Kur u ka kërkuar deputetëve të respektojnë kujtimin e Lirak Bejkos, Oketa është nërprerë nga zonja Topalli. Kjo eshte replika mes tyre.

 

Kryetarja e Parlamentit i ka ndërprerë fjalën nismëtarit të FRD-së, Gazmend Oketa, ndërsa po fliste për Lirak Bejkon, ish-i burgosuri politik i cili u vetëdogj gjatë grevës së urisë. Topalli i ka kërkuar Oketës të ndërpriste fjalën dhe më pas i ka kujtuar se “xhaxhai yt ka qenë kryetar i komisionit të dëbim-internimeve”.

Oketa ka reaguar menjëherë pas këtyre akuzave duke deklaruar se:

“Të mungon dëshira të flasësh brenda asaj salle për vetë mënyrën sesi funksionon Kuvendi i Shqipërisë. Unë e kërkova fjalën për ti kërkuar Parlamentit të respektojë kujtimin e Lirak Bejkos, i cili kaloi shumë vite i persekutuar nga regjimi komunist, por jeta e tillë ishte shkruar që në këtë të ashtuquajturën demokraci shqiptare të vazhdonte të persekutohej. Mesa duket kryetarja Topalli s`ka asnjë koment për të persekutuarit dhe për kërkesat e tyre edhe kur qytetarët në shenjë dëshpërimi arrijnë në akte vetëflijimi, të cilat askush nuk i dëshironte. Mesa duket politikanët shqiptar më shumë sesa jeta e qytetarëve kanë karrierën e tyre”.

116 Komente

Ouuuu qeka bo Oketa per dialog ?  Memecit i erdhi goja !!!

ja kur ti dalin zot edhe LGBT dmth historia ime blog smiley

Thou shell not speak of Liraku. Kapeni prej zhelesh ket qi thyn naltmadhniurdheresat.

gjithe kto vite dhe nuk mesoi qe nuk mesoi kjo femer me u sjell si kryetare parlamenti! kaq e veshtire thu t'jete e? 

sjam duke i besuar asnje lloj loje apo debati fake sa per sy e faqe te atyre qe hane ne nje kazan  , ata majmen me nje fjale goje

jasht fukaraja lufton per buken e gojes.

..si eshte ajo shprehja, malok i here malok pergjithmone ?!
ok, ajo nuk eshte drejtperdrejt maloke...por i ka te gjitha simptomat, 
mesa duke Berishomania ke bere te veten ! 

E pse eshte lajm ky ?

...qe te plotesohen faqet e gazetes tani qe iku Hilary dhe mbaruan zgjedhjet e SHBAse.

Kjo i tha atij rumunit kelysh i Causheskut, me sa mbaj mend. Kur del nga shtepia perdite qe te mos beje 100 metra rruge me SUV-in e ri, bllokon trafikun 30 minuta ne menyre qe te kaloje ne drejtim te ndaluar te rruges. Kjo i nxori femrat me dhune qe te protestonin kunder dhunes. E sa te tjera...

Atij rumunit mire ja boni !!! i heq kaplenen per kete ... sepse ashtu e kemi katandisur veten qe te tallin menderen dhe arrixhinjte me ne. Diplomatet e tjere shqiptare qe jane fiks ne eu rrine  marrin djetat e i gezohen qylit e bordellit dhe nuk merakosen fare per ate cope shqiperi qe i dha gjithe ate te drejte qe ta perfaqesojne.

Oketa mos te bej prodha dhe te luaj rolin e pocaqiut por ti bejere te vertetes ashtu sic i takon te vertetes ... ai i di shume mire pazarlliqet qe jane bere me ishte burgosurit, ketu duhet sqaruar njehere se kush jane me verte ishte burgosur politik !!!

Diplomatet e tjere shqiptare qe jane fiks ne eu rrine  marrin djetat e i gezohen qylit e bordellit

E ke fjalen per atesheun kulturor Shqiptar ne Paris, p.sh.?

te them te drejten nuk e di na sill ndonje link po qe

eeee gjembi gjembi...kshu behet jeta... smiley 

un kam vetem nje opinion qe eshte bazuar mbi fakte per ambasaden tone ne Paris, dhe mendoj se jam shume objektive :
jane totalisht inkompetenta, kane nje kulture sjellshmerie civile katunareske, dhe kur nuk te kuptojne ca ju thua vazhdojne recitojne ato qe dine smiley 
...ah po dhe kur ju thua faleminderit mirupafshim ...pergjigja eshte : ska gje, pafshim. 
smiley smiley

(ndersa per konsullin kam degjuar qe eshte njeri te pakten dhe i civilizuar)

Natyrisht dicka e tille nuk ben nje figure te mire dhe le mbrapa nje shije te keqe, njerzve nuk i shpeton gje ... nga ana tjeter po te krahasosh me ato qe kane vjedhur politikanet e tjere kjo eshte dicka e vogel.

ps. Ne kohen e dulles atashe'te tregtare kane qene te gjithe sigurimsa ...thua valle dhe ky te jete i shikut ....po cilit shik shtrohet pyetja e dyte !!!!

Uuuups!

Oketes mqs me ne fund i doli edhe zeri jo vetem figura , te na thote ca mendimi ka per Vali Corleone smiley

Te dy ja fusin kot,edhe Topalli edhe Oketa.Topalli eshte bashkepunetorja e Oketes por vetem tani i paska mesuar biografine turperuese.

Nderkohe Oketa ka qene prej 2005 pjese e kupoles dhe ka heshtur.Duke qene se heshti e lane menjane e kur e kuptoi se nuk kishte te ardhme,kaloi kanalin e doli ne anen tjeter.

Sa pa moral!!!

Ke te drejte.

Oketen e menjanuan kur e pane qe sishte soji i tyre provincial. Edhe ai u largua se eshte qytetar e skishte vend me kulufat e pd.faji i vetem i tij esht qe sfoli me shum. Po ku i kupto ti dhe kjo rrodhja tjeter kto. Kurse jozi sdi ca esht as etika as serioziteti. Spo i them as femer se esht turp per femrat. 

Nuk ka kohe kryetarja jone te merret me kujtimin e nje te vetflijuari per te cilin ,sa ish gjalle ,i rendej dhe nje koment. Eshte zene me probleme madhore;integrimin ne BE.

Jane individe qe kurr nuk kane per te hequr dore nga gjuha e konfliktualitetit . Ne krye kane nje te marre Babasqap Vucidol Berisha qe sheh endrra se po mun bajloze te zij qe don " me ua bae ma keq se Ram Berishes " . Nen te kane nje sharabajge Jozefperck Dylqinje Topallja ,e afte te mendoje se eshte ne vitin 1944 qe sapo ka fituar pushtetin nen bajonetat e fashizmit , kunder komunisteve ,  jo me te shprehet si ne 2012 .

E poshte tyre vjen nje tufe gjhynahqaresh ne TUFE , qe shikojne se sa firmosin ne fund te Muajit dhe cfare mundesish u krijohen per te vjedhur nga mjegulla e Ujqerve ne krye ...Kjo eshte Piramida e Pushtetit e Shtetit SOT ! 

Jane individe qe ne cdo Vendim , ne cdo Nderhyrje jane aq arrogante e nevrastenike , megallomane e arbitrar sa qe nxisin vetem akte "revolucionare " .Por gjeja me e mire qe kane mesuar shqipot me tru ndaj ketyre eshte ...Mos i ndy duart me pislleqe , ose " me kalbesina " thone elbasansit ! Dhe keshtu gjen vend fjala e Urte ..

ne se kalon  ne nje rrugice me MOOT ( Berisha -Topalli ) edhe po nuk i shkele , ne fund te rruges do mbash ere !

 

E ke prumun   si ne pralla ku mam Dylqinje Zhozefja asht tuj pyte me gliuhen e Fishtes ...

Pasteqire  moj pasteqire , kush asht ma e bukura ne Parlament ? Kush zgardheshet ma bukur ? 

Pasqyra naive me permbajtje politike i thote

babasqap Berisha !

 

Ti qeshesh me mue se je xheloze , po pa m'thuej ...Kush asht cope mishi me syra ma te qieshtun se mue ???? Mos me shif mue pasi me bie makeupi dhe me dalin gollogungat e kukunjat .Ti me shif mue kur shkelqej si rrot e dillit ne presidium !

 shkelqej si rrot e dillit ne presidium

smiley

Ah rrofsh mi Sandy qe nuk e perlave Drizin me vete, por na e le te na argetoje akoma smiley

+1 (mire e shkruajta o-idris-o?)

E ke me vendim te Xhozefinies   Prona ashte e shejtenueme  smileyS'ta lu rob zoti ne Bote +1 -shin . Njashtu si emrin e PDH-it kryear Salis e Shabon Memis ! Po pse s'ka ardhe ai tjetri posht tye ....????? Makari dhe syprit !

Se mos u ofenova mamin moj !!!!!!

Ka lezet, rrup-sup smiley

Ku ma shef tie Tenisin mue ? Tenis e paste Ciclieta , se na e kena ne vend te Gamorit .E kena celular ! Ti kujton se jena akoma ne 2005 kur flisnim me shoqnie bash prej autobuzi ne Linj te Kombinatit .

Ku je ? A ka fillue Tomyun me Gerryun , se une vdes per ta .Thuj te duroj dhe pak televizori Klan pa e shfaqtun sa te vij dhe une !

Ka mundësi ta bëjnë përsëri ministër mbrojtje OKETËN këta të shabit bamirës....si thua ti shoku IDRIS....

Po per sjelljen e Topalllit ke ndonje koment?

o mato, po pse nuk ja plase ket n'surrat berishes kur ky e boni zv. k/m?

Ec babe. Mos paçim hall tjeter.

Ne parlament kane mbetur pa votuar me 3/5 tre ligjet (Gjykata e Larte, ligji per statusin nepunesit civil, rregulloren e kuvendit), nder kushtet per statusin kandidati, sepse ka konflikt per kreun e qarkut Fier. Kreu i qarkut Fier!!! Dhe halli eshte te debati Oketa-Topalli.

Lum si Rama kur te vi ne pushtet,se ka per te pas nje opozite qe e ka mendjen vetem te zbatimi i ligjit.

 

“xhaxhai yt ka qenë kryetar i komisionit të dëbim-internimeve”.

Felliqesira te pafundme!  Vemje nga me te peshtirat!  Tamam klysha te kurvit e klysha komunistesh kur thoshte B. Prifti tek shkrimi i tij para ca ditesh.

http://xhaxhai.wordpress.com/2012/11/07/pushteti-horr/

 

Ti ne te njejten kohe kundershton dhe mbeshtet luften e klasave, eshte nje dialektike vecanerisht zbavitese smiley.

Ku e pe qe une e mbeshtes luften e klasave?

Tek fjala "klysha".

Nuk e kisha ne kuptimin biologjik por ate ideologjik.  Shkrimi i Priftit i jep kontekst asaj qe thashe une.

Fjalet qe zgjedhim per te percjelle idete flasin pertej qellimeve tona. Mund te ishe mjaftuar me nje "enveriste", "staliniste", apo te kishe germuar me thelle ne historine e konceptit te luftes se klasave per etiketa te tjera. Por zgjodhe te flasesh me te njejten gjuhe, po prej lufte klasash te llojit "me liber shtepie".

Perdorimi i termit klysh eshte pjese e reagimit te ashper dhe si term perdoret ne raste kur ofendon rende.  Si term nuk lindi as nuk vdiq me luften e klasave, por egziston pavaresisht saj.  Eshte e tepert kjo akuza jote se e mbeshtes luften e klasave pse perdor terma si "klysh komunisti" e per me teper qe po perdor gjuhen e luftes se klasave te llojit me liber shtepie.  Une qartesisht denoj sjelljen e tyre qe i ben ata qartesisht pasardhes te komunisteve, dhe cilesimi "klysh komunisti" eshte per efekt emocional dhe ofendues dhe s'ka te bej me perkatesi biologjike.  Mund te qelloje qe dikush qe sillet ne kete menyre te jete edhe pasardhes biologjik i ndonje komunisti, po ky s'eshte problemi im.

Ti the tenden, une timen, paqe dhe harmoni ne bote. smiley

po vetullat, vazhdon ti rruash ti i pakapshem ?

Si nuk ndigjuam nje here argumente shkencore nga keta politikane drejtues, por veç akuza ndaj njeri-tjetrit. Kjo tregon se sa te mjere jane. 

eh mer bert* ç'na bone...

 

*

Eshte situate sa komike aq edhe serioze kur njerez te lidhur kembe e krye me diktaturen, si Oketa, dalin dhe bejne antikomunistin e madh ne publik. Keta e kujtojne publikun shqiptar, qytetarin e thjeshte budalla, qe nuk kujton gje se sa antikomunist ka qene Oketa kur vegjetonte ne PD apo sa antikomunist ishte komandanti i Oketes, Topi kur ishte president sa nuk firmoste ligjin e lustracionit, dekoronte Skender Brecen etj.

une sinqerisht shpresoj qe ti dhe te tjere ktu t'i besoni dhe vete kto qe ju shtypin gishtat.
Si mund te thuash se Oketa qenka i lidh kembe e krye me diktaturen?!
Po pastaj, pse u kujtu sot kjo zonja me ja permend ket fakt, plot fodullek nga froni ku ishte ul duke i tregu biles dhe kujt te shkonte me i dhon llogari? pse nuk guxoi me ja permend shefit te vet kur ai e caktoi zevendes te vetin ne qeveri? ore, a e kuptoni naj fije qe kjo dhe te tjere (minus Oketen qe foli si zoteri), vec grijne sallate dhe tallen me ty e mu? se nqse do kishte naj fije serioziteti kjo zonja, nuk i bente kto deklarata per konsum publik kur eshte para kamerave po kish bo nji perpjekje me kalu ligje per me eleminu juridikisht mundsine qe njerez te lidh kembe e krye me diktaturen te mos ishin sot ne role drejtuse.

Ndoshta me ty tallen shume njerez, por jo me mua. Une ate qe shkruaj e kam bindje se nuk debilosem nga fjalet e Oketes. Nuk mund te kete ligj qe ndeshkon dike pse nje i aferm i tij ka qene pjese e makines represive te diktatures, por ka moral dhe ligjerim politik. (ligji i lustracionit nuk u firmos nga vete Topi). Ligjerisht eshte ne rregull Oketa por jo moralisht dhe politikisht. Nuk mund te dale ky qe vjen nga nje gjiriz i lidhur me partine e Punes dhe qe nuk ka qene kurre i dalluar per ndonje antikomunizem te beje propagande me vdekjen e nje njeriu. Tani u konvertua ne antikomunist ky? Kaq budallenje jeni sa besoni se cdo gje qe fluturon hahet? Topi eshte vleresuar ne PD, duke i dhene edhe postet me te larta shteterore per shkak te shtreses qytetare qe perfaqesonte jo se kishte aftesi e pergatitje si politikan. Oketa u be zv/kryeminister pasi Berisha respektonte te gjitha rrymat ne PD por jo per aftesi. Topi dhe Oketa ne fakt jane nulitete por qe i vleresuan ne PD per perkatesi grupi, kur kjo filloi te mos funksiononte keta shkuan ne gjirin e ngrohte te Rames.

Nuk mund te dale ky qe vjen nga nje gjiriz i lidhur me partine e Punes

po e keni ne krye krymiun e gjirizit te partise se punes. e cuditshme, si jane mbledh sot hunterat, bojsat, albpolicet qe partia ka nevoj per demaskimin e nje agjenti te ri.

Te rroje Partia shoku artur. 71vjet kaluan por ideali i saj nuk vdes kurre.Gezuar ditelindjen.

Urime, urime, rrofte PPSH!

100-vathor, ti je mo?

bojse shiko mos ka ndonje pucer ke byci saliu.nga qe ndodhesh perhere aty ta kam llafin

Eh hierarkia politike:

Minister: pucer mullaqeje e NM

Te tjeret: Hemoroide qe nuk e shofin driten e diellit.

shoku artur: saliu te dergon nje pershendetje nga byca e tij

ok, flm qe konfirmove koordinatat dhe pozicionin ne hierarkine e fundshpinelepirsve te NM SB

Topi dhe Oketa ne fakt jane nulitete por qe i vleresuan ne PD per perkatesi grupi, kur kjo filloi te mos funksiononte keta shkuan ne gjirin e ngrohte te Rames

si mund te jete i njejti person qe shkrun ket lart dhe ket poshte?
 

Kaq budallenje jeni sa besoni se cdo gje qe fluturon hahet?

dmth. ti thu qe deri dje, e hongra sapunin per djathe me Oketen dhe Topin se sala i vuri ne krye. Sot qe m'tha sala qe kto jane "nulitete" une i besoj me symbyll.

 

p.s. ca dmth nulitet ne gjermanisht?

 

shiko, qendrimet evolojne, po ama po te mbash hapin e Sales keto dilema morale eleminohen 

po e ben te veshtire debatin kur e ul ne nivele te tilla. Ndoshta ti je kaq budalla sa nuk kupton edhe gjerat e thjeshta megjithate une prirem te mendoj se ti e ben me qellim jo se je budalla. Une gjithnje per Topin dhe Oketen kete qendrim kam pasur, si nulitete politike, si te paafte dhe shume soft, qe nuk vlenin per gje, por sic e shpjegova me siper, edhe pse keta kishin gjithe keto cilesi, Topi u be president per te veleresuar shtresen nga vinte dhe qe jane te djathte par excellence pavaresisht se cfare ishte si kallep politikani ndersa Oketa u be zv/k per shkak se ishte pjese e rrymes se Topit dhe Berisha ndante pushtet megjithese Oketa vetem zinte karrigen ne parlament ose ne qeveri.

Ok, na thuaj atehere ca politikan te tjere qe jane ne PD sot dhe jane nulitete e ca qe jane shume te afte e duhet tu lihet rruga per te care perpara. 

Te pakten kur te behen perjashtimet e rradhes, te dime se ca mendonit njehere e nje kohe. 

aaa bat-bat!

Ndoshta me ty tallen shume njerez, por jo me mua.

Ta siguroj qe me ty po tallen shume njerez ne kete moment!

p.s kjo histori me kujton ate te Genc Pollos. Sa ishte ne krah te Berishes, ishte nje djale i ri heroik, mjaft inteligjent e i edukuar ne perendim. Kur i doli kundra ne 1999 ju zbula qe gjyshi kishte bashkepuanuar me Greqine gjate luftes (dhe kush e beri zbulimin do thoni ju? Mero Baze kuptohet, ai qe sot mbron karrigen e Rames). Ama kur Genci e te tijet u rikthyen ne PD, kuptohet qe gjyshi i Gencit u la te prihej i qete ne boten tjeter. 

Me sigurite e tua une nuk shkoj edhe deri ne hale, por sidoqofte nje pergjigje e do: sado te jete sulmuar Pollo asokohe vetem i paafte nuk i eshte thene dhe nuk mund ti thuhej. Jane disa njerez qe edhe po te kesh mendime te kunderta ose perplasje me ta, si stature politikani apo edhe inetelektuali vleresohen, por ky nuk eshte rasti i Oketes dhe Topit.

Po c'te shkosh ne hale ti! Ti je hale e gjalle  nga koka tek kembet HALE MOOTI.

Ketu besoj se duhet nderhyre z.galile .Ai nuk eshte thjesht Hale Mooti . Ai eshte nje Hale e zgjedhur qe i ka reziastuar Kohes .Eshte prej Granili qe nuk ka byth as Berishe qe e plasarit . Dhe rrjedhimisht,  Lideret  vetem 10 tek ta .Desha te thoja qe z.Albpolitikus  , nje vere e re nga verat e vromat e Berishes , nuk ka ndonje veshtiresi per tu njohur si nderrues niku . Ai eshte po AI .Nje Grope septike e perjeteshme (si shumica e "antikomunisteve SOT " ) i perdorshem nga  cdo Liderr ne kohen kur duhet ANTI   . Prandaj te Lutem mos e Ul ne vleresim ! Kije Inat po jepi Hakun !

Jo jo, nuk i thane i paafte. I thane tradhtar i kombit, i shitur. Ku e ku me keq. Dhe nuk paten perplasje mendimesh, paten perplasje fizike. Ylli Vejsiut i rane me karrige kokes se i kerkonte llogari Berishes pas referendumit te 98. 

Oketa u be zv/kryeminister pasi Berisha respektonte te gjitha rrymat ne PD por jo per aftesi.

Dmth qe jo vetem qe Berisha paska pranuar ne parti nje te lidhur me nje gjiriz te PPSH-se, por edhe e ka lejuar te krijoje rryme me  te tjere gjirizsha te PPSH-se, por edhe e beri dhe te dytin mbas vetes per te respektuar rrymen e gjirizshave te PPSH-se edhe pse ky eshte i paafte.

Pra Berisha, gjirizshat e PPSH-se i le te krijojne rryma brenda partise qe ai drejton dhe i rrespekton duke i emeruar ne poste ministrore edhe pse jena te paafte.

Si mbas ketyre qe thua ti, cfare thot kjo per Berishen?

iku pako, nuk do me u pergjigj me

Ej, ky i lidhuri kemb e krye me diktaturen jo vetem qe u be antar partie, jo vetem qe arriti te futesh ne listen e deputeteve jo nje po dy here, jo vetem qe u zgjodh deputet i PD-se dy here, jo vetem qe u emerua minister i mbrojtes nen qeverine e PD-se por arriti te behej dhe zv. krymenister, pra nje shkalle me poshte se vete naltmadhenia.  Une them qe si mbas ketyre pretendimeve, i bie qe PD-ja antikomuniste e flakte eshte kompromentuar rende nga elemente komunist e te lidhur kembe e krye me diktaturen duke arritur deri ne poste me te larta te partise dhe qeverisjes demokratike.  Ti si thua?

I paska dale nje pucerr Oketes. Ah mer Berishe, mer plehre!

Kjo ketu eshte pjesa kur i tha jevgut rumun Bostinaru, - Je antishqiptar.

Madheshtore. Respekte!

O hunter pa dash me polemiku, me thuj sinqerisht si mendo ti, a e meritote me shume Bostinaru, apo Dick Marty me e qujte anti-shqiptar? Jo se raportin Marty e votune pro trimat e PD-se qe na perfaqesojne ne KE.

 

Kjo ketu eshte pjesa kur i tha jevgut rumun Bostinaru, - Je antishqiptar.

Madheshtore. Respekte!

 

Hunter !  Ti pa dyshim je rrace Ariane smiley dhe ka mundesi te ta kete thene gjyshi smiley 

Dhe Josepercka pasi  i "theu" hunden gjithe antishqiptareve . e mprehu edhe njehere shpaten per situaten.smiley

eh sa shpata, sa shpata...

Me nishan e pa nishan 4 deputet ja heqin PD-s kta ne Tirane e Durres.. Kaq mjafton.

 

..tek e fundit, shqipëria asht fort ma e bukur se oketa e tapalli të dashur miq

kjo eshte lufte brenda sojit dhe si e tille nuk ma lejon edukata te komentoje intimitetet mes tyre. E aq me teper qe jane soj kurvash.

Berbero, ke fillu me fol si Ed Ypi dhe ti me duket. 

jo, jo nuk i ngjaj fare, po fare ama. Ai eshte i lujt mendesh. 

Atehere ke fillu me fol si Bledar H. Prifti. smiley

Vallahi personalisht mendoj se nuk ka vend per debat ketu. Une nuk e di se si mund ta mbrosh me shume Oketen se duke e sulmu ne nivel personal.

Po gallata mo e modhe e Jozit sot ishte qe priti sa iku Sala nga salla dhe filloi t'i urote ditelindjen e partise, Saimir Tahirit, qe s'kishte kap as pionerllikun kur ra komunizmi. hahahahahaha

Topalli nuk merret me zhele te persekutuarish.

Ajo kujton Steve Jobs-in me shoke.

Eshte nga dere e madhe ajo...

Te nderuar admin .

Besoj se shqiptaret e kane marre vesh qe eshte viti 2012 .

Po ne se keni mundesi te mblidhni nga keta hibridet e trazuar te viteve me "antikomuniste " antifashiste " antigreke " anti balliste " e me rradhe nga kjo kategori , duke JU krijuar nje forme debati pa ju fut njeri ne mes , them se do lexojme nje PERLE . Biles ne nje fare kuptimi mbase kjo qedhe arsyeja e prishjes se koshtit Zooologjik . Kur ke kete kategori , mendoj se eshte QYL tek PPU .Them se ndihmojme dhe Boten me specie te rralla kur ne mendjen e te rriturve lexohen e cfaqen qarte  ne menyren me klasike  format e milingjitt politik  !

Si drejtuese mendoj te jete ndonje individ nga Dere e Madhe si psh zonja Jozefina Topalli ose Dizenjatorja e ketyre skenave !

Flm ne se e vleresoni !

Jo mo, ce o tu mbyllte me 2012 qenkerkemi e nuku e dnim o ?

Ishte per ata qe jane gropa septike jo per YVE pe granili !

Gjithekund ne europen juglindore politika bazohet ne elemente shantazhuese, qofshin ata te natyres ekonomike, private etj. Eshte tek e fundit, normale, brenda gjithe ketij anormaliteti. Megjithate qe te hapet libri i shtepise ne menyre qe ti mbyllet goja nje deputeti te caktuar kjo eshte me se paku qesharake. Oketa, mund te kete deshire ta shfrytezoje politikisht rastin ne fjale por eshte ne nder te tij qe e permend dhe kerkon te beje ate cka TVSH-ja si e vetmja hapesire shteterore nuk e beri. Sic eshte dhe ne turpin e tij gjithashtu, qe gjithe keto vite, qofte ne shkembim te nje posti ministror a jo, ka heshtur jo vetem per problematiken e ish te perndjekurve por dhe per problematika te tjera shume te renda qe nuk mund te kalonin duke mbyllur syte a veshet. 

Celso prape s'jam dakort une me ty. Nuk eshte aspak e vertete qe Oketa ka mbyllur gojen per ish te perndjekurit ose per probleme te tjera. Si Topi si Oketa, ashtu edhe deputete te tjere te PD-se e kane ngritur zerin per ish te perndjekurit. Si psh perfaktin se personi i ngarkuar per hartimin e ligjit ishte Rusmaili.

Une nuk mbaj mend interviste te Oketes qe ai te mos kete theksuar se nuk eshte bere sa duhet per ish te perndjekurit.

Mos ma merr per ters, por kur je jashte eshte e veshtire t'i ndjekesh ne detaje keto gjera. E kam provuar vete kete. Lexo sa te duash gazetat te nesermen e nje interviste, nuk do gjesh as gjysmen e atyre qe i intervistuari ka thene se gazetat kerkojne scoop-in e momentit.

P.sh. e di ti qe Rusmaili ka dhene doreheqjen nga minister drejtesie vetem per shkak te intervistes se Oketes te Babaramo (Oketa ishte zv-kryeminister atehere). Sa per skandalin qe i nxorri fiksi ai nuk e rrujti fare po shkoi ne mbledhje qeverie.

 

Lisander, une nuk mbaj ekslusivitetin e se vertetes. Them cka shikoj, me vemendje, gjykoj si qytetar i thjeshte, nga larg. E ajo qe une shikoj eshte nje paturpesi te madhe ne lidhje me trajtimin e problemeve nga ana e atyre qe kane/pasur disa mundesi politike per te ndryshuar ca gjera.

Po jap nje shembull mqs permende dhe emra konkrete. Ish presidenti Topi, kerkoi para pak ditesh falje, publikisht per "pasivitetin" e tij karshi kryeministrit. Pikerisht, mbas i mbaroi mandati, ai mandat qe moralisht ishte i prekur qe pa marre zyrtarisht detyren. Fill mbas marrjes zyrtarisht te mandatit, ai mori disa vendime te cilat ishin shenja te qarta te nenshtrimit ndaj kryeministrit (kujto shkarkimin e Sollakut). Ne teresi mandati i tij, ishte politikisht medioker. Vec 2 vitet e fundit u kujtua se luan, ose duhej te luante rol aktiv, ne politiken shqiptare.Si president nuk kishte kurajon te ngjallte interes ne popull, te jipte shprese edhe pse gjate mandatit te tij kane ndodhur tragjedi shume te medah per popullin. Megjithate, z.Topi u kujtua, por ca si vone. Kjo per mua eshte nje shenje e papergjeshmerise dhe me se paku e nenshtrimit politik.

Tani, pertej simpatise personale qe mund te kem per Topin apo Oketen si persona publike, politikane, kjo nuk me pengon qe te permend faktin qe kane qene pikerisht keta qe me heshtjen e tyre kane toleruar qe situata te degradoje ne kete faze. Sado e vogel mund te jete pergjegjesia e tyre, ajo u rendon mbi shpatulla. Z.Topi kaloi pertej cdo gjykimi dhe gjeti kurajon te kerkoje ndjese, do ishte ne nderin e Oketes te bente te njejten gje.

Ke shume te drejte kur thua se nga jashte gjykimi shpesh here mund mos jete objektiv. Megjithate, nese me lejon nje pyetje mqs je i brendshem ne FRD e normalisht duhet te keni marredhenie profesionale apo dhe personale me te vetmin deputet te Frd-se ne parlament. Nese, neser ngrihet nje mocion mosbesimi per qeverine ne parlament, si do votonte i vetmi perfaqesues i Frd-se?

Frd-ja duket nga personat e mbledhur nje fryme vertet simpatike. Respekti per z.Gumeni, si i sapobashkangjitur kesaj force politike, me ben te krijoj nje simpati te lehte per kete projekt. Uroj te jete moderuese, te coje mesazhe direkte, te qarta dhe shpresedhenese. Ka nevoje ky popull me shume se kurre per shprese.

celso, 100% me ty per ato qe ke thene per Topin. Per shtese mandati i Topit nuk ishte thjesht medioker por ishte i falimentuar, i cuar dem. 

O Celes po gabon prape duke u bazuar ne deformimet mediatike te lajmeve. E sqarova edhe nje here tjeter ketu kete problem. Nuk kerkoi ndjese per pasivitetin qe supozonii ju, por kerkoi ndjese (ne emer te te gjithe atyre qe kane pas poste ne qeveri a PD, e sot jane ne FRD) se megjithese u munduan nuk arriten te benin me shume per te ndaluar uzurpimin e institucioneve nga Berisha. A mund te kish bere me shume Topi gjate mandatit te tij. Ne aspektin e politikes se brendshme, sinqerisht nuk besoj. Pas Gerdecit, mandati i Topit i ngjante nje ecje ne litar siper nje zjarri te ndezur nga te tjeret, me te dy palet qe kerkonin ta terhiqnin per ta rrezuar.

E keqja jone eshte se ne si majmunet po na doli nje i jashtem te na thote qe kjo gje eshte e mire apo e keqe ne nuk reflektojme me gjate. E mbyllim kapitullin. Ndryshimet kushtetuese dhe kodi elektoral qe jane per mua baza e shkaterrimit te asaj pak demokracie qe kishim ndertu me pare, u pershenteten nga mbare nderkombetaret sepse vinin ne nje moment tensioni. Pra atyre u interesonte qetesimi i situates politike dhe nuk e RRUANIN fare per efektet afatgjate. U limituan kopetencat e Presidentit e u shkeput cdo lidhje qe ai kishte me jeten politike, pra ju hoq cdo lloj instrumenti ligjor per te nderhy ne krizen post 2009. Nga ana tjeter u ndertua nje sistem ALL IN, pra me marreveshje te plote te dy palet rane dakort qe kush fitonte zgjedhjet i merrte te gjitha institucionet. Sot Berisha po i merr fale ndihmes se madhe te Edi Rames. Sinqerisht sa e drejte eshte qe pasi i ke hequr Presidentit, perfaqesuesin ne KQZ, t'i kerkosh te te zgjidhe hallin e vjedhjeve te votave sepse keshtu pretendon ti (pasi ke bere nje marreveshje me djallin per t'i vjedhur votat. marreveshje qe te doli per hundesh) Te lutem me thuaj ti cili mund te ishte burimi i informacionit per Presidentin per kete ceshtje. Nuk mund te ishte PS-ja, pasi per nje President, asnje parti politike nuk mund te jete nje burim zyrtar dhe i besueshem. Asnje institucion i pavarur, KQZ (per aq sa mund te quhet i pavarur), Kolegji Zgjedhor, etj. nuk jane shprehur se ka pasur vjedhje te votes. Pra Presidenti, pavaresisht bindjeve te tij, duhet te mbaje nje pozicion ekuilibrues. Dhe kete beri. I ftoi palet te bisedonin dhe u ofroi nje fillim zgjidhje (hapje te pjesshme dhe rastesore te kutive) te cilen ato e refuzuan. PD e refuzoi se vertetohej se ishte ne pushtet me votime problematike dhe vota te tjetersuara. Kurse PS dilte bashkefajtore (ne dem te LSI) dhe interesi i saj ishte vetem per ato zona ku e dinte se i kishin bere pislliqe shume me te medha se c'kish bere (si ne Berat).

Po ajo qe i dha goditjen vendimtare demokracise ishte kodi elektoral. Ai i ktheu partite nga nje bashkim vullnetar njerzish ne nje bashkim njerzish qe kane vullnetin e kryetarit. Ke nje artikull shume te bukur per tere keto, nga kryetarja aktuale e FRESH, Spiropali (nder te vetmit artikuj te Elises qe kam qene plotesisht dakort). Mos ta kemi as memorien te shkurter. A ishte PD-ja ne kete derexhe qe eshte sot, kur Topi ishte nen-kryetar dhe kryetar i grupit parlamentar? Sigurisht qe jo. Kishte vazhdimisht debat te brendshem, si ne rastin e ligjit te pronave, apo ate te legalizimeve. Sot te vetmet kontestime nga deputetet e PD-se i degjon ne ndonje kafe me ze te ulet e duke pa majtas-djathtas.

Persa i perket shkarkimit te Sollakut, personalisht kam bere 2 artikuj pse ai duhej shkarku. Sinqerisht nje kryeprokuror qe merr nje pergjim te frikshem per trafik armesh te orkestruar nga kryeministri, dhe del e kerkon imunitetin e atij qe publikon pergjimin, eshte e tmerrshme.
Pastaj Sollaku nuk u zevendesua nga nje njeri i Berishes (sic e vertetuan me pas hetimet e 4 ministrave te tij) Pra nuk pati asnje nenshtrim ndaj vullnetit te Berishes. U refuzua vazhdimisht, per 5 vjet, ndryshimi i kreut te SHISH. A e di se Berisha ka dash te beje drejtor te SHISH, Fahri Balliun? Tani besoj i kupton me mire sulmet e 55-s ndaj Topit.

Sa per Oketen, po te kujtoj vetem disa nga kundershtimet e tij me te bujshme. Refuzimi i pare i tezave te Berishes per Gerdecin. Votimi kunder qe rrezoi ndryshimet ne ligjin per SHISH; votimi kunder censusit me baza etnike dhe fetare; votimi kunder importit te mbetjeve. Dhe keto i beri totalisht i vetem. Me njerez qe ne privat e mbeshtesnin dhe ne salle rrinin si pula te rrafme. (kete ma ka thene nje deputet i PD-se qe shante koleget e tij qe pasi kishin votu pro ligjit te SHISH, shkonin te Oketa dhe i thonin "rrofsh se na shpetove nga nje gomarllek i madh")

Per cfare te kerkoje ndjese Oketa o Cels? Qe u perball i vetem me Berishen? apo qe i riktheu seriozitetin Ministrise se Mbrojtjes pas Gerdecit? apo qe bashkepunoi me Prokurorine e nuk nxorri asnje pengese per te penguar hetimet? Apo qe nuk u perfol kurre per gjene me te vogel sa ishte ne post? Shife c'ndodh sot ne ate Ministri dhe bej pak krahasimin te lutem. ose me mire mos e bej se eshte shume e rende te krahasosh Oketen me Imamin!

Ti pyte se si do votonte Oketa ne rast mosbesimi te qeverise? Dhe une po te them qe "qenke onjoront" (me humor kuptohet) Po aman o Cels, nuk e di ti qe kjo fjale u fshi nga fjalori politik shqiptar me ndryshimet kushtetuese? U fshi se tashme nuk mund te besh nje mocion te thejshte si me pare por duhet ta shoqerosh me nje kandidature. Nqs kjo kandidature nuk merr votat, rri ai qe eshte, pra Berisha. Por sikur te ishim ne stilin e vjeter, mund te te siguroj se Oketa do votonte per ta heq Berishen.

"Ka nevoje ky popull me shume se kurre per shprese."

Po, pa diskutim ke te drejte. Por kjo shprese nuk mund te jete vetem hajd e heqim Berishen se kushdo qe te vije do jete me i mire. Jo mer jo, nuk ka nevoje te mjaftohemi duke henger nje m.. me te vogel. Duhet te kerkojme t'i shkulim dhembet kujtdo kerkon te haje ne kurriz tone. Kete dua une qe te beje FRD. Se sa do t'ja arrije, kjo do varet nga vota e njerzve. Ama nese njerzit i japin voten mjaftueshem per te mund te imponoje nje stil krejt tjeter qeverisje, atehere do duhet ta beje. Perndryshe, une i pari do largohem. Kujt i plasi do thoshte ndonje ketu. Sigurisht per mua te vetem askush, por ka plot njerez qe e mendojne si une ne FRD.

Tani me kenaqesi per debatin qe beme, po te uroj naten e mire.

Duke gjykuar nga komentet agjitpropiste mund te themi qi Naltmadhnia 10t pak gjak keto dite nga humbjet e percetuara ne kampin 'e djathte'.

Xhibo, them se jemi nje shkalle me lart ne 10re. Bileta per vitin tjeter i eshte prere dhe nuk e di se sa do mundohet ta anulloje me pislliqe (shenjat jane me levizjet ne Min e Brendshme, po s'di a do guxoje). Frika e tij me e madhe eshte se po iku s'do e lejojme as te beje marreveshje moscenimi me PS-ne.

a eshte e vertete kjo qe thote kjo?

komisioni i internimeve hee?

 

Bileta per vitin tjeter i eshte prere dhe nuk e di se sa do mundohet ta anulloje me pislliqe 

pordhet e medha grisin breket e reja thote populli...po vazhduat keshtu te llapni larte e poshte si kopetente  ,as ato votat e te qefmbeturve te PD skeni me i mare,mbase te ndonje socialisti qefmbetur edhe bon vaki.

 

Qe Topi dhe ndonje tjeter jane trupat shtese te Rames pasi kane dezertuar kete e dime, por qe kane edhe pordhe kaq te medha kete nuk e kemi ditur. Del askushi qe flet e shkruan pasi eshte paguar me parate publike si keshilltar i presidentit per ku e di une se cfare (dhe ky ne fakt genjen qe thote se kam qene per sigurine kombetare) dhe i tregon dhembet PD-se e Berishes, partise me te organziuar dhe me te forte e me liderin me te mire si politikan qe ka Shqiperia. Keta do t'i degjojme deri ne zgjedhjet parlamentare te '13, pastaj ju humbet emri e fara. PS-ja ka shume mundesi qe te katandiset parti e trete, pasi elektorati po iken sa te LSI, sa te AKZ e ndonje mund te shkoje edhe te Topi.

Je perfaqsues i denje i Alb Politics

Mua s'me paguan kush te vij e te shkarravis ketu. Buken time une e nxjerr vete dhe asnje qindarke nuk vjen nga parate publike te shtetit shqiptar dhe kur themi para publike, per ata qe s'e kuptojne, themi parate e te gjithe ne qytetareve te denje shqiptare qe paguajme taksa e na shperblehet me askushet qe paguhen me parate tona per te na lodhur koken me propagande edhe ne nje blog pa rezonance ne elektoratin shqiptar.

edhe ne nje blog pa rezonance ne elektoratin shqiptar

Jam shume dakort. Prandaj eshte me mire mos te harxhosh me kohen ne kete blogun pa rezonance ne elektoratin shqiptar.

Jo, kete keshille dashamirese mund te ja japesh atij shokut keshilltar qe eshte paguar me parate e mija dhe te tuat per te bere pune te tjera jo per te share mbare e prape ne blogje apo per te bere propagande per parti politike ne nje institucion jashte partive. Une sic e thashe, nuk jam paguar dhe as nuk paguhem per kete. Pjesemarrja ime apo edhe e jotja besoj eshte pune qejfi, keshtu qe me rezonance pa rezonance ne fund te dites nuk na prish shume pune.

E para, te jane bere mjaft pyetje siper rreth biografise se sapozbuluar te Oketes, te cilave u ke bere bisht. 

E dyta, ke ndonje prove ti qe ky njeriu i paguar me taksa publike nuk e ka bere punen e tij? Apo mos do te thuash se te shkruash ne nje blog perben evidence? Qartesisht si njeri i lire, te gjithe u lejohet te shkruajne. Sa mire biles qe kemi arritur ate dite. 

Prova? Pergjigje? smiley

po vazhduat keshtu te llapni larte e poshte si kopetente

Kopetenti te na fale... Belul, vazhdoje ti.

O Kapo, nuk me ke kuptu. Gjej kohe te lexosh postimin tim me lart. Une s'harxhoj asnje sekond te kohes time te vyer per te heq nje plehre e per te vene nje tjeter. Mua nuk me duket se po bej kopetentin kur them se e rendesishme eshte te ndryshoje menyra e te berit politike dhe e qeverisjes ne Shqiperi. Nuk besoj se ka ngel militant i verber i Berishes qe s'eshte dakort me faktin se e ka bo balte fare fare.

Sa per ate punen e biletes nuk e kisha ne aspektin e brendshem por ne ate te jashtem. Por ky eshte nje opinion imi kshu qe nuk eshte se ka vend per debat.

Ore po cfare behet keshtu ???? Vleresohet nje logjike qe ka fituar te drejten e pavioneve te spitalit psiatrik te Elbasanit .

Po pastaj se ka pas xhaxhane ashtu sic thote Dylqinja ? Me moshen qe ka ai  mund ta  kete demtuar bere Dylqinjen e Parlamentit vetem ne se e ka zene me zor smiley . Po nuk besoj te bjere ne ato nivele OKETA ! Mjaft i pashem !

Po Shtrausi qe ishte sekretar i Rinise Naziste per Bavarine ???

Kjo jo vetem qe shte surrogato e niveleve shume te Ulta si per mbesen e kriminelit alias Topallja qe sulmoi shtetin me BANDA , po nuk ka asnje kuptim Fare as per nje vend te vogel si Shqiperia . Sa Banore e dine keta Olet e Dylqinjes Shqiperine ? Po Saliu qe ka krushqi me OZNA ...Po nje pjes etj etj etj qe jane pinjolle te Veprimtareve te Paster armiqesore ne dem te Shqiperise ne sherbim te agjenturave Greke e Serbe ne ato KOHE , dhe i kemi si ideologe SOT .

Pervec nje faktori Politik TRIBAL qe ndikon ne formimin e Turmave mitingashe , karakteristike NR nje e LiderrShipit te PD-hit , per kete nivel qe ka ky Blog , as qe duhet te merren me nje grope septike te Berishes made Albanicuspolitic . Ju qofshi qe e vleresoni seriozisht !!!!!!

 

Ku ishte ky xhaxha kryetar i internimeve kur oketa ishte minister i mbrojtjes i PD?Teta jozi  nxjerr mallin e dulles RP kur theshte se :...ai qe gjate luftes ka pas qene kritikuar per gabime te renda por kishte mundur te kamuflohej..smiley 

hapni ato dosje.......ngrindu therruni ,vrituni,plasni ndonje lufte civile me njeri-tjetrin per burgje e per spiunazhe mundesisht vdisni te tere se pastrohet fara,se na u shpifet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).