Shkaku është shitja e disa nëndetëseve moderne nga pala gjermane shtetit egjiptian.

A Class 209 submarine built for South Africa in 2005.

Gjermania e ka kaluar kete kontrate me Egjiptin ne heshtje te plote. Gazeta Spiegel thyen heshtjen duke dhene detaje me te hollesishme. Nendeteset jane class 209, prodhim i dy kompanive HDW dhe Nordseewerke.

E perditshmja egjiptiane Al-Ahram i kushtoi nje artikull kesaj marreveshjeje, e cila do t'i modernizonte forcat detare egjiptiane. "Ne kemi rene dakord me palen gjermane per blerjen e dy nendeteseve te tipit te fundit class 209", u shpreh per gazeten Komandanti i pergjithshem i Forcave detare egjiptiane, gjen. Osama al-Gindi.

"Egjipti nuk do te lejoje askend te hyje ne ujerat tona territoriale", perfundoi intervisten Al-Gindi.

Gazeta izraelite Jediot Achronot botoi botoi te dielen nje artikull ku flitej se marredheniet midis Izraelit dhe Gjermanise ishin perkeqesuar per shkak te kesaj marreveshjeje. Nderkohe qe zedhenesi i kancelares Merkel, ne nje deklarate per mediat, u shpreh se "nuk ka asnje ndyshim ne politiken gjermane kundrejt Izraelit, ne jemi te perkushtuar per sigurine e shtetit te Izraelit".

Marredheniet e Izraelit me Egjiptin jane te ftohura qe prej largimit te ish-Persidentit Mubarak ne vitin 2011. Revolucioni egjiptian dhe ardhja e Islamikeve ne fuqi ka trazuar friken se pala egjiptiane mund ta shfuqizoje Traktatin e paqes te 1979.

Merkel gjithashtu u ka bere leshime izraeliteve per nendeteset (tip "dolphin") qe blene para pak kohesh duke u ulur nje te treten e çmimit dhe duke i dhene kohe shtetit Izraelit t'i shlyeje deri ne 2015-n. Gjithashtu Spiegel raporton se Izraeli i ka armatosur nendeteset e veta me arme nukleare, arme te cilat Izraeli mohon qe posedon.

 

38 Komente

nuk jane bere akull fare.... ne çna intereson?!

Belul, mos u bej provincial, pasi edhe po te duash nuk behesh dot. Ke lindur ne Vlore te Albanies, jeton ne Hollande, ne vendin e (m)ullinjve, ngandonjehere del me flamur zvicerian... Komenton ne nje blog te dominuar nga diaspora shqiptare. Pra, je vetvetiu i nderkombetarizuar. Ndaj edhe, vetvetiu, te intereson.

E di ti qe ne Paris njerezit njihen te c’shkalle e te c’pozite jane nga era e parfumit qe perdorin, merr vesht? -- Ju jeni njeri me shkolle zoti Fotaq keni pare bote me sy … kurse ne qyqaret as Tiranen s’e kemi pare.

keto lajme te parendesishme me thua ti mua o (Myrto) Merlo...smiley

shiko Merlo  (Kozi), leri furcat me mua...smiley

dhe si pergjigje per komentin tend po te jap prape nje batute filmi  e thene nga nje figure e shquar, hot te peshku keto ditesmiley  

''lerini te semurin e Bosforit atje ne Bosfor.. (ne kete rast ne Lindjen e Mesme)..,neve kemi hallet tona.smiley

Po xhandarmeria jone perse i ka syte? Pastaj afishet sikur varen vetem me urdherin tuaj… smiley

(Pas telefonates me Fotaqin, Xhezo fillon te lexoje titujt e gazetave):

Lufta n'Spanje... Ushqimi i z. Musolini... Rrallehere ndonje cigare te ben mire...

Më pëlqejnë gjellt e katunarvet...hmmm.

Thuhet që Izraeli i ka thënë Gjermanisë:

Pështyva në tokë, u tha, dhe nuk më ke sjellë 7 nëndetëse bërthamore do i shkruaj gazetës Zani i Naltë. Dhe pastaj do llafosemi ndryshe bashkë. 

E sheh kete nendetesen ne foton lart ti Kavir?

Ky eshte Hartmani, Shazivar. – Eee mor ee, edhe une k-k-k-kujtova se mos ishte njeri…

Oooksidddenttti i thotë sssabbbmëriiin. Kkkështu duhet t'i themi edhe nnne. Ssaaabmmmëriin.

S'po marr vesh, ku dreqin jane ftuar ?!

Ftohur ?

Mirmjes.

Gjermania duhet te lirohet nga komplekset e se shkuares se ne fund te fundit Hitleri qe nje çifut austriak - gje qe jo rastesisht, asnje media perendimore nuk e ve ne pah! Kur te lirohet nga komplekset e kota te se shkuares, do te zbuloje edhe surratin e vertete te Nazi-Sionizmit boteror - surrat i perlyer me krimet me te llahtarshme kunder njerezimit!

Para ca vitesh, ka qene nje shqipshkrues qe turfullonte ne Internet per gjithçka qe kishte lidhje me : izrael, çifut, sion. Gjithe diten, keto komentonte. Me nje dhune te papare. Mbaj mend, kishte nje stil te veçante : e mbushte fjalimin me pikepyetje e pikeçuditese, shpesh here nga katra-pese bashke. Llagapin e kishte Antares. Mirepo ka te pakten nja 5 vjet, qe nuk shihen me shkrime te tilla neper faqe shqiptare. Nje mendje me thote se do te jete ne ndonje burg duke vuajtur nja 58 vjet burg per vrasjen e ndonje çifuti. E nje mendje tjeter me thote te kunderten : do e kete shtypur rastesisht ndonje makine, qe per ironi te fatit, drejtohej nga nje çifut nga ata kaçurrelsat. Fakti eshte qe nuk e shoh me nje dhune te tille neper faqe shqiptare. Jane ca te tjere, por keta jane lule ne krahasim me ate tipin. Tipi ishte goxha i pergatitur : kishte lexuar gjithçka, ama gjithçka qe eshte shkruar kunder çifuteve. Kishte per borxh te te sillte lloj-lloj kontratash raketash "patriot", te te sillte numrin e vdekjeve qe kishte shkaktuar amerikani janki (keshtu i quante papushim), dhe mburrte ne qiell rusin. Dinte te gjitha karakteristikat e Mig 20, Mig 22, e te gjitha migenave te tjera ruse. E habitshme. Me forcen dhe vullnetin qe shpaloste, mua me linte pershtypjen e nje tipi te hedhur ne bote vetem per te qemtuar kesi gjerash, me page te rregullt, ose, qe do te me vinte shume keq, anetar i partise naziste ne ndonje vend perendimor. Pra qafetul. Por qafetulet, nga ç'kam pare une, s'dine te lidhin dy fjale. Vetem nga fundi i rashe ne te : mendoj se ishte nje produkt i mirefillte i shokut Enver, me urrejtjen e ketij te fundit per "koburen e imperalizmit amerikan". Them se ishte idealist, besonte vertet ne ate ç'fliste. I paperjetshem qofte kujtimi i tij.

Ketu ke dy jo "shqipshkrues" qe e mendojne "paksa" ndryshe nga ti dhe sidomos ke shume shume "shqipshkrues" qe e mendojne po aq "paksa" ndryshe nga ti: http://www.gazetatema.net/web/2012/08/31...

Bile e "keqja" e madhe eshte pavaresisht propagandes se stermadhe filo-sioniste, radhet e ketyre po fryhen dita dites. Ç'tu bejme, ti vrasim te gjithe e t'ju leme te gjalle vetem juve ushtareve te zellshem te IzraHellit gjakatar?

Ncuq, Pirro, s'e ben dot. S'ke as njohurite, as forcen dhe as talentin e atij tipit qe them une. Ti je nga keta te zakonshmit, keta s'dine te te befasojne, nje muzike kane, kane lexuar ndonje faqe hitleri a budalliqe protokollesh, dhe i perserisin ne perjetesi. Jo, jo, tipi ne fjale vinte gjithmone me diçka te re. Per ta perngjasuar me dike, me behej se ishte Sofokli Lazri i partise naziste. S'kam gje me ty, Pirro, jam i vaksinuar me kohe. Shih mos ia ngul dhembet ndonje tjetri.

Ncuq Hurbikek, nuk ben per ty roli i te zgjuarit! Mund te jesh gazetar, pedagog, "shkrimtar" o politikan, por nuk behesh dot intelektual!

Une nuk hiqem si i jashtezakonshem siç bejne ca mendje gjoja te mprehta(zakon i lashte çifut ky), por ti qendron pak me poshte meje. Une informacionet i marr bruto, te paperpunuara nga mediat sioniste, ti i merr te gatshme, te rafinuara, te parfumuara e te ngjyrosura nga propaganda filo-sioniste. Per rrjedhoje kursen lodhjen mendore por jo figuren e atij me ere... Sa per vaksinimin tend kam frike se eshte vaksinim ndaj se vertetes, jo ndaj meje se une nuk kam kohe per proselitizem politik. Mua me dhemb shpirti kur shoh nje popull si ai palestinez, qe masakrohet ne menyre çnjerezore nga i ashtuquajturi populli i Perendise, nen heshtjen e turpshme te komunitetit nderkombetar. Vetem gjate operacionit te fundit ne Rripin e Gazes me emertimin kriminel "Plumbi i Shkrire", u vrane me shume se 800 femije, nga te cilet 360 ishin fosnje ne djep. Dhe Bota perseri heshti! Vriten dy kolone çifute, hajdute toke e kriminele te ardhur nga Ukraina apo Polonia dhe bien daullet shurdhuese mbi gjoja terrorizmin palestinez.

Falenderoj Zotin çdo çast qe s'me ka bere si ti,

AMIN!

Sinqerisht ,kane qene ndonjehere vertet te ngrohta marredheniet?

Sinqerisht o Zana... nuk gjeje dot formulim tjeter? Se kur te del njeri ne shteg si ty, apo si shpiksi i titullit, nuk mund te mos i pergjigjesh : "Kane qene aq te ngrohta sa..." ose per titullin "Ja te ndezim pak f... qe te ngrohen." Nejse, nejse, nejse.

Njerez mos u boni merak fare se deri para zgjedhjeve ne usa asgje nuk do te ndodhi leje per me teper lufte.

Ashtu do te grizen te gjithe ku nje blog e ku nje lajm e ku nje thenie apo interviste politikani apo diplomati e ku nje thashethem.

Der Spiegel eshte nje reviste socialo - politike shume provokuese pra nuk eshte per ta marre shume me seriozitet.

Nqft se mardheniet jane ftohur (nuk di ndonje here te kem lexuar sa kohe qe jetoj ne hapsiren gjermane qe mardheniet midis ketyre dy vendeve te kene qene te ngrohta) ato jane "ftohur" me siguri per dicka tjeter qe ne si peshq te vegjel ose do e marrim vesh mbas disa vitesh ose hic fare.

Ore marredheniet i kane pasur xham keto dy vende (flas per keto vitet e fundit). Vjet a parvjet shkoi Merkeli ne Izrael dhe mbajti nje fjalim perpara parlamentit izraelit. Nuk e di sesa sinjifikative mund ta gjykoni ju kete, por gjithsesi kancelarja gjermane qe lektoron perpara parlamentit cifut tregon dicka.

Plus qe Gjermania eshte aleat me Ameriken, te dy jane vende te NATO-s, dhe Amerika eshte aleati me i madh ne bote i Izraelit. Keshtu qe ben nje qark te shkurter kur Gjermania "ftohet" me Izraelin. Vecanerisht nen driten e nje konflikti te mundshem me Iranin etj.

A ka ndonje mendim Rama per kete punen e ftohjes sidomos ftohjes ne tajare smiley

Ka fjale qe thone se andej eshte i nxehte Rama.Ne koke e ka hallin!

Allishverishe nderkombtare .

Dora si vendosem...A do ta pastrojme gjihen shqipe nga fjalet e huaja? smiley

Ah Art, me kape keqsmiley Edhe te mendosh qe isha e pavendosur ndermjet fjaleve "pazarllek" , " matrapazllek " apo " allishverish". Te treja keto fjale turke. Se ti e di qe ne ( shqiptaret) te keqijat e kemi nga turqit. Madje une s'e fundmi kam zbuluar se fjala " frika" ka ardhur nga rumanishtja . Pra shqiptaret se njifnin friken derisa na i mesuan rumunet.

Po per artikullin ne fjale, ti e kupton qe ky eshte thjeshte pretekst i momentit, ne kuadrin e masterplanit per "bllokimin"e Iranit ?

Une besoj se per gjermanet eshte thjeshte nje lloj afrimi strategjik me boten arabe(muslimane) ne epoken pas-revolucjon. Nderkohe ne krahun tjeter qe kane garantuar izraelitet duke i furnizuar me nendetese dhe armatime. Megjithese politka gjermane dhe ajo e BEse ka qene teper kritike me kabinetin e sotem Izraelit, kryesisht me vendimet per ndertimin e lagjeve te reja per kolonet e rinj. Gjermania thjesht po perpiqet te ushtroje influencen e saj, flasim ketu per Egjiptin nje nga vendet me te rendesishme ne rajon.

E drejte.Sigurisht qe kjo qe thua eshte brenda kuadrit. Rehabilitimi i marredhenieve me vendet post-revolucion eshte shume e rendesishme . Per mua personalisht marreveshja e mundshme nuk me duket manovra me e mire qe Gjermania mund te bej. Sidoqofte te presim. Keto jane situata qe duhet te ulet pak tymi qe te shihen gjerat me qarte.

Po mire, Izraeli qenka inatosur me Gjermanine sepse i paska shitur nendeteset Egjiptit, po kur i mori falas Izraeli nendeteset berthamore nga Gjermania, si nuk u "ftoh" Egjipti?

http://whiteresister.com/index.php/stori...

Apo kur marrin miliarda falas here pas here nga taksapaguesit gjermane qe nuk kane lidhje te drejteperdrejt me luften e dyte boterore, pse nuk ftohen?

http://www.haaretz.com/news/israel-to-se...

Kujdes se standardet e dyfishta jane hipokrizi. smiley

Kurseni ad hominemet si "antisemit", neo nazi e idiotsirat e tjera.

 

Aman, aman xhermani

e shkreta xhermani

me meshtrove ne rini

C'thuhet nga Bathorja ? Ka ndonje informacion si e kane pritur te Ftofmen ? Gjithashtu ka shume rendesi si e trajton populli yne trim luftetar paqedashes e pak veshderr  i Koder Kamzes kete te ftome . A ka ndonje fjalim nga Mziu ? Pleqte e Vertopit thone se Cuckajt smiley nuk e duan Luften !

Pershendetje ....smiley

Kemi djemte ne Kurbete /  C'na bere moj Gjermani o moj lanete / 

Nejse VARI_LESHIN TEME u bo bac tha smiley

Mardheniet Izraelite-Gjermnae jane mardhenie te VECANTA. Nuk jane as te ngrohta dhe as te ftohta. Jane te natyres se vecante per arsye historike dhe kaq!

Lerini budalliqet, se nuk ka mardhenie vetem mire/keq/ bardhe/zi e ngrohte/ftohte.

Izraeli ndoshta ka friken e dominimit Egjiptian (gjithnje e ne rritje) ne mesdhe e rajon, sidomos pas ndryshimeve te fundit ne skenen politike. Kjo frike eshte ndishta e kuptueshme dhe e arsyetuar se fundi me islamizimin e dukshem te jetes shoqerore e politike ne Egjipt. Stabiliteti politik ne Egjipt eshte labil dhe i paqarte. Ekziston frika e lidhjes politike midis Egjiptit dhe Iranit. Sidomos tashme kur aleati kryesor i Iranit, Siria ka humbur busullen me Asadin. Vetem pa kohe me pare 2 anije luftarake Iraniane kaluan nga kanali Seusit me lejen e Egjiptit dhe dolen per here te pare ne Mesdhe duke kercenuar drejt-perdrejte hapsiren e Izraelit e te Natos. Pas renies se aleateve te Iranit ne Mesdhe, Tunizia e Libia ka sinjale te qarta qe Irani po perpiqet te fitoje partnere te rinj per te zevendesuar humbjet strategjike. Egjipti eshte potencialisht shteti me i pershtatshem per politiken e Iranit ne rajon. Se sa gjasa ka qe nje popull Sunit te jete ne nje linje me nje popullit Shiit kjo eshte per tu pare. Politika dhe konjukturat mund te ndryshojne brenda dites nqs. Izraeli sulmon Iranin.

Gjermania luan ne kete mes ndoshta rolin e ballancimit ne rajon duke ruajtur vecorine politike me Izraelin por edhe duke i thene Izraelit "dale pak, freno se mund ti besh dem vetes me guximin e tepert kunder Iranit". Pra nje "ndihme" ne dukje e Gjermanise per Egjiptin mund te jete me teper ndihme indirekte per Izraelin per ta ruajtur nga lajthitjet emocionale.

Nga ana tjeter, Gjermanise e Izraelit i duhet ne kete kohe nje arsyetim i denje per armatimin e Izraelit me nendetese per armet atomike. Armatimi flagrant i Izraelit i ka krijuar shume probleme si Gjermanise ashtu edhe Izraelit ne arenen nderkombetare sepse dihet qe Izraeli zyrtarisht nuk ka Bomben Atomike dhe nendeteset jane prodhuar apostafat per mbajtjen e lancimin e bombes atomike. Me ane te "Ushqimit" me nendetse per Egjiptin si bicim barazpeshe ne rajon kerkohet ndoshta ti mbyllet goja thirrjeve gjithnje ne rritje te vedeneve arabe per carmatim atomik te Izraelit ne kembim te aleances ne te ardhme midis vendeve Sunnite-Arabe e Euro-Atlantike kunder Iranit.

Arsyet e verteta nuk dihen. Arsyet jane politike dhe duhen pare ne nje kontekst afatgjate gjeo-strategjik.

Fakt eshte: Egjipti nuk ka arme atomike. Izraeli po!

....Artikulli i "Der Spiegel" eshte ndoshta vecse nje loje politike per ti treguar botes se Izraeli qenka gjoja inatosur me Gjermanine. "Der Spiegel" eshte organ Medial i mbeshtetur e me lidhje Jahudite!!!

Gjithsesi me ben pershtypje se sa Berrnut eshte kontigjenti i Peshkutpatru....Merret nje lajm kopie-paste i pasqaruar duhur dhe drejte dhe perkthehet ne faqe Shqipfolese sa per te terhequr pro-e anti-Izraelite. Ska gje se askush sben nje koment serioz. Nuk permnedet as fakti (ndoshta nga mos-dija dhe injoranca Mediale) se ne Gjermani ju kerkua llogari Ministrise se Mbrotjes dhe sigurimit BND per marrveshjet e fshehta me Egjiptin. Pergjigja ishte e prere dhe askush nuk beri me ze: "Ne praktike puna e shitjeve te armeve eshte sekrete dhe nuk eshte ceshtje e diskutimit publik"! Tani rikujtoni pisat Ramiste qe bejne zhurme poshte e lart duke akuzuar Ministrin Imami per ca pazare te qelbura me ca fisheke Kinez.

Ju te peshkutpatru nuk jeni te interesuar se cfare ndodh ne Kosove e trevat shqiptare. Merreni me Gjermnao-Izraelin???

Lerin "punet e mdhoja" se nuk kupton Ramizmi nga politika...

kev

Ore me duket mua apo keta djemte e PD-se jan asa ne gjithcka: Diplomaci nderkombetare, kritike letrare, shkence pyjore, histori boterore (specializouar ne ate ballkanike), makro-mikro ekonomi, shkenca politike, kriminologji etj etj.

Edhe nuk ja u ben syrri terr.. smiley ... opo kercep koka. kercep... te gjitha shqisat i kane pervec trurit dhe veshit.. smiley.. Dhe po ti pyesesh nga e kane info-n . te pergjigjen qe nje miku i tyre i ngushte qe eshte mik i ngusht me Merkel. dhe Netanjah i thane .. lere thone nuk di gje ti .. e di une ma ka thene nje mik i besuar... Pastaj lere ta kete thene sala... smiley

C'thuhet nga Bathorja ?

Pernjeherazi e cpengove kok e kedhit smiley .Po leja Hurit se ka akoma , pastaj hajde dhe ti se ka kohe deri sa te ngrije e te behet akull .

Izraeli ndoshta ka friken e dominimit Egjiptian (gjithnje e ne rritje) ne mesdhe e rajon,..

Mire ate ne Ballkan , Mesdhe , Rajon e me Gjere se e kemi lexuar nga bababsqapi , po kete friken nga e gjete smiley Si u ka perpunuar ne kete fare feje ai KryeIdiot deri edhe tek k@qelleqet smiley  Nje preje jeni per cdo gje sa here qe takon nje Jo militnat anetar i PD-hit , idealist dhe me mend deri ne Gryke i gatshem te te shpjegoje dhe Shtresen e trashesise se Akullit ne Mon Blan ... ...Kujt do me i tregu ti mer jahu per Egjyptin ... smiley

+55smiley

plus, patriot i nje far hurbinekut nje surrat kane, te dijshem ! 

morri ne kurriz ,pordha ne maje

i thote popolua ketyre tipave

Pecunia non olet smiley Parate egjyptiane jane njesoj si gjithe te tjeret.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).