Drejtoria e Turizmit & Promovimit të Qytetit shpërndan buletinin e përjavshëm informativ “Tirana Kulturore”, i cili ju informon mbi aktivitetet më të rëndësishme kulturore - artistike që do të zhvillohen javën e ardhshme në Tiranë.

NË NUMRIN E RI TË BULETINIT INFORMATIV “TIRANA KULTURORE” ndër të tjera do të gjeni:

“Dashuria e harruar” vjen në TKK 

Flamurtari – Sevilja në “Qemal Stafa”

Të drejtat e njeriut gjashtë ditë në Marubi

“Legjenda Indiane” në Teatrin e Kukullave

 

Për më tepër informacion klikoni ketu: 

“Tirana Kulturore” administrohet nga Drejtoria e Turizmit dhe Promovimit të Qytetit, e cila ka për qëllim promovimin turistik të qytetit.  Për t'u regjistruar apo për të promovuar aktivitetet tuaja në  “Tiranën Kulturore” dhe nëse keni pyetje, shqetësim, ankesë, sugjerim apo ide, ju lutemi, na shkruani në adresën: tirana.kulturore@tirana.gov.al

19 Komente

Pa lidhje, por a eshte emri Tirana derivat i emrit te qytetit te "Teheran" ne Iran-in e sotem? Ben disi edhe kuptim, duke marre parasysh qe u themelua nga nje hoxhe ( ndoshta turk, meqenese myslimane shqiptare ne fillim shekullin e 17 kishte pak ). Mos ndoshta hoxha ishte persian i ardhur me uzurpuesit e paligjshem turq? Mund te ma sqaroje dikush, ju lutem? Faleminderit. smiley

jo.mendohet se emri ka rrjedhur nga fjala tjerr-ane.

Me çfare logjike mbeshtetet kjo hipoteze? Me duket absurde.

Pra diçka qe ka te beje me lesh!!!E ne vrasim mendjen se pse na shkojne punet wool......

he pra smiley

Ne lidhje me emrin "Tirana", provoni te gjeni kete rebus! smiley

+

= ...

e forte smiley

Ana flokekuqja kartoni im i preferuarsmiley

smiley Sikur ta dija.

smiley

mu me pelqente dhe tek perkthimi shqip zeri i Marilles.nuk e di se cila aktore shqiptare eshte s`po ja kujtoj emrin.ka lozur ne filma te ndryshme.me duhet ta kontrolloj.

S'e kam ndjekur ne shqip. E shikoja tek Italia 1, bashke me Occhi di Gatto, Holly & Benji, Lupin... smiley

Kombinim shume i mire. Sepse i jepte nje trishtim gjithe filmit kjo Marilla. Gjithmone qe e qortonte Anen. Ajo e shkreta jetime, e imet, me ate fytyren gati per te qare nga momenti ne moment. smiley

Ama sigla italiane e frymezuar nga Boney M ishte happy. smiley

http://youtu.be/vOObTgsfRKM

po zeri eshte shume i gjetur , por te kundershtoj pak per karakterin e Marilles , qe ne dukje e ashper zemren e kishte te butesmiley

Ols munkon pllaka TIR tek ky kamjoni gjerman .Rebus fantastik !

Po zakonisht quhen TIR-e keto lloj kamjonash. smiley

quhen tir nqs e kanë pllakën TIR (organizëm(marrveshje) ndërkombëtar i transportit rrugor që rregullon dhe shkëmbimin e mallrave -dokumentacion shoqërues në dogana)

Interesante.

Ka dhe Tirana futboll klub Flamurtari ? do e kenë themelu kto tiransit e labërisë.

Flamurtari – Sevilja në “Qemal Stafa”

Në fakt topinimi Tirana mund të jetë i thjeshtë (i ngjashëm me rebysin e Olsit) por vështirë që të vijë nga emri Teheran apo Tehran pse kshu ka dash një pashë që ka luftuar atje për osmanllijtë dhe aty ka ngul hunin për të lidh kalin dhe sulltani i ka dhënë me ferman tokat e pastaj ky i shiti për tu bërë fshati e qyteti më vonë  sikur ai vend më parë s'ka ekzistuar e s'ka pas banorë. Zona e Tiranës ashtu si dhe sot duhet të ketë qenë mjaft e populluar si gjithë Shqipëria e mesme (tokat pjellore e klima butë)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).