Sipas Balkan Insight, por edhe sipas UNODC, Shqiperia ze vendin e pare ne Ballkan persa i perket numrit te vrasjeve, me plot 4.0  per 100.000 banore. Verehet nje rritje e paprecedente e krimit ne Shqiperi 2 vitet e fundit, jo vetem te vrasjeve, por edhe grabitjeve, vjedhjeve, dhunes. Gjithashtu, sipas zyres se Kombeve te Bashkuara per krimin dhe drogen, UNODC, Shqiperia shenonte plot 49.9 vrasje per 100.000 banore ne vitin 1997; 18.6 ne 1998; 16.1 ne 1999, ndersa me uleta ne vitin 2009 me 2.6. Statistikat flasin per studime nga viti 1995.

Vlen te theksohet se vendet e tjera te Ballkanit si Serbia, Kroacia, Bosnja, por edhe Greqia qe eshte perfshire nga nje krize e thelle ekonomike dhe civile vitet e fundit, kane shkalle me te vogel te krimit se Shqiperia. Perkatesisht 1,2; 1.4; 1,5 ; 1.5. Rumania dhe Bulgaria ne 2.5. Mali i zi qendron ne 3.5 vrasje per 100.000 banore. Mesatarja e Europes eshte gjithashtu 3.5.

Ne studimin e OKB nuk thuhet sa vrasje ndodhin ne Kosove, ndoshta sepse Kosova nuk ben pjese ne OKB dhe mund te jete perfshire ne studimin e Serbise.

Burimet e informacionit :

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co... qe citon studime te kryera nga Kombet e Bashkuara https://www.unodc.org/documents/data-and...

http://www.balkaninsight.com/en/article/...

33 Komente

po pra por nuk theksohet se 89 % e ketyre vrasjeve behen kot keshtu per qejf.

keqkuptim kulturor...

Paske ardh ne Shqiperi o nochke ? kur do ikesh smiley

sa me shpejte te jete e mundur smiley

smiley

shyqyr e the nje gje me mend smiley

Dhe per kete priti sa erdhi ne Shqiperi smiley

normal smiley

ktu t'vijne mendte dhe te bie bytha n'uje smiley

po pra, se sa jemi andej, na rreni mir e mir. o sa mir me ken n'Shqipni. Vim ktu e shofim me syt tona...dhe ndrrojme bileten smiley

Nuk dua te le asnje nenkuptim, por edhe ketu ne France, nuk di ç'i ka gjetur, kane shperthyer vrasjet keq. Brad, ne Korse po behet nami : ska jave qe te mos kercase, shkojne e i gjejne me plumba ne koke. Por edhe ne kontinent (France), vrasjet jane shtuar shume : Marseille, para ca ditesh po diskutohej a te fusim ushtrine, sepse gjendja ka dale jashte kontrollit mes bandave rivale, shitesve te droges.

Nje vrasje e tmerrshme qe ndodhi keto dite, nje familje angleze (me origjine irakiane). Ne mes te nates, me duket ne prite : babai, gruaja, e ema e gruas (me duket). Nje vajze ne gjendje te rende, 7 vjeçe, por ka dale nga koma. Nje tjeter, 4 vjeçe, ka shpetuar pa asgje, e fshehur tek kembet e nenes ne makine. Te gjitha viktimat, me nga dy plumba ne koke. Jashte makines, nje kalimtar francez, i vdekur dhe ai. S'po dine angleze e franceze e suedeze, jane ngritur ne kembe, me duket se fle nje lepur i madh (ky burri punonte ne nje program berthamor britanik, a diçka e tille, pune shkencetaresh).

Nejse, e kam fjalen, a eshte kriza, a s'di ç'dreqin eshte, edhe Francezet po mesohen me kete gjendje : perdite ne gazete, vrasje. Direkt pistolete. Ca kohe me pare, ishte thika, tani direkt pistoleta, ekzekutim.

Eshte edhe Franca pjese e Ballkanit tani? C'lidhje kane statistikat e Frances me ate cfare flet artikulli?

Po ti cke qe hidhesh sikur te ka pickuar ndonje gjemb,ai mua po mi thoshte.

Po Marseja eshte qyteti me perqindjen me te larte te imigranteve, kryesisht Afrikane, eshte a natyrshme qe do arrije qiellin krimi. Nuk ka asgje per tu çuditur, ato qe e mbeshtesin imigrimin e njerezve nga bota e 3-te ne vendet e tyre duhen varur!

Bardhok, ke rene gje ne dashuri me emrin tend ti qe na i shporre te zinjte nga Franca ? Apo ha buken e shqipes e baj hallin e françuskit. Si gjithmone, xhanem.

Pse kalon ne argumente ( nese mund te quhen te tilla) te tjera? Dihet qe krimi i larte ne France dhe Marseje, duke qene qyteti me i madh me imigrante, vjen per pasoje te imigracionit dhe kafsherise qe fshaqin imigratet e botes se 3-te dhe atyre Islamike.

Gjemb,

Kaq gje e kupton ti, besoj : "Nuk dua te le asnje nenkuptim, por..."

Pastaj, une jetoj ne France dhe jo ne Ballkan. Ty te intereson ç'behet ne Babrru, mua ne Clichy. Nqs ju doni t'i ktheni te gjitha temat qe te flisni per gjera ku nuk jetoni, atehere mbeshtilljani, behuni gjitholloge, ti me trego per Francen, e une te tregoj per USA. Apo jo ?

Megjithate, e kam pa te keq. Ishte thjesht info.

Po boni o vlla parkingje mbi e nentoksore.. ky numer reduktohet me 1/3

Po prape dhe ne parking nentoksor merret vesht,ku nuk hyjne keta gazetaret.

Mir qi hyjn, po si dalin mor aman?

Shiko se mbase shumica e ketyre vrasjeve behen me qellim te mire. E shofin rob qe jane ne vend te fundit per disa fusha dhe dun me e kompensu me keto fushat e tjera. Une them se duhen sqaru pak me shume njerzit...

Tregues i nivelit te respektit per jeten dhe i aftesise per te kontrolluar stresin.

Njerezit e rritur perpiqen te kuptohen duke komunikuar me njeri-tjetrin per te arritur nje zgjidhje te perbashket. 

Te pakten jemi te paret per dicka.

ne Shqiperi mesatarja e vrasjeve eshte: 4.0 per 100 mije banore. ndersa mesatarja e Evropes eshte: 3.5 per 100 mije banore.. nuk qenka ndonje diference e madhe, vetem gjysem njeriu me shumesmiley, kot na beni merak.

Belulo,ku doli kjo 3,5 per Europen, se nuk po e shoh, ka ndonje link.

po clink thua o Pjero.. lexoje mire, ketu ne artikull e ke, kshu, tulle..smiley

urdhro: ''Mali i zi qendron ne 3.5 vrasje per 100.000 banore. Mesatarja e Europes eshte gjithashtu 3.5.

Po si ka mundesi te jete 3,5 kur shumica e vendeve ketu rezulton; 1,5  1,6  1,8  2,5  si ka mundesi, apo se Albania eshte 4 .  Kjo me habiti. 

Pjero keto  me:  (1,5  1,6  1,8  2,5)  eshte perkatesisht mesatarja e vendeve te tjera Ballkanit. (i ke ne artikull gjithashtu emrat e ketyre vendeve),  kurse 3.5  eshte mesatarja e vendeve te Evropes.

Eshte interesant nje studim i gjere mbi shkaqet e krimeve .

Vendin e pare e ze gjendja moral psikologjike e popullsise pasoje e periudhave te zgjatura ne kriza ekonomike. Oponence e saj mbetet nje studim tjeter . Perse ne Kalkute vrasjet jane me te Ultat ku Varferia eshte ne Kulmin esaj dhe njerzit rrojne ne krize te perhereshme.

Vendin e dyte e zinte lufta per tregjete Droges dhe ne pergjithesi zotrimi i tregut te parave te Pista . Oponence ishte perse ne vende ku sundojne teritorialisht Boset  Kolumbi ) vrasjet jane ne nivele shume te ulta , gati te paperfillshme dhe jashte fushes se Droges .

Hyjne dhe ca te tjera si karakteri , trashegimia , tradita etj ne zgjidhjen e konflikteve !...dhe ...se Kanuni or tie ..smiley ..etj

Prape Ju Lutem Hurin lereni .Tani e ka rradhen te kthehet nga ana tjeter e bythes se Lisit ku bije Hija   dhe pasi ve doren nen koke ja jep me nje ..se ne Marseje or tie smiley

 

Me ate mendje dhe ato qindra mijra arme te vjedhur ne '97, 4/100.000 Shqiperia kundrejt 3.5/100.000 Europa eshte nje mrekulli.

Jo vetem mrekulli, por jemi per tu marre shembull. smiley

Mrekulli, ne kuptimin qe nuk jemi pergjysmuar. Plas koburja per nje makine te gervishtur. Me ato tru e me ato mjete ne dispozicion eshte per tu habitur, qe kjo s'ka ndodhur.

Po cfare 4/100.000 o Belulo. Me shifrat e INSTAT per 2.8 milion banore shifra 4/100k thote 112 te vrare ne vit ne gjithe Albanistanin (a seriozisht aaaa..)

Keshtu eshte kur edhe institucionet e statistikave behen "tok' e xanun".

Ja tjetri qe e ble shalqinin me prove, jo si ne qe e hongrem kallup. smiley

Nejse, shqyqyr i her qe zum vendin e pare per dicka!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).