Duke marrë parasysh krimet e shumta si dhe vrasjen e kryekomisarit të Shijakut, Adem Tahiri është e domosdoshme që në vendin tonë të zbatohet dënimi me vdekje.

 

Partia Lëvizja e Legalitet kërkon rikthimin e dënimit me vdekje në vend, si një mënyrë për të parandaluar krimin, i cili ka marrë përmasa të gjera. Në një konferencë për shtyp kreu i kësaj partie Ekrem Spahia deklaroi se duke marrë parasysh krimet e shumta si dhe vrasjen e kryekomisarit të Shijakut, Adem Tahiri është e domosdoshme që në vendin tonë të zbatohet dënimi me vdekje. 

Gjithashtu kreu i PLL-së kërkoi distancim të opozitës në lidhje me akuzat e hedhura kundrejt figurës së mbretit Zog. Këto deklarata të Spahias erdhën pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie për nisjen e përgatitjeve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. 

 

35 Komente

Kur do behet halja e pare publike ne Tirane?

P.S. Roma 2-0. smiley

Partia "Lëvizja e Legalitetit" përshëndeti të dielën miratimin nga Kuvendi i Shqipërisë të aktit normativ për kthimin e banesave pronarëve legjitimë.
Në një deklaratë për shtyp të kryesisë së PLL-së thuhet se ky akt korrigjon një padrejtësi që nisi 68 vjet më parë e që kishte mbetur ende e pazgjidhur edhe gjatë viteve të tranzicionit. 

 

 

Koha ka treguar se krimi nuk ndalet edhe po te vendoset denimi me vdekje! Nuk eshte masa e ndeshkimit ajo qe do te ndaloje krimin por menyra se si funksionon shteti ligjor! Kur ai eshte i korruptuar edhe denimi me vdekje do te jete i korruptuar dhe do te nxise me shume krimin! Nuk mbulohet paaftesia sitemit te drejtesise nga korrupsioni me venien e denimit me vdekje, qe Spahis i pelqen kjo eshte e qarte sepse i kujton kohen e Zogut, qe megjithse ai varte ne litar te gjithe kundershtaret e tij, nuk e ndaloi dot  krimin dhe nuk pati ndonje stabilitet  te gjate ne kohen qe ai ishte ne pushtet.

smiley

Ky eshte kokrra debilit smiley

Folini mor ti therresi mendjes ky se na beri hasem me europianet!

Nje here donte te rrihte dylberet me kopace..tani do te na ktheje denimin me vdekje.Edhe kryeministri thote se eshte upuzita ajo qe po minon procesin e integrimit...

po me ata te LGBT-se, si u nda ky Spahia mo?smiley

Ky do i kishte rrahur ore po nuk e la Saliu...

po sikur u terhoqen ata te LGBT-se.smiley   sdolen ne tubim.. dmth spaten ''bythe''smiley  ta mbanin premtimin..

ore bythe kane ata po s'e kane per te ngrene kopace druri smiley

vertet e moren premtimin e kryeministrit se nuk do u prekej asnje qime bfloku po keta ballistet jane kokshkrete,nuk frenohen kollaj..

tani, sic doli dhe nga diskutimi i shokeve parafoles, edhe sikur te jem per denimin me vdekje, fakti qe e thote ky kerrici, me ben me ndryshu mendim 180 grade

Ja keshtu ka lezet desh zoti te pru ne udhe te mbare smiley Po them edhe ma zi me e ba .Me kthye ate te Agjitacion Propogandes , kush shan Zogjin ...ymer paste NM e tij , me Bust emer rruge dhe Mauzole ....dhe sipas rastit ndonje flete palosje nga Majko smiley

m'fal xake po ktu une te godas!
Sepse si komunist, une jam 100% ateist dhe nuk besoj te zoti. 

nuk eshte ide e keqe. halli eshte se me kete gjykate qe kemi ne vend te kriminelit do pushkatohen viktimat.

Pse dukesh pak si kontradiktor tismiley Po meqe e dike qe drejtesia qenka subjektive , dhe sensin i drejtesise ndermjet shqiptaresh as nuk ekziston, duke pasur ende brengen qe kane vrare xhaxhain e babait , a te duket e drejte te thuash qe s'eshte "ide e keqe"?smiley

Apo e thua keshtu pergjithesisht ne parimsmiley.

po ne parim mos moter ne parim. e kishim ne program ne 2005 me LZHK, te kthehej denimi me vdekje per rastet ekstreme. kryesisht per gjakmarrjen. vrasesi i policit pardje. por ka rast kur ai vrau kater polic, nje te pafajshem ne rruge, edhe plagosi tre, tani na del se ka kryer vetmbrotje me arme pa leje. pooor, ne fakt kryesisht per gjakmarrjen.

komunistet vrane pa gjyq e me gjyq. kjo nuk ka lidhje me ndeshkimin kapital ligjor ndaj personave te cilet perbejne rrezik shoqeror edhe jane denuar per krim te faktuar. ja si rasti i ketyre qe vrane policin. si ai qe e preu me sepate te bijen dhe e varrosi ne oborr.

nese e ke per xhaxhane e babit tim, ate jo nuk e vrane, e torturuan nja 6 muaj dhe vdiq nga mosha kur i erdhi dita. nese e ke qe e vrane shpirterisht se e lane roje ne stalle, pastaj punetor lopate te misto mame per te mbledhur tallashin e makinerive, se i moren pronat e floririn... e po keshtu e vrane vertet. i prishen jeten. dhe kishte punuar shume ai dhe gjithe paraardhesit e tij ta benin me te mire, prandaj edhe erdhen ne shqiperi nga dibra kur shqiperia u be shqiperi me ardhjen e Ahmet Zogut ne fuqi. te mite erdhen ne tirane ne 1930, pasi shiten gjithe ckishin ne diber si pasoje e denimit te dyte me vdekje qe mori gjyshi im nga serbet.

shkurt, vetem denimi me vdekje mund te ngjalle frike e te ndaloje gjakmarrjen, ose vrasesin e policit. sigurisht qe nuk e ndalon krimin. atje ku je ti, mireqenia nuk i ndalon as sot kriminelet, por ama zbut graden e krimit.

Nuk eshte puna aty ore cuna po shikoni se kreminelit mund tja hash koken vetem me te mire.I dine dy gjera me teper se ne ata te europes,nuk na flasin kot.Ay ne Norvegji vrau 70 veta edhe e denuan me 20 vjet.U tremben mileti,naaa u vane pordhet...Keni degjuar te perseritet ndonje vrasje tjeter ne Norvegji ju?Sakën!

Sipas Spahiut, Jubileut te 100 vjetorit shtet ti bejme dhurate denimin me vdekje!? Kapaciteti i ketij shpellari eshte aq i cekte sa i shikon zgjidhjet e problemeve vetem me dajak e litar. Pas denimit me vdekje mund te legalizojme me rradhe edhe Kanunin, edhe dajakun moral ne familjet Shqiptare edhe edhe qe i kemi tradita "per nder" Shqiptare.

Spahiu mbase kujton se intergrimi ne BE eshte njellojte me intergrim ne mesjeten e inkuizicionit fetar. Te kerkosh denimin me vdekje eshte e njejte me thene nuk duam te intergrohemi ne BE. Nuk e imagjinoj se si mund te kete akoma te tille perfaqesues te popullit ne Kuvendet Shqiptare. Vete prezenca e ketij Spahiut ne politiken Shqiptare eshte kercenim i hapur per intergrim ne civilizimin Evropian!

Ketu nga scrivanite e shpiave tona asht kollaj me fole.Zot mos na ban me u gjet ne ane te atyne qe per deshprim kerkojne kthimin e denimit me vdekje....Duhet me u gjet ne ca rrethana ......

 

kjo hale aktualisht duhet te ishte akoma ne burg, ashtu si dhe shume hale te tjera. Prandaj o Koth nuk ka WC publike se kemi akoma neper kembe keto halete prej mishi.

Shihni kur te dale Buall Mavria tani, si moderator smiley

e ka kap frymezimi dhe kete, hajde te sjellim ligjin me vdekje thote?! A thua se ligjet qe ka (qe jane) po i zbaton njeri. Cfare e ben kete te mendoje se ky ligj do zbatohet? 

Nuk bejne thirrje aty, qe ligjet qe jane te zbatohen nje e me nje dhe mos kete tolerime dhe korrupsion. Vetem keshtu ulet disi niveli i krimit atje. Po mire ua bejne keto horrat ama. Ndonje dite kam qef te vrasin dhe Salen. smiley

Mendoj se ka një lehtësi të papërballueshme me të cilën trajtohet përfshirja e dënimit me vdekje në listën e dënimeve të parashikuara nga ligji. Por, mendoj që në thelb është një diskutim shterpë nga shumica e ekspertëve të drejtësisë penale, si dhe nga një pjesë e mirë e qytetarëve. Ky diskutim nuk merr parasysh dinamikën e një ekzekutimi publik. Hamendjet për kryerjen, ose jo të krimit nga ana e viktimës, zbehen përballë aktit të sigurtë të ekzekutimit.  Akti i ekzekutimit publik fillimisht të shokon me lehtësinë me të cilën kryhet, me gjindjen që mblidhet, me paturpësinë e soditjes nga ana  saj. Mendoj se është invazioni më i thellë dhe i paturpshëm i shoqërisë ndaj intimitetit të një njeriu. Akti i ekzekutimit publik ka një siguri të tillë në vete, saqë harresa e këtij fakti është e pamundur. Harresa e individit që ekzekutohet është e pagjasë. Kushdo që ka qenë dëshmitar i një ekzekutimi publik, nuk e ka harruar kurrë individin që është ekzekutuar. Mendoj, se për vepra të rënda penale, harresa e shoqërisë është përbërësi më i hidhur i ndëshkimit. Kjo mendoj se i duhet rezervuar kriminelëve, sesa ekzekutimi publik. Jam krejtësisht kundër kësaj forme të dënimit.      

Kthimi I denimit me vdekje eshte I pamundur, por askush nuk e pengon policine ne vend ti kape te gjalle vrasesit tu jape nje koqe plumbi "gjate shkembimit te zjarrit me policine".nje fushate e tipit gjaku don gjak siguron 20-30 vjet qetesi.

Nga nje sulm i forcave te NATO -s ne Afganistan mbeten te vrara tete Gra qe po mblidhnin Dru smiley

Gjynahsmiley Ku e degjove ? Mos kane qene duke mbledhur boce lulekuqesh? Gjynah gjithesesismiley

Ne lajme sapo e dha.

ca lidhje ka kjo me temen? apo si antar i Nato-s, thuj...ti ke shum interesa per kto.

Akoma ketu je ti,te paskan gjet nuse me duket smiley

mo mir kshu se duke ble lavatrice & mrroklla tjera gocave te lagjes smiley

Akoma se ke harru ate punen e Lavatrices ? Cpaske qene.

ca ta harrojm, ajo eshte kshu, si ngjarje speciale. Na ishte njehere e nje kohe...

megjithse, e verteta eshte, 60% e grave ne perendim kane fantazi ta bejne me mekanikun e lavatrices ... ti si ide nuk e kishe keq, vecse bere gabim ne ekzekutim. Duhej t'ja rregulloje lavatricen, me durt e tuja...

lol noshka, heren e fundit kishte dalur me ca smiley Qerasje, karikim celulari etj. Kupton ti smiley E kishin rjepur. Por si perfundim aha, me gisht ne goje. Deri te burimi dhe pa pire uje. Pastaj ketu i shante gocat shqiptare. Nje arsye e kishte hahaha

Boo sa te eger duken legalistat. Njeri eshte gati ti fusin plumbin çunit homo, tjetri rikthim denimit me vdekje.

Po nuk e di ky qe ne BE nuk hyn dot me ligjin e denimit me vdekje? Ky eshte edhe aleat ne koalicionin?! Plus Kanunin e Zogut me se miri kjo qeveri e ka vene ne perdorim/lejuar de facto.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).