... Kryeministri është i bindur se në shumicën dërrmuese të rasteve, zjarret që kanë rënë në vend këto javët e fundit, nuk kanë të bëjnë me temperaturat e larta, por me zjarrvënien nga njeriu.

Fatmirësisht, zjarret nuk kanë shkaktuar viktima, por dëmet e tjera kane qenë të konsiderueshme, veçanërisht në pyje, ku sipas Kryeministrit llogariten paraprakisht 1690 hektarë të djegur, në kullota, që digjen nga vetë barinjtë si praktikë e përvitshme janë djegur rreth 4000 hektarë dhe në shkurre llogariten si te djegura 600 hektarë. 

“Ne bindjen time me te thelle ne 99.99 per qind janë vepër e ligësise, kriminalitetit njerëzor, piromanë, keqdashës që djegin pronën njëri-tjetrit”, tha Berisha.

Kryeministri i denoi ashper aktet e zjarrvënies, që përveçse dëmtojnë pasurinë natyrore, vënë në rrezik edhe jetët njerëzore. Por Kryeministri u shpreh i pakënaqur nga veprimet e organit të akuzës. 

“Jane arrestuar mbi 70 persona te dyshuar per implikime. Nje banor nga Golemi i Gjirokastres me çoi dje nje mesazh: 'Na dogji 'filani'. E arrestoi policia e liroi prokuroria'", tha Berisha.

Duke theksuar angazhimin e qindra mjeteve dhe me shume se 3 mije njerezve ne shuarjen e zjarreve, Kryeministri Berisha u tregua kritik edhe me qendrimet e kreut te opozites ne trajtimin e çeshtjes se zjarreve.

“Eshtë për t'u dhimbur që opozita në një tradite unike në Europe, zoti Rama, në çdo lloj fatkeqësie natyrore mendon se do të nxjerre kapital politik duke bërtitur dhe po te vini re, në asnjë nga deklaratat e tij nuk është bërë qoftë edhe një herë thirrje për të denoncuar zjarrvënësit. Asnjë thirrje për të mbështetur zjarrfikësit”, tha Berisha.

Kryeministri Berisha kërkoi nga ministri i Drejtësisë rishikimin e dënimit për zjarrvënien, një vepër që sipas tij duhet konsideruar krim i rëndë. 

45 Komente

“Jane arrestuar mbi 70 persona te dyshuar per implikime. Nje banor nga Golemi i Gjirokastres me çoi dje nje mesazh: 'Na dogji 'filani'. E arrestoi policia e liroi prokuroria'", tha Berisha.

Ke arrestoi policia kete qe nisi mesazhin?

 Nje banor nga Golemi i Gjirokastres me çoi dje nje mesazh: 'Na dogji 'filani'. E arrestoi policia e liroi prokuroria'", tha Berisha.

 

As Enver Hoxha nuk ka pas lidhje kaq te ngushta me "popullin" sa Sali Berisha! 

smiley

Opozite piromane!!...Kesaj shfaqjeje satirike i mungon kapeleberesi se lepuri i marre spo le njeri tjeter te flase....

“...Eshtë për t'u dhimbur që opozita në një tradite unike në Europe, zoti Rama, në çdo lloj fatkeqësie natyrore mendon se do të nxjerre kapital politik duke bërtitur ...

“...Ne bindjen time me te thelle ne 99.99 per qind janë vepër e ligësise, kriminalitetit njerëzor, piromanë, keqdashës që djegin pronën njëri-tjetrit ...”,

Zgjuarsi kuksiani ! 

Me gjithe respektin. i dashur qeveriu, o njera o tjetra pranohet ne kete rast se kur ka piromane nuk ka fatkeqsi natyrore.

13 kamiona per 7 bataliona. 

lol, 

se mos ben nam e harron me e permen Kuksin ne komentet tuja smiley rob patetik!

qenka bere sharje ne mode kjo "patetik"

lotet e krokodilit jane bere ne mode.. uroj te mos derdhesh ndonje dhe ti

lot peshku po, por konkrodili ncuq  vetem te dashurruarit lotojne.

mire do benit se jane shterruar lumenjte .. dhe fanaret e rrugeve te Tiranes jane te zbehur keto kohe, nxirrni lote dhe bujrum ne lumenj te pakten beni dicka ..

Kush je, dhe nga je ti o dreq? Nga je me origjine se rrefugjat i brendshem je! Thjesht ta dime, se nuk jemi si puna jote.

Zgjuarsi Kuksiani ti nuk ke, as sa nje sperme e nje kuksiani ti nuk vlen. Shif cfare shkruan neper komente - flet pa lidhje, dhe fut kuksin apo Kuksianet neper cdo koment, duket se nisesh te ndertosh komentin qe te dalesh te kuksianet.

Duket qe nga inferioteti qe ti ndihen ndaj Kuksianeve dhe kush e di se sa zborr mund te kene bo ty, apo dhe ndonje gje me te keqe qe nuk po e zgjas ketu, ti shfryhesh si lif tipik ketu te peshku, meqe s'ke bythe ne jeten e perditshme t'u thuash ne sy Kuksianve!

Komentet e tua duhet te fshihen automatikisht. Une cuditem se pse nuk e fshijne, dhe pse nuk ta heqin te drejten te komentosh ketu!

“Jane arrestuar mbi 70 persona te dyshuar per implikime. Nje banor nga Golemi i Gjirokastres me çoi dje nje mesazh: 'Na dogji 'filani'. E arrestoi policia e liroi prokuroria'", tha Berisha.

E kuptut nashii se ku i rref qekani, vedhaa..

e arrestoi policia e liroi prokuroria, Pucistja! e tash e mbrapa pasi ti mbaroj mandati i pucistes,  Prokurori, femer mashkull, sido qe te jete do ti perkase Bllokut te PDs-keshtu kane deklaruar eksponentet e Byrose! 

http://shekulli.com.al/web/p.php?id=3790&kat=87

..pas kesaj, do te kemi partine shtet! 

Normalisht qe fajet e ka qeveria, as nje shqipetar tani me nuk duhej ti ndihej i befasuar qe pyet do digjen nga:

clima - te do te thote qeveria duhej ti kishte marre masat me kohe per te parandaluar perhapjen e tyre

njerezit e pa pergjejshe - ne tegjith e dime qe jemi nje popull shkaterrues, perseri eshte faji i qeveris qe nuk ka fuqi qe ti mbroj pyet nga kriminelet

Por normalisht, per sa kohe qe vetem palet politike flasin, dhe as kush tjeter nuk behet pjese e debatit, normalisht qe edhe kete here, thjeshte hidhen akuzat sa ne nje ane anen tjeter - dhe as kush nuk mundohet qe te ndertoj nje procedure efikase qe zjarret natyrore dhe ato njerezore te shuhen me efakasitet.

Te njejtat debate u bene kur u permbyt shkodra. Qeveria dha, po thuaj se, te njejtat argumenta, dhe nder kohe, nese do permbytet per seri shkodra, perseri qeveria do coj duart lart. Ky nuk mund te jete shtet, ky nuk mund te durohet nga populli shqipetare. Por ja qe populli shqipetare e duron. Me pothuaj te jejtin dembelizem se vete qeveria: "hajt se as opozita nuk eshte me e mire"

Kemi kryeminister spiritualist . Beson ne fenomene paranormale , qe s'mund te ndalohen kurre.

Nese Shqiperia do ishte USA dhe larg qofte do binte nje uragan , kryeministri jone do i bindej vullnetit te Zotit. Do i linte njerzit te mbyteshin , sepse keto jane fenomene te rralla. 

Ishte magjik komenti qe beri kur u permbyt Shkodra, mbi henen blu. Se mu kujtua hena blu qe ndodhi dhe ne 31 gusht 2012.

Me qe ra fjala , cfare masash ka marr per shuarjen efektive te zjarreve , po per dimrin eshte bere gati?

Dhe se fundmi, a ka mundesi qe PPU mos na nxjerr keshtu bastardlliqesh?

Këto që thotë nuk janë thjesht budallallëqe. Këto që thotë nuk janë të parëndësishme. Këto që thotë ky, mbi të gjitha janë TË RREZIKSHME. 

Po inkriminon palën tjetër, që pastaj për herë të n-të, të justifikojë DHUNËN. 

Nderkohe ne Mal te Zi, banoret fillojne djegjen "tradicionale" te pervitshme te malit. Keta ne foto me duket jane duke shuar zjarrin, por s'e di me siguri:

Qe thua ti, Mali i zi, jo vetem qe mban nen kontroll problematiken e vete por dergon madje dhe 2 Avione Canadair..."Zvicres me dalje ne det".

http://moi.gov.al/?p=2778

 

Si rezultat i marrëveshjeve bilaterale të nënshkruara nga Ministria e  Brendshme, në këtë betejë me zjarrin kemi patur gjithmonë mbështetjen e vendeve fqinje dhe jo vetëm, me avionë dhe helikopterë specialë, në ruajtje dhe mbrojtje të pasurisë kombëtare dhe asaj të çdo qytetari. Gjatë gjithë kësaj periudhe 2 avionë kanderë nga Mali i Zi, 2 avionë nga Italia, një avion dhe një helikopter nga Turqia dhe një helikopter nga Sllovenia, kanë ndihmuar dhe vijojnë edhe në këtë moment operacionet nga ajri për izolimin dhe shuarjen e vatrave të zjarrit, paralelisht me forcat që operojnë në terren.

Pyes. Nuk u vjen ndopak turp ketyre rrogetareve te shtetit kur dalin me krenari per te thene qe edhe kesaj here erdhi fqinji te ndreqe shtepine?

s'eshte gjo ai muhabet...edhe portugaline, spanja e franca jane tu e ndihmu; edhe meksiken e ndihmon amerika ose kanadaja ka raste. Kto avionet e mdhenj sidomos kerkojne mirmbajtje te vazhdushme, me ekip inxhinieresh nga pas.
Masanej, nqse m'pergjigjesh se fare mire mund te kishin ble naj helikopter me shume (te ri ose fundja te perdorur), une te nxjerr asin qe e mbaj gjithmone poshte menges dhe t'pergjigjem se per ne rendsi parsore ne ket moment ka parlamenti i ri!

Ma merr mendja se e ke fjalen per perberjen e 'parlamentit te ri" e jo domosdoshmerisht per infrastrukture. Kjo, pasi nevojat jane me urgjente ne rastet qe permend me siper.

Mali i zi, nje shtet me pothuajse nje dekade shtetformim, eshte i disponueshem te ndihmoje me mjete zjarrefikese nga ajri. Ne kemi 100 vjet, dhe vazhdojme e bejme gam gam dhe akoma duke kerkuar (madje e thene kjo nga zyrtare te larte te shtetit gjithe krenari) lemoshe tek fqinjet. Sot qe flasim, Shqiperia me 2 avione canadair (nje mbulon zonen veriore dhe nje jugore te vendit) zgjidh ne menyre efektive problematiken e perballimit te zjarreve. Vetem 2. Kosto maksimalisht 52 milione dollare. Pilotet jane, infrastruktura ekziston. Parate gjinden. Cfare dreqin kane qe vazhdojne me retoriken idiote te bashkepunimit dhe qe e cila ne fakt nuk eshte asgje tjeter vecse lemoshe ordinere?

Nuk flas per situata ekstreme, ku pamundesia eshte eminente. Flas per nje zjarr qe fare lehte mund te kontrollohet qe ne fillim, vete me fuqine tende si shtet. Flas per kulturen e te berit te gjerave andej...gjithcka ne meshire te fatit, dhe natyrisht te ndonje dashamiresi nga jashte.

Specialistet kane kohe qe flasin, me shkrime dhe analiza konkrete. Asnje, absolutisht asnje nuk i merr parasysh. Mentaliteti i tallavase eshte i rrenjosur kaq thelle ne sistemin shteteror saqe cdo qendrim kritik profesional ngjan si nje shaka e rradhes. Eshte vertet per te ardhur keq...    

Pasi u bën shkrumb e hi qindra e qindra Ha ky derdimen po nxjerr shkaqet që janë natyrore me 99 .99 % vepër e ligësisë së njerzve . Tamam sqarim për derdimenët e tjerë .Sa mirë e tha ja dhiu ramës.

Eh, s'na u ndane ndonjehere armiqte. Si te brendshmit e te jashtmit dhe ato me parti e paparti. Sa per zjarret mos e rruj. Vjen permbytja e rradhes dhe balancojne njera tjetren.

Të zgjuar ju komunistët. Vini zjarrin, fshihni dorën. Dhe pastaj e ka fajin qeveria.

Ashtu them edhe une. Komunist me teser vllai, jo radhiko si cunaket qe pine kafe tek blloku.

Opozita djeg vendin qe te bllokoje antaresimin ne BE..

Kryeministri ka të drejtë: opozita po e bën zakon të fitojë kapital politik me fatkeqësitë natyrore. Ja, kryetarit të opozitës, për shembull, i janë bërë gishtat copë duke shkruar mesazhe në twitter sa herë ndodhin të tilla. Veç një gjë s'e marr vesh: sa shumë fatkeqësi natyrore i janë mbledhur në një mandat këtij ditëziut! Dhe s'janë as katër vjet të plotë.

E po, nje here ne njeqind vjet eshte, do e durojme.

janë vepër e ligësise, kriminalitetit njerëzor, piromanë, keqdashës që djegin pronën njëri-tjetrit”,..

Jane djege PYJE o kungull pa fara . Apo i ke privatizuar dhe Pyjet e ja djegin njeri tjetrit pronat smiley . Ky eshte nje Mashtrues aq Injorant dhe aq i pagdhendur sa me ate kabinet Minstrash qe ka e me ata keshilltare qe e pergatisn per ta nxjerre ne Publik , nuk eshte i vlefshem as per Barij Derrash . Shini leme o keshilltare e ministra , se Turpi per Shqiperine eshte kur del ky Debil , nuk eshte per JU ! Ju orientoni kush te fitoje Tenderat , mbushni xhepat , mbani nga nje Interviste televizive , zgerdhihuni para kamerave dhe leshoni kete rroten e Mullirit per bubullima e dacibao Politike per Opoziten smiley

Teknikisht o k/mullar i Ministrave Piromanet jane individe qe merren me mjete e objekte , teknika e lende zjarri . Ate qe vene ZJARRIN thirren sipas Hurit , Zjarrvenes . Dhe qe ti njohesh me mire ktheje pasqyren nga vetja se ke 20 vjet e kacafiu qe djeg Shqiperine pa qene ... Piro Mani ! Si shembull kujto zjarrin qe i vure me te tu te Gerdecit !

Ajo që s'mujta me kuptue ishte shkaki, pse jo "Moti ma i nxehtë në Nji Qin vjet", por Shtatë dhet vjet. Hirësia e tij staticien zgjodhi 70 vjet-shin e jo siç e do rregulli i gënjeshtrës "statistikore", 100 vjet. Mesa duket, ka kuptue se është teprue me treguesin statistikor "100 vjet" dhe ka dashë me u tregue ma i besueshëm.

Në bri të majtë të Hirësisë staticien, shihet ministri i tij Flamur që e sheh me admirim, në momentin që përmend shprehjen dhe shifrën bindëse statistikore, "Moti më i nxehtë në 70 vjet", ndërsa mendon, "sa shumë qi din krietari"

Ata kopilat e Enver Hoxhës, jo vetëm ndërtuan shërbimin meteorollogjik 67 vjet më parë, shifrat e të cilës, tashmë, me shumë efektshmeri i përdor krietari, por këta "diktatura zoterie" (më ndje oidrizo për plagjatin) na paskan ngritur dhe një organizëm me fonde e njerëz kunder erozionit, mbjelljen e pyllezimin.

Pyetja qe vjen eshte; A do te zevendesohen noi her keto pyje dhe kur?

pershendes te gjithe piromanet shqiptare ne majat e kujtdo mali ose ne kembet e kujtdo pylli qofshin, duke ndezur ne keto momente ndonje cakmak ose ndonje shkrepse, me kete

http://www.youtube.com/watch?v=3GYXViv2ZFg

Perse jo me Feuer Frei apo Benzin smiley

Nuk e di! ndoshta sepse ne ato tituj neglizhohet plotesisht subjekti piroman. ose ndoshta un ja fus kot, por pun e madhe, fundja "futja kot" e imja nuk luan ndonje rol ne fatet e nje vendi.

Fundja une fare mire mund edhe te kisha pershendetur vetem piromanet femra me kete

http://www.youtube.com/watch?v=r6src__A1zw

......por nuk e bera kete gje! smiley

Ahaha, per kengen kjo, si edhe nuk jam dakort me analizen: Feuer Frei perpiqet te identifikoje tek piromani shkaqet, djegien ne femijeri, si me thene, kurse Benzin e thote qarte, "ich brauche Geld" smiley

Falemnderit per muziken me Luane por vecanerisht qe me kujtove Rammsteinet sepse kisha nja 4-5 muaj pa i degjuar!

Besoj nuk e ke llafin per Pirro Manin?

Ka pas qene nje fjale e urte zotnia Pjer ..." Vetem pendet e Korbit nuk zbardhen " smiley Po them nje mendim qe eshte me shume Popullor se sa i frymezuar ekonomikisht nga VQ , sepse nuk mund te krahasohemi me Vizionin tuaj per kete qellim shprehur ne Kapitullin ...nje analize 13 faqesh teper sugjestionuese !

Patjeter qe do te ribehen . As kane qene te tilla por keto Pyje u mbareshtuan . U sistemuan . U kultivuan dhe krahas Tradites Shekullore per ti Ruajtur , Çfrytezuar e Perdorur me karar nga vete Popullsia ,ka pas edhe LIGJE shume te ashpra nga qeverite Qofte Otomane , Qofte te Zogut qofte te Enverit . Vetem nje Surrogato qeveri Hamulloresh me Mejdi e Rruler , Gjanera e lloj lloj dhish , nen udheheqjen ...o kuje o kuje ...te KryeSqapit Sali Vucidol Berisha ..asht neoliberale zotrie .. dhe patjeter Leh e Arreston pas Zjarreve si gjeja me e  Lehte dhe me e sukseseshme per kete Qeveri , gje qe mund ta beje edhe Ver Llapa me mire ..Duhet theksuar se mbase dikush nuk e pelqen por per individe qe sakrifikuan edhe Jeten ne mbrojtje te Pyjeve ka pas edhe tituj " Hero I Punes" Lloi i Hundderrave me Boisa sot shtojne dhe nje Socialiste si Bythe te zgjuara . Por faktet jane Fakte . Pyjet U Rriten , u Zgjeruan , U Ruajten , U Cfrytezuan dhe u futen nen Kujdesin e nje Shoqerie  e Shteti Serioz Bashkekohor . Rikthimi i Shqiperise tek  KULLA e Babasqapit qe i ka kufijte nga Parllamenti Jozefperckes deri tek shtepite e tyre , nen formatet e nje Katoi ( vath per dhi ) patjeter qe ka sjelle nje amulli , nje coroditje nje VRAPIM mbarepopullor kur shohin se Babasqapi me Dhite e tij po pasurohet duke Vjedhur dhe Grabitur pronat Tona .Prandaj o BURRA .

Bini Burra ...Uleriu babasqapi me kabinet Kermash , Grabitesish , Denglamane e Lefqenes  ...Komunistet Iken !

Ndoshta zjarret jane vene me qellim, ndoshta ka bere me thate kete vit gje qe ka favirozuar perhapjen e zjarreve. Qe te shfajsosh qeverine qe s'e vuri shume ujin ne zjarr (pun intentended) per te shuar zjarret kjo eshte krejt jashte cdo lloj logjike, se edhe zjarre ne mal mund te luftohen.

Nga ana tjeter, opozita mire ben qe ankohet neper twitter e blogje - por dua te di, sa antare te opozites, kur pane qe qeveria s'po ben gje, kapen ndonje kove me uje apo lopate dhe dolen vullnetare per te shuar ndonje zjarr?

Idrizi kontriboi duke bere pipine per te shuajtur zjarrin.

por dua te di, sa antare te opozites, kur pane qe qeveria s'po ben gje, kapen ndonje kove me uje apo lopate dhe dolen vullnetare per te shuar ndonje zjarr? smileysmileysmileysmiley

Ti qenke flori Gjemb smiley Populli ne llogari para udheheqsit smiley

Mo ma merr per keq po me kujtove nje Histori te nje SHOKU qe pasi pa nje Estrade ( te Lushnjes me sa me kujtohet apo ate  te Fierit ) i beri Leter Ankese VETE Partise ... smiley

Estrada me nivel por me mungesa te theksuara Ideologjike .Kritikohej Revizionizmi Titist dhe ai Ai Sovjetik . Po Revizionizmi Kinez pse nuk kritikohej ? Sepse nje nga aktoret ka studiuar ne KINE ...smiley

Po zjarri kur bie nuk njeh Parti O Gjemb . Ate e shuan ai qe ka PUSHTETIN dhe Njerzit  .... Do jesh me PD-hin me duket ! Po nuk do kene pire Uje kabineti ministrave te Babasqapit dhe nuk u vjen sh...rra !

Per ideal te Partise je Flori smiley

Populli ne llogari para udheheqsit

Me cudit shoku idris, se ti ashtu je mesuar qe populli ishte ne llogari (apo llogore) kurse udheheqesi ne Bllok. Pse paska ndryshuar tani?

Meqe ra fjala, je vlere e Estrades se Lushnjes, per qate Nalthmadhni!

Po jo mo Gjemb e kam me Logjiken qe nderton Fjaline smiley ....Psh Partia ( ose udheheqsi ) thonte

Une dua ta di .... Ku eshte populli ketu te marre fatet e tij ne Dore dhe te shuaje zjarre " smiley

Jo se thua gje te keqe . Per koken tende  . Po gjithsesi kete do e kish pelqyer dhe ai Regjisori , meram po lllaf smiley dhe do ja kish marre kenges

Do ta pi ket gote rakie Jorgjica Jorgjica  / Do ta pi te shuaj zjarre Jorgjica Jorgjica , la la la la la lalalala / .. Je e mire per Ideal te Partise . Kot nuk i kemi derguar shoket atje . Ja per keto pune . Te kapin Problemet me Rrenje smiley ... Mos e fshij , derman !! Sa ta lexoje Roni dhe fshije pataj smiley

 per qate Nalthmadhni!... Edhe kete e nuk e thua sagllam ... thuaje te plote ...Ymer paste me emer rruge , bust , mauzole qe shkriu gjith pasurin e jeten per Fe e per Atme , te harrinim kete I QIN Vjetnuer !

 

ymer, ymer

Ate hopa hopa di gje nga behet? Se dhe ate fixim e kishe.

Ku  degjohet me ky kryekusar ...!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).