken demagoge dhe rrenacake 400 karat. Une di qe po paguj qimet e kokes per health insurance, taksat kon shku per lesh, kur boj taksat ne fund te vitit del qi nuk kom pagu inaf dhe duhet shtu edhe 4-5K te tjera e kshu me radhe. Kulmi osht kur shkon ne nej zyre shteti ose diku tjeter ku ke t'bosh me zezake dhe provon trajtimin mizerabel (me menjen e vet i ka ardh dita), o zot o zot. Duke shtu edhe falangat e zezakeve qe trashin bythen me nga 4-5 kalamoj dhe qe une (dhe ti) i pagujm wellferin si dhe duke pa turinin prej derri te misheles qe na shitet per e squt un kom vendos me ja hudh pales tjeter. 

Kur demokratet te qisin nej burre te mire icik mo t'besushem se Obama e sorollop atij do ja hudh. Romney nuk ka ca t'me prishi mo shum pune. 

Dajo, 

Ke inot tjeter tina me Bomin. Se ke ke politikat! Se ne lidhje me politikat e din mir ti se Romni ka me ta zhyt gjer ke sqetlla. (si klase e mesme e presupozume) Qy nga taksat qe do rriten per klasen e mesme, ke mbulimi mjeksor (ky nga vu ti sot, eshte produkt "rrepublikon", mos u natarro kot). Per kaq besoj se je i informum. smiley 

Mase, mase ca s'bo vaki. Po Obama bloze osht per mu iher per iher. Mu 50% e rroges me iken per lesh, po desh Romney ta boje 60% hallall i qofte po nuk e besoj. Di qe nga bythzijt nuk duhet me prit nej gjo t'mire. Si tha ai, mo mir t'ma fusi i imi smiley

Nukmp'lcen!

Mishel Bakman, pikerisht ajo kosnervativja melionere "ultra-kristiane" me buuur gej, ka thane se el preside o bo pasunar tash, edhe nuk ka me lidhje me popllin. 

Mark 10:25 beibi!! Mark 10:25!! smiley

Z. Obama s'shtyhet as me vaj, as me uthull.  

Znj Obama s'shtyhet as me vaj, as me uthull balsamike. 

Kusuri i zgjedhjeve qe do u veje fatura* kete vit 6 miliarde e kusur dollare.

*Citizens United for corporation rights. 

Ou, keto dite s'po ben as ndonje vape e madhe...

Jo te gjith e meritojne lirine e pushimeve!

Liri? Pushime? Monda eshte chargee d'affaires e Occupy Orikumit smiley.

Occupy Palasa Bame smiley.  

Orikumi s'na pelqen.  Ka leshterike dhe fryn ere.  Plus Karaburuni e qelbi i cik me zjarret per qejf te tyre (se c'eshte nje muhabet opozite andej me siper.)

Bame? Une veten per Tropi e njoh, hahahha.

Po si s'merr cik vesh nga metrika mi aman, aman.

Karaburuni te piqet, te perbrendshmet te behen muhabet opozite smiley.

Po c'te te them une ty moj, qe po plas nga zhaluzia?

I rashe ziles poshte pallatit te degjoje dhe kati me siper  smiley. (S'ka me pragje e dyer, xhan.  Kemi mbaruar me kodrat e fushat, po betonizojme dhe detin.)

Mos u zhaluzo shume.  Ose zhaluzohu per i cik ngjala e vere, po kur pashe zonen e Zvernecit qe makina i binte shkurt nga laguna se eshte thare me shume se gjysma ... mos u zhaluzo aq shume ta kam fjalen. 

 

Ou? Qenka bere keq per cik polar ice cap smiley. Xhaferri i kultures sikur merrej me keto punet e tregtise me universet paralele.

S'na duhet fare polar ice cap.  Ura e Dajlanit duhet thelluar i cik, e vete deti vete tek laguna.  Nje dite pune o Trop, merr vesht.  Ose dy dite, qe te besh plazh, te hash dhe ngjala. 

Po mire, per kur e keni lene aksionin?

Absolutisht amatore ne pune dajlandesh dhe lagunash smiley 

Pa m'lej rehat.  M'u dhimbs or ti.

Ty qe te kemi te gerryerjeve e te germimeve e te shpimeve beje me mire smiley.  Se e japin me koncesion.  (E kane dhene thone, po llafe pazari.)

Muuuuuu, qe te te sqaroj ty bashke me ate shoqen urleritese.

Jo per mburrje, por jam ne gjendje te pranoj gabimin dhe te kerkoj te falur pa m'u dridhur qerpiku. M'u-ja qenka m'u. Vetem ma-ja dhe ta-ja qenkan pa cengel. Turpin do ta pi me kafe.

smiley

Do e them ne vesh, se po shkrujta gje ketu te bera rezil te bera smiley.

Ke bo plazh matan dajlanit? smiley

Hengra ngjala, o ti i bregut.  Ne nje barrake qe vente gruja, i kepuste domatet nga bahcja dhe na bente sallate.  Edhe shalqiu ne fund i bahces ishte.  

Na sill i levrek, pliz. smiley

Dakort, pretty plz smiley.

Ato pastaj, me kiwi e cokollata i ke merak vete ti smiley

O shoqe, kur do te na besh nje reportazh nga terreni? Jo nga ai qe digjet, se s'kemi para per demshperblim. Po keshtu ne pergjithesi, mbresat e nje ish-vlonjateje smiley.

Ku mbaron liria jote, fillon e imja!

ps: mos shaj mer jazeks, se pashe me siper qe ke share. Une vete s'e krahasoj me ate palen tjeter.  S'kam pune me palen tjeter. 

ja nji shqiptare qe s'i ben keq memedheu. Ymer! smiley

 

Kam te drejte shprehjeje! Ne ket te drejte e mbroj me te drejten tjeter per mbajt arme!!! Plus qe nuk i dihet kurre se kur mund tja msyje Zombi Apokalipsi. Ravi nuk ka ndihmu hic ne ket drejtim!

Me lirine vijne dhe pergjegjesite!  Pushka top, e tyta pertej or ti!

Bame... nga "te tute" ky? smiley  smiley

E shef ku ka dale? Ke arat qe po perpiqet me na i tregu Shqipoja smiley 

maind the gr'neids mbi F-150...

un i kujtova dekor ato? smiley

jo jo, ky duhet te jete: ''nga çeta e krushkut..smiley

2 muaj, rruge e re ose rrenim i metejshem.
Vote RonPol.

Ne pergjithsi eshte Ok, vec se ka sa hala si trare qe nuk kaperdihen dot, tip nuk duhet nderky kurre ne afera te botes, tip Kosove, Somali etj..

Well, gjendja nuk qeka aq pa shprese sac e kujtojsha. smiley

Kaa njërëz me mënd kjo botë.

Nje gje di une:

Edhe 4 vjet me O(S)bamen dhe ne esfel te gomareve USA..... Say hello to China or Russia.....

dike nje m*! smiley 

* lexo disa komente me lart.

Une them mendimin tim ti tund koken tende.....

Shoke metena, pranej dhe tu drejtova.

E drejt, prandaj i kushtojme ca me shume rendesi se rendon ne xhepat tone duke mbrojtur nje deshtak....

Tani une dua te di, fjalimi ishte emocional apo emocionues? Dmth kush qau ne fundsmiley

fushatat elktorale amerikane po behen gjithnje e me shume fushatat me idiote e pa interes, pamvarsisht influences ne bote te nje vendi Perandori si ameriqia ( imagjinoni sa demokraci ka nje vend perandori). Vetem per shembullin qe u ofron Babasqeperve neper bote ka bere boll deme. Ky toni ka idhull reganin 

E gjitha nje spektakel qe prodhon emocionalitet manipulues. Qe dhe Caku..

 

Interesante... po dal të jem me dy Bama më një ditë. 

 

Prisni e e ka radhe Billi...Billi e elektrizon turmen sidomos ate te gjinise femerore.... smiley

Gatallov'm!!! smiley 

Billi eshte monument kulture. Perjashtimi qe verteto rregullin.

Billi eshte i vetmi pothuaj gjeni out there ne ket komb qafkuqesh! Billi do e merrte voten time ne pafundesi.

Jam plotesisht dakord me ty Billi is the exceptional one.....

Kjo nuk do te thote qe O(S)bama eshte si Billi....

Billit ashtu i takon te flasi sepse e ka nga partia e vet....

I ke ndjekur fjalimet e Hillarit ne fushaten e demokrateve per kandidat ne 2008-en?

Jane te gjitha te vertetuara ne kete 4 vjecar qe po dalim.....

Billi eshte i vetmi pothuaj gjeni out there ne ket komb qafkuqesh!

smiley yiahhhh.... Git R done!!

Jane e ca shqiptare qe ju skuq qafa menjehere sa mberriten...Vetem ne jug ndodh ky fenomen?

Artist, ju Suedezet e gjate, bjonde dhe me sy blu qe jeni te gjithe qytetare e keni inat Ameriken por ketch-up ja pelqeni aq shume sa te konsumoni me shume per person se cdo vend tjeter smiley

Meqe s'ke qene ndonjehere ne Amerike t'i takosh drejt per se drejti qafkuqet: shume prej tyre jane me origjine Skandinave e Suedeze.

Une suedez??.. Vajze e mbare me duket se e ke kapacitetin e perceptimit te kombesise sime. Te pakten thjesht nga keto dy rreshta qe po shkembejme .Qafkuqet ne fakt i gjen anembane botes, edhe ketu ku jetoj ka te tille. Besoj se e kaq intelekt te kuptosh ate termin e fjales "qafekuq"

Art, po tregoja dobesi duke perdorur ironi smiley

Te kuptoj, te kuptoj. Nejse per mua "personalisht" jane komb i vertete redneck-esh kur mbi 43% besojne se mosha e planetit eshte 3000 vjecare se ashtu e thote Bibla.

Ate historine e emrit hill-billy besoj se e di.. smiley

jo, nuk e di smiley  e di pse perdoret (ka nje serial ketu te cilit natyrisht nuk i kam pa asnji episod). kur te behet mbare shiko fjalen "hick", se eshte nje nga gjerat qe i bie me kokes. Edhe pse nuk e degjoj around.

Emri tipik i nje redneck-u : Zakonisht i vihet parashtesa Billy dhe si prapashtese i vihet emri i atesise. Billy Bob, Billy Jim, Billy Jack,etj. pak a shume si prapashtesat ne Shqiperi me nenat si Koli i Merushes, Beni i Qanies, Tani i Mozes, etj

Nga kjo ka ngelur dhe termi Hill-billy smiley (duke hequr ketu nga ekuacjoni ate Billin qe permendem pak me lart)

obama do sjelli socializmin ne shba, votoni kunder obames- chuk norris.

tani, me thoni qe ka shance obamasmiley

Per emigrantin,

Komb qafkuqesh???!!!

Apo kur flet per komb qafkuqesh edhe prodhimi i revolucionit kinez,mos ngelte njeri pa folur.

A ke shkuar ndonjehere dhe ke kuvenduar me ata qe i quan qafekuq,apo thjesht i merr te dhenat nga MSNBC-ja?Per vete me ka rene rasti te shkoj ne Xhorxhia,Alabama dhe Teksas dhe me jane dukur njerez me bese dhe shume mieqsore.Disa ishin me fetare se te tjeret por nuk do te thote qe te gjithe ishin fetare.Kishte demokrate me shumice dhe atje dhe republikane.Ne 2008 ca shtete qafkuq votuan zezakun Obama si Karolina e veriut apo Virxhinia.Kur themi qe zezaket jane dembele na hidheni ne gruke,por kur thoni qe jugoret e SHBA-ve jane qafekuq apo u vini qindra epitete quhet normale.per mua stigmatizimi i tille eshte gabim ne te dy rastet.

Gjithmone kur kongresi dhe presidenti kane qene nga parti te ndryshme,gjarat kane funksionuar mire.

Nuk ishte merite vetem e Billit ato reformat por edhe merite e kongesit republikan qe gjeti gjuhen e perbashket.2 vitet e para kur Billi kishte kongrsin me vete nje vrime ne uje beri dhe prandaj u ndeshkua nga zgjedhesit,dhe me pas beri kompromise historike dhe mbeti ne histori si president i suksesshem.

Po keshtu edhe Karteri kish kongresin me vete dhe cdo gje shkoi ne esfel.Edhi Regani dhe me Kongresin kunder arriti kompromise historike dhe u be presidenti me i sukseshem ne historime moderne amerikane.

Obama 2 vjetet e fundit ka qeverisur me mire se dy vjetet e para ku kish kongresin me vete dhe nuk miratoi asnje reforme qe premtoi.

Me fjale te tjera personalisht mendoj qe kur balanca eshte shperndere sic eshte tani,punet shkojne me mire.

Personalisht po anoj nga Obama,meqe Kongresin e kane republikanet,por edhe Mit Romney ka qene guvernator i shkelqyer dhe duke qene se e kam provuar qeverisjen e tij te suksesshme,me pelqen.

Per Obamen kam frike se mos emeroje ne Gjykaten Supreme raciste anti te bardha si puna e asaj fyckes Sonja Sotomajor.Vetem kete rezerve kam ndaj tij.

Ka shume mundesi qe voten ta hedh per Obamen si president dhe Scott Brown si senator.

Per vete me ka rene rasti te shkoj ne Xhorxhia

Xhorxhia kam pare e kam ngrene, o shqipo. Po ti me te holle keta shkopinjte... mezi mbahen ne dore. smiley

Shshshsht se po flet Shqiptari per...Xorxhian!

Andej nga juga I ka te gjithe  te bardhet (perfshire dhe ata pa breke ne bythe) kondra.

Obama ishte histeria e momentit..... si ajo pyetja. Nese nje burre shkon me nje burre per here te pare quhet gay dhe nese ai shkon me shume se nje here cfare eshte....?

Opinioni ishte hajt ta provojme se flet bukur dhe eshte 1/2 me ngjyre. Amerika po thyen tabune dhe nje rekord te ri. President me ngjyre..... Nuk eshte ngjyra apo trendi por vizionet dhe venia e planeve ne jete.

Mund te flasim tere diten dhe naten per keto pune. E verteta eshte qe ky O(S)bama ka vizion por s'ka bole ti vere ne jete...... Duhet bythe per ate karrige or trim jo vjersha..... Nese e shet veten me ndihmen e gruas aha me shale te bronxta nuk shtyhet edhe nje mandat se njerezit jane pa pune dhe po humbasin shtepi e katandi dhe skane nge te degjojne fjalimet melankolike te Mishelles.....

E verteta eshte qe ky O(S)bama ka vizion por s'ka bole ti vere ne jete......

relevant smiley

Gjithe keto komente dhe asnje innuendo seksuale per znj 1re? smiley

P.S. Tushe, qjo eshte e njohur shume qi qe kur u be presidentovice qjo i ble rrobat ne dyqane te lira, aq sa dhe une e di kete. Na marrshi te keqen e znj pare mulate ju, ike komentoni breket e Lirise smiley

Nuk eshte mulate, eshte e zeze. Mulat eshte Presidenti (i perzjere).

se cka qene nje kenge me mulate dikur...

le te me thone shoket mos u ngatrro,
me mulaten ti o i bardh,
une prej teje sndahem jo jo...,  etj etj  (kaq mbaj mend).smiley

 

Emocio- leshi. Pardon my French ! Mitt Romney for president!!! 

Si e ka nisur Romney do perfundoje si puna e McCain.

Po nese perfundon ashtu.... Cfare nuk pret nga dummy people! 

thone mormonet kshu:

- Black people bear the curse of Cain and were born black because they were less valiant in the pre-existence (pre-Earth life) and sat on the fence as to whether to follow Satan/Lucifer or Jesus

 

Akoma me rracen ti?????

Ti edhe evgjit te ishe o burre sa here flitet per kohen ti thua pse rete e zeza diskriminohen dhe te bardhaj jo......

 

po pse anon nga ana mohuse e supozimit qe un mund te jem jevg? te duket e pamundur qe nji jevg t'hyje ne internet?

jo mo jo se per ate pune sot jevgjit jane me shume ne internet sesa te tjeret por une e kisha nga ana e te menduarit dhe jo nga ngjyra e xhaketes..... nejse internet te mbare...

interesante te shohesh guan e presidentit tek te RI-shet dhe nje here endren amerikane.

po puna eshte se dhe zezaket qe e besojne akoma kete gje kane filluar te kendojne kete kenge :

http://www.youtube.com/watch?v=r9uizdKZAGE

Edhe the Economist i dha kredite Obames per ekonomine qe thelbesisht eshte e vetmja gje per te cilen po sulmohet, given the cirumstances them se ka bere pune te mire. NUk e di ky Romney eshte kandidati tipik republikan pa absolutisht asgje te re per te thene, cut taxes for the rich??? Again!

Por pastaj ne pergjithesi une asnjehere nuk e kuptoj dot si amerikanet mund te votohet nje republikan per president , shtoji faktin qe kishin Xhorxh Bushin 8 vjet , gjithcka mund te ndodhe. 

Edhe ju a prish mendjen Romney se perdor ate frazen GOD ne cdo fjali... smiley

Amerika e kaloi kulmin e saj. Tani avash avash do kalojë në plan të dytë.  Pyetja është do kalojë butë apo me dhimbje. Unë them që demokratët do e bëjnë pak më të butë. Republikanët më "wild". Dhe meqë amerikanët e kanë qejf t'i bëjnë gjërat "wild" dmth tipa që u pëlqen loja e rëndë, rreziku etj them se do zgjedhin republikanët.

 

por rron inglizi! rron lihtenshtajni!

Ironi me idealet tona!?

Ti per idealet e lirise... Po edhe une per idealet e lirise, zoti Hunt!

Na jep ndonjë ndihmë për këtë zotin Hant se rrëmova në memorie po s'gjeta gjë. 

...ishte rrethi i elinëve, dhe u coptua. Ishte rrethi i rromakëve, dhe u çduk. Unë sot përshkruaj ngritjen e Perandorisë Osmane, po nesër...

Kush do kaloje ne plan te pare?

Pararoje jena gjithmone na, shqiptaret! smiley Si ketu ne peshk't dmth...

Paskemi dale ne vend te pare? Une qenkam mbrapa, ende me fjalet e shokut Sali qe tha jemi ne vend te dyte pas Gjermanise.

eh modestia...

Gjithmone e ka karakterizuar

Cuna, "hold your horses" me kto muhabetet e planit te dyte!

Nje vend qe shpenzon per ushtrine me shume se sa te gjitha vended e botes bashke nuk kalon ne plan te dyte kollaj.

Mos ju rrej menja se gara do te fitohet ne kthese!

 

 

Te kishte kthesa gara, nuk do ti kishim dizenju makinat muskuloze vec per asfalt te drejte! smiley 

"Speak softly and carry a big stick; you will go far."

T. Roosevelt

Të të them një gjë plako, këto gjojnat që ecin m'tok apo flutrojnë 200 metra sipër janë si ato regjimentet ruse të kalorsisë në LIB kur gjermoni kishte mitraloza e tanke apo si ato karrocat e blindume dhe avionët me dy palë krahë të taljonit kur gjermani kishte Pantzera e Mesershmitera. Teknologjia sot është satelitore, kështu që gjojnat që janë m'tokë janë për me u ngref para Afganistanit apo para Republikës Serbe të Bosnjës. 

Kur them që Amerika do kalojë në plan të dytë nuk dmth që do ketë ndonjë dyluftim kaubojsh amerikano-kinez. Amerika ishte vendi më fitimprurës për biznes, ishte superfuqi. Sot them që po dalin vende më fitimprurëse për biznes dhe do thithin biznesin. 

Si tha ai bobi m'74 "O daj, s'ka mo amerikanë, kinezë, rusë, ka elektrodollarë, petrodollarë, multi-dollars, euro etj".

Shikoji, shikoji lajmet nga Skiperia. Molle sherri po behet perla e adriatikut.

Shitja e kompanisë “Albpetrol”, privatizimi i fundit strategjik i Shqipërisë, paralajmëron një betejë të fortë gjeopolitike mes fuqive më të mëdha ekonomike botërore. 

Qeveria ka përcaktuar datën 7 shtator si afatin e fundit të dorëzimit të ofertave dhe deri tani kanë tërhequr dokumentat e tenderit 19 kompani. 

Mes tyre janë dy shoqëri amerikane, “Silk Road Equity” dhe “Thompson Global”, një kompani kineze me emrin “GPRO” dhe gjigandi rus “Gazprom”. 

Kjo është hera e parë kur privatizimi i një kompanie strategjike tërheq në garë kompani nga tre superfuqi si SHBA, Kina dhe Rusia, të cilat janë njëkohësisht edhe tre nga vendet që vendosin ekuilibrat energjetikje në botë, çka duket se paralajmëron edhe një betejë të fortë interesash jo thjesht ekonomike. 

 

Kjo është faza e parë kur ne u japim ca thërrime atyre. Faza e dytë është kur ne do i zhveshim nga të gjitha...do ua blejmë me toka, me kështjella e me gjithçka kishin.

Mos do te thuash se po perseritet historia e naltmadhnise me italianin???

Ore po prit nje minute, po sikur te fitojme ne? Ku mbahet dot me buke tere ajo Amerike?

Ka mendu Strategu i Madh për atë punë. Ti kujton se ai mendon për 2 mil shqiptarë? Për kaq gjë e bënte për dy orë ai. Po për Amerikën dhe Kinën duhej strategji afatgjatë, që tani i jep frytet.

na amerikanizuat fare!

dakort, shqiptaret jane proamerikan(sic kane qene proosman,proruse,e prokineze),po me mziun e amerikes do merremi nje jave??

Po futi nje fotoshop a derbardhe dhe te dalen Obamat si bora, e kshu qieteson ndergjegjien e cila akoma s'e paska pranuar faktin qe pres i shabave eshte pak me "esmer" sesa do qie dakort ti dhe pleqte e Kelcyres smiley

Ndoshta është rastësore, por pikërisht përpara hapjes së ofertave për tenderin e “Albpetrol”, në Tiranë ka mbërritur zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën dhe Euroazinë, Philip Reeker, i cili do të qëndrojë në Shqipëri deri në fund të javës, pra edhe dy ditë pas mbylljes së tenderit. 

Gjatë vizitës së tij, të enjten, një ditë para tenderit për shitjen e “Albpetrol”, zoti Reeker pritet të zhvillojë takime me zyrtarët më të lartë të shtetit, mes të cilëve edhe kryeministrin Sali Berisha. 

I fitoi Berisha zgjedhjet e 2013!!!!!!

sa u preke mor burre!

kjo per shkak te besnikerise ndaj atdheut,apo zezackat jane aq te mira sa qe e ben kabull ngjyren ''kuq e zi''  te zogut te zismiley

Une nuk u preka, shpotita pak situaten, faktin nje shqipo ne Greqi bezdiset nga ngjyra e lekures se presidentit te Amerikes. Xhanem me kaq gje del dhe nje skec bukur, shume me i mire se ai qi beri Portokallia me ata karakteret rome ne skec gjate kohes kur Obama u be president smiley

Zezaqkat s'e di, sample size eshte shume e vogel per mua, s'bej dot pergjithesime lol

..zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën dhe Euroazinë.

Si ka qenë ca kohë kur po prisheshim me Kinën. Vinte delegacioni i popullit vëlla kinez që kryesohej nga zevendës-sekretari i tretë  i kryetarit të  Organizatës së Maoistëve Orizmbjellës të seksionit të fshatit CingTuaSu të Krahinës SuTauCing të Porvincës TauSuCing.

Une jam shume kurioze te dij, si jane pozicionuar shqiptaret e Amerikes ne keto zgjedhje. Te jemi te qarte Obama, ishte shume i shkrifet per shqiptaret, por dhe Romney s'duket sikur do bej ndonje gje.

Pra pyetje eshte , per cilet do votojne shqiptaret?

Pa pare se cfare planesh ka secili kandidat per te hudh pare ne Shqipni dhe per te luftu ne Kosove, nuk voto asnjoni. smiley

Well..disa grupe etnike e shfrytezojne maksimalisht perfitimet qe mund te kene me dhenien e votes se tyre. Po thuaj se mos jemi ne aq te organizuarsmiley

Aha, edhe atyre "disave" po iu mbaron vaji i kandilit. Eshte shtrengu puna...

Sapo doja te beja nje pyetje te tille. smiley

Per ke votojne ne pergjithesi shqiptaret ne Amerike ne pergjithesi, Demokrat apo Republikan?

Po ne rastin konkret, Obama apo Romney?

Ne shumice besoj votojne demokrate dhe ne ket rast Obamen.

Mendon qe votojne me shume demokrate, per arsye se jane me pro emigranteve apo ndonje gje tjeter?

Tani, edhe "ajo gjoja tjeter" ka peshen e vet. smiley 

Xhibiiiiiiii...!

Eshte e vertete: Brenda cdo rracisti te bardhe ka nje hamshor qe do te beje seks shtazor me nje zezake, ndaj shqipot votojne Obamen, se jane dalldisur pas te vjehrres. smiley

Pse ti Xhib e perjashton rastin qe vashat zezake te bejne dashuri romantike?

shqipot me sa duket do votojne per Ban Qi Muninesmiley

@ Dora Noli,

Politika e jashtme e amerikes nuk ndryshon kushdo qe te vije ne fuqi,keshtu qe si per Shqiperine si per Kosoven pak rendesi ka kush eshte ne krye te SHBA-ve.

Sa per shqiptaret nuk e di por personalisht anoj nga Obama,meqe kongresin e kane republikanet,por edhe Mit Romney eshte nje drejtues i shkelqyer dhe kush ka jetuar me Massachusetts e di shume mire kete.

Te vetemin merak qe kam me Obamen eshte qe te mos emeroje me ne Gjykaten Supreme fycka si ajo Sonja Sotomajor,qe quan racist nje provim ku te bardhet kalojne dhe te zinjte nuk kalojne pavaresisht se pyetjet ishin te njejta.

Obama ka qeverisur ne qender,por keshtu edhe Romney centrist eshte,pra nuk do te kete ndryshim te madh mes kandidateve.

Ajo qe me beri pershtypje,ishte nje poll para ca ditesh ku mbeshtetja e komunitetit zezak per Romneyn ishte afer 0%.Jam habitur pa mase,se sa raciste jane zezaket duke pare kete poll.Ndoshta Bredharaku,Arti e ca apologjiste te tjere te zezakeve duhet te na japin nje mendje.

E shpjegoi fare qarte Bredharaku, Mitti eshte mormon i devotshem dhe per mormonet zezaket jane e pjelle e djallit..Nejse historikisht Republikanet kane pasur mbeshtetje kryesisht tek qafkuqet raciste te jugut..Te mos harrojme gafat e Bushit ne kohen e Katrines qe e kane ndare me thelle vijen midis republikaneve dhe elektoratit me ngjyre.

Une besoj se Ron Paul do te ishte kandidati qe do ta vinte ne siklet Obamen(nese do ishte zgjedhur)...Sa per Mittin, ta them qe tani qe e ka te humbur.

Me gjithe mend i besoni keto brockulla ti dhe Tredharaku????!!!! wooowwww.....

Kjo eshte vertet e frikshme........!!!!!!!!!

Se thote Bredharaku ate o djale...Mormonet historikisht kane qene raciste..(Nuk kam pare ndonje mormon me ngjyre deri me sot)

Hidhi nje sy ketij artikullit per Mitt-in i cili perqendrohet vetem tek kjo ceshtja e historise se racizmit ne fene mormone.

Ky eshte nje shkak qe Mitt i ka te humbura votat me ngjyre 

smiley Ne c'ore te dites i kenoi perendia atij liderit te 2-te te rilindjes? Per ate punen e monogamise e kam llafne. smiley 

se nuk ka lezet me ta shpjegu un ty qe dukesh rob i shkollum nis nga sa "w", "o", pika e pikecuditse qe ve per me shpjegu sa me mire veten.
Ta kam ktu qe "tredharak", nqse eshte fjale, ka kuptim me u perdor per ate qe tredh te tjeret. Kta te tjeret, sipas zones gjeografike marrin emertime te ndryshme, njeri prej te cileve eshte "i tredhur". Tani, ku do e rreshtosh veten ti, ne llogoren time apo "te atyre"?

Po cke a derebardhe qe kercen perpjete lapsus eshte nga "B" e bera "T" se mos te pame se ke apo ske gogla......

peace Daniela!

A e pe NRP? 5 te zinj ne total.. eshte e kunderta e asaj qe thua pra... Nuk mund te jesh me nje parti, qe hapur fare te konsideron nen-njeri.

Nga kush pret mendje aman edhe ti......

Nese ka raciste ne kete dynja jane njerezit me ngjyre per shume arsye.....

1. Xhelozia per cfare kane dhe kane arrityr rracat e tjera

2. Inferioriteti ne gen i tyre

3. Niveli i ulet kulturor

4. Dembelizmi ne maksimum

5. Pasiguria qe kane ne vetvete per te tanishmen dhe te ardhmen

6. Cdo gje e lidhin me kohen e skllaverise per te justifikuar sjelljen e tyre ndaj komuniteteve te tjera

7. Hakmarres te shpifur kur ju jep fuqi "power"

8. Rremujaxhinj dhe manipulues te tmerrshem qe e kane hale ne sy cdo rrace tjeter qe mban rregull dhe disipline ne pune, familje dhe shoqeri...

Ka shume te tjera por ne ndonje teme tjeter besoj do na jepet rasti te flasim prape smiley

 

Ti vertet "te ve me shpatulla per muri" si ai tjetri qe flet me epitete "qafe kuqte" pa ja ditur kuptimin fare se cdo me thene....

Keto jane pra karakteristikat e tyre dhe arsyet qe ata jane me raciste se rracat e tjera.....

Po hajde pra ti mburrim: "Jane punetore te medhenj, rrofte Obama incentive paycheck"

"Kane ndihmuar komunitetet e tjera me transportimin e te mirave te tyre materiale nga shtepia e te bardheve tek shtepia e tyre pa i pyetur qe do t'jua merrnin"

"Nese ju hedh poshte aplikimet e tyre per credi te thone faleminderit O i bardhe se une jam i zi"

"Kane kontribuar ne zhvillimin e fermave dhe pularive se hane pula shume sipas teje"

 

Hajde pra me thuaj ca te tjera se spo me kujtohen.....

Ca me behesh si avokat i tyre aman, nje vote ke si ti dhe une pse te ka embelsuar ajo rrace mos ja ke hipur kaladibrance ndonje nga ata malubave smiley

Daniel, 

Une nuk po behem avokat i tyre. Thjesht i jeni afru shume humneres se urrejtjes.  Qellimi im ka qen tju terheq, sadopak, vemendjen.  Pyll pa derra nuk ka. Kjo besoj se nuk le tjeter per te thene. 

Nga ana tjeter, me vjen keq dhe cudi tek te shoh qe ti do ti japesh voten kundershtarit te Obames sepse ky eshte i zi, nderkohe qe ai perfaqson nje grupim njerzish qe nuk diferencon midis teje dhe tyre. 

Mos harro edhe shalqi

per koincidence kam jetu ne MA kur ka qene Romney. Ky i ziu tjeter qe eshte gov. sot. pati nji fjalim me fakte (ca mund te jene te zbukurume, nuk e diskutoj).
Nji qe bie ne sy eshte se Romney rriti taksat dhe MA u rendit i 47 ne amerike per vende te reja pune te krijuara; e la MA ne deficit (nderkohe qe sot nuk eshte me ne deficit) pa permend faktin se ky qe eshte sot ka qene shume aktiv dhe ka firmos nje sere ligjesh per transportin, arsimin e pensionin.

Plus ai fakti i vockel qe krijoi Romneycare por sot eshte me flamur ne dore kundra te njejtes gje por me emrin Obamacare.

.

 

Shqiptari, ne vija te pergjithshme politika e jashtme amerikane s'ka per te ndryshuar. Por intensiteti dhe predispozita qe ka nje qeveri per tu marr me nje ceshtje te caktuar varet nga presidenti dhe kabineti i tij.

Ja rezultatet e mija smiley

 • 88% Jill Stein
 • 73% Barack Obama
 • 65% Gary Johnson
 • 27% Mitt Romney

Më fal, Miti është mormon??? Hahhahahahhaha.

Atëhere mos duhet kënduar ajo kënga:

Të vranë o Miti të vranë

s'të lanë të haje trahananë

??

Tani nga amerikanët ç'a nuk pret. Përderisa votuan Bushin që theu rekordin e Hardingut për hajvanllëk, pse të mos e thyejnë edhe rekordin e Bushit.

 

Tani nga amerikanët ç'a nuk pret

Eshte abuzim te flasesh per popull amerikan !

Pse ?

sepse :
Usa numeron rreth 300 miljon fryme, zyrtarisht.
Para 4 vitesh, Obama mori 70 miljon vota, McCain 60 miljon.

trupi elektoral mendohet se eshte tek rreth 220 miljon votues. Sikur qofte dhe 50 miljone te llogarisim numrin e personave qe nuk kane te drejte vote (me korigjoni !!), del se :

70 miljone amerikane votojne per X president.

200 miljon jane kunder ose nuk votojne ose nuk mund te votoje (220-70) + 50 (pa te drejte vote) = 200 miljon

70 miljonte na qenkan 'populli amerikan' ??? (dhe po supozoj se ky muhabeti i popullit qenka pune shifrash !)

Ndoshta duhet t'ja leme profesionisteve (emigranti, ku je?) keto llogaritjet? E ke sterthene nja 6 here te njejten gje te PPU por prape nuk e ben me te vertete ate cfare thua.

e kam thene ne rastin e Frances. Dhe vlen edhe per rastin e USA. Dhe vlen per te gjithe vendet e ashtuquajtura demokraci liberale. Dmth per pothuaj gjithe vendet e globit.

Dhe po e perseris: qofte dhe statistikisht, nocioni i popullit nuk ka lidhje me shifrat.

Ose me troç : nuk eshte 'populli amerikan' ai qe zgjedh presidentin. Qofte dhe statistikisht!

po mire o Stalker, e zgjedh ''nje pjese'' e popullit amerikan...  pjesa  tjeter me deshire, vullnet etj,  vetperjashtohet nga procesi i zgjedhjeve per rrjedhim nga demokracia.  dhe ne kete rast , sado qe te jete numri i tyre,  perfundimisht  vlera eshte zero!

po mire, po ne qofte se vjen nje dite dhe 'pjesa tjeter' qe vetperjashtohet kap permasat 60-70 % e me shume, prap ti do kembengulesh qe "e zgjodhi nje pjese e popullit amerikan" ? Po ne qofte se keta te 'vetperjashtuarit' nga demokracia shtohen e shtohen, prap per demokraci do flasesh? smiley (ti e di qe nuk e kam aq shume me ty, por nejse... , me duket marrezia me e madhe ne bote te marrurit me zgjedhjet presidenciale (ose jo presidenciale) ne USA, France, Argjentine apo Shqiperi).

Te flasesh per probleme kulinare me duket 100 here me e fisme dhe me e llogjikshme! Sinqerisht.

nese vjen ajo dite, 60-70%, do te thote qe sistemi ''demokracia'' nuk funksionon dhe do menduar per nje zgjidhje tjeter...  deri atehere,  do te vazhdojme me rregullat qe kemi rene dakord!  te thjeshta gjerat, apo jo?

1. ah, pse kur eshte 40-50% (siç eshte aktualisht) funksionon? per 10 a 20% qenka puna??

2. kush e ka vendosur qe te vazhdojme me rregullat qe paskemi vendosur?

shiko,   keshtu sic i shtron pyetjet ti,  behet si loja e kungulleshkes pastaj...  pse kaq?   po sa....

jane vendosur disa limite  nga te deleguarit e popullit.. debutete, ligjvenes, kongresmene, senatore... pra ata qe e kane per detyre te  bejne ligje..  e perderisa  keto limite i rezistojne  akoma kohes  apo nuk ka propozime  apo  ide  te reja, nga forca politke apo grupe interesi,  atehere rregullat e lojes mbeten ashtu  sic jane..

Perkundrazi, jam kunder lojes se kungulleshkave, perderisa thashe qe populli NUK eshte muhabet shifash ! ( ndersa ti the po, eshte pune shifrash, meqe presidentin e zgjedh ''nje pjese'' e popullit amerikan, pastaj doli qe nese vjen dita e zeze (60-70% avstenim), do te thote qe sistemi ''demokracia'' nuk funksionon dhe do menduar per nje zgjidhje tjeter... etj etj).

Tani na doli se "nga te deleguarit e popullit jane vendosur disa limite" (te citova). Populli ?? Po ne sapo konstatuam se as shifrat nuk po na dalin më per ate punen e popullit
Pra ata nuk jane te deleguarit e tij. Ti gjejme nje emer tjeter atij qe ti quan popull ! smiley

Stalker,

 • Ne Amerike jane rreth 169 milion votues te regjistruar - pra jo 220 milione sic shkruan ti. Ndoshta jane 220 milion persona ne moshen qe mund te votojne, po s'jane te regjistruar, duhet te kemi parasysh edhe njerezit qe jetojne ketu ilegalisht qe s'kane te drejte te votojne, si dhe ata me "kartat jeshile" qe ndonese jane rezidente, nuk kane te drejten e votes sepse vec qytetaret mund te votojne.
 • Nese 40% (sipas nr. tend) nuk kane votuar, faji i kujt eshte? I tha Obama/McCain mos dilni te votoni? Jo, ashtu deshen vete. Duke mos votuar ata automatikisht, ne heshtje, kane pranuar rezultatet e votave - sido qe te jere rezultati. Nese jo, atehere te shkonin te votonin.
 • Demokracia keshtu funksionon: voto, kush merr me shume vota fiton, edhe nqs eshte diference e vogel. Une s'di ndonje sistem me demokratik - nqs di ti nje sistem me te mire e me demokrati, urdhero na e trego. Vec ne diktature ka qe njerezit, me detyrim, votojne te gjithe 99,97% per kandidatin qe cakton partia/diktatori.

shifrat i mora ketu : ne 2008, Obama 70 miljon vota, McCain 60 miljon. Pjesemarrja : 63%

"This 63.0% turnout rate is based on an estimated eligible voter population of 208,323,000.[202] Another estimate puts the eligible voter population at 212,720,027, resulting in a turnout rate of 61.7%, which would be the highest turnout rate since 1968

per te tjerat, e thashe me lart : ju futa numrave meqe po na dilte se "populli ishte pune shifrash" smiley 
Por ti mos u merzit, me keq do behet

nqs di ti nje sistem me te mire e me demokratik, urdhero na e trego.

se harrova : po ore e di nje; eshte ai, ne te cilin te gjitha behen si te duash ti (seriozisht!), me perjashtim te nje gjeje te vetme : NUK MBAHEN ZGJEDHJE (votime).

Po mire qenka leku atehere...

Ja dhe "shifrat".

Obama top contributors:

1 University of California $491,8682

2 Microsoft Corp $443,7483

3 Google Inc $357,3824

4 DLA Piper $331,7155

5 Harvard University $317,516

Romney top contributors:

1 Goldman Sachs $676,0802

2 JPMorgan Chase & Co $520,2993

3 Morgan Stanley $513,6474

4 Bank of America $510,7285

5 Credit Suisse Group $427,560

(kontributet nuk behen nga organizatat vete por nga komitetet elektorale te quajtura PAC)

Nje krahasim i kontributeve te Obames dhe Romney

Stalker ka nje point. Ka deficit demokratik ne demokracite e perfaqesimit. Pasi nje pjese shume e vogel njerzish zgjedh. Po eshte muhabet i gjate ky i sistemeve te zgjedhjeve. Nderkohe qe shumica e vendeve ne glob, s'kane regjime demokratike. 

Pastaj duhet te percaktojme konceptin popull.

Ato vendet qe s'kane 'regjime demokratike' do ti ken nje dite, mos te behemi hiç merak, dhe prap ne ate qe ti e quan 'deficit demokratik' (ne demokracite e perfaqesimit) do te vijne. Pra ketu ku jemi (une ne france, ti ne Suedi, tjetri ne USA) do mberrijne. Deficiti i pret.

Pra problemi nuk eshte asfare tek numri. Populli eshte nocion politik e kurrsesi numerik. Thene ndryshe, ne vitin 1, populli ishte vetem nje njeri, Jesusi i Nazarethit. Te 'tjeret' (etnia), i hodhen gure. Populli (nje njeri i vetem) hyri ne histori.
Thuaj po deshe qe eshte 'pune numrash' smiley

nuk ka asi t'keqe me votu per njonin kunder tjetrit po ta bosh ket se ai eshte i zi?! edhe njeriu i neandertalit do kish pas me shum bon sens

Obama nuk fiton ne keto zgjedhje. Para 4 vitesh afroi shume njerez, votues me shpresa te medha per te, sot i ka zhgenjyer te gjithe. I kane ikur pacifistet, te majtet, votat nga minoritet, nuk i ka punet mire me klasen e mesme, papunesia eshte shqetesuese. Nuk jep shprese se do ta permiresoje ekonomine amerikane.

Shshshshsht se po flet Neobllokmeni per...Obamen!

@ Bredharaku,

Ore je ne vete ti apo ja fut kot?

Te mos kish hequr dore Romni nga Guvernatori edhe sot ate do te kishe guvernator ne MA.Une kam 15 vjet qe jetoj ne MA dhe koha e Romnit dhe se Celluccit ka qene me e arta.

Romni nuk i rriti taksat por kuvendi qe demokratet komandinin i rriti,Romni i kundeshtoi por kuvendi e rivotoi ligjin me ca ndryshime te vogla dhe Romni nuk kishte FUQI ligjore ta kthente mbrapsh per te dyten here.

Plus qe hoqi ca kusherinj dhe kriminela italiano-irlandeze qe kishin zene vend per nja 30 vjet me krye te Universitetit te MASS dhe qe vellezerit e tyre i kerkonte FBI-ja dhe pastroi administraten nga nepotizmi.

Plus qe beri dhe sigurimet shendetsore,qe Obama i mori dhe i kopjoi dhe i beri per gjithe ameriken.

 

po ca thu o burr dhe ti! vete Romney e shmang ne fushate ket periudhen kur ka qene guvernator. Veje re sa e permend. Me teper kur ja permendin.

yawn...

Me shqeteson fakti qe sa here qe ne Amerike zhvillohen zgjedhjet presidenciale, lajmet saturohen me kete teme, deri ne diskutime te tipit "Cfare kishte veshur zonja e njerit e cfare ajo e tjetrit".

Po fundja c'rendesi ka se kush do te fitoje? Ne nje bote ku vetem kompania Apple vlen me shume se sa jugu i Europes, (e lexova pikerisht sot kete) c'mund te kete ne dore nje president, qofte ky edhe i SHBA-ve?!

Mjafton te konsiderosh vetem faktin qe asnje president deri me tani nuk ka pasur kurajon te veje dore ne sistemin mjekesor. A mund te presim nga keta qe (fjala vjen) te kontribuojne per te krijuar mekanizmat e caktuar ligjor per te evituar krizat ciklike si pasoje e spekullimeve?

Pastaj eshte e kote te flitet per demokraci, kur sic edhe e theksoi Stalker me lart, nje pjese e konsiderueshme e popullates votuese qendron larg kutise se votimit.

ka nja 3 muaj qe ja kaloi Greqise (vlera e aksioneve te apple vs. GDP-se greke).
Nqse na fut ose na heq nga ekuacioni ne dhe Maqedonine, nuk besoj se ndryshon naj gjo.

Quiz:
"Traditionally played on a Thursday night, this season opener was moved up a day to avoid a conflict with President Obama's speech at the Democratic National Convention. "

Pas fjales se Clint Eastwood qe u be gazi I botes Obama PO duket gjithnje e me mire.

Slick Willie e tundi sonte.

E tundi dhe e shkundi

smiley

Billi, ma merr mendja, po te kandidonte serish do merrte dhe votat e Republikaneve... 

super fjalim !

@ Bredharak dhe Bama,

Ore jetoni ne SHBA apo ne ndonje univers paralel se Arti e di qe jeton ne univers paralel?

Vertet mendoni qe ngjyra e lekures se Obames nuk ka te beje fare me preferencat e komunitetit zezak qe ne keto zgjedhje do te votoje 100% per Obamen?

Republikanet jane raciste-thote Bama-prandaj votat kalojne tek Obama.

OK,dakort,
Po Hillari Klinton raciste ishte qe mori vetem 5% te votave te zezakene dhe e quajten kurve ne mes te dites, dhe 95% i mori Obama?Ore vertet mendoni qe zezaket jane vetem viktima dhe nuk jane fare raciste kundrejt te bardheve apo po talleni?

Nuk e di por me kane thene qe edhe po te mos jesh racist po shkove dhe te jetosh pak kohe ne NYC dhe te perdoresh metrone apo te shkosh tek zyrat e shtetit,behesh racist me zor.

Ato qe thote Djalishi ne komentin e tij i kemi provuar kush me shume e kush me pak ne kurriz te gjithe,thjesht ai po i thote me ze te larte.Pastaj cu paska hipur te beni avokatin e zomunitetit me ngjyre,kur ata kane dhe u teperojne avoketet e tyre?

@Alba 2265,

Nuk e dija qe Clint Eastowood po ndeshet me Obamen.Ja dhe nje e re sot nga kampi militant i Obames ne PPU.

une-Kanada-shoku!

Atehere po ja fut kot,edhe per Romnin guvernator edhe per problemet e komunitetit zezak.

ok, ti fiton

US 'Bama - 5 Shtator 2012 - 21:56 

Vertet mendoni qe ngjyra e lekures se Obames nuk ka te beje fare me preferencat e komunitetit zezak qe ne keto zgjedhje do te votoje 100% per Obamen?

Sigurisht qe ka te beje krejtesisht. Nderkohe mos harro qe Obama eshte edhe gjysem i bardhe e jo vec i zi. Nga ana tjeter, vertet mendon qe ngjyra e lekures se Obames nuk ka te beje fare me urrejtjen e madhe qe ka ndaj tij Republikanet/Tea Party, te bardhet, etj.?

Dajosho,

Flet Presidenti, Bill Clinton. Shpresoj te ti ket largu rete e dyshimit dhe te te shpetoje nga ajo e futmja e ati t'tatit. smiley 

Ky fjalim duhet te dale si teme me vete besoj. 

Ti vazhdo me taten,

Gruas se Billit i thane kurve ne 2008 dhe vetem 5% votuan per te ,ti akoma thua qe ngjyra e lekures se Obames nuk ndikon ne voten e komunitetit zezak.

Tamam univers paralel.Futi dhe nje hashash dhe je ne rregull.

Hajde shendet se i kam komentet me racion.

Ca jane koeto traplliqe shoku? Kush e mbeshteti "but a biac eint 1" ketu? Ju po i ngjiteni lekures se zezove, si arsye per te mos votu Obamen, kur problemet reale jane krejt te tjera. 

Kom shkru direkt urdhra pune per 300 njerez dje. Shumica e puntoreve te thjesht jane te zinj. Komenti qe me beri nje bardhosh nga ata separatistet e jugut, pasi beri debat me nje inxhinjer sigurie ishte ky " te ish per mu do ishin akoma tu hap kanale e tu mbledh pambuk keta" Fjale per fjale! Ju boni si te doni, por po i afroheni shume kesaj kategorie. 

I fundit koment nga une mbi kete ceshtje.

Nje shoqja ime, shqiptare, punon per CitiBank.  Ta degjosh cfare mbrojtje dhe cfare qarje halli i ben CitiBank ... nejse, puna e saj (tekstualisht.)

Ama "Kur do na hiqet qafe ky zezaku".

Bisedat "nese u duhet marre me faktin qe ky eshte zezak, hec merremi me faktin qe ai tjetri eshte i 1001 te zezave" kam arritur ne perfundimin qe me shume se 5 min s'duhet te zgjasin.   

PS: Ne pergjithesi pastaj, PD Convention (si cdo convention, por kjo ca me shume) eshte show, hot dog stand.  Ne 2008 shitej "Hopium", tani shitet "Change takes time."

 

Mrregull, por, cila o alternativa sot? 

S'ka.

Shqipo mos rri shume ne djell se te qenka skuq qafa...Dhe fillojne ato komplekset pastaj smiley

Per Klintonin kam respekt maksimal. Jeta me ka tregu qe te dyja palet jane nje tufe me horra dhe qe sa here kembejne rolet asgje nuk ndryshon per mua. E kam lene pas njehere e pergjithmone te ndjekurin e politikes dhe nuk marr mundimin te degjoj predikimet para nje tufe tifozesh te pjerdhur qe nuk kane asnje dallim nga turmat e militanteve socialiste apo berishiste ne Shqiperi, bile tamam tamam jane icik me te shemtut nga pamja.

Vota ime ndikohet nga eksperienca personale dhe mllefe qe kane kohe qe kultivohen dhe une votoj kundra Obames dhe Misheles. Po te rikandidonte Klinton vota ime dhe e fisit tim smiley do shkonte 100% per te. 

Dajosh pse me fise votoni dhe atje smiley

vota ime dhe e fisit tim

Isoj si n"shipni prizreno.

well po ne amerike dhe kandidatet jane me fise bre.

Kenedit, Bushet. Tani u bene dhe Clintonet ...

E kane radhen Obamet tani, po ai dreq eshte ene i perzim smiley

Pse ka ne vllezër ky apo Mishela do vejë kanditaturën pas 4 vjetësh? Mirë e ke pse jo?

eshte fekt cek, nga fillimi ne fun! Timen e bona, tu gjenda afer kur jeshe ne nevoje! smiley 

Jeta me ka tregu qe te dyja palet jane nje tufe me horra dhe qe sa here kembejne rolet asgje nuk ndryshon per mua.

Me shume se dakort

 

dhe une votoj kundra Obames dhe Misheles.

kete nuk e kuptova: ti do votsh per republikanin apo nuk do votosh fare?

pse re me fjalime do votoni prape e ?

ore nqs keni me shume pare, me shume sherbime, me shume siguri, me pak korrupsion dhe konflikte interesi, ne qeverisjen e Obames, votojeni bre...ishalla po e ndrit planin katervjecar te ardhshem smiley

keq puna n'amerike, keq per zotin

+10

Teddy bear is back! smiley Is Rocking the house again!

Timeless quote:

'Heck, he even appointed Hillary!' smiley

Romney me duket se po ngushellohet me nje pako me patate te skuqura McCain

"Every broken clock is right twice per day" Loved it!!

U pallun Gjajents mrom

Clinton eshte orator I tmershem. Sja ha qeni shkopin per oratori. Mos u emociononi dhe shume . 

Si tha beu: 

Je ca pusht ti more Billi, po duket që pushtllëku nuk i prishka punë Amerikës.

Për mua kot që votohet se gjërat janë të qëndisme që në fillim. Dmth Stalker kot më akuzoi se unë ia hedh fajin "popllit". Poplli (cilido popll) është një Hundë e Madhe që e tërheqin Dy Gishta ("e majta" dhe e djathta") të të njëjtës Dorë. Por Amerika për vetë ritmin e jetës dhe për vetë mënyrën si i ka ndërtuar gjërat le të themi që është në Top List për shplamje truri. Superfuqi e botës që ka një Mormon kandidat serioz për President. Më vjen ndërmend ajo skena e Çelentanos: O Diooo....(piruetë dhe rënie e lirë në kolltuk).

Realisht si në Shqipëri si në Amerikë si në Gjermani sistemi është i njëjtë. Ndryshon vetëm niveli artistik. 

Mos qaj. Mos ia bëj qejfin armikut! 

Edhe ne çuna për inat hajt ja marrim një vëndçe.

Skam ndegjuar ndonjehere fjalim me idiot se ai i Klintonit mbreme. I gjithe fjalimi pershkruej me keto ide:

1. Obama ka alamet gruje. 

2. Obama nga jashte duket si indiferent po per mbrena po digjet per Ameriken.

3. Bashkepunimi eshte i mire, mosbashkepunimi eshte i keq.

4. Obama eshte politikan qe bashkpunon, dhe fakti qe mori ne pune Hillarin e verteton me se miri kete fakt.

5. Diskriminimi dhe injoranca rrudhin ekonomine.

6. Demokratet jan te mire ne matematike kurse republikanet sja kan haberin fare.

mes te tjerash pare me syze jorepublikane:

 • Njeriu nuk eshte autosuficent e kane lindur e rritur pa eshte bere i 'pavarur'.
 • Politika ne raste krize mund te jete interesante me luften qe percon, por nuk perkthehet ne dobishmeri ne mirqenien e qytetareve, ndonjehere duhet qe politika e perfshirjes dhe e partneritetit te sundoje mbi ate partizanen (partizanship).
 • Reforma Obamacare- u shpjegua qarte me terma ekonomik dhe eshte nje nder pikat qe Republikanet po  shfrytezojne me shume per tas kthyer ne disavantazhin e Obames.
 • Tregoi se gjendja ne te cilen e gjeti Obama shtetin Amerikan ishte shume e keqe dhe transformimi brenda 4 vitesh ne nje ekonomi te shendoshe nuk mund te ishte bere nga asnje president, as dhe nga ai vete dhe as nga paraardhesit e tij.  Tregoi sesi e ndali recesionin brenda ketij mandati, tregoi se ka akoma 3 million vende pune te lira qe nuk po shfrytezohen duke vendosur nje theks tek e ardhmja dhe tek edukimi pikerisht dhe ai i specifik qe i perket se ardhmes.
 • U be nje bilanc me fakte qe fliste me shifra mbi 24 vitet e qeverisjes se Demokrateve dhe 28 viteve Republikaneve posacerisht ndaj shifrave te punesimit ku diferenca ishte impresionuese ne favor te Demokrateve.
 • U dyfishua prodhimi i energjise se rigjeneruar gjate mandatit te Obames
 • Shprehu se republikanet kane ditur vetem te kritikojne por nuk po ofrojne ide.
 • Uljen e taksave qe parashikojne Amerikanet per klasen e pasur kane pasur efekt negativ mbi klasen e mesme gjate madateve republikane te Bush psh dhe se Amerikanet nuk kane nevoje te perjetojne ate histori serish. 

 

Mbi te gjitha ky fjalim u mbajt nga njeri prej Presidenteve me te suksesshem qe ka njohur Amerika. E gjithe 'lufta' behet tek middle class.

 

 

 

 

 

 

Bill on the saxophone, Bama on the microphone hajt per hajer o i zoti shpise.

Jam ende i mbuluar me lot per shkak te fjalimit te kesaj zonjes! smiley

Askush s'me kishte prekur kaq shume deri me sot; shenje qe do te votoj Obamen edhe kete here?

PS. Vetem nje diçka s'me tha kjo zonja e nderuar: PER KUR E KA FIKSUAR SULMIN SIONIST NDAJ IRANIT DHE FUTJEN E BOTES PERFUNDIMISHT NE LUFTEN E TRETE BOTERORE? Qe eshte pas zgjedhjeve s'ka me te voglin dyshim, se keshtu e kerkon "Demokracia" e madhe amerikane. Por do te me pelqente te dija daten ekzakte, ne menyre qe brenda asaj date te konsumoja deshirat e fundit...

Ej po kush i shef keto konventat sot? Se jemi edhe ne moshen e internetit jo per gje, edhe e marrim vesh se kush do thote cfare qysh tre dite para.

 

@Roni: une nuk e di kur do u vije republikanve nje kaliber si Billi. Sa vjet kon kalu qe nga Reagani? Boj hesapin. Krahaso me periudhen Kenedi-Klinton, sa per nji orientim... i bite fiks tani, por aha, s'po s'shof gjo.

E pamundur, Bill Clinton eshte fenomen as  demokratet as republikanet nuk do  te kene fatin te kene serish nje element si ai te krenohen. Por demokratet anej te pakten e marrin shembull dhe rrisin probabilitetin. 

Duhet je jesh re re ne moshe qe nuk e mban mend Reganin dhe fjalimet e tij inspiruese.Eshte i vetmi president qe i fitoi te 50 shtetet ne 1984.Pra 50-0 per Republikanet ne kete vit(1984).Fitore qe nuk eshte arritur nga askush as nga Klinton dhe as nga Obama ne 2008.

Ne cdo ankete edhe ne keto te fudit ai eshte para Klintonit.Nuk kam gje kunder Klintonit por duhet ti shohesh gjerat pa syze demokrate.

E dyta e thashe diku me siper qe presidentet punojne mire kur kane Kongesin kunder.2 vitet e pare te Bill Klintonit kane qene tmerr me vete dhe u ndeshkua nga zgjedhesit qe zgjodhen Kongresin Rapublikan qe i mbajti ballancen ne rregull dhe qe Klintoni ishte aq i zgjuar sa ta trumpetonte kete si fitore personale.

Po te shohesh 2 vjete e fundit te Obames kane qenene me te mira se 2 te parat kur kishte kongresin me vete dhe partia)jo llogjika ) vendoste mbi gjithshka.Tani qe e ka Kongresin kunder po ul bythen te punoje ne rregull dhe nese sheh edhe bursat e kane pershendetur duke ju afruar kohes Bush Jr. kur ishin ne nivele rekord.

Ka mundesi te fitoje,por edhe Romni nuk eshte kandidat i keq,se eshte centrist si person dhe pragmatist,por i duhet te hiqet pak me i djathte sec eshte se ashtu ja do puna.

Tani nje gje nuk me jep pergjigje as Romni as Obama.Si do te zvogelohet deficiti buxhetor?Mendja ma thote me rritje taksash,por askush nuk eshte i marre te deklaroje kete ne fushate elektorale.

Se dyti,friken Obamas ja kam vetem te Gjukata Supreme,me emerimin idiot qe beri duhe vene ate fycken Sonja Sotomajor,shpresoj te mos e beje me tani qe edhe kongesin e ka kunder.

E vertete qe nuk e kam ndjekur dot Reagan,  por pasi kam studiuar historine moderne te Amerikes per mua gjithsesi per nga performanca mbetet 1sh  Eisenhower (qe ishte nje Republikan), pas tij FDR,  per Reagan nuk jam frymezuar ne ate nivel.

Nuk shoh asgje me syze demokrate pasi nuk jam, dhe ne brendesi te kontekstit Amerikan, gjykoj ne baze te fjalimeve dhe te atij informacioni qe mund te marr nga epoka e informacionit,  jo si  milingone perberese e asaj shoqerie te ciles nuk i perkas pasi gjithsesi nuk kam te drejte vote.

Ne lidhje me dy vitet e fundit Klinton thot te kunderten e asaj qe shkruan ti, thote pikerisht qe dy vitet e fundit Obames iu be bllokade nga republikanet.

Fiton s'fiton nuk me intereson aq por me intereson shume menyra se si zhvillohen zgjedhjet ne US, platformat ekonomike, bazimi tek informacionet kuantitative dhe filozofike. Minimalja keto lloj zgjedhjesh per nga menyra si behen fushatat frymezojne shprese pavaresisht rezultateve , ne knej e kemi katastrofe dhe pavaresisht rezultateve kemi alternativa katastrofash!!!!!! Shkurt e gjat na i vrasin shpresat qe ne fushate lere me ne mbarimin e pambaruar 

Mirë Billi, se ka tipin që i bën të gjithë për vete, ok. Dmth tip "komisar Katani" që i bën femrat të shkrihen plus tip sportiv alegro që bëhet simpatik edhe për meshkujt. 

Po Regani? Regani ishte si Berluskoni mër daj. Tregonte barsaleta me russian dogs kur dilte nga takimi me Gorbin. 

Të thush Hillari vallaj them po, duket femër e fuqishme. Billi është thjesht vitrinë e bukur që u pëlqen të gjithëve. 

Po me thënë të drejtën nuk më pëlqi barazimi Xhek-Billi. Xheku është presidenti më dinjitoz pas F.D.R. Të tjerët janë koncetrat 'Gallina Blanka...bla-bla, bla-bla". (nqs e mban mend këtë reklamën).

smiley  Both great, nicht?

demokratet e kane charm-in ne ADN, dhe me gjeresisht e majta e ka kete. Pra ceteris paribus, nji udheheqes i majte e ka 4.2 here me kollaj te kapi nji charm te caktum, krahasu me sivllain republikan. qe na sjell prap te reagani; smiley e imagjinon kete (ose stalinin etj) te kishin nje romance me merilinet e koheve-hapsirave te tyre? gjalle ne bote. Kurse xhekun dhe billin nuk e imagjinon dot pa to.

qe te vijme ku na dhemb dhemballa: e kupton sa rob kot eshte edi rama qe nuk arriti/arrin te gjeneroje miligramin e charm-it kur perballe e si sfond ka nje fosil te murrme si sala?

Për atë punë edhe ai i paralizuari nga poliomeliti i ka lujt fenë thonë, por nuk është puna atje. Ajo që po thosha është që Billi ka sharmin e paparë tip Kenedi, ashtu sikurse Regani ka pamjen më klasike konservatore tip Xhon Uejn. Por të dy janë kartolina të bukura, (Regani është simpatik vetëm për amerikanët) pa përmbajtje  brënda përveç frazave të stisura bukur (shumë bukur, si ajo "nuk do e përdor eksperiencën time kundër këtij fillestarit'...që duket që nuk është e gjetur në moment).

Kurse Xheku ishte tjetër, mendoj unë. 

"He stated there are 800 producers in Hollywood who go their separate ways. He said that in so far as he knows there is no banding together of these individuals to deprive a person of employment. He stated, however, that if she meant that a group of producers banded together for the purpose of refusing employment to a Communist who was against the U.S. during the war in Korea or during World War II, then there is a 'black list,' which he, REAGAN, favors. Mr. REAGAN noted that when he made this comment Miss BRAUN spouted Communist Party cliche's [sic] at which point he raised his voice to refute her arguments. During this conversation she intimated she was completely familiar with the writings of Lenin.

Mr. REAGAN stated he was merely bringing this to the attention of the Los Angeles FBI for information."

Than He REAGAN WON ALL 50 STATES!

Laj gojen kur flet per burra shteti si Reagan.

Hajde shendet se e kalova racionin e komenteve per sot.

Pak e sakte.  

Ti shoqja me lart per hir te higjenes se gojes, dmth gurezave apo pllakes dentare ... i cik fill, i cik listerine, edhe do e shtysh si do e shtysh. 

Kur sheh njerez nga Albanistani qe i qajne hallin njerezve ne Amerike, tund koken furishem dhe mendon me veten mos ke tymosur ndonje cigare te madhe hashashi e po te behet ndonje halucinacion i fuqishem...per nje moment, por pastaj kujtohesh qe po lexon peshkun...

Ah po dhe nje shtese te vogel... kur lexon albanistanezet qe flasin per hajvanet amerikane qe votuan Bushin te duket sikur ke pire acid (drogen)...

hihihi

Bobo, sa jane shtuar!

Mos e pyt. Po ecim skiç. Nuk e dim dhe per sa.

Cilido qe ka me te voglen njohuri per ekonomine amerikane e di se Presidenti ka celsat e kashtes per sa i perket ekonomise. Timonin e ka Banka Qendrore dhe Kongresi. banka merret me politikat monetare perfshire dhe normat e interesit kurse Kongresi me politikat fiskale. 

Billi ka merite per dy gjera (te cilat cuditerisht qe pas krizes se 2008 nuk i ze me me goje), e para eshte hapja e tregut te telekomunikacionit, hapje e cila mundesoi zhvillimin e internetit.  Dhe merita e dyte e Billit  eshte crregullimi (deregulation) i industrise bankare me firmosjen e ligjit Gramm-Leach-Blley, ligj i cili hodhi poshte ligjin Glass-Steagall.

(Qe te kuptohemi keto nuk i them une. Keto i ka thene vet Billy ne nje studim te bere ne vitin 1999 nga Shtepia e Bardhe, me titullin "Historic Economic Growth".)

Me qe ra fjala, ka shume ekonomise qe heqjen e Glass-Steagall e quajne si shkakun kryesore per krizen e 2008. Mbase per kete Billi i mshonte fort idese se aritmetika zotrie dhe nuk e ze me goje fare "deragulation" si faktor ne bumin ekonomik te viteve 90 deri me 2007. Kuptohet qe Billi politikan eshte dhe nuk ka se si te zere me goje dicka qe sot ka stigmen e koleres. 

Nejse, ideja qe Billi me nji laps dhe nje faqe leter me kuadrate beri aritmetike dhe e nxorri buxhetin ne bilanc pozitiv mua me kujton Berishen qe thote se do te ndertoj hekurudhen Tirane-Peking!

     

 

smiley

Dhe merita e dyte e Billit  eshte crregullimi (deregulation) i industrise bankare me firmosjen e ligjit Gramm-Leach-Blley, ligj i cili hodhi poshte ligjin Glass-Steagall.

smiley

Dhe jo se mund te justifikohet qe GLB ka dhe prapashtesen R, por gjithesesi me habiti kjo fjali. 

In the words of Virgin Mary: Come again!

Dhe merita e dyte e Billit  eshte crregullimi (deregulation) i industrise bankare me firmosjen e ligjit Gramm-Leach-Blley, ligj i cili hodhi poshte ligjin Glass-Steagall.

Merita e Billit bashke me Greenspan.

Po me çudit pak, se ne fakt ky deregulation qe anulloi dallimin mes bankave tregtare dhe investimit eshte treguar me gisht si çelesi,  qe i hapi rrugen flluskes financiare te kredive subprime, e cila çoi ne ne krizen e 2008.

Tjeter. A nuk eshte Obama, qe mbeshtet nje reforme per regulation, mbeshtetur nga nje profesor, ekonomist i famshem (qe nuk po me vjen emri) dhe e kundershtuar fort nga Wall Street ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).