Kjo eshte nje video ku tregohet se si greket e Agimit te Arte i refuzojne ushqim nje nene te moshuar ne nevoje vetem se ajo eshte e huaj. Si ka mundesi te kete "njerez" te tille mbi kete dhe?

122 Komente

Pa me thuaj, ç'mut dojne imigrantet e paligjshem ne Greqi, ne vendin e grekve, te themeluar nga greket, te mbajtur ne kembe me taksa greke, derdhur gjak nga greket.

E çfare, çdo afrikan apo mysliman qe do futet ne greqi do i lejohet te jetoje aty? Po jo or çun, jo!

Golden Dawn nuk jane neo-naziste si fillim ( fjala Nazi nuk ka ekzistuar deri pas mbarimit te luftes se dyte boterore) siç i pershkruan media çifute sepse ato e kane pisk me GD edhe pse kryetari i tyre mendon qe Holokausti nuk ka ndodhur ashtu siç thuhet por edhe pse GD i bie ndesh politikave marxiste te çifuteve qe sjellin shkaterrimin e shoqerise.

Golden Dawn lufton per kombin grek. Pse nuk nxori gje media çifute kur ato dhuruan mijera kg ushqime per te varfrit? Eh, pa me thoni.

 

Shoku e ke gabim. Shyqyr qe ste ka ndodh te jesh keq. Mos te ndodhte kurre. 

Per çfare e kam gabim or trim?

o "palikari", mos u nxeh se nuk pretendon njeri prej teje qe ti kuptosh gjerat vet se...

ti rri ne greqi e qello plaka, se po dole nga greqia e lashte keq i ke punet.

ne gjermani akoma po vazhdon gjyqi ndaj nje grupi nazist qe i vrane ca grek qe shisnin buke me hudhra si shumica e grekeve ne gjermani.

i vrane si qen ne dyqanin e tyre se ishin te huaj.

po se kuptove akoma per ca e ke gabim do ta kuptosh shume shpejt.

ske nevoje te vesh shume larg deri ne gjermani, se edhe ne shqiperi ta bejne nenen nuse po te mos fshihesh si qen pas pseudonimeve....

tung

p.s. nuk dua te shpreh asnje lloj simpatie per ideologji ekstremiste me ate qe thashe me larte, po derri skupton gjuhe tjeter.

E ke ti gabim. Mbase kjo Golden dawn apo dhe pergjigja e Bardhokut eshte pak e ashper por realiteti qendron qe emigracioni po shkateron kulturen dhe ekonomine Europiane. Kufizimi i te drejtave te emigranteve eshte shume i nevojshem per mbijetesen e Europes.  

 

Kjo video eshte e gjitha e "set up". Golden Dawn e ka bere shume te qarte qe nuk u jep ushqim emigranteve, e kjo plaka megjithese e dinte kete qelloi qe vajti, plus qelloi njeri gati me kamera (e telefonit) gati ta filmonte...pfff... Kjo ishte e gjitha e krijuar per reklame edhe Golden Dawn pa diplomaci fare, ra brenda.

emigracioni po shkateron kulturen dhe ekonomine Europiane

...tha emigranti Shqiptar ne Amerike.

E para kultura indogjene Amerikane nuk ekziston me, keshtu qe une s'kam c'ka shkaterroj. E dyta, ndryshe nga muxhahadinet qe pushtuan Europen,  une nuk sjell ketu shtetin tim me vete.

 

Meqe u gjenda Konnt, edhe une ate pasazhin qe ka vecuar Gjembi do vecoja nga komenti. Shiko, te ardhurit , kane dhene nje kontribut ekstrem ne zhvillimin ekonomik te vendeve. Sikur te mos ishin ata turq e kurd ne Gjermanine e pasluftes, do te kishim nje tabllo komplet ndryshe te vendit. Tani pas pilafit te gjithe bejne si te pakenaqur, por punet e rendomta , ato qe sjellin zhvillim gjithmone i kane bere emigrantet. Problemi kryesore eshte se pas ngopjes te gjithe filluan te bejne pune qejfi ( po flas per vendasit ketu) edhe harruan punet e renda qe sjellin zhvillim. Me shume mundesi Europen e marrin kinezet tanismiley

Kjo fobia kundra emigranteve eshte thjeshte nje preteks i nxjerr me rastin e krizes. Eshte teori shume e njohur , per ata qe merrem me histori politike apo ekonomike. 

Nuk te kundeshtoj per kontributin. Po me duket se po e egzagjeron meriten. Zhvillimi Gjerman nuk eshte as pasoje dhe as merite e Turqeve apo ndonje emigranti tjeter. Perfitimet qe marin emigrantet nga shteti ku jane, zakonisht e tejkalon kontributin qe japin. Sidomos keta tipat qe rrefuzojne te inkuadrohen ne shtetet ku shkojne. Problemi zakonisht nuk eshte me ata emigrante qe mesojne gjuhen, zakonet e traditat e vendit ku shkojne. Apo me ata qe thelle ne shpirt i duan te miren vendit qe u ka hapur deren. Problemi qendron me ata emigrante qe jo vetem rrefuzojne te inkuadrohen po i duan dhe te keqen vendit ku emigrojne (Pakistanezet ne Angli jane te paret qe vine ne mend).

 

E me thene te drejten nuk eshte me teper faji i tyre sesa i tolerances se teper per shtetet ku shkojne. Mirseia e drejtesia e tolerance shihen si dobesi e abuzohen ne kulm. Prandaj Golden Dawn-it, e shoqatave te ngjashme ne Europe po u ritet popullariteti. Edhe toleranca ka nje fund.

 

Edhe ky muhabeti i "duan te bejne punera qefi" eshte shume demode. Jo vetem i vjeter po edhe aspak realist. Po qe se emigrantet nuk do hynin ne vend e shkaterronin pagesen e atyre puneve, vendalinjte do i mirnin. Po kur paguan taksa, kur ke famlje qe do te cosh ne shkolle te sakte, e do te kesh nje plan pensjoni me te cilin mund te jetosh nuk mund te marresh nje pune me 1/3 e pages (te cilen emigranti qe nuk e rruan trapin per keto qe permenda, se ka kerkesa me imediate, e mer pa problem). E vertet pagesa me e larte rrit cmimet e cdo gjeje, por per shoqerine eshte me e demshme papunesia apo "under-emplojment" sesa rritja e cmimeve.

 

 

Zhvillimi i Gjermanise eshte thjesht merite e mjaltit te krijuar nga bletet, gjermane, turke, greke, etj...Merita e vertete i takon sistemit shoqeror,politik dhe ekonomik gjerman ku fiton shkembimi i lire dhe jo vjedhja e mjaltit nga nje dore e vogel hajdutesh.   Gjermania nuk eshte vend i pasur dhe pa krize se eshte vend me hileqar se te tjeret por thjesht se eshte vend i ndershmerise (kolektive e ligjore). Vendet europjane ne krize jane ato vende ku perpiqen (me shume sukses gjersa ariten ne fund te gropes) qe te hane me shume se c'prodhojne...duke vene hilen permbi ndershmerine kaq shume te proklamuar.

E thene bash me logjikken e nje gruaje!

ikur te mos ishin ata turq e kurd ne Gjermanine e pasluftes, do te kishim nje tabllo komplet ndryshe te vendit.

Ah mjera ti, sa e trashe qe je. Gjermanine e kane bere gjermanet se ato jane race punetore e inteligjente, jo kurdet! PSe nuk bejne vendin e tyre kurdet apo turqit?

Dhe nuk jane punet "e rendomta" ato qe sjellin zhvillium, moj e mjere.

Apo harrove krimin e larte te sjellur nga turqit, kurdet, afrikanet ne Gjermani? Ato, duke qene nga kultura te tjera, nuk mund te pershtaten ne kulturen dhe vendin e zhvilluar te Gjermanise. Eshte pothuasje e pamundur.

Nese vendet e Skandinavise konsideroheshin si vende te paqes, krimit te ulet, tolerances etj, tashme kane krimet me te larta per capita ne Europe persa i perket vrasjeve, perdhunimeve sepse arabet, turqit, kurdet, somalezet jane kafshe dhe kafshes sillen si kafshe.

 

Shpresoj te mesosh "the hard way" kur te te perdhunoje ndonje Somali ne Suedi, se atje keni plot, dhe pothuajse te gjithe jetojne me "welfare"

Nje shkodran do te kish quajtur "o zog gomorit"! E para po i drejtohesh me ato fjale nje gruaje (sikunder nenes ose motres tende) e dyta  (qe je nje hiç ne kulture) gjermanet ashtu si gjithe etnite e tjera te globit nuk jane rrace. Ngulite njehre e mire ne koke qe rraca eshte njerzia (ku fatkeqesisht ben pjese dhe ti).

 

Sa djem ka yt ate more? Ishalla nuk je femije i vetem se do i mbyllesh deren titeti.

o zezok , na thuaj njehere ti cfare kombesie ke?

e para e punes shteti grek nuk e themeluan greket

e dyta vetem afrikanet dhe myslimanet nuk nuk lejohet te shkojne?

e treta ne se je me mendjen e ''agimit'' pse nuk del ne rruget shqiptare ti vesh flaken dyqaneve dhe sipermarrjeve greke dhe te huaja ne shqiperi?

Foli ultranacionalisti nga Greqia smiley

Meqe ra fjala, Kush eshte kjo media çifute?

ata tipat si puna jote jane si zezaket e amerikes para 200 vjetesh qe qanin kur u vdiste pronari i bardhesmiley

Aty ne Greqi, nje parti me emrin Agimi i Arte, refuzon ti jape ndihma nje personi a nje grupi njerzish dhe behet nami, ndersa ne Shqiperi nje qeveri e tere refuzon ti japi ndihma njerzeve ne nevoje dhe nuk behet nami, nuk leviz asnje gazetar apo media. Ne Shqiperi, dikur edhe shperndaheshin ndihma ne drejtim te te varferve, ndersa qysh kur pushtetin e morri Buall Mavria me qeverine e tij te dietes, nuk po shohim me shperndarje ndihmash. Vetem ne kohen e zgjedhjeve sheh nje shperndarje, sa per tu marre voten. Eh ç'maskarrallik, e asnjeri nuk flet. Edhe ne perendimin e pasur, sheh shperndarje ndihmash per te varferit, ndersa ne Shqiperi jo. Si duket, te pangopurit e qeverise dhe administrates i vjedhin per vehte. Kur do iki ajo far e poshter.  

Golden Dawn nuk jane neo-naziste si fillim

 

Ata mund ose mund te mos jene naziste, ose fashiste, ose komuniste. Kete nuk e di

Por ca di une, eshte se ata nuk jane njerez, as kafshe.

Dhe jo vetem ata, vini re me kujdes nja dy kalimtare 'grek puro' aty afer. Po te ishin njerez, do te benin gjene me te njerezishme dhe ti afroheshin asaj nenes dhe ti jepnin pakon e tyre, ose dicka prej saj.

Si ka mundesi nje njeri qe ka fjalen 'bardh' ne rrenje e emrit, te jete kaq i zi ne shpirt. 

Eshte nene or i Zi, ata ndyresira nuk kthyen mbrapsht ndonje lypsar apo ndonje halabak (do te ishte e poshter edhe sikur ta benin per ata). Por ajo qe me mbush me nje zemerim te papershkruar eshte qe ata qelbesira kthyen prapsht nje nene.

 

Duket qe komentet e tuaja kane sfond urrejtje nga greeket.

Try to be as less biased as possible, se ndoshta ti merr per baze kush komentet.

Por ca di une, eshte se ata nuk jane njerez, as kafshe.

Ca do te thuash ti me kte me lart? Se po te gjithe te ishin kafshe, nuk do ishin vend me i zhvilluar se Albanistani. Dhe kalimtaret nuk e kane per detyre te bejne ashtu siç thua ti.

 

Ore po nga e dini se ishte nene greke ne nevoje ajo qe e kthyen mbrapsht? Nga jeni kaq te sigurte? Video-ja mund te jete marre lehtesisht jashte kontekstit. Ndoshta ajo kishte marrur ushqim me pare dhe kerkone prape, dhe keto nuk e lejuan. Kush e di si ka qene puna ne te vertete.

Pse kerceni si gjelat kot? Po aktin bamires se tyre pse nuk e vini ne pah? Ato dhuruan ushqime, po kjo nuk vlen per ju?

Kafshe shqiptare! Te ishin nacionaliste te vertete do kishit krijuar te ardhem ne vendin tuaj, jo duke rjepur taksapaguesit e vendeve te zhvilluara. Na dilni te shisni edhe nacionalizem tashi.

Kafshe shqiptare, nuk eshte çudi se shqiptaret jane populli me IQ-ne me te vogel ne Europe.

Gjynah qe flet keshtu Bardhok..Me vjen keq per cfare ke shkruajtur.Shume gje e trishtesmiley -

Pervec faktit qe je totalisht gabim, ky mllefi qe ke ,eshte i pajustifikueshem.

Pervec faktit qe je totalisht gabim

Sipas teje qenkam totalisht gabim, madje edhe faktikisht. Mire, mund te me thuash ti Dora Noli, pse dhe ku jam gabim? Se ajo qe thua ti mbetet opinion i pabazuar ne argumente.

He, per çfare e kam gabim?

 smiley  Po ja keshtu ne pergjithesi per te gjitha je gabim. Po sikur te jap arsyetimin per te gjitha i bie qe ty te shpjegosh nja 2000 vjet histori njerzimi, pastaj te kalosh tek konceptet baze te shtetit, individit, kombit etj etj. Te them te drejten une s'kam aq shume kohe.

Sidoqofte duket qe s'ke qene kurre jashte shtetit ,ke mungese te theksuar informacion dhe njohurish qe i shtohet dhe nje ndjenje e theksuar inferioriteti.

Nuk ke dhene asnje kunder argument. Gati ma mbushe mendjen smiley

Sidoqofte duket qe s'ke qene kurre jashte shtetit

Gabim, kam shitur shume vende.

ke mungese te theksuar informacion dhe njohurish

Ndoshta e vertete, sepse informacioni nuk ka fund.

qe i shtohet dhe nje ndjenje e theksuar inferioriteti.

Ndoshta, sepse te lindesh ne Shqiperi eshte mallkim per se gjalli.

kam shitur shume vende smiley

Po cfare vendesh ke shitur ti psh?smiley E shite shtrenjte Francen , se Shqiperine duket qe e ke shitur liresmiley

Te lindesh ne Shqiperi s'eshte e lehte, por njerez me karakter dhe personalitet te forte ja dalin mbanesmiley

Te lindesh ne Shqiperi s'eshte e lehte, por njerez me karakter dhe personalitet te forte ja dalin mbane

Prandaj ke emigruar ne nje vend si Suedia ti? Te ishte me karakter dhe personalitet te forte do e thurje te ardhmen ne Shqiperi.

Qekur erdhen kafshet e botes se 3-te ne vendet skandinave filluan vjedhjet ne shkalle te larte, shakterrimin, perdhunimet, vrasjet me te medha etj. Po flas per ish-vendet komuniste, ato Afrikane e ato Arabe. Aty perfshihesh ti.

Jo çuditerisht Malmo dhe Oslo considerohen si "kryeqytete" e perdhunimit, sepse jane plot me imigrate qe nuk mund te pershtaten.

Kerme qe jeton mbi shpinen e taksapaguesve suedeze!

Jo çuditerisht Malmo dhe Oslo considerohen si "kryeqytete" e perdhunimit, sepse jane plot me imigrate qe nuk mund te pershtaten.

Si p.sh. Julian Assange.

Komenti me idiot i kesaj teme.

C'te bejme, nga halli. Ndryshe nga ti, s'e kam fatin te jetoj ne Suedi smiley

Dhoku qenke pak rast i pashprese ti. Po mire mo djale, se kot u perpoqem, me idene mos reflektoje. 

Ti fliske budalleqe e as nuk te vjen pak turp. Mbaje gojen e mos u trego u pakulture. Sidomos kur nuk e ke idene e personave qe je duke folur. Me keto mend , ti s'paske per te pire shume uje ne jete , kudo qe te ndodhesh.S'ta ka fajin Shqiperia , as Shqiptaret.

Te lutem lejoi Dhokut te shkruaje e te thote cfare ti vije per mbare. Kur ti mbaroje te gjitha alternativat Churchilliane do te beje gjene e duhur dhe sigurisht qe nuk do tja nisi perseritjes nga fillimi, thjesht se do te kete aq shume per ti ardhur turp.

Qekur erdhen kafshet e botes se 3-te ne vendet skandinave filluan vjedhjet ne shkalle te larte, shakterrimin, perdhunimet, vrasjet me te medha etj. Po flas per ish-vendet komuniste, ato Afrikane e ato Arabe. Aty perfshihesh ti.

Flet bardhoku nga shqiperia...

Absolutely!

Ta jap une nje kunderargument. Je komplet i vonuar mendor.

Keta njerezit e Agimit te Arte propagandonin qe do sterilizonin te gjithe ata si ty (dmth me probleme mendore). Cfare na kujton kjo? Vitet 1920-1945. Kjo meqenese po mburrje mungesen e koincidencave naziste me keta. Pastaj tjeter, ti e pe si u prezantuan, cohuni o ju bythqira gazetare se erdhi ky i joni dhe duhet me pas respekt. Dhe ky i tyre tha vetem qe duhet te dhjeni ne breke te gjithe se erdhem neve. Sa normale te duket duke perdorur nje shkalle nga 1 ne 10?

Ja cfare mbron ti. As kancer s'i quan dot, helm kobre mbase smiley

Keta njerezit e Agimit te Arte propagandonin qe do sterilizonin te gjithe me probleme mendore

Ke ndonje burim informacioni per kete qe thua apo qe pjerdh nga bytha jote liberale?

Une kam lindur ne Shqiperi dhe e ndjej veten te nderuar. "Ti Shqiperi me jep nder...". Per fat te keq nuk mund te them te njejten gje per vellezerit e mi shqiptare.

mos ja vej re ktyre shqiptarve Bardhok! nuk ja vlen te prishesh gjakun me keta. 
E ke pa ate Batmanin e ri? po ashtu, ta shofim nji dite bashke. Po fishekzjarret te  pelqejne?

smiley

po ti o majmun i zi ca rrace je ?

me vrap ne ugande se atje e ke vendin

bardhoku i pasak fut nje cigare nga lazarati me duket. ypp xhixhi me fal bardhoku...

Dhe qahen per cilesine pastaj.

O Lindja e Mesme e Ballkanit! Po nuk u bën përshtypje që struktura shtetërore, po ua heqin bukën nga goja njerëzve, për shkak të përkatësisë politike, po ju bën përshtypje që një organizatë fashiste e huaj ka dalë të japë ushqime FALAS dhe refuzon tua japë të huajve? 

e ore e, edhe ti!

ti e di shumë mirë se sa kohë gjenerohen vetëm injorantë nëpër shkolla atëherë çdo gjë mund të ndodh. ti e shikon vet, futet mësues ai që ka para. s-ka as njëfarë seleksionimi më minimal. dhe po të vesh sot në shkollat shqpitare, 9 vjeçare e të mesme, më shumë se gjysma e mësesve janë të rinj, që në 5 minutsh dalin e tymosin ndonjë cigare. 45 minutat e mësimit në fejsbuk, 5 minutshin tjetër(që ndonjëherë bëhet edhe 15 minutsh), kafe.

 

e kam llafin, që "e rënda", të paktën për mendimin tim, nuk është tek heqja e bukës, por proshimi i monstrave injorantë, që çojnë në rezultate si ato që shohim sot. fillon dhe "vet-replikohet" në sistem e gjitha!

sistemi vet riprodhohet, se po të vësh mësues apo drejtora injorantë të gjithë nxënësit që do të bien në duart e tyre do të jenë injorantë. kjo ia bën mu. por ty, nuk të shqetëson aq shumë kjo pasojë, sesa ajo e bukës së atyre që nuk mund ta marrin atë vend pune.  

aha, jo vetëm riprodhohet, po vet-riprodhohet. 

Kjo është temë që flet për diskriminimin po s'e ke marrë vesh. Sesi A.A diskriminon të huajt. Unë po them sesi MË KEQ SE KËTA po diskriminohen në atdheun tonë të dashur. 

 Po ata që e kanë tashmë këtë vend edhe PO HIQEN NGA PUNA, si i bëhet? Kishte bërë një listë Ledi Shamku. 

mëndje më hëngsh munë, me kë rri dhe merrem unë.

Ti vetëm për t'i gudulisur bythën Hurit me ndonjë smiley je.

shëndet.

falemnderit, do ta kem parasysh. 

çka po shkruaj do t'i shkruaj me frikë se do vi ndonjë nga, "ato gocat" ( smiley ),adminet dhe to të ma fshijë sa hap e mbyll sytë.

tani, siç edhe të ka cilësuar një peshk, nga ata që ti nuk ke qejf, ti je veçse një tip i zhgënjyer që do të bëj revolucion po nuk po di se nga të ia fillojë. ai, peshku pastaj të tha, se nga mu... do ta bësh revolucioni ti, nga interneti?

të kanë ikur puçrat nga fytyra dhe e mendon veten të rritur tani? he o intelektual?

shikoje çik veten si më drejtohesh mua... ti mirë që ke një mllef (të pajustifikuar!, po themi formalisht - se e dimë shumë mirë që këtu dalin sheshit akoma inate të tipit veri jug komunist-anitkomunist) kundrejt ca personave, por e ke edhe kundrejt atyre që pëlqejnë mendimin e atyre personave.

ti (dhe shpura jote) je një person i rrezikshëm. ti nuk je nga ata që mendojnë se devijantët nga normat shoqërore duhen "kufizuar" dhe më pas rehabilituar, por je një kriminel-potencial që është i gatshëm t'i shfarosë të gjithë ata që i dalin përpara.

ti (dhe shpurra jote) nxirni vetëm mllef, kundrejt çdokujt që nuk do "të futet" tek grupi juaj. po ta shikosh mirë, ti je nje kalama xheloz. nga ata llafazanët që kanë një grup rreth vetes dhe bëjnë ligjin në lagje.

ti je i frustruar, o "intelektual" blogjesh, se me mendt e tua Shqipërinë, që edhe edhe jotja por edhe imja (dhe këtë mos e harro- se jemi tek peshku, por atje nuk ti fshin dot fjalët admini, edhe pse nuk i pëlqejnë ndonjëherë), nuk e ndryshon dot kurrë, të paktën jo për mirë. ti këtë e di fare mirë! ndaj nuk përbën asnjë "rrezik" për ata ndaj të cilëve ti nxjerr mellef sa herë  ta ka qejfi.

---

flet për diskriminimin, atëherë fol pra për diskriminimin, o prapanisërruajtës i grekut(të gjithë dimë nja ca fjalë të bukura). pse kalon nga Graqia tek Shqipëria? Apo do ta nxjerrësh muhabetin gjithnjë tek qeveria, që ohoho shiko pak krejt rastësisht nga qenka e PD-së.

vetëm, mos u fut në grotesk dhe të më thuash apo deklarosh se të njëjtat gjëra do t'i thoje edhe nëse në pushtet ishte ndonjë tjetër. se të luftosh infeksionin me infeksion do guxim dhe mbi të gjitha do njohje të miratë situatës dhe infeksioneve përkatëse. 

Shamku(,e gjithë respektin e mundshëm!), e të tjerë, kur të bëjnë ndonjë listë tjetër të vinë edhe andej nga anët e mia. Bëkan lista deputetët! 

Hurbineku, që më vjen keq që po e përmend, se ti kurrsesi nuk mund të krahasohesh me të, të mban ty dhe të tjerë zgupthi. Ai është i nderuar me punën që bën; dhe sa herë të më pëlqej mendimi i tij apo edhe i ndonjë tjetri aq herë do t'ia them. Ty dhe ca ujqërve të tjerë që konsideroni të vërtetë dhe të drejtë atë që pretendohet nga shumica, po ju djegin ato topat e verdhë ikni e ankohuni, ku të ju dojë qejfi.

Ti je një sofist i keq, për të mos thënë një kamaleont në perfeksionim. je edhe më i rrezikshëm se ca nga ata që janë sot në pushtet!

 

sigurisht, sigurisht... është e njohur dhe e ditur kjo ide... 

që bytha jote e ndyrë të dalë e larë, duhet të dal unë kriminel potencial, i frustruar dhe i mllefosur. Në mënyrë që bytha juaj të jetë e larë... se s'ka mundësi dikush psh të jetë NORMAL dhe të kërkojë diçka të drejtë, si psh normalitetin në vendosjen e mësuesve. JOOOOOOOOOO në asnjë mënyrë. Këtë e bëjmë se PD është në pushtet, se jemi komunista e të mllefosur. Oh po dihet kjo. Ti po më thua që e di veten tënde se JENI SHKËRDHATA, po ne, ne, shpura jonë, jemi më shkërdhata se ju... e ju me të drejtë, me të drejtë posi, ua hiqni njerëzve bukën e gojës. Shko mor MORR. 

 

Po e kishe thene shume bukur .Pse e preish me shtesa .

per ate me kris bythen , percaktimi me i sakte4 eshte ...O mendje .....smiley Mos u hidh me perla derrave !

Vetëm një gjë të ka ngelur pa më thënë: MIRË UA BËJMË QË JU VRASIM, JU VJEDHIM, DHE JU LËMË PA BUKË JU "KOMUNISTAVE". 

Kjo nënkuptohet sigurisht, po thuaje, thuaje me gojën tënde. 

Që unë pastaj të të them se nuk je hiç më i mirë se nazisti grek. 

akuzat dhe supozimet e tua janë të tuat. ndaj edhe të tash se je sofist i keq.

ti tani fillo e keqinterpreto fjalët e mia si "inat të fshehur" kundër komunistëve apo ndonjë tjetri. mamaja ime bijë komunisti, nga ata me një thes me medalje, babai bir ballisti, nga ata që njëherë e një kohë kishin gjysmën e fshatit.... kupton! ti vazhdo avazin! vazhdo je i lirë, po të lë dhe unë të lirë!

 

 

 

Po ti o qen, nuk bëre gjithë atë çarçaf ad hominem kundër meje? 

pse të mos kesh mllef me komunistët, të bënë ta shkëmbesh gjysmën e fshatit me një dorë pafillesh. Më qëndro larg edhe ti, hë tu bëfsha. Nuk të citova unë, ti më citove. Ik këput qafën. 

 

Hahahaha...o kriskulli, po ti paske qene gace e fshehur ne hi, armik i partise, dmth. i organizates baze qe eshte ketu.

Nga i nxore gjithe keto xhevahire se do na i besh te qajne keta kalajmte dhe pleqte e frustruar te partise por edhe te Greqise?

"thëngjill i mbuluar", çfarë titulli çfarë titulli... smiley

po ende nuk kuptoj se përse admina(e)t nuk po i fshijnë komentet. mesa duket duan të më "bëjnë shembull". smiley

Sevapi behet ne te panjohur dhe fukarenj. Plaku dhe femija nuk kthehen kurre duarbosh. Po ka nje zot qe i sheh te gjitha, edhe kur duket sikur nuk e ka mendjen.

leje fare se spo lejn as robt me i ujit dreqin, ka per tu prish kot.... ca do pijne ata te agimit te arte pastaj 

Ato 'njerez' quhen greke.

Me fal, por jan dy gjera te ndryshme qe nuk ngjasojn me njera tjetren.

Dhe do u keshilloja te gjithe atyre qe ky veprim i grekerve i duket normal, te lexojn autobiografin e jetes se Nene Terezes, krenaris se kombit shqiptar, perpara se te shkruajn!

Uria nuk njeh as ngjyre lekure, as dokumenta, as viza, ligje etj.

Uria eshte njerzore, dhe eshte njeri ai qe e trajton ate te tille!

Kane qindra vite qe bejne donacione e çfare nuk bejne ne Afrike per te ndihmuar te varfrit, po a u shua/minimizua problemi? Perkundrazi, sa vjen e shtohet.

Boo sa pune ke qe te behesh njeri o njeri

Cfare argumenti bindes! smiley

Më fal, se nuk u shpreha mirë; me ato që thua je i pashpresë.

Mijera vite, qysh ne kohen e Krishtit.

Ne fakt pleqte duhet te hane lehte pasi organizmi i tyre e ka shume te veshtire te trese ushqimin...

sorry po smiley

ps.yhyyyy sa ka mbajtur e mban toka o rolandb.prandaj dhe ai zjarri qe ka ne gji djek fort.

 

Pse qesh ti me?

Une kam gjyshen ne shtepi,po vete 100 vjec edhe ha sa ti shohin syte...ne fillim behej kaps,pastaj e katandiste banjen per meshire...u detyrova ti racionoja ushqimin se nuk kisha rruge tjeter...te me ndieje perendia se mund te me gjykoje ashper por ajo nuk e di se c'heq une...kur ta marre ne shtepine e saj do me jape te drejte...

maskarasmiley

smiley

 

Toka mban edhe me keq se kaq. smiley

Mjaft prekese sekondat e fundit te videos kur e moshuara iken duke i pershendetur me dore dhe duket gati sikur iu thote "faleminderit gjithsesi".

Ate qe ne e kemi ditur prej 100 vjeteve te fundot bota po e merr veeh tani.

Gtreket jane nje sub-specie midis njerezve qe perngjasojne me shume me kafshet e egra. Kete e them pa e pare fare videon.

Ju lutem te gjithe shqiptareve ne bote te vazhdojne tju rrefejne gjithe kombeve te tjera per kafsherine e grekeve.

Fundi i tyre eshte fare prane. Nje shoqeri e ngritur mbi bazen e urrejtjes eshte e destinuar te zhduket. Nuk mund te them se do me vije keq kur ti shoh te tere te digjen si minjte. 

Nje shoqeri e ngritur mbi bazen e urrejtjes eshte e destinuar te zhduket.

Nqs. nje shoqeri e ngritur mbi bazen e urrejtjes eshte e destinuar te zhduket, po nje njeri qe urren cfare te ardhme mund te kete?

E ke gabim. Une nuk kam urrejtje. Thjesht observime rracionale mbi baza historike. Greket nuk meritojne as urrejtjen time. Urrejtja kerkon nje subjekt pak me te evoluar se kafshet...

Nga njera ane shkruan se e kam gabim e nga ana tjeter vazhdon te argumentosh ate qe shpreha me lart. smiley

Greket jane nje sub-specie midis njerezve qe perngjasojne me shume me kafshet e egra.

Mendoj se kjo eshte nje fraze teper e rrezikshme, jo vetem sepse shpreh urrejtje, por mbi te gjitha sepse kerkon te zhveshe subjektin mbi te cilin projektojme urrejtjen nga aspekti i tij njerezor. Ne momentin qe ky subjekt cilesohet si "nje subspecie qe perngjason me shume me kafshet e egra", atehere mund te ndjehemi te lire qe, fjala vjen, t'i fusim thiken ne gurmaz ashtu si do te mund t'ja benim cfaredolloj kafsheje tjeter te eger.

Dhe nuk po flasim ketu per 1, 2, 3 "subspecie", por per rreth 10 milione fryme.

Tani, me thuaj ti, cfare ndryshimi ka urrejtja jote nga ajo e fqinjeve tane ne veri apo ne jug qe shekullin e shkuar kryen krime nga me te tmerrshmet mbi "subspecien" shqiptare?! Cfare ndryshimi ka logjika jote nga ajo e nazisteve kur shfarrosen hebrenjte, e shume e shume raste te tjera si keto?

Ndoshta vetem fakti qe ti nuk ke mundesi qe ta kthesh urrejtjen tende ne veper, por kufizohesh vetem duke e shprehur ne nje blog? Fale Zotit. smiley

 

Bardhok, ti dukesh rob i lexum. Qe ta kuptoje pak me mire daja tipin e botkuptimit ty, a ke ndonje teori/filozofi ku mbeshtetesh ne botveshtrimin tat. Ose ose, po me t'm'permendshe emrin e ndonji autori a dy - jo me shume - qe bejne bazen e formimit tat, do ta dijsha shume per nder.

Mo e merr hic personale, se tek e funit nji anonim je, s'ke as si e merr personale. E du me shum per tipologji.

Shvejku kur po ndahej nga Vogjicka i tha:

- Pasi te mbaroje lufta eja te me takosh. Cdo mbremje nga ora 6 e lart do me gjesh ne pijetoren "Te gota" ne lagjen "Bojishqe".

- Do te vij me doemos - iu pergjigj Vogjicka, - Po a do te kete ndonje potere atje?

- Atje perdite ndodh dicka - i premtoi Shvejku, - po edhe sikur cdo gje te shkoje si duhet ne do te perpiqemi ta turbullojme.

..Nga Vanjeçka...

rregullo shpin tate i her, masnej merru me kojshit... 

po qetesohuni ore njerez te mire. Rolandb, kur ben pyetjen "si ka mundesi toka te mbjaje njerez/kafshe tre tilla", nuk e ka llafin per greket ne pergjithesi, por per ata greke qe kane perqafuar partine Agimi i Arte. Edhe tek ne bandA KRIMINALE E SALI-UT eshte bere tmeri i kombit, por nuk jane te gjithe shqipetaret keshtu. Disa nga ju kane lozur nga mend e krese. smiley

Ja rasti tipik ikur dikush përpiqet të sjellë diçka, ndoshta edhe të hapë një diskutim - por del aty një arian bardhosh, ia mbyt një koment që në krye si me porosi dhe e dhjet tërë punën. E të bën të nxehesh aq shumë, sa të mos lexosh asgjë tjetër, madje as atë videon të mos e hapësh, e pastaj, fare pa të drejtë, t'i thuash "të dhjefsha temën që ke hapur" personit që s'ka faj fare i shkreti e që është nisur për mirë. Si çdo popull, ku më shumë e ku më pak, kemi edhe ne përqindjen tonë të qelbësirave si ky ariani bardhosh më sipër, që o e bëjnë nga qelbësirllëku, o paguhen për këtë punë e rrinë me tastierë në dorë nëpër tërë forumet shqip për të ndyrë çdo temë diskutimi. E të bëjnë të ndyesh gojën.

jam pjeserisht ne nje mendim me ty.

vertet qe eshte mese e qarte se ai thjesht provokon dhe nuk ka pse diskutimi te zgjatet pas nje provokimi

thjesht duhet injoruar dikush qe provokon.

gjithsesi edhe nje provokim e do te pakten nje pergjigje distancuese.

persa i perket pjeses se dyte:

Si çdo popull, ku më shumë e ku më pak, kemi edhe ne përqindjen tonë të qelbësirave si ky ariani bardhosh më sipër

ky person nuk po flet ne emer te shqiptareve por ne emer te grekeve a pseudogreke a ku di ca m.. emri tu ve atyre.

prandaj mos e drejto gishtin nga shqiptaret po verua gishtin e mesit aty ku u rri mire atyre qe e meritojne. smiley

 

 

 

 

Mos duhet qe te gjithe te jemi marxiste-liberale te majte?

Po pse nervozohesh ti? Jep argumente e fito debatin po te jesh i zoti.

mos ngaterro nervozizmin me neveritjen.

argumentet nuk i pertyp dot ti.

dhe debatin ben mire ta mbyllesh se cdo gje qe teprohet shume e humbet vleren.

nqs doje te kontribuoje per dicka me keto qe the, te rekomandoj miqesisht qe ta lesh me kaq.

duhet ta kuptosh se i humbet vleren, se edhe provokimi do njefare niveli.

dhe me kete nivel qe ke ti, aha...

veshtire se te degjon kush.

do te presin pensionin po vazhdove keshtu.

 

Je gabim he trim, dhe je gabim gjithe diten... qe ne momentin kur thua qe Agimi i Arte nuk jane Naziste!!! Gjithshka qe bejne ata eshte e mbeshtetur thelle ne ideologji naziste dhe i perket spektrit nazist te politikes.

Tani, sikur ti ta dije qe "nazizem" ne shqip perkthehet/shkoqet "nacional socializem", nuk do e kishe problem ta shihje se sa gabim je.

E kam thene 1000 here ketu ne kete fare haleje pa uje qe shqiptaret DUHET te mesojne kuptimet e fjaleve para se t'i perdorin. Prandaj "nazizmi" ka gjithnje konotacion negativ kur perdoret, sepse NUK I NJIHET KUPTIMI dhe gjithshka qe INJORANTI perfytyron kur permendet (ne kete rast) "nazizmi", eshte Hitleri apo Gjermania e L2B.

Nazizmi duhet te fitoje konotacion negativ duke pare se te gjithe shembujt e Nacional Socializmit sot ne bote mbeshteten rrenjesisht ne persekutimin e personave me nje kombesi dhe prejardhje racore te ndryshme nga ambjenti ku levrojne keto rryma. E ketu nuk ben perjashtim as Greqia me Agimin e Arte qe eshte nje levizje thellesisht e bazuar ne perkatesine racore dhe etnike.

Perseri, e ke gabim kur thua qe Greqia eshte bere nga greket. Thenie dhe qendrime te tilla lindin nga injoranca e thelle ndaj historise. Identiteti grek nuk eshte me i debatueshem, ai eshte inegzistent, sic eshte e vertete qe cdo fjale apo term qe perdoret dhe qe ka lidhje me identitetin, nen kontekstin grek ka kuptim KREJT TE NDRYSHEM NGA TE GJITHA GJUHET E TJERA BOTERORE; cka do te thote qe greket NUK jane komb, por levizje; shoqeri, "kulture" (epruvete). Kjo gje kuptohet me se miri kur sheh se sa te dhunshem jane disa krahe te spektrit politiko shoqeror te Greqise, qe rrjedh vetem si rezultat i mungeses se teresishme te identitetit kombetar(edhe ky bazuar ne injorancen me te thelle ndaj fakteve historike).

Jane greket njerez? Po, jane. Por historia e njerezimit e refuzon faktin qe ata te jene komb mbi baza etnike. A mund te kryejne njerezit kafsheri? Po, mund. Dhe greket jane kampjone te kafsherise ne Ballkan, te kontestueshem vetem nga barbaria sllave.

A ka nevoje te jemi te gjithe marksiste? Jo, nuk ka. Ama eshte jo thjesht e nevojshme, por e domosdoshme, qe te njohim mire kuptimin e fjaleve qe perdorim; qe te mos leme kokrren e namit e t'i tregojme gjithe botes sa injorante jemi - dmth, sa "IQ te ulet kane shqiptaret". smiley

o zotrules ku e ke lexuar kete qe greket nuk jane komb  nuk kane identitet ?!!!!  ..mos ja fut kot pash zotin, nuk te falet  .. ne keto 2500-3000 vjet asnje race,  etni, bashkesi, grup, komb qe jeton ne nje teritor te caktuar nuk  i  gjen te paster, aty ku jetojne.  as ne Rome as ne Egjipt as ne Iliri, as ne Greqi, por identitetet e tyre si gjuha, zakonet, simbolet, jane   ruajtur dhe jane trashguar panvarsisht periudhes se gjate! Te thuash qe Greket sot  nuk kane komb eshte budallallik! 

zoto, sa pashe fotot e prokurores ne plazh, direkt te ty me shkoi mendja. Do ja ket nxjerre fare ngjyrat fotove me sy zoto - mendova, aq shume here do i ket pa

Nje fjale e urte popullore thote: c'fare mbjell sot do korresh neser.

Agimi i arte nuk tregon gje tjeter vecse ngrysjen e qarte te Greqis.

Grekerit nuk kan dal akoma nga kriza, perbuzjen dhe rracizmin qe tregojn sot do i ndjejne mbi kurizin e tyre neser

   Mendoj  se te arrishe  te japish opinione per keta "veprimtare", do te  duhet  te futemi  pake  ne ato "principe"( ne se ashtu edhe mund ti quajme ) qe greke te veçante  kane mbajtur si formuese te karaktereve te tyre.Dua te thom se nuk duhet te trajtojme tere dukurine, si metalitet te krejt popullit grek ,por si perjashtime...

   Hesiodi permend si Perendi  te  pare   Qiellin( Ouranosi).Qe ketej ai  hyri me tej ne Teogoni, duke u larguar nga Kozmogonia.Mirepo  nisi pershtypja se  vete dinastia e Qiellit dhe dinastia e dyte e .."Kronosit"(ju lutem beni kujdes per te kuptuar shfaqet e mesiperme!), i perkisnin nje faze te mevonshme.Qielli nuk eshte  veçse korrespondonjes i  Kaosit. Per greket e lashte, Kaosi eshte, si te thuash  babai i krijimit, me me pake llogjike, por me me shume fantazi...Femijet e tij (dishepujt e tij) mbeten apo shfaqen shume fanatike dhe jashte  mase ekstremiste  te ashper.

  Pasuesi i  Kaosit, "Kronosi"(fjale qe e ka burimin nga shqipja e vjeter, krua, kroj, burim, buron ,rrjedh, ndersa  greqisht, krunos, krini etj) ja arrin ta rrezoj nga froni  dhe me nje draper te  stermadh, i pret atij krejt  organet  gjenitale...!

Ruajna  Zot,  se mos ja nisin edhe ketij avazi, ... te tradites se tyre!  

Kohe pas kohe, dishepuj te kesaj teorie ne shoqerite greke kane shperthyer me nje arrogance jo te natyrshme, me mendimin tek draperi i stermadh... funksioni i tij.

  Shumica e mitologeve greke, e kane konsideruar  Kronosin si personifikim  te  kohes,( i  vjen koha çdo gjeje reale, ...Agimi i arte aty e ka burimin, aty  bazohetmendim i nisur qysh nga hymnet orfike, ku Kroni, gjithenje i ka te zeza qimet e mjekres.( I shifni dishepujt ? Te  gjithe mjekerzinj )Keshtu i permend  Prokllosi , ne komentet  e tij per vepren e Hesiodit  dhe Teologjine e Platonit....

"Kroni e ka mjekren sterre te zeze  dhe ju do ti  dalloni ata sepse  shperfillin  pleqerin....!"

E  shifni si e perzene plaken  ?

Ne hymnin  orfik per Kronin, ai quhet  "krijuesi i çdo  gjeje ...per tu rikthyer ne traditen.."

  Ja, keshtu mund ti analizojme te tillet.

Sipas se mitologjise se tyre.....

Merruni me problemet shqiptare e lerini emigrantët në Greqi, se vetë kanë ardhur me dëshirë aty, nuk i ka sjellë njeri me dhunë. Po të duan, le të ikin. Pse, si do të vepronin shqiptarët nëse Shqipëria do të mbushej me afganë, indianë e afrikanë? 

keta "agimsat", po sfidojne hapur shtetin grek... para nja nje jave, nje grup me rreth 20 agimsa shhkuan ne tregun e nje qyteze te vogel dhe kontrollonin shitesit e tezgave dhe tendave nese kishin leje per te shitur,apo jo...smiley. nejse, gjeten nja ca te huaj gjynafqare e ua prishen tendat me gjithe mallra sepse sipas tyre nuk kishin dokumentat ne rregull.
per tu cuditur fakti qe megjithse keta skane asnje lloj te drejte apo tagri te ushtrojne kontrolle te tilla, nuk pati asnje lloj nderhyrje nga institucionet legjitime te shtetit grek,psh policia, ti ndalonte.. a, po. te nesermen shefi i policise se kesaj qytezes dha doreheqen me duket..

Me hoqe mallin e bardhokut qe kemi pas ne lagje o bardhok. Lihte i shkreti por ish qen i rrahur. Simpatik gjithsesi, sidomos ne "sigurine" qe tregonte pas murit. 

Ate me Afriken e the te bukur ama. smiley 

Paskeni bo qejf sot,ne te gjitha ato komente qekam pare qe ne mengjes ku jane kacafyt peshqit njeri me tjetrin ketu qenkan akoma, nuk qenkan fshir, e paskam humb kot kete rast.

E cuditshme si u prishen keto njerez keshtu ...i eshte prish busulla fare muslimaneve nuk shkojne te kerkojne lemoshe ne Meke , Dubai ose Katar po jane aq te trashe sa qe shkojne ne Greqi qe s`kane vete me henger ... fundja te shkojne ne Shqiperi se i mbajne tironsit  ose elbasanllit ne pellembe te dores....

Ne fakt kjo video nuk tregon qarte nese e moshuara eshte e huaj (ka mundesi qe te jete dhe greke)..Duket qe e moshuara po bisedonte me "Agimet" dhe fillimi i bisedes eshte prere. pergjigja e tyre me duket me teper politike. I thone plakes "Shko tek komunistet KKE (Papariza) dhe tek Syriza te japin per te ngrene".

KKE (Papariza)

paparigasmiley

correct...Ne fakt me papa fillojne qe te dyja.. smiley

Prapë bëj pyetjen për shqiptarët: Si do të silleshit ju po të shihnit qendrën e Tiranës të mbushur me afrikanë, afganë, indianë e pakistanezë, të cilët nuk kanë ça të bëjnë e vjedhin, grabisin e vrasin?

Përgjigjjuni kësaj pyetje, e pastaj flasim se ça po bëjnë agimsat, që mund të jenë njerëz shumë të këqinj e të poshtër, por a do të ishit ju më ndryshe se ata në situatën që është Greqia tani?

si do silleshim...?

po ja ashtu si po sillemi me ata qe i thone vetes greke qe kane mbushur himaren dhe duan pavaresine nga shqiperia, apo te tjere ne korce, gjirokaster, sarande etj etj...

i ke kryetare bashkie, ministra .....

sa shqiptare ka ne greqi? po ministra e kryetare bashkie sa ka?

 

se nuk kemi bythe te sillemi ndryshe, se po te kishim edhe ne nje shtet te forte qe te kkishtte po keto ammbicie (si i ka greku sot) do ta shihje se si do te silleshim edhe ne

jo se skemi bythe, po se nuk i bejme punet me bythe si greket.

ambicja (une ne fakt do ta quaja budallalleku ose kafsheria bizantino-primitive) greket i ka cuar deri aty sa te mos lene ne paqe as te vdekurit po tu zhvarrosin eshtrat e ti rivarrosin si ushtare greke.

ose te ulerijne neper rruge se si do tu nxjerrin jashte zorret e tu rrjepin lekuren turqve, maqedonsve, e shqiptareve.

pergjigjen se sa bythe kane greket jua dhane turqit (80-90 milion) kur ju thane , ne mjafton te peshtyjme ne drejtim te greqise dhe ju merrni fund.

kurse persa u perket bythes ne marredhenie me shqiptaret e dine dhe vete ata se nuk e krruajne dot se ai gjati do u hyje dhe nuk dihet ku u del.

 

paskan bythe greket.

mos na bej te qeshim pash zotin, se boll po qeshin me greket gjithe evropa.

mjafton te hapesh gazeten dhe vetem tallje me greket gjen , ka vite kjo pune.

tirana eshte e mbushur me greke ,turq e italiane e nuk ben gje njeri!

se jane njerez me dy fytyra si pirro dhima prandaj.

ne televizion grek shajne shqiptaret, kur vjne ne tirane bejne si shqiptare. njerez pa bythe, pa karakter.

me llumin nuk ja vlen te merresh, ata jane per te ardhur keq ne fund te fundit.

jane po ky llum qe neser do bejne me patriot se vete shqiptaret, por njerezit nuk harrojne dhe llumi llum do mbetet.

SA per te qetesu debatin .... po te tille njerez ka plote mer dajj, ka edhe ketu tek ne..... Ju po merreni me ca trapa qe kane dale ne tv, per ca buddallallleqe qe kane nxjjerrre nga goja, po harroni qe ata nuk perfaqesojne aspak tere populllin grek. Ne Greqi ka shhume nacionallizem, por ka ama edhe shume njerezillek. Mos harroni fillimvitet 1990, kur nje popul i tere si ky i yni emigroi ne Greqi dhe po ai popull e mbajti me buke , e strehoi,  e pastroi, e ushqeu e pastajj edhe u dha edhe pune. Shumekush nga ju do te thote....eeee, filloi ky te levdoje ggreket.... e do te me sjelle nje tufe me argumennte te kkunderta.... po mos harroni se edhe ne shqipot nuk jemi me te paket se ata.....  shtypi boteror, po thote se mafia shqiptare eshte ku e ku me larte e me e pashpirte se mafiet e tjera.... shqiptaret jane bere si gogoli per femijet e shume vendeve evropiane, per bemat e tyre te shemtuara... dhe te padegjuara me pare... e pra keta jemi ne....kjo pjese e inkriminuar, nuk se perfaqeson te gjithe shqiptaret, por kur ne nje palo popull me nje dore banore, i kemi vene nje njolle kaq te ttmerrshme vetes, e ç'e gjeti grekun qe nje dore grekesh te poshter, qe nuk kane me teper se 5% perkrahje te sillen ne menyre kaq vandale... e kaq te pashpirtt..???

Bemat e neve shqipove, ketu brenda dhe atje jashte, jene te tilla sa qe evropianeve u kemi dhene lemerine..... se jane te padegjuara per ta qe nga koha e kryqezatave.....(Nuk besoj se doni shembuj, per mizorite tona)

Mos harroni  nje gje fare te thjeshte.... u bene kaq vite qe ne ne shqiperi rrojme me mmire, vetem thjesht e ne saje te parave qe dergojne emigrantet... kjo dihet boterisht... e 80% e tyre jetojne ne Greqi....E keta rrojne me djersen e ballit, sigurojne jeten e tyre, dhe nna hedhin edhe nje sy neve kendej, por mos harroni ama se 20% e te burgosurve ne ggreqi jane shqiptare...... dhe kjo nuk se na ve ne nje pozite me te mire se ata agimsat...... ndaj kur te benni verejtje apo kritika, kthejini syte edhe ndonjehere (kur te keni kohe) nga vetja....

o i dituri me mend, si me dhemb ashtu te dhemb.... thone nga jugu...

Kam nji shok nga Sauku une, dhe shpesh here me thoshte nje shprehje qe i kishte pas thone plaku i vet...... kurre mos shaj me krahine apo fshat... se nuk ka pyll pa derra....

kurre mos shaj me krahine apo fshat... se nuk ka pyll pa derra....

+1

Agimi i Arte nuk pranon ti jape nje cope buke te moshuares ne hall...shume interesante! A nuk ishin greket ata qe prej shume vitesh, nderkohe qe ngrinin dollira per Europen e Bashkuar, hanin me shume nga cka krijonin duke i shkelur syrin njeri-tjetrit me bindjen se dikush tjeter do te paguaje per vatren e qyteterimit? kur arriten ne fund te gropes dhe nuk mund te germonin më dhe qeveria ju kthye Europes: ky eshte problem i te gjitheve dhe hajt ta zgjidhim te gjithe, ndersa greket ulerinin neper rruge: naziste, po na shkateroni jeten, nuk keni meshire...A e dini diferencen midis qylaxhiut dhe parazitit?

kuota me forte  ne kete teme e Eri83, alias Bardhoku, eshte kjo:

''Kafshe shqiptare! Te ishin nacionaliste te vertete do kishit krijuar te ardhem ne vendin tuaj, jo duke rjepur taksapaguesit e vendeve te zhvilluara. Na dilni te shisni edhe nacionalizem tashi.

o Eri lamashi, me ke na ngaterron, me evgjitrit e Greqise? se ata kane 180 vjet ( nga krijimi i shtetit grek)  qe po hane xhaba  ne kurriz te taksapaguesve evropiane..  dhe pa   piken e turpit, tani qe ua  ''mbyllen cezmen'',  guxojne dhe  u thone gjermaneve:jeni naziste.smiley  se u mesuan me xhaba  lamashet!

 

E drejte Belul, ne pjesen me te madhe te ketyre 180 vjeteve greket kane qene ne default...thjesht duke harxhuar me shume nga ca krijojne. Tani duan ca det nga Shqiperia per te lare borxhet e per te na lejuar te hyjme ne EU...nga ana tjeter po vejne ne shitje ishujt. Gjithe jeten qe sillen si europjane ne Ballkan dhe si ballkanas ne Europe.

 

Belul po me zhgenjen, deri aty e ke ulur pjacen sa citon bardhoshe dhe eri?kete te fundit se gjeta dot se mbase fshesa, s'na the si dole me vacation ne greqi?

keta jane nje..dmth bardhoshi eshte Eri i dikurshem. e citova se na bezdisi ca si teper me gomarlleqe ky lamashi..
me pushime dola barazim.smiley pushimet jane gjithmone te mira..smiley

ore se ste kam pyetur, pse je zgjuar gjithmone ne kete ore... apo e ke punen naten..

Eri83....dmth kur u hap kufiri me 91 Eri gangesteri na kishte 8 vjeç...kur babi i Erit na kalonte kufirin, bashke me Erin langaraqin dhe kapej nga ushtaret greke ne kufi( vitet 92-93-94 etc) ku ushtaret eksperimentonin lloj lloj torturash , hurin ne byth,shqelme fytyresh,vrasje,pa uje,pa buke , Eri Lamashi ka qene vetem deshmitare,(minoren) .........sot Eri Lamashi rreshtohet ne rradhet e "Agimsave" kunder emigranteve......kur babi i Erit ka 20 vjet qe blen vetem pomade per te sheruar bythen .
greku me qelbesire eshte ai qe flet shqip.......ka thene Konica

"Bemat e neve shqipove, ketu brenda dhe atje jashte, jene te tilla sa qe evropianeve u kemi dhene lemerine..... se jane te padegjuara per ta qe nga koha e kryqezatave.....(Nuk besoj se doni shembuj, per mizorite tona)"

Alidems kete here ja ke fut kot kot fare !!!

Gjono, nuk besoj se ja kom fut edhe kot fare..... ne raport me popullsine, ne prodhojme me teper ngjarje dhe krime te bujshme dhe mizore se sa tere evropa dhe amerika.... dhe ta besosh kete..... ja lexo lajmet e shtypit shqiptar dhe dil vete ne konkjuzion..

ps

rasti me i fundit ........e kishte vra dashnoren me gure  ne Pogradec, se i kerkonte pare.... a e kupton dot ti kete..     deri ku shkon makabriteti yne...??????????

ja lexoje dhe ket me poshte dhe dil ne konkluzion vete pastaj.....

"ambicja (une ne fakt do ta quaja budallalleku ose kafsheria bizantino-primitive) greket i ka cuar deri aty sa te mos lene ne paqe as te vdekurit po tu zhvarrosin eshtrat e ti rivarrosin si ushtare greke."

Me nejte shtremet e me fol drejte , ai prifti ne Permet ishte Shqiptar, ata qe germonin ishin Shqiptare.Greket vetem po blinin eshtrat qe ja shisnim ne per ushtare, vetem konsulli qe i doli priftit ne mbrojtje ishte grek te tjeret ishin te gjithe Shqiptare

po i kthehem me mire temes se caps lock-ut sesa me ''shfajesu'' greket per sjelljet e tyre keto 191 vjetet e fundit

 

Ore kur ne sjemi te zotet e vetes apo sjemi per veten tone eshte budallik me u mor me tjetrin, leje mo me e gjyku, ne spo gjykojme drejt veten tone njiher.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).