“Ëndrra ima për Shqipërinë dixhitale vjen nga rinia ime. Prej rinisë sime kam pasur një rast personal që më bindi se asgjë nuk mund ta ndryshojë më shumë jetën se sa kompjuteri. Në atë kohë nuk kishte ende internet. Në vitet ‘80 u ktheva nga Parisi, atje punova në një laborator shumë dinamik. Kryeqyteti francez nuk kishte kompjutera personal në atë kohë, të gjithë ishin kompjutera të mëdhenj. Me t’u kthyer në Shqipëri, pashë se Apple kishte nxjerr produktin e tij, Apple 2. Nëpërmjet një tregtari britanik arritëm të blinim një të tillë, por pa program. Në laboratorin tim, një djalë i ri, shumë i përkushtuar ndaj matematikës, filloi ta programonte.

Kështu, në disa muaj, duke punuar në Fortran apo Pascal, ai arriti të programojë programin më të madh të kohës për të gjithë indekset hard. Kompjuteri ynë në atë kohë ishte si një lloj fantazme për administratën. Ministri im më tha për çfarë duhet këtu. I sqarova zotit ministër se për çfarë më duhej. Por ai më tha se ky është një produkt amerikan dhe unë e pyeta se   çfarë kuptimi ka? Ai m’u përgjigj se ndalohet nga ligji. I thashë se nuk ndalohet nga ligji shqiptar, e ai sërish m’u përgjigj; është më keq. Megjithatë, ky kompjuter e lejoi skuadrën time që të përfundonte disa punë vendimtare, të cilat, pa kompjuterin, do të na duheshin ndoshta 8 deri në 10 vjet punë për t’i përfunduar,”

Sali Berisha

Këshilli i Ministrave

64 Komente

Do te doja te dija diçka mbi ato "punet vendimtare"... te satrapit. Hiresia e tij kralj Berishe Beogradi, a mund te na ndriçoje me ndonje info te detajuar?

Ky ka qene i preme per disident qe i vogel mer yahoo! smiley

E shef mer Hurb. Kur shqiptaret ne Has nuk kishin buk me honger dhe i vrisnin ne kufi, Sala ankohej ne Tirone se tregtari britanik i kishte ble kompjuter Apple pa program; kurse ministri donte me e persekutu se Sala kishte kompjuter amerikan, kurse ministri stilograf "Pelikan". 

Eh bote e poshter! Thuj masanej qe komunistet nuk kane qene te privilegjum si dje edhe sot.

Nejse mu ky "kompjuteri amerikon" me kujtoi ate kohet kur vinte noi shok e te thoshte: "O cuna, na gjeni noi manjetofon, se kom gjet nji kasete fantastike me konge angleze."

 

 

Me ben kurioz fakti nese i ka cuar ndonjehere niperit dhe mbesat ne Vucitol ti tregoje nga i nis historia gjyshit! Ndoshta ja tregon me IPAD se ku eshte Vucitolli!

sal fortrani smiley

hej, cna gjet, thuj. qe eshte valute, eshte. pro per gallata gjysorshe ama, me heq stressn e dites, jo per kapominister.

eh sa paske ndryshu or Sali. Nga kerkues shkencor je kthy ne nje kriminel te pa skrupullt. E pse ? Ah kete ti nuk e di, sepse eshte gjenetike!

mashtrus legen, sic ka surratin.

ne shqiperi ne ate kohe shteti i blente vet apple 2, lisa dhe macintosh.

kam pare ne shume institucione te tille kompjutera. 

plus qe nje database ka bere nuk se ka digitalizuar gje, po si sali tropojan qe eshte ku cdo gje e ben me te madhen, me fantastiken, me te mrekullushmen, me gjiganden e traplliqe si keto.

Kshu i ka bo shkallet e karrieres duke bo furca e krefje.

Ishte hap informatika dhe tek inxhinierite jepej kolekium si lende me vete. Benim dhe laborator PC. Nuk kishte shume ne fillim ama kishte. TA themi beheshin ato tema qe u mesojne nxenesve ne vitet e para. Edhe koha ishte ashtu por nuk ishte vetem kaq.

Nuk eshte puna se genjen, puna eshte se e besojne dhe nga ata qe e dine fare mire si ka qene e verteta.

Qeveriu paska fol si ata nga fshatrat e thella te Hasit.

 

Atehere kishte komputera franceze .mbaj mend quheshin gubil a dicka e tille.gjuha BASIC behej ne fakultete.

Jo vetem franceze. Une kam pare disa Oliveti. Ajo qe mbaj mend eshte se asnjehere nuk kishte nje te lire. Kishte shume studente dhe pedagoge qe ishin te cmen mbas tyre.

Duket qeveriu nuk po tregon historine e vet, por te ndonje tjetri. Te themi rastin e pergjithshem te asaj kohe: ndonje student i apasionuar mbas PC, qe pranonte te bente pune skllavi per ndonje pedagog ne kembim te disa oreve pune te pavarur me  "kompjutera amerikan" ose te ndonje premtimi per te marre rekomandim per tu bere kandidat partie. smiley

Une mund te numuroj pa fund raste te tilla.

Sipas meje qeveriu po e tepron me keto "Kujtimet e vegjelise". Modeli i keq po e merr me qafe. smiley

oliveti erdhen me vone, nga 87 ne mos gaboj.

ndersa kompjuterat francez i sollen dhe neper shkolla te mesme.

ndersa ajo per indeksin me te madh hard (cfardo qe te jete kjo e fundit ) eshte store fare.

A sale mos vdeksh kurre se nuk ka nastradin te na gajasi kaq sa ti.

ku e ke bo shkollen e mesme ti? se dhe fakulteti i ing. mekanike nja 2 kompjutera te vjeter ka pas ku benin nji vizite kortezie gjithe studentet sa per me pa kompjuter me sy. Ksaj vizites i vihej emri "seminar". Dhe flas per '91-'92. 

p.s. si eshte puna, nuk t'ka ron rasti me nigju indexing (ose to index) a hard drive?
Edhe nqse lidh nji external hd me PC dhe kerkon me gjet dicka, te jep opsionin me e  indeksu hard drive-n

O admina kini meshire per peshqit.

po ca m'flet sikur me qene Ghandi mer? une po t'bej nji pytje te thjeshte. Ne Shqipni ka qene ajo shkolla e mesme ku ka pas kompjutera ne vitet '80?

ne n'93 kishte kushurini im kompjuter oliveti ne shpi. Me floppy 5.5 inch dhe une isha fmi dhe luaja Mario Bros me te. Dhe nuk behet llaf per Tirone smiley

Perndryshe, sdi cte te them, por di qe ne '80 tek inxhinierite ka pas mjeshtra te sistemeve automatike, se i perdorte industria o daku.

ne '95 kam pas dhe une po ti spo kap ate qe ka thon ky dhe une; qe ka pas kompjutera ne shkolla te mesme. Dhe nuk di per ca inxhinierie e ke llafin ti; une kam qene student ne mekanike dhe flas ne vete te I njejes. Ka shume ktu qe kane qene ne mekanike dhe mund ta thone. Ndryshon puna per kompjuterat ne perdorim te profesoreve - une flas per klasa te mirfillta ku studenti te ulej para kompjuterit. Kam msu pascal dhe Qbasic me diktim une, me leter dhe stilolaps, e ke parasysh tani?!

ashtu klasash sic thu ti, ska akoma ne shqipri dhe sot e ksaj dite ore smiley

por se skishte labe universiteti yt, nuk ka qene vetem mungesa e kompjuterave, kam pershtypjen, por tendenca katunareske per tja mohu dijet e cmuara te asaj fushe te re, mases se madhe te studenteve.

sa per kto kompjuterat franceze ne shkolla te mesme, sdi gjo plako.

gjithesesi vrej ktu

http://www.akti.gov.al/kerkimishkencor/i...

nuk po flisnim per institutin e informatikes...i ndjeri Alfons Gurashi raportonte nga ky institut sa here kishte zgjedhje "demokratike". Dhe jo, situata u permirsu ndjeshem. Fakulteti ekonomik ka pas klasa informatike te kompletume ne '96-'97 dhe mesa di une, edhe inxhinieria e atyre viteve u saju si jo me mire (flas per korpusin vetem).

Cilat pasken qene keto shkolla te mesme me kaq fat qe s'kishin soba e xhama por kishin kompjutera ne vitet 1980?

ka pas Petro Nini ne tirane dhe Ali Demi ne vlore klase me 2 kompjutera (me duket philips) mesonim Basic

 

ky ngatrron kalkulatricen me kompjuter o vlla

genjeshtar i papare eeee!!! jo mor shoku, ky genjen 'kok e kembe'. thjesht sajon historira kshu ...per sport, si baba i tij ideologjik. 

C'i besoni fjaleve te te marrit.

Do doja te dija ndikimin e vertete te ketyre marrive ne Shqiperi.

Ja dh une po perdor ato vargje e  te madhit Dritero

Ne vendin tim ne vendin tend, nje mendje e cmendur, cmend nje vend

Qe ka ndikim nuk diskutohet se perndyshe nuk do ishte Ezelizuar,mbpire,cvleresuar,dehumanizuar deri ne kete shkalle shoqeria shqiptare.

Ca ndikimi???

Marrveshje per tu shitur me kredi nxenesve netbook, 60000 per te qene me preciz.

Dmth biznes i paster, se per ca do i perdorin nxenesit laptopat per facebook se nuk ka asnje projekt per mesimdhenie interaktive, hic zilch.

I ngrefet ne mengjes sales dhe thote do bejme kete e ate dhe oburra, shiko projektet shteterore: tatime, app, qkr nuk kane asnje lloj mbeshtetje , vri veten po nuk pate internet explorer, nuk te thote asnjeri asgje dhe pastaj gjobat rresht, nuk kane nje manul perdorimi, nje call center.

 

Po ministri kush ishte, apo ndonje i PD sot. 

Interesant.

shall we call it evolution or...devolution?

Ja psh ky majmuni ketu ka arritur te mesoje perodimin e veglave,(gureve per thyerje arrash,shkarpave per kapje milingonash,etj) por nje gje e ka te pamundur te mesoje, "Ligjet dhe Rregullat"

Do kesh kohe plot dhe 5 vjet te merresh me kete,mos i harxho te gjitha pernjehere.

Sot e kishte shekulli ate "perdorimin " e kompiuterave nga Majmuni Vucidolit gjate vizites ne Paris .... Cfaqnin Interes per Lojra dhe ngjyrat .O mortja qe s'te ha o krye Mashtrus INJORANT !

Në vitet ‘80 u ktheva nga Parisi,...smiley

Po c'deshi ne Paris ky ne vitet 80 ? Kush e dergoi ? Ajo Diktatura me e eger ? smiley Mashtrues kalibri . E kaloi dhe Parisin si " gjendje normale " dhe e krahason me Shqiperine e Vuajtur per kompiutera , kur ne fshatin e tij AKOMA Luftoheshin rriqerat nga veshet e bagetive ( dhive e dosave ) dhe ku rinia e fshatit , sipas asaj qe ka bere dhe ai kur ishte 14 vjec , mballoste ndonje DHI ! Po Bravo i qofte ! Hedh nje Gure i marri ben rrathe dhe hidhen Debilet " se diktatura zotrie " sikur kompiuterat benin BUUUUUUUU ne gjith Boten ne ato vite dhe vetem Shqiperia nuk i ishte ne gjimnaze smiley

E bela me keta palo InteliDjente !

Gjithsesi ka Historik cdo gje dhe nuk na takon ne te hamendesojme . Une vet kam vizituar te paren Qender Kompiuterike ( disa dhoma nje kompiuter smiley ne vitin 1972 ! Ndersa shoku Enver ne letren derguar Hurit si i Plotfuqishem i zbatimit te Programeve Kompiuterike ( ne kete rast per Naften ) e porosit kete te fundit ne vitin 1976 " te beje kujdes me programimin. Se KOMPIUTERAVE m...t po u dhe per te dhena , ate japin si rezultat " smiley

Koth mbetesh shume Realist dhe si gjithnje i sinqerte , dhe per mua  nuk ka rendesi Fare Injoranca InteliDjente se cfare kupton me Llogjet e Babasqapit qe si gjithnje shpjegojne qe ka hyre ne Parti se nuk e duroi dot Pushtimin e Cekosllovakise !

Si e ka mendimin shoqja Alba 2265  per kete problem ?

smiley

 

SHBA - Të gjithë çmenden për iPad, edhe orangotangët. Nuk është shaka kjo, pasi 12 kopshte zoologjike në Veri të Amerikës dhe Kanadasë kanë adoptuar programin 'Apps for Apes', falë së cilit majmunët kanë mundësi të ‘çburgosen’ dy herë në javë për 15-30 minuta me iPad dhe lojëra elektronike.

Mes aplikimeve të parapëlqyera janë ato për fëmijë, në mënyrë të veçantë ato që lejojnë të vizatohet, të krijohet muzikë dhe luhet.

"Kemi parë që adhurojnë lap topët sikurse dhe njerëzit, të shohin video dhe imazhe të kafshëve të tjera.", shpjegon Richard Zimmerman, themelues i Orangutan Outreach, shoqatës no-profit, që ka bërë të ditur programin.

Shekulli online(ANSA/Përgatiti: M.Alla)

 

U kry bac (endrra) smiley

Meqe jemi, po Kindle Fire, e ka kush? Si duket, pershtypje? Une e kam provuar pak, me eshte dukur shume pak i ndjeshem ne touchscreen dhe i avashte.

kindle fire 2? une s'e kam prek me dore po kto thone qe eshte shume i shpejte.
Mgjte une per vete kam ron rehat me tablet, plus qe sot ke mundsi me gjet me cmim te lire. Edhe sikur vec si ereader ta perdoresh, me tablet ke mundsi me lexu libra te cdo formati, boll me instalu aplikacionin. Me kindle m'duket se duhet me i konvertu fillimisht

Une ate te parin kam provuar. S'me ngjiti. Ky i dyti thojne eshte me i ndjeshem, por kushedi kur mberrin ne Europe. Shkon te 200 Euro kam degjuar. Kurse iPad e paguan 3-fishin...

iPad 2 fillon te $400 (16 Gb)
Ky New iPad nis te $500.
Une kam nji android, HTC evo; kuptohet qe nuk krahasohet me iPad po po t'moresh parasysh cmimin ($220), them qe nuk eshte keq

 

a trokalar trokalar diskutoni kopeket. Sala bo milionat, ipad-et i ka dhe ne hale ndersa ju diskutoni 100 dallarshin. smiley shuuume te lodhur

kshu u nda kjo pune plako: une laj pjata, ti ben politiken e jashtme dhe t'permrenshme

Ja edhe nje Sale i dyte, po ti paske mani madheshtie more bredharak! Kompetent ne çdo fushe... po nga syte mire sheh apo lexon nje ebook çdo gjashte muaj? Se jo per gje po po te ishe sadopak ekspert duhet te kuptoje dallimin mes nje ekrani "backlit" dhe nje ekrani "LCD"(liquid crystal display). Ndersa ky i fundit eshte i retrondiçuar nga drita diode te quajtura led(light-emitting diode), qe e bejne ekzemplar per bukuri ngjyrash, por qe te qorrojne me vetem 50 faqe lexim, i pari eshte pasiv, i nje teknologjie qe jep efektin e nje faqeje te vertete libri. Ne fakt pa ndriçim, nuk lexon dot asgje. Ne kete menyre bateria mund te zgjase muaj te tere.

Ule pak hunden edhe informohu se dem s'te ben: http://nncomputerconsultants.com/techblo...

http://www.ebookgratis.it/2012/04/differ...

ca thu mer? ke kthy naj gote a si? une kompetent ne cdo fushe? e per ca? per mu e ben punen dhe aq, maroi filmi! une nuk po i bej as reklame as gjo tjeter. M'leverdisi, e mora. Ate punen e ngjyrave nuk e kuptova...kto librat qe lexoj une jane bardhe e zi dhe me lejen tate, lexoj kur t'kem nge, mund t'qelloj 1 here ne 6 muaj ose 1 here n'vit po kjo nuk ka lidhje me ca do t'thuash ti, ate qe une nuk e kam idene ku eshte njoni me i mire se tjetri. Vecse nqse i re cik shkurt se nuk kishe kohe me e sqaru.

Ne radhe te pare na shkruaj shqip, se dialekti edhe me 100 mastera e doktoratura te jesh, te ul pak intelektin! Nuk po te kerkoj drejtshkrimin se e di qe eshte teper, por te lutem dialektin lere ne shtepi e mos e shetit falas online!

Sa per librat e tua qe ti lexon ne tabletin tend, mund te edhe jene bardhe e zi(te siguroj qe jane edhe me ngjyra), por une shkrova mbi ekranin lcd ne pergjithesi, jo mbi çka shkarkon ti ne memorien e tabletit tend. Tani besoj se duhet ta kesh kapur diferencen.

Per leximin lexo edhe nje liber çdo 10 vjet, por mos na shkruaj ketu qe qenka zgjidhja optimale, se ka njerez qe lexojne  nje liber ne jave dhe po ta perdornin nje tablet ne vend te nje ebook readeri, do te ishin qorruar ne shkallen e fundit te miopise. Kjo per shkak se ekrani LCD te demton shikimin nese syri nuk shkeput leximin here pas here. Jo me kot per t'u ardhur ne ndihme lexuesve intensive, ka dale teknologjia e re per ebook reader, me ekrane te tipit eInk qe emulojne librin e vertet prej karte.

o Pirro, merre shtruar mer, ca ke qe je kaq i frustrum? per ca masteri e phd je t'u fol? e kujt po i bohet von se dialekti po m'ul intelektin? ca pastaj nqse e ul? ku do me dal? qe intelekti yt > intelekti im? po bukuri o vlla, ku eshte problemi ktu? del naj gjo per ty? se nqse m'thu qe ai qe humb ket garen e intelektit pagu gjoben, ktu ma fut. Po nqse po e ben ket qe te m'sinjalizosh se po prish syte prej tabletit, rrofsh po per momentin nuk jam t'u ble tjeter. Nqse ke mundsi, boje kabull e nise nji. Ta jap adresen  ne privat po ashtu?

Une i frustruar!? Jo lali jo, te isha i frustruar, shkruaja 100 komente si ti, jo nje e dy saç shkruaj zakonisht!

Doja vetem qe te ishe pak me modest kur debaton me te tjeret se nga çka shkruan duket sikur kompetencat e tua s'kane kufij. smiley

Paqe!

duket sikur kompetencat e tua s'kane kufij

po kjo eshte e vertete, Pirro, nuk kane kufij

Ate qe e ke e ke, bredharak, ben ca si kompetent ne cdo fushe. Edhe dialektin shume te rende per ne qe s'e flasim ate dialekt. Me duket e ben per t'u dukur me shume kuller.

shif se Pirro ta shau xhaxhi Salen. Mos u bej me Pirron se eshte i keq!

Sala eshte i share qe ne lindje i shkreti! Po edhe ne nuk jemi pas... nga momenti qe i kemi besuar ketij majmuni çelesat e shtetit.

ca thu mer? ke kthy naj gote a si? une kompetent ne cdo fushe? e per ca? per mu e ben punen dhe aq, maroi filmi! une nuk po i bej as reklame as gjo tjeter. M'leverdisi, e mora. Ate punen e ngjyrave nuk e kuptova...kto librat qe lexoj une jane bardhe e zi dhe me lejen tate, lexoj kur t'kem nge, mund t'qelloj 1 here ne 6 muaj ose 1 here n'vit po kjo nuk ka lidhje me ca do t'thuash ti, ate qe une nuk e kam idene ku eshte njoni me i mire se tjetri. Vecse nqse i re cik shkurt se nuk kishe kohe me e sqaru.

p.s. te ky linku 2te qe solle ti, ne fund thote ate qe po thosha une, qe nji tablet mund ta perdoresh per t'lexu shume formate te ndryshme sepse mjafton me instalu aplikacionin perkates

tablet supportano la lettura praticamente si tutti i formati eBook, quelli che permettono ai lettori di leggere enhanced Book, ossia quei libri elettronici che fanno uso di elementi interattivi e multimediali (come accennato in quest’articolo). I libri elettronici in formato ePub possono essere letti su tutti i tablet e solo sugli eBook Reader che supportano tale formato. Inoltre risulta di solito agevole la lettura dei pdf e questo spesso è importante poiché alcuni tipi di pubblicazione hanno intrinsecamente bisogno di un formato che resti stabile per cos→ come lo ha pensato il suo autore o editore.

Kjo me duket se te shpetoi lali smiley:

"Tuttavia, il confronto fra tablet e eBook Reader potrebbe interessare anche chi ha già fatto ingresso nel mondo del lavoro e chi legge per pura passione.
In particolare in quest’articolo punteremo la lente d’ingrandimento su alcune caratteristiche di tablet e eBook Reader:

  1. Display
  2. Funzionalità
  3. Contenuti"

Une jam esell qe kur kame lere se e urrej alkolin, po ti me duket se je bere rryqe... fare!

Pirro, 

mrena mundsive, (i) mos m'thuj lali dhe (ii), pa t'shkelme syni se aq dun robt ktu dhe fillojn e hapin llafe t'pabaza.
M'lejo ta perseris me qarte:
une nuk e kam idene shume as per njonin as per tjetrin - kam ron rehat me ate qe kam dhe sic permenda diku, m'duket me i favorshem per arsyen qe mund t'lexosh shume formate ndryshe prej eBook Readerit qe pranon vec formatin e vet (qe sdqfte, mund t'perdoresh konvertus). Kaq!
Nqse ti, si njohes i mire, m'thu qe eBook Readeri ja fut tabletit, m'ben nder se po m'ndricon po nuk jam t'u ju kthy nook-ut t'vjeter qe kam se ai vec 4Gb e ka kurse ky tablet e ka 32. Plus, une jam klase puntore...edhe luj naj loje ose e perdor per naj pune te vogel (se qe thu ti, te ky tablet perdor dhe office etj gjona).

Respekt Pirro! (pa ironi ket)

Mos ki merak per shkeljet e syrit se jam k*rvar i krahut te duhur...! Pastaj edhe te "ngisja" ne krahun "e gabuar", vetem nga te folurit ne dialekt do te me dilte deshira e do te preferoja nje meshe ne gjuhen armene; thene nga nje qe me fene eshte si poli i Veriut me ate te Jugut, me kupton qarte...

Nuk jam aspak njohes i mire i ketyre traplleqeve elktronike, por thjesht te korrigjova pak se po ecje me inerci te madhe, duke nderhyre majtas e djathtas.

Edhe une klases punetore i perkas, bile pak me "punetore" sesa asaj qe jeton ne Kanada, perderisa edhe pse i diplomuar ne Itali e me specializim po italian, prej vitesh bej nje pune prej €1300 ne muaj. Aty tek ju me kaq para edhe nje kamarier fshin te pasmen.

Respekt edhe ty lali edhe mos m'u merzit!

 

 

qe t'mos e zgjas; jo me shume se para 1 viti, dikush ktu (Ophicius), me rekomandoi ca cel. android te blija per buxhetin qe kisha se nuk e kisha idene fare. Ta them ket se nuk kam problem me e pranu hapur kur nuk e kam haberin. Edhe te ky krahasimi ktu, fola vetem per ate qe m'kish terheq vemendjen, te formati, te tjerat ishin lajme t'reja per mu.

Per mua te ka dhene nje keshille te shkelqyer, Android eshte sistemi i se ardhmes!

Por per te lexuar librat elektronike nuk eshte zgjidhja me e mire.

'Tjeta!

Kujtimet e vegjëlisë :"Sala i vogël në botën e çudirave"smileysmileysmiley

Këto vitet  80 janë nga 80- 90 cer viti axheba është kthyer ky nga franca.

Nëpërmjet një tregtari britanik arritëm të blinim një të tillë, por pa program. Në laboratorin tim, një djalë i ri, shumë i përkushtuar ndaj matematikës, filloi ta programonte.

Paska bë dhe kontrabandë që athere Naltmaidhimi. Paska pas dhe laborator privat dhe ka punsuar dhe matematikantë .E paske korruptuar diktaturën O Sal !

Po prandaj edhe i afroheshin djemt e Enver Hoxhes atij, kerkonin te dilnin ne fotografi me Salen, sepse ky kishte kompjuter (kompjuter i thote tashti ky, amerikance, sipas konjuktures, sepse asokohe ky i thoshte si gjithe te tjeret "ordinator", nga frengjishtja qe ma ka si gjuhen e vjehrres).

Madje, edhe djemte e Enver Hoxhes, me teper nuset e ketyre u zune keq me njera-tjetren, u telendisen fare, vetem prej ordinatorit pa program te Sales. Nuk e lete Teuta ate Liljanen qe te lunte edhe ajo me PacMan. Se lente bushtra, as kur e kishte ajo tjetra rradhen. Leje po te kishte edhe program. Do kishte vajt gjaku gjer ne gju, do te shperbehej Blloku dhjete vjet para se te binte vete.

Ordinatori i Sales ka qen legjendar fare. Mbas pocave ndricues per Tironen nga Xhemol Tafaj, ordinatori i Sales ka qen arritja me e madhe teknologjike ne Tiranen e viteve ´80.

Biles, po t´kishte qen ordinatori i Sales edhe me program, kishte per t´ja marr direkt edhe Xhemol Tafajt.

 

PS: nje gje qe ma vret syrin me shume dhe ma mundon tepelekun e kokes eshte:

Nese ky ka qene ne vitet ´80 ne kulmin e rinise se tij, atehere i bie qe ne 1968, kur u be komunist me teser na ishte aty tek 10 vjec, dhe kerkesen per komunist e ka bere kur ka qene 5 vjec. Gjeni fare tjetri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cudi qe nga Franca s'ka marr ndonje "Bull"

 Në laboratorin tim, një djalë i ri, shumë i përkushtuar ndaj matematikës, filloi ta programonte.

 

Si e ka emrin ky ;  `djali i ri?` ....se eshte nje gje e ralle kjo puna e programimit ne vitet 80` dhe sdo kishte asnje gje qe ti permendej  emri djalit, si shqiptar i pare psh ,qe ka bere programime  computerike ne shqiperi  ne shqiperine e varfer te viteve 80!¬

Kryeministri nuk thote gje, as emrin e djalit, as emrin e ministrit, as emrat e "skuadres"! Jo per gje, po thjesht per transparence. Se nuk u mbushet mendja "skeptikeve".smiley Berisha rre te vdekmit dhe jo te gjallet!smiley

 

 

 

smiley shal-ere- shal-ere de ver-mo smiley

Të vetmadhërishmit janë të paturpshëm- s'ka gjë që se bëjnë me përpikmëri e nivel të jashtzakonshëm.-humor për 40 vjet e inshallah s'del nji koqe tjetër si ky.

 

Frank Lloyd Wright, ne 1935 me ane te Fallingwater u a ka perplase nje pershmbrapshtit modernisteve duke u tregu se si bohet arketikture moderniste. Sala ne 2012 me kete shkrim ja ka perplase nje pershmbrapshtit blogisteve (spo du me dhon emna smiley) duke u tregu se si bohet blog-llek!

Ky o blog mer jahu! smiley

ligjëro shoku sali.

ligjëro o bilbil i ynë.

ti mollën seç e shpëtove.

gjith nji popull idrizifikove.

 

t'lumt goja o bir

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).